PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231

ariadgr
20-03-09, 00:56
Που λετε μεσα Φεβρουαριου τους καλω και μου δινουν οδηγιες πως να κανω αιτηση για συσκευη προσθετου κωδικου αφου τη παλια μου συσκευη την εχασα. Κανω αιτηση, περνανε οι ημερες. Τζιφος. Καποια στιγμη πρεπει να να φυγω και εξωτερικο, επιστρεφω και παλι τζιφος. Αρχες Μαρτίου καλω παλι και τους λεω πως δεν εχω λαβει τιποτα. Υποθετουν και αυτοι πως μαλλον ηρθε ο ταχυδρομος αλλα καποιος πηρε το πακετακι με τη συσκευη (δεν ερχεται συστημενη).
Οποτε συμφωνουμε να μου ξαναστειλει μεσω κουριερ με επιπροσθετη δικια μου χρωση 5 ευρω (η οποια εγινε 5,5 οταν ηρθε ο κουριερ). Τη συσκευη τη παραλαμβανω.
Που θελω να καταληξω;
11 Μαρτιου παραλαμβανω με απλο ταχυδρομειο τη συσκευη που περιμενα απο μεσα Φεβρουαριου. Μεσα έχει δελτίο αποστολης με ημερομηνία 17 Φεβουαρίου, τιμολόγιο πωλησης με ημερομηνια 27 Φεβουαριου και ο φακελος ειχε απεξω σφραγίδα με ημερομηνια 09 Μαρτίου.

Να το αναφέρεις και να ζητήσεις να σου επιστραφούν τα 5,5 ευρώ (όχι τόσο για το ποσό, όσο για την κοροϊδία και την ταλαιπωρία τόσες εβδομάδες)

3lbereth
20-03-09, 11:42
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, όσοι ξέρετε από Αγγλία. Θα πάει ο αδερφός μου για 4ήμερο Λονδίνο και το ερώτημά του είναι το εξής: Τι είναι καλύτερα, να έχει συνάλλαγμα το οποίο θα το έχει μετατρέψει από εδώ ή μήπως να έχει την χρεωστική κάρτα του που είναι VISA της Πειραιώς και να κάνει αναλήψεις χρημάτων από ΑΤΜ Λονδίνου; Τι κρατήσεις έχει και τι συμφέρει περισσότερο; :confused:
Όταν πάω για ολιγοήμερη παραμονή, έχω πάνω μου συνάλλαγμα για τα αναγκαία (καφέδες, tube, φαγητό και λοιπά μικροέξοδα). Το συνάλλαγμα το αγοράζω από εδώ. Για αγορές δίνω κατευθείαν debit ή πιστωτική και δεν πληρώνω προμήθεια, ούτε είμαι υποχρεωμένη να κουβαλάω πάνω μου ένα σωρό μετρητά.
Πάντως, αν αποφασίσεις να κάνεις ανάληψη συμφέρει περισσότερο να σηκώσεις μία φορά κι έξω, παρά λίγα-λίγα.

Dimitris_80
20-03-09, 13:39
Όταν πάω για ολιγοήμερη παραμονή, έχω πάνω μου συνάλλαγμα για τα αναγκαία (καφέδες, tube, φαγητό και λοιπά μικροέξοδα). Το συνάλλαγμα το αγοράζω από εδώ. Για αγορές δίνω κατευθείαν debit ή πιστωτική και δεν πληρώνω προμήθεια, ούτε είμαι υποχρεωμένη να κουβαλάω πάνω μου ένα σωρό μετρητά.
Πάντως, αν αποφασίσεις να κάνεις ανάληψη συμφέρει περισσότερο να σηκώσεις μία φορά κι έξω, παρά λίγα-λίγα.
Από ότι βλέπω από το σάιτ της Πειραιώς, είναι 5€ (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=278995&lang=1&nt=96&depth=3&sid=) τα έξοδα ανάληψης από ΑΤΜ εκτός ζώνης ευρώ ανεξαρτήτως ποσού. Αρα ναι συμφέρει όσο το δυνατόν λιγότερες αναλήψεις μεγαλύτερων ποσών.

k_koulos
20-03-09, 13:44
Για αγορές δίνω κατευθείαν debit ή πιστωτική και δεν πληρώνω προμήθεια,


αυτό απο πού ισχύει; εμένα γιατι μου φαίνετε οτι στην ανάλυση της πιστωτικής εκτός απο την μετατροπή απο € σε λίρες, γράφει και κάτι για κινηση εκτός ευρωζώνης;

ipo
20-03-09, 19:13
Οι κάρτες παρέχουν μεγαλύτερη ευελιξία, ασφάλεια και άνεση, για χρηματικές συναλλαγές στο εξωτερικό, αλλά οι προμήθειες μετατροπής συναλλάγματος για συναλλαγές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ, τις καθιστούν λιγότερο συμφέρουσες οικονομικά σε σχέση με την προμήθεια συναλλάγματος από προσεκτικά επιλεγμένο φορέα.

Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα κάρτα, γνωρίζοντας ότι δεν επιλέγω τη βέλτιστη επιλογή όσον αφορά την οικονομία.

ariadgr
20-03-09, 19:30
αυτό απο πού ισχύει; εμένα γιατι μου φαίνετε οτι στην ανάλυση της πιστωτικής εκτός απο την μετατροπή απο € σε λίρες, γράφει και κάτι για κινηση εκτός ευρωζώνης;


Οι κάρτες παρέχουν μεγαλύτερη ευελιξία, ασφάλεια και άνεση, για χρηματικές συναλλαγές στο εξωτερικό, αλλά οι προμήθειες μετατροπής συναλλάγματος για συναλλαγές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ, τις καθιστούν λιγότερο συμφέρουσες οικονομικά σε σχέση με την προμήθεια συναλλάγματος από προσεκτικά επιλεγμένο φορέα.

Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα κάρτα, γνωρίζοντας ότι δεν επιλέγω τη βέλτιστη επιλογή όσον αφορά την οικονομία.

Οι πιστωτικές κάρτες της Εθνικής και της Πειραιώς δεν χρεώνουν προμήθεια για αγορές σε νόμισμα εκτός του ευρώ.

Κάρτες ορισμένων άλλων τραπεζών χρεώνουν τέτοια προμήθεια, που μπορεί να είναι 1-2%. Δείτε τους αναλυτικούς όρους της σύμβασης της κάρτας σας.

3lbereth
21-03-09, 00:54
Πιστωτική Eμπορικής electron visa, δε με χρέωσε για αγορά από e-bay ($) και amazon.co.uk.
Eπίσης, έχω χρησιμοποιήσει την χρεωστική για αγορές σε Αγγλία (πάει καιρός...) & Βαλτική (πέρυσι) και πάλι δε χρεώθηκα έξοδα.
Πάντως καλύτερα να το επιβεβαιώσεις.

nrg_polini
21-03-09, 01:29
Ουτε με visa electron alpha bank μου χρεωσαν ποτε κατι για αγορες εκτος ευρωζωνης. Και φυσικα η ισοτιμια ειναι τιμια, οχι σαν τα ανταλλακτηρια που σε ληστευουν.

ipo
21-03-09, 08:21
Οι πιστωτικές κάρτες της Εθνικής και της Πειραιώς δεν χρεώνουν προμήθεια για αγορές σε νόμισμα εκτός του ευρώ.
Η ισοτιμία συναλλάγματος που αποδέχεσαι δεν είναι η βέλτιστη, που θα μπορούσες να πετύχεις με έρευνα αγοράς. Μπορεί να μην ορίζεται ως προμήθεια αυτή η χρέωση από την τράπεζα, αλλά δεν παύει να είναι.


Ουτε με visa electron alpha bank μου χρεωσαν ποτε κατι για αγορες εκτος ευρωζωνης. Και φυσικα η ισοτιμια ειναι τιμια, οχι σαν τα ανταλλακτηρια που σε ληστευουν.
Αν πας σε ανταλλακτήριο κοντά σε αεροδρόμιο και γενικότερα μέσο μαζικής μεταφοράς, είναι αναμενόμενο ότι θα έχει οικονομικά ασύμφορη ισοτιμία.

ariadgr
22-03-09, 00:17
Η ισοτιμία συναλλάγματος που αποδέχεσαι δεν είναι η βέλτιστη, που θα μπορούσες να πετύχεις με έρευνα αγοράς. Μπορεί να μην ορίζεται ως προμήθεια αυτή η χρέωση από την τράπεζα, αλλά δεν παύει να είναι.

Έχω τσεκάρει τις ισοτιμίες στις κάρτες και των 2 παραπάνω τραπεζών και, τουλάχιστον για δολάρια και λίρες, είναι μια χαρά. ;)

noname85
22-03-09, 12:48
η ισοτιμια οριζεται απο οτι ξερω απο την ξενη τραπεζα και οχι απο την δικη σου!

serf f2
22-03-09, 13:19
Χρησιμοποιω της Εθνικης τραπεζας αλλα μονο για ενημερωση λογαριασμου και πληρωμη φορων.

ariadgr
22-03-09, 16:33
η ισοτιμια οριζεται απο οτι ξερω απο την ξενη τραπεζα και οχι απο την δικη σου!

