PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230

karavagos
18-07-09, 22:47
Εγώ πάντα δίνω τα στοιχεία μου σε παρόμοιες περιπτώσεις (και χρησιμοποιώ τον chrome για πιο σιγουριά). Απλά αυτός που θα τα "διαβάσει", θα φρίξει λίγο :twisted:

arial
18-07-09, 22:48
Ωχ τι στοιχεια? Να ξερω και εγω σε αναλογη περιπτωση :p

nnn
18-07-09, 22:50
Εγώ πάντα δίνω τα στοιχεία μου σε παρόμοιες περιπτώσεις (και χρησιμοποιώ τον chrome για πιο σιγουριά). Απλά αυτός που θα τα "διαβάσει", θα φρίξει λίγο :twisted:

:lol:

arial στο tab ασφάλεια
https://www.nbg.gr/wps/portal/LoginPageMap?loginPage=true#

arial
18-07-09, 22:54
Xμμμ....

Το λινκ ομως που θα πατησω ειναι της μορφης...

https://www.nbg.gr/wps/portal/

(Δεν το δινω ολο για να μη το πατησει κανεις :p )

ipo
19-07-09, 01:12
Εγώ πάντα δίνω τα στοιχεία μου σε παρόμοιες περιπτώσεις (και χρησιμοποιώ τον chrome για πιο σιγουριά). Απλά αυτός που θα τα "διαβάσει", θα φρίξει λίγο :twisted:
Υπάρχει περίπτωση το link που σου στέλνουν να έχει και ξεχωριστή μεταβλητή ανά e-mail address, οπότε μπορεί να μη σου κλέψουν χρήματα, αλλά να διαπιστώσουν ότι η διεύθυνσή σου είναι ενεργή και να σε πήξουν στα spam. :hmm:

Έλαβα χτες ένα phishing mail για τα στοιχεία του facebook. Δε μου είχε ξαναέρθει τέτοιο και μάλιστα το link φαινόταν από το facebook.com domain. Το έκανα και paste στο notepad μήπως το εμφανίζει διαφορετικά ο e-mail client, όπως γινόταν στο παρελθόν, αλλά φαινόταν εντάξει. Ακόμα απορώ για το τρόπο λειτουργίας του.

karavagos
19-07-09, 01:55
Υπάρχει περίπτωση το link που σου στέλνουν να έχει και ξεχωριστή μεταβλητή ανά e-mail address, οπότε μπορεί να μη σου κλέψουν χρήματα, αλλά να διαπιστώσουν ότι η διεύθυνσή σου είναι ενεργή και να σε πήξουν στα spam. :hmm:

Αυτό ήδη γίνεται (σε κάποια non-work emails) :p
Πάντως η πλειοψηφία των phishing emails σε οδηγεί απλά σε κάποιο site. Ο έλεγχος για ενεργό email γίνεται με πιο ύπουλους τρόπους.

nibakou
19-07-09, 11:50
εγώ έχω την eurobank, ξεκίνησα για μια προπληρωμένη κάρτα για αγορές από το e-bay και μου έφτιαξαν επίσης και ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου ( μην χάσουν), μου έδωσαν και τους κωδικούς μου για το e-banking και όλα αυτά σε λιγότερο από 20 λεπτά, οπότε μια χαρά.
μερικές φορές το site της βγαίνει off για εργασίες αλλά εντάξει....

Dimitris_80
19-07-09, 17:46
Τι άθλιο ebanking αυτή η Αγροτική; :down: Θα βελτιωθεί άραγε;

Γνωρίζει κανείς τι προμήθεια πληρώνει κάποιος στην αγροτική για μεταφορά ποσού άνω των 10.000€ σε λογαριασμό άλλης ελληνικής τράπεζας;

antoine
19-07-09, 18:07
Άρχισε και η Πειραιώς να αναβαθμίζει το e-banking της.

Πλέον χρησιμοποιεί σε κάποια σημεία AJAX και εν φεύγει σιγά σιγά από τις ASP και μεταφέρει τις σελίδες σε ASP.NET. Βέβαια τα πιο πολλά είναι aspx container σελίδες που φορτώνουν παλιές asp. Αλλά φαντάζομαι ότι η μετάβαση θα γίνει σιγά σιγά.

Πάντως υπάρχουν κολλήματα από ότι παρατήρησα. Την Τετάρτη ενώ το είχαν γυρίσει σε ASP.NET δεν μπορούσα να δω τις κινήσεις του λογ/μου μου, κολλούσαν τα πάντα. Μετά από 1 ώρα το γύρισαν στο παλιό.

Το layout σε γενικές γραμμές πάντως δεν άλλαξε.

MD1032
20-07-09, 12:33
Τι άθλιο ebanking αυτή η Αγροτική; :down: Θα βελτιωθεί άραγε;

Γνωρίζει κανείς τι προμήθεια πληρώνει κάποιος στην αγροτική για μεταφορά ποσού άνω των 10.000€ σε λογαριασμό άλλης ελληνικής τράπεζας;

http://www.atebank.gr/ATEbank/WebBanking/Retail/services/timologioYphresion.htm

Hook
31-07-09, 15:57
Μολις σημερα απεκτησα και γω το Winbank της Πειραιως και πραγματικα ενθουσιαστηκα.. Απο την αλλη νιωθω ηλιθιος που τοσο καιρο το αφηνα και δεν χρησιμοποιουσα την υπηρεσια.. Εκανα και μια μεταφορα 10 ευρω απο τον ενα λογαριασμο στον αλλο για δοκιμη και ειναι πανευκολο και χρησιμο.. Εχω την εντυπωση οτι θα κανω πολυ καιρο να στηθω στην ουρα ξανα.. :-D

Doxaios
31-07-09, 16:03
Το 5ευρω τσιγγουνεύομαι εγώ...

ipo
31-07-09, 16:09
Το 5ευρω τσιγγουνεύομαι εγώ...
Μία φορά τα δίνεις και ξεμπερδεύεις. Αλλά σε καταλαβαίνω.

