PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

phantom77
12-01-13, 00:39
Παίδες πήγα να παραγγείλω από amazon.com μετά από πολύ καιρό και μου είχε ενεργοποιημένο το currency converter και μου είχε κάνει τα USD -> EUR. Έχει αλλάκει κάτι? Το είχα απενεργοποιημένο? Που το ρυθμίζω ξανά γιατί δε το βρίσκω?
Να σημειώσω ότι παρήγγειλα και από amazon.co.uk προχτές αλλά δεν είδα να μου κάνει τη μετατροπή.
Thanks!
Αυτή η ρύθμιση εμφανίζεται στο checkout, όταν σου βγάλει το τελικό κόστος. Κάτω απο τα ποσά υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση του μετατροπέα.


Δηλωνω τρομερα εντυπωσιασμενος!
Αντικειμενο που παρηγγειλα Δευτερα, το παρελαβα σημερα Παρασκευη!
Εχω κανει πλειστες παραγγελιες τα τελευταια χρονια, αλλα 5μερο μεταξυ παραγγελιας και παραλαβης, δεν μου ξανατυχε ποτε!
Κι αλλα προιοντα ειναι fullfiled-dispatched by amazon, αλλα μου κανουν 3 βδομαδες να μου ερθουν!
Κι επισης δεν καταλαβαινω, πως τα ιδια ελτα που σε αλλα δεματα ειναι τα 'ζωα μου αργα', στο συγκεκριμενο ηταν ταχυτατοι!
Τι να πω. Ευχαριστη εκπληξη. :)
Συμβαίνουν κι αυτά. Σήμερα παρέλαβα πακέτο που έφυγε το προηγούμενο Σάββατο, 4 το απόγευμα.

chriszah
12-01-13, 18:15
Δηλωνω τρομερα εντυπωσιασμενος!
Αντικειμενο που παρηγγειλα Δευτερα, το παρελαβα σημερα Παρασκευη!
Εχω κανει πλειστες παραγγελιες τα τελευταια χρονια, αλλα 5μερο μεταξυ παραγγελιας και παραλαβης, δεν μου ξανατυχε ποτε!
Κι αλλα προιοντα ειναι fullfiled-dispatched by amazon, αλλα μου κανουν 3 βδομαδες να μου ερθουν!
Κι επισης δεν καταλαβαινω, πως τα ιδια ελτα που σε αλλα δεματα ειναι τα 'ζωα μου αργα', στο συγκεκριμενο ηταν ταχυτατοι!
Τι να πω. Ευχαριστη εκπληξη. :)

Royal mail? Μια φορά πάντως είχαν στείλει κάτι με ups και ήρθε σε 2 μέρες ;).

Επίσης στις 2 τελευταίες μου παραγγελίες από εξωτερικό διαπιστώνω ότι τα ΕΛΤΑ έχουν μειώσει σημαντικά τον χρόνο παράδοσης :hmm:

XronisR
12-01-13, 18:43
Royal mail? Μια φορά πάντως είχαν στείλει κάτι με ups και ήρθε σε 2 μέρες ;).

Επίσης στις 2 τελευταίες μου παραγγελίες από εξωτερικό διαπιστώνω ότι τα ΕΛΤΑ έχουν μειώσει σημαντικά τον χρόνο παράδοσης :hmm:

Ειναι επειδη αυτη την περιοδο(after γιορτες) δεν υπαρχει πολυ δουλεια στα Ταχυδρομεια.

cool11
12-01-13, 21:06
To κουτι του αμαζον το πεταξα και δεν μπορω να το δω. Απλο πρεπει να ηταν(royal), καθως το super saving delivery δεν νομιζω να προβλεπει κατι αλλο.

phantom77
12-01-13, 21:12
To κουτι του αμαζον το πεταξα και δεν μπορω να το δω. Απλο πρεπει να ηταν(royal), καθως το super saving delivery δεν νομιζω να προβλεπει κατι αλλο.

Εξαρτάται απο πια αποθήκη φεύγει ο εμπόρευμα. Μπορεί να το στείλουν με τα γερμανικά ταχυδρομεία.

