PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231

lewton
06-08-09, 19:15
Αληθεια? Σε αλλα ποστς σου εγραφες οτι χρησιμοποιούσες της πειραιώς, τωρα δηλαδη ποιο χρησιμοποιείες?

Σε άλλα posts μπορεί, αλλά πόσο παλιά; :p
Έκλεισα το λογαριασμό μου στην Πειραιώς τον περασμένο Νοέμβρη ή Δεκέμβρη. Ο λόγος που τον έκλεισα ήταν το ότι είχα να χρησιμοποιήσω το e-banking κάτι μήνες, με αποτέλεσμα να ξεχάσω τον κωδικό μου και να μου ζητάνε να πληρώσω για να βγάλω νέο. Ε, κάπου εκεί τσαντίστηκα και τον έκλεισα.
Επομένως για να βρεις post μου στο οποίο να λέω ότι χρησιμοποιώ το e-banking της Πειραιώς θα πρέπει να πας τουλάχιστον ένα χρόνο πίσω. Πιθανότατα γύρω στα 3 χρόνια πίσω, τότε που η δουλειά μου με πλήρωνε στην Πειραιώς. Όταν έφυγα από εκείνη τη δουλειά ο λογαριασμός έπεσε σε αχρηστία.

Τώρα χρησιμοποιώ Αγροτική και Eurobank στην Ελλάδα, και έχω και Εμπορική αλλά έχω να μπω κάτι μήνες. Το καλό με την Εμπορική είναι ότι κάθε φορά που ξεχνάω τον κωδικό, απλά πάω σε κάποιο ΑΤΜ με την κάρτα μου και βγάζω νέο επιτόπου και τζάμπα. Επομένως δεν κινδυνεύει να με τσαντίσει και να φάει πόδι σαν την Πειραιώς. :lol:

papi_tam
06-08-09, 20:27
Σε άλλα posts μπορεί, αλλά πόσο παλιά; :p
Έκλεισα το λογαριασμό μου στην Πειραιώς τον περασμένο Νοέμβρη ή Δεκέμβρη. Ο λόγος που τον έκλεισα ήταν το ότι είχα να χρησιμοποιήσω το e-banking κάτι μήνες, με αποτέλεσμα να ξεχάσω τον κωδικό μου και να μου ζητάνε να πληρώσω για να βγάλω νέο. Ε, κάπου εκεί τσαντίστηκα και τον έκλεισα.
Επομένως για να βρεις post μου στο οποίο να λέω ότι χρησιμοποιώ το e-banking της Πειραιώς θα πρέπει να πας τουλάχιστον ένα χρόνο πίσω. Πιθανότατα γύρω στα 3 χρόνια πίσω, τότε που η δουλειά μου με πλήρωνε στην Πειραιώς. Όταν έφυγα από εκείνη τη δουλειά ο λογαριασμός έπεσε σε αχρηστία.

Τώρα χρησιμοποιώ Αγροτική και Eurobank στην Ελλάδα, και έχω και Εμπορική αλλά έχω να μπω κάτι μήνες. Το καλό με την Εμπορική είναι ότι κάθε φορά που ξεχνάω τον κωδικό, απλά πάω σε κάποιο ΑΤΜ με την κάρτα μου και βγάζω νέο επιτόπου και τζάμπα. Επομένως δεν κινδυνεύει να με τσαντίσει και να φάει πόδι σαν την Πειραιώς. :lol:
Α δεν το ήξερα.. μάλλον θυμόμουν όντως πολύ παλιά posts σου...
Καλό αυτό με το δωρεάν κωδικό της Εμπορικής, όμως έχει πολύ ακριβό μηχανηματάκι e-token. Της alpha κάνει 7 ευρώ, και της Εμπορικής 11 ή 12 ευρώ..
Eurobank είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ , απο τα πιο πλήρη e.banking πιστεύω, ωστόσο επειδή έχω mac υπολογιστή, με τσαντίζει απίστευτα αυτή η εμμονή της με τον ιnternet explorer, και έκδοση ψηφιακού πιστοποιητικού (για το οποίο πάλι θες windows και internet explorer!)
Μεταξύ Αγροτικής - Πειραιώς - Eurobank και όποιων άλλων τραπεζών έχεις δοκιμάσει, συγκριτικά, πως σου φαίνεται το e.banking της Εμπορικής?

3lbereth
06-08-09, 22:19
Έχω συσκευή token και της Εθνικής και της Εμπορικής.
Στην Εθνική, απλώς πατάς το κουμπάκι και εμφανίζεται ένας εξαψήφιος κλειδάριθμος. Στην Εμπορική, η κατάσταση είναι πιό προχώ: Για να ολοκληρώσεις τη συναλλαγή σου πρέπει να βάλεις στο slot του token την κάρτα σου (η οποία πρέπει απαραίτητα να έχει τσιπάκι), να πληκτρολογήσεις τα 4 τελευταία νούμερα του λογαριασμού που θα κάνεις τη μεταφορά και μόνο τότε σου δίνει τον εννιαψήφιο κλειδάριθμο. Αν μη τι άλλο, είναι ασφαλές!

