PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231

k_koulos
22-01-08, 15:09
18 Ιανουαρίου, 2008
Πρόσθετη ασφάλεια στο Internet Banking μέσω της συσκευής S.T.I.C.K.

Η Τράπεζα Κύπρου ανταποκρινόμενη στις εξελίξεις στο χώρο της Ηλεκτρονικής Τραπεζικής και με σκοπό την περαιτέρω ενίσχυση της ασφάλειας των ηλεκτρονικών συναλλαγών, διαθέτει στους χρήστες της υπηρεσίας Internet Banking τη συσκευή S.T.I.C.K. (Secure Transaction Internet Code Key).

Η συσκευή S.T.I.C.K. παράγει 6-ψήφιους κωδικούς συναλλαγών μιας χρήσης (ΟΤΡs: one-time passwords), οι οποίοι χρησιμοποιούνται για την πραγματοποίηση μεταφορών, πληρωμών και εμβασμάτων μέσω της Υπηρεσίας Internet Banking. Η χρήση της παρέχει ένα επιπλέον επίπεδο ασφαλείας, πιστοποιώντας την ταυτότητα του κατόχου της.

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην Υπηρεσία Υποστήριξης Εναλλακτικών Δικτύων στα τηλέφωνα 801.11.802.803 και 210 64.77.577 (εργάσιμες ημέρες, 08:00-22:00) ή σε ένα από τα 130 Καταστήματα της Τράπεζας Κύπρου σε όλη την Ελλάδα.

πηγή (http://www.bankofcyprus.gr/newsshow.asp?id=715)

ipo
22-01-08, 15:19
Θα μου άρεσε η ίδια συσκευή (token) να δείχνει στην οθόνη και τα στοιχεία πιστωτικής/χρεωστικής/προπληρωμένης κάρτας. Λίγες γραμμές κώδικα χρειάζεται. Αν δεν επιθυμούν να αλλάξουν την οθόνη (6-8 χαρακτήρες χωράνε συνήθως), ας κάνουν το μήνυμα κυλιόμενο, ώστε να βγαίνει ο αριθμός, η ημερομηνία λήξης και το cvc της κάρτας (εναλλάξ με τον κωδικό token ή με πλήκτρο).

k_koulos
22-01-08, 15:38
σε τι θα βοηθουσε αυτο; ειδικα αν στο κλεβανε παπαλα!

ipo
22-01-08, 17:15
σε τι θα βοηθουσε αυτο; ειδικα αν στο κλεβανε παπαλα!
Έχουμε ήδη αποδεχτεί το σενάριο που λες με το να έχουμε πιστωτικές στο πορτοφόλι μας. Διαφωνώ στο θέμα "πάπαλα" βέβαια, διότι αγχώνεσαι μεν, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις παίρνεις πίσω τα χρήματά σου, αν δηλώσεις άμεσα απώλεια.

Απλά φαντάζομαι την αφαίρεση ενός αντικειμένου από πάνω μας. Αν έχουμε μαζί το token, γιατί να μη μας απαλλάξει από την κάρτα, αφού στην ουσία 16 (αριθμός κάρτας) +3 (CVC) + 4 (ημερομηνία λήξης) = 23 ψηφία χρειαζόμαστε για να κάνουμε μία ηλεκτρονική αγορά, τα οποία μπορούν να προβληθούν σε οποιαδήποτε οθόνη, βάζοντας μισή γραμμή (άντε 3/4 γραμμής :p) κώδικα στη συσκευή.

Αν ενσωματώσουν κι ένα fingerprint reader (λιγότερο από 8 ευρώ το κόστος του (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555073)), ώστε να δείχνει αριθμό, μόνο αν ακουμπήσουμε το δάκτυλο μας, τότε έχουμε ανεβάσει κατά ένα επίπεδο την ασφάλεια, σε σχέση με το απλό token και το πλαστικό της κάρτας. Ήδη η visa έχει βγάλει σε μορφή μπρελόκ τις νέες contactless (RFID) κάρτες της. Θα μπορούσε να προσθέσει μπαταρία (λειτουργεί παθητικά μέχρι στιγμής), fingerprint reader και οθόνη, μιας και οι διαστάσεις του μπρελόκ φτάνουν και περισσεύουν για όλα αυτά.

k_koulos
22-01-08, 19:52
είσαι πολύ hi-tech και μου αρέσει να μαθαίνω πράγματα απο τα post σου, αλλά εδώ σε βρίσκω λάθος!

