PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

Dimitris_80
02-12-09, 12:18
Όσο περισσότερο χρησιμοποιώ την ΑΤΕbank μέσω ίντερνετ τόσο περισσότερες τραγικές παραλείψεις διαπιστώνω. Ακόμα και για την μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου στην ίδια τράπεζα πρέπει να περιμένεις 2 εργάσιμες. :shock: Το δε layout τρισάθλιο.

Προσθέτεις αίτημα, καταχωρείται στα αποθηκευμένα, βάζεις 2-3 κωδικούς από το μηχανάκι και τρέχα γύρευε. Αφήστε που βγάζει και μια ειδοποίηση ότι αποθήκευσες μεν την μεταφορά ποσού προς τρίτον αλλά υπό δική σου ευθύνη αναλαμβάνεις τα έξοδα τα οποία λεει δεν μπορούν να υπολογιστούν εκείνη την στιγμή!!!! Εν τω μεταξύ μπαρούφες, δεν χρεώνεται η μεταφορά στην ίδια τράπεζα. Εσύ μένεις βέβαια με την απορία, άραγε πόσα θα μου κρατήσουν τώρα και γιατί μου γράφει υπό δική μου ευθύνη...

Για να τσεκάρεις τις κινήσεις του λογαριασμού σου, πρέπει να ακολουθήσεις 10-12 κλικ με άθλιες ονομασίες των καταχωρήσεων... Πχ. οι κινήσεις λογαριασμού ονομάζονται ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ. Απλά ΕΛΕΟΣ.

Είναι ΤΟΣΟ δύσκολο πια να εκσυγχρονιστούν αυτοί εκεί; :down: :down: :down:

uncharted
03-12-09, 04:30
σημερα μου ηρθε φακελος με την νεα wincard (visa electron πειραιως) που εχει EMV chip (http://en.wikipedia.org/wiki/EMV) (και ενα logo "green banking")
το περιεργο ειναι οτι η προηγουμενη αλλαγη καρτας ειχε γινει τον σεπτεμβρη και ληγει τελη 2010 (συντομα δηλαδη)
μαλλον κανουν μαζικη μεταβαση σε ολες τις καρτες σε EMV λογω SEPA (ειναι πιο ασφαλες το chipακι απο την μαγνητικη ταινια, αντε να δουμε και RFID αργοτερα)

υποκειμενικα μιλωντας ειναι πιο καλαισθητη η παλια, αντικειμενικα παντως κατι που δεν μου αρεσε στην καινουρια ειναι ο πολυ μικρος χωρος για υπογραφη στο πισω μερος

μαλλον θα συνεχισω να χρησιμοποιω την παλια προς το παρον γιατι δεν εχει φθαρει πολυ ακομα, η νεα ληγει το 2015 οποτε εχουμε καιρο :)

ipo
03-12-09, 11:22
Ωραία είναι και η νέα wincard (http://www.piraeusbank.gr/Images/wincard.jpg). Περίμενα πώς και πώς το chip, αλλά χρειάζεται να αποσυρθούν τα παλαιά μηχανήματα για να παρέχει τη μεγαλύτερη ασφάλεια για την οποία έχει σχεδιαστεί. Αν μπορούσαν και όλα τα POS να ζητάνε PIN, ακόμα καλύτερα για τις συναλλαγές επί τόπου, ενώ η καθιέρωση του verified by visa σε όλα τα online καταστήματα θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον πήχη της ασφάλειας.

Το RFID είναι ακόμα όνειρο για τα ελληνικά δεδομένα.

Dimitris_80
03-12-09, 11:25
Πείτε και σε μας ρε παιδιά τι είναι αυτό το RFID... Na ypoθέσω κάτι σε δακτυλικά αποτυπώματα; Πας στο ΑΤΜ, αντί για κάρτα σταμπάρεις το χέρι σου και βγαίνουν χρήματα; :D

ipo
03-12-09, 11:28
Πείτε και σε μας ρε παιδιά τι είναι αυτό το RFID...

http://en.wikipedia.org/wiki/Radio-frequency_identification

lewton
03-12-09, 12:26
Ωραία είναι και η νέα wincard (http://www.piraeusbank.gr/Images/wincard.jpg). Περίμενα πώς και πώς το chip, αλλά χρειάζεται να αποσυρθούν τα παλαιά μηχανήματα για να παρέχει τη μεγαλύτερη ασφάλεια για την οποία έχει σχεδιαστεί. Αν μπορούσαν και όλα τα POS να ζητάνε PIN, ακόμα καλύτερα για τις συναλλαγές επί τόπου, ενώ η καθιέρωση του verified by visa σε όλα τα online καταστήματα θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον πήχη της ασφάλειας.
Μπράβο στην Πειραιώς.
Πρέπει να αντικαταστήσουν όλες τις χρεωστικές και όλες τις πιστωτικές με chip το συντομότερο δυνατό.
Επίσης, θα ήθελα να μπορώ να επιλέξω να μη δουλεύει η κάρτα μου σε POS χωρίς PIN... Ξέρεις αν γίνεται;

Dimitris_80
03-12-09, 12:40
http://en.wikipedia.org/wiki/Radio-frequency_identification
ΕΥχαριστώ για την παραπομπή αλλά δεν έχουμε όλοι τον χρόνο βλέπεις να διαβάζουμε ολοσέλιδα της wikipedia. 1-2 γραμμές θα ήταν αρκετές. :hmm:

Ραδιοκύματα λοιπόν. Μάιστα.

ipo
03-12-09, 12:49
Επίσης, θα ήθελα να μπορώ να επιλέξω να μη δουλεύει η κάρτα μου σε POS χωρίς PIN... Ξέρεις αν γίνεται;
Στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών λένε ότι ο νέες wincard λειτουργούν μόνο με τη χρήση pin στις συναλλαγές επί τόπου. Δεν μου έχει έρθει ακόμα η νέα κάρτα και δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, αλλά έχω τις αμφιβολίες μου σχετικά με την ενημέρωσή τους... :hmm:

