PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

ariadgr
27-10-10, 11:31
Να δώσω feedback από την πρώτη παραγγελία που έκανα με την επιλογή του Free Super Saver Shipping και αποστολή στην Ελλάδα:

10/10 (Κυριακή): Παραγγελία 2 βιβλίων (IN STOCK), με επιλογή να αποσταλούν μαζί (αλλιώς δεν υπάρχει δυνατότητα για free shipping).

12/10 (Τρίτη): Ε-mail "your order has dispatched". Αφορούσε το ΕΝΑ από τα ΔΥΟ βιβλία, το οποίο είχε αποσταλεί με courier (UPS) -περιλάμβανε και tracking number-.

13/10 (Τετάρτη): Μεσημέρι ο courier μου χτυπάει το κουδούνι για να παραδώσει το δέμα. :clap:

13/10 (Τετάρτη): Ε-mail "your order has dispatched". Αφορούσε το δεύτερο βιβλίο, το οποίο είχε αποσταλεί με "Deutsche Post" (γερμανικό ταχυδρομείο) -χωρίς tracking number-

27/10 (14 ημερολογιακές μέρες μετά την αποστολή): έλαβα ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ για να παραλάβω το πακέτο από το ταχυδρομείο (με την ένδειξη "ογκώδες").


Συμπέρασμα: Αν η τύχη είναι με το μέρος σου, και το Amazon επιλέξει να στείλει την παραγγελία σου με UPS, θα την έχεις άμεσα.

Επόμενη περίπτωση είναι το Royal Mail (αγγλικό ταχυδρομείο), που συνήθως κάνει μία εβδομάδα.

Και τρίτη περίπτωση είναι απ'ότι φαίνεται το "Deutsche Post", που μάλλον αργεί περισσότερο απ'όλα (εκτός αν καθυστέρησε μόνο στη δική μου παραγγελία).

Πλέον με τα δωρεάν μεταφορικά του Amazon, για παραγγελίες βιβλίων άνω των £25, θα το προτιμώ έναντι του book depository, λόγω της πιθανότητας αποστολής με UPS, αλλά και του ανώτερου customer service του Amazon.

papdoux
27-10-10, 12:12
Η δική μου παραγγελία από amazon.co.uk ενός σκληρού δίσκου με χρήση FREE Super Saver Delivery:

Παραγγελία στις 16 Οκτωβρίου,
Αποστολή στις 17 Οκτωβρίου με DHL Γερμανίας,
Εκτίμηση παράδοσης την 1 Νοεμβρίου,
Παραλαβή στα χέρια μου στις 26 Οκτωβρίου

MaFiOzOs_GR
27-10-10, 12:15
Ευχαριστούμε για το feedback! :oneup:


13/10 (Τετάρτη): Ε-mail "your order has dispatched". Αφορούσε το δεύτερο βιβλίο, το οποίο είχε αποσταλεί με "Deutsche Post" (γερμανικό ταχυδρομείο) -χωρίς tracking number-

27/10 (14 ημερολογιακές μέρες μετά την αποστολή): έλαβα ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ για να παραλάβω το πακέτο από το ταχυδρομείο (με την ένδειξη "ογκώδες").

............

Και τρίτη περίπτωση είναι απ'ότι φαίνεται το "Deutsche Post", που μάλλον αργεί περισσότερο απ'όλα (εκτός αν καθυστέρησε μόνο στη δική μου παραγγελία).

Σε παρόμοια περίπτωση (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3758136&postcount=2255) (αποστολή μέσω Deutcshe Post) από άλλο κατάστημα όμως, είχα μεγαλύτερη καθυστέρηση (15 εργάσιμες-->3 βδομαδες)... :down:

sotisdiv
27-10-10, 13:12
Ηρθε αυτο που παρηγγειλα απο το amazon.uk μεσω reseller.

