PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231

antreas9
21-09-10, 11:43
δε λέει καθόλου, ειναι ιδιαίτερα ακριβό το κόστος, για μια συναλλαγή μόνιμη (καθε μήνα, για πολλάααα χρόνια)!
Thanks!!!!

Mouse Potato
21-09-10, 13:50
Εγώ έχω αρχίσει και συναλλάσσομαι μέσω του καταστήματος της τράπεζας... Απ' ότι διαβάζω έχει γίνει ντόρος με τις προμήθειες και στις 4/4 καταθέσεις μου σε 3 διαφορετικές τράπεζες δεν μου πήραν προμήθεια...

ipo
21-09-10, 14:46
Aν είσαι πελάτης της marfin και έχεις ebanking, το κόστος για το κομμάτι της Marfin θα στο αναφέρει η Marfin κατά τη συναλλαγή.
SHA (Shared cost) είναι η χρέωση των εξόδων στην περίπτωση που θέλεις (να χρεωθεί τόσο ο αποστολέας όσο και ο παραλήπτης).

Όσο για την Εθνική, σύμφωνα με το "τιμολόγιο βασικών εργασιών" που υπάρχει στο www.nbg.gr (http://www.nbg.gr) (Χρήσιμα Εργαλεία), μάλλον είναι €4 όπως φαίνεται πάνω δεξια στην 1η σελίδα του pdf.
Αν και λογικά το SHA που περιλαμβάνει τα δύο ποσά που ανέφερες (καθένας πληρώνει τα δικά του) θα έπρεπε να είναι το φτηνότερο, ως αυτοματοποιημένη συναλλαγή, στην πράξη δε συμφέρει για εγχώρια εμβάσματα. Υπάρχουν διατραπεζικές συμφωνίες που μειώνουν το κόστος συναλλαγής. Για παράδειγμα, έμβασμα μέσω e-banking με IBAN που έκανα από την Τράπεζα Πειραιώς προς την Alpha Bank:

Με SHA: 0,4€ χρεώθηκε ο λογαριασμός στην Πειραιώς και 3€ ο λογαριασμός στην Alpha (έξοδα πληρωμής εισερχόμενου εμβάσματος). Σύνολο 3,4€.

Με OUR: 1,6€ χρεώθηκε ο λογαριασμός στην Πειραιώς και τίποτα ο λογαριασμός στην Alpha.

Τα ποσά που μεταφέρθηκαν ήταν στην ίδια κατηγορία χρεώσεων.

Lazos
24-09-10, 23:33
Να ρωτησω κατι ρε παιδια που προσεξα;
Η εθνικη και απο αναληψη απο ατμ δικο της χρεωνει προμηθεια 0.14 ευρω;
απο λογαριασμο μισθοδοσιας.
εχει ακουσει κανεις τιποτα;

ipo
25-09-10, 00:40
Να ρωτησω κατι ρε παιδια που προσεξα;
Η εθνικη και απο αναληψη απο ατμ δικο της χρεωνει προμηθεια 0.14 ευρω;
απο λογαριασμο μισθοδοσιας.
εχει ακουσει κανεις τιποτα;
Πώς το πρόσεξες δηλαδή; Δεν υπάρχει αναφορά σε τέτοια χρέωση στον πίνακα τιμολόγησης της Εθνικής Τράπεζας.

Dimitris_80
25-09-10, 09:52
Αντιγράφω από Facebook, προ ολίγου:

winbank: Δυστυχώς, σήμερα το πρωί αντιμετωπίζουμε πρόβλημα στις υπηρεσίες της winbank. Δουλεύουμε πανω σε αυτό και θα σας ενημερώσουμε μόλις αποκατασταθεί. Συγγνώμη για την ταλαιπωρία.

update 40 λεπτά αργότερα: winbank: το πρόβλημα έχει πλέον λυθεί! Συγγνώμη για την ταλαιπωρία.

ariadgr
25-09-10, 16:34
Να ρωτησω κατι ρε παιδια που προσεξα;
Η εθνικη και απο αναληψη απο ατμ δικο της χρεωνει προμηθεια 0.14 ευρω;
απο λογαριασμο μισθοδοσιας.
εχει ακουσει κανεις τιποτα;

Οχι φυσικά.
Ανάληψη από ΑΤΜ οποιασδήποτε τράπεζας με χρεωστική της ίδιας τράπεζας είναι δωρεάν.

amoschov
26-09-10, 19:54
Δεν μπορω να παρω SMS απο e-banking σε HTC Windows mobile 6.5 Κινεζικο. Ξερει κανεις καμια λυση αν υπαρχει???

