PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

ipo
30-01-10, 00:18
Έχουν την κρίσιμη μάζα των πελατών και δεν τους απασχολεί ιδιαίτερα να έχουν τις βέλτιστες διαδικασίες. Έχει τα μεγαλύτερα κέρδη από τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα με διαφορά. Έπειτα έχουν και τη νοοτροπία του Δημοσίου, επομένως οι εξελίξεις κυλάνε αργά εκεί.

Πολύς κόσμος έχει ένα καταθετικό λογαριασμό στην Εθνική. Αν έχεις κι εσύ, μειώνεις τα πιθανά έξοδα συναλλαγών με πολλούς ανθρώπους.

papi_tam
02-02-10, 14:34
Καλησπέρα, μια ερώτηση...
Εχθές εκανα αίτηση μεσω της ιστοσελίδας της Εμπορικής για το emporiki e.banking
Σε ποσες μέρες θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω? Οι κωδικοί θα μου έρθουν με ταχυδρομείο?

Ευχαριστώ

utp
09-02-10, 19:02
Σημερα που μπηκα στο winbank της Πειραιως υστερα απο μερικες μερες, μου γραφει

''Συναλλαγές προς έγκριση

Υπάρχουν εκκρεμείς συναλλαγές που απαιτούν την έγκριση/απόρριψή σας για να ολοκληρωθούν.''

Εγω ειχα μεσα μερικα sents του ευρω...ουτε εχω αγορασει τιποτα. Παρα μονο σημερα που κατεθεσα κατι χρηματα και μπηκα το ειδα...Πως θα δω ποιες συναλλαγες ειναι αυτες? Στο Υπηρεσιες Πελατη=>Συναλλαγες προς εγκριση, δεν λεει καποια συναλλαγη μεσα....:hmm:

ipo
09-02-10, 19:14
Μήπως είχες δώσει καμία πάγια εντολή ή είχες κάνει κάποια μεταφορά χρημάτων και είχες κατά λάθος ζητήσει να γίνεται τακτικά;

Άμα δε βγάζεις άκρη μόνος σου, δεν έχεις παρά να καλέσεις το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και να το διαλευκάνεις.

utp
09-02-10, 19:19
Μήπως είχες δώσει καμία πάγια εντολή ή είχες κάνει κάποια μεταφορά χρημάτων και είχες κατά λάθος ζητήσει να γίνεται τακτικά;

Άμα δε βγάζεις άκρη μόνος σου, δεν έχεις παρά να καλέσεις το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και να το διαλευκάνεις.

Οχι τιποτα απο ολα αυτα. Εξαλλου πανω πανω δεν μου γραφει ποτε εισήλθα τελευταια φορα στο συστημα, οπως εγραφε συνηθως....Αρα μηπως ειναι κανενα bug?

ipo
09-02-10, 19:21
Από το να κάνεις υποθέσεις, πιστεύω ότι είναι καλύτερο να επικοινωνήσεις με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.

utp
09-02-10, 19:23
Από το να κάνεις υποθέσεις, πιστεύω ότι είναι καλύτερο να επικοινωνήσεις με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.

Kαλα ναι θα επικοινωνησω...αλλα το ψαχνω πρωτα απο δω να δω αμα εμφανιζεται σε αλλους το ιδιο και ειναι γενικοτερο προβλημα....


edit

Παιδια καποιος με παρακολουθει!! Μολις διορθωθηκε!!! Δεν το πιστευω....

john84
10-02-10, 11:22
Και εμενα μου στειλαν την νεα καρτα τησ winbank παρολο που δεν ειχε ληξει η παλια. Το καλο ειναι οτι η ενεργοποιηση εγινε γρηγορα και η καταθεση που ειχα κανει στο ATM φανηκε αμεσως . Το κακο ειναι οτι λογο τις αλλαγη του cvv πρεπει να ξαναδηλωθει η καρτα σε ολες τις υπηρεσιες που εχουμε (paypal, amazon κλπ).
Παντως για να πουμε του στραβου το δικιο, η καρτα λεει οτι ειναι green banking (λιγοτερη χαρτουρα, προστασια του περιβαλλοντος, ειδικο chip για την ασφαλεια των αγορων...) αλλα το ποσο μολυνε το περιβαλλον η Πειραιως για να παρασκευασει και να αποστειλει τις νεες καρτες, μαλλον δεν το σκευτηκε!!!!! :p:p:)

icsd08063
10-02-10, 11:26
Και εγώ περίπου ένα μήνα και κάτι είμαι χρήστης της υπηρεσίας Πειραιώς winbank και οφείλω να πώ ότι είναι πάρα πολύ βολική και πολύ προχωρημένη.:oneup:

-21grams
10-02-10, 20:50
Το κακό ειναι ότι λόγω της αλλαγής του CVV (http://en.wikipedia.org/wiki/CVV_number) πρέπει να ξαναδηλωθεί η κάρτα σε όλες τις υπηρεσίες που έχουμε (PayPal, Amazon κλπ)
Αυτός ακριβώς είναι και ο (μόνος) λόγος που διστάζω να την ενεργοποιήσω - και μάλλον θα περιμένω μερικούς μήνες ακόμα...
Είναι και κάτι pre-orders που εμπλέκονται (έως και τα μέσα Μαρτίου) και δεν ξέρω αν δημιουργηθεί πρόβλημα/ακυρωθούν κλπ

Όσον αφορά το PayPal:
Πόσος χρόνος μεσολάβησε έως ότου γίνει αποδεκτή η αλλαγή;

john84
10-02-10, 20:58
Δεν γνωριζω γιατι δεν την εκανα ακομα την αλλαγη μιας και την ενεργοποιηση την εκανα πριν 2 μερες και δεν εχο χρονο τωρα να το αλλαξω. Μολις το κανω θα το postαρω!!!;)

treli@ris
10-02-10, 21:01
Όσον αφορά το PayPal:
Πόσος χρόνος μεσολάβησε έως ότου γίνει αποδεκτή η αλλαγή;

Μηδενικος. Εκανα την αλλαγη, και μετα απο κανα μισαωρο, δεν το κοιταξα αμεσως, εκανα και αγορα μεσω eBay. Ολα καλα ;)

uncharted
11-02-10, 14:46
http://troktiko.blogspot.com/2010/02/hack-for-fame.html

ελπιζω να κανουν πλακα :x :down:

nm96027
11-02-10, 14:47
http://troktiko.blogspot.com/2010/02/hack-for-fame.html

ελπιζω να κανουν πλακα :x :down:

Eίδαμε και τα προηγούμενα χτυπήματα τους...Συγκλονιστήκαμε...:lol:

papi_tam
11-02-10, 15:48
Γνωρίζει κάποιος να μου πει ποιά η διαφορά μεταξύ του 'Cash Manager' και του 'Στοχοι Ζωής' της τράπεζας Πειραιώς?

uncharted
11-02-10, 15:51
Eίδαμε και τα προηγούμενα χτυπήματα τους...Συγκλονιστήκαμε...:lol:
χμμμ, μακαρι να μπορουσα να γελασω κι εγω... οι τυποι δημοσιευσαν και screenshots απο τα εσωτερικα συστηματα της τραπεζας πειραιως... ανησυχητικο μου φαινεται εμενα

dgi
11-02-10, 15:57
ΑΤΕ bank Αγροτική.
Αν έχεις και προπληρωμένη κάρτα της Αγροτικής για αγορές από internet, μεταφέρεις χρήματα
από τον λογαριασμό σου στην προπληρωμένη, για πιο secure. ;)

psyxakias
11-02-10, 16:45
http://troktiko.blogspot.com/2010/02/hack-for-fame.html

ελπιζω να κανουν πλακα :x :down:Το screenshot είναι γεμάτο links, πάλι θα βγάλουμε τα ματάκια μας :lol:

ipo
11-02-10, 17:32
Τα links τα αποκρυπτογραφήσαμε. :p Αν μπορεί κάποιος να μας δώσει και μία εικόνα καλύτερης ανάλυσης από αυτή που ανέβασε το troktiko, ώστε να δούμε και το κείμενο χωρίς στραβωθούμε, θα ήταν πολύ καλό.