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΕΥχαριστώ για την παραπομπή αλλά δεν έχουμε όλοι τον χρόνο βλέπεις να διαβάζουμε ολοσέλιδα της wikipedia. 1-2 γραμμές θα ήταν αρκετές. :hmm:
Ραδιοκύματα λοιπόν. Μάιστα.
Με συγχωρείς λοιπόν που παρενέβην με την παραπομπή, αντί να σου κάνω περίληψη 1-2 γραμμές.

euri
03-12-09, 12:58
Στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών λένε ότι ο νέες wincard λειτουργούν μόνο με τη χρήση pin στις συναλλαγές επί τόπου. Δεν μου έχει έρθει ακόμα και δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, αλλά έχω τις αμφιβολίες μου σχετικά με την ενημέρωσή τους... :hmm:

Ας φροντίσει η τράπεζα να ενημερώσει και τις επιχειρήσεις, να προμηθεύσει αντίστοιχα τερματικά (όπου δεν υπάρχουν)...

ipo
03-12-09, 13:05
Ας φροντίσει η τράπεζα να ενημερώσει και τις επιχειρήσεις, να προμηθεύσει αντίστοιχα τερματικά (όπου δεν υπάρχουν)...
Κι εγώ αυτό σκέφτομαι και πιστεύω ότι έπεσα σε υπάλληλο που δεν είχε καλή ενημέρωση ή τέλος πάντων δεν συνεννοηθήκαμε καλά. Αλλά δεν έχω πάρει την κάρτα και δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Μπορεί να μη δουλεύει σε μηχάνημα που δεν υποστηρίζει την εισαγωγή PIN, αν και το θεωρώ ελάχιστα πιθανό.

uncharted
03-12-09, 18:41
ΕΥχαριστώ για την παραπομπή αλλά δεν έχουμε όλοι τον χρόνο βλέπεις να διαβάζουμε ολοσέλιδα της wikipedia. 1-2 γραμμές θα ήταν αρκετές. :hmm:

Ραδιοκύματα λοιπόν. Μάιστα.
δεν ξερω αν εχεις δει κατι αυτοκολλητες ετικετες που εχουν σε προιοντα (http://static.myce.com/images_news/userimages/rfid.jpg) 'η καρτες για γκαραζ, αλλα αυτο ακριβως ειναι το RFID... δουλευει χωρις επαφη με το τερματικο, εξ' αποστασεως (10-20 cm)

........Auto merged post: roxymoxie added 3 minutes and 12 seconds later ........


Μπορεί να μη δουλεύει σε μηχάνημα που δεν υποστηρίζει την εισαγωγή PIN, αν και το θεωρώ ελάχιστα πιθανό.
φυσικα και δουλευει και χωρις εισαγωγη PIN, αφου εχει και μαγνητικη ταινια εκτος απο τσιπακι

........Auto merged post: roxymoxie added 7 minutes and 11 seconds later ........


μαλλον κανουν μαζικη μεταβαση σε ολες τις καρτες σε EMV λογω SEPA (ειναι πιο ασφαλες το chipακι απο την μαγνητικη ταινια, αντε να δουμε και RFID αργοτερα)
http://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area#Progress_Report

Deadline end-December 2010

Full-scale implementation of "SEPA for cards". Among other things, this will require an EMV (http://en.wikipedia.org/wiki/EMV) chip on all cards issued in SEPA countries.

ipo
03-12-09, 18:52
φυσικα και δουλευει και χωρις εισαγωγη PIN, αφου εχει και μαγνητικη ταινια εκτος απο τσιπακι
Η συνεπαγωγή που έκανες δεν ευσταθεί, διότι η χρήση PIN σε POS γίνεται από τον καιρό που δεν υπήρχαν chip στις κάρτες. Το αν θα είναι αποδεκτή η χρήση επί τόπου χωρίς PIN, έχει να κάνει με την πολιτική της εκδότριας τράπεζας και της visa.

uncharted
03-12-09, 18:55
Η συνεπαγωγή που έκανες δεν ευσταθεί, διότι η χρήση PIN σε POS γίνεται από τον καιρό που δεν υπήρχαν chip στις κάρτες. Το αν θα είναι αποδεκτή η χρήση επί τόπου χωρίς PIN, έχει να κάνει με την πολιτική της εκδότριας τράπεζας και της visa.
εισαι σιγουρος οτι χρειαζεται το pin με μαγνητικη καρτα? γιατι εχω αγορασει αρκετες φορες απο ελληνικα καταστηματα (αυτοπροσωπως, οχι εξ' αποστασεως) και δεν μου ζητησαν ποτε PIN, παρα μονο υπογραφη :hmm:

ps: στα ATM εννοειται χρειαζεται παντα

ipo
03-12-09, 18:57
εισαι σιγουρος οτι χρειαζεται το pin με μαγνητικη καρτα? γιατι εχω αγορασει αρκετες φορες απο ελληνικα καταστηματα (αυτοπροσωπως, οχι εξ' αποστασεως) και δεν μου ζητησαν ποτε PIN, παρα μονο υπογραφη :hmm:
Δεν ανέφερα ότι το PIN είναι απαραίτητο. Αυτό που συζητάμε με τον lewton είναι αν θα το εφαρμόσουν υποχρεωτικά ή όχι. Επίσης αν προσέξεις παραπάνω, αμφισβητώ σχετική πληροφόρηση που έλαβα από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της τράπεζας. Ας μην επαναλαμβάνουμε όσα ήδη γράφτηκαν λίγο πιο πάνω.

uncharted
03-12-09, 19:06
Δεν ανέφερα ότι το PIN είναι απαραίτητο. Αυτό που συζητάμε με τον lewton είναι αν θα το εφαρμόσουν υποχρεωτικά ή όχι. Επίσης αν προσέξεις παραπάνω, αμφισβητώ σχετική πληροφόρηση που έλαβα από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της τράπεζας. Ας μην επαναλαμβάνουμε όσα ήδη γράφτηκαν λίγο πιο πάνω.
εγω αυτο που εχω καταλαβει, ειναι οτι εφοσον οι νεες καρτες υποστηριζουν 2 τροπους, τοτε αναλογα με το συστημα που θα χρησιμοποιειται καθε φορα, θα χρειαζεται PIN 'η οχι

