PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

lewton
13-11-08, 16:05
Λατρεύω το e-banking της Πειραιώς, αλλά με εκνευρίζει το ότι θέλει 2 ευρώ για να επανεκδόσει τους κωδικούς.
Την πρώτη φορά που τον ξέχασα πήγα και τα έσκασα. Τη δεύτερη φορά που τον ξέχασα... πήγα και άνοιξα λογαριασμό στη Eurobank (σήμερα :p ).
Αύριο θα περάσω από την Πειραιώς εδώ από κάτω να κλείσω το λογαριασμό και να καταργήσω την πιστωτική μου. Δεν είμαστε μα...ες.
Δηλαδή και με αναγκάζει να αλλάζω κωδικό κάθε λίγες εβδομάδες και με χρεώνει αν ξεχάσω τι έβαλα. Έλεος.

kanenas3
13-11-08, 16:26
Στο θέμα της χρέωσης έχεις δίκιο αλλά υπάρχει και το reset που είναι δωρεάν.

Πέρα από αυτό τους γουστάρω γιατί όταν έψαχνα για χρεωστικές κάρτες, e-banking κτλ ήταν η μόνη τράπεζα που οι υπάλληλοι καταλαβαίνανε τι τους έλεγα και σε 10 λεπτά είχαν τελειώσει όλα. Αν πιάσουμε την τηλεφωνική υποστήριξη Eurobank - Πειραιώς πιθανότατα θα κλάψεις την πρώτη φορά (από τα νεύρα) που θα μιλήσεις με Eurobank αν τα καταφέρεις βέβαια γιατί θυμίζει ελληνικό ISP σε μέρες "δόξας" :p

Χθες που μπλόκαρε ο πατέρας τους κωδικούς του περίμενε μόνο 32 λεπτά...:cool:

Συνολικά περίπου μια ώρα μου πήρα μια κατά τα άλλα απλή διαδικασία!

Georgevtr
13-11-08, 16:50
Και άμα ζητήσεις ξανά επανέκδωση κωδικού σου ζητάνε 2 ευρώ.:mad:

Κι εγω χρησιμοποιω την πειραιως και δεν εχω κανενα προβλημα εδω και 3-4 χρονια.

Το μονο μεμπτο ειναι οτι μου κρατησαν 17 ευρω για να μου παρεχουν την συσκευη extra pin generator και επισης σε περιπτωση που ζητησεις επανεκδοση κωδικων pin σου ζητανε 3 ευρω!

elsar
13-11-08, 19:11
Κι εγω χρησιμοποιω την πειραιως και δεν εχω κανενα προβλημα εδω και 3-4 χρονια.

Το μονο μεμπτο ειναι οτι μου κρατησαν 17 ευρω για να μου παρεχουν την συσκευη extra pin generator και επισης σε περιπτωση που ζητησεις επανεκδοση κωδικων pin σου ζητανε 3 ευρω!

Νόμιζα 8 ευρώ πως ήταν για το usb extra-pin!

prehistorik
13-11-08, 21:54
Καλησπέρα.

Χρησιμοποιώ εδώ και ένα μήνα την χρεωστική wincard Πειραιώς. Έκανα κατάθεση χρημάτων απο την Εθνική τράπεζα στην Πειραιώς στο λογαριασμό της χρεωστικής μου μέσω e-banking. Πέραν απο την προμήθεια των 0,50 λεπτών που χρεώνει για την συναλλαγή απο τράπεζα σε τράπεζα μου χρέωσε και μια προμήθεια 1 ευρώ. και αυτο που ηθελα να ρωτήσω είναι αν αυτό το ευρώ το χρεώνει κάθε φορά που καταθέτεις λεφτα στην χρεωστική.Είχα διαβάσει κάπου ότι είναι δωρεάν κάθε κατάθεση χρημάτων στην χρεωστική. Αν τώρα ανοίξω ένα άσχετο λογαριασμό στην πειραιώς για να μεταφέρω απο εκεί λεφτα στην χρεωστική θα μπορώ να γλιτώσω πέραν της προμήθειας του 0,50 ευρώ και το 1 ευρώ που μου κραταει?

Όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει :)

Υ.Γ. ο extraPIN generator είναι απαραίτητος ή απλα σου παρέχει μια extra ασφάλεια?

Georgevtr
13-11-08, 22:11
Νόμιζα 8 ευρώ πως ήταν για το usb extra-pin!

Tι να πω δε ξερω...το εχω 1 χρονο και... πληρωσα τοτε 17,30 για την ακριβεια!

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 3 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Υ.Γ. ο extraPIN generator είναι απαραίτητος ή απλα σου παρέχει μια extra ασφάλεια?

Ο extra pin generator ειναι μια usb συσκευη,που σου παρεχει μεγαλυτερη ασφαλεια,εφ οσον κανεις συχνες συναλλαγες και ειναι δυσκολο να βρεθουν εκτεθιμενοι οι κωδικοι σου, γιατι αλλαζει καθε 1-1,30 λεπτο.Τωρα εαν το χρειαζεσαι Η οχι,εσυ θα κρινεις.

kanenas3
13-11-08, 22:12
Η Πειραιώς χρεώνει 0,30 λεπτά για κάθε έμβασμα εντός Ε.Ε. αλλά το βασικότερο πρόβλημα με τα εμβάσματα είναι ότι καθυστερούνε αρκετά.

Αν έχεις λογαριασμό στο όνομα σου σε σχεδόν σε όλες τις τράπεζες (νομίζει στην Εθνική σε χρεώνουν και γι' αυτό) μπορείς να καταθέτεις χρήματα σε αυτόν χωρίς χρέωση και μετά να τα χρησιμοποιείς με τη χρεωστική σου.

Το ExtraPIN καλό είναι αλλά αν τηρείς τους στοιχειώδεις κανόνες ασφαλείας μάλλον είναι περιττό.

lewton
14-11-08, 00:15
Α για πείτε μου, μήπως και τελικά την κρατήσω την Πειραιώς, πόσο χρεώνει η Πειραιώς και πόσο η Eurobank για εμβάσματα στην Ελβετία;
Πάντα δυσκολεύομαι να βρω αυτή τη συγκεκριμένη λεπτομέρεια στα site τους....