Μιλάμε για αγορές με ελληνικές πιστωτικές κάρτες.
Δεν συναλλάσσεσαι με καμία ξένη τράπεζα.

nrg_polini
23-03-09, 00:23
Η ισοτιμια οριζεται απο την καρτα οχι απο τη τραπεζα, δηλαδη αν εχεις visa απο τη visa.

subzer0
28-04-09, 00:18
Είπα να ασχοληθώ κι εγώ με το Ebanking πριν 2 μήνες και έτσι πήγα στην αγροτική που είμαι και έκανα οτι χρειαζόταν.

Λόγω συνθηκών όμως δεν ασχολήθηκα παραπάνω μαζί του παρά μόνο 1-2 φορές στην αρχή από περιέργεια.

Σήμερα που πήγα να δω κάτι (σημείωση , έχει περάσει 1 μήνας και κάτι από την τελευταία φορά που μπήκα) , μου έβγαζε συνέχεια λάθος κωδικός χρήστη ή λάθος μυστικός κωδικός.

Στην πορεία έφτασα στο μήνυμα "Υπέρβαση Μεγίστου Αριθμού Αποτυχημένων Προσπαθειών Εισόδου.Παρακαλoύμε επικοινωνήστε με την Τράπεζα."

Και μετά ανακάλυψα πως μπορείς να επικοινωνήσεις με την τράπεζα μόνο σε εργάσιμες ώρες και ημέρες.

Παίζει ρόλο που είχα να μπω τόσο καιρό?
Λάθος να έκανα στους κωδικούς αποκλείεται μια και το χαρτί με αυτούς που μου είχαν στείλει το έχω μπροστά μου και δεν τους είχα αλλάξει πιο παλιά.
Είναι μπλέξιμο η όλη διαδικασία από εδώ και πέρα , μια και θα είμαι Αθήνα μόνο για τις επόμενες 14 ώρες (μετά θα είμαι εκτός Ελλάδας) και τα χαρτιά τα είχα κάνει στην Έδεσσα?
Δεν με ενδιαφέρει να έχω τους κωδικούς επειδή φεύγω. Ebanking για τους επόμενους 4 μήνες θα είναι η μητέρα μου που της έχω αφήσει την κάρτα αναλήψεως και τις υποχρεώσεις που έχω.
Απλά επειδή θα είναι μεγάλο το διάστημα της αποχής μήπως παίζει και κάτι άλλο.

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Τι τα ήθελα κι εγώ τα Ebanking. Μια χαρά είχα την μάνα μου , τον φίλο μου στην Τράπεζα Πειραιώς που μου πλήρωνε τους λογαριασμούς και του έδινα τα λεφτά μετά και την σπιτονοικοκυρά μου που όποτε την χρειάστηκα ήταν ανοιχτό δάνειο. :p

F33L
28-04-09, 05:22
Ενδιαφερον τοπικ μιας κ ψαχνομουν κ εγω τελευταια.. ευχαριστω..

GnF
28-04-09, 05:32
και την σπιτονοικοκυρά μου που όποτε την χρειάστηκα ήταν ανοιχτό δάνειο. :p


Μπορείς μήπως να μου γνωρίσεις την σπιτονοικοκυρά σου?

3lbereth
28-04-09, 15:29
:rofl::rofl::rofl:


Συνήθως, όταν κάνεις πάνω από 1 ή 2 μήνες (ανάλογα με την τράπεζα) να μπεις στο e-banking, σου ζητάει να αλλάξεις κωδικό. Επίσης ζητάνε by default να ανανεώνεις το password σε τακτά χρονικά διαστήματα για λόγους ασφαλείας.
Μόλις πας να κάνεις log-in, σου εμφανίζει τη γνωστή οθόνη που ζητά να πληκτρολογήσεις το παλιό σου pass και μετά να εισάγεις το νέο.
Anyway, δν είναι τίποτα σημαντικό, πάρε το CC της τράπεζας και ζήτα να σου δώσουν νεο pass. Μπορείς να το παραλάβεις από όποιο υποκατάστημα σε εξυπηρετεί. H Emporiki πχ σου εκδίδει νέο από το ΑΤΜ. Οι τσιφούτηδες της Πειραιώς ζητούν να πας στο το κατάστημα 2-3 μέρες μετά για την παραλαβή και σε χρεώνουν 3 ευρώ (τόσο πλήρωσα την τελευταία κρίση alzheimer:p).

Πάντως με το e-banking σώθηκα. Ούτε που θυμάμαι πόσο καιρό έχω να στηθώ σε ουρά.

