PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβολή Στρατού....



Σελίδες : [1] 2

trypokaridos
28-07-06, 21:15
adslgrίτες τα φώτα σας...

Διέκοψα την αναβολή μου πριν 2 εβδομάδες..αυτό σημαίνει οτι θα μπω το νοέμβριο κανονικά..

Βρήκα όμως δουλεία με 4μηνή σύμβαση και ξεκινάω απο το σεπτέμβριο...

1.Ξέρει κανείς αν γίνεται και πως να μπω τελικά στη σειρά του φεβρουαρίου ?

2.Στην αεροπορία οι σειρές μπαίνουν και αυτές νοέμβριο ή ποιό μετα ?

no_logo
28-07-06, 21:34
μπορείς ευκολα να πάρεις αναβολή μέχρι την επόμενη σειρά από αυτή που είσαι να μπεις αν κάνεις εισαγωγή σε δημόσιο νοσοκομείο (για τις μέρες που θα πρέπει να παρουσιαστείς).
Το είχα εφαρμόσει παλιά :whistle:

AddictedToChaos
28-07-06, 21:44
Μηπως "πιανει" η εφ'ορου συστηματικη εφαρμογη του κολπου αυτου; :whistle:

no_logo
28-07-06, 21:48
Μηπως "πιανει" η εφ'ορου συστηματικη εφαρμογη του κολπου αυτου; :whistle:

γιατί να το κάνεις κάθε τρεις και λίγο; Αφού μπορείς πανεύκολα να πάρεις Ι5

Spear_
28-07-06, 21:51
γιατί να το κάνεις κάθε τρεις και λίγο; Αφού μπορείς πανεύκολα να πάρεις Ι5

Πόσο εύκολα, δηλαδή; Γιατί ο καιρόc γαρ εγγύc!

no_logo
28-07-06, 21:56
Πόσο εύκολα, δηλαδή; Γιατί ο καιρόc γαρ εγγύc!

Πας στο ιατρείο του κέντρου που παρουσιάζεσαι και ζητάς από τους γιατρούς εκεί να δεις ψυχίατρο. Περνάς από επιτροπή, λες 5 παπάρες και είσαι έτοιμος. Υπάρχει περίπτωση την πρώτη φορά να πάρεις αναβολή για κάποια χρόνια, την επόμενη που θα παρουσιαστείς όμως το Ι5 είναι σίγουρο αν το ξαναπροσπαθήσεις

thomasx
28-07-06, 22:05
Το Ι5 είναι και λίγο στίγμα, κατά την γνώμη μου και πολλών άλλων που συζήτησα.
Εγώ δεν θα το πρότεινα. Θα υπάρχει και άλλη λύση.

no_logo
28-07-06, 22:07
Το Ι5 είναι και λίγο στίγμα, κατά την γνώμη μου και πολλών άλλων που συζήτησα.
Εγώ δεν θα το πρότεινα. Θα υπάρχει και άλλη λύση.

έχει αλλάξει η νομοθεσία και δεν στο ζητάνε, θεωρείται προσωπικό δεδομένο.

WAntilles
28-07-06, 22:14
Το Ι5 είναι και λίγο στίγμα, κατά την γνώμη μου και πολλών άλλων που συζήτησα.
Εγώ δεν θα το πρότεινα. Θα υπάρχει και άλλη λύση.

Ούτε στίγμα είναι, ούτε κανείς έχει το δικαίωμα να το ζητήσει.

Από το 1981 και μετά η χώρα αυτή εκδημοκρατίστηκε και δεν ζητούν πιστοποιητικά εθνικών φρονημάτων.

alala321
28-07-06, 22:20
Ενδιαφέρον site για τέτοια θέματα είναι το www.omhroi.gr
Εκεί θα βρεις Οδηγό Απαλλαγών, Οδηγό Αναβολών, Οδηγό Ανυποταξίας κλπ...
Προτείνω και τη λύση της μετανάστευσης (δεν κανω πλακα)

lampros
29-07-06, 01:31
Για να πάρεις οριστική αναβολή στράτευσης πρέπει να προηγηθούν δυο ετήσιες αναβολές και κατόπιν να περάσεις από Ανωτάτη Επιτροπή η οποία θα κρίνει αν πρέπει να πάρεις οριστική αναβολή στράτευσης κοινώς να βγεις Ι5. Δεν είναι και τόσο απλό εν τέλει.Ξέρετε πόσοι είναι αυτοι που δε θέλουν να πάνε στρατό??? Όχι απλά πολλοί αλλά όλοι. Υπηρέτησε τη θητέια σου όπως όλοι οι άλλοι και ξεμπέρδευε, είναι το πιο απλό και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, όχι σαν τον Παπακαλιάτη....

johnkall69
29-07-06, 04:13
Ούτε στίγμα είναι, ούτε κανείς έχει το δικαίωμα να το ζητήσει.