Κατά πάσα πιθανότητα δε θα το χρειαστώ, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

ariadgr
14-11-08, 00:26
Α για πείτε μου, μήπως και τελικά την κρατήσω την Πειραιώς, πόσο χρεώνει η Πειραιώς και πόσο η Eurobank για εμβάσματα στην Ελβετία;
Πάντα δυσκολεύομαι να βρω αυτή τη συγκεκριμένη λεπτομέρεια στα site τους....

Στο ebanking της Eurobank θα βρεις τις χρεώσεις στις "Χρήσιμες πληροφορίες" αφού πας: Ταμειακή Διαχείριση -> Μεταφορές -> Άλλη τράπεζα -> Χώρα: Switzerland

Άλλη χρέωση αν στείλεις ευρώ, άλλη αν στείλεις CHF (ελβετικά φράγκα).
Η διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση δεν ξέρεις πόσα φράγκα θα φτάσουν, αφού η μετατροπή γίνεται από την τράπεζα του παραλήπτη, ενώ στη δεύτερη περίπτωση η μετατροπή γίνεται από τη Eurobank και ξέρεις ακριβώς με ποιά ισοτιμία θα γίνει η συναλλαγή.

Επίσης αλλη χρέωση αν επιλέξεις "χρέωση εξόδων" Shared (SHA) ή OUR.
Προσοχή γιατί στο OUR χρεώνει τη χρέωση που αναφέρει στο Shared + τη χρεώση που αναφέρει στο OUR.

Η Πειραιώς δεν ξέρω που τα γράφει.

lewton
14-11-08, 00:29
Η Πειραιώς δεν ξέρω που τα γράφει.
Και δε μπορώ να τα δω γιατί έχω ξεχάσει τον κωδικό μου. :p

ariadgr
14-11-08, 00:38
Οριστε και οι χρεώσεις της Πειραιώς:


46958

ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ:

(1) Εισπράττονται επιπλέον, εφόσον απαιτούνται:

§ Προμήθεια Μετατροπής Συναλλάγματος (1.5)

§ Έξοδα για ελλιπείς οδηγίες εμβάσματος (1.7)

§ Έξοδα ένδειξης OUR (1.8)

(2) Εισπράττεται επιπλέον, εφόσον απαιτείται προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος (1.5)

(3) Η Τράπεζα, στα πλαίσια των διατάξεων του Νόμου 2789/2000, σχετικά με το αμετάκλητο μιας εντολής, εκτελεί τις εντολές των πελατών της για τροποποίηση ή ακύρωση καταβάλλοντας κάθε δυνατή προσπάθεια. Η προμήθεια εισπράττεται ανεξαρτήτως του αποτελέσματος. Για κάθε επιπλέον μήνυμα της ίδιας υπόθεσης εισπράττονται τα εκάστοτε ισχύοντα έξοδα αποστολής μηνύματος. Επίσης εισπράττονται τυχόν επιπλέον έξοδα που θα απαιτηθούν από άλλες τράπεζες.

(4) Ελλιπείς θεωρούνται οι οδηγίες του πελάτη όταν δεν φέρουν IBAN λογαριασμό δικαιούχου και η πληρωμή προορίζεται σε χώρα που έχει υιοθετήσει τον ΙΒΑΝ. Το έξοδο μπορεί να χρεωθεί στον πελάτη και εκ των υστέρων, αν η τράπεζα του δικαιούχου εντοπίσει λανθασμένα ή ελλειπή στοιχεία κατά την παραλαβή της πληρωμής.

(5) Το έξοδο είναι εγγυημένο για πληρωμές οπουδήποτε στον κόσμο, σε πίστωση λογαριασμών δικαιούχων και για ποσά έως €50.000. Για εμβάσματα μεγαλύτερα των € 50.000, η Τράπεζα διατηρεί το δικαίωμα να χρεώσει τον πελάτη και εκ των υστέρων με τα έξοδα ανταποκριτή ή δικαιούχου τράπεζας, που τυχόν θα ζητηθούν επιπλέον.

(6) Για πληρωμές στην Ελλάδα σε συνάλλαγμα εισπράττεται το έξοδο ένδειξης OUR των «Λοιπών Χωρών» ανά κατηγορία ποσού.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:

-Τα εμβάσματα προς τρίτες τράπεζες αποστέλλονται με ημερομηνία αξίας 1 εργάσιμης ημέρας για το ΕΥΡΩ (D+1) και 2 εργάσιμων ημερών για τα λοιπά νομίσματα (D+2).

-Τα εμβάσματα προς τις θυγατρικές Τράπεζες του Ομίλου Τράπεζας Πειραιώς (Piraeus Bank Bulgaria, Piraeus Bank Romania, Tirana Bank Albania, Piraeus Bank Egypt, Piraeus Bank Serbia και Piraeus Bank Cyprus) αποστέλλονται με ημερομηνία αξίας ίδιας ημέρας.

-H Τράπεζα Πειραιώς καταβάλλει κάθε προσπάθεια ώστε οι πληρωμές των πελατών της σε ευρώ εντός της ευρωζώνης, να διοδεύονται μέσω συστημάτων εκκαθάρισης (π.χ. STEP1, STEP2, DIASTRANSFER) και όχι μέσω ανταποκριτών, ώστε να μην επιβαρύνονται οι πελάτες της με επιπλέον έξοδα. Προκειμένου οι πελάτες να εξασφαλίσουν STP εντολές, σε ευρώ εντός της Ε.Ε. συστήνεται η χρήση του BIC κωδικού της τράπεζας του δικαιούχου, του αριθμού λογαριασμού δικαιούχου με τη μορφή IBAN και της ένδειξης εξόδων SHA (=share). Σε περίπτωση μεσολάβησης τρίτων τραπεζών για την ολοκλήρωση ενός εμβάσματος, υπάρχει πιθανότητα επιβάρυνσης με πρόσθετα έξοδα. Τα έξοδα αυτά διαφέρουν ανά τράπεζα, νόμισμα και ποσό εμβάσματος, καθώς διαμορφώνονται από την τιμολογιακή πολιτική της κάθε τράπεζας. Κατά συνέπεια η Τράπεζα Πειραιώς, στα πλαίσια της διαφάνειας των συναλλαγών, δεν είναι σε θέση να κοινοποιεί εκ των προτέρων τα ποσά που ενδεχομένως θα επιβαρύνουν την εντολή πληρωμής. Οι τυχόν χρεώσεις συνήθως κυμαίνονται από € 2,00 έως € 25,00 και επιβαρύνουν τον τελικό δικαιούχο.

