PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

riddle3
12-06-13, 19:23
Με αυτά τα μεταφορικά πλέον το amazon.de πρέπει να είναι το πιο συμφέρον.

Περίεργο πάντως το amazon να αναστρέφει τέτοια απόφαση. Από τις χώρες που βγήκαν από το free super saver με κάνει να υποθέτω ότι μάλλον δεν πιάστηκε κάποιος στόχος και δεν είναι τόσο το χάσιμο πακέτου.

Longshot: Ή συμβαίνει το αντιθέτο και μήπως επί της ευκαιρίας με την συνεργασία public για ελληνικούς τίτλους ετοιμάζεται ελληνικό franchise ;

blade_
12-06-13, 19:37
η ιταλια εχει το δικο της αμαζον παντως..οσοι το εκαναν επαγγελμα..το κριμα στο λαιμο τους..

- - - Updated - - -

ακριβουτσικα τα μεταφορικα παντως..

euri
12-06-13, 19:49
Εγώ γιατί νομίζω πως κάποιοι είχαν κάνει επιστήμη το "χάσιμο" των πακέτων κλπ ??

Την πληρώνουμε όλοι για άλλη μια φορά :evil:

Εγώ πάντως έχω ένα χαμένο πακέτο, σήμερα μάλιστα επικοινώνησα μαζί τους, και προχώρησαν σε επιστροφή χρημάτων (ήταν αγορά από τρίτο κατάστημα και fulfilled by Amazon). Βέβαια ήταν για αποστολή στη Φινλανδία και όχι Ελλάδα.

Επίσης στις χώρες που σταμάτησε η δωρεάν αποστολή είναι και η Νορβηγία - δεν πιστεύω ότι αυτοί είχαν κάνει τέτοια ιστορία με "χαμένα" πακέτα.

- - - Updated - - -


Με αυτά τα μεταφορικά πλέον το amazon.de πρέπει να είναι το πιο συμφέρον.

Πριν ξεκινήσει το Super Saver Delivery από το Amazon UK, οι περισσότερες αγορές μου γίνονταν από κει, κυρίως λόγω "συμβατότητας" του ηλεκτρικού/ηλεκτρονικού εξοπλισμού (βαριόμουν να ψάχνω αντάπτορες για τις πρίζες :p). Τώρα με βλέπω πάλι εκεί :)

Gordito
12-06-13, 19:51
ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΜΙΖΕΡΙΑ!!!!

Δεν φταιει ο ΝεοΕλλην για ολα!!
Και στη Νορβηγι τι φταιει; Και εκει κλεφτες;

Προφανως, δεν εχουν αρκετες παραγγελιες για να τους βγουν τα μεταφορικα (να ψωνιζετε πανες πιο συχνα :p)

jap
12-06-13, 20:05
Longshot: Ή συμβαίνει το αντιθέτο και μήπως επί της ευκαιρίας με την συνεργασία public για ελληνικούς τίτλους ετοιμάζεται ελληνικό franchise ;

Μούφα είναι η συνεργασία. 3ος πωλητής είναι εντέλει το public και μάλιστα με μεταφορικά στο θεό. Όπως και η βιβλιαγορά αλλά με περισσότερους τίτλους.

Εγώ ήλπιζα σε συνεργασία τύπου amazon locker, αλλά κάνει πολύ καιρό να έρθει η ιδέα από την άλλη άκρια του Ατλαντικού.

Για πάνες pampers έχει προσφορά το lidl αυτή την εβδομάδα και την μεθεπόμενη θα ξαναβάλει το καρφούρ (δεν παίρνω πια [ή ακόμα], ευτυχώς), στικάκια ας δώσουμε 5 ευρώ παραπάνω, lego ψάχνω ακόμα να βρω πού θα πάρω ένα σετάκι που θα έπαιρνα από εκεί λόγω φτηνών μεταφορικών, ξέρει κανείς;

blade_
12-06-13, 20:08
ενα emailακι μονο καλο θα κανει παντως και μπορει να βοηθησει.ηδη ειδα οτι σε μερικους απαντησαν οτι θα το επεξεργαστουν κτλ

sdikr
12-06-13, 20:08
ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΜΙΖΕΡΙΑ!!!!

Δεν φταιει ο ΝεοΕλλην για ολα!!
Και στη Νορβηγι τι φταιει; Και εκει κλεφτες;

Προφανως, δεν εχουν αρκετες παραγγελιες για να τους βγουν τα μεταφορικα (να ψωνιζετε πανες πιο συχνα :p)

Γιατί όχι στην Νορβηγία;
Δεν είναι μόνο ο Ελληνας, είναι και η Ιταλία σίγουρα μεσογειακός κόσμος!

jap
12-06-13, 20:10
Προφανως, δεν εχουν αρκετες παραγγελιες για να τους βγουν τα μεταφορικα (να ψωνιζετε πανες πιο συχνα :p)

Πάνες που είναι ογκώδεις και ποδήλατο που πήρα εγώ τη μια φορά και πατίνι την άλλη που είναι βαριά είναι από τα παραδείγματα που όντως τα χαρίζουν τα μεταφορικά, σε άλλα πράγματα τους τα πληρώνεις μακροπρόθεσμα κάνοντας τζίρους. Θα μπορούσε να περιορίσει τα είδη ή να αυξήσει το ποσό παραγγελίας για δωρεάν μεταφορικά και να εξαιρέσει τα ογκώδη/βαριά.

- - - Updated - - -


ενα emailακι μονο καλο θα κανει παντως και μπορει να βοηθησει.ηδη ειδα οτι σε μερικους απαντησαν οτι θα το επεξεργαστουν κτλ
Κανένα μαζικό; Στο παραδιπλανό forum έγινε σφαγή, έχουν πληρώσει πολλά χιλιάρικα.

blade_
12-06-13, 20:35
ε προφανως.θα δειξει

nnn
12-06-13, 20:39
Δεν χρειάζεται μαζικό,μέσα από το account του ο καθένας μπορεί να διαμαρτυρηθεί.

Mouse Potato
12-06-13, 21:00
Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό και να κρατήσει όσο κράτησε. Όσοι το χαρήκαμε, το χαρήκαμε! :D

Έστειλα κι εγώ ένα mail για το καλό αλλά για μια τόσο μικρή αγορά μην περιμένει κανείς και πολλά. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι μια πολυεθνική η οποία κοιτάει πρωτίστως το κέρδος και προφανώς για να σταματήσουν να προσφέρουν αυτή την υπηρεσία κάτι δεν πήγε καλά γι αυτούς.

jap
12-06-13, 21:03
Έστειλα, και περιμένω να το επαναφέρουν

Και να ξαναεκπέμψει η ΕΡΤ σήμερα, να μπουν φυλακή ΟΛΟΙ οι κλέφτες πολιτικοί, να επανέλθουν μισθοί και συντάξεις... :)

blade_
12-06-13, 21:27
:rofl:

ας γινει το αμαζον πρωτα και μετα δε βαριεσαι,ωχ αδερφε κτλ :p

phantom77
13-06-13, 12:06
Αμαν ρε παιδια, ειπα να βγω απο τη χωρα και καταστραφηκε το συμπαν. Εκλεισε η ΕΡΤ, "εκλεισε" ουσιατικα και το Amazon, να δουμε τι αλλο θα καταστραφει.


Παντως εμενα μου φαινεται προσπαθεια να ενισχυσουν τα τοπικα παραρτηματα. Ισπανια και Ιταλια εχουν, εμεις εχουμε (περιπου), μηπως ετοιμαζουν το Amazon Nordic?

Εκτος αν θελουν να ισοφαρισουν τα εξοδα για το Ινδικο υποκαταστημα...

michpan
14-06-13, 03:31
Για πάνες pampers έχει προσφορά το lidl αυτή την εβδομάδα και την μεθεπόμενη θα ξαναβάλει το καρφούρ (δεν παίρνω πια [ή ακόμα], ευτυχώς), στικάκια ας δώσουμε 5 ευρώ παραπάνω, lego ψάχνω ακόμα να βρω πού θα πάρω ένα σετάκι που θα έπαιρνα από εκεί λόγω φτηνών μεταφορικών, ξέρει κανείς;
Κι εγώ πάνες έπαιρνα, πάντως το θεωρώ απαράδεκτο να μην ειδοποιήσουν αρκετό καιρό πριν. Με έχουν μουρλάνει στα emails με προϊόντα που ήδη έχω αγοράσει και με διάφορες άσχετες αηδίες κι ένα σοβαρό email για το service που προσφέρουν, αλλαγές στιες πολιτικές τους κλπ. τίποτα. Αλλα sites ακόμα κι ένα τόνο ν'αλλάξουν στους όρους, σου στέλνουν ενημέρωση! Αν το ήξερα θα είχα πάρει καμιά 1000 πάνες να έχω!!

