PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

phantom77
29-07-13, 14:59
Εντάξει, την κατάργηση δωρεάν αποστολής απο το αγγλικό την χωνέψαμε. Μήπως όμως μας φτύνουν γενικότερα τα Amazon;

Βλέπω ένα είδος (http://www.amazon.de/Sony-Ericsson-LiveSound-Premium-Headset/dp/B005GDVB6S/ref=sr_1_cc_2?s=aps&ie=UTF8&qid=1375098400&sr=1-2-catcorr&keywords=sony+ericsson++mh1)στο γερμανικό, είναι τρίτου εμπόρου αλλα Dispatched by Amazon, αρνείται όμως να μου το στείλει.

euri
29-07-13, 15:21
Εντάξει, την κατάργηση δωρεάν αποστολής απο το αγγλικό την χωνέψαμε. Μήπως όμως μας φτύνουν γενικότερα τα Amazon;

Βλέπω ένα είδος (http://www.amazon.de/Sony-Ericsson-LiveSound-Premium-Headset/dp/B005GDVB6S/ref=sr_1_cc_2?s=aps&ie=UTF8&qid=1375098400&sr=1-2-catcorr&keywords=sony+ericsson++mh1)στο γερμανικό, είναι τρίτου εμπόρου αλλα Dispatched by Amazon, αρνείται όμως να μου το στείλει.

Το ίδιο ισχύει και στο βρετανικό amazon και όχι μόνο για αποστολές στην Ελλάδα, αλλά και σε άλλες χώρες. Είχα το ίδιο θέμα (και από το γερμανικό, και από το αγγλικό) για αποστολή προς τη Φινλανδία.

sdikr
29-07-13, 15:30
Εντάξει, την κατάργηση δωρεάν αποστολής απο το αγγλικό την χωνέψαμε. Μήπως όμως μας φτύνουν γενικότερα τα Amazon;

Βλέπω ένα είδος (http://www.amazon.de/Sony-Ericsson-LiveSound-Premium-Headset/dp/B005GDVB6S/ref=sr_1_cc_2?s=aps&ie=UTF8&qid=1375098400&sr=1-2-catcorr&keywords=sony+ericsson++mh1)στο γερμανικό, είναι τρίτου εμπόρου αλλα Dispatched by Amazon, αρνείται όμως να μου το στείλει.

O Κάθε έμπορος μπορεί να επιλέξει σε ποιες χώρες θέλει να στείλει κάτι (ακόμα και όταν το κάνει μέσω amazon)

phantom77
29-07-13, 15:33
Το είχα ακούσει αλλά δεν το συνάντησα ποτέ. Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο όμως, απο τη στιγμή που την αποστολή την αναλαμβάνει άλλος.

sdikr
29-07-13, 15:37
Το είχα ακούσει αλλά δεν το συνάντησα ποτέ. Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο όμως, απο τη στιγμή που την αποστολή την αναλαμβάνει άλλος.

Εχουν Διαφορετικές χρεώσεις

phantom77
29-07-13, 15:44
Εχουν Διαφορετικές χρεώσεις

Τις οποίες πληρώνω εγώ, έτσι δεν είναι;

sdikr
29-07-13, 15:45
Τις οποίες πληρώνω εγώ, έτσι δεν είναι;

Όχι τις πληρώνει ο έμπορος στο amazon, άλλη τιμή έχει για αποθήκευσή και αποστολή τοπικά και άλλες για international, η αποθήκευση στις αποθήκες του amazon έχει κάποιο κόστος για τον έμπορο.

phantom77
29-07-13, 19:13
H πλάκα είναι οτι το συγκεκριμένο μαγαζί στέλνει στην Ελλάδα μέσω eBay αλλα με τα έξοδα αποστολής που έχει, η συνολική τιμή βγαίνει ίδια ή μεγαλύτερη απο την ελληνική...

jap
29-07-13, 22:37
Δε γουστάρει ο τύπος απλά ή βαριέται να ρωτήσει στο ταχυδρομείο πόσο πάει για Ελλάδα.

Την "ανάλυση" στο άλλο forum θα τη διαβάσατε που λέει ότι κατάργησαν τα δωρεάν μεταφορικά σε κάτι εν είδει συνωμοσίας για να θίξουν μόνο την Ελλάδα. Και το amazon στα ξένα κέντρα...

anon
29-07-13, 22:55
H πλάκα είναι οτι το συγκεκριμένο μαγαζί στέλνει στην Ελλάδα μέσω eBay αλλα με τα έξοδα αποστολής που έχει, η συνολική τιμή βγαίνει ίδια ή μεγαλύτερη απο την ελληνική...

