PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

skel
29-01-13, 16:14
Παραγγελία 03/01 απο αμαζον. Πρώτη ειδοποίηση για παραλαβή απο ελτα αμαρουσίου 23/01. Το χαρτί εγραφε πως το δεμα στα ελτα εφτασε στις 07/01. 16 ολοκληρες μερες ηταν στο Μαρούσι και δεν με ειχαν ειδοποιήσει

μέχρι να σε ειδοποιήσουν......
έπρεπε να πας στο ταχυδρομείο να τσεκάρεις από πριν

- - - Updated - - -


Παντα να πληρωνετε σε λιρες αγγλιας απο το amazon.co.uk καθως ο δικος τους μετατροπεας κλεβει μπόλικα λεφτουδακια, με αυτο τον τροπο γλιτωσα περιπου 7 ευρω απο κατι μνημες που αγορασα στο παρελθον.

πως δηλαδή ? :hmm:

Piparas
29-01-13, 16:50
μέχρι να σε ειδοποιήσουν......
έπρεπε να πας στο ταχυδρομείο να τσεκάρεις από πριν

- - - Updated - - -




πως δηλαδή ? :hmm:



Στο τέλος σου λέει place your order in EUR και κάτω κάτω Switch Currency. Πατώντας το αλλάζεις σε GBP.

Bananas
29-01-13, 18:12
Eμένα πάντως μου ηρθε με κανονικό ΕΛΤΑ και όχι ΕΛΤΑ ταχυμεταφορές. Αποστολή συστημένο με Singapore Post απο Ασία, αεροπορικώς μέχρι Ελλάντα. Κανονική αποστολή απο απλό ΕΛΤΑ, έκανε 8 μέρες απο ΕλΒελ, μέχρι Θεσσαλονίκη. Εαν αυτό είναι Ταχυμεταφορές, τότε τι να πώ...

Επίσης όποτε αγόρασα απο Amazon Γερμανίας, και πάλι με απλό ταχυδρομείο ήρθαν, και μάλιστα μη-συστημένο. Ακόμα και εαν ήταν ακριβή αγορα (πχ βιολί για παιδί 2/4, αξίας κάπου 180 ευρώ). Καλά πακεταρισμένο, αλλά, απλό ταχυδρομείο...

Στο track της DHL χθες 28 του μηνός ήρθε το δέμα απο Γερμανία. Σήμερα 9 το πρωί μου χτύπησε την πόρτα υπάλληλος των ταχυμεταφορών ΕΛΤΑ.

Phobus
05-02-13, 20:38
ξερει κανεις ποσο χρεωνει στο express για ελλαδα, τα πληρωνω στο amazon η πληρωνω και τα ελτα ας πουμε
υπαρχουν κι αλλες κρυφες χρεωσεις?
(για μια μεγαλη παραγγελια 700 Pounds Και 3 κιλα περιπου)

Piparas
05-02-13, 20:57
Ό, τι είναι τα πληρώνεις στο Amazon. Εκεί στο τέλος της παραγγελίας διάλεξε express για να δεις πόσο σου βγάζει, γιατί εξαρτάται και από τον όγκο. Δεν υπάρχουν άλλες κρυφές χρεώσεις και μην ξεχάσεις να πληρώσεις σε λίρες και όχι σε ευρώ!

Phobus
05-02-13, 21:46
Ό, τι είναι τα πληρώνεις στο Amazon. Εκεί στο τέλος της παραγγελίας διάλεξε express για να δεις πόσο σου βγάζει, γιατί εξαρτάται και από τον όγκο. Δεν υπάρχουν άλλες κρυφές χρεώσεις και μην ξεχάσεις να πληρώσεις σε λίρες και όχι σε ευρώ!
thnx αλλα πως θα πληρωσω σε λιρες αφου μεσα στην καρτα θα εχω ευρω

psapikas
05-02-13, 21:49
Την μετατροπή την κάνει αυτόματα η τράπεζα που έχει εκδόσει την κάρτα σου.

