PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

imr
23-05-12, 14:40
@%#!@%!@% Μου εστειλαν το diablo και δεν εχει cd key και ειναι και out of stock οποτε δεν μπορουν να το ξαναστειλουν, stock εχει δηλαδη αλλα πιο ακριβα οποτε μαλλον γιαυτο δεν στελνουν.
Τι κανω τωρα? ζηταω refound?

Αν τους στειλω πισω το κουτι θα κανουν refound?

Magnum
24-05-12, 16:06
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση στους ειδικούς μιας και δεν έβγαλα άκρη με το support του Amazon.

Έκανα μια παραγγελία του παρακάτω http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004OT0VN4/ref=oh_details_o00_s00_i00
το οποίο κάνει 9.5£ καθώς και δύο ακόμη αντικειμένων τα οποία ήταν Dispatched from and sold by Amazon.co.uk αξίας 25.7£.

Σύνολο κάπου 36£, όμως όταν προχώρησα την παραγγελία δεν μου έβγαζε την επιλογή για Free Super Saver Delivery για το Lego παρα μόνο για τα υπόλοιπα 2 και μου έβγαζε 5£ για ταχυδρομικά !

Γιατί δεν ισχύει πάνω από 25£ συνολική παραγγελία ?

(Με τον τύπο στο support δεν έβγαλα άκρη, μια μου έλεγε πρέπει να είναι Fulfilled by Amazon (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=200106510&ref=dp_fulfillment) το οποιο έχει, την άλλη μου λέει πρέπει να λέει : this item Delivered FREE in the UK with Super Saver Delivery
το οποίο επίσης έχει !
Και στο τέλος μου λέει το Free είναι μόνο για UK και όχι για Greece !! :blink: Οπότε και τον ευχαρίστησα ευγενικά.. )

dfourt
24-05-12, 19:36
Η δωρεάν παράδοση ισχύει για αγορές προϊόντων συνολικής αξίας 25 λιρών από το ίδιο το amazon.(για την ακρίβεια από περίπου 20 λίρες και πάνω βγαίνει αλλά επίσημα λένε 25.)
Ισχύει επίσης για αγορές προϊόντων συνολικής αξίας 25(20) λιρών και πάνω όπου ΟΛΑ είναι fulfilled by amazon(δεν είναι ανάγκη όλα τα προϊόντα να είναι από τον ίδιο seller), εφόσον βέβαια το μαγαζί ή τα μαγαζιά στέλνουν στην Ελλάδα.

Δεν ισχύει αν πάρεις κάτι αξίας 10 λιρών από το amazon και κάτι αξίας 15 λιρών fulfilled by amazon.

Δεν είμαι σίγουρος για ποιον ακριβώς τον λόγο το κάνουν έτσι, αλλά ίσως να έχει να κάνει με τα παραστατικά.
Όταν αγοράζεις κάτι από το ίδιο το amazon, σου έρχεται απόδειξη με ελληνικό ΦΠΑ.(H E.E. υποχρεώνει τις επιχειρήσεις που έχουν πάνω από κάποιον τζίρο σε πωλήσεις σε άλλη χώρα της Ε.Ε. να εκδίδουν αποδείξεις με ΦΠΑ της χώρας τους αγοραστή.)

Όταν αγοράζεις κάτι από άλλον πωλητή(είτε είναι fulfilled by amazon , είτε όχι) η απόδειξη σου έρχεται με αγγλικό ΦΠΑ.(Προφανώς γιατί οι sellers δεν έχουν πολλές πωλήσεις στην Ελλάδα, οπότε δεν έχουν την υποχρέωση έκδοσης ελληνικού ΦΠΑ.)

Μπορεί βέβαια να είναι και απλά θέμα Logistics.Πχ να έχουν ξεχωριστή αποθήκη μόνο για προϊόντα τρίτων και να μην τους συμφέρει να τα στέλνουν μαζί με τα δικά τους.

euri
24-05-12, 19:57
Έχει αρχίσει να προκύπτει θέμα με τις αποστολές των διαφόρων ευρωπαϊκών Amazon με προορισμό τις σκανδιναβικές χώρες. Χρησιμοποιούν, όπως ανέφερα και σε άλλο μήνυμα, τα δανέζικα ταχυδρομεία (Post Nord / Post DK / postdanmark.dk), τόσο για τις super saver delivery αποστολές, όσο και για τις κανονικές. Υπάρχουν όμως πολύ μεγάλες καθυστερήσεις και τα περισσότερα πακέτα μένουν κολλημένα για αρκετές μέρες στο Βέλγιο (σύμφωνα με το tracking). Έχει συμβεί σε συνάδελφό μου δύο φορές τον τελευταίο μήνα (παραγγελίες από Γαλλία) και δύο δικά μου πακέτα είναι ακόμα σε αναμονή (από Αγγλία και Γερμανία)...