Για lego πάντως, επειδή το ψάχνω κι εγώ, ρίξε μία ματιά στο bestprice.gr. Βρίσκεις σχετικά καλές τιμές (όχι τις προσφορές του amazon αλλά αρκετά κάτω από μαγαζιά τύπου μουστάκα κλπ).


Μιχάλης

jap
14-06-13, 08:25
Εγώ το είδα πιο ψύχραιμα και κάποια πραγματάκια που θέλω θα τα συνενώσω σε 1 παραγγελία μάλλον, στο πρώτο κομμάτι χρεώνει 6,5 λίρες, προσθέτοντας το 2ο και το τρίτο προσθέτει στα μεταφορικά μερικές πένες μόνο. Ή αυτό ή θα ματαψάξω σε κάποια άλλα καλά μαγαζάκια, buecher.de, toys.de, που έχουν 0 ή χαμηλά μεταφορικά. Αν ήταν για άμεση αγορά θα τα είχα πάρει και πριν την αλλαγή της πολιτικής.

frap
14-06-13, 09:21
Για κάθε τύπο αντικειμένου που παραγγέλνεις (βιβλία, games, κλπ) έχει ένα βασικό κόστος "ανά παραγγελία" και μετά για κάθε αντικείμενο "ανά κιλό".

Το βασικό κόστος το πληρώνεις μια φορά, όσα αντικείμενα και να βάλεις, οποιουδήποτε τύπου. Απλά όταν βάζεις στο καλάθι διαφορετικού τύπου αντικείμενα, πληρώνεις τη μεγαλύτερη ταρίφα.

Είναι αντιληπτό βέβαια, πως αντικείμενα ογκώδη ή απλά βαριά θα στείλουν τα μεταφορικά στο Θεό.

Περισσότερα εδώ για standard delivery (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=200706040&pop-up=1) και εδώ για express (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=200706060&pop-up=1).

Zus
14-06-13, 10:02
Κι εγώ πάνες έπαιρνα, πάντως το θεωρώ απαράδεκτο να μην ειδοποιήσουν αρκετό καιρό πριν. Με έχουν μουρλάνει στα emails με προϊόντα που ήδη έχω αγοράσει και με διάφορες άσχετες αηδίες κι ένα σοβαρό email για το service που προσφέρουν, αλλαγές στιες πολιτικές τους κλπ. τίποτα. Αλλα sites ακόμα κι ένα τόνο ν'αλλάξουν στους όρους, σου στέλνουν ενημέρωση! Αν το ήξερα θα είχα πάρει καμιά 1000 πάνες να έχω!!

Για lego πάντως, επειδή το ψάχνω κι εγώ, ρίξε μία ματιά στο bestprice.gr. Βρίσκεις σχετικά καλές τιμές (όχι τις προσφορές του amazon αλλά αρκετά κάτω από μαγαζιά τύπου μουστάκα κλπ).


Μιχάλης

Τι να τις κάνεις 1000 πάνες? Μεγαλώνουν τα παιδιά :lol:

jkoukos
14-06-13, 10:32
Για περίπου 3 μήνες είναι οι 1000 πάνες. Μεγάλο έξοδο και μόνο οι γονείς το καταλαβαίνουν.
Υπάρχει αρκετό περιθώριο να παραγγείλεις σύμφωνα με το βάρος και σε διάφορα μεγέθη.

frap
14-06-13, 11:16
11 πάνες την ημέρα;

