PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230

ipo
14-12-09, 02:31
8€/έτος το extra pin generator και δεν υπάρχει λόγος να το πάρεις για απλή οικιακή χρήση. Η δωρεάν αποστολή του extra pin στο κινητό σου βολεύει πολύ.

arial
14-12-09, 02:32
welcome to the club! :p

ναι, χρειαζεται κινητο, αλλιως πρεπει να παρεις την συσκευη token (€7/χρονο αν θυμαμαι καλα)

Ειναι πολλοι στο club? :p

Παντως στην ενεργοποιηση του winbank, επρεπε να αλλαξω και username και password, και δεν χρειαστηκε καθολου το extra pin του κινητου...

ipo
14-12-09, 02:36
Το extra pin, είναι για ορισμένες μόνο συναλλαγές.
http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=242655&lang=1&nt=18&from=links&fromsearch=241822&tid=241822#2

arial
14-12-09, 02:38
A ωραια ipo ευχαριστω :oneup: Οποτε αχρειαστο να ναι :p

extasy
23-12-09, 16:40
Απίστευτα πράγματα, πήγα σήμερα να πληρώσω λογαριασμό της hol μέσω ebanking της eurobank, και είδα ότι πήγαν να μου κρατήσουν προμήθεια 0,30, επειδή προφανώς τους απασχολώ τους servers. Από ό,τι φαίνεται, άλλαξαν πολιτική και αρχίζουν και χρεώνουν και μέσω ebanking, εκτός αν ανήκεις στις παρακάτω κατηγορίες.
Ποιοι δικαιούνται τις ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ;

Δωρεάν συναλλαγές μπορούν να έχουν όλοι όσοι έχουν σήμερα ή θα δημιουργήσουν μια ουσιαστική σχέση συνεργασίας με την Τράπεζα.

1α. Όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες ή μικρές επιχειρήσεις με οποιοδήποτε επαγγελματικό δάνειο δικαιούνται ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ, χωρίς καμία άλλη προϋπόθεση.

1β. Όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι επιχειρήσεις με ετήσιο τζίρο έως €2,5 εκατ. δικαιούνται ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ εφόσον είναι κάτοχοι λογαριασμού «Δυναμικού Όψεως» για επαγγελματίες, με καταθετικά υπόλοιπα από €3.000

2. ’Ολοι οι πελάτες που έχουν μαζί μας -ως πρώτοι δικαιούχοι- προϊόντα με αθροιστικό μέσο μηνιαίο υπόλοιπο
α. €5.000 σε καταθέσεις ή
β. €10.000 και άνω σε δάνειο και καταθέσεις / επενδύσεις.

Πχ. μέσο μηνιαίο υπόλοιπο σε καταθετικό λογαριασμό € 5.000 ή αθροιστικά €7.000 σε καταναλωτικό δάνειο και € 3.000 σε καταθέσεις σας δίνει το δικαίωμα να έχετε ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ.

Στο σύνολο των €10.000 συμμετέχουν αθροιστικά τα μέσα μηνιαία υπόλοιπα των παρακάτω προϊόντων:

* Oι Καταθετικοί Λογαριασμοί σε όλα τα νομίσματα
* Όλα τα Δάνεια σε όλα τα νομίσματα: Καταναλωτικά Δάνεια, Στεγαστικά ή Επισκευαστικά και Επαγγελματικά (εξαιρούνται οι πιστωτικές κάρτες)
* Όλα τα επενδυτικά προϊόντα και όλα τα προγράμματα σύνταξης ή μακροχρόνιας αποταμίευσης.

Οι πελάτες διατηρούν το δικαίωμα των ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ συνεχώς, εκτός εάν:

α. Σταματήσουν να πληρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις κάθε μήνα ή
β. Εχουν ληξιπρόθεσμη υποχρέωση σε δάνειο, μεγαλύτερη των 30 ημερών.



Μάλλον θα ακολουθήσουν σιγά σιγά και οι υπόλοιποι...

contime
23-12-09, 17:15
H λαιμαργία των ελληνικων τραπεζων απλα δεν εχει οριο...:down:

ipo
23-12-09, 17:30
H λαιμαργία των ελληνικων τραπεζων απλα δεν εχει οριο...:down:
Δεν πιστεύεις ότι πρέπει να πληρώσεις κάτι για την παροχή μίας υπηρεσίας με την οποία γλιτώνεις χρόνο;

Το ebanking ήταν αυτονόητο ότι στην αρχή θα ήταν δωρεάν, προκειμένου να προωθηθεί. Επίσης στα πλαίσια του ανταγωνισμού των τραπεζών, αν κάποια παρέχει δωρεάν υπηρεσίες, οι άλλες ίσως την αντιγράψουν, ώστε να χρησιμοποιούν το online σύστημα σαν κράχτη και όχι σαν προσοδοφόρα υπηρεσία. Όμως έχει κόστος ανάπτυξης και συντήρησης, κάτι το οποίο κάποιος επωμίζεται. Δε σε υποχρεώνει κανείς να το επιλέξεις.

Συγκεκριμένα για τη HOL, ίσως να μπορείς να ζητήσεις πάγια εξόφληση μέσω κάρτας, η οποία δεν έχει χρέωση. Εναλλακτικά, μπορείς να πας επί τόπου στα γραφεία της HOL αν πιστεύεις ότι η υπηρεσία που σου παρέχεται δεν αξίζει τα χρήματά της.

Δεν καταλαβαίνω αυτή την απαίτηση να έχουμε δωρεάν υπηρεσίες, τη στιγμή που υπάρχει κόστος για την υπόστασή τους. Δε μου φαίνεται τραγικό να σου ζητάει 0,3€ για αυτή την υπηρεσία. Πιο πολύ χρεώνουν τα ΕΛΤΑ για πληρωμές, στις οποίες πρέπει να πας και να στηθείς στην ουρά.

Οι τράπεζες του εξωτερικού, έχουν συνήθως περισσότερες δωρεάν υπηρεσίες, αλλά εκεί βασίζονται σε μεγαλύτερα κέρδη από τον εντατικότερο δανεισμό με το πλαστικό χρήμα, σε συνδυασμό με τη μεγάλη κατανάλωση.

Κι εμένα δε μου αρέσει να χρεώνομαι, για μία υπηρεσία που είχα συνηθίσει να είναι δωρεάν, αλλά από τη στιγμή που κανείς δε με υποχρεώνει να τη χρησιμοποιήσω, ενώ δεν τη βρίσκω και υπερβολικά ακριβή, δε θα γκρινιάξω. Μακάρι να ήταν δωρεάν, αλλά και πάλι συμφέρει.

Κοίτα εδώ πόσες επιλογές εξόφλησης έχεις (http://www.hol.gr/default.asp?pID=299&ct=53&la=1). Διαλέγεις και παίρνεις την πιο συμφέρουσα για εσένα.

lewton
23-12-09, 17:32
Μην ξεχνάμε ότι τα κόστη αυτά δεν τα επιβάλλει η τράπεζα αλλά αυτός που πληρώνεται.
Εκτός αν άλλαξε κάτι.

