PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231

lewton
27-11-08, 03:54
(από εδώ (http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=570&mid=783), αν επιλέξεις μια κάρτα και μετά στο τέλος της επόμενης σελίδας δεις την "Προσυμβατική Ενημέρωση")
Μα πώς τα βρίσκεις όλα;
Έχω σπάσει τα νεύρα μου να ψάχνω στις ιστοσελίδες των τραπεζών τις χρεώσεις τους.... :closed:
Α και το link δεν το βλέπω, μας πιάσανε. :p

Μην ακολουθείτε συνδέσμους (links) για να επισκεφτείτε το www.eurobank.gr!

Για την ασφάλειά σας, παρακαλούμε κάθε φορά που επιθυμείτε να επισκέπτεστε το www.eurobank.gr να πληκτρολογείτε ο ίδιος/η ίδια τη διεύθυνση της ιστοσελίδας στο παράθυρο του Internet Explorer και να μην ακολουθείτε συνδέσμους (links) καθότι ενδέχεται να μην σας οδηγήσουν στην πραγματική ιστοσελίδα της Τράπεζας.
Αυτή τη φορά επιλέξατε να επισκεφτείτε το www.eurobank.gr μέσω συνδέσμου που φιλοξενείται στην ιστοσελίδα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2479852. Εάν δεν εμπιστεύεστε την ιστοσελίδα αυτή παρακαλούμε επικοινωνήστε άμεσα με το Europhone Banking στο 801 111 1144 ή στο 210 9555000 εάν καλείτε από κινητό ή από το εξωτερικό και δηλώστε μας το γεγονός.Μην ξεχνάτε πως η Eurobank δε θα σας ζητήσει με κανένα τρόπο και για κανένα λόγο να αποκαλύψετε προσωπικά σας στοιχεία όπως κωδικούς πρόσβασης, αριθμούς λογαριασμών και καρτών.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία

ariadgr
27-11-08, 03:55
Α και το link δεν το βλέπω, μας πιάσανε. :p

Ιδιώτες -> Online αίτηση -> Κάρτας
Ή απλά κάνε copy paste το link αντι να το κάνεις κλικ

Υ.Γ. Μπράβο τους που το έχουν προχωρήσει τόσο το θέμα με τα links
Αν και αυτός που θα σε στείλει κακόβουλα από άλλο site, δεν θα σε στείλει στο πραγματικό eurobank.gr, οπότε δεν θα δεις την παραπάνω προειδοποίηση...

lewton
27-11-08, 04:04
Πρέπει να είναι 1,25%.
Για να το βρω απλά γκούκλισα τις λέξεις προσυμβατική+student με site το eurobank.gr.
Τους την έφερα μέσω google λοιπόν. :twisted:

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 0 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν και αυτός που θα σε στείλει κακόβουλα από άλλο site, δεν θα σε στείλει στο πραγματικό eurobank.gr, οπότε δεν θα δεις την παραπάνω προειδοποίηση...
Έλα ντε.
Καθαρή ανοησία.

ipo
27-11-08, 17:23
Υ.Γ. Μπράβο τους που το έχουν προχωρήσει τόσο το θέμα με τα links
Αν και αυτός που θα σε στείλει κακόβουλα από άλλο site, δεν θα σε στείλει στο πραγματικό eurobank.gr, οπότε δεν θα δεις την παραπάνω προειδοποίηση...
Εντυπωσιακό πράγματι. Ο χαρακτήρας του είναι προφανώς εκπαιδευτικός και προληπτικός, όπως στα περισσότερα antiphishing μέτρα. Αν παρόλα αυτά ο χρήστης πατήσει σε phishing link, δεν μπορεί πλέον να τον βοηθήσει τίποτα.

Dimitris_80
01-12-08, 15:13
Mια ερώτηση: Στην προπληρωμένη κάρτα της τράπεζας Αττικής (Attica gift card VISA) μπορούν να σου βάλουν χρήματα από Paypal πχ.; Γιατί είχα πάρει τηλ. και μου είπαν ότι δε γίνεται. Δε μπορώ όμως να το πιστέψω αυτό (γιατί να μη γίνεται δηλαδή) και ίσως έπεσα σε ανενημέρωτο γιατί το είπε κάπως χωρίς να είναι σίγουρος.

Sovjohn
01-12-08, 15:33
Το Paypal για να λάβεις χρήματα στα χέρια σου, ζητάει Ελληνικό λογαριασμό τράπεζας. Όχι κάρτα, λογαριασμό. Αν έχεις κάποιο λογαριασμό σε οποιαδήποτε τράπεζα, μπορείς να τα λάβεις εκεί. Σε πιστωτική δεν μπορείς να στείλεις χρήματα μέσω Paypal, και γενικά, εκτός από το να "κάνεις πληρωμή στην πιστωτική" δεν μπορείς να της "στείλεις" χρήματα με κανένα τρόπο. Ωστόσο, αν θυμάμαι καλά, το Paypal στέλνει τα χρήματα σε δικό του λογαριασμό που μάλλον είναι στην τράπεζα Αττικής - και από κει τα στέλνει στον δικό σου. Αυτό σημαίνει οτι υπάρχει χρέωση από την τράπεζα σου, εκτός και αν είναι η τράπεζα Αττικής, ως "αποδοχή εντολής ΔΙΑΣ", καθ'ότι το Paypal χρεώνει στον παραλήπτη τα έξοδα της συναλλαγής.

Dimitris_80
01-12-08, 15:37
Το Paypal για να λάβεις χρήματα στα χέρια σου, ζητάει Ελληνικό λογαριασμό τράπεζας. Όχι κάρτα, λογαριασμό. Αν έχεις κάποιο λογαριασμό σε οποιαδήποτε τράπεζα, μπορείς να τα λάβεις εκεί. Σε πιστωτική δεν μπορείς να στείλεις χρήματα μέσω Paypal, και γενικά, εκτός από το να "κάνεις πληρωμή στην πιστωτική" δεν μπορείς να της "στείλεις" χρήματα με κανένα τρόπο. Ωστόσο, αν θυμάμαι καλά, το Paypal στέλνει τα χρήματα σε δικό του λογαριασμό που μάλλον είναι στην τράπεζα Αττικής - και από κει τα στέλνει στον δικό σου. Αυτό σημαίνει οτι υπάρχει χρέωση από την τράπεζα σου, εκτός και αν είναι η τράπεζα Αττικής, ως "αποδοχή εντολής ΔΙΑΣ", καθ'ότι το Paypal χρεώνει στον παραλήπτη τα έξοδα της συναλλαγής.
Σωστά ναι κατάλαβα. Ευχαριστώ. :)

konkat
01-12-08, 19:08
2 χρόνια χρησιμοποιώ e-banking στη eurobank και είμαι ευχαριστημένος