Αφού φεύγεις εξωτερικό (άντε και καλό ταξίδι) άσε να κάνεις τη διαδικασία όταν γυρίσεις με το καλό για τα μπάνια σου! ;)

subzer0
28-04-09, 15:37
Thanks 3lbereth

prodromosfan
28-04-09, 21:47
@ subzero
ειχε η εμπορικη ενα περιεργο ebanking που αν δεν εμπαινες σε διαστημα 30 ημερων ακυρωνονταν οι κωδικοι, μηπως ισχυει κατι αντιστοιχο και με την αγροτική;

gipikey
29-04-09, 12:09
Marfinegnatia - ebanking, εδώ και ένα μήνα. Πληρέστατο και ασφαλές. (σου χρεώνουν βέβαια το μηχανάκι παραγωγής κωδικών 7 ΕΥΡΩ).

MD1032
29-04-09, 12:57
@ subzero
ειχε η εμπορικη ενα περιεργο ebanking που αν δεν εμπαινες σε διαστημα 30 ημερων ακυρωνονταν οι κωδικοι, μηπως ισχυει κατι αντιστοιχο και με την αγροτική;

Στην Αγροτική εάν ο χρήστης είναι ανενεργός για 6 μήνες απενεργοποιείται το account του.

ipo
29-04-09, 13:51
Στην Αγροτική εάν ο χρήστης είναι ανενεργός για 6 μήνες απενεργοποιείται το account του.
Το 6 ακούγεται σαφώς καλύτερα από το 1, αλλά και πάλι γιατί να απενεργοποιείται η υπηρεσία; Δεν επιθυμούν περιστασιακούς χρήστες;

MD1032
29-04-09, 14:14
μην το ψάχνεις :p

ipo
29-04-09, 14:28
Από τη στιγμή που χρειάζεσαι κάποιο χρόνο για να ενεργοποιήσεις το e-banking, θα προτιμούσα να το έκανα όποτε μπορούσα και να το είχα ενεργοποιημένο να υπάρχει για όταν χρειαστεί, ώστε να μου φανεί πραγματικά χρήσιμο τη στιγμή εκείνη, ως άμεση λύση.

Π.χ. χρησιμοποιώ winbank, αλλά έχω και e-banking της Alpha ενεργοποιημένο, αφού υπάρχει λογαριασμός και σε εκείνη. Αν ξαφνικά μου το απενεργοποιήσουν λόγω αδράνειας, θα με πειράξει.

Αυτή η ATEnet VISA debit πολύ δυσκοίλια ακόμη. Αν και chipάτη (πολύ καλή επιλογή!), δεν κάνει για αγορές μέσω internet. Τέτοιου είδους κάρτες είναι πλέον για εξειδικευμένες ανάγκες.

MD1032
29-04-09, 15:04
Καλά το account του χρήστη δεν διαγράφεται απλά πρέπει να πας σε κατάστημα για νέους κωδικούς etc.
Όσο για την debit κάρτα της ATE...τι ψάχνεις τώρα :p

ela002
30-04-09, 09:56
Αν από το λογαριασμό σου (εθνική) θέλεις να μεταφέρεις χρήματα σε λογαριασμό άλλης τράπεζας εσωτερικού ποιo είναι το κόστος περίπου ?

3lbereth
30-04-09, 10:16
Αν από το λογαριασμό σου (εθνική) θέλεις να μεταφέρεις χρήματα σε λογαριασμό άλλης τράπεζας εσωτερικού ποιo είναι το κόστος περίπου ?

Μισό ευρώ, ανεξαρτήτως ποσού και μέχρι 150.000 ευρώ max. Κατά τη συναλλαγή σε ρωτά πού θες να χρεωθούν τα έξοδα. Default είναι το SHA. Αν επιλέξεις ΒΕΝ, το 0,50 το πληρώνει ο παραλήπτης. Αν επιλέξεις OUR, πληρώνεις 0,50 + τα έξοδα τραπέζης του παραλήπτη.
Νομίζω οτι αν έχεις λογαριασμό "Σπουδάζω" δεν υπάρχει προμήθεια.

lewton
30-04-09, 13:24
Αυτή η ATEnet VISA debit πολύ δυσκοίλια ακόμη. Αν και chipάτη (πολύ καλή επιλογή!), δεν κάνει για αγορές μέσω internet. Τέτοιου είδους κάρτες είναι πλέον για εξειδικευμένες ανάγκες.
Tην έχεις δοκιμασει σε αγορές στο εξωτερικό σε μηχανηματα που απαιτουν ΡΙΝ;

kagelar
30-04-09, 13:38
Tην έχεις δοκιμασει σε αγορές στο εξωτερικό σε μηχανηματα που απαιτουν ΡΙΝ;


Σίγουρα δεν κάνει online αγορές?


Με ποιές χρεωστικές (από ποιές τράπεζες) μπορείς να κάνεις αγορές online?

Daemon
30-04-09, 13:44
Σίγουρα δεν κάνει online αγορές?