Από το 1981 και μετά η χώρα αυτή εκδημοκρατίστηκε και δεν ζητούν πιστοποιητικά εθνικών φρονημάτων.

Στις δουλειές δεν σου ζητάνε χαρτί στράτευσης?
Ειδικά στο δημόσιο... :whistle:

Δεν λέω για τον συγκεκριμένο που ρώτησε γενικά το λέω.

trypokaridos,
Ψάξε το θέμα και για χαρτί ότι είσαι ομοφιλόφυλος μου φαίνεται δεν πέρνεις I5 (πέρνεις κάτι άλλο δεν το θυμάμαι) και μπορείς να πιάσεις κανονικά δουλειά παντού! (Λές και θα σε ξαναδούνε!)
Τουλάχιστον οι Transexual αυτό το χαρτί πέρνουν απο μία που ξέρω και την έχω ρωτήσει.

kubiak
29-07-06, 05:53
§

Εγώ θα σου έλεγα μιας και βρήκες τη δουλειά να δοκιμάσεις να κάνεις εισαγωγή στο νοσοκομείο αυτή τη φορά αλλά στη συνέχεια να πας να τελειώνεις (αν έχεις και κανένα βύσμα ακόμα καλύτερα).

Το Ι5 δεν στο εγγυάται κανένας και είτε το πάρεις ή όχι το σίγουρο είναι ότι θα ταλαιπωρηθείς και θα αγχωθείς πάρα πολύ.

Προσωπικά, μία περίπτωση Ι5 γνωρίζω η οποία όμως ήταν πέρα για πέρα αληθινή και σοβαρή (σαν πρόβλημα υγείας), και μάλιστα η άρνηση του στρατού ήταν και ο λόγος που το παλικάρι πήρε στα σοβαρά την υπόθεση της υγείας του.

§

Gothic
29-07-06, 05:57
Για να πάρεις οριστική αναβολή στράτευσης πρέπει να προηγηθούν δυο ετήσιες αναβολές και κατόπιν να περάσεις από Ανωτάτη Επιτροπή η οποία θα κρίνει αν πρέπει να πάρεις οριστική αναβολή στράτευσης κοινώς να βγεις Ι5. Δεν είναι και τόσο απλό εν τέλει.Ξέρετε πόσοι είναι αυτοι που δε θέλουν να πάνε στρατό??? Όχι απλά πολλοί αλλά όλοι. Υπηρέτησε τη θητέια σου όπως όλοι οι άλλοι και ξεμπέρδευε, είναι το πιο απλό και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, όχι σαν τον Παπακαλιάτη....
Σωστός, όποιος ήθελε να χαραμίσει τον χρόνο του στον στρατό πρέπει να ήταν ψυχοπαθής, αλλα δυστυχώς το περνάνε (σχεδόν) όλοι και εγώ το είδα πως αν λούφαρα με Ι ευτυχία ή άλλα κόλπα, κάποιος άλλος θα "τον έτρωγε" στην θέση μου, οπότε έσκασα, έκανα 18 μήνες απίστευτης βλακείας και ξόδεψα κάτι χιλιάρια ώρες να φυλάω έναν όρχο σαν τον βλάκα - "παραδόξως" πολλές απο αυτές στο όνομα βυσμάτων που έλειπαν μυστηριωδώς, όπως ανακάλυψα όταν έριξα μια ματιά στο βιβλίο υπηρεσιών για στατιστικούς λόγους (πρέπει να κράτησα το ρεκόρ γερμανικού για 2-3 χρόνια...) :lol:
Ίσως αν δεν την γλύτωναν τόσοι πολλοί με διάφορα κόλπα / βύσματα η θητεία να είχε μειωθεί ακόμα περισσότερο, το ιδανικό βέβαια θα ήταν να την καταργούσαν και να γινόταν ο στρατός επαγγελματικός αλλα αυτό είναι άλλη συζήτηση...

trypokaridos
29-07-06, 09:17
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Για Ι5 δε το σκέφτομαι καν...