Dimitris_80
01-12-08, 19:28
Έμαθα ότι η Αττικής δεν έχει ενημέρωση για τις δεσμεύσεις και γενικά για το υπόλοιπο των καρτών μέσω ebanking. Μόνο μέσω τηλεφωνου. Άντε γεια δηλαδή... :down:

zeta
02-12-08, 23:59
Έμαθα ότι η Αττικής δεν έχει ενημέρωση για τις δεσμεύσεις και γενικά για το υπόλοιπο των καρτών μέσω ebanking. Μόνο μέσω τηλεφωνου. Άντε γεια δηλαδή... :down:

σου λεει το τρεχον υπόλοιπο, ποσο τις εχεις χρεώσει δηλαδή.
το διαθέσιμο υπόλοιπο, το υπολογίζεις προφανώς, αφού ξέρεις πιο ειναι το οριο της καρτας σου.
Δεν τα λέω υπεύθυνα αυτα,(αλλά απαντώ μιας και φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχουν και πολλοί χρήστες της τράπεζας Αττικής για να απαντήσουν, από μία μικρή εμπειρία που έχω από αυτή), αλλά εχω λοιπόν e banking της Αττικής, και μια visa, technocard, που δεν τα χρησιμοποιώ. Μια φορά που με χρέωσαν 3 ευρώ στην κάρτα, λόγω αντικατάστασης επειδή είχε μαγνητιστεί (ναι και με χρεωσαν 3 ευρώ τρομάρα τους:down:), το ειδα το τριευρο στο e banking. (στο e banking μπαινω τακτικά μήπως και δω καμμια περίεργη χρέωση της κάρτας, την οποία δεν χρησιμοποιώ. Άλλη συναλλαγή δεν έχω κάνει μέσω ιντερνετ).
Άρα τις χρεώσεις τις βλέπεις on line.
Αυτά.

Dimitris_80
03-12-08, 00:03
σου λεει το τρεχον υπόλοιπο, ποσο τις εχεις χρεώσει δηλαδή.
το διαθέσιμο υπόλοιπο, το υπολογίζεις προφανώς, αφού ξέρεις πιο ειναι το οριο της καρτας σου.
Δεν τα λέω υπεύθυνα αυτα,(αλλά απαντώ μιας και φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχουν και πολλοί χρήστες της τράπεζας Αττικής για να απαντήσουν, από μία μικρή εμπειρία που έχω από αυτή), αλλά εχω λοιπόν e banking της Αττικής, και μια visa, technocard, που δεν τα χρησιμοποιώ. Μια φορά που με χρέωσαν 3 ευρώ στην κάρτα, λόγω αντικατάστασης επειδή είχε μαγνητιστεί (ναι και με χρεωσαν 3 ευρώ τρομάρα τους:down:), το ειδα το τριευρο στο e banking. (στο e banking μπαινω τακτικά μήπως και δω καμμια περίεργη χρέωση της κάρτας, την οποία δεν χρησιμοποιώ. Άλλη συναλλαγή δεν έχω κάνει μέσω ιντερνετ).
Άρα τις χρεώσεις τις βλέπεις on line.
Αυτά.
Τις χρεώσεις της κάρτας Attica gift card ΔΕΝ τις βλέπεις μέσω ebanking. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν στην τηλεφωνική τους υποστήριξη. Πρέπει λέει να έχεις καταθετικό λογαριασμό για να δεις κινήσεις. Αν έχεις μόνο την Gift card δεν γίνεται. :blink:

and64
03-12-08, 02:59
2 μήνες και κάτι της alpha και σχεδόν 4 χρόνια + της fortis το οποίο είναι σαφώς καλύτερο από της alpha...

trd64
03-12-08, 03:13
Ιδιώτες -> Online αίτηση -> Κάρτας
Ή απλά κάνε copy paste το link αντι να το κάνεις κλικ

Υ.Γ. Μπράβο τους που το έχουν προχωρήσει τόσο το θέμα με τα links
Αν και αυτός που θα σε στείλει κακόβουλα από άλλο site, δεν θα σε στείλει στο πραγματικό eurobank.gr, οπότε δεν θα δεις την παραπάνω προειδοποίηση...

Ναι αλλά αν δεν το δεις θα ξέρεις ότι δεν είναι η eurobank.
Βέβαια θα συμφωνήσω ότι πιο πολύ marketing είναι παρά ουσία.

yannis74
03-12-08, 03:18
ερωτηση...σε ποια τραπεζα μπορω να βρω τη προπληρωμενη καρτα(χρεωστικη)για αγορες στο ιντερνετ?

DSLaManiaC
03-12-08, 04:08
ερωτηση...σε ποια τραπεζα μπορω να βρω τη προπληρωμενη καρτα(χρεωστικη)για αγορες στο ιντερνετ?

http://www.webuy.gr/howtoget.html

http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=314

zeta
03-12-08, 05:14
εχουν και η eurobank, και η Κύπρου προπληρωμένες.
το έχω ψάξει, πριν κανα μηνα, δεν ειχα βρει αλλες, δεν ξέρω τώρα τιποτα μικρές τράπεζες....
δηλαδή βρήκα σε αυτές τις 4.
αττικής, πειραιώς, eurobank, κύπρου.

