PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

RASTAVIPER
04-07-12, 08:24
Αν δεν κάνω λάθος, αυτά αφορούν μόνο κατοίκους Αγγλίας.
Δεν ξέρω αν πρόσεξες πιο πάνω, αλλά μιλάμε για το Amazon.com.
Επίσης, έχω δηλώσει και διεύθυνση αμερικής για ευνόητους λόγους.

johnthegeeks
08-07-12, 15:12
Δεν ξέρω αν πρόσεξες πιο πάνω, αλλά μιλάμε για το Amazon.com.
Επίσης, έχω δηλώσει και διεύθυνση αμερικής για ευνόητους λόγους.

Πιθανότατα, σου γράφω καθυστερημένα, αλλά να ξέρεις ότι για να τη χρησιμοποιήσεις την προσφορά, χρειάζεσαι, και προξυ, και διεύθυνση αμερικάνικη (κατά προτίμηση από το delaware, που έχει αφορολόγητο :P).

Να προσέξεις όμως, να μην σου πάρει το amazon λεφτά από την κάρτα, αλλά μόνο από τα χρήματα της προσφοράς, διότι αλλιώς, θα καταλάβει ότι η διεύθυνση δε ταιριάζει με αυτή της κάρτας, και θα σου κάνει το account limited.

del_ahmettt
17-07-12, 10:41
Γειά σας, έβαλα για πρώτη φορά παραγγελία από το amazon.uk και δυστυχως δε μου πηγε καλά. Θα ήθελα τη συμβουλή οσων ψωνίζετε τακτικά απο εκεί, δεν ξερω πως να το χειριστώ οσο γινεται καλύτερα το θέμα.
Εξηγώ:

Παρήγγειλα ένα σετ αλτήρες 20kg σύνολο. Η περιγραφή στη συσκευασία ήταν σωστή (αρα δε φταει ο αποθηκαριος τους), μόνο που μέσα είχε άλλα αντ' άλλων. Συγκεκριμένα είχε δισκους με επικαλυψη βινυλίου ενώ στις φωτο εδειχνε μασίφ. Η ουσία ειναι οτι δε μου κανουν αυτοί οι δισκοι γιατί δε χωραει 3η σειρα στους αλτήρες, όχι όμως ότι είναι και για πέταμα!
Θα μου πουν να τους στείλω πίσω; Υπάρχει περίπτωση να δεχτουν καποιου είδους συμβιβασμό; Να μου δώσουν καποιο κουπόνι πχ. Είναι αυτής της λογικής; Ή λένε στείλτο πίσω και τέλος! Το βλέπω χαζό να πληρώσουν τοσα μεταφορικα από την Ελλάδα πίσω σε αυτους....

phantom77
17-07-12, 11:38
Γειά σας, έβαλα για πρώτη φορά παραγγελία από το amazon.uk και δυστυχως δε μου πηγε καλά. Θα ήθελα τη συμβουλή οσων ψωνίζετε τακτικά απο εκεί, δεν ξερω πως να το χειριστώ οσο γινεται καλύτερα το θέμα.
Εξηγώ:

Παρήγγειλα ένα σετ αλτήρες 20kg σύνολο. Η περιγραφή στη συσκευασία ήταν σωστή (αρα δε φταει ο αποθηκαριος τους), μόνο που μέσα είχε άλλα αντ' άλλων. Συγκεκριμένα είχε δισκους με επικαλυψη βινυλίου ενώ στις φωτο εδειχνε μασίφ. Η ουσία ειναι οτι δε μου κανουν αυτοί οι δισκοι γιατί δε χωραει 3η σειρα στους αλτήρες, όχι όμως ότι είναι και για πέταμα!
Θα μου πουν να τους στείλω πίσω; Υπάρχει περίπτωση να δεχτουν καποιου είδους συμβιβασμό; Να μου δώσουν καποιο κουπόνι πχ. Είναι αυτής της λογικής; Ή λένε στείλτο πίσω και τέλος! Το βλέπω χαζό να πληρώσουν τοσα μεταφορικα από την Ελλάδα πίσω σε αυτους....

