PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

cool11
24-11-10, 12:27
Νομίζω οτι τόσο ογκώδη αντικείμενα δε στέλνονται στην Ελλάδα. :hmm:

Τελικα στελνουν ή οχι ογκωδη αντικειμενα? Και οχι ογκωδη, βαρια μας ενδιαφερει αν στελνει.
Πχ ενα εκτυπωτη ή λαπτοπ μπορω να παραγγειλω?

Giannis Ch.
24-11-10, 12:39
Εγω παρήγγειλα πρόσφατα ένα laser πολύμηχανημα βάρους 15 κιλών(boxed weight) από Amazon και ήρθε κανονικά.

treli@ris
24-11-10, 12:48
Μεχρι 30Kg γραφει και σε ογκο οσο μια 26αρα τηλεοραση. Αλλα ολα ειναι σχετικα. Μπορειτε να δειτε αν θα σταλει στο checkout κι αν οχι το αποσυρετε.

3lbereth
25-11-10, 14:20
Έβαλα στο καλάθι μου ένα mp3 player ...
Important Message! The blah-blah-blah cannot be shipped to the selected address.
Τους έστειλα μήνυμα οτι, σύμφωνα με τους όρους τους, τα ηλεκτρονικά που πωλούνται από το Amazon.co.uk αποστέλλονται κανονικά στην Ελλάδα και μου απάντησαν το εξής:

Thank you for contacting us regarding your request to purchase goods from Amazon.co.uk and have them delivered to an address in "Greece".

Unfortunately, we are currently unable to dispatch "Creative ZEN X-Fi2 16GB 3 inch TouchScreen MP3 and Video Player" to "Greece".

Additional delivery restrictions may apply to specific items or sub-categories due to the specific nature of some products. If we are unable to deliver an item to your delivery address you will receive a warning message during the ordering process once you have selected the items and entered your delivery address.

For information on the destinations to which we can deliver our various product lines, please visit the following Help page:

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=524836

We want all of our customers to have the convenience of purchasing anything they wish to buy online, from any of our websites, and have it delivered quickly. We are committed to making our products and services available to the widest range of customers. Before we start shipping a new product category to a country, we need to ensure we have in place the operational infrastructure and transportation services to provide the level of service that our customers have come to expect from us.

Please accept our sincere apologies for any inconvenience and disappointment this may cause.

Thank you for your understanding in this matter.
Κοινώς, χαίρω πολύ!

Τους ζήτησα περαιτέρω διευκρινίσεις και έλαβα το παρακάτω:

My name is Sowmya and I work in the Customer Escalations Team.

I am sorry to hear that we are unable to dispatch Creative ZEN X-Fi2 to Greece.

Amazon.co.uk can dispatch many items to virtually any address in the world. However before we start shipping any new category of products to a new location we want to make sure our customers will receive the level of service they have come to expect from Amazon. We are also unable to ship certain categories of products to certain geographical locations for operational and regulatory reasons.

Additional delivery restrictions may apply to specific items or sub-categories due to the specific nature of some products. If we are unable to deliver an item to your delivery address you will receive a warning message during the ordering process once you have selected the items and entered your delivery address.

We are always working to serve our international customers better. Please know that all our customers, international and at home, are very important to us.

The issues that you have mentioned will be forwarded to the appropriate department for consideration. We truly value this kind of feedback, as it helps us continue to improve our website and provide a better service to our customers.

This department will be working on ways to improve our service and selection for our International Customers.
Kαι πάλι αοριστίες.

Σήμερα, είπα να κάνω παραγγελία για κάτι Pampers που δεν πωλούνται εδώ. Υποτίθεται, οτι στέλνουν στην Ελλάδα είδη για μωρά και το πακέτο δε θα ήταν μεγάλο.
:evil: Πάλι έφαγα άκυρο.

