PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

GoofyX
19-08-06, 01:23
Εγω είμαι ευχαριστημένος με την λειτουργικότητα και τις επιλογές της eurobank, αν εξαιρέσετε οτι το χρησιμοποιω σε freebsd μέσω wine για τον internet explorer που ζηταει....... το οποίο για μένα είναι ψιλοαπαράδεκτο να δουλεύει με τρόπο που να απαιτεί τη χρήση IE.

Εγώ είμαι σε Εμπορική και Alpha. Σίγουρα οι δυνατότητες της Alpha είναι περισσότερες από εκείνες της Εμπορικής. Ειδικά στις μεταφορές σε τράπεζες εσωτερικού η Εμπορική είναι απαράδεκτη, απαράδεκτες χρεώσεις. :down:

harisman
20-08-06, 19:57
... το οποίο για μένα είναι ψιλοαπαράδεκτο να δουλεύει με τρόπο που να απαιτεί τη χρήση IE.

Εγώ είμαι σε Εμπορική και Alpha. Σίγουρα οι δυνατότητες της Alpha είναι περισσότερες από εκείνες της Εμπορικής. Ειδικά στις μεταφορές σε τράπεζες εσωτερικού η Εμπορική είναι απαράδεκτη, απαράδεκτες χρεώσεις. :down:
Είναι όντως απαράδεκτο... αλλά στην χώρα της microsoft και των άσχετων το μη χείρον είναι πάντα βέλτιστο..

Phaethon
02-09-06, 21:55
Χρησιμοποιώ Citibank και το βρίσκω αρκετά εύχρηστο, ειδικά άμα πρέπει να κάνετε μεταφορές με ξένες τράπεζες.

Εχω και της Εθνικής, αρκετά βολικό αλλα μου βγάλαν την ψυχή μέχρι να πάρω τους κωδικούς !!

athenaum
03-09-06, 11:38
Εγώ χρησιμοποιώ την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ είναι ασφαλέστατη γρήγορη και πάνω από όλα ...ανθρώπινη και οικονομική

Τις ευλογίες μου τέκνα μου



Ακομη live ενημερωση λογαριασμων
δωρεαν πληρωμη λογαριασμων δεη οτε και πολλα αλλα
δωρεαν πληρωμη πιστωτικων καρτων
δωρεαν μεταφορα ποσων σε λογαριασμους αλλων προσωπων Εθνικης
0,50 λεπτα για μταφορα ποσων σε αλλη τραπεζα
0,50 λεπτα για πληρωμη καρτων αλλων τραπεζων
LIVE ενημερωση καταθεσης μετρητων χωρις φακελο σε ΑΤΜ ολες τις ωρες Μοναδικο!!!

χρηση mozilla
χρηση εντυπων κωδικων ασφαλειας


Το καλυτερο με αποσταση αν εξαιρεσουμε το κακο ονομα της Εθνικης και την εν γενει νοοτροπια που διακατεχει το προσωπικο της

john dubi
03-09-06, 15:50
Οι τραπεζες ρουφανε το αιμα με το καλαμακι! Ου μπλεξεις! Δεν εχω δουλεψει Ελληνικο e-banking αλλα απο αυτα που διαβαζω εδω βλεπω οτι δεν ειμαστε πισω απο τους ξενους! Πανω,κατω ειναι τα ιδια με εδω στην Ελβετια. Εδω λαμβανεις ολα τα απαραιτητα για το e-banking δωρεαν αλλα στα παιρνουνε απο αλλου σε περιπτωση που εισαι απο τους "φτωχους" πελατες με λιγα λεφτα στο λογαριασμο σου!

abousayad
06-09-06, 15:54
Ωπα παιδια, παρτε το αλλιως !!!

Το συγκεκριμενο thread -αν καταλαβα καλα- ειναι μια ερευνα σχετικα με ποιο web banking χρησιμοποιειτε... η οχι ? Το να μπειτε στα διαφορα sites και να διαβασετε τους ορους και τις χρεωσεις και μετα να αρχισετε την αδυσωπητη κριτικη γιατι μας χρεωνει αυτος 3 σεντς για το e-mail και τα λοιπα ειναι μεμψιμοιρια και καθαρη γκρινια !

Ουτε οι μισοι απο οσους ποσταραν δεν μιλανε για προσωπικη τους εμπειρια (οχι μιας εβδομαδας) με το συστημα μιας τραπεζας. Πρεπει να κανεις συναλλαγες σε διαφορες ωρες και ημερες, να "σπαστεις" περιμενοντας τους κωδικους της Εθνικης να βιωσεις τον πεσμενο σερβερ της χ τραπεζας και ακομη (σπανιοτερα) να δεις και το bug που εμποδισε την συναλλαγη σου να ολοκληρωθει... τοτε σας θελω !

Στον Νικο που λεει οτι η τραπεζα εξοικονομει χρημα με το internet banking αρα επρεπε να το παρεχει δωρεαν.. μα το παρεχει! Τις επιπλεον υπηρεσιες -αν τις χρειαζεσαι πραγματικα- στις χρεωνει στο 1/10 της χρεωσης απο το καταστημα και στο 1/3 του ΑΤΜ. Τιποτα στη ζωη δεν ειναι δωρεαν ... οποιος σας λεει το αντιθετο σας κοροιδευει !

xlntstay
07-09-06, 11:46
Ωπα παιδια, παρτε το αλλιως !!!

Το συγκεκριμενο thread -αν καταλαβα καλα- ειναι μια ερευνα σχετικα με ποιο web banking χρησιμοποιειτε... η οχι ? Το να μπειτε στα διαφορα sites και να διαβασετε τους ορους και τις χρεωσεις και μετα να αρχισετε την αδυσωπητη κριτικη γιατι μας χρεωνει αυτος 3 σεντς για το e-mail και τα λοιπα ειναι μεμψιμοιρια και καθαρη γκρινια !

Ουτε οι μισοι απο οσους ποσταραν δεν μιλανε για προσωπικη τους εμπειρια (οχι μιας εβδομαδας) με το συστημα μιας τραπεζας. Πρεπει να κανεις συναλλαγες σε διαφορες ωρες και ημερες, να "σπαστεις" περιμενοντας τους κωδικους της Εθνικης να βιωσεις τον πεσμενο σερβερ της χ τραπεζας και ακομη (σπανιοτερα) να δεις και το bug που εμποδισε την συναλλαγη σου να ολοκληρωθει... τοτε σας θελω !