Kαλά, χαζά δεν βλέπεις μόνο Ελλάδα, αλλά και έξω. Εβλεπα στο Αμαζον έναν δίσκο, τον είχε 70 ευρώ, και απο κάτω λέει μεταχειρισμένος 109!

phantom77
29-07-13, 23:55
Δε γουστάρει ο τύπος απλά ή βαριέται να ρωτήσει στο ταχυδρομείο πόσο πάει για Ελλάδα.

Την "ανάλυση" στο άλλο forum θα τη διαβάσατε που λέει ότι κατάργησαν τα δωρεάν μεταφορικά σε κάτι εν είδει συνωμοσίας για να θίξουν μόνο την Ελλάδα. Και το amazon στα ξένα κέντρα...

Ας λένε ότι θέλουν. Είναι σχέδιο της κυβέρνησης μας για να διευρυνθεί το success story με boom στην ελληνική αγορά απο απελπισμένους πρώην πελάτες του Amazon. Μόνο που "boom" κάνουν και τα κανόνια...

kostas2005
31-07-13, 09:35
Kαλά, χαζά δεν βλέπεις μόνο Ελλάδα, αλλά και έξω. Εβλεπα στο Αμαζον έναν δίσκο, τον είχε 70 ευρώ, και απο κάτω λέει μεταχειρισμένος 109!
χαχαχαχα γιατί δεν θυμάσαι που είχε κάποιος ποσταρει απο το Amazon τα προφυλακτικά που τα έβγαζε και μεταχειρισμένα!

cranky
31-07-13, 10:11
Εβλεπα στο Αμαζον έναν δίσκο, τον είχε 70 ευρώ, και απο κάτω λέει μεταχειρισμένος 109!
Τό 'χω δεί κι' εγώ. :lol:

Μεγάλη μπούρδα.

phantom77
31-07-13, 10:15
Kαλά, χαζά δεν βλέπεις μόνο Ελλάδα, αλλά και έξω. Εβλεπα στο Αμαζον έναν δίσκο, τον είχε 70 ευρώ, και απο κάτω λέει μεταχειρισμένος 109!

Αν δεν πρόκειται για τον ίδιο πωλητή, είναι απολύτως φυσιολογικό (αν και χαζό). Ο καθένας πουλάει τα μεταχειρισμένα του όσο νομίζει.

Έχω δει τετραψήφιες τιμές για βιβλία και bruray όταν η κανονική τιμή δεν είναι πάνω απο £100

darax
01-08-13, 12:45
Ξέρετε αν το γερμανικό amazon χρεώνει όπως το αγγλικό ?? Μήπως τελικά συμφέρει να ψωνίζουμε απο εκεί ??

jap
01-08-13, 13:24
Προσωπικά έχω πολλές φορές ψωνίσει από το γερμανικό, ακόμα και όταν ήταν δωρεάν τα μεταφορικά του αγγλικού. Μέσες-άκρες το ίδιο είναι τα μεταφορικά, σε κάτι έχει προσφορά το ένα σε κάτι το άλλο, σύγκριση πάντα συνολική, στην τελική τιμή μαζί με μεταφορικά. Αλλά αν χρειαστεί κάτι μετά την πώληση θα πρέπει να ξέρεις να επικοινωνήσεις στα γερμανικά, αυτό είναι όλο.

Τα ίδια ασφαλώς ισχύουν και για γαλλικό, ιταλικό, ισπανικό, αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.

darax
01-08-13, 13:36
Προσωπικά έχω πολλές φορές ψωνίσει από το γερμανικό, ακόμα και όταν ήταν δωρεάν τα μεταφορικά του αγγλικού. Μέσες-άκρες το ίδιο είναι τα μεταφορικά, σε κάτι έχει προσφορά το ένα σε κάτι το άλλο, σύγκριση πάντα συνολική, στην τελική τιμή μαζί με μεταφορικά. Αλλά αν χρειαστεί κάτι μετά την πώληση θα πρέπει να ξέρεις να επικοινωνήσεις στα γερμανικά, αυτό είναι όλο.

Τα ίδια ασφαλώς ισχύουν και για γαλλικό, ιταλικό, ισπανικό, αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ Jap !!! Τα Γερμανικά ειναι ένα θέμα ...!!

akilleas
01-08-13, 15:51
Ευχαριστώ Jap !!! Τα Γερμανικά ειναι ένα θέμα ...!!

