PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεισμος?



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

Νικαετός
17-08-06, 14:15
Έχω ακούσει (δεν ξέρω αν είναι ακριβές) πως από τις Άλπεις και πάνω ο στερεός φλοιός είναι συμπαγής και δεν γίνονται σεισμοί . Οπότε μάλλον δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο :whistle:

manoulamou
17-08-06, 15:05
Και τοτε γιατι η Σουηδια στην Ουψαλα, εχει το καλυτερο (μικρο αλλα αψογο)_
σεισμολογικο κεντρο ερευνων στην Ευρωπη, αν οχι στον κοσμο?

joseph
17-08-06, 15:16
Σεισμοί γίνονται στα όρια των σεισμογενών πλακών ενώ στο μέσο γίνονται σεισμοί πχ απο κατάρευση σπηλιάς ... Επίσης όπου υπάρχουν ηφαίστεια , είναι πάνω σε άκρες πλακών ... Εχουν σχέση τα 2 αυτά ...

joseph
17-08-06, 15:19
Και τοτε γιατι η Σουηδια στην Ουψαλα, εχει το καλυτερο (μικρο αλλα αψογο)_
σεισμολογικο κεντρο ερευνων στην Ευρωπη, αν οχι στον κοσμο?

Γιατί έχουν λεφτά και επενδύουν ...
Ασχετο , αλλά όπου και αν είσαι στην γη μπορείς να μετρήσεις σεισμούς σε ολόκληρη την γη ... Επιπλέον για να δωθεί ένα συγκεκριμένο νούμερο παίρνουν το μέσο όρο των εργαστηρίων σε ολόκληρο τον κόσμο ... 10-15 είναι ...

axeman
17-08-06, 19:55
Έχω ακούσει (δεν ξέρω αν είναι ακριβές) πως από τις Άλπεις και πάνω ο στερεός φλοιός είναι συμπαγής και δεν γίνονται σεισμοί . Οπότε μάλλον δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο :whistle:

Κι όμως γίνονται αλλα είναι συνήθως μικροί και οχι πολύ συχνοί κι αυτό γιατί οι περιοχές αυτές δεν εκλύουν μεγάλο ποσοστό της σεισμικής ενέργειας στην Ευρώπη, μόνο η Ελλάδα έχει το 50% (ή και περισσότερο) της έκλυσης σεισμικής ενέργειας στην Ευρώπη.


Και τοτε γιατι η Σουηδια στην Ουψαλα, εχει το καλυτερο (μικρο αλλα αψογο)_
σεισμολογικο κεντρο ερευνων στην Ευρωπη, αν οχι στον κοσμο?

Γιατί δεν είναι προϋπόθεση η υψηλή σεισμικότητα μιας περιοχής για να γίνει ένα καλό εργαστήριο - κέντρο μελετών. Πιστεύω ότι είναι θέμα χρημάτων και αποφάσεων του αντίστοιχου πανεπιστημίου.

Ρίξτε μια ματιά στην εικόνα της πρώτης σελίδας στο EMSC (http://www.emsc-csem.org/index.php?page=home) και δείτε που παίζεται το παιχνίδι - κρυφτουλι των σεισμων στην Ευρώπη και στη Μέση Ανατολή...

nickg78
18-08-06, 17:57
Πότε θα γίνει κανένας 9άρης να μας πάρει και να μας σηκώσει όλους μαζί... (και οι σεισμολόγοι δυστυχώς μόνο καθησυχαστικοί δεν είναι...:( )

Όσο γίνονται συχνοί 4άρηδες (με αποτέλεσμα η σεισμική ενέργεια να εκτονώνεται σιγά-σιγά και ομαλά), είναι πολύ απίθανο να γίνει 9 ρίχτερ. Βέβαια σε αυτά τα πράγματα δεν υπάρχει πρόβλεψη, αλλά ποτέ σε κανένα μέρος του κόσμου όπου η σεισμική ενέργεια εκτονώνεται με συχνούς και μικρούς σεισμούς, δεν γίνονται μεγάλοι.

