PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231

dfourt
24-10-12, 11:29
Κανονική εννοώ που να μπορείς να δώσεις στην εφορία...

Έβαλες σημερινή ημερομηνία, αλλά δεν έβαλες να εκτελεστεί άμεσα.Αν επέλεγες άμεση εκτέλεση θα σου έδινε αμέσως το αποδεικτικό που θες.(Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τελευταία, που δεν νομίζω)

Panossss
24-10-12, 11:34
Κανονική εννοώ που να μπορείς να δώσεις στην εφορία...

Έβαλες σημερινή ημερομηνία, αλλά δεν έβαλες να εκτελεστεί άμεσα.Αν επέλεγες άμεση εκτέλεση θα σου έδινε αμέσως το αποδεικτικό που θες.(Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τελευταία, που δεν νομίζω)
Ωχ! Δεν πρόσεξα καμιά τέτοια επιλογή! Και λήγει αύριο η ημερομηνία πληρωμής! :(

Thanasis159
24-10-12, 11:35
Όχι, σημερινή έβαλα. 24/10/2012.

Λογικά.
Θα δούμε όταν γίνει η συναλλαγή.



Τότε ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ! Τι μλκας που 'μαι! :sorry:

Γιατί το λες αυτό; Όπως σου λέει και ο dfourt, απόδειξη κανονική θα πάρεις μόνο από τον έμπορο. Από την στιγμή που υπάρχει καταγεγραμένη πληρωμή σου στο ebanking της Τράπεζας, δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς.


Ωχ! Δεν πρόσεξα καμιά τέτοια επιλογή! Και λήγει αύριο η ημερομηνία πληρωμής! :(

Αυτό δεν υφίσταται για εντολές πληρωμών, παρά μόνο για μεταφορές σε λογαριασμούς. Σε κάθε περίπτωση, οι συναλλαγές εκτελούνται συνήθως μεσημέρι ή απόγευμα, οπότε και θα δεις ότι χρεώθηκε ο λογαριασμός σου, άρα πάλι είσαι εντάξει. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας!

Panossss
24-10-12, 18:53
Εντάξει παιδιά, ευχαριστώ.
Ελπίζω μέχρι το βράδυ να 'χει εμφανιστεί ότι έγινε η πληρωμή .

- - - Updated - - -

Κοίταξα μόλις τώρα στο “Ιστορικό Πληρωμών/Μεταφορών” και είδα τη συναλλαγή:
Είδος: πληρωμή Vivodi.
Ημερομηνία καταχώρησης: 24/10/2012
Ημερομηνία εκτέλεσης: 24/10/2012
Κατάσταση: εξοφλημένη.

Άρα, έχει εκτελεστεί; :hmm:

lewton
25-10-12, 09:16
Πρόβλημα: πάω στο e-banking της ελβετικής μου τράπεζας για να στείλω ένα ποσό στο λογαριασμό μου στην Αγροτική, επιλέγω την αποθηκευμένη συναλλαγή, και μου γράφει με μεγάλα κόκκινα γράμματα:

Banque non SEPA. Les frais ont été modifiés
(Τράπεζα μη SEPA. Τα έξοδα τροποποιήθηκαν).

Και κάνοντας κλικ στο swift όπως το είχα πάντα (ABGRGRAAXXX) μου εμφανίζει ως τράπεζα "PIRAEUS BANK SA, EX AGRICULTURAL BA ATHENS".
Έκαναν καμια κοτσάνα με την αλλαγή;
Ή μας έβγαλαν ήδη από το SEPA επειδή σύντομα βγαίνουμε και από το ευρώ; :p

cool11
25-10-12, 10:07
Τι ειναι το SEPA?

airbus
25-10-12, 10:46
η alpha και εθνικη δεν εχουν ειδοποιησεις κατι πολυ σημαντικο για μενα.

Thanasis159
25-10-12, 11:33
Πρόβλημα: πάω στο e-banking της ελβετικής μου τράπεζας για να στείλω ένα ποσό στο λογαριασμό μου στην Αγροτική, επιλέγω την αποθηκευμένη συναλλαγή, και μου γράφει με μεγάλα κόκκινα γράμματα:

Banque non SEPA. Les frais ont été modifiés
(Τράπεζα μη SEPA. Τα έξοδα τροποποιήθηκαν).

Και κάνοντας κλικ στο swift όπως το είχα πάντα (ABGRGRAAXXX) μου εμφανίζει ως τράπεζα "PIRAEUS BANK SA, EX AGRICULTURAL BA ATHENS".
Έκαναν καμια κοτσάνα με την αλλαγή;
Ή μας έβγαλαν ήδη από το SEPA επειδή σύντομα βγαίνουμε και από το ευρώ; :p

Περίεργο πρόβλημα... Ίσως κάποια από τις εμπλεκόμενες τράπεζες να μην έχει ενημερώσει τα συστήματά της. Σε κάθε περίπτωση, δεν το έχω ξαναδεί, θα πρότεινα να πάρεις τηλ στην εξυπηρέτηση της τράπεζας και να ζητήσεις βοήθεια, αλλά καλύτερα να είσαι λίγο πιεστικός και υπομονετικός γιατί δεν θα μου έκανε εντύπωση αν ο υπάλληλος δεν γνωρίζει τι είναι το SEPA :P

Panossss
25-10-12, 13:19
Εντάξει παιδιά, ευχαριστώ.
Ελπίζω μέχρι το βράδυ να 'χει εμφανιστεί ότι έγινε η πληρωμή .

