PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

GP
04-03-07, 13:40
Η αποθέωση ήταν με την Alpha, όταν είχα ζητήσει με e-mail, στο αρμόδιο τμήμα για τις κάρτες, να μου στείλουν τους όρους σύμβασης για χρεωστική κάρτα. Πήρα την απάντηση:

"Δεν το έχουμε σε ηλεκτρονική μορφή. Πρέπει να περάσετε από υποκατάστημα να το πάρετε."

Ολόκληρη τράπεζα δεν έχει ένα scanner;

Ώρα για scanάρισμα > Ώρα για να πληκτρολογήσει "Δεν το έχουμε σε ηλεκτρονική μορφή. Πρέπει να περάσετε από υποκατάστημα να το πάρετε."...

SVANGELIS
05-03-07, 22:36
Να ρωτήσω κάτι?
Χρησιμοποιώ web banking της eurobank πως μπορώ να κρατήσω backup τα πιστοποιητικά? γιατί μετά από format μου ζητάει να βγάλω καινούριο και από ότι θυμάμαι έχει περιορισμό.

Υ.Γ. sorry αν είμαι off-topic αλλά είπα μην ανοίξω καινούριο θέμα.

ariadgr
05-03-07, 22:44
Να ρωτήσω κάτι?
Χρησιμοποιώ web banking της eurobank πως μπορώ να κρατήσω backup τα πιστοποιητικά? γιατί μετά από format μου ζητάει να βγάλω καινούριο και από ότι θυμάμαι έχει περιορισμό.

Δεν χρειάζεται να κρατήσεις backup.
Μετά το format μπαίνεις στη διαχείριση πιστοποιητικών του e-banking, κάνεις κατάργηση του παλιού και επιλέγεις εγατάσταση καινούργιου. :oneup:
Ο περιορισμός είναι 2 πιστοποιητικά ανά ιδιώτη πελάτη, δεν αφορά πόσα format θα κάνεις αφού σου δίνει τη δυνατότητα να καταργείς τα παλιά.

k_koulos
05-03-07, 23:02
συμφωνώ. το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι κατάργηση των παλιών και εγκατάσταση νέου, το έχω κάνει και δούλεψε μία χαρα χωρίς πρόβλημα κανένα :oneup:

etsouk2000
06-03-07, 02:50
Να ρωτήσω κάτι?
Χρησιμοποιώ web banking της eurobank πως μπορώ να κρατήσω backup τα πιστοποιητικά? γιατί μετά από format μου ζητάει να βγάλω καινούριο και από ότι θυμάμαι έχει περιορισμό.

Υ.Γ. sorry αν είμαι off-topic αλλά είπα μην ανοίξω καινούριο θέμα.


Στην χειροτερη περιπτωση, παρε τηλεφωνο στην εξυπηρετηση της eurobank και θα σου τα ενεργοποιησουν ολα ξανα. Το εχω κανει πολλες φορες. Ειναι πανευκολο και ταχυτατο.

alwaysalone
07-03-07, 03:06
Θελω να στειλω ενα e-mail στη Πειραιώς.. Ελπίζω να απαντούν.. :whistle:

minovg
07-03-07, 14:11
Θελω να στειλω ενα e-mail στη Πειραιώς.. Ελπίζω να απαντούν.. :whistle:
Είναι ίσως το καλύτερο κέντρο εξυπηρέτησης που έχω συναντήσει γενικώς αυτό της Πειραιώς. Εξυπηρετικότατοι. Πάρτους πρώτα ένα τηλ (801 802 803 8) και ρώτησε αυτό που θέλεις να κάνεις. Ζήτησε την αρμόδια διεύθυνση email για να πάει εκεί που θέλεις.

Dark_Rex
07-03-07, 14:37
Για όποιον ενδιαφέρεται, ας ρίξει μία ματιά στο www.easypay.gr (http://www.easypay.gr) .
Σημαντικό μειονέκτημα ότι απαιτεί internet explorer για να δουλέψει.


+ οτι χρεωνει 0,85 € ανα συναλλαγη.(τουλαχιστον στην ΕΥΔΑΠ που πληρωσα)...:down:

minovg
07-03-07, 14:48
+ οτι χρεωνει 0,85 € ανα συναλλαγη.(τουλαχιστον στην ΕΥΔΑΠ που πληρωσα)...:down:
Δεν είναι απόλυτο αυτό. Μήπως δεν διατηρείς λογαριασμό στην Πειραιώς;

chrismasgr
07-03-07, 16:11
Νομίζω ότι είναι λόγω ΕΥΔΑΠ. Εάν πλήρωνες για παράδειγμα ΟΤΕ δεν θα πλήρωνες προμήθεια.

ipo
07-03-07, 16:12
Θελω να στειλω ενα e-mail στη Πειραιώς.. Ελπίζω να απαντούν.. :whistle:
Έστειλα τις ερωτήσεις μου μέσω της φόρμας επικοινωνίας που υπάρχει στην ιστοσελίδα. Πήρα απάντηση σε 2 εργάσιμες ημέρες.



Είναι ίσως το καλύτερο κέντρο εξυπηρέτησης που έχω συναντήσει γενικώς αυτό της Πειραιώς. Εξυπηρετικότατοι. Πάρτους πρώτα ένα τηλ (801 802 803 8) και ρώτησε αυτό που θέλεις να κάνεις. Ζήτησε την αρμόδια διεύθυνση email για να πάει εκεί που θέλεις.
Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος τόσο από την εξυπηρέτηση πελατών, όσο και από το επίπεδο υπηρεσιών. Είναι μπροστά σε σχέση με τους άλλους. Απογοητευμένος είμαι από τις χρεώσεις, οι οποίες είναι αρκετά υψηλότερες από την Alpha Bank.



