PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

stelios4711
06-12-12, 12:06
Βάζω στο καλάθι ένα προϊόν με ένδειξη Free super saver delivery
Στο checkout μου προσθέτει VAT

Amazon.co.uk Order Summary
Items: GBP 24.99
Postage & Packing: GBP 0.00
Total before VAT: GBP 24.99
VAT: GBP 5.75


Γιατί ;
Αφού υποτίθεται ότι δεν υπάρχουν φόροι για αγορές εντός ευρωπαϊκής ένωσης
Σκέφτηκα μήπως για 0,01£ χάνω το Free super saver delivery και πρόσθεσα δοκιμαστικά κάτι στο καλάθι για ξεπεράσω τις 25 λίρες όμως το VAT αυξήθηκε

euri
06-12-12, 12:42
ΦΠΑ (VAT) έχουν όλες οι αγορές εντός ΕΕ (εκτός αν γίνονται με επαγγελματικό ΑΦΜ). Η αρχική τιμή που είδες στο είδος πριν το βάλεις στο καλάθι είχε το ΦΠΑ για τη Μεγ. Βρετανία, ενώ όταν το έβαλες στο καλάθι και όρισες προορισμό την Ελλάδα, άλλαξε το ποσοστό του ΦΠΑ ώστε να αντιστοιχεί σε αυτόν της Ελλάδας.

phantom77
06-12-12, 12:44
Βάζω στο καλάθι ένα προϊόν με ένδειξη Free super saver delivery
Στο checkout μου προσθέτει VAT

Amazon.co.uk Order Summary
Items: GBP 24.99
Postage & Packing: GBP 0.00
Total before VAT: GBP 24.99
VAT: GBP 5.75


Γιατί ;
Αφού υποτίθεται ότι δεν υπάρχουν φόροι για αγορές εντός ευρωπαϊκής ένωσης
Σκέφτηκα μήπως για 0,01£ χάνω το Free super saver delivery και πρόσθεσα δοκιμαστικά κάτι στο καλάθι για ξεπεράσω τις 25 λίρες όμως το VAT αυξήθηκε
ΦΠΑ υπάρχει και παραυπάρχει. Ειδικά στο Amazon.uk που έχει και ελληνικό ΑΦΜ, δεν τον γλιτώνεις με τίποτα.


Υ.Γ. Πολύ γρήγορα γράφουν αυτοί οι admin...
:)

stelios4711
06-12-12, 12:53
Με λίγα λόγια όλες οι αναγραφόμενες τιμές στο Amazon UK είναι χωρίς φπα;

senkradvii
06-12-12, 12:56
Με λίγα λόγια όλες οι αναγραφόμενες τιμές στο Amazon UK είναι χωρίς φπα;

Όχι. Είναι με το Αγγλικό ΦΠΑ, όμως πριν κάνεις cashout σου υπολογίζει κανονικά πόσα ακριβώς θα πληρώσεις τελικά, βάση του Ελληνικού ΦΠΑ. Η διαφορά στην τιμή πάντως δεν είναι πολύ μεγάλη. ;)

jap
06-12-12, 13:00
Χωρίς ΦΠΑ είναι συγκεκριμένα μόνο είδη που τα στέλνει από το Jersey, περιοχή με ειδικό καθεστώς. Κάποια μελανάκια, παιχνίδια για PC και παιχνιδομηχανές, μικροπράγματα γενικά και όχι όλα σε αυτές τις κατηγορίες. Αλλά ακόμα και αυτά, αν είναι να πάνε εκτός Αγγλίας τα στέλνει από Αγγλία ή Γερμανία και χρεώνει κανονικά ή δεν τα στέλνει καθόλου εκτός Αγγλίας. Στη μεγάλη πλειοψηφία φαίνεται ο ΦΠΑ κανονικά και στο καλάθι μπαίνει η διαφορά μεταξύ αγγλικού συντελεστή και ελληνικού, δηλ. 3% επί της αρχικής τιμής (2,5% επί της αναγραφόμενης). Απλά στο καλάθι τα αναλύει.