Στις δουλειές δεν σου ζητάνε χαρτί στράτευσης?
Και βέβαια ζητάνε (απορώ γιατί όμως), αλλα δεν είπα οτι έχω καταθέσει τα χαρτία μου για να μπω Νοέμβριο, γιατί αμα το έλεγα δε θα είχα πιθανότητες...

manoulamou
29-07-06, 14:34
Αναβολή Στράτευσης: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=9154
διακοπη αναβολης: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=41700
Mεγαλη γενικη συζητηση ==>> Περί στρατού, καραβάνας, αρβύλας και οτι θέλετε...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=8080
Φανταρίστικα: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=1499

sakisf
29-07-06, 14:55
θες 6 μήνες αναβολή εύκολα και ευχάριστα? μπες στο κέντρο για 2 ημέρες. τη δεύτερη ανέφερε αναπνευστικό πρόβλημα (βρογχίτιδα) ώστε να σε μεταφέρουν σε νοσοκομείο. το βράδυ της προηγουμένης σκάσε 1-2 μπάφους. το πρωί της τρίτης ημέρας και μετά τις αιματολογικές θα σου έρθει μία/ένας ψυχίατρος στο κρεβάτι και θα σε ρωτήσει αν έχεις οικογενειακά προβλήματα κλπ κλπ. μόλις τελειώσει τις ερωτήσεις θα σου δώσει ένα χαρτί να υπογράψεις, αυτό της εξάμηνης αναβολής σου.

Andrew
29-07-06, 15:57
ΠΩ! Ο καθένας το μακρύ και το κοντό του. Μια αναβολή ζήτησε το παιδί και μέχρι να σκάσει μπάφους του είπατε!
Το πιο απλό είναι να ζητήσεις αλλαγή σειράς ώστε να πας του χρόνου.

AddictedToChaos
29-07-06, 16:33
τη δεύτερη ανέφερε αναπνευστικό πρόβλημα (βρογχίτιδα) ώστε να σε μεταφέρουν σε νοσοκομείο. το βράδυ της προηγουμένης σκάσε 1-2 μπάφους.


ΠΩ! Ο καθένας το μακρύ και το κοντό του. Μια αναβολή ζήτησε το παιδί και μέχρι να σκάσει μπάφους του είπατε!

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :respekt:

kubiak
29-07-06, 16:56
ΠΩ! Ο καθένας το μακρύ και το κοντό του. Μια αναβολή ζήτησε το παιδί και μέχρι να σκάσει μπάφους του είπατε!
Το πιο απλό είναι να ζητήσεις αλλαγή σειράς ώστε να πας του χρόνου.
:worthy::worthy::worthy:

Gothic
29-07-06, 18:44
ΠΩ! Ο καθένας το μακρύ και το κοντό του. Μια αναβολή ζήτησε το παιδί και μέχρι να σκάσει μπάφους του είπατε!
Το πιο απλό είναι να ζητήσεις αλλαγή σειράς ώστε να πας του χρόνου.
:rofl: :rofl: :rofl: Στο σκάσε μπάφους έλιωσα απο τα γέλια... :lol: :respekt:

aggelos_85
29-07-06, 18:56
adslgrίτες τα φώτα σας...

Διέκοψα την αναβολή μου πριν 2 εβδομάδες..αυτό σημαίνει οτι θα μπω το νοέμβριο κανονικά..κακως...την αναβολη ποτε δεν την κόβουμε μεχρι να κοπεί...Την εχουμε να υπάρχει:wink:.Να ρωτησω κατι...Αν ξαναδωσει μηχανογραφικο και περασει σε μια σχολη της πλακας(κλωστουφαντουργια κτλ)μπορει να ξαναπάρει αναβολη?την αναβολη την πήρες φανταζομαι απο σχολη,ε?γινεται για 2η φορα αναβολη λογω σπουδων?:hmm:

The_StarGazer
29-07-06, 19:37
trypokaridos
Για μενα τραβα και πηγαινε τωρα να τελειωνεις. Οπως ελεγε και ενας δασκαλος (και φιλος) στο ωδειο, "Ο στρατος ειναι οι τελευταιες διακοπες του αντρα". Τοτε ελεγα "τι μου τσαμπουναει και λεει αυτος εδω τωρα". Τελικα ποσο δικιο ειχε.

Τωρα εαν αυτη η δουλεια σου αποφερει 10.000 σε 4 μηνες εεε τοτε προσπαθησε να παρεις αναβολη. Αλλιως δεν αξιζει. Ετσι πιστευω.

trypokaridos
29-07-06, 23:47
Μαυτα που εχω δει σαυτο το ποστ θα τους αρχισω τους μπαφους τελικα !!! Την αναβολη τη διεκοψα, γιατι θα ελειγε ετσι κ αλλιως τα χριστουγεννα. Και λεω τι να κανω μεχρι τοτε ? Ας παω να τελειωνω...