Piparas
05-02-13, 22:53
Ακριβώς! Απλά εσύ διάλεξε να πληρώσεις σε λίρες, γιατί αν κάνει τη μετατροπή σε ευρώ το amazon βγαίνει περισσότερο, από ότι η τράπεζά σου, όπως έχει ξαναγραφτεί παραπάνω. Καλές αγορές! Εμένα τελικά ήρθε το δέμα ένα μήνα μετά, ωστόσο είχαν ήδη στείλει άλλο για αντικατάσταση. Τους ενημέρωσα και μου είπαν το κλασικό: κράτα και τα δύο ή δώσε το ένα σε φιλανθρωπία γιατί δεν συμφέρει να το στείλεις πίσω.

kostas2005
06-02-13, 12:52
Έκανα αγορά και ενώ το amazon uk ζήταγε 31,47 σε ευρο πάτησα switch currency & πλήρωσα σε λίρες..
Το αποτέλεσμα είναι να μου τραβήξει τελικά 32,χχ
όλα αυτά με alpha χρεωστική αργά το απόγευμα προς βράδυ

Ακόμα επικοινώνησα μαζί τους για το θέμα του συνδυασμού προσφορών σε 2 διαφορετικά προϊόντα με Subscribe & Save 10% και free super saver shipping
Μου είπαν ότι δεν γίνετε συνδυασμός των 2 αυτόν προσφορών και δεν ισχύει το Subscribe & Save 10% για Ελλάδα , Παρόλα αυτά προσθεσα 2 ίδια προϊόντα στο καλάθι ξεπέρασα της 25 λίρες και με άφησε να κάνω Subscribe & Save για Ελλάδα με την έκπτωση του 10%
Όλα αυτά μέχρι το προτελευταίο βήμα γιατί δεν πλήρωσα τελικά.

sdikr
06-02-13, 13:11
Έκανα αγορά και ενώ το amazon uk ζήταγε 31,47 σε ευρο πάτησα switch currency & πλήρωσα σε λίρες..
Το αποτέλεσμα είναι να μου τραβήξει τελικά 32,χχ
όλα αυτά με alpha χρεωστική αργά το απόγευμα προς βράδυ

Ακόμα επικοινώνησα μαζί τους για το θέμα του συνδυασμού προσφορών σε 2 διαφορετικά προϊόντα με Subscribe & Save 10% και free super saver shipping
Μου είπαν ότι δεν γίνετε συνδυασμός των 2 αυτόν προσφορών και δεν ισχύει το Subscribe & Save 10% για Ελλάδα , Παρόλα αυτά προσθεσα 2 ίδια προϊόντα στο καλάθι ξεπέρασα της 25 λίρες και με άφησε να κάνω Subscribe & Save για Ελλάδα με την έκπτωση του 10%
Όλα αυτά μέχρι το προτελευταίο βήμα γιατί δεν πλήρωσα τελικά.

Για την χρέωση περίμενε μέχρι να περαστεί κανονικά σαν κίνηση και όχι σαν δέσμευση

phantom77
06-02-13, 13:12
Έκανα δύο παραγγελίες την προηγούμενη εβδομάδα:

1. Dispatched on 31 Jan 2013, delivery estimate: 7 Feb 2013
Έφτασε χθες, 5 Φεβρουαρίου.

2. Dispatched on 29 Jan 2013, delivery estimate: 5 Feb 2013
Έφτασε σήμερα, 6 Φεβρουαρίου.

Πετάνε τα Royal Mail.

Μήπως έχετε καταλάβει τι σημαίνει η τελευταία γραμμή στα invoices του Amazon, αυτή στο κάτω μέρος του χαρτιού και πάνω απο το barcode;
Στην πρώτη παραγγελία π.χ. ανάμεσα στους κωδικούς αναφέρει δύο ημερομηνίες: 02/02 και 31/01. Αν το πακέτο έφυγε 31/01, το 02/02 τι σημαίνει; :scratch


Υ.Γ.: ωραίες προσφορές έχει στα bluray. Με €50 τσίμπησα 7 τεμάχια! :dance:

blade_
19-02-13, 14:46
απο αμερικανικο αμαζον εχει παραγγειλει κανεις?

