PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231

papi_tam
15-08-09, 18:42
:respekt: O Χριστός κι η Παναγιά...! Ε, δεν έπαιρνες κι εσύ μιά κουρτινούλα για το σπίτι?
Δες το αλλιώς: Πόσες τράπεζες σου δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις ταυτόχρονα συναλλαγές και ψώνια?:rolleyes:

Είναι τραγικό όμως, ε? Εμείς γελάμε, αλλά είναι ιδιωτική τράπεζα! Τέτοια κατάντια ούτε στην Εθνική βρε παιδιά...
Εγω τι είχα πάθει! Είχα πάει στην AlphaBank στη Βούλα, και ήταν μια χοντρή υπάλληλος η οποία είχε πάνω στο γραφείο της ενα καφέ και ένα τοστ απ'το Primo (Οσοι μένουν Βούλα ξέρουν! χε χε!) Ε λοιπόν, με λίγα λόγια την ώρα που με εξυπηρετούσε έτρωγε και το τοστάκι της ...
Όνομα? με ρωταγε.. τσουπ και μια μπουκια...
Αφμ? με ρωταγε... τσουπ κι αλλη μπουκια...
Εκει που σιχάθηκα όμως ηταν που έπιασε με τα λαδωμένα χέρια της τα χαρτιά με τις αιτήσεις. Απλά έλεος. Και η συμπεριφορά της ήταν λες και την ενοχλούσα κι απο πάνω...

lewton
17-08-09, 15:47
Το σηκώνουν το τηλέφωνο ή σου κάνουν τους δύσκολους; :p
Λένε ανοησίες (βασικά μια λέξη από μ ήθελα να χρησιμοποιήσω εδώ) και έχουν ένα ύφος «κάτσε να σου εξηγήσω χαζέ γιατί δεν τα πιάνεις με τίποτα».
Ρώτησα το πρώτο ξεφτέρι πόσο χρεώνεται η λήψη εμβάσματος από χώρα της Ευρωζώνης, και μου είπε ότι θα με συνδέσει με το τμήμα e-banking. Mέχρι να συνειδητοποιήσω τι μου είπε, με είχε ήδη συνδέσει οπότε δεν πρόλαβα και να την βρίσω.
Το δεύτερο ξεφτέρι, από το e-banking αυτή τη φορά, μου είπε να καλέσω το κατάστημα όπου άνοιξα το λογαριασμό για να μάθω πόσο χρεώνεται η λήψη εμβάσματος στο λογαριασμό μου.
Μετά από αυτό παραιτήθηκα. Ζητάνε και να πληρώσω για να πάρω τη συσκευή των κωδικών ασφαλείας, οπότε και εγώ αποφάσισα να αφήσω το λογαριασμό μου στην Εμπορική όπως ήταν εδώ και μήνες, δηλαδή με ένα υπόλοιπο κάτω του μισού ευρώ.

ipo
17-08-09, 16:01
Τελικά πόσο κοστίζει το έμβασμα από χώρα της ευρωζώνης προς το e-banking του καταστήματος που άνοιξες το λογαριασμό; :rofl::rofl:

lewton
17-08-09, 16:09
Τελικά πόσο κοστίζει το έμβασμα από χώρα της ευρωζώνης προς το e-banking του καταστήματος που άνοιξες το λογαριασμό; :rofl::rofl:
:chair:
Εγκώ καζό, ντεν γκαντάλαβε τελικά.

ipo
17-08-09, 16:15
:chair:
Εγκώ καζό, ντεν γκαντάλαβε τελικά.
Θα στο κάνουμε λιανά φιλαράκι, διότι έχομεν και δουλειές. :p Πήγες σε ένα γκατάστημα της Εμπορικής και ζήτησες να σου ανοίξουν (εκεί μόνο) ένα λογαριασμό ι-μπάγκι. Θέλεις λοιπόν να λάβεις εκεί χρήματα. Αρμόδιο για τη διαχείριση και τις χρεώσεις αυτού του λογαριασμού ι-μπάγκι, είναι το συγκεκριμένο γκατάστημα και μόνον αυτό.

Εφαρμόζει πολιτική χρέωσης, ανάλογα με την περιοχή, την εποχή, τον καιρό και το είδος της σύνδεσής σου. Και ο λόγος είναι απλός: Αν εσύ συνδέεσαι στο ι-μπάκι του υποκαταστήματος Βέροιας, από την Αυστρία, κάποιος πρέπει να πληρώσει τη διεθνή σύνδεση ιντερνέ. Γκέγκε;

:p:p

Dimitris_80
17-08-09, 17:51
Η Αγροτική συνεχίζει και με εκπλήσσει αρνητικά...