Το amazon.co.uk δεν στέλνει Ελλάδα μόνο αν αγοράσεις προιόντα τα οποία στα στέλνει το amazon; 3 φορές πήγα να παραγγείλω απο reseller και έφαγα πόρτα.

treli@ris
27-10-10, 16:11
Το amazon.co.uk δεν στέλνει Ελλάδα μόνο αν αγοράσεις προιόντα τα οποία στα στέλνει το amazon; 3 φορές πήγα να παραγγείλω απο reseller και έφαγα πόρτα.

Οι resellers δε στελνουν Ελλαδα εκτος κι αν το γραφουνε στο delivery. To amazon στελνει κανονικα.

ipo
27-10-10, 17:35
Πλέον με τα δωρεάν μεταφορικά του Amazon, για παραγγελίες βιβλίων άνω των £25, θα το προτιμώ έναντι του book depository, λόγω της πιθανότητας αποστολής με UPS, αλλά και του ανώτερου customer service του Amazon.
Το bookdepository όμως στέλνει σχεδόν πάντα σε 7±1 εργάσιμες. Να ρισκάρεις το Amazon που θα σου στείλει σε 3 ή 17 ημερολογιακές; :hmm:

Τώρα περιμένω 20 ημερολογιακές ημέρες πολύ μικρό και ελαφρύ πακέτο (σαν παχύ γράμμα θα είναι μάλλον) από ebay.co.uk με αφετηρία αποστολής το Λονδίνο. Πρώτη φορά κάνει τόσον καιρό κάτι και δεν ξέρω αν πρέπει να επικοινωνήσω τώρα με το seller ή να του δώσω κι άλλες μέρες πριν τον ενοχλήσω. Συνήθως λαμβάνω αντικείμενα από UK σε 8-12 μέρες.

Mouse Potato
27-10-10, 17:41
Το bookdepository όμως στέλνει σχεδόν πάντα σε 7±1 εργάσιμες. Να ρισκάρεις το Amazon που θα σου στείλει σε 2 ή 14 ημερολογιακές; :hmm:

Χθες παρέλαβα 2 βιβλία απ' το bookdepository τα οποία εστάλησαν την προηγούμενη Τρίτη. Από εδώ και στο εξής για ξενόγλωσσα μόνο bookdepository...

john84
28-10-10, 11:14
Η δική μου παραγγελία από amazon.co.uk ενός σκληρού δίσκου με χρήση FREE Super Saver Delivery:

Παραγγελία στις 16 Οκτωβρίου,
Αποστολή στις 17 Οκτωβρίου με DHL Γερμανίας,
Εκτίμηση παράδοσης την 1 Νοεμβρίου,
Παραλαβή στα χέρια μου στις 26 Οκτωβρίου

Και εγω στην ιδια μοιρα ειμαι.
26/10 παραγγηλα 2 παιχνιδια για το PS3
την ιδια ημερα το απο γευμα εγιναν Dispatch μεσω DHL Γερμανιας.
αρα περιμενω τα ιδια... σου ηρθε χαρτι για να πας ταχυδρομειο ή στο σπιτι παραδοση?

john84
03-11-10, 18:43
Τελικα σημερα 3/11 παρελαβα τα παιχνιδια.
Ηταν σε μια μεγαλη πλατια συσκευασια που ηρθε κατευθειαν σπιτι. το κακο ειναι οτι δεν χωρουσε να μπει στο ταχυδρομικο κουτι που υπαρχει στην εισοδο της πολυκατοικιας και ο ταχυδρομος ειχε βαλει το πακετο απο πανω ορθιο. Αυτο ηταν αθλιο αν δεν το εβλεπε ο ξαδερφος μου να το παρει και να το βαλει μεσα μπορει να το σουφρωνε και κανενας. Ο ταχυδρομος ουτε το κουδουνι μου δν χτυπησε για να με ειδοποιησει εστω. Τελος παντων. Τελος καλο ολα καλα. Παιδια προσωχη με τις παραλλαβες σας.

