PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεισμος?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

arial
14-10-08, 14:15
Eγω ειμαι τελειως αναισθητη.. κοιμομουν και δεν καταλαβα τιποτα :oops:

psyxakias
14-10-08, 14:19
σιγα μην ηταν αυτο 5αρι....οχι οτι ειμαι ειδικος λολ αλλα το ΔΙΠΛΟ κρεβατι πηγε βολτα...Όταν κουνιούνται ολόκληρα τα κτίρια, σου προκαλεί ιδιαίτερη εντύπωση το κρεβάτι που πήγε βόλτα επειδή μάλιστα ήταν ΔΙΠΛΟ; Έχουν βγει αντισεισμικές προδιαγραφές για τα διπλά κρεβάτια να μην κουνιούνται; :lol:

Αν βέβαια απλά ήθελες να μας τονίσεις ότι δεν κοιμάσαι μόνος σου (όχι ότι δε θα μπορούσες και ας είναι διπλό κρεβάτι), τότε καλύτερα να ανησυχείς για την κρεβατομουρμούρα περισσότερο από τους σεισμούς :whistle:

LOUKAS32
14-10-08, 14:21
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ ΦΟΒΕΡΟΣ!!!!!!

κοιμαμε μονος...με τον Υ/Η χαχαχαχαχαχαχαχαχα

παντος ελπιζω να μην συνεχιστει :(

psyxakias
14-10-08, 14:27
κοιμαμε μονος...με τον Υ/Η χαχαχαχαχαχαχαχαχαΑκόμα; Εμένα μεγάλωσε και κοιμάται σε δικό της κρεβάτι, γιατί την νύχτα έτριζε το DVD-ROM (= δόντια) της και δεν μπορούσα να κοιμηθώ, άσε που κάποιες φορές κλότσαγε. Μην τον/την κακομαθαίνεις!


παντος ελπιζω να μην συνεχιστει :(Είμαστε σε μία από τις πιο σεισμογενείς χώρες, οπότε ξέρεις ότι δυστυχώς αυτό δε γίνεται. Θα πω λοιπόν το τετριμμένο "πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τους σεισμούς και να είμαστε προετοιμασμένοι". Άλλωστε πάρε παράδειγμα εμένα, που όπως βλέπεις κρατάω την ψυχραιμ..... ΑΜΑΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ ΣΕΙΣΜΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

ΥΣ: Εδώ κατεβήκαμε eurovision με το shake it, τώρα μας πειράζει; :p

LOUKAS32
14-10-08, 14:32
χαχαχαχχαχα


ΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ !!!!!!
χανομασΤΕ!!!!!!!

BlindG
14-10-08, 14:39
Εμείς δεν πήραμε τίποτα χαμπάρι.

LOUKAS32, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ηρεμήσεις. Ο πανικός είναι ο χειροτερότερος σύμβουλος σε οτιδήποτε και δεν δείχνεις ψυχραιμία.
Θέλεις να σου θυμήσω το πρόσφατο ατύχημα με μια γριούλα που σκοτώθηκε τρέχοντας, ΧΩΡΙΣ λόγο?
Άλλους ανθρώπους που βουτάνε από παράθυρα ενώ τα κτίρια είναι εντάξει?

Ηρέμησε. Στον 4ο που είσαι, το μόνο που μπορείς να κάνεις (εκτός από το να πας να ζήσεις σε μονοκατοικία) είναι να κατεβείς με ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ τις σκάλες, ΕΑΝ χρειαστεί. Αν βιαστείς να κατέβεις, θα σαβουριαστείς και απλά θα "περιμένεις" να σου έρθει κανένα δοκάρι στο δόξα πατρί.

LOUKAS32
14-10-08, 14:47
το θεμα ειναι το εξης, δεν κουνιθηκα....για αρκετη ωρα....

αλλα το βασικα θεμα ειναι οτι το κτιριο απο την μια πλευρα δεν εχει αλλο κτιριο, στον αερα ειναι.....

giannhs1984
14-10-08, 14:50
Εμείς δεν πήραμε τίποτα χαμπάρι.

