PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

anon
26-04-14, 20:46
Ειχες δικιο. Το ξεσκισε στα 'εξοδα'. Μου βαλε ενα καπελο 37 ευρω, οποτε το συνολικο κοστος εφτασε τις τιμες της ευρωπης...
Οποτε, δεν εχει νοημα. Αγορα απο ευρωπη αναγκαστικά.

Eαν βάλεις και τελωνείο θα πρέπει να λογαριάσεις +80 ευρω + 23% ΦΠΑ.

cool11
26-04-14, 20:55
Και για να περασω απο αμερικα σε uk, αυτες τις μλκς κανει το amazon uk, γι αυτο κι εγω εβαλα την παραγγελια μεσω ebay uk και τελείωσα!
Ακριβοτερα απο us φυσικα, αφου εκει θα επαιζε τελωνειο. Οσο για φπα, να τον βαλουν εκει που ξερουν. Τριπλοπληρωνουμε φορους για το καθε τι που αγοραζουμε.

Gianniskriti
26-04-14, 20:55
Ειδικά το amazon US στην τελική τιμή περιλαμβάνει τα προϋπολογιζόμενα έξοδα τελωνείου. Κάνε μια δοκιμαστική αγορά, πήγαινε μέχρι τέλους και θα δεις στην ανάλυση της τελικής τιμής τι συμπεριλαμβάνεται.


Ειχες δικιο. Το ξεσκισε στα 'εξοδα'. Μου βαλε ενα καπελο 37 ευρω, οποτε το συνολικο κοστος εφτασε τις τιμες της ευρωπης...
Οποτε, δεν εχει νοημα. Αγορα απο ευρωπη αναγκαστικά.
Ναι εννοειται, το εχουτμε ξαναπει εδω μεσα πολλες φορες, απο εκος Ευρωπης χλωμο να βγει συμφερουσα αγορα...


Eαν βάλεις και τελωνείο θα πρέπει να λογαριάσεις +80 ευρω + 23% ΦΠΑ.
Βρε anon αφου ο euri ανεφερε οτι ο λογος που του ανεβηκε στα υψη η τιμη ειναι ακριβως η στο περιπου προσθηκη των εκτελωνιστικων!

NiKapa
26-04-14, 22:48
Ειχες δικιο. Το ξεσκισε στα 'εξοδα'. Μου βαλε ενα καπελο 37 ευρω, οποτε το συνολικο κοστος εφτασε τις τιμες της ευρωπης...
Οποτε, δεν εχει νοημα. Αγορα απο ευρωπη αναγκαστικά.


Eαν βάλεις και τελωνείο θα πρέπει να λογαριάσεις +80 ευρω + 23% ΦΠΑ.

Στα 37Ε είναι και τα έξοδα εκτελωνισμού μέσα προφανώς ,ο euri το κάλυψε το θέμα

SCORPION8283
28-04-14, 17:57
Έχει παραγγείλει κανείς απο Amazon Ιταλίας?
Αν ναι περίπου πόσες μέρες κάνει?
Ρωτάω γιατί είναι η πρώτη φορά και θέλω να κάνω παραγγελία σχεδόν 400 €, οπότε δε θα ήθελα να με περιμένει δέμα...στην πόρτα μου αφύλαχτο...

alekan
28-04-14, 18:05
Έχει παραγγείλει κανείς απο Amazon Ιταλίας?
Αν ναι περίπου πόσες μέρες κάνει?
Ρωτάω γιατί είναι η πρώτη φορά και θέλω να κάνω παραγγελία σχεδόν 400 €, οπότε δε θα ήθελα να με περιμένει δέμα...στην πόρτα μου αφύλαχτο...

Ό,τι ισχύει για τα υπόλοιπα άμαζον, ισχύει και για το ιταλικό. Μια παραγγελία με παπούτσια της συζύγου, είχε έρθει σε μια εβδομάδα περίπου, με dhl (απλό γερμανικό ταχυδρομείο-δέμα) και μου το παρέδωσαν τα EΛΤΑ πόρτα-πόρτα.

tiffany
28-04-14, 19:44
Με τα ηλεκτρονικά και το τελωνείο τι παίζει από Αμερική; Ότι βλέπω; βρήκα ένα ενισχυτή στα 310€ τελική τιμή με όλα τα έξοδα στο Amazon.com. εδώ Ευρώπη δεν τον έχω βρει κάτω από 350 ή 400.