Έχω κάνει ήδη παράπονα και θα υποβάλλω και άλλα. Επίσης προσανατολίζομαι να τους αναφέρω ότι σε περίπτωση που σε μελλοντική μου παραγγελία χρησιμοποιήσουν την ίδια υπηρεσία, θα ακυρώνω την παραγγελία και θα στέλνω πίσω το προϊόν αν και όταν έρθει. :mad:

Magnum
24-05-12, 23:02
Η δωρεάν παράδοση ισχύει για αγορές προϊόντων συνολικής αξίας 25 λιρών από το ίδιο το amazon.(για την ακρίβεια από περίπου 20 λίρες και πάνω βγαίνει αλλά επίσημα λένε 25.)
Ισχύει επίσης για αγορές προϊόντων συνολικής αξίας 25(20) λιρών και πάνω όπου ΟΛΑ είναι fulfilled by amazon(δεν είναι ανάγκη όλα τα προϊόντα να είναι από τον ίδιο seller), εφόσον βέβαια το μαγαζί ή τα μαγαζιά στέλνουν στην Ελλάδα.

Δεν ισχύει αν πάρεις κάτι αξίας 10 λιρών από το amazon και κάτι αξίας 15 λιρών fulfilled by amazon.

Δεν είμαι σίγουρος για ποιον ακριβώς τον λόγο το κάνουν έτσι, αλλά ίσως να έχει να κάνει με τα παραστατικά.
Όταν αγοράζεις κάτι από το ίδιο το amazon, σου έρχεται απόδειξη με ελληνικό ΦΠΑ.(H E.E. υποχρεώνει τις επιχειρήσεις που έχουν πάνω από κάποιον τζίρο σε πωλήσεις σε άλλη χώρα της Ε.Ε. να εκδίδουν αποδείξεις με ΦΠΑ της χώρας τους αγοραστή.)

Όταν αγοράζεις κάτι από άλλον πωλητή(είτε είναι fulfilled by amazon , είτε όχι) η απόδειξη σου έρχεται με αγγλικό ΦΠΑ.(Προφανώς γιατί οι sellers δεν έχουν πολλές πωλήσεις στην Ελλάδα, οπότε δεν έχουν την υποχρέωση έκδοσης ελληνικού ΦΠΑ.)

Μπορεί βέβαια να είναι και απλά θέμα Logistics.Πχ να έχουν ξεχωριστή αποθήκη μόνο για προϊόντα τρίτων και να μην τους συμφέρει να τα στέλνουν μαζί με τα δικά τους.


Ευχαριστώ για την απάντηση σου ήταν πλήρως κατατοπιστική.

Πάντως είναι λίγο "χαζό" να σπάνε και να στέλνουν Free 2 ή περισσότερες αποστολές μιας παραγγελίας που είναι πάνω απο 25£ και να σπάνε υποχρεωτικά και να χρεώνουν μεταφορικά κομμάτι μιας παραγγελίας επειδή σύμφωνα με τα παραπάνω το συγκεκριμένο δεν συμπληρώνει τα 25£ παρόλο που μπορεί να είναι και στην ίδια αποθήκη.

RASTAVIPER
25-05-12, 10:28
Έχει αρχίσει να προκύπτει θέμα με τις αποστολές των διαφόρων ευρωπαϊκών Amazon με προορισμό τις σκανδιναβικές χώρες. Χρησιμοποιούν, όπως ανέφερα και σε άλλο μήνυμα, τα δανέζικα ταχυδρομεία (Post Nord / Post DK / postdanmark.dk), τόσο για τις super saver delivery αποστολές, όσο και για τις κανονικές. Υπάρχουν όμως πολύ μεγάλες καθυστερήσεις και τα περισσότερα πακέτα μένουν κολλημένα για αρκετές μέρες στο Βέλγιο (σύμφωνα με το tracking). Έχει συμβεί σε συνάδελφό μου δύο φορές τον τελευταίο μήνα (παραγγελίες από Γαλλία) και δύο δικά μου πακέτα είναι ακόμα σε αναμονή (από Αγγλία και Γερμανία)...

Έχω κάνει ήδη παράπονα και θα υποβάλλω και άλλα. Επίσης προσανατολίζομαι να τους αναφέρω ότι σε περίπτωση που σε μελλοντική μου παραγγελία χρησιμοποιήσουν την ίδια υπηρεσία, θα ακυρώνω την παραγγελία και θα στέλνω πίσω το προϊόν αν και όταν έρθει. :mad:
Κάτσε να καταλάβω.
Παρήγγειλες από το Γαλλικό Άμαζον και έχεις καθυστέρηση?
Επηρεάζει και εμάς που αγοράζουμε από το Αγγλικό Άμαζον? Το ρωτάω γιατί εχω 2 παραλαβές τις τελευταίες 3 βδομάδες και δεν είδα κάποια τρελή καθυστέρηση.Μάλιστα το ένα, όπως ανέφερα και μερικά ποστ πιο πάνω, ήρθε σε 3 εργάσιμες.

euri
25-05-12, 10:38
Κάτσε να καταλάβω.
Παρήγγειλες από το Γαλλικό Άμαζον και έχεις καθυστέρηση?
Επηρεάζει και εμάς που αγοράζουμε από το Αγγλικό Άμαζον? Το ρωτάω γιατί εχω 2 παραλαβές τις τελευταίες 3 βδομάδες και δεν είδα κάποια τρελή καθυστέρηση.Μάλιστα το ένα, όπως ανέφερα και μερικά ποστ πιο πάνω, ήρθε σε 3 εργάσιμες.

