PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεισμος?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

3lbereth
15-10-08, 09:48
tnx Dimitris:)

BY THE WAY

καθε φορα που δονειζετε το κτιριο μου....απο τους σεισμους....θεοριτικα δεν μετακινειται απο την θεση του βαση υποδομης, εδαφους κτλ κτλ?

Αυτό δεν το 'χα σκεφτεί! Λες στον επόμενο σεισμό να βρεθώ πιό κοντά στο dslam? Σπίτι δε θα'χω, αλλά θα'χω καλό attenuation:p

LOUKAS32
15-10-08, 09:52
χαχα

ΔΕΝ την παλευεις και εσυ μια λολ

psyxakias
15-10-08, 09:55
opel5, ειλικρινά λυπάμαι για την απώλειά σου αλλά δε νομίζω ότι κανείς υποτιμά τους σεισμούς, και τους νεκρούς που έχουν κατά καιρούς υπάρξει, αλλά προσπαθούμε οι περισσότεροι να είμαστε "άνετοι" για τον απλούστατο λόγο ότι ο πανικός φέρνει ακόμα περισσότερους νεκρούς. Θα γνωρίζεις ότι σε αρκετές περιπτώσεις άτομα έπεσαν από τα μπαλκόνια και τραυματίστηκαν σοβαρά ή σκοτωθήκανε χωρίς το κτίριο να πάθει σοβαρές ζημίες, λόγω πανικού.

Η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η ψυχραιμία και η εκ των προτέρων προετοιμασία, ενώ η καταστροφολογία και η παράνοια είναι οι χειρότεροι εχθροί μας. Τώρα όσον αφορά για τα "καλαμπουράκια", πάντοτε τα χρησιμοποιούσαμε οι άνθρωποι για ψυχολογικούς λόγους για να διακωμωδούμε τους χειρότερους φόβους μας.

Ομολογώ ότι και εγώ διακωμώδησα την παράνοια (μην πω ανευθυνότητα εάν όντως ανησυχούσε για το σπίτι) οικογενειάρχη που κοιμήθηκε στο αυτοκίνητό του χθες βράδυ στην Αθήνα, παρατώντας γυναίκα και παιδιά στο διαμέρισμα, φοβούμενος μην γίνει μετασεισμός στην Εύβοια. :down:

Τώρα όσον αφορά τον LOUKAS32, ενώ φαίνεται ιδιαίτερα συμπαθητικός σε αυτά που γράφει και θέλει θάρρος να παραδέχεσαι ότι φοβάσαι τόσο έντονα (ενώ αρκετοί από εμάς προφανώς υποκρινόμαστε ότι είμαστε άνετοι), νομίζω ότι είναι υπερβολικός με το να κοιμάται με τέτοιο άγχος το βράδυ.

giannhs1984
15-10-08, 10:00
http://www.youtube.com/watch?v=6yZAaqT0v4s :rolleyes:


και για να δειξω ακομη ποσο πισω ειμαστε απλα κοιταχτε αυτο
http://en.wikipedia.org/wiki/Japan_Meteorological_Agency_seismic_intensity_scale

opener
15-10-08, 10:31
... Τώρα όσον αφορά για τα "καλαμπουράκια", πάντοτε τα χρησιμοποιούσαμε οι άνθρωποι για ψυχολογικούς λόγους για να διακωμωδούμε τους χειρότερους φόβους μας....

Σε ευχαριστω φιλε psyxakias και τα καταλαβαινω ολα αυτα που γραφεις, ιδιως το παραπανω.

Ομως αυτο που εχω να πω, ειναι οτι προσωπικα επειδη ζω με τους σεισμους, ετυχε φορες να μην εχω αλλη πηγη πληροφορησης για καποιον σεισμο παρα μονο μεσα απο αυτο το νημα.
(ετυχε φορες που ακομη και το
http://www.emsc-csem.org/index.php?page=home
να μην εχει στοιχεια).
Σκεψου λοιπον καποιον που θελει να μαθει κατι και ποσο χρησιμη μπορει να ειναι μια πληροφορια απο εναν αλλο χρηστη,
γι' αυτο νομιζω οτι το νημα δεν προσφερεται για αστεια.

