PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβολή Στρατού....



Σελίδες : 1 [2]

emav
01-08-06, 01:12
Τιμη για εμενα ειναι να μου φερεται η χωρα μου σωστα και να της το ανταποδιδω. Απο τη στιγμη που δεν πληρειται ο πρωτος ορος, τοτε δεν εχει νοημα ο δευτερος.

Το 'χω ξαναπεί σε άλλο νήμα αλλά θα το επαναλάβω. Φαίνεται ότι οι λέξεις έχουνε χάσει πια το νόημά τους και ο καθένας αποδίδει σε θεμελιώδεις έννοιες το νόημα που επιθυμεί.

Για να αντιληφθούμε το άτοπο του παραπάνω επιχειρήματος αρκεί να ερευνήσουμε το νόημα της "τιμής". Σύμφωνα με το λεξικό μου: Τιμή = ό,τι απονέμεται σε ένδειξη αναγνώρισης, σεβασμού. Ό,τι εξυψώνει τον άνθρωπο στα μάτια των άλλων.

Ο φίλος Addicted, λοιπόν, ουσιαστικά λέει: "Αυτό που εξυψώνει εμένα είναι να μου φερεται η χωρα μου σωστα και να της το ανταποδιδω." Με λίγα λόγια, η "τιμή" εξισώνεται με τη "συναλλαγή" αφού, παραδόξως, δηλώνεται ότι αποκτά κάποιος τιμή (πολίτης) χάρη στις πράξεις άλλων (πολιτεία).

Αλλά ακόμη κι αν αποδεχθούμε ότι έτσι έχουν τα πράγματα και ότι όντως η πατρίδα μας "δεν μας φέρεται σωστά" και δεν μας αρέσει η παρούσα κατάσταση βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τις ακόλουθες επιλογές ως προς τη στρατιωτική θητεία:

Να μην κάνει κανένας το καθήκον του (σύμφωνα με το παραπάνω σκεπτικό)
Να απαιτήσουμε επαγγελματικό στρατό για να μην είμαστε υποχρεωμένοι να προσφέρουμε τον χρόνο μας στο "άστοργο κράτος"Η πρώτη λύση απλά οδηγεί στην καταπάτηση των νόμων εμμέσως ή αμέσως. Αμέσως καταπατούν το νόμο όσοι απλά λιποτακτούν στο εξωτερικό ή στο εσωτερικό. Εμμέσως καταπατούν το νόμο όσοι σκαρφίζονται τεχνάσματα για να πάρουν το Ι5 ή εκμεταλλεύονται τον "μπάρμπα στην Κορώνη" για να περάσουν τη θητεία τους σε κάποιο στούντιο εκφωνώντας ειδήσεις (λέμε τώρα!). Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για κάκιστο παράδειγμα συμπεριφοράς από νέους που ξεκινούν τη ζωή τους ως ενεργοί πολίτες. Πραγματικά περιμένουμε να αλλάξει τίποτε στην κοινωνία όταν οι νέοι μας ξεκινούν τη ζωή τους όχι αλλάζοντας αλλά καταπατώντας τους νόμους; Σε άλλες εποχές κάποιοι πέθαιναν αποδίδοντας τιμή προς του νόμους (βλ. Σωκράτης) ενώ εμείς καταντήσαμε να παρέχουμε οδηγίες για ανώδυνη παρανομία. Παρεμπιπτόντως, είναι άραγε αυτό σύμφωνο με τους κανόνες του φόρουμ; Hint:


Οι συμμετέχοντες συμφωνούν να μην τοποθετούν δυσφημιστικό, προσβλητικό ή οποιοδήποτε άλλο υλικό που μπορεί να παραβιάζει τους νόμους του Ελληνικού κράτους.

Επειδή ο χρόνος είναι χρήμα, η δεύτερη λύση απλά οδηγεί σε μεγαλύτερη φορολογία (κάποιος πρέπει να πληρώσει τους επαγγελματίες) και σε αδύναμο στρατιωτικά κράτος (έρμαιο του κάθε τυχοδιώκτη γείτονα) αφού οι πολίτες θα είναι παντελώς ανίδεοι περί τα στρατιωτικά. Βέβαια, η αυξημένη φορολογία επιβάλλεται εσαεί ενώ η στρατιωτική θητεία όπως έχει τώρα διαρκεί μόλις ένα έτος.

Διαλέγουμε και παίρνουμε αλλά ζούμε και με τις συνέπειες της επιλογής μας.

AddictedToChaos
01-08-06, 01:52
@emav

Πρωτα απ'ολα. Επειδη γνωριζα τι ανεμους εσπειρα με αυτο που ειπα πιο πανω, δεν σκοπευω να το γυρισω σε διαμαχη και περιττες συζητησεις.


Φαίνεται ότι οι λέξεις έχουνε χάσει πια το νόημά τους και ο καθένας αποδίδει σε θεμελιώδεις έννοιες το νόημα που επιθυμεί.

Φαινεται επισης, πως κι εσυ παιζεις με τις λεξεις για να προβαλεις ενα επιχειρημα απεναντι μου.


