PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεισμος?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

Estela
09-01-13, 18:37
Τον νιώσατε τον νιώσατε; :p (ποντάρω Πάρνηθα)

Ο πρώτος που έγινε στη Πάρνηθα, δεν έγινε αισθητός στην κεντρική περιφέρεια Αττικής.

Ο δεύτερος στη Λήμνο, δεν έφτασε καν μέχρι εδώ..

Τον νοιώσατε;..:hmm:

psyxakias
04-06-13, 04:58
Κουνηθήκατε κουνηθήκατε; :p

---

Είχε και βοή οπότε λογικά είναι κοντά, αν και το κούνημα δε θύμιζε Πάρνηθα.

--

http://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=320202
4.4R λέει για την ώρα, κοντά στο ελευθέριος βενιζέλος

LOUKAS32
04-06-13, 04:59
σεισμός 04:56, 3-5 δευτερόλεπτα ΔΥΝΑΤΟΣ!!!!

Spanos
04-06-13, 05:01
Κούνησε καλά

LOUKAS32
04-06-13, 05:02
να πάω αμάξι τώρα?είμαι τρίτον όροφο

MNP-10
04-06-13, 05:05
4.2 Ραφηνα.

http://bbnet.gein.noa.gr/HL/seismicity/real-time-seismicity-automatic-alerts/last-24-hours-automatic

Παντως για 4.2 καλος ηταν. Επιφανειακος (5κμ)

Spanos
04-06-13, 05:05
να πάω αμάξι τώρα?είμαι τρίτον όροφο

Καλύτερα ταράτσα

4.4 Σπάτα

psyxakias
04-06-13, 05:07
ΟΚ μια χαρά, τα λέμε στον 7αρι. Καληνύχτα!

eniac
04-06-13, 05:10
Κανά pumpers περισσεύει..?

XPHSTOS29
04-06-13, 05:14
καλημερα !!!

Filadelfeiotis
04-06-13, 05:56
και στη Νέα Φιλαδέλφεια κούνησε καλά.Ήμουν ξύπνιος και την άκουσα καλά.Είπα μέσα μου στάνταρ κοντά στο 5αρι.Ξύπνησε επίσης τον σύντροφο μου και το σκυλί άρχισε το γαβ γαβ.

Προχθές έγινε και ένας 2.6. Λέτε να μιλάμε για προσεισμούς πριν την 6αρα-7αρα;

LOUKAS32
04-06-13, 05:59
και στη Νέα Φιλαδέλφεια κούνησε καλά.Ήμουν ξύπνιος και την άκουσα καλά.Είπα μέσα μου στάνταρ κοντά στο 5αρι.Ξύπνησε επίσης τον σύντροφο μου και το σκυλί άρχισε το γαβ γαβ.

Προχθές έγινε και ένας 2.6. Λέτε να μιλάμε για προσεισμούς πριν την 6αρα-7αρα;

δεν ξέρω αλλα δεν πάμε καλά..

prodromosfan
04-06-13, 07:35
Nα ποντάρω να φας τη γλώσσα σου γκαντεμόσαυρε;;;; :evil:

Tιποτα δεν προκειται να γίνει μεχρι τον Ιουλιο.

Ιουλιο λεμε, καντε λιιιιγο υπομονη :rtfm:

:p

παντως καλα ητανε, πηγαμε περα δωθε αλλαξαμε πλευρο και ξανακοιμηθηκαμε.

Atermon
04-06-13, 09:33
Όταν κάνει μικροσεισμούς, μη φοβάστε. Ξεθυμαίνει το ρήγμα και δε δίνει μεγάλο σεισμό μετά.

DSLaManiaC
04-06-13, 10:19
ΟΚ μια χαρά, τα λέμε στον 7αρι. Καληνύχτα!

OMG.
Ντάξει, πάω για ασφάλεια από φυσικές καταστροφές.