Ετσι τα βλεπω εγω και αν κανω λαθος, δεν θελω να ελθω σε αντιπαραθεση με κανενα και ζητω προκαταβολικα συγγνωμη απο οσους εχουν αντιθετη αποψη ...

The_StarGazer
15-10-08, 13:42
Ευχομαι σε ολους τους "ανετους" με τους σεισμους να μην νοιωσουν ποτε πραγματικο σεισμο και τις συνεπειες του ετσι ωστε να μπορουν να συνεχιζουν τα καλαμπουρακια τους με αυτους.

Εχω νοιωσει και τον σεισμο του '81 αλλα και του '99. Και τους θυμαμαι πολυ καλα.
Στο ιδιο σπιτι μενω.
Η μη "ανεση" (ψυχραιμια θα ελεγα εγω) την ωρα του σεισμου συνεπαγεται με πολλα κακα.

Δεν θα σου πω οτι δεν χ3στηκα εκεινη την ωρα. Βεβαιως και χ3στηκα , αλλα μπορεσα και "επανηλθα" γρηγορα ετσι ωστε να γκαριξω στη μανα μου που πηγαινε με 1000 στην εξοδο να κατεβει σκαλες ,την ωρα που ολα πηγαιναν κι ερχοντουσαν.

LOUKAS32
15-10-08, 13:47
Εχω νοιωσει και τον σεισμο του '81 αλλα και του '99. Και τους θυμαμαι πολυ καλα.
Στο ιδιο σπιτι μενω.
Η μη "ανεση" (ψυχραιμια θα ελεγα εγω) την ωρα του σεισμου συνεπαγεται με πολλα κακα.

Δεν θα σου πω οτι δεν χ3στηκα εκεινη την ωρα. Βεβαιως και χ3στηκα , αλλα μπορεσα και "επανηλθα" γρηγορα ετσι ωστε να γκαριξω στη μανα μου που πηγαινε με 1000 στην εξοδο να κατεβει σκαλες ,την ωρα που ολα πηγαιναν κι ερχοντουσαν.


u are a HERO, ΕΓΩ ΤΡΕΜΩ!!!!!!! δεν κουνιεμε ....ειδικα οταν ειναι ΒΡΑΔΥ!!!!::(:(:(:(:(:(:(

The_StarGazer
15-10-08, 14:03
Ουτε hero ειμαι φιλε μου ουτε τιποτα. Απλα σκεψου το και αλλιως.
Οσο ποιο γρηγορα καταφερεις και συνελθεις απο το σοκ , τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχεις...

1. Να σωθεις επειδη θα κανεις το σωστο εαν κατι παει στραβα π.χ. δεν θα πηδηξεις απο τον 1ο επειδη σου φανηκε χαμηλα και ειχε γρασιδι κατω.

2. Να σωσεις καποιον αλλο που δεν θα εχει τη δικια σου ψυχραιμια.

giannhs1984
15-10-08, 14:04
u are a HERO, ΕΓΩ ΤΡΕΜΩ!!!!!!! δεν κουνιεμε ....ειδικα οταν ειναι ΒΡΑΔΥ!!!!::(:(:(:(:(:(:(
το βραδυ απλα δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρα μονο να αναψεις το φως και να περιμενεις
ειναι πολυ τρομακτικο να κουνιουνται τα παντα και εσυ να μην βλεπεις τιποτα

Linus
15-10-08, 14:12
u are a HERO, ΕΓΩ ΤΡΕΜΩ!!!!!!! δεν κουνιεμε ....ειδικα οταν ειναι ΒΡΑΔΥ!!!!::(:(:(:(:(:(:(

Εγώ πάντως όταν έζησα σεισμό στην Λευκάδα είχα κοκκαλώσει στο μπαλκόνι, δεν μπορούσα να κουνηθώ με τίποτα μέχρι να τελειώσει :)

kuja
15-10-08, 14:24
Σεισμός στις 05:06... Δυνατούλης, με ξύπνησε... Και είμαι Αθήνα...