- - - Updated - - -

Κοίταξα μόλις τώρα στο “Ιστορικό Πληρωμών/Μεταφορών” και είδα τη συναλλαγή:
Είδος: πληρωμή Vivodi.
Ημερομηνία καταχώρησης: 24/10/2012
Ημερομηνία εκτέλεσης: 24/10/2012
Κατάσταση: εξοφλημένη.

Άρα, έχει εκτελεστεί; :hmm:
Μήπως η απόδειξη είναι αυτό που φαίνεται στο "Ιστορικό Πληρωμών/Μεταφορών";:hmm:
Πληρώνει κανένας άλλος λογαριασμούς της Vivodi μέσω winbank;

Τελικά, πολλές απορίες μου δημιουργεί αυτό το web banking:oops:.

- - - Updated - - -


....
"Εάν επιθυμείτε απόδειξη ή τιμολόγιο για την πληρωμή σας παρακαλούμε απευθυνθείτε στην Επιχείρηση (ή στον Οργανισμό) που πληρώσατε μέσω της winbank".


Άρα δεν έχω απόδειξη πληρωμής. Πρέπει λέει να απευθυνθώ στη Vivodi..:hmm:.
Πώς θα την πάρω την απόδειξη;
Μόλις με πήρε τηλέφωνο η Vivodi.
Μου 'παν να πάω στην τράπεζα Πειραιώς να πάρω την απόδειξη...
http://www.sherv.net/cm/emoticons/sick/dizzy-smiley-emoticon.gif

cool11
25-10-12, 13:49
Μήπως η απόδειξη είναι αυτό που φαίνεται στο "Ιστορικό Πληρωμών/Μεταφορών";:hmm:
Πληρώνει κανένας άλλος λογαριασμούς της Vivodi μέσω winbank;

Τελικά, πολλές απορίες μου δημιουργεί αυτό το web banking:oops:.

- - - Updated - - -


Μόλις με πήρε τηλέφωνο η Vivodi.
Μου 'παν να πάω στην τράπεζα Πειραιώς να πάρω την απόδειξη...
http://www.sherv.net/cm/emoticons/sick/dizzy-smiley-emoticon.gif


Και γιατι εκει στο καταστημα το δινουν ενω το ebanking οχι?
Ωραιο ebanking! Περαστε απο το καταστημα!

Panossss
25-10-12, 15:20
Και γιατι εκει στο καταστημα το δινουν ενω το ebanking οχι?
Ωραιο ebanking! Περαστε απο το καταστημα!
Δεν είναι σίγουρο ότι τη δίνουν, απλά έτσι μου 'πε ο υπάλληλος της Vivodi.
Μπορεί να ισχύει, ή μπορεί να το 'πε απλά για να με ξεφορτωθεί.
Κατά 99,99% το δεύτερο.

Thanasis159
25-10-12, 15:55
Για ποιο λόγο την χρειάζεσαι την απόδειξη;

Panossss
25-10-12, 16:11
Για να την περάσω στα έξοδα του γραφείου μου.
Επίσης, για την περίπτωση ελέγχου από την εφορία.
Επίσης, για να μη μου στείλει η Vivodi διακοπή λόγω μη πληρωμής.
Αλλά, έστω και δεν τη χρειαζόμουνα για ΤΙΠΟΤΑ. Μέχρι τώρα γιατί μου δίνανε;

Η βλακεία μου ήταν που πλήρωσα μέσω winbank, έπρεπε να πληρώσω κατευθείαν στο site της ON (η Vivodi ανήκει στην ΟΝ) όπου δίνουν κατευθείαν απόδειξη. Δεν έχει και προμήθεια.
Αλλά, σήμερα το 'μαθα...

3lbereth
25-10-12, 19:28
Πληρώνω ένα σωρό λογαριασμούς μέσω winbank, μεταξύ άλλων και της Cyta. H Vivodi λέει μπούρδες.
Κατ' αρχάς, ενεργοποιώντας τα alerts στο ebanking της Πειραιώς, λαμβάνεις δωρεάν email για κάθε συναλλαγή που κάνεις είτε με χρέωση του λογαριασμού σου, είτε με χρήση πιστωτικής. Το σχετικό alert για κάθε συναλλαγή μπορεί να εκτυπωθεί.
Όταν κάνεις πληρωμή με άμεση εκτέλεση, έχεις τη δυνατότητα να τυπώσεις τη φορμα της επιτυχούς συναλλαγής, η οποία έχει τα στοιχεία της πληρωμής (λογαριασμό χρέωσης/πίστωσης, δικαιούχους, ημερομηνία, ποσό) και ενέχει θέση αποδεικτικού εξόφλησης - κοινώς, λειτουργεί όπως το καταθετήριο. Ο λογαριασμός και η εξόφληση καταχωρούνται κανονικά στα βιβλία σου.
Η σημείωση που αναφέρει "Εάν επιθυμείτε απόδειξη ή τιμολόγιο κλπ" δεν αφορά λογαριασμούς τέτοιου είδους αφού έχεις ήδη στα χέρια σου το σχετικό θεωρημένο παραστατικό του παρόχου σου, αλλά πχ μια online αγορά που πρώτα πληρώνεις και μετά παραλαμβάνεις τιμολόγιο ή καταβολή ενοικίου που σου στέλνουν απόδειξη, εν ολίγοις οποιαδήποτε συναλλαγή που πρώτα πληρώνεις και μετά λαμβάνεις παραστατικό.
Εαν επιλέξεις να εκτελεστεί η εντολή πληρωμής με μεταγενέστερη ημερομηνία, η φόρμα δε θεωρείται αποδεικτικό εξόφλησης, αλλά μόνο δέσμευση οτι η Τράπεζα θα προχωρήσει στην πληρωμή αρκεί να υπάρχει επαρκές υπόλοιπο στο λογαριασμό σου. Την επίμαχη ημέρα θα λάβεις ενημέρωση οτι η συναλλαγή σου εκτελέστηκε.

