PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβολή ενω ήρθε το χαρτί!



humanious
01-11-10, 17:45
Καλησπέρα,

έκοψα την αναβολή πριν τον Αυγουστο και παρουσιάζομαι 16/11 στην Θήβα.
Ωστόσο μεσολάβησαν γεγονότα που με κάνουν να σκέφτομαι να ζητήσω εκ νέου αναβολή τουλάχιστον για
3 μήνες. Ο λόγος είναι οτι έγινα δεκτός σε ένα μεταπτυχιακό που δεν το περίμενα ωστόσο το θέλω πολύ.
Επίσης στο προπτυχιακό μου ένας καθηγητής δεν λέει να με περάσει για μισό βαθμό στο τελευταιο μου
μαθημα οπότε δεν μπορώ να γραφτώ στο μεταπτυχιακό αν δεν το έχω περασει το μαθημα μεχρι 23 Δεκεμβριου.
Ο καθηγητης μου ειπε οτι θα μου δώσει εξτρα εξεταση μετα τις 17 Νοεμβριου.Θεμα να τον πείσω για νωριτερα ή να με περάσει
δεν τιθεται γτ δεν ειναι καθολου μα καθολου συνενοησημος. Επειδη λοιπον δεν θελω να χασω την θεση
στο μεταπτυχιακο σκεφτομουν να ζητησω αναβολη 3μηνη τουλαχιστον για να μπορεσω να τελειωσω με το
προπτυχιακο.
Μπορει να γινει αυτο? Πρεπει πρωτα να παρουσιαστω στη Θηβα και να το ζητήσω απο εκει? Είναι δυνατον
με την δικαιολογια που εχω να γινει δεκτο το αίτημα μου?

KLG
01-11-10, 17:58
χαρτια ερχονται και παρερχονται...

Δεν ειμαι ειδικός, αλλα αν η αναβολη σου ισχυει, μπορεις να τα αγνοήσεις τα χαρτια...

Και αν δεν ισχυει, θα ανανεωθει μετά το μεταπτυχιακο σου.

humanious
01-11-10, 18:11
χαρτια ερχονται και παρερχονται...

Δεν ειμαι ειδικός, αλλα αν η αναβολη σου ισχυει, μπορεις να τα αγνοήσεις τα χαρτια...

Και αν δεν ισχυει, θα ανανεωθει μετά το μεταπτυχιακο σου.

Μα την έκοψα από μόνος μου την αναβολή γτ ηθελα να παρουσιαστω τωρα τον Νοεμβρη. Δεν περιμενα οτι θα με δεχτουν στο μεταπτυχιακο. Οποτε τωρα προτιμώ να σιγουρεψω την θέση μου στο μεταπτυχιακο (το οποίο απαιτει να περασω και το τελευταιο μου μαθημα στο προπτυχιακο).

Αρα τωρα θελω να παω να τους ζητησω αναβολη τουλάχιστον 3μηνη για να μπορεσω να κανω τα παραπανω. Αυτο ρωταω αν ειναι εφικτο να παρω αναβολη τωρα πια που μου εχει ερθει το χαρτι οτι παρουσιαζομαι Νοεμβρη...

didaskalo
01-11-10, 20:02
Θα πάρεις πολύ εύκολα μια τρίμηνη για "κοινωνικούς λόγους".Πιο συγκεκριμένα θα πάρεις απο την σχολή σου μια βεβαίωση οτι είσαι ακόμα φοιτητής,θα την καταθέσεις στην στρατολογία και τουλάχιστον την τρίμηνη θα στην χορηγήσουν την επόμενη μέρα.

humanious
01-11-10, 21:30
Αυτό σημαίνει οτι θα παρουσιαστώ τον Φλεβάρη ή θα λήξει η αναβολη τον Φλεβάρη και θα μπω τον Μάη?

iLLiCiT
01-11-10, 21:43
Αυτό σημαίνει οτι θα παρουσιαστώ τον Φλεβάρη ή θα λήξει η αναβολη τον Φλεβάρη και θα μπω τον Μάη?

