PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

cool11
24-06-14, 07:50
Τους εστειλα mail για το εν λογω μηνυμα που ειπα πιο πανω, και να μου πουν τι συμβαινει.
Αφου ζητησαν συγνωμη για την ταλαιπωρια, μου εβαλαν refund 7.79 λιρες, για την ολη ιστορια με το shipment, και η παραγγελια (υποτιθεται-θα δειξει) προχωραει κανονικα.
Ιδωμεν.

euri, τα χαλια ειναι να σου λεει το συστημα τα τρελα. Δεν μπορεις να μου λες απλα 'αγνοησε' τα. Δεν ειναι λογικη αυτη. Αμα σου λεει οτι δεν βρεθηκε η διευθυνση μου στη γερμανια, τι να πω, ολα καλα; Μη λεμε οτι θελουμε για να δικαιολογησουμε το αμαζον.

euri
24-06-14, 09:04
To Amazon έλαβε μια παραγγελία από σένα.
Το Amazon διεκπεραίωσε την παραγγελία και την απέστειλε με έναν μεταφορέα Α.
Ο μεταφορέας Α δεν εκπλήρωσε τις υποχρεώσεις του.
Το Amazon διεκπεραίωσε εκ νέου την παραγγελία σου μόλις το ενημέρωσες, χωρίς να σε ρωτήσει οτιδήποτε, και την απέστειλε με έναν μεταφορέα Β.
Ο μεταφορέας Β δεν εκπλήρωσε τις υποχρεώσεις του.
Το Amazon σού πιστώνει κάποιο ποσό και δεν ακυρώνει την παραγγελία. Αντίθετα, την αφήνει να εξελιχθεί.

Ο Κινέζος πωλητής του eBay επιπλέον των παραπάνω θα σου προσέφερε και άλλες υπηρεσίες; Θα στο έφερνε ο ίδιος πόρτα-πόρτα, χέρι-χέρι;


Μου κάνει πάντως εντύπωση που η ίδια αποστολή με δύο διαφορετικούς μεταφορείς έχει το ίδιο αποτέλεσμα...

cool11
24-06-14, 09:21
Πολλοι κινεζοι πωλητες στο ebay, είτε μου στελνουν δεύτερο αντικειμενο, είτε κανουν refund. Δεν υπηρξε ουτε μια φορα που να μην τελειωσει η οποιαδηποτε προβληματικη υποθεση, σαφως λιγοτερες δε για πολυ περισσοτερες παραγγελιες, χωρις αισιο τελος.

Αν με ρωτησεις που νομιζω φταιει το αμαζον σε αυτα που περναω, θα σου πω
- να επιλεγει ποιους πωλητες φιλοξενει
- να φροντιζει να επιλεγει καλες ταχυδρομικες συνεργασιες

Γιατι με το ενα και με το αλλο, ο πελατης κρινει την ολη εμπειρια, και τελικα θα τα χρεωσει στο αμαζον.
Αν εγω παω σε μια συναλια, και το αποτελεσμα ειναι χαλια οχι κατ'αναγκη γιατι δεν τραγουδα καλα ο τραγουδιστης, αλλα απο τα συναφη, τελικα που θα χρεωθει στο μεγαλυτερο ποσοστο το αποτελεσμα; Στον τραγουδιστη.
Ναι, μπορει να φταινε οι εγκαταστατες του εξοπλισμου, ναι μπορει να φταιει ο χώρος, οτιδηποτε. Εγω ομως ως πελατης, δεν ειμαι 'πραγματογνωμονας' να κανω τον σερλοκ χολμς για το ποιος φταιει. Πληρωνω και θελω να βγει μια παραγγελια καλα απο την αρχη ως το τελος. Παραλογο;
Μπορει λοιπον να μην φταιει 'αμεσα' το ιδιο το αμαζον, αλλα σιγουρα φταιει για τους συνεργαζομενους πωλητες και τις συνεργαζομενες ταχυδρομικες. Οι κακες επιλογες, στοιχιζουν σε ολους.

euri
24-06-14, 09:35
Και εδώ; Και εκ νέου αποστολή και refund και η παραγγελία ανοιχτή.

Sent from my supah dupah phone using Forum Runner

djuan1988
24-06-14, 09:39
Γιατί το Amazon τι έκανε; Σου έστειλε Κινέζος μετά από 5 μέρες ξανά αντικείμενο;

Επίσης εγώ πιστεύω ότι έχεις γράψει λάθος τη διεύθυνση σου.

cool11
24-06-14, 09:57
Γιατί το Amazon τι έκανε; Σου έστειλε Κινέζος μετά από 5 μέρες ξανά αντικείμενο;

Επίσης εγώ πιστεύω ότι έχεις γράψει λάθος τη διεύθυνση σου.

H διευθυνση μου ειναι η ιδια....τα τελευταια χρονια.
Ο κινεζος κανει ή refund ή επαναποστολη, γυρω στο 45μερο ομως, αφου ετσι εχουν τα πραγματα στο ebay. Οτι εκανε και το amazon τελικα.

- - - Updated - - -


Και εδώ; Και εκ νέου αποστολή και refund και η παραγγελία ανοιχτή.


