PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

Φανερός Πράκτωρ
12-05-14, 18:31
Μην του το χαλας Αλέξανδρε...

tiffany
12-05-14, 19:26
Μην του το χαλας Αλέξανδρε...

Έχω εντύπωση πως την Παρασκευή είχε 9 ο μήνας. Άρα ήταν εργάσιμη ημέρα. Εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι με το ωράριο στο τελωνείο.

alekan
12-05-14, 19:45
Έχω εντύπωση πως την Παρασκευή είχε 9 ο μήνας. Άρα ήταν εργάσιμη ημέρα. Εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι με το ωράριο στο τελωνείο.

Σου γράφει και τι ώρα έγινε το σκανάρισμα. Αν είναι αργά, κλείσανε μετά.

tiffany
12-05-14, 20:11
Σας παραθέτω το πλήρες tracking της παραγγελίας και λίγο πιο πάνω έχω και το τελευταίο μήνυμα από την Πέμπτη 08/05.


12 May 2014, 9:57 am, KOROPI, ATHENS GR Parcel arrived at destination country
12 May 2014, 9:57 am, KOROPI, ATHENS GR Out for delivery
9 May 2014, 9:18 pm, KOROPI, ATHENS GR Parcel arrived at a carrier facility
8 May 2014, 4:15 am, BOLOGNA IT Parcel left the carrier facility
8 May 2014, 1:50 am, BOLOGNA IT Parcel arrived at a carrier facility
7 May 2014, 10:00 pm, MILANO IT Parcel left the carrier facility
7 May 2014, 5:20 pm, MILANO IT Parcel arrived at a carrier facility
7 May 2014, 2:44 am, HERNE-BOERNIG DE Parcel left the carrier facility
6 May 2014, 4:01 pm, HERNE-BOERNIG DE Parcel arrived at a carrier facility
6 May 2014, 3:23 am, Tamworth GB Parcel left the carrier facility
6 May 2014, 1:18 am, Tamworth GB Parcel received by carrier
5 May 2014, 11:22 am, GB Parcel has been handed over to the carrier and is in transit

Σήμερα το μεσημέρι ήρθαν τα 3 τελευταία μηνύματα. Δηλαδή το πακέτο έφυγε από Ιταλία στις 04:15 την Πέμπτη και έφτασε Ελλάδα στις 21:18 την Παρασκευή. Και το "επεξεργάστηκαν" σήμερα. Τι στο καλό; Ήταν κλειστά 3 μέρες; Ή μήπως τα σκανάρει άνθρωπος ένα ένα και ενημερώνει σχετικά; Σε 3 μέρες πέρασε 3 χώρες με ενημέρωση και κόλλησε εδώ. Κάποιος πιο πάνω ανέφερε για το ΣΚ. Δεν δουλεύει το τελωνείο τότε;

jkoukos
12-05-14, 20:37
9:30 το βράδυ της Παρασκευής γνωρίζεις καμιά εταιρεία που να δουλεύει;
Προφανώς τα κιβώτια παρελήφθησαν στην αποθήκη και η επεξεργασία θα γίνει την πρώτη εργάσιμη, που στην προκειμένη περίπτωση είναι σήμερα Δευτέρα.

raspoutiv
12-05-14, 20:52
παρασκευή βράδυ το παρέλαβαν στην αποθήκη ΕΛΤΑ και δευτέρα πρωί το πήρες
τι δε δουλεύει;

Φανερός Πράκτωρ
12-05-14, 20:58
Σας παραθέτω το πλήρες tracking της παραγγελίας και λίγο πιο πάνω έχω και το τελευταίο μήνυμα από την Πέμπτη 08/05.



Σήμερα το μεσημέρι ήρθαν τα 3 τελευταία μηνύματα. Δηλαδή το πακέτο έφυγε από Ιταλία στις 04:15 την Πέμπτη και έφτασε Ελλάδα στις 21:18 την Παρασκευή. Και το "επεξεργάστηκαν" σήμερα. Τι στο καλό; Ήταν κλειστά 3 μέρες; Ή μήπως τα σκανάρει άνθρωπος ένα ένα και ενημερώνει σχετικά; Σε 3 μέρες πέρασε 3 χώρες με ενημέρωση και κόλλησε εδώ. Κάποιος πιο πάνω ανέφερε για το ΣΚ. Δεν δουλεύει το τελωνείο τότε;

Το να φτάσει δέμα από Γερμανία ή Αγγλία σε Γαλλία σε 1 βδομάδα είναι τελείως αναμενόμενος χρόνος. Για Ελλάδα πρέπει να περάσει περισσότερες χώρες.
Επιπλέον ναι το Σάββατο μπορεί να μη δουλεύουν full time και επιπλέον είναι πολύ λογικό να κολλήσει κάπου για λίγο.
Μην το ψειρίζεις και μην γκρινιάζεις για το παραμικρό.