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παρεμπιπτόντως, το νέο m-banking της Eurobank είναι απλά εξαιρετικό. :oneup:

extasy
23-12-09, 17:49
Προφανώς και από εδώ και πέρα, θα πληρώνω τους λογαριασμούς σε κατάστημα vodafone, χωρίς την παραμικρή προμήθεια. Απλώς το ebanking βολεύει στην ηλεκτρονική ταξινόμηση των αποδείξεων, καθώς με το λογιστήριο της hol, όλο και κάποια στιγμή στο μέλλον θα τις χρειαστείς.

contime
24-12-09, 00:44
Δεν πιστεύεις ότι πρέπει να πληρώσεις κάτι για την παροχή μίας υπηρεσίας με την οποία γλιτώνεις χρόνο;

Το ebanking ήταν αυτονόητο ότι στην αρχή θα ήταν δωρεάν, προκειμένου να προωθηθεί. Επίσης στα πλαίσια του ανταγωνισμού των τραπεζών, αν κάποια παρέχει δωρεάν υπηρεσίες, οι άλλες ίσως την αντιγράψουν, ώστε να χρησιμοποιούν το online σύστημα σαν κράχτη και όχι σαν προσοδοφόρα υπηρεσία. Όμως έχει κόστος ανάπτυξης και συντήρησης, κάτι το οποίο κάποιος επωμίζεται. Δε σε υποχρεώνει κανείς να το επιλέξεις.

Συγκεκριμένα για τη HOL, ίσως να μπορείς να ζητήσεις πάγια εξόφληση μέσω κάρτας, η οποία δεν έχει χρέωση. Εναλλακτικά, μπορείς να πας επί τόπου στα γραφεία της HOL αν πιστεύεις ότι η υπηρεσία που σου παρέχεται δεν αξίζει τα χρήματά της.

Δεν καταλαβαίνω αυτή την απαίτηση να έχουμε δωρεάν υπηρεσίες, τη στιγμή που υπάρχει κόστος για την υπόστασή τους. Δε μου φαίνεται τραγικό να σου ζητάει 0,3€ για αυτή την υπηρεσία. Πιο πολύ χρεώνουν τα ΕΛΤΑ για πληρωμές, στις οποίες πρέπει να πας και να στηθείς στην ουρά.

Οι τράπεζες του εξωτερικού, έχουν συνήθως περισσότερες δωρεάν υπηρεσίες, αλλά εκεί βασίζονται σε μεγαλύτερα κέρδη από τον εντατικότερο δανεισμό με το πλαστικό χρήμα, σε συνδυασμό με τη μεγάλη κατανάλωση.

Κι εμένα δε μου αρέσει να χρεώνομαι, για μία υπηρεσία που είχα συνηθίσει να είναι δωρεάν, αλλά από τη στιγμή που κανείς δε με υποχρεώνει να τη χρησιμοποιήσω, ενώ δεν τη βρίσκω και υπερβολικά ακριβή, δε θα γκρινιάξω. Μακάρι να ήταν δωρεάν, αλλά και πάλι συμφέρει.

Κοίτα εδώ πόσες επιλογές εξόφλησης έχεις (http://www.hol.gr/default.asp?pID=299&ct=53&la=1). Διαλέγεις και παίρνεις την πιο συμφέρουσα για εσένα.

Καλησπερα ipo!
Aν αυτα τα 30 σεντ, δεν είναι για την τράπεζα αλλα για την χολ οπως λες, αν καταλαβα καλα. Τοτε θεωρησε ακυρο το προηγουμενο μηνυμα καθως και αυτα που θα γραψω στη συνεχεια.
Υποτιθεται οτι οι ιδιες οι τραπεζες προωθουν το ebanking, ωστε να μειωσουν κατα πολυ τα λειτουργικα τους κοστη. Αντι λοιπον να επιβραβευσουν αυτους που κανουν χρηση των ηλεκτρονικων τους υπηρεσιων και τους γλυτωνουν απο πολλα εξοδα, θα επρεπε να τους ζητανε και προμήθεια?Αν ζητανε 30 λεπτα για το ebanking ποσα θα επρεπε να ζητανε για το ταμειο?10 ευρω? Στην ουσια το κοστος του ebanking για μια τραπεζα υπερκαλυπτεται απο τη μικροτερη προσελευση του κοσμου στα καταστηματα. Για ποιο λογο λοιπον να ζητησουν παραπανω? Για να βγαλουν απο τη μυγα ξυγγι?
Ακομη μην συγκρινεις τις τραπεζες του εξωτερικου με τις ελληνικες, γιατι οι δικες μας εχουν παρει κοκκινη καρτα σε θεματα χρεωσεων ουκ ολιγες φορες π.χ. ΑΤΜ, εμβασματα εξψτερικου κτλ κτλ. Σε οτι αφορα τα κερδη τους σε σχεση με αυτες του εξωτερικου, μη συγκρινεις ανομοια πραγματα. Σχετικα με το μεγεθος τους εχουν περισσοτερα κερδη, ενω περυσι ακομα και εν μεσω κρισης ηταν και παλι κερδοφορες συνολικα!
Με λιγα λογια οταν χρησιμοποιω το ebanking μιας τραπεζας ειναι σα να της δινω λεφτα, δε βλεπω επομενως το λογο να μου ζηταει κι αλλα απο πανω.;)

sdikr
24-12-09, 00:51
Καλησπερα ipo!
Aν αυτα τα 30 σεντ, δεν είναι για την τράπεζα αλλα για την χολ οπως λες, αν καταλαβα καλα. Τοτε θεωρησε ακυρο το προηγουμενο μηνυμα καθως και αυτα που θα γραψω στη συνεχεια.
Υποτιθεται οτι οι ιδιες οι τραπεζες προωθουν το ebanking, ωστε να μειωσουν κατα πολυ τα λειτουργικα τους κοστη. Αντι λοιπον να επιβραβευσουν αυτους που κανουν χρηση των ηλεκτρονικων τους υπηρεσιων και τους γλυτωνουν απο πολλα εξοδα, θα επρεπε να τους ζητανε και προμήθεια?Αν ζητανε 30 λεπτα για το ebanking ποσα θα επρεπε να ζητανε για το ταμειο?10 ευρω? Στην ουσια το κοστος του ebanking για μια τραπεζα υπερκαλυπτεται απο τη μικροτερη προσελευση του κοσμου στα καταστηματα. Για ποιο λογο λοιπον να ζητησουν παραπανω? Για να βγαλουν απο τη μυγα ξυγγι?
Ακομη μην συγκρινεις τις τραπεζες του εξωτερικου με τις ελληνικες, γιατι οι δικες μας εχουν παρει κοκκινη καρτα σε θεματα χρεωσεων ουκ ολιγες φορες π.χ. ΑΤΜ, εμβασματα εξψτερικου κτλ κτλ. Σε οτι αφορα τα κερδη τους σε σχεση με αυτες του εξωτερικου, μη συγκρινεις ανομοια πραγματα. Σχετικα με το μεγεθος τους εχουν περισσοτερα κερδη, ενω περυσι ακομα και εν μεσω κρισης ηταν και παλι κερδοφορες συνολικα!
Με λιγα λογια οταν χρησιμοποιω το ebanking μιας τραπεζας ειναι σα να της δινω λεφτα, δε βλεπω επομενως το λογο να μου ζηταει κι αλλα απο πανω.;)

Μάλλον δεν έχεις δοκιμάσει ξένη τράπεζα ;)

ξέρεις τι είναι να πληρώνεις 50 ευρώ γιατί έκανες προσπάθεια να αγοράσεις κάτι ενώ δεν είχες χρήματα στον λογαριασμό;


Και ναι τα 0.30 δεν είναι απο την τράπεζα άλλα απο αυτόν που επέλεξε τον τρόπο πληρωμής (στην περίπτωση μας την Hol).


Στο γκισε είναι 1.5 ευρώ αν θυμάμαι καλά.


υπηρεσία σου παρέχουν

contime
24-12-09, 01:12
Μάλλον δεν έχεις δοκιμάσει ξένη τράπεζα ;)

ξέρεις τι είναι να πληρώνεις 50 ευρώ γιατί έκανες προσπάθεια να αγοράσεις κάτι ενώ δεν είχες χρήματα στον λογαριασμό;


Και ναι τα 0.30 δεν είναι απο την τράπεζα άλλα απο αυτόν που επέλεξε τον τρόπο πληρωμής (στην περίπτωση μας την Hol).


