PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231

ariadgr
03-05-09, 02:29
Είναι μέσα στα σχέδιά μου.

:oneup:


Η δυσκολία είναι στη συλλογή στοιχείων ..

Εαν αποφασίσεις να το κάνεις, προς διευκόλυνση του έργου σου, θα έλεγα να συμπεριλάβεις μόνο τις χρεωστικές Visa / Mastercard που δίνουν δυνατότητα χρήσης μέσω Internet.

Π.χ. Εθνοcash και αυτη της ΑΤΕ που δεν επιτρέπει συναλλαγές μέσω Internet θα είναι μάλλον αδιάφορες για τους αναγνώστες του άρθρου και θα σε επιβαρύνουν απο πλευράς χρόνου χωρίς λόγο.

anepro
03-05-09, 10:04
Εαν αποφασίσεις να το κάνεις, προς διευκόλυνση του έργου σου, θα έλεγα να συμπεριλάβεις μόνο τις χρεωστικές Visa / Mastercard που δίνουν δυνατότητα χρήσης μέσω Internet.

Π.χ. Εθνοcash και αυτη της ΑΤΕ που δεν επιτρέπει συναλλαγές μέσω Internet θα είναι μάλλον αδιάφορες για τους αναγνώστες του άρθρου και θα σε επιβαρύνουν απο πλευράς χρόνου χωρίς λόγο.

Η χρεωστική της eurobank μπορεί τελικά να χρησιμοποιηθεί για αγορές online; Αναφέρθηκε ότι επειδή είναι maestro δεν γίνεται δεκτή για αγορές στο διαδίκτυο.:hmm:

Sectoras
03-05-09, 11:22
Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία; Μπορώ με την χρεωστική κάρτα της πειραιώς να πληρώσω σε μαγαζιά; Η κάρτα γράφει πάνω, ELECTRONIC USE ONLY, wincard, Shop&Cash και είναι VISA.

sdikr
03-05-09, 14:33
Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία; Μπορώ με την χρεωστική κάρτα της πειραιώς να πληρώσω σε μαγαζιά; Η κάρτα γράφει πάνω, ELECTRONIC USE ONLY, wincard, Shop&Cash και είναι VISA.



Αμά έχουν μηχανάκι που κάνει σύνδεση με τα κεντρικά της τράπεζας ναι μπορείς, αν έχουν τα παλιά που περνάνε την κάρτα στο χαρτάκι όχι

ipo
03-05-09, 15:40
Αμά έχουν μηχανάκι που κάνει σύνδεση με τα κεντρικά της τράπεζας ναι μπορείς, αν έχουν τα παλιά που περνάνε την κάρτα στο χαρτάκι όχι
Ακριβώς. Η διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι η συναλλαγή απαιτεί ηλεκτρονική εξακρίβωση της εγκυρότητας της κάρτας και του διαθέσιμου υπολοίπου στο λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη. Ελάχιστα καταστήματα (κυρίως μικρές επιχειρήσεις) έχουν ξεμείνει με off line μηχανήματα αντιγραφής αποτυπώματος κάρτας. Κατά πάσα πιθανότητα δε θα υπάρχει πρόβλημα με τη wincard στη συντριπτική πλειοψηφία των διαδικτυακών και μη επιχειρήσεων.

Η μόνη μου ένσταση πάνω στην απάντηση του sdikr, είναι το γεγονός ότι κάποιες επιχειρήσεις που έχουν τα παλαιά μηχανήματα, δεν τα χρησιμοποιούν πλέον. Έχουν αντικαταστήσει τη διαδικασία με χειρόγραφη αναγραφή των στοιχείων της ανάγλυφης κάρτας σε απόκομμα που υπογράφει ο πελάτης, αφού πρώτα επικοινωνήσουν τηλεφωνικώς με την τράπεζα και εξακριβώσουν την εγκυρότητα της κάρτας. Χωρίς να είμαι λοιπόν σίγουρος, μου έχουν δώσει την εντύπωση ότι πλέον κάνουν ηλεκτρονική εξακρίβωση της κάρτας με έμμεσο τρόπο, καλώντας τη συνεργαζόμενη τράπεζα. Δυστυχώς η διαδικασία αυτή συνέβη μπροστά μου με χρήση ανάγλυφης πιστωτικής κάρτας (δεν αξιοποιήθηκε όμως το ανάφλυφό της), οπότε έχω ενδοιασμούς για τη χρήση της με "electronic use only" κάρτα.



Η χρεωστική της eurobank μπορεί τελικά να χρησιμοποιηθεί για αγορές online; Αναφέρθηκε ότι επειδή είναι maestro δεν γίνεται δεκτή για αγορές στο διαδίκτυο.:hmm:
Υπάρχει μία βασική αρχή: Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου, στις επιχειρήσεις που δηλώνουν ότι δέχονται τη συγκεκριμένη εταιρεία έκδοσης καρτών. Επομένως πριν αγοράσεις κάτι, κοιτάς στο μαγαζί (ή ρωτάς) αν έχει σήμα VISA, MasterCard, Maestro, Amex, Diners Club, Solo, Switch κλπ. Κάθε ιστοσελίδα που δέχεται ηλεκτρονικές πληρωμές έχει ένα link στο οποίο αναγράφει τις υποστηριζόμενες κάρτες.