Οι παραγγελίες από το γαλλικό Amazon έγιναν από συνάδελφό μου, όχι από εμένα.
Εγώ έχω παραγγείλει από το αγγλικό και το γερμανικό Amazon.

Όλες οι παραπάνω παραγγελίες έχουν καθυστερήσει, από λίγο έως αρκετά. Υπόψη ότι αναφέρομαι σε παραγγελίες ο προορισμός των οποίων είναι στη Φινλανδία και όχι στην Ελλάδα και ο μεταφορέας είναι τα δανέζικα ταχυδρομεία. Δεν νομίζω ότι θα επηρεάσει παραγγελίες που αποστέλλονται στην Ελλάδα.

stavata
26-05-12, 13:56
Εμένα πάντως παραγγελία από το αγγλικό Amazon έφτασε στην ώρα του.
Καμία καθυστέρηση.

blade_
27-05-12, 02:40
Εγω παλι μια κουρευτικη προσφατα,σε 4 εργασιμες στα χερια μου.και 20 λιρες οχι 25...

totonos
02-06-12, 17:07
Όσοι είστε Πελοπόννησο, για πάνες δείτε κι εδώ (http://www.mazikes.gr/home.aspx). Ανάλογα το μέγεθος, ξεκινάνε από πολύ χαμηλά αλλά θέλει ελάχιστο όριο αγορών.


Το παράρτημα του amazon ξαναχτυπά :P αυτή τη φορά με πατάτες http://www.mazikes.gr/mazikesagores.aspx?n=1

cool11
09-06-12, 21:43
Βλεπω τις λεπτομερειες μιας παραγγελιας μου που ακομη εκκρεμει:
Status: In transit
Estimated Arrival: 7 Jun 2012

Πως ειναι δυνατον ακομη να ειναι in transit? Πως μπορει ακομη να μου δειχνει Estimated Arrival μια περασμενη ημερομηνια;
Γεγονος ειναι οτι αυτη την Estimated Arrival μου ειχε απο την αρχη, αλλα ως συνηθως με τα ελτα, η καθυστερηση ειναι παράδοση που δεν μπορει να χαλάσει!
Δεν εχω λαβει ειδοποιητηριο, και δεν ξερω ποτε υποτιθεται οτι θα παραλαβω.

Τι συμπερασμα βγαζετε εσεις απο αυτα;

phantom77
09-06-12, 21:48
To συμπέρασμα μου; Θα παραλάβεις το πακέτο μεθαύριο. Μήν κάνεις έτσι για 1-2 μέρες διαφορά. Τι να πω και εγω που απο το αμερικάνικο Amazon μου έδωσαν ημερομηνία παράδοσης 25 Ιουλίου για πακέτο που έφυγε σήμερα :p

frap
10-06-12, 00:43
Με Deutsche Post έρχεται;
Βαλε το tracking number στα ELTA Courιer (www.elta-courier.gr (http://www.elta-courier.gr)), αν είναι Ελλάδα θα δεις που βρίσκεται.

cool11
11-06-12, 16:19
Με Deutsche Post έρχεται;
Βαλε το tracking number στα ELTA Courιer (www.elta-courier.gr (http://www.elta-courier.gr)), αν είναι Ελλάδα θα δεις που βρίσκεται.

Dhl λεει. Ουτε σημερα τιποτε, ουτε καν ειδοποιητηριο!
Φυσικα, μη ξεχνιομαστε, estimated time ειναι 7 Ιουνη! Αντε, και παμε για 17!
Τα βρωμοελτα θα φταινε. Αλλα το tracking number του amazon, δεν δινει κανενα αποτελεσμα στο track-n-trace των ελτα.
Τι κανω?
Υπομονη παλι?

frap
12-06-12, 08:58
Ναι, το αυτό είναι.

Δεν το έχουν παραλάβει τα ΕΛΤΑ ακόμη ή δεν έχει μπει στο σύστημά τους.
Θα φανεί κάποια στιγμή.
Εναλλακτικά, δώσε το εδώ: http://nolp.dhl.de/nextt-online-public/report_popup.jsp?lang=en
Αν σου βγάλει πως έγινε απόπειρα επίδοσης αλλά ο παραλήπτης έλλειπε, αυτό σημαίνει ότι είναι στη διαδικασία πάρε-δώσε με τα ELTA Courier.

cool11
12-06-12, 09:13
Ναι, το αυτό είναι.

Δεν το έχουν παραλάβει τα ΕΛΤΑ ακόμη ή δεν έχει μπει στο σύστημά τους.
Θα φανεί κάποια στιγμή.
Εναλλακτικά, δώσε το εδώ: http://nolp.dhl.de/nextt-online-public/report_popup.jsp?lang=en
Αν σου βγάλει πως έγινε απόπειρα επίδοσης αλλά ο παραλήπτης έλλειπε, αυτό σημαίνει ότι είναι στη διαδικασία πάρε-δώσε με τα ELTA Courier.

thanks για το url, θα το εχω υποψη μου.
Εβαλα το tracking number, και οντως λεει

Wed, 06.06.12 12:15 h
GR
The recipient was not present.