+ οτι χρεωνει 0,85 € ανα συναλλαγη.(τουλαχιστον στην ΕΥΔΑΠ που πληρωσα)...:down:
Πράγματι είναι μεγάλη η προμήθεια. Η ΕΥΔΑΠ είναι από τις ακριβότερα κοστολογημένες προωθούμενες πληρωμές. Άλλες είναι τελείως δωρεάν ή χρεώνονται 30 ευρωλεπτά.

nikant
07-03-07, 17:41
Τα 7 ευρώ, που χρεώνει η Alpha για το token, είναι εφάπαξ ή αφορούν σε ετήσια χρέωση όπως στην Πειραιώς;





Η εγγραφή στην υπηρεσία Alpha Web Banking γίνεται δωρεάν!

Για τη χρήση των υπηρεσιών με "Πρόσθετο Κωδικό Ασφαλείας" (https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=3951&la=1) επιβαρύνεστε με εφάπαξ κόστος ενεργοποιήσεώς τους Ευρώ 7,00. Η "Συσκευή Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας" που λαμβάνετε για τη χρήση των υπηρεσιών αυτών, σας προσφέρεται δωρεάν (το κόστος αντικαταστάσεώς της (π.χ. λόγω απώλειας) ανέρχεται σε Ευρώ 12,00 (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ))

από τη σελίδα https://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=866

alwaysalone
08-03-07, 03:42
Τους έστειλα mail.. (πειραιώς).

Ελπίζω να μου απαντήσουν και να μην ασχολούνται μόνο με τις εξαγορές.. :twisted:

Πάντως, εχω την εντύπωση, απο αυτό που μου βγάζει, οτι η Πειραιώς ειναι λίγο επιφανειακή και οχι ουσιαστική. Κοιτάζει δηλαδη τη φιγούρα, αλλά στην ουσία δεν εχει καλα προϊόντα και σε ταράζει και στα εξοδα-προμήθειες.

Και ειναι και τσίπισσα.. 4 λεπτα το sms! Βεβαια και η εγνατία, τα ενημερωτικά sms τα χρεώνει 15 λεπτά, αλλά τουλάχιστον εχει το τιμολογιο στο site της!

Επισης απαραδεκτο να μην εχει online ενα αρχειο με το γενικό τιμολόγιο συναλλαγών η Πειραιώς. Σχεδον ολες οι τράπεζες εχουν. Αττικης, alpha, aspis, γενική, εμπορική, εθνική, εγνατία...

Τί να την κανω την συνδιάσκεψη στο τηλεφωνο αν κοιτά πως θα σου παρει και το 1 λεπτο..

Στην Τράπεζα Κύπρου παντως ΑΡΙΣΤΗ εξυπηρετηση και ευγενέστατοι. Και τηλεφωνικά και στα mails..

Παρεπιμπτοντως, αυτο το key generator, το εχει βγαλει και η Εγνατία και μαλιστα άλλο για ιδιώτες αλλο για επιχειρήσεις :worthy:

ipo
08-03-07, 03:57
Πάντως, εχω την εντύπωση, απο αυτό που μου βγάζει, οτι η Πειραιώς ειναι λίγο επιφανειακή και οχι ουσιαστική. Κοιτάζει δηλαδη τη φιγούρα, αλλά στην ουσία δεν εχει καλα προϊόντα και σε ταράζει και στα εξοδα-προμήθειες.

Και ειναι και τσίπισσα.. 4 λεπτα το sms! Βεβαια και η εγνατία, τα ενημερωτικά sms τα χρεώνει 15 λεπτά, αλλά τουλάχιστον εχει το τιμολογιο στο site της!

Επισης απαραδεκτο να μην εχει ενα αρχειο με το γενικό τιμολόγιο συναλλαγών η Πειραιώς. Σχεδον ολες οι τράπεζες εχουν. Αττικης, alpha, aspis, γενική, εμπορική, εθνική, εγνατία...

Πράγματι έχει υψηλές προμήθειες η Πειραιώς. Κρίμα.

Δεν μου φαίνεται όμως επιφανειακή. Αντιθέτως βλέπω ότι έχει πρωτοποριακές υπηρεσίες. Για παράδειγμα το www.easypay.gr .

Το sms που ενηερώνει για κίνηση στον τραπεζικό λογαριασμό, απ' ό,τι διάβασα στη σελίδα τους, κοστίζει 12 ευρωλεπτά (αν θυμάμαι καλά). 5 ευρωλεπτά κοστίζει το αντίστοιχο e-mail. Θυμάμαι καλά ότι το e-mail που κοστίζει 5 λεπτά, είναι ο πιο φτηνός τρόπος ενημέρωσης, άρα αποκλείεται να κοστίζει λιγότερο από 5 λεπτά το sms. Τέλος, 40 ευρωλεπτά χρεώνεται η τηλεφωνική ενημέρωση, εφόσον η συνδιάλεξη επιτευχθεί.

Πάντως η εξυπηρέτηση πελατών της Πειραιώς, τόσο η τηλεφωνική όσο και η διαδικτυακή, με ικανοποίησε. Απογοήτευση ήταν το κατάστημα Νέας Ερυθραίας, όπου δύο διαφορετικοί υπάλληλοι, σε ξεχωριστές περιπτώσεις, έδωσαν λάθος πληροφορία. Δεν είπαν ότι δεν ξέρουν κάτι, αλλά έδωσαν λάθος πληροφορία. Ίσως δεν έχουν καλό διευθυντή στο συγκεκριμένο κατάστημα και δεν φροντίζει για την ενημέρωσή τους ή/και την υπευθυνότητά τους στις απαντήσεις.