phantom77
06-12-12, 13:01
Όχι. Είναι με το Αγγλικό ΦΠΑ, όμως πριν κάνεις cashout σου υπολογίζει κανονικά πόσα ακριβώς θα πληρώσεις τελικά, βάση του Ελληνικού ΦΠΑ. Η διαφορά στην τιμή πάντως δεν είναι πολύ μεγάλη. ;)

20% ο αγγλικός VAT, 23% ο ελληνικός ΦΠΑ. Η διαφορά όντως δεν είναι μεγάλη δεν παύει όμως να μου κακοφαίνεται, ειδικά σε ακριβότερα αντικείμενα.

stelios4711
06-12-12, 13:03
Δεν μπορεί να είναι έτσι
Δεν προσθέτει απλά τη διαφορά του Ελληνικού ΦΠΑ από τον Αγγλικό αλλά ολόκληρο το ΦΠΑ
Προσθέτει 23% (25+23%=5.75)
Αν πρόσθετε απλά την διαφορά 3% το τελικό ποσό θα ήταν μόλις 0,6 ακριβότερο όχι 5.75

phantom77
06-12-12, 13:16
Δεν μπορεί να είναι έτσι Δεν προσθέτει απλά τη διαφορά του Ελληνικού ΦΠΑ από τον Αγγλικό αλλά ολόκληρο το ΦΠΑ Προσθέτει 23% (25+23%=5.75) Αν πρόσθετε απλά την διαφορά 3% το τελικό ποσό θα ήταν μόλις 0,6 ακριβότερο όχι 5.75 Αποφορολόγηση: 25 \ 1,2=20, 83

Ελληνικός ΦΠΑ: 20,83*23%=4,79

___________________________
Σύνολο: 25,62

Τόσο δεν σου βγάζει σαν σύνολο παραγγελίας;

nnn
06-12-12, 13:19
ρε παιδια γιατι δεν ενημερωνει το amazon οτι δε θα εχεις tracking number οταν βαζεις τη παραγγελια, μονο το βλεπεις αφου το εχουν στειλει?η το γραφει καπου και μου εχει ξεφυγει?...χωρις tracking μπορει ανετα να το καβατζωσει οποιοσδηποτε στα ελτα και συ ακομα να περιμενεις..:down:

Αν δεν το παραλάβεις σε εύλογο χρονικό διάστημα, ενημερώνεις το Amazon και σου το ξαναστέλνει χωρίς χρέωση.

jap
06-12-12, 13:20
Αν μας πεις και το είδος να δεις που θα το λύσουμε το θέμα.

phantom77
06-12-12, 13:59
Δοκίμασα με ένα αντικείμενο ίδιας τιμής (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0054OGIRQ/ref=ox_sc_sfl_title_1?ie=UTF8&smid=A3P5ROKL5A1OLE)

116562

Την ίδια τελική τιμή βγάζει και για μια κάρτα γραφικών των £25.

cool11
06-12-12, 17:11
Καλυτερο δεν ειναι το ebay? Ουτε ΦΠΑ ούτε τιποτε!!!!!

stelios4711
06-12-12, 20:01
Λοιπόν....
Πρόκειται για αυτό το προϊόν
http://www.amazon.co.uk/Philips-QG3270-32-Multigroom-Grooming/dp/B0051E6Y4Q/ref=wl_it_dp_o_pC_nS_nC?ie=UTF8&colid=3RNI2SBAKGPSW&coliid=I16TT8GZWQOQJT

Το πρόσθεσα απλά στο καλάθι χωρίς να προχωρήσω σε αγορά
Ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι έγραφε 24,99 όταν το πρόσθεσα γιατί αναρωτήθηκα αν χάνω το Super Saver Delivery επειδή είναι κάτω από 25 λίρες
Σκέφτηκα να ψάξω κάποιο καλώδιο ή κάτι άλλο με 0,50 για να ξεπεράσω τα 25 και να μην χρεωθώ μεταφορικά όμως δεν είχα χρόνο εκείνη τη στιγμή να ψάξω
Την επόμενη μέρα πρόσθεσα ένα καλώδιο και προχώρησα στην αγορά όπου διαπίστωσα στην τελική καρτέλα οτι το προϊόν πήγε 29,99 γιαυτό έκανα και την ερώτηση εδώ

