PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

cool11
27-08-13, 07:45
Ναι, απο τρίτο πωλητη ηταν.

jap
27-08-13, 08:52
Άρα τα ίδια θα πλήρωνες σε μεταφορικά και με το προηγούμενο καθεστώς.

dpa2006
27-08-13, 10:59
το amazon us να υποθέσω ότι δεν παραδίδει δωρεάν πλέον στην Ελλάδα;

alekan
27-08-13, 11:11
το amazon us να υποθέσω ότι δεν παραδίδει δωρεάν πλέον στην Ελλάδα;

Παραδίδει, αλλά όχι τα πάντα

-21grams
27-08-13, 12:43
Συν το ότι εμπλέκονται Τελώνες & Φαρισαίοι. Ή κάνω λάθος;
[Είμαι εγγεγραμμένος και στα δύο, αλλά δεν έχω παραγγείλει ποτέ τίποτα απ' το Αμερικάνικο γι αυτόν ακριβώς τον λόγο]

jap
27-08-13, 12:44
Για δωρεάν ήταν η ερώτηση, ποτέ δεν παρέδιδε δωρεάν και σε όσα παραδίδει είναι ιδιαίτερα ασύμφορα τα μεταφορικά. Προσωπικά ψάχνω μήνες κάτι να συμφέρει από us για να ξοδέψω ένα κουπόνι και το έξτρα κόστος των μεταφορικών υπερβαίνει την αξία του κουπονιού.

alekan
27-08-13, 13:55
Από το αμερικάνικο, μόνο άυλα (games, ebooks) ή το Kindle

phantom77
27-08-13, 14:27
Ή καμιά τρελή προσφορά. Είχα παραγγείλει τη δεύτερη σαιζόν του Game of Thrones σε bluray λίγο πριν κυκλοφορήσει με €28, συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών. Στο αγγλικό είχε πάνω απο €40.

jap
27-08-13, 16:48
Μόλις βρήκα κάτι κατάλληλο και ξόδεψα το κουπόνι μου. :dance: Βιβλίο στα $26 + $8 μεταφορικά, ενώ στο UK έκανε £30, σε bookdepository εξαντλημένο. Πήρα βέβαια σκληρόδετο ενώ ήθελα μαλακό, αλλά μικρό το κακό.

-21grams
28-08-13, 10:21
Μόλις βρήκα κάτι κατάλληλο και ξόδεψα το κουπόνι μου. :dance: Βιβλίο στα $26 + $8 μεταφορικά, ενώ στο UK έκανε £30, σε bookdepository εξαντλημένο. Πήρα βέβαια σκληρόδετο ενώ ήθελα μαλακό, αλλά μικρό το κακό.Α, είσαι και περίεργος!
Hardcover > Paperback

jap
28-08-13, 10:40
Εγώ πάντα τα μισούσα. Όταν πιάνω σκληρόδετο αισθάνομαι beta tester και early adopter που πληρώνει παραπάνω, πρόσφατα πήρα και ένα βιβλίο σε preorder τρομάρα μου. Και ο λόγος στη διαφορά της τιμής δεν είναι το κόστος, είναι το διαφορετικό τιράζ. Πρόσφατα άρχισα να διαβάζω ebooks στο τάμπλετ, που το προτιμώ ασύγκριτα (πρεσβυωπία γαρ) και είναι και πολύ φτηνότερα σε σύγκριση με τα άλλα, αλλά δεν βρίσκεις τα πάντα.

Zus
28-08-13, 11:53
Πλάκα κάνεις. Μεγάλο συν το Hardcover. Αν δεν είχαμε τους μισθούς που έχουμε, θα τα προτιμούσα σε κάθε αγορά.

anon
28-08-13, 20:08
EΚτός απο βιβλία τύπου βίπερ-νόρα, μακράν καλύτερο το σκληρόδετο. Λόγω καλύτερου δεσίματος αντέχει. και είναι καλύτερο όταν το βάζεις στην βιβλιοθήκη. Αν δεν το βάλεις στην βιβλιοθήκη, δεν στραβώνει. μειονέκτημα; δεν μπορείς να το "στριμώξεις" εύκολα εαν χρειαστεί σε κάποιο σακ βουαγιάζ...

