PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεισμος?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

Spanos
22-02-08, 04:50
Ψαχνω μπας και βρω τη μελετη του Παπαζαχου σε ...διεθνες περιοδικο:hmm:... που αφορα κατι για το 2008 αλλα δεν...αν βρειτε κατι στειλτε

Yπάρχει το βιβλίο "Οι Σεισμοί της Ελλάδας" στον μπλέ-άσπρο τράκερ αν ψάχνεις αυτό. Βέβαια είναι το 1989 το βιβλίο

giannhs1984
22-02-08, 09:43
παλι κουνηθηκαμε..:rofl: τα ιδα και τα ιδα συνεχεια:rofl:

21century
22-02-08, 11:00
Χθες βραδυ ο κ. Τσελέντης μιλώντας στο www.radio936.gr και το BEST TV΄καθησύχασε τους Μεσσήνιους αναφέροντας για συνήθη μετασεισμική ακολουθία ωστόσο ζήτησε από το Νομάρχη και πρόεδρο της ΕΝΑΕ να εγκατασταθεί ένας σταθμός μέτρησης στα Στροφάδια τα οποία διοικητικά ανήκουν στη Ζάκυνθο. Και τούτο διότι επιθυμεί να ακούγεται η γη από το Ιόνιο καθως εκεί το δίκτυο σεισμογράφων είναι ελάχιστο. Εξάλλου ο κ. Τσελέντης επθυμεί- και καλά κάνει για εμάς- να έχει συνολική εικόνα των γειτονικών ρηγμάτων.

giannhs1984
22-02-08, 11:20
Χθες βραδυ ο κ. Τσελέντης μιλώντας στο www.radio936.gr (http://www.radio936.gr) και το BEST TV΄καθησύχασε τους Μεσσήνιους αναφέροντας για συνήθη μετασεισμική ακολουθία ωστόσο ζήτησε από το Νομάρχη και πρόεδρο της ΕΝΑΕ να εγκατασταθεί ένας σταθμός μέτρησης στα Στροφάδια τα οποία διοικητικά ανήκουν στη Ζάκυνθο. Και τούτο διότι επιθυμεί να ακούγεται η γη από το Ιόνιο καθως εκεί το δίκτυο σεισμογράφων είναι ελάχιστο. Εξάλλου ο κ. Τσελέντης επθυμεί- και καλά κάνει για εμάς- να έχει συνολική εικόνα των γειτονικών ρηγμάτων.
ε τι να λεμε τωρα.. ζηταει ο ενας και δεκα λενε οχι φυσικα θα μπει ενας σεισμογραφος γιατι περπανε τα χρονια και η φερραρι θελει συντηρηση//:shifty:

LOUKAS32
22-02-08, 13:14
παλι κουνηθηκαμε..:rofl: τα ιδα και τα ιδα συνεχεια:rofl:

ΠΟΤΕΕΕ? ωρα? μεγεθως?

Hengeo
22-02-08, 19:03
ΠΟΤΕΕΕ? ωρα? μεγεθως?

4,9R, 6:57 τα ξημερώματα, ανατολικά της Ζακύνθου (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=875417&lngDtrID=244)

21century
22-02-08, 20:24
Πάντως δεν ξέρω γιατί υπάρχει μεγάλη κινητικότητα προς την πλευρά του Κορινθιακού Κόλπου τις τελευταίες ημέρες και με αφρμή τα όσοα είχε πει προ ημερώνστη 'Ζούγκλα' ο κ. Τσελέντης. Αν προσέξετε καλά τις δηλώσεις τους τότε θα καταλαβετε ότι μας εφιστουν την προσοχή για τους επόμενους μήνες..

LOUKAS32
22-02-08, 20:42
4,9R, 6:57 τα ξημερώματα, ανατολικά της Ζακύνθου (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=875417&lngDtrID=244)

ευχαριστωωωωωωωω

giannhs1984
23-02-08, 00:51
http://www.youtube.com/watch?v=4Y-62Ti5_6s

Νικαετός
23-02-08, 00:55
4,9R, 6:57 τα ξημερώματα, ανατολικά της Ζακύνθου (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=875417&lngDtrID=244)

Αυτόν τον είχα προβλέψει...

(Και χωρίς να είμαι σεισμολόγος)


@ giannis ηρέμησε και προσπάθησε να σκεφθείς κάτι άλλο. Αν είναι να έλθει θα έλθει. Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα ούτε για να τον αποφύγουμε, ούτε για να γλυτώσουμε...

giannhs1984
23-02-08, 00:59
Αυτόν τον είχα προβλέψει...

(Και χωρίς να είμαι σεισμολόγος)


@ giannis ηρέμησε και προσπάθησε να σκεφθείς κάτι άλλο. Αν είναι να έλθει θα έλθει. Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα ούτε για να τον αποφύγουμε, ούτε για να γλυτώσουμε...
οχι βασικα σαν παραδειγμα το εβαλα για το τι δεν πρεπει να κανουμε..
http://www.youtube.com/watch?v=6yZAaqT0v4s
εδω ομως βλεπουμε σε μια χωρα οπου ο σεισμος ειναι το καλημερα αυτοι ειναι σαν να μην τοννιωθουν καν:rofl:

kelskl
23-02-08, 06:51
Βασικά όλη αυτή την ώρα που διάβαζα τα παραπάνω ποστς σκεφτόμουν αν πρέπει τελικά να πω όσα άκουσα την Πέμπτη και την Παρασκευή από γνωστό-γνωστού, αλλά ταυτόχρονα φοβάμαι ότι σε περίπτωση που όσα άκουσα είναι ράδιο αρβύλλα -και μακάρι να είναι, που μάλλον μούφα θα είναι τελικά- θα φάω κράξιμο - και δικαιολογημένα. Anyway, εγώ θα τα πω και αμαρτίαν ουκ έχω... Πάνω απ'όλα να σκεφτείτε ότι η πιθανότητα ότι τα όσα άκουσα είναι μούφες παίζει πολύ, αφού είναι από γνωστό γνωστού γνωστού... Οπότε ας μην αντιμετωπίσουμε το παρακάτω ιδιαίτερα στα σοβαρά. Με πήρε λοιπόν τηλέφωνο ο κολητός μου την περασμένη Πέμπτη, ο οποίος έμαθε από κάποιον συγγενή ενός φίλου του, ο οποίος συγγενής δουλεύει στη νομαρχία Κορίνθου, ότι η νομαρχία Κορίνθου έχει παραλάβει πρόσφατα αντίσκηνα και ότι δυνάμεις των ΕΜΑΚ έχουν μεταφερθεί προληπτικά εκεί. Επίσης, χθες Παρασκευή ο ίδιος μου είπε ότι έμαθε επιπλέον- από την ίδια πηγή- ότι την περασμένη Τετάρτη επιστήμονες του ΒΑΝ εγκατέστησαν μηχανήματα κοντά στη θάλασσα στην περιοχή της Ελευσίνας. Περιμένουν μάλιστα το συμβάν να γίνει και μέσα σε αυτό το Σ/Κ. Και ας δεχτούμε ότι τα προληπτικά μέτρα ΟΚ καλώς τα παίρνουν. Το ότι περιμένουν κάτι μέσα στο Σ/Κ, όμως, μου κάνει μάλλον για τραβηγμένο σενάριο. Τώρα δεν ξέρω αν έκανα καλά γιατί είναι κάτι που εγώ δεν έχω διασταυρώσει αν ισχύει ούτε ξέρω τα άτομα που το διέδωσαν-πέραν του κολητού μου που και αυτός ό,τι άκουσε είπε. Αν ο καθένας, βέβαια, τώρα αρχίσει και φλυαρεί σχετικά με το τι άκουσε, ζήτω που καήκαμε...Anyway, ας πούμε ότι αυτά είναι κάποια από τις παραφιλολογίες που ακούγονται τις τελευταίες μέρες.