Εγώ πάντως δε κατάλαβα απολύτως τίποτα. Ούτε καν ξύπνησα.

kostarcng
04-06-13, 10:27
Εγώ ξύπνησα στο τέλος του σεισμού και άκουσα άνα μπάμ, με τα τζάμια του σπιτιού να ακολουθούν το μπάμ. Έτσι υπέθεσα οτι τρακάραν με μεγάλη ταχύτητα αυτοκίνητα στο σταυροδρόμι και οτι ίσως ανατινάχτηκαν και όλας :lol: Ευτυχώς δεν ήταν έτσι.

Atermon
04-06-13, 10:52
Εγώ ξύπνησα στο τέλος του σεισμού και άκουσα άνα μπάμ, με τα τζάμια του σπιτιού να ακολουθούν το μπάμ. Έτσι υπέθεσα οτι τρακάραν με μεγάλη ταχύτητα αυτοκίνητα στο σταυροδρόμι και οτι ίσως ανατινάχτηκαν και όλας :lol: Ευτυχώς δεν ήταν έτσι.

Εγώ σε αυτό θα ξύπναγα για να δω το show :P

nyannaco
04-06-13, 11:24
ΟΚ μια χαρά, τα λέμε στον 7αρι. Καληνύχτα!Διαβάζοντας αυτό από σένα, και ενθυμούμενος και το παλιό σου avatar, λέω να αλλάξω πλανήτη όσο προλαβαίνω :twisted:

Estela
04-06-13, 12:02
Κουνηθήκατε σίγουρα!. Ήταν 4.4r, 22 χιλ. ανατολικά της Αθήνας, έγινε αισθητή και στην Κόρινθο και νότια Εύβοια. Ισχυρός πρέπει να ήταν. Όποιος γνωρίζει ακριβώς επίκεντρο ας μας πει, εγώ άκουσα για Αρτέμιδα αλλά δεν το προσυπογράφω καθώς δεν είμαι σίγουρη. Επίσης, όπως ειπώθηκε τα σκυλάκια είναι τα πρώτα που αντιλαμβάνονται τον σεισμό που θα έρθει έχουν αυξημένη αντίληψη και ένστικτο. Καλημέρα και όχι άλλα κουνήματα :).

manicx
04-06-13, 12:18
Αγία Παρασκευή κούνησε καλά. Αλλά για λίγο. Παραπάνω και θα έβγαινε κόσμος στο δρόμο. Αν και ψηλά (3ο), σε νέο διαμέρισμα, δεν κουνάει όπως κούναγε σε ένα παλιό στον 1ο. Μια σιδερώστρα έπαιζε κι έτσι τον κατάλαβα.

prodromosfan
04-06-13, 12:21
Εγώ ξύπνησα στο τέλος του σεισμού και άκουσα άνα μπάμ, με τα τζάμια του σπιτιού να ακολουθούν το μπάμ. Έτσι υπέθεσα οτι τρακάραν με μεγάλη ταχύτητα αυτοκίνητα στο σταυροδρόμι και οτι ίσως ανατινάχτηκαν και όλας :lol: Ευτυχώς δεν ήταν έτσι.

ταινια του michael bay εβλεπες εσυ. :rofl:

Atermon
04-06-13, 12:48
Κουνηθήκατε σίγουρα!. Ήταν 4.4r, 22 χιλ. ανατολικά της Αθήνας, έγινε αισθητή και στην Κόρινθο και νότια Εύβοια. Ισχυρός πρέπει να ήταν. Όποιος γνωρίζει ακριβώς επίκεντρο ας μας πει, εγώ άκουσα για Αρτέμιδα αλλά δεν το προσυπογράφω καθώς δεν είμαι σίγουρη. Επίσης, όπως ειπώθηκε τα σκυλάκια είναι τα πρώτα που αντιλαμβάνονται τον σεισμό που θα έρθει έχουν αυξημένη αντίληψη και ένστικτο. Καλημέρα και όχι άλλα κουνήματα :).