Π.χ. 9 ρίχτερ έκανε πέρυσι στην Ινδονησία (με τις γνωστές συνέπειες), όπου είχε να κάνει σεισμό κάτι χιλιάδες χρόνια, ενώ σε σεισμογενείς περιοχές όπως η Ελλάδα, όπου γίνονται μικροί σεισμοί κάθε μέρα, ποτέ δεν ξεπερνάει τα 5 ή το πολύ 6 ρίχτερ. Γι' αυτό, δεν θα πρέπει να ανησυχούμε όταν γίνεται κάθε μέρα κάπου ένας σεισμός 4 ρίχτερ, αλλά αν περάσουν πολλοί μήνες ή χρόνια χωρίς να κάνει σεισμό.

Xguru
19-08-06, 03:14
Όσο γίνονται συχνοί 4άρηδες (με αποτέλεσμα η σεισμική ενέργεια να εκτονώνεται σιγά-σιγά και ομαλά), είναι πολύ απίθανο να γίνει 9 ρίχτερ. Βέβαια σε αυτά τα πράγματα δεν υπάρχει πρόβλεψη, αλλά ποτέ σε κανένα μέρος του κόσμου όπου η σεισμική ενέργεια εκτονώνεται με συχνούς και μικρούς σεισμούς, δεν γίνονται μεγάλοι.

Π.χ. 9 ρίχτερ έκανε πέρυσι στην Ινδονησία (με τις γνωστές συνέπειες), όπου είχε να κάνει σεισμό κάτι χιλιάδες χρόνια, ενώ σε σεισμογενείς περιοχές όπως η Ελλάδα, όπου γίνονται μικροί σεισμοί κάθε μέρα, ποτέ δεν ξεπερνάει τα 5 ή το πολύ 6 ρίχτερ. Γι' αυτό, δεν θα πρέπει να ανησυχούμε όταν γίνεται κάθε μέρα κάπου ένας σεισμός 4 ρίχτερ, αλλά αν περάσουν πολλοί μήνες ή χρόνια χωρίς να κάνει σεισμό.

Δε ξέρω αν πάει ακριβώς έτσι (που μακάρι αλλά έχω αμφιβολίες). Όσο δεν έχουμε κάποιο μεγάλο σεισμό τόσο αυξάνεται η πιθανότητα να γίνει εφόσον μπορεί να τον δώσει. Έτσι αν ο 8άρης-9άρης είναι ένα 1 στις 10.000 γεγονός (θεωρητικά μπορεί να είναι και λιγότερο -περισσοτερο) τότε όσο δεν έχουμε τέτοιον θα πρέπει να τον περιμένουμε.

Κανείς με διαθέσιμα στοιχεία και γνώσεις σεισμολογίας να μας πει τι λέει η θεωρία ακραίων τιμών (που πιστεύω ότι πάει γάντι και αν δούμε στατιστική επαγωγή με βάση κάτι μου λέει ότι θα τρομάξουμε!:whistle: );

axeman
19-08-06, 10:56
Xguru,
ρίξε μια ματιά στο http://www.earthquakeprediction.gr/ - αξίζει τον κόπο. Καποτε είχα διαβάσει όλη την θεωρία και ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα...

Η θεωρία ότι η γένεση πολλών μικρών σεισμών έχει κατασταλτική δράση στην πιθανή γένεση ενός αρκετά μεγαλύτερου ισχύει κυρίως για κοντινά μεγέθη. Αν αναλογιστουμε ότι η εκλυόμενη ενέργεια αυξάνεται 30 φορές περίπου ανα μονάδα R, τότε χρειάζεσαι 30 x 4R για την ενέργεια ενός 5R και 900 x 4R για έναν 6R.

Άρα δεν γλυτώνεις τα 8 και 9 R με σεισμους των 4R...

Επίσης, ρίξτε μια ματιά στο Richter magnitude (http://www.seismo.unr.edu/ftp/pub/louie/class/100/magnitude.html), κυρίως στο τέλος της σελίδας όπου έχει ένα συγκριτικό πίνακα ενέργειας και μεγέθους