Κι εγώ έσκασα το δίευρο στην Πειραιώς προ καιρού λόγω αλτσχαϊμερ! :p

sdikr
06-08-09, 22:37
Έχω συσκευή token και της Εθνικής και της Εμπορικής.
Στην Εθνική, απλώς πατάς το κουμπάκι και εμφανίζεται ένας εξαψήφιος κλειδάριθμος. Στην Εμπορική, η κατάσταση είναι πιό προχώ: Για να ολοκληρώσεις τη συναλλαγή σου πρέπει να βάλεις στο slot του token την κάρτα σου (η οποία πρέπει απαραίτητα να έχει τσιπάκι), να πληκτρολογήσεις τα 4 τελευταία νούμερα του λογαριασμού που θα κάνεις τη μεταφορά και μόνο τότε σου δίνει τον εννιαψήφιο κλειδάριθμο. Αν μη τι άλλο, είναι ασφαλές!

Κι εγώ έσκασα το δίευρο στην Πειραιώς προ καιρού λόγω αλτσχαϊμερ! :p


Απο άποψη ασφάλειας είναι καλύτερα, πχ πρέπει να σου πάρουν τους κωδικούς, την κάρτα (αν την πάρουν αυτή δεν μπορούν να κάνουν και αλλά; ) το μηχανάκι. στην αλλή θα πρέπει να σου πάρουν κωδικούς και μηχανάκι.

Από άποψη ευκολίας.........., :scared:

3lbereth
06-08-09, 22:46
Η αλήθεια είναι οτι τις πρώτες δυο φορές είχα και τις οδηγίες στο πλάι. :p
Τώρα είναι piece of cake.
:cool: Ρε σεις, εδω μέσα στήνετε διανομές και κάνετε τα πισιά σας φύλλο και φτερό... το token σας χαλάει?!?

sdikr
06-08-09, 22:51
Η αλήθεια είναι οτι τις πρώτες δυο φορές είχα και τις οδηγίες στο πλάι. :p
Τώρα είναι piece of cake.
:cool: Ρε σεις, εδω μέσα στήνετε διανομές και κάνετε τα πισιά σας φύλλο και φτερό... το token σας χαλάει?!?


Το απλό όχι, αν και είχα πρόβλημα γιατί το είχα ξεχάσει στο γραφείο και δεν μπορούσα να κάνω συναλλαγές, (και πάντα ξεχνούσα να το πάρω απο το γραφείο και δεν θέλω να κάνω χρήση αυτού απο αλλόν υπολογιστή πέραν απο του σπιτιού), μισό να δώ που έχω την κάρτα :p:p

papi_tam
06-08-09, 22:59
Στην Εμπορική, η κατάσταση είναι πιό προχώ: Για να ολοκληρώσεις τη συναλλαγή σου πρέπει να βάλεις στο slot του token την κάρτα σου (η οποία πρέπει απαραίτητα να έχει τσιπάκι), να πληκτρολογήσεις τα 4 τελευταία νούμερα του λογαριασμού που θα κάνεις τη μεταφορά και μόνο τότε σου δίνει τον εννιαψήφιο κλειδάριθμο.

Αααααααα...... ωστε γι'αυτο είναι πιο ακριβό λοιπόν... έτσι εξηγείται!
Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα οτι υπάρχει τέτοιο σύστημα, είχα μείνει στο απλό token που δίνει η alpha, που έχει ένα κουμπάκι όλο κι όλο...
Βέβαια, τώρα που το ψάχνω περισσότερο, βλέπω πως η Εμπορική έχει πολλές δικλείδες ασφαλείας. Κάτι το πιο "προχώ" token, κάτι η υπηρεσία Emporiki bank secure... διαπιστώνω πως στο τομέα της ασφάλειας είναι πιο μπροστά απο άλλες τράπεζες.
Απλά σαν τράπεζα δεν μου φαίνεται τόσο οργανωμένη όσο π.χ. η Πειραιώς.. δεν ξέρω, ίσως να΄ναι η ιδέα μου...

3lbereth
06-08-09, 23:30
Μπααα, πάει ο καιρός που η Εμπορική λειτουργούσε με ημι-δημοσιουπαλληλικό τρόπο. Μπήκαν οι Γάλλοι τώρα και αυτοί δεν αστειεύονται...
Πάντως, θεωρώ τις Εμπορική & Πειραιώς εφάμιλλες.
Αν μπείς εδω (https://ebank.emporiki.gr/EMPB_EBANKWeb/transactions/login/Index.jsp) μπορείς να δεις το interactive demo το οποίο είναι πολύ διαφωτιστικό.
Εάν έχεις λογαριασμό στην Εμπορική, ενεργοποίησε το e-banking της (δωρεάν είναι άλλωστε). Εξάλλου δεν έχεις καμία δέσμευση. Δε σε ικανοποιεί? Τα κουβαδάκια σου και σ'άλλη παραλία! Στο κάτω-κάτω, αυτοί μας έχουν ανάγκη. ;)