ΟΡΙΣΜΟΙ:
STP = Straight Through Processing θεωρείται μια εντολή που φέρει BIC κωδικό τράπεζας, ΙΒΑΝ αριθμό λογαριασμού πελάτη (για τις χώρες που έχουν υιοθετήσει τον ΙΒΑΝ) και δεν έχει ειδικές οδηγίες για την Τράπεζα του δικαιούχου.

Το παρόν τιμολόγιο υπόκειται σε περιοδική αναθεώρηση

Dimitris_80
14-11-08, 14:18
Α για πείτε μου, μήπως και τελικά την κρατήσω την Πειραιώς, πόσο χρεώνει η Πειραιώς και πόσο η Eurobank για εμβάσματα στην Ελβετία;
Πάντα δυσκολεύομαι να βρω αυτή τη συγκεκριμένη λεπτομέρεια στα site τους....

Κατά πάσα πιθανότητα δε θα το χρειαστώ, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
0,30€ κοστίζει το έμβασμα σε ΕΕ για μέχρι 1000€, 0,50€ μέχρι 12.500€. Παραπάνω από 12.500€ κοστίζει 5€.

Κάνει 2 εργάσιμες για να πάνε τα χρήματα. Συν ένα ημερολογιακό 24ωρο βαλέρ. (το μείον της όλης υπόθεσης :down: )

Δεν πληρώνεις τίποτα άλλο, καμιά άλλη κρυφή χρέωση εφόσον έχεις σωστά τον αριθμό λογαριασμού σε ΙΒΑΝ και τον κωδικό της τράπεζας σε SWIFT.

kanenas3
14-11-08, 14:43
0,30€ κοστίζει το έμβασμα σε ΕΕ για μέχρι 1000€, 0,50€ μέχρι 12.500€. Παραπάνω από 12.500€ κοστίζει 5€.

Κάνει 2 εργάσιμες για να πάνε τα χρήματα. Συν ένα ημερολογιακό 24ωρο βαλέρ. (το μείον της όλης υπόθεσης :down: )

Δεν πληρώνεις τίποτα άλλο, καμιά άλλη κρυφή χρέωση εφόσον έχεις σωστά τον αριθμό λογαριασμού σε ΙΒΑΝ και τον κωδικό της τράπεζας σε SWIFT.

Και παραπάνω κάνει μερικές φορές. Τουλάχιστον για Αγγλία έχει κάνει μέχρι και 5 μέρες αλλά υποθέτω ότι δεν είναι θέμα μόνο της μιας τράπεζας αλλά γενικότερα του συστήματος διατραπεζικών συναλλαγών.

Επίσης θέλει προσοχή στα στοιχεία του εμβάσματος γιατί αν υπάρχουν λάθη και δεν ολοκληρωθεί επιβαρύνεσαι με κάποια έξτρα έξοδα (πέρα από αυτά που ήδη έχεις πληρώσει).

ariadgr
14-11-08, 14:44
πόσο χρεώνει η Πειραιώς και πόσο η Eurobank για εμβάσματα στην Ελβετία;


0,30€ κοστίζει το έμβασμα σε ΕΕ για μέχρι 1000€, 0,50€ μέχρι 12.500€. Παραπάνω από 12.500€ κοστίζει 5€.

Μόνο που η Ελβετία δεν είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση...

Dimitris_80
14-11-08, 15:40
Μόνο που η Ελβετία δεν είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση...
Nαι σωστά αλλά σε όλα γενικά τα προνόμια η Ελβετία έχει ειδικό καθεστώς με διμερείς σχέσεις. Οπότε ισχύει ό,τι και στην ΕΕ. Πχ. διαβατήριο δεν χρειάζεται στην Ελβετία και πηγαίνεις μόνο με ταυτότητα, όπως και στην ΕΕ. Υποθέτω ότι κάπως έτσι θα είναι και με τα εμβάσματα, χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια...

lewton
14-11-08, 16:45
Nαι σωστά αλλά σε όλα γενικά τα προνόμια η Ελβετία έχει ειδικό καθεστώς με διμερείς σχέσεις. Οπότε ισχύει ό,τι και στην ΕΕ. Πχ. διαβατήριο δεν χρειάζεται στην Ελβετία και πηγαίνεις μόνο με ταυτότητα, όπως και στην ΕΕ. Υποθέτω ότι κάπως έτσι θα είναι και με τα εμβάσματα, χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια...
Από όσο ξέρω η Ελβετία από τις 13 Δεκέμβρη γίνεται πλήρες μέλος της συνθήκες του Schengen και δε θα γίνονται καν έλεγχοι στα σύνορα!
Έτσι δε θα έπιαναν και το Θέμο. :p

-21grams
14-11-08, 20:28
0,30€ κοστίζει το έμβασμα σε ΕΕ για μέχρι 1000€, 0,50€ μέχρι 12.500€. Παραπάνω από 12.500€ κοστίζει 5€.
Κάνει 2 εργάσιμες για να πάνε τα χρήματα. Συν ένα ημερολογιακό 24ωρο βαλέρ. (το μείον της όλης υπόθεσης :down: )
Δεν πληρώνεις τίποτα άλλο, καμιά άλλη κρυφή χρέωση εφόσον έχεις σωστά τον αριθμό λογαριασμού σε ΙΒΑΝ και τον κωδικό της τράπεζας σε SWIFT.
Νομίζω πως ΔΕΝ είναι τόσο απλό.