dimitristsakonas
09-09-13, 16:43
γεια και χαρα σε ολα τα μελη !!! θελω να αγορασω τα εξησ ακουστικα απο το amazon uk :http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00368CICQ/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3Q10Z8G93HAY9΄ γνωριζεται κατα ποσο ειναι αξιοπιστοσ ο συγεκριμενοσ πολιτησ μιασ και αναλαμβανει την πωληση τουσ το amαzon η να τα παραγειλω απευθειασ απο το amazon που κοστιζουν 50 λιρεσ παραπανω το διο ισχει και για αυτην την περιπτωση http://www.amazon.co.uk/gp/product/B008N5HU7A/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=AEON4WGBY9QIW αν τα παραγειλω ωσ δωρο θα εχει εγγυηση μιασ και δεν θα υπαρχει τιμολογιο η αν τα παραγειλω κανονικα με πωλητη το amazon θα περασει τελωνειο λογω τιμησ΄ ? ευχαριστω!!!!

phantom77
09-09-13, 19:37
Πρώτα απ' όλα, αγορές απο το Amazon UK δεν περνούν απο τελωνείο.

Τα ακουστικά θα φύγουν απο τις αποθήκες του Amazon αλλα σε περίπτωση βλάβης πρέπει να συνεννοηθείς με την home AV direct. Πρόβλημα με την εγγύηση δεν υπάρχει, ακόμα και ως δώρο αν έρθει θα έχει δελτίο αποστολής χωρίς να αναφέρεται τιμή.

Φανερός Πράκτωρ
09-09-13, 19:51
@dimitristsakonas
εγώ έχω μια άλλη ερώτηση, είσαι σίγουρος ότι θέλεις να δώσεις τόσα λεφτά για ακουστικά ψείρες

phantom77
09-09-13, 19:58
Δεν είναι μόνο ακουστικά, είναι handsfree με noise cancellation.
Είναι αρκετά τα λεφτά αλλα υπάρχουν και πολύ ακριβότερα.

Φανερός Πράκτωρ
09-09-13, 20:05
Noise Isolation είναι επειδή είναι in-ear. Δεν πρέπει να έχουν κάποιο ηλεκτρικό κύκλωμα για noise cancellation.
Πάντως οι ψείρες είναι ευαίσθητα ακουστικά που συνήθως τα κακομεταχειρίζεσαι επειδή μπαίνουν σε τσέπες, τσάντες κλπ κλπ
Επιπλέον στις συνθήκες που συνήθως τα χρησιμοποιείς (λεωφορείο, δρόμος κλπ) έχεις τόσο θόρυβο που δεν έχει νόημα να μιλάς για ιδιαίτερη πιστότητα ήχου. Τέλος (dimitristsakonas) ελπίζω να έχεις δοκιμάσει in-ear γιατί μπορεί να τα βρεις ενοχλητικά στο αυτί και είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά και μετά να καταλάβεις ότι δεν σου κάνουν/σε ενοχλούν.

phantom77
09-09-13, 20:19
Ακουστικό απο ακουστικό μπορεί να έχει πολύ μεγάλες διαφορές στην ποιότητα ήχου, ακόμα και σε θορυβώδες περιβάλλον. Και εγώ δεν το περίμενα αλλα τελευταία το διαπίστωσα.

Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, η home AV direct είναι authorised Klipsch retailer οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με εγγύηση.

akilleas
09-09-13, 23:17
Τέλος (dimitristsakonas) ελπίζω να έχεις δοκιμάσει in-ear γιατί μπορεί να τα βρεις ενοχλητικά στο αυτί και είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά και μετά να καταλάβεις ότι δεν σου κάνουν/σε ενοχλούν.

Ακόμη δεν μπορώ να ξεχάσω την έντονη φαγούρα που είχα όταν πρωτοδοκίμασα in ear ακουστικά.
Τώρα βέβαια όλα καλά.

alexgk
12-09-13, 09:15
Ακόμη δεν μπορώ να ξεχάσω την έντονη φαγούρα που είχα όταν πρωτοδοκίμασα in ear ακουστικά.
Τώρα βέβαια όλα καλά.

Αυτά τα ακουστικά σε σχέση με τα συνηθισμένα έχουν το πλεονέκτημα ότι δε βγαίνουν το ίδιο εύκολα από το αυτί;

phantom77
12-09-13, 13:39
Αν βάλεις το σωστό μέγεθος pads, δεν βγαίνουν με τίποτα.

senkradvii
12-09-13, 22:14
Αν βάλεις το σωστό μέγεθος pads, δεν βγαίνουν με τίποτα.