Μήπως σε κάποιο από τα links υπάρχει η προκήρυξη σε καλή ανάλυση;

papi_tam
11-02-10, 20:51
Και τι σημαίνουν αυτά δηλαδή? Δεν είμαστε όλοι tech geeks!

ipo
11-02-10, 23:28
Και τι σημαίνουν αυτά δηλαδή? Δεν είμαστε όλοι tech geeks!
Πρακτικά δε σημαίνει κάτι, δηλαδή δεν τίθεται ζήτημα ασφαλείας στις τραπεζικές υπηρεσίες. Απλά γίνεται ντόρος επειδή κάποιος έκανε copy τα δεδομένα από κανένα χαλασμένο laptop με mail client της τράπεζας ή βρέθηκε κανένα archive σε φορητό σκληρό δίσκο ή έγινε (αν και μάλλον απίθανο σε αυτή την περίπτωση) spear phishing (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=363190) σε κάποιον υπάλληλο. Επίσης παίζει και η περίπτωση του δυσαρεστημένου υπαλλήλου. Αλλά πιο πιθανό είναι να προήλθαν από κάποιον τεχνικό που σκάλισε το δίσκο του προς επισκευή υπολογιστή.

Προσπάθεια εντυπωσιασμού είναι περισσότερο, όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον. Αυτό μπορείς να το δεις και από τα εντυπωσιακά ονόματα που έδωσαν στα αρχεία που είναι μέσα στο rar. "hacking το ένα", "hacking το άλλο".

Φυσικά το να βγαίνουν στη φόρα προσωπικά δεδομένα και αρχεία που δεν πρέπει να δημοσιοποιούνται, είναι καταδικαστέο. Άλλωστε δε βρίσκω ουσία διαμαρτυρίας στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ίσως φταίει βέβαια το γεγονός ότι δε μπόρεσα να διαβάσω την προκήρυξη στη ποιότητα εικόνας του τρωκτικού και να χάνω το σημαντικότερο.

JERY
12-02-10, 06:04
Ειδα τα αρχεια του hacking ,ειναι οδηγιες σε απλους τεχνικους για διαφορα συστηματα της τραπεζας.
Πχ αν ειναι κοκκινο ειδοποιουμε τον κυριο τεδε κτλ, δεν νομιζω να εσπασαν το συστημα συναλαγων αλλα να βρηκαν τα αρχεια με τους οδηγους HOW TO για τη συντηρηση αλλα μεσα αναφερονται και τα passwords!!

ipo
12-02-10, 11:49
...αλλα να βρηκαν τα αρχεια με τους οδηγους HOW TO για τη συντηρηση αλλα μεσα αναφερονται και τα passwords!!
Είναι κωδικοί intranet, οι οποίοι στις σοβαρές εταιρείες (όπως τράπεζες και telco) έχουν ημερομηνία διάρκειας 2 μήνες το πολύ. Αν κάποιος δουλεύει στην συγκεκριμένη τράπεζα μπορεί να μας πει και πότε έγιναν copy τα αρχεία, από την παλαιότητα των κωδικών.

Ακόμα κι αν ήταν φρέσκο πράμα, είναι σαν να σου δίνουν το κλειδί για να ανοίξεις το ψυγείο (δηλαδή μη σημαντικά στοιχεία) σε ένα σπίτι, χωρίς όμως να έχεις τον τρόπο να μπεις στο σπίτι που έχει πολλαπλά συστήματα ασφαλείας.

geo71
12-02-10, 12:23
Γνωρίζει κάποιος να μου πει ποιά η διαφορά μεταξύ του 'Cash Manager' και του 'Στοχοι Ζωής' της τράπεζας Πειραιώς?

Καλημέρα,
είναι δυο διαφορετικά προϊόντα για διαφορετικές ανάγκες.

Το Cash Manager είναι καταθετικό και βασίζεται σε εβδομαδιαία προθεσμιακή (με αυτόματη ανανέωση εφόσον ικανοποιούνται οι προυποθέσεις επάρκειας κεφαλαίου) και οι Στοχοι Ζωής είναι επενδυτικό, συνδυασμός λογαριασμού ταμιευτηρίου "Στοχοι Ζωής" και επένδυσης στο Αμοιβαίο Κεφαλαιο ING(L) Patrimonial Balanced.

Στο Cash Manager ορίζεις ένα χρηματικό ποσό που εσύ θεωρείς ότι καλύπτει τις εβδομαδιαίες ανάγκες. Το ποσό αυτό αφαιρείται από τον διαθέσιμο υπόλοιπο του λογαριασμού σου και εφόσον η διαφορά που προκύπτει, είναι μεγαλύτερη ή ιση από 3000,00 (ελάχιστο ποσό προθεσμιακής κατάθεσης), η διαφορά αυτή γίνεται εβδομαδιαία προθεσμιακή με το ισχύον επιτόκιο (τώρα 1,75%). Ότι μείνει στον λογαριασμό σου έχει το επιτόκιο του λογαριασμού. Όταν λήξει η προθεσμιακή επανεξετάζεται το υπόλοιπο του λογαριασμού κ.ο.κ.

