PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231

kyrnikos
19-06-08, 18:15
αισθάνομαι τυχερός κι εγώ μια φορά γιατί είχα ζητήσει token συσκευή αλλά τελικά προτίμησα το άμεσο phonebanking και αρνήθηκα την αίτηση αποστολής συσκευής. παραλαβή από κάποιο κατάστημα δεν παίζει ε;

Για ΑΛΦΑ μόνο αποστολή .Βιαζόμουν και εγώ και την έπαθα .

Στην Λαική που πήγα το πρωί (αφηρημένος αντί να μπω στην Πειραιώς μπήκα στην Λαική που είναι παραδίπλα :lol::lol::lol: )
μου είπαν ότι το παραλαμβάνεις από το κατάστημα και το κόστος είναι 4 ευρώ .
Στην Λαική δεν είχαν ενημερωτικό φυλλάδιο για e-banking.

Στην Πειραιώς που πήγα μετά δεν είχαν φυλλάδιο και τους είδα ότι δεν κάτεχαν και το άθλημα οπότε την έκανα στα γρήγορα .
Το ψάχνω στο site τους .

Αύριο λέω να περάσω και από Eurobank .

Έχω χαλαστεί απίστευτα με την ΑΛΦΑ κυρίως για την αργοπορία στην εκτέλεση εντολής μεταφοράς.

Ξέρει κανείς τι ισχύει γενικά ; Δηλαδή πόσες μέρες παίρνει ένα έμβασμα για ευρωπαική ένωση (γερμανία ) ;

Και όσο και αν έψαξα δεν βρήκα "τιμοκατάλογο" στα site Eurobank και Πειραιώς .Δεν υπάρχει ;

contime
19-06-08, 20:20
Eγω πριν δυο μηνες που ειχα κανει εμβασμα στη Γερμανια, εκανε μια εργασιμη και η προμηθεια 0,30 ευρω. Στην πειραιως νομιζω οτι οταν πας να κανεις το εμβασμα, στην αντιστοιχη σελιδα σου εμφανιζει σχετιλες πληροφοριες μεσω καποιων pop up.

-21grams
19-06-08, 21:00
@ kyrnikos & contime:
Εντελώς συμπτωματικά έστειλα ένα έμβασμα (ύψους 35€) προς Γερμανική Τράπεζα πριν 2~3 ώρες.
Ενημερώθηκα ότι θα διεκπεραιωθεί αύριο γιατί συναλλαγές που γίνονται μετά την xx μεσημβρινή ώρα κλπ δεν δύναται να πραγματοποιηθούν άμεσα και μετατίθενται για την αμέσως επόμενη εργάσιμη ημέρα.
Ως εκ τούτου δεν ήταν δυνατόν να εμφανιστεί η όποια επιβάρυνση υπάρχει, θα ενημερώσω λοιπόν αύριο.
Αυτό που θυμάμαι ότι χρεώνεται extra από την Τράπεζα, είναι το generated PIN που απαιτείται για λόγους ασφαλείας και στέλνεται με SMS.
(διορθώστε με αν κάνω λάθος)

contime
19-06-08, 21:23
@ kyrnikos & contime:
Εντελώς συμπτωματικά έστειλα ένα έμβασμα (ύψους 35€) προς Γερμανική Τράπεζα πριν 2~3 ώρες.
Ενημερώθηκα ότι θα διεκπεραιωθεί αύριο γιατί συναλλαγές που γίνονται μετά την xx μεσημβρινή ώρα κλπ δεν δύναται να πραγματοποιηθούν άμεσα και μετατίθενται για την αμέσως επόμενη εργάσιμη ημέρα.
Ως εκ τούτου δεν ήταν δυνατόν να εμφανιστεί η όποια επιβάρυνση υπάρχει, θα ενημερώσω λοιπόν αύριο.
Αυτό που θυμάμαι ότι χρεώνεται extra από την Τράπεζα, είναι το generated PIN που απαιτείται για λόγους ασφαλείας και στέλνεται με SMS.
(διορθώστε με αν κάνω λάθος)
Αυτο με την εργασιμη ειναι οντως ετσι, αυριο θα πραγματοποιηθει η συναλλαγη.
Σχετικα με το sms δε νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο πλεον. Τουλαχιστον στη δικια μου περιπτωση δεν ειχα καποια αλλη επιβαρυνση πλην των 0,30 ευρω.