υγ: τελωνεία δεν υπάρχουν μέσα σε ΕΕ.

tiffany
12-05-14, 21:59
Οκ λάθος μου.

cool11
13-05-14, 11:42
Δεν μπορω να βρω πουθενα πως να επικοινωνησω με τον seller, απο τη σελιδα του seller.
Παλια υπηρχε καπου η επιλογη 'further information-contact seller', τωρα δεν το βλεπω πουθενα.

phantom77
13-05-14, 15:06
Εγώ στη θέση της την βλέπω.

cool11
14-05-14, 10:48
Εγώ στη θέση της την βλέπω.

Μηπως λες για το αμερικανικο;
Στο αγγλικο δεν το βλεπω.

phantom77
14-05-14, 11:07
Στο αγγλικό. Κοίταξα σε δύο εμπόρους και υπήρχε.
Με ποιον θέλεις να επικοινωνήσεις;

cool11
14-05-14, 11:47
Για βρες την Levis (αυτη με τα τζην) στο αγγλικο amazon. Εχω φαει τις σελιδες, τροπο επικοινωνιας δεν βρισκω.

phantom77
14-05-14, 16:56
Εγώ έχω φάει τις σελίδες και seller με όνομα Levis δεν βρίσκω :p

Αν έχεις link, καλώς.

cool11
14-05-14, 20:39
http://www.amazon.co.uk/s/ref=sr_nr_p_89_0?rh=n%3A83450031%2Ck%3Alevis%2Cp_89%3ALevi%27s&bbn=83450031&keywords=levis&ie=UTF8&qid=1400089149&rnid=1632651031

phantom77
14-05-14, 22:23
Αν δεις στην αριστερή στήλη της σελίδας, υπάρχει λίστα με τους εμπόρους που πουλάνε τα ρούχα. Έμπορος "Levi's" δεν υπάρχει. Πάει αυτό.

Αν τώρα μπεις στη σελίδα του ρούχου που σε ενδιαφέρει και επιλέξεις χρώμα\μέγεθος, τότε σου βγάζει το link για την σελίδα του πωλητή και τον γνωστό τρόπο επικοινωνίας..

cool11
14-05-14, 22:37
Εμπορος 'Levis' δεν υπαρχει?
Κι εδω ποιος ειναι?
http://www.amazon.co.uk/Levis-501-Straight-Jeans-Basic/dp/B00CC9CTDI/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1400096164&sr=8-2&keywords=levis+501

raspoutiv
14-05-14, 22:43
o ξάδερφός του απ το Μπαγκλαντές

phantom77
14-05-14, 22:47
Ο θειός μου ο Βρασίδας...

Αν έκανες τον κόπο να ακολουθήσεις αυτό που έγραψα πριν, θα διαπίστωνες οτι το στέλνει το Amazon.

http://s24.postimg.org/bztxw5wnp/levis.jpg

- - - Updated - - -


o ξάδερφός του απ το Μπαγκλαντές
Μου χάλασες το πικρόχολο σχόλιο :p

cool11
14-05-14, 22:47
Νομιζα οτι πωλητης ειναι αυτος που γραφει πανω απο τον τιτλο του προϊοντος.
Οχι εκει που λεει 'dispatched and sold'.

raspoutiv
14-05-14, 23:02
Μου χάλασες το πικρόχολο σχόλιο :p

:lol: νόμισα πως θα απάνταγες μόνο σοβαρά γι αυτό :oops:

έχω πάψει να ελπίζω σε ευκαιρίες μάρκας σε τιμή στοκ εδώ και χρόνια γι αυτό

cool11
14-05-14, 23:04
Οποτε αν θελω να ζητησω πληροφοριες....πρεπει να στειλω μηνυμα στο ιδιο το amazon?

Gordito
16-05-14, 10:55
Νομιζα οτι πωλητης ειναι αυτος που γραφει πανω απο τον τιτλο του προϊοντος.
Οχι εκει που λεει 'dispatched and sold'.

