PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

Mouse Potato
08-10-13, 22:39
Βλέπετε να αλλάζει η χρέωση για τα έξοδα ταχυδρομείου ενόψει γιορτών ??

Το θέμα δεν είναι να μειωθούν αλλά να καταργηθούν. :what:

[Ο κλασσικός αδηφάγος - καλομαθημένος Έλληνας]

del_ahmettt
09-10-13, 22:19
Εβαλα μια παραγγελία της τάξης των 150€ και μου την εσπασαν σε 3 ξεχωριστές, όλες χωρίς Tracking! Καμία με courier! Στην καλυτερη σε 15 μερες με τα ΕΛΤΑ.... Απαραδεκτοι, που δεν έχουν οριο αγορών για δωρεαν μεταφορικά. Ολα τα σοβαρά μαγαζια εχουν...

andm
13-10-13, 10:24
Στείλε μήνυμα ότι δεν σου ήρθαν :3

phantom77
13-10-13, 10:28
Εβαλα μια παραγγελία της τάξης των 150€ και μου την εσπασαν σε 3 ξεχωριστές, όλες χωρίς Tracking! Καμία με courier! Στην καλυτερη σε 15 μερες με τα ΕΛΤΑ.... Απαραδεκτοι, που δεν έχουν οριο αγορών για δωρεαν μεταφορικά. Ολα τα σοβαρά μαγαζια εχουν...
Είχες τσεκάρει την επιλογή να τα στείλουν σε όσο το δυνατόν λιγότερα πακέτα;


Στείλε μήνυμα ότι δεν σου ήρθαν :3
Ναι, αυτό πρέπει να κάνουμε όλοι. Και μετά να κλαίμε επειδή θα σταματήσουν εντελώς τις αποστολές στην Ελλάδα...

darax
13-10-13, 12:01
Μετά θα μας γειώσουν τελείως ..

del_ahmettt
13-10-13, 18:33
Είχες τσεκάρει την επιλογή να τα στείλουν σε όσο το δυνατόν λιγότερα πακέτα;
Βεβαίως! Νομίζω η διασπορά σε μικρότερα πακετα εχει να κάνει με το γεγονός ότι φευγουν τα είδη απο διαφορετικές αποθήκες. Θα μπορούσαν βέβαια να μαζευουν τα ειδη σε μια αποθηκη και μετα να τα στειλουν απο εκει με courier. Ετσι εγώ θα τα' χα σε max 1 βδομάδα στην πόρτα μου και όχι σε 20 με τα ΕΛΤΑ, όπου θα πρεπει να παω να περιμένω στην ουρά του ταχυδρομείου 1-3 φορές.



Στείλε μήνυμα ότι δεν σου ήρθαν :3

Ούτε για αστείο!
Αν είναι σωστός seller πρέπει να είμαστε και εμείς σωστοί, είτε ειναι πολυεθνική είτε Κινέζος μικρομαγαζάτορας.
Στο amazon αν και τα λάθη ειναι συχνά στις παραγγελίες, είναι άψογοι και στην επικοινωνια και στις αποζημιωσεις που δίνουν!

Amlet
20-10-13, 14:50
Ρε παιδια να ρωτησω κατι. Εχω επαγγελματικο ΑΦΜ και οταν κανω αγορες απο το Αμαζον κανονικα μου αφαιρει το VAT. Οταν κανω ομως αγορα απο πωλητες που ειναι fulfiled απο Αμαζον δεν μου τα αφαιρει. Αυτο πρεπει να ισχυει η οχι?

Ευχαριστω πολυ!

evantigger
20-10-13, 17:00
Ρε παιδια να ρωτησω κατι. Εχω επαγγελματικο ΑΦΜ και οταν κανω αγορες απο το Αμαζον κανονικα μου αφαιρει το VAT. Οταν κανω ομως αγορα απο πωλητες που ειναι fulfiled απο Αμαζον δεν μου τα αφαιρει. Αυτο πρεπει να ισχυει η οχι?