Κανένα Θέμα.
Google translate.

anon
01-08-13, 15:56
Σε ίδια ακριβώς είδη μπορεί να δείτε πολύ μεγάλες διαφορές, αλλού το ένα πιο φθηνό αλλού το άλλο. Καλό ειναι εαν είναι να αγοράσετε απο Αμαζον, να τσεκάρετε και τα δύο.

thourios
01-08-13, 15:56
Για μένα είναι θέμα που δεν ξέρω ούτε μία λέξη Γερμανικά γιατί αντί πχ. για κινητό μπορεί να μου έρθει θήκη για κινητό και τρέχα γύρευε.

jap
01-08-13, 17:46
Τα μενού και οι επιλογές στα διάφορα amazon είναι πανομοιότυπα. Από λύσεις τύπου google translate και το ανηψάκι που έχει κάνει 2 χρόνια στο σχολείο γερμανικά, καλύτερη και πιο σίγουρη η αντιπαραβολή με το αγγλικό site. Το ένα υπαρκτό θέμα είναι αυτό που αναφέρει ο thourios, το άλλο το support που θα πάρεις αν κάτι δεν πάει καλά. Το καλό είναι ότι εκτός από ίδιο νόμισμα έχουμε και ίδια τάση και πρίζες ρεύματος. Να είχαν οι Γερμανοί και qwerty πληκτρολόγια...

andm
01-08-13, 23:49
Ε εντάξει έχουν QWERTZUIOP

cool11
07-08-13, 19:16
Οπως ειχα πει και παλιοτερα, στο τοπικο ταχυδρομειο, τυχαινει καμια φορα οταν παω να παραλαβω δεμα, να πετυχω κανεναν γνωστο υπαλληλο.
Ετσι εγινε και σημερα. Πηγα να παραλαβω, κι επειδη δεν ειχε χρονο να με εξυπηρετησει, με φωναξε και περασα στα ενδοτερα να βρω μονος μου το δεμα μου, το οποιο, για μενα, ηταν παραγγελια απο το ebay.
Παιδια, τα εχασα. Εκει που μου εδειξε να κοιταξω, ήταν σχεδον παντου δεματα απο amazon!!!! Δεν καθισα να πολυασχοληθω βεβαια αν ηταν απο uk ή de κλπ, αλλα μου εκανε τρομερη εντυπωση.
Εδω μιλαμε οτι κοπηκαν τα δωρεαν μεταφορικα, κι εγω και καποιοι αλλοι κλαιμε με μαυρο δακρυ, κι αλλοι μαλλον συνεχιζουν απτοητοι τις αγορες τους απο amazon, σαν να μην αλλαξε τιποτε!
Προχειρα σκεπτομενος δυο εκδοχες σκεφτηκα.
Ή βρισκουν εκει κατι, που δεν το βρισκουν εδω, οποτε αν σου ειναι αναγκαιο, εστω και με μεταφορικα, το παραγγελνεις.
Ή ότι ακομη και με τα μεταφορικα, ειναι φτηνοτερα απο τις αντιστοιχες λυσεις στην ελλαδα.
Όμως, χοντρικα μιλωντας, και με εντελως υποκειμενικη-ενδεικτικη εκτιμηση, όσα πακετα amazon εβλεπα και παλια οταν εμπαινα στα ενδοτερα των ελτα (τελευταια φορα κατι μηνες πριν, πριν κοπουν τα δωρεαν μεταφορικα), αλλα τοσα βλεπω και τωρα.
Τωρα, αν ειναι οντως ετσι, και πχ, απο ελλαδα βλεπει το amazon τις ιδιες-σταθερες πωλησεις, γιατι να ξανασκεφτει να βαλει ισως στο μελλον δωρεαν μεταφορικα?
Αφου οι @@@ες πληρωνουν ετσι κι αλλιως!
Ισα ισα, που ισως να νιωθουν και ηλιθιοι που μας εδιναν για καποια χρονια τα δωρεαν μεταφορικα.
Δεν ξερω, πειτε κι εσεις πως το βλεπετε.
Εγω παντως, προβληματίστηκα.
Και προσωπικα, παραγγελνω απο ebay πλεον, αφου σχεδον παντα θα βρω κατι συνολικα φτηνοτερο (τιμη προιοντος + μεταφορικα) σε σχεση με την αντιστοιχη λυση του amazon.
Οταν βεβαια ειχε δωρεαν μεταφορικα το amazon, αρκετα πραγματα τα επαιρνα απο εκει, αφου πχ, σε μεγαλο ογκο/βαρος, δεν ειχε αντιπαλο.
Αυτα.... :(