Πάντως η συγκεκριμένη πολιτική της τράπεζας δε με βρίσκει σύμφωνο. Αντί να σε κάνει να δοκιμάσεις το e-banking και να σε τιμολογήσει βάσει χρήσης (προμήθειες στα εμβάσματα), εισάγει έξοδα εγγραφής/ενεργοποίησης τα οποία είναι λογικό να σε αποθαρρύνουν.

Σίγουρα από κάπου πρέπει να βγάλουν και οι τράπεζες για την υπηρεσία που παρέχουν, αλλά δεν είναι ό,τι καλύτερο να βάλουν να πληρώσεις πριν δεις τα οφέλη της υπηρεσίας στην πράξη. Αυτή η πολιτική θα ταίριαζε καλύτερα σε μία ψηφιακά ενεργή χώρα που το e-banking ήταν δεδομένο και όχι σε μία ψηφιακά ανερχόμενη χώρα, όπως η Ελλάδα.

Για τις πιστωτικές κάρτες (αν κι εκεί τα οικονομία οφέλη για την τράπεζα είναι μεγάλα), συχνά κάνουν δώρο ταξίδια, τηλέφωνα, καφετιέρες, ενώ η τάση είναι να καταργούν τις συνδρομές. Δε σου λένε "δώσε 5 ευρώ και πάρε κάρτα". Η πληρωμή έχει συνδυαστεί με αγορά προϊόντος στο μυαλό του καταναλωτή, όχι με παροχή υπηρεσίας. Οι υπηρεσίες χρεώνονται βάση χρήσης, γι' αυτό και ο κόσμος αντιδρά στα τέλη ενεργοποίησης και στα πάγια (που δε συμπεριλαμβάνουν κόστος χρήσης).

Πριν από 7 χρόνια που είχα πάει να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό στη Γερμανία, μου πρότεινε ο υπάλληλος που μου άνοιξε το λογαριασμό, να ενεργοποιήσει το e-banking (δωρεάν φυσικά), αναφέροντάς μου τα οφέλη. :oneup:

Hook
31-07-09, 16:49
Σωστος ο ipo.. Αφου ομως ειναι 5 ευρω στην αρχη και ξεμπερδευεις, χαλαλι τους.. Ελπιζω μελλοντικα να προσφερεται δωρεαν, οπως θα επρεπε να ειναι..

karavagos
31-07-09, 17:50
Πάντως η συγκεκριμένη πολιτική της τράπεζας δε με βρίσκει σύμφωνο. Αντί να σε κάνει να δοκιμάσεις το e-banking και να σε τιμολογήσει βάσει χρήσης (προμήθειες στα εμβάσματα), εισάγει έξοδα εγγραφής/ενεργοποίησης τα οποία είναι λογικό να σε αποθαρρύνουν.



Τι μπορώ να κάνω μέσω του winbank internet Demo;

Μέσω του winbank internet demo μπορείτε να πλοηγηθείτε στις περισσότερες υπηρεσίες που διαθέτουμε online και να εκτελέσετε δοκιμαστικά όποια συναλλαγή επιθυμείτε. Συνεπώς χωρίς καμία δέσμευση ή χρέωση, σάς δίνουμε την ευκαιρία να διαπιστώστε και μόνοι σας πόσο εύκολα, γρήγορα και με ασφάλεια μπορείτε να εκτελέσετε τις τραπεζικές και χρηματιστηριακές σας συναλλαγές μέσω της υπηρεσίας winbank internet.

Πώς μπορώ να δοκιμάσω την υπηρεσία;

Πληκτρολογείστε windemo στο πεδίο "Κωδικός Εισόδου (UserID)" και 123 στο πεδίο "Κωδικός Ασφαλείας (PIN)".

Στο demo οι συναλλαγές πραγματοποιούνται εικονικά.
Eπίσης, οποιαδήποτε αλλαγή πραγματοποιήσετε στο demo δεν αποθηκεύεται.

Έχει link κάτω από τους κωδικούς.

-21grams
31-07-09, 17:55
Μολις σημερα απεκτησα και γω το Winbank της Πειραιως και πραγματικα ενθουσιαστηκα.. Απο την αλλη νιωθω ηλιθιος που τοσο καιρο το αφηνα και δεν χρησιμοποιουσα την υπηρεσια.. Εκανα και μια μεταφορα 10 ευρω απο τον ενα λογαριασμο στον αλλο για δοκιμη και ειναι πανευκολο και χρησιμο.. Εχω την εντυπωση οτι θα κανω πολυ καιρο να στηθω στην ουρα ξανα.. :-DBetter late than never ;)
Τώρα χωρίς πλάκα:
το eBanking (όταν βεβαίως η προσφερόμενη υπηρεσία τηρεί κάποια standards ποιότητας όπως αυτή της Τράπεζας Πειραιώς καλή ώρα) είναι από εξαιρετικά χρήσιμο έως και απαραίτητο.

ipo
31-07-09, 18:03
Karavagos, έχω υπόψη το demo. Καλή υλοποίηση και βολικό για όποιον ψάχνει να συγκρίνει υπηρεσίες. Όμως διατηρώ την άποψη ότι είναι σημαντική η απόκτηση πραγματικής εμπειρίας συναλλαγών μέσω e-bankng. Αλλιώς είναι να στο δίνουν δωρεάν και να το χρησιμοποιείς με την πρώτη ευκαιρία κι αλλιώς να σε βάζουν να πληρώσεις πριν χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία.

