PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

alekan
28-07-14, 11:23
Τα start τα είχα υπόψιν, το άλλο είναι σχεδόν αμιγώς ποδοσφαιρικό, οπότε δεν μου κάνει.
Όπως και να έχει, ευχαριστούμε.

cool11
28-07-14, 11:27
Σαν να τον πηρε πολύ 'ψηλά' τον 'αμανέ' το amazon...
Εχει κι αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκάλια...

-21grams
28-07-14, 12:53
jap (http://www.adslgr.com/forum/members/45252-jap) διόρθωσε το post (http://www.adslgr.com/forum/threads/435449-Amazon-UK-(%CE%94%CE%B5%CE%BD-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%AD%CE%BF%CE%BD-%CE%B7-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1)?p=5460431#post5460431) που αναφέρεται σε καταστήματα αθλητικών:
Είναι startcycles.co.uk (http://startcycles.co.uk/), ΟΧΙ startcycling.co.uk (http://startcycling.co.uk/).

jap
29-07-14, 09:34
Το διόρθωσα. :) Η αλήθεια είναι πως ποδήλατο είχα πάρει από το amazon όσο είχε δωρεάν μεταφορικά, φέτος πήρα κι από το sportsdirect πριν την αύξηση, το συγκεκριμένο το βρήκα πολύ εξειδικευμένο και με ακριβές μάρκες και δεν πολυασχολήθηκα ποτέ. Από τα άλλα έχω πάρει παπούτσια κυρίως.

- - - Updated - - -

Μόλις άνοιξε ειδικό μαγαζί (www.amazon.com/shops/A1V9JQ2VE1JCFX) στο amazon.com που πουλάει 3D πράγματα κατά παραγγελία. Θήκες για κινητά, φιγούρες, διακοσμητικά, μανικετόκουμπα. Κάποια γίνονται customized, ενώ προς το παρόν στέλνει τα πάντα δωρεάν, αλλά μόνο Αμερική. Στο μέλλον ίσως δέχονται και σχέδια πελατών προς εκτύπωση.

ipo
03-08-14, 16:15
Συνήθως τα καταστήματα που προσφέρουν χαμηλές τιμή ή δωρεάν μεταφορικά, συμπιέζουν το περιθώριο κέρδος τους για κάποια χρονική περίοδο, ώστε να αποκτήσουν πελατεία. Μόλις γίνουν γνωστά, ανεβάζουν τις τιμές σε επίπεδα που συμφέρει τα ίδια και φυσικά κρατάνε ως πελάτες εκείνους που εκτιμούν την ποιότητα των υπηρεσιών τους χωρίς να κοιτάνε κατά κύριο λόγο την απολύτως χαμηλότερη τιμή.

Θεωρώ ότι είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις, σε περιβάλλον διεθνούς ανταγωνισμού, όπου ένα κατάστημα αυξάνει τις τιμές επειδή θέλει να γδάρει τους πελάτες. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε μονοπωλιακό καθεστώς ή έστω ολιγοπωλιακό.


Επειδή έγινε συσχέτιση της εθνικής οικονομίας με τις φθηνές εισαγωγές, επιτρέψτε μου να τονίσω ότι οι προαναφερθέντες δείκτες είναι ανταγωνιστικοί. Όσο είναι φθηνές και προσιτές οι εισαγωγές προϊόντων και όσο είναι ελαστικά τα τελωνεία, τόσο φεύγει συνάλλαγμα προς τα έξω. Αν ακριβύνουν πολύ τα εισαγόμενα αγαθά, ο Έλληνας θα καταφύγει στα εγχώρια (και θα κόψει όσα δεν βρίσκει αντίστοιχα) και θα μειωθεί η διαρροή συναλλάγματος.


Κάνω ενίοτε παραγγελίες από εξωτερικό, επειδή συμφέρουν οικονομικά, αλλά ας μην αλλοιώνουμε τις έννοιες και θεμελιώδεις πρακτικές μακροοικονομίας. Κάποιες ενέργειες μας συμφέρουν προσωπικά, αλλά εθνικά είναι ασύμφορες.