ipo
03-11-10, 20:00
Ο ταχυδρομος ουτε το κουδουνι μου δν χτυπησε για να με ειδοποιησει εστω. Τελος παντων. Τελος καλο ολα καλα. Παιδια προσωχη με τις παραλλαβες σας.
Ο ταχυδρόμος της περιοχής μου χτυπάει κουδούνι όταν το δέμα δε χωράει στο γραμματοκιβώτιο. :oneup: Το μόνο κακό είναι ότι όταν έχει στο χέρι συστημένο και δεν απαντήσεις μέσα σε 10 δευτερόλεπτα, έχει καβαλήσει το μηχανάκι και έχει φύγει γι' αλλού, οπότε παραλαμβάνεις το δέμα από την επομένη στο ταχυδρομείο. Βέβαια αν έκανε μισό λεπτό στάση για κάθε συστημένο, δε θα τελείωνε ποτέ τις παραδόσεις.

jap
04-11-10, 10:14
Κι εγώ παρέλαβα προχτές την πρώτη μου παραγγελία από amazon που ήρθε με τα δωρεάν μεταφορικά. Παραλαμβάνω σε θυρίδα, οπότε δεν είχα πρόβλημα, ίσα-ίσα που το παρέλαβα και γρηγορότερα από άλλες παραγγελίες που έπρεπε να περιμενω ουρά στο ταχυδρομείο για να υπογράψω.

Στην περιοχή μας κανείς ταχυδρόμος δεν χτυπά κουδούνι για συστημένα, αφήνουν με τη μία ειδοποιήσεις. Όταν ήρθα Νίκαια από Πειραιά με παραξένεψε, στον Πειραιά είχα γνωρίσει όλους τους ταχυδρόμους γιατί έχουμε μεγάλο όγκο, εδώ περνάνε σαν τον κλέφτη, γρήγορα-γρήγορα. Ίσως οφείλεται στην όποια έλλειψη προσωπικού και να τους το επιτρέπει το τοπικό γραφείο. Κι επειδή μας εξυπηρετεί μικρό ταχυδρομείο (από αυτά που κλείνουν στις 2) αν πέσουμε σε μέρες πληρωμής λογαριασμών/κατάθεσης φορολογικών δηλώσεων/πληρωμής τελών κυκλοφορίας είναι μεγάλη πίκρα.

ipo
06-11-10, 18:40
Θα σας παρακαλούσα να μην καταχράστε τη φιλοξενία του forum και να σέβεστε τους αναγνώστες του. Όσο επείγον κι αν είναι κάτι, παρακαλώ μη γράφετε το πρόβλημά σας ταυτόχρονα σε δύο νήματα.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

sa1901
10-11-10, 01:08
Πληροφοριακά, με τι εταιρία μεταφοράς στο στέλνουν; (αν δεν κάνω λάθος είχες επιλέξει το δωρεάν shipping) -προσπαθώ να καταλάβω τη μέθοδο που χρησιμοποιούν συχνότερα για τη δωρεάν παράδοση στην Ελλάδα-
Στις 7 παραγγελίες που έχω κάνει μέσα στις 30 τελευταίες μέρες (το έχω ξετινάξει λίγο :p ) από τα 9 διαφορετικά πακέτα που μου έστειλαν, τα 2 ήταν με UPS (τα οποία ήρθαν και πραγματικά γρήγορα - μέσα σε 2 μόλις μέρες και με λεπτομερέστατο tracking) και τα υπόλοιπα με απλό ταχυδρομείο (είτε στο γραμματοκιβώτιο όταν είναι μικρό το δεματάκι είτε με ειδοποίηση για παραλαβή από το ταχυδρομείο).

Mouse Potato
10-11-10, 01:11
Κανενα πρόβλημα τότε.
Είχες γράψει "μερικές δεκάδες €" και φαντάστηκα ότι πρόκειται για μικρή παραγγελία πχ βιβλιων οποτε δεν θα άξιζε να το ψάξεις.