Panossss
26-10-12, 09:58
Πληρώνω ένα σωρό λογαριασμούς μέσω winbank, μεταξύ άλλων και της Cyta. H Vivodi λέει μπούρδες.
Κατ' αρχάς, ενεργοποιώντας τα alerts στο ebanking της Πειραιώς, λαμβάνεις δωρεάν email για κάθε συναλλαγή που κάνεις είτε με χρέωση του λογαριασμού σου, είτε με χρήση πιστωτικής. Το σχετικό alert για κάθε συναλλαγή μπορεί να εκτυπωθεί.

Έχω μόνο χρεωστική κάρτα. Προσπάθησα να ενεργοποιήσω τα Alerts, δωρεάν αποστολή email για κάθε συναλλαγή. Όμως στο τέλος μου 'βγαλε το λάθος "H εισαγωγή Alert! έχει αποτύχει.
User Hasnt A Credit Account" και δε με άφησε να ενεργοποιήσω τα Alerts. Απ' ότι κατάλαβα, ακόμα και για τα Alerts που 'ναι δωρεάν, πρέπει να 'χεις πιστωτική ή προπληρωμένη.

- - - Updated - - -



Όταν κάνεις πληρωμή με άμεση εκτέλεση, έχεις τη δυνατότητα να τυπώσεις τη φορμα της επιτυχούς συναλλαγής, η οποία έχει τα στοιχεία της πληρωμής (λογαριασμό χρέωσης/πίστωσης, δικαιούχους, ημερομηνία, ποσό) και ενέχει θέση αποδεικτικού εξόφλησης - κοινώς, λειτουργεί όπως το καταθετήριο. Ο λογαριασμός και η εξόφληση καταχωρούνται κανονικά στα βιβλία σου.

Τη φόρμα της επιτυχούς συναλλαγής δυστυχώς δεν την κράτησα.
Έχω όμως αυτό από το Ιστορικό Πληρωμών/Μεταφορών, μήπως είναι απόδειξη; (απ' ότι βλέπω δεν έχει την προμήθεια που χρεώνει η winbank, ενώ στις αποδείξεις π.χ από ΕΛΤΑ αναγράφεται και η προμήθεια).

KeRMiT75
26-10-12, 10:14
Τι ειναι το SEPA?

Ενιαίος χώρος πληρωμών σε Ευρώ (Single Euro Payment Area) (http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/PaymentsSystems/SEPA/default.aspx), όπου οι χρεώσεις για μια συναλλαγή μεταξύ δυο χωρών SEPA είναι οι ίδιες με τις χρεώσεις αν η συναλλαγή θα γινόταν μεταξύ τραπεζών της ίδιας χώρας. Τουλάχιστον αυτή είναι η ιδέα. Απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα.

Panossss
26-10-12, 10:46
Τελικά η λύση πρέπει να 'ναι η εξής: (στη winbank)
Χαρτοφυλάκιο>Διαχείριση λογαριασμών>Κινήσεις Λογαριασμών .
Επιλέγουμε τη συναλλαγή (π.χ Vivodi στην περίπτωσή μου).
>Λεπτομέρειες
Και μας εμφανίζει τις λεπτομέρειες της συναλλαγής.
Αυτό είναι η απόδειξη, απ' ότι μου 'παν στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της winbank.

cool11
26-10-12, 11:14
Ρε παιδια, νομιζω πρεπει να το ξεκαθαρισουμε μια για παντα, και σας παρακαλω, τοποθετηθειτε πανω σε αυτο:
πχ για winbank, το πεδιο 'κωδικος πληροφοριας' ειναι το 'μοναδικο' διακριτικο, που πιστοποιεί την αυθεντικοτητα της συναλλαγης?
Τι ειναι τελικα αυτο που κανει αληθινο ενα παραστατικο?
Πχ στο γκισε, ειναι το 'πρασινο' χαρτακι του καταθετηριου? Υποθετω οτι πανω θα εχει καποιο ιδιαιτερο διακριτικο?
Στην ηλεκτρονικη συναλλαγη, περαν της εκτυπωσης, ειναι ο κωδικος πληροφοριας ή κατι αλλο?