Οι ψαγμένοι έτσι κι αλλιώς ξέρουν τα οφέλη του e-banking (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=162199) και δεν κολλάνε στα 5 ευρώ που ξέρουν ότι έτσι κι αλλιώς θα τα κερδίσουν μέσω της ηλεκτρονικής τραπεζικής (ειδικά της Πειραιώς που έχει πολύ μικρές προμήθειες).

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 3 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


το eBanking (όταν βεβαίως η προσφερόμενη υπηρεσία τηρεί κάποια standards ποιότητας όπως αυτή της Τράπεζας Πειραιώς καλή ώρα) είναι από εξαιρετικά χρήσιμο έως και απαραίτητο.
Θα επαυξήσω λέγοντας ότι όποιος έχει υπολογιστή/internet και δε χρησιμοποιεί e-banking ή έχει τηλέφωνο και δε χρησιμοποιεί phone banking (το ξέρουν λιγότεροι, αλλά μπορούν να το χρησιμοποιήσουν ΟΛΟΙ), χάνει άδικα χρόνο στις ουρές και πληρώνει μεγαλύτερες προμήθειες στο γκισέ.

GP
31-07-09, 21:06
Σίγουρα από κάπου πρέπει να βγάλουν και οι τράπεζες για την υπηρεσία που παρέχουν, αλλά δεν είναι ό,τι καλύτερο να βάλουν να πληρώσεις πριν δεις τα οφέλη της υπηρεσίας στην πράξη.

Πιστεύω πως το κόστος το βγάζουν μόνο και μόνο από τις μικρότερες ουρές (=λιγότερα ταμεία). Ωστόσο επιλέγουν να αγνοούν αυτό το γεγονός και να χρεώνουν την ευκολία που (αναμφισβήτητα) προσφέρει το e-banking. Απλά απαράδεκτο. :down:

ipo
01-08-09, 02:34
Πιστεύω πως το κόστος το βγάζουν μόνο και μόνο από τις μικρότερες ουρές (=λιγότερα ταμεία). Ωστόσο επιλέγουν να αγνοούν αυτό το γεγονός και να χρεώνουν την ευκολία που (αναμφισβήτητα) προσφέρει το e-banking. Απλά απαράδεκτο. :down:
Απ' όσο έχω ακούσει από άτομα που εργάζονται σε τράπεζα δεν ισχύει αυτό. Οι αυξημένες προμήθειες στον γκισέ καλύπτουν το κόστος του ταμία. Το ίδιο ισχύει και με τα ΑΤΜ. Το κόστος αγοράς και συντήρησης τους είναι μεγαλύτερο από εκείνο ενός ταμία, αλλά τα έχουν για 24/7 υποστήριξη του πελάτη.

ariadgr
01-08-09, 11:52
Το ίδιο ισχύει και με τα ΑΤΜ. Το κόστος αγοράς και συντήρησης τους είναι μεγαλύτερο από εκείνο ενός ταμία, αλλά τα έχουν για 24/7 υποστήριξη του πελάτη.

Το αντίθετο ισχύει.

Ενδεικτικό κόστος ανά συναλλαγή για την τράπεζα:

Ταμείο: $1.07
ATM: $0.27
Internet: $0.01

http://banking.senate.gov/97_07hrg/072997/charts/chart01.pdf
http://www.msmoney.com/mm/banking/onlinebk/fees.htm

Πρέπει να λάβεις υπόψη και πόσες συναλλαγές μπορεί να εκτελέσει σε ένα 24ωρο ένα ΑΤΜ σε σχέση με έναν ταμία, πόσο μειώνεται η ουρά όταν οι πελάτες πάνε στο ΑΤΜ και όχι στα ταμεία, πόσο κοστίζει το ημερομίσθιο του ταμία κλπ κλπ

ipo
01-08-09, 13:07
Ενδιαφέροντα τα στοιχεία που έδωσες και ήδη με κάνουν να αμφισβητώ αυτό που άκουσα από άτομα που εργάζονται σε τράπεζα.

Σίγουρα στην παραπάνω σύγκριση δε συνυπολογίζεται το ύψος της προμήθειας. Για να εξάγεις το τελικό κέρδος ανά συναλλαγή, πρέπει να αφαιρέσεις το κόστος που έχουν τα ραβδογραφήματα που παρέθεσες, από τις προμήθειες που χρεώνουν οι τράπεζες, οι οποίες όπως λέει και το δεύτερο link σου, είναι μεγαλύτερες στον γκισέ σε σχέση με τις ηλεκτρονικές μεθόδους.

Αν μέσω γκισέ δίνεις 50 cents παραπάνω ανά συναλλαγή (μέσος όρος), τότε με 80 συναλλαγές/ημέρα/ταμία (εκτιμώ ότι είναι λογικό νούμερο), έχεις βγάλει το (χαμηλά) μηνιαία μεικτά έσοδά του.