Με ποιές χρεωστικές (από ποιές τράπεζες) μπορείς να κάνεις αγορές online?
100%, έχω δοκιμάσει άπειρες φορές αλλά δυστυχώς δεν γίνονται... επίσης, με πήραν τηλ. από αγροτική και μου είπαν να σταματήσω να χρησιμοποιώ την κάρτα μου στο internet γιατί γίνεται συνέχεια rejected και το σύστημα θα μου την μπλοκάρει...μετά ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να γίνονται αγορές μέσω internet, αλλά μου το απόκλεισαν...ποιος ξέρει όμως τι πραγματικά ισχύει, εγώ πάντως φαντάζομαι ότι στο μέλλον θα αλλάξει!

ipo
30-04-09, 17:17
Σχετικά με την ATEbank VISA debit, το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της τράπεζας έχει ενημέρωση ότι δεν είναι κατάλληλη για διαδικτυακές συναλλαγές, αλλά στο μέλλον θα υποστηριχθεί αυτή η δυνατότητα. Lewton, δεν έχω την κάρτα, αφού πρακτικά μου είναι άχρηστη, οπότε δεν την έχω δοκιμάσει στο εξωτερικό.

Απ' όσο γνωρίζω, κατάλληλες χρεωστικές κάρτες για διαδικτυακές αγορές, είναι σίγουρα η wincard της Πειραιώς, η Enter VISA της Alpha Bank, καθώς και η Κύπρου Debit Card.

lewton
30-04-09, 18:54
Σχετικά με την ATEbank VISA debit, το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της τράπεζας έχει ενημέρωση ότι δεν είναι κατάλληλη για διαδικτυακές συναλλαγές, αλλά στο μέλλον θα υποστηριχθεί αυτή η δυνατότητα. Lewton, δεν έχω την κάρτα, αφού πρακτικά μου είναι άχρηστη, οπότε δεν την έχω δοκιμάσει στο εξωτερικό.

Απ' όσο γνωρίζω, κατάλληλες χρεωστικές κάρτες για διαδικτυακές αγορές, είναι σίγουρα η wincard της Πειραιώς, η Enter VISA της Alpha Bank, καθώς και η Κύπρου Debit Card.
Ισως τη δοκιμασω την ερχόμενη εβδομάδα που θα είμαι 4 μέρες Γερμανια, για να μη χρησιμοποιήσω την ελβετική μου και χρεωθω εξοδα μετατροπής συναλλάγματος.
Αν τη δοκιμασω θα σας πω.

anepro
01-05-09, 09:12
Απ' όσο γνωρίζω, κατάλληλες χρεωστικές κάρτες για διαδικτυακές αγορές, είναι σίγουρα η wincard της Πειραιώς, η Enter VISA της Alpha Bank, καθώς και η Κύπρου Debit Card.

Φίλος που εξέδωσε την χρεωστική της Eurobank μου είπε πως ακόμα και για το verification με paypal του χρέωσαν 1 ευρώ. Χρεώνουν προμήθεια για κάθε online συναλλαγή οι αθεόφοβοι;

3lbereth
01-05-09, 09:45
Φίλος που εξέδωσε την χρεωστική της Eurobank μου είπε πως ακόμα και για το verification με paypal του χρέωσαν 1 ευρώ. Χρεώνουν προμήθεια για κάθε online συναλλαγή οι αθεόφοβοι;

Σε τέτοιες λαμογιές, κλείνω το λογαριασμό μου, μαζεύω τα κουβαδάκια μου και σ'άλλη παραλία. Αυτοί έχουν ανάγκη τα λεφτά μας, όχι εμείς!

anepro
01-05-09, 10:01
Μη σε ξενίζουν καθόλου αυτές οι συμπεριφορές από τις ελληνικές τράπεζες. Είναι καθεστώς.

kanenas3
01-05-09, 11:13
Φίλος που εξέδωσε την χρεωστική της Eurobank μου είπε πως ακόμα και για το verification με paypal του χρέωσαν 1 ευρώ. Χρεώνουν προμήθεια για κάθε online συναλλαγή οι αθεόφοβοι;

Όχι ρε παιδιά μη λέτε ότι να 'ναι! Αφού σου λέει το Paypal ότι για να κάνεις verification σου χρεώνει την κάρτα 1 ευρώ και στο επιστρέφει. Δεν έχει καμία σχέση με χρέωση της κάρτας ή της τράπεζας.

anepro
01-05-09, 13:12
Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Του χρέωσαν από την τράπεζα, έξοδα (προμήθεια) 1 ευρώ!

ipo
01-05-09, 13:47
Φίλος που εξέδωσε την χρεωστική της Eurobank μου είπε πως ακόμα και για το verification με paypal του χρέωσαν 1 ευρώ. Χρεώνουν προμήθεια για κάθε online συναλλαγή οι αθεόφοβοι;


Σε τέτοιες λαμογιές, κλείνω το λογαριασμό μου, μαζεύω τα κουβαδάκια μου και σ'άλλη παραλία. Αυτοί έχουν ανάγκη τα λεφτά μας, όχι εμείς!