papi_tam
06-08-09, 23:46
Μπααα, πάει ο καιρός που η Εμπορική λειτουργούσε με ημι-δημοσιουπαλληλικό τρόπο. Μπήκαν οι Γάλλοι τώρα και αυτοί δεν αστειεύονται...
Πάντως, θεωρώ τις Εμπορική & Πειραιώς εφάμιλλες.
Αν μπείς εδω (https://ebank.emporiki.gr/EMPB_EBANKWeb/transactions/login/Index.jsp) μπορείς να δεις το interactive demo το οποίο είναι πολύ διαφωτιστικό.
Εάν έχεις λογαριασμό στην Εμπορική, ενεργοποίησε το e-banking της (δωρεάν είναι άλλωστε). Εξάλλου δεν έχεις καμία δέσμευση. Δε σε ικανοποιεί? Τα κουβαδάκια σου και σ'άλλη παραλία! Στο κάτω-κάτω, αυτοί μας έχουν ανάγκη. ;)

Βαρέθηκα να μεταφέρω το κουβαδάκι μου απ τη μια ... παραλία στην άλλη! χε χε! Απλά θέλω μία τράπεζα για να κατασταλάξω... Θα κράταγα μόνο μία, την Εμπορική, αν μπορούσα να χρησιμοποιήσω την χρεωστική της και για αγορές μέσω ίντερνετ.. θα δω και το e.banking της, και αν μ'αρέσει θα κρατήσω τελικά Εμπορική και Πειραιώς.

ipo
07-08-09, 00:28
Προσωπικά βρίσκω πολύ βολικό και ασφαλές το σύστημα της winbank με κωδικούς και extra pin στο κινητό.

Όμως, από τη μία τα 5 ευρώ στην αρχή, κατόπιν τα 2 ευρώ για επανέκδοση κωδικών που ξέχασες και τα 8 ευρώ/έτος για τη συσκευή token (προαιρετική), παρόλο που έχει το καλύτερο e-banking με βάση τις συγκρίσεις των περιοδικών και τις χαμηλότερες χρεώσεις, αποθαρρύνει πολλούς και τους δημιουργεί κλίμα αποστροφής με την απρόσμενη χρέωση.

ariadgr
07-08-09, 01:11
τα 8 ευρώ/έτος για τη συσκευή token (προαιρετική)

8 ευρώ ανά έτος; Όχι εφάπαξ; Πάνε καλά; :what:

papi_tam
07-08-09, 01:14
8 ευρώ ανά έτος; Όχι εφάπαξ; Πάνε καλά; :what:

Μάλλον δεν πάνε καλά... αυτή είναι μια πρωτοτυπία της Πειραιώς την οποία εύχομαι να μην ακολουθήσουν οι υπόλοιπες τράπεζες... Βέβαια όπως είπε και ο ipo, υπάρχει το σύστημα με τα sms για τους κωδικούς μιας χρήσης, αλλά και πάλι, για κάποιον που χρειάζεται το token είναι χαράτσι...

ipo
07-08-09, 01:22
8 ευρώ ανά έτος; Όχι εφάπαξ; Πάνε καλά; :what:
Το εντυπωσιακό είναι ότι έφαγα 3 φορές τη χρέωση... Την πρώτη φορά με το που άνοιξα το λογαριασμό στη winbank, ο υπάλληλος μου είπε ότι είναι εφάπαξ η χρέωση (το έχω ξαναγράψει στο νήμα, πριν από δύο χρόνια). Όταν μου έδωσε τα χαρτιά να υπογράψω, διάβασα τους όρους όπου έλεγε ότι ήταν ετήσια. Τον λυπήθηκα (20 λεπτά πάλευε να βρει πώς θα μου δώσει τη συσκευή token) και την είχε αρχικοποιήσει πριν υπογράψω, οπότε του είπα ότι θα την κρατήσω ένα χρόνο για να τη δοκιμάσω και θα την επιστρέψω.

Ε, κάθε φορά το θυμάμαι μόλις δω το alert της χρέωσης και σκέφτομαι "αφού ξαναυπέστην τη χρέωση, ας το αφήσω ένα χρόνο ακόμα". :p

Πάντως είναι προαιρετική η συσκευή. Τον ίδιο extra pin μπορείς να λάβεις σε κινητό που έχεις δηλώσει, κάτι το οποίο είναι πολύ πιο βολικό και ασφαλές. Πρακτικά χρειάζεται σε εταιρείες με πολύ συχνές συναλλαγές, σε όσους δεν έχουν κινητό, σε μέρη που δεν πιάνει το κινητό ή δεν έχει περιαγωγή. Δεν είναι σαν τις άλλες τράπεζες, όπου το παίρνεις αναγκαστικά.

-21grams
07-08-09, 07:36
Η αποστολή extra pin μέσω SMS ΔΕΝ έχει χρέωση απλού μηνύματος - αν θυμάμαι καλά κοστίζει €1,5.
Οπότε μακροπρόθεσμα (και με την προϋπόθεση ότι ο χρήστης συναλλάσσεται συχνά) θα έλεγα πως μάλλον συμφέρει το *μαραφέτι*.
Αν κάνω λάθος στο ποσό διορθώστε με, έχει περάσει >1 χρόνος από την τελευταία φορά που χρειάστηκα extra pin και μπορεί τα κοστολόγια να έχουν αναθεωρηθεί...

lewton
07-08-09, 09:37
Μεταξύ Αγροτικής - Πειραιώς - Eurobank και όποιων άλλων τραπεζών έχεις δοκιμάσει, συγκριτικά, πως σου φαίνεται το e.banking της Εμπορικής?
Αίσχος (σοβαρά).
Αλλά αν μου δίνει τη δυνατότητα για τόσο φθηνή αποστολή χρημάτων στο εσωτερικό και το εξωτερικό, θα το χρησιμοποιώ.

