PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

Giwrgos_M
17-09-12, 21:35
Εκανα μια παραγκελια αλλα τελικα την ακυρωσα μετα απο 2 ωρες..τα λεφτα τα τραβηξε??
Μπαινω στο ebanking αλλα δεν βλεπω καποια μεταφορα απο την αγορα αλλα ουτε επιστροφη..
Δεν τα τραβηξε ή δεν εχει ανανεωθει το ebanking και εμφανιζεται μετα απο μερικες μερες??

odys2008
17-09-12, 21:47
Τα χρήματα στα δεσμεύει λίγο μετά την παραγγελία και τα παίρνει όταν στα κάνει ship

music_lover
18-09-12, 20:57
We're sorry. This item can't be shipped to your selected destination. You may either change the shipping address or delete the item from your order by changing its quantity to 0 and clicking the update button below.

Γιατί μου το γράφει αυτό? Είναι απο το Αγγλικό amazon και βάζω ως διεύθυνση αποστολής Ελλάδα.

http://www.amazon.co.uk/Cambridge-1980-CAMBRIDGE-AUDIO-Subwoofer/dp/B00474CKRQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1347990374&sr=8-1

Είναι ένα Subwoofer. Ευχαριστώ.

kasadi
18-09-12, 21:02
We're sorry. This item can't be shipped to your selected destination. You may either change the shipping address or delete the item from your order by changing its quantity to 0 and clicking the update button below.

Γιατί μου το γράφει αυτό? Είναι απο το Αγγλικό amazon και βάζω ως διεύθυνση αποστολής Ελλάδα.

http://www.amazon.co.uk/Cambridge-1980-CAMBRIDGE-AUDIO-Subwoofer/dp/B00474CKRQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1347990374&sr=8-1

Είναι ένα Subwoofer. Ευχαριστώ.

γιατί είναι Dispatched from and sold by Richer Sounds και όχι amazon.co.uk . Τα προϊόντα που πωλούνται από τρίτους πωλητές και όχι το ίδιο το amazon δεν έρχονται πάντα στην Ελλάδα

music_lover
18-09-12, 21:46
ααα μάλιστα,δηλαδή πρέπει να βλέπω dispatched by amazon για να είμαι εντάξει,σε ευχαριστώ,έχω μια φίλη στο λονδίνο,θα της ζητήσω να τα φέρει αυτή με αεροπλάνο.

phantom77
18-09-12, 21:53
ααα μάλιστα,δηλαδή πρέπει να βλέπω dispatched by amazon για να είμαι εντάξει,σε ευχαριστώ,έχω μια φίλη στο λονδίνο,θα της ζητήσω να τα φέρει αυτή με αεροπλάνο.

Όχι απαραίτητα dispatched by amazon, και fulfilled by Amazon να είναι έρχεται Ελλάδα. Υπάρχουν και πολλοί τρίτοι έμποροι που στέλνουν σε όλη την Ευρώπη.

- - - Updated - - -


ααα μάλιστα,δηλαδή πρέπει να βλέπω dispatched by amazon για να είμαι εντάξει,σε ευχαριστώ,έχω μια φίλη στο λονδίνο,θα της ζητήσω να τα φέρει αυτή με αεροπλάνο.

Όχι απαραίτητα dispatched by amazon, και fulfilled by Amazon να είναι έρχεται Ελλάδα. Υπάρχουν και πολλοί τρίτοι έμποροι που στέλνουν σε όλη την Ευρώπη.

ntebis
19-09-12, 01:31
στο αμαζον.κομ δεν ισχυουν τα τσαμπα μεταφορικα?

Xouzouris
19-09-12, 08:22
Οχι, δεν ισχυουν.

Fever24
21-09-12, 23:53
Εγώ έχω να θίξω ένα άλλο θεματάκι με το amazon. Έκανα επτά παραγγελίες αρχές του μήνα. Οι πέντε που έφυγαν με royal mail έφτασαν την εκτιμώμενη ημερομηνία -ίσως και νωρίτερα-. Οι δύο που στάλθηκαν με dhl ακόμα... έρχονται! Έχουν ήδη αργήσει μία εβδομάδα... Τι να πεί κανείς;

dfourt
22-09-12, 00:13
Εγώ έχω να θίξω ένα άλλο θεματάκι με το amazon. Έκανα επτά παραγγελίες αρχές του μήνα. Οι πέντε που έφυγαν με royal mail έφτασαν την εκτιμώμενη ημερομηνία -ίσως και νωρίτερα-. Οι δύο που στάλθηκαν με dhl ακόμα... έρχονται! Έχουν ήδη αργήσει μία εβδομάδα... Τι να πεί κανείς;
Κλασικό.Το amazon έχει αποθήκες σε Αγγλία και Γερμανία.Στέλνει τα αντικείμενα από την αποθήκη που το εξυπηρετεί.
Ό,τι έρχεται με dhl, συνήθως καθυστερεί.
Λογικά όπου να'ναι θα έρθουν.
Δεν φταίει το amazon, η καθυστέρηση γίνεται στο κομμάτι DHL-ΕΛΤΑ.Για κάποιον λόγο καθυστερούν.