Andreaslar
12-01-13, 21:16
Order Placed: 27 Dec 2012
Delivery #1: Dispatched on 28 Dec 2012
When will your items arrive?
Delivery #1: 1 item - delivery estimate: 11 Jan 2013
1 package via Deutsche Post DHL

Άγγλοι οι Γερμανοί... Στην ώρα τους !

phantom77
12-01-13, 21:20
Order Placed: 27 Dec 2012
Delivery #1: Dispatched on 28 Dec 2012
When will your items arrive?
Delivery #1: 1 item - delivery estimate: 11 Jan 2013
1 package via Deutsche Post DHL

Άγγλοι οι Γερμανοί... Στην ώρα τους !
Στην ώρα του το Deutsche Post; Είχαν δίκιο οι Μάγια, ήρθε το τέλος του κόσμου...
:lol:

jap
12-01-13, 22:40
Εμένα σε γραπτό παράπονο μου το είχαν γράψει ξεκάθαρα: Ο,τιδήποτε εντός 10 εργάσιμων ημερών το θεωρούν έγκαιρη παράδοση και δεν πα να διαμαρτυρόμαστε όσο θέλουμε, είτε 1 μέρα είναι είτε 10. Νομίζω το εξάντλησαν το όριο...

Ενδιαφέρον έχει να δει κανείς τις πληροφορίες tracking, αν έχει. Σε πρόσφατα δικά μου πακετάκια έγινε το πανηγύρι αφού πέρασαν Ελλάδα και παραδόθηκαν σε ΕΛΤΑ courier.

akilleas
12-01-13, 23:06
Προσπάθησα χθες να παραγγείλω το RAZR Nostromo και λέει ότι δεν το στέλνει Ελλάδα, με πωλητή το ίδιο το Amazon.
Ξέρει κανείς γιατί;

SGII™

homo_digital
13-01-13, 13:48
Πρωτη φορά επιχειρησα να επιστρεψω στην amazon ενα ζευγαρι ακουστικά που ειχα παρει πριν απο 10μηνες και αφου τελικα καηκε το ενα ακουστικό. Για να πω την αλήθεια το εκανα ετσι για να δω αν θα το δεχτουν. Πριν τελειωσει καλα καλα ο διαλογος με τον υπαλληλο με ενημερωσε πως ηδη ειχε κανει παραγγελια ενα νεο ζευγαρι με μηδενική χρεωση και με standard παραδοση. Με μοναδική υποχρεωση απο μενα να στειλω πισω το ελλατωματικό μαζι με ενα κουπονι επιστροφης για να βαλω στο φακελο.
Μαλιστα οταν το παρελαβαν μου πιστωσαν και 2,5 λιρες εναντι 1,5 ευρω που πληρωσα εγω για τα ταχυδρομικά.
Και ερωτω. Αλλαζεις τετοια μαγαζια που σκιζονται να σε εξυπηρετησουν?

phantom77
13-01-13, 13:57
Και ερωτω. Αλλαζεις τετοια μαγαζια που σκιζονται να σε εξυπηρετησουν?

Φυσικά δεν τα αλλάζεις. 2-3 φορές που χρειάστηκα βοήθεια με τις παραγγελίες μου, ήταν άψογοι, τόσο το ίδιο το Amazon όσο και τρίτοι έμποροι.

Κάποια παιχνιδάκια με τις τιμές αν δεν έκανε, θα ήταν το τέλειο μαγαζί.

ownagE_
14-01-13, 21:38
Παίδες, πόσες μέρες θέλει περίπου για να 'ρθει Ελλάδα πακέτο από Γερμανία (DHL, απλό φαντάζομαι);
Βλέπω αυτά στο tracking..


Tue, 08.01.2013 12:11 h
The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

Wed, 09.01.2013 09:08 h Staufenberg, Germany
The shipment has been processed in the parcel center

Wed, 09.01.2013 12:44 h Staufenberg, Germany
The international shipment has been processed in the export parcel center

Thu, 10.01.2013 05:36 h Günzburg, Germany
The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: )

Thu, 10.01.2013 05:36 h Günzburg, Germany
The international shipment has been processed in the export parcel center

euri
14-01-13, 22:05
Απλο πρεπει να ηταν(royal), καθως το super saving delivery δεν νομιζω να προβλεπει κατι αλλο.