Gordito
03-08-14, 18:56
Επειδή έγινε συσχέτιση της εθνικής οικονομίας με τις φθηνές εισαγωγές, επιτρέψτε μου να τονίσω ότι οι προαναφερθέντες δείκτες είναι ανταγωνιστικοί. Όσο είναι φθηνές και προσιτές οι εισαγωγές προϊόντων και όσο είναι ελαστικά τα τελωνεία, τόσο φεύγει συνάλλαγμα προς τα έξω. Αν ακριβύνουν πολύ τα εισαγόμενα αγαθά, ο Έλληνας θα καταφύγει στα εγχώρια (και θα κόψει όσα δεν βρίσκει αντίστοιχα) και θα μειωθεί η διαρροή συναλλάγματος.


Κάνω ενίοτε παραγγελίες από εξωτερικό, επειδή συμφέρουν οικονομικά, αλλά ας μην αλλοιώνουμε τις έννοιες και θεμελιώδεις πρακτικές μακροοικονομίας. Κάποιες ενέργειες μας συμφέρουν προσωπικά, αλλά εθνικά είναι ασύμφορες.

Δεν μπορεσα παρα να γελασω οταν εγραψες για 'διαρροη συναλλαγματος', ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ηλεκτρονικα προιοντα.

Υπαρχουν τοσα αλλα που πρεπει να δουμε πρωτα....

ΥΓ

Αυτο που λες εγινε και με το πετρελαιο, ηταν 'Εθνικα ασυμφορο' να φυγουν ολα τα λεφτα εξω.

Μπραβο, σωθηκαμε!

Lector_Teo
08-09-14, 17:20
Παιδιά καλησπέρα ...

Έχω κάνει μία παραγγελία από το Amazon και μου το έχουν στείλει με την i-parcel!

Συγκεκριμένα λέει στο tracking:

Exported i-Parcel and in transit to country of destination : 2014-09-02T08:44:00-05:00 : Surrey : GB
Received at i-Parcel : 2014-08-29T12:29:30-05:00 : Surrey : GB
Package details received electronically from Seller : 2014-08-24T11:42:38-05:00

Από την πλευρά του το Amazon μου λέει : Expected delivery: Thursday, 4 September 2014

Επικοινώνησα με την I-Parcel και μου είπε ότι δεν μπορούν να γνωρίζουν τι γίνεται με το πακέτο όταν φύγει από αυτούς (!), και ότι πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρεία που συνεργάζονται.
Όταν τους ρώτησα με ποια εταιρεία συνεργάζονται, μου είπαν με την ISS! Ποια είναι πάλι η ISS ρε παιδιά; η Πόρτα Πόρτα είναι;

Τους έχω ματά ξανά στείλει να μου δώσουν κάποια πληροφορία παράπανω για την εταιρεία αυτή, αλλά ακόοομα περιμένω!

Ξέρουμε κάτι;

Επίσης στο http://www.trackitonline.ru/ μου έβγαλε το παρακάτω:

143939

Είναι όντως με τα Ελτά - Πόρτα Πόρτα; Να τους πάρω αύριο να τους πω κανά "Γαλλικό";

frap
08-09-14, 19:19
Η υπηρεσία που παίρνει η Amazon από την i-parcel είναι οδική μεταφορά αν δεν απατώμαι, η οποία εξυπηρετείται μόνο Δευτέρα - Παρασκευή. Αν "έφυγε" λοιπόν στις 2/9 από Αγγλία, θέλεις καλές 5-10 εργάσιμες για να το πάρεις. Μέσα στην εβδομάδα θα περίμενα το site των ELTA Courier να στο δείχνει. Από τη στιγμή εκείνη, την επομένη θα είναι στην πόρτα σου.

evantigger
08-09-14, 19:22
Παιδιά καλησπέρα ...

Έχω κάνει μία παραγγελία από το Amazon και μου το έχουν στείλει με την i-parcel!