---
Γιατι συζητουσα με γνωστο και μου ελεγε οτι πχ. για το 'λεφτα στο λεπτο' της Πειραιως, οτι δεν μπορει να θεωρηθει και πολυ 'εγκυρη' συναλλαγη, εναντι των κλασικων τραπεζικων καταθεσεων-εμβασματων.
Και του ελεγα οτι ειναι αλλος τροπος.
Το σημειο κλειδι, αποδεικτικο οτι μια συναλλαγη οντως εγινε, είναι ο "κωδικος πληροφοριας"?
Ειναι το ιδιο 'εγκυρη' μια συναλλαγη με 'λεφτα στο λεπτο' σε σχεση με την κλασικη τραπεζικη καταθεση?

----
Ολα αυτα ορμωμενος περι αποδειξεων κλπ, που εθιξε ο συμφορουμιτης πιο πανω.

Panossss
26-10-12, 11:42
Λάθος ποστ.

lewton
26-10-12, 23:14
Πρόβλημα: πάω στο e-banking της ελβετικής μου τράπεζας για να στείλω ένα ποσό στο λογαριασμό μου στην Αγροτική, επιλέγω την αποθηκευμένη συναλλαγή, και μου γράφει με μεγάλα κόκκινα γράμματα:

Banque non SEPA. Les frais ont été modifiés
(Τράπεζα μη SEPA. Τα έξοδα τροποποιήθηκαν).

Και κάνοντας κλικ στο swift όπως το είχα πάντα (ABGRGRAAXXX) μου εμφανίζει ως τράπεζα "PIRAEUS BANK SA, EX AGRICULTURAL BA ATHENS".
Έκαναν καμια κοτσάνα με την αλλαγή;
Ή μας έβγαλαν ήδη από το SEPA επειδή σύντομα βγαίνουμε και από το ευρώ; :p

Λοιπόν, το Swift της Αγροτικής άλλαξε.
Τους έκαιγε να βάλουν παντού το PIR, χωρίς να σκεφτούν προβλήματα που μπορεί να προκληθούν σε όσους αποθηκευμένες συναλλαγές.
Το νέο είναι PIRBGRAA (αλλά ως όνομα της τράπεζας βλέπω Αγροτική στο e-banking μου). Πάντως το μήνυμα ότι θα χρεωθώ εξαφανίστηκε.

Και μου έμεινε η άλλη απορία, το ΙΒΑΝ μένει το ίδιο ή πρέπει να αλλάξει η αρχή του; Θα πάρω αύριο να ρωτήσω και θα σας ενημερώσω.

airbus
27-10-12, 11:14
η eurobank σταματησε τις ειδοποιησεις με sms για ποσα κατω των 50ε. κριμα

3lbereth
27-10-12, 18:32
Έχω μόνο χρεωστική κάρτα. Προσπάθησα να ενεργοποιήσω τα Alerts, δωρεάν αποστολή email για κάθε συναλλαγή. Όμως στο τέλος μου 'βγαλε το λάθος "H εισαγωγή Alert! έχει αποτύχει.
User Hasnt A Credit Account" και δε με άφησε να ενεργοποιήσω τα Alerts. Απ' ότι κατάλαβα, ακόμα και για τα Alerts που 'ναι δωρεάν, πρέπει να 'χεις πιστωτική ή προπληρωμένη.

Έχουμε τα εξής είδη:
Κατηγορία Alert!

Έλεγχος στο λογ. υπόλοιπο του λογαριασμού μου
Συγκεκριμένες κινήσεις στο λογαριασμό μου
Χρηματιστηρίου
Μελλοντικές ή Περιοδικές εντολές πληρωμών
Πιστωτικών Καρτών (Δεν έχετε πιστωτικές κάρτες)
Χρεωστικών Καρτών & Προπληρωμένης Κάρτας (WEBUY)

Όπως βλέπεις, δεν έχω πιστωτική αλλά μόνο χρεωστική.
Έχω διαλέξει 2 ειδοποιήσεις:
"Έλεγχος στο λογ. υπόλοιπο του λογαριασμού μου" και στο επόμενο βήμα επέλεξα "Όταν αλλάξει" και
"Χρεωστικών Καρτών..." για "Οποιοδήποτε ποσό", "Με ή χωρίς την παρουσία μου" και "Εντός ή εκτός Ελλάδας". Έτσι είμαι ενημερωμένη για αγορές on-line, για πληρωμές, για τη μισθοδοσία μου κλπ


Τη φόρμα της επιτυχούς συναλλαγής δυστυχώς δεν την κράτησα.
Έχω όμως αυτό από το Ιστορικό Πληρωμών/Μεταφορών, μήπως είναι απόδειξη; (απ' ότι βλέπω δεν έχει την προμήθεια που χρεώνει η winbank, ενώ στις αποδείξεις π.χ από ΕΛΤΑ αναγράφεται και η προμήθεια).
Απ' ότι ξέρω, η win δε χρεώνει προμήθεια. Όταν πληρώσω λογαριασμό ΕΥΔΑΠ, την αναφέρει.


Τελικά η λύση πρέπει να 'ναι η εξής: (στη winbank)
Χαρτοφυλάκιο>Διαχείριση λογαριασμών>Κινήσεις Λογαριασμών .
Επιλέγουμε τη συναλλαγή (π.χ Vivodi στην περίπτωσή μου).
>Λεπτομέρειες
Και μας εμφανίζει τις λεπτομέρειες της συναλλαγής.
Αυτό είναι η απόδειξη, απ' ότι μου 'παν στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της winbank.
Σωστά.


