PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230

lewton
01-01-10, 21:53
Γμτο, δηλαδή έχασα 1,12 ευρώ για το τίποτα.
Τη μεταφορά την έκανα επειδή άνοιξα τον 100% on-line λογαριασμό της που δίνει μεγαλύτερο επιτόκιο.
Anyway, μου φαίνεται ότι από Δευτέρα θα περάσω από κατάστημα Eurobank να κλείσω εντελώς τον άλλον. Ο on-line με καλύπτει απόλυτα.

ipo
01-01-10, 21:59
Ξέρεις αν γενικά οι λογαριασμοί της Eurobank χρεώνονται με έξοδα τραπεζικών εργασιών, σε περίπτωση που μένουν αδρανείς για καιρό ή αν έχουν χαμηλό υπόλοιπο; (Ξαναρωτάω, διότι πριν νομίζω ότι απάντησες μόνο για το δικό σου που είναι φοιτητικός.)

Επίσης η διαδικασία ανοίγματος και ενεργοποίησης ebanking ολοκληρώνεται εκείνη τη στιγμή (όπως στην Τράπεζα Πειραιώς) ή περιμένεις μέρες να σου έρθουν κωδικοί και cashcard/pin;

lewton
01-01-10, 22:06
Δεν έχω φοιτητικό.
Έχω ένα Μεγάλο Ταμιευτήριο (http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=51&mid=455&lang=gr), το οποίο θα κλείσω, και όπως είπα δε χρεώνει για αδράνεια και χαμηλό υπόλοιπο.
Δεν έχω ιδέα τι ισχύει για τους άλλους λογαριασμούς της.

Τώρα άνοιξα το Ταμιευτήριο Online (http://www.eurobank.gr/tamieftirioonline/home.aspx) χωρίς να πάω καν σε κατάστημα, μιας και η αίτηση γίνεται μέσα από το e-banking αν έχεις ήδη πρόσβαση σε αυτό για κάποιο άλλο προϊόν. Εσύ που δεν έχεις πρόσβαση στο e-banking της θα πρέπει να διαβάσεις τη διαδικασία από το link που έδωσα, και δυστυχώς λέει ότι πρέπει να κάνεις την αίτηση on-line και μετά να πας σε κατάστημα για παραλαβή κωδικών και μάλιστα έχοντας "Τελευταίο εκκαθαριστικό του φόρου εισοδήματος". Επομένως τρέχα γύρευε. :hmm:
Πάντως όταν εγώ άνοιξα το άλλο Μεγάλο Ταμιευτήριο δεν είχα εκκαθαριστικό να δώσω και δε θυμάμαι να υπήρξε πρόβλημα.

ariadgr
01-01-10, 22:11
Anyway, μου φαίνεται ότι από Δευτέρα θα περάσω από κατάστημα Eurobank να κλείσω εντελώς τον άλλον. Ο on-line με καλύπτει απόλυτα.

Αν δεν έχεις άλλο λογαριασμό ταμιευτηρίου (εκτός του online) μην τον κλείσεις, καθώς αν χρειαστεί να σηκώσεις χρήματα από ταμείο, από τον online δεν γίνεται (πρέπει πρώτα να τα μεταφέρεις σε άλλο λογαριασμό ταμιευτηρίου).


Επομένως λες να φταίει το ότι την περασμένη εβδομάδα έστειλα μερικές χιλιάδες ευρώ από το εξωτερικό και με το που έφτασαν τα μετέφερα αλλού;


Κατά πάσα βεβαιότητα αυτό φταίει.

Yeap. Έπρεπε να τα αφήσεις μία εργάσιμη (valeur).

lewton
01-01-10, 22:14
Yeap. Έπρεπε να τα αφήσεις μία εργάσιμη (valeur).

Και αυτό ισχύει σε κάθε τράπεζα ή να φύγω από τη Eurobank εις ένδειξη διαμαρτυρίας;
Έχω ήδη παρατήσει άλλη τράπεζα για αντίστοιχο χαζό έξοδο.

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 1 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν δεν έχεις άλλο λογαριασμό ταμιευτηρίου (εκτός του online) μην τον κλείσεις, καθώς αν χρειαστεί να σηκώσεις χρήματα από ταμείο, από τον online δεν γίνεται (πρέπει πρώτα να τα μεταφέρεις σε άλλο λογαριασμό ταμιευτηρίου).

Δε μπορώ να φανταστώ καμία περίπτωση κατά την οποία θα χρειαστώ το ταμείο, αλλά τώρα που το λες, μάλλον θα τον αφήσω να υπάρχει για παν ενδεχόμενο.

l3ft3r1s
01-01-10, 22:16
Πάντως όταν εγώ άνοιξα το άλλο Μεγάλο Ταμιευτήριο δεν είχα εκκαθαριστικό να δώσω και δε θυμάμαι να υπήρξε πρόβλημα.
Προφανώς τον άνοιξες πριν μπει σε εφαρμογή η αντίστοιχη οδηγία της Τράπεζας της Ελλάδος.
Αν δεν έχετε εκκαθαριστικό ή δεν θέλετε να το δώσετε για ένα απλό ταμιευτήριο, μπορείτε να προσκομίσετε αντ' αυτού μια βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ.