Δεν αμφισβητώ όλα όσα έχουν γραφεί, πλην όμως υπάρχουν και οι παράμετροι SHA OUR ΒΕΝ όπως αναφέρει και ο ipo στο:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1613035&postcount=1

π.χ. θέλω να στείλω έμβασμα σε τράπεζα της Αυστρίας και ενώ έχω όλα τα διαθέσιμα στοιχεία
(Κωδικός Τράπεζας, Αριθμός λογαριασμού, IBAN, SWIFT και Reference Number)
ΔΕΝ διευκρινίζεται τι απ' τα 3 θα πρέπει να επιλέξω (SHA OUR ΒΕΝ)
Αναφέρεται μόνο αυτό:

Σε ό,τι αφορά τις διεθνείς τραπεζικές συναλλαγές, επιβαρύνεστε εσείς με το οποιοδήποτε κόστος που μπορεί να προκύψει. Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνήστε με την τράπεζά σας.Την μία και μοναδική φορά που έστειλα έμβασμα στο εξωτερικό (κατάστημα στη Γερμανία), ο ιδιοκτήτης φρόντισε να διευκρινίσει ότι θα έπρεπε να επιλέξω OUR
και απ' όσο θυμάμαι η επιβάρυνση ήταν (για προϊόν κόστους 330€) σίγουρα μεγαλύτερο από 0,50€.
Προστέθηκε αν θυμάμαι καλά και το κόστος αποστολής SMS του κωδικού που στέλνει η Τράπεζα Πειραιώς για να πραγματοποιηθεί η συναλλαγή.

ariadgr
14-11-08, 21:21
π.χ. θέλω να στείλω έμβασμα σε τράπεζα της Αυστρίας και ενώ έχω όλα τα διαθέσιμα στοιχεία
(Κωδικός Τράπεζας, Αριθμός λογαριασμού, IBAN, SWIFT και Reference Number)
ΔΕΝ διευκρινίζεται τι απ' τα 3 θα πρέπει να επιλέξω (SHA OUR ΒΕΝ)

Μα ειναι στη διακριτική σου ευχέρεια αν θέλεις να επιβαρυνθείς εσύ τα έξοδα και να φτάσει ολόκληρο το ποσό (OUR) ή θέλεις να μοιραστείς τα έξοδα με τον παραλήπτη (SHA).

Dimitris_80
14-11-08, 21:29
Νομίζω πως ΔΕΝ είναι τόσο απλό.

Δεν αμφισβητώ όλα όσα έχουν γραφεί, πλην όμως υπάρχουν και οι παράμετροι SHA OUR ΒΕΝ όπως αναφέρει και ο ipo στο:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1613035&postcount=1

π.χ. θέλω να στείλω έμβασμα σε τράπεζα της Αυστρίας και ενώ έχω όλα τα διαθέσιμα στοιχεία
(Κωδικός Τράπεζας, Αριθμός λογαριασμού, IBAN, SWIFT και Reference Number)
ΔΕΝ διευκρινίζεται τι απ' τα 3 θα πρέπει να επιλέξω (SHA OUR ΒΕΝ)
Αναφέρεται μόνο αυτό:
Την μία και μοναδική φορά που έστειλα έμβασμα στο εξωτερικό (κατάστημα στη Γερμανία), ο ιδιοκτήτης φρόντισε να διευκρινίσει ότι θα έπρεπε να επιλέξω OUR
και απ' όσο θυμάμαι η επιβάρυνση ήταν (για προϊόν κόστους 330€) σίγουρα μεγαλύτερο από 0,50€.
Προστέθηκε αν θυμάμαι καλά και το κόστος αποστολής SMS του κωδικού που στέλνει η Τράπεζα Πειραιώς για να πραγματοποιηθεί η συναλλαγή.
Έχω στείλει έμβασμα σε Γερμανία και έχω χρεωθεί 0,30€ μόλις. Ποσό κάτω των 1000€. Μιλάμε για Πειραιώς πάντα.

-21grams
15-11-08, 00:39
Μα ειναι στη διακριτική σου ευχέρεια αν θέλεις να επιβαρυνθείς εσύ τα έξοδα και να φτάσει ολόκληρο το ποσό (OUR) ή θέλεις να μοιραστείς τα έξοδα με τον παραλήπτη (SHA).

Έχω στείλει έμβασμα σε Γερμανία και έχω χρεωθεί 0,30€ μόλις. Ποσό κάτω των 1000€. Μιλάμε για Πειραιώς πάντα.
Το έμβασμα το οποίο θέλω να στείλω έχει αποδέκτη εταιρεία, ΟΧΙ ιδιώτη άρα σύμφωνα με τον πίνακα που παρέθεσε ο φίλος ariadgr έχει επιβάρυνση μισό €.
Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι ορίσω την συναλλαγή ως SHA.
Αν για κάποιο λόγο η εταιρεία ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ αρνηθεί το έμβασμα και απαιτήσει να κάνω χρήση του OUR
εγώ όχι μόνο θα πληρώσω 5€ αλλά και 15 επιπλέον για "Ακύρωση/Τροποποίηση εξερχόμενου εμβάσματος"
Για την ιστορία το ποσό που θέλω καταθέσω είναι 200€ και αποδέκτης είναι εταιρεία στοιχημάτων (η μεγαλύτερη/πιο δημοφιλής :) )
Αναφερόμαστε πάντα στην Πειραιώς...

Dimitris_80
15-11-08, 01:27
Το έμβασμα το οποίο θέλω να στείλω έχει αποδέκτη εταιρεία, ΟΧΙ ιδιώτη άρα σύμφωνα με τον πίνακα που παρέθεσε ο φίλος ariadgr έχει επιβάρυνση μισό €.
Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι ορίσω την συναλλαγή ως SHA.
Αν για κάποιο λόγο η εταιρεία ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ αρνηθεί το έμβασμα και απαιτήσει να κάνω χρήση του OUR
εγώ όχι μόνο θα πληρώσω 5€ αλλά και 15 επιπλέον για "Ακύρωση/Τροποποίηση εξερχόμενου εμβάσματος"
Για την ιστορία το ποσό που θέλω καταθέσω είναι 200€ και αποδέκτης είναι εταιρεία στοιχημάτων (η μεγαλύτερη/πιο δημοφιλής :) )
Αναφερόμαστε πάντα στην Πειραιώς...
Το έμβασμα αναφέρει ως εταιρεία αν είσαι εσύ όχι ο παραλήπτης. Η εταιρεία στοιχημάτων συγκεκριμένα δε πρόκειται να αρνηθεί τη συναλλαγή. :p Θα πληρώσεις μόνο 0,30€, έχω κάνει κι εγώ κατάθεση μέσω τραπέζης τις πρώτες μου φορές στο στοίχημα. (στην Interwetten τότε). Μετά είτε με κάρτα κανονικά είτε με Paypal (ό,τι είναι ατελώς). Μη μασάς να δώσεις στοιχεία κάρτας πάντως. Είναι απόλυτα αξιόπιστες όλες οι μεγάλες. ;)