4,9 με επίκεντρο την Βόρεια Εύβοια σύμφωνα με emsc...
Kαι 3,4 Ρίχτερ 9 λεπτά αργότερα.

ετυχε να βρισκομαι μολις λιγα χιλιομετρα απο το επικεντρο......

jimka
15-10-08, 14:31
Αλλο ψυχραιμια και αλλο δεν φοβαμαι και την βρισκω να κουνιεμαι (το οποιο ειναι ψεμα και οποιος το υποστηριζει πρεπει να κοιταχθει ).Εχω πετυχει το σεισμο '99 αθηνα (5ος οροφος) λευκαδα αρκετους σεισμους αλλα οχι τον τελευταιο
(εκει να δειτε κουνημα λογο παλιων σπιτιων) και στην πατρα τον προσφατο .Στον σεισμο δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρα να παραμηνεις ψυχρεμος.Δηλαδη ειναι "αμαρτια" και τραγικο να μην επαθε ζημια το σπιτι αλλα να σκοτωθει ο αλλος απο πανικο.Οσο για τις κατασκευες οι καινουριες δεν εχουν κανενα προβλημα σε γενικες γραμμες αρκει να υπαρχει τηρηση κανονισμων(γενικες γραμμες για να μην μπαινω σε λεπτομερειες και αγχωνεσται:p).Παλιοτερες (με τους παλιους κανονισμους)δυστυχως εχουν προβλημα.

manoulamou
15-10-08, 19:20
Λογω οικογενειακων υποχρεωσεων, ηλικιας και φυλου
δικαιουμαι να με πιανει πανικος ακομη και με το μικροτερο κουνηματακι!
Αλλα η ελλειψη ψυχραιμιας ειναι κακιστος συμβουλος
ιδιως σε μια χωρα που δεν περναει λεπτο χωρις καποιο σεισμο.
Δεν κατακρινω αυτους που φοβουνται : κανεις μας δεν ειναι ηρωας.
Σατιριζω την ταση καθε που αισθανομαστε το παραμικρο να μπαινουμε εδω
λες και θ αλλαξει εαν μαθουμε πού και ποσο ηταν: λαθη εγιναν στις μετρησεις μολις χτες....
H υπευθυνη Πολιτεια επρεπε εδω και δεκαετιες να μας εχει εκπαιδευσει καταλληλα
ωστε να ξερουμε πως να αντιδρουμε, αναλογα και πού ειμαστε εκεινη την στιγμη...
Προς το παρον ας μελετησουμε τις οδηγιες της ΓΓΠΠ κι ας ελπιζουμε να μην πεσει
το ακριβοπληρωμενο κεραμιδι στο κεφαλακι μας στον επομενο σεισμο...
http://www.civilprotection.gr/instruction_earthquake.htm
:)

jimka
15-10-08, 21:32
Εγω δεν καταλαβενω σε τι απασχολει τον κοσμο και την πολιτεια αν εκανε τοσο ή λειγοτερο σεισμο, ποτε θα γινει σεισμος κτλπ.Το μονο που επρεπε να απασχολει ειναι να εχει καλες κατασκευες για την εκαστοτε περιοχη(υπερτιμημενοι αυτοι οι σεισμολογοι)

lazar
15-10-08, 21:51
οταν ξερεις οτι το σπιτι σου αντεχει αυτα που πρεπει δεν εχεις λογο να ανυσηχεις αλλωστε ο μοναδικος φοβος ειναι να μην πεσει το σπιτι επανω σου οχι τιποτα αλλο

Κι αν σε βρει σε μαγαζί ή σε ξένο σπίτι;

Νικαετός
15-10-08, 21:54
To σπίτι σου είναι γερό και σωστά χτισμένο...η γειτονική πολυκατοικία όμως, που ακουμπάει επάνω του ??

(Το λέω γιατί το δικό μας σπίτι έπαθε κάποιες ζημιές στη μεσοτοιχία το 99, λόγω (προφανώς) διαφορετικής ταλάντωσης με τη γειτονική πολυκατοικία...)

opener
15-10-08, 22:37
...
Σατιριζω την ταση καθε που αισθανομαστε το παραμικρο να μπαινουμε εδω
λες και θ αλλαξει εαν μαθουμε πού και ποσο ηταν: λαθη εγιναν στις μετρησεις μολις χτες....