Υποθέσεις είναι αυτές, χρειαζόμαστε περισσότερα στοιχεία για να αποφανθούμε. Απλά ήθελα να σου πω ότι το κόστος ανά συναλλαγή πρέπει να συνυπολογιστεί με τις προμήθειες ανά τρόπο συναλλαγής για να βγάλεις συμπέρασμα "συμφέρει", "δε συμφέρει" για την τράπεζα. Σίγουρα εξυπηρετεί τον πελάτη και γι' αυτό το κάνουν όλες οι τράπεζες. Εκείνος πληρώνει μικρότερες προμήθειες, ενώ ταυτόχρονα εξυπηρετείται 24/7.

blade_
01-08-09, 20:30
μια σημειωση απο μενα..το μονο που με ενοχλει στης eurobank ειναι οτι η ελαχιστη καταβολη για την προπληρωμενη πρεπει να ειναι 30 ευρω...οχι οτι ειναι μεγαλο το ποσο...αλλα πες οτι δεν εχεις μεσα κ θελεις να αγορασεις κατι μικρο,πρεπει να τρεχεις στην τραπεζα..

papi_tam
04-08-09, 00:43
Καλησπέρα, 2 ερωτησούλες κι απο μένα σχετικά με την Εμπορική Τράπεζα...

-Το e-banking της είναι συμβατό με mac υπολογιστές? (εχω τον safari web browser)
-Εχει έξοδα αδράνειας ή χαμηλού υπολοίπου για τον απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου ?

Ευχαριστώ!

Arkady
04-08-09, 10:39
Καλησπέρα, 2 ερωτησούλες κι απο μένα σχετικά με την Εμπορική Τράπεζα...

-Το e-banking της είναι συμβατό με mac υπολογιστές? (εχω τον safari web browser)
-Εχει έξοδα αδράνειας ή χαμηλού υπολοίπου για τον απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου ?

Ευχαριστώ!

Καλύτερα να απευθυνθείς στο CC της Εμπορικής για τα συγκεκριμένα θέματα.

papi_tam
04-08-09, 12:01
Καλύτερα να απευθυνθείς στο CC της Εμπορικής για τα συγκεκριμένα θέματα.

Ρωτάω εδώ γιατι θέλω να μου απαντήσει κάποιος που το χρησιμοποιεί. Ευχαριστώ.

iceman
04-08-09, 13:26
-Το e-banking της είναι συμβατό με mac υπολογιστές? (εχω τον safari web browser)
!

Πάντως της winbank, δουλεύει ολόσωστα μόνο με firefox.
Με safari είχε 2-3 προβληματάκια.

k_koulos
04-08-09, 14:03
νομίζω οτι δεν είναι δύσκολο να κάνεις μια ερώτηση στο cc και μετά να μας ενημερώσεις και εμάς εδώ!

να τονίσω οτι πρέπει να προτιμηθεί το τηλεφώνο και οχι επικοινωνία τύπου e-mail για αμεσότητα, αλλά και για να μην την πάθεις όπως εγω. που τους είχα ζητήσει με e-mail γιατι δεν παίζει το firefox /eurobank πέρσυ, και με πήραν 5 το απόγευμα μετα απο 2 βδομάδες την ώρα τις σιέστας , να μου πουν να μπαίνω με explorer!

[αν και τελικά μάλλον αρκετοί τους ζαλήσαμε γιατι τώρα παίζει και με firefox ]

papi_tam
04-08-09, 15:20
Παιδιά, παρακαλώ ας μου απαντήσει μόνο όποιος γνωρίζει...

Το e-banking της Εμπορικής είναι συμβατό με mac υπολογιστές? (εχω τον safari web browser)
Επίσης, έχει έξοδα αδράνειας ή χαμηλού υπολοίπου για τον απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου ?

Ευχαριστώ

ipo
04-08-09, 15:47
Συζήτηση κάνουμε, σε ένα νήμα που αφορά το e-banking. Είναι άχαρο να την αποθαρρύνεις επειδή δεν έχεις λάβει μέχρι στιγμής ικανοποιητική απάντηση. Προφανώς δεν έχει διαβάσει ακόμα την ερώτησή σου κάποιος που να γνωρίζει περί εμπορικής και mac/Safari. Κάνε σε παρακαλώ λίγη υπομονή και προσπάθησε κι εσύ να προσφέρεις στο φόρουμ, όπως κάνουμε όλοι, αντί να απαιτείς απάντηση. Ψάχνουμε, μαθαίνουμε, συμμετέχουμε.

Βρίσκω καλή την επιλογή σου να πάρεις διαπιστευτήρια από κάποιον που το χρησιμοποιεί στην πράξη, αλλά έως τότε, μπορείς να πάρεις και κανένα τηλέφωνο, όπως σου λένε άλλοι και δες και αυτό (http://rainbow.gr/apple/ebanks.html).

papi_tam
04-08-09, 16:48
Βρίσκω καλή την επιλογή σου να πάρεις διαπιστευτήρια από κάποιον που το χρησιμοποιεί στην πράξη, αλλά έως τότε, μπορείς να πάρεις και κανένα τηλέφωνο, όπως σου λένε άλλοι και δες και αυτό (http://rainbow.gr/apple/ebanks.html).

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου, ήταν ακριβώς αυτό που έψαχνα.... Με τη σειρά μου κι εγώ να παραθέσω τα στοιχεία που βρήκα..
Υπάρχουν έξοδα για λογαριασμούς χαμηλού υπολοίπου στην εμπορική (7 ευρώ ανα εξάμηνο) το οποίο μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.emporiki.gr/files/GR/Other/basic_transaction_terms_gr.pdf

Βέβαια, εχει βγει αποφαση απο το συμβούλιο της Επικρατείας που το κρίνει παρανομο, και μαλιστα η Alpha Bank στους ανανεωμένους όρους συναλλαγών σταμάτησε να το χρεώνει. (Χρέωνε κι αυτή 9 ευρώ ανα εξάμηνο για λογαριασμούς με υπολοιπο κατω απο 300 Ε)
Η Εμπορική δεν το έχει ενσωματώσει ακόμα στους όρους συναλλαγών, ίσως επειδή έχει στο site ακόμα τους παλιούς, του 2008.