Στο "Στοχοι Ζωής" ανοίγεις όσους λογαριασμούς (για παιδιά, βαπτίσια, γάμο κλπ), βάζεις χρήματα όποτε θέλεις και επιλέγεις (από έναν ή από όλους τους λογαριασμούς σου) να επενδύονται ή 20,00 ανά μήνα ή όλο το υπόλοιπο εφόσον ειναι >=20,00 στο αμοιβαίο κεφάλαιο.

vasilis_val
12-02-10, 12:46
http://remaliaclub.gr/forum/showthread.php?t=5071

Πως χακαραν την Τραπεζα Πειραιως

ipo
12-02-10, 13:04
http://remaliaclub.gr/forum/showthread.php?t=5071

Πως χακαραν την Τραπεζα Πειραιως
Το αρχικό κείμενο είναι από το cosmo.gr.

Χάρηκα κι εγώ ότι έγραφαν την τελευταία προκήρυξη. :) Δυστυχώς την παλιά του Σεπτέμβρη έχει το άρθρο που δίνεις. Ποιος θα μας δώσει την καινούρια σε καλή ποιότητα εικόνας ή σε κείμενο;

Αν διαβάσεις παραπάνω τι γράφουμε, θα δεις ότι δεν "χάκεψαν", αλλά έκαναν copy κάποια tutorial για τους εργαζόμενους. Ατυχής, κατά την άποψή μου, ο τίτλος του άρθρου, αφού φυσικά πρόκειται για τα λεγόμενα εκείνων που θέλουν να δείξουν ότι κατάφεραν κάτι και όχι για την ουσία της είδησης.

karavagos
12-02-10, 14:28
Από μια γρήγορη ματιά που έριξα στα αρχεία που "διέρρευσαν" δεν είδα κάτι που να αποδεικνύει ότι υπήρξε hacking με την τεχνική έννοια της λέξης. Περισσότερο για οδηγίες χρήσης κάποιων εσωτερικών συστημάτων μου φάνηκαν.
Από την άλλη, κάπου πήρε το μάτι μου κάτι ισχυρισμούς της τράπεζας ότι είναι παλιά η συγκεκριμένη ιστορία (από το 2006), ενώ σε κάποια αρχεία αναφέρονται ημερομηνίες του 2007 και 2008. :hmm:
Λογικά θα υπάρξει και επίσημη απάντηση κάποια στιγμή.

ipo
12-02-10, 14:33
Από την άλλη, κάπου πήρε το μάτι μου κάτι ισχυρισμούς της τράπεζας ότι είναι παλιά η συγκεκριμένη ιστορία (από το 2006), ενώ σε κάποια αρχεία αναφέρονται ημερομηνίες του 2007 και 2008. :hmm:

Τέτοια νύξη είδα κι εγώ στη δεύτερη σημερινή είδηση του τρωκτικού. Το είδες κάπου αλλού εσύ; Αλλά δεν έχω δει κάπου κείμενο της Τράπεζας. Προφορικοί ήταν οι ισχυρισμοί ή φήμες;

Κανένας παλιός δίσκος θα έπεσε στα χέρια τεχνικού ή κανένα laptop στα σκουπίδια και το ονόμασαν "hacking". :p Σε λίγο θα μάθουμε ότι και τα μοντέλα στις άλλες φωτογραφίες είναι πλέον γριές. :lol:

uncharted
12-02-10, 14:44
η αληθεια ειναι οτι δεν εχει και πολλη σημασια αν προκειται για hacking εξ' αποστασεως ή social engineering-based leak... και στις 2 περιπτωσεις προκειται για security breach

εξαλλου ενας απο τους μεγαλυτερους hackers (kevin mitnick) ειχε πει καποτε οτι το 90% του hacking αφορα social engineering tricks...