Νικαετός
23-02-08, 10:33
Και εγώ άκουσα από γνωστό, γνωστού ότι αύριο θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία. Μου είπε και μια σειρά από καλούς λόγους. (Έχει και επικοινωνία με τον Ύψιστο). Πήγε μάλιστα και κοινώνησε ώστε να είναι έτοιμος...

Πού έβαλαν τα μηχανήματα> Στην θάλασσα? Μάλιστα. Από την ελευσίνα? Ξανά μάλιστα. Επομένως αν (αν λέμε) γίνει σεισμός από τον Ευβοϊκό μεριά, τι θα πούμε, πως τον είχαν προβλέψει? Και ανακοίνωσαν ότι περιμένουν μέσα στο ΣΚ..., είχαν ντουντούκες και φώναζαν μέσα από τη θάλασσα? :rofl:

Οκ, ας πούμε πως είναι αλήθεια. Όλα. So what? Να βγάλω τη φαμίλια έξω και να κοιμηθούμε σε αντίσκηνο? Όλο το ΣΚ? Να το κάνω. Και αν γίνει την Δευτέρα? Την Τρίτη? Πόσο να μείνω εκεί? Μέχρι να γίνει? Και αν γίνει τον Μάρτιο? Εκεί θα είμαι? Τον Απρίλιο?

Είπαμε τέτοιου είδους "προβλέψεις" δεν έχουν πρακτική αξία.

kelskl
23-02-08, 10:54
Χα, χα, τώρα που θ'ανοίξει και ο καιρός θα κάνουμε κι ένα χρωματάκι super που θα μένουμε έξω... Kαλό το χιουμοράκι δε λέω : ) : ) Αλλά δε θα αρχίσω τώρα να απολογούμαι για τα όσα έγραψα. Ούτε έχω σκοπό να φοβίσω κανέναν. Όπως προείπα, απλά αναφέρω τι κυκλοφορεί. Ο Έλληνας, εξάλλου, στα σενάρια είναι μανούλα. Ούτε εγώ πιστεύω, εννοείται, σε προφητείες και Κασσάνδρες, ούτε καν στη μεταφυσική. Συνήθως, εξάλλου, τα καλύτερα ή τα χειρότερα έρχονται όταν δεν τα περιμένει κανείς. Είναι γνωστό αυτό.

LOUKAS32
23-02-08, 11:11
Συνήθως, εξάλλου, τα καλύτερα ή τα χειρότερα έρχονται όταν δεν τα περιμένει κανείς. Είναι γνωστό αυτό.[/QUOTE]

εδω θα συμφωνισο και εγω, στην ΧΕΣΤΡΑ να μην ειμαι και επισης στον υπνο μου.....:twisted::twisted::twisted:

Νικαετός
23-02-08, 11:11
Όταν κάποιος ακούει τέτοια σενάρια, βάζει το μυαλό του να σκεφτεί αν έχουν βάση. Όταν τα μεταφέρει σε ένα δημόσιο φόρουμ, αυτό σημαίνει ότι σε κάποιο βαθμό τα ασπάζεται. ;) Δεν σηκώθηκες πρωί πρωί και είπες, τι να κάνω σήμερα, τι να κάνω ας γράψω μια φήμη που ΔΕΝ πιστεύω, έτσι για να περάσει η ώρα ;)

Σαφώς και δεν χρειάζεται να απολογηθείς. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός του μηνύματός μου. Απλά να τονίσω ακριβώς αυτό που αναφέρεις και εσύ στο μήνυμά σου. "Ο έλληνας στα σενάρια είναι μανούλα". Να επαναλάβω, πως αν γίνει σεισμός ισχυρός, πολύ απλά δεν μας σώζει τίποτα.

Φροντίστε μόνο να διαβάσετε όλοι σας (μας) τις οδηγίες ώστε να τις έχετε (έχουμε) πρόχειρες στο μυαλό μας. Ενημερώστε τα παιδιά σας για το τι πρέπει και το τι ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε κατά την διάρκεια και αμέσως μετά από έναν σεισμό και παρακαλάτε να μην γίνει...Άλλο τίποτα δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε. :(

opener
23-02-08, 11:49
Χα, χα, τώρα που θ'ανοίξει και ο καιρός θα κάνουμε κι ένα χρωματάκι super που θα μένουμε έξω... Kαλό το χιουμοράκι δε λέω : ) : ) Αλλά δε θα αρχίσω τώρα να απολογούμαι για τα όσα έγραψα. Ούτε έχω σκοπό να φοβίσω κανέναν. Όπως προείπα, απλά αναφέρω τι κυκλοφορεί. Ο Έλληνας, εξάλλου, στα σενάρια είναι μανούλα. Ούτε εγώ πιστεύω, εννοείται, σε προφητείες και Κασσάνδρες, ούτε καν στη μεταφυσική. Συνήθως, εξάλλου, τα καλύτερα ή τα χειρότερα έρχονται όταν δεν τα περιμένει κανείς. Είναι γνωστό αυτό.

Και εγω συμφωνω με αυτα που σου εγραψε ο Νικαετος.
Αφου γραφεις τωρα τα παραπανω, δεν βρισκω τι νοημα ειχε το πρωτο σου μηνυμα (αναπαραγωγη φημων), οι σεισμοι νομιζω οτι ειναι κατι σοβαρο (ισως μονο για μενα και μερικους ακομη) και παντα κατα την γνωμη μου, δεν προσφερονται για κατι τετοια, ουτε για αστειακια.

lazar
23-02-08, 12:02
Όταν κάποιος ακούει τέτοια σενάρια, βάζει το μυαλό του να σκεφτεί αν έχουν βάση. Όταν τα μεταφέρει σε ένα δημόσιο φόρουμ, αυτό σημαίνει ότι σε κάποιο βαθμό τα ασπάζεται. ;) Δεν σηκώθηκες πρωί πρωί και είπες, τι να κάνω σήμερα, τι να κάνω ας γράψω μια φήμη που ΔΕΝ πιστεύω, έτσι για να περάσει η ώρα ;)

Ελα τώρα, το φορουμ είναι το καφενείο της γειτονιάς. Δεν είναι η Πανεπιστημιακή διάλεξη (που στην Ελλάδα κι αυτή καφενείο εχει καταντήσει - άλλο θέμα όμως)

giannhs1984
23-02-08, 12:10
Όταν κάποιος ακούει τέτοια σενάρια, βάζει το μυαλό του να σκεφτεί αν έχουν βάση. Όταν τα μεταφέρει σε ένα δημόσιο φόρουμ, αυτό σημαίνει ότι σε κάποιο βαθμό τα ασπάζεται. ;) Δεν σηκώθηκες πρωί πρωί και είπες, τι να κάνω σήμερα, τι να κάνω ας γράψω μια φήμη που ΔΕΝ πιστεύω, έτσι για να περάσει η ώρα ;)

Σαφώς και δεν χρειάζεται να απολογηθείς. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός του μηνύματός μου. Απλά να τονίσω ακριβώς αυτό που αναφέρεις και εσύ στο μήνυμά σου. "Ο έλληνας στα σενάρια είναι μανούλα". Να επαναλάβω, πως αν γίνει σεισμός ισχυρός, πολύ απλά δεν μας σώζει τίποτα.