Ως δια μαγείας αυτό το token πώς το λένε που σου πλασάρουν για γεννήτρια κωδικών ξαφνικά έπαψε να βγάζει κωδικούς. Τώρα μπαταρίες χάλασαν, τά'φτυσε εντελώς ποσώς με ενδιαφέρει, το θέμα είναι ότι δε μπορώ πλέον να μπω καν στο - ούτως ή άλλως άθλιο - ebanking της.

Επιπρόσθετα μου λένε ότι πρέπει να πληρώσω και άλλα 11€ (εκτός από τον μποναμά των 7€ στο άνοιγμα του ebanking) λόγω της αντικατάστασης. Το τελευταίο με μια επιφύλαξη - λέει ο υπάλληλος - μπας και το περάσει ως βλάβη που ευθύνονται αυτοί.

ΕΛΕΟΣ. Ποια Αγροτική τώρα...

Sovjohn
18-08-09, 08:32
1000th reply :p

Μα όλες το ίδιο δεν δίνουν? Έχω της alpha bank το token από το 2004 κάπου και ακόμα μια χαρά δουλεύει φτου - φτου...

lewton
18-08-09, 16:03
Μα όλες το ίδιο δεν δίνουν? Έχω της alpha bank το token από το 2004 κάπου και ακόμα μια χαρά δουλεύει φτου - φτου...
By the way, στην Alpha μπορείς να κάνεις δουλειά σου (πχ. αποστολή μετρητών στο εξωτερικό) χωρίς συσκευή κωδικών;

imr
19-08-09, 00:37
Η Αγροτική συνεχίζει και με εκπλήσσει αρνητικά...

Ως δια μαγείας αυτό το token πώς το λένε που σου πλασάρουν για γεννήτρια κωδικών ξαφνικά έπαψε να βγάζει κωδικούς. Τώρα μπαταρίες χάλασαν, τά'φτυσε εντελώς ποσώς με ενδιαφέρει, το θέμα είναι ότι δε μπορώ πλέον να μπω καν στο - ούτως ή άλλως άθλιο - ebanking της.

Επιπρόσθετα μου λένε ότι πρέπει να πληρώσω και άλλα 11€ (εκτός από τον μποναμά των 7€ στο άνοιγμα του ebanking) λόγω της αντικατάστασης. Το τελευταίο με μια επιφύλαξη - λέει ο υπάλληλος - μπας και το περάσει ως βλάβη που ευθύνονται αυτοί.

ΕΛΕΟΣ. Ποια Αγροτική τώρα...


Δεν εχουν εγγυηση αυτα?
Στο δικο μου της εθνικης μου ειχαν δωσει και εγγυηση(3 χρονια νομιζω) για το μηχανηματακι

Dimitris_80
19-08-09, 09:08
Δεν εχουν εγγυηση αυτα?
Στο δικο μου της εθνικης μου ειχαν δωσει και εγγυηση(3 χρονια νομιζω) για το μηχανηματακι
Μου το άλλαξαν δωρεάν εντάξει... Απλά έπρεπε να φανώ γύφτος και να το κάνω θέμα ότι δεν πρέπει να πληρώσω άλλα 11€ για το πατατοtoken τους... :mad:

imr
19-08-09, 16:54
Μου το άλλαξαν δωρεάν εντάξει... Απλά έπρεπε να φανώ γύφτος και να το κάνω θέμα ότι δεν πρέπει να πληρώσω άλλα 11€ για το πατατοtoken τους... :mad:


Ναι πραγματικα τελειως απαραδεκτο!

φανταζομαι δεν σου ειχαν δωσει γραπτη εγγυηση ?

Σε εμενα παντως στην Εθνικη μου εδωσαν κανονικα γραπτη εγγυηση, αν παθει κατι δεν αναγκαζεσαι να τους παρακαλας, απλα πας και λες φερε μου ενα αλλο (φανταζομαι δηλαδη, δεν εχω εμπειρια απο αλλαγη αλλα απο ερωτησεις που εκανα μου ειπαν οτι οτι και να παθει ,που ειναι απιθανο, το αλλαζουν αμεσως)

treli@ris
23-08-09, 16:44
Εχω αυτη (http://www.eurobank.gr/Online/Home/generic.aspx?id=641&mid=693&lang=gr) την καρτα. Εχει δυνατοτητα για e-banking. Η καρτα ομως ειναι στο ονομα της μητερας μου.

Για να παρω κωδικους e-banking ομως απο την τραπεζα πρεπει να εχω και ταυτοτητα. Στο site γραφει αυτο: "To μόνο που χρειάζεται να έχετε μαζί σας είναι η ταυτότητά σας ή κάποιο αντίστοιχο αποδεικτικό" Δηλαδη μπορω να παω και με τη δικια μου ταυτοτητα ή πρεπει να ζητησω απο τη μανα μου να μου στειλει αντιγραφο? Τι ισχυει αν ξερετε

ariadgr
23-08-09, 16:50
Εχω αυτη (http://www.eurobank.gr/Online/Home/generic.aspx?id=641&mid=693&lang=gr) την καρτα. Εχει δυνατοτητα για e-banking. Η καρτα ομως ειναι στο ονομα της μητερας μου.