Nozomi
26-09-10, 20:21
Δεν μπορω να παρω SMS απο e-banking σε HTC Windows mobile 6.5 Κινεζικο. Ξερει κανεις καμια λυση αν υπαρχει???
Πάρε το αυθεντικό...:p

papi_tam
27-09-10, 13:53
Το επιτόκιο του live banking της Eurobank έπεσε σε 2% (απο 3%)

lewton
27-09-10, 14:27
:down:

Dimitris_80
27-09-10, 17:33
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3712466#post3712466

papi_tam
29-09-10, 15:13
Τώρα που έπεσε το επιτόκιο του live της Eurobank κοίταξα και σε άλλες τράπεζες και βρήκα ενα λογαριασμό στη Citibank που φαίνεται καλός, τον EASY PAY. Έχει επιτόκιο 2,5%, αλλα και προυπόθεση να βάλεις πάγια εντολή αυτόματης εξόφλησης 2 λογαριασμών ΔΕΚΟ. Εγώ αυτό το σημειο είναι που δεν καταλαβαίνω, μήπως γνωρίζει κάποιος να μου το εξηγήσει?
Δηλαδή θέλει να εξοφλείς ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ ή ΟΤΕ? Εταιρείες όπως Vodafone, Hol δεν κάνουν?

Mouse Potato
29-09-10, 15:20
Αφού αναφέρει ΔΕΚΟ, πληρώνεις μόνο ΔΕΚΟ.

ipo
29-09-10, 15:44
Τώρα που έπεσε το επιτόκιο του live της Eurobank κοίταξα και σε άλλες τράπεζες και βρήκα ενα λογαριασμό στη Citibank που φαίνεται καλός, τον EASY PAY. Έχει επιτόκιο 2,5%, αλλα και προυπόθεση να βάλεις πάγια εντολή αυτόματης εξόφλησης 2 λογαριασμών ΔΕΚΟ. Εγώ αυτό το σημειο είναι που δεν καταλαβαίνω, μήπως γνωρίζει κάποιος να μου το εξηγήσει?
Προσπαθεί να σε δεσμεύσει στο να κρατήσεις το λογαριασμό σε αυτήν, ακόμα κι αν μειωθεί στο μέλλον το επιτόκιο ή δώσει ο ανταγωνισμός καλύτερο. Αν έχεις ρυθμίσει να πληρώνεται από εκεί η ΕΥΔΑΠ και η ΔΕΗ, το διπλοσκέφτεσαι πριν κλείσεις το λογαριασμό για να πας σε άλλη τράπεζα ή τον αφήσεις χωρίς χρήματα, διότι έχει περαιτέρω γραφειοκρατία η αλλαγή της αυτόματης εξόφλησης.

papi_tam
29-09-10, 16:22
Προσπαθεί να σε δεσμεύσει στο να κρατήσεις το λογαριασμό σε αυτήν, ακόμα κι αν μειωθεί στο μέλλον το επιτόκιο ή δώσει ο ανταγωνισμός καλύτερο. Αν έχεις ρυθμίσει να πληρώνεται από εκεί η ΕΥΔΑΠ και η ΔΕΗ, το διπλοσκέφτεσαι πριν κλείσεις το λογαριασμό για να πας σε άλλη τράπεζα ή τον αφήσεις χωρίς χρήματα, διότι έχει περαιτέρω γραφειοκρατία η αλλαγή της αυτόματης εξόφλησης.
Κατάλαβα... ευχαριστώ για την απάντηση.
Αφου είναι έτσι τα πράγματα δεν με βλέπω να το κάνω γιατι κανενας λογαριασμός ΔΕΚΟ δεν ειναι στο όνομά μου... Θα το ψάξω κι άλλο μήπως βρώ κάτι καλύτερο!

Dimitris_80
29-09-10, 23:16
Προσπαθεί να σε δεσμεύσει στο να κρατήσεις το λογαριασμό σε αυτήν, ακόμα κι αν μειωθεί στο μέλλον το επιτόκιο ή δώσει ο ανταγωνισμός καλύτερο. Αν έχεις ρυθμίσει να πληρώνεται από εκεί η ΕΥΔΑΠ και η ΔΕΗ, το διπλοσκέφτεσαι πριν κλείσεις το λογαριασμό για να πας σε άλλη τράπεζα ή τον αφήσεις χωρίς χρήματα, διότι έχει περαιτέρω γραφειοκρατία η αλλαγή της αυτόματης εξόφλησης.
Η πάγια εντολή αλλάζει με 2 κλικ. Ένα στην τράπεζα που ακυρώνεις και ένα στην νέα τράπεζα. Δεν είναι δύσκολη διαδικασία, το αντίιθετο μάλιστα. Πάντως το σκεπτικό της citibank είναι αυτό που έγραψες όντως, αλλά πιστεύω λανθασμένο.

ariadgr
30-09-10, 00:09
Η πάγια εντολή αλλάζει με 2 κλικ. Ένα στην τράπεζα που ακυρώνεις και ένα στην νέα τράπεζα. Δεν είναι δύσκολη διαδικασία, το αντίιθετο μάλιστα. Πάντως το σκεπτικό της citibank είναι αυτό που έγραψες όντως, αλλά πιστεύω λανθασμένο.