Ναι, αλλα απαιτηθηκε να παρακολουθω εγω το δεμα σε στενο μαρκαρισμα, ολο τον Ιουνιο, και να τους ζαλισω στα μηνυματα στο amazon για αβλεψιες δικες τους.

phantom77
24-06-14, 10:02
Ενώ ο κινέζος θα έβλεπε μόνος του οτι δεν έφτασε το δέμα και θα σου έστελνε άλλο...σίγουρα πράματα...

cool11
24-06-14, 10:20
Ενώ ο κινέζος θα έβλεπε μόνος του οτι δεν έφτασε το δέμα και θα σου έστελνε άλλο...σίγουρα πράματα...

Σε χρονικη διαρκεια, το θεμα λυνεται σε 2-3 μερες με τον πωλητη του ebay.
Δεν υπηρχε ουτε μια στο εκατομμυριο περιπτωση να χρειαστει εγω να παρακολουθω τι θα γινει με το θεμα που δεν ηρθε.

Σε προβληματικη περιπτωση, πριν εκπνευσει το 45 μερο, ανοιγεις case.
Ή σου ξαναστελνει, ή σου κανει refund. Μπορει δεμα ακομη να μην εχεις (στο 45μερο), η διαχειριση του προβληματος ομως εκ μερους του πελατη και με τη βοηθεια του ebay οπου χρειαστει, δεν ξεπερνα τις 2-3 μερες.

Ο χρονος ειναι χρημα. Αλλοιμονο να χρειαζεται να ασχολουμαι ετσι με καθε παραγγελία μου.
Και μη μου πειτε οτι κακως ασχοληθηκα γιατι το δεμα μου ή δεν θα ερχονταν ποτέ, ή θα πηγαινε μετα απο κανα διμηνο στην γροιλανδία.
Ε όχι, δεν μπορεί να πάει έτσι.

Η 'επίλυση προβληματων' ειναι σοβατο κομματι της εξυπηρετησης του πελατη.
Δεν φτανει να μου κανεις refund, να κανεις επαναποστολη κλπ.
Οκ, καλα ολα αυτα, δεν θα πω δεν ειναι. Ειναι καλα.
Αλλα πρεπει να γινονται και συντομα ολα.
Εφαγα ολο τον Ιουνιο, ασχολουμενος με μια παραγγελια που ακομη δεν ηρθε.

Στο ebay, μπορει να περιμενω 40μερο, αλλα σε περιπτωση προβληματος η επίλυση είναι ΆΜΕΣΗ.
Και αμα γουσταρω refund, περνωντας το 45 μερο μπορω να μην δεχτω καν 2 αποστολη, και αμεσα το ebay να μου εκδικάσει refund, με συνοπτικες διαδικασιες.

Με το αμαζον, θα βγει η ακρη. 'Τα ζωα μου αργα ομως'.
Κι εγω ως πελατης πρεπει να επικοινωνω συνεχεια για να βγει η ακρη.

Μου ειχε τυχει κι η αλλη περιπτωση με τη δεσμευση του ποσου, απο λαθος του αμαζον, και παλι εφαγα κανα 20μερο με μλκιες.
Σε δουλεια να βρισκομαστε.
Τι να ξεχασω, που μου λεγε το αμαζον να βρω ακρη με την πειραιως, ενω αυτοι επρεπε αμεσως να στειλουν αιτημα αποδεσμευσης στην bank of america ή οποια ειναι η τραπεζα τους;
Απιστευτοι.

Η εξυπ.πελατων πρεπει να υπαρχει, οχι για να ειμαστε σε κουβεντουλα συνεχεια μαζι της.
Πρεπει να υπαρχει για να λυνει θεματα, αμεσα και αποτελεσματικα.

8anos
24-06-14, 10:32
δυσαρεστημένος πελάτης, που απο οτι καταλαβαίνω και μετα απο οτι εχει τραβήξει ΔΕΝ θα παραγγείλει ξανά απο το αμαζον, ετσι είναι cool11;

euri
24-06-14, 10:34
Ως καταναλωτής έχεις τη δύναμη να επιλέξεις έναν άλλο πωλητή, ο οποίος θα πληροί τις προδιαγραφές που επιθυμείς. Αν το (οποιοδήποτε) Amazon δεν τις πληροί, μπορεί να πάρεις το ποντικάκι σου και να πας σε άλλο μαγαζί. Ή να πάρεις τα ποδαράκια σου και να πας σε ένα φυσικό μαγαζί κοντά σου. Επιλογές υπάρχουν (ναι, ξέρω, πολύ γιωργοπαπανδρεϊκό ακούστηκε αυτό). Αλλιώς, αν επιμένεις στον ίδιο πωλητή, ε, μάλλον θα πρέπει να παραδεχτείς ότι δεν πας για το κυνήγι...