η πιστωτική είναι πιστωτική, σημαίνει την παίρνεις μαζί αντι για μετρητά για ψώνια,γενικά είναι κάτι που έχεις συχνή χρήση/επαφή στενή, μια και το έχεις και στο πορτοφόλι σου!

αντίθετα το token το έχεις στο σπίτι μαζί με τους κωδικούς της τράπεζας, ή έστω στον χαρτοφύλακα μαζί με το laptop, για μένα που κάνω μέτρια χρήση εύκολα μπορεί να περάσει και μια βδομάδα χωρίς να το χρειαστώ, αν μου το έχουν κλέψει στο ενδιάμεσο, εκεί έχω ενστάσεις , στο να υπάρχουν μαζεμένα τα στοιχεία μου.

τέσπα οι καιροί προχωράνε γρήγορα, οπότε μπορεί και να το δούμε αυτό που λές σύντομα!

ipo
23-01-08, 10:39
Νομίζω ότι καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Δεν ισχυρίζομαι ότι είμαι ο πλέον προοδευτικός. Έχω κι εγώ αρκετές ενστάσεις για την ασφάλεια και την απόκρυψη των προσωπικών μας στοιχείων. Πιστεύω όμως ότι λίγο πολύ θα μας πάρει όλους το ρεύμα της ηλεκτρονικής παγκοσμιοποίησης, οπότε θέλω να είμαι μέσα στις εξελίξεις ή, αν είναι δυνατόν, στις πρώτες γραμμές αυτών.

Με βάση το παραπάνω, δε στηρίζω τις δημοσιεύσεις μου στους ενδοιασμούς μου, αλλά στον τρόπο που προσπαθώ να δω με τη λογική το μέλλον και συνεπώς δεχόμενος την καθεστηκυία τάξη που έχει διαμορφωθεί από τις ηλεκτρονικές πληρωμές. Συγκεκριμένα, δέχομαι ότι ο μέσος προοδευτικός άνθρωπος έχει μαζί του (ανάμεσα σε άλλα) ταυτότητα και πιστωτική κάρτα. Αν λοιπόν κλαπεί πορτοφόλι, τσάντα, χαρτοφύλακας, αμέσως αυτά είναι εκτεθειμένα.

Με ενσωμάτωση fingerprint reader σε token device και προσθήκη των στοιχείων της κάρτας σε αυτή, αμέσως ανεβάζουμε κατά ένα επίπεδο (δεν υπάρχει απόλυτη ασφάλεια) την ασφάλεια των στοιχείων μας, σε σχέση με το καθεστώς που περιγράφω στην προηγούμενη παράγραφο, ενώ ταυτόχρονα έχουμε μαζί μας κωδικούς token (αν και αρκετοί από εμάς τους λαμβάνουμε ήδη στο κινητό μας, κατόπιν αιτήματος). Υπενθυμίζω ότι ο κωδικός token είναι απολύτως άχρηστος σε κάποιον, αν δε γνωρίζει ταυτόχρονα το username και το password για το e-banking.

Κι αν όλα αυτά σου φαίνονται σαν απειλές για έκθεση των προσωπικών μας στοιχείων, σε παροτρύνω να δεις τι γίνεται στις ΗΠΑ με τα διαβατήρια που έχουν παθητικό chip (εμβέλεια 30m) το οποίο συντονιζόμενο με κατάλληλο πεδίο αποδίδει τα στοιχεία του κατόχου. Καταλήξαμε να βρίθουν τα πορτοφόλια που δημιουργούν κλωβό Faraday για την αποφυγή της σχετικής αλληλεπίδρασης με τις αντίστοιχες συσκευές. Σχετικά με αυτό έχουμε τρεις γενικούς τρόπους αντιμετώπισης:
α) Να το απορρίψουμε. (Εδώ βρίσκεσαι εσύ; )
β) Να το αποδεχτούμε. (Εδώ ανήκει μεγάλη μερίδα Αμερικανών.)
γ) Να το βελτιώσουμε. (Κάπου εδώ βρίσκομαι εγώ κι επιθυμώ να μειωθεί λίγο η ευχρηστία, ώστε να αυξηθεί η ασφάλεια (ενεργητικά chip με μπαταρία και διακόπτη).


Υ.Γ.: Για να δεις ότι σε καταλαβαίνω: Το δικό μου token device, δεν έχει δει ποτέ το φως του ηλίου (χρησιμοποιώ βέβαια τη λήψη extra pin στο κινητό).

k_koulos
23-01-08, 10:50
όπως πάντα άριστη ανάλυση, για τον διαφωτισμό όλων μας!:)

εγώ βρίσκομαι στο γκρούπ, έχω και χαλάω, και στο γκρούπ βαριέμε την εξέλιξη [και όχι απορρίπτω]....[κοινώς μην μου τους κύκλους τάρατε]

όπως και να έχει το μέλλον είναι τώρα, και αν απαιτείς ασφάλεια τότε πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός!