-21grams
20-06-08, 07:39
contime, είχες δίκιο, μόλις το κοίταξα και έχει προστεθεί άλλη μία καταχώριση πέραν του *κανονικού* εμβάσματος, που λέει:
-0,30 EUR ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΟ ΕΜΒΑΣΜΑ
στις "Λεπτομέρειες" αναφέρει:

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΡΕΩΣΗΣ ΕΞΟΔΩΝ – ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ
ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΜΒΑΣΜΑΤΟΣ : 0,30 EUR

Αυτή είναι και η μόνη επιβάρυνση.

kyrnikos
20-06-08, 12:57
Και η ΑΛΦΑ το ίδιο χρεώνει .Εσύ μιλάς για Πειραιώς,έτσι ;

Υπαρχει τελικά κάπου μια σελίδα που να λέει πoιο το κόστος κάθε υπηρεσίας για την Πειραιώς και
την Eurobank ; δεν μπορώ να βρω τίποτα στα site τους

Διάβασα βέβαια όσο γράφτηκαν εδώ αλλά απ'ότι κατάλαβα έχουν γίνει αρκετές αλλαγές οπότε
δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι .
Πχ στη Πειραιώς πληρώνεις εφ' άπαξ για ενεργοποίηση e-banking ή έχει ετήσια συνδρομή ;
Το μαραφέτι κωδικών (token) χρειάζεται για συναλλαγές μέσω τηλεφώνου μόνο ή γενικά ;

minovg
20-06-08, 13:25
Και η ΑΛΦΑ τιο ίδιο χρεώνει .Εσύ μιλάς για Πειραιώς,έτσι ;

Υπαρχει τελικά κάπου μια σελίδα που να λέει πιο το κόστος κάθε υπηρεσίας για την Πειραιώς και
την Eurobank ; δεν μπορώ να βρω τίποτα στα site τους

Διάβασα βέβαια όσο γράφτηκαν εδώ αλλά απ'ότι κατάλαβα έχουν γίνει αρκετές αλλαγές οπότε
δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι .
Πχ στη Πειραιώς πληρώνεις εφ' άπαξ για ενεργοποίηση e-banking ή έχει ετήσια συνδρομή ;
Το μαραφέτι κωδικών (token) χρειάζεται για συναλλαγές μέσω τηλεφώνου μόνο ή γενικά ;
Στην Πειραιώς πληρώνεις εφάπαξ 5€ για ενεργοποίηση ebanking. Δεν υπάρχει ετήσια συνδρομη και νομίζω ότι σε καμία τράπεζα δεν υπάρχει. Αυτό το μαραφέτι προσωπικά δεν το έχω και δεν είναι απαραίτητο. Χρησιμοποιεί ένα σύστημα με extra-pin που σου αποστέλλει έναν κωδικό στο δηλωμένο κινητό σου για να το πληκτρολογήσεις εντός 5 λεπτών για συναλλαγές άνω των 100€ νομίζω.

lewton
20-06-08, 13:49
Όσον αφορά τη ΔΕΗ, ησύχασα από όταν έβαλα το e-banking της Αγροτικής, γιατί είναι τζάμπα.

euri
20-06-08, 14:03
Όσον αφορά τη ΔΕΗ, ησύχασα από όταν έβαλα το e-banking της Αγροτικής, γιατί είναι τζάμπα.

Ίσως είναι από τις λίγες συναλλαγές που συμφέρουν στην Αγροτική. Τα εμβάσματα είναι πανάκριβα :mad:

minovg
20-06-08, 14:11
Όσον αφορά τη ΔΕΗ, ησύχασα από όταν έβαλα το e-banking της Αγροτικής, γιατί είναι τζάμπα.
Σιγά ρε σεις. Εντάξει σίγουρα είναι ένα θέμα, γιατί να υπάρχει προμήθεια, αλλά όχι και ότι ησύχασες που γλιτώνεις 0,30€ για την πληρωμή της ΔΕΗ...

lamdami
20-06-08, 14:45
Στην Eurobank....με τον προνομιακο λογαριαμό δεν πληρωνεις νομίζω τίποτα ουτε σε λογαριασμούς,ουτε σε εμβασματα...τίποτα.

lewton
20-06-08, 15:50
Ίσως είναι από τις λίγες συναλλαγές που συμφέρουν στην Αγροτική. Τα εμβάσματα είναι πανάκριβα :mad:

Για αυτό έχω και την Πειραιώς. :p

raspoutiv
20-06-08, 16:12
Ξέρει κανείς τι ισχύει γενικά ; Δηλαδή πόσες μέρες παίρνει ένα έμβασμα για ευρωπαική ένωση (γερμανία ) ;

Και όσο και αν έψαξα δεν βρήκα "τιμοκατάλογο" στα site Eurobank και Πειραιώς .Δεν υπάρχει ;

με την Alpha που έστειλα, μέσω phonebanking, πήρε 2 εργάσιμες και 3 μέρες αναμονή για τον παραλήπτη να το δει. οι 3 μέρες από ότι ξέρω ισχύουν και για εσωτερικό. χρέωση 0,30ευρώ. για τις άλλες τράπεζες δεν ξέρω αλλά πάνω κάτω τα ίδια θα είναι για Πειραιώς και Eurobank που λες

........Auto merged post: raspoutiv πρόσθεσε 2 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σιγά ρε σεις. Εντάξει σίγουρα είναι ένα θέμα, γιατί να υπάρχει προμήθεια, αλλά όχι και ότι ησύχασες που γλιτώνεις 0,30€ για την πληρωμή της ΔΕΗ...