Αυτή την εποχή το PayPal δεν υποστηρίζει τη Maestro (https://www.paypal.com/helpcenter/main.jsp;jsessionid=J9PTNpy6hvJtx24Vpln1Jn4NbWRrTLLLJzccLpB1hSyTkvQpVNrF%21-685170754?locale=en_US&_dyncharset=UTF-8&countrycode=GR&cmd=_help&serverInstance=9004&t=solutionTab&ft=browseTab&ps=solutionPanels&solutionTopic=800046&solutionId=13003&isSrch=Yes) (Euroline). Κατά συνέπεια, είτε αλλάζεις κάρτα, είτε επικοινωνείς με τη Eurobank/Maestro και το PayPal για να τους πείσεις ότι έχουν να κερδίσουν από τη συνεργασία μεταξύ τους, αν έχεις υπομονή και θέλεις οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις τη συγκεκριμένη κάρτα. Για το PayPal συγκεκριμένα σου απάντησε ο ariadgr, μη γενικεύεις την κατάσταση. Η Euroline έχει γενικά καλή αποδοχή στην Ελλάδα, ενώ και η Maestro γενικότερα έχει ικανοποιητικό πλήθος συνεργασιών. Απλά Visa και MasterCard είναι μακράν ό,τι καλύτερο (= ευρέως αποδεκτό) για την Ευρώπη.

Ορίστε (https://www.paypal.com/helpcenter/main.jsp;jsessionid=J9PTNpy6hvJtx24Vpln1Jn4NbWRrTLLLJzccLpB1hSyTkvQpVNrF%21-685170754?locale=en_US&_dyncharset=UTF-8&countrycode=GR&cmd=_help&serverInstance=9004&t=solutionTab&ft=browseTab&ps=solutionPanels&solutionTopic=800046&solutionId=12603&isSrch=Yes) η τεκμηρίωση της προσωρινής χρέωσης που τρόμαξε το φίλο σου.

AgentWolf
03-05-09, 15:43
Η EuroBank το κακό που έχει είναι ότι είναι συμβατό μόνο με Internet Explorer.
Είμαι υπέρ της Πειραιώς.

sdikr
03-05-09, 16:48
Ακριβώς. Η διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι η συναλλαγή απαιτεί ηλεκτρονική εξακρίβωση της εγκυρότητας της κάρτας και του διαθέσιμου υπολοίπου στο λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη. Ελάχιστα καταστήματα (κυρίως μικρές επιχειρήσεις) έχουν ξεμείνει με off line μηχανήματα αντιγραφής αποτυπώματος κάρτας. Κατά πάσα πιθανότητα δε θα υπάρχει πρόβλημα με τη wincard στη συντριπτική πλειοψηφία των διαδικτυακών και μη επιχειρήσεων.

Η μόνη μου ένσταση πάνω στην απάντηση του sdikr, είναι το γεγονός ότι κάποιες επιχειρήσεις που έχουν τα παλαιά μηχανήματα, δεν τα χρησιμοποιούν πλέον. Έχουν αντικαταστήσει τη διαδικασία με χειρόγραφη αναγραφή των στοιχείων της ανάγλυφης κάρτας σε απόκομμα που υπογράφει ο πελάτης, αφού πρώτα επικοινωνήσουν τηλεφωνικώς με την τράπεζα και εξακριβώσουν την εγκυρότητα της κάρτας. Χωρίς να είμαι λοιπόν σίγουρος, μου έχουν δώσει την εντύπωση ότι πλέον κάνουν ηλεκτρονική εξακρίβωση της κάρτας με έμμεσο τρόπο, καλώντας τη συνεργαζόμενη τράπεζα. Δυστυχώς η διαδικασία αυτή συνέβη μπροστά μου με χρήση ανάγλυφης πιστωτικής κάρτας (δεν αξιοποιήθηκε όμως το ανάφλυφό της), οπότε έχω ενδοιασμούς για τη χρήση της με "electronic use only" κάρτα.



Υπάρχει μία βασική αρχή: Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου, στις επιχειρήσεις που δηλώνουν ότι δέχονται τη συγκεκριμένη εταιρεία έκδοσης καρτών. Επομένως πριν αγοράσεις κάτι, κοιτάς στο μαγαζί (ή ρωτάς) αν έχει σήμα VISA, MasterCard, Maestro, Amex, Diners Club, Solo, Switch κλπ. Κάθε ιστοσελίδα που δέχεται ηλεκτρονικές πληρωμές έχει ένα link στο οποίο αναγράφει τις υποστηριζόμενες κάρτες.


Σχετικά με αυτό, όταν κάποιο κατάστημα πάρει μηχανάκι του δίνουν και τα δύο (χειροκίνητο και ηλεκτρονικό).
Τηλεφωνική έγκριση για να πάρεις είναι δύσκολο και δίνουν μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, και πάλι σε εκείνη την περίπτωση ζητούνε να κάνεις χρήση του ηλεκτρονικού Pos ώστε να περάσει την συναλλαγή

Απο την αλλή υπάρχουν πλέον και τα online (μέσω web) Που μπορεί να περάσει ο εμπόρος τα στοιχεία και να πάρει την εγκρίση

ipo
03-05-09, 16:57
Τηλεφωνική έγκριση για να πάρεις είναι δύσκολο και δίνουν μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, και πάλι σε εκείνη την περίπτωση ζητούνε να κάνεις χρήση του ηλεκτρονικού Pos ώστε να περάσει την συναλλαγή
Δεν έγραψα κάτι υποθετικό. Η συναλλαγή έγινε μπροστά μου. Τους έδωσα πιστωτική κάρτα και η υπάλληλος έκανε τηλεφωνική εξακρίβωση των στοιχείων δίνοντας τον κωδικό αριθμό της επιχείρησης, τον αριθμό της κάρτας (πλήρη στοιχεία κάρτας) και το ποσό πληρωμής. Μόλις έγινε η επιβεβαίωση, απλά με έβαλε να υπογράψω σε απόκομμα όπου είχαν γραφτεί χειροκίνητα τα στοιχεία της κάρτας. Δεν πληκτρολόγησα PIN.