Τι είχε συμβεί
Τραγική σύμπτωση! το προϊόν ανατιμήθηκε ίσως γιατί πλησιάζουν γιορτές
Δεν μπόρεσα να βρω κάπου ιστορικό τιμών για να το επαληθεύσω αλλά μπορείτε να δείτε την αποθηκευμένη σελίδα του google

116580

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:7jaAJsVcR6UJ:www.amazon.co.uk/Philips-QG3270-32-Multigroom-Grooming/dp/B0051E6Y4Q+&cd=11&hl=el&ct=clnk&gl=gr&client=firefox-a

sdikr
06-12-12, 20:09
Καλυτερο δεν ειναι το ebay? Ουτε ΦΠΑ ούτε τιποτε!!!!!

ποιος σου είπε οτι δεν πληρώνεις φπα;
Σε αγορές μέσα στην ΕΕ υπάρχει, στο εξωτερικό πληρώνεις τους εκεί φόρους και παίζει αν θα πληρώσεις εδώ τελωνείο.

Ακόμα απο άποψη after sales support, καμία σχέση amazon *ότι πουλάει αυτό* με ebay

phantom77
06-12-12, 20:22
Λοιπόν....
Πρόκειται για αυτό το προϊόν
http://www.amazon.co.uk/Philips-QG3270-32-Multigroom-Grooming/dp/B0051E6Y4Q/ref=wl_it_dp_o_pC_nS_nC?ie=UTF8&colid=3RNI2SBAKGPSW&coliid=I16TT8GZWQOQJT

Το πρόσθεσα απλά στο καλάθι χωρίς να προχωρήσω σε αγορά
Ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι έγραφε 24,99 όταν το πρόσθεσα γιατί αναρωτήθηκα αν χάνω το Super Saver Delivery επειδή είναι κάτω από 25 λίρες
Σκέφτηκα να ψάξω κάποιο καλώδιο ή κάτι άλλο με 0,50 για να ξεπεράσω τα 25 και να μην χρεωθώ μεταφορικά όμως δεν είχα χρόνο εκείνη τη στιγμή να ψάξω
Την επόμενη μέρα πρόσθεσα ένα καλώδιο και προχώρησα στην αγορά όπου διαπίστωσα στην τελική καρτέλα οτι το προϊόν πήγε 29,99 γιαυτό έκανα και την ερώτηση εδώ

Τι είχε συμβεί
Τραγική σύμπτωση! το προϊόν ανατιμήθηκε ίσως γιατί πλησιάζουν γιορτές
Δεν μπόρεσα να βρω κάπου ιστορικό τιμών για να το επαληθεύσω αλλά μπορείτε να δείτε την αποθηκευμένη σελίδα του google

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:7jaAJsVcR6UJ:www.amazon.co.uk/Philips-QG3270-32-Multigroom-Grooming/dp/B0051E6Y4Q+&cd=11&hl=el&ct=clnk&gl=gr&client=firefox-a

Όντως, η μηχανή κόστιζε £24 μέχρι πριν 2 μέρες όπως δείχνει το ιστορικό (http://uk.camelcamelcamel.com/Philips-QG3270-32-Multigroom-Grooming/product/B0051E6Y4Q).
Θα έπρεπε να σε ειδοποιήσει για την αλλαγή τιμής αν είχες αφήσει τη μηχανή στο καλάθι. Έπεσες στην περίπτωση.

Το όριο των £25 δεν είναι απόλυτο. Έχω πάρει και φθηνότερα πράγματα. Καλό είναι να προχωράς μέχρι να σου βγάλει επιλογή τρόπου αποστολής για να δεις αν θα πληρώσεις ταχυδρομικά ή όχι.

stelios4711
06-12-12, 20:36
Ωραία! για να γλιτώσω 3 ευρώ μεταφορικά τελικά έχασα 6 ! ας πρόσεχα
Πώς βλέπεις το ιστορικό;

dfourt
06-12-12, 22:03
Για το ιστορικό μπαίνεις uk.camelcamelcamel.com βάζεις το Link του προϊόντος που σε ενδιαφέρει από το amazon και σου δίνει το ιστορικό.

