PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

phantom77
23-05-11, 13:57
@phantom77: Αν μπεις στη σελίδα του προιόντος, λίγο κάτω από την τιμή θα δεις ένα link με bold που λέει 40 new (http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B0042SGDVG/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new). Αν το πατήσεις, θα δεις 40 καταχωρήσεις, μεταξύ των οποίων και της bora στις 59,30 και της Amazon στις 59,99. Η bora (Just launched! Tzizzzz!) αν δεν έχει ελληνικό ΑΦΜ (ή συνεργαζόμενη εταιρεία συμβούλων με ελληνικό ΑΦΜ όπως έχει η Amazon) δεν μπορεί να χρεώσει 23%.

Αυτό που με παραξένεψε ειναι οτι άλλαξε ο πωλητής μέσα σε λίγες ώρες. Μάλλον έμεινε απο stock το Amazon. Πάντως το Bora δεν το είχα δει στη λίστα πωλητών, καινούριο είναι. Αν δεν έβγαζε FBA, δεν θα το αγόραζα.



EDIT:
"Amazon.co.uk
Usually dispatched within 1 - 3 months. "
Πάπαλα το stock

jap
23-05-11, 14:16
Έπρεπε την ώρα εκείνη να παίξεις λότο, κάποιος άλλος πήρε το τελευταίο κομμάτι την ώρα που το ζαχάρωνες... :p

ariadgr
23-05-11, 15:59
Με το τρέχον όριο για δωρεάν μεταφορικά στις 20 λίρες (όχι 25 που λέει ο τίτλος του θέματος)

Στο site (help) ακόμα λέει για 25. Το 20 που το γράφει;

senkradvii
23-05-11, 16:15
Σε αυτό το νήμα έχω διαβάσει για άτομα τα οποία έχουν παραγγείλει πράγματα αξίας και κοντά στα 15£ αν θυμάμαι καλά και τους τα πέρασε χωρίς έξοδα αποστολής..

RASTAVIPER
23-05-11, 16:27
chal_4, το μέγεθος

RASTAVIPER, supplements κλπ δεν στέλνει το amazon
Μια χαρά στέλνει συμπληρώματα.
Σε άλλη γεύση το πρωχωράει κανονικά με τα δωρεάν μεταφορικά.
Άρα φταίει το συγκεκριμένο προϊόν....

jap
23-05-11, 17:23
Στο site (help) ακόμα λέει για 25. Το 20 που το γράφει;

Τρέχουσα παραγγελία δική μου από Αγγλία έρχεται με δωρεάν μεταφορικά και είναι λίγο κάτω από 25 λίρες. Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά γιατί από αρχική αξία 12 λίρες πρόσθετα λίγα-λίγα, αλλά είμαι 90% βέβαιος ότι τα δωρεάν μεταφορικά τα έβγαλε μόλις ξεπεράσαμε τις 20.

Από Γερμανία το όριο είναι 20 ευρώ αλλά μόνο για αποστολές σε Γερμανία.

cool11
23-05-11, 17:26
Παιδια, διευκρινιζουμε την διαφορά 'fullfill' με το 'sold' .... by amazon ?

ipo
23-05-11, 18:18
Παιδια, διευκρινιζουμε την διαφορά 'fullfill' με το 'sold' .... by amazon ?
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4152164&postcount=393
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4152184&postcount=395

senkradvii
23-05-11, 18:20
Παιδια, διευκρινιζουμε την διαφορά 'fullfill' με το 'sold' .... by amazon ?

1 σελίδα πίσω όμως.. :p

Tiven
23-05-11, 18:59
Μια χαρά στέλνει συμπληρώματα.
Σε άλλη γεύση το πρωχωράει κανονικά με τα δωρεάν μεταφορικά.
Άρα φταίει το συγκεκριμένο προϊόν....

η άλλη γεύση γράφει by Amazon;

cool11
23-05-11, 19:23
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4152164&postcount=393
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4152184&postcount=395


1 σελίδα πίσω όμως.. :p


Δεν διευκρινιζεται τιποτα περι της εννοιας του 'sold by amazon'. Μονο για fulfill βλεπω, γι αυτο ειπα να πουμε ποια ειναι η διαφορα.
Μου διαφευγει κατι?

jap
23-05-11, 19:39
Δεν διευκρινιζεται τιποτα περι της εννοιας του 'sold by amazon'. Μονο για fulfill βλεπω, γι αυτο ειπα να πουμε ποια ειναι η διαφορα.
Μου διαφευγει κατι?

Υπάρχουν
1. πράγματα που τα πουλά το amazon (sold by amazon)
2. πράγματα που τα πουλάνε ανεξάρτητοι, τρίτοι πωλητές και στέλνουν όποτε θέλουν, χρεώνουν όσο θέλουν
3. πράγματα που τα πουλάνε ανεξάρτητοι, τρίτοι πωλητές αλλά χρησιμοποιούν τις αποθήκες και την αποστολή του ίδιου του amazon (fulfilled by amazon)

Για τα 2 και 3 το amazon δεν φέρει καμία ευθύνη αν κάτι πάει στραβά. Το μόνο που κάνει στην περίπτωση 3 είναι τις αποστολές με τις δικές του χρεώσεις και διαχειρίζεται και τις επιστροφές.