anon
07-08-13, 19:57
Eίναι στην ανθρώπινη φύση. Πληρώνεις και παραπάνω εαν εμπιστεύεσαι το συγκεκριμένο μαγαζί. Ανέχεσαι το καπέλο του παραγωγού, γιατί "ξέρεις" ότι είναι καλό πράμα. Ανέχεσαι το καπέλο του χασάπη, γιατί εμπιστεύεσαι (το πως είναι άλλη ιστορία) περισσότερο το κρέας που θα πάρεις απο εκεί απο ότι σε ένα άλλο μαγαζί ή σούπερ μάρκετ. Παίρνεις την τάδε μάρκα απορρυπαντικού, και ας ειναι ακριβότερη, γιατί; Την γνωρίζεις περισσότερο, την εμπιστεύεσαι περισσότερο. Αυτή η ανθρώπινη αδυναμία, δηλαδή ότι γνωρίζω (επειδή το βλέπω, ακούω, γύρω μου, σε διαφημίσεις και ακόμη περισσότερο απο τον περίγυρό μου) να το εμπιστεύομαι υποσυνείδητα περισσότερο απο το άγνωστο (και ας ειναι καλύτερο, φθηνότερο κλπ κλπ κλπ) φτάνει μέχρι και την πολιτική, όπου ψηφίζεις τους ίδιους και τους ίδιους επειδή τους γνωρίζεις και τους εμπιστεύεσαι (υποσυνείδητα πάντα) περισσότερο και ας θέλουν να σου κλέψουν ότι έχεις και δεν έχεις...

Αυτό ειναι μια παλιά βασική αλήθεια. Το βλέπω συχνά με ποικίλους τρόπους. Πχ ανοίγει ένα γυραδικο, και φυσικά δεν μπορεί να κάνει πόλεμο τιμών για να καθιερωθεί, χτυπάει στην ποιότητα, και αυτό φαίνεται. Μέσα σε ένα χρόνο όλοι λένε τι καλό γύρο κάνει το γυράδικο εκείνο, και στόμα με στόμα, πιάνει μια σημαντική πελατεία και γίνεται πλέον πολύ γνωστό. Τέλος ποιότητας. Αρχή κέρδους. Με τον ένα ή άλλο τρόπο το ίδιο σενάριο, σε οτιδηποτε...

Πλέον το αμαζον δεν είναι φθηνότερο, τουλαχιστον πάντα. Κοιτούσα για γνωστό μου ένα λαπτοπ, και το βρήκα φθηνότερα στην Ελλάδα (σύγκριση με Αμαζον Αγγλίας και Γερμανίας). Μόνο το Αμαζον Αμερικής ήταν εξίσου φθηνό.. Καλό ειναι οι πιθανοί πελάτες, να κοιτάνε πρώτα, και όχι επειδή βρήκαν κάτι ίσως μερικά σεντς φθηνότερο απο Ελλάδα, μην κοιτάτε μόνο πλαίσιο, ρίξτε και μια ματιά πχ Skroutz. Υπάρχουν και άλλα καταστήματα. Αλλα σε ότι αφορά δίσκους και βιβλία δεν νομίζω να μπορείς να βρείς στην Ελλάδα με οποιοδήποτε τρόπο καλύτερες τιμές, εκτός φυσικά απο ελληνικούς τίτλους. Ειδικά σε βιβλία τεχνικά, πανεπιστημιακά, στην Ελλάδα το έχουν ξεχειλώσει. Για να πάρω σε ελληνική μετάφραση του Μανο, Ψηφιακή σχεδίαση, ήθελε κάπου 80 ευρώ αν δεν κάνω λάθος, με πολύ χάλια εκτύπωση και χαρτόδετο. Πήρα στα ίδια λεφτά απο το αμερικάνικο Αμαζον, την τελευταία έκδοση, τέλεια εκτύπωση, και με σκληρό δέσιμο. Το ελληνικό όσοι το πήραν στο τέλος της χρονιάς κολλούσαν τις σελίδες που έφευγαν...

cool11
07-08-13, 20:13
Τωρα μου θυμησες ενα παλιο διαφημιστικο σλογκαν 'αυτο ξερετε, αυτο εμπιστευεστε'!
Ομως, υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια.
Ειδικα σε περιοδο οικονομικης δυσπραγιας, που το καθε μας ευρω, πρεπει να πιανει τοπο.

anon
07-08-13, 20:47
Τωρα μου θυμησες ενα παλιο διαφημιστικο σλογκαν 'αυτο ξερετε, αυτο εμπιστευεστε'!
Ομως, υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια.
Ειδικα σε περιοδο οικονομικης δυσπραγιας, που το καθε μας ευρω, πρεπει να πιανει τοπο.