Μήπως στη Citibank οι πάγιες εντολές δεν καταργούνται μέσω ebanking; :hmm:
Πάντως ούτε εμένα μου αρέσει η ιδέα να σε υποχρεώνει να βάλεις 2 πάγιες εντολές για να σου δώσει το 2,5%.

john84
30-09-10, 12:14
Προσπαθω να μπω στο e-banking τις Πειραιως και ενω φορτωνει (π.χ το με "με μια ματια" ) δεν δειχνει τπτ μετα.... τι γινεται παλι κανουν αναβαθμηση?

Mouse Potato
30-09-10, 14:06
Εδώ μπήκε αλλά μετά από 2-3 λεπτά....

ariadgr
30-09-10, 14:26
Τώρα μου βγάζει "δεν είναι προσωρινά διαθέσιμο"... :down:

ipo
30-09-10, 14:35
Η επίσημη ενημέρωση από τη σελίδα της winbank στο Facebook (http://www.facebook.com/winbankPage) πριν από μία ώρα:


winbank Δυστυχώς, αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζουμε πρόβλημα στη ομαλή λειτουργία των υπηρεσιών της winbank. Δουλεύουμε πανω σε αυτό και θα σας ενημερώσουμε μόλις αποκατασταθεί. Συγγνώμη για την ταλαιπωρία.

runner70
30-09-10, 14:39
Πάλι "Το σύστημα δεν είναι προσωρινά διαθέσιμο" στη winbank. Τον τελευταίο καιρό μάλιστα είναι ώρες που η σελίδα τους σέρνεται στην κυριολεξία και έχει αρχίσει να γίνεται ενοχλητικό κάτι τέτοιο. Πολυ ωραίες οι υπηρεσίες τους και για αυτό τους προτιμώ αλλα θέλω να τις έχω την στιγμή που τις χρειάζομαι. Διαφορετικά να τις βράσω :down:

Mouse Potato
30-09-10, 14:45
Καλά εμείς που δεν έχουμε facebook και δεν έχουμε καμία όρεξη να μπαίνουμε σε εξωτερικά links δεν θα μαθαίνουμε ποτέ αν όντως υπάρχει πρόβλημα;

ipo
30-09-10, 14:49
Καλά εμείς που δεν έχουμε facebook και δεν έχουμε καμία όρεξη να μπαίνουμε σε εξωτερικά links δεν θα μαθαίνουμε ποτέ αν όντως υπάρχει πρόβλημα;
Δεν καταλαβαίνω γιατί δυσκολεύεσαι να πατήσεις το link (http://www.facebook.com/winbankPage) που έδωσα παραπάνω. Δε χρειάζεται να έχεις λογαριασμό στο Facebook για να δεις δημόσιο προφίλ εταιρείας. Ακόμα και να μην ξέρεις τη σελίδα, τη βρίσκεις πολύ εύκολα με το Google (http://www.google.gr/#hl=el&source=hp&biw=1385&bih=987&q=winbank+facebook&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=528c262186fcd5dd).


Κατά τα άλλα δυσκολεύεις τον εαυτό σου με το να απαρνείσαι τις τάσεις της εποχής και της κοινωνίας μας. Δε λέω να εθιστείς στο Facebook, αλλά αν έχουν μερικά εκατομμύρια Έλληνες και δεν έχεις εσύ, είναι σαν να έλεγε κάποιος το 1970 "Δε μου αρέσει το τηλέφωνο και δε βάζω γραμμή. Να μου στέλνουν γράμματα."

Mouse Potato
30-09-10, 14:52
Προφανώς και δεν δυσκολεύομαι. Πες στον Νεκτάριο την επόμενη φορά που θα κάνει αναβάθμιση στο vBulletin να την αναρτήσει στο FB κι όχι εδώ.

ipo
30-09-10, 14:59
Προφανώς και δεν δυσκολεύομαι. Πες στον Νεκτάριο την επόμενη φορά που θα κάνει αναβάθμιση στο vBulletin να την αναρτήσει στο FB κι όχι εδώ.
Αν πρόκειται για γεγονός που δεν έχει προβλεφθεί και δεν επιτρέπει στη σελίδα καν να εμφανιστεί online, δε νομίζω ότι έχει νόημα να προσπαθήσει να ανεβάσει κάτι εδώ. Θα το δεις σε εναλλακτικό κανάλι επικοινωνίας. Facebook, twitter κλπ.