Ευχαριστω πολυ!

Πρέπει να έχουν κι αυτοί ελληνικό ΑΦΜ. Το ότι πραγματοποιεί τις αποστολές το amazon δεν έχει να κάνει με την κτήση ΑΦΜ.

Amlet
20-10-13, 17:25
Πρέπει να έχουν κι αυτοί ελληνικό ΑΦΜ. Το ότι πραγματοποιεί τις αποστολές το amazon δεν έχει να κάνει με την κτήση ΑΦΜ.

Δηλαδη δεν αφαιρουν το VAT οπως το amazon?

ariadgr
20-10-13, 18:38
Πρέπει να έχουν κι αυτοί ελληνικό ΑΦΜ. Το ότι πραγματοποιεί τις αποστολές το amazon δεν έχει να κάνει με την κτήση ΑΦΜ.

Καμία σχέση με το να έχουν αυτοί ελληνικό ΑΦΜ.
Οποιαδήποτε επιχείρηση στην ΕΕ μπορεί να πουλήσει χωρίς ΦΠΑ σε οποιαδήποτε επιχείρηση στην ΕΕ (εφόσον ο πωλητής βρίσκεται σε διαφορετική χώρα από τον αγοραστή).
Απλά φαίνεται ότι με τους sellers εκτός του ίδιου του Amazon δεν έχουν υλοποιήσει τη συγκεκριμένη λειτουργικότητα.

mr_element
20-10-13, 21:18
Ρε παιδια να ρωτησω κατι. Εχω επαγγελματικο ΑΦΜ και οταν κανω αγορες απο το Αμαζον κανονικα μου αφαιρει το VAT. Οταν κανω ομως αγορα απο πωλητες που ειναι fulfiled απο Αμαζον δεν μου τα αφαιρει. Αυτο πρεπει να ισχυει η οχι?

Ευχαριστω πολυ!


Καμία σχέση με το να έχουν αυτοί ελληνικό ΑΦΜ.
Οποιαδήποτε επιχείρηση στην ΕΕ μπορεί να πουλήσει χωρίς ΦΠΑ σε οποιαδήποτε επιχείρηση στην ΕΕ (εφόσον ο πωλητής βρίσκεται σε διαφορετική χώρα από τον αγοραστή).
Απλά φαίνεται ότι με τους sellers εκτός του ίδιου του Amazon δεν έχουν υλοποιήσει τη συγκεκριμένη λειτουργικότητα.

Άρα απ' ότι καταλαβαίνω από αυτά τα δύο (ας κάνω το highjack μου στο thread σας), γίνεται να ψωνίσεις από το ίδιο το Amazon (ανεξαρτήτως domain .co.uk / .com / .de) με εταιρικό Α.Φ.Μ. και να σου αφαιρεθεί το VAT; Γιατί μόλις σήμερα το ψάχναμε αυτό με ένα φιλαράκι και δεν μπορούσαμε να βρούμε τις σχετικές επιλογές (για τύπωση τιμολογίου κλπ.) και υποθέσαμε ότι δε γίνεται καθόλου.

Είναι κάποιο option μήπως όταν πρώτο-δημιουργείς τον λογαριασμό;

Φιλικά.

ariadgr
20-10-13, 21:39
http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=502576