8anos
28-04-14, 19:49
Με τα ηλεκτρονικά και το τελωνείο τι παίζει από Αμερική; Ότι βλέπω; βρήκα ένα ενισχυτή στα 310€ τελική τιμή με όλα τα έξοδα στο Amazon.com. εδώ Ευρώπη δεν τον έχω βρει κάτω από 350 ή 400.


βαλτο στο καλάθι και προχωρα τη διαδικασία
λιγο πριν το τελος θα σου βγάλει και τα εξοδα τελωνείου

tiffany
28-04-14, 20:16
βαλτο στο καλάθι και προχωρα τη διαδικασία
λιγο πριν το τελος θα σου βγάλει και τα εξοδα τελωνείου

:oneup: Δεν το πρόσεξα. import fees. Κοντά 57€ αλλά χαλάλι. 200€ κάτω από τα Ελληνικά μαγαζιά και 100 κάτω από τα Ευρωπαϊκά.

phantom77
28-04-14, 20:48
Πρόσεξε το ρεύμα μόνο. Συνήθως είναι εντάξει για ευρωπαϊκή τάση αλλα ποτέ δεν ξέρεις.

tiffany
28-04-14, 21:24
Πρόσεξε το ρεύμα μόνο. Συνήθως είναι εντάξει για ευρωπαϊκή τάση αλλα ποτέ δεν ξέρεις.

Μάλλον τσάμπα η χαρά. Είναι ένας TEAC και απ' ότι είδα βγάζει 2 διαφορετικά μοντέλα. EU και US. Βρήκα και ένα θηρίο Wadia 100% ηλεκτρικά συμβατός, με τρελή έκπτωση και δεν έρχεται Ελλάδα :evil: Γενικά το ψάχνω αλλά επειδή οι Αμερικάνοι είναι πολύ του Home Cinema δεν υπάρχουν πολλά πράγματα στο Amazon.com. Ενώ εμείς οι Ευρωπαίοι είμαστε πιο κουλτούρα και παίζουν καλοί δικάναλοι σε χαμηλές τιμές. Αλλά όχι εκεί που θέλω. :(

tasos3
30-04-14, 14:04
Μου στειλαν μηνυμα οτι ηρθανε τα προιοντα απο το amazon(αγγλικο). Συνηθως τα στελνουν στην πορτα σου η πρεπει να τα παραλαβεις απο το ταχυδρομειο?

Mouse Potato
30-04-14, 14:14
Σου έστειλαν ο,τι ήρθανε; Μήπως σου έστειλαν ο,τι εστάλησαν;

tasos3
30-04-14, 15:21
Σου έστειλαν ο,τι ήρθανε; Μήπως σου έστειλαν ο,τι εστάλησαν;

οτι ηρθανε. πανε 2 βδομαδες που τα στειλανε.

frap
30-04-14, 15:24
Πρώτη φορά ακούω να στέλνει το Amazon τέτοιου είδους μήνυμα...

tasos3
30-04-14, 15:27
Πρώτη φορά ακούω να στέλνει το Amazon τέτοιου είδους μήνυμα...