Για να μη παρεξηγηθώ.. οταν κάνει κάποιος μια ερώτηση και γεμίζει απαντήσεις τυπου δεν γνωρίζω , καλεσε το cc κλπ κλπ, ειναι λογικο να γεμίζει το thread με υπερβολικά πολλά comments πρακτικά ανούσια και να ξεχνάμε και την αρχική ερώτηση. Το θεωρώ προτιμότερο να μην απαντώ καν αν δεν ξέρω την απάντηση, παρα να ρισκάρω το ενδεχόμενο κάποιος που ξέρει την απάντηση, να μην τη δώσει γιατι μεσα στα τόσα μηνύματα κάπου να έχει χαθεί η αρχική ερώτηση.. Δεν είναι ακριβώς αποθάρρυνση, τάξη και συμμάζεμα το λέω προσωπικά, σε ένα τοσο μεγάλο και χρήσιμο thread. Χωρίς καμία δίάθεση να προσβάλλω κανέναν.. Αυτό είναι εντελώς προσωπική εκτίμηση...

Anyway, ελπίζω να βοήθησα κι εγώ λιγάκι με τη σειρά μου...
Συνεχίστε την πραγματικά καλή δουλεία:)



Νέες υπηρεσίες από την Εμπορική Τράπεζα μέσω e.Banking

Δύο νέες υπηρεσίες, μέσω του συστήματος ηλεκτρονικής τραπεζικής, e.Banking, προσφέρει η Εμπορική Τράπεζα. Όπως επισημαίνεται σε σχετική ανακοίνωση, οι νέες υπηρεσίες αφορούν στην άμεση ενημέρωση των πελατών για την πραγματοποίηση τραπεζικών συναλλαγών, καθώς και στη μεταφορά κεφαλαίων, εντός του Ενιαίου Χώρου Πληρωμών σε Ευρώ (SEPA).

Σύμφωνα με την ανακοίνωση, η νέα υπηρεσία της Εμπορικής Τράπεζας, «Emporiki Alerts», παρέχει στους πελάτες τη δυνατότητα να ενημερώνονται σε πραγματικό χρόνο για τις κινήσεις των καταθετικών λογαριασμών και πιστωτικών καρτών τους. Η νέα υπηρεσία, η οποία θα είναι άμεσα διαθέσιμη στους πελάτες της τράπεζας, είναι ιδιαίτερα ευέλικτη και επιτρέπει στον κάθε χρήστη να την προσαρμόζει στις δικές του ανάγκες.

Ειδικότερα, μέσα από το e.Banking της τράπεζας, οι πελάτες θα μπορούν να επιλέγουν τον τρόπο με τον οποίο επιθυμούν να ενημερώνονται (μέσω sms ή/και e-mail) για τις πιστωτικές κάρτες και τους καταθετικούς λογαριασμούς, καθώς και τις συναλλαγές για τις οποίες επιθυμούν πληροφόρηση (π.χ. ολοκλήρωση μίας πάγιας εντολής πληρωμής ή αγορά, μέσω πιστωτικής κάρτας, εκτός Ελλάδας). Επίσης, οι πελάτες θα μπορούν, μέσω e.Βanking, να τροποποιούν εύκολα όλες τις παραπάνω επιλογές τους, καθώς και να απενεργοποιούν ή να επανενεργοποιούν την υπηρεσία, όποτε επιθυμούν.

Σε σύντομο χρονικό διάστημα η υπηρεσία «Emporiki Alerts» θα είναι διαθέσιμη και μέσα από το δίκτυο καταστημάτων και το τηλεφωνικό κέντρο της τράπεζας, καθώς και στην αγγλική γλώσσα, προκειμένου όλοι οι πελάτες να έχουν πρόσβαση στην υπηρεσία για καλύτερο προγραμματισμό, έλεγχο και επιπρόσθετη ασφάλεια των συναλλαγών τους. Η υπηρεσία θα παρέχεται χωρίς χρέωση έως το τέλος του 2009 και στη συνέχεια με πολύ χαμηλό κόστος.

Παράλληλα, η Εμπορική Τράπεζα προσφέρει σε όλους τους πελάτες της, μέσω e.Banking, τη δυνατότητα μεταφοράς κεφαλαίων στην Ελλάδα και τις λοιπές 31 χώρες του Ενιαίου Χώρου Πληρωμών σε ευρώ - SEPA, δηλαδή τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς και σε Ισλανδία, Ελβετία, Λιχτενστάιν, Νορβηγία και Μονακό.

Σημειώνεται ότι, μέσω της νέας υπηρεσίας, οι πελάτες της τράπεζας έχουν τη δυνατότητα να αποστέλλουν εμβάσματα από τον προσωπικό τους ηλεκτρονικό υπολογιστή στην Ελλάδα και το εξωτερικό εύκολα, γρήγορα, με ασφάλεια και πολύ χαμηλό κόστος. Ειδικότερα, για την περίπτωση των εμβασμάτων εντός Ελλάδας, ο πελάτης μπορεί να επιλέγει τον τρόπο επιμερισμού των εξόδων για την αποστολή του εμβάσματός του και να ενημερώνεται με απόλυτη διαφάνεια για το κόστος του εμβάσματος, πριν ολοκληρώσει τη συναλλαγή του.

