PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

Φανερός Πράκτωρ
17-06-14, 21:47
Τι να πω, τα δεδομενα μιλουν απο μονα τους!

Είπαμε, είσαι γκαντέμης. Τα δικά σου δεδομένα δεν πιάνονται :p

- - - Updated - - -

Προφανώς το ebay είναι το περίπτερο που ο κάθε κατεστραμμένος πουλάει ότι θέλει και το paypal το παίζει και (ελαφρώς) βαρύ πεπόνι.

thourios
17-06-14, 21:52
Πάντως εμένα ένα ρολογάκι Invicta pro diver automatic (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000JQFX1G/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1)μου ήρθε σε τρεις μέρες από amazon.uk και είναι και από αυτά τα αμφισβητούμενα με προβλήματα δηλαδή στην ποιόητα.

:)

cool11
17-06-14, 21:55
Οκ, εχω αντιθετη αποψη.
Προσεχοντας στο ebay, απλοι κανονες οχι κατι ιδιαιτερο, ειναι πραγματικα μια χαρα.

Με το amazon, δεν θα πω οτι δεν αξιζει καθως δεν εφτασε τυχαια εδω που εφτασε, αλλα η προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι στο ebay/paypal εχω 'καθαρισει' ανετα πολλες φορες, ενω στο amazon ειναι αυτο που λενε χ@@ε ψηλα κι αγνάντευε!
Αμα παει καλα πηγε, αλλιως, θα βρεις το δικιο σου, αλλα μετα απο σαραντα κυματα.

Φανερός Πράκτωρ
17-06-14, 22:07
Πάντως όλες τις φορές που είχα πρόβλημα αποζημιώθηκα και μάλιστα και ορισμένες φορές με δικιά τους χασούρα (να μου στείλουν 2 φορές το ίδιο προϊόν, να μου δώσουν τα λεφτά ενώ τους δήλωσα ρητά ότι δεν θέλω να τους επιστρέψω προβληματικό προϊόν). Χρόνος αντίδρασης από μισάωρο μέχρι μερικές μέρες (αν αργούσε το προϊόν να επιστρέψει). Έχω επιστρέψει πράγματα που δεν μου έκαναν αξίας αρκετών εκατοντάδων ευρώ ενώ τα έχω χρησιμοποιήσει έως και μήνα. Μου έχουν δώσει τη διαφορά πίσω σε προϊόν που το έβαλαν σε έκπτωση μερικές μέρες μετά αφού το αγόρασα κλπ κλπ

Πάρα πολλά παραδείγματα που έχουν συμβεί σε μένα που δεν νομίζω ότι ένας πωλητής του ebay ή το paypal θα έκανε. Δλδ αν έχουν συμπεριφορά σαν αυτή που έχω ζήσει από την amazon να αναθεωρήσω.

cool11
17-06-14, 22:17
Εχω ζησει τα αντιστοιχα που λες με ebay, κι ολα αψογα.

Φανερός Πράκτωρ
17-06-14, 22:28
Δέχεται το ebay (γενικά όχι ένας μεμονωμένος πωλητής) πράγματα που τα έχεις ανοίξει και έχεις χρησιμοποιήσει για 1 μήνα πίσω και σου επιστρέφει όλο το αρχικό σου ποσό;

- - - Updated - - -

Και σου έχουν δώσει τα λεφτά πίσω σε κάτι που τους λες γραπτά ότι είναι προβληματικό και τους λες και ρητά ότι δεν σκοπεύεις/θέλεις να το επιστρέψεις;

- - - Updated - - -

Btw μιλάω για πράγματα που κοστίζουν κάμποσα ευρώ (π.χ. πάνω από 100 τα πιο πολλά). Και όχι 5-10 ή 30

sdikr
17-06-14, 22:29
Πάντως όλες τις φορές που είχα πρόβλημα αποζημιώθηκα και μάλιστα και ορισμένες φορές με δικιά τους χασούρα (να μου στείλουν 2 φορές το ίδιο προϊόν, να μου δώσουν τα λεφτά ενώ τους δήλωσα ρητά ότι δεν θέλω να τους επιστρέψω προβληματικό προϊόν). Χρόνος αντίδρασης από μισάωρο μέχρι μερικές μέρες (αν αργούσε το προϊόν να επιστρέψει). Έχω επιστρέψει πράγματα που δεν μου έκαναν αξίας αρκετών εκατοντάδων ευρώ ενώ τα έχω χρησιμοποιήσει έως και μήνα. Μου έχουν δώσει τη διαφορά πίσω σε προϊόν που το έβαλαν σε έκπτωση μερικές μέρες μετά αφού το αγόρασα κλπ κλπ