-21grams
15-11-08, 01:57
Ούτε βαλτός να ήσουν ρε παιδί μου!
Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος για τον οποίο είμαι σε αναζήτηση *εναλλακτικού* τρόπου κατάθεσης/ανάληψης κ.ο.κ είναι ότι για κάποιο λόγο μου ΔΕΣΜΕΥΣΑΝ τα χρήματα
που επιχείρησα να στείλω μέσω PayPal και τώρα μου λένε περίμενε μέχρι την τάδε του μηνός μέχρι να γίνει ο αντιλογισμός.
Απίστευτες καταστάσεις και ανεπαρκείς δικαιολογίες από πλευράς τράπεζας που εκδίδει την κάρτα που είναι δηλωμένη στο PayPal.
Εξυπακούεται ότι ΔΕΝ τίθεται θέμα φερεγγυότητας ή/και δεν συντρέχει άλλος λόγος αυτόματης απόρριψης της κατάθεσης (π.χ. ανώτατο ή κατώτατο όριο deposit κλπ)
Σημειωτέον ότι είναι η 2η φορά που μου συμβαίνει και για κάποιο λόγο ΜΟΝΟ με την bwin.
(έχω κάνει πάρα πολλές αγορές από eBay & άλλα on-line καταστήματα -αγοράζω CD σχεδόν εβδομαδιαία- και ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα αντίστοιχο πρόβλημα)

Εσύ τι λες, να με χαλάει η 0% επιβάρυνση που έχει η PayPal deposit όταν η αντίστοιχη για Visa, Mastercard κλπ είναι 2%; :x

Dimitris_80
15-11-08, 04:29
Ούτε βαλτός να ήσουν ρε παιδί μου!
Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος για τον οποίο είμαι σε αναζήτηση *εναλλακτικού* τρόπου κατάθεσης/ανάληψης κ.ο.κ είναι ότι για κάποιο λόγο μου ΔΕΣΜΕΥΣΑΝ τα χρήματα
που επιχείρησα να στείλω μέσω PayPal και τώρα μου λένε περίμενε μέχρι την τάδε του μηνός μέχρι να γίνει ο αντιλογισμός.
Απίστευτες καταστάσεις και ανεπαρκείς δικαιολογίες από πλευράς τράπεζας που εκδίδει την κάρτα που είναι δηλωμένη στο PayPal.
Εξυπακούεται ότι ΔΕΝ τίθεται θέμα φερεγγυότητας ή/και δεν συντρέχει άλλος λόγος αυτόματης απόρριψης της κατάθεσης (π.χ. ανώτατο ή κατώτατο όριο deposit κλπ)
Σημειωτέον ότι είναι η 2η φορά που μου συμβαίνει και για κάποιο λόγο ΜΟΝΟ με την bwin.
(έχω κάνει πάρα πολλές αγορές από eBay & άλλα on-line καταστήματα -αγοράζω CD σχεδόν εβδομαδιαία- και ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα αντίστοιχο πρόβλημα)

Εσύ τι λες, να με χαλάει η 0% επιβάρυνση που έχει η PayPal deposit όταν η αντίστοιχη για Visa, Mastercard κλπ είναι 2%; :x
Δηλαδή πήγες να κάνεις κατάθεση μέσω Paypal στην bwin και απλά σου δέσμευσαν το ποσό χωρίς να το περάσουν στο υπόλοιπό σου στην bwin;

Ε αυτό μετά κάνει 5-6 μέρεςμέχρι να αποδεσμευθεί το ποσό. Μου έχει τύχει κι εμένα αυτό όταν για κάποιο λόγο έχει κάποιο πρόβλημα είτε το σάιτ είτε η εταιρεία κλπ κλπ. Δεν είναι κακό αυτό και δεν είναι ανάγκη να ψάχνεις εναλλακτικό τρόπο πληρωμής. Εγώ πάντως στην bwin πάντα κάνω κατάθεση μέσω κάρτας απευθείας. Με 2% προμήθεια αλλά εντάξει. Συνήθως 30άρια καταθέτω. :p Kαι αναλήψεις επίσης στην κάρτα κάνω, χωρίς καμιά προμήθεια και μέσα σε 1-2 εργάσιμες μόλις. :oneup:

lewton
26-11-08, 02:17
Ναι :)

(και όχι μόνο τη ΔΕΗ)


Χρήσιμες Πληροφορίες
Η Eurobank δε σας χρεώνει με έξοδα για Πληρωμές μέσω e-Banking.

Ο άκυρος επιστρέφω σε αυτό μετά από 13 ημέρες επειδή πρόσεξα το εξής στο αρχείο με τις χρεώσεις της Eurobank (link (http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/TimologioStand131008.pdf)):
Πληρωμές On Line (στη σελίδα 2)
WIND Πάγιο 1.00
Q - Telecom Πάγιο 1.30
Hellas On Line Πάγιο 1.50
Opel Bank Πάγιο 1.50
κλπ κλπ
Δηλαδή κάποιες πληρωμές χρεώνονται ή είναι άλλο αυτό; :hmm:


Επίσης άσχετο, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί οι τράπεζες χρεώνουν τις πάγιες εντολές... :down: :down: :down:

zeta
26-11-08, 02:56
όπου βρουν χρεώνουν οι τράπεζες.
αν θες να μεταφέρεις χρήματα σε άλλη τράπεζα εσωτερικού (έμβασμα)
η αλφα χρεωνει 1,30 μαζί με την παραλήπτρια τράπεζα.
η εμπορική, χρεώνει 6 ευρώ,+ τα της παραλήπτριας!

ariadgr
26-11-08, 04:15
Ο άκυρος επιστρέφω σε αυτό μετά από 13 ημέρες επειδή πρόσεξα το εξής στο αρχείο με τις χρεώσεις της Eurobank (link (http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/TimologioStand131008.pdf)):
Πληρωμές On Line (στη σελίδα 2)
WIND Πάγιο 1.00
Q - Telecom Πάγιο 1.30
Hellas On Line Πάγιο 1.50
Opel Bank Πάγιο 1.50
κλπ κλπ
Δηλαδή κάποιες πληρωμές χρεώνονται ή είναι άλλο αυτό; :hmm:

Είναι για το ταμείο αυτές οι χρεώσεις
Στο ebanking ισχύει αυτό που σου έγραψα παραπάνω, που μπορείς να το δεις στις "Χρήσιμες πληροφορίες" της εκάστοτε συναλλαγής ("Η Eurobank δε σας χρεώνει με έξοδα για Πληρωμές μέσω e-Banking.")