Δεν είναι απαραίτητο. Αφενός εξαρτάται από πού θα ξεκινήσει το πακέτο (πχ πώς να το στείλει με Royal Mail αν ξεκινήσει από Γερμανία; ), αλλά και με άλλες παραμέτρους, όπως πχ όγκος/βάρος, χώρα αποστολής, κλπ. Αρκετές φορές πακέτα με Super Saver Delivery έφτασαν σε μένα με UPS (κούριερ) την επόμενη/μεθεπόμενη μέρα.


Παίδες, πόσες μέρες θέλει περίπου για να 'ρθει Ελλάδα πακέτο από Γερμανία (DHL, απλό φαντάζομαι);
Βλέπω αυτά στο tracking..


Είναι πώς θα σου τύχει. Άλλες φορές μου έχει τύχει 10ήμερο, άλλες φορές 3-4 μέρες.

RASTAVIPER
15-01-13, 00:27
Παίδες, πόσες μέρες θέλει περίπου για να 'ρθει Ελλάδα πακέτο από Γερμανία (DHL, απλό φαντάζομαι);
Βλέπω αυτά στο tracking..


Tue, 08.01.2013 12:11 h
The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

Wed, 09.01.2013 09:08 h Staufenberg, Germany
The shipment has been processed in the parcel center

Wed, 09.01.2013 12:44 h Staufenberg, Germany
The international shipment has been processed in the export parcel center

Thu, 10.01.2013 05:36 h Günzburg, Germany
The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: )

Thu, 10.01.2013 05:36 h Günzburg, Germany
The international shipment has been processed in the export parcel center

Με DHL γύρω στις 3 μέρες σε μένα

Amlet
15-01-13, 03:34
Ρε παιδια να ρωτησω κατι. Πηγα να παραγγειλω ενα τηλεφωνο απο το amazon.de Και δεν το στελνουν Ελλαδα, ενω το Amazon.co.uk το στειλνει κανονικα. Τι μπορει να φταει και γιατι γινεται αυτο? Ευχαριστω πολυ!

Υ.Γ Πωλητης ειναι το ιδιο το αμαζον...!

euri
15-01-13, 10:11
Δεν υπάρχει λόγος να "φταίει" κάτι. Ενδέχεται η πολιτική του γερμανικού Amazon σχετικά με την αποστολή συγκεκριμένων ηλεκτρονικών συσκευών προς άλλες χώρες να είναι διαφορετική από αυτήν του αγγλικού Amazon.

Μια πιθανότητα που μπορώ να σκεφτώ είναι η δυνατότητα αφαίρεσης ή μη της μπαταρίας από τη συσκευή.

phantom77
15-01-13, 11:52
Ρε παιδια να ρωτησω κατι. Πηγα να παραγγειλω ενα τηλεφωνο απο το amazon.de Και δεν το στελνουν Ελλαδα, ενω το Amazon.co.uk το στειλνει κανονικα. Τι μπορει να φταει και γιατι γινεται αυτο? Ευχαριστω πολυ!

Υ.Γ Πωλητης ειναι το ιδιο το αμαζον...!

Θα βοηθούσε αν μας έδινες το link του προϊόντος στο Αmazon.de.

Αν η τιμή είναι αρκετά μικρότερη σε σχέση με το UK, ίσως είναι προσφορά αποκλειστικά για Γερμανία ή ακόμα μπορει να είναι τιμή με σύνδεση.

Amlet
15-01-13, 17:28
Το προιον που θελω να αγορασω ειναι το HTC 8S! Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια να ειστε καλα!

- - - Updated - - -

Το προιον που θελω να αγορασω ειναι το HTC 8S! Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια να ειστε καλα!

phantom77
15-01-13, 19:28
Το προιον που θελω να αγορασω ειναι το HTC 8S! Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια να ειστε καλα!

Στις πληροφορίες προϊόντος γράφει " Shipping: This item is, if it is sold and shipped from Amazon, shipped in following countries: Germany "
Κάποια συμφωνία με την εταιρία για πώληση μόνο εντός Γερμανίας;

Γιατί δεν το παίρνεις απο το UK;

amoyda
15-01-13, 20:39
204.00 GBP = 245.875 EUR
ειναι και πιο φθηνο

phantom77
15-01-13, 20:50
204.00 GBP = 245.875 EUR
ειναι και πιο φθηνο

Πιο φθηνό και χωρίς έξοδα αποστολής. Μην το ξεχνάμε :)

Amlet
19-01-13, 14:24
Παιδια το βρηκα το κολπο. Θα το παρω απο amazon.fr ! Και αυτο γιατι εχω εταιριο ΑΦΜ και που αφαιρουν το ΦΠΑ γιαυτο θελω να το παρω απο την Αμαζον την ιδια! Αλλιως αν πεσει περισσοτερο θα το τσιμπισω απο την expansys! Ευχαριστω για την πληροφορια!