Η ευγένεια όμως ήταν παντού διάχυτη. Ιδιωτικός τομέας γαρ.

astral
08-03-07, 04:02
Πειραιως +1 για την τηλεφωνικη εξυπηρετηση.
Οσον αφορα τα alerts sms kai email τα κανεις disable...:lol:

ipo
08-03-07, 04:06
Πειραιως +1 για την τηλεφωνικη εξυπηρετηση.
Οσον αφορα τα alerts sms kai email τα κανεις disable...:lol:
Ή δεν τα κάνεις enable εξαρχής. ;)

astral
08-03-07, 04:12
Εμένα ηταν enable εξαρχης τουλαχιστον στο λογαριασμο που εβγαλα και την χρεωστικη καρτα.

ipo
08-03-07, 04:19
Εμένα ηταν enable εξαρχης τουλαχιστον στο λογαριασμο που εβγαλα και την χρεωστικη καρτα.
Κανονικά σε ρωτάει ο υπάλληλος που σου ανοίγει τον λογαριασμό (και σου δίνει κωδικούς για e-banking και τη χρεωστική), αν θέλεις να ενεργοποιηθούν οι ειδοποιήσεις. Μάλλον ο δικός σου υπάλληλος προσπέρασε αυτή την ερώτηση και ενεργοποίησε υπηρεσία που χρεώνεται χωρίς τη συναίνεσή σου.

astral
08-03-07, 04:36
Κανονικά σε ρωτάει ο υπάλληλος που σου ανοίγει τον λογαριασμό (και σου δίνει κωδικούς για e-banking και τη χρεωστική), αν θέλεις να ενεργοποιηθούν οι ειδοποιήσεις. Μάλλον ο δικός σου υπάλληλος προσπέρασε αυτή την ερώτηση και ενεργοποίησε υπηρεσία που χρεώνεται χωρίς τη συναίνεσή σου.

Την συγχωρω ήταν όμορφη :lol: :lol:

ipo
08-03-07, 04:39
Την συγχωρω ήταν όμορφη :lol: :lol:
Τότε έπρεπε να της πεις να σε παίρνει η ίδια τηλέφωνο για να σε ενημέρωνει για την κίνηση του λογαριασμού σου.
:)

astral
08-03-07, 04:48
Τότε έπρεπε να της πεις να σε παίρνει η ίδια τηλέφωνο για να σε ενημέρωνει για την κίνηση του λογαριασμού σου.
:)

Μάλλον θα ηταν υπερβολικη η χρεωση γι΄αυτη την υπηρεσια.
:rolleyes:

minovg
08-03-07, 13:43
Επισης απαραδεκτο να μην εχει online ενα αρχειο με το γενικό τιμολόγιο συναλλαγών η Πειραιώς. Σχεδον ολες οι τράπεζες εχουν. Αττικης, alpha, aspis, γενική, εμπορική, εθνική, εγνατία...
Έχει ξεκάθαρο τιμολόγιο η Πειραιώς και το αναφέρει κανονικά. Όταν πας στην αποστολή εμβάσματος έχει μία παράμετρο που γράφει «τιμολογιακή πολιτική».

lewton
08-03-07, 14:00
Εγώ μόλις πλήρωσα 16€ στην Αγροτική στο γκισέ για να στείλω 50€ έμβασμα στη Γερμανία. Η Πειραιώς ήθελε 22€...

Κι όλα αυτά επειδή η Πειραιώς έχει την ηλίθια πολιτική να πρέπει να αλλάζεις κωδικό στο e-banking κάθε λίγο καιρό (τελικά τον ξέχασα μετά από τόσες αλλαγές). :down:

minovg
08-03-07, 14:45
Εγώ μόλις πλήρωσα 16€ στην Αγροτική στο γκισέ για να στείλω 50€ έμβασμα στη Γερμανία. Η Πειραιώς ήθελε 22€...

Κι όλα αυτά επειδή η Πειραιώς έχει την ηλίθια πολιτική να πρέπει να αλλάζεις κωδικό στο e-banking κάθε λίγο καιρό (τελικά τον ξέχασα μετά από τόσες αλλαγές). :down:
E;;;

Κατα πρώτον για την αλλαγή κωδικών στο ebanking από αυτές που έχω (Εμπορική, Εθνική, Πειραιώς) όλες ζητάνε κάθε 2 μήνες υποχρεωτικά να αλλάζεις τον κωδικό σου.

Κατά δεύτερον. Κάτσε ρε συ δε κατάλαβα... Η Πειραιώς ζήτησε 22€ για έμβασμα σε ΕΕ ποσού 50€; :shock: Μήπως δεν είχες το ΙΒΑΝ και το SWIFT; Αν τα είχες έπρεπε να σε κρατήσει 3,42€ μόνο.

k_koulos
08-03-07, 14:55
και γώ τελικά για 600 Ε σε Γερμανία, με e-banking Iban/swift και τα σχετικά όλα, 25 ευρώ προμήθεια. Και απορώ, στο ταμείο της Eurobank πόσο θα πλήρωνα; Αν δεν είχα iban και τα σχετικά πόσο θα πλήρωνα επιπλέον;

[πληροφοριακά 25 Ε ζήταγε και το paypal για να παραδώσει 600 στον γερμανό.]

giwrgosth
08-03-07, 15:06
To πιο φτηνό και καλό e-banking κατά τη γνώμη μου είναι της Alpha.
Δεν χρεώνει τίποτα για πληρωμές ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κλπ, τίποτα για μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμούς στην Alpha και όσες φορές χρειάστηκε να μεταφέρω χρήματα σε άλλη τράπεζα ή εξωτερικό πλήρωσα πολύ λίγα χρήματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική των τραπεζών που χρεώνουν στο e-banking όσο και στο γκισέ τους, λες και απασχολείς το προσωπικό τους!
Άλλο ένα συν της Alpha είναι στο θέμα της ασφάλειας, που με το μηχανάκι για τον πρόσθετο κωδικό που μπορείς να πάρεις εξασφαλίζεις ότι είναι απίθανο να μπει κάποιος άλλος και να μεταφέρει χρήματα από το λογαριασμό σου.

k_koulos
08-03-07, 15:10
Εχει χρησιμοποιήσει κανείς το e-banking της Τράπεζας Κύπρου;

Σκέφτομαι να υποκείψω και σε αυτό [μετά απο άλλα 2], για πείτε καμια γνώμη οι τυχόν χρήστες.