Μπορείς να τα στείλει πισω και θα σε αποζημιώσουν και για τα μεταφορικά. Απλά στείλε τους την απόδειξη πληρωμής του ταχυδρομείου και θα στείλουν τα λεφτά

imr
17-07-12, 15:58
Γειά σας, έβαλα για πρώτη φορά παραγγελία από το amazon.uk και δυστυχως δε μου πηγε καλά. Θα ήθελα τη συμβουλή οσων ψωνίζετε τακτικά απο εκεί, δεν ξερω πως να το χειριστώ οσο γινεται καλύτερα το θέμα.
Εξηγώ:

Παρήγγειλα ένα σετ αλτήρες 20kg σύνολο. Η περιγραφή στη συσκευασία ήταν σωστή (αρα δε φταει ο αποθηκαριος τους), μόνο που μέσα είχε άλλα αντ' άλλων. Συγκεκριμένα είχε δισκους με επικαλυψη βινυλίου ενώ στις φωτο εδειχνε μασίφ. Η ουσία ειναι οτι δε μου κανουν αυτοί οι δισκοι γιατί δε χωραει 3η σειρα στους αλτήρες, όχι όμως ότι είναι και για πέταμα!
Θα μου πουν να τους στείλω πίσω; Υπάρχει περίπτωση να δεχτουν καποιου είδους συμβιβασμό; Να μου δώσουν καποιο κουπόνι πχ. Είναι αυτής της λογικής; Ή λένε στείλτο πίσω και τέλος! Το βλέπω χαζό να πληρώσουν τοσα μεταφορικα από την Ελλάδα πίσω σε αυτους....


Πηγαινε στο customer support και στο live chat, ειναι γρηγορο και ειναι εξυπηρετικοι. Να τα επιστρεψεις θα σου πουν, πεστους και να καλυψουν τα μεταφορικα γιατι θα ειναι αρκετα για 20κιλα.

del_ahmettt
17-07-12, 17:50
Τελικά το λάθος με τους αλτηρες και τους δίσκους ειναι συστηματικό, το έχουν αναφέρει και άλλοι στο γερμανικό amazon! Και παρόλο που το έχουν αναφέρει, ουτε καν εχουν μπει στον κόπο να αλλάξουν την περιγραφή και τις φωτό!:down: Προχώρησα και τύπωσα την ετικέτα για επιστροφή, τα φτηνοτερα μεταφορικά με EPG ΕΛΤΑ βγαινουν κάπου 100 ευρω! Το θέμα είναι ότι μπορείς να τους εμπιστευτείς; Να τα στείλω πίσω; Κι αν μου πουν μετά τίποτα του στυλ οτι οι φωτόγραφίες ειναι απλώς ενδεικτικές; Αν τους ρωτησω θα μου πουν εκ των προτέρων αν θα με αποζημιώσουν 100 ευρώ μεταφορικά;

Προς αποφυγή το σετ είναι αυτόhttp://www.amazon.co.uk/gp/product/B003FSTA0K/ref=oh_details_o01_s00_i00, δεν ειναι σίδερο , αλλά πλαστικοι γεμισμένοι με κινέζικη άμμο:p

jap
17-07-12, 18:38
Με Amazon έχεις να κάνεις, θα έλεγα μην ανησυχείς. Πες τους όμως για το κόστος, τους συμφέρει να σου πουν κράτα τα και κατάστρεψέ τα αντί να τους τα στείλεις.

ipo
17-07-12, 18:50
Τελικά το λάθος με τους αλτηρες και τους δίσκους ειναι συστηματικό, το έχουν αναφέρει και άλλοι στο γερμανικό amazon! Και παρόλο που το έχουν αναφέρει, ουτε καν εχουν μπει στον κόπο να αλλάξουν την περιγραφή και τις φωτό!:down:
... δεν ειναι σίδερο , αλλά πλαστικοι γεμισμένοι με κινέζικη άμμο:p
Αν έχεις χρόνο, καλό θα ήταν να το γράψεις στο review στο αγγλικό Amazon, ώστε να μην παραπλανηθεί κι άλλος κόσμος.