Έχω μια παράκληση όμως: όταν βρεις πωλητή (όχι ιδιώτη) που θα παρακολουθεί ο ίδιος για σένα την πορεία μιας αποστολής αφού παραδοθεί σε τρίτο μεταφορέα και χωρίς επιπλέον κόστος για αυτήν την υπηρεσία, ενημέρωσέ μας εδώ. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα τον προτιμήσουμε.

anon
24-06-14, 10:45
Ως καταναλωτής έχεις τη δύναμη να επιλέξεις έναν άλλο πωλητή, ο οποίος θα πληροί τις προδιαγραφές που επιθυμείς. Αν το (οποιοδήποτε) Amazon δεν τις πληροί, μπορεί να πάρεις το ποντικάκι σου και να πας σε άλλο μαγαζί. Ή να πάρεις τα ποδαράκια σου και να πας σε ένα φυσικό μαγαζί κοντά σου. Επιλογές υπάρχουν (ναι, ξέρω, πολύ γιωργοπαπανδρεϊκό ακούστηκε αυτό). Αλλιώς, αν επιμένεις στον ίδιο πωλητή, ε, μάλλον θα πρέπει να παραδεχτείς ότι δεν πας για το κυνήγι...

Έχω μια παράκληση όμως: όταν βρεις πωλητή (όχι ιδιώτη) που θα παρακολουθεί ο ίδιος για σένα την πορεία μιας αποστολής αφού παραδοθεί σε τρίτο μεταφορέα και χωρίς επιπλέον κόστος για αυτήν την υπηρεσία, ενημέρωσέ μας εδώ. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα τον προτιμήσουμε.

H αλήθεια όμως είναι οτι θα μπορούσε κάλλιστα να παρακολουθεί και να κρατάει στατιστικά της διακίνησης, αν δεν το κάνει ήδη. Είναι κάτι που λέγεται έλεγχος ποιότητας, και απο την στιγμή που έχει τα δεδομένα, δεν είναι κάτι δύσκολο για το Αμαζον να το κάνει, με ένα αυτοματοποιημένο σύστημα, και να "χτυπάει" καμπανάκι για υπερβολικές καθυστερήσεις απο τους συνεργάτες που έχει ήδη επιλέξει. Αρα; Αρα για να λέμε την αλήθεια, στον βωμό της μείωσης του κόστους, όλα αυτά πάνε περίπατο. Θα μπορούσε να το κάνει; ΑΝΕΤΑ, ανα δεν το κάνει ήδη. Κάνει κάτι για αυτό; Μαλλον όχι.

euri
24-06-14, 11:04
Έχουν όλοι οι μεταφορείς σύστημα παρακολούθησης;
Είναι όλες οι υπηρεσίες αποστολής ενός μεταφορέα ιχνηλάσιμες;
Ενημερώνει ο κάθε μεταφορέας το δικό του σύστημα παρακολούθησης;
Χρησιμοποιεί το Amazon πάντα τους ίδιους μεταφορείς;
Υπάρχουν SLAs μεταξύ των μεταφορέων και του Amazon;

Sent from my supah dupah phone using Forum Runner

cool11
24-06-14, 11:12
Ως καταναλωτής έχεις τη δύναμη να επιλέξεις έναν άλλο πωλητή, ο οποίος θα πληροί τις προδιαγραφές που επιθυμείς. Αν το (οποιοδήποτε) Amazon δεν τις πληροί, μπορεί να πάρεις το ποντικάκι σου και να πας σε άλλο μαγαζί. Ή να πάρεις τα ποδαράκια σου και να πας σε ένα φυσικό μαγαζί κοντά σου. Επιλογές υπάρχουν (ναι, ξέρω, πολύ γιωργοπαπανδρεϊκό ακούστηκε αυτό). Αλλιώς, αν επιμένεις στον ίδιο πωλητή, ε, μάλλον θα πρέπει να παραδεχτείς ότι δεν πας για το κυνήγι...

Έχω μια παράκληση όμως: όταν βρεις πωλητή (όχι ιδιώτη) που θα παρακολουθεί ο ίδιος για σένα την πορεία μιας αποστολής αφού παραδοθεί σε τρίτο μεταφορέα και χωρίς επιπλέον κόστος για αυτήν την υπηρεσία, ενημέρωσέ μας εδώ. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα τον προτιμήσουμε.

Υπαρχουν συγκεκριμενοι λογοι που καποιες αγορες, ακομη, παρα τα προβληματα, τις περνάω ή τις περνουσα μεσω αμαζον.
Πχ. αν για κατι εχω υπονοια οτι αγοραζοντας το απο ebay, μπορει και να ειναι ιμιτασιον, θα προτιμησω αμαζον για να ειμαι σιγουρος οτι θα παρω γνησιο.
Δεν εχω φτασει ακομη στο σημειο να πω οτι δεν θα ξαναψωνισω απο αμαζον
-Ομως, οι αγορες μου ειναι σε αναλογια, 90% ebay, και μονο ενα 10% amazon.
-Και εχω πει οτι πλεον, ακομη κι αν ποτε τύχει (που συνηθως στο ebay ειναι φτηνοτερα) να ειναι το amazon φτηνοτερο σε συγκεκριμενο αντικειμενο, για λιγο ακριβοτερη τιμη θα προτιμησω να το παρω απο ebay.
Οτι ειμαι δυσαρεστημενος πελατης, φαινεται, στην πραξη.

anon
24-06-14, 11:53
Έχουν όλοι οι μεταφορείς σύστημα παρακολούθησης;
Είναι όλες οι υπηρεσίες αποστολής ενός μεταφορέα ιχνηλάσιμες;
Ενημερώνει ο κάθε μεταφορέας το δικό του σύστημα παρακολούθησης;
Χρησιμοποιεί το Amazon πάντα τους ίδιους μεταφορείς;
Υπάρχουν SLAs μεταξύ των μεταφορέων και του Amazon;

