PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεισμος?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

del_ahmettt
14-02-08, 14:10
Κοιτάχτε αυτό:
http://earthquake.usgs.gov/eqcenter/recenteqsww/Quakes/us2008nkan.php#maps
Εβγαλε αποτελέσματα αυτόματα (λιγότερο από λεπτο, αρχικά 7.6 βέβαια χωρίς χαρτες κ όλα αυτά που βλέπετε)
Απίστευτη οργάνωση!
(τώρα δίνουν και τεχνικά δεδομένα σε xml, pdf, jpg)

Και το Ελληνικό ινστιτούτο, σχεδόν μια ώρα μετά ακόμη τίποτα!!!

Aυτό προκύπτει απο το αυτόματο λογισμικό συστημα υπολογισμού του σεισμού, δεν ειναι επισημος τροπος μετρησης, αρα συνηθως αναξιόπιστος. Αντιστοιχο του EMSC (http://www.emsc-csem.org/);)


Καλά κανουν και το επιβεβαιώνουν λιγο παραπάνω, αφου τα ΜΜΕ θα πεσουν να τους φανε....

k_koulos
14-02-08, 15:07
πάντως μια χαρά το νιώσαμε εδώ χάμου!! άντε και στα δικά σας οι υπόλοιποι!! :p

........Auto merged post: k_koulos added 46 Minutes and 31 Seconds later........

να και οι μετασεισμοί!

ipo
14-02-08, 15:08
Ξανά ένας μικρός σεισμός.

Hengeo
14-02-08, 15:09
Οπότε δεν μου φάνηκε, κούνησε πάλι! Όχι όπως πριν, αλλά και πάλι αισθητός.

manicx
14-02-08, 15:09
Μικρός; Αυτός ήταν πιο έντονος αλλά πιο μικρός σε διάρκεια...

flamelab
14-02-08, 15:10
Καλα ρε παιδιά , πως τον νιώσατε ?
Ακίνητος είμαι , δεν έγινε τίποτα εδω :what:

harris
14-02-08, 15:21
Eγώ χαμπάρι δεν πήρα...

flamelab
14-02-08, 15:22
Στο Μega τωρα μιλανε για τους δυο σεισμους .

ipo
14-02-08, 15:25
Σύμφωνα με το Αριστοτέλειο, μειώθηκε το εστιακό βάθος και αυξήθηκε η ένταση.

http://lemnos.geo.auth.gr/the_seisnet/ATLAS/web/20080214_120856/

giwrgosth
14-02-08, 15:27
Σύμφωνα με το Αριστοτέλειο, μειώθηκε το εστιακό βάθος και αυξήθηκε η ένταση.

http://lemnos.geo.auth.gr/the_seisnet/ATLAS/web/20080214_120856/
Οπότε γι΄ αυτό ενώ δεν κατάλαβα τον ισχυρό πρωινό κατάλαβα τώρα αυτόν. Στην ίδια θέση ήμουν και τότε και τώρα.

ipo
14-02-08, 15:30
Καταντάει κουραστικό. Ούτε να πληκτρολογήσουμε δε μπορούμε. Κουνάει το γραφείο κάθε λίγο. :p

Τι κάνει ο Βαρώτσος!; Τι πληρώνουμε τον Καραμανλή; :)

k_koulos
14-02-08, 15:32
τώρα το είδα και γώ οτι άλλαξε το βάθος! οχι ρε γμτ!! και έχεις και τους ικάρους κάνουν εκπαίδευση πάνω απο τα κεφάλια μας !!!!

giannhs1984
14-02-08, 15:40
κανει συνεχεια εγω εχω ενα κουβα με νερο διπλα και οποτε το νερο κουνιεται ε ξερω :p(δινει και μεγεθη):rofl:

ipo
14-02-08, 15:43
Μπείτε στον κατάλογο του Αριστοτελείου και δείτε τους σεισμούς της ημέρας (τα τελευταία directories) για να δείτε και τη διαδοχή.
http://lemnos.geo.auth.gr/the_seisnet/ATLAS/web/

del_ahmettt
14-02-08, 15:45
Στο Aστεροσκοπείο μου φαινεται οτι κανουν "εκπτώσεις" στα μεγέθη R

Ο πρώτος ηταν πιο μεγαλος απο 6.5R, το έιπαν αρχικά αλλα μας τα "γυρισαν" μετα... ισως για να μην καλλιεργηθεί κλιμα πανικού...:whistle: Αλλιως "χτυπάει" το 7αρι στα ΜΜΕ...

ipo
14-02-08, 15:48
Και καλά κάνουν. Ποιος ο λόγος να οριστεί σωστά ο σεισμός, τη στιγμή που η ειδησεοκαπηλία των αναίσχυντων δημοσιογράφων θα δημιουργήσει κλίμα πανικού;

harris
14-02-08, 15:48
Πάντως τα ξένα κέντρα τον πρωινό τον δίνουν 7 ρίχτερ :hmm:

guzel
14-02-08, 15:52
ο κυριος πιος ηταν ?

Hengeo
14-02-08, 15:52
Στο Ευρωπαϊκό πάλι, δίνει 7,0 ρίχτερ τον πρώτο, και ΔΥΟ 6άρηδες πριν λίγο, 6,4 και 6,6! Άντε βγάλε άκρη..

2008-02-14 12:08:56.2 36.44 N 21.88 E 40 mb 6.4 SOUTHERN GREECE
2008-02-14 10:09:21.4 36.57 N 21.73 E 30 f Mw 7.0 SOUTHERN GREECE

http://www.emsc-csem.org/index.php?page=home

(+2 ώρες για ώρα Ελλάδος)

Εδώ πάντως (Παλαιό Φάληρο 4ος όροφος) ο πρώτος ήταν όντως ένα κλικ εντονότερος, τουλάχιστον όπως το αισθάνθηκα εγώ.

Edit: Τώρα έσβησε τον 6,6 και δίνει μόνο έναν 6,4..

del_ahmettt
14-02-08, 15:53
Και καλά κάνουν. Ποιος ο λόγος να οριστεί σωστά ο σεισμός, τη στιγμή που η ειδησεοκαπηλία των αναίσχυντων δημοσιογράφων θα δημιουργήσει κλίμα πανικού;

Καλά κανουν απο αυτη την αποψη, αλλα ειναι αντιεπιστημιονικό αυτο. Τα ΜΜΕ να επηρεαζουν τους επιστημονες!:mad:
Και με την ΕΜΥ συχνα τα ιδια γινονται...

Επίσημα Σεισμολογικο Πατρων δινει 7R, ΕSMC επισης 7R, AΠΘ 6.8 νομίζω.

ipo
14-02-08, 16:03
6.7 έδωσε στον πρωινό το Αριστοτέλειο (μέτρησε δύο σεισμούς: έναν 6.5 και έναν 6.7 με μικρή διαφορά χρόνου) και 6.6 στον τελευταίο.