Πάρα πολλά παραδείγματα που έχουν συμβεί σε μένα που δεν νομίζω ότι ένας πωλητής του ebay ή το paypal θα έκανε. Δλδ αν έχουν συμπεριφορά σαν αυτή που έχω ζήσει από την amazon να αναθεωρήσω.

ebay, αν περάσουν οι 45 μέρες μην τον είδατε, amazon (sold from) απλά No questions asked καινούργιο προϊόν για όσο διαρκεί η εγγύηση + σου πληρώνουν τα έξοδα αποστολής προς αυτούς

cool11
17-06-14, 22:31
Δέχεται το ebay (γενικά όχι ένας μεμονωμένος πωλητής) πράγματα που τα έχεις ανοίξει και έχεις χρησιμοποιήσει για 1 μήνα πίσω και σου επιστρέφει όλο το αρχικό σου ποσό;

Δεν χρειαστηκε να φτασω σε τετοια κατασταση. Σιγουρα δεν εχω να σου απαντησω πανω σε αυτο.
Ξερω ομως, οτι οταν ειχα προβλημα, πχ. ξεπερασε την 45μερη προθεσμια, ή με αποζημίωσαν άμεσα, ή μου ξανάστειλαν 2ο ίδιο αντικειμενο.
Και ολοι, μα ολοι, σε/με πανε 'παρακαλετά', να μην ανοιξω case(οταν οντως εχω θεμα, όχι για πλακα), και τους χαλασει η 'φημη' και το 'rating'.
Κοινως, καθονται 'κλαρινο'. Και ξερουν οτι αμα γινει μλκια, το ebay + paypal θα τους γ@@@ει οτι εχουν και δεν εχουν.
Δεν αστειεύονται. Το ξερω και απο συγγενεις μου που ψωνιζουν χρόνια.

sdikr
17-06-14, 22:33
Δεν χρειαστηκε να φτασω σε τετοια κατασταση. Σιγουρα δεν εχω να σου απαντησω πανω σε αυτο.
Ξερω ομως, οτι οταν ειχα προβλημα, πχ. ξεπερασε την 45μερη προθεσμια, ή με αποζημίωσαν άμεσα, ή μου ξανάστειλαν 2ο ίδιο αντικειμενο.
Και ολοι, μα ολοι, σε/με πανε 'παρακαλετά', να μην ανοιξω case(οταν οντως εχω θεμα, όχι για πλακα), και τους χαλασει η 'φημη' και το 'rating'.
Κοινως, καθονται 'κλαρινο'. Και ξερουν οτι αμα γινει μλκια, το ebay + paypal θα τους γ@@@ει οτι εχουν και δεν εχουν.
Δεν αστειεύονται. Το ξερω και απο συγγενεις μου που ψωνιζουν χρόνια.

Αν όμως δεν ανοίξεις case και περάσουν οι 45 μέρες τότε να δεις τι κλαρίνο που κάθονται :whistle:, να μην ξεχάσω το αν κάτι έχει πρόβλημα που πρέπει να το στείλεις συστημένο πίσω

Φανερός Πράκτωρ
17-06-14, 22:38
Δεν χρειαστηκε να φτασω σε τετοια κατασταση. Σιγουρα δεν εχω να σου απαντησω πανω σε αυτο.

Δεν είναι καμία extreme κατάσταση. Είναι δικαίωμά σου στα ηλεκτρονικά καταστήματα, απλά το amazon έχει επεκτείνει το χρονικό όριο στον 1 μήνα (που μπορείς να δοκιμάσεις το προϊόν και να το επιστρέψεις).

Π.χ. εγώ δεν το κάνω συστηματικά αλλά η αλήθεια είναι ότι πρόσφατα άλλαξα ολόκληρο 4άρι NAS (μαζί με 2*4TB σκληρούς) με πιο ακριβό με τον συγκεκριμένο τρόπο. Δεν μου άρεσε το μοντέλο που πήρα αρχικά αλλά ούτε και οι green δίσκοι και απλά μου δώσαν τα λεφτά μου πίσω να πάρω κάτι άλλο (καλύτερο μοντέλο και red δίσκους).

Το έχω κάνει και παλιότερα 1-2 φορές απλά εδώ με το NAS ήταν και αρκετά τα λεφτά και πολλές οι αλλαγές και δεν έκαναν κιχ (όπως και πάντα).

Και προφανώς όλα αυτά χωρίς να πληρώσω ούτε καν την επιστροφή.

cool11
17-06-14, 22:49
Τελικα ισως ειναι και θεμα συγκυριων.
Υπενθυμιζω οτι εβαλα παραγγελια 30/5,
140976
υποτιθεται θα παραλαμβανα 13/6, επι μερες το δεμα 'λιμναζε' στο Surrey, στις 13/6 δεν παρελαβα τιποτα, και σημερα βλεπω
140977
Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.
:(
Ελλαδα-Αγγλια, ένας μήνας θα καταλήξει απο την παραγγελια ως την παράδοση.