Αλλα προεκυψε δουλεια...Η δουλεια ειναι οπως οι γκομενες...ερχεται εκει που δε το περιμενεις...
Αν εβγαζα 10000 το τετραμηνο φιλε οχι μονο Ι5, Ι15000 θα παιρνα.

grikary
30-07-06, 00:51
Η άποψή μου είναι ότι πολύς κόσμος έχει πέσει θύμα παραπληροφόρησης γύρω από τα θέματα στρατιωτικής θητείας κλπ, με αποτέλεσμα να διατυπώνονται απόψεις που απέχουν πολύ από τη σημερινή πραγματικότητα. Έτσι, στη συζήτηση αυτή διαβάσαμε ότι το Ι5 είναι στίγμα, ότι δεν είναι απλό να το πάρεις, ότι αν το πάρεις θα έχεις πρόβλημα όπως διάφοροι επώνυμοι (οι οποίοι όμως το πήραν με πλαστογραφίες κλπ, και όχι ακολουθώντας τη νόμιμη οδό), ότι θα σ'το ζητήσουν για διορισμό στο δημόσιο, ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν παίρνουν Ι5 αλλά "κάτι άλλο", ότι η αιτία που δε μειώνεται η θητεία είναι ότι κάποιοι την αποφεύγουν με Ι5 κλπ. Επειδή ο στρατός είναι ένα ζήτημα που αφορά όλους -τους άντρες άμεσα, αλλά και τις γυναίκες έμμεσα- θεωρώ ότι πρέπει να υπάρξει κάποια ενημέρωση. Το www.omhroi.gr, το οποίο ανέφερε ένας φίλος παραπάνω, είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσα να σας προτείνω κι εγώ. Νομίζω ότι αξίζει να το επισκεφθείτε, ιδιαίτερα όσοι έχετε μπροστά σας τον βραχνά της θητείας, αλλά όχι μόνο. Θα βρείτε εκεί εξαιρετικά χρήσιμες πληροφορίες, οι οποίες έχουν ήδη βοηθήσει έμπρακτα πολύ κόσμο, αλλά και έχουν συμβάλλει στην ευαισθητοποίηση ευρύτερων στρωμάτων της ελληνικής κοινωνίας. Μια δοκιμή θα σας πείσει! ;)

manoulamou
30-07-06, 10:56
Ενα μεγαλο μπραβο και απο μενα στο συγκεκριμενο site!!!
:oneup: :respekt: www.omhroi.gr :worthy: :clap:
Ειναι βεβαιο οτι οποιος το διαβασει προσεκτικα και εγκαιρα
δεν θα ειναι ομηρος στο καθε Radio boot/ραδιο αρβυλα σχετικα
με ανατριχιαστικα απειρες λεπτομερειες, που αφορουν θητεια/στρατευση!
Απορω πως δεν το ειχα υπ οψιν μου τοσον καιρο:hmm: :oops:

The_StarGazer
30-07-06, 11:28
trypokaridos
Τελος παντων οτι αποφασισεις εσυ στη τελικη. Παντως την στρατιωτικη θητεια δεν ειναι και να την παιρνεις και τοσο στα σοβαρα. Απλα ειναι ενα αναγκαιο κακο.

Με μια γρηγορη ματια παντος που εριξα στους omhroi.gr το τοσο το κανουν ΤΟΟΟΟΟΣΣΣΟΟΟ.
Ακου κει λεει "ο στρατος ειναι αναβολη απο τη ζωη". :lol: :lol: :lol:

Και για προλαβω μερικους που μπορει να θεωρουν οτι ημουν βυσμα και "περασα καλα", λεω αυτο. Πεζικο Τ/Φ Τριπολη, Λημνο, Φλωρινα. Πρωτη αδεια απο Λημνο στους 4,5 μηνες για 4 ημερες, δευτερη 3 μηνες μετα. Και συνεχιζει αναλογα..... :)

hemlock
30-07-06, 11:32
κακως...την αναβολη ποτε δεν την κόβουμε μεχρι να κοπεί...Την εχουμε να υπάρχει:wink:.Να ρωτησω κατι...Αν ξαναδωσει μηχανογραφικο και περασει σε μια σχολη της πλακας(κλωστουφαντουργια κτλ)μπορει να ξαναπάρει αναβολη?την αναβολη την πήρες φανταζομαι απο σχολη,ε?γινεται για 2η φορα αναβολη λογω σπουδων?:hmm:
Αναβολη μπορεις να παρεις μεχρι τα 28 χρονια...Αρκει να εχεις την δικαιολογια ενος πτυχιου-σχολης

trypokaridos
30-07-06, 15:59
Αναβολη μπορεις να παρεις μεχρι τα 28 χρονια

Και να πας να κανεις τι στα 28 ? θητεια ? Στα 28 σου πρεπει να ψαχνεσαι να δεις τι θα κανεις στη ζωη σου..