Δίδυμα έχεις; :)

jkoukos
14-06-13, 11:27
Συγνώμη 4 μήνες (120 μέρες) ήθελα να γράψω.
Όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο, μέχρι 12 μηνών ανά ημέρα θέλει ~8+ πάνες και μετά ~6.
Ακόμη και την περίοδο που μαθαίνει την τουαλέτα χρειάζεται ~3.
Όσο πιο μικρό μάθει/συνηθίσει τόσο καλύτερα (οικονομικότερα). Παίζει ανά παιδί από 2-4 χρονών.
Η πρώτη μου τις σταμάτησε 3,5 και στη δεύτερη (2,5 χρονών) είμαστε τώρα στο τελευταίο στάδιο. Για 5+ χρόνια συνεχόμενα έψαχνα προσφορές παντού.

jap
14-06-13, 11:35
Η μεγάλη πίκρα ήταν με τον πρώτο κανακάρη, τις πρώτες μέρες, νέοι και άπειροι γονείς. Μετά βρήκα την επίσημη νόρμα της pampers = 5 πάνες την ημέρα. Οπότε το σωστό θα είναι 3 + όποτε χρειαστεί από ατυχήματα μεγάλης έκτασης.

@frap: Μια φορά κι έναν καιρό, δίδυμα και ο μεγαλύτερος ακόμα μικρός, να μην έχει 'καθαρίσει'. Αυτή ήταν η χειρότερη περίοδος κι όχι μόνο από άποψη κατανάλωσης σε πάνες.

@frap: Έτσι όπως τα λες είναι, τελευταία είχαμε χαλαρώσει πρέπει να τα ξαναθυμηθούμε.

Α, στην τελευταία παραγγελία με free shipping έκαναν για πρώτη φορά για τη δική μου εμπειρία το εξής: Βιβλία και εργαλεία στο ίδιο κουτί. Απλά το αναφέρω γιατί δεν είχε ξανασυμβεί, για μένα σημαίνει ότι είχε πέσει γραμμή να περιορίζουν κόστη.

frap
14-06-13, 12:24
Δυο μεγαλώνω κι εγώ, τα ξέρω καλά από πρώτο χέρι :)

- - - Updated - - -


Α, στην τελευταία παραγγελία με free shipping έκαναν για πρώτη φορά για τη δική μου εμπειρία το εξής: Βιβλία και εργαλεία στο ίδιο κουτί. Απλά το αναφέρω γιατί δεν είχε ξανασυμβεί, για μένα σημαίνει ότι είχε πέσει γραμμή να περιορίζουν κόστη.

Μπα, εμένα πριν μία εβδομάδα απο FBA μου "σπάσανε" μία microSD και ένα caddy για δεύτερο δίσκο σε φορητό σε δύο αποστολές. Μάλλον ότι κάτσει είναι.

djuan1988
14-06-13, 15:35
Εδώ την προηγούμενη εβδομάδα μου έστειλαν ενα πακέτο (10 τμχ) μωρομάντηλα με UPS!!! Αξία πακέτου 10£! Για τις 20£ είχα και έναν φορτιστή ΑΑ μαζί.

frap
14-06-13, 16:05
Άι στο καλό, τόσες 12άδες μωρομάντηλα αγόραζα τόσο καιρό, όλο με DHL (και ΕΛΤΑ courrier) τα στέλνανε...
Οκ, παράπονο δεν είχα, αλλά για το γμτ!!!

djuan1988
14-06-13, 16:39
Τις προηγούμενες φορές που είχα πάρει pampers μου τα έστειλαν με dhl. Έκαναν σχεδόν δυο εβδομάδες να έρθουν.

Αυτή τη φορά πήρα τα συγκεκριμένα http://www.amazon.co.uk/gp/product/B005G3WU4U/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

και χάρηκα απίστευτα με τη ups! Βέβαια ήταν η τελευταία αγορά...

jap
17-06-13, 15:32
Προσφορά στις πάνες στα ΑΒ, στις οικονομικές συσκευασίες pampers 1 + 1 δώρο

Το είδα σε αφίσα έξω από κατάστημα, δεν ξέρω μέχρι πότε ισχύει.

phantom77
17-06-13, 15:39
Και το πρώην-γαλλικά-και-νυν-100%-ελληνικά ΣΜ δίνει Libero Up&Go XL 16 τεμαχίων 1+1 δώρο