Λογικά Μάη. Για την ΕΣΩ του Φλεβάρη η αναβολή θα έπρεπε να κοπεί μέχρι 1 Νοέμβρη. Εγώ τουλάχιστον που μπαίνω Φλεβάρη την έχω κόψει εδώ και 1 μήνα κοντά

Manolis_karas
01-11-10, 22:11
Τα παραπάνω είναι υποθέσεις, πήγαινε το γρηγορότερο, αύριο, στην στρατολογία και συζήτησε αναλύοντας καλά τι σε απασχολεί με κάποιον από εκεί, αν δεν πάρεις απάντηση που να σε ικανοποιεί ζήτησε να μιλήσεις και με τον διοικητή. Οι διατάξεις για τη στράτευση αλλάζουν τα τελευταία χρόνια πολύ συχνά.
Μπορεί βέβαια ο φάκελος σου να έχει ήδη φύγει από τη στρατολογία για τη μονάδα σου.

ntoremi
01-11-10, 22:13
Απλα μην πας τον Νοεμβρη. Μην κανεις τιποτα απολυτως. Τιποτα δεν θα συμβει. Κανε τις δουλειες σου και αποφασισε μετα, οταν σε βολευει. Κανενας δεν θα σε ενοχλησει, ειδικα για λιγους μηνες. Αλλους δεν τους εχουν ενοχλησει εδω και χρονια...

sdikr
01-11-10, 22:17
Απλα μην πας τον Νοεμβρη. Μην κανεις τιποτα απολυτως. Τιποτα δεν θα συμβει. Κανε τις δουλειες σου και αποφασισε μετα, οταν σε βολευει. Κανενας δεν θα σε ενοχλησει, ειδικα για λιγους μηνες. Αλλους δεν τους εχουν ενοχλησει εδω και χρονια...

Αυτό αν το κάνει, θα κηρυχτεί ανυπότακτος, θα έχει και φυλακή μετά, καλύτερα να κάνει ότι είναι να κάνει πριν την ημερομηνία παρουσίασης

ipo
01-11-10, 22:22
Επαυξάνω σε όσα ανέφερε ο Μανώλης. Γενικά είναι εύκολο να πάρεις ξανά αναβολή, αλλά πρέπει να ενημερώνεις για ΚΑΘΕ σου κατάσταση τη στρατολογία. Διαφορετικά θα βρεθείς με ποινή επιπλέον θητείας. Ξέρω πολλές τέτοιες περιπτώσεις, που αμέλησαν να ενημερώσουν τη στρατολογία (μερικές ώρες χρειάζεσαι μόνο) και βρέθηκαν να οφείλουν 3-6 μήνες επιπλέον θητεία (εξαγοράσιμη μεν, αλλά γιατί να δώσεις χρήματα που μπορείς να γλιτώσεις ενημερώνοντας; ).

KLG
02-11-10, 10:49
Αυτό αν το κάνει, θα κηρυχτεί ανυπότακτος, θα έχει και φυλακή μετά, καλύτερα να κάνει ότι είναι να κάνει πριν την ημερομηνία παρουσίασης

Είναι πριν ή μετα αφου τον βάλουν στο μηχανημα του Προκρουστη, μετα του κόψουν τα χερια και στο τελος θα τον πασαλείψουν με ψιχουλακια και τον ριξουν στην Κοτζια να τον φάνε τα περιστέρια?

ermis333
02-11-10, 11:10
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα φίλε, να πας στην στρατολογία να τους εξηγήσεις, μαζί με μια βεβαίωση ότι είσαι φοιτητής ακόμα.

Εδώ μετά από 5 μήνες μέσα στο στρατό παίρνανε άτομα αναβολή, είναι εύκολο να πάρεις μην φοβάσαι τίποτα.

sdikr
02-11-10, 11:40
Είναι πριν ή μετα αφου τον βάλουν στο μηχανημα του Προκρουστη, μετα του κόψουν τα χερια και στο τελος θα τον πασαλείψουν με ψιχουλακια και τον ριξουν στην Κοτζια να τον φάνε τα περιστέρια?

Δεν ξέρω, δεν δοκίμασα τέτοιο μηχάνημα,

humanious
02-11-10, 17:10
Πήγα σήμερα και κατέθεσα τα χαρτιά. Βεβαίωση σχολής και υπεύθηνη δήλωση που περιγράφω το λογο αναβολής. Μου είπαν οτι θα εξεταστεί από το πρώτο γραφείο ή κάτι τέτοιο και θα με πάρουν τηλ να μου πουν αν γίνεται δεκτό το αίτημα.
Ελπίζω να γίνει δεκτό με βάση και τα λεγόμενά σας διαφορετικά bye bye μεταπτυχιακό!!

mrsaccess
02-11-10, 17:19
Αν δεν γίνει προχώρησε στο μέτρο έκτακτης ανάγκης του να μην παρουσιαστείς. Το πιο πιθανό είναι πως όταν παρουσιαστείς θα σου σβήσουν όποια ποινή υπάρχει (νομίζω 6 μήνες εξαγοράσιμοι) λόγω καλής διαγωγής.