Sent from my supah dupah phone using Forum Runner

Κοίτα, όλες , μα όλες οι μεγάλες εταιρίες, που δραστηριοποιούνται σε περισσότερες απο μια χώρες, έχουν. Γιαυτό βλέπουμε και σιτες που μπορούν να ανατρέχουν σε όλες τις εταιρίες αυτές και να βγάζουν αποτελέσματα. Πόσο δε μάλλον, εαν είσαι Αμαζον, που στέλνεις σε όλη την Ευρώπη! Βέβαια, πολλές απο τις αποστολές είναι χωρίς tracking, και αυτό κα'επιλογή της Αμαζον, προκειμένου να κατεβάσει το κόστος, οπότε δεν υπάρχει δυνατότητα ιχνηλάτησης.

Το αν υπάρχουν SLA μεταξύ μεταφορέων και Αμαζον είναι δικό τους θέμα, εγώ μιλώ για έλεγχο ποιότητας. Εαν μπορώ να έχω στατιστικά παραδόσεων, μπορώ να ξέρω εαν ο μεταφορέας είναι καλός ή όχι, πόσος είναι ο μέσος χρόνος παράδοσης (ανα προορισμό), και άλλα πολλά. Είμαι σίγουρος ότι το παρακολουθούν, εξαιρέσεις πάντα μπορεί να υπάρχουν, αλλά είμαι βέβαιος ότι δεν θα επέλεγε έναν μεταφορέα το Αμαζον εαν όλες οι παραδόσεις του κάναν 30+ μέρες εντός ΕΕ.

euri
24-06-14, 13:29
Κοίτα, όλες , μα όλες οι μεγάλες εταιρίες, που δραστηριοποιούνται σε περισσότερες απο μια χώρες, έχουν. Γιαυτό βλέπουμε και σιτες που μπορούν να ανατρέχουν σε όλες τις εταιρίες αυτές και να βγάζουν αποτελέσματα.

Κατ΄αρχάς όλες οι αποστολές δεν διεκπεραιώνονται από άκρη σε άκρη με έναν μεταφορέα. Κατά δεύτερον το Amazon δε χρησιμοποιεί μόνο μεγάλες εταιρείες.

Ας πάρουμε το παράδειγμα παραπάνω: Η DHL είναι από τις μεγάλες εταιρείες. Παρόλα αυτά οι ενημερώσεις στο πληροφοριακό τους σύστημα είναι πολλές φορές ελλιπείς. Ειδικά όταν πρόκειται για τις απλές αποστολές, όπου άπαξ και το αντικείμενο φύγει από την χώρα προέλευσης μετά είναι στο έλεος του μεταφορέα στην χώρα υποδοχής. Όπως είπα και εγώ και άλλοι παραπάνω, υπάρχουν περιπτώσεις που το πληροφοριακό σύστημα της DHL δείχνει ότι η αποστολή είναι σε transit, ενώ έχει παραδοθεί κανονικά. Τι καμπανάκι θα έπρεπε να χτυπήσει σε αυτήν την περίπτωση στο Amazon;

djuan1988
24-06-14, 15:15
Σε χρονικη διαρκεια, το θεμα λυνεται σε 2-3 μερες με τον πωλητη του ebay.
Δεν υπηρχε ουτε μια στο εκατομμυριο περιπτωση να χρειαστει εγω να παρακολουθω τι θα γινει με το θεμα που δεν ηρθε.

Σε προβληματικη περιπτωση, πριν εκπνευσει το 45 μερο, ανοιγεις case.
Ή σου ξαναστελνει, ή σου κανει refund. Μπορει δεμα ακομη να μην εχεις (στο 45μερο), η διαχειριση του προβληματος ομως εκ μερους του πελατη και με τη βοηθεια του ebay οπου χρειαστει, δεν ξεπερνα τις 2-3 μερες.

Ο χρονος ειναι χρημα. Αλλοιμονο να χρειαζεται να ασχολουμαι ετσι με καθε παραγγελία μου.
Και μη μου πειτε οτι κακως ασχοληθηκα γιατι το δεμα μου ή δεν θα ερχονταν ποτέ, ή θα πηγαινε μετα απο κανα διμηνο στην γροιλανδία.
Ε όχι, δεν μπορεί να πάει έτσι.

Η 'επίλυση προβληματων' ειναι σοβατο κομματι της εξυπηρετησης του πελατη.
Δεν φτανει να μου κανεις refund, να κανεις επαναποστολη κλπ.
Οκ, καλα ολα αυτα, δεν θα πω δεν ειναι. Ειναι καλα.
Αλλα πρεπει να γινονται και συντομα ολα.
Εφαγα ολο τον Ιουνιο, ασχολουμενος με μια παραγγελια που ακομη δεν ηρθε.

Στο ebay, μπορει να περιμενω 40μερο, αλλα σε περιπτωση προβληματος η επίλυση είναι ΆΜΕΣΗ.
Και αμα γουσταρω refund, περνωντας το 45 μερο μπορω να μην δεχτω καν 2 αποστολη, και αμεσα το ebay να μου εκδικάσει refund, με συνοπτικες διαδικασιες.