Η γνώση έχει και ευθύνη. Όταν λοιπόν η έκφραση της επιστημονικής γνώσης έχει κοινωνικές επιπτώσεις, θεωρώ υπεύθυνο να τις λάβεις υπόψη κατά τη δημοσιοποίηση των στοιχείων. Οι ανεύθυνοι δημοσιογράφοι, προφανώς δεν έχουν επιστημονική κουλτούρα, οπότε κάποιος πρέπει να αναλάβει την ευθύνη για τη δική τους επιπολαιότητα και να δημοσιεύσει με κατάλληλο τρόπο τα στοιχεία. Δεν πρόκειται για επιστημονικό συνέδριο, αλλά για έλεγχο μάζας ανθρώπων.

Ακόμα και να προβλεφθεί ένας καταστροφικός σεισμός, σηκώνει μεγάλη συζήτηση το κατά πόσο πρέπει να ανακοινωθεί. Δεν υπάρχει μηχανισμός εκκένωσης πόλεων και ίσως ο πανικός που θα επικρατήσει στους πολίτες δημιουργήσει περισσότερα ατυχήματα απ' ό,τι ο σεισμός.

Άντε και βγαίνει ο Βαρώτσος και ανακοινώνει ότι σε 20 ώρες θα γίνει σεισμός 8R στην Αθήνα. Φανταστείτε λίγο το χάος που θα επικρατήσει.

giannhs1984
14-02-08, 16:18
για αυτο ολοι τους δεν ειναι σοβαροι επιστημονες..
μολις γινει σεισμος τρεχουν ολοι για να βγουν στα καναλια..αντι να κατσουν να δουν τι και πως..

ipo
14-02-08, 16:23
Δε μου φαίνεται αρνητικό αυτό, διότι υπάρχει πολύς κόσμος που θέλει άμεσα να μάθει τι συμβαίνει (άσχετα αν θα μπορέσει να το αξιοποιήσει κατάλληλα) και ίσως να μάθει τι θα συμβεί.

Τώρα π.χ. που οι ειδικοί ισχυρίζονται ότι βρισκόμαστε μάλλον στη φάση των μετασεισμών, έχουν ησυχάσει οι γονείς που έχουν παιδιά που σπουδάζουν στην Καλαμάτα. Γενικότερα η ανησυχία του κόσμου είναι κάτι υπαρκτό που πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψη, ακόμα κι αν δεν το συμμεριζόμαστε.

Ακόμα κι αν ο στόχος είναι να βγουν στην επιφάνεια πρόσωπα, δε μου φαίνεται κακό, καθότι είναι μία καλή ευκαιρία για ορισμένους να δείξουν το έργο τους και να αποσπάσουν περισσότερα κονδύλια για την έρευνα.

giannhs1984
14-02-08, 16:30
Δε μου φαίνεται αρνητικό αυτό, διότι υπάρχει πολύς κόσμος που θέλει άμεσα να μάθει τι συμβαίνει (άσχετα αν θα μπορέσει να το αξιοποιήσει κατάλληλα) και ίσως να μάθει τι θα συμβεί.

Τώρα π.χ. που οι ειδικοί ισχυρίζονται ότι βρισκόμαστε μάλλον στη φάση των μετασεισμών, έχουν ησυχάσει οι γονείς που έχουν παιδιά που σπουδάζουν στην Καλαμάτα. Γενικότερα η ανησυχία του κόσμου είναι κάτι υπαρκτό που πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψη, ακόμα κι αν δεν το συμμεριζόμαστε.

Ακόμα κι αν ο στόχος είναι να βγουν στην επιφάνεια πρόσωπα, δε μου φαίνεται κακό, καθότι είναι μία καλή ευκαιρία για ορισμένους να δείξουν το έργο τους και να αποσπάσουν περισσότερα κονδύλια για την έρευνα.
με 19 εκ.ευρω χρηματοδοτει η γ.γ.ε.τ τη σεισμικη ερευνα στην ελλαδα..19 ΕΚΚ ΕΥΡΩ!!!

την στιγμη που η ιαπωνια εδωσε 100 εκ δολλαρια στον βαωτσο και τους εμαθε απο το 87 μεχρι το 2001 πως να φτιαξουν το δικο τους συστημα βαν :down::down::down:
εαν οντως αυτα που γραφει το εθνος ειναι αληθεια τοτε δεν μπορουμε να μιλαμε για σωστους και επαγγελματιες αλλα ερασιτεχνες οπως ο πρυτανης με την φερραρι..:whistle::whistle::down::down::down::evil::evil:
(το εθνο σε γενικες γραμμες βγαινει σωστο η μπα?..)

Νικαετός
14-02-08, 16:52
στηριζω στο να δωσουν πιο πολλα λεφτα επιτελους μπας και δουμε ασπρη μερα:)
γιατι με 6 σταθμους και δινει μια γενικη περιοχη που πεφτει μεσα ε κατι λεει αυτο..


http://arxiv.org/pdf/cond-mat/0703683.pdf

Δεν λέει απολύτως τίποτα ακόμα. Συγγνώμη.

Επίσης : Οι Ιάπωνες έχουν επενδύσει 3,4 εκ. ευρώ για συσκευές ΤΥΠΟΥ ΒΑΝ, και δίνουν γύρω στα 100 εκ ετησίως για την πρόγνωση των σεισμών γενικότερα.

Από που προκύπτει ωρέ John ότι ο Βαρώτσος πήρε 100 από τους Ιάπωνες??? :hmm::hmm:

giannhs1984
14-02-08, 17:21
Δεν λέει απολύτως τίποτα ακόμα. Συγγνώμη.

Επίσης : Οι Ιάπωνες έχουν επενδύσει 3,4 εκ. ευρώ για συσκευές ΤΥΠΟΥ ΒΑΝ, και δίνουν γύρω στα 100 εκ ετησίως για την πρόγνωση των σεισμών γενικότερα.

Από που προκύπτει ωρέ John ότι ο Βαρώτσος πήρε 100 από τους Ιάπωνες??? :hmm::hmm:
ε συγνωμη που δεν κραταω σε αρχειο καθε εφημεριδα ε..:p
ειχε γινει θεμα μεγαλο το 98 οταν ακουστηκε για πρωτη φορα οτι μπορει να γινει και οτι τοτε ηταν οι εποχες που εβγαινε και ελεγε τα δικα του μετα απο ερευνα της ερτ ειπαν οτι οντως τοσα επερνε αλλα δεν τον αφηναν να αναπτυξει εδω τα εγραλεια του για αυτο πηγε εκει τους εμαθε οπως και στην αμερικη αλλα εκει δεν ξερω καν πως λεγεται η δικια τους μεθοδος βαν

καπου θα το βρω στα αρχεια των εφημεριδω του 98(εαν βρω τιποτα απο τοτε):p

ioa_pap
14-02-08, 18:17
παντως παιδια εδώ (Καλαμάτα) κουνησε ΠΑΡΑ πολυ.Ειναι μακραν ο μεγαλυτερος σε διαρκεια σεισμος που εχω ζησει.Επειδη εχω ''νιωσει'' και αλλους σεισμους 6 και 6.5 ριχτερ πιστευω οτι αυτος ηταν σαφεστατα πανω απο 6.5.

john dubi
14-02-08, 21:36
...Από που προκύπτει ωρέ John ότι ο Βαρώτσος πήρε 100 από τους Ιάπωνες??? :hmm::hmm:

Το μονο που θα πηρε μαλλον ο Βαρωτσος ειναι γιαπωνεζικο air condition :p

k_koulos
14-02-08, 21:49
πάντως ο σεισμός δεν είναι αστείο πράγμα, και μακάρι να μπορούσε να βρεθεί λύση με τα 100 εκ!!!