Δεν υπάρχει λόγος να χαλάσεις τη ζωή σου όπως την έχει προγραμματίσει για το στρατό.

doctor_667
02-11-10, 18:26
Σόρι κιόλας, αλλά το μεταπτυχιακό πως θα το παρακολουθήσεις αν πάρεις μόνο 3 μήνες αναβολή;

konc
02-11-10, 19:11
Θα στην δώσουν την αναβολή αλλά και μην στη δώσουν, ΜΗΝ παρατήσεις τις σπουδές σου για το καρναβάλι. Βρες έναν γιατρό, πάρε κάποιο άλλο χαρτί, παρακάλεσε ανθρώπινα σε προσωπική επαφή τον υπέθυνο στο 1ο γραφείο, επικαλέσου οικονομικά προβλήματα στο σπίτι σου, ότι μπορείς να φανταστείς για να μην πας. Όπως σου είπαν όλοι, δίνουν πολύ εύκολα τρίμηνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους. Επέμενε με όλους τους τρόπους, ζητάς κάτι καθημερινό, κάτι πολύ απλό, μην σε παραμυθιάσει κανένας καραβανάς εκειμέσα..

humanious
02-11-10, 19:35
Σόρι κιόλας, αλλά το μεταπτυχιακό πως θα το παρακολουθήσεις αν πάρεις μόνο 3 μήνες αναβολή;

Πρώτα απ'ολα το βασικό ειναι να δώσω την χαριστική εξέταση για το τελευταίο μου μάθημα στο προπτυχιακό που έχει οριστεί στις 23/11. Αν το περάσω το μάθημα παίρνω πτυχίο και επομένως μπορώ πλέον να γραφτώ στο μεταπτυχιακό χωρίς πρόβλημα. Αν εμπαινα στρατο τοτε έχανα την εξέταση αυτή και έχανα και την θέση στο μεταπτυχιακό.

Στην περίπτωση λοιπόν που δεν θα μπω και που θα γραφτώ τελικά στο μεταπτυχιακό παρακολουθώ κανονικοτατα το 1ο εξάμηνο δινω και την εξεταστική, χάνω το 2ο εξαμηνο λογω στρατού και συνεχίζω στο 3ο εξαμηνο τον Οκτώβρη του 2011 που θα κοντεύω να απολυθώ...

ntoremi
02-11-10, 20:50
Πρώτα απ'ολα το βασικό ειναι να δώσω την χαριστική εξέταση για το τελευταίο μου μάθημα στο προπτυχιακό που έχει οριστεί στις 23/11. Αν το περάσω το μάθημα παίρνω πτυχίο και επομένως μπορώ πλέον να γραφτώ στο μεταπτυχιακό χωρίς πρόβλημα. Αν εμπαινα στρατο τοτε έχανα την εξέταση αυτή και έχανα και την θέση στο μεταπτυχιακό.

Στην περίπτωση λοιπόν που δεν θα μπω και που θα γραφτώ τελικά στο μεταπτυχιακό παρακολουθώ κανονικοτατα το 1ο εξάμηνο δινω και την εξεταστική, χάνω το 2ο εξαμηνο λογω στρατού και συνεχίζω στο 3ο εξαμηνο τον Οκτώβρη του 2011 που θα κοντεύω να απολυθώ...

Γιατι να τα κανεις ολα αυτα τα κουλα; Γιατι δεν παιρνεις αναβολη μεταπτυχιακου;;

humanious
02-11-10, 22:15
Γιατι να τα κανεις ολα αυτα τα κουλα; Γιατι δεν παιρνεις αναβολη μεταπτυχιακου;;

Γιατί για να μπορώ να πάρω αναβολή μεταπτυχιακού θα πρέπει να είμαι κανονικά γραμμένος στο μεταπτυχιακό. Για να είμαι κανονικά γραμμένος στο μεταπτυχιακό θα πρέπει να εχω πτυχίο απο το προπτυχιακο το οποίο θα μπορω να το έχω μετά τις 23/11 που θα δινω και το τελευταιο μου μαθημα. Δλδ μετα την ημερομηνια κατάταξης 16/11 που μου εχει ηδη ερθει. Αρα δεν μπορω να ζητησω αναβολη μεταπτυχιακου ασε που δεν ξερω αν μπορω να πάρω γιατί είμαι ηδη 27...