LOUKAS32, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ηρεμήσεις. Ο πανικός είναι ο χειροτερότερος σύμβουλος σε οτιδήποτε και δεν δείχνεις ψυχραιμία.
Θέλεις να σου θυμήσω το πρόσφατο ατύχημα με μια γριούλα που σκοτώθηκε τρέχοντας, ΧΩΡΙΣ λόγο?
Άλλους ανθρώπους που βουτάνε από παράθυρα ενώ τα κτίρια είναι εντάξει?

Ηρέμησε. Στον 4ο που είσαι, το μόνο που μπορείς να κάνεις (εκτός από το να πας να ζήσεις σε μονοκατοικία) είναι να κατεβείς με ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ τις σκάλες, ΕΑΝ χρειαστεί. Αν βιαστείς να κατέβεις, θα σαβουριαστείς και απλά θα "περιμένεις" να σου έρθει κανένα δοκάρι στο δόξα πατρί.
αυτο ειναι και το μεγα λαθος..
προς τα πανω πανε ολοι οχι προς τα κατω καποτε πρεπει να μαθουμε κατι απο τα γιαπωνεζακια ;)

psyxakias
14-10-08, 14:50
Ηρέμησε. Στον 4ο που είσαι, το μόνο που μπορείς να κάνεις (εκτός από το να πας να ζήσεις σε μονοκατοικία) είναι να κατεβείς με ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ τις σκάλες, ΕΑΝ χρειαστεί. Αν βιαστείς να κατέβεις, θα σαβουριαστείς και απλά θα "περιμένεις" να σου έρθει κανένα δοκάρι στο δόξα πατρί.Αν είναι στον τελευταίο όροφο, δεν είναι προτιμότερο να βγεις στην ταράτσα και να κάνεις σε κάποιο σημείο στο κέντρο (και όχι κοντά στα κάγκελα); :hmm:

giannhs1984
14-10-08, 14:51
το θεμα ειναι το εξης, δεν κουνιθηκα....για αρκετη ωρα....

αλλα το βασικα θεμα ειναι οτι το κτιριο απο την μια πλευρα δεν εχει αλλο κτιριο, στον αερα ειναι.....
γιατι και να ειχε?
αμα το αλλο κτηριο κουνηθει προς την αντιθετη πλευρα το μονο που θα καταφερει θα ειναι ενα ρηγμα μεγαλο σαν το %^$&#$ της μπεζαντακου:rofl:

apok
14-10-08, 14:51
Εμείς δεν πήραμε τίποτα χαμπάρι.

LOUKAS32, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ηρεμήσεις. Ο πανικός είναι ο χειροτερότερος σύμβουλος σε οτιδήποτε και δεν δείχνεις ψυχραιμία.
Θέλεις να σου θυμήσω το πρόσφατο ατύχημα με μια γριούλα που σκοτώθηκε τρέχοντας, ΧΩΡΙΣ λόγο?
Άλλους ανθρώπους που βουτάνε από παράθυρα ενώ τα κτίρια είναι εντάξει?

Ηρέμησε. Στον 4ο που είσαι, το μόνο που μπορείς να κάνεις (εκτός από το να πας να ζήσεις σε μονοκατοικία) είναι να κατεβείς με ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ τις σκάλες, ΕΑΝ χρειαστεί. Αν βιαστείς να κατέβεις, θα σαβουριαστείς και απλά θα "περιμένεις" να σου έρθει κανένα δοκάρι στο δόξα πατρί.

Να ανέβει θες να πεις στην ταράτσα;)

( εκτός αν ζεις σε 10όροφη πολυκατοικίά :p )

Στον μεγάλο σεισμό (!) του 99 ( αν δεν κανω λάθος ) όταν άνοιξε την πορτα η μάνα μου και κατέβαινε 7-7 τα σκαλιά ο σκύλος πήρε τον ανήφορο και έφυγε για ταράτσα.*
Το ένστικτο της επιβίωσης βλέπετε;)


* Μέναμε τοτε στον 2ο όροφο σε 6όροφη πολυκατοικια

LOUKAS32
14-10-08, 14:53
ΠΩ ΠΩ τα εχω παιξει ειλικρινα.....

καλα ειμουν Ελβετια 2 χρονια.....δεν κουνιετε τιποτες εκει λοολ

απο τον 1οροφο στον 4αρτο τωρα ειναι τεραστια ι διαφορα ....