giannistrsl
26-10-13, 03:43
Παρακαλώ τη συμβουλή σας σε κατι που μου συνέβει.
Επηδεί στο ταχυδρομείο πειραιά δεν τους χωνεύω καθόλου , και κλέβουν και κινητά ταμπλετ κτλ. τις τελευταίες μου παραγγελίες τις παραλαμβάνω σε άλλο κεντρικό κατάστημα ως P.R. το λεγόμενο post restant.Παραμένει δηλαδή εκει το δεμα μεχρι να πας να το παρεις με τη ταυτοτητά σου.
Εκανα λοιπόν την ίδια κίνηση σε μία παραγγελία προχτές.
Σκέφτηκα όμως τη περίπτωση το amazon να κάνει στη standard delivery αποστολή με ups , και ξέρω ότι η ups ΔΕΝ παραδίδει σε ταχυδρομεία.
Κάνω λοιπόν chat και ρωτάω : -Θα μου έρθει με airmail? , μου απαντάει : -Ναι ( νόμιζα ότι κατάλαβε ) .
Το θεμα είναι όμως ότι το δεμα έφυγε τελικώς με UPS.
Στο site της UPS λέει ότι τώρα πια αλλαγή γίνεται είτε απο τον αποστολέα ( που αφού εφυγε αποκλείεται ) είτε ΜΕΤΑ την πρώτη προσπάθεια παράδοσης του δέματος.
Οπότε οι επιλογές μου είναι δύο: Α. Να τη στήσω με την ταυτότητά μου έξω απο το ταχυδρομείο. Αλλά δεν θα ξέρω τι ώρα θα πάει.
Β.Να πάρω τηλέφωνο ή να πάω προσωπικά εκεί στον υπεύθυνο του ταχυδρομείου ( είναι μικρό σχετικά ) και να του πω, το και το , είμαι ο τάδε και θα σας έρθει ένα δέμα.

Εν πάση περιπτώση ο στόχος είναι να μη γυρίσει το δέμα πίσω αγγλία ως με λανθασμένη διευθυνση κτλ. Γιατί είναι και κατι που το χρειάζομαι για ταξίδι.

Ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση η UPS να το δώσει εδώ στα ελτά? ( δε νομίζω αλλά ρωτάω μήπως άλλαξε κάτι )
Επίσης είναι δυνατό να επικοινωνήσω με το διανομέα. Για την ώρα παράδοσης κτλ?
Η DHL νομίζω είναι πιο άμεση στην εξυπηρέτηση τετοιων θεμάτων αλλά η UPS αν και καλή νομίζω στην επικοινωνία κάπως υστερεί.

Ευχαριστώ και καλές αγορές. :)

frap
26-10-13, 10:26
Κατάλαβε, ή όχι, δε θα μπορούσε να στο απαντήσει. Φεύγει με ότι αποφασίσει το σύστημα την τελευταία στιγμή.

Ασχέτως τι λέει η UPS, πάρε τηλέφωνο στα κεντρικά γραφεία τους δώσε το tracking και ζήτα αλλαγή διεύθυνσης παράδοσης. Πιθανότατα δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Ίσως πάρει μια εργάσιμη ακόμη, αλλά θα το φέρουν στην πόρτα σου.

ΥΓ. Πώς μοιάζει μια διεύθυνση PR ;

giannistrsl
26-10-13, 13:09
Κατάλαβε, ή όχι, δε θα μπορούσε να στο απαντήσει. Φεύγει με ότι αποφασίσει το σύστημα την τελευταία στιγμή.

Ασχέτως τι λέει η UPS, πάρε τηλέφωνο στα κεντρικά γραφεία τους δώσε το tracking και ζήτα αλλαγή διεύθυνσης παράδοσης. Πιθανότατα δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Ίσως πάρει μια εργάσιμη ακόμη, αλλά θα το φέρουν στην πόρτα σου.

ΥΓ. Πώς μοιάζει μια διεύθυνση PR ;

α ευχαριστώ για τη παρατήρηση, θα τους καλέσω.
P.R. POST OF KALITHEA (ας πούμε ) + την διευθυνση +ΤΚ του ταχυδρομείου εκει. , εγώ πήρα τηλέφωνο στο ταχυδρομείο που ήθελα ( μέσω της εξυπηρετησης πελατών ) και ζήτησα ακριβώς τι πρέπει να γράψω.