Αν δεν το βιάζεσαι περίμενε λίγο μπορεί να ξαναπέσει η τιμή.Οι τιμές ανεβοκατεβαίνουν αρκετά.

Επίσης δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις £25.Από £20,συνήθως, σου δίνει Super Saver Delivery.(παρότι λέει £25 επισήμως)

3lbereth
07-12-12, 12:24
Όταν έχεις κάτι στο καλάθι του UK και έχει αλλάξει η τιμή του με το που μπαίνεις βλέπεις το εξής μήνυμα σε κίτρινο πλαίσιο:

:!: Important messages for items in your Basket: 1 item in your Basket has changed price.
Items in your Basket will always reflect the most recent price displayed on their product detail pages.
Western Digital My Passport 2TB Portable Hard Drive - Black has increased from £124.63 to £125.20
Υπ΄όψιν όμως, οτι έτσι και δεν το προσέξεις, δεν στο ξαναεμφανίζει εκτός κι αν αλλάξει πάλι η τιμή.

phantom77
07-12-12, 21:00
OK, ευχαριστώ.

To Amazon δίνει ημερομηνία παράδοσης 5 Δεκεμβρίου αλλα ακόμα δεν εμφανίστηκε στο tracking της ΕΛΤΑ Courier. Τελευταία ενημέρωση στο site της DHL είναι απο 30 Νοεμβρίου ( The international shipment has been processed in the export parcel center )

To πακέτο έφτασε τελικά χθες, μία μέρα μετά την ημερομηνία που είχε δώσει το Amazon.de. Στο tracking της ΕΛΤΑ Courier εμφανίστηκε χθες το πρωί, όταν έφτασε στο τοπικό γραφείο τους.

Απο πότε το γερμανικό Amazon έχει ελληνικό ΑΦΜ; Πλήρωσα 23% ΦΠΑ αντί για το γερμανικό 19%

cool11
09-12-12, 13:59
ποιος σου είπε οτι δεν πληρώνεις φπα;
Σε αγορές μέσα στην ΕΕ υπάρχει, στο εξωτερικό πληρώνεις τους εκεί φόρους και παίζει αν θα πληρώσεις εδώ τελωνείο.

Ακόμα απο άποψη after sales support, καμία σχέση amazon *ότι πουλάει αυτό* με ebay

Τελωνειο δεν παιζει, μεγαλα αντικειμενα τα παιρνω εντος ΕΕ. Παραγγελνω εκτος ΕΕ μονο μικρης αξιας. Οποτε τελωνειο τελος.
Οσον αφορα τον ΦΠΑ, εγω δεν εχω δει να με χρεωνει κανεις.
Ή δεν το γραφουν? Ουτε εντος, ουτε εκτος ΕΕ.
Ειδε κανεις σας παιδια, να γραφει ποτε στο ebay για φπα?
Τωρα αν μου πεις οτι ειναι ενσωματωμενο στην τιμη, ε δεν μπορει να γινει κουβεντα σε αυτη τη βαση. Μες την τιμη συμπεριλαμβανονται μυρια πραγματα. Απο τον χ μεσαζοντα, μεχρι μεταφορικα, μεχρι οτι θες. Ακρη δεν βγαινει ετσι. Παντως, χωριστος, αναγραφομενος φπα, δεν εχω δει πουθενα μα πουθενα.
Ασε που ακομη κι αν υπηρχε φπα στις εκει παραγγελιες, το ελληνικοτατο 23% δεν θα το φτανε κανενας...οποτε παλι κερδισμενος εισαι.
Για πειτε σχετικα.

odys2008
09-12-12, 14:45
Μην το λες στην Σουηδία είναι 25% ;)

8anos
09-12-12, 18:54
Μην το λες στην Σουηδία είναι 25% ;)

εχω την εντύπωση οτι αν πληρώσεις με ελληνική κάρτα χρεώνει ελληνικό φπα, ανεξάρτητα απο την διεύθυνση αποστολής

dfourt
09-12-12, 21:56
Σύμφωνα με τις συμβάσεις που έχουν υπογράψει οι χώρες της Ε.Ε., σε περίπτωση ηλεκτρονικής αγοράς ο αγοραστής χρεώνεται με το ΦΠΑ της χώρας του μαγαζιού, εκτός αν το μαγαζί έχει τζίρο προς την χώρα του αγοράστή πάνω από κάποιο ποσό, οπότε και ο αγοραστής χρεώνεται με ΦΠΑ της χώρας του.(Πρέπει να υπάρχουν και σχετικά links στο παρόν θέμα.)