Τελικά, τί στέλνουν Ελλάδα? Έχει παραγγείλει κανείς κάτι παρεμφερές?

nnn
25-11-10, 14:24
Πνευματικά δικαιώματα, κάθε συσκευή αναπαραγωγής που πωλείται, έχει ένα ποσοστό που πάει στην ΑΕΠΙ και στην κάθε ΑΕΠΙ ανάλογα την χώρα.

3lbereth
25-11-10, 14:39
:blink: Νόμιζα οτι αυτό ισχύει μόνο για τα κενά cd / dvd!!!
(και μετά έχουν το θράσος να διαμαρτύρονται για διαφυγόντα κέρδη...)

nnn
25-11-10, 15:10
Και για το χαρτί φωτοτυπίας κλπ κλπ.

mob
25-11-10, 15:38
Τελικά, τί στέλνουν Ελλάδα? Έχει παραγγείλει κανείς κάτι παρεμφερές?

Πριν από λίγο παράγγειλα τα παρακάτω και θα έρθουν κανονικά


Sold by: Amazon EU S.a.r.L.
1 of VTech Crawl and Learn Bright Lights Ball
£12.51

Sold by: Amazon EU S.a.r.L.
1 of Trunki Mini Yondi Travel Pillow - Frog (Green)
£9.68

Sold by: Amazon EU S.a.r.L.
1 of Trunki Trixie Ride-on Suitcase (Pink)
£26.17

Μάλλον έχεις πέσει στην περίπτωση

........Auto merged post: mob πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τη διαδικασία που θέλουν για εξαίρεση από το ΦΠΑ την έχει κάνει κανείς ?

ipo
25-11-10, 17:52
Πνευματικά δικαιώματα, κάθε συσκευή αναπαραγωγής που πωλείται, έχει ένα ποσοστό που πάει στην ΑΕΠΙ και στην κάθε ΑΕΠΙ ανάλογα την χώρα.
Στην Ιταλία έχουν φορολογήσει υψηλά όχι μόνο τα κενά CD/DVD (τριπλή τιμή σε σχέση με την Ελλάδα), αλλά τώρα ετοιμάζονται να περάσουν νομοσχέδιο για να φορολογηθούν όλα τα φορητά μέσα αποθήκευσης. Φορητοί δίσκοι 2,5", flash disks κλπ.

Οι φόροι αυτοί πάνε απευθείας στη μουσική και κινηματογραφική βιομηχανία. Είναι σαν να τους λέει η κυβέρνηση: "Ξέρουμε ότι διαπράττετε πειρατεία, τουλάχιστον πληρώστε κάτι μέσω των χρημάτων που δίνετε για τη διακίνηση πειρατικού υλικού."

hammer21
25-11-10, 20:34
Ας πληρωνουμε για να παψει να θεωρειται αδικημα.Τουλαχιστον οχι αν τα μοιραζεις και δεν βγαζεις παρανομα κερδη.

nnn
26-11-10, 22:36
:hmm: πρώτη φορά μου τυχαίνει να έχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση για παράδοση το Amazon.
2 αποστολές με DHL χωρίς μεταφορικά αναμένονται μες την βδομάδα (7 εργάσιμες) φυσιολογικά
1 που έβαλα σήμερα(με μεταφορικά) 22 Δεκεμβρίου με Royal Mail, τόσο χάλια κατάντησαν τα Βρεττανικά Ταχυδρομεία ?

Mouse Potato
26-11-10, 23:01
Και σ' εμένα με royal mail η τελευταία παραγγελία μου πήρε 13 εργάσιμες...

Πιθανότατα το estimated delivery time να ανέβηκε τόσο πολύ λόγω εορτών.

-21grams
26-11-10, 23:27
Και σ' εμένα με royal mail η τελευταία παραγγελία μου πήρε 13 εργάσιμες...