Από εκεί και πέρα παίζουν και άλλα κουφά...Ας πούμε την Πέμπτη μου χτύπησε ο ταχυδρόμος και μου έδωσε ένα όχι και τόσο μεγάλο δέμα.Μου είπε ότι έχει έρθει από την προηγούμενη Πέμπτη, αλλά δεν είχε χώρο στην τσάντα τις προηγούμενες μέρες και δεν μου το έφερε!
Γιατί δεν άφησε χαρτάκι να το πάρω τουλάχιστον από το ταχυδρομείο δεν κατάλαβα...(Στην Αθήνα όλα αυτά, όχι σε κανένα απομακρυσμένο χωριό)

babis_sougias
24-09-12, 19:34
Παίδες ακούστε τι έχω πάθει...
Τετάρτη βράδυ γράφτηκα στο amazon.de και παρήγγειλα το kindle fire με δυο αξεσουάρ, σύνολο 195 ευρώ. Έβαλα διεύθυνση παράδοσης το σπίτι του θείου μου στη Γερμανία και διεύθυνση χρέωσης το σπίτι μου στην Ελλάδα (γιατί αυτή τη διεύθυνση έχω δηλώσει στην attica bank, με της οποίας την χρεωστική κάρτα έκανα την αγορά). Η παραγγελία ολοκληρώθηκε κανονικά και μου ήρθε και το email επιβεβαίωσης, που έγραφε και estimated delivery time την 26/10/2012.
Πέμπτη πρωί μου έρχεται mail από διεύθυνση που λήγει σε @amazon.de και μου λέει ότι για λόγους ασφαλείας πρέπει να τους στείλω με φαξ αντίγραφο του λογαριασμού της τράπεζας που να δείχνει ονοματεπώνυμα, αριθμό κάρτας και διεύθυνση, αλλιώς σε τρεις μέρες η παραγγελία μου θα ακυρωθεί. Έλεγε επίσης ότι μέχρι να στείλω το φαξ, ο λογαριασμός μου στο amazon θα είναι απενεργοποιημένος.
Πράγματι, δεν μπορώ να κάνω login στο amazon.de. Έχω στείλει mail στο stop-spoofing@amazon.com και στη γερμανική εξυπηρέτηση πελατών από την Πέμπτη και ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση. Για καλό και για κακό μπλόκαρα προσωρινά την χρεωστική μου κάρτα, από την οποία πάντως δεν μου έχουν βγάλει λεφτά.
Είναι δυνατόν να ζητάει πράγματι τέτοια στοιχεία η amazon με φαξ? Από την άλλη πώς γίνεται να με χακάρανε, δεδομένου ότι και ο υπολογιστής μου είναι προστατευμένος και δεν είχα ποτέ προβλήματα με ιούς κλπ και γενικά είμαι πολύ προσεκτικός σε θέματα phising κτλ.
Βρήκα με τη βοήθεια του γούγλη ότι το ίδιο έχει συμβεί και σε άλλους χρήστες, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη, γιατί ο ένας λέει το ότι τπ amazon του απάντησε ότι πρόκειται για απάτη και άλλος ότι το κάνει η εταιρία σε παραγγελίες που φαίνονται ύποπτες (πχ άλλη χώρα παράδοσης και άλλη χώρα πληρωμής).
Καμιά ιδέα ή συμβουλή?

skel
24-09-12, 22:35
τα δωρεάν μεταφορικά ισχύουν για πάνω από 25 λίρες ,δηλαδή το κάθε προϊών πρέπει να είναι πάνω από 25 ή μπορώ να παίρνω διάφορα πράγματα ανεξαρτήτως τιμής ?

phantom77
24-09-12, 23:28
τα δωρεάν μεταφορικά ισχύουν για πάνω από 25 λίρες ,δηλαδή το κάθε προϊών πρέπει να είναι πάνω από 25 ή μπορώ να παίρνω διάφορα πράγματα ανεξαρτήτως τιμής ?

Τα μεταφορικά υπολογίζονται με βάση το σύνολο της παραγγελίας. Αν δεν κάνω λάθος, υπολογίζονται με την συνολική αξία της παραγγελίας πριν αφαιρεθούν εκπτώσεις και προσφορές.

frap
25-09-12, 01:22
Πέμπτη πρωί μου έρχεται mail από διεύθυνση που λήγει σε @amazon.de και μου λέει ότι για λόγους ασφαλείας πρέπει να τους στείλω με φαξ αντίγραφο του λογαριασμού της τράπεζας που να δείχνει ονοματεπώνυμα, αριθμό κάρτας και διεύθυνση, αλλιώς σε τρεις μέρες η παραγγελία μου θα ακυρωθεί. Έλεγε επίσης ότι μέχρι να στείλω το φαξ, ο λογαριασμός μου στο amazon θα είναι απενεργοποιημένος.
Πράγματι, δεν μπορώ να κάνω login στο amazon.de. Έχω στείλει mail στο stop-spoofing@amazon.com και στη γερμανική εξυπηρέτηση πελατών από την Πέμπτη και ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση. Για καλό και για κακό μπλόκαρα προσωρινά την χρεωστική μου κάρτα, από την οποία πάντως δεν μου έχουν βγάλει λεφτά.
Είναι δυνατόν να ζητάει πράγματι τέτοια στοιχεία η amazon με φαξ?
Ναι, είναι δυνατόν, για προστασία του card-holder αλλά και του ίδιου του Amazon από charge-backs των τραπεζών.