Αλλά ακόμη κι αν αποδεχθούμε ότι έτσι έχουν τα πράγματα και ότι όντως η πατρίδα μας "δεν μας φέρεται σωστά" και δεν μας αρέσει η παρούσα κατάσταση βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τις ακόλουθες επιλογές ως προς τη στρατιωτική θητεία:

Να μην κάνει κανένας το καθήκον του (σύμφωνα με το παραπάνω σκεπτικό)
Να απαιτήσουμε επαγγελματικό στρατό για να μην είμαστε υποχρεωμένοι να προσφέρουμε τον χρόνο μας στο "άστοργο κράτος"

Δεν εχουμε κανενα καθηκον να υπηρετησουμε την χωρα.Δεν ειναι δουλεια του απλου πολιτη αυτο. Δεν μπορεις ολους να τους κανεις φανταρους και ετοιμοπολεμους.

Εκτος αν ζουμε στην αρχαια Σπαρτη και δεν το ξερω...

Και τι σοϊ υπηρετηση ειναι αυτη; Ενα χρονο διακοπες κανουμε κι αυτο ειναι ολο. Εχεις την εντυπωση πως σε κατασταση πολεμου, οσοι υπηρετησαν ηδη, θα επιστρατευτουν για να πολεμησουν;
Για ποιον, για τα πολιτικα συμφεροντα του καθε ηγετη;

Οι νικητες παντα ηταν/ειναι και δυστυχως, θα συνεχισουν να ειναι οι ηγετες σε κατασταση πολεμου. Κανεις τους δεν παθαινει το παραμικρο.
Αυτοι που την πληρωνουν, ειναι αυτοι που πολεμουν κι ο αμαχος πληθυσμος.

Εξαλλου, απο αυτους αρχιζουν ολα τα δεινα. Οι λαοι ποτε δεν εχουν να χωρισουν τιποτα μεταξυ τους.

Οι δημαγωγοι ειναι αυτοι που τους φανατιζουν και δημιουργουν τις συρραξεις κλπ κλπ.

Επειτα, δεν γεννηθηκαμε ολοι πολεμοχαρεις και ουτε εχουμε κ**λα να ζησουμε την φαση του στρατου επειδη "ετσι πρεπει".

Ναι. και φυσικα να γινει επαγγελματικος ο στρατος. Λιγο θα μας πεσει; Ξερεις και τι επιπτωσεις θα χει στην καταπολεμηση της ανεργιας;

Και γιατι συσχετιζεις τα ονειρα ενος νεου με τον στρατο; Ποιος λεει πως ο στρατος ειναι ο δρομος του νεου για να γινει σωστος πολιτης;
Αυτα τα λενε κατι καραβαναδες γιατι δεν εχουν τιποτε αλλο να πουν...

Σωστος πολιτης γινεσαι δηλαδη με τα καψωνια, με το να σου επιβαλλουν να βριζεις τους Τουρκους με το ετσι θελω την ωρα του φαγητου (ετσι μου λενε...), κλπ κλπ;

Αν μερικοι γουσταρουν να ζουν στην εποχη του 1821 που αρπαζανε τα τουφεκια και βουρ, προβλημα τους.

Επιτελους, αυτο το παραμυθι με τον στρατο πρεπει να σταματησει. Ουτε πιο αντρα σε κανει ο στρατος, ουτε σωστοτερο πολιτη, ουτε τιποτα.

Αντιθετως, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σου δημιουργησει ψυχολογικα προβληματα και να σου καταστρεψει ολη την ζωη σου. Χωρια τις τοσες περιπτωσεις ατυχηματων και αδιευκρινιστων θανατων εντος στρατοπεδων...

Εσυ λοιπον που πηγες στρατο και πλεον νιωθεις υπερηφανος που εκανες το καθηκον σου, πολυ καλα κανεις και νιωθεις ετσι. Γιατι για σενα ισως να ειναι κατι ιερο.

Αυτο ομως δεν ισχυει για τους περισσοτερους μας πλεον, γιατι μεγαλωσαμε σε εντελως διαφορετικη εποχη, γεννηθηκαμε σε (εστω νοητο) δημοκρατικο πολιτευμα, χωρις πολεμους και καταπιεση, και δεν μας εχει δημιουργηθει αυτο το πνευμα του στρατου.

Αν τωρα νομιζεις, πως ατομα που εχουν τις ιδιες αποψεις με 'μενα, ειναι ομοφυλοφιλοι, χειριστοι πολιτες και δειλοι, ποσως με ενδιαφερει.

Καποιοι πρεπει να μεινουν πισω να ποτιζουν τους ταφους...

trypokaridos
01-08-06, 01:53
emav συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ετσι σκεφτομαι και εγω. Αλλα ο στρατος απο οτι εχω ακουσει τουλαχιστον, ετσι οπως τον εχουν καταντησει, δεν αξιζει για θητεια. Οπως στο σχολειο, σκοπο του εχει να σου μαθει γραμματα καποιες στοιχειωδεις γνωσεις για τη ζωη, να παρεις καποιες βασικες αρχες, ετσι και στο στρατο θα πρεπει να σου μαθαινουν στοιχειωδη για την αμυνα της χωρας..

Αγαπαω αυτη τη χωρα, για την ιστορια της τους ηρωες της, τη φιλοσοφια της, τον πολιτισμο της. Και αν χρειαστει θα την υπερσπιστω, οχι για να με ανταμειψει ή για να το παιξω ηρωας, αλλα γιατι ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ !

squib
01-08-06, 02:32
things that make u go hmmmmm.....

emav
01-08-06, 04:35
Φαινεται επισης, πως κι εσυ παιζεις με τις λεξεις για να προβαλεις ενα επιχειρημα απεναντι μου.