Συγκεκριμένα λέει στο tracking:

Exported i-Parcel and in transit to country of destination : 2014-09-02T08:44:00-05:00 : Surrey : GB
Received at i-Parcel : 2014-08-29T12:29:30-05:00 : Surrey : GB
Package details received electronically from Seller : 2014-08-24T11:42:38-05:00

Από την πλευρά του το Amazon μου λέει : Expected delivery: Thursday, 4 September 2014

Επικοινώνησα με την I-Parcel και μου είπε ότι δεν μπορούν να γνωρίζουν τι γίνεται με το πακέτο όταν φύγει από αυτούς (!), και ότι πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρεία που συνεργάζονται.
Όταν τους ρώτησα με ποια εταιρεία συνεργάζονται, μου είπαν με την ISS! Ποια είναι πάλι η ISS ρε παιδιά; η Πόρτα Πόρτα είναι;

Τους έχω ματά ξανά στείλει να μου δώσουν κάποια πληροφορία παράπανω για την εταιρεία αυτή, αλλά ακόοομα περιμένω!

Ξέρουμε κάτι;

Επίσης στο http://www.trackitonline.ru/ μου έβγαλε το παρακάτω:

143939

Είναι όντως με τα Ελτά - Πόρτα Πόρτα; Να τους πάρω αύριο να τους πω κανά "Γαλλικό";
Δεν ιςχύει το tracking, όταν έρθει, θα έρθει...

noname85
09-09-14, 21:25
και εγώ έχω κάνει παραγγελία με ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες από i parcel αλλά μου λέει Delivery estimate: Wednesday, 10 September 2014 που όπως λέτε δεν το βλέπω

Lector_Teo
10-09-14, 11:44
και εγώ έχω κάνει παραγγελία με ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες από i parcel αλλά μου λέει Delivery estimate: Wednesday, 10 September 2014 που όπως λέτε δεν το βλέπω

Εγώ πάλι ακόμα περιμένω!

Ούτε στο Πόρτα Πόρτα έχει εμφανιστεί κάτι!!!

alfaeffe
10-09-14, 15:58
Παιδιά καλησπέρα ...

Έχω κάνει μία παραγγελία από το Amazon και μου το έχουν στείλει με την i-parcel!

Συγκεκριμένα λέει στο tracking:

Exported i-Parcel and in transit to country of destination : 2014-09-02T08:44:00-05:00 : Surrey : GB
Received at i-Parcel : 2014-08-29T12:29:30-05:00 : Surrey : GB
Package details received electronically from Seller : 2014-08-24T11:42:38-05:00

Από την πλευρά του το Amazon μου λέει : Expected delivery: Thursday, 4 September 2014

Επικοινώνησα με την I-Parcel και μου είπε ότι δεν μπορούν να γνωρίζουν τι γίνεται με το πακέτο όταν φύγει από αυτούς (!), και ότι πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρεία που συνεργάζονται.
Όταν τους ρώτησα με ποια εταιρεία συνεργάζονται, μου είπαν με την ISS! Ποια είναι πάλι η ISS ρε παιδιά; η Πόρτα Πόρτα είναι;

Τους έχω ματά ξανά στείλει να μου δώσουν κάποια πληροφορία παράπανω για την εταιρεία αυτή, αλλά ακόοομα περιμένω!

Ξέρουμε κάτι;

Επίσης στο http://www.trackitonline.ru/ μου έβγαλε το παρακάτω:

143939

Είναι όντως με τα Ελτά - Πόρτα Πόρτα; Να τους πάρω αύριο να τους πω κανά "Γαλλικό";


Δεν ειναι τα ΕΛΤΑ. Είναι η IS&S (www.iss.gr/about?lang=gr) και θα σου παραδώσουν το δέμα σπίτι σου, ή αν λείπεις θα αφήσουν ειδοποίηση να επικοινωνήσεις μαζί τους. Σε εμένα πριν 10 μέρες έτσι έγινε.

Lector_Teo
13-09-14, 15:53
Δεν ειναι τα ΕΛΤΑ. Είναι η IS&S (www.iss.gr/about?lang=gr) και θα σου παραδώσουν το δέμα σπίτι σου, ή αν λείπεις θα αφήσουν ειδοποίηση να επικοινωνήσεις μαζί τους. Σε εμένα πριν 10 μέρες έτσι έγινε.

Επειδή ακόμα δεν έχω νέα για το δέμα μου ... επικοινώνησα με τους παραπάνω για να δω αν όντως το έχουν αυτοί!!!