πχ για winbank, το πεδιο 'κωδικος πληροφοριας' ειναι το 'μοναδικο' διακριτικο, που πιστοποιεί την αυθεντικοτητα της συναλλαγης? ΝΑΙ!
Τι ειναι τελικα αυτο που κανει αληθινο ενα παραστατικο?
Πχ στο γκισε, ειναι το 'πρασινο' χαρτακι του καταθετηριου? Υποθετω οτι πανω θα εχει καποιο ιδιαιτερο διακριτικο? ΝΑΙ - Στην Εμπορική πχ είναι η ταυτότητα πράξης, στην Εθνική ο αρ.παραστ. κλπ.
Στην ηλεκτρονικη συναλλαγη, περαν της εκτυπωσης, ειναι ο κωδικος πληροφοριας ή κατι αλλο? Αυτός!

---
Γιατι συζητουσα με γνωστο και μου ελεγε οτι πχ. για το 'λεφτα στο λεπτο' της Πειραιως, οτι δεν μπορει να θεωρηθει και πολυ 'εγκυρη' συναλλαγη, εναντι των κλασικων τραπεζικων καταθεσεων-εμβασματων.
Και του ελεγα οτι ειναι αλλος τροπος.
Το σημειο κλειδι, αποδεικτικο οτι μια συναλλαγη οντως εγινε, είναι ο "κωδικος πληροφοριας"?
Ειναι το ιδιο 'εγκυρη' μια συναλλαγη με 'λεφτα στο λεπτο' σε σχεση με την κλασικη τραπεζικη καταθεση?
Το "Λεπτά στο Λεπτό" είναι έγκυρη συναλλαγή, αλλά δε θα το χρησιμοποιούσα για εξόφληση με την κλασική έννοια. Κι αυτό γιατί θεωρητικά δεν εμφανίζεται ο παραλήπτης των χρημάτων. Απλώς είναι ένα πρόσωπο που έχει στα χέρια του τον κωδικό ανάληψης (που κάλλιστα μπορεί να τον έχει δώσει αλλού). Το αν αυτά τα χρήματα προορίζονται για ένα φίλο που έχει αφραγκιές ή για την εξόφληση του ενοικίου σου, είναι άγνωστο. Ενω, όταν στέλνεις έμβασμα, κάνεις μια μεταφορά χρημάτων ή κατάθεση στο γκισέ, εμφανίζεται ο δικαιούχος του λογαρισμού και η αιτιολογία της συναλλαγής.

cool11
15-11-12, 10:49
Σκεφτομαι να αλλαξω τη μισθοδοσια μου, και απο εκει που την εβαζαν σε λογαριασμο (alpha) χωρις να ειναι συνδεδεμενος με ebanking, να τον ορίσω να μπαινει σε λογαριασμο με ebanking(πειραιως).
Παλια το φοβομουν, γενικα οι φοβιες περι ebanking.
Τωρα πια ομως το βλεπω καπως αλλιως.
Θα γλυτωσω να πηγαινω να κανω καταθεσεις σε πειραιως, για να κανω online αγορες με την χρεωστικη.
Θα εχω ενα δικτυο atm τεραστιο(αγροτικη και πειραιως).
Θα εχω ειδοποιηση ποτε μπαινουν χρηματα.
Και αλλες ευκολιες.
Εξαλλου, τα χρηματα δεν θα ειναι και πολλα αυτα που θα μπαινουν, αφηστε που για τα περισσοτερα θα γινεται αναληψη την ιδια μερα για τις διαφορες υποχρεωσεις, οποτε θα μενουν μεσα να 'λιμναζουν', λιγα, για ebanking συναλλαγες, paypal κλπ.
Η πιο ακραια σκεψη, ειναι μη γινει χακαρισμα τη μερα της μισθοδοσιας! Τιποτε αλλο. Αλλα ειπαμε, λιγα λεφτα, και για λιγες ωρες μονο εντος λογαριασμου.
Τι στο καλο, θα γινει χακαρισμα τις μερες της μισθοδοσιας, και μεχρι να κανω την αναληψη? Συνηθως δεν προλαβαινουν να μπουν τα χρηματα, και τα χω σηκωσει!

Ειναι καλη ιδεα να ειναι ο λογαριασμος μισθοδοσιας σε λογαριασμο με ebanking?
Για να ακουσω αποψεις....

frap
15-11-12, 12:01
Εγώ πάντως 15 χρόνια τώρα δεν είχα πρόβλημα...

airbus
15-11-12, 12:22
και εγω το ιδιο εδω και δεκαετιες. κανενα προβλημα.
γιατι να συμβει στο λογαριασμο μισθοδοσιας και να μη συμβει σε ενα αλλο συμβατικο λογαριασμο.