Στον Νικο που λεει οτι η τραπεζα εξοικονομει χρημα με το internet banking αρα επρεπε να το παρεχει δωρεαν.. μα το παρεχει! Τις επιπλεον υπηρεσιες -αν τις χρειαζεσαι πραγματικα- στις χρεωνει στο 1/10 της χρεωσης απο το καταστημα και στο 1/3 του ΑΤΜ. Τιποτα στη ζωη δεν ειναι δωρεαν ... οποιος σας λεει το αντιθετο σας κοροιδευει !

ΣΥΜΦΩΝΩ και επαυξάνω:oneup:

nikant
07-09-06, 12:33
Εθνική και Alpha Bank εδώ και καιρό..

Από θέμα ασφάλειας προτιμώ την Εθνική (παρά τη δύσκολη διαδικασία της) αν και η Alpha με το μηχανάκι παραγωγής κωδικών που έδωσε μετά το εκτεταμένο phising έσωσε κάπως την κατάσταση..

aroutis
07-09-06, 15:05
Εθνική και Alpha Bank εδώ και καιρό..

Από θέμα ασφάλειας προτιμώ την Εθνική (παρά τη δύσκολη διαδικασία της) αν και η Alpha με το μηχανάκι παραγωγής κωδικών που έδωσε μετά το εκτεταμένο phising έσωσε κάπως την κατάσταση..Δεν νομίζω οτι πλέον τίθεται πρόβλημα με την Alpha με το μηχανάκι αυτό.

Το οποίο πλέον ειναι και υποχρεωτικό από το Σεπτέμβριο για την υπηρεσία αυτή.

angelos-gr
07-09-06, 15:21
Αλλη μια ψηφο στην Πειραιώς.την αγαπάω....

ogenikos
07-09-06, 20:58
Το υποχρεωτικό μηχανάκι παραγωγής κωδικών της ALPHA με την καταβολή 7 ευρώ το θεωρώ πολύ μεγάλη ηλιθιότητα και φασιστικό.
Θα έπρεπε τουλάχιστον να είναι προαιρετικό και όχι υποχρεωτικό για αυτούς που θέλουν επιπλέον ασφάλεια.
Τώρα το web banking της ALPHA έγινε πολύ δυσκίνητο γιατί πλέον και να θυμάσαι τους κωδικούς πρέπει να έχεις παντού μαζί σου και το μηχανάκι το οποίο μπορεί να το χάσεις ή μπορεί να σου τελειώσουν οι μπαταρίες οπότε άν είναι κλειστά τα μαγαζιά θα περιμένεις την άλλη μέρα ή να περάσει το Σαββατοκύριακο για να κάνεις μια κωλοκατάθεση ή μια πληρωμή...
Σε λίγο θα μας υποχρεώνουν να πληρώνουμε μπάτσο να είναι μαζί μας όταν θα χρειαστεί να κάνουμε κάποια συναλαγή με web banking...ήμαρτον ρε γμτ ήμαρτον.
Και γιατί να μου χρεώσουν εμένα κάτι που δεν το ζήτησα και μου παίρνουν και 1,5 ευρώ για κάθε συναλαγή που κάνω σε άλλη τράπεζα.
Δεν υπάρχουν μεγαλύτεροι κλέφτες απο τις τράπεζες που ο κόσμος πεινάει και αυτές έχουν κέρδη 100-130 % κάθε χρόνο.
Μολότωφ στις τράπεζες...

Νίκος
08-09-06, 09:13
Στον Νικο που λεει οτι η τραπεζα εξοικονομει χρημα με το internet banking αρα επρεπε να το παρεχει δωρεαν.. μα το παρεχει! Τις επιπλεον υπηρεσιες -αν τις χρειαζεσαι πραγματικα- στις χρεωνει στο 1/10 της χρεωσης απο το καταστημα και στο 1/3 του ΑΤΜ. Τιποτα στη ζωη δεν ειναι δωρεαν ... οποιος σας λεει το αντιθετο σας κοροιδευει !

είναι σε όλους γνωστό ότι όλες οι τράπεζες έχουν αυξημένα κέρδη κάθε χρόνο. Που τα βρίσκουν αυτά τα κέρδη? μα φυσικά από τις υπηρεσίες που πουλάνε και εμείς τις αγοράζουμε.
Αυτό που θεωρώ γενικά απαράδεκτο είναι οι χρεώσεις έκδοσης κωδικών, εγγραφής στο σύστημα, αποστολής ηλεκτρονικού ταχυδρομείου κλπ. Χρεώσεις δηλαδή που είναι άμεσα συνδεδεμένες με το internet banking και που δεν υπάρχουν σχετικές υπηρεσίες στο ταμείο.
Ειδικά αν υπολογίσεις ότι όταν πας σε ταμείο σε χρεώνουν1 με 1,5 ευρώ σημαίνει ότι η εξυπηρέτησή σου στο ταμείο τους κοστίζει κάπου τόσο. Άρα όταν χρησιμοποιείς το ιντερνετ για τις συναλλαγές σου αυτοί γλυτώνουν χρήματα, οπότε πληρώνονται ήδη. Γιατί λοιπόν να σε χρεώνουν επιπλέον για αυτές τις υπηρεσίες?
Είμαι κάθετα αντίθετος σε τέτοιες χρεώσεις και προσωπικά θα αντιστέκομαι σθεναρά σε αυτές.
Όσο για τις υπόλοιπες χρεώσεις συμφωνώ ότι όντως είναι στο 1/10 των πραγματικών και αυτός είναι ο λόγος που θέλω να χρησιμοποιώ αυτή την οδό εξυπηρέτησης.

Συμφωνώ ότι τίποτα στη ζωή δεν είναι δωρεάν αλλά πιστέυω ότι απλά πρέπει να αγοράζουμε κάτι στην τιμή που πραγματικά κοστίζει.

hamilcar
08-09-06, 09:51
Επιγόντως πρέπει να κάνουν ΟΛΟΙ οί άλλοι φροντιστήριο άμεσα στην Πειραιώς:oneup: :oneup: :oneup: :oneup: .

ΜΠΡΑΒΟ στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ....20+++/10


+20 και από μένα

xln συμφωνώ απολύτως με όσα γράφεις!

