PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

jap
14-05-11, 17:19
Για αυτό και προτιμούμε το ebay για άγνωστους πωλητές, σωστά; ;)

ipo
14-05-11, 17:33
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας εξηγήσεις αυτό;


Τα παραπάνω γίνονται φανερά και αν δει κανείς τις βαθμολογίες/feedback των ανεξάρτητων πωλητών. Ενώ στο ebay καλός θεωρείται όποιος έχει 99% και πάνω, στο amazon καλός θεωρείται όποιος έχει 85%.

Ποιος είναι εκείνος που θεωρεί καλό έναν πωλητή με 85% θετικό feedback στο Amazon;

jap
14-05-11, 18:31
Είναι δική μου εκτίμηση. Το ίδιο το Amazon (http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=1161284&#good) λέει ότι καλός είναι όποιος έχει 95% και πάνω. Αλλά είναι αίσθησή μου, χωρίς να μπορώ να την επιβεβαιώσω με νούμερα, ότι αν π.χ. στο ebay το 30% των πωλητών έχουν 99% και πάνω, στο amazon το ίδιο μερίδιο έχουν 85 και πάνω. Δηλαδή με μεγαλύτερη ευκολία ένας μέσος πωλητής στο amazon πουλά τον αγοραστή, κυρίως με καθυστερήσεις και έλλειψη επικοινωνίας.

ipo
14-05-11, 18:50
Δηλαδή με μεγαλύτερη ευκολία ένας μέσος πωλητής στο amazon πουλά τον αγοραστή, κυρίως με καθυστερήσεις και έλλειψη επικοινωνίας.
Άρα όταν λες "θεωρείται καλός πωλητής" εννοείς "επιλέγεται από αγοραστές". Μάλιστα.

Αυτό δείχνει ότι οι αγοραστές του Amazon είναι πιο ανεκτικοί ή λιγότερο προσεκτικοί σε σχέση με εκείνους του ebay. Ενδιαφέρον.

jap
14-05-11, 21:19
Είπαμε, εκτίμηση, μπορεί να είναι και εντελώς λάθος. Έκανα τώρα δα μια πρόχειρη 'έρευνα' σε αντικείμενα που τα πουλούν πολλοί πωλητές και είδα νούμερα 90 και πάνω, όχι 85, μου είχε μείνει η εντύπωση από παλιότερα.

Το τελευταίο ισχύει απολύτως, εφόσον μιλάμε για τους ανεξάρτητους πωλητές κι όχι για το ίδιο το amazon.

Το amazon, τουλάχιστον εμείς από Ελλάδα, το προτιμάμε για 3 λόγους. Τιμές, οικονομική/δωρεάν αποστολή και άριστη υποστήριξη μετά την πώληση. Στους ανεξάρτητους ισχύει μόνο ο πρώτος, πράγματι αισθάνομαι πιο ασφαλής στο ebay παρά με τους ανεξάρτητους του amazon.

ipo
14-05-11, 21:32
Jap, διαβάζω με ενδιαφέρον όσα γράφεις, διότι κατέχεις το αντικείμενο των online αγορών. Δεν προσπαθώ να σε βγάλω λάθος, αλλά να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς. :)

blade_
14-05-11, 22:07
αν σου εχει τυχει,μας λες σε παρακαλω πως λειτουργει το αφτερ σειλς του αμαζον?εχω παρει διαφορα πραματακια κ αναρωτιεμαι τι κ πως..

jap
15-05-11, 19:52
Είναι πανεύκολη η αλλαγή ακόμα κι αν απλά μετανιώσεις, σε περίπτωση που χάθηκε δέμα το ξαναστέλνουν χωρίς δεύτερη κουβέντα, μετά από ΧΧ μέρες, και γενικά απαντούν στα ερωτήματα με ευκολία, καμία σχέση με paypal/ebay και κάτι άλλα μαγαζάκια που κάνουν 2 μέρες απλά για μια πρώτη απάντηση. Οι εμπειρίες μου είναι κυρίως με βιβλία, ηλεκτρονικά, παιχνίδια (toys, όχι games), αξεσουάρ κινητών, αναλώσιμα υπολογιστών, από Αγγλία/Γερμανία.