ariadgr
17-07-12, 19:02
Αν τους ρωτησω θα μου πουν εκ των προτέρων αν θα με αποζημιώσουν 100 ευρώ μεταφορικά;

Eννοειται να το ρωτησεις, γιατι στην περιπτωση σου τα μεταφορικα να το επιστρεψεις ειναι τριπλασια της τιμης του προιοντος.

del_ahmettt
17-07-12, 20:16
Τους έστειλα ήδη e-mail. Για να δούμε...
Άμεση απάντηση:

..."As the cost of returning this item is to high, please keep it with our compliments unless you wish to donate it to a local charity"

Απάντησαν το αυτονόητο και το απολύτως λογικό! :oneup:
Αυτό το "αυτονόητο" και το "λογικό" είναι που λειπει στις μέρες μας και όχι μόνο από μαγαζιά, αλλα και γενικότερα...

imr
18-07-12, 20:01
Άμεση απάντηση:

..."As the cost of returning this item is to high, please keep it with our compliments unless you wish to donate it to a local charity"

Απάντησαν το αυτονόητο και το απολύτως λογικό! :oneup:
Αυτό το "αυτονόητο" και το "λογικό" είναι που λειπει στις μέρες μας και όχι μόνο από μαγαζιά, αλλα και γενικότερα...

Και σου επεστρεψαν και τα χρηματα?

del_ahmettt
18-07-12, 22:38
Και σου επεστρεψαν και τα χρηματα? ναί, άμεσα κιόλας!

akilleas
21-07-12, 08:46
Αυτό ακριβώς είναι το Άμαζον κύριοι!!!!

AgentWolf
21-07-12, 09:48
Άμεση απάντηση:

..."As the cost of returning this item is to high, please keep it with our compliments unless you wish to donate it to a local charity"

Απάντησαν το αυτονόητο και το απολύτως λογικό! :oneup:
Αυτό το "αυτονόητο" και το "λογικό" είναι που λειπει στις μέρες μας και όχι μόνο από μαγαζιά, αλλα και γενικότερα...


Κάνε λοιπόν κι εσύ ένα καλό, μήπως και πάει η κοινωνία μας μπροστά...
Δώρησέ τα σε κάποιον που τα έχει ανάγκη.

Mouse Potato
21-07-12, 20:08
Κάνε λοιπόν κι εσύ ένα καλό, μήπως και πάει η κοινωνία μας μπροστά...
Δώρησέ τα σε κάποιον που τα έχει ανάγκη.

Επαυξάνω... :)

terry39
31-07-12, 12:38
Με εξέπληξε το amazon(UK) , μου στέλνει το XFX 450W Core Edition (http://www.amazon.co.uk/XFX-Edition-Bronze-Certified-Wired/dp/B005TDRHV8/ref=pd_rhf_ee_p_t_1) με ups !! 30/7 έφυγε από Αγγλία και σήμερα 31/7 πήγε Κολωνία ->Μόναχο->Σπάτα και τώρα είναι στο Κορωπί , με ημερομηνία παράδοσης(Βέροια) την αυριανή ... κι όλα αυτά με free super saver επιλογή (είχα και τον A6 3670K (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B006J420T0/ref=oh_details_o00_s00_i00) αλλά θέλει +2 μέρες για αποστολή)

johnthegeeks
31-07-12, 19:58
εγω παρηγγειλα απο seller του amazon uk, 12/7 έγινε dispatched, και ακόμα δεν έχει έρθει (estimated delivery: 16-25/7.........)

kokotas
31-07-12, 20:52
Παιδία θέλω να φτιάξω ένα καινούριο pc και λέω μήπως παραγγείλω τα parts από amazon. Αξίζει? Από όσο βλέπω η διαφορά στις τιμές από τα ελληνικά καταστήματα είναι αρκετή.
Από ποιό amazon είναι καλύτερα να πάρω, uk de άλλο? Επίσης στο uk πρόσεξα ότι ένω το σύνολο το προιόντων που βάζω στο καλάθι είναι 970 pounds όταν πάει να κάνει την χρέωση υπολογίζει 995 και είναι με δωρεάν μεταφορικά... Δηλαδή τα υπόλοιπα πως προστέθηκαν? Ευχαριστώ!