Τι νομιζες οτι σημαινει το sold By amazon δηλαδη; :p

cool11
16-05-14, 11:02
Τι νομιζες οτι σημαινει το sold By amazon δηλαδη; :p

Καλα, σιγα μην ξερει το amazon για ολα αυτα που πουλαει.
Κανω λαθος;
Να ηταν ενας ξεχωριστος seller να πω οτι ηξερε.
Να ρωτησω το amazon για παντελονια που πουλα, περα απο καμια ερωτηση της πλακας δεν νομιζω να ειναι σε θεση να απαντησει τιποτε πιο εξειδικευμενο, οπως πχ αν τα χρωματα στα παντελονια εχουν κωδικους.

Zus
16-05-14, 19:06
Σιγά μην ξέρουν τι πουλάνε. Ότι προλαβαίνουν σημειώνουν, με μολύβι σε Α4 φύλλα. :p

Φανερός Πράκτωρ
22-05-14, 22:04
Καλα, σιγα μην ξερει το amazon για ολα αυτα που πουλαει.
Κανω λαθος;
Να ηταν ενας ξεχωριστος seller να πω οτι ηξερε.
Να ρωτησω το amazon για παντελονια που πουλα, περα απο καμια ερωτηση της πλακας δεν νομιζω να ειναι σε θεση να απαντησει τιποτε πιο εξειδικευμενο, οπως πχ αν τα χρωματα στα παντελονια εχουν κωδικους.
γιατί δεν κάνεις μια προσπάθεια;

cool11
03-06-14, 10:39
Κοντευουμε να μαθουμε ολες τις ταχυδρομικες υπηρεσιες της Ευρωπης.
Παραγγελια απο amazon uk ερχεται με 'i-parcel'. Ποιος διανεμει στην ελλαδα;

jap
03-06-14, 10:51
Μάλλον τα ΕΛΤΑ. Τι delivery estimate έχεις;

cool11
03-06-14, 11:34
Παραδοση την επομενη παρασκευή γράφει.

jap
03-06-14, 13:53
Άρα μάλλον ΕΛΤΑ. Αν ψάξεις στο google θα δεις ότι δεν υπάρχει στάνταρ για την i-parcel. Γενικά παραπονούνται για τεράστιες καθυστερήσεις σε σύγκριση με εκτιμώμενες του amazon, λίγοι τυχεροί τα παραλαμβάνουν σε 3-4 μέρες, ενώ γενικά διαμαρτύρονται που την χρησιμοποιεί σαν υπηρεσία η amazon. Δεν είναι κούριερ, είναι ενδιάμεσος, παραλαμβάνει από το κάθε μαγαζί και ανάλογα με το επίπεδο υπηρεσίας είτε μεταβιβάζει σε courier είτε κάνει συνένωση, στέλνει τη συνενωμένη (consolidated) πακετάρα στη χώρα προορισμού και από κει τα μεμονωμένα είτε με τοπικό courier είτε, το πιο σύνηθες, με τοπικό ταχυδρομείο.

cool11
03-06-14, 14:23
Πολυ διαφωτιστικος!
Το θεμα ειναι, να λειτουργει το tracking, να μπορω να παρακολουθω. Που να δωσω στο αριθμο που γραφει στο amazon?
Ακομη κι εδω
http://www.trackitonline.ru/
που καποιος το ανεφερε κι ειναι πολυ ψαγμενο, δεν δειχνει κατι. Θα δειξει μαλλον αργοτερα ή οχι;
Εχω ενα tracking number που δεν μπορω να δω τιποτε;

jap
03-06-14, 15:01
Στο site της i-parcel. Μετά, αφού δεις ότι έχει μπει Ελλάδα, ανάλογα το πού θα το προωθήσουν, θα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους να σου δώσουν νέο tracking και να σου πουν κι από πού είναι.

cool11
05-06-14, 20:25
Στο site της i-parcel. Μετά, αφού δεις ότι έχει μπει Ελλάδα, ανάλογα το πού θα το προωθήσουν, θα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους να σου δώσουν νέο tracking και να σου πουν κι από πού είναι.

Την έκατσα τη βάρκα. Εδω και 2 μερες το πακετο 'καθεται' στο Surrey. Τι να πω...

sdikr
05-06-14, 21:07
Την έκατσα τη βάρκα. Εδω και 2 μερες το πακετο 'καθεται' στο Surrey. Τι να πω...

