PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

morrison100
25-08-09, 15:47
To IBAN τι ειναι και που χρησιμοποιειται? Και κατι αλλο, για ενεργοποιηση του e-banking παντα υπηρχε χρεωση της ταξης των 5€ με 10€ ?


Το ΙΒΑΝ ειναι καλο να το ξερεις για να το δινεις οταν ειναι να γινονται καταθεσεις/εμβασματα στον λογαριασμό σου ωστε να μην υπαρχουν χρεωσεις...για την ενεργοποιηση του e-banking, στην eurobank που ξερω δεν υπηρχε παλιοτερα...τωρα, αγνωσται αι βουλαι...υπάρχει και «κριση»...

ipo
25-08-09, 15:48
Geofak για ποια τράπεζα ενδιαφέρεσαι τελικά; Η καθεμία έχει διαφορετική πολιτική κι αυτά που σου λέει ο καθένας είναι για συγκεκριμένες τράπεζες (εξαιρούνται τα περί IBAN).

treli@ris
25-08-09, 15:58
Geofak για ποια τράπεζα ενδιαφέρεσαι τελικά; Η καθεμία έχει διαφορετική πολιτική κι αυτά που σου λέει ο καθένας είναι για συγκεκριμένες τράπεζες (εξαιρούνται τα περί IBAN).

Δε ξερω ακομη :sorry:

ipo
25-08-09, 16:05
Δε ξερω ακομη :sorry:
Απλά σου ξαναλέω ότι όσα σου γράφουν παραπάνω δεν ισχύουν για όλες τις τράπεζες. Καθεμία έχει τη δική της πολιτική χρέωσης για κάθε διαδικασία, η οποία μπορεί να διαφέρει πολύ από τις υπόλοιπες. Δε βγάζεις άκρη με γενικές ερωτήσεις "Χρεώνεται το τάδε;"

Η σωστή ερώτηση είναι: "Πόσο χρεώνεται αυτή η υπηρεσία/διαδικασία σε αυτή την τράπεζα;"

netrinos
25-08-09, 16:06
Ξέρει κανείς σε πόσες μέρες γίνεται μεταφορά χρημάτων μέσω e-banking από μια τράπεζα σε μια άλλη?

ariadgr
25-08-09, 16:18
Ξέρει κανείς σε πόσες μέρες γίνεται μεταφορά χρημάτων μέσω e-banking από μια τράπεζα σε μια άλλη?

Σε όσες συναλλαγές έχω κάνει, αΑν η συναλλαγή γίνει σε εργάσιμη μέρα και ώρα, συνήθως μέχρι την επόμενη μέρα έχει γίνει η μεταφορά (με valeur επόμενης μέρας στην τράπεζα του παραλήπτη).

prodromosfan
25-08-09, 16:23
Σε όσες συναλλαγές έχω κάνει, αΑν η συναλλαγή γίνει σε εργάσιμη μέρα και ώρα, συνήθως μέχρι την επόμενη μέρα έχει γίνει η μεταφορά (με valeur επόμενης μέρας στην τράπεζα του παραλήπτη).

και συμπληρωνω "πριν τις 12"

ipo
25-08-09, 16:33
και συμπληρωνω "πριν τις 12"
Εξαρτάται πότε τρέχει κάθε τράπεζα τη ροή των εμβασμάτων.

drsys
27-08-09, 12:45
Μετα απο πολλούς καυγάδες με το εξυπηρετηση πελατών

« Αγαπητέ κύριε xxxx,



Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας για την EFG Eurobank Ergasias. Αρχικά, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι λυπούμαστε για την όλη αναστάτωση που πιθανότατα αντιμετωπίσατε. Κατόπιν επικοινωνίας με την αρμόδια υπηρεσία της Τραπεζας σας ενημερώνουμε ότι δεν υποστηρίζετε το λειτουργικό σύστημα Linux.



Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία θελήσετε ή σχόλιο που τυχόν έχετε.