απο κει και πέρα μπράβο στους Μεσσήνιους που κατάφεραν μέσα σε 20 χρόνια σχεδόν, απο εκεί που η πόλη τους ισοπεδώθηκε να έχουν φτιάξει μια αρκετά αντισεισμική πόλη / περιοχή!!!

Νικαετός
14-02-08, 21:53
ε συγνωμη που δεν κραταω σε αρχειο καθε εφημεριδα ε..:p
ειχε γινει θεμα μεγαλο το 98 οταν ακουστηκε για πρωτη φορα οτι μπορει να γινει και οτι τοτε ηταν οι εποχες που εβγαινε και ελεγε τα δικα του μετα απο ερευνα της ερτ ειπαν οτι οντως τοσα επερνε αλλα δεν τον αφηναν να αναπτυξει εδω τα εγραλεια του για αυτο πηγε εκει τους εμαθε οπως και στην αμερικη αλλα εκει δεν ξερω καν πως λεγεται η δικια τους μεθοδος βαν

καπου θα το βρω στα αρχεια των εφημεριδω του 98(εαν βρω τιποτα απο τοτε):p

Η υπόθεση ΒΑΝ είναι του 1981 (πριν γεννηθείς υποθέτω, από το νικ σου) και όχι του 1998.

Τα ποσά αναφέρονται στο λινκ που παρέθεσες, από το έθνος.

vagskarm
14-02-08, 22:06
Nικαετέ, η υπόθεση ΒΑΝ συνεχίζεται, ακόμη και μετά το θάψιμο που του έριξαν οι κλίκες. Σήμερα πια, στέλνει τα σήματα μαζί με τις αναλύσεις του σε αμερικανικό πανεπιστήμιο. Μάλιστα έχουν δημοσιευτεί ερευνητικά του κείμενα σε ένα από τα μεγαλύτερα επιστημονικά περιοδικά για φυσικούς (αν όχι το μεγαλύτερο).

Μάλιστα έχει ήδη αναφερθεί (εδώ και 4 μέρες στο λινκ που παραθέτω) ότι είχε κάποια σήματα για τον σημερινό. (http://www.madata.gr/index.php?news=13963)

Αλλο ένα από την Ελευθεροτυπία, σχετικά με διάλεξη του Βαρώτσου: http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=13.01.2008,id=36425280

Αλλο σχετικά με τον σεισμό στην Αχαϊα: http://www.naftemporiki.gr/news/story.asp?id=1471739

Υπόψιν η μέθοδος είναι ακόμη σε ερευνητικό στάδιο, άρα σίγουρα υπάρχει δουλειά ακόμη που πρέπει να γίνει. Εκεί η πολιτεία δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Ας ελπίσουμε στο μέλλον...

Σημείωση: πριν από πέντε λεπτά, γούγλισα το "ΒΑΡΩΤΣΟΣ ΒΑΝ", στις τρεις πρώτες σελίδες που διάβασα, υπάρχουν παραπομπές ότι το ΒΑΝ κάτι κάνει (δεν λέω μεγάλα πράγματα), δηλαδή αξίζει να προχωρήσει η έρευνά του, και βλέπω και μία παραπομπή που κάποιος σ' αυτήν την χώρα, ο οποίος δεν ντρέπεται και μας ενημερώνει ακόμη, λέει ότι η μέθοδος ΒΑΝ δεν κάνει τίποτε. Τι να πω....

Νικαετός
14-02-08, 22:18
vag, ;έχω δώσει λινκ πιο μπροστά για τον ΒΑΝ και τον Βαρώτσο... Και εγώ ήμουν φανατικός υποστηρικτής του. Για το σημερινό δεν υπάρχει καμμιά απολύτως πρόβλεψη. Πριν από 14 μέρες (1-2-2008) έστειλε όντως ένα σήμα στο Πανεπιστήμιο του cornell και είπε όντως για σεισμό 6,5 ρίχτερ σε περιοχή που περιελάμβανε όλη την κεντρική και βόρειο Πελ/σο και την στερεά ελλάδα.

Σήμερα είχαμε 6,5 (όντως) ρίχτερ αλλά τελείως έξω από την τεράστια περιοχή της πρόβλεψης (αλλά ελάχιστα μικρή για τα δεδομένα του γήινου φλοιού).

Η υπόθεση ΒΑΝ, υπάρχει ήδη όπως προανέφερα εδώ και 27 χρόνια (1981), στην αρχή απορρόφησε τεράστια κονδύλια, δεν επιτρέπεται να είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο, αλλά άσχετα από την χρηματοδότηση, φάνηκε από την αρχή πως το όλο θέμα της πρόγνωσης ΒΑΝ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ πρακτική αξία. (Όπως φάνηκε και σήμερα)

Spanos
14-02-08, 22:23
Υπόψιν η μέθοδος είναι ακόμη σε ερευνητικό στάδιο, άρα σίγουρα υπάρχει δουλειά ακόμη που πρέπει να γίνει. Εκεί η πολιτεία δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Ας ελπίσουμε στο μέλλον...

Δυστηχώς οι κλίκες των σεισμολόγων δεν έχουν αφήσει την έρευνα να προχωρήσει όσο θα έπρεπε. Δηλαδή έχουμε μια κλίκα να απορρίπτει τη μέθοδο ΒΑΝ (Παπαζάχος) και να προτείνει τη δικιά της μέθοδο μεσομακροπρόθεσμης πρόβλεψης που βασίζεται στη συλλογή στατιστικών στοιχείων και στο οτι κάποια φαινόμενα επαναλαμβάνονται περιοδικά. Μας λένε πχ οτι σε χρονικό ορίζοντα δεκαετίας και χωρίς όργανα μέτρησης ή κάτι άλλο αλλα με τη στατιστική, θα γίνουν στην Ελλάδα σεισμοί (χαίρω πολύ).

Αντίθετα η μέθοδος ΒΑΝ με ένα πολυ μικρό δίκτυο, δίνει σε κοντινό χρονικό διάστημα μια περιοχή που θα εκδηλωθεί σεισμός. Αυτό μπορεί να μην έχει πρακτική αξία για τους πολίτες αφού δε μπορεί ολη η πελλοπόνησος ένα μήνα να μένει έξω απο το σπίτι της αλλα το κράτος μπορεί για κάποια χρονικό διάστημα να μεταφέρει μονάδες ΕΜΑΚ, υλικό, να κόψει άδειες γιατρών να πάρει κάποια μέτρα έτσι ώστε η βοήθεια που θα έρθει σε μια περιοχή σε περίπτωση που θα εκδηλωθεί ο σεισμός να είναι άμεση.