το ελτα ηθελα να πω παιδια σορρυ.

phantom77
30-04-14, 15:29
Αν ήρθε ειδοποιητήριο απο ΕΛΤΑ, πρέπει να πας να το παραλάβεις απο το ταχυδρομείο.

tasos3
30-04-14, 15:52
Ακριβως αυτο μου ηρθε.

cool11
03-05-14, 00:27
Ρε παιδια, σε μερικες σελιδες στο amazon, κατα καιρους ειχα βρει μια επιλογη οπου μπορουσες να ρωτησεις, αν θυμαμαι καλα, σχεδον δημοσια για ενα αντικειμενο.
Οποιος ηθελε, ο ιδιος ο πωλητης αλλα και αλλοι αγοραστες του προϊοντος, μπορουσαν να σου δωσουν μια απαντηση για αυτο που ρωτουσες.
Δεν ξερω πως λεγεται αυτη η δυνατοτητα.
Παντως τωρα που θελω να ρωτησω για ενα προϊον, οσο και αν ψαχνω και να κοιταζω τη σελιδα, δεν το βρισκω.
Υπαρχει παντα ή οχι αυτη η δυνατοτητα; ή μηπως ειναι καπου κρυμμενη;

- - - Updated - - -

---
Κατι μου θυμιζει αυτο, πριν πολυ καιρο καποτε μου ειχε ξανασυμβει, αλλα δεν μπορω να θυμηθω τι ειχε γινει τοτε:

We're writing to let you know that we are having difficulty processing your Visa for one or more items in the above transaction.
We will try charging your credit card again shortly. It is not necessary to place a new order, but you may want to review the payment information for your order and make sure it is correct and current.

Αλλαξα χρεωστικη προσφατα, αλλα κανονικα την δηλωσα εντος του amazon.

Πρεπει να κανω κατι αλλο; ή μηπως ειναι προσωρινη δυσλειτουργια της πειραιως;

frap
03-05-14, 12:29
Αλλαξα χρεωστικη προσφατα, αλλα κανονικα την δηλωσα εντος του amazon.
Πρεπει να κανω κατι αλλο; ή μηπως ειναι προσωρινη δυσλειτουργια της πειραιως;

Έλεγξε ότι πέρασες σωστά τα νούμερα, την ημερομηνία λήξης και το όνομα να είναι όπως αναγράφεται στην κάρτα. Επίσης πως έχεις επαρκές υπόλοιπο στο λογαριασμό σου +2-3€ (εάν πρόκειται για χρεωστική). Αν επιμείνει το πρόβλημα, πάρε την εξυπηρέτηση πελατών για τις κάρτες τις τράπεζάς σου (το νούμερο είναι στο πίσω μέρος) και ρώτα τους γιατί αποτυχαίνει η χρέωση.

Piparas
03-05-14, 14:30
Μήπως χρειάζεται ενεργοποίηση σε atm ή πάνε αυτά;

tasos3
04-05-14, 13:20
Αν ήρθε ειδοποιητήριο απο ΕΛΤΑ, πρέπει να πας να το παραλάβεις απο το ταχυδρομείο.

Τελικα παρολο το ειδοποητηριο μου τα στειλανε κανονικα σπιτι

SCORPION8283
07-05-14, 13:40
Εχω κανει μια παραγγελια...και ερχεται μεσω chronopost....
Εχω επικοινωνησει με ΕΛΤΑ, DHL, ACS και κανεις δεν δεχεται τα πρωτα ψηφια του tracking number......τα οποια ειναι HX...........FR
Ξερει κανεις με ποιον θα επερεπε να επικοινωνησω?
Η επικοινωνια με chronopost ειναι αρκετα δυσκολη......και το δεμα φαινεται να εχει ερθει Ελλαδα, αλλα δεν θελω να το αφησω στην τυχη του...

phantom77
07-05-14, 13:55
Δοκίμασε και εδώ: http://www.trackitonline.ru/

SCORPION8283
07-05-14, 16:47
Δοκίμασε και εδώ: http://www.trackitonline.ru/

Ναι...το βλεπω οτι ειναι πλεον Θεσσαλονικη...αυτο που δεν ξερω ομως, ειναι ποιος το χει....ή τελοσπάντων ποιος θα το πάρει πριν ερθει σε εμενα!!! Δεν ειναι εξ αρχής προγραμματισμένο ποιο courier θα μου το παραδώσει Ελλάδα?

phantom77
07-05-14, 18:43
Ναι...το βλεπω οτι ειναι πλεον Θεσσαλονικη...αυτο που δεν ξερω ομως, ειναι ποιος το χει....ή τελοσπάντων ποιος θα το πάρει πριν ερθει σε εμενα!!! Δεν ειναι εξ αρχής προγραμματισμένο ποιο courier θα μου το παραδώσει Ελλάδα?