Για να παρω κωδικους e-banking ομως απο την τραπεζα πρεπει να εχω και ταυτοτητα. Στο site γραφει αυτο: "To μόνο που χρειάζεται να έχετε μαζί σας είναι η ταυτότητά σας ή κάποιο αντίστοιχο αποδεικτικό" Δηλαδη μπορω να παω και με τη δικια μου ταυτοτητα ή πρεπει να ζητησω απο τη μανα μου να μου στειλει αντιγραφο? Τι ισχυει αν ξερετε

Αν είσαι δικαιούχος στο λογαριασμό, πηγαίνεις με τη δική σου ταυτότητα.
Αν δεν είσαι δικαιούχος, πρέπει να πάει η μητέρα σου.

Τι θέλεις να κάνεις: να έχεις e-banking για να βλέπεις τις κινήσεις και να κάνεις πληρωμές από τον τραπεζικό λογαριασμό;

treli@ris
23-08-09, 16:55
Αν είσαι δικαιούχος στο λογαριασμό, πηγαίνεις με τη δική σου ταυτότητα.
Αν δεν είσαι δικαιούχος, πρέπει να πάει η μητέρα σου.

Τι θέλεις να κάνεις: να έχεις e-banking στο λογαριασμό της μητέρας σου;

Μου εβγαλε την καρτα αυτη για να μου βαζει χρηματα στο λογαριασμο οσο ειμαι φοιτητης. Απλα επειδη εγω ελειπα και δεν ειχε την ταυτοτητα μου εβγαλε την καρτα στο δικο της ονομα. Πλεον, ομως η συγκεκριμενη εχει και δυνατοτητες χρεωστικης περα απο απλη αναληψη χρηματων οποτε θελω να εκμεταλλευτω και το e-banking. Λογικα, αφου τη χρησιμοποιω κυριως μονο εγω, θα εχει και το ονομα μου στο λογαριασμο?

ipo
23-08-09, 16:58
Εχω αυτη (http://www.eurobank.gr/Online/Home/generic.aspx?id=641&mid=693&lang=gr) την καρτα. Εχει δυνατοτητα για e-banking. Η καρτα ομως ειναι στο ονομα της μητερας μου.

Για να παρω κωδικους e-banking ομως απο την τραπεζα πρεπει να εχω και ταυτοτητα. Στο site γραφει αυτο: "To μόνο που χρειάζεται να έχετε μαζί σας είναι η ταυτότητά σας ή κάποιο αντίστοιχο αποδεικτικό" Δηλαδη μπορω να παω και με τη δικια μου ταυτοτητα ή πρεπει να ζητησω απο τη μανα μου να μου στειλει αντιγραφο? Τι ισχυει αν ξερετε
Δε μπορείς ούτε με αντίγραφο της ταυτότητάς της, ούτε με την ταυτότητά της να πας. Η κάρτα είναι δική της, οπότε η αίτηση για e-banking στο λογαριασμό στον οποίο έχει σύνδεθεί η κάρτα μπορεί να γίνει είτε από εκείνη, είτε από κάποιον που έχει εξουσιοδότηση (έγγραφο με την υπογραφή της και σφραγίδα αστυνομίας ή ΚΕΠ που να γράφει ότι σε εξουσιοδοτεί να προβείς στο άνοιγμα λογαριασμού e-banking).

Γενικότερα η euroline έχει μέτρια αποδοχή στην Ελλάδα, ενώ για το εξωτερικό μάλλον πολύ μικρότερη (δεν το έχω ψάξει, αλλά δε βλέπω σχετικές σημάνσεις στα site).

Η πιο εύκολη και άμεση λύση είναι να πας στην τράπεζα και να ανοίξεις κοινό λογαριασμό για εσένα και τη μητέρα σου. Ταυτόχρονα βγάζεις κάρτα και αιτείσαι e-banking. Τέλος λες στη μητέρα σου να κάνει μεταφορά χρημάτων προς τον κοινό λογαριασμό.

Μία παραπλήσια λύση είναι να γίνει αίτηση από τη μητέρα σου να προστεθείς στον υπάρχον λογαριασμό. Κατόπιν να πας να υπογράψεις, να ζητήσεις δική σου κάρτα και κωδικούς e-banking. Δε βολεύει καθόλου να χρησιμοποιείς κάρτα στο όνομα της μητέρας (εκτός του ότι είναι παράνομο).