Θα το εκτιμούσα αν καταδείκνυες σε ποιο σημείο παίζω με τις λέξεις.


Δεν εχουμε κανενα καθηκον να υπηρετησουμε την χωρα.Δεν ειναι δουλεια του απλου πολιτη αυτο. Δεν μπορεις ολους να τους κανεις φανταρους και ετοιμοπολεμους.

Σύνταγμα, άρθρο 4 (Ισότητα των Ελλήνων), παρ. 6:

"Kάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων.

Ερμηνευτική δήλωση: Η διάταξη της παραγράφου 6 δεν αποκλείει να προβλέπεται με νόμο η υποχρεωτική προσφορά άλλων υπηρεσιών, εντός ή εκτός των ενόπλων δυνάμεων (εναλλακτική θητεία), από όσους έχουν τεκμηριωμένη αντίρρηση συνείδησης για την εκτέλεση ένοπλης ή γενικά στρατιωτικής υπηρεσίας."

Και καθήκον έχεις, λοιπόν, φίλε Addicted, και υποχρέωση εάν πραγματικά θέλεις να είσαι ίσος με τους υπόλοιπους Έλληνες πολίτες. Αν κάποιοι καταπατούν το συγκεκριμένο άρθρο, αυτό δεν σημαίνει ότι απεκδυόμεθα άπαντες των ευθυνών μας. Από την άλλη, αν δεν σου αρέσει η πιο πάνω ρύθμιση, μπορείς να εισηγηθείς την αλλαγή της στον βουλευτή που εξέλεξες. Όσο ισχύει, δεσμεύει όλους όσους θέλουν να ονομάζονται Έλληνες πολίτες.


Για ποιον, για τα πολιτικα συμφεροντα του καθε ηγετη;

Συγχέεις πολιτικά θέματα με τις υποχρεώσεις μας έναντι της πολιτείας, έναντι όλων ημών. Εάν νομίζεις ότι οι πολιτικοί μας ηγέτες είναι έτοιμοι να κηρύξουν πόλεμο για να εξυπηρετήσουν προσωπικά ή κομματικά συμφέροντα, τότε μην τους ξαναψηφίσεις. Ψήφισε τους ηγέτες που πιστεύεις ότι εξυπηρετούν καλύτερα τα συμφέροντα της πολιτείας μας. Δεν είναι τυχαίο που η υποχρέωση στράτευσης περιλήφθηκε στο Σύνταγμα και όχι σε κάποιον νόμο ώστε να έρχεται και να παρέρχεται με την εναλλαγή των κυβερνήσεων.


Εξαλλου, απο αυτους αρχιζουν ολα τα δεινα. Οι λαοι ποτε δεν εχουν να χωρισουν τιποτα μεταξυ τους.

Αν αυτό το επιχείρημα έπειθε πρώτα τους γειτονικούς μας λαούς, θα ήμουν ευτυχής. Μέχρι να συμβεί κάτι τέτοιο, όμως, επιτρεψέ μου να διατηρώ τις αμφιβολίες μου.


Ναι. και φυσικα να γινει επαγγελματικος ο στρατος. Λιγο θα μας πεσει; Ξερεις και τι επιπτωσεις θα χει στην καταπολεμηση της ανεργιας;

Σε αυτή την περίπτωση, ελπίζω να εξαιρεθώ του σχετικού φόρου που θα επιβληθεί αφού έχω ήδη υπηρετήσει 23 μήνες θητείας. Θα αφήσω τη χαρά της δια βίου επαυξημένης φορολόγησης όλη δική σου. :p


Και γιατι συσχετιζεις τα ονειρα ενος νεου με τον στρατο; Ποιος λεει πως ο στρατος ειναι ο δρομος του νεου για να γινει σωστος πολιτης;

Αναφορά σε όνειρα δεν θα βρεις ούτε μια φορά στην απάντησή μου. Απλά, επεσήμανα ότι είναι λάθος οι νέοι μας να ενθαρρύνονται στην αναζήτηση ανώδυνων πρακτικών ώστε να παρακάμψουν το νόμο. Ξεκινούν με λάθος τρόπο την ζωή τους ως υπεύθυνοι πολίτες.


Σωστος πολιτης γινεσαι δηλαδη με τα καψωνια, με το να σου επιβαλλουν να βριζεις τους Τουρκους με το ετσι θελω την ωρα του φαγητου (ετσι μου λενε...), κλπ κλπ;

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι επιβολής της πειθαρχίας. Ο κάθε αξιωματικός ή υπαξιωματικός ενεργεί και συμπεριφέρεται ανάλογα με τη μόρφωση και το υπόβαθρό του. Για τον ίδιο λόγο που δεν εγκατέλειψες το σχολείο επειδή είχες έναν-δυο κακούς καθηγητές, για τον ίδιο λόγο δεν πρέπει να απορρίψεις τη θητεία επειδή κάποιοι παραφέρονται.


Επιτελους, αυτο το παραμυθι με τον στρατο πρεπει να σταματησει. Ουτε πιο αντρα σε κανει ο στρατος, ουτε σωστοτερο πολιτη, ουτε τιποτα.