Ο Σημίτης λίγες μέρες πριν το σεισμό της Αθήνας είχε επισκεφθεί το Αρχηγείο Πυροσβεστικής:whistle:

Επίσης μη ξεχνάμε οτι η μέθοδος είναι ακόμα σε ερευνητικό στάδιο και οτι μπορεί να βελτιωθεί ακόμα πιο πολύ, ειδικά αν η πολιτεία στηρίξει την προσπάθεια και δώσει λεφτά για να μεγαλώσει το δίκτυο ΒΑΝ και οι άλλοι τρόποι μέτρησης πρόδρομων φαινομένων πχ μέτρηση θερμοκρασίας υδάτων.

vagskarm
14-02-08, 22:32
Αντίθετα η μέθοδος ΒΑΝ με ένα πολυ μικρό δίκτυο, δίνει σε κοντινό χρονικό διάστημα μια περιοχή που θα εκδηλωθεί σεισμός. Αυτό μπορεί να μην έχει πρακτική αξία για τους πολίτες αφού δε μπορεί ολη η πελλοπόνησος ένα μήνα να μένει έξω απο το σπίτι της αλλα το κράτος μπορεί για κάποια χρονικό διάστημα να μεταφέρει μονάδες ΕΜΑΚ, υλικό, να κόψει άδειες γιατρών να πάρει κάποια μέτρα έτσι ώστε η βοήθεια που θα έρθει σε μια περιοχή σε περίπτωση που θα εκδηλωθεί ο σεισμός να είναι άμεση.

Για μένα έχει τεράστια σημασία αυτό, γιατί έτσι σώζονται ζωές, αν η επέμβαση είναι άμεση.

Οσο για τον Παπαζάχο, θυμάμαι την θριαμβευτική ανακοίνωση που είχε κάνει, ότι βρήκε μέθοδο πρόγνωσης και μετά ανακοίνωνε βαρύγδουπα: "Τα επόμενα δέκα χρόνια, κάπου στην Ελλάδα, θα γίνει μεγάλος σεισμός της τάξεως 7 ρίχτερ". Από τα γέλοια εγώ έκανα 10 ρίχτερ στο σπίτι. Αμ ετσι κάνω κι εγώ πρόγνωση.

Τέλος πάντων, δεν με νοιάζουν τέτοιοι τύποι. Αυτό που θα ήθελα από την πολιτεία είναι η ενίσχυση της ομάδας ΒΑΝ, ακόμη και αν στο τέλος δεν βγει κάποιο τελικό αποτέλεσμα, που δεν υπάρχει περίπτωση, κάπου θα βγάλει, απ' ότι φαίνεται.

Πρέπει να μάθουμε να υποστηρίζουμε τους ανθρώπους που κάνουν πραγματική έρευνα, και μάλιστα που το όποιο θετικό αποτέλεσμά της, θα έχει θετική επίπτωση στην κοινωνία.

Νικαετός
14-02-08, 22:35
Για μένα έχει τεράστια σημασία αυτό, γιατί έτσι σώζονται ζωές, αν η επέμβαση είναι άμεση.

Οσο για τον Παπαζάχο, θυμάμαι την θριαμβευτική ανακοίνωση που είχε κάνει, ότι βρήκε μέθοδο πρόγνωσης και μετά ανακοίνωνε βαρύγδουπα: "Τα επόμενα δέκα χρόνια, κάπου στην Ελλάδα, θα γίνει μεγάλος σεισμός της τάξεως 7 ρίχτερ". Από τα γέλοια εγώ έκανα 10 ρίχτερ στο σπίτι. Αμ ετσι κάνω κι εγώ πρόγνωση.

Τέλος πάντων, δεν με νοιάζουν τέτοιοι τύποι. Αυτό που θα ήθελα από την πολιτεία είναι η ενίσχυση της ομάδας ΒΑΝ, ακόμη και αν στο τέλος δεν βγει κάποιο τελικό αποτέλεσμα, που δεν υπάρχει περίπτωση, κάπου θα βγάλει, απ' ότι φαίνεται.

Πρέπει να μάθουμε να υποστηρίζουμε τους ανθρώπους που κάνουν πραγματική έρευνα, και μάλιστα που το όποιο θετικό αποτέλεσμά της, θα έχει θετική επίπτωση στην κοινωνία.


Επειδή όλη αυτή η συζήτηση είναι επανάληψη συζητήσεων επί συζητήσεων ατέρμονων και ατελέσφορων, εδώ και μια 30κονταετία σχεδόν, σας λέω ότι η μόνη ΑΣΦΑΛΗΣ πρόβλεψη, είναι να χτίζουμε σωστά σπίτια και κατασκευές. Τέλος.

Hengeo
14-02-08, 22:35
Χωρίς να θέλω να γίνω αντιρρησίας, δεν βλέπω καμμία πρακτική αξία, ως τώρα, σε όλες αυτές τις ερευνητικές μεθόδους. Δηλαδή, σε μία χώρα με την σεισμικότητα της Ελλάδας, το να πεις π.χ. ότι θα γίνει σεισμός 5-6 ριχτερ στην νότιο Ελλάδα εντός ένος μήνα, ε δεν είναι και τοσο ημαντικό ως πληροφορία, μπορεί κάλλιστα και να βγει στην τύχη!

Από εκεί και πέρα βέβαια, έρευνες γίνονται και θα πρέπει να γίνονται, διότι μόνο έτσι μπορεί κάπως να βγει το κάτι παραπάνω. Δεν θα πρέπει όμως να περιμένουμε τις έρευνες να μας πουν ότι στην χώρα μας γίνονται σεισμοί, και πρέπει πάντα να πέρνουμε κάποια μέτρα, συμφωνώ απόλυτα με τον Νικαετό εδώ!

opener
14-02-08, 23:12
Επειδή όλη αυτή η συζήτηση είναι επανάληψη συζητήσεων επί συζητήσεων ατέρμονων και ατελέσφορων, εδώ και μια 30κονταετία σχεδόν, σας λέω ότι η μόνη ΑΣΦΑΛΗΣ πρόβλεψη, είναι να χτίζουμε σωστά σπίτια και κατασκευές. Τέλος.

Πολυ σωστα.
Ειναι το μονο που εχουμε αυτη την στιγμη για να αντιμετωπισουμε τους σεισμους.
Στην Κεφαλονια το 1953 χαθηκαν πολλες ζωες και το Αργοστολι ισοπεδωθηκε, αλλα απο εκει και μετα τα σπιτια που κατασκευαστηκαν αργοτερα με τον αντισεισμικο κανονισμο εχουν αντεξει εως και σημερα.

Νομιζω οτι πολυ δυσκολα θα βρεθει μεθοδος αξιοπιστης προβλεψης που πρεπει να ειναι 100%, γιατι αν δεν ειναι 100% σιγουρη, ποιος θα παρει το ρισκο να εκκενωσει τις απειλουμενες (υποτιθεται) περιοχες?

giannhs1984
14-02-08, 23:13
vag, ;έχω δώσει λινκ πιο μπροστά για τον ΒΑΝ και τον Βαρώτσο... Και εγώ ήμουν φανατικός υποστηρικτής του. Για το σημερινό δεν υπάρχει καμμιά απολύτως πρόβλεψη. Πριν από 14 μέρες (1-2-2008) έστειλε όντως ένα σήμα στο Πανεπιστήμιο του cornell και είπε όντως για σεισμό 6,5 ρίχτερ σε περιοχή που περιελάμβανε όλη την κεντρική και βόρειο Πελ/σο και την στερεά ελλάδα.