Panos.2006
15-11-12, 12:46
Σκεφτομαι να αλλαξω τη μισθοδοσια μου, και απο εκει που την εβαζαν σε λογαριασμο (alpha) χωρις να ειναι συνδεδεμενος με ebanking, να τον ορίσω να μπαινει σε λογαριασμο με ebanking(πειραιως).
Παλια το φοβομουν, γενικα οι φοβιες περι ebanking.
Τωρα πια ομως το βλεπω καπως αλλιως.
Θα γλυτωσω να πηγαινω να κανω καταθεσεις σε πειραιως, για να κανω online αγορες με την χρεωστικη.
Θα εχω ενα δικτυο atm τεραστιο(αγροτικη και πειραιως).
Θα εχω ειδοποιηση ποτε μπαινουν χρηματα.
Και αλλες ευκολιες.
Εξαλλου, τα χρηματα δεν θα ειναι και πολλα αυτα που θα μπαινουν, αφηστε που για τα περισσοτερα θα γινεται αναληψη την ιδια μερα για τις διαφορες υποχρεωσεις, οποτε θα μενουν μεσα να 'λιμναζουν', λιγα, για ebanking συναλλαγες, paypal κλπ.
Η πιο ακραια σκεψη, ειναι μη γινει χακαρισμα τη μερα της μισθοδοσιας! Τιποτε αλλο. Αλλα ειπαμε, λιγα λεφτα, και για λιγες ωρες μονο εντος λογαριασμου.
Τι στο καλο, θα γινει χακαρισμα τις μερες της μισθοδοσιας, και μεχρι να κανω την αναληψη? Συνηθως δεν προλαβαινουν να μπουν τα χρηματα, και τα χω σηκωσει!

Ειναι καλη ιδεα να ειναι ο λογαριασμος μισθοδοσιας σε λογαριασμο με ebanking?
Για να ακουσω αποψεις....

Το winbank direct της Πειραιώς είναι πολύ καλός ως λογαριασμός μισθοδοσίας και δείνει 5% επιτόκιο χωρίς ανώτατο όριο. Μπορείς είτε να τον κάνεις μισθοδοσίας, είτε να μεταφέρεις εκεί μέσω e-banking πάνω από 250 ευρώ το μήνα. Ταυτόχρονα έχει δωρεάν ειδοποιήσεις, δεν χρεώνει εισερχόμενα εμβάσματα και οι περισσότερες πληρωμές ακόμα και πάγιες είναι δωρεάν.

Δεν υπάρχει κανένας φόβος από το ebanking και οι ευκολίες είναι τεράστιες. Μετά θα αναρωτιέσαι γιατί τόσα χρόνια δεν το είχες κάνει έτσι.

Nozomi
15-11-12, 13:04
Ειναι καλη ιδεα να ειναι ο λογαριασμος μισθοδοσιας σε λογαριασμο με ebanking?
Για να ακουσω αποψεις....
Γιατί να μην είναι ;
Θέμα υπάρχει με αγορές, και εκεί θα σου πρότεινα να έχεις άλλον λογαριασμό συνδεδεμένο με την χρεωστική ώστε να μην κινδυνεύεις να σου τα πάρουν όλα αν γίνει μία στραβή !

Εξαιρετικό e-banking η Πειραιώς, εγώ πάντως για την μισθοδοσία χρησιμοποιώ Εθνική καθώς δίνει περισσότερα προνόμια (όπως πιστωτική).

cool11
15-11-12, 13:24
Γιατί να μην είναι ;
Θέμα υπάρχει με αγορές, και εκεί θα σου πρότεινα να έχεις άλλον λογαριασμό συνδεδεμένο με την χρεωστική ώστε να μην κινδυνεύεις να σου τα πάρουν όλα αν γίνει μία στραβή !


Δεν ανεφερα, οτι 99% των αγορων μου, ειναι μεσω ebay και πληρωμη με paypal, και το amazon. Ετσι χρησιμοποιειται η χρεωστικη, που ειναι συνδεδεμενη με τον λογαριασμο που θελω να κανω μισθοδοσιας.

3lbereth
15-11-12, 13:26
:p Έχω να πατήσω χρόνια σε γκισέ!
Κι εγώ έχω τη μισθοδοσία μου στην Πειραιώς και ενεργοποιημένο το ebanking χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
To ebanking τους btw είναι εξαιρετικό! Αν ενεργοποιήσεις τα alerts δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει χρέωση στο λογαριασμό σου ή στην κάρτα σου χωρίς να το πάρεις χαμπάρι.

cool11
16-11-12, 09:39
και εγω το ιδιο εδω και δεκαετιες. κανενα προβλημα.
γιατι να συμβει στο λογαριασμο μισθοδοσιας και να μη συμβει σε ενα αλλο συμβατικο λογαριασμο.

Οπουδηποτε μπορει να συμβει. Χακερια ομως θεωρω πιο ευκολο να συμβει σε λογαριασμο με ebanking, παρα σε απλο λογαριασμο χωρις ebanking.
Θεωρητικα τουλαχιστον, με τις πιθανοτητες. Τα λεω λαθος;

- - - Updated - - -

Δηλαδη, μονο συμφωνες και θετικες γνωμες βλεπω για να ριξω τη μισθοδοσια σε λογαριασμο με ebanking. Ολα καλως λετε!

frap
16-11-12, 10:19
Οπουδηποτε μπορει να συμβει. Χακερια ομως θεωρω πιο ευκολο να συμβει σε λογαριασμο με ebanking, παρα σε απλο λογαριασμο χωρις ebanking.
Θεωρητικα τουλαχιστον, με τις πιθανοτητες. Τα λεω λαθος;
Εγώ πάντως πιο πολλούς αγνώστους έχω αντιληφθεί να είναι ενοχλητικά κοντά μου όταν πάω στο ATM, παρά όταν κάνω τη δουλειά μου από το σπίτι ή το γραφείο...