Φροντίστε μόνο να διαβάσετε όλοι σας (μας) τις οδηγίες ώστε να τις έχετε (έχουμε) πρόχειρες στο μυαλό μας. Ενημερώστε τα παιδιά σας για το τι πρέπει και το τι ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε κατά την διάρκεια και αμέσως μετά από έναν σεισμό και παρακαλάτε να μην γίνει...Άλλο τίποτα δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε. :(
ναι πως..
οτι και να πεις σε ατομα που φοβουνται μολις νιωσουν σεισμο θα τρεξουν οπου βρουν μεχρι να τους πεταχτει τιποτα στο κεφαλι και πεσουν ξεροι κατω:rofl:

maxcp
23-02-08, 13:08
στην κορινθια εχουν βγαλει βρωμα για 6-8 ριχτερ κ τσουναμι :rofl:
ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ,ετσι λενε μεταξυ τους,υπαρχει ατη η βρωμα(σε τοπικα μεσα,ακομα κ σε Blogs)
μεχρι κ το pressgrεγραψε για τις φημες..
νομιζω οτι αυτα μονο καλο δεν κανουν..δεν λεω,αν υπαρχει κατι,να βγουν οι επιστημονες να προειδοποιησουν,αλλα με ραδιο αρβυλα φερνεις σε κατασταση τρελας τον κοσμο..

giannhs1984
23-02-08, 13:18
στην κορινθια εχουν βγαλει βρωμα για 6-8 ριχτερ κ τσουναμι :rofl:
ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ,ετσι λενε μεταξυ τους,υπαρχει ατη η βρωμα(σε τοπικα μεσα,ακομα κ σε Blogs)
μεχρι κ το pressgrεγραψε για τις φημες..
νομιζω οτι αυτα μονο καλο δεν κανουν..δεν λεω,αν υπαρχει κατι,να βγουν οι επιστημονες να προειδοποιησουν,αλλα με ραδιο αρβυλα φερνεις σε κατασταση τρελας τον κοσμο..
το οτι μπορει να δωσει τετοιο σεισμο μπορει αλλωστε το εχουν πει ολοι οι "επιστημονες" του στυλ παπαζαχος κτλ..και ειδικα εφοσον εχει και το βαθος για τσουναμι θα παει πακετο :rofl:
δεν ειναι κανεις σε θεση να βγει και να πει ναι θα γινει σεισμος αλλωστε εχεις και το ρισκο μετα..

manoulamou
23-02-08, 13:35
Καλλιο γαϊδουροδενε παρα γαϊδουρoγυρευε:
Τουτεστιν ας εκπαιδευσει πλεον το κρατος τους πολιτες του ξεκινωντας απο τους μικρους μαθητες
πως δεν φτανει να καθομαστε κατω απ τις πορτες ή να χωνομαστε στα τραπεζια για να γλυτωσουμε
μην μας πεσει το ταβανι στο κεφαλι!!!
Επιτελους ας μαθουμε πώς να ζουμε με τους σεισμους σ αυτη την χωρα:
http://www.civilprotection.gr/instruction_earthquake.htm
Ας παψουμε να χτιζουμε όπου και όπως μας κατεβει και
ας μην τρεχουμε στα ΙΧ μας αμεσως μετα προς τις παραλιες :nono:
πηζοντας τους δρομους και εμποδιζοντας τις δυναμεις πρωτης αναγκης
να φτασουν στον προορισμο τους...

maxcp
23-02-08, 13:55
πολυ καλο αυτο το site μανουλαμου..
παντως στο σχολειο μας λεγαν καθε χρονο τι πρεπει να κανουμε σε τετοιες περιπτωσεις..
βεβαια ακομα πολλοι δεν τα εφαρμοζουν κ ας τα ξερουν,βεβαια πανω στον πανικο ο αλλος τα κανει αλλα οπως κ να εχει,παντως εχεις δικιο σε οσα λες..

opener
23-02-08, 14:01
.. μεχρι κ το pressgrεγραψε για τις φημες..

aka Greek AP/Reuters.

giannhs1984
23-02-08, 14:10
Καλλιο γαϊδουροδενε παρα γαϊδουρoγυρευε:
Τουτεστιν ας εκπαιδευσει πλεον το κρατος τους πολιτες του ξεκινωντας απο τους μικρους μαθητες
πως δεν φτανει να καθομαστε κατω απ τις πορτες ή να χωνομαστε στα τραπεζια για να γλυτωσουμε
μην μας πεσει το ταβανι στο κεφαλι!!!
Επιτελους ας μαθουμε πώς να ζουμε με τους σεισμους σ αυτη την χωρα:
http://www.civilprotection.gr/instruction_earthquake.htm
Ας παψουμε να χτιζουμε όπου και όπως μας κατεβει και
ας μην τρεχουμε στα ΙΧ μας αμεσως μετα προς τις παραλιες :nono:
πηζοντας τους δρομους και εμποδιζοντας τις δυναμεις πρωτης αναγκης
να φτασουν στον προορισμο τους...
εγω λεω οτι μαλλον ειναι καλυτερα να βγαλεις αυτοτο site διοτι μονο χρησιμο δεν ειναι..
το να λεει "Κάτω από ανθεκτικά γραφεία ή τραπέζια." ειναι τουλαχιστον αυκτονονια..(ολοι ξερουμε οτι ΔΕΝ παμε κατω απο τραπεζια διοτι πως να το κανουμε το 80% των σπιτιων δεν ειναι σωστα οικοδομημενα και εχουν αυξημενο ποσοστο να πεσουν και αν γινει αυτο ενα τραπεζι δεν σε σωσει απο χιλιαδες τονους τσιμεντο..
δεν λειι οτι δεν πρεπει να πας κατω απο την κασα της πορτας αλλα στις γωνιες της εκαστοτε κεντρικης κολονας του σπιτιου
ουτε λεει οτι δεν παμε προς τα κατω σε πολυκατοικια αλλα στην ταρατσα..:rolleyes::rolleyes:

manoulamou
23-02-08, 15:38
Εσυ τι προτεινεις να κανουμε αντι αυτων που δεν θεωρεις σωστα
απο το παραπανω (υποτιθεται) απολυτα υπευθυνο κρατικο site???
Επισης εαν ξερεις ενα καλυτερο feel free να το αναφερεις, ιδιως εαν ειναι ελληνικο!
Οσο περισσοτερα ξερουμε τοσο καλυτερα προφυλαγομαστε...
:)

Νικαετός
23-02-08, 18:26
το να λεει "Κάτω από ανθεκτικά γραφεία ή τραπέζια." ειναι τουλαχιστον αυκτονονια..(ολοι ξερουμε οτι ΔΕΝ παμε κατω απο τραπεζια διοτι πως να το κανουμε το 80% των σπιτιων δεν ειναι σωστα

Στην διάρκεια του σεισμού όσο και αν σου φαίνεται περίεργο, αυτό ακριβώς κάνουμε. ;)

Δεν είναι να μην πέσει το σπίτι, αλλά οι σοβάδες, έπιπλα, γιαλικά και βάλε... ;)

giannhs1984
23-02-08, 20:18
Στην διάρκεια του σεισμού όσο και αν σου φαίνεται περίεργο, αυτό ακριβώς κάνουμε. ;)

Δεν είναι να μην πέσει το σπίτι, αλλά οι σοβάδες, έπιπλα, γιαλικά και βάλε... ;)
ναι σαφως δεν λεω αλλα ιδεα πισω απο αυτο ηταν να σε προστατεψουν τα θρανια οχι το θρανιο..(λες και αμα πεσει ενα ταβανι που ζυγιζει ενας θεος ξερει ποσο τα θρανια θα σε σωσουν..)

ψαχνω τα λινκς να δειτε μια διοτι αυτα που εχω σε pdf


***********************
το βρηκα
http://pubs.usgs.gov/gip/2007/41/gip41.pdf

απο αμερικαη μερια φυσικα και καλυτερα ενημερωμενο..