Dimitris_80
03-12-08, 10:25
Mπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη διαφορά μιας «προπληρωμένης κάρτας» όπως λέγεται με έναν τραπεζικό καταθετικό λογαριασμό με χρεωστική κάρτα;

Βάζεις 100€ στη μία περίπτωση και 100€ στην άλλη. Ποια η διαφορά και πολλοί καταφεύγουν στη λύση προπληρωμένη κάρτα; :confused:

zeta
03-12-08, 14:41
Mπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη διαφορά μιας «προπληρωμένης κάρτας» όπως λέγεται με έναν τραπεζικό καταθετικό λογαριασμό με χρεωστική κάρτα;

Βάζεις 100€ στη μία περίπτωση και 100€ στην άλλη. Ποια η διαφορά και πολλοί καταφεύγουν στη λύση προπληρωμένη κάρτα; :confused:

η τεράστια διαφορά λέγεται ασφάλεια.
πρώτα θα σου πω τα λιγότερο σημαντικά:
ναι, θα μου πεις, δεν θα εχω λεφτα στο λογαριασμό, μονο τα 100 ευρώ που χρειάζονται κάθε φορά. οκ, αλλά με απλή χρεωστική μπορούν να σε υποκλέψουν πολύ πιο εύκολα.(προσωπικά στοιχεία και δεδομένα). Επίσης, τώρα τελευταία βγαινουν χρεωστικές με το λογότυπο visa πάνω, απο κάποιες τράπεζες. Παλαιότερα δεν υπήρχαν, και άρα δεν μπορούσες να κάνεις όλες τις συναλλαγές με maestro ή visa electron. Ενω η visa περνάει παντού.
και τώρα το σημαντικό.
Απαξ και τραβηξε καποιος τα λεφτα σου απο το λογαριασμό, γειά σας.
κόλλησε το ιντερνετ τη στιγμή που έκανες συναλλαγή, ή πήγες να ακυρώσεις εκείνη τη στιγμή? τα λεφτά έχουν φύγει από το λογαριασμό.
ενώ με την πιστωτική, μπορείς να αρνηθείς συναλλαγή, να αποδείξεις ότι δεν την έχεις κάνει, να ακυρώσεις, και πολλά άλλα. και τα λεφτά δεν φεύγουν άμεσα από λογαριασμό, χρεώνονται μετά από κάποιες μέρες, οπότε μπορείς να κινηθείς αναλόγως.
με την προπληρωμένη επιπλέον, εξασφαλιζεις ότι και να γίνει λάθος χρέωση-υποκλοπή, δεν θα τρεχεις καν να αποδείξεις κλπ, αν δεν εχει υπόλοιπο η καρτα μεσα, δεν γίνεται και κακόβουλη χρέωση.

yannis74
03-12-08, 14:55
ok...thnx παιδες.βουρ για κυπρου που την εχω στα 50 μετρα.

Dimitris_80
03-12-08, 15:14
η τεράστια διαφορά λέγεται ασφάλεια.
πρώτα θα σου πω τα λιγότερο σημαντικά:
ναι, θα μου πεις, δεν θα εχω λεφτα στο λογαριασμό, μονο τα 100 ευρώ που χρειάζονται κάθε φορά. οκ, αλλά με απλή χρεωστική μπορούν να σε υποκλέψουν πολύ πιο εύκολα.(προσωπικά στοιχεία και δεδομένα). Επίσης, τώρα τελευταία βγαινουν χρεωστικές με το λογότυπο visa πάνω, απο κάποιες τράπεζες. Παλαιότερα δεν υπήρχαν, και άρα δεν μπορούσες να κάνεις όλες τις συναλλαγές με maestro ή visa electron. Ενω η visa περνάει παντού.
και τώρα το σημαντικό.
Απαξ και τραβηξε καποιος τα λεφτα σου απο το λογαριασμό, γειά σας.
κόλλησε το ιντερνετ τη στιγμή που έκανες συναλλαγή, ή πήγες να ακυρώσεις εκείνη τη στιγμή? τα λεφτά έχουν φύγει από το λογαριασμό.
ενώ με την πιστωτική, μπορείς να αρνηθείς συναλλαγή, να αποδείξεις ότι δεν την έχεις κάνει, να ακυρώσεις, και πολλά άλλα. και τα λεφτά δεν φεύγουν άμεσα από λογαριασμό, χρεώνονται μετά από κάποιες μέρες, οπότε μπορείς να κινηθείς αναλόγως.
με την προπληρωμένη επιπλέον, εξασφαλιζεις ότι και να γίνει λάθος χρέωση-υποκλοπή, δεν θα τρεχεις καν να αποδείξεις κλπ, αν δεν εχει υπόλοιπο η καρτα μεσα, δεν γίνεται και κακόβουλη χρέωση.
Μη θεωρείς δεδομένα αυτά που λες, μάλλον είσαι προκατειλημμένη με τις χρεωστικές. Πλέον οι περισσότερες τράπεζες βγάζουν VISA χρεωστικές. Δεν μιλάω για Maestro κλπ.

Αν είναι αυτοί οι λόγοι που ανέφερες, τότε κακώς βγάζουν οι περισσότεροι προπληρωμένες.

Τώρα όσον αφορά τις ακυρώσεις συναλλαγών:
- Ακύρωση συναλλαγής γίνεται και στις χρεωστικές κάρτες.
- Ακόμα και ακύρωση ανάληψης χρημάτων από ΑΤΜ εκ των υστέρων γίνεται. Εφόσον είναι μη εξουσιοδοτημένη από τον κάτοχο και αποδειχθεί ότι πρόκειται για κύκλωμα υποκλοπής στοιχείων.

Παράδειγμα αποτελεί ένας φίλος μου. Είχε 235 και κάτι ευρώ σε έναν καταθετικό λογαριασμο της Πειραιώς (ονομάζω την τράπεζα) και ενώ δεν έκανε καμία συναλλαγή, ξαφνικά όταν πάει να τσεκάρει το υπόλοιπο βλέπει ότι έχει μόνο τα 5€ μέσα. Τα 230€ κάνανε φτερά.

Ενημέρωσε την τράπεζα, αμέσως ακυρώθηκε η κάρτα, του είπανε ότι έγινε ανάληψη από ΑΤΜ μιας περιοχής που αυτός δεν είχε πατήσει ποτέ. Έκανε δήλωση ύποπτης συναλλαγής και εντός 5 ημερών τα λεφτά του επιστράφηκαν στο ακέραιο.

Του είπαν ότι υπέκλεψαν τα στοιχεία της κάρτας του πιθανώς από κάποιο ΑΤΜ που έβγαλε παλιότερα χρήματα. Αυθημερόν εκδόθηκε νέα κάρτα. Τα χρήματά του δεν χάθηκαν σε καμία περίπτωση.

Η άκρη πάντα βγαίνει. Μην ακούτε τις τηλεοράσεις που βγάζουν τις κάρτες ως απάτες. Τα χρήματά σας στις μεγάλες ελληνικές τράπεζες μέσω των καρτών σας είναι εγγυημένα 100% από τα πιστωτικά ιδρύματα.