Μη σε ξενίζουν καθόλου αυτές οι συμπεριφορές από τις ελληνικές τράπεζες. Είναι καθεστώς.


Όχι ρε παιδιά μη λέτε ότι να 'ναι! Αφού σου λέει το Paypal ότι για να κάνεις verification σου χρεώνει την κάρτα 1 ευρώ και στο επιστρέφει. Δεν έχει καμία σχέση με χρέωση της κάρτας ή της τράπεζας.
Όπως τα λέει ο kanenas3 είναι.

Αν ο φίλος σου έκανε τον κόπο να διαβάσει της πληροφορίες στο site του paypal ή έστω έστελνε ένα e-mail για διευκρινήσεις, θα το μάθαινε. Στο συγκεκριμένο νήμα, θα δείτε αναφορά πάνω στο ζήτημα πάνω από 10 φορές. Πριν αρχίσουμε να κατηγορούμε ή να εκφράζουμε τις προσωπικές μας εκτιμήσεις, καλό είναι να διαβάζουμε λίγο για να αποκτούμε τεκμηριωμένη άποψη.

Κατά τα άλλα η κάρτα Euroline της Εμπορικής δε μου αρέσει ιδιαίτερα, λόγω της μικρότερης αποδοχής που έχει στην Ευρώπη η Maestro σε σχέση με Visa και MasterCard.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 12 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Του χρέωσαν από την τράπεζα, έξοδα (προμήθεια) 1 ευρώ!
Προτείνω να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να διαβάσεις το συγκεκριμένο νήμα, ώστε να καταλάβεις τι σου λέμε. Ο φίλος σου δεν είναι ο πρώτος που βλέπει τέτοια "χρέωση" στο λογαριασμό της κάρτας του.

anepro
02-05-09, 02:46
Ομολογώ πως με την ανάγνωση των προηγούμενων σελίδων στο νήμα εκεί που πήγα να καταλάβω τι γίνεται...μπερδεύτηκα από τα πολλά μηνύματα. Είναι και περασμένη η ώρα.

Μπορεί εγώ να μην θυμάμαι ακριβώς τι μου είπε ο φίλος ή να κατάλαβα κάτι λάθος! Εγώ κατάλαβα ότι εκτός απο το ποσό που του χρέωσαν απο το paypal (το οποίο του επιστράφηκε) του χρέωσαν προμήθεια 1 ευρώ για τη συναλλαγή. Ούτε κι εμένα μου φάνηκε λογικό γι' αυτό και το ανέφερα. Μπορεί ο ίδιος να μην διάβασε καλά τους όρους της σύμβασης.

Αν κατάλαβα καλά η τράπεζα σε χρεώνει μόνο για την φόρτιση της προπληρωμένης, έτσι δεν είναι; Πάντως η eurobank σίγουρα δεν παίρνει επιπλέον προμήθεια για κάθε συναλλαγή στην χρεωστική (ακόμα και για απλό verification απο paypal);

ipo
02-05-09, 13:03
Φίλος που εξέδωσε την χρεωστική της Eurobank μου είπε πως ακόμα και για το verification με paypal του χρέωσαν 1 ευρώ...


Αν κατάλαβα καλά η τράπεζα σε χρεώνει μόνο για την φόρτιση της προπληρωμένης, έτσι δεν είναι; Πάντως η eurobank σίγουρα δεν παίρνει επιπλέον προμήθεια για κάθε συναλλαγή στην χρεωστική (ακόμα και για απλό verification απο paypal);
Κατ' αρχάς πρέπει να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου αν θα συζητήσουμε για τη χρεωστική κάρτα της Eurobank ή την προπληρωμένη της. Είναι διαφορετικές κάρτες.

Για να μη μιλάμε υποθετικά, πιστεύω ότι είναι καλύτερο να διατυπώσεις τις απορίες σου, αφού καταλάβει ο φίλος σου και σου εξηγήσει, τι χρεώθηκε προσωρινά από το PayPal. Αυτά λύνονται διαβάζοντας τους όρους χρήσης του PayPal, καθώς και επικοινωνώντας μαζί τους με e-mail.

anepro
02-05-09, 14:33
Sorry, εννοούσα της χρεωστικής και στις δυο περιπτώσεις.

ariadgr
02-05-09, 14:35
Φίλος που εξέδωσε την χρεωστική της Eurobank μου είπε πως ακόμα και για το verification με paypal του χρέωσαν 1 ευρώ. Χρεώνουν προμήθεια για κάθε online συναλλαγή οι αθεόφοβοι;


Sorry, εννοούσα της χρεωστικής και στις δυο περιπτώσεις.