Απο οτι είδα στο site δεν είδα κάτι ξενερωτικό, υπάρχει τυρί στην φάκα;

minovg
08-03-07, 15:10
Λοιπόν επειδή το διασταύρωσα και τώρα. Όσον αφορά την Πειραιώς:

Τα εμβάσματα στην Ελλάδα κοστίζουν 3,42€.
Τα εμβάσματα σε ΕΕ κοστίζουν 3,42€+αποστολή μηνύματος 3,04€, οπότε πάμε στα 6,48€ μέσω ebanking.
Μέσω γκισέ σε κατάστημα Πειραιώς το έμβασμα για ΕΕ κοστίζει 9€ για ποσό μέχρι 12500€.

Αν όμως λέει προκύψουν λάθη στο έμβασμα κλπ τότε ενδέχεται το ποσό της προμήθειας να αυξηθεί.

ipo
08-03-07, 17:57
Έχει ξεκάθαρο τιμολόγιο η Πειραιώς και το αναφέρει κανονικά. Όταν πας στην αποστολή εμβάσματος έχει μία παράμετρο που γράφει «τιμολογιακή πολιτική».
Σύμφωνοι. Ο τρόπος αυτός όμως απαιτεί να είσαι ήδη πελάτης στην Πειραιώς και να κάνεις login με τους κωδικούς που σου έχουν δώσει. Ακόμα και αυτός ο τρόπος δεν αναφέρει τις χρεώσεις σε περίπτωση συναλλαγής με φυσική παρουσία σε υποκατάστημα της τράπεζας (γκισέ δηλαδή). Μπορείς να πας βέβαια στο χώρο της τράπεζας και να δεις το αναρτημένο τιμολόγιο (από το οποίο ζήτησα αντίγραφο και δεν μπορούσαν να το βγάλουν από το κάδρο, ούτε το είχαν σε άλλο έντυπο).

Εν έτει 2007 όμως θεωρώ σημαντική την έλλειψη online πίνακα τιμολόγησης σχετικά με τις υπηρεσίες της τράπεζας. Ακόμα και οι όροι σύμβασης για διάφορες υπηρεσίες προϊόντα πρέπει να είναι online, ώστε να μπορεί κάποιος να κάνει έρευνα αγοράς μέσω διαδικτύου.

Υποθέτω ότι η Πειραιώς έχοντας σχετικά με άλλες εγχώριες τράπεζες, υψηλή τιμολόγηση στις προμήθειες, προτιμά να αποκρύπτει στοιχεία τιμολόγησης, ώστε να μην αποθαρρύνει υποψήφιους πελάτες που κάνουν έρευνα μέσω διαδικτύου



Κι όλα αυτά επειδή η Πειραιώς έχει την ηλίθια πολιτική να πρέπει να αλλάζεις κωδικό στο e-banking κάθε λίγο καιρό (τελικά τον ξέχασα μετά από τόσες αλλαγές). :down:
Προσωπικά, αν και δύσκολο και για εμένα να απομνημονεύω συνεχώς διαφορετικούς κωδικούς, βλέπω ότι τέτοια πολιτική είναι για την ασφάλεια των πελατών. Διότι όσο και να ενθαρρύνεις κάποιον να αλλάξει κωδικό, συνήθως δεν το κάνει. Πρέπει λοιπον να τον υποχρεώσεις.



To πιο φτηνό και καλό e-banking κατά τη γνώμη μου είναι της Alpha.
Δεν χρεώνει τίποτα για πληρωμές ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κλπ, τίποτα για μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμούς στην Alpha και όσες φορές χρειάστηκε να μεταφέρω χρήματα σε άλλη τράπεζα ή εξωτερικό πλήρωσα πολύ λίγα χρήματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική των τραπεζών που χρεώνουν στο e-banking όσο και στο γκισέ τους, λες και απασχολείς το προσωπικό τους!
Πιο φτηνό e-banking, ναι. Καλό είναι, αλλά υπάρχουν και καλύτερα κατά την άποψή μου (όπως της Πειραιώς για παράδειγμα).

Πράγματι η Alpha έχει χαμηλές προμήθειες σε σχέση με τις άλλες τράπεζες που έχω κοιτάξει. Εννοείται ότι όλο και κάποια φτηνότερη θα μου διαφεύγει, αφού δεν έχω ελέγξει πολλές. Αν κάποιος έχει διαπιστώσει κάπου αλλού χαμηλότερες προμήθειες ας το πει παρακαλώ, ώστε να ανοίγουν τα μάτια μας.

Μιας και λέμε προτερήματα τραπεζών, έμαθα ότι η Probank επειδή έχει λίγα υποκαταστήματα και ATM, επωμίζεται η ίδια τα έξοδα σε περίπτωση συναλλαγής από ΑΤΜ άλλης εγχώριας τράπεζας. Δεν ξέρω για πόσον καιρό ακόμα θα ακολουθεί αυτή την πολιτική, αλλά είναι σημαντικό πλεονέκτημα το να μπορείς να κάνεις συναλλαγή από οποιοδήποτε ΑΤΜ βρεις στο δρόμο σου, χωρίς να σου παίρνουν 1,5 ευρώ, όπως κάνουν οι άλλες τράπεζες.

civil
08-03-07, 18:09
Oμοιως και για την HSBC, δεν σου χρεωνουν προμηθεια απο αναληψη ΑΤΜ που ανηκει στο δικτυο της Alpha.
Η ΗSBC δεν εχει ακομα e-banking αλλά μονο Phone-banking, υπαλληλος μου ειπε οτι θα βαλει απο Σεπτεμβριο-Οκτωβριο.