Οποιαδήποτε συναλλαγή δεν αποδέχεστε μπορείτε να την δηλώσετε ως ύποπτη και μετά από ερευνα εφόσον έχετε δίκιο θα τα λάβετε πίσω. Όπως έγινε και με τον φίλο μου.

Όσο για τα προσωπικά στοιχεία, όπως μπορούν να τα πάρουν από τον καταθετικό λογαριασμό με την ίδια λογική και ευκολία τα παίρνουν και από την προπληρωμένη. Εκτός αν εννοείς τις ανώνυμες. ΟΚ αν αυτό είναι το πρόβλημα. Αλλά πλέον τα προσωπικά δεδομένα κάνουν παρέλαση σε αυτούς που τα θέλουν πραγματικά. Δεν είναι απαραίτητη η κάρτα μας για να τα μάθουν.

ipo
03-12-08, 17:17
Κατά την άποψή μου οι χρεωστικές κάρτες είναι πιο ευέλικτες από τις προπληρωμένες για τους ενδιαφερόμενους για ασφαλέστερες συναλλαγές μέσω internet. Γεμίζεις ανέξοδα και άμεσα (π.χ. μέσω e-banking) την κάρτα σου, ενώ για την προπληρωμένη χρειάζεται να επισκεφτείς κατάστημα (εξαρείται η webuy) και βέβαια να πληρώσεις το αντίτιμο της "φόρτισης".

Σε δύο σημεία μπορώ να διακρίνω αξία στις προπληρωμένες, έναντι των χρεωστικών καρτών:
1) Στις ανώνυμες προπληρωμένες κάρτες που μπορείς να δωρίσεις.
2) Στα άτομα που δεν έχουν επαρκή άνεση με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές και νιώθουν περισσότερη ασφάλεια με ένα προϊόν που συνδυάζει τον πατροπαράδοτο τρόπο γεμίσματος της κάρτας (φυσική παρουσία σε κατάστημα) με τη δυνατότητα πραγματοποίησης ηλεκτρονικών συναλλαγών καθορισμένου ύψους χρημάτων.

Πιστεύω ότι με εξαίρεση τον παράγοντα (1), η χρήση προπληρωμένων καρτών, χάνει σε ταχύτητα, αποτελεσματικότητα, ευελιξία, ασφάλεια, σε σχέση με τις χρεωστικές. Αν θέλει κάποιος, μπορώ να του αναλύσω κάθε παράγοντα από τους προαναφερθέντες. Φυσικά οι προπληρωμένες αποτελούν πολύ καλό προϊόν μάρκετινγκ, εκμεταλλευόμενες με τις επιπλέον χρεώσεις τους, την ανασφάλεια και την έλλειψη οικειότητας που έχουν πολλοί χρήστες ηλεκτρονικών υπολογιστών και internet.

Τέλος οφείλω να συμφωνήσω με την προηγούμενη δημοσίευση, αναφορικά με την επιστροφή χρημάτων, σε περίπτωση απάτης. Οι χρεωστικές κάρτες είναι εξίσου ευέλικτες στα σπάνια θέματα υποκλοπής με τις πιστωτικές.

zeta
04-12-08, 03:36
δεν ειμαι προκατειλημένη με τις χρεωστικές, απλά ξέρω ότι τα λεφτά φεύγουν απευθείας από το λογαριασμό.
Επίσης δεν ειμαι υπέρ των προπληρωμένων, υπερ των πιστωτικών είμαι. (απλά αν καποιος ειναι στο δίλλημα χρεωστική ή προπληρωμένη, του λέω προπληρωμενη).Μέχρι που βγήκαν οι bonus της αλφα δεν ειχα καθόλου πιστωτική, ειχα μονο χρεωστική. Αλλά ενέδωσα στις πιστωτικές, γιατί δεν γινόταν χωρίς αυτές. ΓΙα να κλίσεις εισητήρια για αεροπλάνο+ασφάλεια ταξιδιού, δεν μπορείς να νοικιάσεις πουθενά αυτοκίνητο χωρίς πιστωτική, κλπ. Πριν βγάλω πιστωτική, με τις χρεωστικές έκανα δουλεια, αλλά όχι πάντα. Τώρα πλέον το ξέρω ότι οι τράπεζες βγάζουν χρεωστικές βίζα. Αλλά και πάλι τα λεφτά φεύγουν κατευθείαν από το λογαριασμό, και τρέχεις στην τράπεζα να βρεις άκρη. Ενώ με την πιστωτική, όταν ακόμα εκρεμμεί η συναλλαγή, παίρνεις ένα τηλέφωνο, και ακυρώνεις τη συναλλαγή.
επιπλέον την πιστωτική εχεις την δυνατότητα να την χρησιμοποιήσεις ως χρεωστική. Εγώ αυτό κάνω, κάνω μια συναλλαγή, και αμέσως μέσω e- banking την πληρώνω.
Για τις απάτες συμφωνώ, η τηλεόραση τερατολογεί, αυτά που λέει δεν γίνονται. αν δεν εχεις υπογράψει συναλλαγή, δεν χρεώνεσαι.

3lbereth
04-12-08, 13:08
Από 12.1.09 όλοι οι πελάτες της Emporiki e.Banking θα πρέπει να έχουν μία εκ των δυο συσκευών παραγωγής πρόσθετου κωδικού ασφαλείας (ΟΤΡ), προκειμένου να πραγματοποιούν τις συναλλαγές τους.
Κόστος αγοράς: 12 ευρώ!!!:rant:
Αν είναι δυνατόν! Υποχρεώνουν όλους όσοι χρησιμοποιούν e-banking να δώσουν 12 ευρώ για αυτό?

Dimitris_80
04-12-08, 13:51
Αλλά και πάλι τα λεφτά φεύγουν κατευθείαν από το λογαριασμό, και τρέχεις στην τράπεζα να βρεις άκρη. Ενώ με την πιστωτική, όταν ακόμα εκρεμμεί η συναλλαγή, παίρνεις ένα τηλέφωνο, και ακυρώνεις τη συναλλαγή.
επιπλέον την πιστωτική εχεις την δυνατότητα να την χρησιμοποιήσεις ως χρεωστική. Εγώ αυτό κάνω, κάνω μια συναλλαγή, και αμέσως μέσω e- banking την πληρώνω.
Εμ αυτό λέμε. Ότι και με την χρεωστική δε χρειάζεται να τρέχεις. Και εκεί ακυρώνεις τη συναλλαγή δια τηλεφώνου. Και στην χρεωστική δεν γίνεται άμεσα αφαίρεση του ποσού. Όπως και στην πιστωτική. Απλά δεσμεύεται το ποσό αρχικά, μετά από 3-4 μέρες γίνεται αφαίρεση. Δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ πιστωτικής-χρεωστικής σε αυτό το ζήτημα.