H Chronopost είναι EMS οπότε μάλλον θα σου το φέρουν οι Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ, η ελληνική EMS.

SCORPION8283
08-05-14, 00:19
H Chronopost είναι EMS οπότε μάλλον θα σου το φέρουν οι Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ, η ελληνική EMS.

Ετσι θέλω να ελπίζω...το περίεργο ειναι όμως οτι α) τα ΕΛΤΑ δεν αναγνωριζουν το tracking number και
β) πλέον στο tracking αναφέρει το εξης:

"Scan site:THESSALONIKI - GR
Comment:Delivery deferred at the request of the shipper.
Comment:Contact with addressee in progress to make appointment"

Εχει δει ποτέ κανένας κατι παρόμοιο?
Επίσης απο τις ταχυμεταφορές των ΕΛΤΑ μου λένε πως θα πρέπει να έχει άλλαξει το tracking number οταν έφυγε απο Γαλλία.........
να ανυσηχώ?

phantom77
08-05-14, 00:27
Πήγες απο το τοπικό γραφείο των Ταχυμεταφορών;
Μου έχει τύχει 1-2 φορές να γράφει στο site οτι έγινε προσπάθεια παράδοσης ενώ στην πραγματικότητα τα πακέτα είχαν μείνει στην αποθήκη τους.

tiffany
08-05-14, 10:00
Αγόρασα κάτι από το αγγλικό Amazon. Έφυγε την Δευτέρα από Αγγλία και σήμερα τα ξημερώματα έφυγε από το κέντρο στη Μπολόνια. Υπάρχει πιθανότητα να το έχω το σαββατοκύριακο; Γιατί αλλιώς μου δίνει estimated delivery στις 19 του μήνα. Μου φαίνεται τραβηγμένο.

raspoutiv
08-05-14, 12:04
ΣΚ δε νομίζω να παραδίδουν. από βδομάδα μάλλον

alekan
08-05-14, 12:37
Το σ/κ κατά 99,99% δεν θα το έχεις ακόμη παρόλο που πρόκειται για κούριερ (είσαι επαρχία αν θυμάμαι καλά; ), εκτός κι αν είναι απλά registered mail ή δέμα που έως τις 19 του μήνα θα σου έρθει.

tiffany
08-05-14, 12:57
Κατάλαβα. Ναι μένω επαρχία. Επειδή το βλέπω και πάει σφαίρα από κέντρο σε Κέντρο έλεγα μήπως ερχόταν και το είχα να παίξω.

alekan
08-05-14, 13:06
Μπέρδεψα τις μέρες, νόμιζα πως είναι Παρασκευή σήμερα. Αν φτάσει άυριο το πρωί Αθήνα, παίζει να το έχεις Σάββατο.

SCORPION8283
08-05-14, 17:18
Εχω κανει μια παραγγελια...και ερχεται μεσω chronopost....
Εχω επικοινωνησει με ΕΛΤΑ, DHL, ACS και κανεις δεν δεχεται τα πρωτα ψηφια του tracking number......τα οποια ειναι HX...........FR
Ξερει κανεις με ποιον θα επερεπε να επικοινωνησω?
Η επικοινωνια με chronopost ειναι αρκετα δυσκολη......και το δεμα φαινεται να εχει ερθει Ελλαδα, αλλα δεν θελω να το αφησω στην τυχη του...


Η παραλαβή πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρωι...
Τρείς μέρες περίπου για επαρχία απο Γαλλία. Πολύ καλά νομίζω

Τελικά παραλήφθηκε απο SPEEDEX.