Δε νομίζω ότι αναφέρθηκε κάτι τέτοιο σε αυτό το νήμα. Ούτε καν υπαινίχθηκα κάτι τέτοιο στην απάντησή μου. Δυστυχώς, τα επιχειρήματά μου είναι πολύ προσγειωμένα και εντελώς πεζά. Dura lex sed lex.


Εσυ λοιπον που πηγες στρατο και πλεον νιωθεις υπερηφανος που εκανες το καθηκον σου, πολυ καλα κανεις και νιωθεις ετσι. Γιατι για σενα ισως να ειναι κατι ιερο.

Απλά εξεπλήρωσα την υποχρέωσή μου όπως ορίζουν το Σύνταγμα και οι νόμοι. Έχεις την εντύπωση πως, αν η θητεία δεν ήταν υποχρεωτική, θα έκανα καθιστική διαμαρτυρία απ' έξω από κανένα στρατόπεδο μέχρι να με στρατολογήσουν;


Αν τωρα νομιζεις, πως ατομα που εχουν τις ιδιες αποψεις με 'μενα, ειναι ομοφυλοφιλοι, χειριστοι πολιτες και δειλοι, ποσως με ενδιαφερει.

Τις απόψεις μου για τους ομοφυλόφιλους μπορείς να τις διαβάσεις σε άλλο νήμα και, φυσικά, αν κάποιος είναι δειλός ή όχι, αυτό δεν φαίνεται στη στρατιωτική θητεία όπου όλοι (πρώτοι οι στρατηγοί και τελευταίοι οι κληρωτοί) δηλώνουν ανεύθυνοι. Φαίνεται στη ζωή και στον πόλεμο.


Καποιοι πρεπει να μεινουν πισω να ποτιζουν τους ταφους...

Ελπίζω να μην υπονοείς τον εαυτό σου... Δεν πιστεύω ότι είναι δυνατόν ποτέ κανείς να αποδέχεται ασμένως τον τίτλο του... νεκροθάφτη! :down:


...ετσι και στο στρατο θα πρεπει να σου μαθαινουν στοιχειωδη για την αμυνα της χωρας.

Φίλε τρυποκάριδε, τα στοιχειώδη τα μαθαίνεις τους δυο πρώτους μήνες. Μετά ακολουθεί η περίοδος που πολλοί περιγράφουν ως ανούσια κλπ. Εάν, όμως, θέλουμε να έχουμε στρατό που να μπορεί να αντιδράσει εντός ολίγων ωρών, είναι απαραίτητο να έχουμε ένστολους άνδρες (και γυναίκες). Όχι για να ταλαιπωρούνται και να χάνουν τα χρονάκια τους αλλά για να διασφαλίζουν την αξιοπρέπεια των υπολοίπων συμπολιτών τους.

The_StarGazer
01-08-06, 05:04
[...]αν κάποιος είναι δειλός ή όχι, αυτό δεν φαίνεται στη στρατιωτική θητεία όπου όλοι (πρώτοι οι στρατηγοί και τελευταίοι οι κληρωτοί) δηλώνουν ανεύθυνοι. Φαίνεται στη ζωή και στον πόλεμο.

Αυτο ξαναπεστο. Ξερεις ποσοι αξιωματικοι ειχαν χεστει επανω τους στο στρατοπεδο που ειμουνα την νυχτα των Ιμιων ???

trypokaridos
01-08-06, 06:43
Φίλε τρυποκάριδε, τα στοιχειώδη τα μαθαίνεις τους δυο πρώτους μήνες. Μετά ακολουθεί η περίοδος που πολλοί περιγράφουν ως ανούσια κλπ. Εάν, όμως, θέλουμε να έχουμε στρατό που να μπορεί να αντιδράσει εντός ολίγων ωρών, είναι απαραίτητο να έχουμε ένστολους άνδρες (και γυναίκες).

Ειναι απαραιτητο επισης να ειναι και αξιομαχοι! Εσυ πιστευεις οτι ειναι με την εκπεδευση που γινεται στα ελληνικα στρατοπεδα ?

gatoulas
01-08-06, 10:17
Όλοι οι αρνητικοί και οι κατά της θητείας έχουν υπηρετήσει η βγάζουν συμπεράσματα από ότι άκουσαν; :hmm:

emav
01-08-06, 12:28
Ειναι απαραιτητο επισης να ειναι και αξιομαχοι! Εσυ πιστευεις οτι ειναι με την εκπεδευση που γινεται στα ελληνικα στρατοπεδα ?

Όπως και έξω από τα στρατόπεδα άλλες επιχειρήσεις παράγουν έργο κι άλλες απλά καταναλώνουν κοινοτικά κονδύλια, έτσι και στο στρατό άλλες μονάδες δουλεύουν σωστά κι άλλες απλά εφαρμόζουν το ευγενές άθλημα του γόπινγκ. Κάποιοι είναι αξιόμαχοι και κάποιοι άλλοι όχι. Κάποιοι δουλεύουν και κάποιοι άλλοι λουφάρουν.

Μακάρι το πρόβλημα να περιοριζόταν αποκλειστικά στο στρατό.

tutuyo
01-08-06, 13:06
Όλοι οι αρνητικοί και οι κατά της θητείας έχουν υπηρετήσει η βγάζουν συμπεράσματα από ότι άκουσαν; :hmm:


Συμφωνω 100%.