Ιδανικό όταν φοβάσαι στη πολυκατοικία μήπως υπάρχει κάποιος ελαφροχέρης. Μόνο που δεν πέρνεις ειδοποιητήριο.
Στο Πειραιά αφενώς έχουν αναφερθεί πολλά κρούσματα πειραγμενων πακέτων ( δεν ξέρω αν διορθωθηκε το ζητημα ) όσον αφορά κινητά και ταμπλετ από ότι διάβαζα σε άλλο φορουμ και αφετέρου στα δέματα οι υπαλληλοι ειναι για τα κλάματα.

--update--
τωρα θα πρεπει να περιμένω μέχρι τη τρίτη το πρωί.

mr_element
27-10-13, 20:41
Χαζή ερώτηση... Αν βάλει κάποιος το δικό του Α.Φ.Μ. στο amazon θα του αφαιρέσουν το VAT ή όχι; Η ουσιαστική μου ερώτηση είναι έχουν κάποιο authentication system εκείνη τη στιγμή επί τόπου για να δουν αν το Α.Φ.Μ. που δηλώνεις είναι εταιρικό ή μη ... ή το εξακριβώνουν αργότερα με διαφορετικό τρόπο ο οποίος εμπλέκει και την ελληνική εφορία μέσα κτλ; Αν ξέρει κάποιος την διαδικασία θα ήθελα να το ήξερα! Ευχαριστώ!

phantom77
27-10-13, 21:20
Υπάρχει πανευρωπαϊκό μητρώο επαγγελματικών ΑΦΜ: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html

frap
27-10-13, 21:21
Υπάρχει ευρωπαϊκό σύστημα όπου μπορούν να ελέγξουν εάν κάθε ΑΦΜ αντιστοιχεί σε ενεργή επιχείρηση (ατομική, ΟΕ, κλπ).
Αλλά ακόμη κι αν παρελπίδα περάσει το ΑΦΜ ιδιώτη, από τη μεριά του Amazon υποβάλλονται τα στοιχεία της πώλησης για να εκπέσει το ίδιο το Amazon το ΦΠΑ που δεν εισέπραξε και στη διασταύρωση από τη δική μας εφορία πιθανότατα θα φανεί και θα έχεις τραβήγματα.

Οπότε... εγώ δε θα το τολμούσα.

loun3ytunes
28-10-13, 16:01
θελω να αγορασω το zowie ec1 evo mice απο το αμαζον ,επειδη δεν εχω ξανα αγορασει απο εκει πως το κανω ?

Nozomi
01-11-13, 01:23
Παρήγγειλα δύο προϊοντα (για το Note 2 :) )

Το ένα δέμα ήρθε σπίτι σήμερα με Royal Mail-ACS Ελλάδος.

Το δεύτερο έχει σταλεί σε λάθος διεύθυνση (δεν πρόλαβα να καθαρίσω την προηγούμενη απ' τον λογαριασμό μου) και επικοινώνησα με την τοπική ACS για να μου το στείλουν Αθήνα που είμαι τώρα. Στην ACS μου είπαν "κανένα πρόβλημα, στείλτε μας το Order Number του πακέτου".

Το θέμα είναι ότι στο πρώτο πακέτο που ήρθε στην σωστή διεύθυνση ΔΕΝ έχουν βάλει την Order Number της αποστολής (το έλεγξα διεξοδικά).
Άρα, αν πω στην ACS Order Number του πακέτου πως θα την βρουν απ' την στιγμή που ΔΕΝ το βάζει πάνω στο πακέτο το Amazon ;

Winterswimmer
02-11-13, 21:57
Ναι, έτσι είναι αλλά αν και πότε.

NiKapa
06-11-13, 18:16
Προσπαθω να παραγγειλω μια θηκη ταμπλετας και μου βγαζει συνεχως αυτο..