Έτυχε να λαγοκοιμάμαι την ώρα του σεισμού. Τα σκυλιά γαβγίσανε μετά το σεισμό, ενώ πιο πριν όχι, οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να στηρίζομαι πάνω τους :P

BlueAngel
04-06-13, 13:27
μια χαρα ηταν, με νανουρισε και κοιμηθηκα :p
στην κεφαλονια αυτα τα εχουμε για..ρυθμικη γυμναστικη! :lol:

manoulamou
04-06-13, 16:00
http://bbnet.gein.noa.gr/HL/seismicity/real-time-seismicity-automatic-alerts/last-24-hours-automatic
124640

FuS
04-06-13, 18:13
Εγώ έκανα μπάνιο πάντως και παραλίγο να πάρω -o ηλίθιος- και φωτιά γιατί το κούνημα έριξε όλα τα κεριά κάτω :p

kostarcng
04-06-13, 18:58
ταινια του michael bay εβλεπες εσυ. :rofl:

Όχι, απλά εδώ στα σοκάκια πάνε όλοι με 80χλμ και αττική οδό πάνε με 60. Μάλλον έχει εγκατασταθεί άγιος στο σταυροδρόμι. Απλά περνάνε με τόση ταχύτητα που κάνουμε την προσευχή μας. Άσε που αν τολμήσεις να οδηγάς μπροστά τους με 50 σου έρχονται στον προφυλακτήρα. Εγώ κατοικημένη πάω το πολύ 50χλμ και αττική οδο 150χλμ---->όποιος κάνει το αντίθετο απλά είναι τρελλός(η πλειοψηφία δηλδή :lol:)

OxAp0d0
04-06-13, 19:39
Εγώ έκανα μπάνιο πάντως και παραλίγο να πάρω -o ηλίθιος- και φωτιά γιατί το κούνημα έριξε όλα τα κεριά κάτω :p

Στις 4:40 το πρωί μπάνιο και με κεριά; Τι βίτσια είναι αυτά; :lol:

DSLaManiaC
04-06-13, 20:20
Εγώ έκανα μπάνιο πάντως και παραλίγο να πάρω -o ηλίθιος- και φωτιά γιατί το κούνημα έριξε όλα τα κεριά κάτω :p

Μόνος σου? :twisted:

FuS
04-06-13, 20:48
Στις 4:40 το πρωί μπάνιο και με κεριά; Τι βίτσια είναι αυτά; :lol:

Χαχα, τα κεριά δεν ήταν μες στο μπάνιο (το έκανα παλιά αυτό αλλά το έκοψα για λόγους ασφαλείας).
Ήταν η ώρα που γύρισα από το τρέξιμο και πήγα για μπάνιο.
Άσε, δεν θα βγάλεις άκρη με το πρόγραμμα μου, είναι "λίγο" περίεργο :p
(τα κεριά τα άκουσα που πεσανε κάτω, πάλι καλά :p)


Μόνος σου? :twisted:

Μπάνιο έκανα μόνος, αλλιώς σημασία δεν θα έδινα στον σεισμό, θα συνέχιζα ακάθεκτος :p
(δεν τα πάω <καθόλου καλά> με τα φώτα και σπάνια τα ανάβω, συνήθως τη βγάζω με πάρα πολλά κεριά και με κάτι -πολύ διακριτικά- σποτάκια)

LOUKAS32
04-06-13, 22:14
να ετοιμαστούμε για απόψε ?

Estela
04-06-13, 22:20
Μου αρέσει που το διασκεδάζετε πάντως. :p Εγώ δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση μερικών για κανένα λόγο. :lol:
Τελικά το επίκεντρο ήταν η Αρτέμιδα. Φυλαχθείτε όσοι ζείτε ανατολικά. Θα πονέσετε λίγο παραπάνω από άλλους. :p

psyxakias
04-06-13, 22:43
Όταν κάνει μικροσεισμούς, μη φοβάστε. Ξεθυμαίνει το ρήγμα και δε δίνει μεγάλο σεισμό μετά.Συνήθως έτσι λέμε αλλά δεν συμβαίνει πάντα αυτό, απ'ότι λένε οι σεισμολόγοι αλλά και η ιστορία. Για παράδειγμα το '99 είχαν υπάρξει προσεισμοί και τουλάχιστον ένας είχε γίνει αισθητός ένα πρωί 2-3 μέρες πριν και με είχε ξυπνήσει.