σωστόόός :lol:
μην τραγικοποιούμε τα πράγματα

........Auto merged post: raspoutiv πρόσθεσε 2 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για αυτό έχω και την Πειραιώς. :p

σε πόσες τράπεζες έχεις λογαριασμό; χρειάζεται καταθέσεις σε όλες;

από την εμπειρία σου τι προτείνεις;

Theo X
20-06-08, 16:17
Όσον αφορά τη ΔΕΗ, ησύχασα από όταν έβαλα το e-banking της Αγροτικής, γιατί είναι τζάμπα.

Στην Alpha που πληρώνω τη ΔΕΗ μεταξύ άλλων, επίσης δεν μου χρεώνουν τίποτα.

aklpts
20-06-08, 16:28
Ξέρει κανείς τι ισχύει γενικά ; Δηλαδή πόσες μέρες παίρνει ένα έμβασμα για ευρωπαική ένωση (γερμανία ) ;

Και όσο και αν έψαξα δεν βρήκα "τιμοκατάλογο" στα site Eurobank και Πειραιώς .Δεν υπάρχει ;[/QUOTE]

Περιπου 2-3 μερες παιρνει να φτασουν τα χρηματα. Απο εκει και περα μπορει να εχει καθυστερηση (σπανια) και να σου πουν σαν δικαιολογια οτι η τραπεζα του παραληπτη ή ο μεσαζων τα καθυστερει.

Στην eurobank σου παιρνουν 8,50 ευρω για 7-8 χιλιαδες ευρω που εχω στειλει σε αρκετες χωρες ευρωπαικης ενωσεως.

lewton
20-06-08, 18:47
σε πόσες τράπεζες έχεις λογαριασμό; χρειάζεται καταθέσεις σε όλες;

από την εμπειρία σου τι προτείνεις;

Υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι από εμένα.
Από αυτές που έχω (Πειραιώς, Εurobank, ΑΤΕ), της Πειραιώς είναι εξαιρετικό και με καλύπτει πλήρως. Της Eurobank είναι ελάχιστα κατώτερο, αλλά η νέα του έκδοση που είναι σε beta μοιάζει καλύτερη. Της ΑΤΕ είναι μέτριο, απλά το χρησιμοποιώ μόνο για τη ΔΕΗ που δεν τη χρεώνει.

-21grams
20-06-08, 19:32
Στην Πειραιώς πληρώνεις εφάπαξ 5€ για ενεργοποίηση ebanking. Δεν υπάρχει ετήσια συνδρομη και νομίζω ότι σε καμία τράπεζα δεν υπάρχει. Αυτό το μαραφέτι προσωπικά δεν το έχω και δεν είναι απαραίτητο. Χρησιμοποιεί ένα σύστημα με extra-pin που σου αποστέλλει έναν κωδικό στο δηλωμένο κινητό σου για να το πληκτρολογήσεις εντός 5 λεπτών για συναλλαγές άνω των 100€ νομίζω.
Ο Λάμπρος Σκόρδας εεεε ο minovg ήθελα να πω, έχει απόλυτο δίκιο.
5€ εφάπαξ και μάλιστα αν τύχει να είστε συν-δικαιούχος σε κάποιον 2ο,3ο κ.ο.κ λογαριασμό εννοείται ότι δεν χρειάζεται να πληρώσετε ξανά για ενεργοποίηση ebanking.
Αρκεί να το έχει κάνει ήδη ένας απ' τους καταθέτες.

Αυτό το extra-PIN generator ουδέποτε μου γέμισε το μάτι (έχει μάλιστα και *ημερομηνία λήξεως*, 1-2 χρόνια νομίζω).
Τώρα που βεβαιώθηκα ότι ΔΕΝ χρεώνεται η αποστολή SMS για την πραγματοποίηση εμβάσματος, δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να το αποκτήσει κανείς...

frap
21-06-08, 00:09
Αυτή είναι και η μόνη επιβάρυνση.

Όχι ακριβώς... το συνολικό κόστος είναι συνήθως μεγαλύτερο. Επιμερίζεται σε προμήθεια της τράπεζας του αποστολέα και τράπεζας παραλήπτη. Τα 0.30 είναι η προμήθεια της Αλφα για να στείλει τα χρήματα.