Όσον αφορά τους τόκους, όλες οι τράπεζες σε χρεώνουν. Σε οποιαδήποτε τράπεζα θα σου το έκαναν αυτό. Έπρεπε να προσέξεις την valeur της πίστωσης.

uncharted
04-01-10, 08:08
σχετικα με τις χρεωσεις e-banking που λετε, οντως ειναι παραλογες, ειδικα σε αντιπαραβολη με το λινκ του ariadgr

με την νεα wincard που ελαβα προ καιρου, ειχε κι ενα συνοδευτικο εντυπο που εξηγουσε αναλυτικα τι εξοικονομηση γινεται σε φυσικους πορους (νερο, χαρτι) με το "green banking"

ελεγε λοιπον οτι εξοικονομουνται καμποσες χιλιαδες τονοι νερο και χιλιαδες δεντρα... αυτο το πραγμα, οσο μαρκετινιστικο και να ειναι, ΔΕΝ αποτιμαται σε χρημα :)

απο εκει και περα, το κοστος στησιματος αυτης της πλατφορμας ειναι ενα ελαχιστο κλασμα της κερδοφοριας της τραπεζας, οποτε σαφεστατα και ειναι χαρατσι

και για να πω την αμαρτια μου, κι εγω το πληρωνω αυτο το χαρατσι, γιατι δεν μπορω να κανω κι αλλιως...

elise
04-01-10, 09:19
αγορασα απο μεγαλο καταστημα με ειδη υπολογιστων ενα εξαρτημα για τον υπολογιστη μου. απο το οποιο εδωσα τα 50 ευρω μετρητα και τα υπολοιπα 28 σε 4 ατοκες δοσεις... ολα αυτα εγιναν 22 δεκεμβριου.

μπαινω στο e banking της πιστωτικης μου καρτας και δεν βλεπω πουθενα την χρεωση. ειναι λογικο??

-21grams
04-01-10, 21:17
(...)
με την νεα wincard που ελαβα προ καιρου, ειχε κι ενα συνοδευτικο εντυπο που εξηγουσε αναλυτικα τι εξοικονομηση γινεται σε φυσικους πορους (νερο, χαρτι) με το "green banking"
(...)Αυτές τις νέες Wincard θα τις λάβουν ανεξαιρέτως ΟΛΟΙ οι καταθέτες της Πειραιώς;
Γιατί έχει περάσει ήδη αρκετός καιρός από τότε που διάβασα (στο παρόν νήμα) την είδηση και ακόμα να φανούν (στο γραμματοκιβώτιο) :hmm:
(δεν καίγομαι κιόλας, περισσότερο από περιέργεια ρωτάω)

uncharted
04-01-10, 22:31
Αυτές τις νέες Wincard θα τις λάβουν ανεξαιρέτως ΟΛΟΙ οι καταθέτες της Πειραιώς;
Γιατί έχει περάσει ήδη αρκετός καιρός από τότε που διάβασα (στο παρόν νήμα) την είδηση και ακόμα να φανούν (στο γραμματοκιβώτιο) :hmm:
(δεν καίγομαι κιόλας, περισσότερο από περιέργεια ρωτάω)
ναι, ειναι αναγκαια προυποθεση το τσιπακι για το SEPA

τωρα το ποτε ακριβως θα το λαβει κανεις ισως ποικιλλει, κανε τους μια κληση αν θες να τους ρωτησεις

l3ft3r1s
05-01-10, 02:00
Μόλις λήξει η παλιά σας κάρτα.

LefterisK
05-01-10, 03:17
Κι εγώ χρησιμοποιώ winbank και με διευκολύνει αφάνταστα, πολύ ευχαριστημένος γενικά από την πειραιώς. :oneup:
Ναι κι εγώ έλαβα την νέα κάρτα και λέει ότι είναι πιο ασφαλής.

uncharted
05-01-10, 17:54
Μόλις λήξει η παλιά σας κάρτα.
οχι απαραιτητα: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3187041&postcount=1146

trd64
05-01-10, 17:59
Με τον καινούργιο χρόνο σταμάτησε να μου στέλνει SMS η winbank όταν γίνεται κάποια συναλλαγή με την πιστωτική κάρτα μου.

Είναι γενικό το θέμα ή έτυχε?

lewton
05-01-10, 18:19
Yeap. Έπρεπε να τα αφήσεις μία εργάσιμη (valeur).


Και αυτό ισχύει σε κάθε τράπεζα ή να φύγω από τη Eurobank εις ένδειξη διαμαρτυρίας;
Έχω ήδη παρατήσει άλλη τράπεζα για αντίστοιχο χαζό έξοδο.