blade_
15-05-11, 21:39
εφοσον ειναι προβληματικο το προιον που παρηγγειλες το στελνεις με δικα σου εξοδα?γιατι πχ ενας εκτυπωτης δεν ειναι κ φθηνο να το στειλεις εκει...

jap
15-05-11, 22:27
Μπορείς να δεις όλες τις λεπτομέρειες εδώ (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=15753921#nonUK). Ναι, το πληρώνεις αλλά τα επιστρέφουν μαζί με το κόστος αγοράς. Δεν μου έχει τύχει, άλλα μου έχουν τύχει.

rte
18-05-11, 15:44
Γνωρίζετε εάν το amazon δέχεται προπληρωμενες καρτες? εδω που κοιταξα δεν το αναφερε ουτε στο ''you can pay by'' ουτε στο ''we do not accept'' http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=492874

MaFiOzOs_GR
18-05-11, 15:47
Γνωρίζετε εάν το amazon δέχεται προπληρωμενες καρτες? εδω που κοιταξα δεν το αναφερε ουτε στο ''you can pay by'' ουτε στο ''we do not accept'' http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=492874

Πέρσι το καλοκαίρι είχα κάνει μερικές αγορές με την pre-paid της Eurobank που είναι τύπου Visa, χωρίς κανένα πρόβλημα.Δεν νομίζω να άλλαξε κάτι στην πολιτική τους από τότε. ;)

rte
18-05-11, 15:50
Πέρσι το καλοκαίρι είχα κάνει μερικές αγορές με την pre-paid της Eurobank που είναι τύπου Visa, χωρίς κανένα πρόβλημα.Δεν νομίζω να άλλαξε κάτι στην πολιτική τους από τότε. ;)
Mακάρι γιατι δεν θέλω να μπλεκω με τις κανονικες πιστωτικες:p
Εν τω μεταξυ,τους εστειλα e-mail για αυτο το θεμα και περιμενω να μου απαντησουν.

MaFiOzOs_GR
18-05-11, 15:52
Mακάρι γιατι δεν θέλω να μπλεκω με τις κανονικες πιστωτικες:p

Υπάρχει και η λύση της χρεωστικής κάρτας (debit card)! Εγώ έβγαλα μια τέτοια και κατήργησα την προπληρωμένη μαζί με τις προμήθειες που καλούμουν να πληρώσω με κάθε τις φόρτιση.... :cool:

rte
18-05-11, 15:55
Υπάρχει και η λύση της χρεωστικής κάρτας (debit card)! Εγώ έβγαλα μια τέτοια και κατήργησα την προπληρωμένη μαζί με τις προμήθειες που καλούμουν να πληρώσω με κάθε τις φόρτιση.... :cool:

Θα το κοιταξω το θεμα για να δω τι συμφερει καλυτερα.Παντως,μεχρι στιγμης δεν εχω προπληρωμενη καρτα,ολο λεω οτι θα βγαλω και ολο το αναβαλλω γιατι φοβαμαι οτι δεν θα καταλαβω πώς λειτουργει και θα τα κανω σαλατα με τις αγορες μεσω internet :p

ariadgr
18-05-11, 15:57
Mακάρι γιατι δεν θέλω να μπλεκω με τις κανονικες πιστωτικες:p
Εν τω μεταξυ,τους εστειλα e-mail για αυτο το θεμα και περιμενω να μου απαντησουν.

Δέχονται οτιδήποτε γράφει Visa/Mastercard και υποστηρίζει συναλλαγές εξ αποστάσεως (είτε αυτό είναι πιστωτική, είτε χρεωστική, είτε προπληρωμένη).
Άρα δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει το Amazon.

MaFiOzOs_GR
18-05-11, 16:00
Θα το κοιταξω το θεμα για να δω τι συμφερει καλυτερα.Παντως,μεχρι στιγμης δεν εχω προπληρωμενη καρτα,ολο λεω οτι θα βγαλω και ολο το αναβαλλω γιατι φοβαμαι οτι δεν θα καταλαβω πώς λειτουργει και θα κανω σαλατα τις αγορες μεσω internet :p
Αφού δεν έχεις βγάλει ακόμη, ρίξε μια ματιά στα παρακάτω θέματα/νήματα στο Adslgr.