edit: Κάτι που ξέχασα να ρωτήσω. Υπάρχει κάνα θέμα αν επιλέξουμε κάποιον seller που συνεργάζεται με το amazon, αντί για το ίδιο το amazon?

senkradvii
31-07-12, 21:13
Παιδία θέλω να φτιάξω ένα καινούριο pc και λέω μήπως παραγγείλω τα parts από amazon. Αξίζει? Από όσο βλέπω η διαφορά στις τιμές από τα ελληνικά καταστήματα είναι αρκετή.
Από ποιό amazon είναι καλύτερα να πάρω, uk de άλλο? Επίσης στο uk πρόσεξα ότι ένω το σύνολο το προιόντων που βάζω στο καλάθι είναι 970 pounds όταν πάει να κάνει την χρέωση υπολογίζει 995 και είναι με δωρεάν μεταφορικά... Δηλαδή τα υπόλοιπα πως προστέθηκαν? Ευχαριστώ!

edit: Κάτι που ξέχασα να ρωτήσω. Υπάρχει κάνα θέμα αν επιλέξουμε κάποιον seller που συνεργάζεται με το amazon, αντί για το ίδιο το amazon?

Μπορεί να αξίζει αλλά σκέψου το θέμα της εγγύησης αν γίνει καμιά στραβή. Όχι ότι δεν θα σε καλύψουν αλλά πιθανώς να ταλαιπωρηθείς περισσότερο καθαρά λόγω χρόνου και απόστασης.

Επίσης ευρωπαϊκό να είναι το κατάστημα και όποιο να'ναι.

Τα έξτρα 25 που προστέθηκαν είναι η διαφορά στον ΦΠΑ, μιας και το amazon.co.uk πουλάει με Ελληνικό ΦΠΑ 23%.

Αν επιλέξεις seller κοίτα τι χρεώνει για τα μεταφορικά.

kokotas
31-07-12, 22:56
thanks senkradvii, με καλυψες. Το θεμα με την εγγυηση το σκεφτηκα κι εγω, ας ελπισουμε οτι δεν θα συμβει τιποτα αλλα οπως ειπες και να συμβει απλα θα ειναι λιγο ταλαιπωρεια. Εχω παραγγειλει αρκετες φορες απo amazon.fr και ebay αλλα αυτο με το ελληνικο φπα πρωτη φορα το ακουω...

Φανερός Πράκτωρ
31-07-12, 23:05
στο .de έχεις 2 βδομάδες να δοκιμάσεις το προϊόν και αν δε σου αρέσει το επιστρέφεις και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω. Στο .fr έχεις 1 βδομάδα.

phantom77
31-07-12, 23:47
thanks senkradvii, με καλυψες. Το θεμα με την εγγυηση το σκεφτηκα κι εγω, ας ελπισουμε οτι δεν θα συμβει τιποτα αλλα οπως ειπες και να συμβει απλα θα ειναι λιγο ταλαιπωρεια. Εχω παραγγειλει αρκετες φορες απo amazon.fr και ebay αλλα αυτο με το ελληνικο φπα πρωτη φορα το ακουω...
Mόνο το αγγλικό Amazon έχει ελληνικό ΑΦΜ, μάλλον επειδή έχει περισσότερες πωλήσεις προς την Ελλάδα απο τα υπόλοιπα .


στο .de έχεις 2 βδομάδες να δοκιμάσεις το προϊόν και αν δε σου αρέσει το επιστρέφεις και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω. Στο .fr έχεις 1 βδομάδα.

Και στο αγγλικό έχεις 30 ημέρες.

senkradvii
01-08-12, 01:24
Mόνο το αγγλικό Amazon έχει ελληνικό ΑΦΜ, μάλλον επειδή έχει περισσότερες πωλήσεις προς την Ελλάδα απο τα υπόλοιπα .



Και στο αγγλικό έχεις 30 ημέρες.

Σωστός και στα 2. :oneup:

Φανερός Πράκτωρ
01-08-12, 15:33
Και στο αγγλικό έχεις 30 ημέρες.