Στη θέση σου θα ξέχναγα τη Euroline της Eurobank και θα έκανα αίτηση για wincard στην Πειραιώς (μαζί με καταθετικό λογαριασμό και e-banking). Είναι πολλά τα πλεονεκτήματα της winbank/wincard.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λογικα, αφου τη χρησιμοποιω κυριως μονο εγω, θα εχει και το ονομα μου στο λογαριασμο?
Δεν είναι λογικός ο συνειρμός σου. Η κάρτα διατηρεί το όνομα του αρχικού δικαιούχου και δεν αλλάζει με τις συναλλαγές.

ariadgr
23-08-09, 17:01
Στη θέση σου θα ξέχναγα τη Euroline της Eurobank και θα έκανα αίτηση για wincard στην Πειραιώς (μαζί με καταθετικό λογαριασμό και e-banking). Είναι πολλά τα πλεονεκτήματα της winbank/wincard.

geofak, εαν την κάρτα τη θέλεις για να κάνεις αγορές μέσω Internet, αυτό που γράφει ο ipo είναι μονόδρομος.
Θα ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα που δίνει Visa Electron χρεωστική που γίνεται αποδεκτή, άρα Πειραιώς είναι μια πολύ καλή λύση.

Εαν θέλεις μόνο ebanking για να βλέπεις τις κινήσεις του λογαριασμού και να πληρώνεις τη ΔΕΗ, θα βάλεις το όνομά σου στο λογαριασμό, θα πάρεις κάρτα στο όνομά σου και θα βάλεις και ebanking.

treli@ris
23-08-09, 17:04
Εχω χρεωστικη απο την Πειραιως αλλα την εχω δωσει σε ενα φιλο μου και τωρα δε ξερω που ειναι !! (η καρτα, οχι ο φιλος)

Αυτο με το αν ειμαι δικαιουχος το λεω γιατι σε ενα βιβλιαριο του πατερα μου, υπαρχει και το δικο μου ονομα, τυχαια το ειδα καποια στιγμη, οποτε εκανα αυτο τον συνειρμο.

Η Eurobank βολευει γιατι εχουμε συγκεντρωτικο λογαριασμο εκει. Τεσπα, θα ρωτησω και στην τελικη κανει την αιτηση η ιδια.

........Auto merged post: geofak πρόσθεσε 0 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


geofak, εαν την κάρτα τη θέλεις για να κάνεις αγορές μέσω Internet, αυτό που γράφει ο ipo είναι μονόδρομος.
Θα ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα που δίνει Visa Electron χρεωστική που γίνεται αποδεκτή, άρα Πειραιώς είναι μια πολύ καλή λύση.

Εαν θέλεις μόνο ebanking για να βλέπεις τις κινήσεις του λογαριασμού και να πληρώνεις τη ΔΕΗ, θα βάλεις το όνομά σου στο λογαριασμό, θα πάρεις κάρτα στο όνομά σου και θα βάλεις και ebanking.

Μια μονο καρτα δεν μπορει να κανει και τα 2?

ipo
23-08-09, 17:15
Για μία χρεωστική/cashcard συζητάμε, όχι 2.

treli@ris
23-08-09, 17:22
Για μία χρεωστική/cashcard συζητάμε, όχι 2.

Μα για 1 λεω κι εγω. Αν τελικα ανοιχτει ο λογαριασμος e-banking στην Eurobank τοτε δε θα μπορω να τη χρησιμοποιησω και για χρεωστικη για αγορες?

ipo
23-08-09, 17:23
Ναι, αλλά όπως σου είπα η Euroline δε συγκρίνεται σε αποδοχή με μία χρεωστική Visa.

treli@ris
23-08-09, 17:26
Ναι, αλλά όπως σου είπα η Euroline δε συγκρίνεται σε αποδοχή με μία χρεωστική Visa.

A ok :)

ariadgr
23-08-09, 17:27
Εχω χρεωστικη απο την Πειραιως αλλα την εχω δωσει σε ενα φιλο μου και τωρα δε ξερω που ειναι !! (η καρτα, οχι ο φιλος)

Δήλωσε απώλεια κάρτας στην Πειραιώς, θα σου βγάλουν άλλη επιτόπου.

treli@ris
23-08-09, 17:28
sorry κιολας, αλλα εχει σχεση η Euroline με τη Maestro?? H Maestro δεν ειναι σαν τη VISA? Euroline νομιζω οτι ονομαζει την καρτα η Eurobank :hmm:

ariadgr
23-08-09, 17:29
sorry κιολας, αλλα εχει σχεση η Euroline με τη Maestro?? H Maestro δεν ειναι σαν τη VISA?

H Maestro δεν είναι τόσο αποδεκτή για online αγορές όπως είναι η Visa/Mastercard.

treli@ris
23-08-09, 17:31
Δήλωσε απώλεια κάρτας στην Πειραιώς, θα σου βγάλουν άλλη επιτόπου.

Αυτο θα κανω :oneup:

........Auto merged post: geofak πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


H Maestro δεν είναι τόσο αποδεκτή για online αγορές όπως είναι η Visa/Mastercard.