lewton
16-11-12, 10:21
Δηλαδη, μονο συμφωνες και θετικες γνωμες βλεπω για να ριξω τη μισθοδοσια σε λογαριασμο με ebanking. Ολα καλως λετε!
Για την ακρίβεια οι περισσότεροι αδιαφορούμε τι κάνεις με τα λεφτά σου.
Θυμόμαστε ακόμα τι συνέβη όταν αποφάσισες να δοκιμάσεις το eBay. :p

cool11
16-11-12, 10:45
lewton εισαι δηκτικός, ενω εγω ειμαι διερευνητικός! :)
Ασε που αμα εμπλακω σε κατι το οποιο εμπιστευομαι, μετα το χρησιμοποιω συνεχεια.
Πλεον χρησιμοποιω το ebay και για το παραμικρο, σε σημειο που γνωστοι μου λενε 'ε οχι κι αυτο απο το ebay'!!!

therock003
16-11-12, 14:28
Μου εχει μονο τον εναν απο τους 2 λογαριασμος και δυστυχως οχι αυτον που θελω. Και οταν παω στην διαχειριση οπως λες για να κανω προσθηκη μου δειχνει ενα λουκετακι στο προσθηκη λογαριασμου καταθεσεων και δεν με αφηνει να το προχωρησω... Μηπως πρεπει να το ζητησω κατευθειαν απο την τραπεζα?

Thanasis159
16-11-12, 14:32
Μου εχει μονο τον εναν απο τους 2 λογαριασμος και δυστυχως οχι αυτον που θελω. Και οταν παω στην διαχειριση οπως λες για να κανω προσθηκη μου δειχνει ενα λουκετακι στο προσθηκη λογαριασμου καταθεσεων και δεν με αφηνει να το προχωρησω... Μηπως πρεπει να το ζητησω κατευθειαν απο την τραπεζα?

Για ποια τράπεζα αναφέρεσαι;

therock003
16-11-12, 15:41
Μαλλον πατησα απαντηση αντι για παραθεση που ηθελα. Στην αλφα αναφερομαι.

Thanasis159
16-11-12, 15:51
Όσες δυνατότητες έχουν δίπλα τους λουκετάκι, σημαίνει πως απαιτούν την ύπαρξη του security token. Αν το έχεις αγοράσει, έχει καλώς. Αλλιώς, θα πρέπει να καλέσει στο phone banking της τράπεζας να ζητήσεις να σου συνδέσουν και αυτόν τον λογαριασμό.

cool11
16-11-12, 16:33
Εντος της ιδιας τραπεζας, τα εμβασματα, ποσο γρηγορα εκτελουνται? Την ιδια μερα, την επόμενη?
Για εμβασματα μεταξυ διαφορετικων τραπεζων της χωρας, ειναι 2-3 μερες;

Thanasis159
16-11-12, 16:45
Εντος της ιδιας τραπεζας, τα εμβασματα, ποσο γρηγορα εκτελουνται? Την ιδια μερα, την επόμενη?
Για εμβασματα μεταξυ διαφορετικων τραπεζων της χωρας, ειναι 2-3 μερες;

Εντός τράπεζας, τουλάχιστον στις τράπεζες με τις οποίες έχω συνεργασία, εκτελούνται άμεσα. Σε άλλη ελληνική τράπεζα, μέσω του ΔΙΑΣ, εκτελούνται εργάσιμες μέρες σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές εντός της ημέρας (cut off times) και μέχρι νωρίς το απόγευμα (πχ στις 9 το πρωί, στις 12:30 και στις 17:00, τυχαία τα νούμερα). Αν δώσεις την εντολή σου εργάσιμη μέρα πριν το cut off time, εκτός απροόπτου θα εκτελεστεί την ίδια μέρα μέχρι το τελευταίο cut off time. Αν την δώσεις μετά, πάμε για την επόμενη εργάσιμη κτλ.

therock003
23-11-12, 12:55
therock003, συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά τώρα την είδα την ερώτηση.
Για τη AlphaBank για statement σε pdf: Στο μενού πάνω αριστερά:
Καταθέσεις -> Αντίγραφο Λογαριασμού.
Αν δεν έχει ενεργοποιηθεί η λειτουργία αυτή στο profil σου, πηγαίνεις πάλι στο κεντρικό μενού:
Διαχείριση --> Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Αντιγράφων.
Ακολουθείς τις οθόνες και ενεργοποιείς την υπηρεσία.
Κάθε φορά που το statement δημιουργείται και είναι διαθέσιμο σου στέλνουν και email, όπως κάνει και η Eurobank.
Την υπηρεσία του e-statement την έχει υλοποιήσει η ίδια εταιρία και για την AlphaBank και για τη Eurobank. Εξαιρετική και Ελληνική.


Όσες δυνατότητες έχουν δίπλα τους λουκετάκι, σημαίνει πως απαιτούν την ύπαρξη του security token. Αν το έχεις αγοράσει, έχει καλώς. Αλλιώς, θα πρέπει να καλέσει στο phone banking της τράπεζας να ζητήσεις να σου συνδέσουν και αυτόν τον λογαριασμό.

Τελικα πηγα σε καταστημα να μου το ενεργοποιησει υπαλληλος, αλλα καθως το προχωρουσε, μου πε οτι δεν γινεται επειδη ειναι λογαριασμος ταμιευτηριου, και αυτο το ειδος λογαριασμου δεν βγαζει e-statements και καταστασης. Μονο οτι δειχνει το e-banking και τις 10 τελευταιες απο ATM. Τι αμπαλος λογαριασμος και αυτος...