Και την χρεωστική την πληρώνεις μέσω ebanking. :p Και στην χρεωστική βλέπεις τις κινήσεις online. :p

Tsour_ee
04-12-08, 15:02
Από 12.1.09 όλοι οι πελάτες της Emporiki e.Banking θα πρέπει να έχουν μία εκ των δυο συσκευών παραγωγής πρόσθετου κωδικού ασφαλείας (ΟΤΡ), προκειμένου να πραγματοποιούν τις συναλλαγές τους.
Κόστος αγοράς: 12 ευρώ!!!:rant:
Αν είναι δυνατόν! Υποχρεώνουν όλους όσοι χρησιμοποιούν e-banking να δώσουν 12 ευρώ για αυτό?

Το ίδιο έχει κάνει και η εθνική εδώ και κανα εξάμηνο και αντικαθιστά τη λίστα ΤΑΝ,κόστος περίπου το ίδιο με αυτό που αναφέρεις για την Εμπορική αν θυμάμαι καλά.

garibaldi
04-12-08, 15:25
Ανακοίνωση της Εμπορική: Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι πελάτες της υπηρεσίας Emporiki e.Banking που διαθέτουν Συσκευή Παραγωγής Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας (ΟΤΡ),
μπορούν πλέον να πραγματοποιούν τις παρακάτω συναλλαγές: Μεταφορά ποσού (σε λογαριασμό τρίτου) , χωρίς να είναι απαραίτητη η προδήλωση των λογαριασμών τρίτου.


Και τι σκέφθηκαν οι "εγκέφαλοι" της Εμπορικής μετά από αυτό? = Αφαίρεσαν από το μενού την λίστα των λογαριασμών τρίτων προς τους οποίους έκανε ο πελάτης τους μεταφορές και άρα ο πελάτης πρέπει να ξέρει απέξω τον λογαριασμό του τρίτου ή να κουβαλά μαζί του την λίστα με τους λογαριασμούς !!!
Αποτέλεσμα : όταν θέλησα να κάνω μιά μεταφορά από το σπίτι μου και δεν είχα μαζί μου τον λογαριασμό του τρίτου, δεν μπόρεσα να την πραγματοποιήσω και φυσικά την έκανα από άλλη τράπεζα.
Πήγαν στην Εμπορική να κάνουν ένα βήμα μπροστά και πήγαν δέκα πίσω στην ευχρησία.

ipo
05-12-08, 15:40
Εμ αυτό λέμε. Ότι και με την χρεωστική δε χρειάζεται να τρέχεις. Και εκεί ακυρώνεις τη συναλλαγή δια τηλεφώνου. Και στην χρεωστική δεν γίνεται άμεσα αφαίρεση του ποσού. Όπως και στην πιστωτική. Απλά δεσμεύεται το ποσό αρχικά, μετά από 3-4 μέρες γίνεται αφαίρεση. Δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ πιστωτικής-χρεωστικής σε αυτό το ζήτημα.

Και την χρεωστική την πληρώνεις μέσω ebanking. :p Και στην χρεωστική βλέπεις τις κινήσεις online. :p
Αν χρησιμοποιείς e-banking/phone banking, με χρεωστική έχεις ένα ακόμα πλεονέκτημα: Τη διαρκή, εύκολη και γρήγορη μεταβολή του ορίου χρεώσεως για τις συναλλαγές μέσω τις κάρτας, από μηδέν ευρώ έως το όριο αγορών που έχεις προδηλώσει στην τράπεζα. Για να το πετύχεις αυτό, χρησιμοποιείς δεύτερο καταθετικό λογαριασμό με μεγάλο υπόλοιπο χρημάτων χωρίς να τον συνδέσεις με τη χρεωστική κάρτα, από τον οποίο κάνεις μεταφορές χρημάτων στο λογαριασμό της χρεωστικής, με το ποσό που σε ενδιαφέρει.

Αν π.χ. ξέρεις ότι δεν σκοπεύεις να κάνεις αγορές ένα χρονικό διάστημα, μπορείς να μηδενίσεις το υπόλοιπο του λογαριασμού της χρεωστικής, μεταφέροντας το ποσό στον άλλο λογαριασμό. Επίσης αν ξέρεις περίπου το ύψος των αγορών που θέλεις να κάνεις κάποιο χρονικό διάστημα, μεταφέρεις το αντίστοιχο ποσό. Στην περίοδο εξοικείωσης με τις ηλεκτρονικές αγορές, είχα πάντα μηδενικό υπόλοιπο χρημάτων στο λογαριασμό της χρεωστικής και μετέφερα το ποσό της αγοράς που σκόπευα να κάνω με την κάρτα, λίγα λεπτά πριν την αγορά. Οι μεταφορές χρημάτων μπορούν να γίνουν και με phone banking. Και όλα αυτά χωρίς κάποια χρέωση. Πλέον έχω εξοικειωθεί με τις ηλεκτρονικές αγορές και έχω πάντοτε διαθέσιμο υπόλοιπο χρημάτων για ενδεχόμενη απρόβλεπτη αγορά.

Daemon
05-12-08, 15:50
Αν χρησιμοποιείς e-banking, με χρεωστική έχεις ένα ακόμα πλεονέκτημα: Τη διαρκή, εύκολη και γρήγορη μεταβολή του ορίου χρεώσεως για τις συναλλαγές μέσω τις κάρτας, από μηδέν ευρώ έως το όριο αγορών που ...Συμφωνώ, όμως δεν μετράς τα χρήματα που σου πέρνει η τράπεζα για κάθε "γέμισμα" της κάρτας (οπότε συμφέρει να κάνεις λίγες καταθέσεις και μεγάλα ποσά!), όπως επίσης και ότι οι χρεωστικές συνεργάζονται με e-banking μόνο της ίδιας τράπεζας... και επειδή έχω attika gift card, και σαν τράπεζα δεν με βολεύει, δεν μπορώ να γεμίσω με λογαριασμούς και κωδικούς από άλλες τράπεζες. Τέλος, μία ερώτηση: εκτός από attika bank και τράπεζα Κύπρου, ξέρετε καμία άλλη τράπεζα που έχει χρεωστικές?

ariadgr
05-12-08, 15:56
Συμφωνώ, όμως δεν μετράς τα χρήματα που σου πέρνει η τράπεζα για κάθε "γέμισμα" της κάρτας (οπότε συμφέρει να κάνεις λίγες καταθέσεις και μεγάλα ποσά!), όπως επίσης και ότι οι χρεωστικές συνεργάζονται με e-banking μόνο της ίδιας τράπεζας... και επειδή έχω attika gift card, και σαν τράπεζα δεν με βολεύει, δεν μπορώ να γεμίσω με λογαριασμούς και κωδικούς από άλλες τράπεζες. Τέλος, μία ερώτηση: εκτός από attika bank και τράπεζα Κύπρου, ξέρετε καμία άλλη τράπεζα που έχει χρεωστικές?