Ariad;

-21grams
05-01-10, 20:50
Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη (συμβαίνει) αλλά το site της Πειραιώς σήμερα ήταν -για εμένα τουλάχιστον- inaccessible.
Προσπάθησα 5-6 φορές σε διάστημα μιας ώρας χωρίς επιτυχία και τελικά κατάφερα να μπω ΜΟΝΟ με τη χρήση proxy :hmm:
Με το που τέθηκε σε λειτουργία, τόσο η main page όσο και η log-in hhtps σελίδα εμφανίζονται χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (lag κλπ)
Μυστήριο, μήπως να αρχίζω να βρίζω την HOL;

harris
05-01-10, 21:03
Ariad;

Όλες οι τράπεζες έχουν 1-2 ημέρες valeur ;)

lewton
05-01-10, 21:24
Μερσί. :)

treli@ris
05-01-10, 22:56
Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη (συμβαίνει) αλλά το site της Πειραιώς σήμερα ήταν -για εμένα τουλάχιστον- inaccessible.
Προσπάθησα 5-6 φορές σε διάστημα μιας ώρας χωρίς επιτυχία και τελικά κατάφερα να μπω ΜΟΝΟ με τη χρήση proxy :hmm:
Με το που τέθηκε σε λειτουργία, τόσο η main page όσο και η log-in hhtps σελίδα εμφανίζονται χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (lag κλπ)
Μυστήριο, μήπως να αρχίζω να βρίζω την HOL;

Πριν μιση ωρα εκανα συναλλαγη. Εχω κι εγω HOL και δουλευε κανονικα. Μπορει να υπηρχε καποιο αλλο προβλημα.

ipo
07-01-10, 17:28
Μόλις λήξει η παλιά σας κάρτα.
Η δική μου wincard λήγει το 2012, αλλά απ' ό,τι πληροφορήθηκα πήγε η νέα κάρτα στο σπίτι.

Μου έστειλαν και την cashcard από την Εθνική. Και οι δύο έφτασαν πιο αργά απ' ό,τι θα ήθελα, διότι είμαι στο εξωτερικό τώρα.

3lbereth
07-01-10, 17:52
Η δική μου wincard λήγει το 2012, αλλά απ' ό,τι πληροφορήθηκα πήγε η νέα κάρτα στο σπίτι.
Kι εγώ μόλις την παρέλαβα, παρόλο που η παλιά δεν είχε λήξει ακόμα.
Ελπίζω μόνο να μη γίνει το μπάχαλο που έγινε με τα μηχανάκια της Εμπορικής. Τα περισσότερα καταστήματα (ιδίως τα μικρά) άργησαν να εφοδιαστούν με μηχανάκια για smart cards, με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κάνω καμία συναλλαγή. Πήρε περίπου ένα εξάμηνο για να στρώσει η κατάσταση.
Μπράβο τους πάντως - αυτές οι αλλαγές είναι ευπρόσδεκτες. Ποτέ δε μου άρεσε το γεγονός οτι μπορούσαν να χρεώσουν την debit μου χωρίς να μου ζητήσουν pin. Είναι σα να δίνεις στον άλλον ανοικτό το πορτοφόλι σου. Πολλά καταστήματα δε ζητούσαν ούτε καν ταυτότητα. Άνετα θα μπορούσα να την έχω κλέψει και να τσακίσω το λογαριασμό του θύματος στα ψώνια.

ipo
07-01-10, 19:30
Για να έχεις επαρκή ασφάλεια, κατά την άποψή μου, θα πρέπει να υλοποιήσουν την (προαιρετική - με extra pin μέσω winbank) ενεργοποίηση της αποκλειστικής χρήσης της σε POS που απαιτούν PIN.

Επίσης θα πρέπει να διασφαλιστούν οι εξ αποστάσεως συναλλαγές, με αποκλειστική (ενεργοποίηση με extra pin πάλι) δυνατότητα χρήσης μόνο σε ιστοσελίδες με σύστημα verified by Visa.

Και όσοι θέλουν πλήρη συμβατότητα, ας έχουν μη ενεργοποιημένους τους παραπάνω περιορισμούς - δικλείδες ασφαλείας.

Αυτό που θα ήθελα περισσότερο από όλα και δεν πρέπει να είναι δύσκολα υλοποιήσιμο, είναι να απενεργοποιείται η χρεωστική/αγοραστική δυνατότητα της κάρτας, με SMS banking και να επανεργοποιείται με άλλο SMS (χρέωση μόνο το κόστος του SMS από το δίκτυο κινητής και όχι άλλη προμήθεια). Π.χ. ενεργοποίηση με "wincard on" με sms στο 4444 από δηλωμένο κινητό και αντίστοιχη απενεργοποίηση. Το sms banking έχει ήδη υλοποιηθεί από κάποιες τράπεζες για μεταφορές ποσών, αν μπορούσε να γίνει για την ασφάλεια της κάρτας θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Και φυσικά τίποτε από τα 2 δε θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα, αν είχαμε στην Ελλάδα την ασφάλεια αγορών που χαίρονται οι Αμερικάνοι: Πατάνε κουμπάκι "dispute" στο ebanking, παίρνουν άμεσα τα χρήματα πίσω και καθαρίζει μετά η τράπεζα.