Πληροφοριακά, με τι εταιρία μεταφοράς στο στέλνουν; (αν δεν κάνω λάθος είχες επιλέξει το δωρεάν shipping) -προσπαθώ να καταλάβω τη μέθοδο που χρησιμοποιούν συχνότερα για τη δωρεάν παράδοση στην Ελλάδα-

Δυστυχώς όπως αναφέρω παραπάνω το δέμα έρχεται με Deutsche Post DHL. Δεν καταλαβαίνω γιατί απ' την στιγμή που η παραγγελία επιβεβαιώθηκε απ' το amazon.co.uk.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3791768&postcount=2302

WAntilles
10-11-10, 01:25
Δυστυχώς όπως αναφέρω παραπάνω το δέμα έρχεται με Deutsche Post DHL. Δεν καταλαβαίνω γιατί απ' την στιγμή που η παραγγελία επιβεβαιώθηκε απ' το amazon.co.uk.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3791768&postcount=2302

Γιατί η Amazon έχει αποθήκες σε αρκετές χώρες στην ΕΕ, μεταξύ αυτών καί στη Γερμανία.

Αν λοιπόν όλα όσα παράγγειλες εσύ από το UK, τα έχουν διαθέσιμα καί στη Γερμανία, είναι φθηνότερο και συντομότερο να σου τα στείλουν από εκεί.

Mouse Potato
10-11-10, 01:28
Ναι περίμενα ότι θα το ανέφερε κάπου ότι υπάρχει stock στην Γερμανία. Βέβαια κατά το παρελθόν έχω λάβει δέμα από Deutsche Post χωρίς κανένα πρόβλημα...

WAntilles
10-11-10, 01:37
Ναι περίμενα ότι θα το ανέφερε κάπου ότι υπάρχει stock στην Γερμανία. Βέβαια κατά το παρελθόν έχω λάβει δέμα από Deutsche Post χωρίς κανένα πρόβλημα...

Το αν έχει stock στις Γερμανικές αποθήκες της, εσένα δεν σε ενδιαφέρει.

Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Απεναντίας.

Τα Γερμανικά Ταχυδρομεία είναι πιο συνεπή από του UK (όχι ότι τα τελευταία έχουν πρόβλημα).

Είναι ο ΟΤΕ των Ταχυδρομείων. :p

amoyda
10-11-10, 11:41
Δυστυχώς όπως αναφέρω παραπάνω το δέμα έρχεται με Deutsche Post DHL. Δεν καταλαβαίνω γιατί απ' την στιγμή που η παραγγελία επιβεβαιώθηκε απ' το amazon.co.uk.



που ειναι το προβλημα ρε συ;
μαλλον...τι μαλλον ...σιγουρα εχουν on line διαχειριση του stock
απο οποια αποθηκη υπαρχρει διαθεσιμο το στελνουν

Mouse Potato
10-11-10, 12:48
Όχι κανένα πρόβλημα. Να είχα και tracking no καλά θα ήταν... :oops:

nnn
10-11-10, 12:56
Μια χαρά έρχεται με DHL μην αγχώνεσαι.

treli@ris
10-11-10, 12:59
Το οποιο ελληνικο VAT του Amazon, αν δεν εχεις δικο σου, μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να αγορασεις κατι χωρις ΦΠΑ... ή οχι :innocent:

mob
10-11-10, 13:05
Ίσως και να μη κάνει διασταύρωση άμεσα άλλα σίγουρα στέλνει στοιχεία στην Ελληνική ΔΟΥ με κάποιο τρόπο, μέσω του ευρωπαϊκού συστήματος.

treli@ris
10-11-10, 13:08
Δηλαδη θα το καταλαβουν αργοτερα και θα μου στειλουν να κανω περαιωση;

:p

lewton
10-11-10, 13:50
Μιλάμε για μια από τις μεγαλύτερες πολυεθνικές στον κλάδο του κούριερ. Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι δεν πρόκειται για γενική συνεργασία της Amazon;
DHL Express is a division of Deutsche Post providing international express mail services. Originally founded in 1969 to deliver documents between San Francisco and Honolulu, the company expanded its service throughout the world by the late 1970s.
http://en.wikipedia.org/wiki/DHL

Mouse Potato
10-11-10, 13:56
@lewton δεν αμφισβήτησα κάτι τέτοιο. Βέβαια το πακέτο μου δεν στάλθηκε με DHL courier αλλά με απλά Γερμανικά Ταχυδρομεία.

