PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεισμος?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

LOUKAS32
09-02-09, 00:40
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

δεν καταλαβα τιποτα εγω , εξω ειμουν!

civil
09-02-09, 00:49
Καταλαβα ενα τρεμουλο για 3 δευτερολεπτα,ημουν ξαπλωμενος, στο Μενιδι.

psyxakias
19-03-09, 14:39
:hmm: :hmm: :hmm:

apok
19-03-09, 14:40
:what:

Dimitris_80
19-03-09, 15:42
:confused:

Tiven
19-03-09, 15:50
:shifty:

DSLaManiaC
19-03-09, 16:19
:hmm:

Εγώ δε κατάλαβα τίποτα

Θάνος
19-03-09, 16:21
..ειδήσεις, στη νοηματική..:rolleyes:

treli@ris
19-03-09, 16:26
χαχαχα
53337

flamelab
19-03-09, 16:44
:hmm: :hmm: :hmm:


:what:


:confused:


:shifty:

:rofl::rofl::rofl: :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

hammer21
19-03-09, 17:09
:eguitar

........Auto merged post: hammer21 πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ρε την παλευουμε?:p

flamelab
19-03-09, 17:52
:nono:

harris
19-03-09, 19:00
Ψυχάκια αν κατάφερες να καταλάβεις αυτόν http://www.emsc-csem.org/index.php?page=current&sub=detail&id=122082 είσαι ψυχάκιας με την βούλα :p

Οι κρητικοί γιατί δεν μιλάτε όμως; http://www.emsc-csem.org/index.php?page=current&sub=detail&id=122086

psyxakias
19-03-09, 19:11
Ψυχάκια αν κατάφερες να καταλάβεις αυτόν http://www.emsc-csem.org/index.php?page=current&sub=detail&id=122082 είσαι ψυχάκιας με την βούλα :pΕίναι GMT η ώρα στο site, εγώ το έγραψα 2 ώρες πριν από αυτόν. Άσε που αυτός ήταν και μακριά αλλά και μικρός.

Για να σας λύσω την απορία γιατί έγραψα το :hmm: - Εκεί που δούλευα στον Η/Υ, ένιωσα ένα γερό κούνημα (και όχι δεν ήταν από τις πρόβες των αεροπλάνων :p). Απλά επειδή δεν ήμουν σίγουρος, για αυτό δεν ρώτησα αν νιώσατε τίποτα.

Υ.Γ. False alert λοιπόν. Κούραση, έλλειψη ύπνου και υπερένταση είναι η τέλεια συνταγή για κάτι τέτοιο. :oops:

ownagE_
19-03-09, 20:29
Οι κρητικοί γιατί δεν μιλάτε όμως; http://www.emsc-csem.org/index.php?page=current&sub=detail&id=122086

Δεν ένιωσα τίποτα. :|

Λογικό, ήταν μακριάαα.. :p

manoulamou
19-03-09, 20:51
:|Λογικό, ήταν μακριάαα.. :p

ΕΕΕχμμ φυσικο ειναι, αφου στα Χανια εγινε...:rolleyes:

arial
06-04-09, 06:34
Πριν λιγο ακουσα στην TV πως εγινε μεγαλος σεισμος στην Κεντρικη Ιταλια, 6,3 R ειπαν το μεγεθος, και πως εχουν πεσει και κτιρια .

Linus
06-04-09, 07:10
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4510501&ct=2

manoulamou
06-04-09, 07:59
http://www.ana.gr/anaweb/user/showplain?maindoc=7478878&maindocimg=4746546&service=143
Πανικος στα σκουπιδοκαναλα: εχουμε παιδια που σπουδαζουν στην περιοχη.
Οι μαναδες εχουν τρελαθει στα τηλεφωνα, κατι σε σκηνικο Παρνηθας μου θυμιζει
οταν μαζι με τις πολυκατοικιες και τα εργοστασια
"κατερρευσαν" οι εταιριες κινητης, καθως ολοι προσπαθουσαν να επικοινωνησουν με ολους!
:COOL:... Κατανοητη η ανησυχια αλλά (una faccia una razza) αδιαχωρητο στους δρομους
απ τα ΙΧ και μετα βιας τα συνεργεια πρωτης αναγκης μπορουν να προσεγγισουν την περιοχη...
Δεν θ αλλαξει κατι, εαν περιμενουν να ανεβει λιγο πιο πανω ο ηλιος,
θα υπαρξει τεκμηριωμενη και υπευθυνη ενημερωση.