Θα έλεγα επειδή σε προβληματίζει τόσο πολύ, να μπεις να διαβάσεις τι λέει το help του amazon

και όσο τα έχεις πρόσφατα να γράψεις κι ένα αρθράκι να τα έχουμε μαζεμένα...

phantom77
23-05-11, 21:07
Υπάρχουν
1. πράγματα που τα πουλά το amazon (sold by amazon)
2. πράγματα που τα πουλάνε ανεξάρτητοι, τρίτοι πωλητές και στέλνουν όποτε θέλουν, χρεώνουν όσο θέλουν
3. πράγματα που τα πουλάνε ανεξάρτητοι, τρίτοι πωλητές αλλά χρησιμοποιούν τις αποθήκες και την αποστολή του ίδιου του amazon (fulfilled by amazon)

Για τα 2 και 3 το amazon δεν φέρει καμία ευθύνη αν κάτι πάει στραβά. Το μόνο που κάνει στην περίπτωση 3 είναι τις αποστολές με τις δικές του χρεώσεις και διαχειρίζεται και τις επιστροφές.


Δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορές μεταξύ sold και fulfilled by Αmazon. Αναλαμβάνει αποστολή, επιστροφές και εξυπηρέτηση πελατών, δεν βλέπω τι άλλο μπορει να κάνει :)

senkradvii
23-05-11, 21:08
Δεν καθορίζει την τιμή.

cool11
23-05-11, 21:19
Οποτε αν ειναι ετσι, αν βλεπω είτε 'sold' είτε 'fullfilled' by amazon, θα θεωρω οτι αγοραζω απο το ιδιο το amazon, ετσι καταλαβαινω την λογική του. Προφανως απο καπου τα προμηθευεται και το amazon, αλλα αν εγω εχω να κανω σε καθε περιπτωση με το amazon, τοτε θεωρω οτι στην ουσια το αγοραζω απο αυτους και μονο, και προσωπικα εμενα αυτο με καθησυχαζει καπως.

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 4 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και για να περασω απο την θεωρια στην πραξη, για πειτε μου πχ. γι αυτο εδω το προιον που κοιταζω
http://www.amazon.co.uk/LuvMac-Macbook-Keyboard-Silicon-Protector/dp/B00275VC2G/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1306174519&sr=1-1
που φαινεται η ενδειξη 'sold' 'fullfilled' ή οτι ειναι απο τριτο προμηθευτη εντος του amazon?
Αν δεν γραφει τιποτε απο τα 2 πρωτα, σημαινει οτι ισχυει το τελευταιο? (ελπιζω πως οχι, ελπιζω να μην ειδα καλα!)

senkradvii
23-05-11, 21:21
Οποτε αν ειναι ετσι, αν βλεπω είτε 'sold' είτε 'fullfilled' by amazon, θα θεωρω οτι αγοραζω απο το ιδιο το amazon, ετσι καταλαβαινω την λογική του. Προφανως απο καπου τα προμηθευεται και το amazon, αλλα αν εγω εχω να κανω σε καθε περιπτωση με το amazon, τοτε θεωρω οτι στην ουσια το αγοραζω απο αυτους και μονο, και προσωπικα εμενα αυτο με καθησυχαζει καπως.

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 4 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και για να περασω απο την θεωρια στην πραξη, για πειτε μου πχ. γι αυτο εδω το προιον που κοιταζω
http://www.amazon.co.uk/LuvMac-Macbook-Keyboard-Silicon-Protector/dp/B00275VC2G/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1306174519&sr=1-1
που φαινεται η ενδειξη 'sold' 'fullfilled' ή οτι ειναι απο τριτο προμηθευτη εντος του amazon?
Αν δεν γραφει τιποτε απο τα 2 πρωτα, σημαινει οτι ισχυει το τελευταιο? (ελπιζω πως οχι, ελπιζω να μην ειδα καλα!)

To λέει καθαρά:

Dispatched from and sold by Laptop Kit.

cool11
23-05-11, 21:30
ok, καταλαβα τωρα. Αυτο που λεγαμε. Βιτρινα amazon, και πωληση απο τον καθε τυχοντα.

jap
23-05-11, 22:09
Όταν είναι κάτι sold by Amazon έχουμε περιστατικά όπως αυτό:


Παρήγγειλα τις προάλλες ένα xbox 360 μαζί με 12μηνη συνδρομή στο live σύνολο 170 λίρες. Μετά απο κάποιες μέρες και ενώ η παραγγελία ήταν στο δρόμο , έβγαλαν προσφορά με 165 λίρες το xbox + τη συνδρομή +2 παιχνίδια δώρο. Τους έστειλα mail και μου επέστρεψαν 5 λίρες και μου έστειλαν και τα 2 παιχνίδια. Δε θα μπω καν στο κόπο να συγκρίνω με εδω....