Οταν γινει σεισμος στην περιοχη μου (και εαν δεν υπαρχει αλλη επισημη πηγη ενημερωσης) θεωρω οτι ειναι καλο να γνωριζω (εστω και μεσα απο εδω) σε ποια αλλη περιοχη εγινε αντιληπτος ουτως ωστε να υπολογισω στο περιπου το επικεντρο και να πραξω αναλογα (κανοντας τις ενεργειες που εγω νομιζω σωστες).

giannhs1984
15-10-08, 23:27
Οταν γινει σεισμος στην περιοχη μου (και εαν δεν υπαρχει αλλη επισημη πηγη ενημερωσης) θεωρω οτι ειναι καλο να γνωριζω (εστω και μεσα απο εδω) σε ποια αλλη περιοχη εγινε αντιληπτος ουτως ωστε να υπολογισω στο περιπου το επικεντρο και να πραξω αναλογα (κανοντας τις ενεργειες που εγω νομιζω σωστες).
δεν νομιζω οτι υπαρχει τροπος εμπειρικα να τα γνωριζεις αυτα
τρανο παραδειγμα ο σεισμος του 06 νομιζω η 07 στο κατω τοξο ο 6.1 που τον ενιωσαν απο τον ισραηλ και την ιταλια μεχρι και την βουλγαρια

jimka
15-10-08, 23:34
(Το λέω γιατί το δικό μας σπίτι έπαθε κάποιες ζημιές στη μεσοτοιχία το 99, λόγω (προφανώς) διαφορετικής ταλάντωσης με τη γειτονική πολυκατοικία...)

Μα διαφορετικα κτιρια ετσι και αλλιως διαφορετικα θα ταλαντωθουν εξαρταται απο διαφορους παραγωντες.Σε περιπτωση γειτονικων κτιριων προβλημα εχεις αν υπαρχει πιθανοτητα εμβολησης
υποστηλωματων απο πλακες του γειτονικου αν εχεις μπαινει αντισεισμικος αρμος αναλυτικα υπολογισμενος.Αν δεν εχεις υπαρχουν ελαχιστες αποστασης αρμου(ειναι μικρες κατι cm)

opener
15-10-08, 23:45
δεν νομιζω οτι υπαρχει τροπος εμπειρικα να τα γνωριζεις αυτα
τρανο παραδειγμα ο σεισμος του 06 νομιζω η 07 στο κατω τοξο ο 6.1 που τον ενιωσαν απο τον ισραηλ και την ιταλια μεχρι και την βουλγαρια

Οταν στην περιοχη σου ειχες/εμαθες τις (α) επιπτωσεις και διαβαζεις οτι στην Χ περιοχη οι (β) επιπτωσεις ειναι μεγαλυτερες πρεπει να εισαι σεισμολογος για να υπολογισεις αν το επικεντρο ειναι κοντα στην περιοχη σου η στη Χ περιοχη; :hmm:

giannhs1984
15-10-08, 23:49
Οταν στην περιοχη σου ειχες τις (α) επιπτωσεις και διαβαζεις οτι στην Χ περιοχη οι (β) επιπτωσεις ειναι μεγαλυτερες πρεπει να εισαι σεισμολογος για να υπολογισεις αν το επικεντρο ειναι κοντα στην περιοχη σου
η στη Χ περιοχη; :hmm:
ε ναι γιατι το εχουν πει δεν εχει σχεση το που μενεις διοτι ενας 6 και πανω σε μεγαλο βαθος μπορει να μην κανει ζημιες εκει τριγυρω αλλα 200-300 χλμ μακρυα να κανει πολυ μεγαλες;)

opener
15-10-08, 23:52
ε ναι γιατι το εχουν πει δεν εχει σχεση το που μενεις διοτι ενας 6 και πανω σε μεγαλο βαθος μπορει να μην κανει ζημιες εκει τριγυρω αλλα 200-300 χλμ μακρυα να κανει πολυ μεγαλες;)