Σχετικά με την ταυτότητα, έχω πέσει σε περίπτωση υπαλλήλου που μου ζητούσε συγγνώμη που τη ζητάει (φοβήθηκε μήπως παρεξηγηθώ που αμφισβητεί ότι είναι δική μου η κάρτα). Κανονικά θα έπρεπε να την απαιτούν, διότι είναι για τη δική μας ασφάλεια. Σε κάποια super market στην Ιταλία, δε μου τη ζητάνε καν . Όταν τους τη δίνω μόνος μου, θυμούνται ότι πρέπει να ελέγξουν την ταύτιση των στοιχείων και κοιτάνε καλά-καλά για να δείξουν ότι κάνουν σωστά τη δουλειά τους. :p

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 87 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

To ebanking της Εθνικής Τράπεζας σέρνεται απίστευτα. Επί 10 λεπτά δε λειτουργεί καν το www.nbg.gr. Μετά κάνω login, αλλά περιμένω 15 λεπτά για να αλλάξει η σελίδα και καταλήγω να κάνω logout (3 λεπτά αναμονή για το logout). Άραγε δε νιώθουν την ανάγκη να κάνουν αναβάθμιση;

kanenas3
07-01-10, 20:09
Αλλάξανε οι χρεώσεις για το Web Banking της Eurobank (προς πάνω εννοείται)

http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=738

treli@ris
07-01-10, 20:17
Φουλ στις προμηθειες ειναι η EFG. Αυξηση εως και 0.50€ !!!

3lbereth
07-01-10, 21:22
Το e-banking της Εθνικής, γενικά θέλει συμμάζεμα.
Δεν είναι aligned τα values στα πεδία :p - αν είναι ποτέ δυνατόν! Δεν το θεωρώ εύχρηστο. Και τώρα τελευταία μου έκανε κάτι νερά με το FF και χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω ΙΕ.
Μια τόσο μεγάλη τράπεζα με τόσες δυνατότητες θα μπορούσε να βρεί καλύτερο developer για το e-banking της.

lewton
08-01-10, 01:50
Το μόνο καλό που βλέπω είναι ότι η Eurobank συμμορφώθηκε με την οδηγία της EU για να είναι οι χρεώσεις των εμβασμάτων οι ίδιες εντός Ελλάδας και εντός SEPA.

-21grams
08-01-10, 20:17
*Διυλίζοντας τον κώνωπα*
Που λέτε συνforumίτες, παρέλαβα κι εγώ σήμερα την νέα "Green Banking" Wincard της Πειραιώς αντιμετωπίζω όμως ένα πρακτικής φύσης πρόβλημα + ότι μου δημιουργήθηκαν ορισμένες απορίες:

■ Υπολείμματα κόλλας στην πίσω όψη της κάρτας.
Σκεφτόμουν να την καθαρίσω με οινόπνευμα, αλλά σε εκείνο ακριβώς το σημείο βρίσκεται και ο 16ψήφιος αριθμός και φοβάμαι μήπως σβηστεί. Το ξέρω πως υπάρχει τυπωμένος και μπροστά, δεν υπάρχει όμως το extra τριψήφιο νούμερο.
■ Παρατήρησα ότι αυτό το τελευταίο, αποτελεί και την μόνη διαφορά σε σχέση την παλιά κάρτα.
Υποψιάζομαι ότι αυτό θα έχει άμεσες επιπτώσεις και (σε κάποιες περιπτώσεις τουλάχιστον) θα χρειαστεί να ΔΗΛΩΘΕΙ ΕΚ ΝΕΟΥ η κάρτα.
Αναφέρω χαρακτηριστικά δύο απ' αυτές:
PayPal & HMV.com (το τελευταίο πριν την ολοκλήρωση κάθε παραγγελίας ζητάει απ' τον πελάτη να πληκτρολογήσει τα 3 τελευταία ψηφία σαν πρόσθετο μέτρο ασφάλειας, αλλιώς η αγορά ΔΕΝ ολοκληρώνεται)

Παρακαλώ όσοι παρέλαβαν & ενεργοποίησαν την νέα κάρτα νωρίτερα, να ενημερώσουν σχετικά.

lewton
08-01-10, 20:30
Τηλεφωνο και ενημερωση της τραπεζας.