Σήμερα είχαμε 6,5 (όντως) ρίχτερ αλλά τελείως έξω από την τεράστια περιοχή της πρόβλεψης (αλλά ελάχιστα μικρή για τα δεδομένα του γήινου φλοιού).

Η υπόθεση ΒΑΝ, υπάρχει ήδη όπως προανέφερα εδώ και 27 χρόνια (1981), στην αρχή απορρόφησε τεράστια κονδύλια, δεν επιτρέπεται να είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο, αλλά άσχετα από την χρηματοδότηση, φάνηκε από την αρχή πως το όλο θέμα της πρόγνωσης ΒΑΝ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ πρακτική αξία. (Όπως φάνηκε και σήμερα)
δηλαδη τι προκτικο θες να εχει?
εφοσον
1) του διεκοψαν τα κονδυλια
2)του εκλεισαν τα μηχανηματα και εχει μονο 6
3) οντως περνει λεφτα απο ιαπωνες δεν ειναι τυχαιο που αμα ψαξεις θα βρεις τι και πως..

Νικαετός
14-02-08, 23:16
Γιάννη, αναφέρομαι στην περίοδο 1981 - 1986. (Μετά του τα διέκοψαν,για πολλούς και διάφορους λόγους. Η "επίσημη" δικαιολογία ήταν η μη ύπαρξη αποτελεσμάτων)

Takis_Kal
14-02-08, 23:21
Τον ειχα καθηγητη στο Φυσικο , πολυ σοβαρος ανθρωπος .Εδω στην Καλαματα τα εχουδε ολα με τους σεισμους παντως . Το ειχα 86 ειχε πεσει το σπιτι μου τωρα εχω 2 παιδακια και ανησυχω .Εγω οπως και αλλοι εδω εχουμε γινει αναισθητοι (το μεσημερι ουτε σηκωθηκα απο τον καναπε μου ) αλλα για τα μικρα ειναι αλλο πραγμα .Ευχομαι ......

nm96027
14-02-08, 23:24
Δεν ειμαι ψωνιο (:p)αλλα ως "μηχανικος" θα πω τα εξης: οι εφαρμογες στις επιστημες κινουνται σε ενα φασμα αποτελεσματικοτητας (απο την χ τιμη μεχρι την y) και σπανιως χαρακτηριζονται απο ακριβεια.

Απο την απλη μέτρηση μιας ταχύτητας μεχρι την αντοχη μιας χαλυβδινης κοιλοδοκου επισερχονται διαφοροι παραγοντες που σε ξεμακραίνουν απο τον απλο τυπο οπως αυτος γραφεται στην θεωρια. Ετσι η μηχανική προσεγγίζει τα προβληματα της προσεγγιστικα και ετσι τα λυνει.

Η μέθοδος ΒΑΝ μπορει να ειναι και σωστη μπορει και λαθος. Τι σημασία εχει ομως; Μπορει να σταθει πραγματικα χρήσιμη στον απλο κοσμο, με δεδομένο οτι δεν μπορει να υπαρξει ακριβεια; Φοβαμαι πως οχι. Ακομα και αν ήταν απιστευτα ακριβης ειναι μαλλον βεβαιο πως τα θυματα θα ήταν πολυ περισσότερα στους δρόμους απο τον πανικο της εγκαταλειψης της μελλο-σεισμοπληκτης περιοχης παρα απο τον ιδιο τον σεισμο.

Η λυση ειναι οπως την λεει ο Νικαετος: προληψη, προληψη, προληψη.

giannhs1984
14-02-08, 23:31
Επειδή όλη αυτή η συζήτηση είναι επανάληψη συζητήσεων επί συζητήσεων ατέρμονων και ατελέσφορων, εδώ και μια 30κονταετία σχεδόν, σας λέω ότι η μόνη ΑΣΦΑΛΗΣ πρόβλεψη, είναι να χτίζουμε σωστά σπίτια και κατασκευές. Τέλος.
νικαετε που ζεις? εδω σου μιλαω ολοκληρη ιαπωνια εχει αφιερωσει χρονο στην βαν



και δες εδω αφιερωσε λιγο απο τον χρονο σου τα βασικα θα τα μαθεις εφοσον ξερεις πως λειτουργει ο ηλεκτρισμος..
http://arxiv.org/
(μετα απο πολυ ψαξιμο το βρηκα τελικα σε αυτο το site θα τα δεις ):whistle:

ο ανθρωπος δεν κανει πλακα οντως εχει βρει το πατημα για την προβλεψη το θεμα ειναι οτι κανεις δεν του δινει σημασια
οπως καναμε με τον νεγκροποντε που θα ειχαμε φτιαξει εμεις πρωτοι το pc των 100 δολλαριων
οπως και οταν τον πεταξαμε απο την ελλαδα οταν ειπε πως θελει να διδαξει στην πατρα χωρις να πληρωνεται!(αυτο το ξερω μεσω ενως καθηγητη που διδασκε εκει εκεινη την περιοδο)
οπως καθε γιατρο ελληνα και μη που ερχεται εδω με μια επαναστατικη μεθοδο που την εχουν δοκιμασει παγκοσμια πρωτα για να ακουσει εδω οτι ειναι κομπογιαννητης..:down:

........Auto merged post: giannhs1984 added 4 Minutes and 39 Seconds later........

«Για να με βλέπετε εδώ σημαίνει ότι υπάρχω», απάντησε χαμογελώντας ο Παναγιώτης Βαρώτσος σε απορία, για τη δραστηριότητα του ΒΑΝ όλα αυτά τα χρόνια, που διατύπωσε ακροατής της διάλεξής του στο κατάμεστο αμφιθέατρο της Φυσικής, στου Ζωγράφου.
Ήταν μια εντυπωσιακή επανεμφάνιση που δημοσιοποίησε μια μεγάλη επιτυχία του ΒΑΝ. Οι σταθμοί της Πάτρας και του Πύργου είχαν ήδη από τις 23 Νοεμβρίου καταγράψει ηλεκτρικά σήματα σεισμικής δραστηριότητας, εντοπίζοντάς την αρχικά σε μια ζώνη που εκτεινόταν από τη Ζάκυνθο μέχρι και τις ανατολικές ακτές της Αρκαδίας. Τα καταγραφέντα στοιχεία είχαν σταλεί στη βάση δεδομένων του Πανεπιστήμιου Cornell των ΗΠΑ, στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.arxiv.org, όπου οι σεισμολόγοι καταθέτουν κάθε νέα έρευνα και πρόοδο της επιστήμης τους. Φυσικά εστάλη και σε άλλα επιστημονικά φόρουμ – η παλιά μέθοδος των τηλεγραφημάτων σε διάφορους φορείς έχει πλέον εγκαταλειφθεί. Επομένως οι έλληνες σεισμολόγοι γνώριζαν την πρόβλεψη, η δε Πολιτεία όφειλε να γνωρίζει.

Το πρώτο πράγμα άλλωστε που κάνει κάθε μέρα ένας σεισμολόγος που παρακολουθεί τις εξελίξεις στην επιστήμη του είναι να μπει στο αρχείο αυτό του Πανεπιστημίου Cornell, όπως τόνισε ο καθηγητής Βαρώτσος, ο οποίος όμως δεν θέλησε να δώσει συνέχεια στο θέμα που, όπως καταλαβαίνετε, δημιουργείται. Είναι φανερό ότι είναι πλέον σοφότερος στις σχέσεις του με τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και σε σχετική ερώτηση αναγνώρισε ως λάθος του την υπερβολική έκθεση στα φώτα της δημοσιότητας.