Φανερός Πράκτωρ
17-06-14, 22:55
Τους παραπονέθηκες; Τι σου απάντησαν;

- - - Updated - - -

Το δέμα έχει 3 μέρες καθυστέρηση (από τις 2 βδομάδες που σου είπαν ότι θα χρειαστεί να φτάσει & αποδέχτηκες). Δεν είναι και κάποια τραγική καθυστέρηση αυτό

- - - Updated - - -

Είμαι σίγουρος ότι αν η καθυστέρηση φτάσει την βδομάδα και τους το πεις, θα σου στείλουν άλλο.

cool11
17-06-14, 23:01
Εστειλα mail στην i-parcel. Να στειλω στο amazon?

Φανερός Πράκτωρ
17-06-14, 23:05
Στην amazon πρέπει να στείλεις. Εσύ την amazon πλήρωσες και λίγο σε νοιάζει τον ποιον επέλεξε για συνεργάτη (και αν αυτός είναι αναξιόπιστος).
Εγώ στη θέση σου θα περίμενα 2 μέρες ακόμα και μετά θα ζητούσα/απαιτούσα να μου ξαναστείλουν το προϊόν (γενικότερα να βρουν λύση άμεσα).

sdikr
17-06-14, 23:24
Στην amazon πρέπει να στείλεις. Εσύ την amazon πλήρωσες και λίγο σε νοιάζει τον ποιον επέλεξε για συνεργάτη (και αν αυτός είναι αναξιόπιστος).
Εγώ στη θέση σου θα περίμενα 2 μέρες ακόμα και μετά θα ζητούσα/απαιτούσα να μου ξαναστείλουν το προϊόν (γενικότερα να βρουν λύση άμεσα).

Ωχ το βλέπω να σταματήσουν και τις αποστολές γενικά στην Ελλάδα :p

Φανερός Πράκτωρ
17-06-14, 23:26
Λες; :p

RASTAVIPER
18-06-14, 00:41
Και αφού έχεις προβλήματα με το Amazon τόσο καιρό και πληρώνεις και τα μεταφορικά τους (που πριν δεν τα είχες), γιατί συνεχίζεις και αγοράζεις από εκεί;

phantom77
18-06-14, 01:05
Ωχ το βλέπω να σταματήσουν και τις αποστολές γενικά στην Ελλάδα :p
Το βλέπω να σταματήσουν και τις αποστολές ειδικά στον cool11 :p

Δεκάδες πακέτα έχω πάρει απο Αγγλία τα τελευταία 15 χρόνια, μόνο το πρώτο είχε πρόβλημα. Τι κι αν τύχει να αργήσουν 4-5 μέρες; Τσιπούρες είναι να βρομίσουν; :lol:

NaGR
18-06-14, 05:34
αν ήταν δωρεάν τα μτφ το σκεπτικό σου θα είχε μια βάση.
απο τη στιγμή όμως που στα χρεώνει τότε έχεις πληρώσει για μια υπηρεσία που δεν λαμβάνεις( είτε εξ ολοκλήρου είτε μέσα στα προσυμφωνημένα πλαίσια)
σκέψου το αλλιώς, αν η υπηρεσία ήταν "μάλλον θα παραλάβετε σε 6-8 εργάσιμες αλλά μπορεί να παραλάβετε και μέσα σε 45 και αν όχι τότε δεν θα παραλάβετε"
θα επέλεγες αυτή την υπηρεσία? θα πλήρωνες για αυτήν την υπηρεσία?
το να μην τηρηθούν οι όροι, για χ,ψ λόγους, είναι μέσα στη σφαίρα των πιθανοτήτων.
το να μην υπάρχει κάποια αποζημίωση για μη τήρηση της συμφωνίας είναι η βάση για όλες τις απάτες.

το λιγότερο που θα έπρεπε να κάνει το amazon είναι σε περιπτώσεις σαν και αυτές να επιστρέφει τα μτφ.
αυτό βέβαια θα έχει επίπτωση στον ισολογισμό του.
οπότε προτιμά να τα θεωρεί χαμένα, ώστε να ξαναστέλνει και να ζητά την αποζημίωση απο την ασφαλιστική του μετά.

phantom77
18-06-14, 09:12
Κοίτα, το 99% των πακέτων έφτανε πριν την προσδοκώμενη ημερομηνία, κάποιες φορές αρκετά πριν. Δεν μιλάμε για χαμένα πακέτα αλλα για πακέτα που άργησαν 2-3 μέρες. Πακέτο απο το Αμαζον δεν έχασα ποτέ.

cool11
18-06-14, 09:20
Απο που μπορω να επικοινωνησω τωρα με το amazon γι'αυτο το προβλημα? Δωστε λινκ, ή πειτε απο ποια επιλογη.

johnson
18-06-14, 10:27
Μια φορά που χρειάστηκε να στείλω πίσω προϊόν στο Amazon πληρώσανε full refund + μεταφορικά + δωράκι ένα άλλο προϊόν που μου είχαν στείλει + κάποια εξτρά ευρώ στο λογαριασμό μου (!).

cool11
18-06-14, 10:42
Απο που μπορω να επικοινωνησω τωρα με το amazon γι'αυτο το προβλημα? Δωστε λινκ, ή πειτε απο ποια επιλογη.