Επίσης άσχετο, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί οι τράπεζες χρεώνουν τις πάγιες εντολές... :down: :down: :down:

Εξαρτάται από τη συμφωνία με την εκάστοτε εταιρία και από την Τράπεζα.
Π.χ. στης Eurobank: "Δεν χρεώνεστε με έξοδα για την πάγια εντολή ΟΤΕ. " (Για ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ υπάρχει χρέωση)

georgefocus
26-11-08, 19:03
Mακρυά !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

lewton
27-11-08, 00:06
Mακρυά !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Από τι;

Dimitris_80
27-11-08, 00:39
Από τι;
Από τα ebanking. Ουυυυυυυυυυυ. 666. Σατανάς.

kanenas3
27-11-08, 00:41
Από τα ebanking. Ουυυυυυυυυυυ. 666. Σατανάς.

Από πια ραχούλα κατέβηκες εσύ και κάνεις έτσι...; :p

Dimitris_80
27-11-08, 00:47
Όποιος δε χρησιμοποιεί σήμερα ebanking ζει απλά σε άλλο αιώνα.

Όποιος πάει ταχυδρομείο για να πληρώσει ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, COSMOTE κλπ είναι οπισθοδρομικός.

Τα γκισέ των τραπεζών είναι μόνο για να χαιρετάς τους υπαλλήλους. Άντε και για να κλείσεις κανά δάνειο.

Υ.Γ. Τα ΠΡΟΠΟτζίδικα είναι για να παίζεις κανά ΚΙΝΟ (δυστυχώς ακόμα δεν μπορείς να παίξεις ΚΙΝΟ ONLINE ακόμα...) Δεν είναι για πληρωμή λογαριασμών. Ακόμα και για Στοίχημα μπορείς να παίξεις online.

Και το κυριότερο όλων: Όποιος απαξιεί το web banking και τις online πληρωμές ας πάει καλύτερα να μείνει στα βουνά.

HELL_pegaSOS
27-11-08, 00:52
Πειραιώς κι εγώ.


Το "Χρήματα στο λεπτό" είναι διανικό για να στείλεις χρήματα σε γωστό σου χωρίς να σε ξεβρακώσει υπηρεσία τύπου ΕΛΤΑ... απλα λέγοντας του να πάει στο κοντινότερο ΑΤΜ με τον ταδε κωδικο και το ταδε ποσό.


Χωρίς καρτα , χωρίς τίποτα.

Μόνο με το SMS πιου θα του στείλεις κα ιμεσα στον χρονικο περιορισμό που ε΄χιες βάλει.


Ενα καλό και κακό που αλλα΄ζει αναγκαστικα ο κωδικός κάθε δύο μήνες.

Dimitris_80
27-11-08, 00:54
Πειραιώς κι εγώ.


Το "Χρήματα στο λεπτό" είναι διανικό για να στείλεις χρήματα σε γωστό σου χωρίς να σε ξεβρακώσει υπηρεσία τύπου ΕΛΤΑ... απλα λέγοντας του να πάει στο κοντινότερο ΑΤΜ με τον ταδε κωδικο και το ταδε ποσό.


Χωρίς καρτα , χωρίς τίποτα.

Μόνο με το SMS πιου θα του στείλεις κα ιμεσα στον χρονικο περιορισμό που ε΄χιες βάλει.


Ενα καλό και κακό που αλλα΄ζει αναγκαστικα ο κωδικός κάθε δύο μήνες.
Σε όλες τις σοβαρές τράπεζες ανά τον κόσμο αλλάζει ο κωδικός κάθε 2μήνες. ;)

kanenas3
27-11-08, 00:54
Όποιος δε χρησιμοποιεί σήμερα ebanking ζει απλά σε άλλο αιώνα.

Όποιος πάει ταχυδρομείο για να πληρώσει ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, COSMOTE κλπ είναι οπισθοδρομικός.

Τα γκισέ των τραπεζών είναι μόνο για να χαιρετάς τους υπαλλήλους. Άντε και για να κλείσεις κανά δάνειο.

Υ.Γ. Τα ΠΡΟΠΟτζίδικα είναι για να παίζεις κανά ΚΙΝΟ (δυστυχώς ακόμα δεν μπορείς να παίξεις ΚΙΝΟ ONLINE ακόμα...) Δεν είναι για πληρωμή λογαριασμών. Ακόμα και για Στοίχημα μπορείς να παίξεις online.

Και το κυριότερο όλων: Όποιος απαξιεί το web banking και τις online πληρωμές ας πάει καλύτερα να μείνει στα βουνά.


Οπισθοδρομικό είναι να αρνείσαι να χρησιμοποιήσεις νέους τρόπους και τεχνολογίες που κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη, επειδή τα πράγματα γίνονται και με τον παλιό τρόπο...!