Mouse Potato
30-09-10, 15:04
Για να είμαι ειλικρινής το homepage του winbank δεν το έχω πετύχει ποτέ down. Δεν είναι δα και τίποτα δύσκολο να τα έχουν στο news column...

Εννοείται πως δεν κατακρίνω την ανάρτηση στο FB. Καλό είναι να υπάρχουν και εναλλακτικοί τρόποι ενημέρωσης και επικοινωνίας.

ipo
30-09-10, 16:16
Για να είμαι ειλικρινής το homepage του winbank δεν το έχω πετύχει ποτέ down. Δεν είναι δα και τίποτα δύσκολο να τα έχουν στο news column...
Φαίνεται ότι άκουσαν τα παράπονά σου (:p) και ανάρτησαν ανακοίνωση στη σελίδα (https://www.winbank.gr) τους, τώρα που δουλεύει πάλι (η σελίδα, όχι το login):

Τεχνικό Πρόβλημα στη winbank (https://www.winbank.gr/EL/News/Pages/%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7winbank.aspx )

Σας ενημερώνουμε ότι προσωρινά δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στη winbank. Παρόλο που κάνουμε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την επαναφορά του συστήματος, δυστυχώς δεν μπορούμε να σας ενημερώσουμε με βεβαιότητα πότε θα είναι πάλι διαθέσιμο. Σας ζητάμε ειλικρινά συγνώμη για όποια προβλήματα σας προκαλούμε, και θα σας ενημερώσουμε εκ νέου μόλις επιλυθεί το πρόβλημα.

ariadgr
30-09-10, 16:38
Πρεπει να λυθηκε.

Mouse Potato
30-09-10, 16:40
Έτσι πρέπει :oneup:

ipo
30-09-10, 17:30
Πρεπει να λυθηκε.
Εμφανίστηκε η νέα ανακοίνωση.

Αποκατάσταση καλής λειτουργίας της winbank (https://www.winbank.gr/EL/News/Pages/%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CF%82%CE%BB%CE%B5%CE%B9 %CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82%CF%84%CE%B7%CF%82winbank.aspx)

Σας ενημερώνουμε ότι έχει αποκατασταθεί πλήρως η πρόσβαση στη winbank. Σας ζητάμε ειλικρινά συγνώμη για όποια προβλήματα σας προκάλεσαν τα τεχνικά θέματα που αντιμετωπίσαμε κατά τη διάρκεια της ημέρας.

-21grams
30-09-10, 18:22
Δεν καταλαβαίνω γιατί δυσκολεύεσαι να πατήσεις το link (http://www.facebook.com/winbankPage) που έδωσα παραπάνω. Δε χρειάζεται να έχεις λογαριασμό στο Facebook για να δεις δημόσιο προφίλ εταιρείας. Ακόμα και να μην ξέρεις τη σελίδα, τη βρίσκεις πολύ εύκολα με το Google (http://www.google.gr/#hl=el&source=hp&biw=1385&bih=987&q=winbank+facebook&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=528c262186fcd5dd).


Κατά τα άλλα δυσκολεύεις τον εαυτό σου με το να απαρνείσαι τις τάσεις της εποχής και της κοινωνίας μας. Δε λέω να εθιστείς στο Facebook, αλλά αν έχουν μερικά εκατομμύρια Έλληνες και δεν έχεις εσύ, είναι σαν να έλεγε κάποιος το 1970 "Δε μου αρέσει το τηλέφωνο και δε βάζω γραμμή. Να μου στέλνουν γράμματα."(Ιδιαιτέρως) Ατυχές το παράδειγμα.
Χωρίς να έχω κάτι με τα social networks, τα πιστωτικά ιδρύματα αλλά και κάθε άλλη επιχείρηση ΔΕΝ μπορούν και ΔΕΝ θα έπρεπε να βασίζονται σε τέτοιου είδους δίκτυα τα οποία υπενθυμίζω όταν ξεκίνησαν τουλάχιστον είχαν προσωπικό χαρακτήρα.
Εμένα μια τέτοια κίνηση, δηλ. ανάρτηση στο Facebook ΣΗΜΑΝΤΙΚΩΝ ειδήσεων που αφορούν θεμελιώδεις λειτουργίες [είναι διαφορετικό να δημοσιεύσεις τα αποτελέσματα δημοσκόπησης με θέμα "Ποια θεωρείτε καλύτερη τράπεζα" και ΕΝΤΕΛΩΣ άλλο να ενημερώσεις ότι έχει προκληθεί τεχνικό πρόβλημα με συνέπεια οι πελάτες να αδυνατούν να έχουν πρόσβαση στις υπηρεσίες που παρέχεις] δεν μου δημιουργεί καλές εντυπώσεις.
Πολύ περισσότερο τον τελευταίο καιρό που το φαινόμενο εμφανίζεται (σχετικά) συχνά.
Είμαι/είμαστε παθών/παθόντες.