παντως εγω καποτε τους ειχα στειλει mail να αλλαξουν την κρυπτογραφηση στο SSL (RC4 128bits <-- την ιδια εχει και το WEP αν δεν κανω λαθος) σε κατι πιο ασφαλες (AES 256bits) και δεν εχουν κανει κατι μεχρι σημερα... δεν ζητησα κατι παραλογο, ουτε εχω την απαιτηση να αλλαξουν την windows πλατφορμα τους σε linux, ειναι αρκετα δυσκολο ενα τετοιο migration...

ipo
12-02-10, 14:57
Βρήκα κι αυτό:
http://www.inews.gr/63/moufa-to-chtypima-ton-Hackers-stin-trapeza-peiraios.htm
Έγινε επίσημη δήλωση;

papi_tam
12-02-10, 15:50
Καλημέρα,
είναι δυο διαφορετικά προϊόντα για διαφορετικές ανάγκες.

Το Cash Manager είναι καταθετικό και βασίζεται σε εβδομαδιαία προθεσμιακή (με αυτόματη ανανέωση εφόσον ικανοποιούνται οι προυποθέσεις επάρκειας κεφαλαίου) και οι Στοχοι Ζωής είναι επενδυτικό, συνδυασμός λογαριασμού ταμιευτηρίου "Στοχοι Ζωής" και επένδυσης στο Αμοιβαίο Κεφαλαιο ING(L) Patrimonial Balanced.

Στο Cash Manager ορίζεις ένα χρηματικό ποσό που εσύ θεωρείς ότι καλύπτει τις εβδομαδιαίες ανάγκες. Το ποσό αυτό αφαιρείται από τον διαθέσιμο υπόλοιπο του λογαριασμού σου και εφόσον η διαφορά που προκύπτει, είναι μεγαλύτερη ή ιση από 3000,00 (ελάχιστο ποσό προθεσμιακής κατάθεσης), η διαφορά αυτή γίνεται εβδομαδιαία προθεσμιακή με το ισχύον επιτόκιο (τώρα 1,75%). Ότι μείνει στον λογαριασμό σου έχει το επιτόκιο του λογαριασμού. Όταν λήξει η προθεσμιακή επανεξετάζεται το υπόλοιπο του λογαριασμού κ.ο.κ.

Στο "Στοχοι Ζωής" ανοίγεις όσους λογαριασμούς (για παιδιά, βαπτίσια, γάμο κλπ), βάζεις χρήματα όποτε θέλεις και επιλέγεις (από έναν ή από όλους τους λογαριασμούς σου) να επενδύονται ή 20,00 ανά μήνα ή όλο το υπόλοιπο εφόσον ειναι >=20,00 στο αμοιβαίο κεφάλαιο.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

ifesys
12-02-10, 15:58
Χρησιμοποιώ πολύ καιρό το e-banking της Εurobank. Είμαι ευχαριστημένος μέχρι που άρχισαν πρόσφατα οι χρεώσεις των συναλλαγών και άρχισα να προβληματίζομαι. Η ΔΕΗ είναι στα 100μέτρα, αλλά την ουρά που τη βάζεις. Επομένως μάλλον οικονομικά μας έρχεται ο χρόνος που αγοράζουμε.

killer_instinct
12-02-10, 16:12
Σχετικά με το χάκινγκ στην Πειραιώς προτίθεμα να στείλω email ζητώντας εξηγήσεις. Αν είναι στο έλεος hackers τα προσωπικά μου στοιχεία, κάποιος πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του. Προτείνω να το κάνουν κι άλλοι ενδιαφερόμενοι, αλλιώς δε θα αλλάξει τίποτα στον τομέα της ασφάλειας σε αυτή τη χώρα.
Βέβαια, εξακολουθώ να είμαι σκεπτικός όσον αφορά αυτή την είδηση. Ειδικά όταν βγήκαν και δήλωσαν ότι θα βγάλουν στη δημοσιότητα κάρτες με τα PIN τους. Δε νομίζω να υπάρχει τράπεζα στην υφήλιο που να αποθηκεύει unencrypted τα PIN, η τουλάχιστον χωρίς να τα έχει περάσει από μία hash function...
Οψόμεθα!

ipo
12-02-10, 16:27
Αν διαβάσεις το νήμα, θα πάψεις να ανησυχείς.

Δηλαδή θεωρείς πιο πιθανό να λένε οι "hackers" την αλήθεια, ενώ παρουσιάζουν μόνο ανούσια δεδομένα, παρά να εφαρμόζεται το διεθνώς καθιερωμένο hash στους κωδικούς;

Από τα μέχρι στιγμής δεδομένα, βλέπουμε κάποιον που λέει ότι έκανε hacking κρίσιμων δεδομένων, ενώ στην πράξη έκανε copy/paste δεδομένα ελάσσονος σημασίας. Ούτε αυτά που έκανε copy δεν μπορεί να αξιολογήσει σωστά.