Ο κατάλογος των σεισμών υπάρχει εδώ αλλά βαριέμαι να ταιριάξω τις συντεταγμένες:
http://www.gein.noa.gr/HTML/Noa_cat/CAT1999.TXT
DATE TIME LAT. LONG. DEPTH MAGNITUDE
(GMT) (N) (E) (km) (Local)
1999 SEP 7 11 56 50.5 38.15 23.62 30 5.4 -- Κύριος σεισμός

ΥΓ. Υπήρχαν διαφωνίες για τα μεγέθη, τελικά επικράτησε το 5.9.
ΥΓ2. Με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα τον προσεισμό που ανέφερα. :hmm:

- - - Updated - - -


να ετοιμαστούμε για απόψε ?Oh yes, να ροκάρουμε με το 7αρι ρε αδελφέ. Καλού κακού μείνε στο αμάξι απόψε. :p

LOUKAS32
04-06-13, 22:45
2 μέρες στην σειρά? πιάστηκα χτες

andm
05-06-13, 00:25
Χαχα, τα κεριά δεν ήταν μες στο μπάνιο (το έκανα παλιά αυτό αλλά το έκοψα για λόγους ασφαλείας).
Ήταν η ώρα που γύρισα από το τρέξιμο και πήγα για μπάνιο.
Άσε, δεν θα βγάλεις άκρη με το πρόγραμμα μου, είναι "λίγο" περίεργο :p
(τα κεριά τα άκουσα που πεσανε κάτω, πάλι καλά :p)



Μπάνιο έκανα μόνος, αλλιώς σημασία δεν θα έδινα στον σεισμό, θα συνέχιζα ακάθεκτος :p
(δεν τα πάω <καθόλου καλά> με τα φώτα και σπάνια τα ανάβω, συνήθως τη βγάζω με πάρα πολλά κεριά και με κάτι -πολύ διακριτικά- σποτάκια)

124658

FuS
05-06-13, 01:12
χαχα :p
Λοιπόν, για τρέξιμο όταν πηγαίνω (δεν πηγαίνω κάθε μέρα) πηγαίνω πάντα κατά τις 3 ή 4, πάντως μέχρι 5 η ώρα το πρωί (πριν αρχίσει να ξημερώνει διότι σιχαίνομαι το ξημέρωμα).
Και επειδή ακούγεται περίεργο δεν κοιμάμαι ποτέ πριν τις 5-6 το πρωί. Ποτέ όμως και ας κοιμηθώ μια ώρα γιατί πρέπει να πάω και στη δουλειά μετά.
(πολλές φορές δουλέυω νύχτα και από το σπίτι οπότε πάω καθυστερημένος στη δουλειά, εξαρτάται)
Έχω αλλοπρόσαλο πρόγραμμα, το είπα και πριν :lol:

Filadelfeiotis
05-06-13, 02:45
Κάνω κάτι ανάλογο τις ημέρες που αφήνω το report writing μου μέσα στο μαύρο μεσάνυχτο.Τώρα είναι τέτοια περίοδος αν και πάω μετά στη δουλειά κομμάτια μου αρέσει να γράφω με απόλυτη ησυχία.