Πλήρωσες με κάρτα που έχει billing address σε Ελλάδα και βάζεις διεύθυνση προορισμού σε ξένη χώρα, το φίλτρο τους βγάζει πως με μεγάλη πιθανότητα ο λογαριασμός είναι κλεμμένος και ζητούν πρόσθετη επιβεβαίωση. Αν βέβαια έχεις υπόνοια ότι αυτό που σου συμβαίνει είναι απάτη, τότε απλά περιμένεις την απάντησή τους στο email σου, ή πας και κάνεις live-chat.

Εάν το email που σου έστειλαν και ζητούν να στείλεις fax με προσωπικά στοιχεία, είναι υπογεγραμμένο ψηφιακά μπορείς να επαληθεύσεις την αυθεντικότητά του και να είσαι σίγουρος πως είναι πράγματι το Amazon που σου τα ζητά.

babis_sougias
28-09-12, 12:47
Καταφερα τελικα και συνδεθηκα στο τσατ του γερμανικου αμαζον και μιλησα με μια υπαλληλο.Μου επιβεβαιωσε οτι οντως το αμαζον μου ζηταει αυτα τα στοιχεια και οτι μονο αν στειλω το φαξ θα ξαναενεργοποιηθει ο λογαριασμος μου.Εστειλα το φαξ την Τεταρτη αλλα ακομα τιποτα.Σημειωτεον οτι τα μειλ που τους εχω στειλει τα εχουν αγνοησει κανονικοτατα.

anon
28-09-12, 13:03
γερμανοί παιδί μου, τι περιμένεις. Απίστευτοι γραφειοκράτες.

akilleas
03-10-12, 12:01
Περίεργο να μην απαντάει στα email.
Στο αγγλικό πέρυσι που τους ´εστειλα κάποια απαντήσανε ακριβώς την επομένη.

babis_sougias
03-10-12, 13:52
Τώρα κλείνουν δυο βδομάδες από τότε που έκανα την παραγγελία και ο λογαριασμός μου ακόμα off. Μπήκα πάλι στο τσατ σήμερα αλλά ο υπάλληλος είπε ότι δεν ξέρει αγγλικά, οπότε έστειλε το αίτημά μου στους αγγλόφωνους συνεργάτες του. Καπάκι έστειλα νέο mail λέγοντας ότι τους δίνω προθεσμία μέχρι την Παρασκευή για να μου απαντήσουν, αλλιώς θα θεωρήσω την παραγγελία άκυρη. Μου απάντησαν σε 20 λεπτά (!) ότι πρέπει να τους ξαναστείλω το φαξ γιατί -λέει- δεν το βρίσκουν. Το νούμερο του φαξ τους πάντως δεν έπιασε γραμμή με καμιά 15αριά προσπάθειες που έκανα. Θα ξαναδοκιμάσω το απόγευμα...

blade_
04-10-12, 01:39
εμπλεξες κανονικοτατα φιλε..

phantom77
04-10-12, 10:27
Τώρα κλείνουν δυο βδομάδες από τότε που έκανα την παραγγελία και ο λογαριασμός μου ακόμα off. Μπήκα πάλι στο τσατ σήμερα αλλά ο υπάλληλος είπε ότι δεν ξέρει αγγλικά, οπότε έστειλε το αίτημά μου στους αγγλόφωνους συνεργάτες του. Καπάκι έστειλα νέο mail λέγοντας ότι τους δίνω προθεσμία μέχρι την Παρασκευή για να μου απαντήσουν, αλλιώς θα θεωρήσω την παραγγελία άκυρη. Μου απάντησαν σε 20 λεπτά (!) ότι πρέπει να τους ξαναστείλω το φαξ γιατί -λέει- δεν το βρίσκουν. Το νούμερο του φαξ τους πάντως δεν έπιασε γραμμή με καμιά 15αριά προσπάθειες που έκανα. Θα ξαναδοκιμάσω το απόγευμα...

Μήπως είναι πιο εύκολο να ανοίξεις λογαριασμό στο αγγλικό Amazon, να στείλεις εκεί τα χαρτια της κάρτας (αν τα ζητήσουν) και, εφόσον επιβεβαιωθούν τα στοιχεία, να κάνεις την παραγγελία απο το γερμανικό; Αν ανοίξεις λογαριασμό σε ένα Amazon, ισχύει σε όλα.