Να σταματήσεις να το βλέπεις και να το ξαναδείς την επόμενη παρασκευή

jap
05-06-14, 21:44
Και αυτό... Στο Surrey πρέπει να έγινε το consolidation. Δεν θα το ξαναδείς αν δεν φτάσει Ελλάδα και ξανασπάσει η πακετάρα σε μικρά πακετάκια. Δεν έχουν βρει ακόμα τρόπο να σκανάρουν τα δέματα μέσα σε κλειστά κιβώτια, κοντέινερ κ.λπ. απλά για να καθησυχάζουν τους ανυπόμονους. Όποια εταιρεία το καταφέρει αυτό θα κερδίσει την αγάπη μου.

cool11
06-06-14, 08:31
Υποτιθεται οτι η amazon ειναι πρωτοπορα σε αυτα βεβαια, εδω διαβαζουμε για drones για διανομη σε απομακρυσμενες περιοχες, και δεν μπορουν να βαλουν ενα παφθηνο rfid chip να σκαναρουν το πακετο καθε στιγμη, κι ας ειναι μες σε αλλα πακετα;

- - - Updated - - -


Να σταματήσεις να το βλέπεις και να το ξαναδείς την επόμενη παρασκευή

E ειπα κι εγω, tracking εχει, ας ριχνω και καμια ματια...
Οντως επομενη παρασκευη λεει παραδοση. Αλλα υποτιθεται tracking δεν ειναι η πρωτη πολη και η τελευταια!

- - - Updated - - -


Και αυτό... Στο Surrey πρέπει να έγινε το consolidation. Δεν θα το ξαναδείς αν δεν φτάσει Ελλάδα και ξανασπάσει η πακετάρα σε μικρά πακετάκια. Δεν έχουν βρει ακόμα τρόπο να σκανάρουν τα δέματα μέσα σε κλειστά κιβώτια, κοντέινερ κ.λπ. απλά για να καθησυχάζουν τους ανυπόμονους. Όποια εταιρεία το καταφέρει αυτό θα κερδίσει την αγάπη μου.

Ναι, απο εκει ξεκινησε. (κι εκει εμεινε!)

- - - Updated - - -

Βασικα εκεινο που με αγχωνει, ειναι οτι ενω εχω δηλωμενο στην delivery address και το κινητό μου, ωστοσο αρκετα δεματα απο αμαζον, δεν το γραφουν πανω στο πακετο, γραφουν μονο την ταχυδρ. δ/νση.
Γιατι;
Ετσι, εχουν γινει διαφορα μπερδεματα με courier και καθυστερησης παραδοσης κατα καιρους.
Δεν επρεπε απο τη στιγμη που το εχω δηλωμενο, να το βαζουν;

anon
06-06-14, 08:49
To rfid chip κανονικά το βάζει ο κατασκευαστής στην συσκευασία του προιόντος και όχι ο λιανέμπορος. Μπορεί το κόστος ναναι σχετικά μικρό, αλλά όχι αμελητέο, και γιαυτό ακόμη δεν έχει γίνει καθεστώς. Ισως σε καμμιά δεκαριά χρόνια.

Απο κει και πέρα, η Amazon δεν έχει επενδύσει στο δίκτυο διανομής όσο στα συστήματα αποθήκευσης. Ισως τώρα πάει να κάνει κάτι, στις ΗΠΑ, γιατί θέλει να μπεί στο λιανεμπόριο τροφίμων, και εκεί η διανομή πρέπει να γίνεται αυθημερόν, και δεν μπορεί να βασίζεται σε κουριεράδες. Τα drones και άλλα είναι φύκια για μεταξωτές κορδέλλες, και ακόμα και στις ΗΠΑ τους κραξανε, ότι πουλάνε μούφες, για να ανεβάσουν την τιμή της μετοχής, μιας και το πράγμα είναι ανέφικτο για πάρα πολλούς λόγους.