Με εκτίμηση, :down:

ariadgr
27-08-09, 12:46
Μετα απο πολλούς καυγάδες με το εξυπηρετηση πελατών

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2977119&postcount=43

drsys
27-08-09, 12:51
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2977119&postcount=43

δεν μιλάω για το θέμα με τα πιστοποιητικά αλλα το θέμα του redirect που κάνει ο server της eurobank στο firefox του linux λόγω java και .net
Η ανακοίνωση του όμως νομιζω μας καλύπτει!!! Επιλέξτε άλλη τράπεζα για ebanking άν χρησιμοποιείτε Linux

GoofyX
27-08-09, 22:43
Για πολλοστή φορά, για την ακρίβεια κάθε φορά που έπρεπε να αλλάξω κωδικό στο %^%!#%$@#$@ banking της Εμπορικής, με κλείδωσε, γιατί είναι ανίκανοι να φτιάξουν ένα σύστημα της προκοπής. Για άλλη μια φορά πρέπει να πάω σε ATM να πάρω νέο κωδικό. Μα, οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι; Σε αναγκάζουν να αλλάζεις κωδικό κάθε 30 (πόσες δεν ξέρω) μέρες, όταν η μ.....α το σύστημα αλλαγής των κωδικών τους δεν παίζει σωστά;;;;;;;;;; Και σε κλειδώνει μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες;;;;;;

Άντε ρε καραγκιόζηδες! :angryr: :down:

djT
28-08-09, 00:56
Τι άλλο μπορεί να περιμένει κανείς από τράπεζα του Ελληνικού δημοσίου?

vessis
28-08-09, 01:21
Το ΙΒΑΝ ειναι καλο να το ξερεις για να το δινεις οταν ειναι να γινονται καταθεσεις/εμβασματα στον λογαριασμό σου ωστε να μην υπαρχουν χρεωσεις...για την ενεργοποιηση του e-banking, στην eurobank που ξερω δεν υπηρχε παλιοτερα...τωρα, αγνωσται αι βουλαι...υπάρχει και «κριση»...

Μεταφορά χρημάτων από Τράπεζα σε Πράπεζα χωρίς λογαριασμό ΙΒΑΝ (Διεθνής) χρεώνεται στο πενταπλάσιο του κανονικού από κανά χρόνο τώρα.
Διαβάστε τις πληροφορίες!

antoine
28-08-09, 10:00
Για πολλοστή φορά, για την ακρίβεια κάθε φορά που έπρεπε να αλλάξω κωδικό στο %^%!#%$@#$@ banking της Εμπορικής, με κλείδωσε, γιατί είναι ανίκανοι να φτιάξουν ένα σύστημα της προκοπής. Για άλλη μια φορά πρέπει να πάω σε ATM να πάρω νέο κωδικό. Μα, οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι; Σε αναγκάζουν να αλλάζεις κωδικό κάθε 30 (πόσες δεν ξέρω) μέρες, όταν η μ.....α το σύστημα αλλαγής των κωδικών τους δεν παίζει σωστά;;;;;;;;;; Και σε κλειδώνει μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες;;;;;;

Άντε ρε καραγκιόζηδες! :angryr: :down:

Λέγεται ασφάλεια αυτό... Και στο ATM αν βάλεις λάθος PIN 3 φορές το ίδιο γίνεται...

Για την δική σου ασφάλεια γίνεται. Με τι θα ήσουν ευχαριστημένος εσύ; Με το να μην υπήρχαν κανόνες ασφαλείας;; Και η Πειραιώς που έχω το ίδιο κάνει παραπιπτόντως, το ίδιο και η Millenium. Και σε σοβαρή εταιρία αν δουλέψεις το password σου πρέπει να το αλλάζεις ανά μήνα.

Καλό θα ήταν να έχεις ένα κωδικό και να χρησιμοποιείς παραλλαγές αυτού. Καλό θα ήταν επίσης να μην κράζεις για κάτι που γίνεται για το δικό σου καλό, γιατί αν κάποιος πάρει τα στοιχεία σου κάποια στιγμή, ο ίδιος θα είσαι που θα κράζεις γιατί έγινε.


Edit: Και για να σε προλάβω... έχει η μάνα μου Εμπορική εδώ και 1,5 χρόνο και δεν έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα με την αλλαγή του κωδικού της. Μήπως κάνεις κάτι λάθος;;

k_koulos
28-08-09, 10:40
αυτο με την αλλαγή κωδικού είναι όντως δύσκολο

θα σου έλεγα πως το αντιμετωπίζω, αλλά δεν είναι ασφαλές να τα λέμε στα φορουμ αυτα.....;)

πάντως αν νομίζεις οτι σε περιορίζει η αλλαγη κωδικών, πήγαινε eurobank, δεν έχει αλλαγή. [αλλά δεν έχει και υποστήριξη για λinux]

GoofyX
28-08-09, 13:40
Ασφάλεια δεν είναι να σου πρίζει τα @@ κάθε τόσο, να ξέρεις μεγάλε, πρέπει να αλλάξεις κωδικό, ή να κλειδώνεσαι αν δεν το χρησιμοποιείς 2 μήνες. Μπήκα να κάνω μια συναλλαγή και μου κλειδώθηκε επειδή είχα καιρό να το χρησιμοποιήσω, όχι γιατί έγινε λάθος αλλαγή κωδικού (έτσι μου είπανε σήμερα από την εξυπηρέτηση πελατών).