lewton
08-03-07, 18:22
Minovg πήγα στο κατάστημα της Πειραιώς και μου είπαν ότι θα κοστίσει 22€ η αποστολή του εμβάσματος στη Γερμανία (ο ταμίας μάλιστε πήγε να ρωτήσει).
Στην Αγροτική μου είπαν 16€.
Ε, προτίμησα την Αγροτική. Αν τελικά έκανε λάθος ο ταμίας της Πειραιώς έπρεπε να μυρίσω τα νύχια μου;

minovg
08-03-07, 18:31
Minovg πήγα στο κατάστημα της Πειραιώς και μου είπαν ότι θα κοστίσει 22€ η αποστολή του εμβάσματος στη Γερμανία (ο ταμίας μάλιστε πήγε να ρωτήσει).
Στην Αγροτική μου είπαν 16€.
Ε, προτίμησα την Αγροτική. Αν τελικά έκανε λάθος ο ταμίας της Πειραιώς έπρεπε να μυρίσω τα νύχια μου;
Λάθος έκανε σίγουρα. Όχι δεν φταις εσύ, αλλά να ξέρεις ότι από γκισέ κοστίζει 9€ για έμβασμα σε ΕΕ με πλήρη και σωστά στοιχεία.

astral
08-03-07, 19:03
Εγω για να στειλω 3,20€ αμερικη (απο λογαριασμο μου) η πειραιεως ηθελε 6€ και κατι ...
Η λυση ειναι πολυ απλη και λεγεται paypal ....αν μπορεις να κανεις ετσι την συναλλαγη σου βεβαια.

lewton
08-03-07, 19:07
Λάθος έκανε σίγουρα. Όχι δεν φταις εσύ, αλλά να ξέρεις ότι από γκισέ κοστίζει 9€ για έμβασμα σε ΕΕ με πλήρη και σωστά στοιχεία.
Κρίμα, έχασα 7€ (και η Πειραιώς 9€). Κερδισμένη η Αγροτική κατά 16€...

WandereR
08-03-07, 19:11
αμφιβαλλω αν ισχύει αυτο που λέι μινοβγ.

Το έξοδα δεν εξαρτονται μόνο απο τη δικιά σου τράπεζα.

Εγω που έστειλα πρόσφατα εμβασμα γερμανία, το εμβασμα κοστησε 15€, η ΕΥΡΟΜΠΑΝΚ ανέφερε(ή έστω ισχυριζόταν) οτι η ίδια δεν χρεώνει εμβάσματα ηλεκτρονικά.

minovg
08-03-07, 19:24
αμφιβαλλω αν ισχύει αυτο που λέι μινοβγ.

Το έξοδα δεν εξαρτονται μόνο απο τη δικιά σου τράπεζα.

Εγω που έστειλα πρόσφατα εμβασμα γερμανία, το εμβασμα κοστησε 15€, η ΕΥΡΟΜΠΑΝΚ ανέφερε(ή έστω ισχυριζόταν) οτι η ίδια δεν χρεώνει εμβάσματα ηλεκτρονικά.
Πάρτε και ρωτήστε και οι ίδιοι στο 801 802 803 8 ή στο 2103288000 από κινητά ή βόιπ. Από κει το γνωρίζω το 9ευρω για γκισέ.

alwaysalone
08-03-07, 22:00
Ολες οι Τράπεζες εχουν πασιοκωλέ προμήθειες. Απλά αλλες περισσότερο άλλες λιγοτερο.
Πρεπει να επεμβει καποιος φορεας, δεν ειναι κατάσταση αυτη.
Μια απλη επιταγή συναλλαγμάτος, και η εθνική βαζει και εξοδα (λογω αλλαγης νομισματος), και προμήθεια (επειδη πιαστηκε το χέρι τους να εκδόσουν μια επιταγή) και κέρδος (επειδη ειναι μάγκες).

Στο συνολο βγαίνει 25 ευρω το ελάχιστο. (εαν πρόκειται για σπουδαστικούς λογους)

Αλλά αυτα με τα εμβάσματα online ειναι εντελώς νταβατζιλίκι να παιρνουν τοσα εξοδα......

ariadgr
08-03-07, 22:25
...Στο συνολο βγαίνει 25 ευρω το ελάχιστο. (εαν πρόκειται για σπουδαστικούς λογους)

Αλλά αυτα με τα εμβάσματα online ειναι εντελώς νταβατζιλίκι να παιρνουν τοσα εξοδα......

Προσωπικά εξυπηρετούμαι μια χαρά από το €0,50 που χρεώνει η Εθνική για τα εμβάσματα (παρέχει μόνο τη δυνατότητα "SHA" -Shared Fees- στην οποία χρεώνεται κάποιο ποσό και ο παραλήπτης).
Εαν ο παραλήπτης είναι γνωστός σου ή δεν τον πειράζει να επιβαρυνθεί το μέρος που χρεώνει η δική του τράπεζα, νομίζω πως πρόκειται για τη φθηνότερη προμήθεια για έμβασμα εξωτερικού που υπάρχει στην Ελλάδα.

Εdit: Σύμφωνα με το μήνυμα του ipo η Alpha είναι ακόμα φθηνότερη στη Shared με €0,30.

ipo
08-03-07, 23:04
Πράγματι τα έξοδα εμβασμάτων μου φαίνεται δύσκολο να είναι σταθερά προς όλη την ευρωπαϊκή ένωση, καθότι οι τράπεζες χρεώνουν διαφορετικά για εισερχόμενα εμβάσματα.

Στην περίπτωση "sha" που αναφέρθηκε παραπάνω, ακόμα πιο φτηνή από την Εθνική είναι η Alpha, η οποία μέσω e-banking χρεώνει 0,3 ευρώ.

Όπως όμως έχουμε αναφέρει και στο παρελθόν, συνήθως όταν οφείλεις κάποιο ποσό σε κάποιον, εκείνος δεν περιμένει να πάρει το ποσό μείον τα χρήματα που χρεώνει η τράπεζά του. Αντιθέτως συνήθως περιμένει να πάρει ολόκληρο το ποσό, άσχετα με το πόσο θα σου κοστίσει εσένα η καταβολή του μέσω τραπεζικού συστήματος. Επομένως, πιστεύω ότι η συναλλαγή με ίδια έξοδα, είναι αυτή η οποία πρέπει να μας ενδιαφέρει ("OUR"), όταν κοιτάμε χρεώσεις.

etsouk2000
09-03-07, 01:56
Εγω για να στειλω 3,20 αμερικη (απο λογαριασμο μου) η πειραιεως ηθελε 6 και κατι ...
Η λυση ειναι πολυ απλη και λεγεται paypal ....αν μπορεις να κανεις ετσι την συναλλαγη σου βεβαια.