Προσωπικά η διαδικασία αυτή μου έδωσε την εντύπωση απομακρυσμένης (μέσω τηλεφώνου) χρήσης POS.

Doxaios
10-05-09, 12:10
Πείτε μου λίγο ποια τράπεζα βγάζει χρεωστική(χωρίς λογαριασμό στην τράπεζα αλλά με φορτίσεις) και είναι visa για να γίνονται αγορές με paypal?
@ipo είδα στο τόπικ που τα εξηγείς οτι στην euroabank λες οτι είναι visa. Τότε για ποιόν λόγο λέτε εδώ πάνω για maestro κτλ κτλ?

ipo
10-05-09, 12:20
Πείτε μου λίγο ποια τράπεζα βγάζει χρεωστική(χωρίς λογαριασμό στην τράπεζα αλλά με φορτίσεις) και είναι visa για να γίνονται αγορές με paypal?
Αυτό που περιγράφεις στα bold, δεν είναι χρεωστική, αλλά λέγεται προπληρωμένη κάρτα. Από αναφορές στο forum, οι τέσσερις προπληρωμένες κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803) συνεργάζονται με το paypal.

Doxaios
10-05-09, 12:27
Ναι για προπληρωμένες εννοούσα.

adams
14-05-09, 09:54
Eπιτέλους η alpha bank εκτελεί άμεσα τις συναλλαγές και όχι όπως παλιά μετα τις 5 ή 10 το βράδυ.
Φυσικά πλεον δεν υπάρχει η δυνατότητα δέσμευσης ποσού αφού οι συναλλαγές γίνονται σε πραγματικό χρόνο.

gtl
19-05-09, 10:07
H Citibank έβγαλε δύο ανακοινώσεις τελευταία.

Μια στις αρχές Απριλίου, όπου ανέφεραν ότι θα αρχίσουν "σύντομα" την διάθεση της εφαρμογής "citi mobile" και στην Ελλάδα για internet banking μέσω του iphone.

Kαι μια ακόμα στην ιστοσελίδα τους, όπου υπόσχονται πλήρη ανανέωση του συστήματος ebanking (κάτι το οποίο, άλλωστε, το χρειαζόταν...)

Για την ώρα τίποτα από τα δύο δεν έχει συμβεί. Ελπίζω να μην καθυστερήσουν, καθώς -εκτός από το εξαιρετικό citi alerts- οι σχετικές υπηρεσίες της citibank υπολείπονται των άλλων του χώρου...

ipo
22-05-09, 14:16
Αυτή η ATEbank debit έχει γίνει ολόκληρη ιστορία. Απέκτησε πρόσφατα ένας φίλος, με στόχο να κάνει αγορές μέσω internet, όπως άλλωστε τον διαβεβαίωσαν ότι γίνεται από υποκατάστημα της ATEbank. Μάλιστα του ανέφεραν και το site της Easyjet, ώστε να αγοράζει εισιτήρια online. Μου το λέει όλο χαρά και καμάρι: "Έλα ρε Αναξίμανδρε (προσωπικά δεδομένα γαρ), απέκτησα κι εγώ κάρτα για online συναλλαγές."

"Βρε δεν κάνει", του λέω.
"Αφού μου το είπαν δια ζώσης" λέει το παλικάρι.
Κρατάω κι εγώ μία πισινή, μπας και άλλαξε κάτι τις τελευταίες εβδομάδες, παίρνω τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών: "Δεν υποστηρίζει αγορές στο internet η ATEbank VISA debit".

Μόλις το διαπιστώσει στην πράξη το παλικάρι, θα έχει να ακούσει πολλά ο υπάλληλος εργασιών της τράπεζας.

Χιλιοειπωμένο στο νήμα ηθικό δίδαγμα: Εμπιστευόμαστε τις δηλώσεις των εξειδικευμένα ενημερωμένων υπαλλήλων του τηλεφωνικού κέντρου και όχι τους υπαλλήλους εργασιών των υποκαταστημάτων που "κάνουν για όλα και συμφέρουν", αφού πρέπει να εξυπηρετήσουν 10άδες άτομα κάθε ημέρα και να ξέρουν τα πάντα. Είναι ανθρωπίνως αδύνατο να δώσουν σωστή πληροφορία για τα πάντα.

MD1032
22-05-09, 16:46
έφαγε μια μικρή πίκρα ο φίλος σου :p

lewton
22-05-09, 17:09
Ξέρει κανείς πώς μπορώ να μάθω πόσο θα με χρεώσει η τράπεζά μου για την αποστολή χρημάτων από το εξωτερικό με ένδειξη shared και πόσο με ένδειξη BEN;
Έχω 3 λογαριασμούς σε διαφορετικές τράπεζες στην Ελλάδα και θα ήθελα να δω σε ποιόν από τους 3 με συμφέρει να στέλνω χρήματα.

ipo
22-05-09, 17:14
Στην περίπτωση του BEN, η χρέωση έχει να κάνει μόνο με την τράπεζα από την οποία εξέρχεται το έμβασμα (για χώρες ΕΕ). Στη SHA η χρέωση εξαρτάται και από τις δύο τράπεζες. Συνήθως η SHA είναι η οικονομικότερη μέθοδος. Αναφέρομαι πάντα σε εμβάσματα στα οποία καταχωρείς IBAN και BIC για το λογαριασμό αποστολής.

Ο σίγουρος τρόπος ενημέρωσης είναι να καλέσεις το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Εναλλακτικά, ίσως βρεις πληροφορίες στην ιστοσελίδα της τράπεζας ή αφού κάνεις log-in στο e-banking.