uncharted
08-01-10, 20:37
■ Υπολείμματα κόλλας στην πίσω όψη της κάρτας.
Σκεφτόμουν να την καθαρίσω με οινόπνευμα, αλλά σε εκείνο ακριβώς το σημείο βρίσκεται και ο 16ψήφιος αριθμός και φοβάμαι μήπως σβηστεί. Το ξέρω πως υπάρχει τυπωμένος και μπροστά, δεν υπάρχει όμως το extra τριψήφιο νούμερο.
μηπως την αφαιρεσες λιγο "ατσαλα" και εμεινε κολλημενο χαρτι?
στο λεω γιατι εγω που την παρελαβα εχει CVV2 και φυσικα αφαιρωντας την προσεκτικα πρακτικα δεν εμεινε καθολου κολλα :)


■ Παρατήρησα ότι αυτό το τελευταίο, αποτελεί και την μόνη διαφορά σε σχέση την παλιά κάρτα.
βασικα εχει μια ακομα, πολυ μικρο χωρο για υπογραφη
δεν το παρατηρησες? :hmm:


Υποψιάζομαι ότι αυτό θα έχει άμεσες επιπτώσεις και (σε κάποιες περιπτώσεις τουλάχιστον) θα χρειαστεί να ΔΗΛΩΘΕΙ ΕΚ ΝΕΟΥ η κάρτα.
Αναφέρω χαρακτηριστικά δύο απ' αυτές:
PayPal & HMV.com (το τελευταίο πριν την ολοκλήρωση κάθε παραγγελίας ζητάει απ' τον πελάτη να πληκτρολογήσει τα 3 τελευταία ψηφία σαν πρόσθετο μέτρο ασφάλειας, αλλιώς η αγορά ΔΕΝ ολοκληρώνεται)

Παρακαλώ όσοι παρέλαβαν & ενεργοποίησαν την νέα κάρτα νωρίτερα, να ενημερώσουν σχετικά.
εννοειται οτι θελει δηλωση εκ νεου στα σχετικα sites

προσεξε ομως, δεν υποχρεουσαι να χρησιμοποιησεις την νεα πριν την ληξη της παλιας

ενεργοποιειται ΜΟΝΟ αν την βαλεις σε ATM (το γραφει το εντυπο), μεχρι τοτε δουλευει η παλια σου :)

-21grams
08-01-10, 21:00
Πίστεψε με, ήμουν ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ προσεκτικός κατά την αφαίρεση απ' το έντυπο, αλλά υποψιάζομαι ότι η υπεύθυνη υπηρεσία χρησιμοποίησε λάθος υλικό.
Αντί για εκείνης της παχύρευστης ουσίας (που έχει και ελαστικές ιδιότητες) έβαλαν κοινή κόλλα με τα γνωστά αποτελέσματα :down:
Δεν υπήρχε άλλος τρόπος...

Κατά τα άλλα, την παλιά κάρτα ΔΕΝ την έχω υπογράψει ακόμα (δεν χρειάστηκε έως τώρα, αφού την χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο για online συναλλαγές)

treli@ris
08-01-10, 21:03
Ηρθε και σε μενα η καρτα. Εχει οντως ενα προβληματακι με την κολλα αλλα προλαβα και δεν την τραβηξα κατευθειαν οποτε ειμαι ΟΚ.

Προς το παρον στο Paypal δεν εχω προβλημα. Ουτε στο winbank. Δε μου ζητησε κατι. Καποια στιγμη θα παω να την ενεργοποιησω.

Αυτο το ελαστικο σα κολλα υπηρχε στη δικια μου το οποιο κολλησε πιο πολυ πανω στο χαρτι παρα στην καρτα. Ουτε εγω εχω υπογραψει μεχρι τωρα. Ακομα μια διαφορα ειναι το ενσωματωμενο τσιπακι στην μπροστινη πλευρα.

-21grams
08-01-10, 21:46
ΟΚ τώρα θα γελάσετε εις βάρος μου (και μάλλον θα έχετε και δίκιο)
Η περίφημη κόλλα για την οποία έγινε τόσος λόγος απεδείχθη πως ήταν η ζελατίνα πάνω στην οποία εφάπτονταν η κάρτα.
Την έξυσα με το νύχι στη γωνία και βγήκε ομαλότατα αφήνοντας την επιφάνεια από κάτω εντελώς άθικτη.
False alarm λοιπόν :oops:
Τα ερωτήματα μου όμως περί PayPal κλπ παραμένουν.
Χρειάζεται να επαναληφθεί η διαδικασία με την κράτηση €1,5 ποσό το οποίο επιστρέφεται μετά την 1η συναλλαγή κλπ;

uncharted
08-01-10, 21:49
ΟΚ τώρα θα γελάσετε εις βάρος μου (και μάλλον θα έχετε και δίκιο)
Η περίφημη κόλλα για την οποία έγινε τόσος λόγος απεδείχθη πως ήταν η ζελατίνα πάνω στην οποία εφάπτονταν η κάρτα.
Την έξυσα με το νύχι στη γωνία και βγήκε ομαλότατα αφήνοντας την επιφάνεια από κάτω εντελώς άθικτη.
False alarm λοιπόν :oops:
το φανταστηκα :p