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 2 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η αποστολή extra pin μέσω SMS ΔΕΝ έχει χρέωση απλού μηνύματος - αν θυμάμαι καλά κοστίζει €1,5.
Οπότε μακροπρόθεσμα (και με την προϋπόθεση ότι ο χρήστης συναλλάσσεται συχνά) θα έλεγα πως μάλλον συμφέρει το *μαραφέτι*.
Αν κάνω λάθος στο ποσό διορθώστε με, έχει περάσει >1 χρόνος από την τελευταία φορά που χρειάστηκα extra pin και μπορεί τα κοστολόγια να έχουν αναθεωρηθεί...

Τότε που ήμουν πελάτης της Πειραιώς ήταν δωρεάν... δεν πιστεύω να άλλαξε.
Θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ της Πειραιώς ακριβώς λόγω της αποστολής των κωδικών στο κινητό. Δε με υποχρέωνε να έχω καμία συσκευή για να κάνω όλες τις συναλλαγές μου.
Μετά τα πήρα με τη χρέωση για επανέκδοση κωδικών και έφυγα.

Doxaios
07-08-09, 11:56
Τί είναι αυτό το token της πειραιώς που λέτε και τί είναι αυτά τα εξτρα pin?

3lbereth
07-08-09, 12:08
Τί είναι αυτό το token της πειραιώς που λέτε και τί είναι αυτά τα εξτρα pin?
Είναι μια μικρό pin code generator.
Είναι απαραίτητο για να οκοκληρώσεις μια συναλλαγή στο e-banking, όταν πχ πρόκειται να μεταφέρεις χρήματα σε άλλο δικαιούχο, να στείλεις έμβασμα ή να κάνεις πληρωμές και πριν το τελικό ΟΚ, σου ζητείται να πληκτρολογήσεις το νούμερο που εμφανίζεται στο token. Στην Εμπορική τουλάχιστον, δεν απαιτείται όταν πας νας μεταφέρεις κεφάλαια απο λογαριασμό σε λογαριασμό, ή όταν εξοφλείς την πιστωτική σου.
Έτσι οι συναλλαγές σου είναι πιό ασφαλείς.

ipo
07-08-09, 12:09
Η αποστολή extra pin μέσω SMS ΔΕΝ έχει χρέωση απλού μηνύματος - αν θυμάμαι καλά κοστίζει €1,5.
Οπότε μακροπρόθεσμα (και με την προϋπόθεση ότι ο χρήστης συναλλάσσεται συχνά) θα έλεγα πως μάλλον συμφέρει το *μαραφέτι*.
Αν κάνω λάθος στο ποσό διορθώστε με, έχει περάσει >1 χρόνος από την τελευταία φορά που χρειάστηκα extra pin και μπορεί τα κοστολόγια να έχουν αναθεωρηθεί...
Δωρεάν είναι η αποστολή extra pin από τη winbank στο κινητό.



Τί είναι αυτό το token της πειραιώς που λέτε και τί είναι αυτά τα εξτρα pin?
Extra pin ονομάζει η winbank (Τράπεζα Πειραιώς) τον κωδικό που χρειάζεσαι για να κάνεις εμβάσματα και συναλλαγές με μεγάλα ποσά. Αυτός ο κωδικός εμφανίζεται είτε σε οθόνη συσκευής token ("extra pin generator (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=264331&lang=1&nt=18&from=links&fromsearch=241822&tid=241822&sid=)"), είτε έρχεται κατόπιν αίτησης σε κινητό που έχεις δηλώσει (γίνεται ταυτοποίηση στοιχείων κατά την αρχική δήλωση).

lewton
07-08-09, 12:44
Ώρα να δούμε και τα screenshots που σας υποσχέθηκα.

1. Οι νέες επιλογές στο (πάντα τραγικά λιτό) μενού:
59965
2. Πάμε για μεταφορά εντός Ελλάδας:
59966
3. Το πιο εντυπωσιακό: με το που βάζεις το IBAN και πατάς tab, σου βρίσκει την τράπεζα του δικαιούχου (EFG στην εικόνα)!
Και στη συνέχεια, με το που βάλεις το ποσό και πατήσεις tab, σου βγάζει τα έξοδα. Αν επιλέξεις τα έξοδα να είναι μόνο δικά σου, βλέπεις τι ακριβώς θα πληρώσεις για την τράπεζα του παραλήπτη.
59967
Στο screenshot βλέπετε ότι η Eurobank χρεώνει 1 ευρώ για λήψη 600 ευρώ. Η ATE χρεώνει 1,10. Αν έχετε όρεξη, μπορείτε να μου στείλετε με pm ΙΒΑΝs από διάφορες τράπεζες για να κάνουμε λίστα με πόσο χρεώνει η κάθε μια την λήψη χρημάτων.