Rightman
05-03-08, 01:17
Σε ποια τράπεζα είστε ικανοποιημένοι από τις απαντήσεις που λαμβάνετε; Επειδή στην Εθνική που είμαι δύσκολα θα πάρω μια πλήρης απάντηση. Φοβερή άγνοια στους υπαλλήλους διότι τα γραφειοκρατικά δέν είμαστε υποχρεωμένοι να τα ξέρουμε.

k_koulos
05-03-08, 01:40
Σε ποια τράπεζα είστε ικανοποιημένοι από τις απαντήσεις που λαμβάνετε; .



για ποιες συναλλαγές αναφέρεσαι κυρίως; αν εννοείς γενικά για πληροφορίες τα τηλ κέντρα είναι συνήθως πιο ενημερωμένα απο τα υποκατστηματα

vavis
05-03-08, 10:53
Σε ποια τράπεζα είστε ικανοποιημένοι από τις απαντήσεις που λαμβάνετε; Επειδή στην Εθνική που είμαι δύσκολα θα πάρω μια πλήρης απάντηση. Φοβερή άγνοια στους υπαλλήλους διότι τα γραφειοκρατικά δέν είμαστε υποχρεωμένοι να τα ξέρουμε.

Γενικα οι δυο καλυτερες τραπεζες σε e banking, ειναι για μενα κατα σειρα οι :
Πειραιως - Eurobank...
Εγω δουλευω τωρα Πειραιως, πολυ ευχαριστημενος.. :oneup:

lewton
05-03-08, 11:02
Γενικα οι δυο καλυτερες τραπεζες σε e banking, ειναι για μενα κατα σειρα οι :
Πειραιως - Eurobank...
Εγω δουλευω τωρα Πειραιως, πολυ ευχαριστημενος.. :oneup:
Και εγώ αυτές τις δύο θεωρώ καλύτερες, αλλά δεν τις έχω δει όλες.

BELIS
05-03-08, 11:15
Εθνικής!!Παρέχει την καλύτερη πλατφόρμα σε ζητήματα ασφαλείας, και καλύπτει και με το παραπάνω την ανάγκη του μέσου χρήστη τραπεζικών υπηρεσιών!!!

Papados
05-03-08, 11:24
eurobank & winbank
Ευχαριστημένος από τα 2 χρόνια συνεργασίας.
Κάποια προβλήματα με Εμπορική κυρίως λόγο διαθεσιμότητας του server τους

ipo
05-03-08, 12:28
Χρησιμοποιώ winbank και Alphabank.

Από την Alpha είχα, κατά την άποψή μου, άσχημη αντιμετώπιση, σε σημείο να νομίζω ότι δεν έχουν τμήμα εξυπηρέτησης πελατών για να απαντάει στα e-mail. Τηλέφωνο δε χρησιμοποίησα. Σε δύο υποκαταστήματα που πήγα (Κηφισιάς) οι υπάλληλοι εργασίας ήταν προθυμότατοι και πολύ εξυπηρετικοί.

Στην Πειραιώς η εικόνα αντιστρέφεται. Δηλαδή απαντάνε σε 1 εργάσιμη στα e-mail (και μάλιστα προϊστάμενοι, αν το ζήτημα είναι σημαντικό), ενώ το τηλεφωνικό κέντρο μου φαίνεται επαρκές και αποτελεσματικό. Από εκεί και πέρα, το υποκατάστημα Νέας Ερυθραίας, μου έδωσε δυστυχώς την εντύπωση ότι δεν κατέχει τα περί winbank (τουλάχιστον αυτό ίσχυε πριν από ένα χρόνο), οπότε καλύτερα να μην το επισκεφτεί κανείς.

euri
05-03-08, 12:33
Εθνικής!!Παρέχει την καλύτερη πλατφόρμα σε ζητήματα ασφαλείας, και καλύπτει και με το παραπάνω την ανάγκη του μέσου χρήστη τραπεζικών υπηρεσιών!!!