Οπότε για ενημέρωση συμφορουμιτων, στην δική μου περίπτωση, το δέμα το έστειλε η Chronopost και παρελείφθει απο Speedex Ελλάδος

NiKapa
08-05-14, 19:26
@SCORPION8283,
Thanks για την ενημέρωση πάνω στην ώρα ,περιμένω κι εγώ από Chronopost αλλά πριν 2-3 μήνες που μου είχε τύχει ξανά το είχε παραδώσει η Dhl>Acs και το περίμενα από αυτούς

euri
08-05-14, 19:41
Σε εμένα μια αποστολή μέσω Chronopost είχαν παραδώσει τα ΦΙΤΑ (φινλανδικά ταχυδρομεία), πριν κάποιο καιρό.

tiffany
08-05-14, 20:26
Εν τω μεταξύ από τις 04:15 που έφυγε από Μπολόνια αγνοείται η τύχη του. Έχουν περάσει 16 ώρες. Και στην Κίνα να πηγαίνει θα είχα απάντηση.

Να θεωρήσω ότι μπήκε στο Ελληνικό FIR και ταυτόχρονα σε τριτοκοσμική χώρα;

Gordito
08-05-14, 20:34
Oχι, εγω απο τα Ελληνικα ταχυδρομεια δεν εχω κανενα παραπονο, μεσανυχτα παει στο αεροδρομιο και το πρωι μου το φερνει ο ταχυδρομος.

alekan
08-05-14, 21:09
Τα ΕΛΤΑ κατά βάση κάνουν πολύ καλή δουλειά. Οι βλαχοτζομπαναραίοι γερμαναράδες πχ, είναι πιο αργοί κι από το replay.

SCORPION8283
09-05-14, 01:59
@SCORPION8283,
Thanks για την ενημέρωση πάνω στην ώρα ,περιμένω κι εγώ από Chronopost αλλά πριν 2-3 μήνες που μου είχε τύχει ξανά το είχε παραδώσει η Dhl>Acs και το περίμενα από αυτούς

Θα έχει πολυ ενδιαφερον να δουμε ποιος θα σου παραδωσει...
επικοινωνια που έκανα με acs, μου είπαν κατι για απλές παραγγελίες και οχι τις "γρήγορες" της chronopost....δεν είμαι όμως και σίγουρος...Εγω απο amazon.it είχα παραγγείλει με την express επιλογη...

Το δεμα μου είχε επίσης είχε και ενα αυτοκόλλητο πάνω απο της chronopost (και πριν την speedex hellas φυσικα), που εγραφε DLH...
Συνεπώς καταλήγω σε chronopost>dhl>speedex hellas...

Ομως κανένα απο τα 2 tracking που μου δώσανε δεν το αναγνώριζε η dhl.com...

Οταν μου ηρθε το πακετο απο speedex, μπήκα απο περιεργεια στο ελληνικό site, και εβαλα τον μεγαλο tracking (14 ψηφια), το οποίο μου έλεγε να επικοινωνήσω μαζι τους γιατι ηταν απο εξωτερικό...θα κάνω ενα κόπο να τους πάρω αυριο για να δω αν αναγνωρίζουν το tracking...

τον ενδιαμεσο πάντως (DHL) δεν τον βρήκα ποτε με tracking No

Ελπίζω να βοήθησα. Προσωπικά, αν εξαιρέσεις οτι δεν ήξερα ποιος πήρε το πακέτο στην Ελλάδα, έμεινα πολύ ευχαριστημένος απο amazon και chronopost-speedex...

NiKapa
09-05-14, 12:01
Θα έχει πολυ ενδιαφερον να δουμε ποιος θα σου παραδωσει...
επικοινωνια που έκανα με acs, μου είπαν κατι για απλές παραγγελίες και οχι τις "γρήγορες" της chronopost....δεν είμαι όμως και σίγουρος...Εγω απο amazon.it είχα παραγγείλει με την express επιλογη...

Το δεμα μου είχε επίσης είχε και ενα αυτοκόλλητο πάνω απο της chronopost (και πριν την speedex hellas φυσικα), που εγραφε DLH...
Συνεπώς καταλήγω σε chronopost>dhl>speedex hellas...

Ομως κανένα απο τα 2 tracking που μου δώσανε δεν το αναγνώριζε η dhl.com...