Φιλε The_StarGazer δεν πιστευω να ειχες παραπανο απο τη Λημνο. Απο κει ειμαι ! Τωρα βεβαια θητεια δεν εχω κανει εκει...αλλα οσους ξερω περασανε χαλια στη θητεια τους εκει ακομα και στην αεροπορια ! Παντως σα μερος για διακοπες λεει πολυ...Αμα βρεις ευκαιρια ξαναελα !

grikary
30-07-06, 20:03
Τελος παντων οτι αποφασισεις εσυ στη τελικη. Παντως την στρατιωτικη θητεια δεν ειναι και να την παιρνεις και τοσο στα σοβαρα.

http://www.omhroi.gr/article_1619.htm


Απλα ειναι ενα αναγκαιο κακο.

http://www.omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=phpBB_14&file=index&action=viewtopic&topic=1965&forum=2&41
http://www.omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=1690

AddictedToChaos
30-07-06, 20:46
Και να πας να κανεις τι στα 28 ? θητεια ? Στα 28 σου πρεπει να ψαχνεσαι να δεις τι θα κανεις στη ζωη σου..


Οι γιατροι μπορουν να παρουν αναβολη και μεχρι τα 32 τους (ισως και παραπανω)...

Ξερω γνωστο μου γιατρο που πηγε στα 31 του φανταρος και περασε μια χαρα (ισως γιατι ειχε καλυτερη μεταχειρηση ως γιατρος). ;)

hemlock
30-07-06, 20:51
@addicted...
Δεν ειχε καλυτερη μεταχειρηση απο τους ανωτερους του,απλα ολοι αυτοι οι "μεγαλοι" πηγαινουν σε μοναδες για "μεγαλους" και μαλλον εκει βρηκε και παρεακι....

trypokaridos
30-07-06, 21:53
Παράθεση: “ Αρχικό μήνυμα απο trypokaridos”
Και να πας να κανεις τι στα 28 ? θητεια ? Στα 28 σου πρεπει να ψαχνεσαι να δεις τι θα κανεις στη ζωη σου..


Οι γιατροι μπορουν να παρουν αναβολη και μεχρι τα 32 τους (ισως και παραπανω)...

Οι γιατροι ξερουν ηδη τι θα κανουν στη ζωη τους

AddictedToChaos
30-07-06, 22:00
Οι γιατροι ξερουν ηδη τι θα κανουν στη ζωη τους

Νομιζεις...;)

trypokaridos
31-07-06, 00:42
Δεν νομιζω φιλε μου, ετσι ειναι..
Αν δεν ειναι....
Γιατι στην Ελλαδα θελουν να γινουν ολοι γιατροι ?

Και στην τελικη οι πραγματικοι γιατροι ξερουν οντως τι θελουν να κανουν στη ζωη τους
http://www.msf.gr/ (http://www.msf.gr/)
Ξερεις κατι αναλογο για τους μηχανικους χωρις συνορα ?

Πες γιατι θα με βοηθουσε πολυ μια τετοια πληροφορια...

manoulamou
31-07-06, 10:38
Οι γιατροι ξερουν ηδη τι θα κανουν στη ζωη τους

Νομιζεις...;)

Δεν νομιζω φιλε μου, ετσι ειναι..Αν δεν ειναι....Γιατι στην Ελλαδα θελουν να γινουν ολοι γιατροι ? Και στην τελικη οι πραγματικοι γιατροι ξερουν οντως τι θελουν να κανουν στη ζωη τουςhttp://www.msf.gr/ (http://www.msf.gr/)Ξερεις κατι αναλογο για τους μηχανικους χωρις συνορα ? Πες γιατι θα με βοηθουσε πολυ μια τετοια πληροφορια...
Μηπως ειμαστε ελαφρως ΟFF-TOPIC.??? Εαν ενθυμουμαι καλως το ζητουμενο ειναι:
Εαν, ποτε και πως ειναι ή οχι καλυτερη η αναβολη στρατευσης...:ontopic:

Andrew
31-07-06, 12:24
Πως το γυρίσατε σε τελείως off topic!
Υπάρχει θέμα για κατάργηση της στράτευσης (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=18554&page=83) που σε 83 σελίδες βγαλαμε ένα συμπέρασμα γιατί υπάρχει η θητεία στην Ελλάδα και γιατί δεν καταργείται.