Ίσως αυτό να ισχύει και στα άλλα 2. Καλό είναι αν κάποιος ενδιαφέρεται να τους ρωτήσει.
Αυτό που ανέφερα, αν δεν κάνω λάθος, είναι τι υποχρεώνει την κάθε επιχείρηση η νομοθεσία της χώρας (δεν ήμουν σαφής - sorry).
Μπορεί το amazon επειδή είναι large σε τέτοια ζητήματα να το προχωράει και πιο πέρα.

kokotas
02-08-12, 12:55
Τελικά παρείγγηλα για αρχή, ένα ssd, μνήμες, σύστημα υδρόψυξης και bluray αντιγραφικό 458 ευρώ. Γλίτωσα κοντά στα 50 ευρώ, σε σύγκριση με τις φθηνότερες τιμές που υπάρχουν στο skroutz :D Αν όλα πάνε καλά, θα παραγγείλω και τα υπόλοιπα (mobo, cpu, psu).

edit: Και μόλις μου στείλανε email να με ενημερώσουνε ότι θα φτάσουν πιο σύντομα από το αρχικά αναμενόμενο. Στις 13 αυγούστου. Εκτός από τις μνήμες. Αυτή είναι εξυπηρέτηση και ενημέρωση.

senkradvii
02-08-12, 13:01
Eγώ πάντως mobo, gpu & cpu προτίμησα να τα πάρω από Ελλάδα..

kokotas
02-08-12, 13:12
Gpu σίγουρα από ελλάδα, μιας και θέλω να πάρω την gtx690. Κάνει 1000 ευρώ η άτιμη και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Για τα υπόλοιπα, θα το κοιτάξω. Αν το amazon συμφέρει οικονομικά, θα το προτιμήσω.

terry39
02-08-12, 19:22
Το amazon δεν είναι Ελληνικό "μαγαζάκι" ... πλέον το 70+% των αγορών μου γίνονται από εκεί

Thanasis159
08-08-12, 13:14
Καλημέρα παιδιά. Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω έναν εξωτερικό σκληρό από το amazon.co.uk και ψάχνομαι λίγο στο κομμάτι της εγγύησης. Το μόνο που βρήκα στο site είναι αυτό: One-Year Limited European Warranty (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=200376710). Μιας και πρόκειται για σκληρό δίσκο, δεν υποτίθεται ότι όλοι οφείλουν να έχουν 2 έτη εγγύηση;

Αν βοηθάει, ο δίσκος είναι αυτός: http://www.amazon.co.uk/Western-Digital-500GB-Passport-Portable/dp/B007UOW80O/ref=zg_bs_430544031_7

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

jap
08-08-12, 16:23
Το link που δίνεις είναι άσχετο, δεν αφορά δίσκους, αφορά θήκες και φτηνοαξεσουάρ της ίδιας της Amazon. Θα ρώταγα την Amazon ή ακόμα καλύτερα θα έβλεπα τι παίζει στο site του κατασκευαστή. H Amazon σκόπιμα δεν προβάλλει / τονίζει τις εγγυήσεις, γιατί προωθεί τις αγορές πρόσθετων εγγυήσεων από τρίτους, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παρέχονται.

blade_
09-08-12, 00:59
σημερα μου βγαζει 2-3 προιοντα οτι δε στελνονται ελλαδα,ενω μια βδομαδα νωριτερα δεν υπηρχε προβλημα..εχει καποιος θεμα?

phantom77
09-08-12, 11:24
σημερα μου βγαζει 2-3 προιοντα οτι δε στελνονται ελλαδα,ενω μια βδομαδα νωριτερα δεν υπηρχε προβλημα..εχει καποιος θεμα?

Τις περισσότερες φορές έχει αλλάξει ο έμπορος που προσφέρει το προϊόν. Πάντα βγάζει αυτούς που δίνουν χαμηλότερη τιμή ή γρηγορότερη παράδοση. Μου έχει τύχει να αλλάζει απο ώρα σε ώρα.