Κατά την γνώμη μου και αν η Τράπεζα Πειραιώς ήθελε να να δείξει ένα καλύτερο πρόσωπο (σε γενικές γραμμές ΔΕΝ έχω παράπονα με εξαίρεση το παραπάνω όπως καταλαβαίνετε) θα έπρεπε να τηρεί ένα uptime log.
Ω, ναι! Να έχει ο συναλλασσόμενος (ή οποιοσδήποτε άλλος επισκέπτης της σελίδας) μια ΠΛΗΡΗ εικόνα.
Όπως ακριβώς φροντίζει να αναρτά στην 1η σελίδα ειδήσεις που αφορούν ζητήματα ασφαλείας (π.χ. phising, νέα κρούσματα κακόβουλων λογισμικών κλπ, θέματα δηλ. ΟΥΣΙΩΔΗ)
Η αναφορά λεπτομερειών θα απέτρεπε και την όποια σύγχυση δημιουργείται.
π.χ. ΜΗΠΩΣ μολύνθηκε ο υπολογιστής μου/χρησιμοποίησα λάθος password/είχε disconnection η γραμμή και ένα σωρό άλλα που μπορεί να περάσουν απ' το μυαλό του ανυποψίαστου πελάτη.
Αλλά για να κάνεις κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις @@

papi_tam
30-09-10, 18:27
Το ερώτημα είναι γιατι να έχει τοσα προβλήματα το ebanking τους τον τελευταίο καιρό ?

karavagos
01-10-10, 10:14
Μάλλον δεν κολλάει εδώ, αλλά τουλάχιστον εγώ το έμαθα χτες και είναι ενδιαφέρον.

http://ec.europa.eu/internal_market/payments/docs/framework/psd_consumers/psd_el.pdf


Ενιαίοι κανόνες σε όλη την Ευρώπη
Σαφέστερες πληροφορίες σχετικά με τις πληρωμές
Ταχύτερες πληρωμές
Μεγαλύτερη προστασία των καταναλωτών
Περισσότερες επιλογές υπηρεσιών πληρωμών

Πού μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες;
Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την οδηγία για τις υπηρεσίες πληρωμών διατίθενται εδώ – στον δικτυακό τόπο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής:
http://ec.europa.eu/internal_market/payments/framework/index_en.htm.

Η οδηγία για τις υπηρεσίες πληρωμών
Τι σημαίνει για τους καταναλωτές

Κανόνες πανευρωπαϊκής ισχύος που αυξάνουν τα δικαιώματά σας

Η οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τις υπηρεσίες πληρωμών (ΟΥΠ), που έχει ισχύ νόμου από την 1η Νοεμβρίουr 2009, διασφαλίζει ενιαίους κανόνες για τις ηλεκτρονικές πληρωμές –
π.χ. πληρωμές με χρεωστική κάρτα ή μεταφορές χρημάτων – σε 30 ευρωπαϊκές χώρες (στην
Ευρωπαϊκή Ένωση, στην Ισλανδία, τη Νορβηγία και το Λιχτενστάιν). Αυτό σημαίνει ότι θα μπορείτε να κάνετε πληρωμές σε όλη την Ευρώπη με την ίδια ευκολία και ασφάλεια όπως στη χώρα σας.

Η ΟΥΠ ορίζει λεπτομερώς τις πληροφορίες που πρέπει να σας παρέχονται και καθιστά τις
πληρωμές ταχύτερες και ασφαλέστερες. Επιτρέπει επίσης σε νέους φορείς, τα λεγόμενα «ιδρύματα πληρωμών» (π.χ. εταιρείες μεταφοράς χρημάτων, λιανέμποροι, εταιρείες τηλεφωνίας), να παρέχουν υπηρεσίες πληρωμών παράλληλα με τις τράπεζες. Οι τράπεζες, τα ιδρύματα πληρωμών και οι υπόλοιποι φορείς πληρωμών καλούνται γενικά «πάροχοι υπηρεσιών πληρωμών».