εχω φρικαρει και δεν θελω να φανταζομαι πως θα κλεισω ματι ξανα

giannhs1984
14-10-08, 14:53
Να ανέβει θες να πεις στην ταράτσα;)

( εκτός αν ζεις σε 10όροφη πολυκατοικίά :p )

Στον μεγάλο σεισμό (!) του 99 ( αν δεν κανω λάθος ) όταν άνοιξε την πορτα η μάνα μου και κατέβαινε 7-7 τα σκαλιά ο σκύλος πήρε τον ανήφορο και έφυγε για ταράτσα.*
Το ένστικτο της επιβίωσης βλέπετε;)


* Μέναμε τοτε στον 2ο όροφο σε 6όροφη πολυκατοικια
το 99 η γατα μου πηδηξε( απο τον δευτερο σε χαλικια και εκανα 18 μερες για να την βρω να κοιματε στο σπιτι μου μεσα :rofl::rofl::rofl:
με το που αρχισε το τρεμουλο η γατα εκανε το 0-100 σε 2.5 και εκανε ενα σαλτο που θα το ζηλευαν και αθλητες

3lbereth
14-10-08, 14:55
Να το θέσω πιό απλά: Τί είναι προτιμότερο? Να πέσει το ταβάνι στο κεφάλι σου ή να πέσει το ταβάνι με 3 ορόφους από πάνω? Οι χαμηλοί όροφοι γίνονται χαλκομανία. Αυτό το ξέρει μέχρι και η γάτα μου. Στο σεισμό του '99 πετάχτηκε φυσέκι στο μηχανοστάσιο του ασανσέρ στην ταράτσα. Δυό μέρες κάναμε να τη βρούμε γιατί την ψάχναμε στον κήπο.
:scared:Παναγιά μου, τί κουβέντα ανοίξαμε... φτου-φτού μακρυά από 'μας!

apok
14-10-08, 14:56
Η γάτα βλέπεις έχει spare ζωές ( bonus rounds και τέτοια )

Ο κακόμοιρος ο jose μου ειχε μια και προσπάθησε να τη σώσει :p

LOUKAS32
14-10-08, 14:56
τι μακρια μας?? εδω ειναι...!!!!!!! και δινει το παρων!!!!


και παιδια το αλλο σας το ειπα? στην εργασια ειμαι στον 7οροφο......^#$#%$^&#$%&#$%^#^#

εκει να δειτε ταλαντωσει

giannhs1984
14-10-08, 14:58
http://www.youtube.com/watch?v=6yZAaqT0v4s
οταν μαθουμε τα βασικα τοτε ισως και δεν θα εχουμε νεκρους πια απο αυτα

LOUKAS32
14-10-08, 15:00
οχχχχχχχχχ καλα εκεινην την ωρα σιγα μην κουνηθω εγω...παγωσα χτες 30 λεπτα λοολ

psyxakias
14-10-08, 15:00
Θα συμφωνήσω με τον BlindG, ότι πρέπει να ηρεμήσεις. Ας είσαι και στον 7ο και στον 67ο. Ο πανικός δε θα σε ωφελήσει σε τίποτα, και μην δένεις σόνι και καλά ότι υψηλότερο κτίριο = χειρότερα διότι παίζουν ρόλοι πολλοί παράμετροι. Βλέπε: διάρκεια, βάθος, περιοχή που βρίσκεσαι, υπέδαφος, προδιαγραφές κτιρίου, τυχόν παραβιάσεις στις προδιαγραφές (βλέπε κόψιμο κολόνων).

Ασχέτως αν αστειεύτηκα πριν, το παν είναι η ψυχραιμία ;)

3lbereth
14-10-08, 15:02
Επίσης, το πιό επικίνδυνο σημείο ενός κτηρίου σε περίπτωση σεισμού είναι οι σκάλες, γιατί ταλαντεύονται με διαφορετικό ρυθμό από το υπόλοιπο σπίτι, μα αποτέλεσμα να είναι οι πρώτες πού θα καταρρεύσουν.
Όλοι οι επιστήμονες λένε να μην προσπαθούμε να κατέβουμε τις σκάλες όσο κουνάει.

Επιπλέον, πιό πολύ κινδυνεύεις σε ένα παλιό διόροφο που πέταξαν άλλον έναν όροφο από πάνω, παρά σε ένα 25όροφο που έχει κατασκευαστεί να αντέχει μεγάλους σεισμούς. Ευτυχώς, δεν είμαστε Κωνσταντινούπολη εδώ!