We're sorry. This item can't be shipped to your selected destination. You may either change the shipping address or delete the item from your order by changing its quantity to 0 and clicking the update button below

Γιατι ? Κρητη δεν στελνουν ??:cool:

euri
06-11-13, 18:22
Είναι από τρίτο πωλητή;

NiKapa
06-11-13, 18:26
Είναι από τρίτο πωλητή;

Μαλλον ..οποτε τα ξεχναω ?
..Sold by OGADGETHUB and Fulfilled by Amazon

euri
06-11-13, 18:42
Ναι, το ξεχνάς. Είναι συχνό το φαινόμενο κάποιοι τρίτοι πωλητές στο Amazon Marketplace να μη στέλνουν σε κάποιες χώρες.

kostas2005
07-11-13, 12:01
Ψάχνω για cat6(κατά προτίμηση) εξωτερικού χώρου
Κάτι αντίστοιχο σε utp-ftp shielded η οχι υπάρχει για να μην το αγοράζουμε από το amazon?

CAT6 "300m" Outdoor use waterproof -Direct Burial UTP Ethernet Network Cable - 550 Mhz- with crimp tools -300 meter (113 Ευρώ τελική)
http://www.amazon.co.uk/Multi-Cables-External-waterproof-Ethernet-Cable/dp/B00EOTHG0K/ref=lh_ni_t?ie=UTF8&psc=1&smid=A1C674QYW0QIQJ

john_who
07-11-13, 14:13
Περιμένω δέμα από το Amazon.uk και έχω αριθμό αποστολής 1Z96193R68018633ΧΧ (αντικατέστησα τα δύο τελευταία νούμερα με ΧΧ) σε ποιόν μεταφορέα λέτε να το ψάξω;


EDIT το βρήκα http://wwwapps.ups.com/WebTracking/track

NiKapa
07-11-13, 17:44
Tι είναι πιο γρήγορο απο τα 2 ?

1)Group my items into as few deliveries as possible
2)Dispatch my items as they become available (at extra postage cost

phantom77
07-11-13, 18:19
Εξαρτάται απο το τι θέλεις. Και με τις δύο επιλογές η παραγγελία θα ολοκληρωθεί στον ίδιο χρόνο απλά με την δεύτερη κάποια είδη θα έρθουν πριν απο άλλα.

john_who
07-11-13, 18:50
Στη δεύτερη περίπτωση θα χρεωθείς χωριστά μεταφορικά για ένα ένα τα είδη.

NiKapa
07-11-13, 20:16
Ευχαριστω παιδια ,το 2ο ειχα επιλεξει για λογους ταχυτητας αλλα δεν τους βλεπω και τοσο κινητικους >Not yet dispatched..
,το 2009 ειχα παρει κατι και σε 2 μερες ηταν εδω

phantom77
07-11-13, 20:27
To 2009 δε νομίζω να είχαν τόσες αποθήκες σε όλη την Ευρώπη. Έχει αλλάξει ο τρόπος διεκπεραίωσης.

RASTAVIPER
11-11-13, 09:27
Κοιτούσα για 1 κουτί Full tower για έναν φίλο, που κάνει έξω 180$.
Στο Αμαζον λοιπόν 120λίρες και άλλα 70λίρες τα μεταφορικά... Ε ας περιμένουν να ξαναγοράσουμε από εκεί με τέτοια μεταφορικά.

cool11
11-11-13, 09:37
Κοιτούσα για 1 κουτί Full tower για έναν φίλο, που κάνει έξω 180$.
Στο Αμαζον λοιπόν 120λίρες και άλλα 70λίρες τα μεταφορικά... Ε ας περιμένουν να ξαναγοράσουμε από εκεί με τέτοια μεταφορικά.

Ετσι.
Σε αντικειμενα με καποιο ογκο, κοστιζουν τα μεταφορικα οσο το ιδιο το προιον.
Προφανως δεν τους ενδιαφερει να πουλησουν σε εμας.

frap
11-11-13, 10:18
Βασικά, εάν διαβάσεις προσεκτικά, πάει με το βάρος....
Και επειδή μερικά είδη δε τα δέχονται με απλό ταχυδρομείο (RM/DHL) αναγκάζεσαι να πληρώσεις courier.
Υποθέτω οι 70λίρες αφορούν UPS, οπότε το ποσό δεν ακούγεται υπερβολικό για international 2nd day service.