στο CC δεν σου διευκρινισαν αν παιζει ρολο και αυτο?

ipo
03-12-09, 19:16
εγω αυτο που εχω καταλαβει, ειναι οτι εφοσον οι νεες καρτες υποστηριζουν 2 τροπους, τοτε αναλογα με το συστημα που θα χρησιμοποιειται καθε φορα, θα χρειαζεται PIN 'η οχι
στο CC δεν σου διευκρινισαν αν παιζει ρολο και αυτο?
Και οι παλιές κάρτες, που έχουν μόνο τη μαγνητική ταινία υποστηρίζουν τους δύο τρόπους. Απλώς με το chip είναι πολύ πιο δύσκολη η κλονοποίηση της κάρτας. Στο CC μου είπαν ότι πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιώ PIN και κατόπιν να υπογράφω την απόδειξη που εκτυπώνει το μηχάνημα (με τις νέες κάρτες), αλλά όπως είπα, πιστεύω ότι δεν έχουν καλή ενημέρωση. Όποιος τη χρησιμοποιήσει πρώτος, ας μας πει.

Το ζήτημα είναι να εφαρμοστεί υποχρεωτικά σε όλα τα POS, παράλληλα με την εφαρμογή του verified by visa για τις εξ αποστάσεως συναλλαγές. Διότι όταν παρέχεις ασφάλεια, δεν κοιτάς τι μέτρα ασφαλείας έχεις σε μερικά μόνο σημεία, αλλά τι τρύπες αφήνεις συνολικά. Είναι σαν να σου πουλάει κάποιος σπίτι με πολύ καλή πόρτα ασφαλείας στη μπροστινή είσοδο, αλλά να έχει και δεύτερη πόρτα στην πίσω πλευρά με απλή κλειδαριά.

Τι να το κάνω το υποχρεωτικό PIN στο Βασιλόπουλο, όταν ο άλλος μπορεί να κάνει συναλλαγή χωρίς PIN στο Media Markt, με την ίδια κάρτα; ΟΚ, δε θα μπορεί να ψωνίσει μουστάρδες.

Σίγουρα πάντως δεν μπορείς να έχεις άμεση μετάβαση από τη μία τεχνολογία στην άλλη. Οπότε για να έχεις μία παγκοσμίως συμβατή υπηρεσία, θα πρέπει να συμβιβαστείς με μία περίοδο προσαρμογής, όπου οι δύο τεχνολογίες (κλασσικής και υψηλής ασφάλειας) θα συνυπάρχουν. Το ζήτημα είναι να μπορείς να δώσεις στον ψαγμένο και security aware χρήστη τη δυνατότητα να κλειδώσει το σύστημα στην αποκλειστική χρήση με την εισαγωγή pin, ενημερώνοντάς τον (αν και θα το ξέρει, αν είναι ψαγμένος) ότι έτσι μειώνει το πλήθος των σημείων συναλλαγής.

Ως προς την παραμετροποίηση κι άλλα θα μπορούσαν να γίνουν (π.χ. με extra pin ρυθμίσεις μέσω winbank), ως προς την αποδοχή της κάρτας (card non present συναλλαγές, χώρες συναλλαγής), αλλά η υλοποίησή τους δεν είναι απλή υπόθεση.

uncharted
03-12-09, 19:33
Και οι παλιές κάρτες, που έχουν μόνο τη μαγνητική ταινία υποστηρίζουν τους δύο τρόπους.
ρωτησα και ποιο πανω, αλλα δεν απαντησες, ισως δεν το εθεσα με σαφηνεια
εσενα, με wincard, σου εχει τυχει να σου ζητησουν PIN?


Απλώς με το chip είναι πολύ πιο δύσκολη η κλονοποίηση της κάρτας.
οχι μονο αυτο, αλλα πλεον η ευθυνη μεταβιβαζεται στον πελατη (http://en.wikipedia.org/wiki/Chip_and_PIN#Decreased_liability_for_banks)


Στο CC μου είπαν ότι πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιώ PIN και κατόπιν να υπογράφω την απόδειξη που εκτυπώνει το μηχάνημα (με τις νέες κάρτες)
και pin και υπογραφη να ειναι υποχρεωτικα? 'η το ενα 'η το αλλο θα χρειαζεται, αν κρινω απο το βρετανικο συστημα:

When a customer does not know their PIN, or the PIN verification fails, the cashier can instigate a PIN Bypass, allowing a signature to complete the transaction. However, this PIN Bypass option was only scheduled to be available during the infancy of Chip and PIN within the UK. From February 14, 2006 the banks have decided to discourage this facility. From this date on, PIN verification should be used for all Chip and PIN enabled cards. Should the customer not know their PIN then the cashier can still instigate a PIN Bypass transaction (with signature), however, the card issuer/bank may choose to decline the transaction.




Cardholders who are incapable of entering a PIN because of a mental or physical disability can contact their bank to be issued with a Chip and Signature card.

Το ζήτημα είναι να εφαρμοστεί υποχρεωτικά σε όλα τα POS, παράλληλα με την εφαρμογή του verified by visa για τις εξ αποστάσεως συναλλαγές. Διότι όταν παρέχεις ασφάλεια, δεν κοιτάς τι μέτρα ασφαλείας έχεις σε μερικά μόνο σημεία, αλλά τι τρύπες αφήνεις συνολικά. Είναι σαν να σου πουλάει κάποιος σπίτι με πολύ καλή πόρτα ασφαλείας στη μπροστινή είσοδο, αλλά να έχει και δεύτερη πόρτα στην πίσω πλευρά με απλή κλειδαριά.