Το μηνυμα ειναι 'τυπικο'? Αποπροσανατολιζει λιγο. Γιατι δεν μου ηρθε ειδοποιηση, ουτε ηρθε κανενας ταχυδρομος σπιτι και δεν με βρηκε. Οποτε? Τι στην ευχη
"The recipient was not present." σημαινει?

Τι συμβαινει λοιπον?

frap
12-06-12, 09:28
Σημαίνει αυτό που σου είπα: είναι στη διαδικασία παράδοσης από την DHL στα ΕΛΤΑ. Τώρα γιατί τερματίζουν με αυτό το μήνυμα τη φορτωτική οι Γερμανοί στο σύστημά τους και δεν έχουν κάτι πιο διαφωτιστικό (πχ Παραδόθηκε στον εγχώριο ταχυμεταφορέα) ένας Θεός ξέρει.

Δυστυχώς, αυτή η διαδικασία για κάποιο λόγο χωλαίνει και δημιουργούνται συνήθως καθυστερήσεις, ακόμη 4-5 εργάσιμες μέρες.

Το μόνο σίγουρο πλέον είναι πως βρίσκεται Ελλάδα και το tracking θα γίνεται από τη σελίδα των ELTA-Courier. Δοκίμαζε καθημερινά, σύντομα θα εμφανιστεί.

cool11
12-06-12, 10:34
Εννοεις οτι το tracking της dhl, θα παιζει και στη σελιδα των ελτα, μολις ενημερωσουν τα ελτα το συστημα τους;

frap
12-06-12, 13:22
Ακριβώς :)

( Το tracking των ELTA Courier έτσι; www.elta-courier.gr )

cool11
12-06-12, 13:29
Tην σελιδα track n trace χρησιμοποιουσα, λαθος;
Αλλα και αυτη http://www.elta-courier.gr/search.asp τελικα δεν μου γραφει τιποτε! Δεν δινει καμια απαντηση. Δεν επρεπε να λεει εστω οτι δεν βρηκε τιποτε?

frap
12-06-12, 13:36
Οπλίσου με υπομονή...
Λογικά σήμερα - αύριο.

phantom77
12-06-12, 13:57
Ομολογώ οτι έπεσα εξω στην εκτίμηση για τoν χρόνο παράδοσης του πακέτου του Cool11 αλλα η δικιά μου εμπειρία έλεγα άλλα .

Το μήνυμα "The recipient was not present." το είχα δει και σε αγγλικές courier (άσχετες με το amazon) και αναρωτιόμουν τι συμβαίνει και πότε ήρθαν και δεν με βρήκαν.

cool11
13-06-12, 20:39
Ακομη περιμενω παιδια...
Αν ξερανε στο εξωτερικο, που ολα λειτουργουν με συνεπεια, τι μπαχαλο ειμαστε, ειμαι σιγουρος οτι θα ειχαν κοψει και τις αποστολες.
Εδω εξω 'κοβονται' για την ταχυτερης εξυπηρετηση του πελατη, και στα ελτα ειναι σε αφασία.
Στο amazon ακομη γραφει Delivery Estimate: Thursday 7 Jun 2012.
Στο ελλαντα εχουμε φτασει στις 14 Ιουνη, και δεν εχουν δωσει οι τύποι καν ειδοποιητηριο. Το πακετο μου καπου βοσκει, σιγουρα.
Με τα tracking number δεν βγαινει ακρη, και η ζωη συνεχιζεται.
Τι να πω πραγματικα...
Δεν ξερω τι να κανω. Απο τη μια λεω, αστο και σημερα, και δεν εχω καμια-μα καμια ορεξη για τσακωμους και μπελαδες με τα ελτα, απο την αλλη ποσο να περιμενω, και δεν ξερω αν εχει νοημα πια, τι περιμενω.

imr
13-06-12, 21:18
Υπομονη, θα φτασει καποια στιγμη.

Να κανω και μια διαφημνιση και να πω συγχαρητηρια στο amazon(uk). Εχουν απλα τρομερη και αμεση εξυπηρετηση πελατων απο οτι εχω δει μεχρι τωρα. Τα ακριβως αντιθετα για τα ΕΛΤΑ
Θελω να τους επιστρεψω ενα πακετο λογω προβληματος και στα ΕΛΤΑ τον παιζουν κανονικα, το στελνω πρωτη φορα και σε 2-3 μερες επιστρεφει , παω ταχυδρομιο να δω τι εγινε και δεν εχουν ιδεα γιατι το επεστρεψαν και δεν βλεπουν καποιο προβλημα, οποτε το ξαναστελνω, και μετα απο καμια βδομαδα νατο παλι στην πορτα μου.
Εντωμεταξυ ειχα εκτυπωσει κανονικα το label κτλ, απο τα ελτα απλα εχουν τραβηξει ενα x στο barcode.