ariadgr
10-11-10, 15:18
Προφανώς θα έχει ολοκληρωμένη συνεργασία με όλα τα κομμάτια της dhl, είτε αυτό είναι courier (DHL Express) είτε είναι απλό ταχυδρομείο (Deutsche Post).

ipo
10-11-10, 22:33
Έχω λάβει κι εγώ πακέτο από το Amazon με Deutsche Post και μάλιστα έφτασε πολύ γρήγορα. Ίσως υπήρχε το αντικείμενο (βιβλίο) σε αποθήκη στη Γερμανία.

ipo
14-11-10, 00:06
Τη Δευτέρα 22 Νοεμβρίου, θα εμφανιστούν στο κατάστημα του Amazon, οι προσφορές της εβδομάδας της Black Friday (Παρασκευή 26 Νοεμβρίου). Μπει πριπ' ερντ! :p

http://www.amazon.co.uk/b?node=161428031

treli@ris
14-11-10, 00:12
Θα γινει χαμος!! Μακαρι να βαλει ssd σε τιμες χωμα :p

Νikosanagn
14-11-10, 00:51
Πολύ καλό...

hammer21
14-11-10, 00:54
Μισο, δεν το επιασα.Την Δευτερα 22/11 θα βγουν προσφορες τις οποιες μπορουμε νε εκμεταλευτουμε αμεσα?ή θα περιμενουμε μεχρι τις 26?Και μεχρι ποτε θα ισχυουν?Μεχρι τις 26 να υποθεσω?

Mouse Potato
14-11-10, 00:54
Δεν το έχω παρακολουθήσει ποτέ. Για να δούμε.

ipo
14-11-10, 01:10
Μισο, δεν το επιασα.Την Δευτερα 22/11 θα βγουν προσφορες τις οποιες μπορουμε νε εκμεταλευτουμε αμεσα?ή θα περιμενουμε μεχρι τις 26?Και μεχρι ποτε θα ισχυουν?Μεχρι τις 26 να υποθεσω?
Απ' όσο καταλαβαίνω προσφορές θα υπάρχουν όλη την εβδομάδα της Black Friday. Δηλαδή από τις 22 Νοεμβρίου, έως τις 26 (ή τις 28 που είναι η Κυριακή).

Οπότε κάντε αυτό που λέει: Bookmark τη σελίδα, λάικ το Facebook, φόλοου το Twitter. :p

Άντε να βγάλουν κανένα φτηνό πιστολάκι για το γάτο μου, διότι με τόση τρίχα, κάνει ώρες να στεγνώσει όταν τον λούζω. :p

hammer21
14-11-10, 01:16
Εναν εξωτερικο και εναν βιβλιο απο την wish list με 30E θελω.Γινεται?:D

treli@ris
15-11-10, 23:52
Τι θα προσφερει το Amazon στην Black Friday

There will be more than 200 great deals available over the five day period including:

Over 60% off Nintendo Wii Consoles
Over 60% off Flip Mino High Definition Camcorders
Over 60% off Microsoft Xbox consoles
Canon PowerShot Cameras at less than half price
Over 60% off Eternity Moment Eau de Parfum
Over 70% off Pearl Necklaces
Sony TVs at half price

hammer21
16-11-10, 14:23
Καναν εξωτερικο σκληρο να κανει...pleeeeeaseeee:D

http://www.amazon.co.uk/Western-Digital-Elements-Desktop-External/dp/B002E7HEVU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1289906417&sr=8-1

Τα λογια ειναι περιττα, ~60Ε 1TB.Και στο πλαισιο μου ειπαν 50Ε το κουτι που μετατρεπει τον εσωτερικο σε εξωτερικο.:rofl:


........Auto merged post: hammer21 πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μπορουμε να παρουμε hardware απο το amazon ετσι?Μην χαιρομαι τσαμπα:p

Mouse Potato
16-11-10, 14:39
Χμ. Ναι.