Και επειδή έχω δίκιο σε αυτό (δεν είμαι ο μόνος που το έπαθε τόσες φορές), μου είπανε ότι επειδή αυτό δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα, θα αλλάξει σύντομα.

Περισσότερες φορές πήγα στο ΑΤΜ να πάρω νέο κωδικό, παρά χρησιμοποίησα το web banking της Εμπορικής. Αυτό δεν είναι ασφάλεια για το χρήστη, ταλαιπωρία είναι. Σε όσα web banking έχω παίξει μέχρι τώρα, μόνο με της Εμπορικής είχα τόσο μεγάλο πρόβλημα.

ariadgr
28-08-09, 16:36
πάντως αν νομίζεις οτι σε περιορίζει η αλλαγη κωδικών, πήγαινε eurobank, δεν έχει αλλαγή

Πλέον έχει και η Eurobank αλλαγή, αν και δεν γνωρίζω κάθε πότε τη ζητάει.

treli@ris
29-08-09, 14:59
Τελικα, ενεργοποιησα το e-banking στην EFG. Ειναι πολυ εξυπηρετικο και εχει τα παντα.

Μια ερωτηση εχω. Οταν κανω πληρωμες αυτες πραγματοποιουνται αμεσα και τις βλεπει το συστημα των εταιρειων εκεινη τη στιγμη?

djT
29-08-09, 23:19
Μια ερωτηση εχω. Οταν κανω πληρωμες αυτες πραγματοποιουνται αμεσα και τις βλεπει το συστημα των εταιρειων εκεινη τη στιγμη?

Από την εμπειρία μου το paypal (π.χ.) τις βλέπει ΑΜΕΣΩΣ.

Τώρα αν πληρώνεις κάρτα άλλη τράπέζης νομίζω τα βλέπουν σε 3 μέρες, τουλάχιστον της Alpha Web Banking Που έχω εγώ έτσι είναι.

P.S. και κάτι ακόμα τον λίγο καιρό που έχω Alpha Web Banking έχω την εντύπωση ότι δεν του λείπει τίποτα, το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι μεταφορα χρημάτων γίνεται μόνο μέχρι τι 10μμ (κάπου εκεί νομίζω) και έτσι χάνεις μια ημέρα αν κάνεις την μεταφορά μετά τις 10 το βράδυ.

Oldboy
29-08-09, 23:34
Τελικα, ενεργοποιησα το e-banking στην EFG. Ειναι πολυ εξυπηρετικο και εχει τα παντα.

Μια ερωτηση εχω. Οταν κανω πληρωμες αυτες πραγματοποιουνται αμεσα και τις βλεπει το συστημα των εταιρειων εκεινη τη στιγμη?

Γενικά από την δικιά μου τράπεζα που ξέρω ανάλογα ποιά εταιρία είναι γίνονται και οι πληρωμές αλλά γενικά έχει ορίσει η τράπεζα μια ώρα πχ απόγευμα μετά τις 5μμ και κάνει όλες τις συναλλαγες.Οι μόνες συναλλαγές που γίνονται αυτόματα και είναι λογικό είναι σε πληρωμές - υπηρεσίες της ίδιας της τράπεζας.

papi_tam
01-09-09, 13:41
Γιατί κάποιες τράπεζες στέλνουν κάθε μήνα ταχυδρομικώς το υπολοιπο και τις κινήσεις του λογαριασμού σου ένω κάποιες άλλες όχι?
Πχ. Στην Alpha Bank έχω τον λογαριασμό 1|2|3 Για Νέους και μου στέλνουν κάθε μήνα 2 διαφορετικα έντυπα. Το ένα με τις κινήσεις του λογαριασμού και το άλλο με τις κινήσεις της χρεωστικής κάρτας.
Στην Τράπεζα Πειραιώς έχω απλό λογαριασμό Ταμιευτηρίου, και δεν μου στέλνουν με ταχυδρομείο ούτε τις κινήσεις του λογαριασμού ούτε της χρεωστικής κάρτας.
Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό?