Thanasis159
23-11-12, 12:58
Τελικα πηγα σε καταστημα να μου το ενεργοποιησει υπαλληλος, αλλα καθως το προχωρουσε, μου πε οτι δεν γινεται επειδη ειναι λογαριασμος ταμιευτηριου, και αυτο το ειδος λογαριασμου δεν βγαζει e-statements και καταστασης. Μονο οτι δειχνει το e-banking και τις 10 τελευταιες απο ATM. Τι αμπαλος λογαριασμος και αυτος...

LOL! Δεν είμαι άμπαλος ο λογαριασμός, αλλά για να έχει e-statements, πρέπει να έχει και απλά statements. Αν ο λογαριασμός σου, δεν σε ενημερώνει για τις κινήσεις του με αποστολή μηνιαίου/τριμηνιαίου κτλ statement αλλά η ενημέρωση γίνεται απλά μέσω βιβλιαρίου καταθέσεων, είναι λογικό να μην μπορεί να εκδόσει statement.

therock003
23-11-12, 13:28
LOL! Δεν είμαι άμπαλος ο λογαριασμός, αλλά για να έχει e-statements, πρέπει να έχει και απλά statements. Αν ο λογαριασμός σου, δεν σε ενημερώνει για τις κινήσεις του με αποστολή μηνιαίου/τριμηνιαίου κτλ statement αλλά η ενημέρωση γίνεται απλά μέσω βιβλιαρίου καταθέσεων, είναι λογικό να μην μπορεί να εκδόσει statement.

Ε ναι αλλα γιατι να μην εχει την δυνατοτητα να εκδιδει απλα statement? Επειδη ειναι αμπαλος, για αυτο! Οκ περα απο την πλακα τωρα πρεπει να δω τι θα κανω, γιατι αυτη η εξελιξη μου την εφερε λιγο :(

lak100
27-11-12, 16:56
παιδια τωρα τελευτια παρατηρησα οτ δεν πληρωνω προμηθεια στις συνναλαγες μου στο e-banking της eurobank οπως οταν στελω λεφτα σε αλλη τραπεζα η οταν πληρωνω τη πιστωτικη της alpha παρολο που δεν εχω 3.000 ευρω στον live λογαριασμο καλο αυτο

cool11
28-11-12, 14:05
Στην winbank, στις μεταφορες/εμβασματα, πρεπει οι 'πληροφοριες δικαιουχου' να αναγραφονται αναγκαστικα με λατινικους χαρακτηρες;
Γιατι εγραψα με ελληνικα και απαιτουσε διορθωση απο μενα, και μετα εγραψα με λατινικους και το δεχτηκε.

Στο γκισε γιατι γραφουν με ελληνικους χαρακτηρες, και μεσω ebanking απαιτουν λατινικους;

Thanasis159
28-11-12, 15:51
Στα ελληνικά το είχες γράψει με κεφαλαία ή μικρά και τόνους;

cool11
28-11-12, 22:31
Ελληνικα κεφαλαια ειχα γραψει. Αρνουνταν να συνεχισει την συναλλαγη βγαζοντας μηνυμα, που δεν ελεγε για τα 'ελληνικα' αλλα οτι πρεπει να διορθωσω το πεδιο 'πληροφοριες για τον δικαιουχο'.

therock003
30-11-12, 21:55
Παιδια, τα μηχανακια κωδικων ειναι μοναδικα ανα λογαριασμο, ή πχ μπορεις να δανιστεις ενος φιλου και να το χρησιμοποιησεις για το δικο σου web banking. Ας πουμε για την Alpha. Το χει δοκιμασει κανεις?

cool11
30-11-12, 21:59
Ελληνικα κεφαλαια ειχα γραψει. Αρνουνταν να συνεχισει την συναλλαγη βγαζοντας μηνυμα, που δεν ελεγε για τα 'ελληνικα' αλλα οτι πρεπει να διορθωσω το πεδιο 'πληροφοριες για τον δικαιουχο'.

Ξερει κανεις? Κανει κανεις τραπεζικες μεταφορες/εμβασματα στην winbank να μου πει?

dfourt
30-11-12, 22:17
Παιδια, τα μηχανακια κωδικων ειναι μοναδικα ανα λογαριασμο, ή πχ μπορεις να δανιστεις ενος φιλου και να το χρησιμοποιησεις για το δικο σου web banking. Ας πουμε για την Alpha. Το χει δοκιμασει κανεις?
Σίγουρα είναι ξεχωριστά για κάθε λογαριασμό.(Για την ακρίβεια για κάθε κωδικό πελάτη, γιατί μπορείς να έχεις πολλούς λογαριασμούς)

Αν δεν ήταν, δεν θα παρείχαν καμία επιπλέον ασφάλεια.

Thanasis159
30-11-12, 22:17
Παιδια, τα μηχανακια κωδικων ειναι μοναδικα ανα λογαριασμο, ή πχ μπορεις να δανιστεις ενος φιλου και να το χρησιμοποιησεις για το δικο σου web banking. Ας πουμε για την Alpha. Το χει δοκιμασει κανεις?

Είναι μοναδικά ανά πελάτη, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τρίτου προσώπου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.