LOUKAS32
14-10-08, 15:02
τετια λεγε μου...
παω να βρω σημερα καποιον αλλον ενοικο στην πολυκατοικια ουφ! να εχουνε το νου τους!

apok
14-10-08, 15:03
Ναι βρε.. ηρέμησε..

Σιγα.. ένας παλιοσεισμούλης ήταν...

Να σας πω και την διαστροφή μου;;
Μου αρέσει ο σεισμός.. Νοιώθω εντελώς ανημπορος να πράξω το οτιδήποτε εκείνη τη στιγμή οποτε.. χαλαρώνω και το απολαμβάνω..

Ακομα και το '99 το πρώτο βράδυ απόλαυσα την θαλπωρή του κρεβατιού μου με φυσικο νανούρισμα απο τα aftershocks :D

LOUKAS32
14-10-08, 15:08
χαχαχαχαχαχαχαχ

εγω παλι ειμαι εντελως Χεστρωνει!!!

jimka
14-10-08, 15:35
Παντος εχω διαβασει σε ξενο αρθρο ο σωστος τροπος σε περιπτωση σεισμου σε κτιρια απο οπλισμενο σκυροδερμα ειναι εμβρυακη σταση στο κεντρο μεγαλου δωματιου με δοκαρια περιμετρικα.Το να μπει κανεις κατω απο τραπεζια και λοιπα ειναι καλο σε κτιρια απο φερουσα τοιχοποιια τα οποια δεν πεφτουν ολοκληρα ποτε.Παντος σε περιπτωση που το κτιριο δεν εχει καποιες εμφανεις ζημιες δεν χρειαζεται πανικος να τρεχουμε στα παρκα.Τωρα για τα κτιρια που ειναι με νεους κανονισμους δεν υπαρχει κανενα σχετικα προβλημα(οσο μπορει αφου μιλαμε για μελετες βαση πιθανοτητων) εκτος αν καποιος εχει κανει καμια κοτσανα(θυμαστε αναφορες το 99 για μαγαζι που ειχε επεμβει στην δομη του κτιριου).Σκαλες μπαλκονια ΠΟΤΕ στην διαρκεια σεισμου.Εγω περιμενω τα θα γινει στην αθηνα με τον επομενο σεισμο τωρα που εχουμε και φυσικο αεριο.

apok
14-10-08, 15:41
Κάπου στα downloads του φόρουμ είχε ένα εγχειρίδιο των do's & dont's σε περίπτωση σεισμού.

Θα προσπαθήσω να το βρω

LOUKAS32
14-10-08, 15:46
ΝΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

εχω και ΕΓΩ φυσικο ΑΕΡΙΟ κανονιστε........

apok
14-10-08, 15:47
Και γιατί χαλιέσαι ρε;;;
Τσάμπα BBQ θα κανεις :p

LOUKAS32
14-10-08, 15:49
με βλεπω στο αμαξι για νανακια...θα βαλω και το wi-fi ON μαζι με το λαπτοπ αγκαλια :p:rofl:

apok
14-10-08, 15:50
Μεινε στο αμάξι.. και θα σε βρουμε στην Κινα μετά :p

LOUKAS32
14-10-08, 15:52
αχαχαχαχαχαχαχαα

παω στα βουνα με 3G γιατι ως γνωστον a GEEK without internet has no life lol

The_StarGazer
14-10-08, 15:53
Στον μεγάλο σεισμό (!) του 99 ( αν δεν κανω λάθος ) όταν άνοιξε την πορτα η μάνα μου και κατέβαινε 7-7 τα σκαλιά ο σκύλος πήρε τον ανήφορο και έφυγε για ταράτσα.


Εμενα ετρεχε προς την εξοδο και φωναζε "Σεισμος σεισμος" λες και ολοι οι υπολοιποι δεν το ειχαμε κατλαβει :lol: :lol:

Σκυλο δεν ειχαμε τοτε.

apok
14-10-08, 15:59
αχαχαχαχαχαχαχαα

παω στα βουνα με 3G γιατι ως γνωστον a GEEK without internet has no life lol

Δε σε σώζει τπτ (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=675333&lngDtrID=244):p


Εμενα ετρεχε προς την εξοδο και φωναζε "Σεισμος σεισμος" λες και ολοι οι υπολοιποι δεν το ειχαμε κατλαβει :lol: :lol:

Σκυλο δεν ειχαμε τοτε.