Πιθανότατα το estimated delivery time να ανέβηκε τόσο πολύ λόγω εορτών.ΜΗΝ, επαναλαμβάνω, ΜΗΝ παραμυθιάζεστε από τις δικαιολογίες του εκάστοτε (eBay) seller.
Κατά την περίοδο των γιορτών ΟΝΤΩΣ υπάρχει συμφόρηση στα ταχυδρομεία παγκοσμίως και αναπόφευκτα καθυστερήσεις, όχι όμως ΠΡΟΤΟΥ μπει ο Δεκέμβρης.
Θα παραθέσω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε:
Έκανα την περασμένη Πέμπτη (18/11) δύο αγορές στο eBay αμφότερες από Άγγλους πωλητές (με διαφορά μισής ώρας η μία απ' την άλλη)
Η πρώτη ήρθε την Τρίτη 23/11 - την 2η ΑΚΟΜΑ την περιμένω :down:
Η διαφορά έγκειται στο ότι στην μία περίπτωση ΓΝΩΡΙΖΩ ότι ο υπεύθυνος του καταστήματος (περί δισκάδικου πρόκειται) αποστέλλει τα δέματα αυθημερόν (είμαι “returning customer” και ξέρω), ενώ ο δεύτερος στην σελίδα του λέει "usually ships within 2 working days"
Οι σφραγίδες του Royal Mail πάνω στους φακέλους το αποδεικνύουν...
Δεν είναι τυχαίο επίσης ότι το 1ο eBay store χρεώνει για μεταφορικά το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κόστος, ενώ ο άλλος σχεδόν τα διπλάσια.
Είναι λοιπόν, κατά κύριο λόγο, θέμα ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΣ.
Τα συμπεράσματα δικά σας...

ariadgr
26-11-10, 23:33
:hmm: πρώτη φορά μου τυχαίνει να έχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση για παράδοση το Amazon.
1 που έβαλα σήμερα(με μεταφορικά) 22 Δεκεμβρίου με Royal Mail, τόσο χάλια κατάντησαν τα Βρεττανικά Ταχυδρομεία ?

Μη δίνεις σημασία στο estimated delivery. Κάποιες φορές δίνεο εντελώς άκυρες ημερομηνίες. Απλά μέτρα 1 εβδομάδα μετά την ημερομηνία αποστολής.

Mouse Potato
26-11-10, 23:36
Θα συμφωνήσω με αυτό που λες αλλά δεν νομίζω το amazon να μην έχει κάνει dispatch προϊόντα και να σε παραμυθιάζει ότι τα έχει στείλει. Αν αργήσει το dispatch αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

nnn
26-11-10, 23:37
Μη δίνεις σημασία στο estimated delivery. Κάποιες φορές δίνεο εντελώς άκυρες ημερομηνίες. Απλά μέτρα 1 εβδομάδα μετά την ημερομηνία αποστολής.
Ναι συνήθως σε 4-7 μέρες έρχονται από το Amazon, απλά μου έκανε εντύπωση γιατί έβγαλε τόση καθυστέρηση για πρώτη φορά.

-21grams
27-11-10, 00:03
Θα συμφωνήσω με αυτό που λες αλλά δεν νομίζω το amazon να μην έχει κάνει dispatch προϊόντα και να σε παραμυθιάζει ότι τα έχει στείλει. Αν αργήσει το dispatch αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.Λάθος εκ παραδρομής, αναφερόμουν στο eBay σε συνδυασμό με τα Royal Mail, OXI το Amazon.co.uk
Ασφαλώς και στο “κανονικό” Amazon θα (προσπαθήσουν να) τηρήσουν το χρονοδιάγραμμα που έχουν θέσει.
Οι 3rd party sellers εννοείται πως εξαιρούνται...
Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ το Royal Mail αξιόπιστο (και συνεπές) μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου...

sotisdiv
27-11-10, 00:35
Έβαλα στις 24 Νοεμβρίου μία ξυριστική μηχανή και μου έβγαλε estimated time 20-25 December.:shock:
Τελικά την ίδια μέρα μετά απο λίγη ώρα έγινε αποστολή με Royal Mail οπότε λογικά σε καμιά βδομάδα θα παραλάβω. Πάντως όταν είδα το 20-25 Dec. έφαγα μια ψυχρολουσία.