Το ότι σε υποχρεώνει να έχεις password πέντε (5) χαρακτήρων με το ζόρι θεωρείται ασφάλεια;

contime
05-03-08, 14:25
Το ότι σε υποχρεώνει να έχεις password πέντε (5) χαρακτήρων με το ζόρι θεωρείται ασφάλεια;

Αν τηρεις τους κανονες ασφαλειας σε οτι αφορα τα pass που βαζεις, δεν τιθεται καποιο θεμα.
Ασφαλεια θεωρειται οτι για οποιαδηποτε κινηση η οποια αφορα κινηση χρηματων σου ζηταει e-code σε αντιθεση με την πειραιως π.χ. που μπορεις να κανεις κινησεις ποσων μονο με το username σου και το pass σου...

vikhr
05-03-08, 15:03
Χρησιμοποιώ Εθνική και Eurobank. Την Εθνική τη έχω μόνο και μόνο για εξερχόμενα εμβάσματα.

Δυστυχώς, η Εθνική έχει καταφέρει το ακατόρθωτο, να φέρει την γραφειοκρατία στο internet.

Ειδικά παλιότερα με τις λίστες ΤΑΝ (όχι πολύ πλαιότερα, τον περασμένο μήνα αντικαταστάθηκαν) με είχε πρήξει.

Προτιμώ Eurobank, αλλά χρειάζεται αρκετές βελτιώσεις.
1. Δεν παίζει σε firefox
2. Το μενού στα αριστερά χρειάζεται να βελτιωθεί για να γίνει πιο εύχρηστο και να μην πηγαίνεις στα ψαχτά

Η Εθνική πρέπει να αλλάξει το σύμπαν για να βελτιωθεί.

Πάντως και από τις δύο κάνω τη δουλειά μου, αν και η εθνική υποστηρίζει μερικές λιγότερες λειτουργίες (από αυτές που χρειάζομαι γιατί δεν εξαντλώ τις δυνατότητες web banking)

BELIS
05-03-08, 15:33
Το ότι σε υποχρεώνει να έχεις password πέντε (5) χαρακτήρων με το ζόρι θεωρείται ασφάλεια;

Αυτό εσύ θεωρείς ότι είναι η ασφάλεια???Το password?Μα ακόμα και αν βρουν το password που εγώ έχω βάλει δεν μπορούν να προβούν σε καμία συναλλαγή γιατί χωρίς το e-code, που το έχει ο εκάστοτε κάτοχος στα χέρια του, δεν δέχεται το σύστημα την οποιαδήποτε συναλλαγή. Αν όμως βρουν το δικό σου password, μετά τί τους εμποδίζει??Άσε που και το user id στο χορηγεί η τράπεζα, εφόσον πας στο κατάστημα και όχι με ταχυδρομείο, και δεν μπορεί να αλλάξει από τον χρήστη, άρα το ξέρεις μόνο εσύ και η βάση δεδομένων της τράπεζας. (Φυσικά τα ίδια ισχύουν και στην Κύπρου που εφαρμόζει πλέον και αυτή αυτό το σύστημα)

Aligator21
05-03-08, 15:38
Πειραιώς εδώ και περίπου 4 χρόνια!
Υπέρ ευχαριστημένος!!!!!

k_koulos
05-03-08, 16:21
με βαθμό απο το 1 [χάλια] μέχρι το 5 [καλά], και χωρίς να έχω βρεί κάτι άριστο μέχρι τώρα εγώ βάζω

ΑΛΦΑ 2
ΚΥΠΡΟΥ 5
EUROBANK 4
MILLENIUM 3,5

άλλες δεν έχω χρησιμοποιήσει εντατικά για να κρίνω!

[η millenium αν δεν είχε την χαζομάρα να αλλάζεις κωδικούς κάθε 60 μέρες θα έπερνε παραπάνω]

Rightman
05-03-08, 16:38
Το ότι σε υποχρεώνει να έχεις password πέντε (5) χαρακτήρων με το ζόρι θεωρείται ασφάλεια;
Θα προτιμούσα να υποστήριζε και σύμβολα όπως $%&#

karolos
05-03-08, 21:31
καλισπερα
Μπορει να μου πει καποιος αν ξερει που μπορω να βρω στοιχεια για τη χρηση του e-banking στην ελλαδα?Ποσοι το χρησιμοποιουνε, ποιες τραπεζες προτιμουν κτλ.

k_koulos
05-03-08, 21:49
λογικά αν υπάρχουν κάπου υπάρχουν ή σε μελέτες τον 2 ιδιωτικών εταιριών που κανουν τέτοιες μελέτες και πληρώνεις για να τα πάρεις, η στα σιτε της ένωσης τραπεζων/ τραπεζικού διαμεσολαβητή!

karolos
06-03-08, 15:09
δεν καταφερα να βρω τπτ. ευχαριστω παντως.
αν βρει κανενας κατι postαrete το.επισης θα ηθελα και στοιχεια απο Ευρωπη, καταξη χωρων αναλογα με τη χρηση e-banking κτλ. Αν εχει καποιος καμια ιδεα, ευπροσδεκτη.

teorid
06-03-08, 16:54
Πειραιως απλα κορυφη!

toumvas
07-03-08, 11:46
Χρησιμοποιώ Eurobank εδώ και 3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

konfou
12-03-08, 16:27
Δεν χρησιμοποιώ Web Banking.