Κι άλλα πολλά που τα έχουμε συζητήσει εδώ. Στις άλλες περιπτώσεις δεν νομίζω.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 3 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@cool11: Δες το άλλο παράδειγμα που προαναφέραμε εδώ (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0042SGDVG) και πάτα στις επιλογές από κάτω να δεις τη λίστα των πωλητών, τα feedback τους κλπ, θα πάρεις μια καλή ιδέα.

cool11
23-05-11, 22:21
Μπηκα στο νοημα. Απλα απογοητευομαι που δεν ειναι supported απο amazon, πολλα υλικα, απο μια ματια που εριξα.

lewton
23-05-11, 22:34
Νομίζω ότι δυσκολεύεις τον εαυτό σου χωρίς λόγο. Δε χρειάζεται να πάρεις εδώ και τώρα απόφαση "στο εξής θα ψωνίζω τα πάντα από Amazon". Ξεκινάς από το τι χρειάζεσαι, κάνοντας κατόπιν έρευνα για το συγκεκριμένο προϊόν σε ebay, Amazon και άλλα αναγνωρισμένα online καταστήματα με πελατοκεντρική πολιτική. Άλλες φορές θα βρεις καλύτερη τιμή στο Amazon, άλλοτε όχι.


Μα αφού δεν του αρέσουν τα one-night και θέλει δέσμευση ο άνθρωπος, εσύ τι ανακατεύεσαι; :p

senkradvii
23-05-11, 22:48
Μα αφού δεν του αρέσουν τα one-night και θέλει δέσμευση ο άνθρωπος, εσύ τι ανακατεύεσαι; :p

:tooth:tooth

cool11
23-05-11, 23:09
Ενταξει, ειναι πως το βλεπει ο καθενας.

ipo
23-05-11, 23:15
Οποτε αν ειναι ετσι, αν βλεπω είτε 'sold' είτε 'fullfilled' by amazon, θα θεωρω οτι αγοραζω απο το ιδιο το amazon, ετσι καταλαβαινω την λογική του. Προφανως απο καπου τα προμηθευεται και το amazon, αλλα αν εγω εχω να κανω σε καθε περιπτωση με το amazon, τοτε θεωρω οτι στην ουσια το αγοραζω απο αυτους και μονο, και προσωπικα εμενα αυτο με καθησυχαζει καπως.
Παιδιά θα πηδηχτούμε από το παράθυρο με αυτά που διαβάζουμε. :lol:

Παρακαλώ κοιτάξτε πάλι προσεκτικά τι έγραψε ξεκάθαρα ο jap:


Υπάρχουν
1. πράγματα που τα πουλά το amazon (sold by amazon)
2. πράγματα που τα πουλάνε ανεξάρτητοι, τρίτοι πωλητές και στέλνουν όποτε θέλουν, χρεώνουν όσο θέλουν
3. πράγματα που τα πουλάνε ανεξάρτητοι, τρίτοι πωλητές αλλά χρησιμοποιούν τις αποθήκες και την αποστολή του ίδιου του amazon (fulfilled by amazon)

Για τα 2 και 3 το amazon δεν φέρει καμία ευθύνη αν κάτι πάει στραβά. Το μόνο που κάνει στην περίπτωση 3 είναι τις αποστολές με τις δικές του χρεώσεις και διαχειρίζεται και τις επιστροφές.

cool11
23-05-11, 23:22
Αλλα κοιταξτε την αναλυση του phantom77:


Δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορές μεταξύ sold και fulfilled by Αmazon. Αναλαμβάνει αποστολή, επιστροφές και εξυπηρέτηση πελατών, δεν βλέπω τι άλλο μπορει να κάνει :)

ipo
24-05-11, 00:07
Η απάντηση του phantom77 δείχνει ότι παρερμηνεύει με τον ίδιο τρόπο με εσένα την ανάλυση που έκανε ο jap. Δηλαδή συμπεράνατε και οι δύο το αντίθετο από εκείνο που εξήγησε ο jap.

jap
24-05-11, 08:40
Εξυπηρέτηση πελατών = Προλαβαίνω ή λύνω προβλήματα, αποφασίζω αν και πότε θα ξαναστείλω κάτι που δεν έφτασε ποτέ, κάνω τον πελάτη να αισθάνεται πιο ασφαλής και ικανοποιημένος

Fulfilled by Amazon = Κάνω χρήση εγκαταστάσεων και προσωπικού logistics / αποθήκης της Amazon (http://www.guardian.co.uk/business/video/2009/nov/20/amazon-fulfilment-centre) = Εξυπηρετούμαι εγώ ο ίδιος και αναγκαστικά κάνω καλύτερα τη δουλειά μου