Είναι σαν να σου λέει "κρατάω πιστόλι" και να σε απειλεί με το μαξιλάρι. Κατόπιν να συνεχίζει να λέει, "πίστεψε με, έχω κι άλλα πιστόλια πάνω μου". Αν κρίνουμε όμως ότι ήδη κρατάει μαξιλάρι, μάλλον πάνω του δεν έχει κάτι περισσότερο από αυτό.

geo71
12-02-10, 16:42
Δεν είναι hacking, απλά από μέσα βγήκαν τα στοιχεία και σίγουρα σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν πολλοί καλοθελητές. Όλες οι εικόνες είναι από τα εγχειρίδια εργασιών της τράπεζας και όπως ήθισται είναι αποθηκευμένα σε κοινόχρηστους σερβερ. Η τράπεζα έχει πολύ καλά συστήματα ασφαλείας (και πολύ καλούς επαγγελματίες), το θέμα είναι τι γίνεται εντός των τειχών...

killer_instinct
12-02-10, 16:48
Αν διαβάσεις το νήμα, θα πάψεις να ανησυχείς.

Δηλαδή θεωρείς πιο πιθανό να λένε οι "hackers" την αλήθεια, ενώ παρουσιάζουν μόνο ανούσια δεδομένα, παρά να εφαρμόζεται το διεθνώς καθιερωμένο hash στους κωδικούς;

Από τα μέχρι στιγμής δεδομένα, βλέπουμε κάποιον που λέει ότι έκανε hacking κρίσιμων δεδομένων, ενώ στην πράξη έκανε copy/paste δεδομένα ελάσσονος σημασίας. Ούτε αυτά που έκανε copy δεν μπορεί να αξιολογήσει σωστά.

Είναι σαν να σου λέει "κρατάω πιστόλι" και να σε απειλεί με το μαξιλάρι. Κατόπιν να συνεχίζει να λέει, "πίστεψε με, έχω κι άλλα πιστόλια πάνω μου". Αν κρίνουμε όμως ότι ήδη κρατάει μαξιλάρι, μάλλον πάνω του δεν έχει κάτι περισσότερο από αυτό.

Δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Και τα δεδομένα που έβγαλαν στη φόρα (δήθεν how to's κτλ) ακόμα κι εμένα, που ασχολούμαι με Information Security, μου είναι εντελώς εκτός ουσίας και δεν έχουν σχέση με hacking. Παραμένω όμως καχύποπτος γιατί η τράπεζα οφείλει να βγάλει μια καθησυχαστική δήλωση. Το γεγονός ότι δε το κάνει είναι ύποπτο. Γιατί μιλάμε για ασφάλεια προσωπικών δεδομένων, ακόμη και με φήμες πρέπει να βγάζει δηλώσεις. Εδώ οι Άγγλοι αυξάνουν το επίπεδο συναγερμού για τρομοκρατικές επιθέσεις μόνο και μόνο γιατί διεξάγεται ένα conference για το Αφγανιστάν!


Δεν είναι hacking, απλά από μέσα βγήκαν τα στοιχεία και σίγουρα σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν πολλοί καλοθελητές. Όλες οι εικόνες είναι από τα εγχειρίδια εργασιών της τράπεζας και όπως ήθισται είναι αποθηκευμένα σε κοινόχρηστους σερβερ. Η τράπεζα έχει πολύ καλά συστήματα ασφαλείας (και πολύ καλούς επαγγελματίες), το θέμα είναι τι γίνεται εντός των τειχών...

Κι αυτό όμως είναι security breach.

uncharted
12-02-10, 16:55
Δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Και τα δεδομένα που έβγαλαν στη φόρα (δήθεν how to's κτλ) ακόμα κι εμένα, που ασχολούμαι με Information Security, μου είναι εντελώς εκτός ουσίας και δεν έχουν σχέση με hacking. Παραμένω όμως καχύποπτος γιατί η τράπεζα οφείλει να βγάλει μια καθησυχαστική δήλωση. Το γεγονός ότι δε το κάνει είναι ύποπτο. Γιατί μιλάμε για ασφάλεια προσωπικών δεδομένων, ακόμη και με φήμες πρέπει να βγάζει δηλώσεις. Εδώ οι Άγγλοι αυξάνουν το επίπεδο συναγερμού για τρομοκρατικές επιθέσεις μόνο και μόνο γιατί διεξάγεται ένα conference για το Αφγανιστάν!