Τι να το κάνω το υποχρεωτικό PIN στο Βασιλόπουλο, όταν ο άλλος μπορεί να κάνει συναλλαγή χωρίς PIN στο Media Markt, με την ίδια κάρτα; ΟΚ, δε θα μπορεί να ψωνίσει μουστάρδες.
συμφωνω, το σωστο ειναι οπως το λες

να αλλαζαν συντομα ολα τα POS σε EMV

και ακομα καλυτερα, οι νεες καρτες να ειχαν μονο τσιπ, χωρις magnetic stripe, να γλυτωναμε και τις απατες με το cloning

ομως αυτο δεν μπορει να γινει (συντομα) λογω backwards compatibility

utp
03-12-09, 21:09
Παιδια μια καθοδηγηση θα ηθελα για το πως θα καταθεσω λεφτα μεσω του winbank της Πειραιως, σε καποιον που δεν εχει Πειραιως και μου εχει δωσει τον αριθμο λογαριασμου του της μορφης ΙBAN GRXXXXX.............

uncharted
03-12-09, 21:20
Παιδια μια καθοδηγηση θα ηθελα για το πως θα καταθεσω λεφτα μεσω του winbank της Πειραιως, σε καποιον που δεν εχει Πειραιως και μου εχει δωσει τον αριθμο λογαριασμου του της μορφης ΙBAN GRXXXXX.............
ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ/ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ -> Εμβάσματα -> Αποστολή Νέου

utp
03-12-09, 21:28
Ευχαριστω φιλε!!

Δηλαδη αν θελω να καταθεσω μεσω e-banking πρεπει να εχω αριθμο λογαριαμου του αλλου IBAN?

και κατι αλλο, δεν μου ζητησε extra pin οπως λεει πανω-πανω.

Και επιβαρυνση εξοδων αφηνω το προεπιλεγμενο SHA?

ipo
03-12-09, 21:35
Δηλαδη αν θελω να καταθεσω μεσω e-banking πρεπει να εχω αριθμο λογαριαμου του αλλου IBAN?
και κατι αλλο, δεν μου ζητησε extra pin οπως λεει πανω-πανω.
Και επιβαρυνση εξοδων αφηνω το προεπιλεγμενο SHA?
Αν έχεις ΙΒΑΝ και BIC, γλιτώνεις τις προμήθειες που θα σου χρέωναν για τη μετατροπή απλού λογαριασμού σε IBAN.

Συνήθως δε ζητάνε extra pin αν ο αποδέκτης είναι στην ίδια τράπεζα και είναι μικρό το ποσό. Ίσως σου ζητήσει στο επόμενο βήμα.

Το SHA είναι επιμερισμός εξόδων. Εσύ πληρώνεις τα έξοδα αποστολής (μάλλον 0,30€) και ο αποδέκτης τα έξοδα πληρωμής εισερχόμενου εμβάσματος (1 έως 5 ευρώ συνήθως). Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να ελαχιστοποιήσεις τα έξοδα. Αλλά αν ο αποδέκτης περιμένει συγκεκριμένο ποσό, θα πρέπει να επιλέξεις OUR (προσοχή στις προμήθειες σε αυτή την περίπτωση, διότι μερικές φορές αυξάνονται κατά 5€ για την ένδειξη OUR και κατά άλλα 5€ για τα έξοδα πληρωμής).

sdikr
03-12-09, 21:39
Και οι παλιές κάρτες, που έχουν μόνο τη μαγνητική ταινία υποστηρίζουν τους δύο τρόπους. Απλώς με το chip είναι πολύ πιο δύσκολη η κλονοποίηση της κάρτας. Στο CC μου είπαν ότι πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιώ PIN και κατόπιν να υπογράφω την απόδειξη που εκτυπώνει το μηχάνημα (με τις νέες κάρτες), αλλά όπως είπα, πιστεύω ότι δεν έχουν καλή ενημέρωση. Όποιος τη χρησιμοποιήσει πρώτος, ας μας πει.

Το ζήτημα είναι να εφαρμοστεί υποχρεωτικά σε όλα τα POS, παράλληλα με την εφαρμογή του verified by visa για τις εξ αποστάσεως συναλλαγές. Διότι όταν παρέχεις ασφάλεια, δεν κοιτάς τι μέτρα ασφαλείας έχεις σε μερικά μόνο σημεία, αλλά τι τρύπες αφήνεις συνολικά. Είναι σαν να σου πουλάει κάποιος σπίτι με πολύ καλή πόρτα ασφαλείας στη μπροστινή είσοδο, αλλά να έχει και δεύτερη πόρτα στην πίσω πλευρά με απλή κλειδαριά.

Τι να το κάνω το υποχρεωτικό PIN στο Βασιλόπουλο, όταν ο άλλος μπορεί να κάνει συναλλαγή χωρίς PIN στο Media Markt, με την ίδια κάρτα; ΟΚ, δε θα μπορεί να ψωνίσει μουστάρδες.

Σίγουρα πάντως δεν μπορείς να έχεις άμεση μετάβαση από τη μία τεχνολογία στην άλλη. Οπότε για να έχεις μία παγκοσμίως συμβατή υπηρεσία, θα πρέπει να συμβιβαστείς με μία περίοδο προσαρμογής, όπου οι δύο τεχνολογίες (κλασσικής και υψηλής ασφάλειας) θα συνυπάρχουν. Το ζήτημα είναι να μπορείς να δώσεις στον ψαγμένο και security aware χρήστη τη δυνατότητα να κλειδώσει το σύστημα στην αποκλειστική χρήση με την εισαγωγή pin, ενημερώνοντάς τον (αν και θα το ξέρει, αν είναι ψαγμένος) ότι έτσι μειώνει το πλήθος των σημείων συναλλαγής.

Ως προς την παραμετροποίηση κι άλλα θα μπορούσαν να γίνουν (π.χ. με extra pin ρυθμίσεις μέσω winbank), ως προς την αποδοχή της κάρτας (card non present συναλλαγές, χώρες συναλλαγής), αλλά η υλοποίησή τους δεν είναι απλή υπόθεση.

Το 2001, όταν είχα πάει Αυστραλία, έπρεπε να δώσω Pin ( με κλασική visa με μαγνητική ταινία), εδώ ακόμα δεν το έχουν κάνει.