Elpis
01-09-09, 14:51
Τραπεζα κυπρου, αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο το ebanking της.

ipo
01-09-09, 18:46
Αφού έγραψα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1030809&postcount=180) πώς ένας ανεπαρκώς ενημερωμένος υπάλληλος (στο συγκεκριμένο ζήτημα) μου φόρτωσε το extra pin generator, τώρα ήρθε η ώρα να το παραδώσω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3022965&postcount=33). Αξέχαστο θα μου μείνει... :p

euri
01-09-09, 18:50
Στην Τράπεζα Πειραιώς έχω απλό λογαριασμό Ταμιευτηρίου, και δεν μου στέλνουν με ταχυδρομείο ούτε τις κινήσεις του λογαριασμού ούτε της χρεωστικής κάρτας.
Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό?

Έχεις λογαριασμό με βιβλιάριο ή χωρίς; Εγώ έχω στην Πειραιώς λογαριασμό χωρίς βιβλιάριο και κάθε μήνα μου στέλνουν την ανάλυση ταχυδρομικά.

Επίσης το ίδιο ισχύει και στη Millennium.

waste
01-09-09, 19:19
να σημειωσω εδω για ολους οσους ενδιαφερει, πως εδω και λιγο καιρο η alphabank εχει βάλε χρέωση 3 ευρώ σε όλα τα εμβάσματα εσωτερικού μέχρι 12.000 ευρώ. Αυτό σημαίνει πως εάν μέσω ebanking κάνετε μεταφορά χρημάτων σε alphabank απο αλλη τράπεζα, αυτό χρεώνεται 3 ευρώ.

Ετσι συμβαίνει το κουλό, πχ στη eurobank που είναι δωρεαν οι μεταφορες χρηματων σε ολη την ελλαδα, να μην πληρώνει τίποτα αυτός που στέλνει και να χρεώνεται αυτός που λαμβάνει.

Το λεω αυτό διοτι οι περισσότεροι (και σωστά) θεωρούν πως τα εισερχόμενα εμβάσματα ειναι δωρεάν.

Αλλος ένας λόγος (μετά τα αθλια επιτόκια) να φύγω από το ebanking της alpha που χρησιμοποιω εδω και καμιά 10αρια χρόνια.

3lbereth
02-09-09, 10:18
Έχεις λογαριασμό με βιβλιάριο ή χωρίς; Εγώ έχω στην Πειραιώς λογαριασμό χωρίς βιβλιάριο και κάθε μήνα μου στέλνουν την ανάλυση ταχυδρομικά.

Επίσης το ίδιο ισχύει και στη Millennium.

Δίκιο έχεις. Αν ο λογαριασμός σου είναι Όψεως, σου στέλνουν statement. Αυτό όμως δε συμβαίνει στους Ταμιευτηρίου που σου δίνουν βιβλιάριο για να καταγράφονται -υποτίθεται- οι συναλλαγές σου. Το θέμα βέβαια είναι οτι, λίγο με το e-banking, λίγο οτι βαριέμαι, έχω 4 χρόνια να κάνω ενημέρωση στο βιβλιάριο της Πειραιώς...:p

euri
02-09-09, 10:37
Ταμιευτηρίου έχω (και στις δύο τράπεζες που ανέφερα) και όχι όψεως. Και μου έρχεται ενημέρωση κανονικά ;)

Το αν θα έχεις βιβλιάριο το επιλέγεις σίγουρα κατά το άνοιγμα του λογαριασμού. Δεν ξέρω αν μπορείς να το αλλάξεις μετά χωρίς να αλλάξει ο τύπος (και ο αριθμός) του λογαριασμού.

papi_tam
03-09-09, 10:35
Ταμιευτηρίου έχω (και στις δύο τράπεζες που ανέφερα) και όχι όψεως. Και μου έρχεται ενημέρωση κανονικά ;)

Το αν θα έχεις βιβλιάριο το επιλέγεις σίγουρα κατά το άνοιγμα του λογαριασμού. Δεν ξέρω αν μπορείς να το αλλάξεις μετά χωρίς να αλλάξει ο τύπος (και ο αριθμός) του λογαριασμού.

Έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί αυτό.
Όντως, στην alpha που μου στέλνουν μηνιαίο statement δεν εχω βιβλιάριο γιατι έχω τον 1|2|3 Για Νέους (Σου δίνουν μονο ενα χαρτακι με τον αριθμό λογαριασμού σου).
Στην Πειραιώς έχω απλό ταμιευτηρίου και δεν μου στέλνουν γιατι έχω βιβλιάριο. Στο site της όμως γράφει οτι μπορείς να επιλέξεις κατα το άνοιγμα του λογαριασμού αν θέλεις βιβλιάριο ή μηνιαίο statement, κατι το οποίο δεν μου είπαν όταν άνοιξα τον λογαριασμό γιατι αν έιχα επιλογή θα διάλεγα μηνιαίο statement.
Όπως και να χει, έστειλα email στη Πειραιώς και τους ρώτησα αν γίνεται να αλλάξει αυτό. Δηλαδή παρα το γεγονός οτι έχω βιβλιάριο, να μου στέλνουν Μηνιαίο Αντίγραφο Λογαριασμού (χλωμό το κόβω πάντως) Αναμένω απάντηση...

treli@ris
03-09-09, 13:43
Αυτη η καρτα (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=239796&lang=1&nt=96&sid=&fid=239786) δουλευει οπως ενας λογαριασμος ταμιευτηριου δηλαδη καταθεσεις/αναληψεις περα απο τις αλλες δυνατοτητες της? Μπορω να τη χρησιμοποιησω στο e-banking με ολα τα πλεονεκτηματα αυτου?

ariadgr
03-09-09, 13:51
Αυτη η καρτα (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=239796&lang=1&nt=96&sid=&fid=239786) δουλευει οπως ενας λογαριασμος ταμιευτηριου δηλαδη καταθεσεις/αναληψεις περα απο τις αλλες δυνατοτητες της?

Ναι, χρεωστική είναι, και με μεγάλη αποδοχή για αγορές μέσω Internet.


Μπορω να τη χρησιμοποιησω στο e-banking με ολα τα πλεονεκτηματα αυτου?

Η κάρτα δεν έχει σχέση με το ebanking.
(Οι κωδικοί που σου δίνουν για το ebanking δεν απαιτούν κάποια κάρτα για να χρησιμοποιηθούν)

treli@ris
03-09-09, 14:09
Δηλαδη παω στην Πειραιως, βγαζω μια τετοια καρτα και τους λεω να μου ενεργοποιησουνε και το e-banking στο λογαριασμο αυτο, σωστα??

ariadgr
03-09-09, 14:11
Δηλαδη παω στην Πειραιως, βγαζω μια τετοια καρτα και τους λεω να μου ενεργοποιησουνε και το e-banking στο λογαριασμο αυτο, σωστα??

Σωστα.
Και πες ότι δεν θέλεις τη συσκευή παραγωγής κωδικών e-banking που έχει ετήσια συνδρομή.
(θα σου έρχεται ο κωδικός με SMS στο κινητό, δωρεάν)

treli@ris
03-09-09, 14:15
OK, αυριο θα το κανω. Ευχαριστω

ipo
03-09-09, 14:41
Αν θέλεις ακόμη περισσότερη ασφάλεια (υπερβολή είναι, απλά το αναφέρω διότι το κάνω), μπορείς να ανοίξεις και δεύτερο καταθετικό λογαριασμό. Θα τους πεις όμως αυτός να μην είναι συνδεδεμένος με την κάρτα. Σε αυτόν θα έχεις πρόσβαση μόνο μέσω βιβλιαρίου (πρακτικά δε θα σου χρειαστεί ποτέ) και e-banking.

Θα έχεις λοιπόν όλα τα χρήματά σου (αν είναι πολλά) στο δεύτερο λογαριασμό, ενώ ο λογαριασμός της κάρτας θα είναι με πολύ χαμηλό υπόλοιπο ή και μηδενικό. Έτσι ακόμα κι αν διαρρεύσουν τα στοιχεία της κάρτας σου ή ακόμα κι αν χάσεις την κάρτα σου (και μαζί και το PIN της) αυτή θα είναι άχρηστη σε αυτόν που θα έχει τα στοιχεία, αφού δε θα έχει υπόλοιπο χρημάτων ο λογαριασμός της, για να κάνει ανάληψη ή αγορές.