Μα η Maestro ειναι της Mastercard, link (http://www.maestrocard.com/)

ipo
23-08-09, 17:32
Καλό είναι να προσπαθείς να επισκευάσεις τη σπασμένη λάμπα, αλλά είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις έναν καινούριο λαμπτήρα οικονομίας. Κοινώς, υπάρχει τρόπος να βρεθείς με euroline σε κοινό λογαριασμό με τη μητέρα σου, αλλά άρπαξε την ευκαιρία τώρα που το ψάχνεις για να αποκτήσεις μία πιο εύχρηστη κάρτα/υπηρεσία.

ariadgr
23-08-09, 17:33
Μα η Maestro ειναι της Mastercard, link (http://www.maestrocard.com/)

...αλλά όπως σου ήδη είπαμε και ο ipo και εγω, ΔΕΝ είναι ευρέως αποδεκτή σε online αγορές.

treli@ris
23-08-09, 17:34
Καλό είναι να προσπαθείς να επισκευάσεις τη σπασμένη λάμπα, αλλά είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις έναν καινούριο λαμπτήρα οικονομίας. Κοινώς, υπάρχει τρόπος να βρεθείς με euroline σε κοινό λογαριασμό με τη μητέρα σου, αλλά άρπαξε την ευκαιρία τώρα που το ψάχνεις για να αποκτήσεις μία πιο εύχρηστη κάρτα/υπηρεσία.

Nαι βρε, κουβεντα να γινεται :)


* με πεισατε, μη φωναζετε αλλο, οχι αλλο καρβουνο :p :p

ipo
23-08-09, 17:34
Μα η Maestro ειναι της Mastercard, link (http://www.maestrocard.com/)
"...just look for the Maestro logo."

Το οποίο υπάρχει σε πολύ λιγότερα e-shop σε σχέση με της Mastercard. Δεν είναι κοινή η αποδοχή τους.

lewton
23-08-09, 17:52
geofak, εαν την κάρτα τη θέλεις για να κάνεις αγορές μέσω Internet, αυτό που γράφει ο ipo είναι μονόδρομος.
Θα ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα που δίνει Visa Electron χρεωστική που γίνεται αποδεκτή, άρα Πειραιώς είναι μια πολύ καλή λύση.

Γνωρίζεις άλλες τράπεζες που να δίνουν χρεωστική Maestro;
Έχω την αίσθηση ότι μόνο η Eurobank (και η Γενική, αν μετράει) δίνει τέτοια.
Αγροτική, Alpha, Εμπορική, Millenium, Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, Αττικής, Marfin, Κύπρου νομίζω ότι δίνουν Visa.

ΥΓ. Δεν υπάρχει πιά η Visa Electron ως σήμα. Υπάρχει η Visa (σκέτο) χωρίς ανάλγυφο τον αριθμό η οποία είναι η πρώην Electron, μετά υπάρχει η Visa (επίσης σκέτο) ή Visa Classic με ανάγλυφο τον αριθμό που είναι η πρώην Visa (σκέτο), και μετά η Visa Gold.

ariadgr
23-08-09, 17:53
Γνωρίζεις άλλες τράπεζες που να δίνουν χρεωστική Maestro;
Έχω την αίσθηση ότι μόνο η Eurobank (και η Γενική, αν μετράει) δίνει τέτοια.

Και η Εθνική.

lewton
23-08-09, 18:04
Μα η Maestro ειναι της Mastercard, link (http://www.maestrocard.com/)

Ναι αλλά η Maestro δεν έχει προωθηθεί πολύ για e-αγορές από τη Mastercard.
Μπορώ για παράδειγμα να σου πω ότι στην Ελβετία μπορείς να ψωνίσεις κυριολεκτικά παντού με Maestro (όλες οι Ελβετικές τράπεζες που γνωρίζω εκδίδουν χρεωστική Maestro και όχι Visa), αλλά δε μπορείς να κάνεις σχεδόν καμία e-αγορά.
Αντίθετα με Visa μπορείς να κάνεις όποια ηλεκτρονική αγορά θέλεις, και επειδή η Visa έχει ενοποιήσει τα σήματά της μπορείς να χρησιμοποιήσεις και χρεωστική κάρτα αν η εκδότρια τράπεζα δεν έχει αντίρρηση (και σύμφωνα με όσα λένε ο ariad και ο ipo, η Πειραιώς δεν έχει απενεργοποιήσει αυτή τη δυνατότητα).

Εν τέλει είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση με τις Visa από όταν καταργήθηκε το brand Electron, αλλά έχει και τα πλεονεκτήματά της.

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 7 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και η Εθνική.