Μπορεις να φορτωσεις λεφτα απο ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο στο paypal;;
Ξερω οτι μεχρι πριν απο 1μιση χρονο δεν μπορουσες.
Μπορουσες μονο να αδειασεις λεφτα απο το paypal σου στον ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο σου. Δεν εχω ασχοληθει με το paypal τελευταια...
Αν καποιος ξερει, ας πει.
Να τονισω οτι δεν μιλαω να φορτωσεις λεφτα στο paypal σου απο την ελληνικη πιστωτικη καρτα σου.
Μιλαω για μετρητα απο ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο. Το φορτωμα απο ελληνικη πιστωτικη καρτα γινοταν παντα, αλλα επρεπε να εχεις premium paypal account και το paypal σου κραταει ποσοστο. Ενω για μεταφορες μετρητων απο τραπεζικους λογαριασμους στο paypal και πισω σε τραπεζικο λογαριασμο ειναι εντελως τσαμπα.
Αυτο θα πει Αμερικη...

astral
09-03-07, 02:30
Ανοιξα 2 λογαριασμους στην πειραιως.Tον ενα τον εχω σαν κυριο καταθετικο και για τον δευτερο εβγαλα μια χρεωστικη (electron) την οποια την εχω και στο paypal.

Απο winbank οταν θελω να κανω μια αγορα-μεταφορα χρηματων-πληρωμη, κτλ μεταφερω το ακριβες ποσο σε αυτον που ειναι και η καρτα οποτε έτσι "βαζω λεφτα στο paypal account".θελω να πληρωσω κατι με paypal με κοστος 20ε μεταφερω ακριβως 20ε.Οι κινησεις μεσω winbank δεν χρεωνονται και επισης μπορεις να μεταφερεις ακομα 0,1e..

Το paypal δεσμευει το ποσο στο λογαριασμο σου (αν το εχεις), δεν μπορεις να προσθεσεις λεφτα κατευθειαν "add funds" απο τον λογαριασμο σου στο paypal.Το balance θα ειναι στο 0$ ασχετα με το αν εχεις λεφτα μεσα.

etsouk2000
09-03-07, 03:31
Απο winbank οταν θελω να κανω μια αγορα-μεταφορα χρηματων-πληρωμη, κτλ μεταφερω το ακριβες ποσο σε αυτον που ειναι και η καρτα οποτε έτσι "βαζω λεφτα στο paypal account".θελω να πληρωσω κατι με paypal με κοστος 20ε μεταφερω ακριβως 20ε.Οι κινησεις μεσω winbank δεν χρεωνονται και επισης μπορεις να μεταφερεις ακομα 0,1e..

Το paypal δεσμευει το ποσο στο λογαριασμο σου (αν το εχεις), δεν μπορεις να προσθεσεις λεφτα κατευθειαν "add funds" απο τον λογαριασμο σου στο paypal.Το balance θα ειναι στο 0$ ασχετα με το αν εχεις λεφτα μεσα.

Για το add funds ρωτουσα και προφανως ακομα δεν δουλευει, οπως δεν δουλευε και πριν 1μιση χρονο.
Ομως δεν καταλαβα. Αφου το add funds δεν δουλευει, πώς φορτωνεις λεφτα απο τον λογαριασμο (στον οποιο ειναι η καρτα) στον paypal λογαριασμο σου;; Εννοεις οτι χρεωνεις την χρεωστικη (electron) σου;; Αν αυτο κανεις, τοτε αυτο δεν θεωρειται απο το paypal ως πληρωμη με καρτα;; Οπότε σε χρεωνει ενα ποσοστο;;

Εμ το add funds ειναι ολη η ουσια στο paypal, που ειναι και τσαμπα. Χωρις αυτο δεν κανουμε σοβαρη δουλεια...

astral
09-03-07, 03:43
Εννοω οτι τραβαει το ποσο που εχεις στον λογαριασμο της καρτας.Απλο.
Aν εχεις χρεωστικη και δεν εχεις το ποσο ηδη μεσα απλα δεν γινεται η συναλλαγη.

Οσον αφορα για ποσοστο δεν νομιζω, ξερω απλα οτι σου κραταει όταν λαμβανεις χρηματα απο καποιο αλλο paypal account.
Παραδειγμα 3.5% +0,3ε μεχρι 2.500ε αν δεν κανω λαθος.Κλιμακωτα παει παντως.

ipo
09-03-07, 03:43
Ανοιξα 2 λογαριασμους στην πειραιως.Tον ενα τον εχω σαν κυριο καταθετικο και για τον δευτερο εβγαλα μια χρεωστικη (electron) την οποια την εχω και στο paypal.

Απο winbank οταν θελω να κανω μια αγορα-μεταφορα χρηματων-πληρωμη, κτλ μεταφερω το ακριβες ποσο σε αυτον που ειναι και η καρτα οποτε έτσι "βαζω λεφτα στο paypal account".θελω να πληρωσω κατι με paypal με κοστος 20ε μεταφερω ακριβως 20ε.Οι κινησεις μεσω winbank δεν χρεωνονται και επισης μπορεις να μεταφερεις ακομα 0,1e..
Ενδιαφέρον ακούγεται το παραπάνω. Μειώνει στο ελάχιστο την πιθανότητα να χάσεις χρήματα από διαρροή των στοιχείων της κάρτας σου.