Spanos
06-04-09, 16:07
E-E-Eρχεται:clap:

hammer21
06-04-09, 16:41
Πολλα ξερεις εσυ:p

manoulamou
06-04-09, 16:44
Τι εγινε, ποιος ε-ε-ερχεται ; Ο Μεγαλοοος;
Μηπως να ετοιμαζουμε τ αντισκηνα;:crazy:

LOUKAS32
06-04-09, 16:45
ΦΟΥΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚ

μη λετε τετοια......

και φοβαμαι. ξεκολατε!!!

εχω και το GTA4 να παιξω!

psyxakias
06-04-09, 16:47
Laptop και στο αμάξι γρήγορα, Λουκά... έγκυρες φήμες (:crazy:) λένε για 8R Πάρνηθα στις επόμενες μέρες !!!

Σε πειράζω, ελπίζω να πάτησες το spoiler προτού πακετάρεις όλο το σπίτι :oops:

George978
06-04-09, 16:48
δεν αφηνετε τις χαζομαρες λεω εγω?:whistle:

LOUKAS32
06-04-09, 16:52
Laptop και στο αμάξι γρήγορα, Λουκά... έγκυρες φήμες (:crazy:) λένε για 8R Πάρνηθα στις επόμενες μέρες !!!

Σε πειράζω, ελπίζω να πάτησες το spoiler προτού πακετάρεις όλο το σπίτι :oops:

ρε μην λετεεεεεεε τετοιααααααααααααααααααααααα

λολ
λολ

παντως φοβαμαι!!!

manoulamou
06-04-09, 16:59
Παρε καλου-κακου 1 g Linux πρωτα...
Κι αν δεν πιασει, τοτε το iBook και δρομο!

LOUKAS32
06-04-09, 17:01
macbook pro 17 κραταει ωρες:P

psyxakias
06-04-09, 17:02
Τι νομίζεις ότι εδώ πέρα εμείς είμαστε ατρόμητοι και δε φοβόμαστε σεισμούς, Λουκά; Απλά ΟΚ μια μέρα όλοι στα σκουλήκια θα καταλήξουμε ρε σι, τουλάχιστον ας καταλήξουμε από κάτι άλλο και όχι από καρδιά λόγω πανικού. ;)

trd64
06-04-09, 17:05
παντως φοβαμαι!!!

Μην ανησυχείς. Όποιος έχει ζήσει σεισμό και λέει ότι δεν φοβάται είναι μεγάλος ψαράς (ξέρεις τις ιστορίες για τους ψαράδες και τα ψάρια που πιάνουν) :)

George978
06-04-09, 17:06
γιατι αν πας απο πανικο λες να μην σε προτιμησουν τα worms και να σε αφησουν στα bugs? :p

arial
06-04-09, 17:07
Εγω και σεισμος να γινει δεν αφηνω το ικαριαμ... τοσες λεηλασιες κανω .. μη πανε χαμενες :p :p :p

manoulamou
06-04-09, 17:49
Μην ανησυχείς. Όποιος έχει ζήσει σεισμό και λέει ότι δεν φοβάται είναι μεγάλος ψαράς (ξέρεις τις ιστορίες για τους ψαράδες και τα ψάρια που πιάνουν) :)
Υπαρχει επισης η παροιμια "όπου του μελλει να πνιγει, ποτέ του δεν πεθαινει"
Γι αυτο κι ο ηρωας στρατιωτης, που πνιγηκε στο ναυαγιο του Σαμινα,
ενα χρονο πριν τον ειχαν βγαλει ζωντανο απ τα ερειπια της Ρικομεξ!:crazy:

psyxakias
07-04-09, 02:28
Έτσι όπως τα λες Νίκη, κρίμα το παλικάρι τότε, όπως και όσους έχουν χαθεί σε παρόμοιες τραγωδίες. :(