-10 στη Nova
Για να κάνεις login πρέπει να έχεις κερδίσει στον ΕΚΑΤΟΜMΥΡΙΟΥΧΟ ενώ για να πληρώσεις την πιστωτική ΣΟΥ κάρτα από το λογαριασμό ΣΟΥ πρέπει να έχεις κερδίσει στο DEAL

abousayad
21-09-06, 22:08
Να το ξαναπω αλλη μια φορα γιατι μαλλον παρεξηγηθηκα :

Ολοι οι παραπανω που παραπονιουνται για το "μηχανακι" της ALPHA bank προφανως δεν ειναι χρηστες της υπηρεσιας ! Γιατι τοτε θα γνωριζαν οτιειναι υποχρεωτικο ΜΟΝΟ σε συναλλαγες του τυπου μεταφορας χρρηματων σε "μη προδηλωμενο" λογαριασμο (δηλαδη οχι του σπιτονοικοκοιρη σου) ή ορισμο νεων παγιψν εντολων. Για να το πω πιο απλα για να πληρωσεις την καρτα σου ή τη ΔΕΗ δεν χρειαζεται.... Ο φιλος που θελει να κανει καταθεσοαναληψεις με web banking και του τη σπαει το μηχανημα, υποθετω οτι βαζει και βγαζει τα χαρτονομισματα απο τη σχισμη του floppy drive του οποτε θα ηθελα να μου χαρισει τον υπολογιστη του οταν τον πεταξει .....

Οσο για τις μπαταριες ή τον ογκο, προκειται για μπρελοκ με μπαταριες ρολογιου ... δεν σε αφηνει ετσι απλα ....

Επαναλαμβαν οτι για να εχει νοημα και χρησιμοτητα το thread πρεπει να γραφουν ολοι για προσωπικες τους εμπειριες. Για τα υπερκερδη των τραπεζων το συζηταμε καπου αλλου ....

GoofyX
21-09-06, 22:20
Να το ξαναπω αλλη μια φορα γιατι μαλλον παρεξηγηθηκα:

Ολοι οι παραπανω που παραπονιουνται για το "μηχανακι" της ALPHA bank προφανως δεν ειναι χρηστες της υπηρεσιας ! Γιατι τοτε θα γνωριζαν οτιειναι υποχρεωτικο ΜΟΝΟ σε συναλλαγες του τυπου μεταφορας χρρηματων σε "μη προδηλωμενο" λογαριασμο (δηλαδη οχι του σπιτονοικοκοιρη σου) ή ορισμο νεων παγιψν εντολων. Για να το πω πιο απλα για να πληρωσεις την καρτα σου ή τη ΔΕΗ δεν χρειαζεται.... Ο φιλος που θελει να κανει καταθεσοαναληψεις με web banking και του τη σπαει το μηχανημα, υποθετω οτι βαζει και βγαζει τα χαρτονομισματα απο τη σχισμη του floppy drive του οποτε θα ηθελα να μου χαρισει τον υπολογιστη του οταν τον πεταξει .....Προφανώς και παρεξηγείσαι, γιατί παραπληροφορείς τον κόσμο. Είμαι χρήστης της υπηρεσίας της Alpha Bank με το «μηχανάκι». Αν μπορέσεις να κάνεις μία πληρωμή ή εισαγωγή πάγιας εντολής χωρίς το «μηχανάκι», σε παρακαλώ πολύ να ειδοποιήσεις και μένα να το κάνω κι εγώ. Όταν κάνεις login με τον κωδικό αριθμό και το συνθηματικό χωρίς τον κωδικό του «μηχανακίου», σου εμφανίζει προειδοποιητικό μήνυμα (δες το συνημμένο) που απλά σου λέει ότι δεν μπορείς να κάνεις κανενός είδους πληρωμής.

Μην παραπληροφορείς τον κόσμο σε παρακαλώ. Χωρίς το «μηχανάκι» δεν μπορείς να κάνεις πληρωμές ή μεταφορές ή πάγιες εντολές στην Alpha Bank. Απλά πράματα.

charly130.mk2
22-09-06, 00:15
Εγώ Citi, και απ'όσο έχω δει οι συναλαγές εμφανίζονται άμεσα (αν και είμουν πολύ καιρό έξω, οπότε δεν έχω κάνει σκληρό test-drive...)

Χμμμ. Το μηχανάκι της Alpha πρέπει να είναι RSA-key ή κάνω λάθος;

Τώρα, η Halifax στην Αγγλία (sorry sdikr, σε έχουμε πρήξει με την Αγγλία το ξέρω) έχει το άλλο κόλπο. Όταν γραφτείς στο on-line banking της, σου ζητάνε καμιά 10ρια διαφορετικές πληροφορίες (εκτός του username & password). Μετά το σύστημα σου ζητάει τυχαία κάποια από αυτές τις πληροφορίες για να μπείς, μαζί με το username & password. Και αν θέλεις να σετάρεις κάποια καινούργια συναλαγή ισχύει το ίδιο (αλλά δεν στα πρήζει για συναλαγές που ξέρει ότι είναι ΟΚ). Α και δίνουν και δωρεάν av (νομίζω της CA). Εκτός αν κάποιος κάνει snooping για μεγάλο διάστημα, είναι δύσκολο να ξέρει τα διάφορα στοιχεία σου.

Αντίθετα η Lloyds έχει έναν 6ψήφιο επιπλέον κωδικό κ σου ζητάει τυχαία κάποια από τα ψηφία (πχ 1, 3, 5). Το αποτέλεσμα είναι περίπου το ίδιο, αλλά όχι τόσο δύσκολο να σπάσει. Από την άλλη όμως δεν δίνεις στοιχεία που μπορεί να βοηθήσουν κάποιον που μπορεί να θέλει μάθει τα στοιχεία σου (για οποιονδήποτε λόγο).

kennyyy
22-09-06, 05:41
Το ίδιο με την χάλιφαξ έχει και μια τράπεζα που χρησιμοποιώ και όλο κάνω λάθος γμτ...Με τους λατινικούς χαρακτήρες που να θυμάμαι πως πληκτρολόγησα τό όνομα ενός χωριού?...
Για το ebanking η Εθνική απλά τραγική (λογικό ως Δημόσια..) και η Eurobank απλά πάει να σου βγάλει απτη μύγα ξίγκι...:(
Η citibank πάντως όντως είναι realtime, τουλάχιστον στην πιστωτική και είναι αξιοπρεπής...
disclaimer: Ναι, τις έχω χρησιμοποιήσει όλες αυτές...