Όταν νομίζεις ότι θα χρειαστείς χρήματα για ανάληψη ή αγορές, μπαίνεις στο e-banking, κάνεις δωρεάν μεταφορά από τον ένα λογαριασμό σου στον άλλο και πλέον η κάρτα έχει διαθέσιμο υπόλοιπο (όσο θέλεις) για αναλήψεις και αγορές.

Η ενεργοποίηση του e-banking της winbank κοστίζει 5€ εφάπαξ. Αν ενεργοποιήσεις το e-banking αυτό αυτόματα συνδέεται με όλους τους λογαριασμούς που έχεις στην Τράπεζα Πειραιώς.

papi_tam
03-09-09, 17:25
Έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί αυτό.
Όντως, στην alpha που μου στέλνουν μηνιαίο statement δεν εχω βιβλιάριο γιατι έχω τον 1|2|3 Για Νέους (Σου δίνουν μονο ενα χαρτακι με τον αριθμό λογαριασμού σου).
Στην Πειραιώς έχω απλό ταμιευτηρίου και δεν μου στέλνουν γιατι έχω βιβλιάριο. Στο site της όμως γράφει οτι μπορείς να επιλέξεις κατα το άνοιγμα του λογαριασμού αν θέλεις βιβλιάριο ή μηνιαίο statement, κατι το οποίο δεν μου είπαν όταν άνοιξα τον λογαριασμό γιατι αν έιχα επιλογή θα διάλεγα μηνιαίο statement.
Όπως και να χει, έστειλα email στη Πειραιώς και τους ρώτησα αν γίνεται να αλλάξει αυτό. Δηλαδή παρα το γεγονός οτι έχω βιβλιάριο, να μου στέλνουν Μηνιαίο Αντίγραφο Λογαριασμού (χλωμό το κόβω πάντως) Αναμένω απάντηση...

Και τελικά γίνεται! Απλά επειδή μπορείς να επιλέξεις μόνο ενα απο τους δύο τρόπους, θα πρέπει αν κάποιος έχει ήδη πάρει βιβλιάριο να το επιστρέψει πίσω ώστε να του έρχεται μηνιαίο statement.

3lbereth
03-09-09, 21:54
Πολύ πιό βολικό!
Thnx for the tip!:oneup:

-21grams
03-09-09, 22:43
(...) Αυτό όμως δε συμβαίνει στους Ταμιευτηρίου που σου δίνουν βιβλιάριο για να καταγράφονται -υποτίθεται- οι συναλλαγές σου. Το θέμα βέβαια είναι οτι, λίγο με το e-banking, λίγο οτι βαριέμαι, έχω 4 χρόνια να κάνω ενημέρωση στο βιβλιάριο της Πειραιώς...:pΜια απ' τα ίδια κι εδώ, την τελευταία φορά που βρέθηκα σε κατάστημα της ΤΠ είχα πάει απλώς για να χρησιμοποιήσω το ATM. Στην επόμενη ενημέρωση βιβλιαρίου δεν θα επαρκούν οι σελίδες με τόσες οι καταχωρίσεις και θα χρειαστεί να εκδώσουν νέο :whistle:

treli@ris
08-09-09, 16:58
Το "εξτρα ΡΙΝ" του ebanking της Τραπεζας Πειραιως χρεωνεται καθε φορα που αποστελλεται με μηνυμα στο κινητο?

papi_tam
08-09-09, 17:01
Μια βοήθεια απο όποιον γνωρίζει.
Η μητέρα μου έχει μια πιστωτική mastercard της Εμπορικής Τάπεζας και θέλει να την ακυρώσει διότι α) έχει ετήσια συνδρομή και β) δεν εχει κάποιο πρόγραμμα επιβράβευσης.
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια πιστωτική χωρίς συνδρομή, με πρόγραμμα επιβράβευσης.
Ευχαριστώ

ipo
08-09-09, 17:13
Μια βοήθεια απο όποιον γνωρίζει.
Η μητέρα μου έχει μια πιστωτική mastercard της Εμπορικής Τάπεζας και θέλει να την ακυρώσει διότι α) έχει ετήσια συνδρομή και β) δεν εχει κάποιο πρόγραμμα επιβράβευσης.
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια πιστωτική χωρίς συνδρομή, με πρόγραμμα επιβράβευσης.
Ευχαριστώ
Ανάλογα με την εποχή (ή τη χρήση) τρέχουν προσφορές μηδενικής συνδρομής στις κάρτες με επιβράβευση. Αυτή την εποχή χρησιμοποιώ Dynamic American Express της Alpha Bank, που έχει το καλύτερο (για τη δική μου χρήση) πρόγραμμα επιβράβευσης για αγορές, αλλά ως AmEx έχει μέτρια αποδοχή στην Ελλάδα. Συμπληρωματικά χρησιμοποιώ Simply Visa της Εμπορικής Τράπεζας/Carrefour με μέτριο πρόγραμμα επιβράβευσης. Αμφότερες χωρίς συνδρομή.