Φανερός Πράκτωρ
11-11-13, 11:24
Η Amazon πίσω από την οθόνη, της Μαλέτ Ζαν Μπαπτιστ

http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/i-amazon-piso-apo-tin-othoni

ipo
11-11-13, 12:16
Η Amazon πίσω από την οθόνη, της Μαλέτ Ζαν Μπαπτιστ

http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/i-amazon-piso-apo-tin-othoni
Πολύ ενδιαφέρον. Το παρέθεσες πάνω που σκεφτόμουν να γράψω μερικά σχόλια στο νήμα.

Μου κάνει εντύπωση που βλέπω αμείλικτη πρακτική καταναλωτών στο forum, με σχόλια όπως "Σιγά μη δούνε τα λεφτά μας" ή "Θα πάω στον πιο φθηνό." Απορώ που τα ίδια άτομα μετά θεωρούν κακούς τους επιχειρηματίες που προσπαθούν να ελαχιστοποιήσουν το κόστος τους, τη στιγμή που οι ίδιοι οι καταναλωτές ωθούν τις επιχειρήσεις σε τέτοιες πρακτικές.

Γενικά είμαι υπέρμαχος της καταναλωτικής συνείδησης, της έρευνας αγοράς και τάσσομαι ενάντια στην αισχροκέρδεια, αλλά η καταναλωτική συμπεριφορά πρέπει να έχει και ηθικά-κοινωνικά όρια. Αν λοιπόν κάποιος αγοράζει συστηματικά από το εξωτερικό πολλά προϊόντα, ας μην παραπονιέται τουλάχιστον για την ανεργία στη χώρα του, διότι βάζει το λιθαράκι του προς αυτή την κατεύθυνση.

anon
11-11-13, 12:19
Πολύ ενδιαφέρον. Το παρέθεσες πάνω που σκεφτόμουν να γράψω μερικά σχόλια στο νήμα.

Μου κάνει εντύπωση που βλέπω αμείλικτη πρακτική καταναλωτών στο forum, με σχόλια όπως "Σιγά μη δούνε τα λεφτά μας" ή "Θα πάω στον πιο φθηνό." Απορώ που τα ίδια άτομα μετά θεωρούν κακούς τους επιχειρηματίες που προσπαθούν να ελαχιστοποιήσουν το κόστος τους, τη στιγμή που οι ίδιοι οι καταναλωτές ωθούν τις επιχειρήσεις σε τέτοιες πρακτικές.

Γενικά είμαι υπέρμαχος της καταναλωτικής συνείδησης, της έρευνας αγοράς και τάσσομαι ενάντια στην αισχροκέρδεια, αλλά η καταναλωτική συμπεριφορά πρέπει να έχει και ηθικά-κοινωνικά όρια. Αν λοιπόν κάποιος αγοράζει συστηματικά από το εξωτερικό πολλά προϊόντα, ας μην παραπονιέται τουλάχιστον για την ανεργία στη χώρα του, διότι βάζει το λιθαράκι του προς αυτή την κατεύθυνση.

Aπο την άλλη όμως να μην ξεχνάμε την συνήθη πρακτική αισχροκέρδειας ελλήνων (και ξένων) επιχειρηματιών, που ελλείψει ανταγωνισμού τοπικά, χρεώνουν όσο θέλουν. ακόμα και αλυσίδες όπως ΙΚΕΑ, LIDL και άλλες, χρεώνουν αδικαιολόγητα περισσότερα απο άλλες χώρες της ευρώπης, που έχουν και μεγαλύτερο μέσο εισόδημα.