Tον έβγαλαν από τη «Pικομέξ», τον έπνιξε το «Σάμινα»

Της ΝΤΙΝΑΣ ΒΑΓΕΝΑ

Παιδιά από 18 μέχρι 25 χρόνων ήταν οι περισσότεροι από τους στρατευμένους, είκοσι συνολικά, που επέβαιναν στο «Σάμινα», πηγαίνοντας στις μονάδες τους στη Σάμο.

Επέζησαν οι 19. Εναν τον πήραν τα αγριεμένα κύματα. Ο 19χρονος στρατιώτης Βασίλης Ραχούτης θεωρήθηκε για ώρες αγνοούμενος μέχρι, μεσημέρι πια, να πιστοποιηθεί και επισήμως η ταυτότητά του ως ενός από τους αδικοχαμένους στο ναυάγιο. Ηταν η δεύτερη φορά που ο Χάρος άπλωνε παγωμένο χέρι προς το μέρος του. Πέρσι, στο σεισμό της Αθήνας, τον έσωσαν τραυματισμένο στα ερείπια της «Ρικομέξ». Είχε πάει στο εργοστάσιο να δει έναν συγγενή του. Του Βασίλη του έμελλε να χαθεί στη θάλασσα.

Άμα δε σε πάει η ρημάδα η ζωή... :evil:

Spanos
07-04-09, 05:00
Ιταλός επιστήμονας προέβλεψε το σεισμό

Ένας Ιταλός επιστήμονας είχε προβλέψει το σημερινό σεισμό στην Λ'Άκουιλα, αλλά υποχρεώθηκε από τις αρχές να αποσύρει τις προειδοποιήσεις από την ιστοσελίδα του.


Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας «Guardian», ο Τζιανπάολο Τζουλιάνι, ερευνητής στο Εθνικό Εργαστήριο Φυσικής στο Γκραν Σάσο, παρατήρησε μεγάλες εκπομπές ραδονίου από το υπέδαφος της σεισμικά ενεργής περιοχής και κατέληξε στο συμπέρασμα πως αναμένεται μεγάλος σεισμός τις επόμενες μέρες.
Οι πρώτες δονήσεις σημειώθηκαν τον Ιανουάριο και συνεχίζονταν σε τακτά χρονικά διαστήματα, κάτι που ενέτεινε τις ανησυχίες του. Ο επιστήμονας συμβούλεψε τους κατοίκους να εγκαταλείψουν τα σπίτια τους, ενώ αυτοκίνητα με μεγάφωνα γυρνούσαν στην πόλη προειδοποιώντας τους κατοίκους για τον επερχόμενο σεισμό.
Μετά από καταγγελίες όμως, η αστυνομία και οι τοπικές αρχές υποχρέωσαν τον Τζουλιάνι να αποσύρει την προειδοποίηση από την ιστοσελίδα του. Μάλιστα, η επιτροπή εκτίμησης υψηλών κινδύνων της Ιταλίας συνεδρίασε στις 31 Μαρτίου με θέμα τις εκτιμήσεις του επιστήμονα και κατέληξε στο συμπέρασμα πως δε συντρέχουν λόγοι ανησυχίας για την πληγείσα περιοχή. «Οι δονήσεις είναι φυσιολογικές για μία σεισμογενή περιοχή όπως η Λ'Άκουιλα», έλεγε η ανακοίνωση της επιτροπής.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=4510769