Δοξαζω το Θεο που μπορεσα και τελειωσα την θητεια μου κανονικα και δεν ειχα ευτραπελα.
Τα αρνητικα πολλα.Αγγαρειες,σκατα,τουαλετες,μαγειρεια,βλακεια,εποπ και παει λεγοντας.
Ωστοσο το ξαναλεω,η συντροφικοτητα που αναπτυσσεις με ολα τα αλλα κωλοφανταρα εκει μεσα δεν συναντιεται πουθενα ξανα.

Την πατριδα μου την αγαπω οχι για το τι μπορει να μου δωσει,αλλα επειδη ειναι μια ιδεα.
(δες και γνωστο λογο του Κενεντυ)
Και καποιοι καποτε εδωσαν την ζωη τους για αυτην την ιδεα,για να μπορω εγω σημερα να πινω το φραπε μου,μπροστα στην ADSL γραμμη μου.

Ειναι τιμη μου που φορεσα την σημαια. (στο εθνοσημο);)

gatoulas
01-08-06, 13:56
Δες και τις ηλικές των "υπέρ" και τις ηλικίες των "κατά" :cool:

tutuyo
01-08-06, 14:30
Δεν εχουμε κανενα καθηκον να υπηρετησουμε την χωρα.

Δες το προηγουμενο ποστ μου.Αλλο χωρα,αλλο πατριδα.


Και τι σοϊ υπηρετηση ειναι αυτη; Ενα χρονο διακοπες κανουμε κι αυτο ειναι ολο. Εχεις την εντυπωση πως σε κατασταση πολεμου, οσοι υπηρετησαν ηδη, θα επιστρατευτουν για να πολεμησουν;

Εδω εισαι λαθος φιλαρακι μου.Εκπαιδευση υπαρχει και γινεται (οσο γινεται).Και το πιο απλο,δηλαδη να ριχνω με το G3 κατι ειναι απο το τιποτα.


[
Επειτα, δεν γεννηθηκαμε ολοι πολεμοχαρεις και ουτε εχουμε κ**λα να ζησουμε την φαση του στρατου επειδη "ετσι πρεπει".

Δηλαδη εμεις που υπηρετησαμε ειμαστε πολεμοχαρεις?


Ναι. και φυσικα να γινει επαγγελματικος ο στρατος. Λιγο θα μας πεσει; Ξερεις και τι επιπτωσεις θα χει στην καταπολεμηση της ανεργιας;

Addicted,εαν κρινουμε απο τα πρωτα βηματα αυτου του σχεδιου (ΕΠΟΠ),εχει αποτυχει παταγωδως.



Αυτα τα λενε κατι καραβαναδες γιατι δεν εχουν τιποτε αλλο να πουν...

Εισαι απολυτος.ΔΕΝ ειναι ολοι οι αξιωματικοι ετσι.Πιστεψε με υπαρχουν και εκπληκτικοι ανθρωποι


Σωστος πολιτης γινεσαι δηλαδη με τα καψωνια, με το να σου επιβαλλουν να βριζεις τους Τουρκους με το ετσι θελω την ωρα του φαγητου (ετσι μου λενε...), κλπ κλπ;


Δεν ξερω ποιος σου τα λεει αυτα φιλε μου αλλα μαλλον αναφερεται σε στρατους καποιας αλλης εποχης η προφανως στα κρεατα-καταδρομεις.Εγω παντως δεν τα περασα ποτε και δεν ειχα μπαρμπα.


Επιτελους, αυτο το παραμυθι με τον στρατο πρεπει να σταματησει. Ουτε πιο αντρα σε κανει ο στρατος, ουτε σωστοτερο πολιτη, ουτε τιποτα.

Οχι.Αλλα σου δινει την δυνατοτητα να δεις τι κοσμος υπαρχει εκει εξω.


Αντιθετως, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σου δημιουργησει ψυχολογικα προβληματα και να σου καταστρεψει ολη την ζωη σου. Χωρια τις τοσες περιπτωσεις ατυχηματων και αδιευκρινιστων θανατων εντος στρατοπεδων...

Αμαν ρε παιδι μου με αυτα τα ψυχολογικα προβληματα!Στο τελος δηλαδη με τους therapists ανα χερι θα πρεπει να γυρναμε!
Δηλαδη εμεις που υπηρετησαμε και καποιοι απο εμας σε ασχημες μοναδες αποκτησαμε ψυχολογικα?



Εσυ λοιπον που πηγες στρατο και πλεον νιωθεις υπερηφανος που εκανες το καθηκον σου, πολυ καλα κανεις και νιωθεις ετσι. Γιατι για σενα ισως να ειναι κατι ιερο.

Σαφως!Εγω την πατριδα μου την φυλαξα.Εστω το ενα τετραγωνικο της!Σε αυτην την πατριδα ειναι η οικογενεια μου,οι φιλοι μου,η ζωη μου!


Καποιοι πρεπει να μεινουν πισω να ποτιζουν τους ταφους...

Φιλε addicted δεν εχω προσωπικα μαζι σου,ισα ισα σε θεωρω εξαιρετικο!
Αυτο το τελευταιο ομως ειναι βαρυ.Και το λαβαινω βαρια.
Τους ταφους των φιλων σου δηλαδη?Των αδερφων σου?