Το amazon προφανώς και ξεπερνά το ποσό αυτό και για το λόγο αυτό χρεώνεσαι ελληνικό ΦΠΑ.
(Αντίθετα αν αγοράσεις από κάποιον που πουλάει μέσω amazon, αλλά όχι από το ίδιο το amazon, χρεώνεσαι κατά πάσα πιθανότητα Αγγλικό ΦΠΑ.)

Όσον αφορά στο Ebay, το Ebay μαζεύει το ΦΠΑ και το ενσωματώνει στη χρέωση που βάζει στους πωλητές, προκειμένου αυτοί να προβάλουν τα προϊόντα τους στο Ebay.
Οι εταιρείες που πουλάνει στο Ebay μπορούν να αποφύγουν αυτή τη διαδικασία και να εκδίδουν κανονικά αποδείξεις, με το ΦΠΑ.
Όπως και να έχει η τιμή που βλέπεις στο Ebay, περιλαμβάνει ΦΠΑ.
Περισσότερα εδώ. (http://pages.ebay.co.uk/vat-landing/faq/)

jap
09-12-12, 22:23
Το κίνημα της πάνας επανέρχεται. Πήρε λοξά το μάτι μου τηλεοπτική διαφήμιση για pampers σε προνομιακή τιμή και με δωρεάν μεταφορικά από www.welovebabies.gr.

stelios4711
10-12-12, 13:35
Έχω ένα άλλο πρόβλημα τώρα
Ενώ επιλέγω αγορές με την ένδειξη Super Saver Delivery αυτή η ηλίθια προεπιλογή Ordering for Christmas δεν με αφήνει να επιλέξω τίποτε άλλο εκτός Standard shipping με αποτέλεσμα να με χρεώνει ένα σκασμό μεταφορικά
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να είναι η παραγγελία μου εδώ μέχρι τα Χριστούγεννα πως μπορώ να επιλέξω Free with Super Saver Delivery;

alekan
10-12-12, 13:40
Όταν προχωράς προς την ολοκλήρωση, δεν σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις τον τρόπο αποστολής;

phantom77
10-12-12, 13:41
Έχω ένα άλλο πρόβλημα τώρα
Ενώ επιλέγω αγορές με την ένδειξη Super Saver Delivery αυτή η ηλίθια προεπιλογή Ordering for Christmas δεν με αφήνει να επιλέξω τίποτε άλλο εκτός Standard shipping με αποτέλεσμα να με χρεώνει ένα σκασμό μεταφορικά
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να είναι η παραγγελία μου εδώ μέχρι τα Χριστούγεννα πως μπορώ να επιλέξω Free with Super Saver Delivery;

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Κανονικά μπορώ να επιλέξω FREE Super Saver Delivery (3-10 business days)

stelios4711
10-12-12, 13:50
Εμένα δεν μου δίνει αυτή την επιλογή

116735
116733

phantom77
10-12-12, 14:08
Εμένα δεν μου δίνει αυτή την επιλογή


Έχεις και είδη Fulfilled by Amazon; Μόνο όταν έχω στο καλάθι μαζί και FbA και Sold by Amazon δεν μου βγάζει δωρεάν μεταφορά.

Μόνο του το FbA δεν έχει έξοδα αποστολής.