manoulamou
19-08-06, 15:47
Η σεισμολογια -ελεγε ο Σταυρακακης- ειναι πολυ νεα επιστημη, ουσιαστικα ειναι ακομη υπο διαμορφωση
αρα ακομη και οι επιστημονες οι ειδικευμενοι, δεν ειναι απολυτα σιγουροι για βασικα σημεια
και υπαρχουν πολλες αντικρουομενες θεωριες και λιγα αξιωματα πιο πολυ γεωλογικης κατευθυνσης.
Βλεπετε το "γλεντι" που γινεται στα πανεθυρια, καθε που γινεται μεγαλος ανησυχητικος σεισμος!
Οσο για την δυνατοτητα ασφαλους βραχυπροθεσμης προβλεψης τοτε με το ΒΑΝ τα θυμαστε...
Ελα ομως που οι μεγαλες ανακαλυψεις και εφευρεσεις ,συνηθως γινονται απο ασχετους ή "περιφερειακους".;)

axeman
19-08-06, 18:11
Οσο για την δυνατοτητα ασφαλους βραχυπροθεσμης προβλεψης τοτε με το ΒΑΝ τα θυμαστε...


Ναι, θυμάμαι τα χάλια των ελληνικών επιστημονικών λόμπυ και φατριών οι οποιοι όταν άκουγαν την λέξη ΒΑΝ και βραχυπροθεσμη προγνωση έβγαζαν αφρους και καντήλες και τώρα πριν μερικους μήνες οι ίδιοι άνθρωποι και τα τέκνα τους παρουσίασαν μελέτες για βραχυπροθεσμες προγνώσεις.

Ακόμα και τα παραθύρια τους είχαν αρπάξει και τους ρώταγαν για τις νέες μελέτες και την παλαιότερη συμπεριφορά τους σε αντιστοιχες μελετες...



Ελα ομως που οι μεγαλες ανακαλυψεις και εφευρεσεις ,συνηθως γινονται απο ασχετους ή "περιφερειακους".;)

Αναφέρεσαι στον ερευνητή Τσιάπα και την θεωρία της μετακίνησης του μάγματος σαν αιτία σεισμών ?

Nantia
20-08-06, 00:44
9αρης ευχομαι να ειναι χλωμοτατο, για να συμβει

Ο σεισμος του 1999 που ηταν 6,4 [ ασχετως αν οπως ειχε ειπωθει δηλω8ηκε ως 5,9 ( διοτι πανω απο 6 ριχτερ σ' αποζημιωνει πληρως η πολιτεια ) ] επεσαν τα κτιρια τα οποια ηταν προχειροκατασκευες και με καποια παλαιοτητα. Αν γινει σεισμος, εγινε δεν ειναι στο χερι κανενος να το αποτρεψει. Το θεμα ειναι να χτιζονται σπιτια με γερα θεμελια κι οχι στο βωμο το χρηματος να γινονται προχειροδουλειες και κτιρια-τραπουλοχαρτα. Τελος πανω απ ολα ειναι κι ο πανικος.. διοτι κακα τα ψεμματα, εδω ανεβαινει ο υδραργυρος και τα καναλια το παρουσιαζουν σα να ερχεται η κολαση στη Γη ( !) και σπερνουν τον πανικο, φανταστειτε τι θα γινει αν τα κουτσομπολοκαναλα βγαλουν ειδηση για επικειμενο σεισμο τι εχει να γινει..

Το εχω ξαναπει, ζουμε σε σεισμογενη χωρα κι ολα ειναι μες στο προγραμμα. Τι αλλο να κανουμε? Τα σπιτια χτιζονται, οι ανθρωποι αν χαθουν ειναι αναντικαταστατοι ;)

Νικαετός
20-08-06, 01:15
Ο σεισμος του 1999 που ηταν 6,4 [ ασχετως αν οπως ειχε ειπωθει δηλω8ηκε ως 5,9 ( διοτι πανω απο 6 ριχτερ σ' αποζημιωνει πληρως η πολιτεια ) ] επεσαν τα κτιρια τα οποια ηταν προχειροκατασκευες και με καποια παλαιοτητα. Αν γινει σεισμος, εγινε δεν ειναι στο χερι κανενος να το αποτρεψει.


Αυτό που λες Νάντια , ΔΕΝ ισχύει . Δηλαδή στην Καλαμάτα ή στο Αϊγιο , αποζημιώθηκε κανείς από την πολιτεία ? Δάνεια δόθηκαν , άτοκα αλλά σε καμμιά περίπτωση αποζημίωση. Το 1981 στις Αλκυονίδες ήταν 7 και κάτι ή παρά κάτι , δεν πήρε κανείς πουθενά και ποτέ αποζημίωση . Μάλιστα , επειδή τότε λάδωσε το μαλλί μου από τον φόβο , μέσα σε 2 μέρες , το θυμάμαι σαν σήμερα πολλοί έλεγαν ακριβώς τα ίδια , πως δηλαδή είπαν 6,9 (η Θεσ έλεγε 7,2 ) γιατί αν είναι πάνω από 7 η πολιτεία σε αποζημιώνει κλπ κλπ .