4. Πάμε τώρα για μεταφορά εντός Ε.Ζ.Ε.Σ.
59968
5. Σε αυτήν την περίπτωση, με το που βάζω το IBAN δε μου βγάζει την τράπεζα του παραλήπτη.
59969
6. Μου τη βγάζει όμως αν βάλω το BIC (βλέπετε εδώ Banque Cantonale de Geneve στην Ελβετία).
59970
Αλλά όταν πρόκειται για αποστολή εκτός Ελλάδας, η μόνη επιλογή για τα έξοδα είναι shared. Δηλαδή χρεώνεσαι 0,50 από την Εμπορική αλλά δεν ξέρεις πόσο θα χρεωθεί ο παραλήπτης.
Και το ίδιο ισχύει και στο e-banking μου στη UBS στην Ελβετία (αν θέλω να στείλω με τη χαμηλή χρέωση του SEPA μπορώ να επιλέξω μόνο shared). Ίσως αποτελεί πανευρωπαϊκή επιλογή.

ipo
07-08-09, 12:52
Και το ίδιο ισχύει και στο e-banking μου στη UBS στην Ελβετία (αν θέλω να στείλω με τη χαμηλή χρέωση του SEPA μπορώ να επιλέξω μόνο shared). Ίσως αποτελεί πανευρωπαϊκή επιλογή.
Ναι, γενικά ως STP υλοποιείται μόνο το SHA και μερικές τράπεζες "σου κάνουν τη χάρη" να μη σε χρεώσουν με επιπλέον προμήθειες "our" και "ben". Το κακό με το sha είναι ότι αν θέλεις να στείλεις συγκεκριμένα χρήματα σε κάποιον, πρέπει να ξέρεις πόσο θα τον χρεώσει η τράπεζά του για το εισερχόμενο έμβασμά σου, ώστε να το προσθέσεις στο αποσταλθέν ποσό. Πρακτικά δύσκολο και για εσένα, αλλά και για την τράπεζα να μπορεί να ενημερώνει αυτομάτως το σύστημά της με της προμήθειες (δυναμική τιμή) των άλλων τραπεζών. Μπράβο στη Εμπορική Τράπεζα που το κάνει!

Οπότε η λύση είναι να έχουμε και έναν λογαριασμό eurobank, να επιλέγουμε "Our", να κάνουμε το πρώτο βήμα της συναλλαγής για να δούμε πόσο χρεώνει η τρίτη τράπεζα το εισερχόμενο έμβασμα (αφαιρώντας τα 0,5€ του εξερχόμενου εμβάσματος, που χρεώνει η eurobank) και κατόπιν να πηγαίνουμε στη δική μας τράπεζα και να επιλέγουμε sha με το ποσό που θέλουμε να λάβει ο παραλήπτης συν την προμήθεια της τράπεζάς του που μόλις υπολογίσαμε.

Κι όλα αυτά επειδή δεν υλοποιούν οι τράπεζες στο SHA ένα πεδίο που να λέει "στέλνετε τόσα χρήματα, αλλά ο παραλήπτης θα λάβει τόσα, μόλις αφαιρεθεί η προμήθεια από την τράπεζά του".

3lbereth
07-08-09, 12:53
Νομίζω, ipo, οτι η χρήση extra pin στην Πειραιώς είναι απαραίτητη ανεξαρτήτως ποσού.
Έστειλα έμβασμα 600 ευρώ εντός Ελλάδας και μου ζήτησε pin.
Πάντως, φοβερή δουλειά το SMS - γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω 8 ευρώ/χρόνο για συσκευή!
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω οτι το SMS χρεώνεται μόνο αν ξεπεράσεις κάποιο όριο χρήσης, ουτως ώστε να σε υποχρεώσουν να αγοράσεις συσκευή αν κάνεις πολλές συναλλαγές. Πάει καιρός που το είχα χρησιμοποιήσει και δε θυμάμαι.

lewton
07-08-09, 12:56
Πρακτικά δύσκολο και για εσένα, αλλά και για την τράπεζα να μπορεί να ενημερώνει αυτομάτως το σύστημά της με της προμήθειες (δυναμική τιμή) των άλλων τραπεζών. Μπράβο στην Εμπορική που το κάνει!
Mόνο για εντός Ελλάδας.
Ίσως για την ώρα να είναι τεχνικά ανέφικτο για το σύνολο των τραπεζών της E.E. και της Ε.Ζ.Ε.Σ.

lewton
08-08-09, 14:18
Μόλις πρόσεξα και κάτι που δεν είχα δει χθες.

Υπάρχει και ο εξής πίνακας:
59997
Επομένως όλες στα ίδια πάνω-κάτω είναι. Και βρίσκω χαζό να χρεώνεται περισσότερο αυτός που λαμβάνει λεφτά (άρα φέρνει στην τράπεζα) από αυτόν που στέλνει λεφτά (άρα διώχνει από την τράπεζα).