Καλό θα ήταν να μας πεις σε τι είδους καταστήματα σκοπεύει να χρησιμοποιήσει η μητέρα σου την κάρτα της και γενικότερα τι ψώνια κάνει, ώστε να δούμε αν θα τη βολεύει κάποιο πρόγραμμα επιβράβευσης (π.χ. εμένα μου φαίνεται παντελώς άχρηστη μία δωροεπιταγή για το Attica, ενώ σε κάποιον που πηγαίνει 4-5 φορές το χρόνο και ψωνίζει εκεί θα του φαίνεται χρήσιμη). Γενικά η ποικιλία των τρόπων συγκέντρωσης επιστροφών, αλλά και των τρόπων εξαργύρωσής τους είναι τεράστια, οπότε δε μπορεί κάποιος να σου απαντήσει, χωρίς να ξέρει το καταναλωτικό προφίλ του εν δυνάμει χρήστη.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το "εξτρα ΡΙΝ" του ebanking της Τραπεζας Πειραιως χρεωνεται καθε φορα που αποστελλεται με μηνυμα στο κινητο?
Δε χρεώνεται.

treli@ris
08-09-09, 17:16
thx, ipo ;)

Αυτο που προσεξα στο ebanking της Πειραιως σε σχεση με της Eurobank ειναι οτι εχει περισσοτερες επιλογες τοσο σε καρτες οσο και σε καταθετικους λογαριασμους καθως επισης και οτι οι αμεσες πληρωμες που μπορεις να κανεις ειναι τουλαχιστον διπλασιες σε πληθος.

papi_tam
08-09-09, 17:19
Ανάλογα με την εποχή (ή τη χρήση) τρέχουν προσφορές μηδενικής συνδρομής στις κάρτες με επιβράβευση. Αυτή την εποχή χρησιμοποιώ Dynamic American Express της Alpha Bank, που έχει το καλύτερο (για τη δική μου χρήση) πρόγραμμα επιβράβευσης για αγορές, αλλά ως AmEx έχει μέτρια αποδοχή στην Ελλάδα. Συμπληρωματικά χρησιμοποιώ Simply Visa της Εμπορικής Τράπεζας/Carrefour με μέτριο πρόγραμμα επιβράβευσης. Αμφότερες χωρίς συνδρομή.

Καλό θα ήταν να μας πεις σε τι είδους καταστήματα σκοπεύει να χρησιμοποιήσει η μητέρα σου την κάρτα της και γενικότερα τι ψώνια κάνει, ώστε να δούμε αν θα τη βολεύει κάποιο πρόγραμμα επιβράβευσης (π.χ. εμένα μου φαίνεται παντελώς άχρηστη μία δωροεπιταγή για το Attica, ενώ σε κάποιον που πηγαίνει 4-5 φορές το χρόνο και ψωνίζει εκεί θα του φαίνεται χρήσιμη). Γενικά η ποικιλία των τρόπων συγκέντρωσης επιστροφών, αλλά και των τρόπων εξαργύρωσής τους είναι τεράστια, οπότε δε μπορεί κάποιος να σου απαντήσει, χωρίς να ξέρει το καταναλωτικό προφίλ του εν δυνάμει χρήστη.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δε χρεώνεται.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου ipo, όπως πάντα εξυπηρετικός!
Λοιπον, τη κάρτα της απ οσο ξέρω τη χρησιμοποιεί σχετικά συχνά στα ΑΒ Βασιλόπουλος, σε πολλά μαγαζιά με ρούχα και γυναικεία πράγματα, καμιά φορά στο Attica μιας και το ανέφερες. Α.. που και που της την βουτάω κι εγώ για αγορές στο iTunes! χε χε!