Ο καταναλωτης έχει την ευθύνη να προωθεί τις επιχειρήσεις με τις καλύτερες τιμές ή καλύτερη σχέση κόστους / ωφέλειας. Οι συνθήκες εργασίας είναι ευθύνη της πολιτείας και των συνδικαλιστικών οργανώσεων, όχι του καταναλωτή. Η' έχεις κράτος δικαίου, ή δεν έχεις. Αλοίμονο αν πρέπει να βάλουμε στον τελικό καταναλωτή εαν τηρούνται οι προβλεπόμενες συνθήκες εργασίας, ωράρια απασχόλησης, αμοιβές, συνθήκες υγιεινής και ελέγχου διαδικασιών, και οτιδήποτε άλλο που κανονικά είναι ευθύνη της πολιτείας.

michpan
13-11-13, 01:46
Μου κάνει εντύπωση που βλέπω αμείλικτη πρακτική καταναλωτών στο forum, με σχόλια όπως "Σιγά μη δούνε τα λεφτά μας" ή "Θα πάω στον πιο φθηνό." Απορώ που τα ίδια άτομα μετά θεωρούν κακούς τους επιχειρηματίες που προσπαθούν να ελαχιστοποιήσουν το κόστος τους, τη στιγμή που οι ίδιοι οι καταναλωτές ωθούν τις επιχειρήσεις σε τέτοιες πρακτικές.

Γενικά είμαι υπέρμαχος της καταναλωτικής συνείδησης, της έρευνας αγοράς και τάσσομαι ενάντια στην αισχροκέρδεια, αλλά η καταναλωτική συμπεριφορά πρέπει να έχει και ηθικά-κοινωνικά όρια. Αν λοιπόν κάποιος αγοράζει συστηματικά από το εξωτερικό πολλά προϊόντα, ας μην παραπονιέται τουλάχιστον για την ανεργία στη χώρα του, διότι βάζει το λιθαράκι του προς αυτή την κατεύθυνση.
Καλό το σχόλιο σου και θα ήταν επίκαιρο αν βρισκόμασταν στο 1992, αλλά στο 2013 όπου η παγκόσμια οικονομία κινείται με βάση την ανταγωνιστικότητα και την ποιότητα των υπηρεσιών είναι απλά εκτός τόπου και χρόνου. Αν θέλεις να ψωνίσω από εσένα, θα πρέπει να μου προσφέρεις κάτι που δεν το βρίσκω αλλού ή δεν με συμφέρει να το βρω αλλού. Αλλιώς απλά δεν επιβιώνεις. Το να με "εκβιάζεις" εμένα να κινηθώ ενάντια σε αυτά που ορίζει η αγορά ή το συμφέρον μου με "πρόσχημα" το πρόβλημα της ανεργίας είναι αστείο όταν βλέπεις ότι οι Έλληνες επιχειρηματίες συνεχίζουν να δουλεύουν με τα ίδια περιθώρια κέρδους ενώ τα κόστη (μισθολογικά, ενοικίασης κλπ) έχουν πέσει κατά πολύ. Ειδικά σε περιόδους κρίσης, ο μέσος καταναλωτής θα σκεφτεί την τσέπη του κι όχι την τσέπη του οποιουδήποτε επιχειρηματία..


Μιχάλης

alexgk
14-11-13, 10:01
Κοιτούσα για 1 κουτί Full tower για έναν φίλο, που κάνει έξω 180$.
Στο Αμαζον λοιπόν 120λίρες και άλλα 70λίρες τα μεταφορικά... Ε ας περιμένουν να ξαναγοράσουμε από εκεί με τέτοια μεταφορικά.
Το ίδιο το amazon το πουλούσε η τρίτος πωλητής;