Τουλάχιστον θα έχεις να κάνεις με αγγλόφωνους που απαντούν πάντα στα emails.

babis_sougias
04-10-12, 10:44
Χτες το απόγευμα έστειλα το φαξ, μου βγήκε κανονικά αναφορά ότι εστάλη, το έστειλα καλού- κακού δεύτερη φορά για να είμαι σίγουρος και τους έστειλα καπάκι και mail ότι το έχω στείλει. Ανάθεμα την τύχη μου, το βράδυ μου απάντησαν ότι πάλι δεν τους έχει έρθει τίποτα. Στο τελευταίο αυτό mail που μου έστειλαν, γράφουν ότι μπορώ να στους στείλω και electronic bank statement. Δεδομένου ότι στα προηγούμενα μηνύματά τους έλεγαν ότι δεν τους κανει σκαναρισμένος λογαριασμός, γιατί -λέει- δεν μπορούν να επεξεργαστούν attachments στα mails, να συμπεράνω ότι το electronic bank statement είναι κάτι διαφορετικό?
Προσπαθώ εντωμεταξύ να τους ξαναστείλω mail για λεπτομέρειες, αλλά το yahoo mail φαίνεται να είναι down (We're experiencing some technical difficulties...Temporary error:14). Όλα του γάμου δύσκολα...


Μήπως είναι πιο εύκολο να ανοίξεις λογαριασμό στο αγγλικό Amazon, να στείλεις εκεί τα χαρτια της κάρτας (αν τα ζητήσουν) και, εφόσον επιβεβαιωθούν τα στοιχεία, να κάνεις την παραγγελία απο το γερμανικό; Αν ανοίξεις λογαριασμό σε ένα Amazon, ισχύει σε όλα.

Τουλάχιστον θα έχεις να κάνεις με αγγλόφωνους που απαντούν πάντα στα emails.

Ναι αλλά δεν πρέπει πρώτα να παραγγείλω κάτι από το αγγλικό, για να μου ζητήσουν μετά τα στοιχεία της κάρτας? Ούτως ή άλλως έχω κάνει αγορές στο παρελθόν από το αγγλικό με άλλη ίδια κάρτα (επίσης gift card visa) και ποτέ δεν μου ζήτησαν τίποτα. Μάλλον το πρόβλημα, όπως έιπε ένα φίλος παραπάνω, είναι ότι ζητάω παράδοση στη Γερμανία με χρέωση ελληνικής κάρτας. Δεν με βολεύει κάτι διαφορετικό, γιατί στη Γερμανία έχω θείο που μπορεί να το παραλάβει και να μου το στείλει εδώ. Και το θέμα είναι ότι το kindle fire δεν το στέλνουν από πουθενά απευθείας στην Ελλάδα. Άσε που δε θέλω να ζητήσω από τον θείο μου να το πληρώσει εκείνος γιατί μετά δεν θα παίρνει τα λεφτά και θα υποχρεωθώ. Καταραμένη καταναλωτική μανία...

phantom77
04-10-12, 10:55
Ναι αλλά δεν πρέπει πρώτα να παραγγείλω κάτι από το αγγλικό, για να μου ζητήσουν μετά τα στοιχεία της κάρτας? Ούτως ή άλλως έχω κάνει αγορές στο παρελθόν από το αγγλικό με άλλη ίδια κάρτα (επίσης gift card visa) και ποτέ δεν μου ζήτησαν τίποτα. Μάλλον το πρόβλημα, όπως έιπε ένα φίλος παραπάνω, είναι ότι ζητάω παράδοση στη Γερμανία με χρέωση ελληνικής κάρτας. Δεν με βολεύει κάτι διαφορετικό, γιατί στη Γερμανία έχω θείο που μπορεί να το παραλάβει και να μου το στείλει εδώ. Και το θέμα είναι ότι το kindle fire δεν το στέλνουν από πουθενά απευθείας στην Ελλάδα. Άσε που δε θέλω να ζητήσω από τον θείο μου να το πληρώσει εκείνος γιατί μετά δεν θα παίρνει τα λεφτά και θα υποχρεωθώ. Καταραμένη καταναλωτική μανία...

Εννοείς οτι είχες λογαριασμό στο αγγλικό και άνοιξες νέο λογαριασμό στο γερμανικό;
Μήπως για αυτό έχει μπλέξει το πράγμα; Μήπως βλέπουν δύο λογαριασμούς με τα στοιχεία σου στο κεντρικό σύστημα και μπαίνουν ψύλλοι στ' αυτιά τους;

babis_sougias
04-10-12, 11:29
Εννοείς οτι είχες λογαριασμό στο αγγλικό και άνοιξες νέο λογαριασμό στο γερμανικό;
Μήπως για αυτό έχει μπλέξει το πράγμα; Μήπως βλέπουν δύο λογαριασμούς με τα στοιχεία σου στο κεντρικό σύστημα και μπαίνουν ψύλλοι στ' αυτιά τους;