Τα εμβάσματα από Discworld έχουν προμήθεια υπέρ των ξωτικών. Ρώτα κανένα δρυΐδη να σου πει πόση είναι. :p

lewton
22-05-09, 19:43
Στην περίπτωση του BEN, η χρέωση έχει να κάνει μόνο με την τράπεζα από την οποία εξέρχεται το έμβασμα (για χώρες ΕΕ). Στη SHA η χρέωση εξαρτάται και από τις δύο τράπεζες. Συνήθως η SHA είναι η οικονομικότερη μέθοδος. Αναφέρομαι πάντα σε εμβάσματα στα οποία καταχωρείς IBAN και BIC για το λογαριασμό αποστολής.


Νόμιζα ότι επειδή στο ΒΕΝ τα έξοδα τα χρεώνεται αποκλειστικά ο παραλήπτης, η δική του τράπεζα ορίζει πόσο θα χρεωθεί. :hmm:

YΓ. Αν η τράπεζά μου στην Ελβετία με χρεώνει 4,5 CHF (~3 €) για έμβασμα με ένδειξη SHA, μάλλον με συμφέρει το SHA από το ΒΕΝ, σωστά;



ΥΓ2. Μην ανησυχείς, δεν στέλνω διαπλανητικά εμβάσματα. Για αυτό άνοιξα γήινο λογαριασμό. :respekt:

ipo
22-05-09, 20:36
Νόμιζα ότι επειδή στο ΒΕΝ τα έξοδα τα χρεώνεται αποκλειστικά ο παραλήπτης, η δική του τράπεζα ορίζει πόσο θα χρεωθεί. :hmm:
BEN έγραφες εσύ, OUR καταλάβαινα εγώ... :oops:. Και οι δύο τράπεζες καθορίζουν το κόστος του BEN. Απλά χρεώνονται στο λογαριασμό προορισμού οι προμήθειες.

lewton
25-05-09, 23:44
Tελικά σύμφωνα με το e-banking μου στη UBS, μπορώ να στείλω ευρώ με SHA από το λογαριασμό μου σε οποιονδήποτε λογαριασμό της Ευρωζώνης με δικά τους έξοδα μόλις 0,30 φράγκα*, επειδή έχει ήδη υλοποιήσει το SEPA (http://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area).
Kρίμα που οι δικές μας θα με χρεώσουν από 2 έως 4 ευρώ..... Αν και θέλω να δω πρώτα την τελική χρέωση στο e-banking μου πριν χαρώ.

*Χάνω και στη μετατροπή συναλλάγματος αλλά αυτό ήταν ούτως ή άλλως αναπόφευκτο.

lewton
16-06-09, 23:59
Έχει κάνει κανείς πρόσφατα αποστολή χρηματών από εξωτερικό προς λογαριασμό στη Eurobank;
Έχετε πρόχειρο το BIC;

ariadgr
17-06-09, 00:00
Έχει κάνει κανείς πρόσφατα αποστολή χρηματών από εξωτερικό προς λογαριασμό στη Eurobank;
Έχετε πρόχειρο το BIC;

EFGBGRAA

lewton
17-06-09, 00:49
EFGBGRAA
:oneup:

blade_
17-06-09, 01:16
εδω κ 2 χρονια eurobank πολυ ευχαριστημενος...

σε αντιθεση με τα υποκαταστηματα τους που σε τρωει η μαρμαγκα μεχρι να εξυπηρετηθεις...

Khaos Sektor
17-06-09, 18:14
Εχει καποιο προβλημα το site της eurobank και συγκεκριμενα ο τομεας με τις on line αιτησεις;

ariadgr
19-06-09, 01:08
Εχει καποιο προβλημα το site της eurobank και συγκεκριμενα ο τομεας με τις on line αιτησεις;

Τι πρόβλημα;

lewton
19-06-09, 15:36
Tελικά σύμφωνα με το e-banking μου στη UBS, μπορώ να στείλω ευρώ με SHA από το λογαριασμό μου σε οποιονδήποτε λογαριασμό της Ευρωζώνης με δικά τους έξοδα μόλις 0,30 φράγκα*, επειδή έχει ήδη υλοποιήσει το SEPA (http://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area).
Kρίμα που οι δικές μας θα με χρεώσουν από 2 έως 4 ευρώ..... Αν και θέλω να δω πρώτα την τελική χρέωση στο e-banking μου πριν χαρώ.

*Χάνω και στη μετατροπή συναλλάγματος αλλά αυτό ήταν ούτως ή άλλως αναπόφευκτο.


Επανέρχομαι στο θέμα SEPA, μιας και η Eurobank δε με χρέωσε για λήψη ευρώ από το εξωτερικό. :shock:
Δηλαδή έστειλα ευρώ από το λογαριασμό μου στη UBS στην Ελβετία, η UBS με χρέωσε μόλις 30 cents του ελβετικού γράγκου και η Eurobank δε με χρέωσε τίποτα. :hmm:
Έχασα μόνο στη μετατροπή συναλλάγματος επειδή είμαστε εκτός Ευρωζώνης.