Δεν το γνωριζω αυτο που λες.
Ευκαιρια να μαθω και κατι. Πηγη;

giannhs1984
16-10-08, 00:04
Δεν το γνωριζω αυτο που λες.
Ευκαιρια να μαθω και κατι. Πηγη;
ντοκυμαντερ national geographic;)

opener
16-10-08, 00:10
ντοκυμαντερ national geographic;)

Τωρα με φωτισες!!!
Βρε αν εχεις προχειρη την πηγη=λινκ εννοω.

giannhs1984
16-10-08, 00:12
Τωρα με φωτισες!!!
Βρε αν εχεις προχειρη την πηγη=λινκ εννοω.
στο σκαι το ειδα ε θα το ξαναβαλουν λογικα ;)

jimka
16-10-08, 00:28
Να ρωτησω κατι σε τι ακριβως σας ενδιαφερει να μαθεται επικεντρο και μεγεθος ειλικρινα.Δηλαδη πες οτι τα μαθαινεις τι εγινε, τι θα κανεις??

LOUKAS32
16-10-08, 00:30
το θεμα ειναι να μην υποστουν ζιμιες τα σπιτια μας τελος και η υγεια μας ΦΥΣΙΚΑ!!!!

opener
16-10-08, 00:56
Να ρωτησω κατι σε τι ακριβως σας ενδιαφερει να μαθεται επικεντρο και μεγεθος ειλικρινα.Δηλαδη πες οτι τα μαθαινεις τι εγινε, τι θα κανεις??

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2390918&postcount=1017

Τι θα κανω εγω;
Αν ο σεισμος ηταν κοντινος και σχετικα μεγαλος σε ενταση, επειδη δεν γνωριζω αν ηταν αυτος ο κυριος σεισμος η ενας προσεισμος τις αμεσως επομενες ωρες =
Αν ειναι μερα και εχω την δυνατοτητα να βγω εξω σε ανοικτους χωρους, παραμενω κλεισμενος μεσα.
Αν ειναι νυχτα και εχω κοντα μου φακο, του βγαζω τις μπαταριες και τις βαζω στο ραδιο να ακουσω μουσικη.
Και προ παντων αντι να ειμαι σε ετοιμοτητα για παν ενδεχομενο, λεω "ελα μωρε και τι εγινε, δεν θα κανει αλλον".

jimka
16-10-08, 01:04
Πρωτων και να ειναι προσεισμος το κυριο γεγονος μπορει να παρει πολυ καιρο για να γινει.Ειναι αδυνατον να πουνε αν ειναι προσισμος αν το ηξεραν θα προβλεπαν σε μικροτερο χρονικο διαστημα τους σεισμους.Το αν ειναι κυριος σεισμος σε ενδιαφερει μονο αν εχει υποστει ζημιες το κτιριο σου οποτε και πρεπει να το εγκαταληψεις.Σε αντιθετη περιπτωση πιος ο λογος να τρεχεις στα βουνα απο την στιγμη που ο σεισμος εγινε ειναι κυριος και το σπιτι εμεινε αθικτο??

Spanos
26-10-08, 20:21
ΣΕΙΣΜΟΣ ΡΕΕΕΕ

Patentman
26-10-08, 20:23
Σεισμος, κουνηθειτε! :p

tls
26-10-08, 20:23
LOUKA είσαι σπίτι; :p

hammer21
26-10-08, 20:23
Νταξ μικρος ηταν.Αντε να δουμε απο που ηταν τωρα

NT1G
26-10-08, 20:24
Καλώς τα δεχτήκαμε... :scared:

ESP1982
26-10-08, 20:24
ΣΕΙΣΜΟΣ ΡΕΕΕΕ

Παραήταν μικρός βέβαια. Λόγω 6ου ορόφου έριξε κούνημα το σύνθετο με την τηλεόραση...

miltiadis21
26-10-08, 20:27
λέω και εγώ οτι κουνούσε το γραφείο! για Αθήνα δέν λέμε?