Μεταγενέστερα σήματα (22 Δεκεμβρίου, 5 Ιανουαρίου) καθιστούσαν την πρόβλεψη ακριβέστερη, αλλά και στην περίπτωση που δεν εντοπίζεται επακριβώς το επίκεντρο (η απόκλιση ήταν 40-50 χλμ.), αυτό δεν έχει ιδιαίτερη πρακτική σημασία. Όπως τόνισε ο καθηγητής Βαρώτσος, «Πρέπει να διευκρινίσουμε ότι το επίκεντρο είναι ένα ιδεατό σημείο που απλά και μόνο υποδεικνύει από πού θα ξεκινήσει η θραύση μέσα στη γη, η οποία σε ελαχιστότατο χρόνο εκτείνεται σε αρκετά μεγάλο μήκος. Αυτό που ενδιαφέρει πρακτικά είναι η συνολική ζώνη που διαρρηγνύεται (η οποία άλλωστε, σύμφωνα με τη Φυσική του φαινομένου, εκπέμπει το προειδοποιητικό σήμα) και όχι από ποιο ακριβώς σημείο θα ξεκινήσει το σπάσιμο. Όσο πιο μεγάλο είναι το μέγεθος ενός σεισμού τόσο μεγαλύτερη είναι η ζώνη που τελικά διαρρηγνύεται. Για παράδειγμα, για σεισμό με μέγεθος 8, η ζώνη έχει μήκος περίπου 200 χιλιόμετρα και βέβαια οι καταστροφές εκτείνονται σε ακόμα μεγαλύτερες αποστάσεις (π.χ. στον σεισμό 8,1 του Μεξικού το 1985, με περίπου 10.000 νεκρούς, το επίκεντρο ήταν σε απόσταση 300 - 500 χιλιόμετρα από την πόλη αυτή). Σε μικρότερους σεισμούς, 6,5 - 7,5, το μήκος της ζώνης διάρρηξης είναι περίπου 40 - 100 χιλιόμετρα και βεβαίως καταστροφές σημειώνονται σε ακόμη μεγαλύτερες αποστάσεις. Ας θυμηθούμε δύο παραδείγματα από την Ελλάδα: Στον σεισμό 6,7 της 24ης Φεβρουαρίου 1981 με επίκεντρο τις Αλκυονίδες, είχαμε καταστροφές και σε περιοχές των Αθηνών, δηλαδή σε απόσταση 60 - 80 χιλιομέτρων. Στον σεισμό 6,5 της 8ης Μαρτίου 1957 με «επίκεντρο» τη δυτική ακτή του Παγασητικού, μόνο οι μισές ζημιές ήταν στον νομό Μαγνησίας και οι υπόλοιπες μισές σε γειτονικούς νομούς».

Επί μακρόν, σιωπούσε ο καθηγητής που με το επιστημονικό του έργο έχει προκαλέσει εντάσεις, πάθη, αντιπαλότητες που έχουν συνταράξει το πανελλήνιο.

Το ΒΑΝ όμως λειτουργούσε, οι καταγραφές και οι προβλέψεις στέλνονταν εγκαίρως στα επιστημονικά φόρουμ.

Και μπορεί στην πατρίδα του ο Βαρώτσος να αντιμετωπίζει σιωπή και εχθρότητα, διεθνώς όμως το έργο του αναγνωρίζεται, στην Ιαπωνία το έχουν αγκαλιάσει -στη βόρεια Ιαπωνία το ΒΑΝ έχει σημειώσει μεγάλες επιτυχίες- και σημαντικές ανασκοπήσεις της επιστημονικής δραστηριότητας στον τομέα της σεισμολογίας ξεκινούν με ό,τι νεώτερο έχει πετύχει ο Παναγιώτης Βαρώτσος στη βελτίωση της μεθόδου του.

Να αναφέρουμε ότι σε μια ανακοίνωση που δημοσιεύτηκε στο «Applied Physics Letters» το 2007, ο Βαρώτσος μιλάει για έναν νέο τύπο σήματος που μπορεί να δώσει προειδοποίηση για επικείμενο σεισμό.

Σε αντίθεση με τα σεισμικά ηλεκτρικά σήματα (Seismic Electrical Signals - SES), που χρησιμοποιούν, λόγου χάρη, οι σταθμοί Πάτρας και Πύργου, αυτός ο δεύτερος τύπος σήματος έχει τη μορφή ηλεκτρικών και μαγνητικών παλμών που προκαλούνται μέσα σε λίγα λεπτά από την έναρξη μιας σεισμικής δραστηριότητας. Τα σήματα αυτά δεν επιτρέπουν αληθινή πρόβλεψη σεισμού, μπορούν όμως να είναι χρήσιμα στην ανάπτυξη συστημάτων έγκαιρης προειδοποίησης πραγματικού χρόνου.

Στη διάλεξή του ο Παναγιώτης Βαρώτσος παρουσίασε στους φοιτητές του την εργασία που είχε καταθέσει στις 23 Νοεμβρίου 2007 στη βάση δεδομένων του Cornell (Π. Βαρώτσος, Ν. Σαρλής, Κ. Σκορδάς). Και επεσήμανε επανειλημμένως ότι στους σταθμούς Πάτρας και Πύργου λείπουν τα μαγνητόμετρα που θα μπορούσαν προφανώς να μετρούν και το μαγνητικό σήμα.

Η δημοσιοποίηση πάντως της τελευταίας αυτής πρόβλεψης του ΒΑΝ κρίνεται επιβεβλημένη γιατί η σεισμολογία δεν είναι μια επιστήμη με ακαδημαϊκό ενδιαφέρον. Ο ερευνητής επωμίζεται την αγωνία των συνανθρώπων του. Και αυτή η ευαισθησία και η συγκίνηση ήταν ολοφάνερες στη διάρκεια της διάλεξης του Παναγιώτη Βαρώτσου και ιδιαίτερα προς το τέλος της, όπου, έχοντας γευτεί ο ίδιος την πίκρα της απόρριψης, απηύθυνε στους φοιτητές του την ουσιαστική παραίνεση: «κακόν το αποτυγχάνειν, χείριστον το μη επιχειρείν». Και έδωσε με τον τρόπο του την απάντηση σε όσα ερωτήματα μπορεί να προκάλεσε η μακρόχρονη σιωπή του αλλά και στον θόρυβο που σίγουρα θα ξεσηκώσει πάλι η παρουσία του. Παρέθεσε ένα απόσπασμα όσων είχε πει κατά τη βράβευσή του από το Ίδρυμα Ωνάση: «Κάθε φορά που προλέγουμε καταστροφικό σεισμό, αισθανόμαστε σαν τον μάντη Κάλχα, για να αναφερθώ και πάλι στην αρχαιότητα, όταν άκουγε τον Αγαμέμνονα να του λέει “Κακομηνυτή! Πρόσχαρο ποτέ δεν μου ’πες λόγο. Πάντα αγαπάει δυσάρεστα να προφητεύει ο νους σου, κι ένα καλό μήτ’ έκανες μήτ’ είπες στη ζωή σου!”
Όμως, όπως ο Κάλχας, έτσι κι εμείς, ούτε επιχαίρουμε για την πρόγνωση του κακού ούτε καταγινόμαστε μ’ αυτήν κινούμενοι από κάποια νοσηρή περιέργεια. Δυστυχώς, οι σεισμοί, όπως και πολλά άλλα καταστρεπτικά φυσικά φαινόμενα, είναι μια οδυνηρή πραγματικότης. Εμείς, ως επιστήμονες, είμαστε ταγμένοι να μην την αγνοούμε. Προτιμούμε να τη γνωρίζουμε και πιστεύουμε ότι αργά ή γρήγορα η κοινωνία μας θα προσαρμοστεί στην αντίληψη ότι η γνώση της επιστημονικής αλήθειας είναι χρησιμότερη από την άγνοιά της. Με τη γνώση γίνεται δυνατός τουλάχιστον ο περιορισμός των καταστρεπτικών συνεπειών».