Δεν ξέρω αν παίζει να με χρεώσουν εκ των υστέρων τα 2 ευρώ που αναφέρει ο τιμοκατάλογός τους. Αν συμβεί αυτό, θα κάνω νέο post για κράξιμο. :lol:
Η Αγροτική πάντως με χρέωσε κανονικά τα 3 ευρώ πριν 2 εβδομάδες για την ίδια δουλειά (SEPA payment). H EE αν δε κάνω λάθος έχει δώσει τελική προθεσμία ως το τέλος του 2011 για να εφαρμόζουν όλες οι τράπεζες το SEPA.

dogganos
19-06-09, 18:59
Σαν χρήστης διαφόρων webBankings δίνω:

Συγχαρητήρια στην Πειραιώς
Ενα μπράβο στην Eurobank

Mια μούτζα στην Εθνική
Και άλλη μια στην Εμπορική

3lbereth
19-06-09, 20:56
Αρκετά πρακτικό της Εμπορικής. Έχει πολλές διευκολύνσεις και μπορείς να διαχειριστείς τα πάντα χωρίς να καλείς το CC. Αυτο που είναι μείον, είναι οτι όταν επιλέξεις μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου δεν υπάρχει drop-down list με τους λογαρισμούς που έχεις δηλώσει. Πχ, για να εξοφλήσω τη Vodafone, πρέπει να πάω στις "Υπηρεσίες", να κοπιάρω το λογαριασμό της και μετά να τον αντιγράψω στις πληρωμές.
Α! τι είδα και φρίκαρα: Για να γλυτώσω τις ουρές στα γκισέ, θέλησα να μεταφέρω ένα ποσό από το λογαριασμό μου στην Εμπορική στο λογαριασμό μου στην Εθνική και η προμήθεια είναι 6+1 ευρώ!!! Sorry, αλλά με συμφέρει περισσότερο να περάσω από την τράπεζα...
BTW, η Πειραιώς με χρέωσε μόλις 30 λεπτά για έμβασμα σε τράπεζα εσωτερικού.
Έχουν ξεφύγει εκεί στην Εμπορική...

lewton
29-06-09, 19:03
Επανέρχομαι στο θέμα SEPA, μιας και η Eurobank δε με χρέωσε για λήψη ευρώ από το εξωτερικό. :shock:
Δηλαδή έστειλα ευρώ από το λογαριασμό μου στη UBS στην Ελβετία, η UBS με χρέωσε μόλις 30 cents του ελβετικού γράγκου και η Eurobank δε με χρέωσε τίποτα. :hmm:
Έχασα μόνο στη μετατροπή συναλλάγματος επειδή είμαστε εκτός Ευρωζώνης.

Δεν ξέρω αν παίζει να με χρεώσουν εκ των υστέρων τα 2 ευρώ που αναφέρει ο τιμοκατάλογός τους. Αν συμβεί αυτό, θα κάνω νέο post για κράξιμο. :lol:
Η Αγροτική πάντως με χρέωσε κανονικά τα 3 ευρώ πριν 2 εβδομάδες για την ίδια δουλειά (SEPA payment). H EE αν δε κάνω λάθος έχει δώσει τελική προθεσμία ως το τέλος του 2011 για να εφαρμόζουν όλες οι τράπεζες το SEPA.

10 ημέρες μετά η Eurobank δε με έχει ακόμα χρεώσει για την αποστολή μετρητών από την Ελβετία, επομένως υποθέτω ότι έχουν υλοποιήσει το SEPA αλλά ξέχασαν να το αναφέρουν στον τιμοκατάλογό τους. :respekt: :lol:

Doxaios
10-07-09, 11:11
Θέλω να πάρω το 4ψήφιο νούμερο που έχει το paypal κατα την εγγραφή που πρέπει να το γράψεις για να σου δώσει πίσω το 1,5 ευρώ. Αν πάρω την πειραιώς θα μπορέσει να μου το πεί?

ariadgr
10-07-09, 11:20
Θέλω να πάρω το 4ψήφιο νούμερο που έχει το paypal κατα την εγγραφή που πρέπει να το γράψεις για να σου δώσει πίσω το 1,5 ευρώ. Αν πάρω την πειραιώς θα μπορέσει να μου το πεί?

Γιατί δεν δοκιμάζεις; :hmm:

DimitrisH
10-07-09, 14:06
Θέλω να πάρω το 4ψήφιο νούμερο που έχει το paypal κατα την εγγραφή που πρέπει να το γράψεις για να σου δώσει πίσω το 1,5 ευρώ. Αν πάρω την πειραιώς θα μπορέσει να μου το πεί?

Φυσικά μπορείς, αλλά σε 3-4 μέρες από την εγγραφή σου στο Paypal.
Το ξέρω και για την Πειραιώς (debit card), Κύπρου (prepaid & debit),
HSBC (credit), και από Eurobank (credit φίλου).

Οι τράπεζες είναι ενήμερες τι είναι το Paypal, και σχετικά με το 4ψήφιο.

Το 1.5 ευρώ θα σου φανεί στο account σου, και σε συμφέρει να ψωνίσεις κάτι
για να το πατσίσει. Π.χ. αν αγοράσεις κάτι, αξίας 5 ευρώ, θα πάρει το 1,5 από
το account του Paypal, και θα χρεώσει την κάρτα σου άλλα 3,5 ευρώ.

Δεν νομίζω να σε συμφέρει να το μεταφέρεις στην κάρτα σου, ίσως ζητάει
προμήθεια. Ξέρει κανείς; Απο μια αγορά που έκανα απο Ebay Αγγλίας, για
μια Gigabyte Nvidia 6600, είχα δώσει νομίζω 35 ευρώ, και πήρε προμήθεια
απο τον άλλο 1 ευρώ, για να μεταφέρει τα χρήματα στον λογαριασμό του.
Ισως να μην είχε personal account, αλλά premier ή business.

Doxaios
10-07-09, 16:31
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι λές...Επειδή έβαλα μια νέα κάρτα το paypal χρέωσε 1,5 ευρώ που απότι διάβασα σε αυτά που έλεγε με το που βάλω το νούμερο στο επιστρέφει και thats it. Από κει και πέρα δεν διάβασα να παίζει κάτι άλλο...Κανονικά αγορές, δεν είδα κάτι για προμήθειες κτλ.