Και τελικά πως τα βγάζεις; :what:

:p

phantom77
12-09-13, 22:25
Και τελικά πως τα βγάζεις; :what:

:p

Με κατσαβίδι πλακέ. :p

senkradvii
12-09-13, 23:03
Με κατσαβίδι πλακέ. :p

Aφού δεν τα βγάζεις με μαγνήτη όπως τις ψείρες που χρησιμοποιεί πλέον η φοιτητιώσα νεολαία ετούτου του τόπου, πάλι καλά.. :p

enasdios
13-09-13, 20:22
ήθελα να αγοράσω ένα καλλυντικό (https://www.amazon.co.uk/Victorias-Secret-Charm-Refreshing-250ml/dp/B003YSRZJ4/ref=sr_1_1?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1378912814) και δεν το στέλνουν ελλάδα. Με τι λογική; Ξέρει κανείς;

senkradvii
13-09-13, 20:34
ήθελα να αγοράσω ένα καλλυντικό (https://www.amazon.co.uk/Victorias-Secret-Charm-Refreshing-250ml/dp/B003YSRZJ4/ref=sr_1_1?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1378912814) και δεν το στέλνουν ελλάδα. Με τι λογική; Ξέρει κανείς;

Mε την λογική του ότι καθένας είναι ελεύθερος να δραστηριοποιείται όπου θέλει; :what:

Άλλωστε ο πωλητής είναι ο afrocosmetics4u και όχι το amazon.

daywalker06
13-09-13, 20:51
Ελλάδα το στέλνουν αλλά με 12£ :)

enasdios
14-09-13, 02:37
Ελλάδα το στέλνουν αλλά με 12£ :)
πού;, δε το βλέπω... :(

3lbereth
14-09-13, 12:47
Αν πας στο link της afrocosmetics, θα μπορέσεις να βρεις περισσότερες πληροφορίες για το κατάστημα.
Δεξιά στο κάτω μέρος της σελίδας θα δείς το Delivery Rates. Η Ελλάδα ανήκει στη Ζώνη 2 όπου πληρώνεις £3.99/κομμάτι + £7.99/αποστολή.
Μπορείς επίσης να βάλεις το προϊόν στο καλάθι σου και να προχωρήσεις την παραγγελία μέχρι εκεί που ορίζεις διεύθυνση αποστολής. Αν ο πωλητής δεν στέλνει Ελλάδα, θα σου βγάλει μήνυμα.
Αν προχωρήσεις ένα βήμα πριν την οριστική επιβεβαίωση παραγγελίας, βλέπεις και το τελικό κόστος.
Υπ' όψιν, θα έχεις μιά μικρή διαφορά (προς τα πάνω φυσικά!) λόγω διαφοράς ελληνικού-αγγλικού ΦΠΑ.

Mouse Potato
14-09-13, 13:35
Υπ' όψιν, θα έχεις μιά μικρή διαφορά (προς τα πάνω φυσικά!) λόγω διαφοράς ελληνικού-αγγλικού ΦΠΑ.

Διόρθωση: Ο αγοραστής δεν πληρώνει ελληνικό ΦΠΑ από 3ους πωλητές εφόσον αυτοί δεν έχουν ελληνικό VAT number όπως το Amazon.

3lbereth
14-09-13, 13:42
Σωστός! Ξέχασα οτι δεν τιμολογεί το amazon.

cool11
14-09-13, 15:43
Παντως, νομιζω πλεον ειναι ασυμφορη η αγορα μεγαλων αντικειμενων απο αμαζον. Ογκος/βαρος, σημαινουν απιστευτα μεταφορικα.
Πριν, δεν υπηρχαν!
Εγω αγοραζα καθε χρονο μια κουτα απο ενα προιον (βρωσιμο). Εκανε γυρω στις 22 λιρες. Ερχονταν δωρεαν.
Τωρα κανει παλι 22 λιρες. Αλλα θελει μεταφορικα (για την μεγαλη κουτα), γυρω στις 15 λιρες!!!!!
Ε, τοτε το αγοραζα.
Τωρα δεν το αγοραζω.
Δεν μπορω να πληρωνω 'το ενα αλλο ενα'. Μεταφορικα, περιπου στο 80% της τιμης του ιδιου του προϊοντος.
Εντελως ασυμφορο.
Τετοιες αγορες χαθηκαν απο το amazon.

phantom77
14-09-13, 18:53
Καλά θα κάνουμε τέτοια παραδείγματα να τους τα λέμε μήπως και αλλάξει κάτι. Εγώ π.χ. δεν έχω αγοράσει τίποτα απο εκει τους τελευταίους 3 μήνες.

akilleas
15-09-13, 07:52
Το ίδιο και εγώ. Έπερνα 3 κούτες με Pampers των 70λιρών περίπου και πλέον σταμάτησα.
Είμαι σίγουρος ότι το καταλάβανε, γιαυτό και μας ρίξανε κατηγορία στα μεταφορικά, αλλά αυτό δεν βοηθάει σε κάτι.
Το μέλλον θα δείξει.