ΑΚΡΙΒΩΣ. Και εαν έχεις προσέξει, η διαφήμιση, η πολύ συχνή διαφήμιση, ειδικά αυτών των προιόντων που εμφανιζονται συνεχώς ξανα και ξανα έχει να κάνει με αυτό το σκεπτικό. Να εγκαθιδρύσει στο μυαλό την αντιστοιχια ,πχ σαμπουαν = παντεν προ β. Παιδικές πάνες = πάμπερς (να σκεφτείς ότι πάμπερς πλέον λέμε πάσης μάρκας παιδικές πάνες!, κοκα κολα λέμε όλα τα αναψυκτικά τύπου κολα, μερέντα λέμε κάθε λογής προιόν επάλλειψης κρέμα φουντούκι, νες καφέ λέμε κάθε στιγμιαίο καφέ... Και φυσικά σε ολονων το μυαλό λίγο πολύ, το αυθεντικό είναι αυτό που έχει επικρατήσει στο μυαλό και στο μυαλό ειναι καλύτερο) κ.ο.κ.

ipo
07-08-13, 23:46
Κάπου εκεί ως συνειδητοποιημένος καταναλωτής οφείλεις να κάνεις το λογικό συνειρμό ότι το γνώριμο όχι απλά δεν είναι απαραίτητα ποιοτικό, αλλά είναι σίγουρα ακριβότερο, διότι εμπεριέχει το κόστος της διαφήμισης.

anon
08-08-13, 00:38
Κάπου εκεί ως συνειδητοποιημένος καταναλωτής οφείλεις να κάνεις το λογικό συνειρμό ότι το γνώριμο όχι απλά δεν είναι απαραίτητα ποιοτικό, αλλά είναι σίγουρα ακριβότερο, διότι εμπεριέχει το κόστος της διαφήμισης.

AΚΡΙΒΩΣ! Συν και ένα επιπλέον γιατί πληρώνεις ένα όνομα. Πληρώνεις πολύ περισσότερα για πράγματα άσχετα του πραγματικού κόστους παραγωγής. Δυστυχώς συνήθως επικρατεί ένα δίπολο. Το άγνωστο και πολύ φθηνό που προσπαθεί να πουλήσει με απόλυτα τις χαμηλότερες τιμές συνήθως εις βάρος της ποιότητας, και φυσικά τα επώνυμα και πολύ ακριβότερα. Το ανώνυμο θα μπορούσε να είναι ίδιο και καλύτερο ποιοτικά με λίγο παραπάνω κόστος, αλλα συνήθως οι παραγωγοί σε ανώνυμα προιόντα στοχεύουν στο όσο δυνατόν μικρότερο κόστος.

ΥΓ. Φαντάζομαι ότι όλοι οι καταναλωτές επώνυμων προιόντων καθαριότητας και απορρυπαντικών απο την αλυσίδα σούπερ μάρκετ Αρβανιτίδη θα ορκίζονταν για την ποιότητα των προιόντων μέχρι που ανακαλύφθηκε ότι έκανε μόνος του παραγωγή και έβαζε ετικέτες! Η΄οι γυναίκες που έπαιρναν ντεμεκ επώνυμα ρούχα απο την Φ..να και ανακαλύφθηκε ότι τα έφερναν απο Κίνα.. :lol:

jonkyr
17-08-13, 01:27
Δε γουστάρει ο τύπος απλά ή βαριέται να ρωτήσει στο ταχυδρομείο πόσο πάει για Ελλάδα.

Την "ανάλυση" στο άλλο forum θα τη διαβάσατε που λέει ότι κατάργησαν τα δωρεάν μεταφορικά σε κάτι εν είδει συνωμοσίας για να θίξουν μόνο την Ελλάδα. Και το amazon στα ξένα κέντρα...

Θα ηθελα αν μπορεις να μου απαντησεις: τι σε κανει να πιστευεις οτι αυτη η "θεωρια συνομωσιας" οπως εμμεσως την αποκαλεις ΔΕΝ ειναι πιθανη;

Το εντυπωσιακο ειναι οτι ο συντακτης της "αναλυσης" δεν "λεει" τιποτα και δεν κατηγορει κανεναν. Παραθετει δεδομενα και εσυ βγαζεις συμπερασμα. Κι εβγαλες το ιδιο με εμενα... Μισο, κατι δεν παει καλα εδω: εχουμε βγαλει το ιδιο συμπερασμα;;;; Αφου εγω πιστευω στην "θεωρια συνομωσιας"!

jap
17-08-13, 10:37
Κοίτα, είναι μια βασική αρχή της ψυχολογίας αυτή, όταν γεννιόμαστε νομίζουμε ότι όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω μας κι ότι είμαστε το επίκεντρο του σύμπαντος. Όσο ωριμάζουμε καταλαβαίνουμε ότι υπάρχουν κι άλλοι γύρω μας και πρέπει να αλληλεπιδρούμε και να διαμορφώνουμε το μέλλον μας και να μη βασιζόμαστε στους άλλους.