Αν είναι δυνατόν ... δεν μου έχει ξανά τύχει αυτό από το Amazon! Τέτοια ταλαιπωρία ... πφφφ

noname85
13-09-14, 16:07
παλιά με τα δωρεάν μεταφορικά, άμα αγόραζες κάτι πάνω από 50 ευρώ με UPS το έστελναν....

evantigger
13-09-14, 16:10
παλιά με τα δωρεάν μεταφορικά, άμα αγόραζες κάτι πάνω από 50 ευρώ με UPS το έστελναν....

Πρέπει να τελείωσαν τα συμβόλαιά τους και άλλαξαν τους ταχυδρομικούς τους συνεργάτες

noname85
15-09-14, 16:32
παρέλαβα 5 μέρες μετά την προβλεπόμενη ημερομηνία, αλλά το ωραίο είναι ότι είχε πάνω τα χαρτιά από την αποστολή στην ISS. Το amazon έστειλε το πακέτο 2/9 και 9/9 ήταν στην εταιρεία στον Άγιο Δημήτριο. τους πήρε μια εβδομάδα για να το στείλουν με ελτα τελικά....

cool11
06-10-14, 11:35
Καθε φορα ψαχνομαι στο amazon. Που τις πανε τις επιλογες ηθελα να ηξερα.
Που βρισκεται ρε παιδια εκεινη η επιλογη, που κανεις ερωτηση στη σελιδα ενος προϊοντος, και σου απαντανε οσοι το εχουν αγορασει;
Ή μηπως δεν υπαρχει σε ολα τα προϊοντα;

michpan
11-10-14, 14:31
παλιά με τα δωρεάν μεταφορικά, άμα αγόραζες κάτι πάνω από 50 ευρώ με UPS το έστελναν....
Εγώ ακόμα λαμβάνω πακέτα με UPS. Δεν έχει αλλάξει κάτι σ'αυτό.

frap
11-10-14, 16:32
Δεν υπήρχε όριο χρημάτων. Λαχείο ήτανε τότε με FSSD, λαχείο περίπου είναι και τώρα με standard delivery.

Παλιότερα, μου στείλανε 3 φακούς των 5 λιρών σύνολο με UPS 2nd day, μέρος μια παραγγελίας 22 λιρών με τσάμπα μεταφορικά που αποφάσισαν να τη σπάσουνε στα δύο. Τώρα τελευταία πήρα δύο κινητά, πάλι σπάσανε το delivery, το ένα αξίας 172€ έρχεται με i-parcel (σκέτο καράβι....), το δεύτερο 160€ με UPS standard.

Μάλλον αν περισσεύει χώρος στο container της ημέρας, βάζουν ότι έχουν από τις λοιπές, το ίδιο τους βγαίνει σε κόστος και δείχνουν και customer friendly.

darax
11-10-14, 21:30
Έχω την εντύπωση ότι τελευταία συνεργάζονται με ελτα΄....

frap
20-10-14, 10:37
Η UPS εξαγόρασε την i-parcel στις 7 Οκτωβρίου.
Λέτε να δούμε σύντομα καλύτερους χρόνους επίδοσης πια από το Amazon;

thourios
20-10-14, 10:47
Το μόνο που θα δούμε είναι μια αύξηση στα ταχυδρομικά τέλη που στην τελική θα κάνει ασύμφορη στις περισσότερες των περιπτώσεων τις αγορές από το συγκεκριμένο κατάστημα.


:p

jap
20-10-14, 10:54
ή χειρότερους χρόνους από την ups... :hmm:

Όταν μια εταιρεία με ποιοτικές (λέμε τώρα) και ακριβές υπηρεσίες αγοράζει μια άλλη όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω με τιμές στα τάρταρα, ή θα τηρηθεί η φιλοσοφία μόνο της μίας ή η μεγάλη θα προσθέσει κι άλλες διαφοροποιημένες υπηρεσίες. Όπως δηλαδή έχει κάνει τόσο καιρό τώρα η DHL, που έχει 4-5 είδη αποστολών για μικροδέματα με διαφορετικά εύρη τιμών και χρόνων παράδοσης. Υπόψη και η UPS το έχει κάνει στην άλλη μεριά του Ατλαντικού (υπηρεσία Mail Innovations για παράδειγμα και συνεργασίες για τελική παράδοση με USPS), μάλλον προσπαθεί να μετακινηθεί προς τα κει και στην Ευρώπη για παροχή φτηνών εναλλακτικών. Το αν και πόσο τακτικά θα την προτιμά η amazon για τις αποστολές προς Ελλάδα είναι άλλο καπέλο.