Προπληρωμένες Κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803)
Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=83955)


Άμα αγοράσεις κάτι μία στο τόσο καλύτερα να έχεις προπληρωμένη για να την φορτίζεις κατά βούληση.Άμα όμως κάνεις συχνά πυκνά αγορές, δεν συμφέρει να φεσώνεσαι κάθε φορά την προμήθεια φόρτισης της προπληρωμένης κάρτας και είναι πιο συμφέρον να έχεις την χρεωστική που απλά θα τραβάει λεφτά απο τον λογαριασμό σου. ;)

rte
18-05-11, 16:10
Δέχονται οτιδήποτε γράφει Visa/Mastercard και υποστηρίζει συναλλαγές εξ αποστάσεως (είτε αυτό είναι πιστωτική, είτε χρεωστική, είτε προπληρωμένη).
Άρα δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει το Amazon.
Ευχαριστώ για την απαντηση ;)

........Auto merged post: rte πρόσθεσε 9 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αφού δεν έχεις βγάλει ακόμη, ρίξε μια ματιά στα παρακάτω θέματα/νήματα στο Adslgr.


Προπληρωμένες Κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803)
Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=83955)


Άμα αγοράσεις κάτι μία στο τόσο καλύτερα να έχεις προπληρωμένη για να την φορτίζεις κατά βούληση.Άμα όμως κάνεις συχνά πυκνά αγορές, δεν συμφέρει να φεσώνεσαι κάθε φορά την προμήθεια φόρτισης της προπληρωμένης κάρτας και είναι πιο συμφέρον να έχεις την χρεωστική που απλά θα τραβάει λεφτά απο τον λογαριασμό σου. ;)
Eυχαριστώ για τα links:) Ειχα διαβασει πιο παλια καποιες σελιδες απο το αρθρο για τις προπληρωμενες καρτες ;) Η αληθεια ειναι οτι αγοραζω σπανια απο internet(και οσες φορες το εχω κανει ,εχω πληρωσει ειτε με αντικαταβολη ειτε με πιστωτικη του αδερφου μου) οχι επειδη δε θελω βεβαια αλλά λογω του οτι δεν εχω πιστωτικη.Προσφατα ανακαλυψα οτι υπαρχει κι αλλη επιλογη,αυτη με την προπληρωμενη καρτα δηλαδη:D
Θα διαβασω τα 2 αρθρα και θα δω τι θα διαλεξω,μαλλον προς την χρεωστικη κλινω τελικα:cool:

papdoux
18-05-11, 16:57
Επίσης να έχουμε υπόψη ότι τις αγορές από το Amazon UK καλύτερα να τις πληρώνουμε σε λίρες και να όχι σε ευρώ με την ισοτιμία του Amazon. Καλύτερα να κάνει την μετατροπή της ισοτιμίας η πιστωτική.

senkradvii
18-05-11, 17:16
Γνωρίζετε εάν το amazon δέχεται προπληρωμενες καρτες? εδω που κοιταξα δεν το αναφερε ουτε στο ''you can pay by'' ουτε στο ''we do not accept'' http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=492874

Kάνω αγορές ΜΟΝΟ με την prepaid μου. Είναι της Κύπρου.

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 1 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επίσης να έχουμε υπόψη ότι τις αγορές από το Amazon UK καλύτερα να τις πληρώνουμε σε λίρες και να όχι σε ευρώ με την ισοτιμία του Amazon. Καλύτερα να κάνει την μετατροπή της ισοτιμίας η πιστωτική.

Επίσης πολύ χρήσιμο και σωστό και αυτό! :oneup:

l3ft3r1s
18-05-11, 17:47
Επίσης να έχουμε υπόψη ότι τις αγορές από το Amazon UK καλύτερα να τις πληρώνουμε σε λίρες και να όχι σε ευρώ με την ισοτιμία του Amazon. Καλύτερα να κάνει την μετατροπή της ισοτιμίας η πιστωτική.
Τώρα τελευταία, με την προμήθεια που έχουν βάλει οι τρπάπεζες για συναλλαγές εκτός ευρώ, το ίδιο έρχεται...

phantom77
18-05-11, 19:12
Τώρα τελευταία, με την προμήθεια που έχουν βάλει οι τρπάπεζες για συναλλαγές εκτός ευρώ, το ίδιο έρχεται...