Η ΟΥΠ καλύπτει κάθε είδους πληρωμές με ηλεκτρονικά μέσα και χωρίς μετρητά, από μεταφορές πίστωσης και εντολές άμεσης χρέωσης μέχρι πληρωμές με κάρτα (συμπεριλαμβανομένων των πιστωτικών καρτών), εμβάσματα και πληρωμές μέσω κινητού τηλεφώνου και του Διαδικτύου. Εξαιρούνται οι πληρωμές με μετρητά και επιταγές. Καλύπτονται οι πληρωμές σε οποιοδήποτε ευρωπαϊκό νόμισμα και όχι μόνο σε ευρώ, υπό την προϋπόθεση ότι οι πάροχοι υπηρεσιών πληρωμών τόσο του πληρωτή όσο και του δικαιούχου βρίσκονται σε μια από τις 30 χώρες.

Σαφέστερες πληροφορίες σχετικά με τις πληρωμές

Η ΟΥΠ επιβάλλει την παροχή σαφέστερων πληροφοριών για τις πληρωμές σε πολλά επίπεδα:

• Πάροχοι υπηρεσιών πληρωμών: Πρέπει να σας παρέχονται οι βασικές πληροφορίες που
χρειάζεστε πριν και μετά την εκτέλεση της πληρωμής.

Πριν αρχίσετε να χρησιμοποιείτε την υπηρεσία, ο οικείος πάροχος υπηρεσιών πληρωμών
οφείλει να σας ενημερώνει σχετικά με τους λεπτομερείς όρους και προϋποθέσεις, παρέχοντάς
σας, μεταξύ άλλων, πληροφορίες για τον ίδιο, για τα χαρακτηριστικά της υπηρεσίας πληρωμών
(π.χ. διαδικασία συγκατάθεσης), τον χρόνο διεκπεραίωσης, τα ενδεχόμενα όρια δαπάνης, τις
επιβαρύνσεις, καθώς και για τα δικαιώματα επιστροφής χρημάτων που έχετε. Με τον τρόπο αυτό μπορείτε ευκολότερα να συγκρίνετε τους προσφερόμενους όρους και προϋποθέσεις και να επιλέγετε τους καλύτερους για τις ανάγκες σας.

Είναι υποχρεωτικό να ενημερώνεστε σχετικά με κάθε αλλαγή στις προϋποθέσεις αυτές,
συμπεριλαμβανομένων των μεταβολών των επιβαρύνσεων, τουλάχιστον δύο μήνες νωρίτερα.
Ύστερα από κάθε πληρωμή, θα ενημερώνεστε για το ποσό, την ημερομηνία και τις
επιβαρύνσεις, ώστε να μπορείτε να ελέγχετε αν η πληρωμή έγινε σωστά.

• Σε καταστήματα: Επίσης, θα φαίνεται σαφέστερα το ποσό των επιβαρύνσεων στις πληρωμές σας σε καταστήματα, συμπεριλαμβανομένων των καταστημάτων του Διαδικτύου. Οι λιανέμποροι θα έχουν την ευχέρεια να σας παρέχουν έκπτωση, εάν πληρώνετε τις αγορές σας με κάποιο μέσο που τους κοστίζει λιγότερο (π.χ. με χρεωστική κάρτα ή κάρτα καταστήματος). Αντιστρόφως, θα μπορούν να σας χρεώνουν επιβάρυνση για μέσα πληρωμής που τους κοστίζουν περισσότερο (π.χ. πιστωτικές κάρτες), εφόσον η δυνατότητα αυτή δεν απαγορεύεται ούτε υπόκειται σε περιορισμούς βάσει της εθνικής νομοθεσίας.

Ταχύτερες πληρωμές

Η ΟΥΠ υποχρεώνει τους παρόχους υπηρεσιών πληρωμών να διεκπεραιώνουν τις πληρωμές εντός ορισμένου χρονικού διαστήματος, το οποίο πρέπει να γνωστοποιείται επακριβώς εκ των προτέρων. Από την 1η Ιανουαρίου 2012, η πληρωμή θα πρέπει να εκτελείται μέχρι το τέλος της επόμενης ημέρας από τη λήψη της εντολής πληρωμής. Μέχρι τότε, οι πάροχοι υπηρεσιών πληρωμών θα διαθέτουν χρονικό περιθώριο έως τριών ημερών.

Ο αποδέκτης θα έχει άμεση πρόσβαση στα χρηματικά ποσά.

Δικαιώματα επιστροφής ποσών

Η ΟΥΠ προστατεύει επίσης τα δικαιώματά σας στις περιπτώσεις μη εγκεκριμένης ή εσφαλμένης χρέωσης των λογαριασμών σας. Τα σχετικά δικαιώματά σας χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες.