Κι αυτό όμως είναι security breach.
συμφωνω!

ακομα κι αν προκειται για false alarm (παραπροπερσινα ξυνα σταφυλια), οι πελατες δικαιουνται μια στοιχειωδη ανακοινωση... κι εγω πελατης τους ειμαι, δεν με συμφερει να νιωθω ανασφαλης

geo71
12-02-10, 17:02
http://troktiko.blogspot.com/2010/02/blog-post_8465.html



Διάψευση παραπλανητικών δημοσιευμάτων σε blogs

Με ιδιαίτερη έκπληξη διαβάσαμε ότι η Τράπεζα Πειραιώς "χτυπήθηκε" από hackers και μάλιστα το απέκρυψε.

Tην κακόβουλη αυτή είδηση, που συνοδεύεται από παραπλανητικές εικόνες και αναπαράγεται και αναμεταδίδεται ανεύθυνα και ανώνυμα στο διαδίκτυο, τη διαψεύδουμε κατηγορηματικά. Κατά τη διεθνή ορολογία hacker είναι αυτός που "εισδύει χωρίς εξουσιοδότηση, παράνομα σε συστήματα υπολογιστών και τα εξερευνά, τα διαβάζει ή και αντιγράφει μέρη των αρχείων τους". Διαψεύδουμε κατηγορηματικά τα κακοπροαίρετα δημοσιεύματα, που χρησιμοποιούν παραπλανητικά τον όρο χάκερ, δείχνοντας, μάλιστα, ως περί τούτου απόδειξη και εικόνες από εγχειρίδια χρήσης συστημάτων της Τράπεζας, μερικά από τα οποία μάλιστα δεν χρησιμοποιούνται εδώ και χρόνια και είναι προσιτά στον καθένα. Ουδέποτε τα τραπεζικά συστήματα πληροφορικής της Τράπεζας Πειραιώς παραβιάστηκαν και η ασφάλεια τους, που εγγυάται την ασφάλεια των συναλλαγών, καθορίζεται από τους διεθνείς κανόνες και πρακτικές ασφάλειας συστημάτων.

Σημειώνεται ότι η Διεύθυνση Πληροφορικής της Τράπεζας πιστοποιήθηκε το 2009 με το ISO 27001 (Information Systems Management Security).

Ελπίζουμε η παρούσα ανακοίνωσή μας να μην ισχύσει μόνο ως διάψευση, αλλά και να δώσει αφορμή για διερεύνηση των κακόβουλων δημοσιεύσεων από τις αρμόδιες Aρχές.

Αθήνα, 12 Φεβρουαρίου 2010

ipo
12-02-10, 17:29
Μάλιστα... Έγινε επίσημη ανακοίνωση. Καλό για τους πελάτες που ίσως ένιωθαν ανασφάλεια.

Αν έλειπε και η τελευταία πρόταση (μάλλον από νομικό σύμβουλο αυτή):

Ελπίζουμε η παρούσα ανακοίνωσή μας να μην ισχύσει μόνο ως διάψευση, αλλά και να δώσει αφορμή για διερεύνηση των κακόβουλων δημοσιεύσεων από τις αρμόδιες Aρχές.
θα ήταν ακόμη καλύτερη.

Κινδυνεύουν να στρέψουν τους bloggers εναντίον τους, γεγονός το οποίο ήδη φαίνεται από το post στο τρωκτικό.

killer_instinct
12-02-10, 17:32
http://troktiko.blogspot.com/2010/02/blog-post_8465.html

Πολύ ωραία!
Υπάρχει και στο site της Πειραιώς η εν λόγω ανακοίνωση.

karavagos
12-02-10, 21:33
Κινδυνεύουν να στρέψουν τους bloggers εναντίον τους, γεγονός το οποίο ήδη φαίνεται από το post στο τρωκτικό.
Εν μέρει το κατανοώ, γιατί βαρέθηκα να διαβάζω τα copy-paste κείμενα των blogs (χωρίς ίχνος αξιολόγησης) με τους διάφορους φανταχτερούς τίτλους.