Κατά τα άλλα δικαίωμα του καθένα να αποφασίζει τον τρόπο που θα λειτουργεί.

lewton
27-11-08, 01:02
Σε όλες τις σοβαρές τράπεζες ανά τον κόσμο αλλάζει ο κωδικός κάθε 2μήνες. ;)

Εγώ είχα e-banking στην BNP Paribas όταν σπούδαζα στη Γαλλία και δε με ανάγκασε ποτέ να αλλάξω κωδικό.
Είναι χαζό.

ariadgr
27-11-08, 01:05
Σε όλες τις σοβαρές τράπεζες ανά τον κόσμο αλλάζει ο κωδικός κάθε 2μήνες. ;)

Όπως έγραψε και ο lewton, υπάρχουν πολλές μεγάλες τράπεζες ανά τον κόσμο που δεν σου ζητούν ποτέ την αλλαγή του κωδικού.

lewton
27-11-08, 03:00
Πείτε μου αν κατάλαβα καλά πώς χρεώνονται οι αναλήψεις μετρητών από ΑΤΜ εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης και εκτός Ευρωζώνης.
Παίρνω για παράδειγμα τις τράπεζες Εμπορική (http://www.emporiki.gr/files/GR/Other/basic_transaction_terms_gr.pdf) (σελ. 9) και Αγροτική (http://www.atebank.gr/NR/rdonlyres/7857BAF4-04BB-4D6F-892E-40F5F0DEC07E/0/PINAKAS20112008.pdf) (σελ. 17), και έστω ότι θέλω να κάνω ανάληψη 700 CHF από ΑΤΜ στην Ελβετία.

Αγροτική (με σημερινή ισοτιμία (http://www.atebank.gr/ATEbank/InvestmentNews/isotimies/) 1 ευρώ = 1,5208 φράγκα):
Θα αφαιρέσει από το λογαριασμό μου 4+700/1,5208*1,02=473 ευρώ;

Εμπορική (με σημερινή ισοτιμία (http://www.emporiki.gr/cbg/gr/tools/foreign_exchangeGR.jsp) 1 ευρώ = 1,5131 φράγκα):
Θα αφαιρέσει από το λογαριασμό μου 4+700/1,5131*1,01=471 ευρώ;

Σωστά τα υπολόγισα ή λάθος;

ariadgr
27-11-08, 03:05
Πείτε μου αν κατάλαβα καλά πώς χρεώνονται οι αναλήψεις μετρητών από ΑΤΜ εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης και εκτός Ευρωζώνης.
Παίρνω για παράδειγμα τις τράπεζες Εμπορική (http://www.emporiki.gr/files/GR/Other/basic_transaction_terms_gr.pdf) (σελ. 9) και Αγροτική (http://www.atebank.gr/NR/rdonlyres/7857BAF4-04BB-4D6F-892E-40F5F0DEC07E/0/PINAKAS20112008.pdf) (σελ. 17), και έστω ότι θέλω να κάνω ανάληψη 700 CHF από ΑΤΜ στην Ελβετία.

Αγροτική (με σημερινή ισοτιμία (http://www.atebank.gr/ATEbank/InvestmentNews/isotimies/) 1 ευρώ = 1,5208 φράγκα):
Θα αφαιρέσει από το λογαριασμό μου 4+700/1,5208*1,02=473 ευρώ;

Εμπορική (με σημερινή ισοτιμία (http://www.emporiki.gr/cbg/gr/tools/foreign_exchangeGR.jsp) 1 ευρώ = 1,5131 φράγκα):
Θα αφαιρέσει από το λογαριασμό μου 4+700/1,5131*1,01=471 ευρώ;

Σωστά τα υπολόγισα ή λάθος;

Χρησιμοποιείται η ισοτιμία της Ελβετικής τράπεζας από την οποία θα γίνει η ανάληψη, την οποία ισοτιμία τις περισσότερες φορές είναι δύσκολο να ξέρεις.

Οπότε προτιμάς την Εμπορική που έχει 1% προμήθεια έναντι 2% της Αγροτικής.

Και προφανώς σε συμφέρει να κάνεις μια μεγάλη ανάληψη (μέχρι το όριο που έχει το εκάστοτε ΑΤΜ της ξένης τράπεζας) αντί να σηκώνεις 100 ευρώ κάθε φορά, για να μην πληρώνεις την προμήθεια ανά συναλλαγή.

lewton
27-11-08, 03:10
Χρησιμοποιείται η ισοτιμία της Ελβετικής τράπεζας από την οποία θα γίνει η ανάληψη, την οποία ισοτιμία τις περισσότερες φορές είναι δύσκολο να ξέρεις.
Αχά, άρα η ισοτιμία είναι η ίδια ανεξάρτητα από το τι κάρτα χρησιμοποιώ, αλλά διάφερει ανάλογα από το ποιάς τράπεζας ΑΤΜ χρησιμοποιώ; Ανάποδα από ό,τι είχα φανταστεί. :p
Πέραν της ισοτιμίας, ο μαθηματικός τύπος είναι σωστός; :hmm:

ariadgr
27-11-08, 03:14
Αχά, άρα η ισοτιμία είναι η ίδια ανεξάρτητα από το τι κάρτα χρησιμοποιώ, αλλά διάφερει ανάλογα από το ποιάς τράπεζας ΑΤΜ χρησιμοποιώ;

99% ναι


Πέραν της ισοτιμίας, ο μαθηματικός τύπος είναι σωστός; :hmm:

Ναι

lewton
27-11-08, 03:17
Πέραν της ισοτιμίας, ο μαθηματικός τύπος είναι σωστός; :hmm:


Ναι

Δηλαδή η Eurobank με συμφέρει περισσότερο από κάθε μια από τις τράπεζες στις οποίες έχω λογαριασμό: 1,5 ευρώ προμήθεια και μόλις 0,50% επί του ποσού. :oneup:

Sovjohn
27-11-08, 03:21
I beg to differ,

απ' όσο έχω δει, η ισοτιμία και οι συναλλαγές γενικότερα με τράπεζες του εξωτερικού βασίζονται σε ένα διεθνές σύστημα (γι' αυτό και αν αυτό πέσει, δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγή με τράπεζα που είναι σε άλλη χώρα, αλλά μπορείς να κάνεις εντός χώρας - το έχω δει στην Αγγλία αυτό, το έπαθα).

Για λόγους "ευκολίας", θεωρώ ότι χρησιμοποιείται μια set ισοτιμία από την εταιρία διαχείρισης της κάρτας (Visa, Mastercard συνήθως), και απλά γίνεται query το σύστημα της τράπεζας από την οποία προέρχονται τα χρήματα, για το αν αυτό το ποσό χρημάτων είναι διαθέσιμο (+ την όποια προμήθεια έχει θέσει η τράπεζα).

Το παραπάνω σύστημα δεν ισχύει όταν η κάρτα βρίσκεται σε κάποιο proprietary σύστημα συναλλαγών, όπως το ATM+, και δεν έχει σήμανση Visa/Mastercard.