Μεγαλώνοντας, άλλοι ωριμάζουν κι άλλοι όχι και επιμένουν ότι όλοι πρέπει να ασχολούνται με την πάρτη τους, ότι ανήκουν στον περιούσιο λαό, ότι οι αποφάσεις των άλλων λαμβάνονται με αποκλειστικό γνώμονα τον εαυτό τους κι όχι εξωγενείς παράγοντες.

Τη συγκεκριμένη ανάλυση εγώ πολύ διασκέδασα που τη διάβασα, πολύ περισσότερο που ο συντάκτης της κλείδωσε και το thread να μην απαντήσει και κανείς να του πει τι μπούρδες είναι αυτές που λες. Ο καθένας βέβαια μπορεί να την ερμηνεύσει όπως προτιμά :) Ειδικά αν θεωρεί κανείς ότι το σύμπαν περιστρέφεται γύρω του θα διευκολυνθεί να πιστέψει τα 'συμπεράσματα' της ανάλυσης.

jonkyr
17-08-13, 19:16
Χαχαχα, πολυ ωραια απαντηση. Επιτελους, εμαθα γιατι γινονται π.χ. στην Ελλαδα εδω και 5-6 χρονια ολα οσα γινονται: δεν φταιει κανεις, ψυχολογικο ειναι το προβλημα μου. Τι θεωριες συνομωσιας και @@ρια, στο κεφαλι μου ειναι ολα. Αν το κτυπησω δυνατα στον τοιχο, ισως φτιαξουν ολα :)

Κι εγω που νομιζα οτι ολα ειναι χαλια. Να 'σαι καλα ρε jap, με γλιτωσες απο τα λεφτα του ψυχαναλυτη! Ευχαριστω :oneup:

michpan
20-08-13, 01:14
Μήπως πρέπει ν'αρχίσεις να σκέφτεσαι ότι δεν φταίνε για όλα πάντα οι άλλοι;

chriszah
20-08-13, 12:41
Χαχαχα, πολυ ωραια απαντηση. Επιτελους, εμαθα γιατι γινονται π.χ. στην Ελλαδα εδω και 5-6 χρονια ολα οσα γινονται: δεν φταιει κανεις, ψυχολογικο ειναι το προβλημα μου. Τι θεωριες συνομωσιας και @@ρια, στο κεφαλι μου ειναι ολα. Αν το κτυπησω δυνατα στον τοιχο, ισως φτιαξουν ολα :)

Κι εγω που νομιζα οτι ολα ειναι χαλια. Να 'σαι καλα ρε jap, με γλιτωσες απο τα λεφτα του ψυχαναλυτη! Ευχαριστω :oneup:

Τι σχέση έχει η οικονομική κατάσταση της Ελλάδας με τα μεταφορικά στο amazon, θες να μας εξηγήσεις;;


Τώρα που πρέπει να πληρώσουμε μεταφορικά μήπως έχουν βελτιωθεί οι χρόνοι παράδοσης ή όχι;

phantom77
20-08-13, 13:40
Τώρα που πρέπει να πληρώσουμε μεταφορικά μήπως έχουν βελτιωθεί οι χρόνοι παράδοσης ή όχι;

Αν και δεν έχω παραγγείλει απο τον Ιουνιο, δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι. Πάλι με Royal Mail\DHL Post θα τα στέλνουν.

Αυτό που έχει αλλάξει είναι οτι μπορείς να δώσεις εντολή να έρθουν όλα μαζί σε ένα πακέτο και όχι σε 5 επειδή έτσι τους βολεύει.

alekan
20-08-13, 13:42
Παρήγγειλα ένα σταντ επισκευής ποδηλάτου, fulfilled by Amazon, έρχεται με ups. Έφυγε χθες, αύριο θα το έχω.

euri
20-08-13, 14:00
Τώρα που πρέπει να πληρώσουμε μεταφορικά μήπως έχουν βελτιωθεί οι χρόνοι παράδοσης ή όχι;

Τις ίδιες υπηρεσίες χρησιμοποιούν. Τα δωρεάν μεταφορικά δε σήμαινε αναγκαστικά υπηρεσία αποστολής κατώτερων προδιαγραφών. Ξαναλέω ότι στο παρελθόν έχω παραγγείλει προϊόν με Super Saver Delivery (δωρεάν μεταφορικά) και ήρθε την επομένη η μεθεπομένη με UPS.