Νικαετός
23-02-08, 20:21
ναι σαφως δεν λεω αλλα ιδεα πισω απο αυτο ηταν να σε προστατεψουν τα θρανια οχι το θρανιο..(λες και αμα πεσει ενα ταβανι που ζυγιζει ενας θεος ξερει ποσο τα θρανια θα σε σωσουν..)

ψαχνω τα λινκς να δειτε μια διοτι αυτα που εχω σε pdf

Δεν πιστεύω να ψάχνεις ένα δήθεν mail, κάποιου που ισχυρίζεται πως είναι αρχηγός της αμερικανικής ΕΜΑΚ ? :whistle::whistle:

giannhs1984
23-02-08, 20:25
Δεν πιστεύω να ψάχνεις ένα δήθεν mail, κάποιου που ισχυρίζεται πως είναι αρχηγός της αμερικανικής ΕΜΑΚ ? :whistle::whistle:
οχι καμια σχεση ουτε που εχω ακουσει για τετοιο mail

andreasp
23-02-08, 21:59
Βασικά όλη αυτή την ώρα που διάβαζα τα παραπάνω ποστς σκεφτόμουν αν πρέπει τελικά να πω όσα άκουσα την Πέμπτη και την Παρασκευή από γνωστό-γνωστού, αλλά ταυτόχρονα φοβάμαι ότι σε περίπτωση που όσα άκουσα είναι ράδιο αρβύλλα -και μακάρι να είναι, που μάλλον μούφα θα είναι τελικά- θα φάω κράξιμο - και δικαιολογημένα. Anyway, εγώ θα τα πω και αμαρτίαν ουκ έχω... Πάνω απ'όλα να σκεφτείτε ότι η πιθανότητα ότι τα όσα άκουσα είναι μούφες παίζει πολύ, αφού είναι από γνωστό γνωστού γνωστού... Οπότε ας μην αντιμετωπίσουμε το παρακάτω ιδιαίτερα στα σοβαρά. Με πήρε λοιπόν τηλέφωνο ο κολητός μου την περασμένη Πέμπτη, ο οποίος έμαθε από κάποιον συγγενή ενός φίλου του, ο οποίος συγγενής δουλεύει στη νομαρχία Κορίνθου, ότι η νομαρχία Κορίνθου έχει παραλάβει πρόσφατα αντίσκηνα και ότι δυνάμεις των ΕΜΑΚ έχουν μεταφερθεί προληπτικά εκεί. Επίσης, χθες Παρασκευή ο ίδιος μου είπε ότι έμαθε επιπλέον- από την ίδια πηγή- ότι την περασμένη Τετάρτη επιστήμονες του ΒΑΝ εγκατέστησαν μηχανήματα κοντά στη θάλασσα στην περιοχή της Ελευσίνας. Περιμένουν μάλιστα το συμβάν να γίνει και μέσα σε αυτό το Σ/Κ. Και ας δεχτούμε ότι τα προληπτικά μέτρα ΟΚ καλώς τα παίρνουν. Το ότι περιμένουν κάτι μέσα στο Σ/Κ, όμως, μου κάνει μάλλον για τραβηγμένο σενάριο. Τώρα δεν ξέρω αν έκανα καλά γιατί είναι κάτι που εγώ δεν έχω διασταυρώσει αν ισχύει ούτε ξέρω τα άτομα που το διέδωσαν-πέραν του κολητού μου που και αυτός ό,τι άκουσε είπε. Αν ο καθένας, βέβαια, τώρα αρχίσει και φλυαρεί σχετικά με το τι άκουσε, ζήτω που καήκαμε...Anyway, ας πούμε ότι αυτά είναι κάποια από τις παραφιλολογίες που ακούγονται τις τελευταίες μέρες.

Πάντως , σήμερα μου είπαν και εμένα, οτι έχουν συγκεντρωθεί , 30.000σκηνές στο Λουτράκι.
Η πηγή είναι έμπιστη!

LOUKAS32
23-02-08, 22:21
τελικα στον σεισμο τι κανουμε? τρεχουμε? τι κανουμε? εχουμε περιθοριο να τρεξουμε δεν νομιζω(:

manoulamou
23-02-08, 22:32
Μεχρι νεωτερας και εκτος του να φτιαχνουμε πιο γερα σπιτια
ο,τι λεει η γενικη γραμματεια πολιτικης προστασιας (http://www.civilprotection.gr/instruction_earthquake.htm)...
Επισης καλου κακου δειτε τα αποσπάσματα από το άρθρο του Doug Copp στο "Triangle of Life",
επιμέλεια έκδοσης από τον Larry Linn του MAA Safety Committee, 13/4/04