Οταν μου ηρθε το πακετο απο speedex, μπήκα απο περιεργεια στο ελληνικό site, και εβαλα τον μεγαλο tracking (14 ψηφια), το οποίο μου έλεγε να επικοινωνήσω μαζι τους γιατι ηταν απο εξωτερικό...θα κάνω ενα κόπο να τους πάρω αυριο για να δω αν αναγνωρίζουν το tracking...

τον ενδιαμεσο πάντως (DHL) δεν τον βρήκα ποτε με tracking No

Ελπίζω να βοήθησα. Προσωπικά, αν εξαιρέσεις οτι δεν ήξερα ποιος πήρε το πακέτο στην Ελλάδα, έμεινα πολύ ευχαριστημένος απο amazon και chronopost-speedex...

Ευχαριστώ ,
ευτυχώς το εντόπισα μέσω Dhl και το έχει η speedex ,μόνο που για κάποιο λόγο κόλλησε στα Χανιά και θα το έχω αύριο ,αντί για σήμερα ..
Αυτή η Chronopost και την προηγούμενη φορά με είχε ταλαιπωρήσει ,πάλι καλά που έχεις να κάνεις με το Amazon και κάνανε refund το έξτρα κόστος του express delivery ..

christakoss
09-05-14, 15:37
Μιας και πιάσαμε τα περί κούριερ.
Περιμένω κ εγώ δέμα που έγινε προώθηση στη speedex και κανονικά έπρεπε να έρθει σήμερα.Μίλησα με το τοπικό κατάστημα αλλά τίποτα.Από το πρωί έχω κάνει ίσα με 60 κλήσεις στα κεντρικά αλλά μου λέει ότι λόγω φόρτου θα πρέπει να περιμένω πάνω από δύο λεπτά και τερματίζει την κλήση.Ότι να ναι δηλαδή...

cool11
12-05-14, 12:53
Εκανα μια αγορα απο αμαζον αρχες Μαη.
Δυστυχως καποιο προβλημα ειχε το συστημα τους, και δεν προχωρησε αμεσα τη συναλλαγη. Μετα απο μερικες ωρες, ηρθε μηνυμα να επαναβεβαιωσω την αγορα.
Οντως το εκανα.
Εγινε 'δεσμευση' χρηματων τοτε στον τραπεζικο μου λογαριασμο. Αλλα τελικα ηταν απο την πρωτη 'προβληματικη' εντολη/order. Βεβαια, δεν προχωρησε η χρεωση.
Σημερα εγινε η 'κανονικη' χρεωση.
Φαινεται ομως, λογω της αρχικης πρωτης 'δεσμευσης', οτι ειμαι αρνητικος στον λογαριασμο μου, στο διαθεσιμο υπολοιπο!(εχω χρεωστικη πειραιως).

Επικοινωνησα με πειραιως και μου το εξηγησε, γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω πως ειναι δυνατον να εχω αρνητικο διαθεσιμο υπολοιπο, απο τη στιγμη που παντα φροντιζω πριν απο καθε συναλλαγη να εχω χρηματα μεσα.
Μου ειπαν να επικοινωνησω με τον προμηθευτη, δηλαδη εν προκειμενω το amazon, να αποδεσμευσει τα χρηματα, απο την πρωτη συναλλαγη. Αλλιως η τραπεζα το κανει εντος 15μερου απο την συναλλαγη, αν ο προμηθευτης δεν προχωρησει στην χρεωση, αποδεσμευει δηλαδη η τραπεζα τα χρηματα πανω στο 15μερο.

Επικοινωνησα και με αμαζον, και περιμενω να δω αν και πως θα το λυσουν.
Παντως, ταλαιπωρουμαι διχως λογο, δεν εκανα εγω κατι λαθος.