frap
20-10-14, 11:05
Είχα την εντύπωση πως η i-parcel ήταν εδώ και κάποιο καιρό ο default carrier για την επίδοση αποστολών "standard delivery", αντί των εκάστοτε εθνικών ταχυδρομείων που χρησιμοποιούνταν κάποτε.

phantom77
21-10-14, 18:24
H UPS συνεργάζεται ακόμα με τη Γενική;

Revolution
13-11-14, 20:53
Ξέρει κανείς πόσες μέρες κάνουν να αποδεσμευτούν χρήματα απο cancelled order πριν τα προιοντα αποσταλούν?
Ακύρωσα την παραγγελία αλλά τα βλέπω ακόμα δεσμευμένα

cool11
13-11-14, 22:56
Ξέρει κανείς πόσες μέρες κάνουν να αποδεσμευτούν χρήματα απο cancelled order πριν τα προιοντα αποσταλούν?
Ακύρωσα την παραγγελία αλλά τα βλέπω ακόμα δεσμευμένα

Στειλε μηνυμα στο amazon.
Ειναι η χειροτερη εμπειρια που ειχα.
Ειναι ικανοι να σου εχουν δεσμευμενα τα χρηματα και ενα μηνα ακομη.

Revolution
14-11-14, 01:09
Το εκανα ήδη τραγική εξυπηρέτηση και να φανταστείς ότι έκανα την παραγγελία απο το ιταλικό amazon και όχι απο ένα ιταλικό μαγαζί που βρήκα γιατί το θεώρησα πιο ασφαλές.

Οι τύποι είναι τραγικοί 5 e-mails δεν μου απάντησαν σε κανένα ενώ τους είπα εξαρχής ότι βιάζομαι πάρα πολύ να μάθω ημερομηνία παράδοσης.
Στο τηλέφωνο δεν μιλάνε αγγλικά.
Στο live chat αρνούνται να μου μιλήσουν στα αγγλικά και αναγκάστηκα να έχω ανοιχτό google translate και να κάνω copy-paste συζήτηση.
Με τα πολλά μου έδωσε εναν 6ψήφιο κωδικό να τον δώσω στην τράπεζα.
Παίρνω την τράπεζα τηλέφωνο και μου λέει η κοπέλα δεν γίνεται με τον κωδικό μόνο, υπάρχει διακασία μεταξύ τραπεζών.

Τελικά κατέληξα στο περιμένετε λίγες μέρες ακόμα και ότι σε 25 εργάσιμες μέρες αποδεσμεύονται αυτόματα.
Το θέμα είναι ότι το πολύ σε 30 μέρες γεννάμε και τα χρήματα ήταν για το λίκνο :D

Πραγματικά άθλιοι οι τύποι.

frap
14-11-14, 12:00
Χμ... ναι? Να το έχουμε στα υπόψη αυτό.

Στο Ισπανικό που είχα εγώ πάρε-δώσε, είχε επιλογή στο Chat, εκεί που επιλέγεις γενικά τι πρόβλημα έχεις, που έλεγε "Θέλετε βοήθεια στα Αγγλικά;" και όλα καλά με τους Ισπανούς.

Δυστυχώς η διαδικασία αποδέσμευσης ποσού από το Amazon πιθανόν απλά δεν υπάρχει...

Τυπικά, εάν μια παραγγελία πάει σε κατάσταση προς αποστολή (dispatching soon στο Αγγλικό) και γίνει το hold στην κάρτα, δεν υπάρχει τρόπος λένε να ακυρωθεί. Πρέπει να περιμένεις να παραλάβεις και να το επιστρέψεις. Αυτό το γράφουν καθαρά.

Οπότε εφόσον δεν έχουν διαδικασία, όσο και να χτυπηθούμε στο chat, εάν έχει γίνει το hold, απλά περιμένουμε να περάσει ο χρόνος που έχουν στη διάθεσή τους να το μετατρέψουν σε χρέωση.

Revolution
14-11-14, 12:08
Στην δικιά μου περίπτωση δεν χρεώθηκε καν το CCV γιατί απ'ότι κατάλαβα δεν το είχαν σε stock.