Με το αμαζον, θα βγει η ακρη. 'Τα ζωα μου αργα ομως'.
Κι εγω ως πελατης πρεπει να επικοινωνω συνεχεια για να βγει η ακρη.

Μου ειχε τυχει κι η αλλη περιπτωση με τη δεσμευση του ποσου, απο λαθος του αμαζον, και παλι εφαγα κανα 20μερο με μλκιες.
Σε δουλεια να βρισκομαστε.
Τι να ξεχασω, που μου λεγε το αμαζον να βρω ακρη με την πειραιως, ενω αυτοι επρεπε αμεσως να στειλουν αιτημα αποδεσμευσης στην bank of america ή οποια ειναι η τραπεζα τους;
Απιστευτοι.

Η εξυπ.πελατων πρεπει να υπαρχει, οχι για να ειμαστε σε κουβεντουλα συνεχεια μαζι της.
Πρεπει να υπαρχει για να λυνει θεματα, αμεσα και αποτελεσματικα.

Μετά από όλο αυτό το σεντόνι που έγραψες, εγώ ακόμη δεν κατάλαβα τι δεν έκανε καλά το amazon ή τι διαφορετικό έκανε. Με ένα email σου το έστειλαν ξανά και με ακόμη ένα σου έκαναν refund τα μεταφορικά.

Τι άλλο θέλεις δηλαδή;

Και τώρα να τους στείλεις και να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω, θα σου τα δώσουν.

RASTAVIPER
24-06-14, 21:10
Καλά μην λέμε κιόλας ότι θέλουμε.
Ποιο eBay σε αποζημιώνει αμέσως;
Έχω πρόσφατη περίπτωση με πακέτο από Κίνα που περίμενα 40 ημέρες και το PayPal μου έκανε αποζημίωση μετά από 10 μέρες σχεδόν.

kostas2005
25-06-14, 09:33
Αγόρασα ένα κινητό απο το amazon.fr και χάλασε η το χάλασα δεν ξέρω τι έγινε.
root/πτώση από τον πρώτο όροφο πριν 2 μήνες(με θήκη έχει μόνο μια μικρή γρατζουνιά σε μια γωνία)
Έστειλα email και μου ειπαν να μιλήσω με την ελληνική αντιπροσωπία (acer)
Εκεί μου είπαν οτι δεν έχουν service smartphone στην Ελλάδα καθόλου και να μιλήσω με το amazon.fr
Οπότε να φαvταστω το κινητό θα μου πουν να το στείλω Γαλλία?


Αχρείαστο να είναι αλλά έχει κρυμμένο το help in english
http://www.amazon.fr/gp/help/customer/display.html/ref=hp_ln_he_esp/?nodeId=603060

Φανερός Πράκτωρ
30-06-14, 23:24
τι έγινε cool με το δεύτερο πακέτο; ήρθε;

cool11
30-06-14, 23:29
Οχι δεν εχει ερθει.

Φανερός Πράκτωρ
30-06-14, 23:30
:p κάποιος σε έχει βάλει στο μάτι :)

cool11
30-06-14, 23:49
Τετοιες καθυστερησεις και μενα στο παρελθον, απο amazon uk δεν μου εχουν ξανατυχει.

kostas2005
07-07-14, 18:46
Απο amazon.fr με αναμενόμενη ημερομηνία 7-9 ιουλιου (chronopost) μου ήρθε το παρακάτω μεταφρασμένο μήνυμα σε εφαρμογή που παρακολουθει το δέμα.
"η παραδοση γινεται με εντολη/παραγγελία του εντολοδοχου"
τι εννοεί ο ποιητής ?
Στο ταχυδρομείο στης 2μμ δεν είχε κάτι ο ταχυδρόμος που πήγα και ρώτησα

kostas2005
09-07-14, 12:41
Αγόρασα ένα κινητό απο το amazon.fr και χάλασε η το χάλασα δεν ξέρω τι έγινε.
root/πτώση από τον πρώτο όροφο πριν 2 μήνες(με θήκη έχει μόνο μια μικρή γρατζουνιά σε μια γωνία)
Έστειλα email και μου ειπαν να μιλήσω με την ελληνική αντιπροσωπία (acer)
Εκεί μου είπαν οτι δεν έχουν service smartphone στην Ελλάδα καθόλου και να μιλήσω με το amazon.fr
Οπότε να φαvταστω το κινητό θα μου πουν να το στείλω Γαλλία?