Πχ. Τα drones δεν μπορούν να παραδώσουν μέσα σε πόλεις. Που θα προσγειώνονται; Σε κάποιο τοπικό πάρκο; Η' σε ταράτσες. Αρα εαν το κάνουν μόνο για εκτός πόλεως, τότε έχουμε θέμα με την αυτονομία, εαν μπορούν δηλαδή να δράσουν σε αρκετά μεγάλες αποστάσεις, υποθέτοντας πάντα ότι έχουν μια βάση σε κάποια πόλη, άρα μόνο για περίχωρα. Επιπλέον τίθεται θέμα για την ασφαλεια πτήσεων, κάτι για το οποίο δεν πρόκειται εύκολα να πάρουν άδεια να πετάνε τα μηχανάκια τους. Με απλά λόγια, το πράγμα είναι ανέφικτο, όχι τεχνολογικά, αλλά για άλλους πρακτικούς λόγους.

jap
06-06-14, 09:06
@cool11: Για το πρώτο που λες, η κάθε εταιρεία courier, ταχυδρομική κ.λπ. έχει δικά της συστήματα για να παρακολουθεί τα δέματα και τα σκανάρει σε συγκεκριμένα σημεία, π.χ. διαλογή, φόρτωση σε φορτηγό, τελική παράδοση. Αυτό είναι μέρος των εσωτερικών τους διαδικασιών για να είναι πιο γρήγοροι, αποδοτικοί και να μην κάνουν λάθη. Από τη στιγμή που έχουν την πληροφορία διαθέσιμη, την δίνουν και στον πελάτη. Αν έβαζαν συστήματα επί τούτου, δηλαδή με αποκλειστικό σκοπό να έχει ο πελάτης την πληροφόρηση, το κόστος θα επιβάρυνε τις υπηρεσίες.

Τα drones που αναφέρεις στοχεύουν (σαν σκέψη γενικά στον κλάδο των logistics, άσχετα τι πέρασε στο μυαλό της Amazon) σε παραδόσεις συγκεκριμένων αγαθών που η παράδοσή τους είναι time sensitive και έχει απόλυτη σημασία για τον αποστολέα/παραλήπτη να τα λάβει έγκαιρα. Π.χ. οι δοκιμές έρευνες που κάνει η ελληνική ACS (http://tech.in.gr/news/article/?aid=1231316811). Παράλληλα, υπάρχουν κι άλλες τεχνολογικές δυνατότητες που χρησιμοποιούνται σε περιπτώσεις που χρειάζονται, αλλά έχουν και το αντίστοιχο κόστος. Δες π.χ. εδώ (http://blog.ups.com/2013/06/20/extreme-logistics-ups-delivers-influenza-vaccine-to-laos/) για μια περίπτωση χαρακτηριστική. Στην Αμερική κάνουν και αεροπορικές παραδόσεις μαγειρεμένων φαγητών, ακόμα και παγωτών.

Όλα αυτά, όπως και τα RFID που αναφέρεις ή και gps tracker ακόμα καλό είναι να υπάρχουν σαν δυνατότητες, θα ήθελες όμως να επιβαρύνουν το κόστος της αποστολής σου; Ένα πακετάκι μικρό από amazon Αγγλίας έρχεται σήμερα με 6-7 ευρώ. Πόσο θα έφτανε το κόστος αποστολής αν έβαζαν rfid, ελέγχους θερμοκρασίας και έστελναν μια ειδοποίηση ανά ώρα με τη θέση κάθε δέματος;

Για το δεύτερο, βάλε το τηλέφωνό σου στη 2η γραμμή διεύθυνσης, μην υποθέτεις πως επειδή το ξέρει ο πωλητής θα το γράψει και στο δέμα. Πρόσφατα πάντως με έχουν γλυτώσει από πολλή ταλαιπωρία τα courier, αφού 2 φορές με πρωτοβουλία του διανομέα με πήρε τηλέφωνο επί τόπου και συναντηθήκαμε. Ειδικά τώρα που έχουν κλείσει πολλά παραρτήματα δεν έχουμε από όλες τις εταιρείες τοπικό γραφείο, ενώ με τα ταχυδρομικά που έχουν αναλάβει πολλές εταιρείες courier τρέχουν και δεν φτάνουν.

cool11
06-06-14, 09:13
Για το δεύτερο, βάλε το τηλέφωνό σου στη 2η γραμμή διεύθυνσης, μην υποθέτεις πως επειδή το ξέρει ο πωλητής θα το γράψει και στο δέμα.