Πως να επικοινωνησω με το amazon και να τους θεσω το προβλημα; Κατω απο το track package (your orders), εχει επιλογη 'leave package/delivery feedback'. Εκει να παω; Ή ειναι για οταν τελειωσει η συναλλαγη;

Ή απο καπου αλλου πρεπει να επικοινωνησω με amazon για τη συγκεκριμενη προβληματικη αποστολή;

jap
18-06-14, 11:32
Μα καλά, αφού είχε εκτιμώμενη ημερομηνία την Παρασκευή και έχει καθυστέρηση για κάποιο λόγο, δεν πρέπει να περάσει λίγος χρόνος πριν ανησυχήσεις; Πόσο ογκώδες είναι αυτό που παράγγειες και πόσο χρέωσαν τα μεταφορικά;

cool11
18-06-14, 12:11
Αυτο που με ανησυχει, ειναι οτι με παραγγελια 30/5, εχουμε φτασει 18/6, και το δεμα ειναι ακομη Αγγλια. Εσυ δεν θα ανησυχουσες;
Αν ηταν Ελλαδα, και απλα δεν ειχα παραλαβει, δεν θα ανησυχουσα. Δεν το κανω θεμα για 2-3 μερες. Οταν ομως ακομη ειναι Αγγλια, ε ναι, νομιζω υπαρχει θεμα.
Και δεν γραφει καν μια νεα ημερομηνια παραδοσης. Εκει, εχει κολησει οτι θα παραλαμβανα 13/6.

---

Εστειλα λοιπον mail και στο helpdesk του amazon. Να δω τι θα μου απαντησουν.

djuan1988
18-06-14, 15:05
Έχει live chat, μπορείς να μιλήσεις εκεί.

jap
18-06-14, 17:11
Έχει ειδικό link στις παραγγελίες για αυτό το λόγο "Where is my order".

Εγώ ξαναρωτάω, γιατί απάντηση δεν έλαβα. Πόσο ογκώδες είναι και πόσα μεταφορικά χρέωσαν;

cool11
18-06-14, 18:49
Ογκωδες δεν ειναι, λίγο μεγαλύτερο από μια Α4 είναι.
Μεταφορικό κόστος 6,5 λίρες.

Λοιπόν, απάντησαν απο το amazon.
Τι λένε; Πόσο θελουν να ειναι ικανοποιημενος ο πελατης, ευχαριστουν που τους επεσημανα τη δυσλειτουργια, θα αναλαβουν το κοστος νεας αποστολης αν δεν παραλαβω, οτι προσεχουν τις ταχυδρομικες τους να εξυπηρετουν, οτι καλως εχω απαιτησεις απο αυτους κλπ
Σχεδον εκθεση ιδεων θα ελεγα.
Σε οτι ειπα, απλα τα επιβεβαιωσαν, ημερομηνιες κλπ, δεν ειχαν να πουν και κατι διαφορετικο εξαλλου.
Επικοινωνησαν με την i-parcel (κι εγω επικοινωνησα και με εγραψαν στα @@@ τους-απιστευτοι), και οταν εχουν νεοτερα θα με ενημερωσουν κι εμενα.
Τιποτε πιο χειροπιαστο, περα απο διαβεβαιωσεις, μεχρι ωρας τουλαχιστον. Περιμενω να δω αν θα προχωρησει τιποτε σχετικο, ή θα περιμενω το δέμα σαν το 'καράβι στο λιμάνι', ή απλα θα αλληλογραφω με το amazon να λεμε τον πονο μας!

jap
18-06-14, 19:31
Μ' άλλα λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή. Με το ίδιο κόστος θα στο είχαν στείλει και με Royal Mail και θα είχες ασφαλώς ήδη παραλάβει, χωρίς να μεσολαβήσει consolidation.

djuan1988
18-06-14, 20:06
Μ' άλλα λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή. Με το ίδιο κόστος θα στο είχαν στείλει και με Royal Mail και θα είχες ασφαλώς ήδη παραλάβει, χωρίς να μεσολαβήσει consolidation.