Αχρείαστο να είναι αλλά έχει κρυμμένο το help in english
http://www.amazon.fr/gp/help/customer/display.html/ref=hp_ln_he_esp/?nodeId=603060


Απο amazon.fr με αναμενόμενη ημερομηνία 7-9 ιουλιου (chronopost) μου ήρθε το παρακάτω μεταφρασμένο μήνυμα σε εφαρμογή που παρακολουθει το δέμα.
"η παραδοση γινεται με εντολη/παραγγελία του εντολοδοχου"
τι εννοεί ο ποιητής ?
Στο ταχυδρομείο στης 2μμ δεν είχε κάτι ο ταχυδρόμος που πήγα και ρώτησα
Τελικά παρέλαβα (dhl) το καινούργιο κινητό δωρεάν σαν αντικατάσταση κατ εξαίρεση όπως λένε.. χωρίς να έχω στείλει ακόμα το παλιό!
Thanks for help.....amazon

jap
09-07-14, 12:57
Είπαμε, σε θέματα εξυπηρέτησης είναι η amazon, μετά όσοι προσπαθούν να τη μιμηθούν, και τέλος όλοι οι άλλοι. :worthy:

spyridop
09-07-14, 13:15
Έχει κανείς εμπειρία από το ιταλικό Άμαζον? Σήμερα έφυγε η αποστολή με Deutsche Post DHL, αλλά χωρίς tracking number...
Μου δίνουν παράδοση το αργότερο 23 Ιουλίου(2 βδομάδες από σήμερα). Θα κάνει τόσο πολύ?

anon
09-07-14, 13:40
Η Deutsche Post DHL είναι τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ της Γερμανίας. Καμμιά σχέση με την εταιρία κουριερ DHL. Το πιθανότερο είναι να έρθει με απλό ταχυδρομείο, οπότε ούτε tracking ούτε τίποτε. Είπαμε, απλό ταχυδρομείο.

daywalker06
09-07-14, 14:12
Αφου διαλεξες απλη αποστολή γιατί περιμένεις tracking number ?

alekan
09-07-14, 22:15
Η Deutsche Post DHL είναι τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ της Γερμανίας. Καμμιά σχέση με την εταιρία κουριερ DHL. Το πιθανότερο είναι να έρθει με απλό ταχυδρομείο, οπότε ούτε tracking ούτε τίποτε. Είπαμε, απλό ταχυδρομείο.

Κι όμως, όσα πακετάκια είναι Deutsche Post, μου έχουν έρθει με Πόρτα-Πόρτα.

ariadgr
10-07-14, 00:50
Κι όμως, όσα πακετάκια είναι Deutsche Post, μου έχουν έρθει με Πόρτα-Πόρτα.

Εμένα πάλι κανένα

jap
10-07-14, 09:23
Υπάρχει υπηρεσία DHL Paket που έρχεται με ΕΛΤΑ, υπάρχει και υπηρεσία DHL Economy που έρχεται με ΕΛΤΑ courier, υπάρχει και DHL Express που τα παραδίδει η DHL ή στην επαρχία η συνεργαζόμενη εταιρεία (ACS νομίζω). Όλα από το Deutsche Post μπορεί να τα αγοράζουν, στα 2 πρώτα μάλιστα κολλάς απλά ένα αυτοκόλλητο σαν μεγάλο γραμματόσημο και κρατάς το απόκομμα με το tracking number.

alekan
10-07-14, 09:27
To θέμα είναι πως εκτός της express, η DHL αργεί πάααααααρα πολύ.

kostas2005
10-07-14, 09:34
Είπαμε, σε θέματα εξυπηρέτησης είναι η amazon, μετά όσοι προσπαθούν να τη μιμηθούν, και τέλος όλοι οι άλλοι. :worthy:
Μολις βρω χρονο θα ποσταρω μια αγορα που εκανα απο amazon.com και την εστειλαν που ακομα δεν το πιστευω.
Δεν λεω γιατι δεν θα με πιστεψει κανεις παρα μονο οταν ποσταρω την αποδειξη

spyridop
17-07-14, 16:59
Έχει κανείς εμπειρία από το ιταλικό Άμαζον? Σήμερα έφυγε η αποστολή με Deutsche Post DHL, αλλά χωρίς tracking number...
Μου δίνουν παράδοση το αργότερο 23 Ιουλίου(2 βδομάδες από σήμερα). Θα κάνει τόσο πολύ?
Τελικά παρέλαβα σήμερα, δηλαδή μετά από 6 εργάσιμες. Μια χαρά το ιταλικό Amazon, μια και έλεγε 6-10 μέρες...

AGAS
26-07-14, 22:32
Γράφω στο θέμα για να εκφράσω την αγανάκτηση μου με το νέο τιμολόγιο της άμαζον στα μεταφορικά που σε συνδυασμό με την τρέχουσα ισοτιμία του ευρώ με την λίρα κάνει τις αγορές ασύμφορες.

RIP amazon uk.

Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει ποτέ .gr; Που είναι η ανάπτυξη που μας υποσχέθηκε ο Σαμαράς; Δεν μπορεί να αλλάξει το free wifi του Θαμαρά σε free shipping έστω, α;

#φρι-σίππινγκ-νάου
#3rdworldproblems

evantigger
26-07-14, 22:35
Γράφω στο θέμα για να εκφράσω την αγανάκτηση μου με το νέο τιμολόγιο της άμαζον στα μεταφορικά που σε συνδυασμό με την τρέχουσα ισοτιμία του ευρώ με την λίρα κάνει τις αγορές ασύμφορες.

RIP amazon uk.

Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει ποτέ .gr; Που είναι η ανάπτυξη που μας υποσχέθηκε ο Σαμαράς; Δεν μπορεί να αλλάξει το free wifi του Θαμαρά σε free shipping έστω, α;

#φρι-σίππινγκ-νάου
#3rdworldproblems

Υποτίθεται συνεργάζεται με το public στα ηλεκτρονικά, οπότε όχι δε βλέπω να έρχεται κάποια μέρα ελληνική amazon...