Η γερμανική τράπεζα θα χρεώσει τον παραλήπτη κάτιτις για να του δώσει τα χρήματα, κοντά στο 1-1.20 ευρώ, εξαρτάται από την τράπεζα και το είδος του λογαριασμού.αυτά θα αφαιρεθούν από το ποσό του εμβάσματος, δλδ, θα δει 35 μείον την όποια προμήθεια της τράπεζάς του στο λογαριασμό του.

Για τα διατραπεζικά εμβάσματα υπάρχουν επιλογές OUR, SHARE και δεν θυμάμαι πως λένε την τρίτη (ΒΙΝ νομίζω;) , ώστε να έξοδα να είναι ΌΛΑ του αποστολέα, ο καθένας της τράπεζάς του, ή όλα του παραλήπτη αντίστοιχα.

contime
21-06-08, 00:32
Όχι ακριβώς... το συνολικό κόστος είναι συνήθως μεγαλύτερο. Επιμερίζεται σε προμήθεια της τράπεζας του αποστολέα και τράπεζας παραλήπτη. Τα 0.30 είναι η προμήθεια της Αλφα για να στείλει τα χρήματα.

Η γερμανική τράπεζα θα χρεώσει τον παραλήπτη κάτιτις για να του δώσει τα χρήματα, κοντά στο 1-1.20 ευρώ, εξαρτάται από την τράπεζα και το είδος του λογαριασμού.αυτά θα αφαιρεθούν από το ποσό του εμβάσματος, δλδ, θα δει 35 μείον την όποια προμήθεια της τράπεζάς του στο λογαριασμό του.

Για τα διατραπεζικά εμβάσματα υπάρχουν επιλογές OUR, SHARE και δεν θυμάμαι πως λένε την τρίτη (ΒΙΝ νομίζω;) , ώστε να έξοδα να είναι ΌΛΑ του αποστολέα, ο καθένας της τράπεζάς του, ή όλα του παραλήπτη αντίστοιχα.

H πιο συνηθισμενη επιλογη και αυτη που προτεινεται απο την πειραιως, οταν δεν εχει οριστει κατι διαφορετικο μεταξυ των συναλλασομενων, ειναι η sha. H τριτη λεγεται ben, oχι bin!:p

Alexandrerg
21-06-08, 00:46
Ρε παιδια πως χρεωνεται η ειδοποιηση της πειραιως με email αφου στην σελιδα τους γραφει:

"Σημειώνεται ότι η υπηρεσία τηλε-ειδοποιήσεων χρεώνεται με:
ΔΩΡΕΑΝ ανά e-mail"

κανω λαθος?

minovg
21-06-08, 01:01
Ρε παιδια πως χρεωνεται η ειδοποιηση της πειραιως με email αφου στην σελιδα τους γραφει:

"Σημειώνεται ότι η υπηρεσία τηλε-ειδοποιήσεων χρεώνεται με:
ΔΩΡΕΑΝ ανά e-mail"

κανω λαθος?
Δεν χρεώνεται η τηλεειδοποίηση με email στην Πειραιώς. Την έχω ενεργοποιημένη εδώ και καιρό για οποιαδήποτε αλλαγή στο υπόλοιπο του λογαριασμού μου και είναι πολύ εξυπηρετική.

contime
21-06-08, 01:22
@αλεχανδρε
Να υποθεσω οτι το διαβασες σε καποιο απο τα πρωτα ποστ? Τοτε που γραφτηκαν οντως χρεωνονταν, πλεον οχι.

kyrnikos
21-06-08, 01:28
Όχι ακριβώς... το συνολικό κόστος είναι συνήθως μεγαλύτερο. Επιμερίζεται σε προμήθεια της τράπεζας του αποστολέα και τράπεζας παραλήπτη. Τα 0.30 είναι η προμήθεια της Αλφα για να στείλει τα χρήματα.

Η γερμανική τράπεζα θα χρεώσει τον παραλήπτη κάτιτις για να του δώσει τα χρήματα, κοντά στο 1-1.20 ευρώ, εξαρτάται από την τράπεζα και το είδος του λογαριασμού.αυτά θα αφαιρεθούν από το ποσό του εμβάσματος, δλδ, θα δει 35 μείον την όποια προμήθεια της τράπεζάς του στο λογαριασμό του.

Για τα διατραπεζικά εμβάσματα υπάρχουν επιλογές OUR, SHARE και δεν θυμάμαι πως λένε την τρίτη (ΒΙΝ νομίζω;) , ώστε να έξοδα να είναι ΌΛΑ του αποστολέα, ο καθένας της τράπεζάς του, ή όλα του παραλήπτη αντίστοιχα.