Μιλησα παλι με το amazon μηπως παιζει καποιο λαθος με το label και αμεσα προσφερθηκαν να πληρωσουν και τα τελη για συστημενο για να το ξαναστειλω.

cool11
17-06-12, 19:45
Ξερω, ξερω, να κανω υπομονη...
11 μερες μετα την εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης του amazon, εγω περιμενω ακομη το τρενο.
Το δε amazon, προφανως θεωρει οτι η παραγγελια μου εχει κλεισει, αφου ειναι dispatched, αφου δεν την εμφανιζει καν στα open orders, αλλα πρεπει να την αναζητησω με το ιστορικο!!!! Κι ας μην εχω λαβει εγω τιποτε.
Αυτοι πηραν τα λεφτα, εστειλαν το πακετο, εγω δεν εχω λαβει τιποτε! Μια χαρα ε?

Το ψαχνω ηδη και μονος μου, αλλα πειτε πως θα κανω παραπονα στο amazon να δω μηπως βγαλω ακρη.
Εδωσα περιοδο χαριτος 10 μερες καθυστερηση, δεν μπορω να δωσω αλλο.
Πως θα ανοιξω θεμα στο αμαζον για το προβλημα μου;

djuan1988
17-06-12, 20:47
Ξερω, ξερω, να κανω υπομονη...
11 μερες μετα την εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης του amazon, εγω περιμενω ακομη το τρενο.
Το δε amazon, προφανως θεωρει οτι η παραγγελια μου εχει κλεισει, αφου ειναι dispatched, αφου δεν την εμφανιζει καν στα open orders, αλλα πρεπει να την αναζητησω με το ιστορικο!!!! Κι ας μην εχω λαβει εγω τιποτε.
Αυτοι πηραν τα λεφτα, εστειλαν το πακετο, εγω δεν εχω λαβει τιποτε! Μια χαρα ε?

Το ψαχνω ηδη και μονος μου, αλλα πειτε πως θα κανω παραπονα στο amazon να δω μηπως βγαλω ακρη.
Εδωσα περιοδο χαριτος 10 μερες καθυστερηση, δεν μπορω να δωσω αλλο.
Πως θα ανοιξω θεμα στο αμαζον για το προβλημα μου;

Ηρέμησε, δεν πρόκειται να χάσεις τα χρήματά σου από το amazon (αν το προϊόν το παρέχει το amazon).

Νομίζω ότι ένα live chat με κάποιον υπάλληλο της υποστήριξης θα σου λύσει τα προβλήματα.

kasadi
17-06-12, 21:03
cool11 έχεις ξαναχρησιμοποιήσει ΕΛΤΑ?
τα λεφτά σου δεν προκειτε να τα χάσεις από το Amazon όπως σου είπαν αλλά πρέπει να περιμένεις λίγο. Αν θες για να ησυχάσεις επικοινώνησε και μαζί τους να τους πεις ότι "άργησε" το δέμα. Θα σου πουν ότι πρέπει να περιμένεις και ίσως σου δώσουν μια ημερομηνία ώστε να ξανα επικοινωνήσεις μαζί τους σε περίπτωσή που ακόμη δεν έχει έρθει ώστε να σου στείλουν άλλο

cool11
17-06-12, 21:30
Παιδια, δεν λεω οτι φταιει το amazon. Αλλα το τελικο αποτελεσμα για μενα ποιο ειναι?
Δηλαδη τελικα, ποιο ειναι το θεμα, να μην κανουμε παραπονα στο amazon, μην χαλασουμε την πιατσα και μας κοψει ως χωρα απο τις αποστολες του;
Για να το καταφερουμε αυτο θα πρεπει να αποκτησουμε την υπομονη του γαιδάρου x 1000?
Ειναι λυση?
Δεν ειμαι ανυπομονος νομιζω, για μια παραγγελια που δοθηκε πριν 20 μερες, και μαλιστα εντος ευρωπης.
Εδω απο Κινα παραγγελνω, και στον ενα μηνα ερχεται. Και amazon και ευρωπη, και μιλαμε τελικα για ποση αναμονη;
Ναι, βεβαια χρησιμοποιω ελτα, ολες οι παραγγελιες απο ebay, εκει ερχονται. Απλα απο κινα, εχω ως στανταρντ τον μηνα ως χρονο αναμονης, δεν το θεωρω μη αναμενομενο, το θεωρω εξαρχης οτι ετσι ειναι.

Και στην τελικη τι να κανω? Να αρχισω να ψαχνομαι με τα ελτα? Σιγουρα εκει ειναι το θεμα, αλλα ομως το να εμπλακεις μαζι τους, ειναι σαν να μπαινεις στον 'λαβυρινθο'.

Εγω σας λεω οτι αν δεν γινει κατι, θα περασει κι η επομενη βδομαδα, και δεμα δεν θα λαβω.

djuan1988
17-06-12, 21:41
Νομίζω ότι ένα live chat με κάποιον υπάλληλο της υποστήριξης θα σου λύσει τα προβλήματα.