Τελικά αναβολή πήρες?

tutuyo
31-07-06, 13:02
Ξερεις κατι αναλογο για τους μηχανικους χωρις συνορα ?

Πες γιατι θα με βοηθουσε πολυ μια τετοια πληροφορια...

Το οτι η οργανωση λεγεται "Γιατροι χωρις συνορα" ειναι μονο ενα ονομα.

Εαν το ψαξεις λιγο παραπανω θα δεις οτι τετοιες οργανωσεις δεν ενδιαφερονται μονο για ιατρικο προσωπικο αλλα και για τεχνικους,μηχανικους κτλ οι οποιο βοηθουν στις ανοικοδομησεις και γενικως προσφερουν τεχνικη υποστηριξη πασης φυσεως σε οσους το εχουν αναγκη.

Η ιατρικη περιθαλψη ειναι μονο ενα κομματι των αποστολων.
Μονα τους σηκωνονται και εξοπλιζονται τα διαφορα εθελοντικα κεντρα?;)

The_StarGazer
31-07-06, 17:27
Φιλε The_StarGazer δεν πιστευω να ειχες παραπανο απο τη Λημνο. Απο κει ειμαι ! Τωρα βεβαια θητεια δεν εχω κανει εκει...αλλα οσους ξερω περασανε χαλια στη θητεια τους εκει ακομα και στην αεροπορια ! Παντως σα μερος για διακοπες λεει πολυ...Αμα βρεις ευκαιρια ξαναελα !

Πραγματι μερικα μερη ηταν ομορφα οπως και καποιοες παραλιες (εμεινα εκει απο Ιανουαριο μεχρι Σεπτεμβριο ή Οκτωβριο). Αλλα οπως λες απο θητεια....χααααααλλλιιιααα.
Εχω πει παντως οτι θα ηθελα να ξαπαπερασω "μια βολτα" απο τα μερη που υπηρετησα, καποτε. Κατι σαν Flashback.

thomasx
31-07-06, 18:35
Βλέπω πάντως ότι όσοι δεν έχουν υπηρετήσει, προσπαθούν να πάρουν αναβολή. Όσοι όμως έχουν πάει, είμαι σίγουρος ότι έχουν άπειρες ιστορίες να πούν.
Δέν είμαι στρατοκ...λος, άλλα το να υπηρετήσεις την πατρίδα σου είναι τιμή σου και υποχρέωση σου. Πρίν αρχίσετε να λέτε τα δικά σας, να θυμάστε ότι δεν υπηρετείτε για την ΝΔ ή για το ΠΑΣΟΚ, αλλά για την πατρίδα σας, δηλαδη για εσάς.
Υπηρέτησα 18 μήνες και απο την δική μου οπτική, ήταν ένα "σχολείο".

AddictedToChaos
31-07-06, 18:42
Βλέπω πάντως ότι όσοι δεν έχουν υπηρετήσει, προσπαθούν να πάρουν αναβολή. Όσοι όμως έχουν πάει, είμαι σίγουρος ότι έχουν άπειρες ιστορίες να πούν.
Δέν είμαι στρατοκ...λος, άλλα το να υπηρετήσεις την πατρίδα σου είναι τιμή σου και υποχρέωση σου. Πρίν αρχίσετε να λέτε τα δικά σας, να θυμάστε ότι δεν υπηρετείτε για την ΝΔ ή για το ΠΑΣΟΚ, αλλά για την πατρίδα σας, δηλαδη για εσάς.
Υπηρέτησα 18 μήνες και απο την δική μου οπτική, ήταν ένα "σχολείο".

Οχι. Ειναι απλα μια προπαγανδα με την οποια μας γαλουχουν...

Τιμη για εμενα ειναι να μου φερεται η χωρα μου σωστα και να της το ανταποδιδω. Απο τη στιγμη που δεν πληρειται ο πρωτος ορος, τοτε δεν εχει νοημα ο δευτερος.

hemlock
31-07-06, 18:43
Δεν ειναι ακριβως ετσι thomasx...
Μακαρι να πηγαινα στα 18 οταν τελειωσα το λυκειο και οχι τωρα μετα απο σχεδον 2 πτχ...
Ειναι αναγκαιο κακο (μικρο βεβαια-- οπως εχει γινει τωρα ο στρατος)...
Αλλα ενταξει το εχω δεχτει και κανω υπομονη μεχρι τον Δεκεμβρη του 2007 που θα εχω τελειωσει και με αυτον.