ipo
27-11-10, 01:32
Το βάζουν για να είναι καλυμμένοι. Θυμάμαι προηγούμενες χρονιές όπου κάποιοι διαμαρτύρονταν πως οι παραγγελίες που έκαναν στις αρχές Δεκέμβρη έφτασαν το νέο έτος.

nnn
30-11-10, 15:27
Ναι συνήθως σε 4-7 μέρες έρχονται από το Amazon, απλά μου έκανε εντύπωση γιατί έβγαλε τόση καθυστέρηση για πρώτη φορά.
Τελικά σήμερα το παρέλαβα
16GB stick σε μέγεθος όσο 2 usb βύσματα φοβερό

mplamplampla
02-12-10, 20:42
Σκέφτομαι να πάρω έναν ενισχυτή sony από το amazon , η απορία μου, είνια τι παίζει με την εγγύηση. Αν έρθει χαλασμένος, θα πρέπει να χρεωθούμε τα μεταφορικά για την επιστροφή του? Αν χαλάσει μετά από π.χ. μισό χρόνο? Είχε κανείς ποτέ παρόμοια εμπειρία?

Mouse Potato
02-12-10, 20:58
Μπορείς να ενημερωθείς από την εταιρεία αν σε καλύπτει και η εγγύησή του στην Ελλάδα. Αλλιώς δυστυχώς πρέπει να μπεις σε τέτοιες διαδικασίες.

mob
02-12-10, 21:11
Σκέφτομαι να πάρω έναν ενισχυτή sony από το amazon , η απορία μου, είνια τι παίζει με την εγγύηση. Αν έρθει χαλασμένος, θα πρέπει να χρεωθούμε τα μεταφορικά για την επιστροφή του? Αν χαλάσει μετά από π.χ. μισό χρόνο? Είχε κανείς ποτέ παρόμοια εμπειρία?

Η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή αν αγοράσεις από το co.uk κατά τα λοιπά κοίτα στο amazon

enasdios
02-12-10, 21:33
κι εμένα ενώ το estimated delivery έλεγε περίπου 25 μέρες, μου ήρθε σε μια βδομάδα.

nnn
02-12-10, 22:58
Σήμερα παρέλαβα και τον Samsung F3 σε συσκευασία ασφαλείας από το amazon.de ενώ η παραγγελία ήταν από το uk.

sotisdiv
02-12-10, 23:16
Τώρα που είπες .de, όσες φορές έτυχε να ψάξω το ίδιο προιόν στα .de και .fr, οι τιμές ήταν φωτιά σε σχέση με το .co.uk.
Αλήθεια γιατί τόση απόκλιση;

freemannnn
02-12-10, 23:25
το amazon.de εχει επιλογη εμφανισεις στα αγγλικα?

nnn
02-12-10, 23:26
Τώρα που είπες .de, όσες φορές έτυχε να ψάξω το ίδιο προιόν στα .de και .fr, οι τιμές ήταν φωτιά σε σχέση με το .co.uk.
Αλήθεια γιατί τόση απόκλιση;
όντως εγώ πάντα ψωνίζω από το uk

ariadgr
02-12-10, 23:33
...σε συσκευασία ασφαλείας...

Δηλαδή;

........Auto merged post: ariadgr πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


το amazon.de εχει επιλογη εμφανισεις στα αγγλικα?

Οχι (εμφάνισης).

nnn
02-12-10, 23:35
Σε διάφανο σκληρό πλαστικό με εξογκώματα και από έξω το γνωστό ανακυκλωμένο χάρτινο κουτί.

mob
02-12-10, 23:39
Σε διάφανο σκληρό πλαστικό με εξογκώματα και από έξω το γνωστό ανακυκλωμένο χάρτινο κουτί.