Προφανώς δεν είναι το ίδιο κόστος για την Amazon, φθηνότερο θα είναι για να το επιλέξει.

jap
18-06-14, 20:48
Ε, ναι, βέβαια, αλλά αν χρεώνει 6,5 λίρες συνολικά (που τα ίδια χρέωνε και πριν) πόσο να κερδίζει; Αν τις 7-10 μέρες κατάφεραν για μια λίρα να τις κάνουν 15-20 με τη χρήση αυτής της υπηρεσίας, τι να πω; Συγχαρητήρια σε όποιον το σκέφτηκε και άντε γεια από μας.

cool11
19-06-14, 10:39
Τους ξαναστειλα mail στο amazon, αν εχουν κατι νεοτερο, και οτι πρεπει να λυθει το θεμα επιτελους.
Καραγκιοζιλίκια; Ιδού μέρος της σημερινής τους απάντησης.
Due to the volume of orders we provide, there are rare occasions where a carrier receives an order that was not originally assigned to them.

Μου εβαλαν μονοι τους νεα παραγγελια, με το αντικειμενο που ζητησα. Εχει περασει λεει η προθεσμια που αυτοι θεωρουν οτι θα επρεπε να εχει παραδοθει το δεμα μου, και γι'αυτο μου ξαναστελνουν νεο free of charge ίδιο αντικείμενο.

Ενας θεος ξέρει τι τελικά συνέβη.
Αμα δεν δω πακετο στα χερια μου, δεν πιστευω τιποτε ομως.
:(

anon
19-06-14, 10:42
Τους ξαναστειλα mail στο amazon, αν εχουν κατι νεοτερο, και οτι πρεπει να λυθει το θεμα επιτελους.
Καραγκιοζιλίκια; Ιδού μέρος της σημερινής τους απάντησης.
Due to the volume of orders we provide, there are rare occasions where a carrier receives an order that was not originally assigned to them.

Μου εβαλαν μονοι τους νεα παραγγελια, με το αντικειμενο που ζητησα. Εχει περασει λεει η προθεσμια που αυτοι θεωρουν οτι θα επρεπε να εχει παραδοθει το δεμα μου, και γι'αυτο μου ξαναστελνουν νεο free of charge ίδιο αντικείμενο.

Ενας θεος ξέρει τι τελικά συνέβη.
Αμα δεν δω πακετο στα χερια μου, δεν πιστευω τιποτε ομως.
:(

Συνήθως οι ξένοι, οι δυτικοί, είναι εντάξει. Θυμάμαι πριν 15 χρόνια είχα κάνει μια μεγάλη παραγγελία απο αμερική, είχε αργήσει να έρθει πάρα πολύ. Τα είχαν στείλει συστημενο μεν, αλλα κανονικό απλό ταχυδρομείο. ούτε κούριερ, ούτε εξπρες... και είχαν περάσει δυο μήνες!!!! Μου τα έστειλαν με κουριερ, ΞΑΝΑ, free of charge, θεωρώντας μάλλον ότι χάθηκαν κάπου στην διαδρομή. Και μου έρχονται και τα δύο δέματα, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Τους ειδοποίησα ότι ήρθαν τελικά και τα δύο, και εαν είναι να τους επιστρέψω το ένα πακέτο. Μου είπαν κράτα τα!

cool11
19-06-14, 10:46
Δεν αντιλεγω, σε αυτα ειναι κύριοι. Αλλα τι χρωστάμε τις ταλαιπωρίες, επειδή αυτοί επιλέγουν μ@@@ες ταχυδρομικές εταιρίες; Είναι καλύτερα έτσι; Κι εγω να ταλαιπωρούμαι, κι αυτοί να ξαναστέλνουν δέμα;

anon
19-06-14, 10:57
Δεν αντιλεγω, σε αυτα ειναι κύριοι. Αλλα τι χρωστάμε τις ταλαιπωρίες, επειδή αυτοί επιλέγουν μ@@@ες ταχυδρομικές εταιρίες; Είναι καλύτερα έτσι; Κι εγω να ταλαιπωρούμαι, κι αυτοί να ξαναστέλνουν δέμα;

H προσπάθεια μείωσης του κόστους (και αύξησης των κερδών) σημαίνει ότι όπου μπορεί να κοπει κόστος, θα κοπει. Ειδικά εαν υπάρχει θέμα με ανταγωνισμό. Σίγουρα, εαν έχουν σοβαρό θέμα με κάποιον υπεργολάβο τους, πχ στις παραδόσεις, κάποια στιγμή θα επιληφθούν, αλλά αυτο παίρνει χρόνο.