-21grams
08-08-09, 15:18
Προς lewton (και οποιοδήποτε άλλο μέλος επισυνάπτει εικόνες τακτικά)

Όταν το screenshot που θέλετε να ανεβάσετε περιέχει κείμενο και ΜΟΝΟ, απουσιάζουν δηλ. φωτογραφίες ή σχέδια, το ενδεδειγμένο φορμάτ είναι το png, ΟΧΙ το jpg.
Το μέγεθος παραμένει εξίσου μικρό σε σχέση με την jpg συμπίεση, είναι όμως πολύ πιο ευδιάκριτο (ΔΕΝ "pixelιάζει" και ουσιαστικά διατηρεί την ευκρίνεια που θα είχε αν ήταν lossless)

papi_tam
08-08-09, 15:36
Μόλις πρόσεξα και κάτι που δεν είχα δει χθες.

Υπάρχει και ο εξής πίνακας:
59997
Επομένως όλες στα ίδια πάνω-κάτω είναι. Και βρίσκω χαζό να χρεώνεται περισσότερο αυτός που λαμβάνει λεφτά (άρα φέρνει στην τράπεζα) από αυτόν που στέλνει λεφτά (άρα διώχνει από την τράπεζα).

Της alpha είναι 1,20Ε.
Το λέω γιατι εστειλα έμβασμα πρόσφατα απο το ebanking της πειραιώς. (0,3Ε προμήθεια Πειραιώς, και 1,20Ε χρέωση alpha bank)

ipo
08-08-09, 15:49
Πάντως αυτές οι προμήθειες δεν αντικατοπτρίζουν πάντα το συνολικό προμήθειας, παρά μόνο στις SHA STP εντολές. Αν δε δώσετε IBAN, BIC, τότε σε χρεώνουν +6€ έως +24€, ενώ ακόμα και με IBAN, BIC, κάποιες τράπεζες εφαρμόζουν προμήθειες για συναλλαγή OUR και για συναλλαγή BEN επιπρόσθετα στις προμήθειες εξερχόμενου και εισερχόμενου εμβάσματος.

Επομένως επιλέγουμε πάντα SHA και προσθέτουμε την προμήθεια της παραλήπτριας τράπεζας, ώστε να λάβει ο παραλήπτης το ποσό που περιμένει στο ακέραιο.

ariadgr
08-08-09, 17:01
Για όποιον έχει e-banking στη Eurobank, σε περίπτωση που δεν το γνωρίζει, με το πρόγραμμα "Δωρεάν Συναλλαγές", δικαιούται (μεταξύ άλλων) 10 δωρεάν εξερχόμενα εμβάσματα μηνιαίως (με χρέωση "OUR" = 0 €, δηλαδή δεν επιβαρύνεται με έξοδα ούτε ο παραλήπτης).

Το πρόγραμμα αυτό ενεργοποιείται κατόπιν αίτησης του πελάτη (εφόσον πληρεί τις προϋποθέσεις που αναφέρονται στο site):


www.eurobank.gr/ONLINE/HOME/generic.aspx?id=373&mid=710&lang=gr

blade_
08-08-09, 20:13
Πολυ χρησιμο...μιλαμε για καθαρο εμβασμα προς αλλη τραπεζα η σε ατομο που δε διαθετει λογαριασμο?

Antonis_B
09-08-09, 04:04
έχει κανεία πρόβλημα να συνδεθεί στο winbank
δεν μπορώ με τίποτα.......(time out)

Dimitris_80
09-08-09, 10:47
έχει κανεία πρόβλημα να συνδεθεί στο winbank
δεν μπορώ με τίποτα.......(time out)
Μάλλον κάποιο προσωρινό πρόβλημα θα ήταν γιατί τώρα μπαίνει κανονικά.

ariadgr
09-08-09, 13:21
Πολυ χρησιμο...μιλαμε για καθαρο εμβασμα προς αλλη τραπεζα...

Μιλάμε για έμβασμα σε τραπεζικό λογαριασμό άλλης τράπεζας.


...η σε ατομο που δε διαθετει λογαριασμο?

Σε άτομο που δε διαθέτει λογαριασμό πως θα στείλεις έμβασμα; :hmm:

Dimitris_80
12-08-09, 13:24
Έχει η Αγροτική alerts λογαριασμών;

Τρισάθλιο το web banking της πάντως. :down:

CptBill
12-08-09, 13:34
+1 για το ebanking της εμπορικης. Μπορει στο συνολο του να μην αποτελει κατι το ιδιαιτερο αλλα οταν κλειδωσα το λογαριασμο μου η λυση δεν ηταν να τρεχω σε καταστημα οπως στη περιπτωση της winbank και να πληρωνω κιολας(!!!!!) αλλα να παω σε ενα ατμ της Εμπορικης, να επιλεξω κωδικο web banking και να εχω νεο κωδικο!

papi_tam
12-08-09, 14:20
+1 για το ebanking της εμπορικης. Μπορει στο συνολο του να μην αποτελει κατι το ιδιαιτερο αλλα οταν κλειδωσα το λογαριασμο μου η λυση δεν ηταν να τρεχω σε καταστημα οπως στη περιπτωση της winbank και να πληρωνω κιολας(!!!!!) αλλα να παω σε ενα ατμ της Εμπορικης, να επιλεξω κωδικο web banking και να εχω νεο κωδικο!