AGAS
26-07-14, 22:47
Υποτίθεται συνεργάζεται με το public στα ηλεκτρονικά, οπότε όχι δε βλέπω να έρχεται κάποια μέρα ελληνική amazon...

Είσαι σίγουρος;:hmm:

Εγώ νόμιζα ότι απλά το Πάμπλικ πουλάει στην ανοικτή πλατφόρμα του amazon ελληνικά βιβλια κτλ. σε τιμές ... φαρμακείου. Πότε έγιναν και συνεργάτες στα ηλεκτρονικά;

Dum spiro spero.

#φρι-σίππινγ-νάου

kostas2005
27-07-14, 08:10
Που είναι η ανάπτυξη που μας υποσχέθηκε ο Σαμαράς; Δεν μπορεί να αλλάξει το free wifi του Θαμαρά σε free shipping έστω, α;

:rofl:
Είσαι αρχηγός!

-21grams
27-07-14, 11:02
Γράφω στο θέμα για να εκφράσω την αγανάκτηση μου με το νέο τιμολόγιο της άμαζον στα μεταφορικά που σε συνδυασμό με την τρέχουσα ισοτιμία του ευρώ με την λίρα κάνει τις αγορές ασύμφορες.

RIP amazon uk.

Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει ποτέ .gr; Που είναι η ανάπτυξη που μας υποσχέθηκε ο Σαμαράς; Δεν μπορεί να αλλάξει το free wifi του Θαμαρά σε free shipping έστω, α;

#φρι-σίππινγκ-νάου
#3rdworldproblemsΠροσυπογράφω ασυζητητί.

tiffany
27-07-14, 13:09
Γράφω στο θέμα για να εκφράσω την αγανάκτηση μου με το νέο τιμολόγιο της άμαζον στα μεταφορικά που σε συνδυασμό με την τρέχουσα ισοτιμία του ευρώ με την λίρα κάνει τις αγορές ασύμφορες.

RIP amazon uk.

Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει ποτέ .gr; Που είναι η ανάπτυξη που μας υποσχέθηκε ο Σαμαράς; Δεν μπορεί να αλλάξει το free wifi του Θαμαρά σε free shipping έστω, α;

#φρι-σίππινγκ-νάου
#3rdworldproblems

Τι ακριβώς άλλαξε;

jap
27-07-14, 16:07
Τσιμπηθήκαν λίγο, από 6 λίρες περίπου για μια ελάχιστη σε βάρος-όγκο παραγγελία πήγαμε στις 8 και αντίστοιχα αυξήθηκαν και για περισσότερα είδη. Χωρίς να έχω διαβάσει κάτι επίσημο. Καλό μας έκαναν τότε που έκοψαν τα δωρεάν μεταφορικά, τώρα ήδη έχουμε βρει άλλους πωλητές.

phantom77
27-07-14, 16:19
Για πες έναν άλλο πωλητή με ίδιες τιμές στα bluray και δωρεάν αποστολή;

-21grams
27-07-14, 18:40
Τσιμπηθήκαν λίγο, από 6 λίρες περίπου για μια ελάχιστη σε βάρος-όγκο παραγγελία πήγαμε στις 8 και αντίστοιχα αυξήθηκαν και για περισσότερα είδη. Χωρίς να έχω διαβάσει κάτι επίσημο. Καλό μας έκαναν τότε που έκοψαν τα δωρεάν μεταφορικά, τώρα ήδη έχουμε βρει άλλους πωλητές.Speak for yourself. Χωρίς παρεξήγηση.
Για ρώτα και τους μουσικόφιλους.
Από την αποφράδα μέρα κατάργησης του Free Super Saver έχουμε να παραγγείλουμε απ' το (ίδιο το) Amazon.
☞ Οι 3rd party sellers εξαιρούνται - άλλωστε σε αυτούς ο πελάτης δεν έχει και δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να έχει την ίδια εμπιστοσύνη...

cool11
27-07-14, 19:05
Αφου το amazon θεωρει ότι κοβωντας τα δωρεαν μεταφορικά ή και μετέπειτα μας τα αυξανει κιολας, θεωρει λοιπον ότι ετσι ειναι κερδισμενο, πραγματικα τι να πει κανεις....
Παντως, ειναι κανονας και το ξερει και το τελευταιος στον χωρο της πληροφορικης: μην χρεωσεις μετά, κατι που μεχρι πριν εδινες δωρεαν, την πατησες.
Πχ δωρεαν περιεχομενο, και μετα το χρεωσεις...
Ειναι πολυ κακη κινηση.
Καλυτερα να ειχε πχ. μια μικρη χρεωση παντα, παρά τωρα που απο το 'δωρεάν', περάσαμε στο 'και χρέωση και αυξήσεις'.
Πολυ κακή κίνηση εκ μερους τους.
Και δεν το εκαναν μονο στην Ελλαδα οπως ειπατε.
Κατα τα αλλα, η 'ενιαια ευρωπαϊκη αγορα', θα 'χτυπήσει' την κινέζικη, που στέλνει δωρεάν πληθος πραγμάτων, από την άλλη άκρη του κόσμου...
Κάτι τετοια βλέπω και φαντάζομαι το 'ωραίο' μέλλον της ευρώπης...