το Pin δεν είναι στην κάρτα, απλά εδώ ακόμα και οι νέες με το τσιπ, το μόνο που θέλουν είναι να τις βάλεις στον αναγνώστη τσιπ.

ipo
03-12-09, 21:43
Το 2001, όταν είχα πάει Αυστραλία, έπρεπε να δώσω Pin ( με κλασική visa με μαγνητική ταινία), εδώ ακόμα δεν το έχουν κάνει.

το Pin δεν είναι στην κάρτα, απλά εδώ ακόμα και οι νέες με το τσιπ, το μόνο που θέλουν είναι να τις βάλεις στον αναγνώστη τσιπ.
Και στη Γερμανία που ήμουν εγώ πριν από χρόνια, με απλή κάρτα με μαγνητική ταινία, πάντα με PIN έκανα συναλλαγές και χωρίς υπογραφή. Το σύστημα είναι online, όπως και στα ATM. Οι κωδικοί δεν είναι αποθηκευμένοι ούτε στις κάρτες, ούτε στα POS/ATM.

k_koulos
03-12-09, 22:01
αν λέω αν, έχεις ξεχάσεις το PIN πρέπει να αλλάξεις και την κάρτα;

[βαριέμε να παίρνω τηλ την τράπεζα, αλλά με αυτά που λέτε με φοβίσατε...... ]

sdikr
03-12-09, 22:06
αν λέω αν, έχεις ξεχάσεις το PIN πρέπει να αλλάξεις και την κάρτα;

[βαριέμε να παίρνω τηλ την τράπεζα, αλλά με αυτά που λέτε με φοβίσατε...... ]


Ναι δυστυχώς

ΥΓ το πιν δεν είναι στην κάρτα, ο αλγόριθμος που κάνει το τσεκ είναι

k_koulos
03-12-09, 22:19
τελικά δεν είχε αναμονή και εμαθα Info

δεν χρειάζεται αλλαγή κάρτας. Απλά πρέπει να κάνεις αίτηση [φυσική παρουσία σε κατάστημα/ ή fax με ταυτότητα, υπογραφή και στοιχεία κάρτας], και σου επανεκδίσουν κωδικό PIN.

αυτά για visa/alpha bank, φαντάζομαι παρεμφερής διαδικασία και στις άλλες τράπεζες

οπότε αύριο έχει ATM δοκιμή σε 2-3 πιθανούς κωδικούς που θυμάμαι, και μετά βουρ για επανέκδοση.....:p

sdikr
03-12-09, 22:37
τελικά δεν είχε αναμονή και εμαθα Info

δεν χρειάζεται αλλαγή κάρτας. Απλά πρέπει να κάνεις αίτηση [φυσική παρουσία σε κατάστημα/ ή fax με ταυτότητα, υπογραφή και στοιχεία κάρτας], και σου επανεκδίσουν κωδικό PIN.

αυτά για visa/alpha bank, φαντάζομαι παρεμφερής διαδικασία και στις άλλες τράπεζες

οπότε αύριο έχει ATM δοκιμή σε 2-3 πιθανούς κωδικούς που θυμάμαι, και μετά βουρ για επανέκδοση.....:p

σε εμένα η αλλαγή πιν είναι και αλλαγή κάρτας (ιδιο νούμερο, διαφορετικό cvs κλπ)

ipo
03-12-09, 22:42
οπότε αύριο έχει ATM δοκιμή σε 2-3 πιθανούς κωδικούς που θυμάμαι, και μετά βουρ για επανέκδοση.....:p
Μερικές φορές (δοκιμασμένο στην Alpha Bank) σου επιτρέπουν να ξαναδοκιμάσεις, χωρίς να επανεκδώσεις κωδικούς. Απλά στην τρίτη συνεχόμενη φορά σου κρατάει το ATM την κάρτα. Πηγαίνεις στο κατάστημα, υπογράφεις αίτηση παραλαβής, σου δίνουν την κάρτα και την επόμενη μέρα ξαναδοκιμάζεις. Έτσι έκανα μία φορά που τον θυμήθηκα με την 4η φορά (είχα να χρησιμοποιήσω την κάρτα χρόνια).

k_koulos
03-12-09, 22:46
την κάρτα την χρησιμοποιώ καθημερίνα, το PIN έχω να χρησιμοποιήσω χρόνια...... :lol:

τέσπα βρήκα ένα φάκελο με ενα pin , θα δοκιάσω και 2-3 που βάζω συνήθως και ο θεός είναι μεγάλος:)

lewton
04-12-09, 01:31
το Pin δεν είναι στην κάρτα


Οι κωδικοί δεν είναι αποθηκευμένοι ούτε στις κάρτες, ούτε στα POS/ATM.

Λάθος και οι δύο (νομίζω).
Το PIN δεν αποθηκεύεται στην κάρτα στις παλιές κάρτες, δηλαδή σε αυτές χωρίς chip.
Mε το που πάμε στο chip, το PIN μπαίνει στην κάρτα. Αυτός είναι (από όσο ξέρω) ο λόγος που περνάμε στο chip.
Από το link που δόθηκε νωρίτερα: http://en.wikipedia.org/wiki/Chip_and_PIN#How_it_works.

To solve this, banks and retailers are replacing traditional magnetic stripe equipment with smartcard technology, where credit/debit cards contain an embedded microchip and are authenticated automatically using a PIN. When a customer wishes to pay for goods using this system, the card is placed into a "PIN pad" terminal (often by the customer themselves) or a modified swipe-card reader, which accesses the chip on the card. Once the card has been verified as authentic, the customer enters a 4-digit PIN, which is checked against the PIN stored on the card; if the two match, the transaction completes.