Υποδείξεις για επιβίωση μετά από σεισμό

"Το όνομά μου είναι Doug Copp. Είμαι ο Αρχηγός Διάσωσης και Διευθυντής Καταστροφών της Αμερικανικής Ομάδας Διεθνούς Διάσωσης (American Rescue Team International, ARTI), μια από τις πιο έμπειρες ομάδες διάσωσης του κόσμου. Οι πληφορίες που περιέχονται σ'αυτό το άρθρο θα σώσουν ζωές στο ενδεχόμενο ενός σεισμού.
Το πρώτο κτίριο στο οποίο μπουσούλισα στα τέσσερα ήταν ένα σχολείο στη πόλη του Μεξικού κατά τη διάρκεια του σεισμού του 1985. Όλα τα παιδιά ήταν κάτω από τα θρανία. Όλα τα παιδιά κυριολεκτικά καταπλακωθήκανε σε σημείο ισοπέδωσης. Θα μπορούσαν να είχαν σωθεί άμα είχαν ξαπλώσει δίπλα στα θρανία κατα μήκος του διαδρόμου. Ήταν φρικτό, καθόλου αναπόφευκτο και αναρωτήθηκα γιατί τα παιδιά δεν ήταν στους διαδρόμους. Δεν ήξερα
εκείνη τη στιγμή ότι είχε δωθεί οδηγία στα παιδιά να κρυφτούν κάτω από οποιοδήποτε έπιπλο.
Απλά, όταν τα κτίρια γκρεμίζονται, το βάρος της οροφής που πέφτει πάνω στα διάφορα αντικείμενα ή έπιπλα ενός δωματίου συνθλίβει αυτά τα αντικείμενα, αφήνοντας κάποιο χώρο ή κενό δίπλα τους. Αυτός ο χώρος είναι αυτό που αποκαλώ "τρίγωνο της ζωής". Όσο μεγαλύτερο και δυνατότερο είναι το αντικείμενο, τόσο το λιγότερο θα συμπιεστεί. Όσο λιγότερο συμπιεστεί, τόσο μεγαλύτερο το κενό και τόσο μεγαλύτερη θα είναι η πιθανότητα ο άνθρωπος που χρησιμοποιεί το κενό αυτό για την ασφάλειά του να μη τραυματιστεί. Την
επόμενη φορά που θα δείτε κτίρια που έχουν καταρεύσει στην τηλεόραση,μετρείστε τα "τρίγωνα" που έχουν σχηματιστεί. Είναι παντού. Είναι το πιό κοινό σχήμα που θα δείτε στα γκρεμισμένα κτίρια. Είναι παντού.
ΔΕΚΑ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΠΟ ΣΕΙΣΜΟ
1. Σχεδόν όλοι που απλά "βουτούν και κρύβονται κάτω από κάτι" όταν καταρέει ένα κτίριο συνθλίβονται μέχρι θανάτου. Οι άνθρωποι που χώνονται κάτω από αντικείμενα, όπως θρανία ή αυτοκίνητα, συνθλίβονται.
2. Οι γάτες, τα σκυλιά και τα μωρά πολύ συχνά και φυσικά διπλώνουν το σώμα τους στην εμβρυακή θέση. Πρέπει να κάνετε και εσεις το ίδιο σε περίπτωση σεισμού. Είναι ένα φυσικό ένστικτο ασφάλειας και επιβίωσης. Μπορείτε να επιβιώσετε σε ένα μικρό κενό. Πηγαίνετε δίπλα σε ένα αντικείμενο, δίπλα σε ένα καναπέ, δίπλα σε ένα ογκώδες αντικείμενο που θα συμπιεστεί ελαφρά αλλά θα αφήσει ένα κενό δίπλα του.
3. Τα ξύλινα κτίρια είναι η ασφαλέστερη κατασκευή που μπορεί κανείς να βρεθεί κατά τη διάρκεια ενός σεισμού. Το ξύλο είναι ελαστικό και κινείται με τη δύναμη του σεισμού. Αν όντως ένα ξύλινο κτίριο καταρεύσει, δημιουργούνται μεγάλα κενά επιβίωσης. Επιπλέον, ένα ξύλινο κτίριο έχει λιγότερη συμπυκνωμένη μάζα όταν καταρεύσει. Τα κτίρια από τούβλα θα σπάσουν σε πολλά ατομικά τούβλα. Τα τούβλα αυτά θα προκαλέσουν πολλούς τραυματισμούς, αλλά λιγότερα πολτοποιημένα πτώματα σε σύγκριση με πλάκες από μπετόν.
4. Αν είστε ξαπλωμένος σε ένα κρεβάτι τη νύχτα και συμβεί σεισμός, απλά κυλείστε έξω από το κρεβάτι. Ένα ασφαλές κενό θα υπάρχει γύρω από το κρεβάτι. Τα ξενοδοχεία θα είναι σε θέση να πετύχουν ένα πολύ υψηλότερο ποσοστό επιβίωσης από σεισμό, απλά με το να αναρτήσουν μιά πινακίδα στο πίσω μέρος της πόρτας κάθε δωματίου, που να λέει στους ενοίκους να
ξαπλώσουν στο πάτωμα δίπλα στη βάση του κρεβατιού κατά τη διάρκεια ενός σεισμού.
5. Αν συμβεί ένας σεισμός και δεν μπορείτε εύκολα να ξεφύγετε με το να βγείτε έξω από τη πόρτα ή το παράθυρο, τότε ξαπλώστε κάτω και διπλώστε το σώμα σας στην εμβρυακή θέση δίπλα σε ένα καναπέ ή σε μιά μεγάλη καρέκλα.
6. Σχεδόν όλοι που πηγαίνουν κάτω από το κούφωμα της πόρτας όταν καταρέει το κτίριο, σκοτώνονται. Και αυτό γιατί αν κάθεστε κάτω από το κούφωμα και η πόρτα πέσει προς τα μπρός ή προς τα πίσω θα συνθλιβείτε από την οροφή από πάνω. Αν ή πόρτα πέσει προς τα πλάγια θα κοπείτε στη μέση από το κούφωμα. Και στις δύο περιπτώσεις θα σκοτωθείτε!
7. Ποτέ να μη πάτε στις σκάλες. Οι σκάλες έχουν διαφορετική ιδιοσυχνότητα (ταλαντώνονται διαφορετικά από το κεντρικό όγκο του κτιρίου). Οι σκάλες και το υπόλοιπο τμήμα του κτιρίου συνεχώς προσκρούουν μεταξύ τους μέχρις ότου οι σκάλες διαλυθούν εκ θεμελίων.Οι άνθρωποι που πάνε στις σκάλες πριν λάβει χώρα η οριστική διάλυσή τους, ακρωτηριάζονται φρικτά από τα σκαλοπάτια της σκάλας τη στιγμή που αυτά διαλύονται. Ακόμα και αν το κτίριο
δεν καταρεύσει, μείνετε μακριά από τις σκάλες, καθόσον αυτές είναι από τα πιο πιθανά μέρη του κτιρίου να υποστούν βλάβες. Ακόμα και αν οι σκάλες δεν καταρεύσουν από το σεισμό, μπορεί να καταρεύσουν αργότερα από την υπερφόρτωσή τους από τον πανικόβλητο κόσμο που έχει στραφεί σ'αυτές για εκκένωση του κτιρίου. Οι σκάλες πρέπει πάντα να ελέγχονται για
καταλληλότητα μετά από σεισμό, ακόμα και αν το υπόλοιπο κτίριο δεν έχει υποστεί ζημιές.
8. Πηγαίνετε κοντά στους εξωτερικούς τοίχους του κτιρίου ή έξω από αυτούς αν είναι δυνατόν. Είναι πολύ καλύτερα να είστε κοντά στο εξωτερικό του κτιρίου παρά στο εσωτερικό. Όσο πιό μακριά είστε από την εξωτερική περίμετρο του κτιρίου, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα να μπλοκαριστεί η οδός διαφυγής σας.
9. Οι άνθρωποι που βρίσκονται μέσα στα οχήματά τους συνθλίβονται όταν ο δρόμος από πάνω (ανισόπεδοι δρόμοι) καταρεύσει σε περίπτωση σεισμού και καταπλακώσει τα οχήματά τους. Αυτό είναι ακριβώς αυτό που συνέβη με τις πλάκες ανάμεσα στα καταστρώματα στη λεωφόρο Nimitz. Τα θύματα του σεισμού του Σαν Φραντσίσκο μείναν όλα μέσα στα αυτοκίνητά τους. Σκοτώθηκαν όλοι. Θα μπορούσαν να είχαν σωθεί απλά με το να είχαν βγεί έξω και να είχαν καθήσει ή ξαπλώσει δίπλα στα οχήματά τους. Όλα τα καταπλακωμένα αυτοκίνητα είχαν κενά ύψους ενός μέτρου δίπλα τους, εκτός από εκείνα στα οποία οι κολώνες
από μπετόν είχαν πέσει εγκάρσια πάνω τους.
10. Ανακάλυψα, καθώς μπουσουλούσα μέσα σε γραφεία εφημερίδων που είχαν καταρεύσει, καθώς και σε άλλα γραφεία με πολύ χαρτικό υλικό, ότι το χαρτί δεν συμπιέζεται. Μεγάλα κενά δημιουργούνται γύρω από στοίβες από χαρτί."

ThanosD
23-02-08, 22:46
Επισης καλου κακου δειτε τα αποσπάσματα από το άρθρο του Doug Copp στο "Triangle of Life",
επιμέλεια έκδοσης από τον Larry Linn του MAA Safety Committee, 13/4/04


Σταματήστε pls να διαδίδετε αυτό το φούμαρο!