Α ναι, σκέφτηκα τις μικρές μόνο. :p

Και από αυτές που βγάζουν Visa, ξέρουμε καμία άλλη που να επιτρέπει on-line αγορές;

GnF
23-08-09, 18:21
Ναι αλλά η Maestro δεν έχει προωθηθεί πολύ για e-αγορές από τη Mastercard.
Μπορώ για παράδειγμα να σου πω ότι στην Ελβετία μπορείς να ψωνίσεις κυριολεκτικά παντού με Maestro (όλες οι Ελβετικές τράπεζες που γνωρίζω εκδίδουν χρεωστική Maestro και όχι Visa), αλλά δε μπορείς να κάνεις σχεδόν καμία e-αγορά.
Αντίθετα με Visa μπορείς να κάνεις όποια ηλεκτρονική αγορά θέλεις, και επειδή η Visa έχει ενοποιήσει τα σήματά της μπορείς να χρησιμοποιήσεις και χρεωστική κάρτα αν η εκδότρια τράπεζα δεν έχει αντίρρηση (και σύμφωνα με όσα λένε ο ariad και ο ipo, η Πειραιώς δεν έχει απενεργοποιήσει αυτή τη δυνατότητα).

Εν τέλει είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση με τις Visa από όταν καταργήθηκε το brand Electron, αλλά έχει και τα πλεονεκτήματά της.

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 7 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Α ναι, σκέφτηκα τις μικρές μόνο. :p

Και από αυτές που βγάζουν Visa, ξέρουμε καμία άλλη που να επιτρέπει on-line αγορές;

Κύπρου?

ipo
23-08-09, 18:24
Κύπρου?
Σωστά κι επίσης της Alpha Bank η Enter Visa.

Ενδιαφέροντα όσα λες lewton για την Ελβετία. Στην Ελλάδα το maestro χρησιμοποιείται, όπως έχω καταλάβει μόνο για να δηλώσει τη συμβατότητα με τα ATM. Στα φυσικά καταστήματα θα δεις σήματα Εθνοcash (και όχι maestro), καθώς και Euroline (ούτε πάλι σήμα Maestro). Το ίδιο και στα online shops. Γράφουν ότι δέχονται Euroline (λίγα βέβαια) και δεν αναφέρουν το maestro. Αυτά με κάνουν να υποθέτω ότι το maestro δεν είναι global σήμα αποδοχής για αγορές (για αναλήψεις χρημάτων όμως είναι), αλλά κάθε Maestro έχει τη δική της αποδοχή και μαεστρία. :p Τουλάχιστον αυτό φαίνεται να συμβαίνει στην Ελλάδα.

lewton
23-08-09, 19:35
Με τη σειρά μου βρίσκω ενδιαφέροντα τα όσα γράφεις για την Ελλάδα. Φαίνεται ότι το σήμα Μαέστρο έχει χώρες όπου είναι ισχυρό και εδραιωμένο και χώρες όπου δεν είναι.
Πολύ θα ήθελα να είχα μια Μαέστρο χρεωστική της Εθνικής ή της Γιουρομπανκ και να δοκιμάσω να κάνω ψώνια με αυτήν στην Ελβετία.

ariadgr
23-08-09, 19:38
Πολύ θα ήθελα να είχα μια Μαέστρο χρεωστική της Εθνικής ή της Γιουρομπανκ και να δοκιμάσω να κάνω ψώνια με αυτήν στην Ελβετία.

Η maestro της Εθνικής (εθνοcash) γίνεται απoδεκτή μόνο σε καταστήματα στην Ελλάδα που έχουν POS της Εθνικής.

Η Eurobank γράφει στο site της "Αγορές σε όλον τον κόσμο με την κάρτα EuroLine και το PIN σας για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια."
Ωστόσο δεν ξέρω πόσο θα ήθελες να κάνεις ψώνια με αυτήν στην Ελβετία, αφού, αν γινόταν αποδεκτή, θα σε χρέωνε έξοδα συναλλάγματος.

lewton
23-08-09, 21:40
Η maestro της Εθνικής (εθνοcash) γίνεται απoδεκτή μόνο σε καταστήματα στην Ελλάδα που έχουν POS της Εθνικής.

Η Eurobank γράφει στο site της "Αγορές σε όλον τον κόσμο με την κάρτα EuroLine και το PIN σας για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια."
Ωστόσο δεν ξέρω πόσο θα ήθελες να κάνεις ψώνια με αυτήν στην Ελβετία, αφού, αν γινόταν αποδεκτή, θα σε χρέωνε έξοδα συναλλάγματος.

