PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

3lbereth
05-12-13, 02:10
Αφαλάτωση... το είχα ξεχάσει εντελώς! Έχω και μια Piccolo στο σπίτι και κλείνει χρόνο τα Χριστούγεννα.

Α! btw το amazon δε χρησιμοποιεί πλέον ελληνικό ΑΦΜ. Το τιμολόγιο που μου έστειλαν γράφει GB. Παρ' όλα αυτά, αναπροσάρμοσαν το ΦΠΑ σε 23%.

john_who
05-12-13, 08:13
Αφαλάτωση... το είχα ξεχάσει εντελώς! Έχω και μια Piccolo στο σπίτι και κλείνει χρόνο τα Χριστούγεννα.

Α! btw το amazon δε χρησιμοποιεί πλέον ελληνικό ΑΦΜ. Το τιμολόγιο που μου έστειλαν γράφει GB. Παρ' όλα αυτά, αναπροσάρμοσαν το ΦΠΑ σε 23%.
Σε κάτι είδη που παρέλαβα χθες, έχει κανονικά, Ελληνικό ΑΦΜ και διεύθυνση.

NiKapa
01-01-14, 14:00
Καλή Χρονιά σε όλους ,
ξέρει κανείς ποια κουριερ παραδίδει τα express του Amazon ;

terry39
01-01-14, 14:08
Καλή Χρονιά σε όλους ,
ξέρει κανείς ποια κουριερ παραδίδει τα express του Amazon ;

Καλή χρονιά , μια μασάζ-ο-πλάτη που είχα πάρει μου ήρθε με Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ (http://www.elta-courier.gr/index.asp) (όχι ταχυδρομείο)

NiKapa
06-01-14, 22:48
Απο το Amazon.es παράγγειλα 2 ανταπτορακια την πρωτοχρονιά ,μου έδειχνε με express ,παράδοση απο 3-7 Ιαν. ,λεω οκ ..

Τελικά εστάλη Παρασκευή 3 Ιαν απόγευμα με Ups standard :twisted:

Μέτα βίας το βλέπω να είναι εδώ τέλος αυτής της εβδομάδας ..

βρε απο δω απο κει ,με τα χίλια ζόρια μου επιστρέψανε τα μισα express μεταφορικά ,πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτο στο Αμαζον και γενικά ,δεν ξέρω αν εχει να κανει με το Ισπανικό κτλ ..

Κακή εμπειρία

Andreaslar
07-01-14, 00:38
ORDER PLACED
13 Dec 2013




Dispatched on 16 Dec 2013





DELIVERY ESTIMATE Monday 23 Dec 2013

ORDER PLACED
18 Dec 2013




Dispatched on 19 Dec 2013





DELIVERY ESTIMATE Monday 30 Dec 2013

ORDER PLACED
24 Dec 2013




Dispatched on 26 Dec 2013





DELIVERY ESTIMATE Monday 6 Jan 2014
(SSD δίσκος 100ε άνευ tracking number.....)

Δεν έχει έρθει τίποτα... όλα χωρίς tracking...

Mouse Potato
07-01-14, 00:44
Περιμένω κι εγώ παραγγελία που έφυγε από Αγγλία στις 16/12.

Θεωρητικά αυτή την εβδομάδα θα σκάσει το πρώτο (ίσως και το δεύτερο) σου δέμα.

Andreaslar
07-01-14, 18:24
Παρέλαβα σήμερα τις 2 παραγγελίες, αναμένω την 3η.
ORDER PLACED
18 Dec 2013
Dispatched on 19 Dec 2013
DELIVERY ESTIMATE Monday 30 Dec 2013

Έρχομαι από την δουλειά και βλέπω στον μαντρότοιχο δίπλα από το ταχυδρομικό κουτί, 2 μεγάλα κουτιά από Amazon... Ένας Θεός ξέρει πόσες ώρες ήταν εκτεθειμένα, αντικείμενα συνολικής αξίας 180e.
Φταίνε τα ταχυδρομεία, αλλά φταίει και η Amazon, αφού την πληρώνω μεταφορικά, στείλτα συστημένα...