Σε καμμία περίπτωση .

Δες το και διαφορετικά , αν γίνει σεισμός 9 ρίχτερ (μακριά από εμάς) κάπου στο Λυβικό και ισοπεδωθεί η μισή Ελλάδα , θα σε αποζημιώσει το κράτος ??? Ποιό κράτος ? :whistle: :whistle:

Nantia
20-08-06, 01:43
Αυτα που λες, δεν τα γνωριζα :oops: Ημουν αγεννητη το 1981.. Δικιο εχεις, δεν το ειχα σκεφτει ετσι παντως :)

manoulamou
20-08-06, 13:36
Δεν ξερω αν πισω απο τα επισημως ανακοινουμενα μεγεθη των σεισμων μπορει να υποκρυπτονται πολιτικες σκοπιμοτητες και μικρο/μεγαλο συμφεροντακια! Θυμαμαι παντως χαρακτηριστικα, τοτε που εγινε ο σεισμος στο Αιγιο αναβαθμιστηκε ο συντελεστης για το κτισιμο των δημοσιων κτιριων. Ομως ενα σχολικο συγκροτημα παρ ολο που δεν ειχε αρχισει η κατασκευη του πριν το σεισμο, ολοκληρωθηκε με τον παλιο αντισεισμικο κανονισμο, γιατι καποιοι φροντισαν να μην επιβαρρυνθουν με τα επιπλεον εξοδα!!!
Οσο για το ποια κτιρια πεφτουν δεν ειναι απολυτο οτι ειναι απαραιτητως οι πιο προχειρες κατασκευες συνηθως κατα κανονα αυθαιρετα. Παιζει μεγαλο ρολο η θεση σε σχεση με το ρηγμα η κατευθυντικοτητα του σεισμου και τι προϋπηρχε στην περιοχη. Στους Θρακομακεδονες αχρηστευτηκε πολυ--κατοικια αψογη καθηγητη στο ΕΜΠ. Στην Νεα Ιωνια υπηρχαν τα υπολειμματα των ορυχειων απο τον περασμενο αιωνα. Στο Μοναστηρακι περνουσε κοντα το μετρο και ο ηλεκτρικος...
Απ ο,τι εχω ακουσει, κανονικα πρεπει να γινεται πληρης γεωτεχνικη μελετη πριν την δομηση, αλλα πεστε μου ποσοι απο εμας την κανουμε ή ποσοι δεν εχουμε στο σπιτι μας καποιου ειδους μικρη εως και ... ολικη αυθαιρεσια?(ακομη και τα κλιματιστικα θελουν αδεια:p )

DarkUSS
20-08-06, 23:38
Ορυχεία στην Ν.Ιωνία? Eκεί έμενα όταν έγινε ο σεισμός αλλά δεν ήξερε τπτ τέτοιο!

Patentman
20-08-06, 23:50
Και στο Περιστερι εχουν προβλημα. Απο κατω υπηρχε καρβουνο και το εξορυσαν.

Hengeo
22-08-06, 15:26
Δεν νομίζω ότι ευσταθεί αυτό με την απόκρυψη μεγεθών για να μην δώσουν αποζημιώσεις. Εκτός του ότι δεν έχω ακούσει ποτέ να δίνονται αποζημιώσεις, ξεχνάμε ότι σε έναν σεισμό παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο εκτός από το μέγεθος για την τελική αίσθηση-αποτέλεσμα. Ο σεισμός του 1981 ήταν 6,7 σε θαλάσσια περιοχή και πιο μακριά από την Αθήνα (αυτά από διηγήσεις και το internet τα έμαθα διότι δεν υπήρχα τότε) ενώ του 1999 ήταν 5,9 αλλά σε ξηρά και στις παρυφές της Αθήνας! Εδώ είμαστε στο 4ο όροφο και η αίσθηση το σεισμού της Πάρνηθας ήταν φρικτή, λες και είχε πιάσει κάποιος την πολυκατοικία από τα θεμέλια και την ταρακουνούσε πάνω κάτω και δεξιά αριστερά, δεν μπορούσες να σταθείς όρθιος, άνοιξαν ντουλάπια, έπεσαν πράγματα κλπ. ενώ ο 1ος όροφος και το ισόγειο έπαθαν και κάποιες ρωγμές-υλικές ζημιές, ευτυχώς όχι σοβαρές. Πάντως όταν ρώτησα την μητέρα μου αν του 1999 η του 1981 ήταν ποιό δυνατός μου είπε, δεν μπορώ να συγκρίνω εύκολα, εντελώς άλλη αίσθηση, και οι δύο πάντως ήταν το ίδιο άσχημοι. Πάντως 9άρης δεν θα θέλατε σίγουρα να γίνει... :scared:

Και για να επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα :p Δεν τον κατάλαβα τον σεισμό αλλά τον κατάλαβε η αδερφή μου και άρχισε να φωνάζει οπότε είδα και τα φωτιστικά να κινούνται ανεπαίσθητα.

Spanos
20-11-07, 02:09
Τον καταλάβατε το σεισμό; Είχε πολύ βουητο :hmm:

flamelab
20-11-07, 02:10
Ποτε ,τωρα ;

nm96027
20-11-07, 02:13
Ναι πριν 10 λεπτα....Στην Αθήνα εγινε αισθητος.

flamelab
20-11-07, 02:14
A , και νόμιζα ότι ήταν φορτηγό που περναγε απ'έξω ....:oops:

Patentman
20-11-07, 02:14
Πληρη αναισθησια εχω;
Συνηθως τους καταλαβαινω και ας ειναι και κατω απο 4 ριχτερ.
Ειναι και η καρεκλα του Η/Υ κουναμενη και αρπαει με την μια...

Κουνησε καλα;

nm96027
20-11-07, 02:15
Δεν ήταν πολυ μεγαλος ομως ουτε μεγάλης διάρκειας...

flamelab
20-11-07, 02:15
Kρατησε για λίγα δευτερολεπτα ....

Xguru
20-11-07, 02:16
Της πλάκας σεισμός ούτε που τον κατάλαβα!

Gordito
20-11-07, 02:18
Kαι εγω τρελαθηκα, λεω τι ηχειαρες και σαμπφουφερ ειναι αυτα....

Σεισμος ηταν ε;

Lol

flamelab
20-11-07, 02:19
Παρνηθούλα ....;

chica_loca
20-11-07, 02:21
Κουνησε ..αλλα για πολύ λιγο!

Spanos
20-11-07, 02:21
Της πλάκας σεισμός ούτε που τον κατάλαβα!

Θα καταλάβεις τον επόμενο γιατί μάλλον ήταν προσεισμός :cool:

minovg
20-11-07, 02:23
Θα καταλάβεις τον επόμενο γιατί μάλλον ήταν προσεισμός :cool:
+1. http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/worry.gif

flamelab
20-11-07, 02:23
Θα καταλάβεις τον επόμενο γιατί μάλλον ήταν προσεισμός :cool:

Ξου μητσοτάκη !!:whip::whip::whip::whip:
:p

Hengeo
20-11-07, 02:41
Δεν κατάλαβα τίποτα εδώ..

Lord_British
20-11-07, 02:56
Εγω παντως δεν καταλαβα τιποτα.

Και ειμαι και στον στον 5ο οροφο!!:rofl:

Patentman
20-11-07, 02:58
Εγω παντως δεν καταλαβα τιποτα.

Και ειμαι και στον στον 5ο οροφο!!:rofl:

Εχει "ροδακια" η πολυκατοικια;
Αμ δεν θα εχει, για ρωτα και σε αυτους με τους 6-7 οροφους...
Τραμπαλα κανουν. :p

Lord_British
20-11-07, 03:09
Και στον μεγαλο σεισμο του 99 κοιμομουν και δεν ειχα παρει χαμπαρι.