2 φορες που εχω παρει πραγματα,μου εχει διπλοκρατησει απο την καρτα τη παραγγελια..δεν υπαρχει χρεωση,αλλα τα χρηματα ειναι κρατημενα..

phantom77
19-02-13, 14:56
απο αμερικανικο αμαζον εχει παραγγειλει κανεις?

2 φορες που εχω παρει πραγματα,μου εχει διπλοκρατησει απο την καρτα τη παραγγελια..δεν υπαρχει χρεωση,αλλα τα χρηματα ειναι κρατημενα..

Τα χρήματα δεσμεύονται τη στιγμή της παραγγελίας και τα παίρνουν όταν γίνει η αποστολή. Αυτό εννοείς;

blade_
19-02-13, 15:10
αυτο οντως γινεται..εγω εννοω κατι σαν...διπλοχρεωση..η καλυτερα διπλοκρατηση

phantom77
19-02-13, 15:16
Δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο. Απο το Amazon τι λένε;

jap
19-02-13, 15:19
Μιας και λέτε για αμερικάνικο amazon, τι αξίζει να αγοράσει κανείς; Παλιά σύγκρινα τιμές στα βιβλία και έπαιρνα από όπου έβγαινε φτηνότερα η σούμα, τώρα πια συμφέρει το εγγλέζικο, λόγω των δωρεάν μεταφορικών, να μην πω για bookdepository και το public. Τι παίρνετε από το αμερικάνικο. Δεν με ενδιαφέρουν ακριβά ηλεκτρονικά, μια δωροεπιταγούλα έχω και δεν θέλω να πάει χαμένη.

blade_
19-02-13, 15:21
τωρα μιλαω μαζι τους,τους λεω οτι ειναι η δευτερη φορα και να επικοινωνησουν με τη τραπεζα..το ιδιο ειπαν κ απο την eurobank

phantom77
19-02-13, 15:27
Μιας και λέτε για αμερικάνικο amazon, τι αξίζει να αγοράσει κανείς; Παλιά σύγκρινα τιμές στα βιβλία και έπαιρνα από όπου έβγαινε φτηνότερα η σούμα, τώρα πια συμφέρει το εγγλέζικο, λόγω των δωρεάν μεταφορικών, να μην πω για bookdepository και το public. Τι παίρνετε από το αμερικάνικο. Δεν με ενδιαφέρουν ακριβά ηλεκτρονικά, μια δωροεπιταγούλα έχω και δεν θέλω να πάει χαμένη.

DVD & Bluray σε εκδόσεις που δεν υπάρχουν στην Ευρώπη ή, αν υπάρχουν, οι τιμές είναι εξωφρενικές

Έχω μια αδυναμία στα Digibooks. Ευτυχώς τελευταία άρχισαν να πληθαίνουν οι ευρωπαϊκές κυκλοφορίες.

Tsene
19-02-13, 15:33
Μιας και λέτε για αμερικάνικο amazon, τι αξίζει να αγοράσει κανείς; Παλιά σύγκρινα τιμές στα βιβλία και έπαιρνα από όπου έβγαινε φτηνότερα η σούμα, τώρα πια συμφέρει το εγγλέζικο, λόγω των δωρεάν μεταφορικών, να μην πω για bookdepository και το public. Τι παίρνετε από το αμερικάνικο. Δεν με ενδιαφέρουν ακριβά ηλεκτρονικά, μια δωροεπιταγούλα έχω και δεν θέλω να πάει χαμένη.