ipo
16-11-10, 14:48
Καναν εξωτερικο σκληρο να κανει...pleeeeeaseeee:D

http://www.amazon.co.uk/Western-Digital-Elements-Desktop-External/dp/B002E7HEVU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1289906417&sr=8-1

Τα λογια ειναι περιττα, ~60Ε 1TB.Και στο πλαισιο μου ειπαν 50Ε το κουτι που μετατρεπει τον εσωτερικο σε εξωτερικο.:rofl:
Δεν έκανες καλή έρευνα αγοράς.
http://www.skroutz.gr/s/97134/Western-Digital-Elements-Desktop-1TB.html

hammer21
16-11-10, 14:53
Ενταξει, ιδια τιμη ειναι.Μονο που στο amazon θα εχω και εκπτωση λογικα;)

sa1901
16-11-10, 18:01
49.13 λίρες = 57 ευρώ (σύμφωνα με την χρέωση που έλαβα αυτές τις μέρες στην πιστωτική μου κάρτα για άλλα προϊόντα από το amazon).

Καθόλου ίδιο, αφού το φτηνότερο που μπορώ να βρω στην Αθήνα είναι 72 ευρώ.

treli@ris
22-11-10, 11:55
Σε 6 λεπτα ξεκιναει η Black Friday του Amazon

Δε δουλευει με Firefox beta. Δουλευει με IE9 beta.

nnn
22-11-10, 18:51
Χτύπησα έναν Samsung F3 HD103SJ 1TB
χωρίς μεταφορκά στα 47€
:cool:

Arcade
23-11-10, 21:27
Μάλιστα για να το ρυθμίσεις αυτό στο paypal είναι καλά κρυμμένο:
paypal.com -> My Account -> Profile -> Financial Information -> Recurring Payments -> Edit Funding Options -> Conversion Options
Προσπαθώ να κάνω την συγκεκριμένη ρύθμιση αλλά στο Financial Information δεν υπάρχει επιλογή "Recurring Payments" για να μπορέσω να συνεχίσω. Μήπως αλλάξανε πρόσφατα το μενού στο paypal και πρέπει να κάνεις την ρύθμιση από αλλού? :hmm:

Mouse Potato
23-11-10, 21:30
paypal.com -> My Account -> Profile -> Financial Information -> My preapproved payments ->Set Available Funding Sources -> Conversion Options

Arcade
23-11-10, 21:39
Ευχαριστώ πολύ. Τώρα μου εμφανίζει δύο επιλογές:

1) Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency.

2) Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

Να επιλέξω το δεύτερο?

ipo
23-11-10, 21:49
Ευχαριστώ πολύ. Τώρα μου εμφανίζει δύο επιλογές:
1) Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency.
2) Bill me in the currency listed on the seller's invoice.
Να επιλέξω το δεύτερο?
Ναι, το δεύτερο.

Arcade
23-11-10, 22:01
Ευχαριστώ πολύ ipo :oneup:

aflaouras
24-11-10, 04:33
Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό http://www.amazon.co.uk/Raleigh-Folda-Folding-Bike-Grey/dp/B003B1Z8F2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=sports&qid=1290544566&sr=1-1

1. Πόσο πιστεύετε ότι θα είναι η τελική του τιμή με φόρους κτλ?
2. Θα περάσει τελωνείο??
3. Θα πληρώσω μεταφορικά παραπάνω επειδή είναι 18kg?

ipo
24-11-10, 05:18
Τελωνείο δεν περνάνε τα αντικείμενα που έρχονται από Αγγλία. Η τελική του τιμή μάλλον είναι αυτή που βλέπεις (τυχερέ black Friday offer!), δηλαδή περίπου 155€

Μάλλον και τα μεταφορικά γλιτώνεις, αφού λέει ότι μπορείς να επιλέξεις Super Saver Delivery.


Υ.Γ.: Έχουν μείνει 3 κομμάτια. Δεν ξέρω αν θα υπάρχει αύριο που θα δεις το μήνυμά μου.

3lbereth
24-11-10, 11:28
Νομίζω οτι τόσο ογκώδη αντικείμενα δε στέλνονται στην Ελλάδα. :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.