Ίσα μια φορά θα το δοκίμαζα, για να ξέρω. :p
Και για να σε σκάσω, θα φρόντιζα να το κάνω σε περίοδο με ανεβασμένο το ευρώ έναντι του φράγκου για να αντισταθμίσω την απώλεια από τα έξοδα συναλλάγματος. :cool:

ΥΓ. Μου φαίνεται περίεργο που οι δύο μεγαλύτερες τράπεζες επιμένουν σε χρεωστική Maestro τη στιγμή που φαίνεται ότι στην Ελλάδα δεν έχει πέραση, και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν ενώνουν τις δυνάμεις τους για να την επιβάλουν σε όλα τα μαγαζιά που δέχονται Mastercard (το οποίο τεχνικά είναι τρομερά εύκολο μιας και Mastercard και Maestro συνδέονται με το δίκτυο Cirrus (http://en.wikipedia.org/wiki/Cirrus_%28interbank_network%29) για επιβεβαίωση της συναλλαγής).

ariadgr
24-08-09, 00:44
ΥΓ. Μου φαίνεται περίεργο που οι δύο μεγαλύτερες τράπεζες επιμένουν σε χρεωστική Maestro τη στιγμή που φαίνεται ότι στην Ελλάδα δεν έχει πέραση, και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν ενώνουν τις δυνάμεις τους για να την επιβάλουν σε όλα τα μαγαζιά που δέχονται Mastercard (το οποίο τεχνικά είναι τρομερά εύκολο μιας και Mastercard και Maestro συνδέονται με το δίκτυο Cirrus (http://en.wikipedia.org/wiki/Cirrus_%28interbank_network%29) για επιβεβαίωση της συναλλαγής).

Προφανώς τις συγκεκριμένες τράπεζες δεν τις ενδιαφέρει να χρησιμοποιούνται οι χρεωστικές τους σε καταστήματα και σε συναλλαγές εξ'αποστάσεως (Internet κλπ.) γι'αυτό και τόσα χρόνια συνεχίζουν να δίνουν Maestro και δεν δίνουν τη δυνατότητα για χρεωστική Visa.

Ίσως να το κάνουν και για να σπρώξουν περισσότερους πελάτες τους στις πιστωτικές τους.

vessis
24-08-09, 01:04
Η maestro της Εθνικής (εθνοcash) γίνεται απoδεκτή μόνο σε καταστήματα στην Ελλάδα που έχουν POS της Εθνικής.

Η Eurobank γράφει στο site της "Αγορές σε όλον τον κόσμο με την κάρτα EuroLine και το PIN σας για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια."
Ωστόσο δεν ξέρω πόσο θα ήθελες να κάνεις ψώνια με αυτήν στην Ελβετία, αφού, αν γινόταν αποδεκτή, θα σε χρέωνε έξοδα συναλλάγματος.

Λάθος φίλε μου!
Χρησιμοποιώ από 10 και πλέον χρόνια την κάρτα της Εθνικής τόσο στο Εξωτερικό όσο και στην Ελλάδα μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα.
Τώρα όσον αφορά το θέμα η Πειραιώς είναι πρώτη με την Εθνική δεύτερη η δε Eurobank έχει προβλήματα με τα certificate αν και κάνει τις πληρωμές άμεσα.
Δύσκολες τράπεζες στο web Banking η Γενική και η Αγροτική.Γιά τις άλλες δεν ξέρω και δεν εκφράζομαι.
Ωραιότατο της Πειραιώς η πρόσβαση κατευθείαν στις πιστωτικές.

ariadgr
24-08-09, 01:19
Λάθος φίλε μου!
Χρησιμοποιώ από 10 και πλέον χρόνια την κάρτα της Εθνικής τόσο στο Εξωτερικό όσο και στην Ελλάδα μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα.

Κάνεις αγορές από καταστήματα του εξωτερικού με τη χρεωστική εθνοcash (maestro) της Εθνικής; :hmm:
Προσοχή, δεν αναφέρθηκα σε αναλήψεις από ATMs.

djT
25-08-09, 02:25
ΥΓ. Δεν υπάρχει πιά η Visa Electron ως σήμα. Υπάρχει η Visa (σκέτο) χωρίς ανάλγυφο τον αριθμό η οποία είναι η πρώην Electron, μετά υπάρχει η Visa (επίσης σκέτο) ή Visa Classic με ανάγλυφο τον αριθμό που είναι η πρώην Visa (σκέτο), και μετά η Visa Gold.

Σε εμένα τη παλιά elctron την αντικατέστησαν με VISA ENTER

lewton
25-08-09, 11:03
Σε εμένα τη παλιά elctron την αντικατέστησαν με VISA ENTER

Ναι μόνο που το enter όπως βλέπεις βρίσκεται πάνω στην κάρτα, το οποίο σημαίνει ότι είναι της Alpha Bank (προφανώς ονόμασε έτσι την κάρτα αυτή για να την ξεχωρίζουν εύκολα οι πελάτες και να μην την παίρνουν για κανονική Visa).
Το άλλο που παίζει είναι να γράφουν το Electron κάτω από το σήμα Visa (όπως σε αυτήν (http://www.atekarta.gr/student-visa.asp) η Αγροτική), πάλι για να βοηθήσουν τον κόσμο να ξεχωρίζει τις Visa κάρτες. Βλέπεις μάλιστα ότι η Αγροτική την αποκαλεί Visa Electron για τον ίδιο λόγο, ενώ είναι Visa. Απλά κράτησε το όνομα Electron για την κάρτα, όπως η Alpha την ονόμασε Visa Enter.

ipo
25-08-09, 15:23
Η Visa Electron της Atebank για φοιτητές, που δείχνεις, είναι πιστωτική κάρτα, όχι χρεωστική. Το αναφέρω για να μη γίνει άμεση σύγκριση με την Enter Visa, που αναφέρεις στην ίδια παράγραφο, η οποία είναι χρεωστική.