abousayad
25-09-06, 17:05
Αγαπητε φιλε GoofyX,

Ευτυχως που χρησιμοποιησες την παραθεση για να φαινεται το ατοπο και το αδικο της επιθεσης σου. Αυτο ακριβως που ειπα το επαναλαμβανεις και εσυ. Το μηχανακι παραγωγης κωδικων χρειαζεται ΜΟΝΟ για τις "επικινδυνες" συναλλαγες οπως : μεταφορα απο τον λογαριασμο σου σε καποιον αλλο (οχι δικο σου) που θα μπορουσε να ειναι ενος hacker, ή σε αρχικη δηλωση παγιων εντολων η σε προσθηκη νεου λογαριασμου για να πω τα πιο επιφοβα.

Να σε πληροφορησω οτι απο τις 82 διαθεσιμες συναλλαγες (ναι τις μετρησα !) το μηχανακι θα σου χρειαστει μονο σε 10 !

Θα ηθελες μηπως η αλλαγη password να γινεται ανεξελεγκτα ????

Αυτα για την αποκατασταση της αληθειας ....

chrismasgr
25-09-06, 17:25
Πάντως εγώ που δοκίμασα να μπω χωρίς το μηχανάκι μετά το σύστημα τρελάθηκε. Και ξαναμπαίνω με μηχανάκι στους 3 λογαριασμούς που έχω φαινότανε μόνον ο ένας τρείς φορές το ίδιο και η πιστωτική κάρτα. Χρειάστηκε να πάρω την alpha bank για να μου πει να μπω στα αγγλικά και μετά στα ελληνικά για να ξεκολλήσει

GoofyX
25-09-06, 18:07
Ευτυχως που χρησιμοποιησες την παραθεση για να φαινεται το ατοπο και το αδικο της επιθεσης σου. Αυτο ακριβως που ειπα το επαναλαμβανεις και εσυ.Ζητώ συγγνώμη από τον abousayad, λόγω της λανθασμένης κατανόησης του μηνύματός του από μέρους μου. :oops: :oops:
Αυτό που λέει είναι και το σωστό (εγώ άλλο κατάλαβα εκείνη τη στιγμή).
Η αλήθεια είναι ότι χωρίς το μηχάνημα της Alpha δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράματα, παρά μόνο να «δεις» το status του λογαριασμού ουσιαστικά.

strider
25-09-06, 18:11
Εχω web banking στην Alpha από το 1999. Ποτε δεν ήταν εξαιρετικό αλλά τελευταία έχει γίνει κάκιστο.
:down: 1. Δεν μπορείς πια να δεις υπόλοιπα, κινήσεις, κλπ, μετά τις 11 το βράδυ.
:down: 2. Χρεώνουν για υπηρεσίες που με είχαν διαβεβαιώσει πολλάκις ότι δεν θα χρέωναν ποτε μέσω web banking. Π.χ. Μεταφορά από άλλο λογαριασμό. Απίστευτη κλεψια.
:down: 3. Τους βούτηξαν τα email των συνδρομητών και έκαναν phishing.
:down: 4. Λόγω του (3), θέλουν να σου πουλήσουν μηχανακι για "ασφάλεια".
:down: 5. Χωρίς το μηχανάκι δεν μπορώ να δηλώσω νέο λογαριασμό για οτιδήποτε
:down: 6. Το μηχανακι δεν θα το πληρώσω ποτε, ούτε θα το χρησιμοποιήσω ποτέ. Να μην ήταν ανικανοι να μην είχαν προβλημα. Είναι θέμα αρχής. Όταν γράφτηκα το '99 μου έστειλαν τους κωδικούς μέσω email (σε ένα τυχαίο που τους έδωσα)!!!!! Και τώρα νομίζουν οτι με τη φοβερή πατέντα μηχανακι λύθηκε το προβλημα της ασφάλειας.
:down: 7. Αν δεν ειχα πιστωτική να διαχεριζομαι θα είχα φύγει τελειως από την Alpha. Φυσικά οι άλλοι λογαριασμοί μου είναι στην Πειραιως της οποίας το web banking (και όχι μόνο, βλέπε χρεώσεις) είναι κλάσεις ανώτερο. Αν άλλαζε τράπεζα και η πιστωτική που έχω θα ήταν όλα καλύτερα.
:down: 8. Μην ξεχάσω και τον συνδυασμό των παραπάνω με τις απίστευτες χρεώσεις για λογαριασμούς που έχουν λιγότερα χρήματα από ένα όριο, χρέωση για συναλλαγές στο ταμείο, κλπ. Αν ξυπνούσα αύριο και η τράπεζα δεν υπήρχε πια, θα ήταν καλά.

aris21
26-09-06, 23:49
Εγω εχω και στην alpha κ στη πειραιως κ ειμαι ευχαριστημενος.βεβαια μονο τις βασικες λειτουργιες χρησιμοποιω.

Chris_Nik
27-09-06, 00:25
Χρησιμοποιώ το web banking στην Πειραιώς, Alpha Bank και τέλος στην Εθνική

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες....