Αυτό δεν το ήξερα... κωδικός ebanking απο ΑΤΜ, ενδιαφέρον!

papi_tam
14-08-09, 16:31
Καλά ρε παιδιά, αυτοί στην Εμπορική Τράπεζα δεν κοιτανε ποτέ τα email τους?
Εχω στείλει δύο (!) φορές ερώτημά μου μέσω της φορμας επικοινωνίας του site τους και δεν μου απάντησαν καν!!!
Τι σοϊ τράπεζα είναι αυτή...

lewton
14-08-09, 16:51
Καλά ρε παιδιά, αυτοί στην Εμπορική Τράπεζα δεν κοιτανε ποτέ τα email τους?
Εχω στείλει δύο (!) φορές ερώτημά μου μέσω της φορμας επικοινωνίας του site τους και δεν μου απάντησαν καν!!!
Τι σοϊ τράπεζα είναι αυτή...

Δεν παίρνεις και ένα τηλέφωνο να φρίξεις;
Τραγική εξυπηρέτηση πελατών.

papi_tam
14-08-09, 17:01
Δεν παίρνεις και ένα τηλέφωνο να φρίξεις;
Τραγική εξυπηρέτηση πελατών.

Τι εννοείς? Είχες ασχημη εμπειρία απο τηλεφωνική εξυπηρέτηση?

imr
14-08-09, 17:23
Εγω εδω και λιγο καιρο χρησιμοποιω το ιντερνετ μπανκινγκ της Εθνικης

Μεχρι τωρα με εχει καλυψει απολυτα
Απο τον λιγο καιρο που το χρησιμοποιω
Στα +
Ασφαλεια με το μηχανηματακι που δινουν
Αψογη και γρηγορη τηλεφωνικη εξυπηρετηση
Στα-
Δεν υποστιριζει οπερα
το τελευταιο ειναι και το τεραστιο παραπονο που εχω, ελεος δηλαδη πρεπει να μπαινω με firefox η explorer ενω για οτιδηποτε αλλο χρησιμοποιω μονο οπερα

ipo
14-08-09, 17:25
Δεν παίρνεις και ένα τηλέφωνο να φρίξεις;
Τραγική εξυπηρέτηση πελατών.
Το σηκώνουν το τηλέφωνο ή σου κάνουν τους δύσκολους; :p

arial
14-08-09, 17:26
Εγω εδω και λιγο καιρο χρησιμοποιω το ιντερνετ μπανκινγκ της Εθνικης
Στα-
Δεν υποστιριζει οπερα


Μιας που και εγω χρησιμοποιω το i-banking της Εθνικης , ενα αλλο αρνητικο για εμενα, ειναι οτι πρεπει να αλλαζεις τον κωδικο σου καθε διμηνο :p

ipo
14-08-09, 17:28
Δεν υποστιριζει οπερα
το τελευταιο ειναι και το τεραστιο παραπονο που εχω, ελεος δηλαδη πρεπει να μπαινω με firefox η explorer ενω για οτιδηποτε αλλο χρησιμοποιω μονο οπερα
Όπως το είπες στην αρχή, σκέφτηκα ότι δε μπορείς να βγάλεις εισιτήρια για όπερα, μέσα από το e-banking. :p

Καθένας μας θέλει να υποστηρίζεται ο αγαπημένος του browser. Επειδή αυτό είναι δύσκολο, προσωπικά θεωρώ σημαντικό το να υποστηρίζεται τουλάχιστον ένας browser από κάθε ευρέως διαδεδομένη πλατφόρμα. Αν υποστηρίζεται firefox, τότε καλύπτονται όλοι.

imr
14-08-09, 17:38
χεχε δεν ξερω αν υποστηριζει εισιτηρια για οπερα, παντως ουτε για γηπεδο δεν πρεπει να εχει :p

Aναγκαστηκα να εγκαταστησω firefox μετα απο πολυ καιρο μονο και μονο για το internet banking.
Δεν μιλαμε και για καποιον browser με μικρο ποσοστο ,ποσο δυσκολο μπορει να ειναι να να τον υποστηριξουν?

Ακομα υπαρχουν και αρκετα μικροbug με το site, πχ δεν μπορω να συνδεσω τρεχουμενο λογαριασμο απο το καινουργιο site που εχουν,στο τηλεφωνο μου ειπαν να μπω στο παλιο για να δουλεψει αλλα με επιασε η βαρεμαρα οποτε δεν το δοκιμασα ακομα :p

3lbereth
14-08-09, 21:57
Δεν παίρνεις και ένα τηλέφωνο να φρίξεις;
Τραγική εξυπηρέτηση πελατών.

:hmm:Γιατί? Για πες τί σου'τυχε!