Manolis_karas
02-11-10, 22:22
Αν δεν γίνει προχώρησε στο μέτρο έκτακτης ανάγκης του να μην παρουσιαστείς. Το πιο πιθανό είναι πως όταν παρουσιαστείς θα σου σβήσουν όποια ποινή υπάρχει (νομίζω 6 μήνες εξαγοράσιμοι) λόγω καλής διαγωγής.

Δεν υπάρχει λόγος να χαλάσεις τη ζωή σου όπως την έχει προγραμματίσει για το στρατό.
Οι ποινή σε ανυπότακτο, των εξαγοράσιμων μηνών υπηρεσίας στον στρατό, επιβάλετε από το στρατοδικείο εφ όσον δεν υπάρχει δόλος, αν υπάρχει δόλος τότε; και αν σβήνεται, σβήνεται πάλι από το στρατοδικείο ή από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

mrsaccess
02-11-10, 22:33
Προσωπικά είχα δύο άτομα στη σειρά μου που είχαν κυρηχθεί ανυπότακτοι (εσωτερικού), ο ένας μάλιστα για πολλά χρόνια, ήταν τόσο μεγάλος πλέον που έκανε μόνο τη βασική και μπορούσε να εξαγοράσει την υπόλοιπη. Για αυτούς τους δύο λοιπόν, το γεγονός πως παρουσιάστηκαν από μόνοι τους ήταν αρκετό για να διαγραφούν αυτές οι ποινές.

Βρήκα και αυτό: http://www.thiteia.org/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=57

Manolis_karas
02-11-10, 22:47
Εκτός από ανυπότακτους κυκλοφορούν ελεύθεροι και άλλοι πολλοί, π.χ. δραπέτες, φυλακισμένοι που παραβίασαν την άδεια τους, φυγόδικοι κλπ. Βέβαια δεν είναι το ίδιο.
Τελικά είναι θέμα προσωπικό, εγώ δεν θα ρίσκαρα.

Link
02-11-10, 23:04
Αυτο το thread δειχνει για αλλη μια φορα οτι η Ελλαδα τρωει τα παιδια της. Να δουμε ποτε θα μπει τελος στον παραλογισμο που λεγεται θητεια στον ελληνικο στρατο...
Παντως φιλε ειναι κριμα να μην πας για το μεταπτυχιακο λογω του στρατου. Να χασεις γνωση για το καρναβαλι, οπως ειπε ενας φιλος παραπανω. Ελλαδαρα...

humanious
03-11-10, 02:30
Αυτο το thread δειχνει για αλλη μια φορα οτι η Ελλαδα τρωει τα παιδια της. Να δουμε ποτε θα μπει τελος στον παραλογισμο που λεγεται θητεια στον ελληνικο στρατο...
Παντως φιλε ειναι κριμα να μην πας για το μεταπτυχιακο λογω του στρατου. Να χασεις γνωση για το καρναβαλι, οπως ειπε ενας φιλος παραπανω. Ελλαδαρα...

Προφανώς και δεν πρόκειται να αφήσω να συμβεί κάτι τέτοιο...
Ακόμα κ αν μου πουν οτι δεν γίνεται δεκτή η αναβολή ναι μεν δεν θα ρισκάρω με μια ανυποταξία αλλά θα κάνω οτι περνάει απ το χέρι μου για να τους πείσω. Αν και δε νομίζω οτι θα έχω τέτοιο θέμα.
Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό για εμένα είναι πολύ σημαντικό εκτός για το οτι είναι ακριβώς αυτό που θέλω να κάνω αλλά και γιατί είναι δωρεάν πράγμα πολύ βασικό. Έγινα δεκτός φέτος δεν ξέρω αν θα μπορω να γίνω και του χρόνου οπότε δεν το χαραμίζω για ένα στρατιωτικό...

ntoremi
03-11-10, 02:45
Αν δεν παρεις 3μηνη αναβολη για κοινωνικους λογους, μπορεις παντα να ζητησεις και να παρεις αναβολη υγειας (λεγοντας λιγα αθωα ψεματακια).
Μην διανοηθεις να χαραμισεις μορφωση/εξελιξη/προοδο για χαρη του στρατου.

alekan
03-11-10, 09:18
Εγω θα βγω λιγο οφ, λεγοντας οτι ο καθηγηταρας που για μισο βαθμο δεν σε ειχε περασει,ειναι καραγκιοζμπερντες, για να μην πω τιποτα αλλο κ με αναλαβει η sdikrnet...