Τώρα αν το δεύτερο συνεπάγεται και καλύτερη εξυπηρέτηση αναγκαστικά, ο καθένας μπορεί να το κρίνει. Εγώ λέω ότι ναι, υπάρχει βελτίωση ως προς τις διαθεσιμότητες, τους χρόνους παράδοσης και την ευκολία επιστροφών *εφόσον τις εξουσιοδοτήσει ο πωλητής* αλλά από κει και πέρα εξυπηρέτηση σημαίνει πολλά άλλα πράγματα :)

phantom77
24-05-11, 12:06
Η απάντηση του phantom77 δείχνει ότι παρερμηνεύει με τον ίδιο τρόπο με εσένα την ανάλυση που έκανε ο jap. Δηλαδή συμπεράνατε και οι δύο το αντίθετο από εκείνο που εξήγησε ο jap.

Δε νομίζω οτι παρερμήνευσα. Ο jap έγραψε οτι το Amazon αναλαμβάνει μόνο τα logistics. Στο FBA Guidlines (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=200299230#HCR2) αναφέρει οτι αναλαμβάνουν ουσιαστικά τα πάντα σε μια συναλλαγή.
Τώρα αν τύχει περίπτωση όπως αυτή...

Παρήγγειλα τις προάλλες ένα xbox 360 μαζί με 12μηνη συνδρομή στο live σύνολο 170 λίρες. Μετά απο κάποιες μέρες και ενώ η παραγγελία ήταν στο δρόμο , έβγαλαν προσφορά με 165 λίρες το xbox + τη συνδρομή +2 παιχνίδια δώρο. Τους έστειλα mail και μου επέστρεψαν 5 λίρες και μου έστειλαν και τα 2 παιχνίδια. Δε θα μπω καν στο κόπο να συγκρίνω με εδω....
...συγνώμη αλλα αυτό δεν το βλέπω σαν customer service. Οι προσφορές είναι για περιορισμενο διάστημα/κομμάτια. Αν ήμουν στη θέση του Amazon, δεν θα επέστρεφα χρήματα, sorry mate, bad luck you missed it.

senkradvii
24-05-11, 12:14
Δε νομίζω οτι παρερμήνευσα. Ο jap έγραψε οτι το Amazon αναλαμβάνει μόνο τα logistics. Στο FBA Guidlines (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=200299230#HCR2) αναφέρει οτι αναλαμβάνουν ουσιαστικά τα πάντα σε μια συναλλαγή.
Τώρα αν τύχει περίπτωση όπως αυτή...

...συγνώμη αλλα αυτό δεν το βλέπω σαν customer service. Οι προσφορές είναι για περιορισμενο διάστημα/κομμάτια. Αν ήμουν στη θέση του Amazon, δεν θα επέστρεφα χρήματα, sorry mate, bad luck you missed it.

Aντί να παραδειγματιζόμαστε με τα καλά, τους θεωρούμε και κορόιδα.. :nono:

Kαι όμως αυτό ακριβώς είναι customer service. Νιώθει ο καταναλωτής πως σέβεσαι τον ίδιο και τα χρήματα που σου ακουμπάει και όχι πως τον αντιμετωπίζεις απλά σαν πορτοφόλι!

Η απόλυτη προσγείωση στην Ελληνική πραγματικότητα ήταν αυτό το σχόλιό σου! :medic:

Έμπορος?

cool11
24-05-11, 12:32
Χαζη ερωτηση ισως, αλλα την κανω επειδη μιλησαμε για βιτρινα amazon και shop in shop εντος:
αν αγοραζω απο το amazon uk, δεν τιθεται κανενα θεμα με τελωνειο;
Ρωτω γιατι πχ. ο προμηθευτης μπορει να ειναι αμερικανος και να πουλαει μεσα στο amazon uk.

phantom77
24-05-11, 12:34
Aντί να παραδειγματιζόμαστε με τα καλά, τους θεωρούμε και κορόιδα.. :nono:

Kαι όμως αυτό ακριβώς είναι customer service. Νιώθει ο καταναλωτής πως σέβεσαι τον ίδιο και τα χρήματα που σου ακουμπάει και όχι πως τον αντιμετωπίζεις απλά σαν πορτοφόλι!

Η απόλυτη προσγείωση στην Ελληνική πραγματικότητα ήταν αυτό το σχόλιό σου! :medic:

Έμπορος?

Όχι, απλά πελάτης. Αν ήταν μόνιμη μείωση τιμής τότε εντάξει, θα δεχόμουν επιστροφή χρημάτων. Δεν φταίει όμως το κατάστημα για το χρόνο που διάλεξες για να κάνεις την αγορά. Με τη δική σου λογική το Amazon θα έπρεπε να αποζημιώσει όλους όσους αγόρασαν ένα προϊόν τις τελευταίες 5 μέρες πριν και 5 μέρες μετά την προσφορά.