Ο λόγος που το ισχυρίζομαι αυτό είναι ότι έχω κάνει αναλήψεις του ίδιου ποσού την ίδια ημέρα από διαφορετικά ΑΤΜ, και χρεώθηκαν ακριβώς το ίδιο στην ελληνική τράπεζα.

ariadgr
27-11-08, 03:25
Υπάρχουν 2 δοκιμές που μπορεί να κάνει ο lewton για να το ξεκαθαρίσει:

α) την ίδια μέρα στο ίδιο ATM αναλήψεις με 2 διαφορετικές ελληνικές κάρτες ανάληψης (ελέγχοντας μετά απ'το ebanking με τι ισοτιμία θα γίνει κάθε συναλλαγή)

β) την ίδια μέρα σε 2 ΑΤΜ διαφορετικών ξένων τραπεζών με την ίδια ελληνική κάρτα (ελέγχοντας μετά απ'το ebanking με τι ισοτιμία θα γίνει κάθε συναλλαγή)

Για να δουλέψει το β) πρέπει να γνωρίζει το ημερήσιο όριο ανάληψης που έχει θέσει η ελληνική τράπεζα για συναλλαγές στο εξωτερικό, ώστε να μπορέσει να πραγματοποιηθεί και η δεύτερη συναλλαγή.

Til3tSiO
27-11-08, 03:31
Χρησιμοποιώ το e-banking της Εθνικής Τράπεζας γύρο στα δύο χρόνια τώρα.
Άψογο και έχει τα πάντα , από χαρτοφυλάκιο χρηματιστήριου, κίνηση πιστωτικών καρτών, μέχρι πάγιες εντολές κ.α.
Έχουν και πολύ καλό help desk

ariadgr
27-11-08, 03:34
Χρησιμοποιώ το e-banking της Εθνικής Τράπεζας γύρο στα δύο χρόνια τώρα.
Άψογο και έχει τα πάντα , από χαρτοφυλάκιο χρηματιστήριου, κίνηση πιστωτικών καρτών, μέχρι πάγιες εντολές κ.α.
Έχουν και πολύ καλό help desk

Αυτό άργησαν μερικά χρόνια να το βάλουν... (τον περασμένο μήνα το έβαλαν με την αλλαγή του ebanking σε νέα έκδοση)
Τουλάχιστον έκαναν καλή δουλειά και είναι real time όπως της Πειραιώς.

zeta
27-11-08, 03:35
και της alpha bank ειναι real time.

lewton
27-11-08, 03:39
Υπάρχουν 2 δοκιμές που μπορεί να κάνει ο lewton για να το ξεκαθαρίσει:

α) την ίδια μέρα στο ίδιο ATM αναλήψεις με 2 διαφορετικές ελληνικές κάρτες ανάληψης (ελέγχοντας μετά απ'το ebanking με τι ισοτιμία θα γίνει κάθε συναλλαγή)

β) την ίδια μέρα σε 2 ΑΤΜ διαφορετικών ξένων τραπεζών με την ίδια ελληνική κάρτα (ελέγχοντας μετά απ'το ebanking με τι ισοτιμία θα γίνει κάθε συναλλαγή)

Για να δουλέψει το β) πρέπει να γνωρίζει το ημερήσιο όριο ανάληψης που έχει θέσει η ελληνική τράπεζα για συναλλαγές στο εξωτερικό, ώστε να μπορέσει να πραγματοποιηθεί και η δεύτερη συναλλαγή.

Δεν παίζει να κάνω τόσες δοκιμές.
Κατά πάσα πιθανότητα μόλις μια σοβαρή ανάληψη θα κάνω όλη κι όλη στην Ελβετία, όταν φτάσω, για να σηκώσω τα χρήματα που θέλω για το ενοίκιο για τον πρώτο μήνα (ευτυχώς δε θέλει να προπληρώσω 3 μήνες) και διάφορα ψιλοέξοδα.
Κατά τα άλλα μέχρι να πληρωθώ θα κινηθώ με τη Eurobank πιστωτική μου είτε σε αγορές είτε σε αναλήψεις μετρητών, μιας και μου επιτρέπει δωρεάν αναλήψεις από τα ATMs Visa σε όλον τον κόσμο. :oneup:
Εχω κάνει άπειρες αναλήψεις μικροποσών με την κάρτα αυτή, και ποτέ δε χρεώθηκα προμήθεια, παρά μόνο τόκο. Και αν την πληρώσω μέσω e-banking την ίδια μέρα, ούτε τόκος μπαίνει. :)

ariadgr
27-11-08, 03:41
Κατά τα άλλα μέχρι να πληρωθώ θα κινηθώ με τη Eurobank πιστωτική μου είτε σε αγορές είτε σε αναλήψεις μετρητών, μιας και μου επιτρέπει δωρεάν αναλήψεις από τα ATMs Visa σε όλον τον κόσμο. :oneup:
Εχω κάνει άπειρες αναλήψεις μικροποσών με την κάρτα αυτή, και ποτέ δε χρεώθηκα προμήθεια, παρά μόνο τόκο. Και αν την πληρώσω μέσω e-banking την ίδια μέρα, ούτε τόκος μπαίνει. :)

Με τη Eurobank πιστωτική σου σε αγορές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ θα πληρώνεις % προμήθεια ανά συναλλαγή.

lewton
27-11-08, 03:46
Με τη Eurobank πιστωτική σου σε αγορές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ θα πληρώνεις % προμήθεια ανά συναλλαγή.
Α ναι, ξέχασα ότι πάω εκτός πολιτισμού (euro area). :oneup:
Μήπως θυμάσαι και την προμήθεια;

ariadgr
27-11-08, 03:50
Α ναι, ξέχασα ότι πάω εκτός πολιτισμού (euro area). :oneup:
Μήπως θυμάσαι και την προμήθεια;


Επιβάρυνση 1,25% επί του ποσού της συναλλαγής που πραγματοποιείται στο εξωτερικό.
(από εδώ, αν επιλέξεις μια κάρτα και μετά στο τέλος της επόμενης σελίδας δεις την "Προσυμβατική Ενημέρωση")

http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=570&mid=783

@ ADSLgr.com All rights reserved.