Ο ipo αναφέρθηκε σε χρεωστική, όχι προπληρωμένη. :!:

NiKapa
05-12-08, 15:57
Δεν ξερω αν εχει ξανα αναφερθει η υπηρεσια Visa Direct της Winbank (Πειραιως) μεσω της οποιας μπορει καποιος με ελαχιστο κοστος ανα συναλλαγη ,1-2 ευρω αν θυμαμαι καλα , να μεταφερει χρηματα απο την δικη του Visa card σε οποιαδηποτε αλλη, επισης Visa καρτα ανεξαρτητου χωρα εκδοσης κτλ..
Προσωπικα το βρηκα πολυ χρησιμο περισυ οταν χρειαστηκε να βαλω χρηματα σε συγγενικο μου προσωπο ενω ηταν στο εξωτερικο..

Daemon
05-12-08, 16:00
Ο ipo αναφέρθηκε σε χρεωστική, όχι προπληρωμένη. :!:Μάλλον εγώ έχω μπερδευτεί, αλλά η attika gift card που έχω αναφέρεται ως debit card! Δεν είναι χρεωστική?

ariadgr
05-12-08, 16:03
Μάλλον εγώ έχω μπερδευτεί, αλλά η attika gift card που έχω αναφέρεται ως debit card! Δεν είναι χρεωστική?

Είναι προπληρωμένη, και όπως όλες οι προπληρωμένες, κατά τη χρήση της συμπεριφέρεται σαν χρεωστική (δηλαδή μόνο αν υπάρχει το ποσό εγκρίνεται η συναλλαγή).

Η διαφορά είναι ότι στις καθαρά χρεωστικές κάρτες (Visa Electron χωρίς να είναι προπληρωμένες) δεν υπάρχει "προμήθεια για να βάλεις χρήματα στην κάρτα", αφού η κάρτα συνδέεται με καταθετικό λογαριασμό (βλέπε το παράδειγμα το ipo στην αρχή της σελίδας).

Παράδειγμα χρεωστικής κάρτας (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=239796&lang=1&nt=96&sid=)
Άλλο παράδειγμα χρεωστικής κάρτας (http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=340&la=1)

Daemon
05-12-08, 16:16
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, αρκετά ενδιαφέρον... αν και λίγο off topic, δύο τελευταίες ερωτήσεις: 1)γνωρίζεις αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο από την εθνική τράπεζα, 2) σε περίπτωση που δεν έχες χρήματα σε κανένα από τους λογαριασμούς που έχεις δηλώσει, σε πιστώνει ή απλά δεν γίνεται η συναλλαγή?

ipo
05-12-08, 16:27
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, αρκετά ενδιαφέρον... αν και λίγο off topic, δύο τελευταίες ερωτήσεις: 1)γνωρίζεις αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο από την εθνική τράπεζα, 2) σε περίπτωση που δεν έχες χρήματα σε κανένα από τους λογαριασμούς που έχεις δηλώσει, σε πιστώνει ή απλά δεν γίνεται η συναλλαγή?
1) Απ' όσο ξέρω η Εθνική Τράπεζα δεν έχει ακόμα χρεωστική κάρτα.
2) Σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha Bank (νομίζω και Κύπρου) δεν υπάρχει δυνατότητα πίστωσης όσον αφορά στις χρεωστικές τους κάρτες. Επομένως, μηδενικό υπόλοιπο χρημάτων = αδυναμία πραγματοποίησης συναλλαγών. Σε κάποιες άλλες τράπεζες οι χρεωστικές είχαν δυνατότητα υπερανάληψης, η οποία ενδεχομένως να επέτρεπε αγορές χωρίς υπόλοιπο χρημάτων. Επισημαίνω ότι στο παράδειγμα που προανέφερα, ο ένας λογαριασμός είναι συνδεδεμένος με το e-banking, αλλά όχι με τη χρεωστική (η οποία είναι και cashcard). Τα χρήματα που έχει ο λογαριασμός αυτός δεν είναι προσβάσιμα από την κάρτα, επομένως αρκεί να αδειάσεις τον "καρτολογαριασμό" στον "άκαρτο" λογαριασμό, ώστε να εξασφαλίσεις ότι αν υποκλαπούν τα στοιχεία της κάρτας σου δε θα μπορούν να αγοράσουν ούτε τσίχλες :).

Ένα ακόμα πλεονέκτημα είναι τα on-line ATM, από τα οποία μπορείς να καταθέσεις χρήματα στο λογαριασμό της χρεωστικής, τα οποία είναι άμεσα διαθέσιμα για ηλεκτρονικές αγορές. Αν λοιπόν κάποιος δε χρησιμοποιεί e-banking/phone banking, μπορεί να προσθέτει χρήματα (η αφαίρεση γίνει από οποιοδήποτε ΑΤΜ) στο λογαριασμό της χρεωστικής μέσα από ένα τέτοιο ATM για άμεση χρήση.

ariadgr
05-12-08, 16:30
1) Απ' όσο ξέρω η Εθνική Τράπεζα δεν έχει ακόμα χρεωστική κάρτα.