Mouse Potato
08-01-14, 01:24
Να πάρεις τηλ στο κέντρο διανομής της περιοχής σου και να τους πεις να σου στέλνουν ειδοποιητήριο για μεγάλα δέματα.

vasilismf
09-01-14, 03:12
Απο το Amazon.es παράγγειλα 2 ανταπτορακια την πρωτοχρονιά ,μου έδειχνε με express ,παράδοση απο 3-7 Ιαν. ,λεω οκ ..

Τελικά εστάλη Παρασκευή 3 Ιαν απόγευμα με Ups standard :twisted:

Μέτα βίας το βλέπω να είναι εδώ τέλος αυτής της εβδομάδας ..

βρε απο δω απο κει ,με τα χίλια ζόρια μου επιστρέψανε τα μισα express μεταφορικά ,πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτο στο Αμαζον και γενικά ,δεν ξέρω αν εχει να κανει με το Ισπανικό κτλ ..

Κακή εμπειρία


φίλε σήμερα εμένα μου συνεβει το ίδιο με το ισπανικό amazon! Πριν μου το στείλουν έλεγε παράδοση 9-10 Ιανουαρίου και τελικά αντί να μου το στειλουν με Ups express μου το έστειλαν με stadard Και θα έρθει στις 15.

Τους λέω αν ήθελα να κάνει 7 μέρες δεν θα έδινα 28 ευρώ για courier και μου είπαν οτι το αργούν από την αποθήκη! και τους λέω αν το αργούσαν από την αποθήκη δεν θα το στέλνανε σήμερα με αργό μεταφορικό, θα το στέλνανε πιο μετά με το κανονικό που κανει μια μέρα! Αφού στάλθηκε σήμερα σημαίνει ότι εσείς κάνατε λάθος την επιλογή τρόπου μεταφοράς.

Δύστυχος δεν με καταλαβαίνανε !

Τουλάχιστον το γερμανικό και γαλλικο αμαζον δεν έχουν παράδοση με courier 1-2 μέρες για Ελλάδα καθόλου. Μάλλον θα πρέπει να την αφαιρέσουν και οι Ισπανοί γιατί μας περνάνε για χαζούς!

jap
09-01-14, 12:10
Λοιπόν, από προχτές, οι κάτοικοι UK έχουν πλέον δωρεάν παράδοση με όριο τις 10 λίρες (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/ref=amb_link_179314887_2?ie=UTF8&nodeId=201210860). Ίσχυε και παλιότερα για ορισμένα προϊόντα, τώρα καλύπτει όλα τα προϊόντα του Amazon. Εμείς, ως γνωστόν, στο πηγάδι κατουρήσαμε. Περαστικά μας.

RASTAVIPER
09-01-14, 13:02
Λοιπόν, από προχτές, οι κάτοικοι UK έχουν πλέον δωρεάν παράδοση με όριο τις 10 λίρες (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/ref=amb_link_179314887_2?ie=UTF8&nodeId=201210860). Ίσχυε και παλιότερα για ορισμένα προϊόντα, τώρα καλύπτει όλα τα προϊόντα του Amazon. Εμείς, ως γνωστόν, στο πηγάδι κατουρήσαμε. Περαστικά μας.
Αυτα να τα βλεπουν οσοι απο εμας ακομα τους δινουν λεφτα.
Κανονικα θελουν μπουκοταζ γενικο απο Ελλαδα, μπας και αλλαξουν γνωμη.
και μου πειτε οτι τα περισσοτερα προιοντα δεν τα βρισκετε αλλου η στο eBay.