Τα ερωτήματα μου όμως περί PayPal κλπ παραμένουν.
Χρειάζεται να επαναληφθεί η διαδικασία με την κράτηση €1,5 ποσό το οποίο επιστρέφεται μετά την 1η συναλλαγή κλπ;
οχι, μονο το CVV2 αλλαζεις

iceman21
13-01-10, 15:06
Καλησπέρα και από μένα,

Η Citibank είναι η τράπεζα με το e-Banking που έχει τις λιγότερες επιλογές και δυνατότητες. Κρίμα γιατί μας χρεώνει και 5 euro (!!!) για διατραπεζικές συναλλαγές, δηλαδή μεταφορες σε λογαριασμούς άλλων τραπεζών... ύμαρτον, με αυτά τα χρήματα θέλουν να ξεπληρώσουν τα πληροφοριακά τους συστήματα.... τι να πω απαράδεκτοι

ipo
13-01-10, 15:10
Η Citibank είναι η τράπεζα με το e-Banking που έχει τις λιγότερες επιλογές και δυνατότητες. Κρίμα γιατί μας χρεώνει και 5 euro (!!!) για διατραπεζικές συναλλαγές, δηλαδή μεταφορες σε λογαριασμούς άλλων τραπεζών...
Πράγματι.
http://www.citibank.com/greece/consumer/services/userguide7.htm

uncharted
15-01-10, 22:51
μηπως γνωριζει κανεις στην εθνικη, σε απλο λογαριασμο ταμιευτηριου, μετα απο ποσο καιρο (λογω "ακινησιας") σε χρεωνει και ποσο ακριβως?

ipo
15-01-10, 23:12
μηπως γνωριζει κανεις στην εθνικη, σε απλο λογαριασμο ταμιευτηριου, μετα απο ποσο καιρο (λογω "ακινησιας") σε χρεωνει και ποσο ακριβως?
http://www.nbg.gr/wps/PA_1_ICSJJI420OUQC02D5GQ8PG2000/PDFReader?name=el_transaction_terms

Σελίδα 2, κατηγορία ΙΙ, παράγραφος 2. :)

Διάβασε και τη σημείωση α, η οποία πιστεύω ότι είναι σημαντική.

uncharted
16-01-10, 00:48
http://www.nbg.gr/wps/PA_1_ICSJJI420OUQC02D5GQ8PG2000/PDFReader?name=el_transaction_terms

Σελίδα 2, κατηγορία ΙΙ, παράγραφος 2. :)

Διάβασε και τη σημείωση α, η οποία πιστεύω ότι είναι σημαντική.
ευχαριστω! :oneup:

TESTERMAN
29-01-10, 17:43
Παιδιά έκανα πρόσφατα με prepaid κάρτα μέσω της ATEBank...
Έχω ακούσει για το Paypal διάφορα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι ακριβώς παίζει με αυτό! Τί είναι ακριβώς;
Μου προτείνετε να χρησιμοποιήσω paypal για τις αγορές μου ή όχι;
Άλλοι μου λένε όχι γιατί κάνουν μ@λ@κίες στο Paypal και άλλοι μου λένε ότι αξίζει...
Εσείς τι προτείνετε;

treli@ris
29-01-10, 17:48
Οι εχοντες winbank της Πειραιως, μπορειτε να μου πειτε αν μπορω μεσα απο το online συστημα να ανοιξω εναν επιπλεν λογαριασμο στο ονομα μου, στον οποιο θα βαζω/βγαζω χρηματα απο τον βασικο λογαριασμο;

Με λιγα λογια θελω να εχω 2 λογαριασμους ωστε αν τυχον χασω την καρτα, να μην μπορει καποιος να τη χρησιμοποιησει. Να εχω δηλαδη εναν αδειο λογαριασμο που θα αντιστοιχισω την καρτα κι οταν χρειαζομαι χρηματα για το οτιδηποτε να γινονται μεταφορα απο τον κυριο λογαριασμο σε αυτον.

Αν καποιος απο εσας εχει κανει αυτο που θελω, μπορει επισης να μου πει αν παει να τραβηξει χρηματα σε καποιο ΑΤΜ, θα φαινονται και οι 2 λογαριασμοι που εχει και μπορει να τραβηξει απο οποιον θελει ή χρειαζεται πρωτα να μεταφερει χρηματα μεσω του winbank και μετα να τα βγαλει;

Μεγαλη ερωτηση, αλλα πηρα την εξυπηρετηση σημερα και με ειχανε για 15 λεπτα στην αναμονη, μεχρι που στο τελος μου ειπανε να περασω απο καταστημα!

ipo
29-01-10, 17:55
Μου προτείνετε να χρησιμοποιήσω paypal για τις αγορές μου ή όχι;
Άλλοι μου λένε όχι γιατί κάνουν μ@λ@κίες στο Paypal και άλλοι μου λένε ότι αξίζει...
Εσείς τι προτείνετε;
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα τη χρήση PayPal. Τι επιχειρήματα είχαν εκείνοι που σε απέτρεψαν από τη χρήση του;