The_StarGazer
31-07-06, 19:08
Βλέπω πάντως ότι όσοι δεν έχουν υπηρετήσει, προσπαθούν να πάρουν αναβολή. Όσοι όμως έχουν πάει, είμαι σίγουρος ότι έχουν άπειρες ιστορίες να πούν.


Ειναι λογο του αγχους για το αγνωστο περισσοτερο. Σε ολους μας εχει συμβει και δεν ειναι δυνατο να το ξεπεραστει εαν δεν εχει ο καθενας απο μονος του την εμπειρια. Οτι και να μας λενε/ελεγαν. Και απο ιστοριες ?? Ατελειωτες. Απο ξιφομαχιες με σταλακτιτες του 1,5 μετρου στην Φλωρινα, μεχρι σουβλακια μεσα στο δικοικητιριο στην Λημνο και εισβολη απο ΑΥΔΜ κλπ κλπ κλπ. :D


Τιμη για εμενα ειναι να μου φερεται η χωρα μου σωστα και να της το ανταποδιδω.

Συμφωνω.

trypokaridos
31-07-06, 19:23
Τελικά αναβολή πήρες?

Όχι ! Αλλά ειδα οτι στην αεροπορια η τωρινη ΕΣΣΟ, ειναι ενα μηνα μετα το πεζικο. Δηλαδη τωρα μπαινουν στο πεζικο απο 1η Αυγουστου και στην αεροπορια απο 28 Αυγουστου. Οποτε το ιδιο θα ισχυει και για το Νοεμβριο! Αρα ολα μια χαρα.


Μονα τους σηκωνονται και εξοπλιζονται τα διαφορα εθελοντικα κεντρα?
Οι μηχανικοι τα σηκωνουν και τα εξοπλιζουν δηλαδη? Δε διαφωνω οτι οποισδηποτε μπορει να βοηθησει σε τετοιες οργανωσεις, απλα οι γιατροι ειναι αυτοι που σωζουν ζωες. Με τα απαραιτητα εργαλεια βεβαια (φαρμακα, εμβολια, ιατρικο εξοπλισμο). Τα εργαλεια και οι εγκαταστασεις δε θα σωσουν καμμια ζωη απο μονα τους..

Reef
31-07-06, 19:38
γνωστος μου πηρε πριν καποια χρονια οριστικη αναβολη λογω "Ψυχασθενικων εμμονων και μανια καταδιωξης", ειχε παει σε γνωστο του ψυχιατρο που τον δασκαλεψει ως προς τα συμπτωματα που πρεπει να παρουσιαζει και ποια πρεπει να ναι γενικα η συμεριφορα του

περασε 3 επιτροπες οπου πουλαγε τρελα και του δωσαν το Γιωτοχαρτο

το παιδι δεν φοβοταν να παει Στρατο απλα ειχε σοβαρο προβλημα λογω του οτι δεν ειχε πατερα και η μανα του ηταν σε ασχημη οικονομικη καταστασταη , ειχε στησει μονος του ενα γραφιστικο γραφειο και πηγαινε παρα πολυ καλα αν πηγαινε στρατο δεν θα ειχε κανεναν να τον στηριξει οικονομικα και η δουλεια του θα πηγαινε πολυ πισω οποτε δεν ειχε αλλη επιλογη απ το να παρει Ι5

tutuyo
31-07-06, 19:47
Τρυποκαρυδε μια ζωη δεν σωζεται ΜΟΝΟ απο το γιατρο.
Η μαγικη λεξη ειναι συνεργασια.

Δεν ξερω εαν εχεις βρεθει ποτε σε αιθουσα χειρουργειου (και σου ευχομαι να μην βρεθεις ποτε!) αλλα εαν οι νοσοκομες δεν κανουν σωστα την δουλεια τους,εαν οι χειριστες των μηχανηματων δεν κανουν σωστα την δουλεια τους τοτε ο γιατρος δεν μπορει να κανει απολυτως τιποτα.
Ειναι ολα μια αλυσιδα.

Ασχετως αν εμεις βλεπουμε μονο το περιτυλιγμα,δηλαδη τον γιατρο να μιλα με τους συγγενεις.

Γιατι νομιζεις υπολειτουργουν οι διαφορες ιατρικες μοναδες της επαρχιας?
Λογω ελλειψης ιατρων?
Νοσηλευτικο προσωπικο και ιατρικος εξοπλισμος ειναι το κλειδι.