Πηγή: kathimerini.gr

3lbereth
04-08-09, 22:41
Thanx 4 the info!

:oneup: Πολύ καλή κίνηση το Alert της Εμπορικής γιατί κινώ πολύ τον λογαριασμό μου εκεί + αγορές με cashcard. Με χαλάει όμως η χρέωση - όσο χαμηλή κι αν είναι αυτή - από 1/1/10. Η Πειραιώς το δίνει free (ελπίζω να μην της μπουν ιδέες...:p)

papi_tam
04-08-09, 23:14
Thanx 4 the info!

:oneup: Πολύ καλή κίνηση το Alert της Εμπορικής γιατί κινώ πολύ τον λογαριασμό μου εκεί + αγορές με cashcard. Με χαλάει όμως η χρέωση - όσο χαμηλή κι αν είναι αυτή - από 1/1/10. Η Πειραιώς το δίνει free (ελπίζω να μην της μπουν ιδέες...:p)

Η Πειραιώς δίνει δωρεάν alerts σε email. Τα σμς τα χρεώνει. Ωστόσο, εχω την εντύπωση πως η eurobank δεν χρεώνει τα σμς, τουλαχιστον προς το παρών...
Να σε ρωτήσω αν μου επιτρέπεις, επειδη εγραψες οτι εχεις e.baninkg της Εμπορικής?
Είσαι ευχαριστημένη απο το e banking της? Επίσης, είσαι ευχαριστημένη απο την Εμπορική ως τράπεζα? (ρωτάω γιατι εχω ακούσει περιεργα σχόλια για την οχι και τοσο καλή εξυπηρέτηση των υπαλλήλων στα καταστήματα της)

GP
05-08-09, 00:09
Αλήθεια, γιατί ενώ άλλες τράπεζες προσφέρουν νέες υπηρεσίες και επιλογές η citibank αποφασίζει να τις μειώσει; Με το παλιό e-banking μπορούσα να κατεβάσω τα statement της πιστωτικής των προηγούμενων 12 μηνών σε pdf παράλληλα με την αποστολή λογαριασμού με mail. Τώρα πλέον δεν μπορώ. Ή το ένα, ή το άλλο.

Ωραία πρόοδος.
Τουλάχιστον μας κάνανε τα 2 (e-banking), ένα...:clap:

papi_tam
05-08-09, 00:16
Αλήθεια, γιατί ενώ άλλες τράπεζες προσφέρουν νέες υπηρεσίες και επιλογές η citibank αποφασίζει να τις μειώσει; Με το παλιό e-banking μπορούσα να κατεβάσω τα statement της πιστωτικής των προηγούμενων 12 μηνών σε pdf παράλληλα με την αποστολή λογαριασμού με mail. Τώρα πλέον δεν μπορώ. Ή το ένα, ή το άλλο.

Ωραία πρόοδος.
Τουλάχιστον μας κάνανε τα 2 (e-banking), ένα...:clap:

Περίεργο.. η citibank ειναι αν οχι ο μεγαλύτερος, απο τους μεγαλύτερους τραπεζικούς ομίλους παγκοσμίως... περίμενα μάλιστα πως θα έχει καλύτερο e banking απο τις δικιές μας ελληνικές τράπεζες...
Απ οτι φαίνεται έπεσα έξω...

3lbereth
05-08-09, 10:37
Η Πειραιώς δίνει δωρεάν alerts σε email. Τα σμς τα χρεώνει. Ωστόσο, εχω την εντύπωση πως η eurobank δεν χρεώνει τα σμς, τουλαχιστον προς το παρών...
Να σε ρωτήσω αν μου επιτρέπεις, επειδη εγραψες οτι εχεις e.baninkg της Εμπορικής?
Είσαι ευχαριστημένη απο το e banking της? Επίσης, είσαι ευχαριστημένη απο την Εμπορική ως τράπεζα? (ρωτάω γιατι εχω ακούσει περιεργα σχόλια για την οχι και τοσο καλή εξυπηρέτηση των υπαλλήλων στα καταστήματα της)

Nαι, το e-banking της Εμπορικής με βολεύει πολύ (αν και θεωρώ της Πειραιώς καλύτερο και στα εμβάσματα φθηνότερο). Με έναν συνδυασμό και των δύο τραπεζών έχω καταφέρει να εξοφλώ τα πάντα (λογαριασμούς κινητής, ΔΕΚΟ, ISP, ΕΤΑΚ, ΜΚΟ κλπ). Έχω καταργήσει πλέον τις συναλλαγές μου στα γκισέ - μακρυά κι αγαπημένοι! Πάντως έχει να κάνει με το κατάστημα, μη σου πω και με τον υπάλληλο. Με την Εμπορική Ταύρου & Ψυχικού που συναλλάσομαι δεν έχω κανένα πρόβλημα. Είναι γρήγοροι και εξυπηρετικοί. Η Εμπορική έχει πιό τσουχτερές προμήθειες.
Α! αυτό που μου αρέσει είναι οτι δε με πρήζει το CC για να πάρω το τάδε δάνειο και την τάδε κάρτα - σε αντίθεση με την Εθνική που η "ενημέρωση" έχει γίνει καθημερινή αγαπημένη συνήθεια...

lewton
05-08-09, 11:09
To SEPA είναι το σημαντικότερο στην ανακοίνωση της Εμπορικής.