manoulamou
07-04-09, 08:53
Εαν κρινουμε απ τα δικα μας δεδομενα, με τις αφθονες φημες, την ανοργανωσια του κρατους και
την "αναρχικη" νοοτροπια μας ως πολιτες, ουτε θελω να σκεφτω τι θα γινοταν εδω στην ιδια περιπτωση!
Ο Βαρωτσος στα καναλια να ειδοποιει τον κοσμο, εμεις να ορμαμε στα σουπερ μαρκετ για προμηθειες και
στο πρακτικερ για ειδη κατασκηνωσης, οι πολιτικοι να συνιστουν ψυχραιμια και ολοι στους δρομους
να φοβομαστε μην πεσουν οι πολυκατοικιες και μας πλακωσουν...:p
Το σωστο κρατος δεν λειτουργει ετσι ουτε οι επιστημονες τριγυρνανε με τις ντουντουκες.
Θα πρεπει να εκπαιδευομαστε απο μικροι πώς να προφυλαγομαστε σε μια σεισμογενη χωρα
επισης να μην χτιζουμε οπως ναναι, ο,τι ναναι χωρις ουσιαστικο ελεγχο μονο εκ των υστερων "τακτοποιησεις".
Αντι να πανικοβαλλομαστε απο ραδιο-αρβιλες να ζουμε οπως παντου αλλου
κι οταν γινει σεισμος να μην παιρνουμε τα ΙΧ μας πηζοντας τους δρομους (προς τις ... παραλιες)
και εμποδιζοντας τα συνεργεια να κανουν τη δουλεια τους βοηθωντας οσους εχουν αναγκη, οπως πρεπει...
:drunk:

manoulamou
07-04-09, 11:43
Δυστυχως το θριλερ με τον Ελληνα φοιτητη (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11381&subid=2&tag=8400&pubid=2974794) εληξε τραγικα
καθως ηδη αναγνωριστηκε απ τους γονεις του!:(

hammer21
07-04-09, 12:24
Κριμα το παιδι.R.I.P:(

vasper
07-04-09, 13:20
Ιταλός επιστήμονας προέβλεψε το σεισμό

Ένας Ιταλός επιστήμονας είχε προβλέψει το σημερινό σεισμό στην Λ'Άκουιλα, αλλά υποχρεώθηκε από τις αρχές να αποσύρει τις προειδοποιήσεις από την ιστοσελίδα του.

...

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=4510769

Εγώ πάντως άκουσα ότι ο συγκεκριμένος επιστήμονας είχε τοποθετήσει το πιθανό επίκεντρο σε απόσταση αρκετών χιλιομέτρων από την πόλη Λ'Άκουλα και ότι θα έπρεπε να εκκενώσουν 20 πόλεις, συν το ότι δεν ήξερε και το πότε, αλλά είχε δώσει μια περίοδο μερικών μηνών. Απλά δεν γίνονται αυτά.

Σε όλη την ιστορία των προβλέψεων σεισμών από όσο έχω ακούσει, μόνο μία φορά έχει γίνει ακριβής πρόβλεψη στην Κίνα και εκκενώθηκε μια πόλη λίγες μέρες πριν την ισοπεδώσει σεισμός.

Zer0c00L
07-04-09, 14:43
πολυ κριμα
στεναχωρηθηκα παρα πολυ με ολη αυτη την ιστορια αυτη

για ολα τα θυματα (ιταλους και ελληνες)

arial
07-04-09, 16:09
Kριμα στο παιδι... πριν λιγο εμαθα πως τον εβγαλαν νεκρο...

Ισως αυτο μας γινει μαθημα, οτι με την φυση δεν παιζουμε, και ουτε μπορουμε να αποφυγουμε τετοια φαινομενα.