Rightman
12-03-08, 20:52
http://www.nbg.gr/pdf/transaction_terms.pdf
http://www.picport.gr/u/205/i/xDsyfN. 12 19 (http://www.picport.gr)

Ουτε στην ΒΟΗΘΕΙΑ αναφέρει κάτι σχετικό. Έμβασμα σε άλλη Τράπεζα Εσωτερικού (https://homebank.nbg.gr/nbgib/helpFiles/el_GR/helpEmvasmaSeTrapeza.html)

Οπότε άν χρεωθεί ο φοιτητής με προμήθεια για έμβασμα θα το θεωρήσει λογικό. Εγώ τους έστειλα μαιλ τη να επιλέξω στα ΕΞΟΔΑ ΣΕ ΒΑΡΟΣ και δεν απάντησαν.

juniorjack
22-03-08, 03:26
Θεωρώ απαράδεκτο η ΠΕΙΡΑΙΩΣ να ζητάει 5€ για να σου δώσει πρόσβαση στο ebanking..!!

Έλεος, κ από κει θα μας τα πάρουν;

zeta
22-03-08, 03:36
Θεωρώ απαράδεκτο η ΠΕΙΡΑΙΩΣ να ζητάει 5€ για να σου δώσει πρόσβαση στο ebanking..!!

Έλεος, κ από κει θα μας τα πάρουν;

ολες ζητουν κατι. εξαιρεση η εθνικη, αν εχεις μισθοδοτικο πλας, ή αν εισαι φοιτητης.
η αλφα νομιζω εφτα ευρω.
α, ψεμματα, η εμπορικη δεν ζητα κατι. αλλα εχει υπερογκες χρεωσεις. για μεταφορα ποσου σου παιρνει ποσοστο, ενω ολες οι αλλες 1,50 ευρώ.
και η αττικής δεν ζητα λεφτα (όμως αν σου χαλάσει η πιστωτική (απομαγνητισμός) και ζητήσεις καινουρια, σε χρεώνει 3 ευρώ!!(αίσχος)
φυσικα και ο σκοπος ειναι να μας τα παρουνε, τωρα το καταλάβαμε?

τώρα που το ξανασκέφτομαι λοιπόν, σε χρεωνουν όσες σου δίνουν το μηχάνημα με τους κωδικούς. η εμπορική δεν δίνει μηχανάκι, και η αττικής έχει λίστα ΤΑΝ. άρα η χρέωση αφορά το μηχάνημα με τους ηλεκτρονικούς κωδικούς.

ariadgr
22-03-08, 03:41
τώρα που το ξανασκέφτομαι λοιπόν, σε χρεωνουν όσες σου δίνουν το μηχάνημα με τους κωδικούς. η εμπορική δεν δίνει μηχανάκι, και η αττικής έχει λίστα ΤΑΝ. άρα η χρέωση αφορά το μηχάνημα με τους ηλεκτρονικούς κωδικούς.

Η Πειραιώς χρέωνε ενεργοποίηση e-banking πριν δώσει μηχάνημα για κωδικούς.
Η χρέωση για το μηχάνημα είναι ξεχωριστή.

zeta
22-03-08, 03:46
α, οκ.
εγω παντως εθνικη και αλφα γραφτηκα οταν εδιναν και το μηχανημα, και ηταν αλφα 7 ευρω, εθνικη δεν θυμαμαι, κατι τετοιο παντως νομιζω και εκει.
εμπορικη και αττικης δεν πληρωσα, δεν δινουν μηχανημα.

vikhr
22-03-08, 10:54
7 ευρώ για τον κλειδάριθμο στην Εθνική

lewton
22-03-08, 12:56
Η Αγροτική είναι δωρεάν νομίζω.
Θα το διαπιστώσω όταν καταφέρω να γραφτώ, γιατί μέχρι στιγμής κάθε φορά που περνάω από το κατάστημα της γειτονιάς μου είναι φίσκα στις θείτσες που πάνε να σηκώσουν λεφτά (με τις απεργίες πέφτει όλος ο φόρτος τις μισές ημέρες της εβδομάδας).

ipo
22-03-08, 15:32
Θεωρώ απαράδεκτο η ΠΕΙΡΑΙΩΣ να ζητάει 5€ για να σου δώσει πρόσβαση στο ebanking..!!