Bananas
19-01-13, 15:56
Παιδιά έχω μια απορία. Παράγγειλα κάτι απο amazon και πριν σταλθεί ακύρωσα την παραγγελια. Στην τράπεζα μου παρατήρησα ότι μυο χουν κάνει κράτηση περίπου το ποσό που θα έδινα για την παραγγελία. Το amazon προλαβε και μου κανε κράτηση στην κάρτα τα λεφτά; Ξέρετε πότε θα μου επιστραφούν;

phantom77
19-01-13, 16:19
Παιδιά έχω μια απορία. Παράγγειλα κάτι απο amazon και πριν σταλθεί ακύρωσα την παραγγελια. Στην τράπεζα μου παρατήρησα ότι μυο χουν κάνει κράτηση περίπου το ποσό που θα έδινα για την παραγγελία. Το amazon προλαβε και μου κανε κράτηση στην κάρτα τα λεφτά; Ξέρετε πότε θα μου επιστραφούν;

Το Amazon δεσμεύει το ποσό στην κάρτα μόλις οριστικοποιηθεί η παραγγελία και δεν το παίρνει μέχρι να γίνει η αποστολή.
Λογικά μόλις περάσει η ακύρωση στο σύστημα τους θα αποδεσμευτεί και το ποσό. Νομίζω ο χρόνος εξαρτάται και απο την τράπεζα ή την κάρτα.

ownagE_
20-01-13, 16:08
Αργεί η DHL..



Tue, 08.01.2013 12:11 h The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically
Wed, 09.01.2013 09:08 h Staufenberg, Germany The shipment has been processed in the parcel center
Wed, 09.01.2013 12:44 h Staufenberg, Germany The international shipment has been processed in the export parcel center
Thu, 10.01.2013 05:36 h Günzburg, Germany The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: )
Thu, 10.01.2013 05:36 h Günzburg, Germany The international shipment has been processed in the export parcel center
Fri, 18.01.2013 18:09 h Greece The shipment has arrived in the destination country

Περιμένω κι άλλο ένα από amazon.it (πάλι με DHL, αλλά δεν μου έδωσαν tracking number), που έφυγε μία μέρα νωρίτερα.
Ελπίζω μέχρι Τρίτη-Τετάρτη να τα έχω παραλάβει..

Silence_Rider
20-01-13, 19:35
Ρε παιδιά το amazon της γερμανίας έχει δωρεάν μεταφορικά;

ownagE_
20-01-13, 19:38
Ρε παιδιά το amazon της γερμανίας έχει δωρεάν μεταφορικά;

Όχι...

frap
21-01-13, 10:45
Αργεί η DHL..
Περιμένω κι άλλο ένα από amazon.it (πάλι με DHL, αλλά δεν μου έδωσαν tracking number), που έφυγε μία μέρα νωρίτερα.
Ελπίζω μέχρι Τρίτη-Τετάρτη να τα έχω παραλάβει..

Από τις 9 που το παρέλαβαν, μετράς 10 εργάσιμες. Τόσο κάνει συνήθως η "απλή" υπηρεσίας τους. Τα Σ/Κ δε μετακινούν τίποτε σε αυτή την κλάση. Οπότε ακόμη στα όριά τους είναι.

Θα στο φέρουν τα ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές, άρχισε να βάζεις το tracking στο site τους για να δεις πότε θα το πάρουνε.

phantom77
21-01-13, 11:56
Αργεί η DHL..

Περιμένω κι άλλο ένα από amazon.it (πάλι με DHL, αλλά δεν μου έδωσαν tracking number), που έφυγε μία μέρα νωρίτερα.
Ελπίζω μέχρι Τρίτη-Τετάρτη να τα έχω παραλάβει..