Πότε άρχισε αυτό πάλι? Φαίνεται σαν ξεχωριστή χρέωση στην κάρτα?

ipo
18-05-11, 22:33
Τώρα τελευταία, με την προμήθεια που έχουν βάλει οι τρπάπεζες για συναλλαγές εκτός ευρώ, το ίδιο έρχεται...
Αν κοιτάξεις στο θέμα με τις χρεωστικές, θα δεις ότι κάποιοι αναφέρουν για απουσία προμήθειας μετατροπής συναλλάγματος για αγορές σε λίρες από το Amazon. Για κάποιο λόγο έχει εξαιρεθεί από κάποια/κάποιες τράπεζες.

Επίσης πολλές πιστωτικές δε χρεώνουν τέτοια προμήθεια. Η Citibank που έχεις επιλέξει, δε συμφέρει.

l3ft3r1s
19-05-11, 00:22
Αν κοιτάξεις στο θέμα με τις χρεωστικές, θα δεις ότι κάποιοι αναφέρουν για απουσία προμήθειας μετατροπής συναλλάγματος για αγορές σε λίρες από το Amazon. Για κάποιο λόγο έχει εξαιρεθεί από κάποια/κάποιες τράπεζες.

Επίσης πολλές πιστωτικές δε χρεώνουν τέτοια προμήθεια. Η Citibank που έχεις επιλέξει, δε συμφέρει.
Αν και δεν είναι επι της παρούσης, κάτι μου λέει πως το φαινόμενο θα... επεκταθεί! :hmm:
Ο χρόνος θα δείξει!
Ο λόγος για τον οποίο για τις λίρες χρεώνεται μικρότερη προμήθεια συναλλάγματος ή και καθόλου (προς το παρών) σε μερικές τράπεζες, κατά πάσα πιθανότητα έχει να κάνει με το γεγονός πως είναι νόμισμα άλλου κράτους εντός της ΕΕ.

ipo
19-05-11, 02:18
Ο λόγος για τον οποίο για τις λίρες χρεώνεται μικρότερη προμήθεια συναλλάγματος ή και καθόλου (προς το παρών) σε μερικές τράπεζες, κατά πάσα πιθανότητα έχει να κάνει με το γεγονός πως είναι νόμισμα άλλου κράτους εντός της ΕΕ.
Πιθανό σενάριο αυτό που λες, όπως επίσης και το να έχει σχέση με τον ελληνικό Α.Φ.Μ. που έχει αποκτήσει το βρετανικό Amazon. Επίσης, λόγω μεγάλου όγκου πωλήσεων προς Ελλάδα, μπορεί κάποιες τράπεζες να έχουν κάνει συμφωνία για να μην υπεισέρχονται επιπλέον χρεώσεις.

papdoux
19-05-11, 09:06
Η όποια προμήθεια εμφανίζετε στη συναλλαγή είναι της τράπεζας και όχι της πιστωτικής.

Στην Εθνική ξέρω ότι αυτή η προμήθεια καταργήθηκε.

ariadgr
19-05-11, 11:18
Στην Εθνική ξέρω ότι αυτή η προμήθεια καταργήθηκε.

Η Εθνική δεν είχε προμήθεια στις πιστωτικές της για συναλλαγές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ (πχ λίρες).
Άρα τι ξέρεις ότι καταργήθηκε;

RASTAVIPER
22-05-11, 17:19
Λοιπόν θέλω αυτό. (http://www.amazon.co.uk/Reflex-Micro-Whey-Protein-Banana/dp/B003EP8M76/ref=sr_1_fkmr0_1?ie=UTF8&qid=1306073176&sr=8-1-fkmr0)
Βγάζει πάνω δεξιά στο basket ότι :
Your order qualifies for free delivery. (Some restrictions apply)
Make sure you select Free Super Saver Delivery at the checkout

Mου ζητάει να διαλέξω διεύθυνση (έχω 1 Ελλάδα και Αμερική) και επιλέγω Ελλάδα.
Και μου δείχνει αυτό:
Important Message

Reflex Micro Whey Protein Banana 2.27 kg cannot be shipped to the selected address.
:evil::evil:

Τι συμβαίνει??

dfourt
22-05-11, 17:25
Λοιπόν θέλω αυτό. (http://www.amazon.co.uk/Reflex-Micro-Whey-Protein-Banana/dp/B003EP8M76/ref=sr_1_fkmr0_1?ie=UTF8&qid=1306073176&sr=8-1-fkmr0)
Βγάζει πάνω δεξιά στο basket ότι :
Your order qualifies for free delivery. (Some restrictions apply)
Make sure you select Free Super Saver Delivery at the checkout

Mου ζητάει να διαλέξω διεύθυνση (έχω 1 Ελλάδα και Αμερική) και επιλέγω Ελλάδα.
Και μου δείχνει αυτό:
Important Message

Reflex Micro Whey Protein Banana 2.27 kg cannot be shipped to the selected address.
:evil::evil:

Τι συμβαίνει??