Φανερός Πράκτωρ
09-08-12, 11:27
λογικά εμπόρους μπορείς να διαλέξεις πατώντας εκεί που λέει "x new". Οπότε βρίσκεις κάποιον που στέλνει Ελλάδα.

blade_
09-08-12, 13:07
ναι αλλα αυτο που θελω το εχει φθηνοτερα το αμαζον..κ δε το στελνει ουτε αν το επιλεξω μαζι με καποιο αλλο ανω των 25 λιρων..

adams
09-08-12, 14:35
To amazon δεν συγκρίνεται με κανένα Ελληνικό eshop από θέματα επιστροφής & rma.
Για μένα δεν τίθεται θέμα πλέον για αγορές εκτός και αν κάτι το βιάζομαι.

2 παραδείγματα

Παραγγελνω parts για 1 pc , από βλακεία μου και βιασύνη ο επεξεργαστης δεν "κάνει" για την μητρική (fm1 + am3).
To στέλω πίσω μου επιστρέφουν τα χρήματα σε 2 ημέρες και τα έξοδα για τα μεταφορικά αποστολής στην Αγγλια (10€).

Παραγγέλνω laptop και έρχεται με 3 κολλημένα pixels σε ένα σημείο της οθόνης.
Μου ζητάνε συγνώμη, μου στέλνουν άμεσα 2ο προς αντικατάσταση και μου δίνουν περιθώριο να επιστέψω το ελλατωματικό σε 30 ημέρες αλλιως θα το χρεωνόμουν
Μου επιστρέφουν φυσικά και τα 40€ για τα έξοδα αποστολής.:clap:

cool11
09-08-12, 19:14
To amazon δεν συγκρίνεται με κανένα Ελληνικό eshop από θέματα επιστροφής & rma.
Για μένα δεν τίθεται θέμα πλέον για αγορές εκτός και αν κάτι το βιάζομαι.


Παραγγέλνω laptop και έρχεται με 3 κολλημένα pixels σε ένα σημείο της οθόνης.
Μου ζητάνε συγνώμη, μου στέλνουν άμεσα 2ο προς αντικατάσταση και μου δίνουν περιθώριο να επιστέψω το ελλατωματικό σε 30 ημέρες αλλιως θα το χρεωνόμουν
Μου επιστρέφουν φυσικά και τα 40€ για τα έξοδα αποστολής.:clap:


Μιας και το εθιξες και με ενδιαφερει...
Για laptop, το amazon κανει παραμετροποιηση, οπως θα εκανες σε ενα φυσικο καταστημα? Δηλαδη, πχ. παραπανω μνημή , ή μεγαλυτερο δισκο κλπ.
Ή πουλα μονο base μοντελα?

adams
09-08-12, 19:29
Μιας και το εθιξες και με ενδιαφερει...
Για laptop, το amazon κανει παραμετροποιηση, οπως θα εκανες σε ενα φυσικο καταστημα? Δηλαδη, πχ. παραπανω μνημή , ή μεγαλυτερο δισκο κλπ.
Ή πουλα μονο base μοντελα?

Γιατί σε ποιο κατάστημα κάνεις παραμετροποιηση σε επώνυμα laptop εκτός π.χ από dell, turbo-x κλπ? Μνήμη μπορείς να προσθέσεις και μόνος σου.

cool11
09-08-12, 20:04
Γιατί σε ποιο κατάστημα κάνεις παραμετροποιηση σε επώνυμα laptop εκτός π.χ από dell, turbo-x κλπ? Μνήμη μπορείς να προσθέσεις και μόνος σου.

Δεν ειναι ετσι. Εγω παρηγγειλα -σε φυσικο καταστημα- το macbook pro, με 8αρα μνημη (αντι για 4 που ειχε το βασικο μοντελο)(και ηθελα να μου ερθει με τη μνημη, κι οχι να την βαλω εγω), και ssd δισκο (αντι για κλασικο σκληρο που ειχε το βασικο μοντελο).
Αυτα λεω, τα κανει το amazon, ή μονο base μοντελα πουλαει?

anon
09-08-12, 20:12
Δεν ειναι ετσι. Εγω παρηγγειλα -σε φυσικο καταστημα- το macbook pro, με 8αρα μνημη (αντι για 4 που ειχε το βασικο μοντελο)(και ηθελα να μου ερθει με τη μνημη, κι οχι να την βαλω εγω), και ssd δισκο (αντι για κλασικο σκληρο που ειχε το βασικο μοντελο).
Αυτα λεω, τα κανει το amazon, ή μονο base μοντελα πουλαει?