Σήμερα-αύριο θα έρθει. Ψάξε το στην ΕΛΤΑ courier όπως είπε ο frap αλλα μην απογοητευτείς αν δεν το δεις αμέσως. Το τελευταίο πακέτο που έλαβα, εμφανίστηκε στο tracking την ημέρα που έφτασε στο τοπικό γραφείο, όχι όταν έφτασε στα κεντρικά των ΕΛΤΑ.

Η πλάκα ήταν οτι όταν είδα στο tracking οτι έφτασε πήγα στο γραφείο τους για να το ζητήσω. Η υπάλληλος εκεί με κοίταξε με ύφος και με ρώτησε πως ξέρω αν ήρθε απο τη στιγμή που δεν είχα ειδοποιηθεί. Τελικά ανακαλύψαμε οτι το πακέτο είχε όντως έρθει, ο διανομέας τους το είχε φορτώσει στο αυτοκίνητο αλλα δεν έκανε τον κόπο να μου το φέρει...

ownagE_
21-01-13, 15:32
Τίποτα ιδιαίτερο στο tracking των ΕΛΤΑ ..



ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 18-01-2013 16:09 IPS
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 09-01-2013 12:44 IPS

anon
22-01-13, 11:24
Το τρακινγ των ΕΛΤΑ είναι ΓΤΠ. Κυριολεκτικά. Παράγγειλα κάτι και μου έρχεται απο Ασία, με Singapore Post (*). Συστημένο. Βλέπω στο δικό τους tracking, ότι παραλήφθηκε και έφυγε. Και μάλιστα αεροπορικώς. Βλέπω στο τρακινγ των ΕΛΤΑ, παραλαβή στο αεροδρόμιο, επόμενη καταχώρηση, αποστολή συσκευασίας απο το αεροδρόμιο. Απο κει και μετά, τίποτα! Υποθέτω ότι μιλά για ΕλΒελ (αποστολή σε Θεσσαλονίκη), γιατί δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι απο Ασία, έρχεται πτήση κατευθείαν Θεσσαλονίκη. Περνάνε 10 μέρες, και τίποτε στο τρακινγ του ΕΛΤΑ. Μαύρα φίδια άρχισαν να με ζώνουν. Τελικά μου έρχεται το χαρτάκι σπίτι, και το παραλαμβάνω κανονικά το δέμα. Δεν μπορεί, κανονικά θα έπρεπε να έχει ενδιάμεσες καταχωρήσεις. Αμ δε.

(*) Δυο παρατηρήσεις.

Πρώτον. Η αποστολή συστημένου μικροδέματος απο Ασία, αεροπορικώς, χρεώθηκε 4 ευρώ. Αποστολή συστημένου μικροδέματος απο Βέλγιο, ελαφρά βαρύτερου (περίπου το διπλάσιο), μου χρεώθηκε 30 ευρώ. Οι ευρωπαικες ταχυδρομικες εταιρίες, σε αντίθεση με ΗΠΑ ή ΑΣία, χρεώνουν τα κέρατά τους, γιαυτό και οι αποστολές απο καταστήματα δεν είναι συστημένες, γιατί κοστίζει πολύ. Εαν δεν κατεβάσουν τιμες (αλήθεια, πως μπορούν να χρεώνουν απο Σινγκαπούρη μόνο 4 ευρώ, και απο Βέλγιο ή απο Ελλάδα προς Βέλγιο να θέλουν 30;;;; Ε;;;; ) δεν θα έχουμε σοβαρή αλλαγή σε online shopping.

Δευτερον. Παρόλο που αγόρασα προιόν απο υποτίθεται αγγλικό site, δεύτερη φορά, την πάτησα. Την δεύτερη φορά, προσπάθησα να το ελέγξω, είχαν, υποτίθεται, αποθήκη στην Αγγλία, είχε διεύθυνση κλπ (αγορά απο amazon). Μου ειπαν ότι ισχύει μόνο για αγορές απο Αγγλία, για υπόλοιπη Ευρώπη, στέλνουν κατευθειαν απο Σινγκαπούρη! (πολύ ύποπτο, ίσως βέβαια να έχουν σχέση τα ταχυδρομικά που λέγαμε πιο πριν).