Δεν ξερω αν πολυκατοικια εχει ροδακια , παντως πρεπει να ειναι ανατομικη.:lol:

Φιλικα

ardi21
20-11-07, 03:22
Χαμπαρι δεν πηρα και 'γω...

minovg
20-11-07, 03:29
Χαμπαρι δεν πηρα και 'γω...
Όπως φαίνεται ούτε το European-Mediterranean Seismological Centre το πήρε χαμπάρι. Άρα θα ήταν πολύ μικρός εκτός αν σε μικρούς σεισμούς περιμένουν αναφορές από τα τοπικά σεισμολογικά κέντρα.

psyxakias
20-11-07, 08:01
Τον κατάλαβα και εγώ. Έγινε αισθητός στην Αθήνα (20/Nov/2007 00:59:30), κράτησε το πολύ 5" και με βοή όπως σωστά ειπώθηκε. Αν και δεν έχω ακούσει επίσημα επίκεντρο, θα έλεγα Πάρνηθα (μάλλον μου χει μείνει από το '99, αλλά θύμιζε αρκετά το κούνημα).

ΥΣ: Υπάρχει σεισμός που να μην έχω καταλάβει (και δεκάδες άλλους που δεν έχω κάνει post); Post1 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=125074&postcount=1) Post2 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=128959&postcount=31) Post3 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=139335&postcount=39) :hmm:

babality
20-11-07, 10:16
εγω κοιταζα κατι παπιες στη λιμνη εκεινη την ωρα οποτε λιγο δυσκολο να καταλαβουμε σεισμο.
μας τραβαγαν την προσοχη οι παπιες...

psyxakias
20-11-07, 16:14
http://www.gein.noa.gr/services/monthly-list.html

DATE TIME LAT. LONG. DEPTH MAGNITUDE
(GMT) N E km Local
2007 NOV 19 22 49 16.1 38.09 23.71 11 2.5
2007 NOV 19 22 59 23.0 38.07 23.74 18 3.1

22:59 GMT => 00:59 ώρα ελλάδος
3.1R σε συντεταγμένες στην Αττική ;)

blend
20-11-07, 16:30
Στην παραλία του Σχοινιά, στον Μαραθώνα.

Dark_Rex
20-11-07, 16:48
http://www.gein.noa.gr/services/monthly-list.html

DATE TIME LAT. LONG. DEPTH MAGNITUDE
(GMT) N E km Local
2007 NOV 19 22 49 16.1 38.09 23.71 11 2.5
2007 NOV 19 22 59 23.0 38.07 23.74 18 3.122:59 GMT => 00:59 ώρα ελλάδος
3.1R σε συντεταγμένες στην Αττική ;)

Στο Μενίδι (http://maps.google.com/maps?f=q&hl=el&geocode=&time=&date=&ttype=&q=38.07+++23.74&ie=UTF8&z=16&iwloc=addr&om=1) για την ακριβεια.

Spanos
20-11-07, 16:50
Στην παραλία του Σχοινιά, στον Μαραθώνα.

Eμένα μου βγαίνει μέσα στη Αθήνα, πριν το Μενίδι :hmm:

http://img223.imageshack.us/img223/5851/equakecs2.th.jpg (http://img223.imageshack.us/my.php?image=equakecs2.jpg)

blend
20-11-07, 16:57
Πιθανόν, βιαστικά το κοίταξα...

21century
21-11-07, 11:50
Τελικά δεν νομίζω οτι κινδυνευει η Αττική αλλα το ρηγμα της Παρνηθας υπαρχει και αγνωστο το μελλον του...παντως το Λεκανοπεδιο ειναι επιβαρυμενο αρκετα και ελπιζω οτι οι μετρησεις θα γινονται γιατι ο πολεοδομικος ιστος εχει αρχιζει να κλαταρει...

subzer0
06-01-08, 08:17
Τον καταλάβατε ?
Εγώ μόλις γύρισα από έξω και πάνω που έτρωγα το βρώμικο μου κουνήθηκα και αρκετα θα έλεγα.

argosholos
06-01-08, 08:18
Καλος ηταν :cool:

Giorgos18
06-01-08, 08:18
Παιδια μολις.Κουνηθηκα και ισογειο σπιτι μαλιστα

Νικαετός
06-01-08, 08:19
Καλούλης ήταν !!

aragorn
06-01-08, 08:20
Κούνημα για αρκετή ώρα με αύξηση της έντασης προς το τέλος.
Μου φάνηκε πως ήταν δυνατός.
Που να ήταν το επίκεντρο;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.