Το τρελο γέλιο το ειχε ο πατέρας μου. Ήταν μαζι μου στο δωμάτιο και απέναντι ( στο δικό τους ) η μάνα μου ξαπλωμένη.

Με το που αρχίζει το μεγάλο κουνημα και το τρελό βουητό η μάνα μου παθαινει υστερια, 3 εγκεφαλικά, 45 καρδιακά κοκ και αρχίζει να τον φωνάζει.
Τινάζεται ο πατέρας μου απο το κρεβάτι.. " Κοιτα να δεις, σκέφτομαι.. Τζεντλμαν " φτάνει μπροστά απο την μάνα μου ( η οποία ήταν ήδη κάτω απο την κάσα και έτρεμε ) και στρίβει δεξιά για κουζίνα.

Πήγε και έπιασε την κανάτα με τον καφέ ( ότι τον είχε φτιάξει ) μην πέσει και σπάσει... :lol: :lol: :lol: :lol:

3 μήνες έκανε να του μιλήσει η μάνα μου.. και η ατάκα του " Στο τσακ την πρόλαβα... έξω έξω είχε φτάσει.. "

:rotfl:

jimka
14-10-08, 16:02
Για φυσικο αεριο εγω προσωπικα φοβαμαι ακομα ,και για αυτο δεν αφηνω τους γονεις μου να βαλουν.Σε ισχυρο σεισμο στην ιαπωνια παρακαλω(και οχι στο ελλαδισταν) ειχαν γινει σοβαρες ζημιες λογο πυρκαγιων.Δευτερον στην εγκατασταση του φυσικου αεριου νομιζω οτι χρησιμοποιηθηκε γερμανικος κανονισμος(τωρα η εφαρμογη του πως εγινε δεν ξερω λεπτομερειες) και τριτων κανονικα υπαρχει μια βαλβιδα που παρεμβαλεται μεταξυ σπιτιου κεντρικης παροχης και οι οποια σε περιπτωση σεισμου κλεινει την παροχη δεν ξερω αν τοποθετητε τελικα.

manoulamou
14-10-08, 16:09
Κι εγω ξυπνησα απ τις φωνες γυρω στις 7 το πρωΐ, απ την ξεχασμενη τηλεοραση όπου ηταν ολοι θυμωμενοι
με την ανακδιηγητη επιστημονικη γκαφα του πανακριβου νεου αυτοματου συστηματος
υπολογισμου στοιχειων για τις σεισμικες δονησεις απο 5.1 εδωσαν 6.6. και
οντας "ειδικοι"(δεν) απορουσαν πως δεν γκρεμιστηκε η μιση Αθηνα μαζι με την Ευβοια.
Μια ειναι η λυση: μετακομιζουμε σε τροχοσπιτο πανω στην κορφη καποιου βουνου
διπλα στις κεραιες κατα προτιμηση, εκει σιγουρα θα ειμαστε ασφαλεις νυχτα, αργιες και Σ/Κ!
Τωρα οταν βρισκομαστε για δουλείες εντος κεντρου παραχωρουμε
τα κληρονομικα μας δικαιωματα στο Βαλτοπαιδι και το πολυ-πολυ
να εχουμε εξασφαλισει θεση διπλα στον Αγιο Πετρο.
Οχι στο φυσικο αεριο θα καουμε ή θα τιναχτουμε στον αερα αφου
ολο και καπου κουναει καθημερινα...:rolleyes:

hammer21
14-10-08, 16:09
Με το που αρχίζει το μεγάλο κουνημα και το τρελό βουητό η μάνα μου παθαινει υστερια, 3 εγκεφαλικά, 45 καρδιακά κοκ και αρχίζει να τον φωνάζει.
Τινάζεται ο πατέρας μου απο το κρεβάτι.. " Κοιτα να δεις, σκέφτομαι.. Τζεντλμαν " φτάνει μπροστά απο την μάνα μου ( η οποία ήταν ήδη κάτω απο την κάσα και έτρεμε ) και στρίβει δεξιά για κουζίνα.