WandereR
27-09-06, 00:39
Εχω web banking στην Alpha από το 1999. Ποτε δεν ήταν εξαιρετικό αλλά τελευταία έχει γίνει κάκιστο.
:down: 1. Δεν μπορείς πια να δεις υπόλοιπα, κινήσεις, κλπ, μετά τις 11 το βράδυ.
:down: 2. Χρεώνουν για υπηρεσίες που με είχαν διαβεβαιώσει πολλάκις ότι δεν θα χρέωναν ποτε μέσω web banking. Π.χ. Μεταφορά από άλλο λογαριασμό. Απίστευτη κλεψια.
:down: 3. Τους βούτηξαν τα email των συνδρομητών και έκαναν phishing.
:down: 4. Λόγω του (3), θέλουν να σου πουλήσουν μηχανακι για "ασφάλεια".
:down: 5. Χωρίς το μηχανάκι δεν μπορώ να δηλώσω νέο λογαριασμό για οτιδήποτε
:down: 6. Το μηχανακι δεν θα το πληρώσω ποτε, ούτε θα το χρησιμοποιήσω ποτέ. Να μην ήταν ανικανοι να μην είχαν προβλημα. Είναι θέμα αρχής. Όταν γράφτηκα το '99 μου έστειλαν τους κωδικούς μέσω email (σε ένα τυχαίο που τους έδωσα)!!!!! Και τώρα νομίζουν οτι με τη φοβερή πατέντα μηχανακι λύθηκε το προβλημα της ασφάλειας.
:down: 7. Αν δεν ειχα πιστωτική να διαχεριζομαι θα είχα φύγει τελειως από την Alpha. Φυσικά οι άλλοι λογαριασμοί μου είναι στην Πειραιως της οποίας το web banking (και όχι μόνο, βλέπε χρεώσεις) είναι κλάσεις ανώτερο. Αν άλλαζε τράπεζα και η πιστωτική που έχω θα ήταν όλα καλύτερα.
:down: 8. Μην ξεχάσω και τον συνδυασμό των παραπάνω με τις απίστευτες χρεώσεις για λογαριασμούς που έχουν λιγότερα χρήματα από ένα όριο, χρέωση για συναλλαγές στο ταμείο, κλπ. Αν ξυπνούσα αύριο και η τράπεζα δεν υπήρχε πια, θα ήταν καλά.

τραγελαφικοί

Ειδικά αυτό το μηχανάκι δείχνει την άγνοια που έχουν σε τέτοια θέματα

aroutis
27-09-06, 08:35
Προφανώς και παρεξηγείσαι, γιατί παραπληροφορείς τον κόσμο. Είμαι χρήστης της υπηρεσίας της Alpha Bank με το «μηχανάκι». Αν μπορέσεις να κάνεις μία πληρωμή ή εισαγωγή πάγιας εντολής χωρίς το «μηχανάκι», σε παρακαλώ πολύ να ειδοποιήσεις και μένα να το κάνω κι εγώ. Όταν κάνεις login με τον κωδικό αριθμό και το συνθηματικό χωρίς τον κωδικό του «μηχανακίου», σου εμφανίζει προειδοποιητικό μήνυμα (δες το συνημμένο) που απλά σου λέει ότι δεν μπορείς να κάνεις κανενός είδους πληρωμής.

Μην παραπληροφορείς τον κόσμο σε παρακαλώ. Χωρίς το «μηχανάκι» δεν μπορείς να κάνεις πληρωμές ή μεταφορές ή πάγιες εντολές στην Alpha Bank. Απλά πράματα.
KAI ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ!:oneup:

strider
27-09-06, 19:32
τραγελαφικοί
Ειδικά αυτό το μηχανάκι δείχνει την άγνοια που έχουν σε τέτοια θέματα
Ακριβώς. --> Άγνοια <--
Τόσα χρήματα κερδίζουν και δεν έχουν πληρώσει να ρωτήσουν 1 ειδικό για το θέμα αυτό.
Ήθελα να πληρώσω ένα ξενοδοχείο (στην Ελλάδα φυσικά, αφού το 2006 ένα πανάκριβο ξενοδοχείο αλυσίδας δεν δέχονται ακόμα πιστωτική) μέσω web-banking και δεν μπορούσα να δηλώσω τον αριθμό λογαρισμού χωρίς το φοβερό μηχανάκι. Και μου είπαν το κουλό ότι μπορώ να πάω την άλλη μέρα σε ένα κατάστημά τους να το κάνω (ποιός ο λόγος του web banking τότε?) και να παραγγείλω και το μηχανάκι για να μην έχω πια πρόβλημα (εγώ, όχι αυτοί).
Ενώ, επαναλαμβάνω, μου έστειλαν τους κωδικούς πρόσβασης στο <xxxxx@yahoo.gr> :rofl:
Είμαι σίγουρος ότι αν είχα δηλώσει το <alpha_bank_phishing@bank_robbers.gr> θα τους έστελναν εκεί. :whistle:
Τελικά, βρήκα ξενοδοχείο που είχε λογαριασμό στην Πειραιώς. Από την Πειραιώς δήλωσα απλά τον αριθμό τους και έστειλα τα χρήματα.

atma
27-09-06, 20:00
Καλησπέρα!

Φίλτατοι! Χαχαχα. Λοιπόν χρησιμοποιώ σχεδόν σε καθημερινή βάση τα συστήματα eBanking των: Εθνική, Alpha, Εμπορική, Πειραιώς.

Το καλύτερο Layout και πιο γρήγορο στην ανταπόκριση το έχει της εμπορικής. Απλό και straight forward χωρίς extra μαλακίες επάνω.
Της Πειραιώς είναι υπεργολικά αργό, γραμμένο σε Jaωa.. πιος μ****ς το αποφάσησε? Για να κάνω μια συναλλαγή θέλω 20 ώρες ακόμα και με 1024/256!!!
Η Εθνική είναι αρκετά καλή αλλά.. το σύστημα τους κρατάει κινήσεις μόνο των τελευταίων 3 μηνών, έχουν όριο εμβασμάτων στο εξωτερικό έως και 12.000 ευρώ. Η αλήθεια ότι παραπάνω δεν μπορεί καμιά τράπεζα είναι όριοθετημένο από την Ε.Ε.
Η alpha έχει τραγικά άσχημο σύστημα. Απορώ ποιος το επέλεξε? Όλο είναι χάλια, ευτυχώς όλα παίζουν με Safari και Camino, αυτό που είναι ανεξαρτήτος browser είναι της εμπορικής.

Μερικοί αναφέρουν τις λανθασμένες η αν θέλετε "πονηρές" πολιτικές των διαφόρων τραπεζών. Επειδή πολλά έχουν δει τα μάτια μου, καλύτερα να μην μιλήσω για καμιά από τις 4. Και στις 4 θα μπορούσα να είχα κάνει μύνηση πολλάκις για ηλίθιες τακτικές "κλοπής" (στην ουσία κλοπή είναι) χρημάτων.