Για την ακρίβεια έχει, την Eθνοcash, άλλα είναι Maestro και δεν γίνεται αποδεκτή στο Internet, παρά μόνο σε καταστήματα που έχουν τερματικό της Εθνικής (στο οποίο απαιτείται και η πληκτρολόγηση του pin για χρήση της συγκεκριμένης κάρτας).

ipo
05-12-08, 16:44
Για την ακρίβεια έχει, την Eθνοcash, άλλα είναι Maestro και δεν γίνεται αποδεκτή στο Internet, παρά μόνο σε καταστήματα που έχουν τερματικό της Εθνικής (στο οποίο απαιτείται και η πληκτρολόγηση του pin για χρήση της συγκεκριμένης κάρτας).
Σωστά. Η εθνοcash, όπως και πολλές cashcard άλλων τραπεζών έχουν συνεργασία με κάποια καταστήματα για ηλεκτρονικές αγορές. Αν και τυπικά είναι χρεωστικές κάρτες, στην πράξη δεν μπορείς να τις συμπεριλάβεις στην κατηγορία αυτή, λόγω της εξαιρετικά περιορισμένης αποδοχής τους από εμπόρους. Πιο εύκολα θα τις κατέτασσα στην κατηγορία των κουπονιών για super-market παρά στις χρεωστικές κάρτες. :)

Dimitris_80
05-12-08, 18:04
Αν χρησιμοποιείς e-banking/phone banking, με χρεωστική έχεις ένα ακόμα πλεονέκτημα: Τη διαρκή, εύκολη και γρήγορη μεταβολή του ορίου χρεώσεως για τις συναλλαγές μέσω τις κάρτας, από μηδέν ευρώ έως το όριο αγορών που έχεις προδηλώσει στην τράπεζα. Για να το πετύχεις αυτό, χρησιμοποιείς δεύτερο καταθετικό λογαριασμό με μεγάλο υπόλοιπο χρημάτων χωρίς να τον συνδέσεις με τη χρεωστική κάρτα, από τον οποίο κάνεις μεταφορές χρημάτων στο λογαριασμό της χρεωστικής, με το ποσό που σε ενδιαφέρει.

...........

Πλέον έχω εξοικειωθεί με τις ηλεκτρονικές αγορές και έχω πάντοτε διαθέσιμο υπόλοιπο χρημάτων για ενδεχόμενη απρόβλεπτη αγορά.
Είσαι πολύ σωστός και διαβασμένος σε τέτοια θέματα. Συμφωνώ μαζί σου 100%. :oneup:

kanenas3
05-12-08, 20:58
1) Απ' όσο ξέρω η Εθνική Τράπεζα δεν έχει ακόμα χρεωστική κάρτα.
2) Σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha Bank (νομίζω και Κύπρου) δεν υπάρχει δυνατότητα πίστωσης όσον αφορά στις χρεωστικές τους κάρτες. Επομένως, μηδενικό υπόλοιπο χρημάτων = αδυναμία πραγματοποίησης συναλλαγών. Σε κάποιες άλλες τράπεζες οι χρεωστικές είχαν δυνατότητα υπερανάληψης, η οποία ενδεχομένως να επέτρεπε αγορές χωρίς υπόλοιπο χρημάτων. Επισημαίνω ότι στο παράδειγμα που προανέφερα, ο ένας λογαριασμός είναι συνδεδεμένος με το e-banking, αλλά όχι με τη χρεωστική (η οποία είναι και cashcard). Τα χρήματα που έχει ο λογαριασμός αυτός δεν είναι προσβάσιμα από την κάρτα, επομένως αρκεί να αδειάσεις τον "καρτολογαριασμό" στον "άκαρτο" λογαριασμό, ώστε να εξασφαλίσεις ότι αν υποκλαπούν τα στοιχεία της κάρτας σου δε θα μπορούν να αγοράσουν ούτε τσίχλες :).

Ένα ακόμα πλεονέκτημα είναι τα on-line ATM, από τα οποία μπορείς να καταθέσεις χρήματα στο λογαριασμό της χρεωστικής, τα οποία είναι άμεσα διαθέσιμα για ηλεκτρονικές αγορές. Αν λοιπόν κάποιος δε χρησιμοποιεί e-banking/phone banking, μπορεί να προσθέτει χρήματα (η αφαίρεση γίνει από οποιοδήποτε ΑΤΜ) στο λογαριασμό της χρεωστικής μέσα από ένα τέτοιο ATM για άμεση χρήση.

Δεν είναι απαραίτητο ότι μια χρεωστική δεν έχει πιστωτικό υπόλοιπο. Πχ έχω η χρεωστική που έχω από την Πειραιώς έχει τη δυνατότητα για πιστωτικό όριο αλλά έχω επιλέξει να είναι μηδέν. Η Eurobank από την άλλη ονόμαζε χρεωστική για πολλά χρόνια αυτό ακριβώς που λες. Πριν από 1-2 χρόνια έβγαλε επιτέλους μια άθλια χρεωστική (Euroline) η οποία δεν περνούσε αρχικά ούτε από τα μηχανάκια της.

Πλέον υπάρχουν επιλογές για όλα τα γουστά αν και προσωπικά επιμένω στις χρεωστικές χωρίς πιστωτικό υπόλοιπο.

frap
23-12-08, 18:40
Νεο περιβάλλον web-banking για την Εθνική από σήμερα!!

Οπτικά, καμία σχέση με το παλιό.
Λειτουργικά, θα δείξει με τη χρήση το προσεχές διάστημα.

Καιρός ήτανε...

ariadgr
23-12-08, 18:42
Νεο περιβάλλον web-banking για την Εθνική από σήμερα!!

Οπτικά, καμία σχέση με το παλιό.
Λειτουργικά, θα δείξει με τη χρήση το προσεχές διάστημα.

Καιρός ήτανε...

Εδώ και λίγους μήνες υπάρχει η καινούργια έκδοση στο nbg.gr ;)
Απλά έχουν αφήσει και το παλιό στο homebank.nbg.gr

euri
23-12-08, 19:49
Συνεχίζει να κάνει maximise με το ζόρι το παράθυρο;

frap
24-12-08, 13:54
Εδώ και λίγους μήνες υπάρχει η καινούργια έκδοση στο nbg.gr ;)
Απλά έχουν αφήσει και το παλιό στο homebank.nbg.gr

Έλα!!!... Είδες τι χάνει κανείς με το να έχει απ'ευθείας bookmarks...


Συνεχίζει να κάνει maximise με το ζόρι το παράθυρο;

Nope... Ούτε κι ανοίγει νέο window με κάθε click μέχρι να σε πάει στο login.

Dr_Michael
28-12-08, 12:26
Winbank της Πειραιώς και εγώ.