1234567890

imr
17-06-12, 22:53
Ξερω, ξερω, να κανω υπομονη...
11 μερες μετα την εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης του amazon, εγω περιμενω ακομη το τρενο.
Το δε amazon, προφανως θεωρει οτι η παραγγελια μου εχει κλεισει, αφου ειναι dispatched, αφου δεν την εμφανιζει καν στα open orders, αλλα πρεπει να την αναζητησω με το ιστορικο!!!! Κι ας μην εχω λαβει εγω τιποτε.
Αυτοι πηραν τα λεφτα, εστειλαν το πακετο, εγω δεν εχω λαβει τιποτε! Μια χαρα ε?

Το ψαχνω ηδη και μονος μου, αλλα πειτε πως θα κανω παραπονα στο amazon να δω μηπως βγαλω ακρη.
Εδωσα περιοδο χαριτος 10 μερες καθυστερηση, δεν μπορω να δωσω αλλο.
Πως θα ανοιξω θεμα στο αμαζον για το προβλημα μου;


Οπως σου ειπαν και οι υπολοιποι κανε live chat, απαντανε αμεσα και σιγουρα θα σε βοηθησουν.

Στα ελτα της περιοχης σου εχεις παρει? μηπως το εχουν παρατημενο σε κανα συρταρι και δεν στο εχουν στειλει σπιτι?

RASTAVIPER
18-06-12, 00:10
Έχει γραφτεί εδώ πολλές φορές ότι κανείς δεν έχει μείνει ακάλυπτος σε περίπτωση προβλήματος με παραγγελία. Ακόμα και με τα μεγαλύτερα καταστήματα τυχαίνουν στραβές λόγω ταχυδρομείων ή άλλων παραγόντων.
Δεν χρειάζεται ούτε ειρωνεία, ούτε αγανάκτηση.
Βρίσκεις το κουμπί Contact Us στα δεξιά μέσα στο My Account και επιλέγεις το email. Μετά επιλέγεις την παραγγελία που έχει το πρόβλημα, επιλέγεις τον λόγο της επικοινωνίας και μετά αναφέρεις και το τι έχει γίνει.
Σύντομα θα λάβεις ενημέρωση από αυτούς για επανάληψη της παραγγελίας με νέο προϊόν.

cool11
18-06-12, 00:20
Έχει γραφτεί εδώ πολλές φορές ότι κανείς δεν έχει μείνει ακάλυπτος σε περίπτωση προβλήματος με παραγγελία. Ακόμα και με τα μεγαλύτερα καταστήματα τυχαίνουν στραβές λόγω ταχυδρομείων ή άλλων παραγόντων.
Δεν χρειάζεται ούτε ειρωνεία, ούτε αγανάκτηση.
Βρίσκεις το κουμπί Contact Us στα δεξιά μέσα στο My Account και επιλέγεις το email. Μετά επιλέγεις την παραγγελία που έχει το πρόβλημα, επιλέγεις τον λόγο της επικοινωνίας και μετά αναφέρεις και το τι έχει γίνει.
Σύντομα θα λάβεις ενημέρωση από αυτούς για επανάληψη της παραγγελίας με νέο προϊόν.

Υπαρχει καποια προθεσμια, για την αναφορα προβληματος, που πρεπει να τηρηθει?
Μπορω να περιμενω εσαει, και να αναφερω το προβλημα μετα απο μηνες;

frap
18-06-12, 00:54
Όχι δεν υπάρχει προθεσμία. Κάνε ένα live-chat ή στείλε email να ξέρουν το πρόβλημα. Όπως είπαν τα παιδια θα σου ζητήσουν να περιμένεις λίγο ακόμη, αλλά 20 μέρες είναι υπερβολικός χρόνος και θα πρέπει να το γνωρίζουν.

Μετά: πάρε τηλ την DHL Ελλάδας και δώσε τους το tracking number, Δεν είναι αποστολή express που την παραδίδουν οι ίδιοι αλλά παρόλα αυτά μπορούν να δούνε τι γίνεται. Αν σου πούνε πως διαβιβάστηκε από αυτούς στα ΕΛΤΑ, πάρε ένα τηλ. στα ELTA-Courier και ζήτα πληροφορίες για την κατάσταση της αποστολής. Δε μπορεί, κάπου θα βρεθεί.

RASTAVIPER
18-06-12, 08:10
Όχι δεν υπάρχει προθεσμία. Κάνε ένα live-chat ή στείλε email να ξέρουν το πρόβλημα. Όπως είπαν τα παιδια θα σου ζητήσουν να περιμένεις λίγο ακόμη, αλλά 20 μέρες είναι υπερβολικός χρόνος και θα πρέπει να το γνωρίζουν.