Για δοκίμασε. Απλό ειναι. Μπές και δές.
(Eαν βαριέσαι. Δεν έχει configurator όπως πχ στο site της Dell. Εχει απλα έτοιμες πολλές διαφορετικές συνθέσεις)

jap
09-08-12, 20:21
Έχει, αλλά είναι υποτυπώδες. Π.χ. εδώ (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B005TIT7FC) έχει ένα λαπιτόπι με 2 διαφορετικά configurations - δείτε το dropdown. Σε σκληρούς δίσκους έχει σε ορισμένους επιλογή για τη χωρητικότητα, σε άλλα πράγματα έχει επιλογή στο χρώμα, αλλά ως εκεί. Και γιατί να έχει άλλωστε;

alexgk
11-08-12, 14:24
Μιας και το εθιξες και με ενδιαφερει...
Για laptop, το amazon κανει παραμετροποιηση, οπως θα εκανες σε ενα φυσικο καταστημα? Δηλαδη, πχ. παραπανω μνημή , ή μεγαλυτερο δισκο κλπ.
Ή πουλα μονο base μοντελα?
Μπορείς να στείλεις μία ερώτηση στο helpdesk (ή όπως αλλιώς λέγεται) για το laptop που σε ενδιαφέρει και να σου απαντήσουν.

-21grams
19-08-12, 16:56
Εν τάχει:
Έχω μία παραγγελία που εκκρεμεί [δικαιολογημένα καθότι ένα από τα αντικείμενα -3 στο σύνολο- είναι pre-order και έχω επιλέξει να σταλούν όλα μαζί] και θέλω να προσθέσω κάτι ακόμα κάνοντας χρήση του Free Super Saver.
Έλα όμως που όταν πάω να κάνω edit στην υπάρχουσα παραγγελία ΔΕΝ υπάρχει σχετική επιλογή!
Μπορώ μόνο να αφαιρέσω items ή να αλλάξω το τρόπο πληρωμής/αποστολής.
Καμιά ιδέα;

imr
19-08-12, 17:05
Εν τάχει:
Έχω μία παραγγελία που εκκρεμεί [δικαιολογημένα καθότι ένα από τα αντικείμενα -3 στο σύνολο- είναι pre-order και έχω επιλέξει να σταλούν όλα μαζί] και θέλω να προσθέσω κάτι ακόμα κάνοντας χρήση του Free Super Saver.
Έλα όμως που όταν πάω να κάνω edit στην υπάρχουσα παραγγελία ΔΕΝ υπάρχει σχετική επιλογή!
Μπορώ μόνο να αφαιρέσω items ή να αλλάξω το τρόπο πληρωμής/αποστολής.
Καμιά ιδέα;

Δοκιμασε στο live chat, θα σου πουν αμεσα τι γινεται

jap
19-08-12, 17:34
Ακυρώνεις εντελώς και ξαναπαραγγέλνεις από την αρχή. Έτσι κι αλλιώς όλα θα φύγουν μόλις κυκλοφορήσει το pre-order. Αν είσαι τυχερός, το έξτρα που θα βάλεις μπορεί να έρθει μόνο του. Αντέχεις να περιμένεις; ;)

-21grams
19-08-12, 17:50
Δεν είναι τόσο απλό, οι τιμές για κάποια απ' αυτά μπορεί εν τω μεταξύ να έχουν αυξηθεί...
Κάνω chat αυτή τη στιγμή και ελπίζω απλώς να τροποποιήσουν την παραγγελία και να μου στείλουν νέο invoice.