Απλά δεν στέλνει το συγκεκριμένο προιον στην Ελλάδα.Τι σε παραξενεύει?
Πολλά προϊόντα δεν τα στέλνει στην Ελλάδα.Ειδικά όσα είναι από άλλους πωλητές, είναι στο χέρι του πωλητή να επιλέξει αν θα στέλνει ή όχι στην Ελλάδα.

Πάντως επειδή μου κάνει για παραϊατρικό σκεύασμα, νομίζω ότι αυτά δεν τα στέλνουν ούτως ή αλλως εκτός US/UK.

RASTAVIPER
22-05-11, 18:25
Απλά δεν στέλνει το συγκεκριμένο προιον στην Ελλάδα.Τι σε παραξενεύει?
Πολλά προϊόντα δεν τα στέλνει στην Ελλάδα.Ειδικά όσα είναι από άλλους πωλητές, είναι στο χέρι του πωλητή να επιλέξει αν θα στέλνει ή όχι στην Ελλάδα.

Πάντως επειδή μου κάνει για παραϊατρικό σκεύασμα, νομίζω ότι αυτά δεν τα στέλνουν ούτως ή αλλως εκτός US/UK.
Το λες επειδή το δοκίμασες και ο ίδιος και σου έβγαλε το ίδιο πράγμα ή μόνο διαβάζοντας το post μου?
Γιατί, καταρχήν μια χαρά πρέπει να το στέλνει εφόσον το γράφει στο checkout και δεύτερον δεν είναι από άλλον πωλητή αλλά από το ίδιο το Amazon.

amoyda
22-05-11, 18:28
Το λες επειδή το δοκίμασες και ο ίδιος και σου έβγαλε το ίδιο πράγμα ή μόνο διαβάζοντας το post μου?
Γιατί, καταρχήν μια χαρά πρέπει να το στέλνει εφόσον το γράφει στο checkout και δεύτερον δεν είναι από άλλον πωλητή αλλά από το ίδιο το Amazon.
Reflex Micro Whey Protein Banana 2.27 kg cannot be shipped to the selected address.
This item cannot be shipped to the address you selected. (Learn more.) You may either change the shipping address or remove the item by clicking Delete.
δεν το στελνει

chal_4
22-05-11, 19:05
Προσπάθησα να παραγγείλω μια τηλεόραση, αλλά δεν τη στέλνει Ελλάδα. Μου έβγαλε παρόποιο μήνυμα και μένα. Το περίεργο είναι ότι ο πωλητής (amazon) αναφέρει ότι το στέλνει και Ελλάδα. Τι μπορεί να φταίει?

Tiven
22-05-11, 19:57
chal_4, το μέγεθος

RASTAVIPER, supplements κλπ δεν στέλνει το amazon

papdoux
22-05-11, 22:34
Η Εθνική δεν είχε προμήθεια στις πιστωτικές της για συναλλαγές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ (πχ λίρες).
Άρα τι ξέρεις ότι καταργήθηκε;
όταν ρώτησα την Εθνική, αυτό μου είπαν. Τώρα εσύ θα ξέρεις καλύτερα φαίνεται :)

cool11
22-05-11, 23:37
Η εγγραφή και η μόνιμη καταχώρηση των στοιχείων της κάρτας είναι απαραίτητη, επίσης να ξέρεις ότι η τιμή που βλέπεις, όταν συνδεθείς και πας να πληρώσεις θα γίνει λίγο παραπάνω, λόγω διαφορετικού συντελεστή ΦΠΑ. Από κει και πέρα, να ξέρεις ότι άλλα πράγματα τα πουλά και τα στέλνει το ίδιο το amazon, άλλα τα στέλνουν επιμέρους πωλητές και το amazon δεν έχει ευθύνη, φαίνεται κάθε φορά αυτό. Αυτά είναι τα πολύ-πολύ βασικά.