Εννοεις να μην γραφω το τηλεφωνο στο πεδιο του τηλεφωνου, και να το γράψω σε ποιο;

Επισης, υπεθετα οτι οι πωλητες ριχνουν εκτυπωση κατευθειαν απο καποια εφαρμογη του amazon, σαν διευθυνσιολογιο, οποτε λεω, οτι βρισκει εκει θα το τυπωνει.
Τωρα αν ο πωλητης γραφει με το χερι, ή κανει χειροκινητα copy paste τα της διευθυνσεως μου απο το αμαζον, οχι τηλεφωνο δεν θα δω, μη δεν γραψει και τη διευθυνση σωστα. Αλλα ετσι συμβαινει;

anon
06-06-14, 09:22
Σε γενικές γραμμές, οι διανομές, στην Ευρώπη, πάσχουν. Ειναι και πολύ πιο ακριβές, σημαντικά θα έλεγα, και πολύ πιο αργές, απο ότι στις ΗΠΑ.

jap
06-06-14, 10:54
Εννοεις να μην γραφω το τηλεφωνο στο πεδιο του τηλεφωνου, και να το γράψω σε ποιο;


Να το γράφεις στο πεδίο του τηλεφώνου, αλλά και εκεί που λέει Address Line 2.

@anon: Λογικό είναι. Άλλο να έχεις παρουσία σε όλες τις αμερικάνικες πολιτείες στη χώρα του franchise και του mail order κι άλλο σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Αυτό μόνο 3-4 κολοσσοί το πετυχαίνουν, που δεν είναι όμως οι πιο φτηνοί.

anon
06-06-14, 11:17
Να το γράφεις στο πεδίο του τηλεφώνου, αλλά και εκεί που λέει Address Line 2.

@anon: Λογικό είναι. Άλλο να έχεις παρουσία σε όλες τις αμερικάνικες πολιτείες στη χώρα του franchise και του mail order κι άλλο σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Αυτό μόνο 3-4 κολοσσοί το πετυχαίνουν, που δεν είναι όμως οι πιο φτηνοί.

Δεν νομίζω ναναι αυτό. Πολύ απλά ισχύει ότι πχ γινεται και με το ΙΚΕΑ στην Ελλάδα, αλλά σε πανευρωπαική κλίμακα. Οι μεγάλες διεθνείς εταιρίες κουριερ είναι δυο τρείς. Ηρθαν στην ευρώπη, είδαν ότι εδω όλα τα ταχυδρομεία όλων των χωρών χρεώνουν απίστευτα ποσά, σου λέει, μ@κ@κες είμαστε να χαλάσουμε την πιάτσα; Απλά κατέβασαν λίγο τις τιμές έναντι των κρατικών ταχυδρομείων, και τέλος.

cool11
11-06-14, 11:22
Και αυτό... Στο Surrey πρέπει να έγινε το consolidation. Δεν θα το ξαναδείς αν δεν φτάσει Ελλάδα και ξανασπάσει η πακετάρα σε μικρά πακετάκια. Δεν έχουν βρει ακόμα τρόπο να σκανάρουν τα δέματα μέσα σε κλειστά κιβώτια, κοντέινερ κ.λπ. απλά για να καθησυχάζουν τους ανυπόμονους. Όποια εταιρεία το καταφέρει αυτό θα κερδίσει την αγάπη μου.

Πόσο δίκιο είχες!
Πολύ χάλι η i-parcel. Από 3/6, σήμερα έχουμε 11/6, κι ακόμη το tracking δείχνει Surrey!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μιλαμε για τρομερο tracking. Ελπιζω να μην εχει κολησει το δεμα στο Surrey, αλλα να ηρθε Ελλαδα, εστω κι αν εγω δεν το 'βλεπω'.
Υποτιθεται οτι Παρασκευη 13/6 θα παραλαβω.
Εχω αμφιβολιες. Θα δειξει.
:(

Το θεμα ειναι οτι αν ερθει ελλαδα με καμια περιεργη courier, εγω τωρα προσεθεσα το κινητο μου στο address line 2, αλλα οταν εκανα την παραγγελια δεν το ειχα.
Αν ερθει με ελτα, θα αφησουν ειδοποιητηριο. Οι courier ομως, ολες τριγυρω μου, δουλευουν με τηλεφωνο.
Δεν υπαρχει περιπτωση μονο με 'διευθυνση' να φερει δεμα. ("για χαμενες διαδρομες-βενζινη ειμαστε?" μαλλον σκεφτονται.)
Παντα παιρνουν τηλεφωνο, και ή το φερνουν, ή περναω εγω και περνω.
Αν φτασει λοιπον σε ελληνικη courier, τηλεφωνο μου δεν εχουν για να με καλεσουν, διανομη ΔΕΝ κανουν, και εγω δεν εχω tracking να ξερω που ειναι το δεμα, ισως εχω προβλημα και δεν μπορεσω να παραλαβω.
Αν ερθει με ελτα, θα αφησουν ειδοποιηση και θα παραλαβω.

cool11
14-06-14, 17:43
Τελικα δεν παρελαβα χτες.