cool11
19-09-13, 22:08
O λογαριασμος μου εχει μεσα αυτη τη στιγμη 41,53 ευρω, και το προιον που θελω να αγορασω απο αμαζον κοστιζει συνολικα τελικη τιμη 35 λιρες = 41,50 ευρω! (αυτη τη στιγμη, αργοτερα μπορει να αλλαξει η ισοτιμια)
3 λεπτα...αέρας!
Να την κανω την συναλλαγη, ή θα 'χτυπήσει';
Υποθετω οτι δεν θα εχει ικανο υπολοιπο για να με χρεωση η πειραιως την προμηθεια αλλαγης νομισματος;
Ειναι μονο αυτο το προβλημα, ή με οριακα χρηματα μπορει να εχει προβλημα και η ίδια η συναλλαγη στο amazon?

lewton
20-09-13, 09:11
O λογαριασμος μου εχει μεσα αυτη τη στιγμη 41,53 ευρω, και το προιον που θελω να αγορασω απο αμαζον κοστιζει συνολικα τελικη τιμη 35 λιρες = 41,50 ευρω! (αυτη τη στιγμη, αργοτερα μπορει να αλλαξει η ισοτιμια)
3 λεπτα...αέρας!
Να την κανω την συναλλαγη, ή θα 'χτυπήσει';
Υποθετω οτι δεν θα εχει ικανο υπολοιπο για να με χρεωση η πειραιως την προμηθεια αλλαγης νομισματος;
Ειναι μονο αυτο το προβλημα, ή με οριακα χρηματα μπορει να εχει προβλημα και η ίδια η συναλλαγη στο amazon?
Θέλεις να σε πάρουμε από το χεράκι;
Δοκιμάζεις και να περάσει πέρασε, αν χτυπήσει χτύπησε.
Έλεος.

cool11
20-09-13, 09:20
lewton σε παρακαλω οχι ειρωνιες.
Ρωτω για να μην κανω καμια συναλλαγη επισφαλη, και δημιουργηθει προβλημα.
Δεν θελω να χτυπανε flags στα συστηματα (amazon, τραπεζα κλπ) με το ονομα μου.

phantom77
20-09-13, 12:00
Και γιατί δεν βάζεις €2-€3 παραπάνω;

cool11
20-09-13, 12:05
Εντος των ημερων, θα μπει η νεα μισθοδοσια εκει, οποτε δεν θα εχω θεμα.
Απλα ελεγα να τρεξω λιγο την παραγγελια, μην περιμενω αδικα καποιες μερες.

RASTAVIPER
20-09-13, 14:15
lewton σε παρακαλω οχι ειρωνιες.
Ρωτω για να μην κανω καμια συναλλαγη επισφαλη, και δημιουργηθει προβλημα.
Δεν θελω να χτυπανε flags στα συστηματα (amazon, τραπεζα κλπ) με το ονομα μου.

Τι flags ρε παληκαρι;
Το θες το προϊόν; Το Amazon φοβάσαι μην σε κλέψει;
Βάλε μερικά ευρώ ακόμα όπως σου είπαν και τελείωσε το θεωρητικό μέρος.

senkradvii
20-09-13, 14:33
Tειρεσίας και στο amazon. :p

lewton
20-09-13, 23:56
lewton σε παρακαλω οχι ειρωνιες.
Ρωτω για να μην κανω καμια συναλλαγη επισφαλη, και δημιουργηθει προβλημα.
Δεν θελω να χτυπανε flags στα συστηματα (amazon, τραπεζα κλπ) με το ονομα μου.

Δεν υπάρχει επισφαλής συναλλαγή.
Ή εγκρίνεται ή απορρίπτεται. Θα το ξέρεις εντός ολίγων δευτερολέπτων από το πάτημα του submit.

Για να είμαι 100% ακριβής υπάρχει πάντα μια μικρή πιθανότητα να γίνει λάθος.
Αν το λάθος γίνει εις βάρος σου τους το λες και ή σου επιστρέφουν τα χρήματα ή σου στέλνουν το προϊόν (πχ αν σε χρέωσαν αλλά δεν έφυγε το προϊόν).
Αν το λάθος γίνει υπέρ σου, απλά κάνεις την πάπια. Μου έχει συμβεί 2 φορές σε συναλλαγή με κάρτα, μια φορά on-line και μια φορά με φυσική συναλλαγή σε super-market, που έκανα τα ψώνια μου, έχω μάλιστα ακόμα κρατήσει την απόδειξη ως κειμήλιο (:p) και ποτέ δε χρεώθηκε η κάρτα μου. Δυστυχώς το ποσό ήταν μόλις CHF 15 (κανα 12άρι ευρώ)...