DimitrisH
10-07-09, 17:38
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι λές...Επειδή έβαλα μια νέα κάρτα το paypal χρέωσε 1,5 ευρώ που απότι διάβασα σε αυτά που έλεγε με το που βάλω το νούμερο στο επιστρέφει και thats it. Από κει και πέρα δεν διάβασα να παίζει κάτι άλλο...Κανονικά αγορές, δεν είδα κάτι για προμήθειες κτλ.

Ναι, σε 4 μέρες απο την εγγραφή σου στο Paypal, πάρε την Πειραιώς
και θα στο δώσουν.

Τώρα ανάλογα με το τι account έχεις, (personal, premier, business) το paypal σε
χρεώνει προμήθειες. Π.χ. όταν πας να βάλεις χρήματα απο το Paypal στην κάρτα
σου. Εγώ μόνο στέλνω, η περίπτωση που λέω παραπάνω αφορά έναν Άγγλο που
για να πάρει τα λεφτά που του έστειλα, το paypal τον χρέωσε 1 ευρώ.

Αυτό που λέω είναι, για να μεταφέρεις το 1.5 ευρώ πίσω στην κάρτα σου, δεν
ξέρω αν θα σε χρεώσει κάτι. Οπότε κάνε μια αγορά π.χ. ας πούμε 5 ευρώ, αλλά
η κάρτα σου θα χρεωθεί 3.5 ευρώ, και το 1.5 θα το τραβήξει αυτόματα απο τον
λογαριασμό σου (αυτό που θα σου επιστρέψει το paypal, επιβεβαιώνοντας την
κάρτα σου).

IneL
12-07-09, 01:57
Ρε παιδιά η Eurobank χρεώνει για λήψη εμβάσματος απο άλλη τράπεζα του εσωτερικού?? Υπάρχει κάπου τιμοκατάλογος που να δείχνει τις χρεώσεις για λήψη χρημάτων?

Έστειλα ενα μικρό ποσό μέσω ιντερνετ απο Πειραιώς σε λογαριασμό Eurobank και η Eurobank χρέωσε 3 ευρώ !!! Αν ειναι δυνατον...

ipo
12-07-09, 02:04
Ρε παιδιά η Eurobank χρεώνει για λήψη εμβάσματος απο άλλη τράπεζα του εσωτερικού?? Υπάρχει κάπου τιμοκατάλογος που να δείχνει τις χρεώσεις για λήψη χρημάτων?

Έστειλα ενα μικρό ποσό μέσω ιντερνετ απο Πειραιώς σε λογαριασμό Eurobank και η Eurobank χρέωσε 3 ευρώ !!! Αν ειναι δυνατον...
Μήπως έδωσες εντολή να χρεωθούν όλα τα έξοδα από τον παραλήπτη των χρημάτων;

3lbereth
12-07-09, 02:06
Άν στα έξοδα τραπέζας επέλεξες OUR, τότε χρεώθηκες εσύ το σύνολο της μεταφοράς - δηλ. την προμήθεια της Πειραιώς συν της Eurobank.
Στο SHA[shared] θα πλήρωνες τα δικά σου (αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι 0,30) και ο δικαιούχος της δικής του τράπεζας.
Στο ΒΕΝ[beneficiary] θα τα πληρώσει όλα ο άλλος.

ipo
12-07-09, 03:09
Άν στα έξοδα τραπέζας επέλεξες OUR, τότε χρεώθηκες εσύ το σύνολο της μεταφοράς - δηλ. την προμήθεια της Πειραιώς συν της Eurobank.
Στο SHA[shared] θα πλήρωνες τα δικά σου (αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι 0,30) και ο δικαιούχος της δικής του τράπεζας.
Στο ΒΕΝ[beneficiary] θα τα πληρώσει όλα ο άλλος.
Σωστά όλα αυτά, αλλά πρέπει να επισημάνουμε ότι το συνολικό κόστος κάποιες φορές διαφέρει, ανάλογα το ποιος εξοφλεί το πόσο και ποιες είναι οι δύο τράπεζες.

Δηλαδή σαν STP (straight through process) η οποία έχει και το minimum της χρέωσης (0,3-0,5€ για το εξερχόμενο έμβασμα και 1,2€ για το εισερχόμενο, ήτοι 1,5€ συνολική χρέωση) οι περισσότερες τράπεζες θεωρούν το SHA. Στις OUR και BEN μερικές φορές εφαρμόζουν διαφορετική τιμολόγηση και τότε το κόστος ανεβαίνει σημαντικά. Προσθέτουν τα λεγόμενα "έξοδα ένδειξης OUR ή ΒΕΝ", αφού μπαίνει το αντίστοιχο tag στην εντολή εμβάσματος, ώστε να ξέρει η τράπεζα του παραλήπτει αν θα χρεώσει και πόσο. Στο default SHA, δε μπαίνει tag, αφού η κάθε τράπεζα χρεώνει μόνο τα δικά της, τα οποία βεβαίως γνωρίζει (αφού είναι δική της πολιτική) και άρα δε χρειάζεται κάποιο επιπλέον στοιχείο στην επικοινωνία (η αποστολή του οποίου είναι στη διακριτική της ευχέρια να το χρεώσει ή όχι).

H eurobank είναι γνωστή για τις "ιδιαίτερες" τιμολογήσεις τις στα εμβάσματα, αν κανείς δεν επιλέξει SHA, όπως μπορείς να δεις και στο link:
Τι εστί Iban, Bic, Our, Sha, Ben. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=153326)
Ενδεχομένως να κάνει το ίδιο και για τα εισερχόμενα εμβάσματα με κάποια ένδειξη διαφορετική του SHA. Υπάρχουν π.χ. σε κάποιες τράπεζες τα "Έξοδα ένδειξης OUR" (π.χ. 1,2€). Αν λοιπόν η συναλλαγή STP που κάνεις κοστίζει 0,3 € (εξερχόμενο έμβασμα από Πειραιώς από λογαριασμό ιδιώτη) + 1,15 € (εισερχόμενο στη Eurobank), προσθέσεις και έξοδα κάποιας ένδειξης διαφορετικής του SHA, πας εύκολα στα 2,65€.