• Μη εγκεκριμένες χρεώσεις: Εάν διαπιστώσετε μη εγκεκριμένη χρέωση του λογαριασμού σας,
έχετε δικαίωμα σε άμεση επιστροφή του ποσού, εφόσον ειδοποιήσετε τον οικείο πάροχο
υπηρεσιών πληρωμών το ταχύτερο δυνατόν και, πάντως, εντός 13 μηνών από την ημερομηνία
χρέωσης.

• Υπερβολική χρέωση: Εάν έχετε εγκρίνει πληρωμή χωρίς προσδιορισμό του ακριβούς ποσού – π.χ. με εντολή άμεσης χρέωσης ή πληρωμή με κάρτα για κράτηση σε ξενοδοχείο ή εταιρεία
ενοικίασης αυτοκινήτων – και το ποσό που θα χρεωθεί δεν είναι το εύλογα αναμενόμενο, έχετε το δικαίωμα να το αμφισβητήσετε επικοινωνώντας με τον οικείο πάροχο υπηρεσιών πληρωμών εντός οκτώ εβδομάδων. Στη συνέχεια, ο πάροχος υπηρεσιών έχει προθεσμία δέκα ημερών για να σας επιστρέψει τα χρήματά σας ή για να αιτιολογήσει την άρνησή του να το πράξει.

• Εσφαλμένη διεκπεραίωση: Εάν έχετε εγκρίνει την πράξη πληρωμής, αλλά ο πάροχος
υπηρεσιών πληρωμών διαπράξει σφάλμα κατά την εκτέλεσή της, π.χ. παράλειψη πληρωμής,
χρέωση διαφορετικού ποσού, καθυστερημένη ή διπλή πληρωμή, μπορείτε να απαιτήσετε, εντός 13 μηνών, τη διόρθωση του σφάλματος και να επιτύχετε επανόρθωση.

Εντονότερος ανταγωνισμός

Η ΟΥΠ ανοίγει την αγορά των πληρωμών, επιτρέποντας και σε άλλες επιχειρήσεις εκτός από τις τράπεζες (π.χ. εταιρείες μεταφοράς χρημάτων, λιανέμποροι, εταιρείες τηλεφωνίας) να παρέχουν υπηρεσίες πληρωμών. Οι νέοι αυτού φορείς θα υπόκεινται σε ρυθμίσεις ώστε να προστατεύονται τα χρήματά σας.

ipo
01-10-10, 12:27
Ενδιαφέρον karavago. Θα έχει ενσωματωθεί στην ελληνική νομοθεσία μέχρι το Νοέμβριο ή θα είμαστε πάλι εκπρόθεσμοι;

Περισσότερο με κέντρισαν τα εξής:
- Πληρωμές μέσω κινητού τηλεφώνου.
Να δούμε πώς θα υλοποιηθεί στην Ελλάδα.

- "Οι λιανέμποροι θα έχουν την ευχέρεια ... να σας χρεώνουν επιβάρυνση για μέσα πληρωμής που τους κοστίζουν περισσότερο (π.χ. πιστωτικές κάρτες), εφόσον η δυνατότητα αυτή δεν απαγορεύεται ούτε υπόκειται σε περιορισμούς βάσει της εθνικής νομοθεσίας"
Αυτό μέχρι τώρα δεν επιτρεπόταν από τις συμβάσεις με τις εταιρείες των καρτών.

- Εάν διαπιστώσετε μη εγκεκριμένη χρέωση του λογαριασμού σας,
έχετε δικαίωμα σε άμεση επιστροφή του ποσού, εφόσον ειδοποιήσετε τον οικείο πάροχο
υπηρεσιών πληρωμών το ταχύτερο δυνατόν και, πάντως, εντός 13 μηνών από την ημερομηνία
χρέωσης.
Να δούμε πώς θα υλοποιηθεί η αμφισβήτηση και πόσο άμεση θα είναι η επιστροφή του ποσού.

karavagos
01-10-10, 21:30
Η Πειραιώς το υλοποίησε πρόσφατα.

nnn
01-10-10, 21:47
Και η Εθνική και Alpha.

Giannis Ch.
02-10-10, 00:36
Καλησπερα,εκανα την Παρασκευη το πρωι 2 καταθετικους λογαριασμους στην Πειραιως και ενεργοποιησα το winbank.Μου εδωσε κωδικο και username η υπαλληλος και μου ειπε οτι θα εχει ενεργοποιηθει μεχρι τις 3 το μεσημερι.Εχει παει 12:30 το βραδυ και οταν παω να συνδεθω μου λεει οτι η προσβαση μου δεν ειναι ενεργη.Ξερει κανεις τι παιζει?Ευχαριστω.