Ενας μαγνητικος τομογραφος ο οποιος δεν εχει "στηθει" σωστα η δεν το χειριζεται καποιος σχετικος ειναι απλα ενα μεγαλο,βαρυ κουτι που πιανει χωρο.Εαν δεν υπαρχει νοσοκομα εργαλειοδωτρια,ο γιατρος δεν μπορει να κανει τιποτα.

Εξαλλου το ειπες και μονος σου.
Εαν δεν υπαρχει η υποδομη πως περιμενεις απο ενα γιατρο να κανει την δουλεια του?

grikary
31-07-06, 22:05
Δέν είμαι στρατοκ...λος, άλλα το να υπηρετήσεις την πατρίδα σου είναι τιμή σου και υποχρέωση σου. Πρίν αρχίσετε να λέτε τα δικά σας, να θυμάστε ότι δεν υπηρετείτε για την ΝΔ ή για το ΠΑΣΟΚ, αλλά για την πατρίδα σας, δηλαδη για εσάς.
Υπηρέτησα 18 μήνες και απο την δική μου οπτική, ήταν ένα "σχολείο".

Δε βλέπω τι σχέση έχει η ανώφελη στρατιωτική θητεία (άχρηστες αγγαρείες, φραπεδιές στο ΚΨΜ κλπ) με την πραγματική προσφορά στους συνανθρώπους σου. Και η φυλακή είναι ένα "σχολείο", αλλά καλύτερα να το αποφύγει κανείς...


Ειναι αναγκαιο κακο (μικρο βεβαια-- οπως εχει γινει τωρα ο στρατος)...


Συμφωνώ με το "κακό", διαφωνώ με το "αναγκαίο" (βλέπε τις χιλιάδες που δεν υπηρετούν ποτέ) και με το "μικρό" (βλέπε τις αναρίθμητες περιπτώσεις "αυτοκτονιών", "ατυχημάτων" ή -όπως αρέσκονται οι εκπρόσωποι τύπου του στρατού να τις αποκαλούν- "θανάσιμων αυτοτραυματισμών").

manoulamou
31-07-06, 22:17
Ολοι αγαπανε την πατριδα τους, ολοι θελουν να την υπηρετησουν, αλλα αμα ερθει η ωρα της κρισεως
ενα μυστηριο πραμα η τρανταχτη πλειοψηφια κανουν ο,τιδηποτε να το αναβαλλουν προβαλλοντας
απο τις πιο αστειες δικαιολογιες εως τα πιο σοβαρα επιχειρηματα!
Απορω αραγε γιατι ελαχιστοι ειναι αυτοι που πανε οταν ερθει η ... ωρα τους
και οι περισσοτεροι τους ειναι οσοι δεν εχουν "δοντι' για να παρουν ανικανοτητα καποιου βαθμου!
Και το αντιθετο οι πιο φανατικοι της θητειας και του στρατου ειναι συνηθως εξω:whistle: :evil:

Νικαετός
31-07-06, 22:47
Αγαπητή manoulamou , δεν νομίζω πως έχεις δίκιο . Απλά όσοι δεν θέλουν να πάνε κάνουν φασαρία και ακούγονται . Όλοι οι άλλοι πάνε κανονικά και χωρίς πολλά πολλά . ;)

trypokaridos
01-08-06, 00:50
Τρυποκαρυδε μια ζωη δεν σωζεται ΜΟΝΟ απο το γιατρο

Ειπα εγω οτι σωζεται μονο απο το γιατρο ?
Αυτο που δε καταλαβες ειναι οτι ακομα και τον τελειοτερο εξοπλισμο, και το καλυτερο servise, και τις καλυτερες νοσοκομες αν εχει ενας θεραπευτικος οργανισμος, χωρις γιατρους ειναι νεκρος. Δε μπορει να κανει τιποτα. Ειναι σαν να σου δωσουν εσενα ενα αεροπλανο με ολη τη τελευταια τεχνολογια και να σου πουνε προσγειωσε το. Θα το προσγειωσεις ? (Ελπιζω να μην εισαι πιλοτος !!!)
Το οτι η τεχνολογια εχει προχωρησει, και μπορει πλεον να γινεται διαγνωση ευκολα και γρηγορα, η επεμβαση ασφαλεστερα και ανωδυνα δε σημαινει, οτι καταργηται ο γιατρος! Απλα ολα αυτα ειναι παραπανω οπλα στη φαρετρα του !
Εν ολιγοις ο γιατρος δεν αποτελει κρικο στην αλυσιδα, γιατι χωρις αυτον δεν υπαρχει αλυσιδα !!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.