George978
22-01-13, 13:42
amazon.de ρε παιδια ειναι πιο αργο απο το amazon.co.uk ή ειναι ιδεα μου? 4 μερες απο αγγλια μεσο ορο και 15 και ακομα μετραω απο γερμανια...

alekan
22-01-13, 13:45
Ελέω DHL...μιλάμε ότι είναι πιο αργοί και από το replay...

ownagE_
22-01-13, 18:47
Παρέλαβα σήμερα το δεύτερο (amazon.co.uk).
Το πρώτο (amazon.it - έφυγε μια μέρα νωρίτερα, πάλι με DHL, άγνωστο tracking number) αγνοείται ακόμα :p

djuan1988
22-01-13, 19:59
Και εγώ παρέλαβα σήμερα δυο πακέτα από amazon.co.uk

Το ένα ήρθε εχθές και το δεύτερο σήμερα, ενώ είχαν φύγει με δυο μέρες διαφορά. Συνολικά 5 και 4 εργάσιμες!
Βέβαια για το δεύτερο δεν είχε έρθει ακόμη η ειδοποίηση , αλλά ρώτησα στο ταχυδρομείο και μου το έδωσαν!

Πραγματικά χαίρομαι, κάθε φορά που κάνω αγορές από αυτό το κατάστημα, με την εξαιρετική εξυπηρέτηση τους.

Επίσης παρατήρησε κανένας άλλος ότι εμφανίστηκε το amazon prime δίπλα από το καλάθι αγορών; Μήπως δεν το είχα παρατηρήσει εγώ τόσο καιρό;

Piparas
22-01-13, 20:19
Παραγγελία 29/12. Η μισή έφυγε από Αγγλία (Royal Mail) 31/12 με estimated 09/01 και έλαβα στις 10/01 (κλασικά από Αγγλία μία εβδομάδα + τις αργίες) και η άλλη μισή έφυγε από Γερμανία (DHL) μία μέρα νωρίτερα 30/12 με estimated 14/01 και ακόμη περιμένω (κλασική DHL)! Ωστόσο δεν αγχώνομαι ακόμη. Άν δεν έρθει μέχρι το τέλος και αυτής της εβδομάδας τους στέλνω. Να αναφέρω επίσης ότι έφυγαν με free super saver delivery.

George978
23-01-13, 23:46
mother of jesus!:blink:


Lieferung voraussichtlich:
Donnerstag, 7. Februar 2013

ρε πλακα με κανουν ,ενα μηνα να ερθει μια παλιοθηκη? δεν ξαναπαιρνω απο το γερμανικο τελοc

anon
24-01-13, 11:01
mother of jesus!:blink:



ρε πλακα με κανουν ,ενα μηνα να ερθει μια παλιοθηκη? δεν ξαναπαιρνω απο το γερμανικο τελοc

Ισα μωρε, που θα μας βγάλεις άχρηστους τους Γερμανούς. Είπαμε, οι έλληνες είναι τεμπέληδες, οι γερμανοί εργάζονται πυρετωδώς... Αμ πως.. .

RASTAVIPER
24-01-13, 16:44
Το τρακινγ των ΕΛΤΑ είναι ΓΤΠ. Κυριολεκτικά. Παράγγειλα κάτι και μου έρχεται απο Ασία, με Singapore Post (*). Συστημένο. Βλέπω στο δικό τους tracking, ότι παραλήφθηκε και έφυγε. Και μάλιστα αεροπορικώς. Βλέπω στο τρακινγ των ΕΛΤΑ, παραλαβή στο αεροδρόμιο, επόμενη καταχώρηση, αποστολή συσκευασίας απο το αεροδρόμιο. Απο κει και μετά, τίποτα! Υποθέτω ότι μιλά για ΕλΒελ (αποστολή σε Θεσσαλονίκη), γιατί δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι απο Ασία, έρχεται πτήση κατευθείαν Θεσσαλονίκη. Περνάνε 10 μέρες, και τίποτε στο τρακινγ του ΕΛΤΑ. Μαύρα φίδια άρχισαν να με ζώνουν. Τελικά μου έρχεται το χαρτάκι σπίτι, και το παραλαμβάνω κανονικά το δέμα. Δεν μπορεί, κανονικά θα έπρεπε να έχει ενδιάμεσες καταχωρήσεις. Αμ δε.