Doxaios
29-12-08, 19:50
Δώστε λίγες λεπτομέριες για το πως ενεργοποιείται το winbank της πειραιώς.Τί πρέπει να κάνω,στέλνεται κάποιο χαρτί,πρέπει να πάω από την τράπεζα?

ipo
29-12-08, 20:48
Δώστε λίγες λεπτομέριες για το πως ενεργοποιείται το winbank της πειραιώς.Τί πρέπει να κάνω,στέλνεται κάποιο χαρτί,πρέπει να πάω από την τράπεζα?
Είτε πας σε κάποιο υποκατάστημα για ταχύτερη ενεργοποίηση, είτε σου έρχεται με courier το winbox με τους κωδικούς.
http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=242287&lang=1&nt=18&sid=&from=links&fromsearch=262190&tid=262190

k_koulos
08-01-09, 23:40
πριν από μερικές μέρες μπήκα στην διαδικασία να κάνω το εξής πείραμα

στις 3 τράπεζες που έχω e-banking έκανα 3 λάθος login [στην μία και να ήθελα δεν μπορούσα να κάνω σωστό αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.....]

και αποφάσισα αφού δεν το χρειαζόμουν άμεσα, να το αφήσω να περάσουν οι γιορτές και μετά να ασχοληθώ με την επαναφορά των κωδικών [ή όπως το λέει η κάθε τράπεζα]

ορίστε τα συμπεράσματα μου

Τράπεζα Κύπρου (http://www.bankofcyprus.gr/Default.asp?lang=GR)

Αρχίζω με την τράπεζα αυτή γιατί ήταν η μόνο που λίγες μέρες μετά το περιστατικό [νομίζω εντός 2 ημερών], με πήραν τηλέφωνο να μου πουν οτι μπλόκαρα τους κωδικούς μου , αν ήθελα να μου στείλουν με courier νέους, ή να περάσω απο κατάστημα τους.

Αποφάσισα το 2 , αλλά λόγω των γιορτών το έκανα μετά την 1/1/2009, και έτσι στο κατάστημα όντως ο υπάλληλος σε 10 λεπτά μου έδωσε να πληκτρολογήσω νέο κωδικό, και εγώ χαρούμενος έφυγα για το σπίτι μου.

Εκεί διαπίστωσα όμως ότι οι κωδικοί ήταν ανενεργοί [αν και δεν είμαι 100% σίγουρος γιατί], και έτσι έπρεπε να πάρω το support. [βέβαια επειδή ήταν ήδη απόγευμα προς βράδυ, στο support δεν μπορούσαν να επεξεργαστούν το αίτημα, και έτσι πήραν τα στοιχεία μου [όνομα - τηλ επικοινωνίας] και την επόμενη μέρα με πήραν και έγινε η ενεργοποίηση]



Millennium Bank (http://www.millenniumbank.gr/MillenniumVB/MillenniumGR/Home_GR)

Εδώ κανείς δεν ενδιαφέρθηκε, άσε που έχουν τον κανόνα με την αλλαγή pass ανα τακτό διάστημα που συνέχεια με μπερδεύει.
Η αλλαγή απαιτεί επίσκεψη σε κατάστημα και δημιουργία επιτόπου νέου κωδικού, διαδικασία περίπου 10 λεπτών, αλλά υπάρχει και το εξής tip
αν θυμάστε των κωδικό για το phone banking, παίρνετε τηλ, ζητάτε να μηδενίσουν τον counter και να ξαναδοκιμάσετε 3 φορές μέχρι να ξανακλειδώσει.
έτσι αν περίπου θυμάστε τον κωδικό σας, με διαδοχικές προσπάθειες ίσως τα καταφέρετε [οι υπάλληλοι περιμένουν όντως μέχρι να κάνετε την δοκιμή αν χρειαστεί, αλλά αυτό σημαίνει οτι στερείτε τον χρόνο απο κάποιον άλλο πελάτη που περιμένει στην αναμονή οπότε μην το παραξεφτυλήσετε....]

Eurobank [EFG] (http://www.eurobank.gr/online/home/index.aspx)

Εδώ επίσης δεν υπήρξε ενημέρωση για το μπλοκάρισμα, αλλά η διαδικασία ξεμπλοκαρίσματος έγινε εύκολα από το σπίτι /pc 100% [με την ύπαρξη κωδικού phone-banking βέβαια]

Έτσι με ενα τηλ στο support και χρήση της υπηρεσίας ξέχασα των κωδικό μου [μικρά γράμματα κάτω απο το login] σου επιτρέπουν Online να κάνεις ενεργοποίηση νέων κωδικών.

αυτά από την μικρή μου αναζήτηση, αν κάποιος φίλος έχει παρόμοια εμπειρία με κλείδωμα κωδικών από άλλες τράπεζες ας μας αναφέρει τον τρόπο αντιμετώπισης, ίσως για κάποιους η φυσική παρουσία σε υποκατάστημα να μην είναι και το πιο εύκολο πράγμα!!!

contime
09-01-09, 17:29
Το θεμα ειναι τι γινεται αν δεν εχεις phone banking... Τοτε νομιζω οτι υπαρχει χρεωση για την εκδοση νεων κωδικων.

k_koulos
09-01-09, 20:41
αυτό δεν το ξέρω [αν και υποψιάζομαι οτι μιλάς για την eurobank μόνο, στις άλλες με επίσκεψη στο κατάστημα λύνονται όλα....]

jtsop
09-01-09, 21:13
Το web-banking της εθνικής μου έχει σπάσει τα νεύρα.

1) Το όνομα χρήστη δεν αλλάζει! Αλλά είναι μια βλακεία που σου δίνουν αυτοί.

2) Πρέπει να αλλάζεις τον κωδικό κάθε δυο μήνες.

3) Δεν μπορείς να προγραμματίσεις συναλλαγές ώστε να πραγματοποιηθούν σε συγκεκριμένη ημερομηνία.

4) Δεν μπορείς να αποθηκεύσεις αριθμούς λογαριασμών που χρησιμοποιείς συχνά.

5) Δεν υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής Wind, Hol, ΕΥΔΑΠ.

6) Επιπλέον δεν θυμάται τη γλώσσα και με βάζει πάντα με αγγλικά.

Για αυτούς τους λόγους προτιμώ Alpha.

contime
09-01-09, 21:18
@kkoulos
Bασικα στην πειραιως πηγε το μυαλο μου, οπου η επανεκδοση κωδικων στοιχιζει 5 ευρω. Τουλαχιστον ετσι ελεγαν οι οροι οταν εγω το ειχα ξεκινησει τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.