Μου ήρθε mail την ημέρα παραγγελίας ότι θα σας ειδοποιήσουμε με mail για πιθανή ημερομηνία παράδοσης, δεν δημιουργήθηκε voucher.
147018

Εγώ τους έστειλα mail μετά απο δύο μέρες αφού δεν είχε αλλάξει κάτι ότι βιάζομαι και να μου απαντήσουν για πιθανη ημερομήνια σύντομα, τελικά αφού μετά απο ακόμη δύο μέρες δεν απάντησαν την έκανα cancel καθώς δεν ήξερα καν πότε θα έρθει, οπότε και μου ήρθε mail ότι το cancellation έγινε δεκτό αλλά τα χρήματα είναι ακόμα δεσμευμένα στην τράπεζα.

alekan
14-11-14, 13:00
Το πρώτο σας περιμένετε;

Revolution
14-11-14, 13:16
Ναι.
Θα πεις να μην το πάρουμε σε φούξια ε? :p

alekan
14-11-14, 13:26
Όχι, να πάρετε ό,τι θέλετε, μόνο να κοιτάξετε να είστε γενικά φειδωλοί στις αγορές σας.
Έχουμε αγοράσει σαβούρα......

Ο,τιδήποτε θελήσεις, feel free to PM me ;)

frap
14-11-14, 21:53
Εγώ τους έστειλα mail μετά απο δύο μέρες αφού δεν είχε αλλάξει κάτι ότι βιάζομαι και να μου απαντήσουν για πιθανη ημερομήνια σύντομα, τελικά αφού μετά απο ακόμη δύο μέρες δεν απάντησαν την έκανα cancel καθώς δεν ήξερα καν πότε θα έρθει, οπότε και μου ήρθε mail ότι το cancellation έγινε δεκτό αλλά τα χρήματα είναι ακόμα δεσμευμένα στην τράπεζα.

Το cancelation το είχε σε κουμπάκι να το κάνεις online ή τους το ζήτησες με chat/mail ; Γιατί αν ήταν το δεύτερο, τότε η παραγγελία είχε προχωρήσει παρότι δεν είχατε στανταρ ημερομηνία παράδοσης. Βέβαια, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι σας έχουν δεσμεύσει το υπόλοιπο στην κάρτα...


Όχι, να πάρετε ό,τι θέλετε, μόνο να κοιτάξετε να είστε γενικά φειδωλοί στις αγορές σας.
Έχουμε αγοράσει σαβούρα......
... και αγοράζουμε ακόμη.... :D

Revolution
14-11-14, 22:16
Οχι frap κουμπάκι είχε και ξαναμίλησα σήμερα και μου είπαν ότι έχει γίνει cancel η παραγγελία αλλά λίγο πολύ να περιμένω να αποδεσμευτούν μόνα τους τα χρήματα, δηλαδή 25 εργάσιμες.
Ολοκληρο amazon οταν μικρομάγαζα σου κάνουν αποδέσμευση άμεσα...

NiKapa
15-11-14, 14:31
@Revolution

Σε μένα η αποδέσμευση της έγκρισης του ποσού μετά από ακύρωση παραγγελίας έκανε πάνω από 10 μέρες ,είναι θέμα/διαδικασία μεταξύ των τραπεζών ..

Δεν χρειάζεται να τους πρήζεις με συνεχόμενα μειλς κτλ..

Revolution
21-11-14, 16:03
@Revolution

Σε μένα η αποδέσμευση της έγκρισης του ποσού μετά από ακύρωση παραγγελίας έκανε πάνω από 10 μέρες ,είναι θέμα/διαδικασία μεταξύ των τραπεζών ..

Δεν χρειάζεται να τους πρήζεις με συνεχόμενα μειλς κτλ..

Δύο εβδομάδες μετά την ακύρωση και ακόμη δεν έχουν αποδεσμευθεί οπότε πάμε για αυτόματη αποδέσμευση.
Και απο πότε είναι πρήξιμο η διακασία επιστροφής των χρημάτων?
Είναι προφανές ότι δεν είναι θέμα διαδικασίας αλλά ότι το Amazon (τουλάχιστον το .it) δεν ασχολείτε καν και αφήνει να πέσουν μόνα τους μετά απο Χ εργάσιμες.
Οταν μιλάμε για σχετικά μεγάλα ποσά αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα.