Επομένως, αν δε γνωρίζουμε ακριβώς τι χρεώνουν οι τράπεζες (αν χρεώνουν οι συγκεκριμένες) για ενδείξεις διαφορετικές της default SHA, προτιμούμε τη SHA. Το κακό είναι ότι για πληρωμές προϊόντων και υπηρεσιών, ο παραλήπτης περιμένει το ποσό στο ακέραιο, οπότε ο εντολέας κατά κανόνα επιλέγει OUR και χρεώνεται ενδεχόμενα τέλη ένδειξης OUR. Η λύση σε αυτές τις περιπτώσεις, είναι να ρωτήσει τον παραλήπτει, πόσα χρήματα τον χρεώνει η τράπεζά του για το εισερχόμενο έμβασμα (1-2 ευρώ συνήθως) και να τα προσθέσει στο ποσό της εντολής, διατηρώντας παράλληλα τη, συμφέρουσα οικονομικά, ένδειξη SHA.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 57 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Γενικά δε βρίσκει από όλες τις τράπεζες αναρτημένους πίνακες τιμολόγησης στο διαδίκτυο και θέλει ψάξιμο (ή τηλεφώνημα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών). Η attica bank όμως μας σκέφτεται (:p) και δίνει την ακόλουθη πληροφορία, αν κάνεις scroll down μέχρι το τέλος στον πίνακα τιμολόγησης (http://www.atticabank.gr/media/vasikoi_oroi_synallagon/3556.pdf) (μάλλον είναι παλιός και υπάρχει και πιο νέος).


Σημειώσεις:
1) ...
2) Τα συμφωνημένα διμερώς με τις Ελληνικές Τράπεζες Διατραπεζικά έξοδα που εισπράττονται για τρόπο χρέωσης εξόδων OUR, έχουν ως εξής: € 0,80 – € 1,20 για ποσό εντολής έως €12.500, € 2,00 - € 4,00 για ποσό εντολής από € 12.500,01 – 50.000, & € 5,00 - € 20,00 για ποσό εντολής από € 50.000,01 και άνω.
3) Τα συμφωνημένα διμερώς με τις Ελληνικές Τράπεζες Διατραπεζικά έξοδα που εισπράττονται, έχουν ως εξής: € 10,00 - € 20,00 ανά εντολή.
Αν διαβάσεις τις τελευταίες γραμμές του πίνακα, θα δεις ότι η περίπτωση (3) αφορά το BEN.

Οπότε, αν δεν επιλέξεις SHA, είσαι στο έλεος της ιδιαίτερης τιμολογιακής πολιτικής κάθε τράπεζας.

Tsour_ee
12-07-09, 10:44
Θέλω να πάρω το 4ψήφιο νούμερο που έχει το paypal κατα την εγγραφή που πρέπει να το γράψεις για να σου δώσει πίσω το 1,5 ευρώ. Αν πάρω την πειραιώς θα μπορέσει να μου το πεί?

Ναι σίγουρα θα μπορούν να στο πουν,τουλάχιστον με την Εθνική μου το είπανε όταν το ζήτησα για την εγγραφή.

IneL
12-07-09, 15:09
Μήπως έδωσες εντολή να χρεωθούν όλα τα έξοδα από τον παραλήπτη των χρημάτων;

Επέλεξα την ένδειξη 'SHA' που είναι και η επιλογή που χρησιμοποιούσα πάντα οταν εστελνα χρήματα και σε τράπεζες στην Ευρωπαική ενωση και ΠΟΤΕ δεν είχαν χρεώσει τον παραλήπτη με κάποιο ποσό.

Με την Eurobank όμως χρέωσε τον παραλήπτη 3 ευρω για αποστολή χρημάτων αξίας μόνο ....10 ευρω! (εμένα με χρέωσε 0,30ευρω η τράπεζα μου).

ipo
12-07-09, 15:16
Επέλεξα την ένδειξη 'SHA' που είναι και η επιλογή που χρησιμοποιούσα πάντα οταν εστελνα χρήματα και σε τράπεζες στην Ευρωπαική ενωση και ΠΟΤΕ δεν είχαν χρεώσει τον παραλήπτη με κάποιο ποσό.

Με την Eurobank όμως χρέωσε τον παραλήπτη 3 ευρω για αποστολή χρημάτων αξίας μόνο ....10 ευρω! (εμένα με χρέωσε 0,30ευρω η τράπεζα μου).
Έκανες λοιπόν την καλύτερη και ασφαλέστερη επιλογή. :hmm:

Μήπως ο παραλήπτης χρωστούσε χρήματα στην τράπεζα, υπό τη μορφή προμήθειας "λόγω αδράνειας λογαριασμού", "λόγω χαμηλού υπολοίπου", κλπ και είχε προηγουμένως μηδενικό ή πολύ χαμηλό υπόλοιπο, ώστε να γίνει η σχετική παρακράτηση; Μήπως διατηρούσε το συγκεκριμένο λογαριασμό σε διαφορετικό νόμισμα και χρεώθηκε τέλη μετατροπής συναλλάγματος;

Κάθε χρέωση, έχει κάποιο κωδικό αιτιολογίας. Καλό είναι να ρωτήσει ο παραλήπτης, ώστε να λυθεί το μυστήριο. Μου έχει κινήσει κι εμένα την περιέργεια.