Η χρεωστική της Eurobank, αν δεν κάνω λάθος, είναι Maestro, και δεν γίνεται αποδεκτή από το Paypal.
Είσαι βέβαιος ότι ο φίλος σου έχει χρεωστική της Eurobank; :hmm:

ipo
02-05-09, 14:56
Sorry, εννοούσα της χρεωστικής και στις δυο περιπτώσεις.
Πιο πάνω μίλησες και για φόρτιση. Οι χρεωστικές δε φορτίζονται. Σίγουρα μιλάμε για τη χρεωστική Euroline (Maestro) της Eurobank;

anepro
02-05-09, 15:04
Πιο πάνω μίλησες και για φόρτιση. Οι χρεωστικές δε φορτίζονται. Σίγουρα μιλάμε για τη χρεωστική Euroline (Maestro) της Eurobank;

Ναι σίγουρα. Κατάλαβα, απλά η χρεωστική συνδέεται με τον λογαριασμό απευθείας. Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Στο μέλλον θα είμαι πιο προσεκτικός.

Χρεώνουν τελικά προμήθεια από την τράπεζα σε κάτι στην χρεωστική; Έχω προπληρωμένη και σκέφτομαι να βγάλω και μια χρεωστική για να την δοκιμάσω.

........Auto merged post: anepro πρόσθεσε 1 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η χρεωστική της Eurobank, αν δεν κάνω λάθος, είναι Maestro, και δεν γίνεται αποδεκτή από το Paypal.
Είσαι βέβαιος ότι ο φίλος σου έχει χρεωστική της Eurobank; :hmm:

Έτσι μου είπε.:dots:

ipo
02-05-09, 16:12
Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει καμία κάρτα (πιστωτική, χρεωστική, προπληρωμένη) που να εκδίδεται από τράπεζα και να παίρνει προμήθεια από τον πελάτη από τις αγορές που κάνει με αυτή. Προμήθειες παίρνουν από τους εμπόρους, ενώ ο πελάτης πληρώνει όσα ακριβώς θα πλήρωνε με αγορά τοις μετρητοίς (ο έμπορος λαμβάνει λιγότερα χρήματα τελικά, γι' αυτό κάποιοι έμποροι προτιμούν τα μετρητά).

Ο πελάτης βαρύνεται συνήθως με τα ακόλουθα έξοδα/προμήθειες:

Ετήσιο κόστος συνδρομής, το οποίο αφορά συνήθως κάποιες πιστωτικές κάρτες.
Τόκους από οφειλόμενα ποσά στις χρεωστικές κάρτες, καθώς και στις χρεωστικές με πιστωτικό όριο (υβριδικές κάρτες είναι αυτές, στις οποίες όταν τελειώνει το υπόλοιπο του καταθετικού λογαριασμού με τον οποίο είναι συνδεδεμένες, αποκτούν χαρακτηριστικά πιστωτικής κάρτας).
Προμήθεια από την ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ για πιστωτικές κάρτες, ή υπερανάληψη για κάποιες χρεωστικές. Πρακτικά είναι σαν να παίρνεις δάνειο με υψηλό επιτόκιο.
Έξοδα προπληρωμένων καρτών (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803&garpg=6#content_start). Τα βάζω ξεχωριστά, διότι είναι πολλές περιπτώσεις.

anepro
02-05-09, 21:09
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όταν έβγαλα την προπληρωμένη από την eurobank πριν από περίπου ενάμιση χρόνο δεν μου ζήτησαν χρήματα για την έκδοση. Τώρα χρεώνουν;

ipo
02-05-09, 21:31
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όταν έβγαλα την προπληρωμένη από την eurobank πριν από περίπου ενάμιση χρόνο δεν μου ζήτησαν χρήματα για την έκδοση. Τώρα χρεώνουν;
Παρακαλώ.