Εγώ στέλνω ευρώ στην Ελλάδα (βασικά παντού στις 32 χώρες του SEPA) από το λογαριασμό μου στην Ελβετία με χρέωση συναλλαγής μόλις 30 λεπτά του φράγκου. Χάνω κι άλλα λόγω της αλλαγής συναλλάγματος από φράγκα σε ευρώ, αλλά για αυτό δεν φταίει η τράπεζά μου αλλά οι Ελβετοί που δε θέλουν να γίνουν Ευρωπαίοι. :p

Περιμένω να δω πόσο θα χρεώνει η Εμπορική τα εμβάσματα σε SEPA. Ελπίζω να είναι κάτω από μισό ευρώ. :oneup:

simosmme
05-08-09, 12:56
τραβάει κάποιο ζόρι η Εθνική τις τελευταίες ημέρες;

κάνω login κανονικά και όταν ζητάω αναφορά περιμένω, περιμένω, περιμένω και τίποτα...

αρχικά θεωρούσα ότι είναι θέμα cookies αλλά δεν είναι

πάντως το νέο site της Εθνικής είναι εξαιρετικό, εύκολο, απλό και πολύ καλό στο μάτι

ipo
05-08-09, 14:05
Πολύ μεγάλες προμήθειες η Εμπορική Τράπεζα. Τη βρίσκω ασύμφορη. Από τις τράπεζες που έχω δει, τις μικρότερες προμήθειες έχει η Alpha Bank και η Τράπεζα Πειραιώς. Έχω και στις δύο e-banking.

papi_tam
05-08-09, 14:23
Πολύ μεγάλες προμήθειες η Εμπορική Τράπεζα. Τη βρίσκω ασύμφορη. Από τις τράπεζες που έχω δει, τις μικρότερες προμήθειες έχει η Alpha Bank και η Τράπεζα Πειραιώς. Έχω και στις δύο e-banking.

Γιατί όμως? Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος αυτό?
Θέλω να πω... η Alpha απ'οσο ξερω είναι μεγαλύτερη τράπεζα απο την Εμπορική (παλιά νομίζω η Εμπορική ήταν η δεύτερη μεγαλύτερη τραπεζα, μετά την Εθνική) και πάλι εχει μικρότερες προμήθειες... η τράπεζα Πειραιώς νομίζω πως πανω-κατω είναι στην ίδια κατηγορία με την Εμπορική, και πάλι, έχει μικρότερες προμήθειες... Είμαι σίγουρος πως θα βρούμε κι άλλες τράπεζες με μικρότερες προμήθειες απο της Εμπορικής αν ψάξουμε.
Το ερώτημα λοιπόν είναι, δεν παρακολουθούν οι κύριοι της Εμπορικής της εξελίξεις στον ανταγωνισμό? Δίνει την εντύπωση πως έχει μείνει πολύ πίσω (ακόμα και τα τελευταία οικονομικά της αποτελέσματα ηταν χαλια, αντί για κέρδη είχε ζημίες...)
Μου κάνει τρομερή εντύπωση πάντως γιατι δεν ειναι καμια μικρή τράπεζα... ειναι στις 5 μεγαλυτερες Ελληνικές τράπεζες

ipo
05-08-09, 14:38
Νομίζω ότι η σειρά μεγέθους πάει ως εξής:
Εθνική Τράπεζα - Alpha Bank - Eurobank - Τράπεζα Πειραιώς - Εμπορική Τράπεζα - Atebank

lewton
05-08-09, 17:36
Νομίζω ότι η σειρά μεγέθους πάει ως εξής:
Εθνική Τράπεζα - Alpha Bank - Eurobank - Τράπεζα Πειραιώς - Εμπορική Τράπεζα - Atebank

Νομίζω η Eurobank έχει και περισσότερες καταθέσεις και περισσότερα δάνεια από την Αlpha. Σχετικά πρόσφατη εξέλιξη (1-2 χρόνια το πολύ).

lewton
06-08-09, 16:00
Πολύ μεγάλες προμήθειες η Εμπορική Τράπεζα. Τη βρίσκω ασύμφορη. Από τις τράπεζες που έχω δει, τις μικρότερες προμήθειες έχει η Alpha Bank και η Τράπεζα Πειραιώς. Έχω και στις δύο e-banking.
Συγνώμη, αλλά με κόστος SHA αποστολής εμβάσματος εντός Ελλάδας και ζώνης SEPA μόλις 0,50 ευρώ, πώς είναι ακριβή;

papi_tam
06-08-09, 16:13
Συγνώμη, αλλά με κόστος SHA αποστολής εμβάσματος εντός Ελλάδας και ζώνης SEPA μόλις 0,50 ευρώ, πώς είναι ακριβή;

Νομίζω 6 ευρώ είναι το κόστος εμβάσματος εντός Ελλάδας στην Εμπορική

lewton
06-08-09, 16:21
Νομίζω 6 ευρώ είναι το κόστος εμβάσματος εντός Ελλάδας στην Εμπορική

Πριν από 10 posts γράφτηκε ότι η Εμπορική υλοποίησε επιτέλους τις συναλλαγές SEPΑ.
Επομένως ό,τι γράφτηκε από εκεί και ύστερα για το αν είναι ή όχι ακριβή είναι παρωχημένο.
Oρίστε οι νέες χρεώσεις: http://www.emporiki.gr/cbg/gr/useful_info/useful_story.jsp?page=1&docid=47CF84979059DB3BC2256D6300412C35&cabinet=Useful&lang=gr#sec2_1

papi_tam
06-08-09, 16:29
Καλά χαλάρωρε λιγάκι... κουβέντα κάνουμε

3lbereth
06-08-09, 16:31
Στο site της ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ γράφει:


Μεταφορά κεφαλαίων εντός Ελλάδας, με δυνατότητα επιλογής του τρόπου επιμερισμού των εξόδων-προμηθειών μεταξύ εντολέα και δικαιούχου (SHA-SLEV/BEN/OUR) και ενημέρωση για το κόστος του εμβάσματος πριν την ολοκλήρωση της συναλλαγής.