NaGR
10-01-14, 20:16
έκανα μια παραγγελία 5 αντικειμένων απο amazon.co.uk.
τα 2 απο αυτά ήταν αξίας 1λίρας και ήταν μόνο σαν add on http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=200876660
στο status της παραγγελίας βλέπω οτι έχουν σπάσει σε 4 deliveries. παρόλο που είχα επιλέξει να γκρουπαριστούν σε μια αποστολή.
έφυγαν όλα χτες, παρόλο που μου ήρθαν 4 διαφορετικά mail dispatched.
το ερώτημα μου είναι, τελικά θα παραλάβω ένα δέμα ή θα έρθουν 4 διαφορετικά?

jap
10-01-14, 21:11
Χώρια θα έρθουν. Μπορείς να τσεκάρεις και μέσα από το amazon την παραγγελία, θα τα αναφέρει Delivery #1, #2 κ.λπ. Το ότι ήταν μόνο add-on δεν σε πειράζει, ούτε έχει σημασία, αφού τους βόλευε να το σπάσουν, το έσπασαν.

cool11
25-01-14, 17:35
H amazon uk, τα δεματα που στελνει, στην ελλαδα εξακολουθουν να διανεμονται μεσω Ελτα?
Γιατι κατι πηρε το αυτι μου για acs.

sdikr
25-01-14, 17:38
H amazon uk, τα δεματα που στελνει, στην ελλαδα εξακολουθουν να διανεμονται μεσω Ελτα?
Γιατι κατι πηρε το αυτι μου για acs.

Δεν έχει κάτι standard τα στέλνει όπως τους βολεύει

michpan
28-01-14, 21:35
H amazon uk, τα δεματα που στελνει, στην ελλαδα εξακολουθουν να διανεμονται μεσω Ελτα?
Γιατι κατι πηρε το αυτι μου για acs.
Απ'ότι έχω δει, τα απλά και φθηνά με ΕΛΤΑ, τα συστημένα και μεγάλα δέματα με ΕΛΤΑ ταχυμεταφορές, ηλεκτρονικά είδη συνήθως με UPS.


Μιχάλης

NaGR
28-01-14, 23:23
δεν είναι αυστηρός ο διαχωρισμός, βασικά οτι τους βολέψει.
εμένα μου έστειλαν το 1 add-on που λέω παραπάνω αξίας 1 λίρας, με ξεχωριστή UPS :crazy::facepalm:

darax
28-01-14, 23:49
Όπως τους βγεί πιστεύω ...και ΕΛΤΑ και ups ! :whistle:

blade_
05-02-14, 01:34
εχει κανεις ακομα και σημερα,θεμα διπλοκρατησης στην καρτα του λογω αμαζον?μου το εκανε 2 φορες περσι.για ενα μηνα ηταν παγωμενο ακομα μια φορα το ποσο

michpan
06-02-14, 17:30
Εμένα δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο μέχρι τώρα.. Μου έχει συμβεί όμως ν'απορριφθεί η κάρτα παρ'όλο που την χρησιμοποιώ συχνά. Και αυτό απ'ότι μου είπαν από το τμήμα κίνησης καρτών της εθνικής γίνεται αυτόματα χωρίς παρέμβαση δική τους για κάποιο λόγο που ούτε οι ίδιοι ήξεραν.. Την ξεμπλόκαραν αμέσως βέβαια.. Εχεις ρωτήσει την τράπεζά σου μήπως ξέρουν κάτι;


Μιχάλης

blade_
06-02-14, 19:55
κανενας απο τους δυο δε δεχοταν την ευθυνη.το αμαζον ελεγε οτι δεν κρατησε τα χρηματα,η τραπεζα ζητουσε βεβαιωση γι αυτο και το αμαζον δεν εδινε και ο μπιπ περιμενε ενα μηνα να αποδεσμευτει το ποσο

NiKapa
01-03-14, 17:20
Μου εστειλαν κατι χτες απο amazon.uk με chronopost ,ξερει κανεις ποιος τα παραδιδει στην Ελλαδα

- - - Updated - - -

Απ'οσο εξαψα μαλλον η TNT>Acs ,αν εχει κανεις προσφατη εμπειρια ας μας πει

cool11
05-03-14, 11:47
Ρε παιδια, για θυμηστε μου, που το εχουν κρυμμενο, πως μπορω να επικοινωνησω με τον προμηθευτει, απο τη σελιδα ενος προιοντος στο amazon?
Ψαχνω αλλα δεν το βρισκω πουθενα.