Στο γκισε είναι 1.5 ευρώ αν θυμάμαι καλά.


υπηρεσία σου παρέχουν

ξέρεις τι είναι να σου ζητανε 50 ευρω για να σου πουνε το υπολοιπο του δανειου σου?
Ασε ειμαστε χειροτεροι;)
Και να σου πω την αληθεια καλυτερα να γινεται αυτο που λες παρα να εχουν υπεραναληψη και να πρεπει να αποπληρωσεις το ποσο μετα με υπερυψηλο επιτοκιο.

Τοτε τα 0,30 ας τα πληρωσει η hol. Aς πληρωθει απο αυτούς η τράπεζα. Εμμεσως η hol ειναι αυτη που κανει χρηση των υπηρεσιων της! Εξαλλου και οτενετ παλια και φορθνετ που εχω τωρα, παντα μεσω εθνικης και πειραιως τις πληρωνα και ποτε δε μου κρατησαν προμηθεια απο ebanking.

3lbereth
24-12-09, 01:32
Απίστευτα πράγματα, πήγα σήμερα να πληρώσω λογαριασμό της hol μέσω ebanking της eurobank, και είδα ότι πήγαν να μου κρατήσουν προμήθεια 0,30, επειδή προφανώς τους απασχολώ τους servers.
Με Πειραιώς, έχεις συναλλαγές?
Πληρώνω με e-banking το λογαριασμό μου στη Netone και δεν έχει προμήθεια. Απ'ότι είδα, συνεργάζεται και με HOL. Πριν ανοίξω λογαριασμό, χρησιμοποιούσα το easypay που δε χρειάζεται εγγραφή και χρέωνα την πιστωτική μου.
Αυτό που μου αρέσει στην Πειραιώς, είναι οτι έχει alert και μου στέλνουν δωρεάν e-mail για κάθε κίνηση του λογαριασμού μου.:respekt:
Αν η Εurobank σου παίρνει το σκαλπ για κάθε συναλλαγή, τα μαζεύεις και πας γι'αλλού. Αυτοί θα χάσουν!

trd64
24-12-09, 06:33
ξέρεις τι είναι να σου ζητανε 50 ευρω για να σου πουνε το υπολοιπο του δανειου σου?

Αυτό δεν ισχύει...
Ποια τράπεζα το έκανε και για τι τύπο δανείου?

Andreaslar
24-12-09, 06:37
Στην Eurobank είναι μεγάλα λαμόγια....Χρόνια τώρα... Ρωτήστε κάποιον λογιστή να σας πει ;)

-21grams
24-12-09, 10:11
Υποτιθεται οτι οι ιδιες οι τραπεζες προωθουν το ebanking, ωστε να μειωσουν κατα πολυ τα λειτουργικα τους κοστη. Αντι λοιπον να επιβραβευσουν αυτους που κανουν χρηση των ηλεκτρονικων τους υπηρεσιων και τους γλυτωνουν απο πολλα εξοδα, θα επρεπε να τους ζητανε και προμήθεια?Αν ζητανε 30 λεπτα για το ebanking ποσα θα επρεπε να ζητανε για το ταμειο?10 ευρω? Στην ουσια το κοστος του ebanking για μια τραπεζα υπερκαλυπτεται απο τη μικροτερη προσελευση του κοσμου στα καταστηματα. Για ποιο λογο λοιπον να ζητησουν παραπανω? Για να βγαλουν απο τη μυγα ξυγγι?+∞
Ας αποφασίσουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τι απ΄όλα θέλουν: λιγότερο κόσμο στα γκισέ (που απασχολεί προσωπικό και άρα αναλογικά κοστίζει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ) ή ...;
Επιφυλάσσομαι ως προς το ποια απ' τις 2 πλευρές επέβαλε (και άρα καρπώνεται) τα 30 cents.
Το ποσό μπορεί (και είναι) ελάχιστο, θα πρέπει όμως να λαβουμε υπόψη και άλλους παράγοντες όπως π.χ. την *κερδοφορία* (εναλλακτική ονομασία της ΑΦΑΙΜΑΞΗΣ της μάζας των πολιτών) των Τραπεζικών Ιδρυμάτων (...)
Οι μεν (όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω) θέλουν "να βγάλουν από τη μύγα ξίγκι" (ενώ έχουν πολλαπλασιάσει τα έσοδα τους), οι δε -σε αρκετές περιπτώσεις- "κάνουν το σκ@τό τους παξιμάδι".
Θα το δεχτούμε (ΚΑΙ ΑΥΤΟ) αδιαμαρτύρητα;
ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ στον κάθε λογής ΚΙΝΑΙΔΟ/ΣΕΡΒΙΕΤΑ (αναφέρομαι φυσικά στους λαμβάνοντες τις αποφάσεις και όχι στο υπαλληλικό προσωπικό) που ΥΠΟΤΙΜΑ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ μας.
Καλά Χριστούγεννα & ευχές για το νέο έτος σε όλους πλην των προαναφερθέντων ΠΑΡΑΣΙΤΩΝ - ντροπή του ανθρωπίνου γένους.

geovision
24-12-09, 11:45
Στην Eurobank είναι μεγάλα λαμόγια....Χρόνια τώρα... Ρωτήστε κάποιον λογιστή να σας πει ;)


:worthy::worthy::worthy::respekt::respekt::respekt:

john84
24-12-09, 12:06
Καλημερα
Για εμενα η πρωτη επαφη με το e-banging της πειραιως ηταν μια ακρως θετικη εμπειρια.
Αν και στη αρχη ημουν διστακτικος μετα αλλα ηταν ευκολα.
Εχω συνδεσει της πληρωμες μου με την hol και με αγορες μεσω νετ (με την debit card της Πειραιως που ειναι και viza) ενω για εκει που δεν δεχονται την καρτα εχω εκδοσει μια virtual card μεσα απο το e-banking που ειναι mastercard.... Απλα τελεια!!!;):oneup:

lewton
24-12-09, 12:09
Στην Eurobank είναι μεγάλα λαμόγια....Χρόνια τώρα... Ρωτήστε κάποιον λογιστή να σας πει ;)

Έτσι λέει όλος ο κόσμος, αλλά εγώ έχω μια φοιτητική πιστωτική κάρτα εδώ και πολλά χρόνια στη Eurobank και το πιστωτικό όριο είναι κολλημένο στα 450 ευρώ.
Γνωρίζω ότι τουλάχιστον τρεις άλλες τράπεζες ξεκινούν το πιστωτικό όριο της φοιτητικής τους κάρτας από 800-900 ευρώ και ύστερα από λίγο καιρό συνέπειας το πηγαίνουν στα 1500 ευρώ. Αν η Eurobank ήταν τόσο λαμόγιο δε θα μου το αύξανε και εμένα για να χρεωθώ λίγο παραπάνω; :hmm:

k_koulos
24-12-09, 12:11
εμενα το αύξησαν μια φορα στην Eurobank σε μια κάρτα που εχω για ονλινε με μικρό όριο.

τους πήρα τηλ το έρηξαν πάλι, και με έχουν αφήσει ήσυχο απο τότε σε αυτό το θέμα

lewton
24-12-09, 12:15
εμενα το αύξησαν μια φορα στην Eurobank σε μια κάρτα που εχω για ονλινε με μικρό όριο.