Πιο συγκεκριμένα, το κόστος εμβάσματος στην Ελλάδα διαμορφώνεται, ως εξής:
BEN μηδενικό
SHA - SLEV € 0,50
OUR € 0,50 + έξοδα τράπεζας δικαιούχου

Για τα έξοδα της τράπεζας του δικαιούχου, ο πελάτης ενημερώνεται on-line στην οθόνη καταχώρησης των στοιχείων του εμβάσματος του.


Αλλά στο e-banking έχει άλλο: (εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι...:hmm:)
σημερινός τιμοκατάλογος



Εμβάσματα (τράπεζες εντός Ελλάδος)

Για ποσά μέχρι € 12,500 € 6 προμήθεια

Επιπλέον πάγια έξοδα παραλήπτριας τράπεζας
ABN AMRO BANK € 1,00 MILLENIUM BANK € 1,10
ALPHA BANK € 1,10 PROBANK € 1,00
ASPIS BANK € 1,10 ROYAL BANK OF SCOTLAND € 1,10
ATEbank € 1,10 ΓΕΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ € 1,10
BANK OF AMERICA € 1,00 ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ € 1,00
BNP PARIBAS € 1,10 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ € 1,10
CITIBANK € 1,10 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ € 1,10
EUROBANK ERGASIAS € 1,00 ΣΥΝ/ΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔ/ΝΗΣΟΥ € 1,10
FBB-FIRST BUSINESS BANK € 1,15 ΣΥΝ/ΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΧΑΝΙΩΝ € 1,10
GREEK POSTAL SAVINGS BANK € 1,10 ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ € 1,10
HSBC € 1,10 ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ € 1,10
HYPO UND VEREINSBANK € 1,10 ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ € 1,10
MARFIN EGNATIA BANK € 1,10

Τί ισχύει τελικά?

lewton
06-08-09, 17:02
Στο site της ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ γράφει:




Αλλά στο e-banking έχει άλλο: (εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι...:hmm:)
σημερινός τιμοκατάλογος



Τί ισχύει τελικά?

Προφανώς ακόμα ανανεώνονται τα διάφορα σημεία του site.
Η χρεώση που ισχύει είναι αυτή του δελτίου τύπου, εκτός αν το δελτίο τύπου ρητά αναφέρει ότι θα ισχύσει από μια συγκεκριμένη ημερομηνία και έπειτα.
Για να μας λυθεί η απορία, θα μπω στο e-banking για να δω τι επιλογές έχω για αποστολή μετρητών. Ίσως βγάλω και screenshot, ανάλογα με το αν θα μου αποστείλουν κάτι αρχεία που περιμένω για τη δουλειά στα επόμενα 15 λεπτά.


edit: άκυρο, έχω ξεχάσει τους κωδικούς τόσους μήνες που δεν έχω μπει. :p Eλπίζω να τους έχω σπίτι.
Αλλά με τις νέες αυτές χρεώσεις μπορεί να με κάνουν να ξαναγυρίσω ως ενεργός πελάτης.

papi_tam
06-08-09, 17:14
Προφανώς ακόμα ανανεώνονται τα διάφορα σημεία του site.
Η χρεώση που ισχύει είναι αυτή του δελτίου τύπου, εκτός αν το δελτίο τύπου ρητά αναφέρει ότι θα ισχύσει από μια συγκεκριμένη ημερομηνία και έπειτα.
Για να μας λυθεί η απορία, θα μπω στο e-banking για να δω τι επιλογές έχω για αποστολή μετρητών. Ίσως βγάλω και screenshot, ανάλογα με το αν θα μου αποστείλουν κάτι αρχεία που περιμένω για τη δουλειά στα επόμενα 15 λεπτά.


edit: άκυρο, έχω ξεχάσει τους κωδικούς τόσους μήνες που δεν έχω μπει. :p Eλπίζω να τους έχω σπίτι.
Αλλά με τις νέες αυτές χρεώσεις μπορεί να με κάνουν να ξαναγυρίσω ως ενεργός πελάτης.

Της Πειραιώς δεν ειναι ελαφρώς πιο φθηνά τα εμβάσματα? (0,30Ε)

lewton
06-08-09, 17:33
Της Πειραιώς δεν ειναι ελαφρώς πιο φθηνά τα εμβάσματα? (0,30Ε)
Μπορεί, δεν έχω ιδέα.
Με την Πειραιώς έχω διακόψει κάθε επαφή επειδή θέλει να με χρεώνει 2 ευρώ κάθε φορά που θέλω να βγάλω νέο κωδικό....

papi_tam
06-08-09, 17:56
Μπορεί, δεν έχω ιδέα.
Με την Πειραιώς έχω διακόψει κάθε επαφή επειδή θέλει να με χρεώνει 2 ευρώ κάθε φορά που θέλω να βγάλω νέο κωδικό....

Αληθεια? Σε αλλα ποστς σου εγραφες οτι χρησιμοποιούσες της πειραιώς, τωρα δηλαδη ποιο χρησιμοποιείες?

@ ADSLgr.com All rights reserved.