Όχι, στο αγγλικό έχω κάνει αγορές με τα στοιχεία του αδερφού μου (μόνο η διεύθυνση κατοικίας μας είναι ίδια), ο οποίος έχει δική του gift card της attica bank. Δηλαδή διαφορετικό όνομα και το κυριότερο διαφορετικό mail. Απλά το λέω γιατί στο αγγλικό ποτέ δε μας ζήτησαν να στείλουμε κανένα στοιχείο, παρότι η κάρτες είναι ίδιου είδους. Η διαφορά των δύο περιπτώσεων είναι ότι από το αγγλικό μου έστειλαν τις παραγγελίες απευθείας στην Ελλάδα, ενώ από το γερμανικό ζήτησα παράδοση στη Γερμανία αλλά πληρωμή με ελληνική κάρτα (δηλ. δήλωσα ότι η διεύθυνσή μου ως δικαιούχου της κάρτας είναι στην Ελλάδα, όπως φαίνεται και στο λογαριασμό της κάρτας μου).

anon
04-10-12, 11:32
Eγώ είχα έναν λογαριασμό (αρχικά ανοιγμένο στις ΗΠΑ, για βιβλία) έκανα αγορές απο Αγγλία, και απο Γερμανία. Οταν δεν μου στελνανε μια μπαταρία λαπτοπ, πλήρωσα κανονικά με την ίδια πιστωτική πάντα, παράδοση στο Βέλγιο σε φίλο (δωρεάν αποστολή εκεί), και εκείνος μου τα έστειλε συστημένα ελλαδα (ανάθεμα το κόστος του συστημένο, όχι κουριερ, απλό συστημένο). Επειδή το έκανα φέτος χειμώνα, δεν νομίζω να άλλαξε τόσο γρήγορα κατι, μάλλον το πρόβλημα είναι με τους διπλούς λογαριασμούς και τα σχετικά. Αλοίμονο να μην μπορείς να αγοράσεις κάτι και να το στείλεις αλλού, είναι βασική διαδικασία δώρου, και μάλιστα έχουν και υπηρεσία να το φροντίσουν με περιτίλιγμα δώρου (έξτρα κόστος).

phantom77
04-10-12, 11:43
Το αγγλικό Amazon δεν στέλνει το Kindle στη Γερμανία; Άνοιξε λογαριασμό εκει και δώσε διεύθυνση παράδοσης αυτη του θείου σου. Ταχυδρομικά δεν θα δώσεις και θα έχεις να κάνεις με Άγγλους. Άσε που μάλλον θα φύγει απο αποθήκη στη Γερμανία και θα φτάσει πιο γρήγορα :)

babis_sougias
04-10-12, 11:49
Eγώ είχα έναν λογαριασμό (αρχικά ανοιγμένο στις ΗΠΑ, για βιβλία) έκανα αγορές απο Αγγλία, και απο Γερμανία. Οταν δεν μου στελνανε μια μπαταρία λαπτοπ, πλήρωσα κανονικά με την ίδια πιστωτική πάντα, παράδοση στο Βέλγιο σε φίλο (δωρεάν αποστολή εκεί), και εκείνος μου τα έστειλε συστημένα ελλαδα (ανάθεμα το κόστος του συστημένο, όχι κουριερ, απλό συστημένο). Επειδή το έκανα φέτος χειμώνα, δεν νομίζω να άλλαξε τόσο γρήγορα κατι, μάλλον το πρόβλημα είναι με τους διπλούς λογαριασμούς και τα σχετικά. Αλοίμονο να μην μπορείς να αγοράσεις κάτι και να το στείλεις αλλού, είναι βασική διαδικασία δώρου, και μάλιστα έχουν και υπηρεσία να το φροντίσουν με περιτίλιγμα δώρου (έξτρα κόστος).

Δεν έχω διπλό λογαριασμό. Με το mail και το όνομά μου έχω φτιάξει έναν μόνο λογαριασμό και συγκεκριμένα στο amazon.de. Ο αδερφός μου έχει λογαριασμό στο amazon.co.uk με διαφορετικό όνομα και mail. Το μόνο κοινό είναι η διεύθυνσή μας που δε νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα. Άλλωστε ό,τι μήνυμα μου έχουν στείλει και αφορά το πρόλβημα που σας εκθέτω λέει ότι αφορά την επιβεβαίωση των στοιχείων της πληρωμής.
Αν κατάλαβα καλά, είχες λογαριασμό στο αμερικάνικο, το οποίο δεν έστελνε την μπαταρία στην Ελλάδα και για αυτό ζήτησες παράδοση στο Βέλγιο?


Το αγγλικό Amazon δεν στέλνει το Kindle στη Γερμανία; Άνοιξε λογαριασμό εκει και δώσε διεύθυνση παράδοσης αυτη του θείου σου. Ταχυδρομικά δεν θα δώσεις και θα έχεις να κάνεις με Άγγλους. Άσε που μάλλον θα φύγει απο αποθήκη στη Γερμανία και θα φτάσει πιο γρήγορα :)

Όταν καταφέρω να κάνω login στο yahoo mail μου, θα τους στείλω σκαναρισμένο το λογαριασμό. Αν δεν τους αρκεί, η τελευταία επιλογή είναι να το στείλω με ταχυδρομείο, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να κάνω, γιατί με βλέπω μετά από μια βδομάδα να μου λένε πάλι ότι δεν έχουν παραλάβει τίποτα. Οπότε μάλλον θα τσεκάρω αυτό που λες, αν δηλ. το αγγλικό στέλνει στη Γερμανία.