Mouse Potato
02-10-10, 00:40
Εμένα είχε ενεργοποιηθεί το μεσημεράκι. Περίμενε μέχρι αύριο και αν δεν γίνει τίποτα ενημέρωσέ τους (νομίζω η εξυπηρέτηση είναι 24/24).

treli@ris
02-10-10, 00:41
Καλεσε την τηλεφωνικη υποστηριξη και ζητησε ενεργοποιηση. Λογικα, δε θα περασε αυτοματα το αιτημα.

ipo
13-10-10, 22:46
Αυτή η Εθνική Τράπεζα κάνει τα εύκολα πράγματα δύσκολα. Πριν από δύο μήνες πήγα σε υποκατάστημα της τράπεζας για να αιτηθώ πάγια εντολή εξόφλησης ΔΕΗ, πράγμα που έκανα (ήμουν ήδη στο δρόμο και μπήκα σε ένα υποκατάστημα). Μου ήρθε τώρα λογαριασμός ΔΕΗ που δείχνει ότι είναι απλήρωτος ο προηγούμενος και δεν αναφέρει πάνω ότι εξοφλείται αυτόματα από ΕΤΕ. Μπαίνω λοιπόν στο e-banking για να κάνω online το αίτημα (όπως γίνεται από winbank πολύ εύκολα). Ψάχνω δεξιά ...τίποτα. Ψάχνω αριστερά ...ούτε εκεί. Τους παίρνω τηλέφωνο:
"Πώς μπορώ να κάνω μέσω e-banking αίτηση πάγιας εντολής εξόφλησης λογαριασμού ΔΕΗ;" και πέφτω από τα σύννεφα με την απάντηση του ευγενικού υπαλλήλου:
"Δε γίνεται. Μπορείτε να το κάνετε μόνο μέσω υποκαταστήματος."
Απίστευτο μου φαίνεται ότι θα στηθώ σε ουρά αύριο με τις αναχρονιστικές τους υπηρεσίες.

(Μη με ρωτήσετε γιατί δεν έκανα την αίτηση μέσω winbank. :p)

karavagos
13-10-10, 22:55
(Μη με ρωτήσετε γιατί δεν έκανα την αίτηση μέσω winbank. :p)
Στην Εθνική είναι δωρεάν;

contime
13-10-10, 22:57
@ipo
Σου εξηγησαν γιατι δεν προχωρησε η αιτηση που εκανες στο καταστημα?

ipo
13-10-10, 22:58
Στην Εθνική είναι δωρεάν;
:whistle:

(Στη φύλαγα χρόνια τώρα να σου απαντήσω έτσι. :p)

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 0 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


@ipo
Σου εξηγησαν γιατι δεν προχωρησε η αιτηση που εκανες στο καταστημα?
Θα το μάθω αύριο που θα επισκεφθώ το υποκατάστημα.

ariadgr
13-10-10, 23:53
Στην Εθνική είναι δωρεάν;

Όχι, στην Εθνική υπάρχει χρέωση για τις πάγιες εντολές ΔΕΚΟ.
Υπάρχει το "Τιμολόγιο Βασικών Εργασιών" στο www.nbg.gr που αναφέρει αυτές τις χρεώσεις.

ipo
14-10-10, 00:04
Όχι, στην Εθνική υπάρχει χρέωση για τις πάγιες εντολές ΔΕΚΟ.
Υπάρχει το "Τιμολόγιο Βασικών Εργασιών" στο www.nbg.gr (http://www.nbg.gr) που αναφέρει αυτές τις χρεώσεις.
Εξαρτάται από το είδος του λογαριασμού που διατηρείς στην Εθνική Τράπεζα. Π.χ. για "Μισθοδοτικό PLUS" είναι δωρεάν η εξόφληση μέσω πάγιας εντολής.
http://www.nbg.gr/wps/PA_1_ICSJJI420OUQC02D5GQ8PG2000/PDFReader?name=el_transaction_terms (σελίδα 5, VIII, 02)

ariadgr
14-10-10, 00:18
Σωστή παρατήρηση. Στο απλό ταμιευτήριο αναφερόμουν.

Dimitris_80
14-10-10, 17:08
Στην Πειραιώς αφαιρέθηκε για κάποιο ανεξήγητο λόγο η επιλογή για χρέωση εμβάσματος. Μόνη επιλογή είναι πλέον το SHA.

Όσο για OUR και BEN; last year...

Mouse Potato
14-10-10, 17:13
http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=298527&nt=96&lang=1

@ ADSLgr.com All rights reserved.