- - - Updated - - -

Ψιλομπάχαλο...με τα ίδια είδη στο καλάθι, τη μια μου βγάζει μόνο Standard και την επόμενη μου βγάζει και FREE Super Saver Delivery...

stelios4711
10-12-12, 14:15
Μόνο αντικείμενα «Dispatched from and sold by Amazon.co.uk» έχω
Πάντα μου βγάζει Standard ποτέ FREE Super Saver Delivery
Με τόσες φορές που το έχω σβήσει και ξαναβάλει στο καλάθι αν μου το έβγαζε έστω και μια φορά θα αγόραζα

phantom77
10-12-12, 14:19
Δοκίμασε αυτό: μην διαγράφεις τα είδη αλλα επέστρεψε στην κεντρική σελίδα του Amazon (με το back του browser) και ξανακάνε checkout.

Silence_Rider
10-12-12, 17:05
Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι να κάνω και εγώ κάποιες αγορές μέσω amazon.co.uk αλλά είναι η πρώτη φορά που αγοράζω από το εξωτερικό και ομολογώ πως φοβάμαι λιγάκι. Αν και έψαξα στο internet, κάποιες πηγές ήταν αρκετά παλιές οπότε ορισμένες μου απορίες αν και λύθηκαν δεν ξέρω αν τα πράγματα ισχύουν και σήμερα. Λοιπόν:
->Για δωρεάν μεταφορικά πρέπει η τιμή των προϊόντων να είναι μεγαλύτερη από 25$. Τα προϊόντα λοιπόν που έχω διαλέξει πρέπει να αναγράφουν FREE Super Saver Delivery; Όταν αναγράφεται αυτό είναι ΠΑΝΤΑ δωρεάν τα μεταφορικά ή υπάρχει περίπτωση να με επιβαρύνουν με επιπλέον χρέωση;
->Όταν προσθέσω μια πιστωτική κάρτα χρειάζεται να βάλω και το pin της πιστωτικής;
->Η παραλαβή της παραγγελίας μου πως θα γίνει; Με τα ΕΛΤΑ ονομαστικά;

Andreaslar
10-12-12, 17:09
Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι να κάνω και εγώ κάποιες αγορές μέσω amazon.co.uk αλλά είναι η πρώτη φορά που αγοράζω από το εξωτερικό και ομολογώ πως φοβάμαι λιγάκι. Αν και έψαξα στο internet, κάποιες πηγές ήταν αρκετά παλιές οπότε ορισμένες μου απορίες αν και λύθηκαν δεν ξέρω αν τα πράγματα ισχύουν και σήμερα. Λοιπόν:
->Για δωρεάν μεταφορικά πρέπει η τιμή των προϊόντων να είναι μεγαλύτερη από 25$. Τα προϊόντα λοιπόν που έχω διαλέξει πρέπει να αναγράφουν FREE Super Saver Delivery; Όταν αναγράφεται αυτό είναι ΠΑΝΤΑ δωρεάν τα μεταφορικά ή υπάρχει περίπτωση να με επιβαρύνουν με επιπλέον χρέωση;
->Όταν προσθέσω μια πιστωτική κάρτα χρειάζεται να βάλω και το pin της πιστωτικής;
->Η παραλαβή της παραγγελίας μου πως θα γίνει; Με τα ΕΛΤΑ ονομαστικά;

1) πάνω από 25gbp (λίρες αγγλίας), FREE Super Saver Delivery, ναι δωρεάν.
2) Δεν βάζεις το PIn αλλά τον 3ψήφιο αριθμό από το πίσω μέρος της κάρτας
3) Η παραλαβή γίνεται μέσω ΕΛΤΑ ή κούριερ (ανάλογα το αντικείμενο -μεγάλο -βαρύ κτλ). Έρχεται στο όνομα που δίνεις εσύ κατά την διάρκεια της παραγγελίας.

Silence_Rider
10-12-12, 17:13
Ναι αλλά άμα δεν βάλεις το Pin πως θα πάρουν τα λευτά; ;P

senkradvii
10-12-12, 17:17
->Για δωρεάν μεταφορικά πρέπει η τιμή των προϊόντων να είναι μεγαλύτερη από 25$. Τα προϊόντα λοιπόν που έχω διαλέξει πρέπει να αναγράφουν FREE Super Saver Delivery; Όταν αναγράφεται αυτό είναι ΠΑΝΤΑ δωρεάν τα μεταφορικά ή υπάρχει περίπτωση να με επιβαρύνουν με επιπλέον χρέωση;

Από 25£. Από Αγγλία αγοράζεις και εκεί (ακόμα τουλάχιστον) έχουν λίρες. :p Βέβαια αυτό δεν είναι και απόλυτο αφού δεν με έχει χρεώσει με μεταφορικά και για ποσό λίγο μεγαλύτερο των 20£.