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το 2001, όταν είχα πάει Αυστραλία, έπρεπε να δώσω Pin ( με κλασική visa με μαγνητική ταινία), εδώ ακόμα δεν το έχουν κάνει.
Μιλάμε ή δε μιλάμε για τις κάρτες με το chip;
Επομένως δεν είναι irrelevant το τι έκανες στην Αυστραλία με κάρτα χωρίς chip πριν από μια δεκαετία;

ipo
04-12-09, 02:02
Το PIN είναι πράγματι αποθηκευμένο στην κάρτα με το EMV chip, αλλά όταν η τράπεζα απαιτεί online συναλλαγή, γίνεται επιπλέον έλεγχος του CCV (cryptographic check value). Επομένως αν η κάρτα δεν επιτρέπει offline συναλλαγές (visa electron) ελέγχεται ένας κωδικός offline και ένας online. Πρακτικά εσύ δίνεις την έγκριση ότι η κάρτα είναι δική σου και η τράπεζα ότι η κάρτα έχει εκδοθεί από εκείνη. Η πρώτη διαδικασία γίνεται offline και η δεύτερη online.

Όποιος θέλει να μελετήσει το σύστημα, μπορεί να διαβάσει εδώ (http://www.smartcard.co.uk/Chip%20and%20PIN%20Security.pdf).

lewton
04-12-09, 10:42
Το PIN είναι πράγματι αποθηκευμένο στην κάρτα με το EMV chip, αλλά όταν η τράπεζα απαιτεί online συναλλαγή, γίνεται επιπλέον έλεγχος του CCV (cryptographic check value). Επομένως αν η κάρτα δεν επιτρέπει offline συναλλαγές (visa electron) ελέγχεται ένας κωδικός offline και ένας online. Πρακτικά εσύ δίνεις την έγκριση ότι η κάρτα είναι δική σου και η τράπεζα ότι η κάρτα έχει εκδοθεί από εκείνη. Η πρώτη διαδικασία γίνεται offline και η δεύτερη online.

Όποιος θέλει να μελετήσει το σύστημα, μπορεί να διαβάσει εδώ (http://www.smartcard.co.uk/Chip%20and%20PIN%20Security.pdf).

:oneup:

utp
09-12-09, 01:38
Μπορει καποιος να μπει στο winbank της Πειραιως να μου πει στην ''Συνοπτικη παρουσιαση χρεωστικων καρτων'' αν του εμφανιζει την καρτα του 2 φορες ακριβως την ιδια? Σημερα παρατηρησα οτι ετσι την δειχνει εμενα και λεω μηπως ειναι κανενα bug του συστηματος τους...

treli@ris
09-12-09, 01:49
Σε μενα ενω στο "Με μια Ματια" μου βγαζει την χρεωστικη οτι υπαρχει στο πληθος με αριθμο 1 δηλαδη, αν πατησω πανω τοτε δεν υπαρχει.

Στη συνοπτικη παρουσιαση δεν υπαρχει καν!

uncharted
09-12-09, 01:54
σε εμενα στο 'Συνοπτικη παρουσιαση χρεωστικων καρτων'' κολλαει (το logo της winbank κινειται συνεχως, σαν να κανει οτι φορτωνει) αλλα τελικα δεν φορτωνει τιποτα, αδεια σελιδα και timeout στο τελος :hmm:

ipo
09-12-09, 01:56
Μπορει καποιος να μπει στο winbank της Πειραιως να μου πει στην ''Συνοπτικη παρουσιαση χρεωστικων καρτων'' αν του εμφανιζει την καρτα του 2 φορες ακριβως την ιδια? Σημερα παρατηρησα οτι ετσι την δειχνει εμενα και λεω μηπως ειναι κανενα bug του συστηματος τους...

Σε μενα ενω στο "Με μια Ματια" μου βγαζει την χρεωστικη οτι υπαρχει στο πληθος με αριθμο 1 δηλαδη, αν πατησω πανω τοτε δεν υπαρχει.
Στη συνοπτικη παρουσιαση δεν υπαρχει καν!
Είναι φανερό ότι ο utp σου έκλεψε την κάρτα. :p

treli@ris
09-12-09, 02:12
Εστειλα email. Για να δουμε λειτουργει 24x7 η υποστηριξη... :whistle:

utp
09-12-09, 02:31
Στο ''Με μια ματια'' λεει πληθος 1 στις χρεωστικες και οταν πατησω επανω μου πεταει 2 ιδιες με ιδιους κωδικους κτλ....
Στο mail μεσω φορμα επικοινωνιας αυριο θα σε παρουν τηλ.

........Auto merged post: utp πρόσθεσε 1 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Είναι φανερό ότι ο utp σου έκλεψε την κάρτα. :p

Ηρεμα,ηρεμα δεν ειμαι τρομοκρατης!:p

treli@ris
09-12-09, 13:52
Εστειλα email. Για να δουμε λειτουργει 24x7 η υποστηριξη... :whistle:

Χαλια το 24x7

Ακομα να απαντησουν !!

parisseirios
09-12-09, 17:10
Αφορμή στάθηκε η προ ημερών προσπάθεια χρησιμοποίησης του eBanking για συναλλαγές επαγγελματικές ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ.
Μέχρι πρότεινως χρησιμοποιούσα το Alpha web banking όπως και το eBanking της Eurobank.
To πρώτο λόγω του παλαιού λογαρισμού μου στην Alpha (προσωπικού-ταμιευτηρίου) αλλά και λόγω ύπαρξης εταιρικού λογαριασμού στην ίδια και αυτό της Eurobank λόγω της "απλοχεριάς" σε δάνεια και ΚΑΡΤΕΣ της αυτής τράπεζας για καλύτερη διαχείριση και ελέγχο τους άμεσα και έυκολα από εμένα.
Οι εντυπώσεις μου....

Η Alpha έχει πολύ δρόμο ακόμα να κάνει για να χαρακτηρίζεται εξαιρετικό.
Έχει φυσικά όλες τις βασικές λειτουργίες που μπορεί να χρειαστεί ένας απλός χρήστης αλλά άμα περασουμε στον επαγγελματία και στην ευκολία που χρειάζεται τοτέ εκεί ειναι που δυστυχως τα πράγματα είναι πολύ ΦΤΩΧΑ!!!
Σημαντικό μειωνέκτημα η μη άμεση (online) ενημέρωση των τραπεζικών συναλλαγών.Δεν δικαιλογείται 2006 και οι συναλλαγές ακόμα και μέσα στην ίδια τραπεζα να "περνιούνται" manual μετά της 11 το βράδυ -ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ-
Σαν βαθμολογία θα τις έβαζα 6/10 και τίποτα παραπάνω.