Εν τω μεταξύ το παρηγγειλα απο το ιταλικό μαγαζάκι(bimbomarket) οι άνθρωποι μου έστειλαν 3 emails για να με ενημερώσουν και σε 3 εργάσιμες το είχα σπίτι μου.

NiKapa
22-11-14, 02:51
Το μονο δυσαρεστο σε τετοιες περιπτωσεις ειναι αν δεν εχεις πιστωτικο οριο αρκετο στο να προβεις σε αλλη αγορα και στο εχει δεσμευσει η τραπεζα Σου ..γατι για δεσμευση μιλαμε ,Οχι χρεωση

Να σχοληθει με κατι που δεν μπορει να επιλυσει ..?,στο εξηγησαν νομιζω οτι ο χρονος αποδεσμευσης δεν εξαρτάτε απο αυτους αλλα απο τις εμπλεκομενες τραπεζες

Εκανες την δουλεια σου αλλιως ..τελεια

Panos.2006
16-12-14, 19:01
Να καταθέσω και εγώ την τελευταία εμπειρία μου με το αγγλικό Amazon.

25 Νοεμβρίου παραγγελία κόστους περίπου 30 ευρώ με τα μεταφορικά. Ημερομηνία παράδοσης βγάζει ακόμα 4 Δεκεμβρίου και δεν έχει φυσικά tracking. Στις 14 αποφάσισα να στείλω email (έψαχνα μια ώρα να βρω που στο διάολο έχουν βάλει τη σχετική επιλογή...) Μετά από ανταλλαγή δύο-τριών email και αφού μου είπαν και αυτοί ότι μάλλον έχει χαθεί και ότι αν στείλουν νέα παραγγελία θα κάνει αρκετό καιρό να έρθει, τους απάντησα ότι θέλω refund όπως και εκείνοι πρότειναν.

Έλαβα χθες την επιβεβαίωση ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία για refund από την τράπεζα.

Σήμερα βρήκα ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ ότι υπάρχει δέμα από τη Γαλλία! (Δε περιμένω κάτι άλλο).

Κανονικά πρέπει να μην το παραλάβω, αλλά σκέφτομαι να το παραλάβω μόνο και μόνο για την ταλαιπωρία. Το θέμα είναι ότι παρήγγειλα από το amazon γιατί συνήθως δεν αργούσε και η πιθανή ημερομηνία παράδοσης ήταν ακριβής. Αναγκάστηκα να παραγγείλω αντίστοιχο προϊόν από ελληνικό κατάστημα το οποίο ήρθε με courier νωρίτερα φυσικά, γιατί χρειαζόμουν το προϊόν σχετικά γρήγορα.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι το amazon δε σε ενημερώνει από πριν πως θα στείλει μια παραγγελία και εάν αυτή θα έχει tracking ή όχι. Στο ebay τουλάχιστον το γνωρίζεις εξ αρχής και κανονίζεις ανάλογα.

john84
17-12-14, 00:44
Έχω την εντύπωση ότι τα ΕΛΤΑ μας τρολλαρουν
2 παραγγελιες σε Ebay και Amazon.
Κοντινές ημερομηνίες - πληρωμές και Dispach. Και τα 2 από Αγγλία.
Ημερομηνες τελικής παράδοσης 14 και 15/12 και ακόμα δεν έχει φανεί τπτ.

Tsene
17-12-14, 02:50
Έχετε υπόψιν ότι ο Δεκέμβριος είναι ο χειρότερος μήνας για τα ταχυδρομεία ;)

phantom77
17-12-14, 10:30
Κι άλλες φορές έχουμε παραγγείλει Δεκέμβριο αλλα δεν είχαμε τόσες καθυστερήσεις. Απο 4 Δεκεμβρίου περιμένω πακέτο, με την παραγγελία να έχει γίνει στις 30 Νοεμβρίου.

Τόσες μέρες έκαναν τα πακέτα να έρθουν απο το αμερικάνικο Amazon, όχι απο το αγγλικό...