frap
20-08-13, 15:49
Παρήγγειλα ένα σταντ επισκευής ποδηλάτου, fulfilled by Amazon, έρχεται με ups. Έφυγε χθες, αύριο θα το έχω.
Πες μας και ποιο :)

alekan
20-08-13, 16:52
Πες μας και ποιο :)
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004UFS9AE/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

cool11
20-08-13, 17:36
Δεν ξερω ποσοι το εχετε 'χωνεψει' οτι κοπηκαν τα δωρεαν μεταφορικα, αλλα εγω παντως οχι.
Ειναι σαν να μου εκαναν καψονι.
Και πλεον προτιμω να μην περνώ απο το μαγαζι του amazon, αλλα να ψαχνομαι στο ebay, βρισκοντας πολλα πραγματα με free shipping ή και ελάχιστα μεταφορικα.
Η διακοπη της δωρεαν παραδοσης του amazon, ειλικρινα, με χαλασε πολυ.
Οπως δεν με 'εβλεπε' πριν τα δωρεαν μεταφορικα το amazon, ετσι δεν θα με βλεπει και τωρα πλεον.
Ανακαλυψα το αμαζον λογω των δωρεαν μεταφορικων του.
Εφοσον τα εκοψε, θα κοιταζω αλλου, για μενα εχει σχεδον τελειωσει (εκτος κι αν κατι ειναι τοσο σπανιο που δεν το βρισκω αλλου, αλλα το θεωρω απιθανο).
Γιατι να μπω στο amazon? Στο ebay, θα βρω και με free shipping, εχω ελπιδες. Στο amazon δεν υπαρχει πλεον αυτη η περιπτωση.
Αντε γεια, κατα 95%.

RASTAVIPER
20-08-13, 18:16
Δεν ξερω ποσοι το εχετε 'χωνεψει' οτι κοπηκαν τα δωρεαν μεταφορικα, αλλα εγω παντως οχι.
Ειναι σαν να μου εκαναν καψονι.
Και πλεον προτιμω να μην περνώ απο το μαγαζι του amazon, αλλα να ψαχνομαι στο ebay, βρισκοντας πολλα πραγματα μπε free shipping ή και ελάχιστα μεταφορικα.
Η διακοπη της δωρεαν παραδοσης του amazon, ειλικρινα, με χαλασε πολυ.
Οπως δεν με 'εβλεπε' πριν τα δωρεαν μεταφορικα το amazon, ετσι δεν θα με βλεπει και τωρα πλεον.
Ανακαλυψα το αμαζον λογω των δωρεαν μεταφορικων του.
Εφοσον τα εκοψε, θα κοιταζω αλλου, για μενα εχει σχεδον τελειωσει (εκτος κι αν κατι ειναι τοσο σπανιο που δεν το βρισκω αλλου, αλλα το θεωρω απιθανο).
Γιατι να μπω στο amazon? Στο ebay, θα βρω και με free shipping, εχω ελπιδες. Στο amazon δεν υπαρχει πλεον αυτη η περιπτωση.
Αντε γεια, κατα 95%.
Αναφερεσαι συνέχεια στο free shipping του eBay.
Στο ebay τα μόνα προϊόντα που έχουν δωρεάν μεταφορικά είναι κινεζιες.
Αν λοιπον σε ενδιαφέρουν αποκλειστικά τέτοια προϊόντα, τότε μάλλον κακώς από την αρχή ασχοληθηκες με το Αμαζον, καθώς σίγουρα παίζουν σε καλύτερη τιμή στο EBay.
Τα πλεονεκτήματα του Αμαζον είναι σε άλλα προϊόντα.

chriszah
20-08-13, 21:39
Δεν ξερω ποσοι το εχετε 'χωνεψει' οτι κοπηκαν τα δωρεαν μεταφορικα, αλλα εγω παντως οχι.
Ειναι σαν να μου εκαναν καψονι.
Και πλεον προτιμω να μην περνώ απο το μαγαζι του amazon, αλλα να ψαχνομαι στο ebay, βρισκοντας πολλα πραγματα με free shipping ή και ελάχιστα μεταφορικα.
Η διακοπη της δωρεαν παραδοσης του amazon, ειλικρινα, με χαλασε πολυ.
Οπως δεν με 'εβλεπε' πριν τα δωρεαν μεταφορικα το amazon, ετσι δεν θα με βλεπει και τωρα πλεον.
Ανακαλυψα το αμαζον λογω των δωρεαν μεταφορικων του.
Εφοσον τα εκοψε, θα κοιταζω αλλου, για μενα εχει σχεδον τελειωσει (εκτος κι αν κατι ειναι τοσο σπανιο που δεν το βρισκω αλλου, αλλα το θεωρω απιθανο).
Γιατι να μπω στο amazon? Στο ebay, θα βρω και με free shipping, εχω ελπιδες. Στο amazon δεν υπαρχει πλεον αυτη η περιπτωση.
Αντε γεια, κατα 95%.