Χτες υποτιθεται θα παραλαμβανα. Δεν εχω screenshot να σας δειξω, αλλα εβλεπα 'estimated delivery' για χτες Παρασκευη 13/6.
Φυσικα, δεν παρελαβα τιποτε. 10 μερες τωρα, το tracking ηταν 'κολημενο' στο Surrey.

jap
14-06-14, 18:08
Στείλε email στην i-parcel να σου πουν ποιος είναι ο courier και ποιο το δικό του νούμερο.

cool11
17-06-14, 18:28
Στείλε email στην i-parcel να σου πουν ποιος είναι ο courier και ποιο το δικό του νούμερο.

Εστειλα το Σάββατο λοιπον. Σήμερα Τρίτη, ακόμη δεν μου έχουν απαντήσει.

- - - Updated - - -

Σεισμοί, λιμοί, καταποντισμοί.
Σημερινό μηνυμα στο tracking εντος amazon uk: "Delay in delivery due to weather or natural disaster"
Ποσα θα περασει αυτο το δέμα μέχρι να φτάσει στα χέρια μου;

------

Παντως, με αυτα και μ’αυτά, το amazon με εχει απογοητεύσει αρκετά.
Μεχρι τωρα το ειχα δίπολο, αγορες απο ebay και απο amazon, παντα για καινουρια προϊοντα μιλάω, αλλα πλεον λεω να ψωνιζω σχεδον παντου απο ebay, και μονο σε εξαιρετικες/σπανιες περιπτωσεις, απο amazon, μονο οταν δεν μπορω να βρω κατι στο ebay. Πλεον θα προτιμω ebay, ακομη και αν το βρισκω και λιγο ακριβοτερα (που συνηθως ειναι οι φτηνοτερες τιμες-λογω του τρομερου ανταγωνισμου).

- τη μια κοβει τα δωρεαν μεταφορικα
- την αλλη ‘κολησε’ το συστημα τους, και μου διπλοδέσμευσε χρήματα, και μαλιστα μου είχε δεσμευμένο αρκετό ποσό επί 15 μερο
- τωρα επιλεγει για αποστολη την i-parcel που πρεπει να ειναι απο τις πλέον χείριστες εταιριες, και το βλεπω και στην πραξη, αφου επι 10μερο η παραγγελια μου παρέμενε στο Surrey (κυριολεκτικα, όχι απο λαθος στο tracking).
- επιπλεον, δεν υπαρχει η δικλειδα του paypal. Και δεν ειναι οτι θα σε κλεψει το amazon, αλλα ο εναλλακτικος συνδυασμος ebay help desk & ασφαλεια paypal, απλα σκοτώνει, και δεν βγαίνει με την καμία η εξυπηρετηση του amazon μπροστά του.

Εγω πχ. τωρα, για μια ακομη φορα, αντιμετωπιζω προβλημα. Χωρις να φταιω. Παραγγελια απο Αγγλια, και μιλαμε παμε για 3 βδομαδα! Και εχει μελλον η δουλεια. Υπαρχουν προθεσμιες; Όποτε τους καπνισει θα παραδωσουν; Εγω πρεπει να περιμενω σαν το μ@@@α οσο αυτοι νομιζουν; Υπαρχουν αραγε διαδικασιες refund? Προθεσμιες;

Δεν λέει. Να ξεμπερδέψω με την αγορά, και θα το διπλο-τριπλο/σκεφτώ να ξαναπροτιμήσω το amazon.
Και μετα βγαινουν και κανουν ανακοινωσεις για ‘amazon payments’ και πράσιν’αλογα.
Κρίμα.
:(

evantigger
17-06-14, 20:45
Εστειλα το Σάββατο λοιπον. Σήμερα Τρίτη, ακόμη δεν μου έχουν απαντήσει.

- - - Updated - - -

Σεισμοί, λιμοί, καταποντισμοί.
Σημερινό μηνυμα στο tracking εντος amazon uk: "Delay in delivery due to weather or natural disaster"
Ποσα θα περασει αυτο το δέμα μέχρι να φτάσει στα χέρια μου;

------

Παντως, με αυτα και μ’αυτά, το amazon με εχει απογοητεύσει αρκετά.
Μεχρι τωρα το ειχα δίπολο, αγορες απο ebay και απο amazon, παντα για καινουρια προϊοντα μιλάω, αλλα πλεον λεω να ψωνιζω σχεδον παντου απο ebay, και μονο σε εξαιρετικες/σπανιες περιπτωσεις, απο amazon, μονο οταν δεν μπορω να βρω κατι στο ebay. Πλεον θα προτιμω ebay, ακομη και αν το βρισκω και λιγο ακριβοτερα (που συνηθως ειναι οι φτηνοτερες τιμες-λογω του τρομερου ανταγωνισμου).