Εαν εσυ δεν θελεις για τον χ,ψ λογω να πας με γεια σου με χαρα σου.
Θα υπερασπιστω και εσενα.

AddictedToChaos
01-08-06, 15:14
@ emav, tutuyo

Ισως υπερεβαλλα λιγο. Αλλα τα περισσοτερα απο αυτα που ειπα, εχουν συμβει τουλαχιστον μια φορα, καπου στην Ελλαδα.

Προσωπικα, θα υπηρετησω. Δεν εχω σκοπο να το αποφυγω. Απλα δεν προκειται να εκτιμησω τον στρατο και παντα θα τον θεωρω περιττο.

Και βεβαια θελω στη ζωη μου να μπορω να προστατευω αυτους που αγαπω, αλλα ειναι φρουδο το αισθημα της προστασιας, οταν εισαι στον στρατο κατα την γνωμη μου.

Γιατι σε περιπτωση πολεμου, ποιος να προστατευσει, τι.

Τελοσπαντων, ετσι το βλεπω εγω. Ισως στην πορεια να αναθεωρησω.

Παντως, μετα την θητεια μου, κατι μου λεει πως θα εχω ακομα πιο χειροτερη γνωμη περι στρατου...:whistle:

tutuyo
01-08-06, 15:32
Παντως, μετα την θητεια μου, κατι μου λεει πως θα εχω ακομα πιο χειροτερη γνωμη περι στρατου...:whistle:

Τωρα εαν σου πω οτι θα πονεσει το σαγονι σου απο τα γελια εκει μεσα?

Ειλικρινα ποτε και πουθενα αλλου δεν προκειται δεις τοση συσσωρευμενη βλακεια ειται αυτη προερχεται απο τους καραβαναδες ειτε απο τα απλα συν-φανταρα σου.
Ειναι πραγματικα απιστευτο το τι ανθρωποι υπαρχουν εκει εξω.

Στο θεο που πιστευεις εχω συναντησει ατομα που ειμαι σιγουρος οτι εαν τελειωσουν τα τροφιμα απο το ψυγειο,θα πεθανουν απο ασιτια επειδη δεν θα ξερουν που να πανε και να ψωνισουν.Προσεξε,οχι βαριουνται η τιποτε αλλο....η βλακεια τους υπερισχυει το αισθηματος επιβιωσης τους:)

Βλακες υπαρχουν παντου,αλλα εκει ειναι ολοι μαζεμενοι!:p

AddictedToChaos
01-08-06, 15:39
Τωρα εαν σου πω οτι θα πονεσει το σαγονι σου απο τα γελια εκει μεσα?

Ειλικρινα ποτε και πουθενα αλλου δεν προκειται δεις τοση συσσωρευμενη βλακεια ειται αυτη προερχεται απο τους καραβαναδες ειτε απο τα απλα συν-φανταρα σου.
Ειναι πραγματικα απιστευτο το τι ανθρωποι υπαρχουν εκει εξω.

Στο θεο που πιστευεις εχω συναντησει ατομα που ειμαι σιγουρος οτι εαν τελειωσουν τα τροφιμα απο το ψυγειο,θα πεθανουν απο ασιτια επειδη δεν θα ξερουν που να πανε και να ψωνισουν.Προσεξε,οχι βαριουνται η τιποτε αλλο....η βλακεια τους υπερισχυει το αισθηματος επιβιωσης τους:)

Βλακες υπαρχουν παντου,αλλα εκει ειναι ολοι μαζεμενοι!:p

Ναι αλλα δεν ειναι σε ολες τις μοναδες ετσι, φανταζομαι :hmm:

Καπου καλοπερνανε περισσοτερο, καπου αλλου τους εχουν στη μπουκα συνεχεια φανταζομαι.

Μακαρι να τυχω σε μοναδα με "ζωα" :lol:

tutuyo
01-08-06, 15:51
Ναι ετσι ειναι.

Αλλα κι εσυ δεν θα μεινεις σε μια μοναδα εσαει.(εκτος αν σ'αρεσει κι εχεις βυσμα;) )
Θα πας στο κεντρο,θα κατσεις κανα δυο-τρια μηνακια,θα πας παραμεθοριο για 4-5 μηνες και μετα (αναλογως το ποσο δυσμενης ειναι η μοναδα σου) θα πας στην μοναδα επιλογης σου.


Ουσιαστικα η θητεια σου ειναι οι μηνες της παραμεθοριου.
Στο κεντρο εισαι νεος οπως και ολοι οι αλλοι οποτε στο ιδιο καζανι βραζετε.
Ε στην παραμεθοριο λιγο ο πρωτος μηνας ειναι δυσκολος μεχρι να προσαρμοστεις και οταν γυρισεις μετα θα εχεις ηδη παλιωσει,θα μετρας κουσου (και σημερα) και θα εισαι αρχοντας.

Και μην στεναχωριεσαι...απο ζωα ο ΕΣ αλλο τιποτα!:p

AddictedToChaos
01-08-06, 15:59
Το μονο βυσμα που εχω, ειναι αυτο της ηλεκτρικης μου κιθαρας :p

Καλα, αργω ακομα να παω στρατο. Μεχρι 2013 η αναβολη :whistle:

Σ' ευχαριστω για τις πληροφοριες αυτες που ειπες παντως :oneup:

The_StarGazer
01-08-06, 18:10
Παντως, μετα την θητεια μου, κατι μου λεει πως θα εχω ακομα πιο χειροτερη γνωμη περι στρατου...