Μετά: πάρε τηλ την DHL Ελλάδας και δώσε τους το tracking number, Δεν είναι αποστολή express που την παραδίδουν οι ίδιοι αλλά παρόλα αυτά μπορούν να δούνε τι γίνεται. Αν σου πούνε πως διαβιβάστηκε από αυτούς στα ΕΛΤΑ, πάρε ένα τηλ. στα ELTA-Courier και ζήτα πληροφορίες για την κατάσταση της αποστολής. Δε μπορεί, κάπου θα βρεθεί.
Υπάρχει προθεσμία. Νομίζω είναι 30 ημέρες από την αποστολή.
Tracking number αμφιβάλλω να έχει, γιατί τότε δεν θα το ψάχναμε πού βρίσκεται..

cool11
18-06-12, 08:59
Σημερα πρωι, πηρα την μεγαλη αποφαση και πηγα στα ελτα, με το ρισκο να πηγαινα εντελως αδικα βεβαια, αφου ρημαδα ειδοποιηση δεν εχω λαβει.
Φυσικα το πακετο μου 'εβοσκε' εκει. Την ειχε βρει καλα μαλλον, κι ειπε να κατσει κατι μηνάκια στα ραφια των ελτα!
Ζητησα ευγενικα-οσο μπορουσα- απο την υπαλληλο, αν μπορουσα να περασω εντος του χωρου των δεματων να κοιταξω και μονος μου, καθως επρεπε να εχω λαβει το δεμα εδω και 10 μερες. Κανονικα μπορεις να φας πορτα, καθως σε ρωτανε 'το ειδοποιητηριο ηρθε?'. Ποιο 'ειδοποητηριο' βρε @@@ες, αυτο που δεν μου φερνεται? Ξερει η amazon τις @@ιες σας, οτι τα δεματα τα φερνεται με βδομαδες καθυστερηση, και με προσωπικη προσπαθεια του ενδιαφερομενου; Το δεχτηκε, οποτε ετσι κι εκανα. Και το δεμα ηταν εκει.
Ο υπαλληλος ειπε κατι @@@εςς του στυλ 'σημερα πρεπει να 'ρθε, δεν το 'χουν καταγραψει ακομη' κλπ, και μαλιστα, ηθελε και να με διωξει ωστε να ακολουθηθει -και καλα!- η κανονικη διαδικασια με το ειδοποιητηριο!!!!
Τελωσπαντων τον επεισα και το πηρα.

Ειναι δουλεια αυτη , καθε φορα που παραγγελνω απο amazon?
Εγω γιατι δεν πειθομαι οτι το δεμα μου ηρθε μολις σημερα;
Ποσο 'εξω' μπορει να πεσει το amazon? 10 μερες; Ουτε χριστουγεννα ηταν, ουτε πασχα, ουτε αυγουστος.

Δεν ξερω γιατι καθε φορα πρεπει να υφισταμαι αυτη την πραγματικα ψυχοφθορα διαδικασια.
Δεν θα πω 'τελος καλο, ολα καλα', γιατι ειμαι 1000% σιγουρος οτι θα επαναληφθει ξανα.
Και δεν μπορει να γινεται αυτο.

anon
18-06-12, 09:56
Εαν δεν γίνει οι αποστολές πιο φθηνές, πολύ πιο φθηνές, ώστε τα συστημένα να έχουν κόστος σημερινού απλού ταχυδρομείου, πάντα θα έχουμε πρόβλημα. Δυστυχώς το απλό συστημένο ταχυδρομείο είναι πολύ ακριβό, ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, σε αντίθεση απο την αμερική, και δυστυχώς και οι εταιρίες κούριερ δεν κατεβάζουν τις τιμές (γιατί άλλωστε; μ@μ@κες είναι; ). Παράδειγμα, δεματάκι βάρους περιπου στο κιλό, με συστημένο απο Βρυξέλλες για Θεσσαλονίκη, surface mail όχι εξπρες κλπ, αλλά συστημένο. Κόστος; 30 ευρώ.

phantom77
18-06-12, 11:36
Ειναι δουλεια αυτη , καθε φορα που παραγγελνω απο amazon?
Εγω γιατι δεν πειθομαι οτι το δεμα μου ηρθε μολις σημερα;
Ποσο 'εξω' μπορει να πεσει το amazon? 10 μερες; Ουτε χριστουγεννα ηταν, ουτε πασχα, ουτε αυγουστος.

Δεν ξερω γιατι καθε φορα πρεπει να υφισταμαι αυτη την πραγματικα ψυχοφθορα διαδικασια.
Δεν θα πω 'τελος καλο, ολα καλα', γιατι ειμαι 1000% σιγουρος οτι θα επαναληφθει ξανα.
Και δεν μπορει να γινεται αυτο.

Μάλλον το πρόβλημα είναι του ταχυδρομείου που εξυπηρετεί την περιοχή σου και όχι του Amazon. Οι περισσότεροι δεν έχουμε πρόβλημα με τις ημερομηνίες παράδοσης. Σε εμένα αρκετές φορές έρχονται πριν την εκτιμώμενη ημερομηνία αν και δεν μένω κοντά σε μεγάλα κέντρα διαλογής των ΕΛΤΑ.