(*) Δυο παρατηρήσεις.

Πρώτον. Η αποστολή συστημένου μικροδέματος απο Ασία, αεροπορικώς, χρεώθηκε 4 ευρώ. Αποστολή συστημένου μικροδέματος απο Βέλγιο, ελαφρά βαρύτερου (περίπου το διπλάσιο), μου χρεώθηκε 30 ευρώ. Οι ευρωπαικες ταχυδρομικες εταιρίες, σε αντίθεση με ΗΠΑ ή ΑΣία, χρεώνουν τα κέρατά τους, γιαυτό και οι αποστολές απο καταστήματα δεν είναι συστημένες, γιατί κοστίζει πολύ. Εαν δεν κατεβάσουν τιμες (αλήθεια, πως μπορούν να χρεώνουν απο Σινγκαπούρη μόνο 4 ευρώ, και απο Βέλγιο ή απο Ελλάδα προς Βέλγιο να θέλουν 30;;;; Ε;;;; ) δεν θα έχουμε σοβαρή αλλαγή σε online shopping.

Δευτερον. Παρόλο που αγόρασα προιόν απο υποτίθεται αγγλικό site, δεύτερη φορά, την πάτησα. Την δεύτερη φορά, προσπάθησα να το ελέγξω, είχαν, υποτίθεται, αποθήκη στην Αγγλία, είχε διεύθυνση κλπ (αγορά απο amazon). Μου ειπαν ότι ισχύει μόνο για αγορές απο Αγγλία, για υπόλοιπη Ευρώπη, στέλνουν κατευθειαν απο Σινγκαπούρη! (πολύ ύποπτο, ίσως βέβαια να έχουν σχέση τα ταχυδρομικά που λέγαμε πιο πριν).

Όλα αυτά από το Αμαζον;

George978
24-01-13, 16:51
Ισα μωρε, που θα μας βγάλεις άχρηστους τους Γερμανούς. Είπαμε, οι έλληνες είναι τεμπέληδες, οι γερμανοί εργάζονται πυρετωδώς... Αμ πως.. .

τσαμπα χαρηκαμε Ανον, σημερα ηρθε...οτι ναναι ουτως η αλλως το γερμανικο 2 εβδομαδες νωριτερα και οτι ναναι:rofl:

anon
25-01-13, 10:30
Όλα αυτά από το Αμαζον;

Οχι αμαζον, αλλά απο πωλητή του αμαζον, και προτίμησα να αγοράσω κατευθείαν απο το site του, γιατί είχε επιπλέον "μαμισιάτικα" το Αμαζον, και εξάλου δεν έκανε delivery το amazon.

homo_digital
25-01-13, 15:58
Παραγγελία 03/01 απο αμαζον. Πρώτη ειδοποίηση για παραλαβή απο ελτα αμαρουσίου 23/01. Το χαρτί εγραφε πως το δεμα στα ελτα εφτασε στις 07/01. 16 ολοκληρες μερες ηταν στο Μαρούσι και δεν με ειχαν ειδοποιήσει

Piparas
25-01-13, 17:13
Παραγγελία 29/12. Η μισή έφυγε από Αγγλία (Royal Mail) 31/12 με estimated 09/01 και έλαβα στις 10/01 (κλασικά από Αγγλία μία εβδομάδα + τις αργίες) και η άλλη μισή έφυγε από Γερμανία (DHL) μία μέρα νωρίτερα 30/12 με estimated 14/01 και ακόμη περιμένω (κλασική DHL)! Ωστόσο δεν αγχώνομαι ακόμη. Άν δεν έρθει μέχρι το τέλος και αυτής της εβδομάδας τους στέλνω. Να αναφέρω επίσης ότι έφυγαν με free super saver delivery.


Εμένα ούτε και σήμερα ήρθε, δίνω μιά τελευταία ευκαιρία στα ΕΛΤΑ και DHL για Δευτέρα και μετά κινητοποιώ διαδικασίες.