Η πρώτη φόρτιση της προπληρωμένης κάρτας της Eurobank, έχει μεγαλύτερη χρέωση από τις επόμενες. Η χρέωση αυτή είναι συνάρτηση του ποσού αρχικής φόρτισης, όπως μπορείς να δεις στον πίνακα χρεώσεων των προπληρωμένων καρτών (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803&garpg=6#content_start). Μπορεί να μην ονομάζεται από την Eurobank "κόστος έκδοσης", αλλά στην πράξη κάτι τέτοιο θυμίζει, αφού πρόκειται για αυξημένη χρέωση κατά την πρώτη μόνο φόρτιση, την οποία κατ' ανάγκη εξοφλείς προκειμένου να κάνεις έστω και μία αγορά με την προπληρωμένη κάρτα σου. Από την επικοινωνία μου με το τμήμα εξυπηρέτησης της Eurobank, έλαβα την εντύπωση ότι με τον ίδιο τρόπο αντιλαμβάνονται κι εκείνοι τη χρέωση αυτή, αφού στην ερώτηση "υπάρχει κόστος έκδοσης;" απαντάνε με την κλιμακούμενη χρέωση που αναγράφω στον πίνακα χρεώσεων για προπληρωμένες κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803&garpg=6#content_start).

Πριν από 1,5 χρόνο δεν ξέρω αν υπήρχε στην προπληρωμένη κάρτα της Eurobank αυτή η διαφορική χρέωση πρώτης φόρτισης, σε σχέση με τις επόμενες.

anepro
02-05-09, 21:56
Να ελπίζω και σε ένα ανάλογο άρθρο με τις επεξηγήσεις για τις χρεωστικές κάρτες; Για να μπορούμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι να αντιπαραβάλλουμε τις χρεώσεις.

ipo
03-05-09, 02:23
Να ελπίζω και σε ένα ανάλογο άρθρο με τις επεξηγήσεις για τις χρεωστικές κάρτες; Για να μπορούμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι να αντιπαραβάλλουμε τις χρεώσεις.
Είναι μέσα στα σχέδιά μου. Οι επεξηγήσεις είναι εύκολες, ειδικά για όσους ασχολούνται με τραπεζικά προϊόντα. Η δυσκολία είναι στη συλλογή στοιχείων για τις μη αναμενόμενες χρεώσεις (π.χ. προμήθεια για τραπεζικές εργασίες σε αδρανείς ή χαμηλού υπολοίπου λογαριασμούς, με τρανό παράδειγμα την Alpha Bank), τις οποίες δύσκολα θα σου πουν αν δεν είσαι υποψιασμένος για συγκεκριμένη χρέωση, ώστε να ρωτήσεις ευθέως.

Επίσης είναι πολλές οι κάρτες αυτού του είδους, αφού τις έχουν οι περισσότερες τράπεζες. Αν συμπεριλάβεις και τις υβριδικές με τα όρια υπεραναλήψεων ή τις εξειδικευμένες (π.χ. Εθνοcash) οι οποίες τυπικά είναι χρεωστικές, αλλά στην πράξη η αποδοχή τους τις καθιστά συγκρίσιμες με κουπόνια του Βερόπουλου, τότε το πλήθος και η ποικιλία σε δυνατότητες, αδυναμίες και χρεώσεις εκτοξεύεται. Άσε που, σε αντίθεση με τις πιστωτικές και τις προπληρωμένες, κάθε τράπεζα επιλέγει με απρόβλεπτο τρόπο αν θα επιτρέψει διαδικτυακές συναλλαγές και πότε (π.χ. στην ATEbank ακόμα τρίβουν όπως στο Villabajo...).

Ακόμα και οι πιστωτικές που αριθμούν πάνω από 100 διαφορετικές κάρτες στη χώρα μας, κατατάσσονται πιο εύκολα, αφού τα βασικά τους στοιχεία περιορίζονται σε καμιά 10αριά, ενώ είναι προβλέψιμα και διαφανή (πιστωτικό όριο, επιτόκιο κανονικό/υπερημερίας, συνδρομή, συμμετοχή σε προσφορές [π.χ. μίλια], επιστροφή χρημάτων, ασφαλιστική κάλυψη ταξιδίου, συνεργασία με τον τάδε δικηγόρο και τον δείνα μπράβο όταν φτάσεις να χρωστάς πολλά :p ).

Κατά την άποψή μου οι (καλές) χρεωστικές εμπνέουν τη μεγαλύτερη ασφάλεια, δεν εγκυμονούν κινδύνους για να χάσει χρήματα κάποιος με κακή διαχείριση των οικονομικών του (σε τέτοιο κοινό βασίζονται οι πιστωτικές), ενώ εκδίδονται εύκολα και γρήγορα. Θα δώσω και πάλι την ψήφο μου στην wincard της Πειραιώς, η οποία για τη χρήση που κάνω παραμένει με διαφορά η καλύτερη, ενώ θα δηλώσω και πάλι ανοιχτός για καλύτερες τεκμηριωμένες προτάσεις. Ο σκοπός άλλωστε ενός φόρουμ δεν είναι να αναπτύσσουμε οπαδικές ή εμπορικές συνήθειες, αλλά να βρίσκουμε το καλύτερο και το πιο ταιριαστό στις ανάγκες μας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.