SyMpToM
23-02-08, 22:49
http://www.snopes.com/inboxer/household/triangle.asp ;)

Νικαετός
23-02-08, 23:02
Δεν πιστεύω να ψάχνεις ένα δήθεν mail, κάποιου που ισχυρίζεται πως είναι αρχηγός της αμερικανικής ΕΜΑΚ ? :whistle::whistle:


οχι καμια σχεση ουτε που εχω ακουσει για τετοιο mail


Επίσης καλου κακου δειτε τα αποσπάσματα από το άρθρο του Doug Copp στο "Triangle of Life",
επιμέλεια έκδοσης από τον Larry Linn του MAA Safety Committee, 13/4/04

Υποδείξεις για επιβίωση μετά από σεισμό

"Το όνομά μου είναι Doug Copp. Είμαι ο Αρχηγός Διάσωσης και Διευθυντής Καταστροφών της Αμερικανικής Ομάδας Διεθνούς Διάσωσης (American Rescue Team International, ARTI), μια από τις πιο έμπειρες ομάδες διάσωσης του κόσμου. Οι πληφορίες που περιέχονται σ'αυτό το άρθρο θα σώσουν ζωές στο ενδεχόμενο ενός σεισμού.
Το πρώτο κτίριο στο οποίο μπουσούλισα στα τέσσερα ήταν ένα σχολείο στη πόλη του Μεξικού κατά τη διάρκεια του σεισμού του 1985. Όλα τα παιδιά ήταν κάτω από τα θρανία. Όλα τα παιδιά κυριολεκτικά καταπλακωθήκανε σε σημείο ισοπέδωσης. Θα μπορούσαν να είχαν σωθεί άμα είχαν ξαπλώσει δίπλα στα θρανία κατα μήκος του διαδρόμου. Ήταν φρικτό, καθόλου αναπόφευκτο και αναρωτήθηκα γιατί τα παιδιά δεν ήταν στους διαδρόμους. Δεν ήξερα
εκείνη τη στιγμή ότι είχε δωθεί οδηγία στα παιδιά να κρυφτούν κάτω από οποιοδήποτε έπιπλο.
Απλά, όταν τα κτίρια γκρεμίζονται, το βάρος της οροφής που πέφτει πάνω στα διάφορα αντικείμενα ή έπιπλα ενός δωματίου συνθλίβει αυτά τα αντικείμενα, αφήνοντας κάποιο χώρο ή κενό δίπλα τους. Αυτός ο χώρος είναι αυτό που αποκαλώ "τρίγωνο της ζωής". Όσο μεγαλύτερο και δυνατότερο είναι το αντικείμενο, τόσο το λιγότερο θα συμπιεστεί. Όσο λιγότερο συμπιεστεί, τόσο μεγαλύτερο το κενό και τόσο μεγαλύτερη θα είναι η πιθανότητα ο άνθρωπος που χρησιμοποιεί το κενό αυτό για την ασφάλειά του να μη τραυματιστεί. Την
επόμενη φορά που θα δείτε κτίρια που έχουν καταρεύσει στην τηλεόραση,μετρείστε τα "τρίγωνα" που έχουν σχηματιστεί. Είναι παντού. Είναι το πιό κοινό σχήμα που θα δείτε στα γκρεμισμένα κτίρια. Είναι παντού.
ΔΕΚΑ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΠΟ ΣΕΙΣΜΟ
1. Σχεδόν όλοι που απλά "βουτούν και κρύβονται κάτω από κάτι" όταν καταρέει ένα κτίριο συνθλίβονται μέχρι θανάτου. Οι άνθρωποι που χώνονται κάτω από αντικείμενα, όπως θρανία ή αυτοκίνητα, συνθλίβονται.
2. Οι γάτες, τα σκυλιά και τα μωρά πολύ συχνά και φυσικά διπλώνουν το σώμα τους στην εμβρυακή θέση. Πρέπει να κάνετε και εσεις το ίδιο σε περίπτωση σεισμού. Είναι ένα φυσικό ένστικτο ασφάλειας και επιβίωσης. Μπορείτε να επιβιώσετε σε ένα μικρό κενό. Πηγαίνετε δίπλα σε ένα αντικείμενο, δίπλα σε ένα καναπέ, δίπλα σε ένα ογκώδες αντικείμενο που θα συμπιεστεί ελαφρά αλλά θα αφήσει ένα κενό δίπλα του.
3. Τα ξύλινα κτίρια είναι η ασφαλέστερη κατασκευή που μπορεί κανείς να βρεθεί κατά τη διάρκεια ενός σεισμού. Το ξύλο είναι ελαστικό και κινείται με τη δύναμη του σεισμού. Αν όντως ένα ξύλινο κτίριο καταρεύσει, δημιουργούνται μεγάλα κενά επιβίωσης. Επιπλέον, ένα ξύλινο κτίριο έχει λιγότερη συμπυκνωμένη μάζα όταν καταρεύσει. Τα κτίρια από τούβλα θα σπάσουν σε πολλά ατομικά τούβλα. Τα τούβλα αυτά θα προκαλέσουν πολλούς τραυματισμούς, αλλά λιγότερα πολτοποιημένα πτώματα σε σύγκριση με πλάκες από μπετόν.
4. Αν είστε ξαπλωμένος σε ένα κρεβάτι τη νύχτα και συμβεί σεισμός, απλά κυλείστε έξω από το κρεβάτι. Ένα ασφαλές κενό θα υπάρχει γύρω από το κρεβάτι. Τα ξενοδοχεία θα είναι σε θέση να πετύχουν ένα πολύ υψηλότερο ποσοστό επιβίωσης από σεισμό, απλά με το να αναρτήσουν μιά πινακίδα στο πίσω μέρος της πόρτας κάθε δωματίου, που να λέει στους ενοίκους να
ξαπλώσουν στο πάτωμα δίπλα στη βάση του κρεβατιού κατά τη διάρκεια ενός σεισμού.
5. Αν συμβεί ένας σεισμός και δεν μπορείτε εύκολα να ξεφύγετε με το να βγείτε έξω από τη πόρτα ή το παράθυρο, τότε ξαπλώστε κάτω και διπλώστε το σώμα σας στην εμβρυακή θέση δίπλα σε ένα καναπέ ή σε μιά μεγάλη καρέκλα.
6. Σχεδόν όλοι που πηγαίνουν κάτω από το κούφωμα της πόρτας όταν καταρέει το κτίριο, σκοτώνονται. Και αυτό γιατί αν κάθεστε κάτω από το κούφωμα και η πόρτα πέσει προς τα μπρός ή προς τα πίσω θα συνθλιβείτε από την οροφή από πάνω. Αν ή πόρτα πέσει προς τα πλάγια θα κοπείτε στη μέση από το κούφωμα. Και στις δύο περιπτώσεις θα σκοτωθείτε!
7. Ποτέ να μη πάτε στις σκάλες. Οι σκάλες έχουν διαφορετική ιδιοσυχνότητα (ταλαντώνονται διαφορετικά από το κεντρικό όγκο του κτιρίου). Οι σκάλες και το υπόλοιπο τμήμα του κτιρίου συνεχώς προσκρούουν μεταξύ τους μέχρις ότου οι σκάλες διαλυθούν εκ θεμελίων.Οι άνθρωποι που πάνε στις σκάλες πριν λάβει χώρα η οριστική διάλυσή τους, ακρωτηριάζονται φρικτά από τα σκαλοπάτια της σκάλας τη στιγμή που αυτά διαλύονται. Ακόμα και αν το κτίριο
δεν καταρεύσει, μείνετε μακριά από τις σκάλες, καθόσον αυτές είναι από τα πιο πιθανά μέρη του κτιρίου να υποστούν βλάβες. Ακόμα και αν οι σκάλες δεν καταρεύσουν από το σεισμό, μπορεί να καταρεύσουν αργότερα από την υπερφόρτωσή τους από τον πανικόβλητο κόσμο που έχει στραφεί σ'αυτές για εκκένωση του κτιρίου. Οι σκάλες πρέπει πάντα να ελέγχονται για
καταλληλότητα μετά από σεισμό, ακόμα και αν το υπόλοιπο κτίριο δεν έχει υποστεί ζημιές.
8. Πηγαίνετε κοντά στους εξωτερικούς τοίχους του κτιρίου ή έξω από αυτούς αν είναι δυνατόν. Είναι πολύ καλύτερα να είστε κοντά στο εξωτερικό του κτιρίου παρά στο εσωτερικό. Όσο πιό μακριά είστε από την εξωτερική περίμετρο του κτιρίου, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα να μπλοκαριστεί η οδός διαφυγής σας.
9. Οι άνθρωποι που βρίσκονται μέσα στα οχήματά τους συνθλίβονται όταν ο δρόμος από πάνω (ανισόπεδοι δρόμοι) καταρεύσει σε περίπτωση σεισμού και καταπλακώσει τα οχήματά τους. Αυτό είναι ακριβώς αυτό που συνέβη με τις πλάκες ανάμεσα στα καταστρώματα στη λεωφόρο Nimitz. Τα θύματα του σεισμού του Σαν Φραντσίσκο μείναν όλα μέσα στα αυτοκίνητά τους. Σκοτώθηκαν όλοι. Θα μπορούσαν να είχαν σωθεί απλά με το να είχαν βγεί έξω και να είχαν καθήσει ή ξαπλώσει δίπλα στα οχήματά τους. Όλα τα καταπλακωμένα αυτοκίνητα είχαν κενά ύψους ενός μέτρου δίπλα τους, εκτός από εκείνα στα οποία οι κολώνες
από μπετόν είχαν πέσει εγκάρσια πάνω τους.
10. Ανακάλυψα, καθώς μπουσουλούσα μέσα σε γραφεία εφημερίδων που είχαν καταρεύσει, καθώς και σε άλλα γραφεία με πολύ χαρτικό υλικό, ότι το χαρτί δεν συμπιέζεται. Μεγάλα κενά δημιουργούνται γύρω από στοίβες από χαρτί."