Skeptic_
26-01-13, 04:44
Παντα να πληρωνετε σε λιρες αγγλιας απο το amazon.co.uk καθως ο δικος τους μετατροπεας κλεβει μπόλικα λεφτουδακια, με αυτο τον τροπο γλιτωσα περιπου 7 ευρω απο κατι μνημες που αγορασα στο παρελθον.

senkradvii
26-01-13, 15:45
Παντα να πληρωνετε σε λιρες αγγλιας απο το amazon.co.uk καθως ο δικος τους μετατροπεας κλεβει μπόλικα λεφτουδακια, με αυτο τον τροπο γλιτωσα περιπου 7 ευρω απο κατι μνημες που αγορασα στο παρελθον.

:oneup:

Bananas
29-01-13, 05:27
Παράγγειλα κάτι απο amazon Γερμανίας. Αποστολή με DHL. Στο track status του δέματος αναφέρεται ότι το δέμα έφτασε στην χώρα προορισμού (Ελλάδα) στις 28 του μηνός. Το δέμα θα παραδοθεί σπίτι μου από την DHL ή αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ απο δω και πέρα;

anon
29-01-13, 10:22
Παράγγειλα κάτι απο amazon Γερμανίας. Αποστολή με DHL. Στο track status του δέματος αναφέρεται ότι το δέμα έφτασε στην χώρα προορισμού (Ελλάδα) στις 28 του μηνός. Το δέμα θα παραδοθεί σπίτι μου από την DHL ή αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ απο δω και πέρα;

DHL στην Γερμανία είναι τα γερμανικά ταχυδρομεία. (όπως τα δικά μας ΕΛΤΑ), καμμιά σχέση με την εταιρία κουριερ. Εδώ η αποστολή συνεχίζεται με ΕΛΤΑ. Εαν έχεις τρακινγκ, το βάζεις στο site των ΕΛΤΑ και βλέπεις που βρίσκεται, αλλά την τελευταία φορά που πήρα κάτι συστημένο, μόνο μια φορά "χτυπήθηκε" σε σκάνερ κατα την είσοδο στο αεροδρόμιο, και έκτοτε τίποτε απο τρακινγκ. Ευτυχώς το δέμα ήρθε κανονικά.

frap
29-01-13, 10:35
DHL στην Γερμανία είναι τα γερμανικά ταχυδρομεία. (όπως τα δικά μας ΕΛΤΑ), καμμιά σχέση με την εταιρία κουριερ. Εδώ η αποστολή συνεχίζεται με ΕΛΤΑ. Εαν έχεις τρακινγκ, το βάζεις στο site των ΕΛΤΑ ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές (http://www.elta-courier.gr) και βλέπεις που βρίσκεται, αλλά την τελευταία φορά που πήρα κάτι συστημένο, μόνο μια φορά "χτυπήθηκε" σε σκάνερ κατα την είσοδο στο αεροδρόμιο, και έκτοτε τίποτε απο τρακινγκ. Ευτυχώς το δέμα ήρθε κανονικά.

fixed.

anon
29-01-13, 10:50
Eμένα πάντως μου ηρθε με κανονικό ΕΛΤΑ και όχι ΕΛΤΑ ταχυμεταφορές. Αποστολή συστημένο με Singapore Post απο Ασία, αεροπορικώς μέχρι Ελλάντα. Κανονική αποστολή απο απλό ΕΛΤΑ, έκανε 8 μέρες απο ΕλΒελ, μέχρι Θεσσαλονίκη. Εαν αυτό είναι Ταχυμεταφορές, τότε τι να πώ...

Επίσης όποτε αγόρασα απο Amazon Γερμανίας, και πάλι με απλό ταχυδρομείο ήρθαν, και μάλιστα μη-συστημένο. Ακόμα και εαν ήταν ακριβή αγορα (πχ βιολί για παιδί 2/4, αξίας κάπου 180 ευρώ). Καλά πακεταρισμένο, αλλά, απλό ταχυδρομείο...

jap
29-01-13, 11:20
Κι εγώ έχω παραλάβει DHL standard πακέτα άλλες φορές από ΕΛΤΑ ταχυμεταφορές, άλλες φορές από ΕΛΤΑ. Επειδή η συγκεκριμένη υπηρεσία δεν έχει τον χαρακτήρα του επείγοντος, το κανονίζουν όπως βολεύει. Κανονικά είναι οι ταχυμεταφορές, αλλά μπορούν να χρησιμοποιούν τα απλά ΕΛΤΑ ως πρακτορεία τους. Στο tracking γίνεται το πανηγύρι πάντως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.