Δηλαδη, δεν εχω ως πελατης, να κανω μονο με ενα 'μεγαλο καταστημα' σαν το amazon?
Μιλαμε για shop in shop?
Αν συμβει οτιδηποτε, δεν θα απευθυνθω στο amazon?

ariadgr
22-05-11, 23:55
όταν ρώτησα την Εθνική, αυτό μου είπαν. Τώρα εσύ θα ξέρεις καλύτερα φαίνεται :)

Έπεσες σε άσχετο...

nrg_polini
23-05-11, 03:44
Παρήγγειλα τις προάλλες ένα xbox 360 μαζί με 12μηνη συνδρομή στο live σύνολο 170 λίρες. Μετά απο κάποιες μέρες και ενώ η παραγγελία ήταν στο δρόμο , έβγαλαν προσφορά με 165 λίρες το xbox + τη συνδρομή +2 παιχνίδια δώρο. Τους έστειλα mail και μου επέστρεψαν 5 λίρες και μου έστειλαν και τα 2 παιχνίδια. Δε θα μπω καν στο κόπο να συγκρίνω με εδω....

jap
23-05-11, 08:54
Δηλαδη, δεν εχω ως πελατης, να κανω μονο με ενα 'μεγαλο καταστημα' σαν το amazon?
Μιλαμε για shop in shop?
Αν συμβει οτιδηποτε, δεν θα απευθυνθω στο amazon?

Ακριβώς αυτό, εφόσον αγοράσεις από τους ανεξάρτητους εμπόρους. Αν αγοράσεις από το ίδιο το amazon (μπορεί το ίδιο αντικείμενο να το πουλάνε και ανεξάρτητοι και το amazon) έχεις να κάνεις με το amazon.

cool11
23-05-11, 09:30
Ακριβώς αυτό, εφόσον αγοράσεις από τους ανεξάρτητους εμπόρους. Αν αγοράσεις από το ίδιο το amazon (μπορεί το ίδιο αντικείμενο να το πουλάνε και ανεξάρτητοι και το amazon) έχεις να κάνεις με το amazon.

Απο εσας που εχετε μια εμπειρια απο το amazon, χονδρικα τι ποσοστο θα λεγατε οτι παιζει για αγορες απο το ιδιο το amazon και τι ποσοστο απο ανεξαρτητους προμηθευτες;
Αν μπορω να βρω μια καλη ποικιλια προιοντων στο ιδιο το αμαζον, δηλαδη στοκαρει το ιδιο το αμαζον πολλα, τοτε θα το προτιμησω για αγορες.
Αν ομως οχι, τοτε μαλλον δεν θα το επιλεξω, αν ειναι απλα μια 'ομπρελα' και ουσιαστικα αγοραζεις απο τριτους.
Θελω να εχω μια ενιαια μεταχειριση, just in case που συμβει κατι, οχι να ψαχνομαι δεξια κι αριστερα με τον καθε προμηθευτη.
Αν ειναι να το κανω ετσι, παω να αγορασω κι απο ebay.
Θα ηθελα να μπορω να αγοραζω τα περισσοτερα προιοντα μου απο το ιδιο το amazon.

jap
23-05-11, 10:02
Δεν έχω σφαιρική άποψη γιατί υπάρχει τεράστια διαφοροποίηση ανάλογα με τα προϊόντα. Δηλ. σε άλλα έχει στοκ το amazon και πουλά το ίδιο (βιβλία, μουσική, περιφερειακά υπολογιστών, ηλεκτρονικά, ρούχα) ενώ σε άλλα είναι περισσότεροι οι ανεξάρτητοι (π.χ. είδη σπιτιού, θήκες, και γενικά μικροαντικείμενα ή πράγματα που βρίσκεις εύκολα και στο ebay)

Προσωπικά σε ανεξάρτητους έχω καταφύγει σε περιπτώσεις που δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο ούτε στο ίδιο το amazon ούτε στο ebay σε καλή τιμή. Π.χ. μια πολύ εξεικευμένη μπαταρία κινητού, ένα παιχνίδι σε σούπερ προσφορά.

Δες το σαν μια επιπλέον επιλογή, δεν δεσμεύεσαι να κάνεις όλες τις αγορές σου από εκεί ;) Και εκτός από ebay και amazon υπάρχουν κι άλλα μαγαζιά δοκιμασμένα. Αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο όλο και κάποιος εδώ μέσα θα έχει να σου κάνει μια πρόταση.