:whistle::whistle::whistle::whistle:

manoulamou
23-02-08, 23:09
Δεν κανει κακο να συγκρινουμε πηγες πραγματικα αξιοπιστες, με αυτες δηθεν ειδικων...
Γιατι καποιος αμφισβητησε τις βασικοτερες οδηγιες της ΓΓΠΠ!!!
Αμα θελουμε για να γλυτωσουμε να πηδηξουμε απο τον 5ο ή
να παρουμε τους δρομους προβλημα μας:p

Νικαετός
23-02-08, 23:15
Πάντως , σήμερα μου είπαν και εμένα, οτι έχουν συγκεντρωθεί , 30.000σκηνές στο Λουτράκι.
Η πηγή είναι έμπιστη!

Έχουμε μέλη στο φόρουμ από το Λουτράκι, μπορούν να μας πουν αν είναι αλήθεια. 30.000 σκηνές ΔΕΝ κρύβονται.

Καλό είναι επίσης, να δημοσιεύουμε τέτοιου είδους πληροφορίες αν τις έχουμε από πρώτο χέρι. Διαφορετικά δεν είναι τίποτε άλλο παρά διασπορά ψευδών ειδήσεων. Δεν μιλάμε για αναβάθμιση των γραμμών σε SDSL κύριοι, μιλάμε για φυσική καταστροφή.

Μπορείς να μας πεις andreasp, τι ακριβώς σημαίνει η πληροφορία που μας δίνεις ?
Πως περιμένουμε σεισμό κοντά στο λουτράκι π.χ.? Μπορεί όμως και πλημμύρα ? Στην Κόρινθο, όπως μας είπαν άλλοι προηγουμένως, στην Αττική προς Ελευσίνα μεριά ας πούμε? Στην Αθήνα? Πότε αύριο? Σε ένα μήνα? Σε τρία τέρμινα? Και αν είναι σε τρία τέρμινα, τι τέρμινα θα είναι αυτά? Μήνες, χρόνια, δεκαετίες ή μέρες ? Θα προλάβουμε να ζήσουμε μέχρι τότε, ή θα μας έλθει καμιά βίδα στο κεφάλι από αυτές που διέλυσε ο πύραυλος?

Μήπως μοιράσαμε και ομπρέλες αλουμινίου για προστασία?

Συγγνώμη που απαντώ με τον τρόπο αυτό, αλλά μόνο έτσι αρμόζει σε τέτοιες "φήμες".

lazar
23-02-08, 23:26
τελικα στον σεισμο τι κανουμε? τρεχουμε? τι κανουμε? εχουμε περιθοριο να τρεξουμε δεν νομιζω(:

Κουνιόμαστε προς την αντίθετη κατεύθυνση, μήπως και έρθει στα ίσα του.

harris
24-02-08, 02:22
τελικα στον σεισμο τι κανουμε? τρεχουμε? τι κανουμε? εχουμε περιθοριο να τρεξουμε δεν νομιζω(:


- Γυναίκααααααααααααα!!!!!! Σεισμός!!!!!!!!! Τρέχααααααααααα
- Τα παιδιά Μήτσοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!
- Ασ'τα παιδιάαααααααααααααααααα!!!!!!!! θα κάνουμε άλλαααααααα!!!!!!!!

(Μεγάλη κακία, αλλά μου ήρθε... σόρρυ :oops::sorry: )

giannhs1984
24-02-08, 11:16
Δεν κανει κακο να συγκρινουμε πηγες πραγματικα αξιοπιστες, με αυτες δηθεν ειδικων...
Γιατι καποιος αμφισβητησε τις βασικοτερες οδηγιες της ΓΓΠΠ!!!
Αμα θελουμε για να γλυτωσουμε να πηδηξουμε απο τον 5ο ή
να παρουμε τους δρομους προβλημα μας:p
και εβαλα ενα λινκ το οποιο δεν μπηκες καν στο κοπο να δεις και μιλαμε για αμερικη που εκει ο σεισμος ειναι καλημερα..:rolleyes: προτιμω να ακουσω ιαπωνες και αμερικανους επανω σε θεματα ασφαλειας παρα ελληνες..;)

........Auto merged post: giannhs1984 added 1 Minutes and 31 Seconds later........


Έχουμε μέλη στο φόρουμ από το Λουτράκι, μπορούν να μας πουν αν είναι αλήθεια. 30.000 σκηνές ΔΕΝ κρύβονται.

Καλό είναι επίσης, να δημοσιεύουμε τέτοιου είδους πληροφορίες αν τις έχουμε από πρώτο χέρι. Διαφορετικά δεν είναι τίποτε άλλο παρά διασπορά ψευδών ειδήσεων. Δεν μιλάμε για αναβάθμιση των γραμμών σε SDSL κύριοι, μιλάμε για φυσική καταστροφή.

Μπορείς να μας πεις andreasp, τι ακριβώς σημαίνει η πληροφορία που μας δίνεις ?
Πως περιμένουμε σεισμό κοντά στο λουτράκι π.χ.? Μπορεί όμως και πλημμύρα ? Στην Κόρινθο, όπως μας είπαν άλλοι προηγουμένως, στην Αττική προς Ελευσίνα μεριά ας πούμε? Στην Αθήνα? Πότε αύριο? Σε ένα μήνα? Σε τρία τέρμινα? Και αν είναι σε τρία τέρμινα, τι τέρμινα θα είναι αυτά? Μήνες, χρόνια, δεκαετίες ή μέρες ? Θα προλάβουμε να ζήσουμε μέχρι τότε, ή θα μας έλθει καμιά βίδα στο κεφάλι από αυτές που διέλυσε ο πύραυλος?

Μήπως μοιράσαμε και ομπρέλες αλουμινίου για προστασία?

Συγγνώμη που απαντώ με τον τρόπο αυτό, αλλά μόνο έτσι αρμόζει σε τέτοιες "φήμες".
ενα καποιος εχει στρατιωτικο φιλο στο παλασκα μπορει να μαθει εαν οντως ειναι να γινει η οχι

Νικαετός
24-02-08, 11:37
Ράδιο αρβύλα... 99,9%.