τους πήρα τηλ το έρηξαν πάλι, και με έχουν αφήσει ήσυχο απο τότε σε αυτό το θέμα
Ποιά κάρτα έχεις;

Εγώ μίλησα για τη Student. Στις κανονικές το αυξάνουν όλες οι τράπεζες.
Από τη μεριά μου τους το έχω ζητήσει ήδη μια φορά και έφαγα απόρριψη.
Ίσως επειδή είμαι κακός πελάτης. Στα 5 χρόνια που έχω την κάρτα, έχουν βγάλει από εμένα <50 ευρώ σε τόκους (και 12 ευρώ το χρόνο από το μηνιαίο πάγιο). Έχω την κακή συνήθεια να μην αφήνω υπόλοιπο ή να το ανακυκλώνω.

k_koulos
24-12-09, 12:19
οκ παρανόηση, δεν είχα ποτέ καλές σχεσείς με τα φοιτητικά προιόντα.[ακόμα και οταν ήμουν φοιτητής]

εγω εχω την απλη visa με 600 € όριο

lewton
24-12-09, 12:20
Και από περιέργεια, σε πόσα ευρώ στην αύξησαν και ύστερα από πόσο καιρό; Στο περίπου αν δε θυμάσαι ακριβώς.

k_koulos
24-12-09, 12:23
1200 ή 1500 νομίζω, 2-3 χρονία μετα την έκδοση σίγουρα

το ύπουλο ηταν οτι δεν μου εστειλαν ξεχωριστή επιστολή, αλλά στον λογαριασμο είδα οτι είχαν αυξήσει το όριο [στο χαρτινο λογαριασμο όχι στο e-banking statment]

pentium_vi
24-12-09, 12:34
Αυτό δεν είναι τίποτα στην Citibank που είχα Student Visa από 600 ευρώ που ήταν το όριο μέσα σε 2 χρόνια μου το πήγαν στα 9800 χωρίς να έχει ζητηθεί ποτέ.

Τώρα όσον αφορά τις χρεώσεις που διάβασα σε προηγούμενα post για κάποιες πληρωμές μέσω Winbank να αναφέρω ότι τα λεφτά αυτά δεν τα χρεώνει η τράπεζα αλλά ο φορέας στον οποίο γίνεται πληρωμή. Για παράδειγμα πληρωμή Ενσήμων που κάνω μέσω Winbank δεν μου χρεώνουν τίποτα. Το ίδιο και για τον ΟΤΕ. Στην ΔΕΗ όμως πληρώνω 0,30 την συναλλαγή. Βέβαια με βολεύει η υπηρεσία αφού για να πάω στην ΔΕΗ να πληρώσω τον λογαριασμό θα χρειαστώ τουλάχιστον 0,60€ για ν πάρω λεωφορείο και να πάω εκεί.

Στις προσφερόμενες υπηρεσίες πάντως οι δύο καλύτερες τράπεζες με online σύστημα είναι αυτή την στιγμή η Εθνική (με αρκετά χρονοβόρα διαδικασία ενεργοποίησης πάντως) και η Winbank η οποία αν βγάλει και εφαρμογή για το iPhone όπως έχει κάνει η Εθνική ήδη τότε θα τους δώσω και αυτούς ένα τρελό :respekt:

3lbereth
24-12-09, 13:33
Έχω μια πιστωτική της Εμπορικής, συνδεδεμένη με λογαριασμό μισθοδοσίας. Τρία χρόνια δεν έχω καθυστερήσει ποτέ την αποπληρωμή της, ούτε έχω αφήσει ανεξόφλητο ποσό.
Είχε όριο 900€. Κάποια στιγμή, ζήτησα αύξηση ορίου κατά 200€ γιατί είχα κάποιες υποχρεώσεις και μου αρνήθηκαν γιατί - όπως είπαν - σε αυτήν την κάρτα δε μπορεί να αλλάξει το όριο.
Μια φορά, αντί να εξοφλήσω την κάρτα την Παρασκευή, το ξέχασα και πήγε Δευτέρα. Πλήρωσα 7 λεπτά σε τόκους και αυτόματα αυξήθηκε το όριό μου στα 1300€!!!
Τώρα ξέρω: Για να αυξηθεί το όριο, αρκεί να καθυστερήσω μια δόση...
Παράλογοοο?
Δεν απαντάει...

lewton
24-12-09, 13:48
Άρα... :p

trd64
24-12-09, 15:00
Έχω μια πιστωτική της Εμπορικής, συνδεδεμένη με λογαριασμό μισθοδοσίας. Τρία χρόνια δεν έχω καθυστερήσει ποτέ την αποπληρωμή της, ούτε έχω αφήσει ανεξόφλητο ποσό.
Είχε όριο 900€. Κάποια στιγμή, ζήτησα αύξηση ορίου κατά 200€ γιατί είχα κάποιες υποχρεώσεις και μου αρνήθηκαν γιατί - όπως είπαν - σε αυτήν την κάρτα δε μπορεί να αλλάξει το όριο.
Μια φορά, αντί να εξοφλήσω την κάρτα την Παρασκευή, το ξέχασα και πήγε Δευτέρα. Πλήρωσα 7 λεπτά σε τόκους και αυτόματα αυξήθηκε το όριό μου στα 1300€!!!
Τώρα ξέρω: Για να αυξηθεί το όριο, αρκεί να καθυστερήσω μια δόση...
Παράλογοοο?
Δεν απαντάει...

Η εμπορική είναι χειρότερη ακόμα και από την eurobank.
πρόσφατα είχα ένα θέμα με την εμπορική, αλλά ας το αφήσω εδώ χρονιάρες ημέρες, μην μου ανέβει και άλλο η πίεση :)

lewton
24-12-09, 15:02
Στις κάρτες go της Εθνικής το chip χρησιμοποιείται για ασφάλεια στις συναλλαγές (εοσαγωγή PIN) ή μόνο για να κρατάει τους πόντους;

extasy
24-12-09, 15:53
Με Πειραιώς, έχεις συναλλαγές?
Πληρώνω με e-banking το λογαριασμό μου στη Netone και δεν έχει προμήθεια. Απ'ότι είδα, συνεργάζεται και με HOL. Πριν ανοίξω λογαριασμό, χρησιμοποιούσα το easypay που δε χρειάζεται εγγραφή και χρέωνα την πιστωτική μου.
Αυτό που μου αρέσει στην Πειραιώς, είναι οτι έχει alert και μου στέλνουν δωρεάν e-mail για κάθε κίνηση του λογαριασμού μου.:respekt:
Αν η Εurobank σου παίρνει το σκαλπ για κάθε συναλλαγή, τα μαζεύεις και πας γι'αλλού. Αυτοί θα χάσουν!

Το λογαριασμό και τους κωδικούς του ebanking της eurobank, τους δημιούργησα αποκλειστικά για πληρωμές της hol, καθώς πριν μερικά χρόνια, μπορούσες να πληρώσεις είτε με πάγια εντολή (δεν τους είχα εμπιστοσύνη γιατί μιλάμε για το λογιστήριο της hol), είτε με εξόφληση στην τράπεζα, όπου σου κρατούσαν 1,50 ευρώ για πληρωμή 14,90 ευρώ... Πλέον υπάρχει η δυνατότητα των καταστημάτων vodafone, οπότε για την ώρα, θα αποχαιρετήσω το ebanking της eurobank.

ariadgr
24-12-09, 17:30
Στις κάρτες go της Εθνικής το chip χρησιμοποιείται για ασφάλεια στις συναλλαγές (εοσαγωγή PIN) ή μόνο για να κρατάει τους πόντους;

Προς το παρόν συνεχίζει να δουλεύει με υπογραφή.
Δε νομίζω ότι καμία πιστωτική με chip στην ελλάδα έχει ξεκινήσει να χρησιμοποιεί το pin αντί της υπογραφής.

ipo
25-12-09, 01:21
Υποτιθεται οτι οι ιδιες οι τραπεζες προωθουν το ebanking, ωστε να μειωσουν κατα πολυ τα λειτουργικα τους κοστη.
Σύμφωνα με γνωστό μου που εργάζεται σε τράπεζα (στο τμήμα μηχανογράφησης για χρόνια), το ebanking υπήρξε στην αρχή ως κράχτης για τους πελάτες. Δηλαδή από τη στιγμή που το έφερε μία τράπεζα ως ευκολία, οι άλλες έχαναν έδαφος στις παρεχόμενες, οπότε το υιοθέτησαν.