Tiven
23-05-11, 10:23
Παρήγγειλα τις προάλλες ένα xbox 360 μαζί με 12μηνη συνδρομή στο live σύνολο 170 λίρες. Μετά απο κάποιες μέρες και ενώ η παραγγελία ήταν στο δρόμο , έβγαλαν προσφορά με 165 λίρες το xbox + τη συνδρομή +2 παιχνίδια δώρο. Τους έστειλα mail και μου επέστρεψαν 5 λίρες και μου έστειλαν και τα 2 παιχνίδια. Δε θα μπω καν στο κόπο να συγκρίνω με εδω....

:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

phantom77
23-05-11, 10:27
Ακριβώς αυτό, εφόσον αγοράσεις από τους ανεξάρτητους εμπόρους. Αν αγοράσεις από το ίδιο το amazon (μπορεί το ίδιο αντικείμενο να το πουλάνε και ανεξάρτητοι και το amazon) έχεις να κάνεις με το amazon.

Όταν γράφει "Sold by: Τάδε Ltd, Fulfilled by Amazon.co.uk" τί σημαίνει? Οτι παίρνει το Amazon το προϊόν από τον τρίτο έμπορο και το προωθεί στον πελάτη?

amoyda
23-05-11, 10:41
Δε θα μπω καν στο κόπο να συγκρίνω με εδω....

με τα σαχλομαγαζα;;
απο πωλητες πους τους χρησιμοποιουν να κατευθυνουν πελατες σε αγορες προιοντων που εχουν μεγαλυτερο κερδος αντι να προσπαθουν να κατανοησουν τις αναγκες του αγοραστη και να του προτεινουν το καταλληλο για αυτον προιον!
p.s:προσφατα σε αναζητηση 32" τηλεορασης,παρουσιαζαν τις LED σαν καινουρια τεχνολογια,που ουτε καν ανηκει στην κατηγορια των LCD.


........Auto merged post: amoyda πρόσθεσε 7 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όταν γράφει "Sold by: Τάδε Ltd, Fulfilled by Amazon.co.uk" τί σημαίνει? Οτι παίρνει το Amazon το προϊόν από τον τρίτο έμπορο και το προωθεί στον πελάτη?

With Fulfilment by Amazon (FBA) you store your products in Amazon’s Fulfilment centres, and we directly pick, pack and deliver them as well as provide customer service.
http://services.amazon.co.uk/services/fulfilment-by-amazon/features-benefits/
http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=200106510

senkradvii
23-05-11, 10:48
Παρήγγειλα τις προάλλες ένα xbox 360 μαζί με 12μηνη συνδρομή στο live σύνολο 170 λίρες. Μετά απο κάποιες μέρες και ενώ η παραγγελία ήταν στο δρόμο , έβγαλαν προσφορά με 165 λίρες το xbox + τη συνδρομή +2 παιχνίδια δώρο. Τους έστειλα mail και μου επέστρεψαν 5 λίρες και μου έστειλαν και τα 2 παιχνίδια. Δε θα μπω καν στο κόπο να συγκρίνω με εδω....

Μια χαρά σου έκατσε! Επίσης φοβερή αντιμετώπιση από amazon για ακόμα μια φορά! :oneup:

jap
23-05-11, 10:52
Για το Fulfilment by Amazon ισχύει αυτό που λέει ο amoyda, δηλ. δεν υπάρχει το ρίσκο καθυστερήσεων. Επίσης, έχει το πλεονέκτημα των χαμηλότερων μεταφορικών. Με το τρέχον όριο για δωρεάν μεταφορικά στις 20 λίρες (όχι 25 που λέει ο τίτλος του θέματος) αν πάρεις κάτι αξίας 12 λιρών από το ίδιο το amazon και 8 λιρών από έμπορο που χρησιμοποιεί το FBA έχεις δωρεάν μεταφορικά.

(Να ίσχυαν τα δωρεάν μεταφορικά σε μας και για το amazon Γερμανίας :wall: )

amoyda
23-05-11, 10:53
και μην ξεχνατε τα Amazon Voucher Codes
http://www.hotukdeals.com/vouchers/new-amazon-uk

phantom77
23-05-11, 11:11
και μην ξεχνατε τα Amazon Voucher Codes
http://www.hotukdeals.com/vouchers/new-amazon-uk

Bookmarked!!