- - - Updated - - -

Μπορει να μου πει καποιος; Κρυμμενο ειναι;

phantom77
05-03-14, 12:24
Απο τη σελίδα του προϊόντος δεν μπορείς. Πρέπει να μπεις στη σελίδα του εμπόρου και εκεί, κάτω-κάτω στη δεξιά στήλη, υπάρχει το Further Information > Contact the seller

NiKapa
05-03-14, 13:02
Μου εστειλαν κατι χτες απο amazon.uk με chronopost ,ξερει κανεις ποιος τα παραδιδει στην Ελλαδα

- - - Updated - - -

Απ'οσο εξαψα μαλλον η TNT>Acs ,αν εχει κανεις προσφατη εμπειρια ας μας πει

Chronopost>Dhl>Acs

cool11
05-03-14, 13:14
Απο τη σελίδα του προϊόντος δεν μπορείς. Πρέπει να μπεις στη σελίδα του εμπόρου και εκεί, κάτω-κάτω στη δεξιά στήλη, υπάρχει το Further Information > Contact the seller

Μαλλον πρεπει να εχω προβλημα 'ορασης'.
Αν μπορεις, εσυ ή καποιος αλλος, μπορεις να μου πει, γι'αυτο το προιον,
http://tinyurl.com/mmefnxs
πως επικοινωνω με τον συγκεκριμενο προμηθευτη?

phantom77
05-03-14, 13:17
http://www.amazon.co.uk/gp/help/contact-seller/contact-seller.html/ref=aag_m_fi?ie=UTF8&asin=&isCBA=&marketplaceID=A1F83G8C2ARO7P&orderID=&sellerID=A3UHBAL3KG7C16

cool11
05-03-14, 13:40
http://www.amazon.co.uk/gp/help/contact-seller/contact-seller.html/ref=aag_m_fi?ie=UTF8&asin=&isCBA=&marketplaceID=A1F83G8C2ARO7P&orderID=&sellerID=A3UHBAL3KG7C16

Ευχαριστω!

cool11
11-03-14, 09:06
Με τους κωδικους απο amazon UK, μπορω να κανω login και να προχωρησω κανονικα σε παραγγελια και σε amazon US ?

zmaskos
11-03-14, 09:16
Με τους κωδικους απο amazon UK, μπορω να κανω login και να προχωρησω κανονικα σε παραγγελια και σε amazon US ?

Ναι κανονικά.

anon
11-03-14, 09:44
Με τους κωδικους απο amazon UK, μπορω να κανω login και να προχωρησω κανονικα σε παραγγελια και σε amazon US ?

ναι, κανονικά, σε όλα τα αμαζον καταστήματα. εχω δοκιμάσει και γερμανία (amazon.de), και συνδέεται κανονικα.

jap
11-03-14, 11:05
Όπως και στα javari, myhabit, shopbop. Όχι στα bookdepository/abebooks από όσο ξέρω. Λίστα με τα καταστήματα του οικοσυστήματος έχει κάτω-κάτω στην αρχική σελίδα οποιουδήποτε τοπικού amazon.

Νikosanagn
13-03-14, 00:09
Είχα παραγγείλει ενα επιτραπέζιο από αμαζον που μέσα σε 3 βδομάδες δεν ήρθε, τους εστειλα ε-μαιλ και το ξαναέστειλαν μέσα σε 2 μέρες, σήμερα όμως ήρθε και η πρώτη παραγγελία. Τι λέτε να κάνω;

evantigger
13-03-14, 00:19
Καλό είναι να επικοινωνήσεις και να τους το πεις... Λογικά αυτοί θα σου πουν είτε να το κρατήσεις είτε να το επιστρέψεις. πάντως συνήθως δε χρεώνουν

Νikosanagn
13-03-14, 01:02
Τους έστειλα ε-μαιλ, μπήκα στον πειρασμό να το κρατήσω, αλλά είναι υπέρτατη γυφτιά.

euri
13-03-14, 01:04
Είναι πολύ πιθανό να σου πουν να το κρατήσεις. Θα τους κοστίσει ενδεχομένως περισσότερο όλη η διεκπεραίωση της επιστροφής από ό,τι κόστισε το προϊόν.

phantom77
13-03-14, 01:05
Τους έστειλα ε-μαιλ, μπήκα στον πειρασμό να το κρατήσω, αλλά είναι υπέρτατη γυφτιά.
Σωστός!