Η Eurobank από την άλλη μολις μπείς στο eBanking της σου δείνει να καταλάβεις άμεσα την πλήρη λειττουργικότητα της (ειδικά άμα χρησιμοποιείς και κάποιο άλλο web banking όπως αυτό της Alpha).Περιέχει σχεδόν τά πάντα εκεί που πρέπει.Εχει αρκετή "βοήθεια" ο χρήστης όπου την χρειαστεί και πολύ σημαντικό οι ενημερώσεις και συναλλαγές γίνονται ΑΜΕΣΑ.
Στην προσπάθεια μου όμως πριν από λίγες μέρες για χρησιμοποίηση του eBanking για τραπεζική συναλλαγή εξωτερικού ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ αν δεν ήταν φοιτητικο έμβασμα ή συνδρομή εφημερίδας η περιοδικού.Αν είναι δυνατόν. Σύμφωνα με την τράπεζα για οποιαδήποτε αποστολή χρημάτων σε τράπεζα του εξωτερικού έαν δεν συντρεχουν οι παραπάνω λόγοι δεν μπορεί να εκτελεστεί μέσω eBanking.ΜΟΝΟ μέσω υποκταστήματος.Και θα σας πώ εγώ γιατί...γιατι η χρέωση πιά ειναι αρκετά μεγαλύτερη.....
Βαθμολογία 8.5/10
Ετσι και εγώ λοιπόν αρχισα να ψάχνω μία λύση σε αναζήτηση του "ΙΔΑΝΙΚΟΥ" όσο μπορεί να είναι αυτό WEB BANKING.
Κατι τα περιοδικά πληροφορικής κάτι καποιο φίλοι οδηγήθηκα στην ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Κεφαλαία χρησιμοποιώ γαιτί υπάρχει λόγος).
Εκανα έναν απλό λογαριασμό ταμιευτηριου (όχι τιποτα όψεως η τρεχουμενο...ενα απλο απλουστατο λογαριασμο ταμιευτηρίου) και ζήτησα και web banking (Win banking).Πράγματι μετά από αίτημα και δικό μου με κάλεσαν μετά από 3 ημέρες (αντι για 5 που ήταν κανονικά) να περάσω να παραλάβω τους κωδικούς μου από το κατάστημα.
Τους παίρνω και μετά από 1 ώρα είμαι μέσα για ΤΣΕΚ....!!!!!!
10 χρονια ΜΠΡΟΣΤΑ....:worthy:
Επιγόντως πρέπει να κάνουν ΟΛΟΙ οί άλλοι φροντιστήριο άμεσα στην Πειραιώς:oneup: :oneup: :oneup: :oneup: .
Δεν υπάρει κάτι που να θές να κάνεις μέσω του winbank και να μήν μπορείς (το τελευταίο που μένει έιναι να "υλοποιούνται" τα χρήματα που κάνεις ανάληψη σε στυλ Star Trek (αν και άκουσα ότι μεχρι τότε θα στα΄φέρνουν οι ίδιοι εκεί που είσαι:lol: :lol: :lol: :lol: ).
Πληρώνεις και μεταφέρεις ότι θέλεις όποτε θελεις χωρίς χρονικά περιθώρια και περιορισμούς (ξεχασα να σας πώ ότι μετά τις 11 το βράδυ το Web banking της Αlpha δεν είναι διαθέσιμο) με άμεσες ενημερώσεις σε όλα:clap: .
Μπορείς να πληρώσει άμεσα οποιονδήποτε λογαριασμό ΟΤΕ,ΔΕΗ,ΤΕΛΛΑΣ και διαφορων άλλων και το σημαντικότερο ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ χωρίς προδηλώσεις και πάγιες εντολές ΜΟΝΟ.
Και το σημαντικό ΑΜΕΣΕΣ τραπεζικές συναλλαγές με τραπεζες του εξωτερικού χωρίς δεσμεύσεις (ενταξει για ταμιευτηρίου έχεις και ένα όριο 12000€ ανά ημερίσια αποστολή) χωρις πολλες ερωτήσεις με ένα εκπληκτικό και πανεύκολο σύστημα;) αποστολής κωδικών ασφαλείας ΑΜΕΣΑ στο κινητο σου και το σημαντικότερο με πολύ μικρές χρεωσεις:) .Σε ΄καθε είσοδο μου ανακαλύπτω και κάτι καινούργιο...:respekt:
ΜΠΡΑΒΟ στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ....20+++/10
(Σημ. Και έιναι φιλικό και απολύτως συμβατό μέ όλους τους φυλλομετρητές και όχι σαν κάποια που εάν δεν είναι ΙΕ η δεν δουλεύουν καθόλου η θέλουν καμια δεκαριά ρυθμίσεις)

Εσεις χρησιμοποιήτε WEB BANKING και εάν ναι ποιό και ποιές οι εντυπώσεις σας?

Αντιμετώπισα πρόβλημα με την ΠΕΙΡΑΙΩΣ απο το εξωτερικό και μέχρι να το λύσω πηρε 2 μέρες!!
για να γίνει αποδεκτή η συναλλάγη ήθελε επιβεβαίωση μέσω τηλεφώνου και έιχε bug το πρόγραμμα γιατι δεν δεχόταν το +..
Δηλαδή στο νούμερο +30 ΧΧΧΧΧΧΧ το + δεν το έβλεπε ως 00 :evil:

treli@ris
09-12-09, 19:13
Χαλια το 24x7

Ακομα να απαντησουν !!

Πλησιαζουμε το 24x1 χωρις απαντηση :rolleyes:

Η πληρωμη της ΕΥΔΑΠ γιατι ζηταει +0,85€ ? Ειναι σε ολες ετσι ή μονο στην Πειραιως?

ipo
09-12-09, 19:14
Νομίζω ότι χρεώνει η ΕΥΔΑΠ την τράπεζα για την εξόφληση online και η τράπεζα μετακυλύει το κόστος.