Slammer
08-04-09, 00:02
Η μόνη προστασία είναι οι καλύτερες κατασκευές. Δεν επιτρέπεται σε μια μεσαιωνική πόλη να στέκουν πολλά από τα κτήρια που ειναι 300 χρονών και να πέφτουν κατασκευές 20ετίας.

mosaic
08-04-09, 00:24
Δε θα ξεχάσω την ανησυχία της Μάνας :( (αυτό το ένστικτο!) το πρωί της Δευτέρας 06:00 παρά… βάζοντας τηλεόραση μαθαίνοντας για το …σεισμό


Η μόνη προστασία είναι οι καλύτερες κατασκευές. Δεν επιτρέπεται σε μια μεσαιωνική πόλη να στέκουν πολλά από τα κτήρια που ειναι 300 χρονών και να πέφτουν κατασκευές 20ετίας.
...πολύ σωστά, το ίδιο βέβαια ισχύει και για τα δικά μας εδώ! πέφτουν τα νεότερα κτίρια και τα παλιά μένουν θεριά

manoulamou
08-04-09, 10:32
Μ εκνευρισαν αφανταστα τα τηλεοπτικα μεσα και οχι μονο!
Βρηκαν μαλλι να ξανουν, οπως θα λεγε και η manoula mou...
Εκαναν τειχος με χερια και σωματα οι διασωστες να μην δειχνουν
τους διασωθεντες που εβγαιναν γυμνοι ή ημιγυμνοι απ τα ερειπια
ομως οι καμερες επεμεναν να υψωνονται για να δειξουν τις εικονες που πουλανε!
Και τωρα ψαχνοντας λεπτομερειες για το δικο μας φοιτητη
πεφτω πανω σε μια φωτο απ την Σημερινη (http://www.sigmalive.com/news/greece/141296), οποιος θελει ας κανει και ζουμ...:evil:
(Δεν) Αξιζει βεβαια να αναφερουμε πως μονο η κρατικη ΝΕΤ μεχρι τωρα
δεν πηρε συνεντευξη απ τους πολυ στενους συγγενεις του αδικοχαμενου νεου...

Zer0c00L
08-04-09, 12:42
Μ εκνευρισαν αφανταστα τα τηλεοπτικα μεσα και οχι μονο!
Βρηκαν μαλλι να ξανουν, οπως θα λεγε και η manoula mou...
Εκαναν τειχος με χερια και σωματα οι διασωστες να μην δειχνουν
τους διασωθεντες που εβγαιναν γυμνοι ή ημιγυμνοι απ τα ερειπια
ομως οι καμερες επεμεναν να υψωνονται για να δειξουν τις εικονες που πουλανε!
Και τωρα ψαχνοντας λεπτομερειες για το δικο μας φοιτητη
πεφτω πανω σε μια φωτο απ την Σημερινη (http://www.sigmalive.com/news/greece/141296), οποιος θελει ας κανει και ζουμ...:evil:
(Δεν) Αξιζει βεβαια να αναφερουμε πως μονο η κρατικη ΝΕΤ μεχρι τωρα
δεν πηρε συνεντευξη απ τους πολυ στενους συγγενεις του αδικοχαμενου νεου...

manoulamou για αυτο λεω οτι δεν βλεπω ειδησεις και τις θεωρω και αυτες ΤΗΛΕΣΚΟΥΠΙΔΙΑ οπως την πλειοψηφια των προγραμματων των ιδιωτικων καναλιων

δεν ξερεις οτι στην τηλεοραση πουλαει οτι εχει να κανει με τον ανθρωπινο πονο/αξιοπρεπια - αιμα - σεξ - βια κτλ.

psyxakias
08-04-09, 13:29
manoulamou για αυτο λεω οτι δεν βλεπω ειδησεις και τις θεωρω και αυτες ΤΗΛΕΣΚΟΥΠΙΔΙΑ οπως την πλειοψηφια των προγραμματων των ιδιωτικων καναλιων

δεν ξερεις οτι στην τηλεοραση πουλαει οτι εχει να κανει με τον ανθρωπινο πονο/αξιοπρεπια - αιμα - σεξ - βια κτλ.Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα. Και εγώ έχω αν και συνήθιζα να βλέπω φανατικά TV, πλέον έχω κόψει ειδήσεις, "ενημερωτικές" & "ψυχαγωγικές" εκπομπές. Γενικότερα τα περισσότερα κανάλια, την έχουν καταντήσει αηδία την TV. :down:

Πήρε το μάτι μου πάντως (διότι ΟΚ εγώ μπορεί να μη βλέπω TV τακτικά πλέον, άλλοι βλέπουν) ότι το συγκεκριμένο θέμα το παίξανε μέχρι οι μεσημεριανές. Η απόλυτη ξεφτίλα, να πεθάνεις, να έχουν τον πόνο οι δικοί σου, και να σε παίζουν ενδιάμεσα σε "showbiz" τσοκαροθέματα (πχ με ποιον πήγε η τάδε, τι φόρεσε η τάδε, είναι μαζί αυτοί οι δύο?) και να κάνουν όλες τις κλαίουσες. Να σηκωθείς από το τάφο να τους στραγγαλίσεις που ούτε σε άλλη χώρα να πεθάνεις με την ησυχία σου δε σε αφήνουν :mad:

Zer0c00L
08-04-09, 13:40
Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα. Και εγώ έχω αν και συνήθιζα να βλέπω φανατικά TV, πλέον έχω κόψει ειδήσεις, "ενημερωτικές" & "ψυχαγωγικές" εκπομπές. Γενικότερα τα περισσότερα κανάλια, την έχουν καταντήσει αηδία την TV. :down:

Πήρε το μάτι μου πάντως (διότι ΟΚ εγώ μπορεί να μη βλέπω TV τακτικά πλέον, άλλοι βλέπουν) ότι το συγκεκριμένο θέμα το παίξανε μέχρι οι μεσημεριανές. Η απόλυτη ξεφτίλα, να πεθάνεις, να έχουν τον πόνο οι δικοί σου, και να σε παίζουν ενδιάμεσα σε "showbiz" τσοκαροθέματα (πχ με ποιον πήγε η τάδε, τι φόρεσε η τάδε, είναι μαζί αυτοί οι δύο?) και να κάνουν όλες τις κλαίουσες. Να σηκωθείς από το τάφο να τους στραγγαλίσεις που ούτε σε άλλη χώρα να πεθάνεις με την ησυχία σου δε σε αφήνουν :mad:


εναν ψυχακια θελουν αυτοι ολοι να στρωσουν.

ξερεις ποσες φορες (αν δεν ειχα οικογενεια πισω μου) παρακαλαω να μου στριψει η βιδα να παρω τιποτα μαζι μου και να κανω βολτα απο τα ιδιωτικα καναλια (ενα προς ενα) και να αρχισω ενα καλο παρτυ και οταν θα τελειωσω το μονο που θα μενει θα ειναι να παραδοθω στις αρχες και να με κλεισουν για τα επομενα χρονια στην φυλακη (κορυδαλλο η κατι αλλο) τσαμπα υπνο/φαγητο μεχρι να πεθανω.

(τουλαχιστον θα τους δωσω ειδηση για καμποσους μηνες) εκτος οτι θα βρουν δουλεια πολλοι νεοι δημοσιογραφοι αφου οι παλιοι δεν θα υπαρχουν.

psyxakias
08-04-09, 13:43
Άσε αυτά περί οικογένειας, δικαιολογίες. Με λίγα λόγια, δεν έχεις εύκαιρο ένα ελικόπτερο :p

Zer0c00L
08-04-09, 13:46
Άσε αυτά περί οικογένειας, δικαιολογίες. Με λίγα λόγια, δεν έχεις εύκαιρο ένα ελικόπτερο :p

δεν μπορω ουτε να πω ψεμματα ρε συ ψυχακια βρηκες αμεσως το προβλημα που εχω.

ναι δεν εχω ελικοπτερο για να πεταγομαι απο καναλι σε καναλι.

psyxakias
08-04-09, 13:48
δεν μπορω ουτε να πω ψεμματα ρε συ ψυχακια βρηκες αμεσως το προβλημα που εχω.

ναι δεν εχω ελικοπτερο για να πεταγομαι απο καναλι σε καναλι.Στα κανάλια πας και οδικώς, για check-in όμως στο Κορυδαλλός airport; ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.