Για μένα σεβασμός στον πελατη ειναι η παροχή προιόντων σε χαμηλές τιμές χωρις να προσπαθουν να βγάλουν απο τη μύγα ξυγγι, να δέχονται αλλαγες και επιστροφες χωρις να το κάνουν μεσανατολικό ζήτημα.

senkradvii
24-05-11, 12:45
Δεν τίθεται κανένα θέμα τελωνείου γιατί ο πωλητής του Αγγλικού amazon είναι από Αγγλία.

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 9 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όχι, απλά πελάτης. Αν ήταν μόνιμη μείωση τιμής τότε εντάξει, θα δεχόμουν επιστροφή χρημάτων. Δεν φταίει όμως το κατάστημα για το χρόνο που διάλεξες για να κάνεις την αγορά. Με τη δική σου λογική το Amazon θα έπρεπε να αποζημιώσει όλους όσους αγόρασαν ένα προϊόν τις τελευταίες 5 μέρες πριν και 5 μέρες μετά την προσφορά.

Για μένα σεβασμός στον πελατη ειναι η παροχή προιόντων σε χαμηλές τιμές χωρις να προσπαθουν να βγάλουν απο τη μύγα ξυγγι, να δέχονται αλλαγες και επιστροφες χωρις να το κάνουν μεσανατολικό ζήτημα.

Πολύ φοβάμαι πως τότε δεν έχεις σωστή καταναλωτική συνείδηση.. Βέβαια έτσι μας έχουν μάθει οι έμποροι της πατρίδας μας, να μας κοροϊδεύουν με τρικ και τεχνάσματα και να τους λέμε και ευχαριστώ.

Εγώ δεν είπα τίποτα για όρια ημερών. Αυτό που είπα ήταν πως με αυτή τους την κίνηση έκαναν έναν εξασφαλισμένο ήδη πελάτη τους ακόμα πιο ευτυχή και δικαιωμένο για την επιλογή του να τους προτιμήσει, ο οποίος σίγουρα θα ξαναψωνίσει από εκεί. Άσε όλους εμάς που απλά το συζητάμε. Η τέλεια διαφήμιση με κόστος μόνο κάτι λίρες. Customer Service είναι ότι περικλείεται, ώστε να νιώθει ο πελάτης σίγουρος, ευτυχισμένος και δικαιωμένος για την επιλογή του.

cool11
24-05-11, 13:04
Χρειαζεται να κανω εγγραφη στο amazon uk για να μπορω να κανω αγορες;

senkradvii
24-05-11, 13:06
Χρειαζεται να κανω εγγραφη στο amazon uk για να μπορω να κανω αγορες;

Ε ναι. Δεν είναι τίποτα όμως. ;)

lewton
24-05-11, 13:08
Χρειαζεται να κανω εγγραφη στο amazon uk για να μπορω να κανω αγορες;

Αφου βρεις προϊον που θελεις να αγοράσεις απλα ακολουθείς τις οδηγιες.....

senkradvii
24-05-11, 13:14
Ενώ άπαξ και εγγραφείς και κάνεις μια παραγγελία μια φορά, έχει επιλογή να κρατήσει τα στοιχεία (διεύθυνση, ονοματεπώνυμο, κάρτα κτλ) σου ώστε οι επόμενες παραγγελίες να γίνονται με το πάτημα ενός κουμπιού, χωρίς να χρειάζεται να τα ξανασυμπληρώνεις. Αρκετά βολικό!

ipo
24-05-11, 13:14
Η τέλεια διαφήμιση με κόστος μόνο κάτι λίρες. Customer Service είναι ότι περικλείεται, ώστε να νιώθει ο πελάτης σίγουρος, ευτυχισμένος και δικαιωμένος για την επιλογή του.
Μάλιστα το μαγαζί είχε την τύχη να πέσει σε εξωστρεφή πελάτη, που δημοσίευσε σε forum την καλή του εμπειρία. Κέρδισε κι εμένα το Amazon με αυτή του την κίνηση. Μακάρι να ήταν πολλοί Έλληνες έμποροι έτσι.

senkradvii
24-05-11, 13:17
Μάλιστα το μαγαζί είχε την τύχη να πέσει σε εξωστρεφή πελάτη, που δημοσίευσε σε forum την καλή του εμπειρία. Κέρδισε κι εμένα το Amazon με αυτή του την κίνηση. Μακάρι να ήταν πολλοί Έλληνες έμποροι έτσι.

Aκριβώς!

Δεν μπόρεσα να το αφήσω, σόρυ.. :redface:

ipo
24-05-11, 13:24
Χρειαζεται να κανω εγγραφη στο amazon uk για να μπορω να κανω αγορες;

Αφου βρεις προϊον που θελεις να αγοράσεις απλα ακολουθείς τις οδηγιες.....
Καλά σου λέει ο lewton. Εδώ και μερικές μέρες έχεις πάρει σβάρνα τα νήματα με τις online αγορές και τα διαδικτυακά καταστήματα και έχεις κάνει του κόσμου τις ερωτήσεις. Αυτό δεν είναι κακό, αλλά σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν αφιερώνεις χρόνο να διαβάσεις έστω και μερικές σελίδες (δε λέω όλες) από το forum, έστω τουλάχιστον το σημείο που σε ενδιαφέρει στο help section του amazon ή του ebay, δείχνει ότι αντιμετωπίζεις το forum σαν τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και όχι σαν χώρο ανταλλαγής απόψεων και εμπειριών.