Αυτό με τα our,sha και ben τα είχα δει και είχα ένα ενδοιασμό.
Η ΑΛΦΑ στο έμβασμα μου δεν μου έδινε επιλογή,το έβαζε sha δηλαδή ο παραλήπτης πλήρωνε
τα έξοδα της δικής του τράπεζας και εγώ μόνο 0.30.
Είχα λοιπόν το φόβο μην μου πει ο αγοραστής ότι του έστειλα λιγότερα .
Όμως έκανα δυο συναλλαγές με Γερμανούς και δεν είπαν τίποτα . Μάλλον είναι δεδομένο ότι
αφού θέλει κατάθεση θα δεχτεί και το έξοδο της τράπεζας του .
Στο κάτω κάτω θα το έχουν βάλει στην τιμή .

Με ένα τσεκ που έκανα η Πειραιώς εντός ευρωζώνης αν βάλεις OUR χρεώνει 5 ευρώ για
έμβασμα μέχρι 12.500 ευρώ.
Το εντυπωσιακό είναι ότι η Εθνική με SHA χρεώνει 7 ή 8 ευρώ !!!

Τελικά μετά από ψάξιμο κατέληξα σ' αυτό που λένε οι περισσότεροι,η Πειραιώς είναι η
φθηνότερη και έχει τις περισσότερες επιλογές (έχει και πληρωμή αλτεκ που δεν έχει η αλφα :rolleyes: )
Ίσως το μόνο "μείον" είναι τα 5 ευρώ για ενεργοποίηση του e-banking αλλά δεν χρειάζεται
token οπότε είναι το ίδιο .(και δε χρειάζεται να κουβαλάς και το μαραφέτι).

Το extra pin πως το ζητάς ; έχει επιλογή όταν μπαίνεις στο e-banking ; και το sms για την αποστολή
του pin το χρεώνει ;

ariadgr
21-06-08, 01:31
Το εντυπωσιακό είναι ότι η Εθνική με SHA χρεώνει 7 ή 8 ευρώ !!!

0,50 ευρώ χρεώνει η Εθνική μέσω e-banking για έμβασμα SHAred προς Ευρωπαϊκή Ένωση.

-21grams
21-06-08, 01:35
Σχετικά με OUR, SHA & BEN:
Εντός του forum υπάρχει αυτό το (κατατοπιστικό) topic
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=153326

Υπάρχει κάποιος κανόνας όταν δεν υπάρχει προηγούμενη συννενόηση μεταξύ των συναλλασσόμενων;
Τι εννοώ: Το SHA είναι πάντα το default εκτός και αν μία από τις 2 πλευρές απαιτήσει το αντίθετο;
Ρωτάω γιατί σε μία περίπτωση (αγορά monitor 330€ από Γερμανία) μου ζητήθηκε κατόπιν συννενόησης και μετά από δική μου ερώτηση να επιλέξω OUR
(επιβαρύνθηκα δηλ. με όλα τα έξοδα του εμβάσματος)
Αντίθετα προχθές (το ποσό ήταν πολύ μικρότερο) επέλεξα SHA.
Να περιμένω την νεκροψία; :p
Υπάρχει περίπτωση να μου ζητηθεί εκ των υστέρων να συμπληρώσω κάτι ακόμα;

kyrnikos
21-06-08, 01:54
0,50 ευρώ χρεώνει η Εθνική μέσω e-banking για έμβασμα SHAred προς Ευρωπαϊκή Ένωση.

Δίκιο έχεις, με τόσες που τσέκαρα τα μπέρδεψα !!! :sorry: η Αγροτική είναι που χρεώνει 7 ευρώ .


Σχετικά με OUR, SHA & BEN:
Εντός του forum υπάρχει αυτό το (κατατοπιστικό) topic
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=153326

Υπάρχει κάποιος κανόνας όταν δεν υπάρχει προηγούμενη συννενόηση μεταξύ των συναλλασσόμενων;
Τι εννοώ: Το SHA είναι πάντα το default εκτός και αν μία από τις 2 πλευρές απαιτήσει το αντίθετο;
Ρωτάω γιατί σε μία περίπτωση (αγορά monitor 330€ από Γερμανία) μου ζητήθηκε κατόπιν συννενόησης και μετά από δική μου ερώτηση να επιλέξω OUR
(επιβαρύνθηκα δηλ. με όλα τα έξοδα του εμβάσματος)
Αντίθετα προχθές (το ποσό ήταν πολύ μικρότερο) επέλεξα SHA.
Να περιμένω την νεκροψία;
Υπάρχει περίπτωση να μου ζητηθεί εκ των υστέρων να συμπληρώσω κάτι ακόμα;

Άλλη φορά να μην είσαι περίεργος :lol:
Μάλλον βρήκε ευκαιρία ο γερμανός.
Η ΑΛΦΑ απ'όσο είδα δεν δίνει άλλη επιλογή εκτός από SHAred εκτός αν μου διαφεύγει κάτι .
Περίμενε τη νεκροψία και αν δείξει οξεία OUR-ίαση θα χρεωθείς μερικά ευρώ ακόμα. :lol:

-21grams
21-06-08, 02:14
Δεν ήταν Γερμανός-Γερμανός (πως λέμε Καρέτα-Καρέτα, Μονάχους-Μονάχους κλπ) αλλά Έλληνας ομογενής (με καταγωγή απ' τις Σέρρες αν θυμάμαι καλά) με κατάστημα στην Γερμανία.
http://www.greek-shops.de/

better safe than sorry (και ΕΙΔΙΚΑ όταν πρόκειται για αγορές ενός σεβαστού ποσού)

johnnyar
21-06-08, 02:19
win bank = εξαιρετική!!!

kyrnikos
21-06-08, 02:38
Δεν ήταν Γερμανός-Γερμανός (πως λέμε Καρέτα-Καρέτα, Μονάχους-Μονάχους κλπ) αλλά Έλληνας ομογενής (με καταγωγή απ' τις Σέρρες αν θυμάμαι καλά) με κατάστημα στην Γερμανία.
http://www.greek-shops.de/

better safe than sorry (και ΕΙΔΙΚΑ όταν πρόκειται για αγορές ενός σεβαστού ποσού)

Πες το βρε ότι είναι Έλληνας,έτσι εξηγείται που σε δάγκωσε :rofl:
Το λάθος του,για μένα είναι ότι αφού θέλει OUR έπρεπε είτε να το δηλώνει στους όρους
είτε να το λέει στο invoice.

Εγώ πάντως με ένα Γερμανό-Τούρκο στην Αυστρία και ένα Γερμανό (Ντόρτμουντ - Ντόρτμουντ αν θυμάμαι καλά )
δεν είχα παράπονα για το ότι πήγε SHA.

Δεν καταλαβαίνω πάντως τους Γερμανούς πωλητές.Δεν θέλουν paypal για να μην πληρώνουν νταβατζιλίκι
και πληρώνουν έξοδα στην τράπεζα .Μάλλον θέλουν το ποσό άμεσα διαθέσιμο.

Αν με την Πειραιώς δώσω εντολή για έμβασμα,αρχίζει η διαδικασία αμέσως ;Τι παίζει ;
Πχ αν στην ΑΛΦΑ καταχωρηθεί Παρασκευή θα κινήσουν τη διαδικασία τη Δευτέρα.

ariadgr
21-06-08, 12:53
Δεν ήταν Γερμανός-Γερμανός (πως λέμε Καρέτα-Καρέτα, Μονάχους-Μονάχους κλπ) αλλά Έλληνας ομογενής (με καταγωγή απ' τις Σέρρες αν θυμάμαι καλά) με κατάστημα στην Γερμανία.
http://www.greek-shops.de/

better safe than sorry (και ΕΙΔΙΚΑ όταν πρόκειται για αγορές ενός σεβαστού ποσού)

Μόνο που το συγκεκριμένο κατάστημα αν θυμάμαι καλά σου δίνει τη δυνατότητα πληρωμής και με κατάθεση σε ελληνικό λογαριασμό Eurobank.

-21grams
21-06-08, 16:38
Μόνο που το συγκεκριμένο κατάστημα αν θυμάμαι καλά σου δίνει τη δυνατότητα πληρωμής και με κατάθεση σε ελληνικό λογαριασμό Eurobank.
Σε αυτόν ακριβώς τον λογαριασμό έκανα την κατάθεση: Τράπεζα: Eurobank-Εργασίας/Υποκατάστημα Σερρών
(μόλις τσέκαρα τα σχετικά e-mails κλπ που είχα φυλάξει)

Alexandrerg
21-06-08, 19:12
@αλεχανδρε
Να υποθεσω οτι το διαβασες σε καποιο απο τα πρωτα ποστ? Τοτε που γραφτηκαν οντως χρεωνονταν, πλεον οχι.

Ναι οντως, σορρυ αλλα βαριομουν να διαβασω 30+ σελιδες:p:p

-21grams
24-06-08, 18:16
Μία διευκρίνιση ακόμα, σχετική με αποστολή εμβασμάτων μέσω e-banking:
Ο παραλήπτης των χρημάτων ενημερώνεται (εκτός από τον αριθμό λογαριασμού/ονοματεπώνυμο κλπ) ΚΑΙ για την διεύθυνση του αποστολέα;

ariadgr
25-06-08, 20:04
Μία διευκρίνιση ακόμα, σχετική με αποστολή εμβασμάτων μέσω e-banking:
Ο παραλήπτης των χρημάτων ενημερώνεται (εκτός από τον αριθμό λογαριασμού/ονοματεπώνυμο κλπ) ΚΑΙ για την διεύθυνση του αποστολέα;

Εξαρτάται από τον αν η τράπεζά σου στέλνει αυτή την πληροφορία στην άλλη τράπεζα.
Π.χ. η Eurobank ξέρω ότι τη στέλνει (από εμβάσματα σε άλλες τράπεζες εσωτερικού που κάνω).