Nαι αν διαλέγεις προϊόντα με αυτή την επιλογή ΠΑΝΤΑ θα είναι δωρεάν χωρίς έξτρα χρέωση για μεταφορικά.

Για να βεβαιώνεσαι πάντα θα το ελέγχεις ένα βήμα πριν το cashout όπου οριστικοποιείς την παραγγελία και σου γράφει αναλυτικά τις χρεώσεις.


->Όταν προσθέσω μια πιστωτική κάρτα χρειάζεται να βάλω και το pin της πιστωτικής;

Αυτά που χρειάζονται είναι ο αριθμός της κάρτας, η ημερομηνία λήξης, το ονοματεπώνυμο και νομίζω και τον 3ψήφιο κωδικό που αναγράφεται στο πίσω μέρος της.


->Η παραλαβή της παραγγελίας μου πως θα γίνει; Με τα ΕΛΤΑ ονομαστικά;

Ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ στο όνομα που έχεις κάνει την παραγγελία ή αν είναι μικρό το δέμα απλά στο αφήνουν χύμα στο χρηματοκιβώτιό σου. Βασικά αυτό είναι κυρίως θέμα του εκάστοτε ταχυδρόμου.

Σημείωση: Αν παρατηρήσεις μια μικρή αύξηση στην τελική τιμή αυτή οφείλεται από το Ελληνικό ΦΠΑ που είναι 3% υψηλότερο του Αγγλικού. ;)

- - - Updated - - -


Ναι αλλά άμα δεν βάλεις το Pin πως θα πάρουν τα λευτά; ;P

Τα διασταυρώνουν με την Visa ή την Mastercard ή ξέρω εγώ ποια. Μην ανησυχείς στο πως θα σου τα πάρουν τα λεφτά. Αυτοί σίγουρα ξέρουν. :p

Silence_Rider
10-12-12, 22:42
Ωραία, ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για την βοήθεια!!! Μια τελευταία απορία: Η παράδοση σε πόσο χρόνο γίνετε στο περίπου; Δεδομένου το ότι είναι και από Αγγλία και με δωρεάν μεταφορικά... xD

Andreaslar
10-12-12, 22:47
Σου γράφει μόλις πληρώσεις, τον εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης... Άλλα αντικείμενα μου έχουν έρθει σε 2 μέρες, άλλα σε 7 μέρες... Όπως τύχει

http://i47.tinypic.com/350jqjc.png

http://i47.tinypic.com/wcoaht.png

phantom77
10-12-12, 22:50
Ωραία, ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για την βοήθεια!!! Μια τελευταία απορία: Η παράδοση σε πόσο χρόνο γίνετε στο περίπου; Δεδομένου το ότι είναι και από Αγγλία και με δωρεάν μεταφορικά... xD

Αν το στείλουν με Royal Mail φτάνει σε 6-7 εργάσιμες. Με Deutche Post μπορεί να κάνει και δύο εβδομάδες.

euri
11-12-12, 01:55
Σήμερα με εξέπληξε ευχάριστα το γερμανικό DHL: Εκεί που συνήθως σιχτίριζα που έκαναν έως και εβδομάδα παραπάνω, έφτασε η παραγγελία μου μια μέρα πριν την αναμενόμενη... Το πνεύμα των Χριστουγέννων; :p

anon
11-12-12, 11:30
Σήμερα με εξέπληξε ευχάριστα το γερμανικό DHL: Εκεί που συνήθως σιχτίριζα που έκαναν έως και εβδομάδα παραπάνω, έφτασε η παραγγελία μου μια μέρα πριν την αναμενόμενη... Το πνεύμα των Χριστουγέννων; :p