Οχι μονο θα σου πεσει το σαγονι απο τα γελια οπως λεει ο tutuyo, αλλα οταν απολυθεις μετα απο καποιο καιρο (ας πουμε 3-5 χρονια) θα θες να ξαναπας εστω για 1 εβδομαδα για μετεκπαιδευση.

Ειχα ενα φιλαρακι που τον καλεσαν απ οτι μου ελεγε και απ' οτι καταλαβα, μιλαμε για την εκδικηση του στρατιωτη. :lol: Μεχρι ο διοικητης ηρθε στο θαλαμο για να τους παρακαλεσει να σηκωθουν απο το κρεβατι το πρωϊ. :twisted:

hemlock
01-08-06, 18:42
@addicted
ΚΑι παντα να μην ξεχνας οτι μετα τον στρατο θα λογιζεσαι ως "ανδρας" πια,και θα μπορεσουν να σε παντρεψουν οι δικοι σου με μια ωραια κοπελια πιο ευκολα:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl::rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

AddictedToChaos
01-08-06, 18:44
@addicted
ΚΑι παντα να μην ξεχνας οτι μετα τον στρατο θα λογιζεσαι ως "ανδρας" πια,και θα μπορεσουν να σε παντρεψουν οι δικοι σου με μια ωραια κοπελια πιο ευκολα:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl::rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:


Αυτο το τελευταιο ειδικα, ξαναπεσ'το :rofl: :rofl:

hemlock
01-08-06, 18:48
@addicted
Ο στρατος τωρα ειναι κυριολεκτικα κολεγιο, πας, κανεις απο λιγο εως πολυ χαβαλε,βλεπεις κανενα αεροπλανο απο κοντα,κανενα apachi (αν δεν εχεις πεταξει ποτε) και γυρνας σπιτι σου...Τιποτα μα τιποτα περισσοτερο...Και εγω μεγαλος θα παω στρατο(στα 26), αλλα αμεσως μετα φαντασου πιανεις το χερι θα ζητησω απο τον μπαμπα της

AddictedToChaos
01-08-06, 18:52
@addicted
Ο στρατος τωρα ειναι κυριολεκτικα κολεγιο, πας, κανεις απο λιγο εως πολυ χαβαλε,βλεπεις κανενα αεροπλανο απο κοντα (αν δεν εχεις πεταξει ποτε) και γυρνας σπιτι σου...Τιποτα μα τιποτα περισσοτερο...

Καλα, ωραια ολα αυτα, απλα δεν με συγκινουν ιδιαιτερα :sorry: :lol:


Και εγω μεγαλος θα παω στρατο(στα 26), αλλα αμεσως μετα φαντασου πιανεις το χερι θα ζητησω απο τον μπαμπα της

Ποια θα ζητησεις :hmm: ; Σε καλη μερια οποια κι αν ειναι (ζωη;;; ) :oneup:

hemlock
01-08-06, 18:56
@addicted
Η ζωη θελει (τον) Aντενννα

KLG
02-08-06, 16:40
Έγω πάντως θέλω να ξαναπάω Στρατό, μου έλειψε... Ειδικά στη Θεσ/νίκη το τελευταίο 3μηνο, το μόνο μου άγχος ήταν να ξυπνήσω το πρωι για να ξυπνήσω την πυροβολαρχία, μετά να ξυπνήσω στι 8.00 να τους βάλω τη σημαία. Μετά να φτιάξω τον φραπέ και να καπνίσω το πρώτο (απο τα 100) τσιγάρο χωρις να χτυπήσει το τηλεφωνο. Μετά να στείλω κάποιον στο ΚΨΜ για να μου φέρει τοστάκια και τσιγάρα, μετά να μη μου πει κανείς να στείλω FAX για βαριέμαι τον συγχρονισμό στο κρυπτοφάξ, μετά να μην είμαι εξοδούχος Τρίτη Πεμπτη και και βγώ στις 20:00/18:00. Φυσικά μην με ξυπνήσουν το μεσημέρι οι ποντικοσκοποί που κάνουν έλεγχο στα τηλέφωνα τους. Να μου στείλουν κανα δυο αγγαριομάχους να καθαρίσουν το ΚΕΠΙΚ απο τα σκουπίδια και τους δίσκους γιατι θα μας φάνε τα ποντίκια. Μετά να μην κρυώσει η μπριζόλα και να μην ζεσταθεί η ρετσινα απο την λέσχη των αξιωματικών

Φυσικά να είμαι εξοδούχος το Σάββατο καινα πάρω υπηρεσιακό για εκκλησία το πρω της Κυριακής για να απολάυσω την φραπεδιά μου στο Πανόραμα και να μπανίζω τις δεσπινοίδες της καλής κοινωνίας της Θεσ/νίκης που βγαίνουν απο την Εκκλησία.