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 3 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οι εχοντες winbank της Πειραιως, μπορειτε να μου πειτε αν μπορω μεσα απο το online συστημα να ανοιξω εναν επιπλεν λογαριασμο στο ονομα μου, στον οποιο θα βαζω/βγαζω χρηματα απο τον βασικο λογαριασμο;

Με λιγα λογια θελω να εχω 2 λογαριασμους ωστε αν τυχον χασω την καρτα, να μην μπορει καποιος να τη χρησιμοποιησει. Να εχω δηλαδη εναν αδειο λογαριασμο που θα αντιστοιχισω την καρτα κι οταν χρειαζομαι χρηματα για το οτιδηποτε να γινονται μεταφορα απο τον κυριο λογαριασμο σε αυτον.

Αν καποιος απο εσας εχει κανει αυτο που θελω, μπορει επισης να μου πει αν παει να τραβηξει χρηματα σε καποιο ΑΤΜ, θα φαινονται και οι 2 λογαριασμοι που εχει και μπορει να τραβηξει απο οποιον θελει ή χρειαζεται πρωτα να μεταφερει χρηματα μεσω του winbank και μετα να τα βγαλει;

Μεγαλη ερωτηση, αλλα πηρα την εξυπηρετηση σημερα και με ειχανε για 15 λεπτα στην αναμονη, μεχρι που στο τελος μου ειπανε να περασω απο καταστημα!
Μπορείς να ανοίξεις επιπλέον καταθετικό λογαριασμό από τη winbank. Δεν το έχω κάνει, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς επιλογές σου δίνει. Αν πας σε υποκατάστημα μπορείς σίγουρα να επιλέξεις ποιος ή ποιοι λογαριασμοί θα συνδέονται με την cashcard/χρεωστική, αλλά από τη winbank, όπως είπα και πριν, δεν ξέρω αν μπορείς να το επιλέξεις για το νέο λογαριασμό. Αυτό που λες το προτείνουμε εδώ και χρόνια ως την ασφαλέστερη χρήση της κάρτας.

treli@ris
29-01-10, 18:08
Οποτε, απο βδομαδα θα παω σε υποκαταστημα.

thx :oneup:

ipo
29-01-10, 18:10
Οποτε, απο βδομαδα θα παω σε υποκαταστημα.

thx :oneup:
Έκανα δοκιμή και δε μου ζήτησε να επιλέξω αν συνδέεται με την κάρτα. Δεν ξέρω ποια είναι η default ρύθμιση. Στη θέση σου θα καλούσα στο τηλεφωνικό κέντρο και θα ζητούσα να αποσυνδέσω το δεύτερο λογαριασμό από την κάρτα. Δε νομίζω να απαιτείται επίσκεψη σε κατάστημα για κάτι τέτοιο.

Εφόσον λοιπόν μου έλεγαν ότι γίνεται, θα τους έλεγα ότι θα τους καλέσω σε λίγο για να δημιουργήσω το δεύτερο λογαριασμό από τη winbank.

Είναι παράξενη η διαδικασία που σου περιγράφω, αλλά έχει τους λόγους της.
1) Δε ρωτάς αν γίνεται κάτι, αλλά ζητάς να το κάνεις (ευγενικά πάντα). Έτσι ο υπάλληλος αν δεν ξέρει κάτι, δε θα σου πει "καλύτερα πέρνα από κατάστημα", όπως ήδη σου είπαν, αλλά θα σκεφτεί ποια μπορεί να είναι η αρμόδια υπηρεσία και να σε συνδέσει με αυτήν.
2) Δεν ανοίγεις λογαριασμό από πριν, διότι αν δε γίνεται, θα τους μπλέξεις πηγαίνοντας τελικά στο κατάστημα. Το λέω εκ πείρας, διότι έκανα online αίτηση δεύτερου λογαριασμού πριν από 3 χρόνια. Το κατάστημα (Νέας Ερυθραίας) δεν ήξερε καν πώς να διεκπεραιώσει το αίτημα (υποχρεωτικά διεκπεραιωνόταν από κατάστημα τότε, ενώ τώρα όχι). Επειδή δεν μπορούσαν να το χειριστούν, άκουσα και το εντυπωσιακό "Αν είχατε έρθει εδώ εξ αρχής θα είχατε κερδίσει χρόνο, ενώ τώρα που κάνατε online αίτηση δεν ξέρουμε τι να κάνουμε". Κάνοντας λοιπόν online αίτηση, έχασα 2 ώρες και χρειάστηκαν δύο επισκέψεις σε κατάστημα.

DrWh0
29-01-10, 18:21
Eπειδή σκόπευα να κάνω ακριβώς το ίδιο και μίλησα με υπάλληλο σε υποκατάστημα της τράπεζας πειραιώς , μου είπε ότι και δέυτερο λογαριασμό να ανοίξω θα είναι συνδεδεμενος με την ίδια κάρτα ( εγώ φανταζόμουν ότι θα μου παρείχαν δέυτερη κάρτα όποτε θα χρησιμοποιούσα αυτή για άσφάλεια ).
Δε γνωρίζω αν μπορείς να αποσυνδέσεις τον κύριο σου λογαριασμό απο την κάρτα.