Πήγε και έπιασε την κανάτα με τον καφέ ( ότι τον είχε φτιάξει ) μην πέσει και σπάσει..



Στο τσακ την πρόλαβα... έξω έξω είχε φτάσει.. "


Σε καλο σου μου εφτιαξες το απογευμα


:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

manicx
14-10-08, 16:13
Αν είναι στον τελευταίο όροφο, δεν είναι προτιμότερο να βγεις στην ταράτσα και να κάνεις σε κάποιο σημείο στο κέντρο (και όχι κοντά στα κάγκελα); :hmm:

Αν πέσει μονομιάς όμως θα γίνεις τιραμολας κατά την πρώση και σε βλέπω 4-5 μέτρα στον αέρα...

apok
14-10-08, 16:20
οτι και να γινει θα πέσεις πάνω σε χαλάσματα και οχι απο κάτω;)

giannhs1984
14-10-08, 16:55
και φυσικα το αλλο κουλο που μονο εδω το εχω δει

μην τα πατε στα μπαλκονια
γιατι ομως σε οτι σπιτι εχω το μπαλκονι και η ταρατσα ειναι τα μονα που καθονται ακομη και μετα απο την καταρευση?.........

The_StarGazer
15-10-08, 00:00
(http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=675333&lngDtrID=244)

... και η ατάκα του " Στο τσακ την πρόλαβα... έξω έξω είχε φτάσει.. "

:rotfl:


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :rofl: :rofl:

LOUKAS32
15-10-08, 00:01
για να δουμε θα κλεισω ματι αποψε

Dimitris_80
15-10-08, 00:13
για να δουμε θα κλεισω ματι αποψε
Kάτσε ρε Λούκας. Αθήνα είσαι. Στο κάτω-κάτω το επίκεντρο στην Βόρεια Εύβοια ήταν. Το πολύ-πολύ να πέσουν κανα 2 πολυκατοικίες εκεί. :p Εσύ εδώ Αθήνα άντε να ξανακουνηθείς λίγο. Τίποτα παραπάνω.

Μπάι δε γουέι, πολύ ομαλά εξελίσσεται η μετασεισμική ακολουθία σύμφωνα με το European-Mediterranean Seismological Centre (http://www.emsc-csem.org/index.php?page=home). Οι μετασεισμοί έχουν φθίνουσα πορεία, η μεγάλη σεισμική ενέργεια δείχνει να έχει απελευθερωθεί. Οπότε κοιμήσου πολύ ήσυχος.

LOUKAS32
15-10-08, 00:27
tnx Dimitris:)

BY THE WAY

καθε φορα που δονειζετε το κτιριο μου....απο τους σεισμους....θεοριτικα δεν μετακινειται απο την θεση του βαση υποδομης, εδαφους κτλ κτλ?

μηπως λοιπον μετα απο καθε σεισμο να γυρναει καποιος χριστιανος πολιτικος μηχ να βλεπει τα κτιρια μας.....ΛΕΩ εγω τωρα...διοτι για φαντασου να δονιζετε καθε τοσο και λιγακι το καθε κτιριο? τεσπα ειμαι χεστης το γνωριζω

Tiven
15-10-08, 00:43
Δε σε σώζει τπτ (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=675333&lngDtrID=244):p



Το τρελο γέλιο το ειχε ο πατέρας μου. Ήταν μαζι μου στο δωμάτιο και απέναντι ( στο δικό τους ) η μάνα μου ξαπλωμένη.

Με το που αρχίζει το μεγάλο κουνημα και το τρελό βουητό η μάνα μου παθαινει υστερια, 3 εγκεφαλικά, 45 καρδιακά κοκ και αρχίζει να τον φωνάζει.
Τινάζεται ο πατέρας μου απο το κρεβάτι.. " Κοιτα να δεις, σκέφτομαι.. Τζεντλμαν " φτάνει μπροστά απο την μάνα μου ( η οποία ήταν ήδη κάτω απο την κάσα και έτρεμε ) και στρίβει δεξιά για κουζίνα.