jap
27-07-14, 20:15
Δεν παίρνω ούτε blu-ray, ούτε μουσικά CD, οπότε δεν ξέρω. Και έχετε δίκιο, σας καταλαβαίνω. Παιχνίδια που παίρνω, δεν είχα πάρει έτσι κι αλλιώς ποτέ από amazon. Είτε ψάχνω στο play.com και μετά με το όνομα του μαγαζιού ψάχνω αν έχει site το μαγαζί δικό του (γιατί για άγνωστα μαγαζιά θέλω paypal και το play δεν ξέρει τι είναι αυτό), ή ψωνίζω από συγκεκριμένο καναδέζικο μαγαζί του ebay.

Όσο για τρίτους εμπόρους, αγόρασα μετά από πολύ καιρό θήκη για το κινητό εκτός ebay, βρήκα θηκάδικο αμερικάνικο με τεράστια ποικιλία, σούπερ τιμές και πολύ λίγα μεταφορικά στο amazon.com.

- - - Updated - - -

Έχω ξαναγράψει πως δικαίωμά τους είναι. Για τον ίδιο λόγο με έχασε από τακτικό πελάτη το sportsdirect (από 10 ευρώ πήγαν τα μεταφορικά στα 15, και μετά από 4-5 πραγματάκια κάνουν άλμα στα 28!!!). Τι να κάνουμε, ψάχνουμε άλλες πηγές, όποιος θέλει αθλητικά να του πω μαγαζιά με καλές τιμές και λίγα μεταφορικά.

alekan
27-07-14, 20:50
Μολόγα τα, τα μαγαζά

Zus
27-07-14, 21:38
Αυτά δεν τα κρατάνε κρυφά όντως. Ξέρασε τα :p

jap
27-07-14, 21:55
Για αθλητικά, http://www.unisportstore.com/. To βρήκε ο 10χρονος γιος μου. Μεταφορικά από 6 ευρώ. Επίσης, http://startfootball.co.uk/, http://startfitness.co.uk/, http://startcycles.co.uk/.

Έβαλα πάντως μια δοκιμαστική παραγγελία στο sportsdirect με τον κωδικό και την πέρασε με δωρεάν μεταφορικά, έβαλα μέσα κι ένα ποδήλατο. Προχτές έβγαζε 28 ευρώ.

Για παιχνίδια, http://stores.ebay.co.uk/Entertainment-For-Less. Έχει 2-3 μαγαζιά διαφορετικά, κοινός παρονομαστής το video1st, ανάλογα τη χώρα του listing, και κάποια νομίζω τα στέλνει κι από Ευρώπη, αλλά από Καναδά ό,τι έχω πάρει ήρθε γρήγορα και χωρίς προβλήματα τελωνείου. Κώστα, πρέπει να έχει και blu-ray.

Το θηκάδικο είναι το Empire Case (http://www.amazon.com/gp/aag/main?ie=UTF8&asin=&isAmazonFulfilled=&isCBA=&marketplaceID=ATVPDKIKX0DER&orderID=&seller=A3UW6FFMODPQYZ)

phantom77
27-07-14, 23:05
Για παιχνίδια, http://stores.ebay.co.uk/Entertainment-For-Less. Έχει 2-3 μαγαζιά διαφορετικά, κοινός παρονομαστής το video1st, ανάλογα τη χώρα του listing, και κάποια νομίζω τα στέλνει κι από Ευρώπη, αλλά από Καναδά ό,τι έχω πάρει ήρθε γρήγορα και χωρίς προβλήματα τελωνείου. Κώστα, πρέπει να έχει και blu-ray.

"43 results found in Blu-ray";
Εγώ έχω περισσότερα στη βιβλιοθήκη μου :p

Zus
28-07-14, 10:31
Για αθλητικά, http://www.unisportstore.com/. To βρήκε ο 10χρονος γιος μου. Μεταφορικά από 6 ευρώ. Επίσης, http://startfootball.co.uk/, http://startfitness.co.uk/, http://startcycling.co.uk/.

Έβαλα πάντως μια δοκιμαστική παραγγελία στο sportsdirect με τον κωδικό και την πέρασε με δωρεάν μεταφορικά, έβαλα μέσα κι ένα ποδήλατο. Προχτές έβγαζε 28 ευρώ.

Για παιχνίδια, http://stores.ebay.co.uk/Entertainment-For-Less. Έχει 2-3 μαγαζιά διαφορετικά, κοινός παρονομαστής το video1st, ανάλογα τη χώρα του listing, και κάποια νομίζω τα στέλνει κι από Ευρώπη, αλλά από Καναδά ό,τι έχω πάρει ήρθε γρήγορα και χωρίς προβλήματα τελωνείου. Κώστα, πρέπει να έχει και blu-ray.

Το θηκάδικο είναι το Empire Case (http://www.amazon.com/gp/aag/main?ie=UTF8&asin=&isAmazonFulfilled=&isCBA=&marketplaceID=ATVPDKIKX0DER&orderID=&seller=A3UW6FFMODPQYZ)

Ευχαριστούμε ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.