Άρα θα πρέπει να ρωτήσεις την τράπεζά σου (καλύτερα με e-mail γιατί ο υπάλληλος στο τηλέφωνο μπορεί να μην το γνωρίζει).

desertman
31-07-08, 15:02
e-banking ναι...

αλλά επειδή είχα ξεχάσει τους κωδικούς (ζήτησα επανέκδοση) και ήθελα να στείλω έμβασμα σε γερμανική τράπεζα για αγορά ποδηλάτου απο το Ebay...
πήγα σε κατάστημα της Alpha όπου διατηρώ λογαριασμό για να στείλω τα λεφτά...
βλέπετε...βιάζομαι να παραλάβω το ποδηλατό μου και δεν ήθελα να περιμένω 3 μέρες μεχρι να πάρω τους καινούργιους κωδικούς....

το αποτέλεσμα...
για ποσό 1000 ευρώ και εκτέλεση συναλλαγής απο κατάστημα Alpha...
προμήθεια 12 ευρώ για έμβασμα (SHA)...

etsouk2000
31-07-08, 15:07
το αποτέλεσμα...
για ποσό 1000 ευρώ και εκτέλεση συναλλαγής απο κατάστημα Alpha...
προμήθεια 12 ευρώ για έμβασμα (SHA)...

Eτσι μπραβο, παντα τετοια... Εχουν εξοδα οι τραπεζες, βιλες οι τραπεζιτες να συντηρησουν, κηπους να ποτισουν, πισινες να γεμισουν κλπ... Τι να κανουν κι αυτοι; Κλεφτες να γινουν;;
:lol:

contime
31-07-08, 15:31
Xωρις e-banking ειναι γδυσιμο...:down:

ela002
06-08-08, 02:33
Χρειάζεται πολύ χρόνο για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία στην εθνική? Μια απλη αίτηση σε υποκατάστημα ?

ariadgr
06-08-08, 19:35
Χρειάζεται πολύ χρόνο για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία στην εθνική? Μια απλη αίτηση σε υποκατάστημα ?

Μια απλή αίτηση είναι, αλλά πρέπει να παραλάβεις τους κωδικούς και το κλειδί, τα οποία πρέπει να ρωτήσεις αν αποστέλλονται ταχυδρομικά ή τα παραλαμβάνεις από το κατάστημα, και πόσες μέρες μετά.

zeta
08-08-08, 00:01
Χρειάζεται πολύ χρόνο για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία στην εθνική? Μια απλη αίτηση σε υποκατάστημα ?

αν θυμάμαι καλά, 3 εργάσιμες θες για να παραλάβεις τους κωδικούς.

minovg
02-09-08, 22:48
Mήπως ξέρει κανείς στα σίγουρα ποιο είναι το ημερήσιο όριο ανάληψης από ΑΤΜ της Εθνικής αν έχεις καταθετικό λογαριασμό εκεί; Στο σάιτ τους (που είναι ένα μπ....λο και μισό) δε βρίσκω τίποτα.

nnn
02-09-08, 22:53
1200 με πολύ μικρή επιφύλαξη να είναι 1500.

minovg
02-09-08, 22:55
1200 με πολύ μικρή επιφύλαξη να είναι 1500.
Ευχαριστώ. :) Είχα την εντύπωση ότι ήταν μόλις 600€.

nnn
02-09-08, 22:58
Στο atm θα πατήσεις στην επιλογή άλλο ποσό και θα πληκτρολογήσεις το ποσό που θέλεις.

minovg
02-09-08, 23:06
Στο atm θα πατήσεις στην επιλογή άλλο ποσό και θα πληκτρολογήσεις το ποσό που θέλεις.
Θενξ. Δεν ήταν για μένα, αλλά για ένα φίλο. Ηθελε να βγάλει 1000€ και δεν ήξερε αν μπορεί. Τελικά μπόρεσε κανονικά. :oneup:

frap
04-09-08, 15:54
Επαναφέρω αυτή την παλιότερη δημοσίευση για να πω ότι προσφάτως ζήτησα κι εγώ τη σχετική συσκευή από την Άλφα.

Το κόστος της ήταν 7 ευρώ που χρεώθηκε στο λογαριασμό μου και η αποστολή έγινε με απλό ταχυδρομείο και μηδενικό κόστος αντίθετα απ'ότι συναίβει στο φίλο.

Από τη μέρα της αίτησης μέχρι να το πάρω στα χέρια μου μεσολάβησε περίπου μία εβδομάδα.