Οι προμήθειες στο γκισέ είναι πολύ μεγαλύτερες και σύμφωνα με τον ίδιο τραπεζικό, υπερκαλύπτουν το κόστος του ταμεία. Επομένως η τράπεζα προτιμάει να πληρώνει ταμίες (+το χώρο εργασίας +την ασφάλισή τους +όλα τα έξοδα που συνεπάγεται ένας υπάλληλος των 600-1000€/μήνα), διότι η προμήθειες που αφορούν στην εργασία του, υπερκαλύπτουν το κόστος του.

Επομένως ξεκινάμε από διαφορετική υπόθεση. Εσύ πιστεύεις αυτό που είπες, εγώ πιστεύω αυτό που άκουσα από κάποιον εργαζόμενο χρόνια σε νευραλγικό τμήμα τράπεζας. Δεν ξέρουμε ποιος έχει δίκιο. :hmm:

Όταν μία υπηρεσία είναι νέα, συνήθως προωθείται με χαμηλές χρεώσεις. Το ίδιο έγινε και με το ebanking, το ίδιο είχε γίνει πριν από 60 χρόνια με τη ΔΕΗ. Όταν όμως ο κόσμος μάθει την υπηρεσία, δει τα πλεονεκτήματά της και ενδεχομένως δεν μπορεί να ζήσει πλέον χωρίς αυτή (ποιος ζει σήμερα χωρίς ηλεκτρικό και ποιος θα ζει σε 10 χρόνια χωρίς internet; ), τότε μπορεί να εφαρμοστεί χρέωση. Αυτός ο συλλογισμός ταιριάζει και με τα δύο ενδεχόμενα.

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τη νοοτροπία της γκρίνιας για υπηρεσίες που δεν αρέσουν σε κάποιους. Αν κάποιος πιστεύει ότι είναι πολλά τα 0,3€ για online πληρωμή από το σπίτι του ή το γραφείο του, ας πάει σε γκισέ ή σε ΕΛΤΑ να δώσει 1,5€ ή αν έχει χρόνο ας πάει στα κεντρικά της ΔΕΗ, της ΕΥΔΑΠ, HOL, να πληρώσει χωρίς προμήθεια. Με ποια λογική αναμένουμε δωρεάν υπηρεσίες;

Ειδικά σε μία χώρα όπως η Ελλάδα, όπου όποιος ενοχλείται απλά γκρινιάζει και δεν κάνει κάποια οργανωμένη κίνηση για αν δείξει την αποστροφή του (καταναλωτικές οργανώσεις, αποστολή επίσημων εγγράφων). Προσωπικά όποτε μένω ικανοποιημένος από μία υπηρεσία το αναφέρω εγγράφως και όποτε με ενοχλεί παύω την πληρωμή της, αναφέροντας στο αρμόδιο τμήμα ποιο τρόπο επιλέγω στο εξής και γιατί.

Με απλή γκρίνια, δεν κερδίζετε κάτι. Απλά εκτονώνεστε και έχετε περισσότερο θάρρος για να πάτε να ξαναπληρώσετε αυτό που δε σας ικανοποιεί. Γκρίνια για τη γκρίνια δηλαδή, χωρίς καμία προσπάθεια να αλλάξει κάτι.

Σχετικά με τις πιστωτικές, είναι γνωστό ότι ότι το όριο αυξάνει όσο περισσότερο δείχνεις να μην μπορείς να εξοφλήσεις εμπρόθεσμα τα χρέη σου. Αν δείτε στο νήμα με τις εισπρακτικές, θα δείτε μερικούς που λένε ότι τους ενέκριναν αύξηση δανεισμού χωρίς καν επίσημα έγγραφα, όταν έβλεπαν ότι δεν μπορούσαν να αποπληρώσουν.

Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τη winbank. Θα μου άρεσε να ήταν όλες οι υπηρεσίες της δωρεάν (π.χ. όπως ήταν η webuy στην αρχή), αλλά και με αυτόν τον τρόπο μου παρέχει συμφέρουσες υπηρεσίες. Επίσης μου αρέσει το ebanking της Alpha Bank, αν και έχει σαφώς λιγότερες δυνατότητες.

Αυτές τις μέρες που είμαι Ελλάδα πάω να ανοίξω λογαριασμούς + ebanking σε Εθνική και Eurobank για να δω τι λένε κι αυτές. Συλλογή... :p

sdikr
25-12-09, 01:45
όταν πληρώνεις μια υπηρεσία θεωρώ ότι υπεύθυνος είναι αυτός που την παρέχει, πχ αν δείτε οι κινητές έχουν ταχυπληρωμή με δικιά τους χρέωση (1.5 ευρώ για εμάς μικρότερη τιμή για αυτούς λόγο όγκου).
Αρκετές άλλες εταιρίες πάλι κάνουν το ίδιο.
Στην τελική ας το δούνε σαν διαφήμιση, ας το βάλουν στην τιμή (οι εταιρίες).

η τράπεζα λογικό είναι να ζητά κάποια χρήματα για τις υπηρεσίες που προσφέρει (εντάξει μπορεί τα 0.3 να είναι πολλά) για αυτό και υπάρχουν επιλογές να πας όπου θέλεις

contime
25-12-09, 13:31
Σύμφωνα με γνωστό μου που εργάζεται σε τράπεζα (στο τμήμα μηχανογράφησης για χρόνια), το ebanking υπήρξε στην αρχή ως κράχτης για τους πελάτες. Δηλαδή από τη στιγμή που το έφερε μία τράπεζα ως ευκολία, οι άλλες έχαναν έδαφος στις παρεχόμενες, οπότε το υιοθέτησαν.

Οι προμήθειες στο γκισέ είναι πολύ μεγαλύτερες και σύμφωνα με τον ίδιο τραπεζικό, υπερκαλύπτουν το κόστος του ταμεία. Επομένως η τράπεζα προτιμάει να πληρώνει ταμίες (+το χώρο εργασίας +την ασφάλισή τους +όλα τα έξοδα που συνεπάγεται ένας υπάλληλος των 600-1000€/μήνα), διότι η προμήθειες που αφορούν στην εργασία του, υπερκαλύπτουν το κόστος του.

Καλημερα ipo, χρονια πολλα κιολας! Αυτο που λες οτι η τραπεζα δηλαδη "προτιμάει να πληρώνει ταμίες (+το χώρο εργασίας +την ασφάλισή τους +όλα τα έξοδα που συνεπάγεται ένας υπάλληλος των 600-1000€/μήνα), διότι η προμήθειες που αφορούν στην εργασία του, υπερκαλύπτουν το κόστος του," μου φαινεται τελειως απιθανο! Και οι λογοι ειναι 2. Πρωτον η τραπεζα θα προτιμησει τον τροπο εξυπηρετησης που της ειναι πιο οικονομικος και αυτος ειναι το ebanking. Δευτερον αν ηταν ετσι τοτε δε θα υπηρχε ολη αυτη η προωθηση σχετικα με την χρηση των ηλεκτρονοκων υπηρεσιων. Και αυτο ειναι κατι που το βλεπουμε παντου, τα φυσικα καταστηματα "σπρωχνουν" πχ τον κοσμο να ψωνιζει απο τα ηλεκτρονικα τους καταστηματα για τους ιδιους λογους. Επίσης δε μπορω να καταλαβω πως γινεται μια τράπεζα να προτιμαει να προσλαβει υπαλληλους (οι οποιοι σε εθνικο επιπεδο, αποτελουν εξοδο εκατονταδων χιλιαδων ευρω) απ το να αγορασει π.χ σερβερ, αντε και μερικους υπαλληλους για υποστηριξη του ηλεκτρονικου συστηματος.


Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τη νοοτροπία της γκρίνιας για υπηρεσίες που δεν αρέσουν σε κάποιους. Αν κάποιος πιστεύει ότι είναι πολλά τα 0,3€ για online πληρωμή από το σπίτι του ή το γραφείο του, ας πάει σε γκισέ ή σε ΕΛΤΑ να δώσει 1,5€ ή αν έχει χρόνο ας πάει στα κεντρικά της ΔΕΗ, της ΕΥΔΑΠ, HOL, να πληρώσει χωρίς προμήθεια. Με ποια λογική αναμένουμε δωρεάν υπηρεσίες;

Ειδικά σε μία χώρα όπως η Ελλάδα, όπου όποιος ενοχλείται απλά γκρινιάζει και δεν κάνει κάποια οργανωμένη κίνηση για αν δείξει την αποστροφή του (καταναλωτικές οργανώσεις, αποστολή επίσημων εγγράφων). Προσωπικά όποτε μένω ικανοποιημένος από μία υπηρεσία το αναφέρω εγγράφως και όποτε με ενοχλεί παύω την πληρωμή της, αναφέροντας στο αρμόδιο τμήμα ποιο τρόπο επιλέγω στο εξής και γιατί.

Με απλή γκρίνια, δεν κερδίζετε κάτι. Απλά εκτονώνεστε και έχετε περισσότερο θάρρος για να πάτε να ξαναπληρώσετε αυτό που δε σας ικανοποιεί. Γκρίνια για τη γκρίνια δηλαδή, χωρίς καμία προσπάθεια να αλλάξει κάτι.

Σε οτι αφορα της γκρινια εχεις δικιο, αλλα δεν ειμαι ενας απο αυτους. Αν αυτη η προμηθεια πηγαινε στον isp θα επελεγα τροπο πληρωμης χωρις προμηθεια και στην πρωτη ευκαιρια θα πηγαινα σε ανταγωνιστη που δεν ακολουθει την ιδια πρακτικη. Αν αυτη η προμηθεια ηταν απο την τραπεζα θα χρησιμοποιουσα ebanking καποιας αλλης που δε θα επαιρνε προμηθεια για την ιδια εργασια. Ουτως η αλλως ειμαι γραμμενος σε 3.Θα ημουν τρελη μαζοχα αν απο τις 3 επελεγα αυτη μου τα παιρνει πιο χοντρα.
Παντως η νοοτροπια σου "ενταξει ειναι μικρο το ποσο" ταιριαζει πιο πολυ με τη νοοτροπια αυτων που γκρινιαζουν αλλα δεν κανουν κατι... Ολα τα νταβατζηλικια καπως ετσι ξεκινανε. Αμα δουν οτι δεν υπαρχει αντιδραση ξεκινουν και οι αλλοι και στη συνεχεια ερχεται και το καρτελ να αλωνισει επειδη αυτοι που επρεπε να μιλησουν δεν το εκαναν οταν επρεπε.

ipo
25-12-09, 14:23
Παντως η νοοτροπια σου "ενταξει ειναι μικρο το ποσο" ταιριαζει πιο πολυ με τη νοοτροπια αυτων που γκρινιαζουν αλλα δεν κανουν κατι... Ολα τα νταβατζηλικια καπως ετσι ξεκινανε. Αμα δουν οτι δεν υπαρχει αντιδραση ξεκινουν και οι αλλοι και στη συνεχεια ερχεται και το καρτελ να αλωνισει επειδη αυτοι που επρεπε να μιλησουν δεν το εκαναν οταν επρεπε.
Χρόνια πολλά!

Στα περισσότερα που έγραψες συμφωνούμε. Κι εγώ έχω κάνει τις ίδιες σκέψεις, αλλά εξήγησα γιατί τελικά ισχυρίζομαι το αντίθετο (κι αυτό με ενδοιασμούς όμως).

Η νοοτροπία μου δεν ταιριάζει με αυτούς που γκρινιάζουν για δύο λόγους. Πρώτον διότι δεν παραπονούμαι για τη χρέωση. Ούτε είπα ότι είναι λίγα τα 0,3€. Θα προτιμούσα να είναι δωρεάν, αλλά και πάλι προτιμώ που μπορώ να κάνω αυτή τη διαδικασία με 0,3€, παρά να πρέπει να πληρώσω πολλαπλάσια σε εισιτήριο, βενζίνη και να δαπανήσω χρόνο, προκειμένου να γλιτώσω 0,3€. Άρα είναι συμφέρουσα ανταλλαγή. "Αν θέλεις να γλιτώσεις χρήμα και χρόνο, δώσε μας 0,3." Και τους τα δίνω.

Φυσικά θα ήταν καλύτερο για εμένα να ζητάνε 0,1€ ή να παρέχουν δωρεάν την υπηρεσία. Αλλά στα 0,3€ προσωπικά με συμφέρει. Άλλος προτιμάει να ξοδέψει χρόνο. Σεβαστή η επιλογή του.

Δεύτερον δεν κατέκρινα τη στοχευμένη και την οργανωμένη αντίδραση. Κατέκρινα τη νοοτροπία της γκρίνιας που σταματάει στο φόρουμ ή στον καναπέ. Αυτή δε βοηθάει σε κάτι, αν ο κόσμος συνεχίσει να πληρώνει. Όπως είπα και πιο πριν, όταν δε μου αρέσει κάτι, παύω να πληρώνω την υπηρεσία και φροντίζω να ενημερώσω τους αρμόδιους για την επιλογή μου. Αν το έκαναν όλοι και έπαιρναν πολλά παρόμοια παράπονα, θα ξανασκέφτονταν τη μορφή (ποιότητα/χρέωση) της υπηρεσίας.

Δεν υπάρχει δωρεάν. Υπάρχει το κρυφά επιχορηγούμενο. Προτιμώ λοιπόν τη χρέωση, ώστε να ξέρω ότι πληρώνω μόνο για τις υπηρεσίες που επιλέγω κι όχι να επιδοτώ άλλες.

Π.χ. το ebanking έχει κάποιο κόστος ανάπτυξης, λειτουργίας, συντήρησης. Αν δεν το πληρώσουμε οι χρήστες του, τότε θα το πληρώνουν αυτοί που παίρνουν δάνεια (προσωπικά με συμφέρει, αλλά δεν το βρίσκω δίκαιο).

contime
25-12-09, 14:46
Η νοοτροπία μου δεν ταιριάζει με αυτούς που γκρινιάζουν για δύο λόγους. Πρώτον διότι δεν παραπονούμαι για τη χρέωση. Ούτε είπα ότι είναι λίγα τα 0,3€. Θα προτιμούσα να είναι δωρεάν, αλλά και πάλι προτιμώ που μπορώ να κάνω αυτή τη διαδικασία με 0,3€, παρά να πρέπει να πληρώσω πολλαπλάσια σε εισιτήριο, βενζίνη και να δαπανήσω χρόνο, προκειμένου να γλιτώσω 0,3€. Άρα είναι συμφέρουσα ανταλλαγή. "Αν θέλεις να γλιτώσεις χρήμα και χρόνο, δώσε μας 0,3." Και τους τα δίνω.
Αν αυτη η χρεωση ομως, ειναι απο την πλευρα της τραπεζας, ποιος ο λογος να μην προτιμησεις το ebanking μιας αλλης που δεν εχει αυτη τη χρεωση? Ειδικα απο τη στιγμη που αποφασισες να ξεκινησεις συλλογη!:p

ipo
25-12-09, 17:23
Αν αυτη η χρεωση ομως, ειναι απο την πλευρα της τραπεζας, ποιος ο λογος να μην προτιμησεις το ebanking μιας αλλης που δεν εχει αυτη τη χρεωση? Ειδικα απο τη στιγμη που αποφασισες να ξεκινησεις συλλογη!:p
Εννοείται ότι πας στην τράπεζα που το παρέχει δωρεάν. Γι' αυτό άλλωστε επέλεξα την Πειραιώς για τις περισσότερες συναλλαγές.