nadd666
03-11-10, 09:29
Βασικα δεν υπαρχει αναβολη μεταπτυχιακου,αλλα μονο διδακτορικου (ως 31 χρονων).Κατα την προηγουμενη σου αναβολη (εως τα 28 χρονια) επρεπε να ειχεις κανει το μεταπτυχιακο.Τωρα παιρνεις αναβολη 3μηνη για κοινωνικους λογους.Μετα θα πρεπει να βρεις ενα τροπο να τους πεισεις οτι θα εχεις τελειωσει το μεταπτυχιακο μεχρι τα 28 σου χρονια.

humanious
03-11-10, 11:02
Εγω θα βγω λιγο οφ, λεγοντας οτι ο καθηγηταρας που για μισο βαθμο δεν σε ειχε περασει,ειναι καραγκιοζμπερντες, για να μην πω τιποτα αλλο κ με αναλαβει η sdikrnet...

Μάθημα χωρισμενο στα δύο αλλα με ένα τελικό βαθμό. Το κάνουν δυο καθηγητές. Ο ένας για να το περάσεις θέλει 25/50 κ ο άλλος 20/50. Εγώ στον πρώτο έγραψα 40/50 και στον δεύτερο 15/50. Αρα με 55/100 λόγω 5 μονάδων του δεύτερου δε με περνάει...Αρα συνολικά με 5.5/10 και δεν παιρνάω ουτε καν 4.5 δλδ...
Για τον καθηγηταρά τα λόγια είναι λίγα!! Μίζες, πέσιμο σε κοριτσακια κλπ κλπ είναι στην καθημερινοτητα του. Κριμα που δεν εχω ωραια μπουτακια...
Είναι ψωνισμένος κάργα, ειμαι ο καλυτερος καθηγητης και δε συμαζευεται.


Βασικα δεν υπαρχει αναβολη μεταπτυχιακου,αλλα μονο διδακτορικου (ως 31 χρονων).Κατα την προηγουμενη σου αναβολη (εως τα 28 χρονια) επρεπε να ειχεις κανει το μεταπτυχιακο.Τωρα παιρνεις αναβολη 3μηνη για κοινωνικους λογους.Μετα θα πρεπει να βρεις ενα τροπο να τους πεισεις οτι θα εχεις τελειωσει το μεταπτυχιακο μεχρι τα 28 σου χρονια.

:oneup: Ισχύει...

tupolev
03-11-10, 11:41
Φίλε μου κάπου διάβαζα ότι για διάφορους λόγους παρουσιάζονται πάρα πολλά άτομα στην ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου και προσπαθούν να σπρώξουν κάποιους προς το Φλεβάρη για να μην έχουν προβλήματα χώρων κτλ. Οπότε αν επικαλεστείς και προσωπικούς λόγους άλλο που δεν θέλουν.

Τέλος αν τελικά θα πρέπει να καταταγείς, μπορείς να παρουσιαστείς στο κέντρο και να ζητήσεις αναβολή από εκεί. Σε λίγες μέρες θα σε διώξουν, Στο Στρατό Ξηράς που είχα παρουσιαστεί, από τις πρώτες ημέρες μας είχαν πει όσοι δεν μπορείτε, "δεν την παλεύετε", ζητήστε απλά αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Νομίζω όμως ότι ο ελάχιστος χρόνος αναβολής που δίνεται είναι 6 μήνες ή ένας χρόνος. Δεν μπορείς να τους πεις να ξανάρθω σε 3 μήνες.

Σε κάθε περίπτωση ξεκαθάρισε τα πράγματα και μην αφεθείς στη λύση δεν παρουσιάζομαι, δεν μου κάνουν τίποτα. Μπορεί να μπλέξεις.

mrsaccess
03-11-10, 14:40
Για την ακρίβεια η μικρότερη -πραγματική- αναβολή είναι μάλλον 9 μήνες. Γιατί ας πούμε πως παρουσιάζεσαι 15 Νοέμβρη και στις 16 Νοέμβρη παίρνεις αναβολή για 6 μήνες. Η αναβολή σου λήγει στις 16 Μαΐου, όταν δηλαδή θα έχει ήδη μπει η σειρά του Μαΐου οπότε πας για Αύγουστο. Έτσι την είχα πάθει και εγώ.

Λογικά όμως μπορείς να τη διακόψεις.

humanious
16-11-10, 15:44
Τλκ την πήρα την αναβολή μέχρι τον Φλεβάρη.

Παρουσιάζομαι δλδ τώρα πια τον Φλεβάρη...

ipo
16-11-10, 16:04
Καλή επιτυχία με το μάθημα λοιπόν!

humanious
16-11-10, 19:56
Καλή επιτυχία με το μάθημα λοιπόν!

Να σαι καλά!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.