Οταν θέλω να ξεκουραστώ από το γράψιμο αρπάζω το iphone και κάνω νυχτερινούς περίπατους μετα μουσικής σε όλη τη Νέα Φιλαδέλφεια.Στο τέλος μπαίνω για ελαφρύ τζόγκινγκ μέσα στο Άλσος (spooky ) :p

Πάντως οι μικροί σεισμοί στην Αττική είναι πολύ πιο συνιθησμένοι από όσο πιστεύουμε.Στην απόλυτη μεταμεσονύχτια ηρεμία έχω νοιώσει πολλούς που αν ήταν μέρα ούτε καν θα τους έπερνα πρέφα .Εδώ προχθές κατάλαβα το 2.6 του Υμηττού.Ξύπνησα μάλιστα τον άλλον και γέλαγε μαζί μου :oops:

Όπως και να χει το σπάσιμο είναι ότι είμαστε η 2η πιο σεισμογενής αναπτυγμένη χώρα στο κόσμο μετά την Ιαπωνία και εμείς το θυμόμαστε μόνο όταν μας βρίσκει ο Εγκέλαδος αντί να μας γίνει συνείδηση όπως στους Ιάπωνες.

- - - Updated - - -

Τέλος ο σεισμός του 99 ήταν 5.9 ρίχτερ από Ελλάδα ενώ 6.1 έδωσε Αμερική και Ουψάλα.

Atermon
05-06-13, 09:59
Κάνω κάτι ανάλογο τις ημέρες που αφήνω το report writing μου μέσα στο μαύρο μεσάνυχτο.Τώρα είναι τέτοια περίοδος αν και πάω μετά στη δουλειά κομμάτια μου αρέσει να γράφω με απόλυτη ησυχία.

Οταν θέλω να ξεκουραστώ από το γράψιμο αρπάζω το iphone και κάνω νυχτερινούς περίπατους μετα μουσικής σε όλη τη Νέα Φιλαδέλφεια.Στο τέλος μπαίνω για ελαφρύ τζόγκινγκ μέσα στο Άλσος (spooky ) :p

Πάντως οι μικροί σεισμοί στην Αττική είναι πολύ πιο συνιθησμένοι από όσο πιστεύουμε.Στην απόλυτη μεταμεσονύχτια ηρεμία έχω νοιώσει πολλούς που αν ήταν μέρα ούτε καν θα τους έπερνα πρέφα .Εδώ προχθές κατάλαβα το 2.6 του Υμηττού.Ξύπνησα μάλιστα τον άλλον και γέλαγε μαζί μου :oops:

Όπως και να χει το σπάσιμο είναι ότι είμαστε η 2η πιο σεισμογενής αναπτυγμένη χώρα στο κόσμο μετά την Ιαπωνία και εμείς το θυμόμαστε μόνο όταν μας βρίσκει ο Εγκέλαδος αντί να μας γίνει συνείδηση όπως στους Ιάπωνες.

- - - Updated - - -



Τέλος ο σεισμός του 99 ήταν 5.9 ρίχτερ από Ελλάδα ενώ 6.1 έδωσε Αμερική και Ουψάλα.

Έλα ντε, κάνουμε λες και πέφτουμε από τα σύννεφα. Εντάξει, άμα έχεις σάπιο σπίτι θα πρέπει να φοβάσαι, αλλά για τους υπόλοιπους, σεισμοί κάτω από 5 ριχτερ δε θα έπρεπε να είναι σοβαρή είδηση.

XPHSTOS29
05-06-13, 10:13
Τελικά το επίκεντρο ήταν η Αρτέμιδα. Φυλαχθείτε όσοι ζείτε ανατολικά. Θα πονέσετε λίγο παραπάνω από άλλους. :p

Ξυλο (σεισμοι) και αλατι (φωτιες) στις πληγες μιας ταλαιπωρημενης περιοχης...

andm
05-06-13, 18:01
Δεν φοβάστε τόσο αργά να βγείτε έξω;:hmm:

FuS
05-06-13, 18:14
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα και θα βγω πολύ off-topic :)

Αν ναι, όχι δεν φοβάμαι. Τι να φοβηθώ εξάλλου;