Aplha web banking .
......
Μέχρι προχτές δεν είχα συσκευή πρόσθετου κωδικού αλλά έκανα κανονικά πληρωμές αφού
είχα το λογαριασμό πριν ανακαλύψουν το μαραφέτι.
Χρειάστηκε να κάνω αγορές με κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου στο εξωτερικό και επειδή στο
ταμείο το κόστος είναι 20 ευρώ περίπου πήρα τη συσκευή(7 ευρώ) ,ήρθε με κούριερ (+4 ευρώ)
!
...............Χα χα χα πάλι κότσο με πιάσανε . Είμαι κορόιδο και το παραδέχομαι :rofl::rofl::rofl::rofl:

Τελικά δεν ήταν τα 11 ευρώ = 7 κόστος μαραφετιού + 4 κόστος κούριερ :rofl::rofl::rofl:

Ήταν μόνο το κόστος των μεταφορικών .Σήμερα μου χρέωσαν και τα 7 ευρώ για το μαραφέτι
στο λογαριασμό μου !!!

Μπράβο ρε :worthy:ΑΛΦΑ :worthy:, ξέρεις να προσέχεις τους πελάτες σου !!! για αποστολή πακέτου 50-
γραμμαρίων τους χρεώνει η ACS 11 ευρώ !!!
Τι στιγμή που το eshop και το πλαίσιο χρεώνουν με την ίδια εταιρία 7 ευρώ για 8 κιλά !!!

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ !!!!


Πόσο Μ@Λ@ΚΑΣ μπορεί να είμαι ? :rofl::rofl::rofl::rofl:
Και επέλεξα κουριερ για να προλάβω να μεταφέρω χρήματα την Πέμπτη ...και είναι Τρίτη απόγευμα και η μεταφορά είναι ακόμα "υπο επεξεργασία" .

Ρε τι επεξεργασία μας ρίχνουν ....

GoofyX
06-09-08, 13:17
Η Εμπορική θα αρχίσει να απαιτεί τη χρήση συσκευής PIN σαν της Alpha. Το κόστος; 12€ για τους ιδιώτες, 20€ για τους επιχειρηματίες. Δεν ντρέπονται...

Περισσότερες πληροφορίες εδώ (https://ebank.emporiki.gr/EMPB_EBANKWeb/EL/contents/OTP.jsp).

hellenicsun
06-09-08, 18:13
Σήμερα ενεργοποίησα κι εγώ το e-Banking της Eurobank. Διαπιστώνω όμως πως δε μπορώ να χρησιμοποιήσω παρά μόνο τον IE. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον Firefox 2 αμέσως μετά τη καταχώρηση Username και Password. Συγκεκριμένα μετά την επιλογή ''Είσοδος'' μου βγάζει διάφορες γραμμές HTML. Υπάρχει περίπτωση να έχει λυθεί με τον Firefox 3;

etsouk2000
06-09-08, 20:38
1200 με πολύ μικρή επιφύλαξη να είναι 1500.

Το οριο αναληψης απο ατμ της εθνικης ειναι ενα αξιοπεριεργο μυστηριο θεμα! Εχω ρωτησει υπαλληλους στο γκισε και μου εχουν πει οτι ειναι 1200 ευρω για ολους. Το εχω δει και σε χαρτι κολλημενο σε εισοδο καταστηματος (με τον γνωστο ατσουμαλο προχειρο τροπο, ενα παλιοχαρτο κολλημενο με σελοτεϊπ, σαν να εχεις παει σε τριτοκοσμικη ελληνικ δημοσια υπηρεσια! Τι να περιμενει κανεις απο την εθνικη, η μεγαλυτερη πρωην δημοσια τραπεζα ηταν, η νοοτροπια εχει μεινει η ιδια). Παρολα αυτα, εχω παει σε ατμ και εχω κανει αναληψη 1200 ευρω. Μετα δοκιμασα αμεσως να σηκωσω αλλα 500 ευρω και δεν με αφησε. Δοκιμασα αλλα 200 και παλι δεν με αφησε. Δοκιμασα 50 και με αφησε. Αρα σηκωσα συνολικα 1250 ευρω. Μια αλλη φορα πηγα σε ατμ και ζητησα να σηκωσω 1000 και δεν με αφησε. Με αφησε να σηκωσω μονο 600. Δεν ειχα σηκωσει αλλα λεφτα εκεινη ή τις προηγουμενες μερες και το μηχανημα δεν ειχε στερεψει απο μετρητα (ειδα αλλο κοσμο μετα να σηκωνει κανονικα). Συνεπως δεν ξερω τι ισχυει. 1200 ευρω ειναι μια καλη προσεγγιση αλλα απο εκει και περα εξαρτασαι και απο την καπριτσιοζικη συμπεριφορα του μηχανηματος! Εθνικη ειναι αυτη, πρωην ελληνικο δημοσιο, ας μην εχουμε θεαματικες απαιτησεις...

nnn
06-09-08, 20:45
600 € είναi σε offline mode, από όσο ξέρω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.