Έλεος, κ από κει θα μας τα πάρουν;
Ταυτόχρονα όμως σου δίνει extraPIN (στο κινητό, όχι σε token device) μέσα στην τιμή αυτή, ενώ οι άλλες τράπεζες χρεώνουν 6-8 ευρώ για αντίστοιχη υπηρεσία (με token device που πρέπει να κουβαλάς μαζί σου).

Το ότι ο ανταγωνισμός μας έχει κάνει να πιστεύουμε ότι μπορούμε να έχουμε κάτι δωρεάν, δε σημαίνει ότι οι τράπεζες (ή οποιεσδήποτε εταιρείες, π.χ. τηλεπικοινωνιών) δεν έχουν λειτουργικά έξοδα.

Φαντάσου π.χ. την υπηρεσία e-mail. Μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει να τη χρεώνει κάποιος πάροχος, όχι μόνο ανά e-mail, αλλά ούτε καν εφάπαξ. Κι όμως χρειάζονται συντήρηση οι mail servers, υλικό, λογισμικό, ενώ ανά e-mail καταναλώνεις bandwidth. Αυτή η υπηρεσία είναι τρανό παράδειγμα του τρόπου με τον οποίο ο ανταγωνiσμός των ISP, μας έχει κάνει να θεωρούμε ως δεδομένο ότι είναι δωρεάν κάτι.

Όλες λοιπόν οι εταιρείες πρέπει να καλύψουν τα έξοδά τους μέσω χρεώσεων και προμηθειών. Προσωπικά προτιμώ να δίνω κάτι εφάπαξ στην αρχή και να έχω μικρότερες προμήθειες στην πορεία. Προτείνω να πας μία βόλτα από Εθνική να δεις τις προμήθειες και μετά να αποφανθείς τι σε συμφέρει. Για κάνε ένα έμβασμα με ένδειξη OUR στο εξωτερικό με Eurobank, να δούμε μετά πόσο θα παραπονιέσαι στο forum, όταν δεις την απρόσμενη χρέωση.

Συμφωνούμε πάντως ότι τα 5 ευρώ είναι εκ πρώτης όψης αποθαρρυντικά. Στο εξωτερικό, μόλις ανοίγεις καταθετικό λογαριασμό, έρχεται ο ταμίας και σου λέει "Σου δίνουμε δωρεάν e-banking εφόσον επιθυμείς", οπότε προωθούν αποτελεσματικότερα την υπηρεσία (Πώς με είχε πείσει ο τύπος και μου πούλησε προσωπική ασφάλιση αστικής ευθύνης, ακόμα δεν το πιστεύω....)

gtl
22-03-08, 16:12
Έβαλε και η "ATEbank" (Αγροτική) web banking, τελευταία και καταϊδρωμένη. Το έχει δοκιμάσει κανείς για να μοιραστεί τις εντυπώσεις του? Toυλάχιστον διαβάζω στην ιστοσελίδα τους ότι χρησιμοποιούν security token, κάτι που ακόμα διαφεύγει της Citibank.. :whistle:

ipo
22-03-08, 16:32
Έβαλε και η "ATEbank" (Αγροτική) web banking, τελευταία και καταϊδρωμένη. Το έχει δοκιμάσει κανείς για να μοιραστεί τις εντυπώσεις του? Toυλάχιστον διαβάζω στην ιστοσελίδα τους ότι χρησιμοποιούν security token, κάτι που ακόμα διαφεύγει της Citibank.. :whistle:
Έχει αναφερθεί στο νήμα πριν από δύο μήνες.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1727166&postcount=434

MD1032
22-03-08, 21:56
Η Αγροτική είναι δωρεάν νομίζω.
Θα το διαπιστώσω όταν καταφέρω να γραφτώ, γιατί μέχρι στιγμής κάθε φορά που περνάω από το κατάστημα της γειτονιάς μου είναι φίσκα στις θείτσες που πάνε να σηκώσουν λεφτά (με τις απεργίες πέφτει όλος ο φόρτος τις μισές ημέρες της εβδομάδας).