Είχα αγοράσει ένα βιβλίο που δεν το έβρισκα πουθενά αλλού και ένα remote control για φωτογραφική μηχανή. Γενικά δεν αξίζει το ρίσκο των φόρων που μπορεί να πληρώσεις εκτός αν δεν μπορείς να βρεις το προϊόν από πουθενά αλλού.

blade_
19-02-13, 16:17
τρελο μπλεξιμο...ο ενας ζηταει επικοινωνια απο τον αλλο με φαξ..το αμαζον δε στελνει φαξ...τα νευρα μου σημερα!:angryr::angryr:

Tsene
19-02-13, 18:46
τρελο μπλεξιμο...ο ενας ζηταει επικοινωνια απο τον αλλο με φαξ..το αμαζον δε στελνει φαξ...τα νευρα μου σημερα!:angryr::angryr:

Το email είναι άγνωστη τεχνολογία για την eurobank :p

blade_
19-02-13, 20:14
υποθετω ομως οτι φταιει το αμαζον.γιατι κανει καποια κινηση στη τραπεζα,ασχετα που δε χρεωνει,δεσμευει το ποσο

sdikr
19-02-13, 20:21
τωρα μιλαω μαζι τους,τους λεω οτι ειναι η δευτερη φορα και να επικοινωνησουν με τη τραπεζα..το ιδιο ειπαν κ απο την eurobank

είχα κάτι τέτοια περίεργα με την visa μου και μερικά ελληνικά καταστήματα, απο την τράπεζα (alpha) μου είπαν οτι είναι γνωστό πρόβλημα για διπλοχρεώσεις. Μήπως κάτι τέτοιο γίνεται και σε εσένα;

odys2008
19-02-13, 20:34
Και σε μένα έχει γίνει από την άμαζον 2 φορές μάλιστα. Eurobank είχα, άκρη δεν έβγαζα ποτέ. Μου ζητούσαν φαξ, κτλ. Τελικά ερίμενα έναν μηνα να αποδεσμευτούν τα χρήματα γιατί ούτε με φαξ γινόταν δουλειά...

thourios
19-02-13, 20:46
Με προπληρωμένη VISA της Εurobank δεν μου έχει συμβεί ποτέ. Μερικές φορές όμως ενώ το υπόλοιπο είναι επαρκές μου λέει ότι δεν είναι. Αναφέρομαι στο amazon.uk

christakoss
19-02-13, 23:00
Παθών και εγώ με prepaid της Eurobank από amazon.uk.Από τη eurobank ζητάνε να επικοινωνήσει ο εκπρόσωπος της τράπεζας του amazon μαζί τους μέσω fax.Τρέχα γύρευε δηλαδή.
Τελικά κατάφερα να πείσω το παλικάρι από το live chat του άμαζον να το στείλει fax με τα στοιχεία μου και τον αριθμό της συναλλαγής, στην eurobank για να γίνει αποδέσμευση.Όπως κ έγινε μια μέρα μετά.
Από τη eurobank υποστήριζαν ότι δεν μπορούν να κάνουν αποδέσμευση χωρίς την έγκριση του amazon(seems legit ;))

blade_
20-02-13, 00:57
τους εχω πρηξει σημερα και τους 2 ομως τα δικα μου νευρα εσπασαν..γιατι εχω κρεμασει ανθρωπο και δε μαρεσουν αυτα.2 παραγγελιες απο μια χρεωση η καθε μια αλλα και 2 κρατησεις ...δε θα χρεωθουν αλλα δε μπορω να περιμενω μηνα επειδη αυτοι δε βγαζουν ακρη..

και μιλησα με 4-5 του αμαζον,για φαξ ουτε λογος..μου εστειλαν μονο ενα μειλ το οποιο εστειλα στη eurobank και θα περιμενω 2 μερες..κατι σαν αμφισβητηση συναλλαγης.τι να πω..

djuan1988
20-02-13, 01:08
τους εχω πρηξει σημερα και τους 2 ομως τα δικα μου νευρα εσπασαν..γιατι εχω κρεμασει ανθρωπο και δε μαρεσουν αυτα.2 παραγγελιες απο μια χρεωση η καθε μια αλλα και 2 κρατησεις ...δε θα χρεωθουν αλλα δε μπορω να περιμενω μηνα επειδη αυτοι δε βγαζουν ακρη..