Viper
18-06-13, 10:58
Order Placed: 11 Jun 2013 με FREE Super Saver Delivery (στο τσακ πρόλαβα τα δωρεάν μεταφορικά)
Dispatched on 13 Jun 2013

Πριν 5 λεπτά παρέλαβα το πακέτο:worthy:

andm
18-06-13, 13:14
ORDER PLACED
11 Jun 2013
Order Details | Printable Order Summary
:p
Μια απ'τα ίδια όπως καταλαβαίνεις,μιλάμε για πολύ κ*λοφαρδία :p

jap
18-06-13, 13:52
Πέρασα σήμερα από το ακατονόμαστο μαγαζί ελληνικού ομίλου και είχε 2 μωρομάντηλα + 2 δώρο σύνολο στα 4,90, νομίζω ήταν τα libero, κάποια πράσινα λαχανί. Συγγνώμη για το alzheimer, λέτε να έρχεται;

iznodur
19-06-13, 09:10
Και εγώ πρόλαβα τελευταία παραγγελία στις 11 Ιουνίου ευτυχώς. Άκυρο όμως, αλλά αγοράζετε μωρομάντιλα από το Amazon ;;;;

blade_
19-06-13, 12:22
πιο φθηνα μωρομαντηλα απο τζαμπο αποκλειεται :p

frap
19-06-13, 14:22
Pampers Sensitive των 56/πακέτο με περίπου 10 λίρες τα 12 πακέτα ( ~12.05€).
Ακόμη και τα μάπα του Lidl έρχονται πιο ακριβά.
Ευτυχώς έχω ακόμη μια 12άδα, λογικά θα προλάβουμε να καθαρίσουμε :)

RASTAVIPER
20-06-13, 23:07
Έχω πρόβλημα με ηχεία που αγόρασα από το αγγλικό Amazon πριν 23 μήνες.
Τι ισχύει για την εγγύηση;

ariadgr
21-06-13, 00:05
Έχω πρόβλημα με ηχεία που αγόρασα από το αγγλικό Amazon πριν 23 μήνες.
Τι ισχύει για την εγγύηση;

Τι μάρκα είναι;
Τι λέει ο κατασκευαστής ότι ισχύει;

RASTAVIPER
21-06-13, 09:42
Τι μάρκα είναι;
Τι λέει ο κατασκευαστής ότι ισχύει;

Τα x-mini είναι και τα πουλούσε απευθείας το Amazon.
Τσέκαρα λίγο στο help section και λέει ότι 1 χρόνο δίνει γενικά το Amazon.
Στην Ευρώπη όμως 2 χρόνια δεν έχουμε κανονικά για τα ηλεκτρονικά;

kostas2005
21-06-13, 23:35
Στο amazon.fr πρόσθεσα ένα κινητό στο καλάθι και προχώρησα μέχρι το τελευταίο βήμα για να δω τι μεταφορικά χρεώνει
Σε κάποιο βήμα ήθελε να του περάσω πάλι τα στοιχεία από την American express για επικύρωση,προχώρησα έφτασα στο τελευταίο βήμα και διέγραψα το κινητό από το καλάθι χωρίς να το αγοράσω
Μου ήρθε όμως sms alert ότι χρεώθηκα 1 ευρό από το amazon.de
τι κόλπο είναι αυτό χρεώνουν την επικύρωση οι βρομιάρηδες?

Piparas
21-06-13, 23:39
Πρέπει να είναι δέσμευση του ποσού και όχι χρέωση για έλεγχο αν η κάρτα ισχύει. Σε λίγο καιρό θα αποδεσμευθεί το ποσό.

phantom77
21-06-13, 23:40
H συνηθισμένη τακτική είναι να παίρνεις το ευρώ πίσω μετά την ολοκλήρωση της παραγγελίας. Δεν έχω ακούσει όμως για τέτοια μέθοδο επικύρωσης απο τα Αmazon. Αυτά ούτε τον κωδικό ασφαλείας της κάρτας δεν ζητάνε

ipo
22-06-13, 03:02
Πρέπει να είναι δέσμευση του ποσού και όχι χρέωση για έλεγχο αν η κάρτα ισχύει. Σε λίγο καιρό θα αποδεσμευθεί το ποσό.
Αυτό ακριβώς είναι. Το ποσό μπορεί να κάνει μέχρι και εβδομάδες να αποδεσμευτεί, αλλά δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί kostas2005.