Ωραίο φαίνεται :rofl:

emeliss
02-12-10, 23:41
Σε διάφανο σκληρό πλαστικό με εξογκώματα και από έξω το γνωστό ανακυκλωμένο χάρτινο κουτί.
Κάνε την ζωή σου εύκολη
http://www.shinly.com.tw/images/products/hard%20drive%20blister%20box/hard%20drive%20hard%20drive%20HDD%20esd%20package%20blister%20clamshell%20box%20antistatic%20conductive.jpg
Μπορεί να σε παρεξηγήσουν!

nnn
02-12-10, 23:46
:rofl:
διεστραμένα μυαλά :p

αυτό emeliss :oneup:

mob
02-12-10, 23:48
Εγώ άλλο κατάλαβα, να μη το βάλω και σε φώτο :rofl:

xfighter46
04-12-10, 12:56
Γεια σας παίδες! Θα ήθελα τα φώτα σας για μια αγορά που έκανα απο amazon.co.uk! Παραγγειλα λοιπον ενα εκτυπωτη χτες και σήμερα μου εστειλαν mail οτι εγινε dispatched!
Dispatched via Deutsche Post DHL (estimated arrival date: December 20, 2010). Αυτο σημαίνει οτι το εστειλαν με courier ή με απλό ταχυδρομείο και θα το παραλάβω απο τα ΕΛΤΑ?
Σας ευχαριστω!

nnn
04-12-10, 13:01
από τα ΕΛΤΑ θα πάρεις ειδοποίηση, υπολόγιζε 7-10 εργάσιμες

xfighter46
04-12-10, 13:10
από τα ΕΛΤΑ θα πάρεις ειδοποίηση, υπολόγιζε 7-10 εργάσιμεςΔηλαδη καλα λένε 20 Δεκεμβρη ε ? Πολλες μου φαινονται!!:p
Επειδη απο ebay δεν μου ειχαν ερθει κατι δεματα, το tracking οταν φτασει ελλαδα θα λεει οτι βρισκεται στο ταχυδρομειο της περιοχης μου? Υπαρχει περίπτωση να χαθει?

nnn
04-12-10, 13:13
Θα σε γελάσω για το tracking.
πάντα υπάρχει πιθανότητα να "χαθεί"

xfighter46
04-12-10, 13:24
Θα σε γελάσω για το tracking.
πάντα υπάρχει πιθανότητα να "χαθεί"Ok σε ευχαριστω! Αν μπορουσε καποιος να με διαφωτισει σχετικα με το tracking θα το εκτιμούσα!

Sovjohn
04-12-10, 13:36
Στα περισσότερα ΕΛΤΑ στα δέματα του Amazon από ένα μέγεθος και άνω, έρχεται ειδοποίηση "ογκώδους", που μοιάζει με ειδοποίηση συστημένου, και πας στο ΕΛΤΑ γραφείο και παραλαμβάνεις.

Εμένα σε 2 παραγγελίες πρόσφατες έτσι έγινε και τις 2 φορές. Λογικά με εκτυπωτή είναι σίγουρο ότι αυτό θα σου κάνουν και σένα.

xfighter46
04-12-10, 14:06
Στα περισσότερα ΕΛΤΑ στα δέματα του Amazon από ένα μέγεθος και άνω, έρχεται ειδοποίηση "ογκώδους", που μοιάζει με ειδοποίηση συστημένου, και πας στο ΕΛΤΑ γραφείο και παραλαμβάνεις.

Εμένα σε 2 παραγγελίες πρόσφατες έτσι έγινε και τις 2 φορές. Λογικά με εκτυπωτή είναι σίγουρο ότι αυτό θα σου κάνουν και σένα.Με το tracking τι εγινε ? Οταν εφτασε Ελλαδα και ηταν στο ταχυδρομειο σου το εδειχνε το tracking?

ariadgr
04-12-10, 16:50
Γιατί, σου έδωσαν tracking number για Deutsche Post? :what:

xfighter46
04-12-10, 17:30
Γιατί, σου έδωσαν tracking number για Deutsche Post? :what:
Ναι!
Dispatched via Deutsche Post DHL (estimated arrival date: December 20, 2010).