NT1G
26-10-08, 20:27
4,5 R λένε κοντά στην Εύβοια. :stunned:

psyxakias
26-10-08, 20:28
Προβλέπω τον Λουκά να κοιμάται στο αυτοκίνητο απόψε :whistle:

miltiadis21
26-10-08, 20:29
4,5 R λένε κοντά στην Εύβοια. :stunned:
Ελπίζω να ήταν αυτός ο κύριος σεισμός! :)

Spanos
26-10-08, 20:32
Παραήταν μικρός βέβαια. Λόγω 6ου ορόφου έριξε κούνημα το σύνθετο με την τηλεόραση...


Το "μικρός" είναι σχετικό γιατί μπορεί εμείς να μη τον νιώσαμε πολύ αλλα ποτέ δε ξέρεις μέχρι να ανακοινωθεί το μέγεθος γιατί μπορεί κάπου αλλου να έχει γίνει ζημία. Το σεισμό της Ηλείας τον κατάλαβα αλλα δεν θεωρησα οτι ήταν κάτι σοβαρό όταν όμως άνοιξα την τηλεόραση είδα εικόνες καταστροφής.
;)

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


4,5 R λένε κοντά στην Εύβοια. :stunned:

Εμένα γιατί δε μου δείχνει τίποτα το EMSC πέρα απο ένα μικρό σεισμό στα Δωδεκάννησα το μεσημέρι;:hmm:

miltiadis21
26-10-08, 20:33
η τηλεόραση δέν λέει τίποτα πάντως ακόμα ούτε και τα κεντρικά sites

flamelab
26-10-08, 20:33
Ήμουν όρθιος και δεν πήρα χαμπάρι τίποτα :what:

Patentman
26-10-08, 20:33
Εγω κουνηθηκα παντως.

MNP-10
26-10-08, 20:34
Εγω καταλαβα μια βοη και κατι κλακ κλουκ στα κουφωματα :lol: Κατι αντιστοιχο με το να περναει νταλικα απ'εξω (μενω σε μονοκατοικια βασικα)

NT1G
26-10-08, 20:34
Αφου δεν μας ξανακουνησε μάλλον ήταν ο κύριος
Χάσαμε και το γκολ από τον φόβο..:oops:

Στο αλτερ είπαν οτι ηταν 4,5 και στην ευβοια.

ESP1982
26-10-08, 20:34
Το "μικρός" είναι σχετικό γιατί μπορεί εμείς να μη τον νιώσαμε πολύ αλλα ποτέ δε ξέρεις μέχρι να ανακοινωθεί το μέγεθος γιατί μπορεί κάπου αλλου να έχει γίνει ζημία. Το σεισμό της Ηλείας τον κατάλαβα αλλα δεν θεωρησα οτι ήταν κάτι σοβαρό όταν όμως άνοιξα την τηλεόραση είδα εικόνες καταστροφής.
;)

Εεε, χμ. Σωστό point. Εννοούσα πως δεν ήταν ιδιαίτερα αισθητός στην Αθήνα.

psyxakias
26-10-08, 20:36
Εδώ (Αθήνα) κούνησε για καμιά 10" πέρα-δόθε & χωρίς βοή, οπότε συμπεραίνω ότι ήταν σε σχετικά μεγάλη απόσταση. Προπαντώς ψυχραιμία, μην αρχίσουμε από μόνοι μας την σεισμο-φημολογία για προσεισμούς κτλ ;)

Spanos
26-10-08, 20:37
Εγω καταλαβα μια βοη και κατι κλακ κλουκ στα κουφωματα :lol: Κατι αντιστοιχο με το να περναει νταλικα απ'εξω (μενω σε μονοκατοικια βασικα)

Κουφώματα και εδώ, ρολά και το νερό που έχω στο μπουκάλι πάνω στο γραφείο χόρευε

flamelab
26-10-08, 20:38
10 δευτερόλεπτα ;;; ??

psyxakias
26-10-08, 20:38
Εμένα γιατί δε μου δείχνει τίποτα το EMSC πέρα απο ένα μικρό σεισμό στα Δωδεκάννησα το μεσημέρι;:hmm:Το 4.5R Εύβοια το είπε στο Alter πριν λίγο, βάσει πληροφοριών από γερμανικό γεωδυναμικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.