Επίσης το σύστημα της Εθνικής με την λίστα ΤΑΝ είναι το πιο "ορθολογικό" από όλα. Αλλά μεταξύ μας, όσοι ασχολήθηκαν με την ασφάλεια υπολογιστών γνωρίζουν ότι όλα τα παραπάνω συστήματα γίνονται πανεύκολα bypass με λίγο social enginnering. Δεν είναι θέμα δεικλίδας ασφαλείας. Δεν υπάρχει λόγος η alpha να μοιράζει ηλίθια μηχανάκια, ούτε η εμπορική να σου τηλεφωνεί πριν σου δώσει δυνατότητα μεταφοράς των χρημάτων σου σε ξένο λογαριασμό, ούτε η λίστα ΤΑΝ, ούτε το extra pin της πειραιός. Τίποτε δεν μπορεί να σε σώσει αν είσαι.. απονήρευτος και δεν γνωρίζεις την τεχνολογία. Ένα Man In the Middle και λίγο social engineering και έχεις των κωδικό και την λίστα ταν ή τον αριθμό στο μηχανάκη του χρήστη AlphaBank. Για να μην πω ότι (από τις φορές που έχω μιλήσει με help desk από Πειραιώς, Εμπορική, Εθνική) μπορείς άνετα να κάνεις κι άλλες "μαγκιές" :-)

Το θέμα είναι ο χρήστης ΧΥΑ να έχει μια σφαιρική γνώση και να γνωρίζει πότε κινδυνεύει και πότε όχι.

Αυτά!

abousayad
28-09-06, 21:48
Ελα ρε μεγαλε atma !!!!! Δηλαδη μπορεις να μας τα παρεις ολονων και δεν το κανεις απλα επειδη βαριεσαι ?????

Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις λιγο -και στα Ελληνικα please- τι ειναι το "social engineering" :hmm: γιατι δεν θελω να υποθεσω μονος μου και να σε αδικησω .....

Μ'αρεσει που εισαι και τεχνοκρατης και αξιολογεις το software που ειναι γραμμενα τα συστηματα των τραπεζων ..... ε, ρε και να ξερατε οι περισσοτεροι .... :lol:

Να πω επισης σε προηγουμενο post που καποιος νομιζει οτι καποιοι "εκλεψαν" ta e-mail των πελατων της Alpha πριν 1 χρονο, οτι μηνυμα phishing ελαβε μεχρι και η ...γιαγια μου οπως και δεκαδες χιλιαδες αλλοι που δεν ειχαν ποτε σχεση με την Alpha ... αυτο σας λεει κατι ?

Οσο τελος για το περιφημο "μηχανακι της alpha", εγω θα κατηγορησω την τραπεζα διοτι δεν ενημερωσε απλα και κατανοητα -ως οφειλε- τους πελατες της για τον τροπο χρησης του ...
αλλιως δεν υπαρχει εξηγηση για αυτα που διαβαζω :rolleyes: !

sdikr
28-09-06, 21:55
Ακριβώς. --> Άγνοια <--
Τόσα χρήματα κερδίζουν και δεν έχουν πληρώσει να ρωτήσουν 1 ειδικό για το θέμα αυτό.
Ήθελα να πληρώσω ένα ξενοδοχείο (στην Ελλάδα φυσικά, αφού το 2006 ένα πανάκριβο ξενοδοχείο αλυσίδας δεν δέχονται ακόμα πιστωτική) μέσω web-banking και δεν μπορούσα να δηλώσω τον αριθμό λογαρισμού χωρίς το φοβερό μηχανάκι. Και μου είπαν το κουλό ότι μπορώ να πάω την άλλη μέρα σε ένα κατάστημά τους να το κάνω (ποιός ο λόγος του web banking τότε?) και να παραγγείλω και το μηχανάκι για να μην έχω πια πρόβλημα (εγώ, όχι αυτοί).
Ενώ, επαναλαμβάνω, μου έστειλαν τους κωδικούς πρόσβασης στο <xxxxx@yahoo.gr> :rofl:
Είμαι σίγουρος ότι αν είχα δηλώσει το <alpha_bank_phishing@bank_robbers.gr> θα τους έστελναν εκεί. :whistle:
Τελικά, βρήκα ξενοδοχείο που είχε λογαριασμό στην Πειραιώς. Από την Πειραιώς δήλωσα απλά τον αριθμό τους και έστειλα τα χρήματα.

Για να το δηλώσεις όμως θα έπρεπε να ξέρεις όλα τα στοιχεία του κάτοχου του λογαριασμου ;)

Στην τελική τέτοιο μηχανάκι έχουν στην ελβετία εδώ και χρόνια, λές να κάνουν λάθος;

strider
28-09-06, 23:42
Για να το δηλώσεις όμως θα έπρεπε να ξέρεις όλα τα στοιχεία του κάτοχου του λογαριασμου ;)
Στην τελική τέτοιο μηχανάκι έχουν στην ελβετία εδώ και χρόνια, λές να κάνουν λάθος;
Και στην πρώτη και στη δεύτερη περίπτωση είχα τους αριθμούς λογαρισμού. Αλλά στην Alpha δεν γίνεται τίποτα χωρίς μηχανάκι, στην Πειραιώς βάζεις τον αριθμό και στέλνεις. Μόνο με τον αριθμό, τίποτα άλλο.
Μπορεί στην Ελβετία να έχουν μηχανάκια αλλά στέλνουν και τους κωδικούς με απλό email? Οι άλλες τράπεζες στην Ελλάδα και σε όλον τον κόσμο δεν έχουν μηχανάκια, κινδυνεύουν? Και άμα κλέψουν από κάποιον το μηχανάκι, τί γίνεται? Είναι σαν να κουβαλάς το pin μαζί σου, μήπως?
Απλά, σου λέει η Alpha: "αυτούς που τους ψάρεψαν τους κωδικούς τι θα τους κάνουμε? Δωστους ένα μηχανάκι να αλλάζει κάθε φορά τους κωδικούς." (Αφού πρώτα τσίμπησαν τα email των πελατών της, άνετα, σαν να παιρνουν γλυκό από παιδάκι).
Μετά σου λέει: "Δεν δίνουμε το μηχανάκι σε όλους να ξενοιάσουμε? Ας το χρεώσουμε κιόλας να βγάλουμε και τις αυξήσεις στις νέες συλλογικές συμβάσεις των υπαλλήλων. Μιας και κάνουμε αυτό, ας χρεώνουμε και για μεταφορά από λογαριασμό τρίτου και για άλλα" (και ας είχαμε πει ότι αυτά θα είναι δωρεάν μέσω web).
Και θα κάθεται ο πελάτης να βάζει 10 κωδικούς και θα κουβαλάει μηχανάκια (που πλήρωσε κιόλας) στη δουλειά, στο εξοχικό και στην εκδρομή γιατί αυτοί είναι ανίκανοι.