Δεν το έχουμε χωνέψει αλλά όταν παίρνεις ένα μαγιό (από άλλο μαγαζί βέβαια) και με express delivery (20 λίρες και σε 2 μέρες στη Πάτρα) σου βγαίνει 30 ευρώ φθηνότερα από την τιμή του hondos, λες στα @@ μου τα μεταφορικά με τους Έλληνες λωποδύτες καταστηματάρχες :evil:

NaGR
21-08-13, 10:57
δεν συγκρίνει amazon με ελληνικά φυσικά καταστήματα.
συγκρίνει amazon με ebay ή άλλα online καταστήματα.
τείνω να συμφωνήσω οτι η συνολική τιμή, μτφ +23% ΦΠΑ (μη το ξεχνάτε διότι σε αγορές απο αλλού συνήθως κερδίζετε και το μικρότερο ΦΠΑ της εκάστοτε χώρας) τελικά είναι μη ανταγωνιστική.
το μόνο πλεονέκτημα που βλέπω πλέον είναι τα αγγλικά και η σχετική ποικιλία αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για να ψωνίζω τυφλά απο εκεί. άσε που δεν παίρνει paypal.

alexgk
21-08-13, 18:49
Αναφερεσαι συνέχεια στο free shipping του eBay.
Στο ebay τα μόνα προϊόντα που έχουν δωρεάν μεταφορικά είναι κινεζιες.
Αν λοιπον σε ενδιαφέρουν αποκλειστικά τέτοια προϊόντα, τότε μάλλον κακώς από την αρχή ασχοληθηκες με το Αμαζον, καθώς σίγουρα παίζουν σε καλύτερη τιμή στο EBay.
Τα πλεονεκτήματα του Αμαζον είναι σε άλλα προϊόντα.
Και στην εξυπηρέτηση αν βγει το προϊόν ελαττωματικό ή δεν φτάσει στον παραλήπτη.

macjohny
23-08-13, 16:32
όπως θα δείτε και στο screenshot ενώ το προιον που πάω να αγοράσω κοστίζει 429 λίρες στο καλάθι μου το προσθέτει με 439.73 χώρια απο τα μεταφορικά 7.51.
καμιά ιδέα γιατι το 429 έγινε 439.73 ; 127709

Tsene
23-08-13, 16:33
Διαφορετικό ΦΠΑ Ελλάδας από UK.

kasadi
23-08-13, 16:36
@macjohny είναι γιατί το αγοράζεις με ελληνικό ΦΠΑ.

macjohny
23-08-13, 16:41
Διαφορετικό ΦΠΑ Ελλάδας από UK.

:mad: μάλιστα.
επίσης η πολιτική για την ισοτιμία στο amazon ποια είναι; την έχει στο 1.21 προς ευρώ ενώ σήμερα είναι στο 1.16

ipo
23-08-13, 16:49
Οι απορίες που εκφράζεις είναι εύλογες. Μπορείς να βρεις απαντήσεις σε αυτές, καθώς και πολλές ακόμα σημαντικές πληροφορίες για το θέμα, αν διαβάσεις το παρόν νήμα. Έχουν συζητηθεί πολλές φορές και έχουν προταθεί κατάλληλες λύσεις και συμβουλές αγοράς, οι οποίες θα φανούν χρήσιμες στις μελλοντικές αγορές σου.

cool11
26-08-13, 23:25
Amazon uk, για ελληνες χρηστες, στην νέα εποχη των ....μεταφορικών.
Το φερε η συγκυρία, να μην βρισκω αυτο που ηθελα αλλου.
Ενα κουτακι με το προϊον που ηθελα, περιπου σε μεγεθος 'πακετου τσιγαρων' ή λίγο μεγαλύτερο.
Κόστος προϊοντος: 35 λιρες.
Μεταφορικά (μοναδικός τροπος αποστολης-standard delivery): 28 λίρες.
Φυσικα, αν και το ηθελα, το θεωρω μέγιστη κοροϊδία, να πληρώσω σχεδόν το κόστος ενός ακόμη εξτρα προϊοντος, ως μεταφορικό κόστος. Τρελό! Αναγκαστικά, δεν κάνω την παραγγελία.
Κρίμα amazon.

phantom77
26-08-13, 23:31
Πολλά μου φαίνονται τα μεταφορικά. Μήπως το είδος ήταν απο τρίτο πωλητή; Ορισμένοι "δαγκώνουν" άγρια με τις χρεώσεις τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.