Το πιθανότερο ειναι οτι οι καθυστερήσεις οφείλονται και στην DHL. Όσες φορές έχω πρόβλημα, αυτοί ειναι ο κοινός παρονομαστής. Δυστυχώς λόγω της διασποράς των αποθηκών του Amazon σε όλη την Ευρώπη, δεν ειναι δυνατόν να έρχονται όλα με Royal Mail

imr
18-06-12, 13:55
Γενικα ειναι που θα πεσεις, εγω ξαναεστειλα το δεμα μου σημερα (για 3η φορα) πισω στο amazon, συστημενο αυτη την φορα.
Η δικαιολογια της υπαληλου ηταν οτι επειδη ειναι στην ιδια συσκευασια μαλλον νομιζαν οτι επρεπε να ερθει σε εμενα.....
Αν και παιζει να μου ειχαν βαλει λαθος γραμματοσημο την πρωτη φορα (στο συστημενο που εστειλα σημερα φαινετε 3ε το απλο αντι για 2 που ειχα πληρωσει)

Τουλαχιστον απο χρονο παραδοσης δεν ειχα ποτε προβλημα, οτι εχω παρει ερχετε συντομα πριν απο το estimated.

phantom77
27-06-12, 14:20
To συμπέρασμα μου; Θα παραλάβεις το πακέτο μεθαύριο. Μήν κάνεις έτσι για 1-2 μέρες διαφορά. Τι να πω και εγω που απο το αμερικάνικο Amazon μου έδωσαν ημερομηνία παράδοσης 25 Ιουλίου για πακέτο που έφυγε σήμερα :p

Και για να μην κράζουμε μόνο την DHL post, το παραπάνω πακέτο έφθασε χθες με DHL GlobalMail μέσω ΕΛΤΑ, ένα μήνα πριν την estimated date του αμερικάνικου Amazon.

Μια άλλη παραγγελία απο το γερμανικό Amazon Marketplace, έφυγε χθες με DHL και έχει περάσει ήδη απο 3 γερμανικές πόλεις...

RASTAVIPER
27-06-12, 16:58
Ξέρει κανείς γιατί το amazon.com δεν πουλάει αεροβόλα στην Ελλάδα;

phantom77
27-06-12, 22:46
Ξέρει κανείς γιατί το amazon.com δεν πουλάει αεροβόλα στην Ελλάδα;

Είσαι με τα καλά σου; Θα εξάγει όπλα το Amazon; Αυτες ειναι δουλειές της κυβέρνησης. ;)

RASTAVIPER
28-06-12, 08:18
Είσαι με τα καλά σου; Θα εξάγει όπλα το Amazon; Αυτες ειναι δουλειές της κυβέρνησης. ;)
Καλά τα λες αλλά στην θεωρία δεν είναι κανονικό όπλο.
Για αυτό και πωλούνται παντού χωρίς κάποια άδεια, απλά να επιβεβαιώνεται ότι ο αγοραστής είναι άνω των 18ετών.
Τώρα γιατί δεν στέλνουν έξω δεν ξέρω...

anon
28-06-12, 09:17
Το αμαζον πολλά πράγματα δεν στέλνει Ελλάδα. πχ δεν στέλνει μπαταρίας, απο λαπτοπς τουλάχιστον. Ενω τα στέλνει σε άλλες χώρες της ευρώπης.

riddle3
28-06-12, 12:47
Το αμαζον πολλά πράγματα δεν στέλνει Ελλάδα. πχ δεν στέλνει μπαταρίας, απο λαπτοπς τουλάχιστον. Ενω τα στέλνει σε άλλες χώρες της ευρώπης.

Το amazon όχι, αλλά οι 3rd party sellers τις στέλνουν μια χαρά.

kostas2005
29-06-12, 22:29
απο το γερμανικό το amazon έχουμε δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα?
Συγκεκριμένα θέλω ένα dect voip
http://www.amazon.de/gp/aw/d/B004U6NTXU/ref=redir_mdp_mobile?ref_=cm_cr_pr_product_top

phantom77
29-06-12, 22:37
απο το γερμανικό το amazon έχουμε δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα?
Συγκεκριμένα θέλω ένα dect voip
http://www.amazon.de/gp/aw/d/B004U6NTXU/ref=redir_mdp_mobile?ref_=cm_cr_pr_product_top

Δυστυχώς όχι. Δωρεάν αποστολή έχει μόνο για γειτονικές χώρες.

kostas2005
30-06-12, 09:23
και έχουν ξεφύγει τα συγκεκριμένα στην Ελλάδα...

RASTAVIPER
03-07-12, 18:29
Έχω φάει το help του amazon.com, αλλά απάντηση δεν βρήκα.

Έχω κάτι ψιλά που μου έκανε δώρο για αγορά Mp3 το ίδιο το Amazon. Αλλά δεν τα βλέπω πουθενά στο account μου.
τι πρέπει να κάνω?

Tsene
03-07-12, 18:38
Έχω φάει το help του amazon.com, αλλά απάντηση δεν βρήκα.

Έχω κάτι ψιλά που μου έκανε δώρο για αγορά Mp3 το ίδιο το Amazon. Αλλά δεν τα βλέπω πουθενά στο account μου.
τι πρέπει να κάνω?

Μήπως στο έστειλε σε email με τη μορφή κουπονιού.

phantom77
03-07-12, 19:59
Έχω φάει το help του amazon.com, αλλά απάντηση δεν βρήκα.

Έχω κάτι ψιλά που μου έκανε δώρο για αγορά Mp3 το ίδιο το Amazon. Αλλά δεν τα βλέπω πουθενά στο account μου.
τι πρέπει να κάνω?

Αν δεν κάνω λάθος, αυτά αφορούν μόνο κατοίκους Αγγλίας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.