WandereR
29-09-06, 00:56
Μία τράππεζα στην Ελβετία είναι το σωστό Σπύρο....

abousayad
04-10-06, 13:34
Αμα πια με το μηχανακι της ALPHA !!! Ελεοc .....

Αντι να μας απασχολει η ουσια του web banking της καθε τραπεζας εχουμε εμπλακει σε ενα διαλογο 2-3 forumιτων που ασχολουνται με την ηθικη ή μη χρεωση των 7 Ευρω για το μηχανακι ασφαλειας...
Παιδια η Alpha δεν εφηυρε τον τροχο ... ουτε και η Εθνικη με τα ΤΑΝ ουτε και κανας αλλος !!!
Αυτες ειναι οι μεθοδοι που χρησιμοποιουν εκατονταδες αλλες τραπεζες που ειχαν web banking οταν εμεις πολεμουσαμε τον Αλη Πασα και οι δικες μας απλως ακολουθουν τις διαφορες λυσεις...

Οσο για τα e-mails που και καλα "εκλεψαν" απο την Alpha μηπως μπορει να μου εξηγησει ο φιλος γιατι αποδεκτες του phishing περσι ηταν και ανθρωποι που ουδεποτε ειχαν συναλλαγες με την εν λογω τραπεζα ;;; Χθες βγηκε και νεο μαζικο κρουσμα με την Εθνικη ... λετε να τους τα εκλεψαν ετσι απλα απο καποιο server ? Νομιζετε οτι εχετε να κανετε με ερασιτεχνες ..... αλλα δυστυχως στην Ελλαδα ειμαστε "ερασιτεχνες καταναλωτες" σε ολα μας ... και στο e-banking !!!

Οσο για την Πειραιως και το Winbank easypay που μαλλον αναφερθηκε παραπανω, ο καθενας ας παρει τα ρισκα του .... διαβαστε και θα καταλαβετε !

strider
04-10-06, 20:28
Οσο για τα e-mails που και καλα "εκλεψαν" απο την Alpha μηπως μπορει να μου εξηγησει ο φιλος γιατι αποδεκτες του phishing περσι ηταν και ανθρωποι που ουδεποτε ειχαν συναλλαγες με την εν λογω τραπεζα ;;; Χθες βγηκε και νεο μαζικο κρουσμα με την Εθνικη ... λετε να τους τα εκλεψαν ετσι απλα απο καποιο server ? Νομιζετε οτι εχετε να κανετε με ερασιτεχνες ..... αλλα δυστυχως στην Ελλαδα ειμαστε "ερασιτεχνες καταναλωτες" σε ολα μας ... και στο e-banking !!!
Έχω 5 email και στα 4 έρχονται spam τραπεζών που δεν είμαι πελάτης. Το phishing της Alpha ήρθε μόνο σε αυτό που είχα δώσει στην τράπεζα πριν 8 χρόνια που άνοιξα λογαριασμό. Σε αυτό δηλαδή που μου είχαν στείλει με email τους κωδικούς. Δεν ξέρω από πού τους τα έκλεψαν και πώς και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Και, ναι, εγώ ο "ερασιτέχνης καταναλωτής" που έχω ebanking σε 3 τράπεζες της Αγγλίας (και δεν είχα ποτέ πρόβλημα), με το ebanking της Alpha δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά την οποία μου είχαν υποσχεθεί ότι θα μπορώ (δηλ. 24ωρη διαχείριση λογαρισμών μαζί με άλλα). Το ebanking ήταν καθοριστικός παράγοντας για τη συνεργασία μου με τη συγκεκριμένη τράπεζα και για κάποιο καιρό ήταν ΟΚ. Τώρα που αυτό "κλείνει" μετά τις 11 το βράδυ (γιατί άραγε?), μου προκαλεί προβλήματα.
Ναι, βλέπω champions league και έχω το μυαλό μου να δώ την κίνηση του λογαριασμού μου στο ημίχρονο γιατί μετά θα είναι αργά. Για μένα αυτή είναι η "ουσία" του ebanking και όχι αν έχει καλά γραφικά.

cybernec
04-10-06, 21:00
Χρησιμοποιώ το e-banking της Εμπορικής από χρόνια και παρότι δεν έχω εμπειρία από άλλη τράπεζα, θεωρώ αξιόπιστη τη λειτουγία του.

aroutis
04-10-06, 22:09
Έχω 5 email και στα 4 έρχονται spam τραπεζών που δεν είμαι πελάτης. Το phishing της Alpha ήρθε μόνο σε αυτό που είχα δώσει στην τράπεζα πριν 8 χρόνια που άνοιξα λογαριασμό. Σε αυτό δηλαδή που μου είχαν στείλει με email τους κωδικούς. Δεν ξέρω από πού τους τα έκλεψαν και πώς και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Και, ναι, εγώ ο "ερασιτέχνης καταναλωτής" που έχω ebanking σε 3 τράπεζες της Αγγλίας (και δεν είχα ποτέ πρόβλημα), με το ebanking της Alpha δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά την οποία μου είχαν υποσχεθεί ότι θα μπορώ (δηλ. 24ωρη διαχείριση λογαρισμών μαζί με άλλα). Το ebanking ήταν καθοριστικός παράγοντας για τη συνεργασία μου με τη συγκεκριμένη τράπεζα και για κάποιο καιρό ήταν ΟΚ. Τώρα που αυτό "κλείνει" μετά τις 11 το βράδυ (γιατί άραγε?), μου προκαλεί προβλήματα.
Ναι, βλέπω champions league και έχω το μυαλό μου να δώ την κίνηση του λογαριασμού μου στο ημίχρονο γιατί μετά θα είναι αργά. Για μένα αυτή είναι η "ουσία" του ebanking και όχι αν έχει καλά γραφικά.Που σου υποσχέθηκαν 24ωρη διαχείρηση των λογ/σμών σου (περιέργεια ρωτάω), εγώ άλλα βλέπω εδώ :

https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=864&la=1

Επίσης, με το θέμα του email, εγώ πάλι γιατί δεν έλαβα ΟΥΤΕ ΕΝΑ email στο email που τους έχω δώσει και ειναι yahoo παρακαλώ;

strider
06-10-06, 19:37
Που σου υποσχέθηκαν 24ωρη διαχείρηση των λογ/σμών σου (περιέργεια ρωτάω), εγώ άλλα βλέπω εδώ :
https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=864&la=1
Αυτή η σελίδα δεν είναι του 1998. Επαναλαμβάνω, ότι είχα διαχείριση των λογαριασμών μου 24/7 για χρόνια. Αν δεν είχα από τότε, δεν θα είχα ανοίξει λογαριασμό καν. Το ότι δεν μπορώ πια π.χ. να δώ την κίνηση μιας κάρτας μετά τις 23.00 δεν ισχύει μόνο για εμένα αλλά για όλους εμάς που είχαμε τη δυνατότητα αυτή τόσα χρόνια (και εξακολουθούμε να την έχουμε σε άλλες τράπεζες).