tarantules9
19-06-14, 14:06
Μια απορεία σε όσους ψωνίζουν ακόμα από Amazon μιας και εγώ σταμάτησα από τότε που έκοψαν τα δωρεάν μεταφορικά:
Σε αρκετά προϊόντα τεχνολογίας που έχω ψάξει, οι τιμές χωρίς τα μεταφορικά είναι πάνω-κάτω οι ίδιες ή και πιο ακριβές από Ελλάδα.Δεν μπαίνω καν στον κόπο να κάνω login στο λογαριασμό μου για να δω πόσο θα είναι η τελική τιμή ΜΕ κόστος μεταφορικών.
Και η απορεία μου: Μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτό και βρίσκω πιο ακριβά προϊόντα;
Υπόψην, δεν αναφέρομαι σε προϊόντα που δεν μπορείς να βρεις Ελλάδα και η λύση του Amazon είναι σχεδόν μονόδρομος.

tiffany
19-06-14, 14:52
Μια απορεία σε όσους ψωνίζουν ακόμα από Amazon μιας και εγώ σταμάτησα από τότε που έκοψαν τα δωρεάν μεταφορικά:
Σε αρκετά προϊόντα τεχνολογίας που έχω ψάξει, οι τιμές χωρίς τα μεταφορικά είναι πάνω-κάτω οι ίδιες ή και πιο ακριβές από Ελλάδα.Δεν μπαίνω καν στον κόπο να κάνω login στο λογαριασμό μου για να δω πόσο θα είναι η τελική τιμή ΜΕ κόστος μεταφορικών.
Και η απορεία μου: Μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτό και βρίσκω πιο ακριβά προϊόντα;
Υπόψην, δεν αναφέρομαι σε προϊόντα που δεν μπορείς να βρεις Ελλάδα και η λύση του Amazon είναι σχεδόν μονόδρομος.

Δεν είσαι ο μόνος. Αλήθεια είναι. Ίσως και να οφείλεται στα μεταφορικά από Κίνα καθώς ο Πειραιάς είναι πιο κοντά;;; Τι να πω;

Βέβαια θέλει ψάξιμο γενικά. Κάνε login σε όλα τα ευρωπαϊκά Amazon και βάλε σε wish list αυτά που θες. Και να τα κοιτάς ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Πχ ο ενισχυτής Denon που αγόρασα ήρθε από Αγγλία 262€ τελική τιμή. Εδώ Ελλάδα έχει 325€ ενώ σε ένα δυο Amazon που κοίταξα έβγαινε κοντά 400. Από την άλλη τα ηχεία Dali, είχαν 200€ εδώ, 200 Λίρες στο Amazon.co.uk και αντίστοιχη τιμή στα άλλα.

jap
19-06-14, 15:24
Αυτό που λέει ο tiffany και μια εγγραφή στο camel και δώστε του το δικαίωμα να σας ενημερώνει αυτόματα μόλις πέσει η τιμή σε κάτι από το wishlist. Έρχεται πολύ mail έτσι, αλλά κάθε τόσο συνειδητοποιώ πως κάτι δεν το θέλω πια και το σβήνω.

Η αλήθεια είναι πως από τότε που κατάργησαν τα δωρεάν μεταφορικά 2 αγορές έχω κάνει όλες κι όλες από amazon, σε πράγματα που δεν έβρισκα αλλού (με αυτή την τιμή). Και τίμησα και κάποια ελληνικά μαγαζιά με αγορές που κανονικά θα τις έκανα στο amazon. Τελικά για να ενισχύσουν την οικονομία μας έκοψαν τα δωρεάν μεταφορικά :)

anon
20-06-14, 09:04
Δεν είσαι ο μόνος. Αλήθεια είναι. Ίσως και να οφείλεται στα μεταφορικά από Κίνα καθώς ο Πειραιάς είναι πιο κοντά;;; Τι να πω;

Βέβαια θέλει ψάξιμο γενικά. Κάνε login σε όλα τα ευρωπαϊκά Amazon και βάλε σε wish list αυτά που θες. Και να τα κοιτάς ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Πχ ο ενισχυτής Denon που αγόρασα ήρθε από Αγγλία 262€ τελική τιμή. Εδώ Ελλάδα έχει 325€ ενώ σε ένα δυο Amazon που κοίταξα έβγαινε κοντά 400. Από την άλλη τα ηχεία Dali, είχαν 200€ εδώ, 200 Λίρες στο Amazon.co.uk και αντίστοιχη τιμή στα άλλα.