Tracking number: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

ariadgr
04-12-10, 18:01
Ναι!
Dispatched via Deutsche Post DHL (estimated arrival date: December 20, 2010).

Tracking number: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Άρα έχει σταλεί συστημένο.
(μέχρι τώρα ό,τι μου είχε έρθει με Deutsche Post δεν ήταν συστημένο, γι'αυτό και η έκπληξη).

Αν πατησεις το link που σου δίνει για tracking, λέει τίποτα;
‘Η εναλλακτικά αν το βάλεις στο www.dhl.com σου επιστρέφει αποτέλεσμα;

xfighter46
04-12-10, 18:34
Άρα έχει σταλεί συστημένο.
(μέχρι τώρα ό,τι μου είχε έρθει με Deutsche Post δεν ήταν συστημένο, γι'αυτό και η έκπληξη).

Αν πατησεις το link που σου δίνει για tracking, λέει τίποτα;
‘Η εναλλακτικά αν το βάλεις στο www.dhl.com σου επιστρέφει αποτέλεσμα;Latest Event: Order has been handed over to the carrier and is in transit - Dec 04, 2010 8:11:43 AM. Αυτό βγάζει στο track my order. Ένα αντίστοιχο βγάζει και στο site της Dhl .

Sovjohn
04-12-10, 20:57
Σ' αυτήν την περίπτωση πιθανώς λόγω μεγάλου όγκου να στο φέρουν και σπίτι... Συνέχισε να παρακολουθείς το tracking για καμιά βδομάδα, ίσως να στο στείλανε με φορτηγό της DHL (~7-8 μέρες).

mob
05-12-10, 00:14
Ναι!
Dispatched via Deutsche Post DHL (estimated arrival date: December 20, 2010).

Tracking number: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ


Άρα έχει σταλεί συστημένο.
(μέχρι τώρα ό,τι μου είχε έρθει με Deutsche Post δεν ήταν συστημένο, γι'αυτό και η έκπληξη).

Αν πατησεις το link που σου δίνει για tracking, λέει τίποτα;
‘Η εναλλακτικά αν το βάλεις στο www.dhl.com σου επιστρέφει αποτέλεσμα;


Latest Event: Order has been handed over to the carrier and is in transit - Dec 04, 2010 8:11:43 AM. Αυτό βγάζει στο track my order. Ένα αντίστοιχο βγάζει και στο site της Dhl .

Θα σου το φέρει σπίτι το πόρτα - πόρτα, το courier service των ΕΛΤΑ ;)
Έλαβα ένα ογκώδες δέμα προχθές με τον ίδιο τρόπο.

xfighter46
05-12-10, 02:13
Θα σου το φέρει σπίτι το πόρτα - πόρτα, το courier service των ΕΛΤΑ ;)
Έλαβα ένα ογκώδες δέμα προχθές με τον ίδιο τρόπο.
Σε ποσες μερες σου ήρθε, πιο νωρίς απο το estimated ? Το tracking τι εδειχνε οταν ηταν ελλαδα? Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

mob
05-12-10, 11:03
Σε ποσες μερες σου ήρθε, πιο νωρίς απο το estimated ? Το tracking τι εδειχνε οταν ηταν ελλαδα? Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Order Placed: 24 Nov 2010

Dispatched
Delivery Estimate: 3 Dec 2010

Status: In transit
Ship Carrier DHL
Tracking ID: ...
Latest Event: Leipzig
Departure Scan - Nov 25, 2010 1:31:00 PM

το amazon.co.uk ακόμα δείχνει τα παραπάνω, αλλά τα παρέλαβα την Πέμπτη 2 Δεκεμβρίου με πορτα-πορτα ΕΛΤΑ

xfighter46
05-12-10, 11:12
Στο track & trace των ΕΛΤΑ σου δείχνει τίποτα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.