Δύσκολα που είναι στον ΕΣ... 3.5 μήνες υπόθεση. Ένας μηνας στο κεντρο, 2 μήνες στην μονάδα και 2βδομάδες στην καινούριο μονάδα. :p :p

Πολύ άγχος στον ΕΣ.

gatoulas
02-08-06, 17:42
Έπρεπε να είσαι ΚΕΠΙΚΑΡΙΟΣ σε Σ.Σ. να δείς τη γλύκα.
Από τις 6 μέχρι τα μεσάνυχτα στα τηλέτυπα ε και μετά κανα περιπολάκι... :whistle: (και ήμουν και επιλοχίας)
Μέχρι να έρθε η μετάθεση στον καλό μας Έβρο. Εκεί πάνω ησυχία και όπως τα λές ;)

tutuyo
02-08-06, 18:16
Το συνδρομο του Κεπικαριου.

"Οσα περιοδικα/εφημεριδες/μικυ μαους κι αν υπαρχουν ΠΟΤΕ δεν φτανουν":p

KLG
02-08-06, 18:26
Μα ήμουν τηλέτυπος στη ταξιαρχία πριν πάω στους πυροβολημένους. Φαντάζομαι πόση δουλεία έπεφτε στο Σώμα. Έτσι ήταν ρε γμτ πάντως. Να τρέχεις το μέχρι το απόγευμα (εμείς τελειώναμε νωρίς) να κάνεις την δουλεία αυτών που πληρώνονταν και δεν ξέραν να γράψουν ένα κείμενο στο word, να δουλεύεις σε μια υπερ-buggy εφαρμογή σε NT workstations, να σε κυνηγάνε όλοι επειδή και καλά λουφάρεις και να βαράς και τα σκοπέτα σου επειδη όλη τη μέρα κάθεσαι και είσαι ξεκούραστος. Ενώ οι άλλοι που κοιμόντουσαν κάτω απο τις καναδέζες είχαν δουλεία και δεν έπρεπε να κουράζονται. Μέχρι που ο δικας του ΚΕΠΙΚ έγινε υπόδικας του λόχου και είπε στον δίκα οτι αν συνεχίσει το τροπάριο θα μας φτιάξει θάλαμο σε μια άδεια αποθήκη και δεν θα ξαναπατήσουμε στον λόχο... χιχιχι μετά απο αυτό 24ωρες υπηρεσίες και απαλλαγή το πρωι... Χλιδή... :p

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο το χάρηκα που "υποβιβάστηκα" σε τηλεφωνητης σε 2η μετάθεση...

ΚΕΠΙΚάριοι λατρεύουν να μας μισούν. Όλη την ώρα "βύσματα, καλώδια, τεμπέληδες " και μετά "φιλαράκι θα μας βγάλεις καμια γραμμή για Αθήνα? " ή το αμίμητο "σειρά, μήπως ήρθε η απόσπαση μου για το ΓΕΣ???" lololol

tutuyo
02-08-06, 18:46
ή το αμίμητο "σειρά, μήπως ήρθε η απόσπαση μου για το ΓΕΣ???" lololol

:rofl: :rofl: :rofl:
κλασσικο!
Θυμαμαι..ολοι μα ολοι ετρεχαν καθημερινα στον Κεπικαριο για τις μεταθεσεις!

Παντως οτι κουτσομπολιο,ραδιο-αρβυλα κυκλοφορουσε στην μοναδα, ο κεπικαριος ηταν η πηγη!:p

Φιδια....:p

gatoulas
02-08-06, 18:49
NT Workstation... ΑΣΔΑ
Δεν το πρόλαβα. Μόνο στο πιλοτικό.
TEAR και φυσικά τα παλιά καλά τηλέτυπα...

KLG
02-08-06, 18:51
To πιο ακραίο μου έτυχε με καραβάνι. Είναι ο τύπος στο Οικονομικό, και έρχεται Παρασκευη μεσημέρι η μετάθεση του για Αφγανιστάν την Τρίτη το πρώι. Τον παίρνω στον κινητό:

Γεία σας. Είστε ο Τάδε Ταδε ταδοπουλος ΑΜ ΧΧΧΧΧΧ ?
Μάλιστα.
Απο το ΚΕΠΙΚ ταξιαρχείας σας τηλεφωνω, την Τρίτη φευγετε για ΕΛΔΑΦ...
Τουουουουτ ... ... ... ...

Gatoula... TEAR E? δε σε χάλασε :p μας στέλνανε κάτι σεντονια με το ΤΕΑR και μας τελειώνανε το τονερ :p

grikary
06-08-06, 12:48
http://www.omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2624&mode=thread&order=0&thold=0

Στους πόσους σκοπεύει να κόψει τούρτα το ΓΕΕΘΑ; Και ως πότε αυτός ο λαός θα ανέχεται τον θεσμό της υποχρεωτικής στράτευσης, που κάποιοι λαοί των βαλκανίων (Βούλγαροι, Ρουμάνοι, Βόσνιοι, Σλαβομακεδόνες) έχουν ήδη στείλει στο "χρονοντούλαπο της ιστορίας"; Γιατί πρέπει ουραγοί σε όλα; Ο Σουρής δεν είναι που είχε πει το εξής (ή κάτι τέτοιο):

"Του Έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υποφέρει, μόνο σηκώνει καρπαζιά και μέρα μεσημέρι".

wishbone
06-08-06, 13:44
Πήγαινε μια βόλτα μέχρι το Λίβανο κ ρώτα τους

The_StarGazer
06-08-06, 18:45
Απο την πορτα σου περνω
Και τηγανιζεις ψαρια
Και μου πετας ενα κεφτε
ΩΧΧ !! ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ

@ ADSLgr.com All rights reserved.