treli@ris
25-12-09, 17:46
Εφτιαξε το προβλημα της Πειραιως, της μη εμφανισης του πληθους των χρεωστικων καρτων.

ariadgr
25-12-09, 20:15
Σύμφωνα με γνωστό μου που εργάζεται σε τράπεζα (στο τμήμα μηχανογράφησης για χρόνια...
...Οι προμήθειες στο γκισέ είναι πολύ μεγαλύτερες και σύμφωνα με τον ίδιο τραπεζικό, υπερκαλύπτουν το κόστος του ταμεία. Επομένως η τράπεζα προτιμάει να πληρώνει ταμίες (+το χώρο εργασίας +την ασφάλισή τους +όλα τα έξοδα που συνεπάγεται ένας υπάλληλος των 600-1000€/μήνα), διότι η προμήθειες που αφορούν στην εργασία του, υπερκαλύπτουν το κόστος του.

Δεν είπε όμως ο γνωστός σου, τι θα έκανε η τράπεζα, αν όλοι αυτοί που χρησιμοποιούν εναλλακτικά δίκτυα (internet, atm, phone, εισπρακτικές μηχανές), έκαναν ουρά στο ταμείο, πολλές φορές κάθε μήνα, για να πληρώνουν ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, κάρτες, δάνεια, κινητό και όλους τους άλλους λογαριασμούς.
Πόσους επιπλέον ταμίες θα μπορούσε να χωρέσει η τράπεζα στον δεδομένο χώρο του καταστήματος; Τα επιπλέον ταμία δεν θα είχαν κόστος;
Κατα πόσον θα άρεσε στον πελάτη που πηγαίνει στο ταμείο για μια συναλλαγή που δεν μπορεί να γίνει από αλλού (επιταγές, μεγάλες καταθέσεις/αναλήψεις, εταιρίες κλπ), να περιμένει σε μια αυξημένη ουρά, για να πληρώνονται συναλλαγές που θα μπορούσαν να εξοφθληθούν εναλλακτικά;

Όπως καταλαβαίνεις δυσκολεύομαι να συμμεριστώ την άποψη αυτή του γνωστού σου.

Αλλιώς δεν θα έβαζαν οι τράπεζες, επιπλέον των ΑΤΜ, εισπρακτικές μηχανές στα καταστήματα για να ξεφορτώσουν τα ταμεία από συναλλαγές που μπορούν να πραγματοποιηθούν εναλλακτικά (λογαριασμούς, δάνεια, κάρτες κλπ).

Π.χ. δες την έρευνα (http://banking.senate.gov/97_07hrg/072997/charts/chart01.pdf) αυτή:
Κόστος συναλλαγής στο ταμείο για την τράπεζα: $1.07
Κόστος συναλλαγής στο ATM για την τράπεζα: $0.27
Υπάρχουν και νεότερες έρευνες που δείχνουν ότι το κόστος για το e-banking είναι $0.0x

Οπότε δε νομίζω ότι επειδή κάποια τράπεζα άρχισε να χρεώνει την πληρωμή της hol, σημαίνει και ότι οι τράπεζες ως σύνολο ξαφνικά θα αρχίσουν να χρεώνουν τα πάντα στο ebanking και να στέλνουν τον κόσμο στα ταμεία. Αντιθέτως, θεωρώ ότι όσο περισσότερος κόσμος εξοικειώνεται με το internet και την τεχνολογία, τόσο περισσότερο θα προσπαθούν οι εταιρίες (και οι τράπεζες) να τον στρέψουν στις συναλλαγές από το σπίτι, για να ξεφορτώσουν τις ουρές τους και να μειώσουν το κόστος τους.

ipo
25-12-09, 21:38
Σύμφωνα με την έρευνα που αναφέρεις το κόστος ανά συναλλαγή σε γκισέ είναι περίπου 1$, ενώ λες ότι στο ebanking είναι ~0. Αν λοιπόν η τράπεζα χρεώνει την αντίστοιχη υπηρεσία μέσω ebanking με 0,3€ (π.χ. STP έμβασμα), ενώ στον γκισέ 6-12€, τότε καταλαβαίνεις ότι οικονομικά μπορεί και να την συμφέρει να πας στο ταμείο (και να πληρώσει όλα τα έξοδα, όπως μισθός, χώρος εργασίας, καθαρίστριες, ενοίκιο κλπ) και να πάρει τα 10€, παρά να πας στο ebanking και να πάρει μόνο 0,3€.

Οργανωτικά ενδεχομένως συμφέρει μία τράπεζα να γίνει καθαρά ηλεκτρονική (ειδικά για μία νεοϊδρυθείσα), ώστε να γλιτώσει τη διαδικασία ανάπτυξης δικτύου και πρόσληψης προσωπικού. Για να αποφανθείς όμως για τον ισολογισμό, πρέπει να υπολογίσεις ότι μπορεί μεν το κόστος της φυσικής παρουσίας να είναι μεγαλύτερο, αλλά είναι επίσης πολλαπλώς μεγαλύτερη η χρέωση που εφαρμόζεται στον πελάτη.

Αν λοιπόν ο ανταγωνισμός επιτρέπει σε όλες τις τράπεζες να χρεώνουν ένα εξερχόμενο STP έμβασμα 8€ στο ταμείο και 0,3€ στο ebanking, ενώ το αντίστοιχο κόστος είναι 1,07€ (σύμφωνα με τον πίνακα του 1996 που έδωσες ή ας πούμε ...4$ σήμερα) στο γκισέ και 0,0001€ στο ebanking, ο ισολογισμός λέει ότι συμφέρει την τράπεζα να πας στο ταμείο. Αν η κίνηση αυτή σταθεροποιηθεί στατιστικά, θα αυξήσει το δίκτυό της και θα έχει περισσότερο χώρο, περισσότερους ταμίες και καλή εξυπηρέτηση. Και πάνω από όλα με μεγαλύτερο κέρδος.

Για να καταλήξουμε λοιπόν σε συμπέρασμα, πρέπει να υπολογίσουμε όχι μόνο πόσο κοστίζει στην τράπεζα μία υπηρεσία, αλλά και πόσο τη χρεώνει στον πελάτη, ανάλογα με το κανάλι που χρησιμοποιεί. Σίγουρα υπάρχουν πελάτες που προτιμούν να γλιτώνουν χρόνο και γι' αυτό μία τράπεζα οφείλει να παρέχει καλές online υπηρεσίες για να κερδίζει πελάτες. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι οικονομικά τη συμφέρουν περισσότερο σε σχέση με το να πήγαιναν οι πελάτες στο ταμείο. Διότι εκεί, αντί για 0,3€, θα τους χρεώνει 10€.

Αυτά για τα εμβάσματα. Αν πηγαίνεις και απασχολείς τον υπάλληλο για ενημέρωση του βιβλιαρίου, ώστε να δεις για 3η φορά το μήνα, αν μπήκε η σύνταξη του επικουρικού ταμείου ή πληρώνεις λογαριασμούς που δεν έχουν προμήθεια για την τράπεζα, τότε πράγματι τη συμφέρει να σε στείλει στο ATM, ebanking, phonebanking. Ή αν πρόκειται για κατάστημα που δεν έχει σταθερή πελατεία (π.χ. τουριστικές περιοχές), όπου δε συμφέρει να προσλαμβάνει υπαλλήλους που θα χρειάζονται μόνο 3 μήνες το χρόνο.