Έκανες ταυτόχρονα την αίτηση για τους παραπάνω λογαριασμούς; Ποιος προηγήθηκε; Έγινε κάποιος από τους δύο με on-line αίτηση; Πώς καθορίζεις ότι δεν θέλεις να συνδέεται με τη χρεωστική κάρτα ο ένας λογαριασμός;

Υποθέτω ότι είτε δεν δίνουν δεύτερη cashcard/χρεωστική στον ίδιο πελάτη, είτε στην έδωσαν και εσύ χρησιμοποιείς σαν χρεωστική μόνο εκείνη που έχεις από τον πρώτο λογαριασμό, είτε σε ρωτάνε αν θέλεις η αρχική κάρτα σου να συνδεθεί πλήρως και με τους δύο λογαριασμούς (ώστε να κάνεις αναλήψεις και από τους δύο μέσω ΑΤΜ, αλλά και να χρησιμοποιείς τα υπόλοιπά τους όταν τη χρησιμοποιείς σαν χρεωστική).

astral
09-03-07, 04:11
Ενδιαφέρον ακούγεται το παραπάνω. Μειώνει στο ελάχιστο την πιθανότητα να χάσεις χρήματα από διαρροή των στοιχείων της κάρτας σου.

Έκανες ταυτόχρονα την αίτηση για τους παραπάνω λογαριασμούς; Ποιος προηγήθηκε; Έγινε κάποιος από τους δύο με on-line αίτηση; Πώς καθορίζεις ότι δεν θέλεις να συνδέεται με τη χρεωστική κάρτα ο ένας λογαριασμός;

Υποθέτω ότι είτε δεν δίνουν δεύτερη cashcard/χρεωστική στον ίδιο πελάτη, είτε στην έδωσαν και εσύ χρησιμοποιείς σαν χρεωστική μόνο εκείνη που έχεις από τον πρώτο λογαριασμό, είτε σε ρωτάνε αν θέλεις η αρχική κάρτα σου να συνδεθεί πλήρως και με τους δύο λογαριασμούς (ώστε να κάνεις αναλήψεις και από τους δύο μέσω ΑΤΜ, αλλά και να χρησιμοποιείς τα υπόλοιπά τους όταν τη χρησιμοποιείς σαν χρεωστική).

Ζητησα απο την υπαλληλο(ακρως εξυπηρετικη) να μου ανοιξει 2 λογαρασμους καταθεσεων και για τον εναν να μου βγαλει μια χρεωστικη(η οποια φυσικα ειναι και ΑΤΜ) που θα συνδεεται με τον εναν απο αυτους, καθως και να μου ενεργοποιησει web services (winbank).
Με αυτον που εχει την καρτα κανω συναλλαγες και λογαριασμο στο paypal.
Η καρτα συνδεεται με εναν λογαριασμο οχι και τους δυο.
Στον δευτερο εχω το all time classic βιβλιαριο καταθεσεων.
Μεσω winbank τους διαχειριζεσαι πληρως.Φαινονται ολοι οι λογαριασμοι που εχεις και μπορεις να μεταφερεις ανετα και ωραια απο το pc σου οτι ποσο θελεις απο τον εναν στον αλλο χωρις καμμια χρεωση.
Φυσικα και το εκανα ετσι για λογους ασφαλειας.Ο δευτερος που εχει τα χρηματα δεν "φαινεται" πουθενα και τις συναλλαγες τις κανεις με τον αλλο αφου μεταφερεις το ποσο που θελεις και τπτ παραπανω.Αμα εχεις και ρεστα τα ξαναπας παλι στον πρωτο :lol:
Οσον αφορα τις 2 καρτες δεν νομιζω να ειχα προβλημα να βγαλω και για τον δευτερο λογαριασμο αν το ήθελα.

Winbank εχεις αμεσως.
Το ποσο των καταθεσεων ομως δεν θα ειναι αμεσα διαθεσιμο (ήταν την επομενη μερα) θα εμφανιζεται σαν λογιστικο υπολοιπο.

ipo
09-03-07, 04:24
Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Μόνο το παρακάτω με μπέρδεψε:

Το ποσο των καταθεσεων ομως δεν θα ειναι αμεσα διαθεσιμο (ήταν την επομενη μερα) θα εμφανιζεται σαν λογιστικο υπολοιπο.
Ποιες καταθέσεις δεν είναι άμεσα διαθέσιμες;

astral
09-03-07, 04:29
Τα χρηματα που εβαλα στον εναν απο τους δυο με το βιβλιαριο.

etsouk2000
09-03-07, 14:10
Ζητησα απο την υπαλληλο(ακρως εξυπηρετικη) να μου ανοιξει 2 λογαρασμους καταθεσεων


Σιγα την εξυπηρετηση! Αυτο ελειπε να αρνηθει να σου ανοιξει 2 λογαριασμους. Και 2 και 3 και 1013 λογαριασμους θα σου ανοιξει, αν αυτο θες. Πελατης εισαι και θα τους δωσεις τα λεφτα σου. Θα ηταν τρελοι (ή Ελληναρες) (το ιδιο ειναι) (μη σου πω και χειροτερο) αν σου αρνιοντουσαν. Τουμπες θα επρεπε να σου κανουν. Δεν καταλαβαινω γιατι το αναφερεις σαν να σου εκαναν χαρη...



Με αυτον που εχει την καρτα κανω συναλλαγες και λογαριασμο στο paypal.

Το καταλαβα το θεμα σου με τους 2 λογαριασμους. Το εκανες για ασφαλεια. Τα πολλα λεφτα τα εχεις στον 1ο λογαριασμο που δεν φαινεται. Το paypal το συνδεεις με τον 2ο λογαριασμο που εχει ελαχιστα λεφτα, οσα χρειαζεσαι για το paypal καθε φορα. Το καταλαβαμε.

Αυτο που δεν καταλαβα (γιατι δεν το απαντησες), ειναι πώς φορτώνεις ΔΩΡΕΑΝ λεφτα απο τον 2ο λογαριασμο της πειραιως στο paypal. Λες οτι κανεις χρεωση της ΑΤΜ καρτας. Και ρωτω: αυτο σου το κανει δωρεαν το paypal;;;;
Δηλαδη: βαζεις στον 2ο λογαριασμο της πειραιως 100 ευρω, μετα πας στο paypal και φορτωνεις σε αυτον 100 ευρω χρεωνοντας την ΑΤΜ καρτα, που ειναι συνδεδεμενη με τον 2ο λογαριασμο της πειραιως. Τελικα εχεις ακριβως 100 ευρω διαθεσιμα στο paypal;;; Ή εχεις κατι λιγοτερο απο 100 ευρω διαθεσιμα γιατι το paypal σου κρατησε μια μικρη προμηθεια;;;; Και στην ΑΤΜ καρτα σου χρεωθηκαν ακριβως 100 ευρω ή σου χρεωθηκε κατι λιγο παραπανω γιατι μπηκε μια μικρη προμηθεια απο το paypal ;;;;
Αυτο δεν εχεις απαντησει ακομα.

ipo
13-03-07, 16:25
Η Τράπεζα Πειραιώς θέλει γερά νεύρα.