kostas2005
22-06-13, 10:09
απλα έτσι όπως παει πρέπει καθε λιγο να στέλνω email και να τηλεφωνώ για refound κλπ
Εδώ και 1 μήνα προσπαθώ με τους ψεύτες απο την Norwegian airlines να επιστρέψουν 5+5 ευρώ απο αγορές εισιτηρίων.
Ενώ είχε visa χρεωστική δεν την έπαιρνε το σύστημα και μετα απο τηλ μαζί τους μου είπαν να επιλέξω visa πιστωτική που είχε χρέωση 5 ευρώ ( αλλά να δηλώσω τα στοιχεία απο την χρεωστική) και να ζητήσω refund την επόμενη.
Τώρα ζητάνε να τους αποδείξω ότι δεν είναι η κάρτα που εκανα την αγορά πιστωτική..
Καθε μήνα και κάτι να ασχολείσαι..

del_ahmettt
02-07-13, 14:33
Μόλις πήγα να παραγγείλω και διαπίστωσα τα δυσάρεστα νέα!
Η γνώμη μου είναί ότι πλέον θα στέλνουν μόνο ως συστημένα τα πάντα. Εχει παραλάβει κανεις μετα την αλλαγή πολιτικής;
Έχω παραγγείλει 300+ πράγματα από ebay! Πότέ δε χάθηκε το παραμικρό! Μόνο μια φορα ήρθε ενα στους 3 μηνες γιατί είχε παει κατά λάθος στις ... Μαλδίβες!


Έχω παραγγείλει από Amazon γυρω στις 20 φορές, από τις οποιες γύρω στις 10 παραγγελίες ηρθαν ως απλά δεματα με ΕΛΤΑ. Από τις 10 αυτες μεσω ΕΛΤΑ, 2 δεν ηρθαν ποτέ!
Τη μια φορά περιεχόμενο "Clothes", την άλλη "Computer Parts".Τυχαίο;

Μεγάλη τους βλακεία που γραφαν απ' έξω τί εχει μεσα το δεμα! Αφου ειναι δεμα εντος ΕΕ δεν νομιζω οτι χρειαζόταν

Εχω θα τους στειλω mail ζητώντας τους να θεσουν τουλαχιστον ενα όριο πάνω από το όποιο να είναι δωρε'αν τα μεταφορικά.

Υπάρχει σχετική συζήτηση http://www.amazon.co.uk/forum/amazon/ref=cm_cd_tfp_ef_tft_tp?_encoding=UTF8&cdForum=Fx20NG9OQFCP0QF&cdThread=Tx3TROA9NWXUJ6

phantom77
02-07-13, 16:03
Όλα τα πακέτα που έχω παραλάβει, απο όλο τον κόσμο, γράφουν μια γενική περιγραφή των περιεχομένων. Δεν ξέρω ακριβώς το νόμο αλλα μάλλον δεν μπορούν να το αποφύγουν. Με του πωλητές του eBay μπορείς να συνεννοηθείς και να γράψουν κάτι άλλο, με το Amazon, δύσκολο.

Δυστυχώς Amazon & Play έχουν γίνει πολύ γνωστά πια και τα πακέτα τους τραβάνε αμέσως το μάτι του "μακρυχέρη της γειτονιάς". Και "φακές" να γράφει το πακέτο στην ετικέτα, αν είναι να το βουτήξουν θα το βουτήξουν.

del_ahmettt
02-07-13, 16:20
Τα πακέτα του Amazon έρχονται σε μένα τουλαχιστον, πάντα με ειδοποιητήριο. Εχω παρατηρήσει οτι και ένα στυλώ να παραγγείλεις, βαζουν σκόπιμα ογκώδη συσκευασία. Οπότε οι κλοπές γίνονται σε προηγούμενο στάδιο, πιθανόν και εκτός Ελλάδας

phantom77
02-07-13, 16:25
Τα πακέτα του Amazon έρχονται σε μένα τουλαχιστον, πάντα με ειδοποιητήριο. Εχω παρατηρήσει οτι και ένα στυλώ να παραγγείλεις, βαζουν σκόπιμα ογκώδη συσκευασία. Οπότε οι κλοπές γίνονται σε προηγούμενο στάδιο, πιθανόν και εκτός Ελλάδας

Σε μένα πάλι, ακριβώς το αντίθετο. Συνήθιζα να κάνω παραγγελίες με πολλά μικροαντικείμενα για να τα στείλουν όλα μαζί σε ένα μεγάλο πακέτο και τελικά έφταναν πολλά μικρά πακέτα :p
Αυτό ήταν το κακό με τη δωρεάν αποστολής.