cool11
02-10-13, 19:20
Σημερα ειχα ενα θεματάκι με το amazon.
Επι μέρες 'λιμναζε' μια παραγγελια που το amazon για τους δικους του λογους δεν την προχωρουσε.
Ειχα παραγγειλει παρασκευη, και παροτι ελεγε ετοιμοπαραδοτο, ακομη και χτες Τριτη, ημασταν στο σημειο 0.
Χτες βραδυ λοιπον, κανοντας την απλοϊκή υποθεση οτι δεν θα συμβει το 'μοιραιο' για λιγες μονο ωρες, προχωρησα σε καποιες αλλες συναλλαγες μεσω ebay, απο τον ιδιο λογαριασμο, οι οποιες ομως δεν αφηναν επαρκες υπολοιπο στον λογαριασμο, για να προχωρησει και το αμαζον.
Φυσικα, επειδη την παραγγελια στο αμαζον την ηθελα, δεν θα το αφηνα ετσι, πηγα χτες βραδυ και εβαλα χρηματα στο λογαριασμο, και οντως απο σημερα το πρωι ηταν διαθεσιμα, και φυσικα ετσι με τα συνολικα εναπομειντα χρηματα ανετα θα μπορουσε να διεκπεραιωθει και το αμαζον.
Οποτε, λεω, για λιγες ωρες, τι στο καλο, τωρα θα βρεθει να θελησει να τραβηξει χρηματα το αμαζον; Απο το βραδυ της τριτης ως τα ξημερωματα τεταρτης;
Ελα ομως που ενω τοσες μερες το αμαζον κοιμονταν τον υπνο του δικαιου, του 'ηρθε' να κανει τη συναλλαγη τα μεσανυχτα της τριτης!
Φυσικα, επεσε στο 'κενο' των λιγων ωρων που δεν υπηρχε επαρκες υπολοιπο.
Μου ηρθε μηνυμα λοιπον

We're writing to let you know that we are having difficulty processing your Visa for one or more items in the above transaction.

We will try charging your credit card again shortly. It is not necessary to place a new order, but you may want to review the payment information for your order and make sure it is correct and current.

To do this:

1. Go to our home page (www.amazon.co.uk) then click "Your Account" on the top right menu.

2. Click on "View Open Orders".

3. You'll now see all your current open orders.

4. Click on "Change Payment Method".

5. You can review your current payment method, choose a different payment method, or enter a new one if the card number has changed.


Φυσικα, δεν εχω να αλλαξω κατι, γνωριζω τι συνεβη.

Γκαντεμια παντως.

Το ερωτημα μου ειναι: χρειαζεται εγω να κανω κατι, ή θα ξαναεπιχειρησει το αμαζον να χρεωσει και τοτε ολα θα πανε καλα;
(We will try charging your credit card again shortly. )
Παντως μεχρι ωρας, και ειναι βραδυ τεταρτης, το 'θαυμαστικο' παραμενει στις παραγγελιες μου, στη σελιδα του αμαζον.

alekan
02-10-13, 19:28
Θα τους βάλεις εσύ να ξαναχρεώσουν την ίδια κάρτα, μέσα από την παραγγελία.

del_ahmettt
02-10-13, 19:34
cool11, δεν είναι τίποτα! Το έχω κανει και εγώ σκοπιμα μερικές φορές για να δεσμευσω ενα ειδος σε καλη τιμή!
Ακολουθησε το link που σου δινουν και απλώς επιβεβαίωσε την ιδια καρτα σου.

Η παραγγελία ακυρωνεται αν δεν εχουν καταφερει να σου χρεωσουν την καρτα υστερα οπο αρκετες μερες (δεν θυμαμαι ακριβως ποσες)

cool11
02-10-13, 19:55
Ok, εκανα retry για την καρτα.
Τωρα εφυγε το θαυμαστικο. Μαλλον περιμενω να χρεωσουν τωρα, σωστα;

darax
08-10-13, 21:15
Βλέπετε να αλλάζει η χρέωση για τα έξοδα ταχυδρομείου ενόψει γιορτών ??

phantom77
08-10-13, 21:19
Σιγά να μην συγκινηθούν οι Άγγλοι :p

darax
08-10-13, 21:42
...έστω να τα μειώσουν λίγο .Δεν είμαστε μικρή αγορά !!

@ ADSLgr.com All rights reserved.