Επισημαίνουμε ακόμη ότι σε ερώτηση αν θα παρευρεθεί σε συνέδριο σεισμολογίας που θα γίνει σε λίγες μέρες στη Νέα Υόρκη, απάντησε ότι δεν θα πάει παρότι έχει κληθεί γιατί πρέπει να αναβαθμιστούν οι σταθμοί Πάτρας και Πύργου και να προστεθούν μαγνητόμετρα. Αν αυτό σημαίνει κάτι για τους ανησυχούντες...

13/1/2008....:whistle::whistle::whistle:

........Auto merged post: giannhs1984 added 1 Minutes and 4 Seconds later........


Δεν ειμαι ψωνιο (:p)αλλα ως "μηχανικος" θα πω τα εξης: οι εφαρμογες στις επιστημες κινουνται σε ενα φασμα αποτελεσματικοτητας (απο την χ τιμη μεχρι την y) και σπανιως χαρακτηριζονται απο ακριβεια.

Απο την απλη μέτρηση μιας ταχύτητας μεχρι την αντοχη μιας χαλυβδινης κοιλοδοκου επισερχονται διαφοροι παραγοντες που σε ξεμακραίνουν απο τον απλο τυπο οπως αυτος γραφεται στην θεωρια. Ετσι η μηχανική προσεγγίζει τα προβληματα της προσεγγιστικα και ετσι τα λυνει.

Η μέθοδος ΒΑΝ μπορει να ειναι και σωστη μπορει και λαθος. Τι σημασία εχει ομως; Μπορει να σταθει πραγματικα χρήσιμη στον απλο κοσμο, με δεδομένο οτι δεν μπορει να υπαρξει ακριβεια; Φοβαμαι πως οχι. Ακομα και αν ήταν απιστευτα ακριβης ειναι μαλλον βεβαιο πως τα θυματα θα ήταν πολυ περισσότερα στους δρόμους απο τον πανικο της εγκαταλειψης της μελλο-σεισμοπληκτης περιοχης παρα απο τον ιδιο τον σεισμο.

Η λυση ειναι οπως την λεει ο Νικαετος: προληψη, προληψη, προληψη.
θα στο θεσω αλλιως
σε εναν πολεμο εσυ κοιτας πως θα φτιαξεις μια αμυνα χωρις να εχεις επιθεση?:whistle::whistle:




********************************************

http://yochi.iord.u-tokai.ac.jp/eprc/res/incede/incede2.html
το μονο που βρηκα στα αγγλικα για αυτον τα υπολοιπα δεν εχω το χρονο να τα κανω στα ελληνικα ασε που δεν ξερω πως κιολας:p

και εδω μιλαμε για ιαπωνια που αμα κανουν βλακεια αυτοκτονουν εκει οχι σαν εδω που τις κανουν και λενε ελα μωρε..

giannhs1984
15-02-08, 02:12
θα το πω δεν αντεχω

γινεται να μην ξαναβγει ο παπαζαχος στην tv? ειναι δυνατον να λεει απο την μια οτι η βαν ειναι μια σωστη βαση και απο την αλλη μεσα σε 5 λεπτα να λεει οτι δεν ειδα τιποτα απο το cornell για δυτικη ελλαδα ενω ο πατερας του το πρωι λεει αλλα?:rofl:

adolf
15-02-08, 07:33
θα το πω δεν αντεχω

γινεται να μην ξαναβγει ο παπαζαχος στην tv? ειναι δυνατον να λεει απο την μια οτι η βαν ειναι μια σωστη βαση και απο την αλλη μεσα σε 5 λεπτα να λεει οτι δεν ειδα τιποτα απο το cornell για δυτικη ελλαδα ενω ο πατερας του το πρωι λεει αλλα?:rofl:

Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟΤΑΤΟ δίκιο.
Αυτός πήρε το δαχτυλίδι απο τον "Μπαμπά" του οπως κάνουν και οι "Βολευτές" μας.
Α ρε Ελλάδα πως σε καταντήσανε.:twisted:

Νικαετός
15-02-08, 09:46
νικαετε που ζεις? εδω σου μιλαω ολοκληρη ιαπωνια εχει αφιερωσει χρονο στην βαν



και δες εδω αφιερωσε λιγο απο τον χρονο σου τα βασικα θα τα μαθεις εφοσον ξερεις πως λειτουργει ο ηλεκτρισμος..
http://arxiv.org/
(μετα απο πολυ ψαξιμο το βρηκα τελικα σε αυτο το site θα τα δεις )

ο ανθρωπος δεν κανει πλακα οντως εχει βρει το πατημα για την προβλεψη το θεμα ειναι οτι κανεις δεν του δινει σημασια
οπως καναμε με τον νεγκροποντε που θα ειχαμε φτιαξει εμεις πρωτοι το pc των 100 δολλαριων
οπως και οταν τον πεταξαμε απο την ελλαδα οταν ειπε πως θελει να διδαξει στην πατρα χωρις να πληρωνεται!(αυτο το ξερω μεσω ενως καθηγητη που διδασκε εκει εκεινη την περιοδο)
οπως καθε γιατρο ελληνα και μη που ερχεται εδω με μια επαναστατικη μεθοδο που την εχουν δοκιμασει παγκοσμια πρωτα για να ακουσει εδω οτι ειναι κομπογιαννητης..

Διαβάζεις τι γράφω ή έτσι ποστάρεις?? Είπα πουθενά πως δεν έχει βρει πάτημα? Η μέθοδος ΒΑΝ προβλέπει σεισμούς, δεν μπορεί ακόμα να πετύχει χρόνο και επίκεντρο. (Πού και πότε). Επαναλαμβάνω λοιπόν για πέμπτη φορά, πως πολύ απλά δεν έχει πρακτική αξία η πρόβλεψη.