Δεν θέλουμε πληροφορίες από φίλους φίλων. Θέλουμε υπεύθυνες πληροφορίες από πρώτο χέρι, ειδικά σε τέτοιου είδους θέματα. Όλα τα άλλα είναι όπως είπα στην κατηγορία φήμες και ειδικά σε τέτοια θέματα : Διασπορά ψευδών ειδήσεων με σκοπό τον πανικό.

Ήθελα να ήξερα με τι μούτρα θα βγουν όσοι είπαν για ΙΣΧΥΡΟ ΣΕΙΣΜΟ αυτό το ΣΚ, να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, αύριο. (Όχι φυσικά σε μένα, αλλά στους κατοίκους της Κορινθίας π.χ.)

Τι να τους πουν περιμένετε έρχεται μέσα στην εβδομάδα? Και μετά άντε τη Σαρακοστή? Άντε της αναλήψεως? Ε, κάποια στιγμή θα γίνει αφού κάθε τόσο κουνιέται η περιοχή. Και αν γίνει και είναι ας πούμε 5 ρίχτερ?

Μα ας σοβαρευτούμε επί τέλους σε αυτόν τον τόπο. Και δεν μιλάω για τους "δημιουργούς" των φημών. Μιλάω για τους "αναμεταδότες".

Άλλο να λες πως ο μπατζανάκης του κολλητού του θυρωρού των γραφείων της ΠΑΕ, μου είπε πως υπέγραψε ο Ροναλντίνιο και άλλο να λες ότι μοιράζονται ήδη σκηνές στην Κορινθία (όπως διάβασα χθες σε άλλο site), λίγο μυαλό χρειάζεται.

Νισάφι πια.

21century
24-02-08, 11:42
Κινητικόητα υπάρχει και είναι γνωστό τόσο από πλευράς Πολιτικής προστασίας σε περιοχές κοντά στη Πελοπόννησο και μέχρι ο Ερυθρός σταυρός κάνει σεμινάρια στη ΝΔ Πέλοπόννησο αλλα΄αυτό δεν συνεπάγεται ότι θα έχουμε κάποιο συμβάν αν και ο κ. Τσελέντης ζήτησε περισσότερους σταθμούς στο Ιόνιο και αυτό είναι μια σοφή κίνηση. Απο εκεί και πέρα θυμίζω ότι στη Ζούγλα είχε αναφερθέι στο διεργεμένο τόξο μεταξύ Κεφαλλονίας αλλά και μεταξύ Κορινθιακού-Πατραικού Κόλπου το οποίο εξετάζεται. Αν υπάρξει νέα εξέλιξη καθώς έχουμε επικοινωνία με τον καθηγητή λόγω δουλειάς θα πούμε περισσότερα αν υπάρχει κάποια ανησυχία..

giannhs1984
24-02-08, 11:44
Ράδιο αρβύλα... 99,9%.

Δεν θέλουμε πληροφορίες από φίλους φίλων. Θέλουμε υπεύθυνες πληροφορίες από πρώτο χέρι, ειδικά σε τέτοιου είδους θέματα.
λογω της φυσης της δυκ και μαζι με την εμακ ειναι οι πρωτες που θα πανε σε καταστροση σε παρακτιο χωρο για αυτο ρωταω εαν εχει κανεις καποιον εκει μεσα να μαθει εαν του πουν πως οχι τοτε ειναι 100% ραδιο αρβυλα

XPHSTOS29
24-02-08, 12:54
Πάντως , σήμερα μου είπαν και εμένα, οτι έχουν συγκεντρωθεί , 30.000σκηνές στο Λουτράκι.
Η πηγή είναι έμπιστη!
Ετοιμαζουν κατασχεσεις σπιτιων απο το καζινο ? :hmm:

charis_k
24-02-08, 15:32
Ετοιμαζουν κατασχεσεις σπιτιων απο το καζινο ? :hmm:
:rofl:

Να δωσω μια πιο ευχαριστη ΙΤΑΛΙΚΗ νοτα αν και ΔΕΝ ειμαι ειδικος,
ισως κατι τετοιο να ειναι πολυ καλος ιονος (<-το σκοτωσα?) για την Ελλαδα:
ΑΙΤΝΑ
http://www.ct.ingv.it/Ufso/Default.asp?Pagina=vulcano.asp&Vulcano=Emv&Refresh=180
ΣΤΡΟΜΠΟΛΙ
http://www.ct.ingv.it/Ufso/Default.asp?Pagina=vulcano.asp&Vulcano=Sqv&Refresh=180
και μια κινητικοτητα στο Vulcano αλλα ή μεγαλη ειναι και κατεστρεψε την καμερα :rolleyes:
ή κατι αλλο
http://www.ct.ingv.it/Ufso/Default.asp?Pagina=vulcano.asp&Vulcano=Vlv&Refresh=180

EDIT:
Μη επιβεβαιωμενη πηγη λεει οτι το τελευταιο εχει την μεγαλυτερη κινητικοτητα:up:
ΥΓ:χαιρομαι κυριως γιατι το εχω αναγκη:lol:

giannhs1984
24-02-08, 15:44
μα λενε οτι αμα δεν σκασει η αιτνα τοτε οη η δυναμηκοτητα ερχεται στην ελλαδα(ετσι λεγανε παλια τουλαχιστον οι σουπερ σεισμολογοι μας.)

charis_k
24-02-08, 15:57
μα λενε οτι αμα δεν σκασει η αιτνα τοτε οη η δυναμηκοτητα ερχεται στην ελλαδα(ετσι λεγανε παλια τουλαχιστον οι σουπερ σεισμολογοι μας.)
To 3o ειναι το πιο κινητικο απ οτι λεγεται.
Εχουν πολλα, δεν ειναι μονο η Αιτνα;)
Και σαν ασχετος που ειμαι (πτωχος πλην τιμιος μηχανογραφος:whistle:) ρωταω:
μηπως οι δικες μας πιεσεις/ενεργεια και δεν ξερω εγω τι, τα εκανε αυτα να ξεκινισουν κατι καλο για εμας κακο για τους ιταλους;)?
Αλλωστε το ειχα ακουσει οτι κατι τετοιο θα μας εσωζε οπως εχει γεινει και στο παρελθον.
Καθως επισης ακουσα πως ειναι ΠΟΛΥ καλο να εκτονωθουν τα αερια. Δεν χρειαζεται δλδ συμπεραινω εγω ο αδαης, να γεινει της ποπης στην Ιταλια για να ανακουφιστουμε εμεις.
Επισης χθες ΣΥΝΟΛΙΚΑ ειχαμε λιγοτερα φαινομενα απο οτι ολες τις προηγουμενες ημερες κατι που με ειχε βαλει σε σκεψεις.

Σημειωση: χθες μεσημερι παρατηρηθηκαν τα 3 ανω, αλλα το διαβασα βραδυ.

giannhs1984
24-02-08, 17:19
η φορα των σεισμων λεει απο δυτικα προς ανατολικα μακαρι να σκασει κανα ηφαιστειο διοτι δεν θα ηθελα να ξυπνησει κανα δικο μας με τοσους σεισμους εδω

Νικαετός
24-02-08, 17:28
η φορα των σεισμων λεει απο δυτικα προς ανατολικα μακαρι να σκασει κανα ηφαιστειο διοτι δεν θα ηθελα να ξυπνησει κανα δικο μας με τοσους σεισμους εδω

Κάνετε λάθος. Η φορά των σεισμών είναι από ανατολικά προς δυτικά (κατά Παπαζάχο).

Σχετική μαραθώνια συζήτηση, σχετικά με το αν ο σεισμός της Τουρκίας θα προκαλέσει άλλους σεισμούς εδώ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.