treli@ris
08-09-09, 17:29
Ποια η διαφορα μεταξυ "Λογιστικου Υπολοιπου" και "Διαθεσιμου Υπολοιπου"; Ποιο απο τα 2 πρεπει να κοιταω;

Το "Ποσο Μη Διαθεσιμο Λογω Αξιας Ημερας" τι ειναι;

Και τι εννοει οτι ο λογαριασμος μου ειναι "Διαζευκτικος";

ariadgr
08-09-09, 17:34
Λοιπον, τη κάρτα της απ οσο ξέρω τη χρησιμοποιεί σχετικά συχνά στα ΑΒ Βασιλόπουλος, σε πολλά μαγαζιά με ρούχα και γυναικεία πράγματα, καμιά φορά στο Attica μιας και το ανέφερες. Α.. που και που της την βουτάω κι εγώ για αγορές στο iTunes! χε χε!

Τότε αν κάνει χρήση πάνω από €1000 ετησίως πιθανόν να την εξυπηρετεί η ΑΒ Visa της Εθνικής, η οποία δίνει την επιβράβευση με τη μορφή επιταγών έκπτωσης στα ΑΒ.
Επιστροφή 3% στα ΑΒ και 1% σε όλες τις άλλες συναλλαγές.

Δωρεάν συνδρομή το 1ο χρόνο
Μετά τον 1ο χρόνο, 28€ ετήσια συνδρομή

Δυνατότητα Δωρεάν Συνδρομής για πάντα μέσω του προγράμματος Αυτόματου Αντιλογισμού της ετήσιας συνδρομής (Όταν ο κάτοχος της κάρτας υπερβαίνει το συνολικό ποσό των €1.000 ετησίως για συναλλαγές αγορών τότε αντί-λογίζεται αυτόματα η ετήσια συνδρομή

Έκδοση στα ΑΒ μόνο με ταυτότητα

www.abvisa.gr

prodromosfan
08-09-09, 17:39
Λογιστικο Υπολοιπο: Το ποσο που εχεις στο λογαριασμο
Διαθεσιμο Υπολοιπο: Το ποσο που μπορεις να χρησιμοποιησεις.

Ποσο Μη Διαθεσιμο Λογω Αξιας Ημερας: Δεν το εχω καταλαβει πολυ καλα, αλλα πρεπει να ειναι οτι αν καταθεσεις σημερα ενα ποσο στο λογαριασμο μεχρι αυτο να περαστει στα αρχεια, ο τοκος του πχ. ξεκιναει απο αυριο εοφοσον περαστει. (π.χ. επιταγες, καταθεσεις, εμβασματα)

Διαζευκτικος: ειναι λογαριασμος στον οποιο εισαι συνδικαιουχος με κάποιον (κοινός)

treli@ris
08-09-09, 17:50
Το διαθεσιμο ειναι μικροτερο απο το λογιστικο. Για να μεταφερθει το λογιστικο ποσο στο διαθεσιμο ποσο τι πρεπει να κανω; Αρα μαλλον εδω εχει νοημα το "Ποσο Μη Διαθεσιμο Λογω Αξιας Ημερας".. Βεβαια, για ποιο λογο δεν ενημερωνεται αμεσα ο λογαριασμος?

Επισης, ο λογαριασμος δεν ειναι κοινος, δεν εχω βαλει καποιον αλλον σε αυτον. Αρα τι παιζεται;

ariadgr
08-09-09, 17:55
Το διαθεσιμο ειναι μικροτερο απο το λογιστικο. Για να μεταφερθει το λογιστικο ποσο στο διαθεσιμο ποσο τι πρεπει να κανω; Αρα μαλλον εδω εχει νοημα το "Ποσο Μη Διαθεσιμο Λογω Αξιας Ημερας".. Βεβαια, για ποιο λογο δεν ενημερωνεται αμεσα ο λογαριασμος?

Valeur (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=236063)


Επισης, ο λογαριασμος δεν ειναι κοινος, δεν εχω βαλει καποιον αλλον σε αυτον. Αρα τι παιζεται;

Εξυπηρέτηση πελατών: 210-3288000

treli@ris
08-09-09, 17:58
Καλως, ευχαριστω.

nikp52
09-09-09, 22:37
Το "εξτρα ΡΙΝ" του ebanking της Τραπεζας Πειραιως χρεωνεται καθε φορα που αποστελλεται με μηνυμα στο κινητο?

νομιζω οχι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.