Nozomi
13-02-10, 04:26
Αφού "μάμησαν" οι εν λόγω "hackers" το site της Πειραιώς, γιατί δεν βούτηξαν το χέρι τους στο μέλι να τραβήξουν κανα εκατομμυριάκι και να το στείλουν σε Τράπεζα στα νησιά Κέϋμαν ώστε να λύσουν το βιοποριστικό τους πρόβλημα ? Α, ξέχασα, αυτοί είναι καλοί "hackers" και το έκαναν για να δείξουν στην Τράπεζα ότι μπορούν...
Όταν μια χώρα έχει τόσους φιγουρατζήδες ηλίθιους κατοίκους οι οποίοι έχουν δημιουργήσει το γνωστό "ό,τι δηλώσεις είσαι", δεν με ξαφνιάζει που κάποιοι προσπαθούν να το παίξουν ιντερνετικοί μάγκες ! Τζάμπα είναι.

ipo
13-02-10, 13:24
Εν μέρει το κατανοώ, γιατί βαρέθηκα να διαβάζω τα copy-paste κείμενα των blogs (χωρίς ίχνος αξιολόγησης) με τους διάφορους φανταχτερούς τίτλους.
Κι εμένα με ενοχλεί η ενημέρωση που δεν εξετάζει τις πηγές της και χρησιμοποιεί φανταχτερούς τίτλους. Όμως έτσι έχουν εκπαιδευτεί οι αυτοδημιούργητοι "δημοσιογράφοι" μερικών blogs (όχι όλων) από την τηλεόραση, οπότε είναι ανεμενόμενη συμπεριφορά. Συμφωνούμε μέχρι εδώ.

Αλλά από το σημείο της αγανάκτησης, μέχρι την επιλογή του τρόπου αντιμετώπισης, πρέπει να εξεταστούν μερικά πράγματα. Μέχρι στιγμής (κι ελπίζω για πολύ καιρό ακόμα) η ενημέρωση στο internet από τα blogs, παραμένει σχετικά ανώνυμη (δεν ξεχνάμε την περίπτωση του funel, αλλά ας πούμε ότι δεν έχει επαναληφθεί εδώ και καιρό). Αυτό είναι το κοινό αίσθημα των bloggers.

Αν λοιπόν εσύ αποφασίσεις να τους θέσεις προ των ευθυνών τους, κατά τη δική μου γνώμη πάντα, ακολουθείς επικίνδυνο δρόμο. Μερικοί θα τρομάξουν, άλλοι όμως θα ενοχληθούν και μαζί τους θα παρασύρουν την κοινή γνώμη, η οποία αντιμετωπίζει με περισσότερη εμπιστοσύνη την κοινωνική προσφορά της ενημέρωσης από ιδιώτες, σε σχέση με τις επιχειρηματικές θέσεις. Κλασσικό παράδειγμα το indymedia που όσο το πολεμάνε τόσο δυναμώνει και στρέφεται εναντίον των πολέμιών του.

ipo
16-02-10, 13:38
Μπορείτε να μπείτε στην ιστοσελίδα της Τράπεζας Πειραιώς (δεν εννοώ τη winbank (https://www.winbank.gr) που δουλεύει κανονικά) ή μόνο εγώ έχω πρόβλημα από Ιταλία;
http://www.piraeusbank.gr/


An error occurred on the server when processing the URL. Please contact the system administrator.

zaxosm
16-02-10, 13:46
Ουτε κι εγω μπορω να μπω.......

ipo
16-02-10, 13:58
Δουλεύει τώρα.

nnn
16-02-10, 14:00
Κανονικά από Forthnet.

ipo
16-02-10, 14:00
Δες το προηγούμενο μήνυμα. Πλέον δουλεύει.

john84
16-02-10, 14:10
Μπορείτε να μπείτε στην ιστοσελίδα της Τράπεζας Πειραιώς (δεν εννοώ τη winbank (https://www.winbank.gr) που δουλεύει κανονικά) ή μόνο εγώ έχω πρόβλημα από Ιταλία;
http://www.piraeusbank.gr/

Και Πειραιως που ανεφερες αλλα και winbank μπαινουν κανονικα απο HOL:oneup:

karavagos
17-02-10, 15:06
Μόλις διέρευσε και 2ο πακέτο με αρχεία της Πειραιώς με (μετά από μια πρώτη ματιά) πιο ενδιαφέρον περιεχόμενα από το 1ο. :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.