Ως εκ τούτου, θα σε παρακαλούσα να σεβαστείς το χώρο, αλλά και το χρόνο των ευγενικών χρηστών που σου απαντούν, διαθέτοντας λίγο από το χρόνο σου για να μάθεις πράγματα με τη αποτελεσματική (γκαραντί :p) μέθοδο της ανάγνωσης συσσωρευμένης γνώσης στα help sections και στο forum. Στο τελευταίο θα σε βοηθήσει η αναζήτηση που φιλτράρει μηνύματα. Hint: Διαβάζουμε πολύ προσεκτικά τα post του jap, του Mouse_Potato, του trelliaris.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 4 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δε νομίζω οτι παρερμήνευσα. Ο jap έγραψε οτι το Amazon αναλαμβάνει μόνο τα logistics. Στο FBA Guidlines (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=200299230#HCR2) αναφέρει οτι αναλαμβάνουν ουσιαστικά τα πάντα σε μια συναλλαγή.
Έχεις εν μέρει δίκιο μάλλον.


For products sold by you on the Amazon.co.uk web site, we will process customer refunds for product returns in accordance with our returns policy, the FBA Service Terms and the Selling on Amazon Service Terms. Your Selling on Amazon settlement report will show these customer refunds.

phantom77
24-05-11, 13:33
Πολύ φοβάμαι πως τότε δεν έχεις σωστή καταναλωτική συνείδηση.. Βέβαια έτσι μας έχουν μάθει οι έμποροι της πατρίδας μας, να μας κοροϊδεύουν με τρικ και τεχνάσματα και να τους λέμε και ευχαριστώ.

Εγώ δεν είπα τίποτα για όρια ημερών. Αυτό που είπα ήταν πως με αυτή τους την κίνηση έκαναν έναν εξασφαλισμένο ήδη πελάτη τους ακόμα πιο ευτυχή και δικαιωμένο για την επιλογή του να τους προτιμήσει, ο οποίος σίγουρα θα ξαναψωνίσει από εκεί. Άσε όλους εμάς που απλά το συζητάμε. Η τέλεια διαφήμιση με κόστος μόνο κάτι λίρες. Customer Service είναι ότι περικλείεται, ώστε να νιώθει ο πελάτης σίγουρος, ευτυχισμένος και δικαιωμένος για την επιλογή του.

Μια χαρά τη βρίσκω την καταναλωτική μου συνείδηση, γι΄αυτό και έχω περιορίσει τις αγορές μου από ελληνικά καταστήματα στο ελάχιστο. Βλέπω όμως στο εξωτερικό να έχουν πάει στο άλλο άκρο: ο πελάτης έχει πάντα δίκιο και ο έμπορος είναι αναγκασμένος να κατεβάσει τα παντελόνια για να μη τον χάσει. Έχω διαβάσει ιστορίες που, αν ήμουν εμπορος, θα με έκαναν να πιάσω τον π:censored: και να του σπάσω τα μούτρα. Άλλο η εξυπηρέτηση κι άλλο η εκμετάλλευση (και από τα δυο μέρη, για να μην παρεξηγηθώ)

jap
24-05-11, 13:58
Δε νομίζω οτι παρερμήνευσα. Ο jap έγραψε οτι το Amazon αναλαμβάνει μόνο τα logistics. Στο FBA Guidlines (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=200299230#HCR2) αναφέρει οτι αναλαμβάνουν ουσιαστικά τα πάντα σε μια συναλλαγή.

Λογικό το βρίσκω γιατί το κόστος το έχει αναλάβει πια το amazon.

Αν ήταν πάντως το ίδιο, το amazon θα τους είχε προμηθευτές και θα τους τα έσκαγε. Τώρα του τα σκάνε αυτοί.

senkradvii
24-05-11, 14:02
Μια χαρά τη βρίσκω την καταναλωτική μου συνείδηση, γι΄αυτό και έχω περιορίσει τις αγορές μου από ελληνικά καταστήματα στο ελάχιστο. Βλέπω όμως στο εξωτερικό να έχουν πάει στο άλλο άκρο: ο πελάτης έχει πάντα δίκιο και ο έμπορος είναι αναγκασμένος να κατεβάσει τα παντελόνια για να μη τον χάσει. Έχω διαβάσει ιστορίες που, αν ήμουν εμπορος, θα με έκαναν να πιάσω τον π:censored: και να του σπάσω τα μούτρα. Άλλο η εξυπηρέτηση κι άλλο η εκμετάλλευση (και από τα δυο μέρη, για να μην παρεξηγηθώ)

Πας από το ένα άλλο άκρο στο άλλο. Γιατί βρε συ το θεωρείς ακόμα σαν εκμετάλλευση του καταναλωτή απέναντι στον πωλητή δεν το καταλαβαίνω. Κέρδος είχε η amazon από αυτό το περιστατικό, έστω και μεσοπρόθεσμο. Άλλωστε δεν ήταν η αγορά μέσω τρίτου πωλητή τον οποίο εξανάγκασε η amazon να επιστρέψει λεφτά, αλλά η ίδια η amazon!