EDIT 5/10/2012:
Τελικά αναγκάστηκα να δοκιμάσω να στείλω το φαξ και από φωτοτυπάδικο, μπήπως οι δικές μου συσκευές σε σπίτι και γραφείο για κάποιο άγνωστο λόγο δεν το έστειλαν. Μετά από νέα δική μου παράκληση να το επιβεβαιώσουν αν το έλαβαν, αρχικώς μου απάντησαν με mail ότι δεν έχουν πάρει τίποτα (και μάλιστα με χαιρέτισαν με "καλό βράδυ και σύντομα καλό σαββατοκύριακο"= δεν σου ξαναμιλάμε?). Ωστόσο ένα δίωρο αργότερα μου ήρθε νέο mail ότι ο λογαριασμός μου ενεργοποιήθηκε και πάλι! Κάνω login, πάω στις παρεγγελίες και δεν υπάρχει καμία. Προφανώς την ακύρωσαν λόγω παρόδου τριημέρου όπως μου είχαν γράψει εξαρχής. Έκανα νέα παραγγελία, αλλά μου έκανε εντύπωση ότι τα στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας δεν ήταν καθόλου καραχωρημένα, οπότε τα πέρασα ξανά. Φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα μπω στα mail μου και θα δω πάλι μήνυμα ότι πρέπει να στείλω φαξ! Μέχρι τώρα πάντως όλα βαίνουν καλώς. Άντε να δούμε!

anon
05-10-12, 20:27
Αν κατάλαβα καλά, είχες λογαριασμό στο αμερικάνικο, το οποίο δεν έστελνε την μπαταρία στην Ελλάδα και για αυτό ζήτησες παράδοση στο Βέλγιο?



Eίμαι απο τους πολύ παλιούς πελάτες του Αμαζον, λίγο μετά που πρωτοξεκίνησε την λειτουργία, αγοράζοντας βασικά βιβλία. Αμερική. Στην συνέχεια αγόραζα απο Αγγλία, μιας και απο Αμερική υπήρχε η περίπτωση εκτελωνισμού, που αν σου τύχει ανεβάζει το κόστος σημαντικά. Χωρίς να κάνω νέο λογαριασμό, με τον ίδιο λογαριασμό, αγόραζα και απο Αγγλία. Και τελευταία αγόραζα και απο το Γερμανικό Αμαζον, μιας και έχω δεί ότι έχουν διαφορές στις τιμές (σε άλλα πιο φθηνό το ενα σε άλλα το άλλο). Μπαταρία δεν μου έστελνε το Γερμανικό Αμαζον.

8anos
06-10-12, 18:03
μπορει καποιος να μου εξηγησει τη διαφορα των 9 λιρων αναμεσα στο αθροισμα των τιμων των προιόντων και της τιμης που βγαίνει στο καλάθι;
8,99+35,66+165=209,65 => items 218,39

110294

phantom77
06-10-12, 18:19
μπορει καποιος να μου εξηγησει τη διαφορα των 9 λιρων αναμεσα στο αθροισμα των τιμων των προιόντων και της τιμης που βγαίνει στο καλάθι;
8,99+35,66+165=209,65 => items 218,39



Το Amazon UK έχει ελληνικό ΑΦΜ και πουλάει με ελληνικό ΦΠΑ (23% αντι για 20% του αγγλικού VAT)

8anos
06-10-12, 18:32
ευχαριστώ!

cool11
20-10-12, 15:03
Υπαρχει στο amazon, οπως υπαρχει στο ebay, η δυνατοτητα να επικοινωνησω με μηνυμα με τον πωλητη, γιατι θελω να διευκρινησω κατι?
Κοιταζω την σελιδα του προιοντος, αλλα δεν βρισκω καποιο τροπο επικοινωνιας.

phantom77
20-10-12, 15:29
Υπαρχει στο amazon, οπως υπαρχει στο ebay, η δυνατοτητα να επικοινωνησω με μηνυμα με τον πωλητη, γιατι θελω να διευκρινησω κατι?
Κοιταζω την σελιδα του προιοντος, αλλα δεν βρισκω καποιο τροπο επικοινωνιας.