RASTAVIPER
14-11-13, 11:25
Το ίδιο το amazon το πουλούσε η τρίτος πωλητής;
Με αφορμη το post σου, διαπιστωσα οτι εκανα λαθος στην διευθυνση και επισης ποσο τραγικοι ειναι στην Αμαζον..
Το αρχικο ποσο 120£ (κουτι) +70£ (μεταφορικα) ηταν για παραδοση σε διευθυνση που εχω Αμερικη.
Μολις δηλωσα την διευθυνση για Αθηνα, το κουτι πηγε στις 148£ και τα μεταφορικα στα 74£.
Αρα +32£ για Ελλαδα.
Ευχαριστουμε Αμαζον και NZXT που εχετε και Free super saver delivery.

phantom77
14-11-13, 11:38
Μην ξεχνάς τη διαφορετική φορολόγηση. Για Αμερική θα πλήρωνες και δασμούς εισαγωγής οπότε θα ανέβαινε περισσότερο το κόστος.

jkoukos
14-11-13, 13:48
Με αφορμη το post σου, διαπιστωσα οτι εκανα λαθος στην διευθυνση και επισης ποσο τραγικοι ειναι στην Αμαζον..
Το αρχικο ποσο 120£ (κουτι) +70£ (μεταφορικα) ηταν για παραδοση σε διευθυνση που εχω Αμερικη.
Μολις δηλωσα την διευθυνση για Αθηνα, το κουτι πηγε στις 148£ και τα μεταφορικα στα 74£.
Αρα +32£ για Ελλαδα.
Ευχαριστουμε Αμαζον και NZXT που εχετε και Free super saver delivery.
H διαφορά στην τιμή (120 vs 148) είναι ο ΦΠΑ, που στην Ευρώπη προστίθεται.

jap
02-12-13, 13:09
Με αεροπλανάκια-ρομπότ θα παραδίδει τις παραγγελίες η Amazon (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22769&subid=2&pubid=63927478)

:hmm:

alekan
02-12-13, 13:38
Θα πάρω ένα http://en.wikipedia.org/wiki/ZU-23-2

jap
02-12-13, 14:41
Αυτό πόσο χώρο θέλει γύρω-γύρω; Χειρισμό από μακριά με το smartphone δέχεται; Έχει κανείς να μας πει;

3lbereth
04-12-13, 13:19
Τσίμπησα από Black Friday μία Dolce Gusto με 35 λίρες + 7 μεταφορικά. Σύνολο: ευρώ 51.
Εδώ, ξεκινάει από 77€.
Παρήγγειλα Παρασκευή 29/11 στις 11:00 - 14:40 λαμβάνω μήνυμα οτι το πακέτο έφυγε - Δευτέρα μεσημεράκι παρέλαβα με κούριερ.
Καθόλου, μα καθόλου άσχημα!!!

RASTAVIPER
04-12-13, 13:32
Τσίμπησα από Black Friday μία Dolce Gusto με 35 λίρες + 7 μεταφορικά. Σύνολο: ευρώ 51.
Εδώ, ξεκινάει από 77€.
Παρήγγειλα Παρασκευή 29/11 στις 11:00 - 14:40 λαμβάνω μήνυμα οτι το πακέτο έφυγε - Δευτέρα μεσημεράκι παρέλαβα με κούριερ.
Καθόλου, μα καθόλου άσχημα!!!
Ειναι αυτηθα κοκκινη που βγαινει τωρα στις 49£ απο 109. 99?
Αυτην βλεπω ως πιο φτηνη.

3lbereth
04-12-13, 22:48
Πήρα αυτή (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00CV97QBE/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1). Το amazon την έχει 49,99 λίρες αλλά είναι out-of-stock. Την είχε κατεβάσει στα 34,99 κι εξαντλήθηκε σε 5" :p.

nnn
04-12-13, 23:22
Μια χαρά, μεγειά, έχω την μη αυτόματη (χωρίς τον ρυθμιστή πίεσης) από πέρσι που είχα πάρει προσφορά στα 39€ με καμιά 70αριά καφέδες μαζί και είναι μια χαρά, απλά να θυμάσαι κάθε εξάμηνο να κάνεις αφαλάτωση αν την χρησιμοποιείς συχνά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.