Το επιχείρημά σου με τα μηχανήματα πληρωμών στηρίζει καλά την προσέγγιση σου. Αν συνέφερε ταμίας, θα προτιμούσαν εκείνον, από τη στιγμή που μιλάμε για επίσκεψη στο κατάστημα και στις δύο περιπτώσεις.

tsounamis
26-12-09, 14:05
η πειραιως ειναι η τραπεζα της ING Group στην ελλαδα .πιστευατε οτι μπορουσε να ηταν "μαπα" το καρπουζι ?

οπου και να πας στον κοσμο ING θα βρεις !!!

arial
27-12-09, 17:12
η πειραιως ειναι η τραπεζα της ING Group στην ελλαδα .πιστευατε οτι μπορουσε να ηταν "μαπα" το καρπουζι ?

οπου και να πας στον κοσμο ING θα βρεις !!!

Προσφατα ανοιξαμε λογαριασμο, εγω μαζι με τον πατερα μου, στην Πειραιως. Και παραλληλα μου εκανε και ασφαλιση ζωης στην ING.

Και απεκτησα και winbank, και μου εκανε εντυπωση γιατι στην Πειραιως να εμφανιζεται χρεωση για την ING.

Παντως οι διαδικασιες, και του λογαριασμου και του winbank και της cashcard ειναι πολυ πιο ευκολες απο την Εθνικη που εχω εδω και τοσο καιρο :)

lewton
28-12-09, 00:35
Σκέφτομαι να ανοίξω το ταμιευτήριο online (http://www.eurobank.gr/tamieftirioonline/Home.aspx) της Eurobank μιας και ήδη είμαι πελάτης.
Λέει ότι είναι ένας λογαριασμός που ανίγει και τηρείται 100% ηλεκτρονικά, και έχει επιτόκιο καλύτερο από τα κλασικά (αν και όλα της πλάκας είναι...).

ipo
29-12-09, 16:37
Πήγα να ανοίξω καταθετικό λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα και να ενεργοποιήσω ebanking. Η διαδικασία χρειάζεται περίπου 1,5 ώρα στο κατάστημα και 7 εργάσιμες για να σου αποσταλούν:
- ο κωδικός του ebanking
- η cashcard
- το PIN της cashcard
Χρόνια πίσω η Εθνική... Στην Πειραιώς η όλη διαδικασία κρατάει λιγότερο από μία ώρα και έχεις όλα τα παραπάνω στα χέρια σου.

Ευτυχώς έπεσα σε ευγενικούς υπαλλήλους. Τις προηγούμενες φορές με εξυπηρετούσαν κάτι απρόθυμες και αργοκίνητες κυρίες, που δεν ένιωθαν την υποχρέωση να είναι ευγενικές. Να σου λέει η άλλη "δε φταίει η τράπεζα, εσείς δεν καταλάβατε". Μόλις της αποδεικνύεις το λάθος της συναδέλφου της, από την τσατίλα να πετάει σφραγίδες στο γραφείο να σου ξινίζει τη μούρη και να σου πασάρει το χαρτί για τις υπογραφές λες και της πήρες το γλυκό από το πιάτο. Μόνο στην Εθνική συμβαίνουν αυτά...

NeuroN
31-12-09, 04:21
Δεν διαβασα μια απο το τεράστιο θρεντ.Καταθέτω το εξής.
Χρησιμοποιώ καποιες βασικές λειτουργίες web banking της πειραιώς και το θεωρώ τέλειο.
Ετυχε να παω με τη μια εκει με αφορμή του αγοραστή μιας αγγελίας μου που με πλήρωσε με λεφτα στο λεπτο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο e-banking και πιστεύω οτι οποιοδήποτε άλλο σύστημα θα ειχε το περιθώριο να χαρακτηριστεί το πολύ ισάξιο με αυτό γιατί καλύτερο δεν γίνεται, με εντυπωσιασε εξ αρχης.

lewton
01-01-10, 21:20
Πώς μπορεί να εξηγηθεί το ότι σε λογαριασμό στη Eurobank εμφανίστηκαν χρεωστικοί τόκοι 1,12 ευρώ τη στιγμή που ποτέ το υπόλοιπο δεν έπεσε κάτω από 0 ευρώ;
Τον είχα αφήσει με 0 ευρώ, και σήμερα βλέπω ότι μπήκαν πιστωτικοί τόκοι 0,96 ευρώ, αφαιρέθηκε φόρος τόκων 0,10 ευρώ και αφαιρέθηκε και 1,12 ευρώ για χρεωστικούς τόκους.
Υπόλοιπο: -0,26 ευρώ.

ipo
01-01-10, 21:29
Πώς μπορεί να εξηγηθεί το ότι σε λογαριασμό στη Eurobank εμφανίστηκαν χρεωστικοί τόκοι 1,12 ευρώ τη στιγμή που ποτέ το υπόλοιπο δεν έπεσε κάτω από 0 ευρώ;
Τον είχα αφήσει με 0 ευρώ, και σήμερα βλέπω ότι μπήκαν πιστωτικοί τόκοι 0,96 ευρώ, αφαιρέθηκε φόρος τόκων 0,10 ευρώ και αφαιρέθηκε και 1,12 ευρώ για χρεωστικούς τόκους.
Υπόλοιπο: -0,26 ευρώ.
Ενδεχομένως κάποια στιγμή έκανες ανάληψη χρημάτων που δεν ήταν ακόμα λογιστικά διαθέσιμα, οπότε χρεώθηκες τους τόκους.

Για παράδειγμα, σε εισερχόμενο έμβασμα, πρέπει να περιμένεις 1-2 εργάσιμες, πριν πάρεις τα χρήματα από το λογαριασμό, διαφορετικά χρεώνεσαι τόκους (valeur).

Η Eurobank χρεώνει έξοδα τραπεζικών εργασιών (ή με οποιαδήποτε άλλη ονομασία) για αδρανείς λογαριασμούς ή λογαριασμούς με χαμηλό διαθέσιμο υπόλοιπο;

contime
01-01-10, 21:31
Mηπως αφορα καποια προμηθεια για μηδενικο υπολοιπο?

lewton
01-01-10, 21:40
Ενδεχομένως κάποια στιγμή έκανες ανάληψη χρημάτων που δεν ήταν ακόμα λογιστικά διαθέσιμα, οπότε χρεώθηκες τους τόκους.

Για παράδειγμα, σε εισερχόμενο έμβασμα, πρέπει να περιμένεις 1-2 εργάσιμες, πριν πάρεις τα χρήματα από το λογαριασμό, διαφορετικά χρεώνεσαι τόκους (valeur).

Η Eurobank χρεώνει έξοδα τραπεζικών εργασιών (ή με οποιαδήποτε άλλη ονομασία) για αδρανείς λογαριασμούς ή λογαριασμούς με χαμηλό διαθέσιμο υπόλοιπο;

Το τελευταίο αποκλείεται, είναι λογαριασμός που δε χρεώνει αδράνεια ή χαμηλό υπόλοιπο.
Επομένως λες να φταίει το ότι την περασμένη εβδομάδα έστειλα μερικές χιλιάδες ευρώ από το εξωτερικό και με το που έφτασαν τα μετέφερα αλλού; :hmm:

ipo
01-01-10, 21:49
Επομένως λες να φταίει το ότι την περασμένη εβδομάδα έστειλα μερικές χιλιάδες ευρώ από το εξωτερικό και με το που έφτασαν τα μετέφερα αλλού; :hmm:
Κατά πάσα βεβαιότητα αυτό φταίει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.