Πήγε και έπιασε την κανάτα με τον καφέ ( ότι τον είχε φτιάξει ) μην πέσει και σπάσει... :lol: :lol: :lol: :lol:

3 μήνες έκανε να του μιλήσει η μάνα μου.. και η ατάκα του " Στο τσακ την πρόλαβα... έξω έξω είχε φτάσει.. "

:rotfl:


Έλιωσα απλά... :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
:respekt:


BTW και εγώ νιώθω ηρεμία και γαλήνη όταν γίνετε σεισμός. Θυμάμαι στον μεγάλο πριν μερικά χρόνια , είχα αράξει και έτρωγα καταϊφι και αρχίζει να γίνετε ένας χαμός. Όλοι τρέχαν , πάω και εγώ έξω μαζί τους. Ε μόλις σταμάτησε κανείς δεν έμπαινε μέσα για πολλές ώρες. Μετά από 1-2 μέρες μπήκαν να πάρουν τηλεοράσεις κλπ να βλέπουν έξω. Εγώ βέβαια μόλις σταμάτησε ο σεισμός σε 1-2 λεπτά μπήκα και πήρα το ταψί με το καταϊφι , η μάνα μου και όλη η γειτονιά να ουρλιάζουν εντωμεταξύ :rofl:

RyDeR
15-10-08, 00:45
BTW και εγώ νιώθω ηρεμία και γαλήνη όταν γίνετε σεισμός. Θυμάμαι στον μεγάλο πριν μερικά χρόνια , είχα αράξει και έτρωγα καταϊφι και αρχίζει να γίνετε ένας χαμός. Όλοι τρέχαν , πάω και εγώ έξω μαζί τους. Ε μόλις σταμάτησε κανείς δεν έμπαινε μέσα για πολλές ώρες. Μετά από 1-2 μέρες μπήκαν να πάρουν τηλεοράσεις κλπ να βλέπουν έξω. Εγώ βέβαια μόλις σταμάτησε ο σεισμός σε 1-2 λεπτά μπήκα και πήρα το ταψί με το καταϊφι , η μάνα μου και όλη η γειτονιά να ουρλιάζουν εντωμεταξύ :rofl:

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

The_StarGazer
15-10-08, 01:03
καθε φορα που δονειζετε το κτιριο μου....απο τους σεισμους....θεοριτικα δεν μετακινειται απο την θεση του βαση υποδομης, εδαφους κτλ κτλ?


Κοιτα. Θεωρητικα ταξιδευουμε και με την ταχυτητα του φωτος. Πρακτικα ομως οχι δεν γινεται τιποτα τετοιο.

jimka
15-10-08, 01:16
tnx Dimitris:)

καθε φορα που δονειζετε το κτιριο μου....απο τους σεισμους....θεοριτικα δεν μετακινειται απο την θεση του βαση υποδομης, εδαφους κτλ κτλ?


ενοοεις πλευρικη μετατοπιση? ο μηχανικος του κτιριου εχει κανει κατα την διαρκεια της μελετης ελεγχο για πιθανη ολησθηση μην ανησυχεις.

LOUKAS32
15-10-08, 01:27
ΧΜΜΜΜΜ

το μην ανησυχης ειναι σχετικον,τεσπα.


παιδια ευχομαι αποψε να πανε καλα.

καλο βραδυ.

opener
15-10-08, 09:32
Ευχομαι σε ολους τους "ανετους" με τους σεισμους να μην νοιωσουν ποτε πραγματικο σεισμο και τις συνεπειες του ετσι ωστε να μπορουν να συνεχιζουν τα καλαμπουρακια τους με αυτους.

ΥΓ. Εχω νεκρο συγγενη μου απο σεισμο.

giannhs1984
15-10-08, 09:38
Ευχομαι σε ολους τους "ανετους" με τους σεισμους να μην νοιωσουν ποτε πραγματικο σεισμο και τις συνεπειες του ετσι ωστε να μπορουν να συνεχιζουν τα καλαμπουρακια τους με αυτους.
οταν ξερεις οτι το σπιτι σου αντεχει αυτα που πρεπει δεν εχεις λογο να ανυσηχεις αλλωστε ο μοναδικος φοβος ειναι να μην πεσει το σπιτι επανω σου οχι τιποτα αλλο

LOUKAS32
15-10-08, 09:42
ΒΑΣΙΚΑ οταν το σπιτι κουνηθει ΤΟΣΟ ωστε να ειναι μη -κατοικιτο πλεων ειναι οτι το χειροτερο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.