Edit: Problem solved :)
Τα πρόσθεσαν manually και με διαβεβαίωσαν πως ΔΕΝ θα χρεωθώ επιπλέον μεταφορικά (όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε...)
Επαγγελματισμός - άγνωστη λέξη σε κάποιες χώρες...

jap
19-08-12, 19:28
Άλλη μια φορά :oneup: για το Amazon. Στο πρότεινα γιατί σε παρόμοια περίπτωση μου το είχαν προτείνει αυτοί. Και βέβαια γιατί pre-order (τα γράφω για φίλους που δεν το ξέρουν) σημαίνει ένα συγκεκριμένο χρονικό σημείο στο μέλλον, είναι διαφορετικό από το επί παραγγελία που θα πήγαινε φτου κι απ' την αρχή.

sgch
24-08-12, 11:37
Και η δική μου ιστορία...
Παραγγελία 12/08 πληρωμή 13/08 επειδή ήταν ΣΚ, εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 23/08. Τα πακέτα τα έλαβα 24/08 (νομίζοντας ότι θα μου έρθει ειδοποιητήριο). Τρία βιβλία σε δύο πακέτα αξίας 70 ευρώ παρατημένα πάνω από το γραμματοκιβώτιο της δουλειάς μου (έβαλα την δουλειά μου είναι Χαλκίδα, γιατί δεν μένω Χαλκίδα και θα αργούσαν υπόθεσα) σε πολυσύχναστο δρόμο!!!!!:down: . Ρε παιδιά έλεος...και μετά λέμε πως χάνονται τα δέματα

anon
24-08-12, 12:13
Εχει να κάνει με το ταχυδρομειο/ταχυδρόμο. Στην περιοχή ποτε δεν αφήνουν οτιδήποτε που δεν χωρά σε γραμματοκιβώτιο. Αφήνουν χαρτάκι να πας να το πάρεις απο το ταχυδρομείο. Πολλες φορες δυσανασχετούμε απο τον επιπλέον κοπο, αλλά ειναι σαφώς πιο ασφαλές. Και δεν μιλώ για συστημένα. Μιλώ για δεματάκια απλού ταχυδρομείου που κάνει τώρα το αμαζον. Μάλιστα, παρόλο που δεν είναι υποχρεωτικό, παρόλο που ειναι μη-συστημένα, σε βάζουν και υπογράφεις ένα ξεχωριστό βιβλίο, και κοιτάνε και ταυτότητα... Αρα είναι θέμα ταχυδρομείου.

ckbond
24-08-12, 13:26
16/008/2012 έγινε η παραγγελία... (πωλητής ήταν το Amazon)

17/08/2012 παραδόθηκε στην μεταφορική... (DHL)

Χρησιμοποίησα την δωρεάν αποστολή μιας και για την express ήθελαν κάπου στις 50 λίρες, (σχεδόν το 1/3 της αξίας του προϊόντος που παράγγειλα) και είχε εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 29/08/2012... όταν το διάβασα ένιωσα ένα βάρος στην καρδιά και ήμουν έτοιμος να αλλάξω σε express αλλά κρατήθηκα...

Σήμερα 24/08/2012 δηλαδή 5 ημέρες νωρίτερα παρέλαβα στο γραφείο το δέμα μου... αναπάντεχο μιας και περίμενα ότι θα είναι με απλό ταχυδρομείο και θα έπρεπε να τρέχω στο ταχυδρομείο...

Τι ωραίο συναίσθημα να πηγαίνουν όλα καλά σε μια αγοραπωλησία... :D

imr
24-08-12, 17:24
Γενικα σε οτι παραγγελια εχω κανει το estimated delivery του amazon ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το πραγματικο, και μαλλον λογικο ειναι να βαζουν μερικες μερες παραπανω για να ειναι καλυμμενοι
Εμενα ο ταχυδρομος αντι να το αφησει εξω απο το γραματοκιβωτιο, εχει προσπαθησει να το χωρεσει μεσα οπως οπως τσαλακωνοντας την συσκευασια :p (απο dvd)
Παντως σε μεγαλα δεματα παντα περιμενει να κατεβει καποιος να τα παρει, οποτε ειναι καθαρα ο ταχυδρομος αν θα τα αφησει στον δρομο

@ ADSLgr.com All rights reserved.