Στην περίπτωση σου ή οι ταχυδρόμοι βαριούνται να κουβαλήσουν και το μικρότερο πακέτο ή είναι πολιτική του τοπικού γραφείου των ΕΛΤΑ

michpan
04-07-13, 02:09
Τα πακέτα του Amazon έρχονται σε μένα τουλαχιστον, πάντα με ειδοποιητήριο. Εχω παρατηρήσει οτι και ένα στυλώ να παραγγείλεις, βαζουν σκόπιμα ογκώδη συσκευασία. Οπότε οι κλοπές γίνονται σε προηγούμενο στάδιο, πιθανόν και εκτός Ελλάδας

Μάλλον εννοείς ειδοποιητήριο που γράφει ότι έχεις να παραλάβεις απλό δέμα.. Ο ταχυδρόμος δεν αφήνει ειδοποιητήρια μόνο για συστημένα.. Στις περισσότερες περιπτώσεις το δέμα μένει στο ταχυδρομείο οπότε δύσκολο να χαθεί (εκτός αν έχει χαθεί στην διαδρομή). Εγώ έχω παραλάβει κάπου 100 πράγματα από amazon, δεν έχασα ποτέ ούτε ένα πακέτο. Οπότε και στατιστικά να το πάρεις, δύσκολο να υπήρχε τεράστιο πρόβλημα με πακέτα που χάνονταν.

Η γνώμη μου είναι ότι αυτό έγινε γιατί θέλουν να προωθήσουν τα περιφερειακά παραρτήματά τους, amazon.es, amazon.it κλπ. συν του ότι η Ελλάδα (πελατειακά) είναι πολύ μικρή χώρα και μάλλον το super saver δεν ήταν συμφέρον για την εταιρία. Δεν έχει να κάνει με κρίση κλπ. που κάποιοι νομίζουν (άσε που πιστεύω ότι με την κρίση μάλλον αυξήθηκαν οι πωλήσεις τους), εκτός κι αν το Βατικανό έχει κι αυτό κρίση!! :)


Μιχάλης

kostas2005
04-07-13, 11:58
και εγώ έχω παραγγείλει σε διαφορετικά μέρη πολλές φορές.. και ποτε δεν χτυπήσανε κουδούνι με ελάχιστες εξαιρέσεις
ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΒΡΗΚΑ ΠΕΤΑΜΕΝΟ ΣΤΗΣ ΕΞΩ ΣΤΙΣ ΣΚΑΛΕΣ ΕΝΑ ΚΙΝHΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΤΟ amazon.fr
EINAI ΜΕΓΑΛΟΙ Μ*Λ*ΚΕΣ
και για να συνεχιστει η μ*λ*κία το κινητό είναι άσπρο και τα ακουστικά μαύρα
Acer

anon
04-07-13, 12:16
και εγώ έχω παραγγείλει σε διαφορετικά μέρη πολλές φορές.. και ποτε δεν χτυπήσανε κουδούνι με ελάχιστες εξαιρέσεις
ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΒΡΗΚΑ ΠΕΤΑΜΕΝΟ ΣΤΗΣ ΕΞΩ ΣΤΙΣ ΣΚΑΛΕΣ ΕΝΑ ΚΙΝHΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΤΟ amazon.fr
EINAI ΜΕΓΑΛΟΙ Μ*Λ*ΚΕΣ
και για να συνεχιστει η μ*λ*κία το κινητό είναι άσπρο και τα ακουστικά μαύρα
Acer

Eίναι ΠΑΟΚ! :p :p :p

cool11
04-07-13, 12:19
Τα ΕΛΤΑ δεν παλευονται, οτι να ναι πραγματικα... :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.