Αυτά που λέει σήμερα ο κ. Βαρώτσος και οι υποστηρικτές του τα έλεγε και το 1981 και σε κάθε μεγάλο σεισμό. Δεν είναι σημερινή ιστορία.

giannhs1984
15-02-08, 11:45
το καταλαβα αλλο σου πω
πρακτικη αξια εαν ειναι οντως ετσι και σου βγαζει προβλεψη για 2 μηνες μετα τοτε ναι ειναι κατι σημαντικο(εφοσον θα γινει εκει που λεει)ελενχεις το σπιτι ελενχουν τα σχολεια θα εισαι προετοιμασμενος βρε αδερφε για κατι που ισως και να καταστρεψει το σπιτι σου ποτε ψεν ξερεις..μπορει και να σωσει ζωες εφοσον γινει νυχτα και γινει σε περιοχη που εχει να την δει μηχανικος απο το 21
φυσικα εαν λεγομασταν ιαπωνια σιγουρα και θα τα καναμε αυτα αλλα εδω οπως ειπα δεν βαριεσαι..

ipo
15-02-08, 11:50
Αυτά που αναφέρεις ανήκουν στη σφαίρα της γενικότερης πρόληψης που ήδη ανέφερε ο Νικαετός. Πρέπει να περιμένεις τον Κάλχα να σου πει ότι θα γίνει σεισμός στην περιοχή σου για να ελέγξεις τα σχολεία και τα σπίτια;

giannhs1984
15-02-08, 12:58
στην ελλαδα μονο τοτε κανουν..δεν νομιζω πως εχω αδικο σε αυτο
αλλωστε εφοσον μενεις σε ενα σπιτι ξερεις αμα ειναι καλο η οχι δεν λεω σαν τον διπλανο μου που εχει βαλει μεχρι και ατσαλινες μπαρες και πανελς στους τοιχους του..:whistle:

ipo
15-02-08, 13:01
Στην ουσία μας λες, ότι πρέπει να δώσουμε λεφτά στο Βαρώτσο (δεν έχω κάτι με τον άνθρωπο, ίσα-ίσα που τον θαυμάζω) για να μας τρομάζει ανά εποχές και κατά περιοχές, ώστε να γίνουν οι απαραίτητοι έλεγχοι στατικής σε κτίρια. Λυπάμαι, αλλά δεν το συμμερίζομαι, καθότι χάνεται η ουσία.

leolonis
15-02-08, 14:05
Απο οτι φαινεται παντως παιδια, ο Βαροτσος μαλλον εχει πλησιασει πολυ στο να προβλεπει πιθανους σεισμους (εστω και οχι με ακριβεια σημειου η χρονου). Ισως οι μεθοδοι του να ξενιζουν τους υπολοιπους Ελληνες επιστημονες και να μην χαιρει της ευρυτερης αποδοχης τους αλλα αυτος δεν ειναι λογος να λενε οτι αυτα που λεει ειναι μονο εικασιες και πως τυχαια βγαινουν αληθινες καποιες απο τις προβλεψεις του. :rtfm:Οι Ιαπωνες (και οχι μονο) παντως που σιγουρα εχουν βαλει τους σεισμους σχεδον στο DNA τους, δειχνουν να τον εμπιστευονται και να τον ακουν περισσοτερο απο καποιους εν Ελλαδι.;) Οσο για την αναγκη προβλεψης των σεισμων σε σχεση με την Πολιτικη προστασια, το σιγουρο ειναι οτι ενας λαθος συναγερμος μπορει μεν να φερει τον πανικο (πραγμα που δεν θελουμε σιγουρα) αλλα ειναι καλυτερο απο τον εφησυχασμο και την αγνοια, τη στιγμη μαλιστα που η περιοχη μας ειναι τοσο σεισμογενης. Σιγουρα η θωρακιση της χωρας στα κτηρια και τις υποδομες ειναι η καλυτερη προληψη απεναντι σε τετοιες καταστροφες, αλλα και το δικαιωμα των πολιτων στην γνωση επερχομενων κινδυνων ειναι αδιαπραγματευτο. Ενας καλα εκπαιδευμενος λαος στα θεματα αντιμετωπισης των φυσικων καταστροφων ειναι η καλυτερη αμυνα μας. Καλο δεν ειναι λοιπον να υπαρχει και ενα <<καμπανακι>> κινδυνου για να ειμαστε πιο προετοιμασμενοι ?:respekt:

........Auto merged post: leolonis added 7 Minutes and 6 Seconds later........

Οσο παντως για τις επισημες χρηματοδοτησεις προς το ΒΑΝ αλλ και προς τους <<Αλλους>> ας μην ειμαστε μονοφαγαδες και τα θελουμε ολα δικα μας. Εκτος και αν δεν εχουν ολες οι ομαδες τον ιδιο απωτερο στοχο δηλ. την προγνωση των σεισμων. Μηπως καποιοι θελουν μονο να ψαχνουν <<συνεχεια και για παντα>> την μεθοδο προβλεψης των σεισμων και οταν καποιος τους πει οτι την βρηκε τον βριζουν για να μην τους κοπει η διαρκης επιχορηγηση ?? Τι θελουμε τελικα ? Να βρουμε την μεθοδο προβλεψης και να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο ή μονο να ψαχνουμε και να ψαχνουμε και να ψαχνουμε... και να τρωμε απο γενεα σε γενεα τα χρηματα του Ελληνα φορολογουμενου χωρις αποτελεσμα ?

........Auto merged post: leolonis added 16 Minutes and 41 Seconds later........

Στο link http://www.madata.gr/index.php?news=13963 αναφερεται το εξης :

" Πρότυπο πρόβλεψης σεισμών στην Ιαπωνία η μέθοδος ΒΑΝ

Η θεωρία η οποία θέλει τα «ηλεκτρομαγνητικά κύματα» να «προλέγουν» επερχόμενες σεισμικές δονήσεις έχει βρεθεί επανειλημμένως στο επίκεντρο της δημοσιότητας στην Ιαπωνία όπου αντιμετωπίζεται ως «ένας σχεδόν μεσσιανικός τρόπος πρόβλεψης σεισμών», σύμφωνα με την έκδοση «Japan Τoday».

Το Ινστιτούτο Φυσικών και Χημικών Ερευνών «RΙΚΕΝ» φέρεται να «εισήγαγε» στη Χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου μία μέθοδο πρόβλεψης σεισμών από την Ελλάδα τη δεκαετία του 1980. Οι Ιάπωνες συνεργάζονται με τον Παναγιώτη Βαρώτσο από το 1997, ενώ από το 1996 και μετά, επένδυσαν περισσότερα από 6,4 εκατομμύρια ευρώ σε επιστημονικά project τύπου ΒΑΝ. Συνολικά η χώρα επενδύει περί τα 100 εκατ. δολάρια ετησίως στην ανάπτυξη μεθόδων πρόβλεψης σεισμών.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Ιάπωνα Σεϊγια Ουγιέντα από το Ερευνητικό Κέντρο Πρόβλεψης Σεισμών στο Πανεπιστήμιο Τοκάι, φέρεται να κατάφερε χρησιμοποιώντας τη μέθοδο ΒΑΝ να προβλέψει ορθώς σεισμική δραστηριότητα η οποία ξεκίνησε στις 26 Ιουνίου στη χερσόνησο Ιζου.

Οι Ιάπωνες θαυμάζουν τόσο τον Βαρώτσο ώστε τον έκαναν μέχρι και ήρωα σε κόμικς manga."

Μηπως αντι να τον κανουμε και εμεις ηρωα σε κομικ τουλαχιστον να τον εμπιστευομαστε λιγο περισσοτερο τον ανθρωπο ???:respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.