Προφανώς και εγώ δεν συμφωνώ με την εκμετάλλευση των πωλητών από του πελάτες, που βέβαια μου ακούγεται λιγάκι οξύμωρο και πολύ θα ήθελα αν δεν βαριόσουν να μας έγραφες τις ιστορίες που λες, αλλά ο υγιείς ανταγωνισμός αυτό επιτάσσει. Ο πελάτης να έχει πάντα δίκιο, υπό ποία έννοια όμως: Να νιώθει πάντα ευτυχισμένος, ικανοποιημένος και δικαιωμένος για τα λεφτά που έδωσε.

Και ξαναλέω πως στην συγκεκριμένη περίπτωση που αναλύουμε τόση ώρα είναι μια win-win situation τόσο για τον καταναλωτή όσο και για τον πωλητή! ;)

phantom77
24-05-11, 15:04
Πας από το ένα άλλο άκρο στο άλλο. Γιατί βρε συ το θεωρείς ακόμα σαν εκμετάλλευση του καταναλωτή απέναντι στον πωλητή δεν το καταλαβαίνω. Κέρδος είχε η amazon από αυτό το περιστατικό, έστω και μεσοπρόθεσμο. Άλλωστε δεν ήταν η αγορά μέσω τρίτου πωλητή τον οποίο εξανάγκασε η amazon να επιστρέψει λεφτά, αλλά η ίδια η amazon!

Η αναφορά για εκμετάλλευση αφορούσε περιστατικά κυρίως από την άλλη μεριά του Ατλαντικού, όχι το συγκεκριμένο. Αν θεωρεί η Amazon ότι τη συμφέρει, με γεια της με χαρά της, αλλά δεν την ανεβάζει στην εκτίμηση μου όπως και δεν θα έχανε την εκτίμηση μου αν διάβαζα ότι αρνήθηκε να ικανοποιήσει λανθασμένη απαίτηση πελάτη της.


Προφανώς και εγώ δεν συμφωνώ με την εκμετάλλευση των πωλητών από του πελάτες, που βέβαια μου ακούγεται λιγάκι οξύμωρο και πολύ θα ήθελα αν δεν βαριόσουν να μας έγραφες τις ιστορίες που λες, αλλά ο υγιείς ανταγωνισμός αυτό επιτάσσει. Ο πελάτης να έχει πάντα δίκιο, υπό ποία έννοια όμως: Να νιώθει πάντα ευτυχισμένος, ικανοποιημένος και δικαιωμένος για τα λεφτά που έδωσε.
Τα έχω διαβάσει απο τους πελάτες τους ίδιους (του NewEgg νομίζω). Παίρνουν ένα μηχάνημα, το κρατάνε για μια εβδομάδα ή όσο είναι το όριο για επιστροφές, κάνουν τη δουλειά τους και μετά το επιστρέφουν και παίρνουν τα λεφτά τους πίσω.
Σε άλλη περίπτωση αγοράζουν και επιστρέφουν διαδοχικά 5-6 διαφορετικές κάρτες γραφικών μέχρι να βρουν αυτό που ψάχνουν. Αυτό θεωρώ εκμετάλλευση του πωλητή, ο οποίος μένει με μεταχειρισμένα αγαθά στα χέρια του και κανένα κέρδος απο τη συγκεκριμένη συναλλαγή.

Tiven
24-05-11, 17:48
phantom δεν ξέρω που σκαλώνεις

αν δεν τον συνέφερε τον πωλητή ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ δεν θα έκανε ότι κάνει.
βοηθάει τον πελάτη, του κάνει την χάρη, whatever γιατί προφανώς τον παίρνει και εξακολουθεί να έχει κέρδος


τέρμα.

phantom77
24-05-11, 19:47
Σήμερα ολοκληρώθηκε η συναλλαγή για το δίσκο που αγόρασα. Η αγορά έγινε σε λίρες, για να δω τι γίνεται με τις μετατροπές και τα έξοδα.
Στο checkout μου έδωσε τιμή σε ευρώ 70,71
Ο υπολογισμός μου στο xe.net ήταν €67,87
Τελική χρέωση στην κάρτα: €68,98

aurora
24-05-11, 20:04
Σήμερα ολοκληρώθηκε η συναλλαγή για το δίσκο που αγόρασα. Η αγορά έγινε σε λίρες, για να δω τι γίνεται με τις μετατροπές και τα έξοδα.
Στο checkout μου έδωσε τιμή σε ευρώ 70,71
Ο υπολογισμός μου στο xe.net ήταν €67,87
Τελική χρέωση στην κάρτα: €68,98

Εχεις ενεργοποιημένο το Turn On / Turn Off Amazon Currency Converter

αν το εχεις ενεργοποιημένο θα πρεπει λογικα στο τσεκ αουτ να σου δειχνει απο κάτω και την τιμή σε ευρω της συναλλαγης σου....
(βρισκεται στη σελιδα your account --> Payment & GC---> εκει θα σου ζητησει να πεις no thanks ή Yes turn on Amazon Currency converter , εσύ επελεξε το νο θενκς....)