7€ το token :)

conpap
22-03-08, 22:51
Eθνική Τράπεζα. Η ασφαλέστερη απ όλες στο web banking

Eurobank, Alpha bank, Citibank στο ίδιο επίπεδο. Εύχρηστες αλλά δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη

Η Κύπρου διαρκώς βελτιώνεται αλλά απο ασφάλεια στα ίδια με τις προηγούμενες

Για άλλες δεν γνωρίζω

zeta
22-03-08, 23:14
η alphabank γιατί δε σου εμπνεει εμπιστοσύνη? το ίδιο μηχανάκι με την εθνική έχει για κωδικούς.

conpap
22-03-08, 23:18
η alphabank γιατί δε σου εμπνεει εμπιστοσύνη? το ίδιο μηχανάκι με την εθνική έχει για κωδικούς.

Tώρα ίσως.. δεν γνωρίζω για σήμερα
Όταν έκανα εγώ συναλλαγές δεν είχε
Οπότε και την παράτησα όπως και την citibank δλδ
Ούτε η ΕΤΕ είχε βέβαια μηχανάκι τότε είχε όμως λίστα TAN numbers

vikhr
23-03-08, 12:54
Για να καταλάβω, η ασφάλεια ενός συστήματος σχετίζεται με το αν δίνει μηχανάκι ή όχι η τράπεζα.

Κανείς δεν μπορεί να συγκρίνει την ασφάλεια, εκτός και έχει εργαστεί σε όλες τις τράπεζες στον συγκεκριμένο τομέα ταυτόχρονα.

Μην τρελαίνεστε...

sante1769
23-03-08, 15:31
Εγώ στη Eurobank είμαι και μου είχε κάνει εντύπωση ότι με mozilla δε σε άφηνε το σύστημα να περάσεις κωδικό,lol!!!

ipo
23-03-08, 16:13
Πράγματι είχε ένα θέμα με τα ψηφιακά πιστοποιητικά η Eurobank σε browsers εκτός του internet explorer. Ακούγεται όμως ότι σύντομα θα λειτουργεί και με firefox.

Από τη στιγμή που χρησιμοποιείται 128bit encryption στη σύνδεση με το server οποιασδήποτε τράπεζας, τα υπόλοιπα μέτρα ασφαλείας χρησιμοποιούνται για να προστατέψουν τις συναλλαγές μας από τη δική μας ανωριμότητα όσον αφορά την ασφάλεια χρήσης υπολογιστή.Αν κάποιος ακολουθεί πιστά τις οδηγίες ασφάλειας για το λογισμικό του και κάνει συνετή χρήση του υπολογιστή, δε χρειάζεται ούτε token, ούτε ψηφιακά πιστοποιητικά. Σε πόσους όμως αντιστοιχεί τέτοιο προφίλ;

Με το παραπάνω θέλω να πω ότι η μανία για την αύξηση του επιπέδου της ασφάλειας, είναι αποτέλεσμα μίας προσπάθειας προστασίας του χρήστη που δε δύναται να προστατέψει επαρκώς τον εαυτό του από ηλεκτρονικές απειλές. Αναλαμβάνουν δηλαδή οι τράπεζες τη δική μας ευθύνη. Είναι σαν να μας δανείζουν σωματοφύλακα για να πάμε τα μετρητά στο σπίτι μας ή στη δουλειά μας, ώστε να μη μας τα κλέψει κάποιος στο δρόμο.

conpap
23-03-08, 16:50
Για να καταλάβω, η ασφάλεια ενός συστήματος σχετίζεται με το αν δίνει μηχανάκι ή όχι η τράπεζα.

Κανείς δεν μπορεί να συγκρίνει την ασφάλεια, εκτός και έχει εργαστεί σε όλες τις τράπεζες στον συγκεκριμένο τομέα ταυτόχρονα.

Μην τρελαίνεστε...


Γιατί σου είπε κάποιος ότι τρελλαθήκαμε κιόλας; :lol:
Απλά ο καθένας λέει μια γνώμη για να περνάει η ώρα μας

........Auto merged post: conpap added 3 Minutes and 29 Seconds later........


Εγώ στη Eurobank είμαι και μου είχε κάνει εντύπωση ότι με mozilla δε σε άφηνε το σύστημα να περάσεις κωδικό,lol!!!

Γι αυτό κι εγώ την άφησα την Eurobank αλλά και για κάποια άλλα που άκουσα
Τέλος πάντων γούστα είναι αυτά .. είναι και πως σε προδιαθέτει κάτι
Το καλύτερο service πάντως όταν πάει σαν πελάτης κάποιος στην τράπεζα τόχει η Κύπρου
Πάντα κατά την δική μου γνώμη... ειμαι σαν στο σπίτι μου στην Κύπρου
Μόνο που δεν έχω το κλειδί του χρηματοκιβωτίου όπως έχω το κλειδί του σπιτιού μου :p

zeta
25-03-08, 02:18
Για να καταλάβω, η ασφάλεια ενός συστήματος σχετίζεται με το αν δίνει μηχανάκι ή όχι η τράπεζα.