- - - Updated - - -

---
Απαντησε το amazon.
Ναι μεν αλλα, ή αλλα αντι αλλων απαντηση.
Το θετικο: δεν θα χρεωθειτε 2η φορα μου ειπαν. Οκ, καθησυχαστικο μεν.
Το αρνητικο: περι της 'δεσμευσης' στα χρηματα ουτε κουβεντα. Επικοινωνειστε με την τραπεζα σας και τα τοιαυτα. Τους ξαναστειλα mail. Εμεις λεει χρεωνουμε λιγο πριν το dispatch. Ok, το ξερω, τους ξαναστειλα mail και τους λεω οτι αυτη τη φορα, στη συγκεκριμενη συναλλαγη, μου εκαναν δεσμευση την πρωτη προβληματικη φορα, και τωρα ηρθε και η 'κανονονικη' δεσμευση.
Θελω να κανουν αποδεσμευση. Αντε να δουμε τι θα καταλαβουν και τι θα κανουν.
Παντως 'μισή' εξυπηρετηση βλεπω ως ωρας.

thourios
12-05-14, 13:43
Αν τα Αγγλικά σου είναι επαρκή μήπως το chat βοηθήσει;

cool11
12-05-14, 13:45
Ναι, δεν εχω θεμα με τα αγγλικα, απλα προτιμω συνηθως την 'offline' επικοινωνια.

thourios
12-05-14, 13:58
Εγώ εξυπηρετήθηκα προχθές με το chat για ένα προιόν που είναι fulfiled by Amazon.com αλλά είδα ότι η συνεργαζόμενη εταιρεία βρίσκεται στην Αμερική στο Brooklyn της ΝΥ μάλιστα. Ήθελεα να βεβαιωθώ ότι το προιόν θα ταχυδρομηθεί από κάποιο σημείο της Ευρωπαικής Ένωσης προς εμένα και όχι κατευθείαν από την Αμερική ώστε να μην πληρώσω τελωνείο. Μου το επιβεβαίωσαν και περιμένω τώρα.

cool11
12-05-14, 14:14
Aυτο που ρωτησες και ηθελες να μαθεις, ηταν πιο απλο.
Για να δουν τις τραπεζικες συναλλαγες, χρεωσεις, δεσμευσεις κλπ, νομιζω ειναι λιγο πιο περιπλοκο και θελουν και περισσοτερη ωρα.
Εσυ μπηκες, ρωτησες, βγηκες, ενω για το δικο μου θεμα υποθετω θα θελει αρκετη ωρα, και οντας ευρισκομενος πρωινη ωρα στη δουλεια δεν ειναι ευκολο να ειμαι online στο chat, ενω ενα email μπορω να βρω μια στιγμη να το στειλω.

Περιμενω να δω τι θα μου απαντησουν και τι θα κανουν.
Εμφανιζομαι με αρνητικο υπολοιπο - 200 ευρω, απο την διπλο-δεσμευση τους, ενω θα επρεπε να εχω θετικη διαθεσιμο κανενα 20ευρω.
Η πρωτη απαντηση, αν και με διαβεβαιωσαν οτι η χρεωση θα ειναι μία μονο(αλλοιμονο, τι αλλο θα μπορουσε να ηταν), κατα τα αλλα ηταν για τα πανηγυρια.
Το εριξαν στην τραπεζα, λες κι η τραπεζα φταει για το αν κολανε τα συστηματα τους, ή για τις δεσμευσεις που αυτοι κανουν.
Για να δω τι θα πουν και τι θα κανουν.

daywalker06
12-05-14, 14:33
Ολα τα κολλήματα και οι διπλοχρεώσεις αν δεν κάνω λάθος σε σενα συμβαίνουν :lol:

tiffany
12-05-14, 16:03
Να πω αθάνατη Ελλάδα; Το πακέτο έφυγε την Πέμπτη τα ξημερώματα από Ιταλία και μέχρι σήμερα δεν είχα κανένα νέο. Τώρα που μπήκα είδα πως έφτασε στις 09/05 στο Κορωπί και σήμερα έφυγε για παράδοση. 3 ολόκληρες μέρες χωρίς ενημέρωση από Ελληνικά χέρια. Να πω "γ@μ0τ0"; Τι άλλο;

alekan
12-05-14, 18:07
10-11 ήταν Σαββατοκύριακο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.