........Auto merged post: phantom77 πρόσθεσε 10 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........



With Fulfilment by Amazon (FBA) you store your products in Amazon’s Fulfilment centres, and we directly pick, pack and deliver them as well as provide customer service.
http://services.amazon.co.uk/services/fulfilment-by-amazon/features-benefits/
http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=200106510

Συνέβη το εξης: ήθελαν να αγοράσω ενα σκληρό Samsung 2ΤΒ. Χθές το πρωι ήταν κανονικά "Sold by Amazon" με τιμη 59,99 λίρες. Μέχρι να κάνω μια βόλτα στο μαγαζι για να δω αν θέλω να προσθέσω κάτι άλλο, ο σκληρός έγινε "Fulfilled by Amazon" και η τιμή έπεσε στις 59,30 λίρες.
Στην πρώτη περίπτωση, όταν έβαλα το δισκο στο καλάθι η τιμή του άλλαξε σε 60,70 λίρες (λόγω ΦΠΑ 23% υποθέτω). Ως Fulfilled by Amazon όμως, η τιμή στο καλάθι έμεινε ίδια, 59,30 λίρες. :hmm:

nrg_polini
23-05-11, 11:15
Σε κάποια προηγούμενη σελίδα ανέφερε κάποιος οτι μπορείς απο το http://212.205.82.71/trackandtrace/ να βλέπεις την αποστολή (αν στο έχουν στείλει με dhl) , σε μένα δε δούλεψε, δουλεύει όμως το http://www.elta-courier.gr/trackit/ .

jap
23-05-11, 12:21
@phantom77: Αν μπεις στη σελίδα του προιόντος, λίγο κάτω από την τιμή θα δεις ένα link με bold που λέει 40 new (http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B0042SGDVG/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new). Αν το πατήσεις, θα δεις 40 καταχωρήσεις, μεταξύ των οποίων και της bora στις 59,30 και της Amazon στις 59,99. Η bora (Just launched! Tzizzzz!) αν δεν έχει ελληνικό ΑΦΜ (ή συνεργαζόμενη εταιρεία συμβούλων με ελληνικό ΑΦΜ όπως έχει η Amazon) δεν μπορεί να χρεώσει 23%.

ipo
23-05-11, 13:25
Απο εσας που εχετε μια εμπειρια απο το amazon, χονδρικα τι ποσοστο θα λεγατε οτι παιζει για αγορες απο το ιδιο το amazon και τι ποσοστο απο ανεξαρτητους προμηθευτες;
Αν μπορω να βρω μια καλη ποικιλια προιοντων στο ιδιο το αμαζον, δηλαδη στοκαρει το ιδιο το αμαζον πολλα, τοτε θα το προτιμησω για αγορες.
Αν ομως οχι, τοτε μαλλον δεν θα το επιλεξω, αν ειναι απλα μια 'ομπρελα' και ουσιαστικα αγοραζεις απο τριτους.
Θελω να εχω μια ενιαια μεταχειριση, just in case που συμβει κατι, οχι να ψαχνομαι δεξια κι αριστερα με τον καθε προμηθευτη.
Αν ειναι να το κανω ετσι, παω να αγορασω κι απο ebay.
Θα ηθελα να μπορω να αγοραζω τα περισσοτερα προιοντα μου απο το ιδιο το amazon.
Νομίζω ότι δυσκολεύεις τον εαυτό σου χωρίς λόγο. Δε χρειάζεται να πάρεις εδώ και τώρα απόφαση "στο εξής θα ψωνίζω τα πάντα από Amazon". Ξεκινάς από το τι χρειάζεσαι, κάνοντας κατόπιν έρευνα για το συγκεκριμένο προϊόν σε ebay, Amazon και άλλα αναγνωρισμένα online καταστήματα με πελατοκεντρική πολιτική. Άλλες φορές θα βρεις καλύτερη τιμή στο Amazon, άλλοτε όχι.

Έτσι λοιπόν μπορείς να ελέγχεις αν το προϊόν πωλείται από το ίδιο το Amazon και να βάζεις την τιμή του στην εξίσωση της έρευνας αγοράς. Πρόκειται για 1 λεπτό υπόθεση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.