Κανείς δεν μπορεί να συγκρίνει την ασφάλεια, εκτός και έχει εργαστεί σε όλες τις τράπεζες στον συγκεκριμένο τομέα ταυτόχρονα.

Μην τρελαίνεστε...

είναι ένα + επιπλέον.
ούτως ή άλλως, όσα e-banking έχω δεί εγώ, είναι ssl 128. οπότε στην ουσία την ίδια ασφάλεια παρέχουν. Τα μηχανάκια προσφέρουν επιπλέον ασφάλεια, στον άσχετο χρήστη. και κυρίως από κακόβουλες συναλλαγές. Αν κάποιος έχει αποθηκευσει τους κωδικούς στον υπολογιστη του, μπορει καποιος να κανει συναλλαγή, και ας ειναι ασφαλής η συναλλαγή. Αν χρειάζεται και μηχάνημα, είναι πιο δύσκολο. Δεν έχει να κάνει με τη διαδικτυακή ασφάλεια δηλαδή το μηχανάκι. Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ.

GoofyX
25-03-08, 14:15
Στην Αγροτική τράπεζα, όταν πας να κάνεις μια πληρωμή (πχ. ΟΤΕ), έχει ένα επιπλέον πεδίο στο οποίο δεν ξέρεις τι να βάλεις. Το κακό είναι ότι σου λέει από κάτω να διαβάσεις τις οδηγίες χρήσης. Απαράδεκτο! Αντί να έχουν link στην ίδια σελίδα που να εξηγεί το τι πρέπει να εισάγεις σε κάθε πεδίο, σε παραπέμπουν στις οδηγίες χρήσης (ευτυχώς υπάρχουν αλλού στο site). Επίσης, αφού εισάγεις αυτά που θες και πατήσεις εκτέλεση, σου εμφανίζει το τι έχεις εισάγει και έχει από κάτω δύο πεδία που και πάλι δεν εξηγεί τι πρέπει να εισάγεις. Το ένα είναι το όνομα χρήστη και το άλλο ο κωδικός από τη συσκευή token (μετά από δοκιμές κατάλαβα τι πρέπει να βάλω).

Η πρώτη εντύπωση από την Αγροτική είναι η μέτρια ευχρησία του web banking.

imperialdemon
25-03-08, 22:54
Για linux με firefox ποια τραπεζα (προτεινετε για ή ξερετε οτι δουλευει) το e-banking;

3lbereth
25-03-08, 23:24
Θεωρώ απαράδεκτο η ΠΕΙΡΑΙΩΣ να ζητάει 5€ για να σου δώσει πρόσβαση στο ebanking..!!

Έλεος, κ από κει θα μας τα πάρουν;

Αυτή η τιμή ισχύει μόνο αν παραλάβεις το WinBox από το κατάστημα, γιατί αν στο στείλουν με courier, πληρώνεις και αυτόν! Ουσιαστικά σου δίνουν ένα πακετάκι με ενημερωτικά έγγραφα και τους κωδικούς και σου ζητούν 5e. Επίσης, αν θυμάμαι καλά, σου δίνουν μεν Pin Generator, αλλά με 8 ευρώ το χρόνο.
Και αν σου απενεργοποιηθούν οι κωδικοί σου γιατί πέρασες 3 φορές λάθος password, θες άλλα 2 ευρώ!!! (Το ξέρω γιατι μόλις την πάτησα...:oops:)
Υποτίθεται οτι οι τράπεζες προωθούν το e-banking για να αποφορτίσουν λίγο τα γκισέ, αλλά τελικά χρεώνουν τα πάντα.

........Auto merged post: 3lbereth added 6 Minutes and 30 Seconds later........

:worthy: Αυτό όμως που μου άρεσε στην Πειραιώς είναι το Winbank EasyPay. Εξοφλείς με την πιστωτική σου ένα σωρό συμβεβλημένες εταιρείες (ασφαλιστικές, κινητά, internet, ΔΕΚΟ κλπ), χωρίς να πληρώσεις προμήθεια. Με τη NetOne το καταβολεύτηκα το σύστημα.

euri
25-03-08, 23:46
Για linux με firefox ποια τραπεζα (προτεινετε για ή ξερετε οτι δουλευει) το e-banking;

Ξέρω ότι λειτουργούν οι Πειραιώς, Εθνική, Marfin Egnatia.

@ ADSLgr.com All rights reserved.