Βασικά, δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς, αλλά επειδή έχω συναναστραφεί -με διάφορους τρόπους- με διάφορα κατακάθια και αποβράσματα και εδώ Ελλάδα αλλά και έξω, είμαι -ας πούμε- συνηθισμένος σε "πεσίματα" στο δρόμο κλπ οπότε γνωρίζω πως να κάνω handle τις καταστάσεις αυτές. Αν και γενικά, τους έβγαζα μια περίεργη "οικειότητα" και σπάνια είχα προβλήματα εκεί που είχαν άλλοι γνωστοί, οι οποίοι κυκλοφορόύσαν στα ίδια μέρη. Επίσης ήταν βασικό ότι με θεωρούσαν local (αναφέρομαι συγκεκριμένα για ΗΒ τώρα) όπως επίσης γνώριζα και πολλούς locals (κυρίως αποβράσματα αλλά και μη) οπότε ήμουν κάπως "ψιλο"-γνωστός έξω στο δρόμο.

Προβλήματα υπήρξαν κάποιες φορές βέβαια και δεν ξέρω αν πρέπει να αναφερθώ γιατί θα είμαι παραστατικός και υπάρχει αρκετή βία αλλά ήταν μεμονωμένες περιπτώσεις, σε πολύ συγκεκριμένα μέρη που δεν θέλω να πω τώρα περισσότερα.
Το καλό βέβαια είναι, ότι μετά από κάθε περιστατικό, το δούλευα μέσα μου και μετά ήμουν πιο εμπειρος με τις καταστάσεις αυτές (εκεί κολλάει και η "οικειότητα" που τους έβγαζα συν το ότι ήμουν μέσα σε όλα, σχεδόν όλα). Αυτό το τελευταίο δεν το λες και καλό αλλά αυτή ήταν η αλήθεια, δυστυχώς ή ευτυχώς..

Estela
05-06-13, 23:51
Ξυλο (σεισμοι) και αλατι (φωτιες) στις πληγες μιας ταλαιπωρημενης περιοχης...

Γιατί τι συνέβη στην Αρτέμιδα Χρήστο ; ...:hmm:

nikos93
06-06-13, 14:58
μολις εγινε και στην Πελοποννησο

limit
06-06-13, 15:08
http://www.mykosmos.gr/loc_mk/earthquakes.asp

4,7!!

kkgas
06-06-13, 15:50
για αυτόν στην Αρτέμιδα αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη (παλιοφασολαδα με ταραξε ολο το βραδι :oops:) αλλά για τον σημερινό έχω άλλοθι :p

LOUKAS32
06-06-13, 15:53
2 σεισμοι ? ΟMG

XPHSTOS29
06-06-13, 20:38
Γιατί τι συνέβη στην Αρτέμιδα Χρήστο ; ...:hmm:

http://www.youtube.com/watch?v=gAEf-YvaEJs

Για να σου φρεσκαρω την μνημη

manoulamou
07-06-13, 17:18
2 σεισμοι ? ΟMG

:scared: Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ! (https://www.youtube.com/watch?v=uwpjSdo80Go&list=PL85GdSqTxpEgEGAKfE5hhK5t58iQBYfLD) :popcorn:


Να δουμε πότε επιτελους σε μια ακρως σεισμογενη περιοχη, θα συνηθισουμε να ζουμε με τους σεισμους (http://www.gscp.gr/ggpp/site/home/ws/promote/odigies/sismi.csp):whistle:

Estela
08-06-13, 04:00
http://www.youtube.com/watch?v=gAEf-YvaEJs

Για να σου φρεσκαρω την μνημη

Έχεις δίκιο. Δεν ξεχνιούνται τέτοιες εικόνες....

1comment
11-06-13, 22:39
Σεισμός μόλις! Δυτική Αττική. Σύντομος αλλά θορυβώδης!

prodromosfan
11-06-13, 22:46
δεν καταλαβα τιποτα.
εισαι σιγουρος;

@ ADSLgr.com All rights reserved.