Είδα πριν από λίγο ότι το πρόβλημα με τη διπλή εμφάνιση της wincard εμφανίζεται και σε εμένα.

uncharted
09-12-09, 19:16
για να γίνει αποδεκτή η συναλλάγη ήθελε επιβεβαίωση μέσω τηλεφώνου και έιχε bug το πρόγραμμα γιατι δεν δεχόταν το +..
Δηλαδή στο νούμερο +30 ΧΧΧΧΧΧΧ το + δεν το έβλεπε ως 00 :evil:
ειτε +30 ΧΧΧΧΧΧΧ καλεσεις, ειτε 0030 ΧΧΧΧΧΧΧ, ειναι το ιδιο και το αυτο


Πλησιαζουμε το 24x1 χωρις απαντηση :rolleyes:

Η πληρωμη της ΕΥΔΑΠ γιατι ζηταει +0,85€ ? Ειναι σε ολες ετσι ή μονο στην Πειραιως?
εχει να κανει με συμφωνιες τραπεζων-εταιριων. κανονικα δωρεαν θα επρεπε να ηταν ολα, μονο και μονο για το χαρτι που γλυτωνουμε...

π.χ. στην τραπεζα κυπρου ειναι χωρις προμηθεια η πληρωμη λογαριασμου cyta... guess why :whistle:

utp
10-12-09, 03:07
Είδα πριν από λίγο ότι το πρόβλημα με τη διπλή εμφάνιση της wincard εμφανίζεται και σε εμένα.

Αρα παιδια γενικο το θεμα ετσι? Να μην ανυσηχω....

ipo
10-12-09, 11:12
Αρα παιδια γενικο το θεμα ετσι? Να μην ανυσηχω....
Μην ανησυχείς. Στη μία wincard δίνουν άλλη μία δώρο. :p Αφού τους έχει ήδη σταλθεί ενημέρωση, θα το δουν και θα το φτιάξουν.

Δε θυμάμαι αν υπάρχει από παλιά το ζήτημα, αλλά κάτι πιθανολογώ ότι έχει να κάνει με δεύτερο συστημικό λογαριασμό για να τοποθετηθεί η νέα με το EMV, ο οποίος θα έπρεπε να είναι κρυφός.

treli@ris
11-12-09, 20:21
Απαντηση μετα απο ~2 μερες

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας σχετικά με τις υπηρεσίες της winbank.

Όσον αφορά στο θέμα που σας ενδιαφέρει, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι προκειμένου να ελέγξουμε την εμφάνιση των χρεωστικών καρτών μέσω της winbank, θα ήταν χρήσιμο να επικοινωνήσετε με την υπηρεσία Πειραιώς Phone Banking της Τράπεζας Πειραιώς. Οι συνάδελφοι θα πραγματοποιήσουν όλες τις απαιτούμενες ενέργειες ύστερα από κάποιες απαραίτητες διευκρινίσεις.

Αν κάτι τέτοιο δε σας εξυπηρετεί, θα ήταν χρήσιμο να μας δηλώσετε ένα τηλέφωνο - σταθερό ή κινητό - καθώς και επιθυμητή ώρα, ώστε να επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί σας προκειμένου και να σας εξυπηρετήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνήσετε με την υπηρεσία Πειραιώς Phone Banking στο τηλέφωνο 18 28 38, με χρέωση ως κλήση προς σταθερό αν καλείτε από κινητό τηλέφωνο και χρέωση ως αστική κλήση αν καλείτε από σταθερό. Αν είστε στο εξωτερικό μπορείτε να έρθετε σε επικοινωνία μαζί μας καλώντας στο 0030 210 3288000.

Η υπηρεσία μας λειτουργεί 24 ώρες το 24ωρο, 365 μέρες το χρόνο.

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας και θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε.

Με εκτίμηση,
Βαριεμαι να μιλαω ομως στο τηλεφωνο :p

uncharted
11-12-09, 21:31
εγω τους ειχα στειλει mail ενα φεγγαρι, να αλλαξουν τον τυπο κρυπτογραφησης (RC4 128bits) σε κατι πιο secure (AES 256bits), μου ειπαν θα το προωθησουν στο αρμοδιο τμημα και την συνεχεια την φανταζεστε, δεν εγινε τιποτα :p

ariadgr
12-12-09, 19:47
Η πληρωμη της ΕΥΔΑΠ γιατι ζηταει +0,85€ ? Ειναι σε ολες ετσι ή μονο στην Πειραιως?


Νομίζω ότι χρεώνει η ΕΥΔΑΠ την τράπεζα για την εξόφληση online και η τράπεζα μετακυλύει το κόστος.


Εξαρτάται από την πολιτική της τράπεζας και τη συμφωνία της με την εκάστοτε εταιρία για το αν και πόση προμήθεια θα χρεώνει.

Αν θυμάμαι καλά στο ebanking της Εθνικής και της Eurobank η πληρωμή ΕΥΔΑΠ είναι δωρεάν.

arial
14-12-09, 02:16
Προσφατα ανοιξα λογαριασμο στην Πειραιως, και μαζι εκανα και αιτηση για winbank.

Αρκετα πιο ευκολο και στην διαδικασια και στην ενεργοποιηση απο αυτο της Εθνικης. Αν και μου ζητησαν και αριθμο κινητου, και κατι μου ειπαν για ενα extra pin που θα μου ερχεται στο κινητο.

uncharted
14-12-09, 02:27
Προσφατα ανοιξα λογαριασμο στην Πειραιως, και μαζι εκανα και αιτηση για winbank.

Αρκετα πιο ευκολο και στην διαδικασια και στην ενεργοποιηση απο αυτο της Εθνικης. Αν και μου ζητησαν και αριθμο κινητου, και κατι μου ειπαν για ενα extra pin που θα μου ερχεται στο κινητο.
welcome to the club! :p

ναι, χρειαζεται κινητο, αλλιως πρεπει να παρεις την συσκευη token (€7/χρονο αν θυμαμαι καλα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.