- τη μια κοβει τα δωρεαν μεταφορικα
- την αλλη ‘κολησε’ το συστημα τους, και μου διπλοδέσμευσε χρήματα, και μαλιστα μου είχε δεσμευμένο αρκετό ποσό επί 15 μερο
- τωρα επιλεγει για αποστολη την i-parcel που πρεπει να ειναι απο τις πλέον χείριστες εταιριες, και το βλεπω και στην πραξη, αφου επι 10μερο η παραγγελια μου παρέμενε στο Surrey (κυριολεκτικα, όχι απο λαθος στο tracking).
- επιπλεον, δεν υπαρχει η δικλειδα του paypal. Και δεν ειναι οτι θα σε κλεψει το amazon, αλλα ο εναλλακτικος συνδυασμος ebay help desk & ασφαλεια paypal, απλα σκοτώνει, και δεν βγαίνει με την καμία η εξυπηρετηση του amazon μπροστά του.

Εγω πχ. τωρα, για μια ακομη φορα, αντιμετωπιζω προβλημα. Χωρις να φταιω. Παραγγελια απο Αγγλια, και μιλαμε παμε για 3 βδομαδα! Και εχει μελλον η δουλεια. Υπαρχουν προθεσμιες; Όποτε τους καπνισει θα παραδωσουν; Εγω πρεπει να περιμενω σαν το μ@@@α οσο αυτοι νομιζουν; Υπαρχουν αραγε διαδικασιες refund? Προθεσμιες;

Δεν λέει. Να ξεμπερδέψω με την αγορά, και θα το διπλο-τριπλο/σκεφτώ να ξαναπροτιμήσω το amazon.
Και μετα βγαινουν και κανουν ανακοινωσεις για ‘amazon payments’ και πράσιν’αλογα.
Κρίμα.
:(

Επιστροφή χρημάτων μόνο αφού τους επιστρέψεις το προϊόν, εκτυπώσεις τις ταμπέλες για να το ξαναστείλεις πίσω κι όταν το λάβουν τότε σου επιστρέφονται τα χρήματα.

cool11
17-06-14, 20:56
Επιστροφή χρημάτων μόνο αφού τους επιστρέψεις το προϊόν, εκτυπώσεις τις ταμπέλες για να το ξαναστείλεις πίσω κι όταν το λάβουν τότε σου επιστρέφονται τα χρήματα.

Ευχαριστω για την πληροφορια.
Ακομη ενα + στο ebay λοιπον. Καμιά σχεση η 'ευκολια' στο refund οπως συμβαινει στο ebay.

Φανερός Πράκτωρ
17-06-14, 21:03
είσαι γκαντέμης βρε cool...
ααα και εμένα μου έχουν επιστρέψει όλο το ποσό χωρίς να στείλω το προϊόν μετά από απαίτησή μου. Βέβαια είμαι καλός πελάτης και το έκανα μια φορά.
Βασικά δεν συγκρίνεται η amazon σε ποιότητα και προστασία καταναλωτή με το ebay/paypal. Συγκρίνουμε μαγαζί με περίπτερο

cool11
17-06-14, 21:09
Εννοεις οτι καταφανως το ebay/paypal απεχει και υπερεχει κατά πολυ απο το amazon, το μαγαζι ειναι το ebay/paypal και το amazon το περιπτερο, σωστα;

Αυτο που ξερω, ειναι οτι εχω κανει και εκατο συναλλαγες με ebay/paypal με πραγματικα λιγα προβληματα, τα οποια και λυθηκαν, και εχω κανει καμια εικοσαρια ολες κι ολες αγορες απο amazon, και ολο κατι σκαλωνει καθε λιγο.
Δηλαδη, για πολυ περισσοτερες συναλλαγες στο ebay, ειχα πολυ λιγοτερα προβληματα.
Για πολυ λιγοτερες συναλλαγες στο amazon, ειχα πολυ περισσοτερα προβληματα!
Τι να πω, τα δεδομενα μιλουν απο μονα τους!

@ ADSLgr.com All rights reserved.