Μπα, δεν είναι αυτό, ότι ο Πειραιάς είναι πιο κοντά. Σε μια εποχή όπου ο μεσάζων είχε σημαντικό μερίδιο στην τελική διαμόρφωση της τιμής πώλησης του προιόντος, το Αμαζον ήταν σούπερ ευκαιρία μιας και συμπίεζε σημαντικά το κόστος αυτό. Οντας αγοραστής και μάλιστα σε μεγάλες ποσότητες απο τους ίδιους τους παραγωγούς (ώστε να έχει καλές εκπτώσεις), και όντας ο ίδιος λιανέμπορος (και όχι μεσάζων υπερ τρίτων) οι τιμές του ήταν πραγματικα πολύ καλές
Μπήκαμε στην εποχή που οι ίδιοι οι παραγωγοί πολλές φορές πωλούν απευθείας σε καταναλωτές μέσω διαδικτύου, είτε απο δικά τους σιτεσ είτε μέσω ενδιάμεσων σιτεσ που παίρνουν πολύ μικρή προμήθεια (πχ Alibaba) Ετσι πλέον το Αμαζον χάνει το ανταγωνιστικό του πλεονέκτημα, συν ότι το παίζει ο ίδιος μεσάζων, άρα ουσιαστικά δεν έχει θέση στην διαμόρφωση τιμών. Εκμεταλλευόμενο το brand name που ειναι γνωστό στο διαδίκτυο, είναι ευκολότερο να το παίζεις μεσάζων, μιας και μόνο το σιτε παρέχεις, ούτε αποθήκες, ούτε τίποτε, μόνο καθαρό χρήμα. Αλλά έτσι χάνει κάθε ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, συν τοις άλλοις ότι λόγω ονόματος η χρέωση υπηρεσιών μεσάζοντος ειναι αρκετά ακριβότερες απο άλλα παρόμοια σιτε.
Τελευταιο αλλα επίσης σημαντικό, το Αμαζον έχει γίνει μια πολύ μεγάλη πολυεθνική εταιρία, ένα μεγαθήριο, και έχει πλέον όλα τα κακά μιας μεγάλης επιχείρησης, και το κόστος επίσης μιας πολύ μεγάλης επιχείρησης, με πρώτο και καλύτερο το μισθολογικό όλων των μεγαλοστελεχων της.

cool11
20-06-14, 13:32
Κατάρα έχει η παραγγελία; Εδώ και μια ολοκληρη μέρα στο νέο tracking 'Dispatching now'.

- - - Updated - - -

Τους εστειλα νεο mail.
Απαντουν (για την νεα παραγγελια τωρα), που ειναι σε status 'dispatching now' το τελευταιο 30ωρο, ...would like to apologies for the delay.
Επικοινωνησαν λενε με τη νεα μεταφορικη, να με εξυπηρετησουν κατα προτεραιοτητα. Θα σταλει με DPWN (Deutsche Post World Net), στις 13.00.
Ακομη τιποτε.

Tiven
20-06-14, 15:31
Tracking που; αμαζον ή της μεταφορικής;

Αν είναι της μεταφορικής ηρέμησε λιγάκι... έχουν καθυστέρηση στις ενημερώσεις σχεδόν πάντα αυτά.

Φανερός Πράκτωρ
20-06-14, 23:32
Κάτσε ρε cool, coolaρε λίγο. Έκανε μαλακία η μεταφορική και σου στέλνουν και δεύτερο αναγνωρίζοντας το λάθος τους. Τι άλλο θέλεις; Πήγαινε μια βόλτα, πάρε λίγο αέρα και θα έρθει και το πακέτο.

cool11
23-06-14, 11:43
Κάτσε ρε cool, coolaρε λίγο. Έκανε μαλακία η μεταφορική και σου στέλνουν και δεύτερο αναγνωρίζοντας το λάθος τους. Τι άλλο θέλεις; Πήγαινε μια βόλτα, πάρε λίγο αέρα και θα έρθει και το πακέτο.

Καλα, ετσι λεγαμε και για την πρωτη παραγγελια, αλλα οταν κατι δεν παει καλα φαινεται ηδη απο τις πρωτες μερες, ελεγα απο την αρχη, τι γινεται ρε παιδια, 4 μερες στο Surrey, 10 μερες στο Surrey κλπ. Αν δεν εστελνα mail ακομη Surrey θα ελεγε παναθεμα τους.

Τωρα υποτιθεται απο Παρασκευη, ξεκινησε αποστολη νέα, ως αντικατασταση της παλιας, αυτη τη φορα με DHL.
Ομως το tracking δεν δειχνει τιποτε, μονο ενα σκετο 'in transit' στην οθονη του amazon, στην δε Dhl βαζω τον αριθμο στο site τους και δεν δειχνει τιποτε.
Κι αυτα, 3 μερες μετα.
Λογικο κι αυτο ετσι; Δεν τρεχει τιποτε, ολα μια χαρα, αδικα ανησυχω, σωστά παιδιά; Και Παρασκευη, σε 4 μερες υποτιθεται θα παραλαβω. Δευτερα ομως σημερα, και το tracking δεν δειχνει τιποτε. Ολα καλα;

jap
23-06-14, 12:28
Πρέπει να σε έχουν ξεχωρίσει στο amazon και σε χρησιμοποιούν ως πειραματόζωο για νέες υπηρεσίες.