και μιλησα με 4-5 του αμαζον,για φαξ ουτε λογος..μου εστειλαν μονο ενα μειλ το οποιο εστειλα στη eurobank και θα περιμενω 2 μερες..κατι σαν αμφισβητηση συναλλαγης.τι να πω..

Σε ανάλογη περίπτωση στην Πειραιώς και για αγορά από φυσικό κατάστημα ρούχων, τους κάλεσα και μέσα σε 20 λεπτά με κάλεσαν για να μου πουν ότι λύθηκε το πρόβλημα και αποδεσμεύτηκαν τα χρήματα.

Την επομένη με κάλεσαν ξανά για με ρωτήσουν αν έμεινα ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση!

Έχω εντυπωσιαστεί από την Πειραιώς ειλικρινά.

christakoss
20-02-13, 01:19
τους εχω πρηξει σημερα και τους 2 ομως τα δικα μου νευρα εσπασαν..γιατι εχω κρεμασει ανθρωπο και δε μαρεσουν αυτα.2 παραγγελιες απο μια χρεωση η καθε μια αλλα και 2 κρατησεις ...δε θα χρεωθουν αλλα δε μπορω να περιμενω μηνα επειδη αυτοι δε βγαζουν ακρη..

και μιλησα με 4-5 του αμαζον,για φαξ ουτε λογος..μου εστειλαν μονο ενα μειλ το οποιο εστειλα στη eurobank και θα περιμενω 2 μερες..κατι σαν αμφισβητηση συναλλαγης.τι να πω..
Εμένα πάντως δέχθηκαν να στείλουν φαξ.Τους εξήγησα πως αλλιώς η τράπεζα δε δέχεται να αποδεσμεύεσει το ποσό και πως πρέπει να πάρει διαβεβαιώσεις από αυτούς.Μου ζήτησαν τα στοιχεία μου,το fax και όλα ωραία.

blade_
20-02-13, 01:22
ελληνικο?

- - - Updated - - -

χρηστακο ποιο αμαζον?τι να πω θα παρω αυριο να μαθω.

christakoss
20-02-13, 01:23
ελληνικο?

- - - Updated - - -

χρηστακο ποιο αμαζον?τι να πω θα παρω αυριο να μαθω.

Το έγραψα και παραπάνω.Το uk.
Επέμεινε πάντως.

blade_
20-02-13, 01:37
οχι θα τους αφησω.δε γινεται αυτη η δουλεια

phantom77
20-02-13, 13:37
Μιας και λέτε για αμερικάνικο amazon, τι αξίζει να αγοράσει κανείς; Παλιά σύγκρινα τιμές στα βιβλία και έπαιρνα από όπου έβγαινε φτηνότερα η σούμα, τώρα πια συμφέρει το εγγλέζικο, λόγω των δωρεάν μεταφορικών, να μην πω για bookdepository και το public. Τι παίρνετε από το αμερικάνικο. Δεν με ενδιαφέρουν ακριβά ηλεκτρονικά, μια δωροεπιταγούλα έχω και δεν θέλω να πάει χαμένη.

Για παράδειγμα, μόλις αγόρασα την δεύτερη σαιζόν του Game of Thrones σε region free bluray, μόνο $36 (~€28) με τα ταχυδρομικά. Απο το αγγλικό Amazon βγαίνει περίπου €43.

Ευτυχώς είχα ακυρώσει την προπαραγγελία που είχα κάνει με την τιμή στα $50+ταχυδρομικά...

- - - Updated - - -

Σαν να μην έφτανε η χαμηλότατη τιμή, μου ήρθε και κωδικός έκπτωσης $30 για το υπέροχο πακέτο Inside HBO's Game of Thrones: The Collector's Edition (http://www.amazon.com/Inside-HBOs-Game-Thrones-Collectors/dp/1612185738/ref=br_lf_m_1000863121_1_1_ttl?ie=UTF8&s=books&pf_rd_p=1496626222&pf_rd_s=center-3&pf_rd_t=1401&pf_rd_i=1000863121&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=1GAECR1ETYTANGXM8EBA)! :yahoo:

RyDeR
21-02-13, 22:03
To .de Amazon, πόσα € θέλει για μεταφορικά προς εδώ;


Δεν έχω ξαναψωνίσει ποτέ και δεν ξέρω πως είναι....

phantom77
21-02-13, 22:15
Για ένα ραδιοCD αυτοκινήτου που πήρα τον περασμένο Νοέμβριο, πλήρωσα περίπου €11



Dispatch
Article
Shipping charge from
Costs per delivery **
Additional cost per kg (proportionately) **


Standard Shipping
all other items *
in 7-21 business days
9.50 EUR
3.00 EUR


International
Express delivery
all items for which the shipment
"International Express delivery"
selectable
in 1-2 business days
22.00 EUR
4.00 EUR

RyDeR
21-02-13, 22:17
Οπότε να υπολογίζω 9.5€ για το δικό μου που είναι ελαφρύ... Ίσως το στείλω UK βέβαια γιατί είναι φθηνότερα, θα δείξει..

phantom77
21-02-13, 22:35
Το παράξενο είναι οτι δεν διαχωρίζει βιβλία και CD όπως κάνει σε άλλες χώρες, πιο κοντινές στη Γερμανία.

jap
22-02-13, 09:50
Mια συγκρισούλα ποτέ δεν κάνει κακό. Κι εγώ παραγγέλνω πολλές φορές από amazon.de, είτε γιατί αυτό που θέλω δεν το έχει διαθέσιμο στο Αγγλικό, είτε γιατί τελικά βγαίνει φτηνότερα λόγω μεταφορικών. Για ηλεκτρονικά (και εφόσον μπορεί να βρεθεί αγγλικό ή ελληνικό manual online) έχει και το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζονται ανταπτοράκια για τροφοδοτικά/φορτιστές. Ένα παράδειγμα που ψάχνω πάντα και στο αγγλικό και στο γερμανικό (και σε 1-2 άλλα μαγαζιά) είναι lego για τους μικρούς. Και με σχετικά χαμηλά μεταφορικά και ενίοτε καλές προσφορές είναι και τα amazon.fr και amazon.it.

cool11
22-02-13, 11:04
Μονο amazon.gr δεν υπαρχει...

alekan
22-02-13, 11:13
Κάνουν την μπίζνα έτσι κι αλλιώς, γιατί να ανοίξουν αποθήκες κι εδώ;

jap
22-02-13, 11:34
Είναι πολύς κόσμος που δεν ξέρει καλά αγγλικά. Ακόμα χειρότερα, που νομίζει ότι ξέρει. Απλά μια βιτρίνα να κάνει για το εγγλέζικο, χωρίς αποθήκες, με τις περιγραφές και τις διαδικασίες στα ελληνικά και τις τιμές σε ευρώ και με το σωστό ΦΠΑ, θα κάνει χρυσές δουλειές. Ο Έλληνας αισθάνεται πιο άνετα να τα βλέπει στα ελληνικά, τι να κάνουμε; Εδώ υπάρχει κόσμος που μπαίνει και ψωνίζει στο κουτσουρεμένο ebay.gr και σε εκείνο το ανεκδιήγητο το pixmania.

Θα κάνει καλό και στους Έλληνες καταναλωτές γενικά, θα συγκρίνει περισσότερος κόσμος απευθείας τιμές και γενικά θα κοπούν οι μούφες προσφορές μερικών-μερικών. Εγώ παρέλαβα πρόσφατα το πρώτο μου αγγλικό βιβλίο από public και είμαι πολύ ευχαριστημένος, το αφεντικό του public κάτι τρόπο βρήκε και φέρνει τα βιβλία τόσο φτηνά. Και πήγα να το παραλάβω και στο παρατσάκ ήμουν να ψωνίσω και κάτι άλλο από το ράφι.