Μην βιάζεσαι να χαρείς. Απλή σύμπτωση είναι, μάλλον κάποιος γερμαναράς γραφειοκράτης της DHL είχε κέφια και έκανε γρήγορα την δουλειά του.

chriszah
13-12-12, 13:53
Σήμερα με εξέπληξε ευχάριστα το γερμανικό DHL: Εκεί που συνήθως σιχτίριζα που έκαναν έως και εβδομάδα παραπάνω, έφτασε η παραγγελία μου μια μέρα πριν την αναμενόμενη... Το πνεύμα των Χριστουγέννων; :p

Εμένα έχουν το δέμα 3 μέρες τώρα και το γυροφέρνουν στην γερμανική ενδοχώρα! Θα τους πάρει ο διάολος αν δεν είναι μέχρι την άλλη Παρασκευή εδώ... :evil:

amoyda
04-01-13, 14:23
http://www.amazon.co.uk/George-Foreman-14053-Silver-5-Portion/dp/B001CMY7BS/ref=sr_1_fkmr0_3?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1357297972&sr=1-3-fkmr0
Product weight: 2.58 kg
δωρεαν παραδοση η οχι ;;;
εχω μια ενσταση λογω βαρους

phantom77
04-01-13, 14:26
http://www.amazon.co.uk/George-Foreman-14053-Silver-5-Portion/dp/B001CMY7BS/ref=sr_1_fkmr0_3?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1357297972&sr=1-3-fkmr0
Product weight: 2.58 kg
δωρεαν παραδοση η οχι ;;;
εχω μια ενσταση λογω βαρους

Boxed-product Weight: 3.2 Kg

Δεν βλέπω πρόβλημα. Τόσο ζύγιζαν περιπου κάποια βιβλία που αγόρασα πέρυσι :)

amoyda
04-01-13, 15:20
ναι ειναι free αλλα δεν μου παιρνει μια χρεωστικη του ΤΤ(visa electron)
φτου.....
ξερετε εαν παιρνει χρεωστικες και ποια;
οχι πιστωτικες ετσι;

Thanasis159
04-01-13, 16:20
ναι ειναι free αλλα δεν μου παιρνει μια χρεωστικη του ΤΤ(visa electron)
φτου.....
ξερετε εαν παιρνει χρεωστικες και ποια;
οχι πιστωτικες ετσι;

Παίρνει και χρεωστικές και πιστωτικές, απλά η συγκεκριμένη που επέλεξες δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για online συναλλαγές. Επέλεξε κάποια των Marfin, Alpha, Πειραιώς, HSBC που επιβεβαιώνω πως λειτουργούν σίγουρα.

Andreaslar
04-01-13, 17:11
όπως και ALPHA Bank Enter VISA

amoyda
04-01-13, 17:21
thanks παιδες,ναστε καλα

ribo7
10-01-13, 20:53
Παίδες πήγα να παραγγείλω από amazon.com μετά από πολύ καιρό και μου είχε ενεργοποιημένο το currency converter και μου είχε κάνει τα USD -> EUR. Έχει αλλάκει κάτι? Το είχα απενεργοποιημένο? Που το ρυθμίζω ξανά γιατί δε το βρίσκω?
Να σημειώσω ότι παρήγγειλα και από amazon.co.uk προχτές αλλά δεν είδα να μου κάνει τη μετατροπή.
Thanks!

cool11
11-01-13, 23:51
Δηλωνω τρομερα εντυπωσιασμενος!
Αντικειμενο που παρηγγειλα Δευτερα, το παρελαβα σημερα Παρασκευη!
Εχω κανει πλειστες παραγγελιες τα τελευταια χρονια, αλλα 5μερο μεταξυ παραγγελιας και παραλαβης, δεν μου ξανατυχε ποτε!
Κι αλλα προιοντα ειναι fullfiled-dispatched by amazon, αλλα μου κανουν 3 βδομαδες να μου ερθουν!
Κι επισης δεν καταλαβαινω, πως τα ιδια ελτα που σε αλλα δεματα ειναι τα 'ζωα μου αργα', στο συγκεκριμενο ηταν ταχυτατοι!
Τι να πω. Ευχαριστη εκπληξη. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.