Πριν 3 μήνες μου έκλεψαν πορτοφόλι με πιστωτική και debit (:rant:) και εξυπηρετήθηκα σε χρόνο dt.
Επίσης, 11 το βράδυ κλείδωσα το e-banking μου γιατί ελέω αλτσχάϊμερ ξέχασα τον κωδικό μου. Μου έκαναν reset, αλλά δε μου έφτασαν ούτε οι επόμενες 3 και κατέληξα στο ΑΤΜ. Και token, μέσω τηλεφώνου παρήγγειλα.

Τα ίδια και στην Πειραιώς, για τις ακριβώς ίδιες περιπτώσεις. Εκεί που κόλλησαν, ήταν όταν στα καλά καθούμενα με το που έμπαινα στο "Χαρτοφυλάκιο" του e-banking μου πέταγε error in line 2,5,24,73 κλπ. και ελαφρά την καρδίαν τα'ριξαν στον ΙΕ. Τελικά διορθώθηκε μόνο του, άγνωστο πώς!

Η αλήθεια βέβαια, είναι οτι γενικά δεν έχω αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα. Πάντως, το CC και των δύο τραπεζών έχει μηδενικούς χρόνους αναμονής και ευγενικούς/υπομονετικούς υπαλλήλους.

Μακάρι να ακολουθούσαν το παράδειγμά τους και μερικοί εναλλακτικοί...:whistle:

papi_tam
15-08-09, 00:13
:Μακάρι να ακολουθούσαν το παράδειγμά τους και μερικοί εναλλακτικοί...:whistle:

Σε κάποια επόμενη ζωή ίσως...:p

MD1032
15-08-09, 03:04
Έχει η Αγροτική alerts λογαριασμών;


Ναι (http://www.atebank.gr/ATEbank/alerting15_05.htm) :)

CptBill
15-08-09, 14:13
Δεν παίρνεις και ένα τηλέφωνο να φρίξεις;
Τραγική εξυπηρέτηση πελατών.

Αν και στην εξυπηρετηση πελατων δεν ειχα καποιο προβλημα, σε κατάστημα ηταν η μεγαλύτερη φρικη. Οταν ειχα παει στο καταστημα των Καμινιων, μια υπαλληλος της τραπεζας ηταν μαζι με μια πλανόδια πωλητρια και ειχαν απλωσει σε ένα γραφειο μεγαλη ποικιλία απο κουρτινες. Παλι καλα που δεν με ρωτησαν και τη γνωμη μου για τις κουρτινες

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

best71
15-08-09, 14:53
Μιας που και εγω χρησιμοποιω το i-banking της Εθνικης , ενα αλλο αρνητικο για εμενα, ειναι οτι πρεπει να αλλαζεις τον κωδικο σου καθε διμηνο :p

+ 1 Απαραδεκτο για μενα

ipo
15-08-09, 15:00
Τελικά πήρε κουρτίνα η υπάλληλος ή της "πούλησε" δάνειο; :p

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 4 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μιας που και εγω χρησιμοποιω το i-banking της Εθνικης , ενα αλλο αρνητικο για εμενα, ειναι οτι πρεπει να αλλαζεις τον κωδικο σου καθε διμηνο :p

+ 1 Απαραδεκτο για μενα
Το έχει και η winbank αυτό. Δυσκολεύει την κατάσταση, αλλά αυξάνει την ασφάλεια. Αποφεύγονται κλασσικές περιπτώσεις να έχεις ίδιο password σε webmail και e-banking, ενώ ακόμα κι αν διαρρεύσει έχει κατά μέσο όρο 1 μήνα χρόνο ζωής.

Μάλιστα η Εθνική κρατάει και history με τα προηγούμενα password και δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για κάποιον καιρό, οπότε δε μπορείς να καταφύγεις στη λύση του κυλιόμενου κωδικού, ενώ αν τελικά το κάνεις θα χρειαστείς μεγάλη περίοδο επανάληψης.

3lbereth
15-08-09, 15:18
Αν και στην εξυπηρετηση πελατων δεν ειχα καποιο προβλημα, σε κατάστημα ηταν η μεγαλύτερη φρικη. Οταν ειχα παει στο καταστημα των Καμινιων, μια υπαλληλος της τραπεζας ηταν μαζι με μια πλανόδια πωλητρια και ειχαν απλωσει σε ένα γραφειο μεγαλη ποικιλία απο κουρτινες. Παλι καλα που δεν με ρωτησαν και τη γνωμη μου για τις κουρτινες!
:respekt: O Χριστός κι η Παναγιά...! Ε, δεν έπαιρνες κι εσύ μιά κουρτινούλα για το σπίτι?
Δες το αλλιώς: Πόσες τράπεζες σου δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις ταυτόχρονα συναλλαγές και ψώνια?:rolleyes:

Dimitris_80
15-08-09, 16:22
Ναι (http://www.atebank.gr/ATEbank/alerting15_05.htm) :)
Πολύ ενδιαφέρον, αλλά όχι και τέτοια διαδικασία για να ενεργοποιήσεις τα alerts... Συμπλήρωση αίτησης, επίσκεψη σε κατάστημα ΑΤΕ... Έλεος.

Πειραιώς και πάλι Πειραιώς. Έλα όμως που την έχω αναγκαστικά και την Αγροτική λόγω μισθοδοσίας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.