Το electron είτε πάνω στην κάρτα, είτε πάνω στο σήμα της visa, δε σημαίνει τίποτα σχετικά με το είδος (πιστωτική ή χρεωστική), ούτε και με την αποδοχή. Απλά ήταν πριν από μερικά χρόνια ο τρόπος που βρήκε το τμήμα δημοσίων σχέσεων της Visa για να διαφημίσει και να ξεχωρίσει τις νέες (τότε) κάρτες που απαιτούσαν ηλεκτρονική εξακρίβωση στοιχείων πριν ολοκληρωθεί η συναλλαγή.

lewton
25-08-09, 15:34
Απλά να είναι ξεκάθαρο ότι το όνομα Visa Enter είναι της Alpha Bank για τη συγκεκριμένη κάρτα και όχι κάποιο σήμα της Visa που μπορείς δυνητικά να βρεις σε κάθε τράπεζα.
Εκτός αν κάνω λάθος οπότε διόρθωσέ με. :)

ariadgr
25-08-09, 15:39
Απλά να είναι ξεκάθαρο ότι το όνομα Visa Enter είναι της Alpha Bank για τη συγκεκριμένη κάρτα και όχι κάποιο σήμα της Visa που μπορείς δυνητικά να βρεις σε κάθε τράπεζα.

Σωστα.

morrison100
25-08-09, 15:40
Λάθος φίλε μου!
Χρησιμοποιώ από 10 και πλέον χρόνια την κάρτα της Εθνικής τόσο στο Εξωτερικό όσο και στην Ελλάδα μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα.
Τώρα όσον αφορά το θέμα η Πειραιώς είναι πρώτη με την Εθνική δεύτερη η δε Eurobank έχει προβλήματα με τα certificate αν και κάνει τις πληρωμές άμεσα.
Δύσκολες τράπεζες στο web Banking η Γενική και η Αγροτική.Γιά τις άλλες δεν ξέρω και δεν εκφράζομαι.
Ωραιότατο της Πειραιώς η πρόσβαση κατευθείαν στις πιστωτικές.


Ακριβως αυτο γινεται, πιο πολυ συμφερει στις τραπεζες να χρησιμοποιεις πιστβτικές παρα χρεωστικές...

Απο την αλλη, στην αρχικη ερωτηση του φιλου, μπες συνδικαιουχος στον καταθετικο λογαριασμό της μητερας σου για να εισαι ανετος - νομιζω θα σου δωσουν και σενα μια καρτα, παρε κωδικους e-banking για να ;);)πληρωνεις λογαριασμούς και να παρακολουθεις κινήσεις και στην συνέχει παρε μια prepaid...θα σου ελεγα απο την ιδια τραπεζα, αλλα παλιοτερα ειχε χρεωση γεμισματος, ενω οι αντιστοιχες της Κυπρου, Γενικης και νομιζω Πειραιως δεν εχουν...οποτε ανοιξε κι εναν καταθετικό λογαριασμο μαζι με μια prepaid από την τραπεζα που σου αρεσει, και εισαι ΟΚ για αγορές στο internet...

treli@ris
25-08-09, 15:40
To IBAN τι ειναι και που χρησιμοποιειται? Και κατι αλλο, για ενεργοποιηση του e-banking παντα υπηρχε χρεωση της ταξης των 5€ με 10€ ?

ariadgr
25-08-09, 15:41
To IBAN τι ειναι

http://www.google.gr/search?q=iban


και που χρησιμοποιειται?

Σε εμβάσματα.


Και κατι αλλο, για ενεργοποιηση του e-banking παντα υπηρχε χρεωση της ταξης των 5€ με 10€ ?

Ανάλογα την πολιτική της τράπεζας.
Τελευταία αρκετές χρεώνουν για τη συσκευή με τους κωδικούς.

prodromosfan
25-08-09, 15:44
international bank account number (http://en.wikipedia.org/wiki/International_Bank_Account_Number)

σε οποια τραπεζα παιρνεις μηχανηματακι με κωδικους ειναι 7 ευρω χρεωση για το μηχανημα περιπου
για την ενεργοποιηση και απλους κωδικους user/pass που λεμε οχι δεν χρεωνεται.

treli@ris
25-08-09, 15:44
Αρα μικρης σημασιας ειναι προσωπικα για μενα. ΟΚ, thx

@ ADSLgr.com All rights reserved.