Το επόμενο βήμα θα είναι να μπει και στο skroutz και να βάλει και αφίσες στις στάσεις των λεωφορείων στην Αθήνα, να μην πω infomercials τις μικρές ώρες στα ξεφτιλισμένα πενόμενα ελληνικά κανάλια :p

phantom77
22-02-13, 12:19
Το επόμενο βήμα θα είναι να μπει και στο skroutz και να βάλει και αφίσες στις στάσεις των λεωφορείων στην Αθήνα, να μην πω infomercials τις μικρές ώρες στα ξεφτιλισμένα πενόμενα ελληνικά κανάλια :p[/SPOILER]

Έτσι όπως έχουν πέσει οι τιμές, όχι στις μικρές ώρες αλλα καρα-prime time θα βγαίνει. Αν μπορέσει να πάρει σειρά απο το pretty bra...

- - - Updated - - -

Δύο μέρες μετά απο την παραγγελία (http://www.adslgr.com/forum/threads/435449-Amazon-UK-%CE%94%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CF%84%CF%89%CE%BD-%C2%A325?p=4986972#post4986972)μου απο το Amazon.com, η κατάσταση της άλλαξε σε Shipping soon και δεσμεύτηκαν τα χρήματα. Κανένα πρόβλημα με δέσμευση διπλάσιου ποσού.

Η αγορά έγινε με πιστωτική Visa της Alpha.

jap
22-02-13, 12:59
Κι εμένα σε σημερινή πρωινή παραγγελία από amazon.de, τρίτο πωλητή fulfilled by amazon και όλα τα έίδη σε στοκ, η δέσμευση είναι ακριβώς το ποσό της παραγγελίας. Η κάρτα είναι χρεωστική της eurobank. Όπως πάντα δηλαδή με το amazon. Κατάσταση Versand in Kürze.

odys2008
22-02-13, 13:26
Το θέμα δημιουργείται, όταν στα στείλουν που κάνουν χρέωση και αφαιρείται άλλο ποσό από αυτό που δεσμεύσανε αρχικά. Οπότε το αρχικά δεσμευμένο ποσό παραμένει δεσμευμένο για 1 μήνα

phantom77
22-02-13, 13:39
Γιατί όμως να παίρνουν άλλο ποσό απο αυτό που δεσμεύτηκε;

blade_
22-02-13, 14:07
ο ενας απαιτει φαξ,ο αλλος δε στελνει με τη καμια φαξ...εγω ποτε θα γινω μανα?

odys2008
22-02-13, 14:32
Γιατί όμως να παίρνουν άλλο ποσό απο αυτό που δεσμεύτηκε;

Και το τρελό ξέρεις πιο είναι? Ότι την 1 φορά δεν είχα αρκετό υπόλοιπο για την διπλάσια χρέωση, και όταν μετά από καμια βδομάδα έβαλα χρήματα για άλλη παραγγελία δεν μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω γιατί ήταν δεσμευμένα. Η πρώτη παραγγελία όμως είχε φύγει κανονικά, που σημαίνει ότι το αμαζον πληρώθηκε και είχε μείνει δεσμευση στον.... αέρα. Οπότε με το που μπήκαν χρήματα δεσμεύτηκαν! Με prepaid eurobank αυτά. Καλά δεν το συζητώ ότι πλεον δεν χρησιμοποιώ την prepaid της eurobank(και πριν φύγω στο εξωτερικό).

Νομίζω ότι την μ..λ...α την κάνει το σύστημα της eurobank, αφού αυτό που έγινε σε μένα κανονικά δεν έπρεπε να γίνει.

phantom77
22-02-13, 14:39
10-τόσα χρόνια που χρησιμοποιώ κάρτες της Alpha (χρεωστικές και πιστωτικές) νομίζω μόνο μια φορά είδα διπλή δέσμευση ποσού. Πρέπει να ήταν απο το Play όμως.

christakoss
22-02-13, 14:54
ο ενας απαιτει φαξ,ο αλλος δε στελνει με τη καμια φαξ...εγω ποτε θα γινω μανα?

Γιατί δε στέλνουν fax?Με ποια δικαιολογία?

blade_
22-02-13, 14:57
Ασφαλείας...:rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.