Πρέπει να πας στις λεπτομερείς πληροφορίες για τον πωλητή. Κανε κλίκ στο όνομα του (κάτω απο την τιμή) και στην επόμενη οθόνη υπάρχει επιλογή Contact the seller κάτω δεξιά.

cool11
21-10-12, 00:39
ok, εστειλα μηνυμα. Απαντηση πως θα λαβω?
Θα μου ερθει mail, ή θα το δω καπου μεσα στο amazon?
(το ebay ειναι τοσο ευχρηστο σε αυτα, γραφει 'messages').

phantom77
21-10-12, 03:20
ok, εστειλα μηνυμα. Απαντηση πως θα λαβω?
Θα μου ερθει mail, ή θα το δω καπου μεσα στο amazon?
(το ebay ειναι τοσο ευχρηστο σε αυτα, γραφει 'messages').
Θα έρθει email. 1-2 φορές που χρειάστηκε να επικοινωνήσω με 3ο έμπορο, πήρα απάντηση την επόμενη μέρα.

akilleas
21-10-12, 08:25
Σε μένα έτυχε να απαντήσουν μεσα σε ενα δίωρο.

cool11
21-10-12, 17:46
Παντως, ειναι λιγο οξυμωρο. Θελω πχ. να αγορασω κατι που η κανονικη του τιμη ειναι γυρω στις 25 λιρες. Και οταν πωλειται τοσο, εχει δωρεαν αποστολη στην ελλαδα.
Οταν ομως το εχει σε προσφορα, το προσφερει πχ τωρα στις 15 λιρες. Εγω δεν μπορω να επωφεληθω της προσφορας, γιατι πεφτει κατω απο το κατωφλι της δωρεαν αποστολης. Και αν πληρωσω μεταφορικα, ακριβαινει πολυ.
Ετσι, τετοιου ειδους προσφορες, καταληγουν να ειναι μονο για τους κατοικους της βρετανιας.

Ξερω, καποιοι θα πουν, αγορασε κατι αλλο κλπ. Δεν ειναι παντα λυση αυτο. Θες δεν θες, εχεις δεν εχεις αναγκη, να αγορασεις για να πιασεις το κατωφλι.
Ασε που πρεπει νομιζω να ειναι και τα δυο προιοντα fulfilled by amazon.

Κριμα ομως να μην μπορουμε να παρουμε τις προσφορες. Πολιτες β κατηγοριας και παλι.

Φανερός Πράκτωρ
21-10-12, 17:51
Κριμα ομως να μην μπορουμε να παρουμε τις προσφορες. Πολιτες β κατηγοριας και παλι.
Φτιάξε το amazon.gr/kitsos.gr και κάνε το αντίστοιχο αλλά για τους Έλληνες πολίτες. Πολύ λογικό αυτό που κάνει το amazon.co.uk

Αμάν πια με αυτή την Ελληνική γκρίνια. Δεν είναι όλα & όλοι εναντίων μας, ούτε είμαστε το κέντρο του σύμπαντος.

karetsos
21-10-12, 18:25
Κριμα ομως να μην μπορουμε να παρουμε τις προσφορες. Πολιτες β κατηγοριας και παλι.

κοίτα να δεις, στα πιο πολλά θέματα είμαστε πολίτες Γ κατηγορίας, ίσως και Δ.

οπότε και πάλι καλά να λες...

phantom77
21-10-12, 19:08
Παντως, ειναι λιγο οξυμωρο. Θελω πχ. να αγορασω κατι που η κανονικη του τιμη ειναι γυρω στις 25 λιρες. Και οταν πωλειται τοσο, εχει δωρεαν αποστολη στην ελλαδα.
Οταν ομως το εχει σε προσφορα, το προσφερει πχ τωρα στις 15 λιρες. Εγω δεν μπορω να επωφεληθω της προσφορας, γιατι πεφτει κατω απο το κατωφλι της δωρεαν αποστολης. Και αν πληρωσω μεταφορικα, ακριβαινει πολυ.
Ετσι, τετοιου ειδους προσφορες, καταληγουν να ειναι μονο για τους κατοικους της βρετανιας.

Ξερω, καποιοι θα πουν, αγορασε κατι αλλο κλπ. Δεν ειναι παντα λυση αυτο. Θες δεν θες, εχεις δεν εχεις αναγκη, να αγορασεις για να πιασεις το κατωφλι.
Ασε που πρεπει νομιζω να ειναι και τα δυο προιοντα fulfilled by amazon.

Κριμα ομως να μην μπορουμε να παρουμε τις προσφορες. Πολιτες β κατηγοριας και παλι.

Ναι, πολίτες Β' κατηγορίας εμείς και τα υπόλοιπα εκατομμύρια των κατοίκων χωρών εκτος ΗΒ...

Για τέτοια μικροπράγματα μπορείς να βρεις παρόμοιες τιμές και στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα βέβαια η έννοια της δωρεάν αποστολής για είδη τόσο μικρής αξίας είναι σχεδόν άγνωστη... Αυτό με κάνει να αισθάνομαι πολίτης Β' κατηγορίας, όχι η πολιτική του Amazon. Στο ΗΒ σχεδον όλα τα καταστήματα έχουν δωρεάν αποστολή για παραγγελίες εντός της χώρας, οι δικοί μας όμως είναι υπεράνω και δεν κάνουν τέτοια "κόλπα".

anon
21-10-12, 19:27
δεν φταίει αυτό αλλα το κόστος μεταφορικών είτε απο ΕΛΤΑ ειτε απο κουριερ. Εδώ στην Ελλάδα τα κόστη ειναι ακόμη πολύ υψηλά.

phantom77
21-10-12, 20:53
δεν φταίει αυτό αλλα το κόστος μεταφορικών είτε απο ΕΛΤΑ ειτε απο κουριερ. Εδώ στην Ελλάδα τα κόστη ειναι ακόμη πολύ υψηλά.