Επίσης, με το θέμα του email, εγώ πάλι γιατί δεν έλαβα ΟΥΤΕ ΕΝΑ email στο email που τους έχω δώσει και ειναι yahoo παρακαλώ;
Δεν ξέρω από yahoo, ίσως ο spamguard του να κάνει καλή δουλειά. Για να έβγαλε η τράπεζα την προειδοποίηση, μάλλον πήγε σε αρκετούς πάντως. Και πολλοί από αυτούς δεν χάρηκαν καθόλου. Δεν είναι όλοι απόφοιτοι πληροφορικής ή τελοσπάντων αρκετά πονηρεμένοι για να βλέπουν το source του email.

abousayad
12-10-06, 01:21
Ειναι κανενας βαλτος να γυρναει τη συζητηση ολο στην Alpha και να "χανονται" οι αποψεις των υπολοιπων -και ειναι αρκετες- για τις αλλες τραπεζες ???
Πρωτα με το μηχανακι γκρινια για τα 7 ευρω , τωρα για την 24/7 εξυπηρετηση και το phishing εχουμε χασει την ουσια.
Οσοι εχετε εμπειρια απο καποιο συστημα ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ τραπεζας γραψτε για αυτην αναφεροντας γεγονοτα, συμβαντα, προβληματα, θεματα αξιοπιιστιας τυχον κρυφες χρεωσεις, και οχι -προς θεου- αλλη ηθικολογικη συζητηση για τους κακους τραπεζιτες και την κακουργα κοινωνια. Αλλιως το θεμα θα αφορα 2-3 και θα το εγκαταλειψουν οσοι δεν ενδιαφερονται για τις αντεγκλησεις των λιγων.

Αντε να δουμε τι θα δουμε ....

xaxa100
15-10-06, 15:35
και γω με winbank τη βγάζω, και της citibank Που και που, αλλά είνα πολύ ανασφαλές..

hel
03-11-06, 20:00
Βασικά μετά από ένα περσινό σκάνδαλο στην αμερική με χιλιάδες κλεμμένους κωδικούς από e-banking, είμαι αρκετά καχύποπτος με αυτό το σύστημα συναλλαγών.

ermis333
03-11-06, 20:34
Βασικά μετά από ένα περσινό σκάνδαλο στην αμερική με χιλιάδες κλεμμένους κωδικούς από e-banking, είμαι αρκετά καχύποπτος με αυτό το σύστημα συναλλαγών.

Δεν ισχυει κάτι τέτοιο, την database του Paypal χτύπησαν, άλλα δεν βρήκαν τίποτα σπουδαίο και δεν πήραν κωδικούς ούτε έκαναν συναλλαγές.

tempelakos
14-12-06, 12:27
Καλημέρα!!!Μηπως γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να βρούμε οδηγούς (RTE) για το etoken της Γενικής για Βίστα???Γιατι κάθε φορά που παω να το βάλω μου κανει ρολ μπακ και κλεινει την εγκατάσταση.Γνωρίζει κανεις τπτ???Ευχαριστώ!

abousayad
21-12-06, 01:56
Να προσθεσω οτι η Εθνικη επιτελους καταργει την λιστα με τους κωδικους ΤΑΝ και δινει και αυτη το μηχανακι οπως η ALPHA. Δεν ξερω το κοστος του αλλα πανω κατω 6-7 ευρω το περιμενω.

Μπηκε ο 21ος αιωνας και στη μεγαλη μας φιλη !!!!

minovg
21-12-06, 02:30
Να προσθεσω οτι η Εθνικη επιτελους καταργει την λιστα με τους κωδικους ΤΑΝ και δινει και αυτη το μηχανακι οπως η ALPHA. Δεν ξερω το κοστος του αλλα πανω κατω 6-7 ευρω το περιμενω.

Μπηκε ο 21ος αιωνας και στη μεγαλη μας φιλη !!!!
Τι μηχανάκι; Για κάντο λίγο πιο λιανά να το καταλάβουμε εμείς που δεν έχουμε ΑΛΦΑ. Αμάν αυτοί οι κωδικοί ΤΑΝ πάντως. Και μόνο που φεύγουν πιστεύω γίνεται για το καλύτερο.

chrismasgr
21-12-06, 19:41
Minong κάτι σαν αυτό φαντάζομαι.
http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=869&la=1

k_koulos
08-02-07, 22:23
το active-x που βγάζει η eurobank σήμερα [τώρα το είδα] , για πέστε τι είναι αν το έχει δει κάποιος

tempelakos
10-02-07, 21:00
Πάντως σε ασφάλεια αυτό που δίνει η γενική είναι πολύ καλό.Κατι παρόμοιο είναι και αυτό που θα δίνει και η Αλφα έτσι έχω ακούσει.

Tem
12-02-07, 15:37
Alpha Bank , Citibank , Eurobank συνήθως

magicman
22-02-07, 00:50
αυτο το μηχανακι της αλφα ειναι τωρα απαραιτητο παιδια?

GoofyX
22-02-07, 01:06
Νομίζω πως ναι, από το Σεπτέμβριο πέρσι...

magicman
22-02-07, 01:10
δεν ξερω τι να κανω... πειραιως η αλφα να παω? απο οτι βλεπω θα το κανει και η πειραιως αυτο.

και κατι αλλο η πειραιως διαβασα οτι χρεωνει τα sms k email που σου στελνουν για ενημερωση,μπορω να το απενεργοποιησω αυτο? ή ειναι αναγκαστικο καθε φορα να χρεωνομαι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.