IneL
13-07-09, 21:13
Επικοινώνησα με την τράπεζα Eurobank τηλεφωνικώς και μου είπαν οτι η χρέωση για λήψη εμβάσματος απο αλλη τράπεζα του Εσωτερικού είναι 3 ευρω για λήψη ποσού εως 12500ευρώ.

Αντε βγάλε τωρα ακρη..

ipo
13-07-09, 21:46
Επικοινώνησα με την τράπεζα Eurobank τηλεφωνικώς και μου είπαν οτι η χρέωση για λήψη εμβάσματος απο αλλη τράπεζα του Εσωτερικού είναι 3 ευρω για λήψη ποσού εως 12500ευρώ.
:shock::shock::shock::shock:

Στο φύλλο εμβάσματα (http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/deps-epitokia-sygkentrotika.xls) στο κελί Η21 παρατηρώ ότι για STP έμβασμα η προμήθεια είναι 2 ευρώ και όχι 3. Το αρχείο έχει ημερομηνία δημιουργίας 10/7/2009, δεν ξέρω βέβαια πότε ενημερώθηκε.

Πάντως βλέπω ότι τα πράγματα είναι ρευστά και υπόκεινται σε διμερείς συμφωνίες:
http://www.alphabank.gr/files/personalbanking/OUR_Individuals_GR.pdf
Στο παραπάνω link μπορείς να δεις καλές τιμές για STP OUR.

IneL
14-07-09, 00:35
:shock::shock::shock::shock:

Στο φύλλο εμβάσματα (http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/deps-epitokia-sygkentrotika.xls) στο κελί Η21 παρατηρώ ότι για STP έμβασμα η προμήθεια είναι 2 ευρώ και όχι 3. Το αρχείο έχει ημερομηνία δημιουργίας 10/7/2009, δεν ξέρω βέβαια πότε ενημερώθηκε.

Πάντως βλέπω ότι τα πράγματα είναι ρευστά και υπόκεινται σε διμερείς συμφωνίες:
http://www.alphabank.gr/files/personalbanking/OUR_Individuals_GR.pdf
Στο παραπάνω link μπορείς να δεις καλές τιμές για STP OUR.


Στην αρχή που ρώτησα μου είπε οτι είναι 2 ευρω η χρέωση του παραλήπτη, μετά οταν της είπα την περίπτωση μου οπου χρεώθηκε 3 ευρώ με εβαλε λίγο στην αναμονή για να παει να ρωτήσει και οταν επέστρεψε είπε οτι απο τέλος Ιουνίου (απο 29/6 νομίζω) η χρέωση έγινε 3 ευρώ...

ipo
14-07-09, 00:47
Στην αρχή που ρώτησα μου είπε οτι είναι 2 ευρω η χρέωση του παραλήπτη, μετά οταν της είπα την περίπτωση μου οπου χρεώθηκε 3 ευρώ με εβαλε λίγο στην αναμονή για να παει να ρωτήσει και οταν επέστρεψε είπε οτι απο τέλος Ιουνίου (απο 29/6 νομίζω) η χρέωση έγινε 3 ευρώ...
Μάλιστα. Εγώ να φανταστείς είχα μείνει στο 1,2€ που ήταν επί καιρό για πολλές τράπεζες.

manolstuff
14-07-09, 22:34
χρησιμοποιώ εθνική,έκανε πρόσφατα Update και είναι πολύ εύκολο και λειτουργικό στη χρήση το περιβάλλον διαχείρισης

το μόνο κακό με την Εθνική είναι οι χρεώσεις της στις υπηρεσίες μεταφοράς, λήψης επιταγών κλπ που με κάνουν να μην την προτιμώ

ένα μπράβο στo easypay της winbank, αν και δεν έχω λογαριασμό στην τράπεζα, το χρησιμοποιώ για να πληρώνω όλους τους λογαριασμούς. κρίμα που οι ΔΕΚΟ σε χρεώνουν εξτρα, σε αντίθεση με όλες τις άλλες εταιρείες...

arial
18-07-09, 22:34
Μου στειλανε ενα e-mail απο την Εθνικη Τραπεζα , οτι για να σιγουρεψω τον λογαριασμο μου θα πρεπει να πατησω σε ενα λινκ... εγω δεν εχω πατησει ακομα.

Αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι το εμαιλ ειναι απο nbg.com . Το λινκ της Εθνικης Τραπεζας ειναι nbg.gr .

Να υποθεσω πως θελανε να μου κλεψουν το account?

nnn
18-07-09, 22:42
Μου στειλανε ενα e-mail απο την Εθνικη Τραπεζα , οτι για να σιγουρεψω τον λογαριασμο μου θα πρεπει να πατησω σε ενα λινκ... εγω δεν εχω πατησει ακομα.

Αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι το εμαιλ ειναι απο nbg.com . Το λινκ της Εθνικης Τραπεζας ειναι nbg.gr .

Να υποθεσω πως θελανε να μου κλεψουν το account?
Δεν μου στέλνεις εμένα το account καλύτερα :twisted: ?
Διέγραψε άμεσα το email και μην πατήσεις τίποτα ;)

arial
18-07-09, 22:45
Βασικα φαινοταν σαν να ειναι σταλμενο απο την Εθνικη Τραπεζα, στα ελληνικα, με το λογοτυπο της Εθνικης Τραπεζας...

Και μαλιστα μου στειλανε 2 εμαιλ, το δευτερο λεει οτι μου εχουν κανει suspend το account μου και για να το ενεργοποιησω πρεπει να πατησω παλι σε ενα link...

Τι στο καλο πως μαθανε οτι εχω i-banking απο την Εθνικη Τραπεζα :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.