Μήπως ξέρεις τι χρεώνουν στην Αγγλία για ανάλογες υπηρεσίες;

Tsene
21-10-12, 23:04
Μήπως ξέρεις τι χρεώνουν στην Αγγλία για ανάλογες υπηρεσίες;

http://www.royalmail.com/

cool11
22-10-12, 09:24
Εστειλα μηνυμα σε seller στο amazon uk. Με παρεπεμψε σε μια παραλλαγη που ταιριαζει καλυτερα στις αναγκες μου, στο amazon.de.

- Υπαρχει τροπος περιηγησης στο amazon.de, στα αγγλικα? ή μονο στα γερμανικα?
- To κατωφλι δωρεαν μεταφορικων, ισχυει μονο στο αγγλικο amazon?

karetsos
22-10-12, 09:47
Εστειλα μηνυμα σε seller στο amazon uk. Με παρεπεμψε σε μια παραλλαγη που ταιριαζει καλυτερα στις αναγκες μου, στο amazon.de.

- Υπαρχει τροπος περιηγησης στο amazon.de, στα αγγλικα? ή μονο στα γερμανικα?
- To κατωφλι δωρεαν μεταφορικων, ισχυει μονο στο αγγλικο amazon?

πολύ ωραίες ερωτήσεις, θα με ενδιέφεραν κι εμένα οι απαντήσεις.

riddle3
22-10-12, 10:12
Εστειλα μηνυμα σε seller στο amazon uk. Με παρεπεμψε σε μια παραλλαγη που ταιριαζει καλυτερα στις αναγκες μου, στο amazon.de.

- Υπαρχει τροπος περιηγησης στο amazon.de, στα αγγλικα? ή μονο στα γερμανικα?
- To κατωφλι δωρεαν μεταφορικων, ισχυει μονο στο αγγλικο amazon?

1. Βάλε google chrome και άστο να σου μεταφράζει τα γερμανικά on the fly.

2. Ναι, μόνο στο uk έχεις δωρεάν μεταφορικά με >25£.

RASTAVIPER
22-10-12, 10:17
Παντως, ειναι λιγο οξυμωρο. Θελω πχ. να αγορασω κατι που η κανονικη του τιμη ειναι γυρω στις 25 λιρες. Και οταν πωλειται τοσο, εχει δωρεαν αποστολη στην ελλαδα.
Οταν ομως το εχει σε προσφορα, το προσφερει πχ τωρα στις 15 λιρες. Εγω δεν μπορω να επωφεληθω της προσφορας, γιατι πεφτει κατω απο το κατωφλι της δωρεαν αποστολης. Και αν πληρωσω μεταφορικα, ακριβαινει πολυ.
Ετσι, τετοιου ειδους προσφορες, καταληγουν να ειναι μονο για τους κατοικους της βρετανιας.

Ξερω, καποιοι θα πουν, αγορασε κατι αλλο κλπ. Δεν ειναι παντα λυση αυτο. Θες δεν θες, εχεις δεν εχεις αναγκη, να αγορασεις για να πιασεις το κατωφλι.
Ασε που πρεπει νομιζω να ειναι και τα δυο προιοντα fulfilled by amazon.

Κριμα ομως να μην μπορουμε να παρουμε τις προσφορες. Πολιτες β κατηγοριας και παλι.
Πάρε 2 ρε φιλαράκι και δωσε το άλλο ως δώρο κάπου ή πουλησε το. Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο. ;-)

blade_
22-10-12, 23:40
σορρυ φιλαρακο,αλλα εισαι λαθος..δε φτανει που μας στελνουν δωρεαν,πολλες φορες κ χαμηλοτερης αξιας πραματα,θα γκρινιαξουμε κιολας..

δυστυχως τα ελληνικα eshop ειναι πισω σαυτο το θεμα...οτι κ αν αγορασεις χρυσοπληρωνεις μεταφορικα..

Φανερός Πράκτωρ
22-10-12, 23:43
2. Ναι, μόνο στο uk έχεις δωρεάν μεταφορικά με >25£.

ρατσισμός!

IoannisSM
24-10-12, 18:45
Εχει αγορασει κανεις φακους επαφης απο amazon? Πως παραγγελνεις συμφωνα με τους βαθμους π.χ. της μειωπιας σου?

dfourt
24-10-12, 21:10
Υποτίθεται ότι τους στέλνεις email και τους λες, αλλά γενικά δεν αξίζει.
Έχουμε ειδικό τόπικ για φακούς επαφής εδώ στο forum, που αναφέρουμε μαγαζιά για αγορά φακών.
Δεν νομίζω το Amazon να βγαίνει φθηνότερο από αυτά τα μαγαζιά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.