NiKapa
17-12-14, 12:58
Και σε μένα χάθηκε πακέτο από Amazon.de , αποστολή 26.11 & εκτιμώμενη παράδοση 4.12 ,ακύρωσαν την συναλλαγή και το ξανά παράγγειλα με παράδοση την 23.12..για να δούμε

Veldrin
17-12-14, 13:00
Έκανα παραγγελία από amazon.co.uk απο Αγγλικό seller στις 29/11, στη Γερμανία το πακέτο παραδόθηκε από την DHL στα ΕΛΤΑ στις 9/12 και σήμερα έκλεισε από αεροδρόμιο...

Άντε και να δούμε. Ήδη είναι πίσω μιαμισι εβδομάδα από το estimated. Με έχουν εκνευρίσει.

phantom77
17-12-14, 15:15
Είχαμε κι εμείς μια σταθερά στις online αγορές, την ρημάξανε κι αυτήν.

cool11
17-12-14, 15:20
Είχαμε κι εμείς μια σταθερά στις online αγορές, την ρημάξανε κι αυτήν.

Ρημαζοντας τα ελτα (λιγοι ταχυδρομοι, κλπ), διαλυεται η εναλλακτικη μας με τις online αγορες...
Αν δεν ζεις τελικα σε μια σοβαρη χωρα, δεν μπορει να εχεις τιποτε ως δεδομενο.

Εχω ανοιξει τοπικ ειδικα για τις ταχυδρομικες υπηρεσιες και τα συναφη προβληματα
http://www.adslgr.com/forum/threads/831382-%CE%A4%CE%B1%CF%87%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82

phantom77
17-12-14, 15:32
Δεν φταίνε τα ΕΛΤΑ, αυτοί φταίνε που προσπαθούν να κόψουν απο όπου βρουν.

cool11
17-12-14, 15:35
Δεν φταίνε τα ΕΛΤΑ, αυτοί φταίνε που προσπαθούν να κόψουν απο όπου βρουν.

Καλα, κι εγω κακη εμπειρια εχω απο τις μεταφορικες που συνεργαζεται το αμαζον.
Απλα πλεον δεν ψωνιζω απο αμαζον, οποτε....
Αν επαναφερουν τα δωρεαν μεταφορικα απο ενα κοστος και πανω, θα το σκεφτω.
Αλλιως, ας ειναι καλα το ebay, τα παντα ολα και φτηνοτερα.

NiKapa
18-12-14, 01:25
Καλα, κι εγω κακη εμπειρια εχω απο τις μεταφορικες που συνεργαζεται το αμαζον.
Απλα πλεον δεν ψωνιζω απο αμαζον, οποτε....
Αν επαναφερουν τα δωρεαν μεταφορικα απο ενα κοστος και πανω, θα το σκεφτω.
Αλλιως, ας ειναι καλα το ebay, τα παντα ολα και φτηνοτερα.

Καμία σχέση ,τουλάχιστον με την Αμαζονα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ,
τα .uk .it .es στέλνουν και με express delivery ,
σε 3 μέρες μαξ τα έχεις στην πόρτα σου ,κι αν δεν..
ζητάς refund το extra shipping cost & τέλος
..δεν σου κάνει ..? το μετάνιωσες ?..κανένα άγχος ..τι να λέμε τώρα ..

Τρεχαγυρευόπουλος στα e-bay's ,να ανοίγεις υποθέσεις και να περιμένεις 40ήμερα

βεβαίως ότι βολεύει τον καθένα :cool:

john84
18-12-14, 09:57
Καμία σχέση ,τουλάχιστον με την Αμαζονα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ,
τα .uk .it .es στέλνουν με express delivery ,
σε 3 μέρες μαξ τα έχεις στην πόρτα σου ,κι αν δεν..
ζητάς refund το extra shipping cost & τέλος
..δεν σου κάνει ..? το μετάνιωσες ?..κανένα άγχος ..τι να λέμε τώρα ..

Τρεχαγυρευόπουλος στα e-bay's ,να ανοίγεις υποθέσεις και να περιμένεις 40ήμερα

βεβαίως ότι βολεύει τον καθένα :cool:

Εγώ με amazon uk έκανα παραγγελία στις 4/12 και ακόμα να έρθει. Τι μου προτείνεις.??

@ ADSLgr.com All rights reserved.