Απο ποιο Άμαζον το πήρες; Περιμένω ένα BD απο το αμερικάνικο και έχει αργήσει αρκετά.

8anos
13-03-14, 01:08
πιθανόν είναι να σου απαντήσουν να το κρατήσεις και να το δωρίσεις σε κάποιο κοινωφελές σκοπό.
αυτο μου ειχαν γράψει -αυτοματοποιημενο σίγουρα μήνυμα- για μια καφετιέρα που είχε χαλάσει εντος εγγύησης και δεν θέλησαν να πάρουν την ελαττωματική συσκευή πίσω.
που να χαρίσω την χαλασμένη καφετιέρα δεν ξέρω, την έχω ακόμα στην αποθήκη στο υπόγειο :p

Νikosanagn
13-03-14, 01:28
Από το αγγλικό αμαζον το είχα παραγγείλει, είναι η πρώτη φορά που μου καθυστερούν προϊόν πάνω απο πέντε ημέρες και εχω παραγγείλει πάνω 40 φορές συνολικά. Αμα μου πουν να το κρατήσω θα το πουλήσω μάλλον γιατί δεν είναι και πάρα πολύ εύκολο σε φάση μονόπολη οπότε ας το πάρει κάποιος που θα το παίξει. Ή και πάλι γυαφτιά ειναι; Πφφφ με έχουν πιάσει οι ευαισθησίες μου βραδυάτικο :p

alekan
13-03-14, 10:12
Από το αγγλικό αμαζον το είχα παραγγείλει, είναι η πρώτη φορά που μου καθυστερούν προϊόν πάνω απο πέντε ημέρες και εχω παραγγείλει πάνω 40 φορές συνολικά. Αμα μου πουν να το κρατήσω θα το πουλήσω μάλλον γιατί δεν είναι και πάρα πολύ εύκολο σε φάση μονόπολη οπότε ας το πάρει κάποιος που θα το παίξει. Ή και πάλι γυαφτιά ειναι; Πφφφ με έχουν πιάσει οι ευαισθησίες μου βραδυάτικο :p

Τι να πουλήσεις ρε ταληροkiller;

cranky
13-03-14, 10:15
Καλά λέει.
Να το πουλήσει, και να στείλει τα λεφτά στον πωλητή.

blade_
13-03-14, 11:42
:tooth

arisgrc
19-03-14, 01:03
Η παραγγελια αξιας 125~ ευρω σταλθηκε στις 2 Μαρτιου...ακομα δεν παρελαβα ουτε 1 απο τα 3 μερη στα οποια την εσπασαν.Σαν delivery option ειναι Standard...χωρις tracking...γνωριζει κανεις που πρεπει να απευθυνθω για τον εντοπισμο του δεματος?ACS,ΕΛΤΑ?Εννοιειται πως ειδοποιηση δεν εχω λαβει και φανταζομαι πως χωρις tracking # δυσκολα θα μαθω κατι παραπανω...απο amazon μου ειπαν οτι μεχρι 19 του μηνος αν δεν ερθει θα μου κανουν refund η θα ξαναστειλουν την παραγγελια...ξενερωμα..γιατι ολες οι προηγουμενες εμπειριες απο Amazon ηταν θετικες..Λετε να χαθηκε η παραγγελια η απλως μεγαλες καθυστερησεις?

evantigger
19-03-14, 03:09
Η παραγγελια αξιας 125~ ευρω σταλθηκε στις 2 Μαρτιου...ακομα δεν παρελαβα ουτε 1 απο τα 3 μερη στα οποια την εσπασαν.Σαν delivery option ειναι Standard...χωρις tracking...γνωριζει κανεις που πρεπει να απευθυνθω για τον εντοπισμο του δεματος?ACS,ΕΛΤΑ?Εννοιειται πως ειδοποιηση δεν εχω λαβει και φανταζομαι πως χωρις tracking # δυσκολα θα μαθω κατι παραπανω...απο amazon μου ειπαν οτι μεχρι 19 του μηνος αν δεν ερθει θα μου κανουν refund η θα ξαναστειλουν την παραγγελια...ξενερωμα..γιατι ολες οι προηγουμενες εμπειριες απο Amazon ηταν θετικες..Λετε να χαθηκε η παραγγελια η απλως μεγαλες καθυστερησεις?