αν ειναι ετσι να ξερεις καθαρα εμπειρικα στο λεω, πρωτον η ισοτιμια που δινει το αμαζον ειναι ενα κλικ μεγαλυτερη συνηθως απο αυτη που σου δινει η τραπεζα, αρα ζητάει παραπάνω χρηματα...

και δευτερον σε συμφέρει να το απενεργοποιήσεις και να σου δειχνει παντα μονο τις λιρες και η ισοτιμια/μετατροπη να γινεται στην τραπεζα σου απο οπου ζητανε να τραβηξουν το χ ποσο καθε φορα.

:rolleyes:

phantom77
24-05-11, 21:08
Εχεις ενεργοποιημένο το Turn On / Turn Off Amazon Currency Converter

αν το εχεις ενεργοποιημένο θα πρεπει λογικα στο τσεκ αουτ να σου δειχνει απο κάτω και την τιμή σε ευρω της συναλλαγης σου....
(βρισκεται στη σελιδα your account --> Payment & GC---> εκει θα σου ζητησει να πεις no thanks ή Yes turn on Amazon Currency converter , εσύ επελεξε το νο θενκς....)

αν ειναι ετσι να ξερεις καθαρα εμπειρικα στο λεω, πρωτον η ισοτιμια που δινει το αμαζον ειναι ενα κλικ μεγαλυτερη συνηθως απο αυτη που σου δινει η τραπεζα, αρα ζητάει παραπάνω χρηματα...

και δευτερον σε συμφέρει να το απενεργοποιήσεις και να σου δειχνει παντα μονο τις λιρες και η ισοτιμια/μετατροπη να γινεται στην τραπεζα σου απο οπου ζητανε να τραβηξουν το χ ποσο καθε φορα.

:rolleyes:

Τα ξέρω όλα αυτά, ήθελα όμως να δω πόσο off είναι η μετατροπή. Καλύτερα τα καταφέρνει σε σύγκριση με το Play.com που υπολογίζει €1,25 στη λίρα

senkradvii
24-05-11, 21:27
Εχεις ενεργοποιημένο το Turn On / Turn Off Amazon Currency Converter

αν το εχεις ενεργοποιημένο θα πρεπει λογικα στο τσεκ αουτ να σου δειχνει απο κάτω και την τιμή σε ευρω της συναλλαγης σου....
(βρισκεται στη σελιδα your account --> Payment & GC---> εκει θα σου ζητησει να πεις no thanks ή Yes turn on Amazon Currency converter , εσύ επελεξε το νο θενκς....)

αν ειναι ετσι να ξερεις καθαρα εμπειρικα στο λεω, πρωτον η ισοτιμια που δινει το αμαζον ειναι ενα κλικ μεγαλυτερη συνηθως απο αυτη που σου δινει η τραπεζα, αρα ζητάει παραπάνω χρηματα...

και δευτερον σε συμφέρει να το απενεργοποιήσεις και να σου δειχνει παντα μονο τις λιρες και η ισοτιμια/μετατροπη να γινεται στην τραπεζα σου απο οπου ζητανε να τραβηξουν το χ ποσο καθε φορα.

:rolleyes:

Aυτό ακριβώς! :oneup:

13postures
31-05-11, 17:50
Για τις συναλλαγές μου με το amazon προτείνετε να κάνω χρήση paypal; (noob question :oops: )

aurora
31-05-11, 17:54
Για τις συναλλαγές μου με το amazon προτείνετε να κάνω χρήση paypal; (noob question :oops: )

Καλή η ερώτηση σου αλλα το αμαζον δυστηχως ή ευτυχως δεν εχει την επιλογη της πληρωμης μεσω του paypal....

Θα πρεπει να καταχωρήσεις την καρτα σου πιστωτική ή προπληρωμένη

Δεχεται τις Visa/Delta/Electron Mastercard/Eurocard American Express & Solo/Maestro

Δεν εχεις τιποτα να φοβασαι σε οτι αφορα το αμαζον και στην αξιοπιστια του για τα στοιχεια της καρτας σου.

treli@ris
31-05-11, 17:54
Για τις συναλλαγές μου με το amazon προτείνετε να κάνω χρήση paypal; (noob question :oops: )

Δεν εχει PayPal.

@ ADSLgr.com All rights reserved.