Εμένα μου πρότειναν να κάνω χρήση της WEBUY ( προπληρωμένη κάρτα - ψηφιακή ) μέσω winbank για τις αγορές μου μέσω internet .

ipo
29-01-10, 18:29
Eπειδή σκόπευα να κάνω ακριβώς το ίδιο και μίλησα με υπάλληλο σε υποκατάστημα της τράπεζας πειραιώς , μου είπε ότι και δέυτερο λογαριασμό να ανοίξω θα είναι συνδεδεμενος με την ίδια κάρτα ( εγώ φανταζόμουν ότι θα μου παρείχαν δέυτερη κάρτα όποτε θα χρησιμοποιούσα αυτή για άσφάλεια ).
Δε γνωρίζω αν μπορείς να αποσυνδέσεις τον κύριο σου λογαριασμό απο την κάρτα.

Εμένα μου πρότειναν να κάνω χρήση της WEBUY ( προπληρωμένη κάρτα - ψηφιακή ) μέσω winbank για τις αγορές μου μέσω internet .
Απ' όσο ξέρω δε μπορείς να έχεις δεύτερη cashcard. Αυτό που δε σου είπε όμως είναι ότι μπορείς κατ' επιλογήν να συνδέσεις και να αποσυνδέσεις με τη (μοναδική) cashcard, όσους λογαριασμούς θέλεις. Αυτό κάνω εγώ στην πράξη εδώ και χρόνια.

Έχω τρεις λογαριασμούς και μόνο ένας είναι συνδεδεμένος με την cashcard. Αλλά την επιλογή αυτή την έκανα σε υποκατάστημα. Δεν ξέρω αν γίνεται τηλεφωνικώς.

TESTERMAN
29-01-10, 22:44
Έχω ακούσει για το Paypal διάφορα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι ακριβώς παίζει με αυτό! Τί είναι ακριβώς;

???????

ipo
29-01-10, 23:08
http://en.wikipedia.org/wiki/PayPal

Περισσότερες πληροφορίες εδώ (http://lmgtfy.com/?q=paypal).

Nozomi
29-01-10, 23:19
Είμαι και εγώ χρήστης του εξαιρετικού e-banking της Πειραιώς...
Όσα καλά λόγια και να γράψω θα είναι λίγα και θα επαναλαμβάνομαι.
Απλά θα πω ότι είναι ΑΝΩΤΕΡΟ ακόμα και σε σύγκριση με e-banking αυστριακής Τράπεζας που επίσης έχω !;)
Και όλα αυτά ταχέως με 1-2 ώρες σε ένα υποκατάστημα...

Στο άλλο άκρο της Εθνικής.
Πήγα στο κεντρικό της Εθνικής στην Αθήνα και είχα μια όχι και τόσο ευχάριστη εμπειρία με μια μεσήλικη αργοκίνητη και βαριεστημένη κυρία η οποία ούτε λίγο ούτε πολύ, μου δήλωσε ότι δεν χρησιμοποιεί e-banking γιατί έχει επιφυλάξεις για την ασφάλειά του... :lol:
Αναρωτιέμαι σε ποιά ιδιωτική εταιρεία θα δει κάποιος υπάλληλο να δυσφημεί το προϊόν που πωλεί ! ! !
Α, έφαγα και την μισή μέρα μου εκεί.

ipo
29-01-10, 23:25
Επειδή μου αρέσει να δοκιμάζω τραπεζικές υπηρεσίες, έφτιαξα πρόσφατα ebanking account στην Εθνική. Κι εγώ ταλαιπωρήθηκα για να ολοκληρώσω τη διαδικασία (1 εβδομάδα μέχρι να πάρω κωδικούς) κι ας έπεσα σε πολύ ευγενικούς υπαλλήλους (υποκατάστημα Κηφισιάς, επί της οδού Κηφισίας). Το αυτό και για να πάρω την cashcard. Χρόνια πίσω στις διαδικασίες σε σχέση με την Τράπεζα Πειραιώς.

Nozomi
30-01-10, 00:02
Αναρωτιέμαι για ποιό λόγο η Εθνική σου στέλνει κωδικούς για e-banking και την cashcard με το ταχυδρομείο...
Τόσο δύσκολο τους είναι να κουνήσουν τον κ@λο τους και να τυπώσουν τα γράμματα στην κάρτα και να δώσουν τους κωδικούς του e-banking την ίδια ώρα ?
Αφού το ίδιο κάνουν όλες οι ιδιωτικές τράπεζες πλέον...
Πως είναι τόσο σίγουροι ότι μπορούμε όλοι να περιμένουμε μια βδομάδα για την ενεργοποίηση του προϊόντος ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.