Αν πας επί τόπου στο κατάστημα, ανοίγεις λογαριασμό σε 1 ώρα και 15 λεπτά, μαζί με την ενεργοποίηση του e-banking. Κι αυτό διότι μαζί με εσένα οι υπάλληλοι εξυπηρετούν τους τουλάχιστον 20 που θα πάρουν στο μεταξύ τηλέφωνο + άλλους 5 που θα περάσουν για να παραλάβουν επιταγές.

Αν κάνεις την αίτηση on-line, μέσω e-banking (για άνοιγμα 2ου λογαριασμού), σου λένε ότι θέλουν 3 εργάσιμες. Δηλαδή χρειάζεται 2 μέρες και 22 ώρες περισσότερο σε σχέση με την αίτηση σε υποκατάτημα Τράπεζας. Επίσης παρόλο που γράφουν στο winbank ότι δεν χρειάζεται να περάσεις από το κατάστημα (για άνοιγμα 2ου λογαριασμού πάντα, μέσω e-banking), τελικά χρειάζεται!

Γιατί όμως κύριοι χρειάζεται; Διότι άμα βλέπεις στο status της on-line αίτησης ότι έχει παραληφθεί από το κατάστημα Νέας Ερυθραίας, αλλά είναι σε εκκρεμότητα 4 μέρες, πας από εκεί.

Και τι συναντάς; Δύο υπαλλήλους να ρωτάνε έναν τρίτον και να μην ξέρουν ότι υπάρχει on-line αίτηση προς επεξεργασία στο κατάστημά τους για να τη δουν! Και δώστου οι υπάλληλοι τηλέφωνα στο τμήμα δικτύου, όπου δηλώνουν αναρμόδιοι. Και δώστου τηλέφωνα στο τμήμα winbank, όπου δηλώνουν πάλι αναρμόδιοι, μέχρι να τους πουν ότι ούτε στο τμήμα δικτύου είναι αρμόδιοι. Μόλις το ακούν αυτό, αποφασίζουν να απαντήσουν τελικά οι υπάλληλοι του τμήματος winbank (Ήξεραν από πριν τη λύση και δεν την έλεγαν; ).

Είχε φτάσει πριν από μέρες e-mail με την αίτηση (μέσω συστήματος μηχανογράφησης) στο κατάστημα Νέας Ερυθραίας και δεν ήξεραν καν ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα και πρέπει να το κοιτάνε. Άραγε ξέρουν να κοιτάνε τα e-mail τους;

Όλο το παραπάνω 50 λεπτά (με τα τηλέφωνα και τις επιταγές να έχουν πρώτη προτεραιότητα φυσικά σε σχέση με έναν απλό πελάτη). "Περάστε αύριο καλύτερα γιατί έχουμε δουλειά όπως βλέπετε."

Άλλες 3 εργάσιμες! Και όλα αυτά επειδή είπα να κάνω την αίτηση on-line, επειδή δεν χρειάζεται να περάσω από το κατάστημα (να γλιτώσω χρόνο και να μην κουράσω τους υπαλλήλους, αφού μπορώ να περάσω μόνος μου τα στοιχεία). Αν είχα πάει κατευθείαν στο υποκατάστημα και είχα κάνει αίτηση για δεύτερο λογαριασμό, θα είχα τελειώσει σε 1 ώρα και κάτι, όπως και στο άνοιγμα του πρώτου. Δεν ήξερα όμως...

Ηθικό δίδαγμα: Το e-banking δεν έχει ωριμάσει ακόμα στην Τράπεζα Πειραιώς.

Ενώ στο τηλέφωνο η εξυπηρέτηση είναι απίστευτα καλή, στο κατάστημα Νέας Ερυθραίας δεν είναι επαρκώς ενημερωμένοι. Η διευθύντρια δεν έχει πάρει χαμπάρι την έλλειψη ενημέρωσης των υπαλλήλων σε αυτόν τον τομέα;

Το απόγευμα με καλούν από την Πειραιώς για να δουν αν είμαι ευχαριστημένος από το e-banking; Τι να πω στην ευγενέστατη κοπέλα; Να της αναφέρω τις δύο όψεις;

Μία όλων των απίστευτα εξυπηρετικών υπαλλήλων στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση και μία εκείνη του καταστήματος Νέας Ευθραίας με το οποίο κατ ανάγκη συνεργάζομαι, αφού τις αιτήσεις αναγκαστικά επεξεργάζεται κάποιο κατάστημα κι ας γίνονται μέσω winbank.

Ένα μπράβο από εμένα στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερη. Η ευγένεια ξεχειλίζει από παντού, το ίδιο και η προθυμία.

Κρίμα όμως που κάποιο υποκαταστήμα αμαυρώνει την εικόνα της Τράπεζας Πειραιώς.

astral
13-03-07, 16:51
Και εγω περιμενα καπου 1 ωρα και παραπανω μιας και πηγα ο ιδιος καταστημα γιατι ηταν ολοι και ολοι 4 υπαλληλοι απο τους οποιους οι 2 μονο εκαναν αυτο που ηθελα και εξυπηρετουσαν ατομα που μαλλον βγαζαν δανειο απο οτι καταλαβα (τι αλλο; ) .Κατα αλλα ολα πηγαν οκ.Δεν ηξεραν τι ειναι το paypal αλλα η δουλεια μου εγινε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.