Θα περιμένεις λίγο ακόμα πριν δηλώσεις ότι δεν ήρθε. Πιθανότατα αν δεν έχει tracking είναι μέσω ΕΛΤΑ. Αν έρχεται από Γερμανία υπολόγισε τουλάχιστον μια εβδομάδα επιπλέον στην ημερομηνία που σου έχουν δώσει μέσω του amazon

Zus
19-03-14, 11:55
Η παραγγελια αξιας 125~ ευρω σταλθηκε στις 2 Μαρτιου...ακομα δεν παρελαβα ουτε 1 απο τα 3 μερη στα οποια την εσπασαν.Σαν delivery option ειναι Standard...χωρις tracking...γνωριζει κανεις που πρεπει να απευθυνθω για τον εντοπισμο του δεματος?ACS,ΕΛΤΑ?Εννοιειται πως ειδοποιηση δεν εχω λαβει και φανταζομαι πως χωρις tracking # δυσκολα θα μαθω κατι παραπανω...απο amazon μου ειπαν οτι μεχρι 19 του μηνος αν δεν ερθει θα μου κανουν refund η θα ξαναστειλουν την παραγγελια...ξενερωμα..γιατι ολες οι προηγουμενες εμπειριες απο Amazon ηταν θετικες..Λετε να χαθηκε η παραγγελια η απλως μεγαλες καθυστερησεις?

Πήγαινε και μία βόλτα από ΕΛΤΑ. Ποτέ δεν ξέρεις τι παίζει με την ειδοποίηση ;)

senkradvii
19-03-14, 12:18
Από το αγγλικό αμαζον το είχα παραγγείλει, είναι η πρώτη φορά που μου καθυστερούν προϊόν πάνω απο πέντε ημέρες και εχω παραγγείλει πάνω 40 φορές συνολικά. Αμα μου πουν να το κρατήσω θα το πουλήσω μάλλον γιατί δεν είναι και πάρα πολύ εύκολο σε φάση μονόπολη οπότε ας το πάρει κάποιος που θα το παίξει. Ή και πάλι γυαφτιά ειναι; Πφφφ με έχουν πιάσει οι ευαισθησίες μου βραδυάτικο :p

Tελικά ποιο επιτραπέζιο παρήγγειλες;

raspoutiv
19-03-14, 12:27
Τους έστειλα ε-μαιλ, μπήκα στον πειρασμό να το κρατήσω, αλλά είναι υπέρτατη γυφτιά.

όχι
υπέρτατη γυφτιά είναι να ζητήσεις και τα λεφτά σου πίσω :p

- - - Updated - - -


Τι να πουλήσεις ρε ταληροkiller;

μετά μιλάει για γυφτιές

νίκο δωσ το εδώ μην σε καρφώσω στην amazon και δεν έχεις που να κρυφτείς

kostas2005
20-03-14, 09:39
http://www.amazon.co.uk/gp/socialmedia/promotions/anc_mothersday2014/
5 λίρες έκπτωση με αγορές πάνω από 30

Terms and Conditions: Upon completion of the “Share & Claim” action entrants will receive a Promotional Claim Code giving a £5 discount off when spending £30 or more on items on the Amazon.co.uk website, dispatched and sold by Amazon, excluding digital downloads and Amazon.co.uk Gift Cards (an “Eligible Purchase”). The Promotional Claim Code will be automatically applied to your Amazon.co.uk account when you make an Eligible Purchase. It does not apply to purchases made from Amazon’s Warehouse Deals or from third-party sellers at Amazon’s Marketplace platform. The Promotional Claim Code must be redeemed by 23:59 BST on Sunday 30 March 2014.

cool11
21-03-14, 21:39
Θυμηστε μου: στο amazon κανουμε συναλλαγες δηλωνοντας την καρτα μας;
Θα αλλαξω καρτα και θελω να ξερω τι πρεπει να κανω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.