Για δοκίμασε εδώ (https://www.deutschepost.de/sendung/simpleQuery.html?locale=en_GB).

Ένας κανόνας που παίρνει βέβαια πολύ νερό: To tracking αν μιλάμε για ταχυδρομική υπηρεσία ανανεώνεται βράδυ εργάσιμων πάντα. Αν μιλάμε για υπηρεσία courier, νύχτα εργάσιμων, εκτός από τυχόν μεταφορτώσεις ΣΚ και την ημερομηνία τελικής παράδοσης που μπορεί να έχει 3-4 απανωτά σκαναρίσματα. Δευτέρα πρωί μετά από ΣΚ σε λίγες περιπτώσεις θα δεις κάποια ενημέρωση.

cool11
23-06-14, 12:53
Ουτε σε αυτο το λινκ δειχνει κατι. Μακάρι εγω να ειμαι λαθος, και να ειναι ολα μια χαρα.
Θα κοιταξω παλι αυριο το πρωί.

frap
23-06-14, 15:37
Ουτε σε αυτο το λινκ δειχνει κατι. Μακάρι εγω να ειμαι λαθος, και να ειναι ολα μια χαρα.
Θα κοιταξω παλι αυριο το πρωί.

Βασικά, IPS είναι η υπηρεσία που στο έστειλαν, οπότε δοκίμασε κατευθείαν αυτό το νούμερο που έχεις στο tracking των ΕΛΤΑ.
Μπορεί να σου κάτσει εκεί :)

cool11
23-06-14, 19:50
Πρέπει να σε έχουν ξεχωρίσει στο amazon και σε χρησιμοποιούν ως πειραματόζωο για νέες υπηρεσίες.


Πλεον αρχίζω να το πιστεύω.
Δεν μπορεί οτι μλκια βαλει ανθρωπου νους, να συμβαινει σε μενα.

Μπηκα στον πειρασμο να ξανακοιταξω στο amazon.
Πλεον, φανηκε μια πόλη (γερμανικη μαλλον), αλλα κοιταξτε τι λεει απο κατω ρε παιδια...
141199
Τι ειναι αυτα παλι?
Τι λαθος address λεει γμ το φελέκι μου;
Στη Γερμανία με ψάχνουν και δεν με βρήκαν;
Τι ειναι αυτα, μου λετε????

8anos
23-06-14, 20:12
Πλεον αρχίζω να το πιστεύω.
Δεν μπορεί οτι μλκια βαλει ανθρωπου νους, να συμβαινει σε μενα.

Μπηκα στον πειρασμο να ξανακοιταξω στο amazon.
Πλεον, φανηκε μια πόλη (γερμανικη μαλλον), αλλα κοιταξτε τι λεει απο κατω ρε παιδια...
141199
Τι ειναι αυτα παλι?
Τι λαθος address λεει γμ το φελέκι μου;
Στη Γερμανία με ψάχνουν και δεν με βρήκαν;
Τι ειναι αυτα, μου λετε????

αν δεν εχει έρθει μεχρι την παρασκευή ασχολήσου απο δευτέρα, μπορει να γλυτώσεις κανένα εγκεφαλικό

- - - Updated - - -

141200

tracking απο πακετο που εχει ηδη παραδοθεί αλλα η παρακολούθηση για κάποιο λόγο έμεινε ημιτελής.

cool11
23-06-14, 20:55
Τετοια χάλια ούτε στον χειρότερο κινέζο πωλητή του ebay δεν εχω συναντήσει!
Για δώστε εξηγήσεις.
Εχουν χάσει -ξανά- την μπάλα;

euri
23-06-14, 23:04
Χωρίς να πρωτοτυπήσω, θα πω ό,τι είπαν και οι παραπάνω: ηρέμησε και άφησέ το όπως είναι. Αν το πακέτο χαθεί ν φορές, το Amazon θα το στείλει ν+1, έτσι ώστε κάποια στιγμή να το παραλάβεις.

Συγκεκριμένα, το πληροφοριακό σύστημα της DHL δεν ενημερώνεται σε καθημερινή βάση. Μου έχει τύχει και μένα η περίπτωση του 8anos, όπου το πακέτο παραδόθηκε (κανονικά) και η DHL έλεγε ότι κάπου in transit. Και το Amazon παίρνει την ίδια πληροφορία, οπότε αυτή δείχνει.

Και για να συνεχίσω: ποια είναι τα χάλια; Το ότι σου έστειλαν ξανά το πακέτο αμέσως μόλις τους είπες ότι δεν το παρέλαβες; Τράβα πες το στον Κινέζο πωλητή αυτό στις 5 μέρες μετά την αποστολή. Και να δεις τι θα πάρεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.