PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230

hedgehog
14-05-13, 18:43
https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=4386&la=1#5

5. Πόσο κοστίζουν οι «Υπηρεσίες Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας»;
Το κόστος ενεργοποίησης και χρήσης των υπηρεσιών Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας είναι 7 Ευρώ εφάπαξ. Η συσκευή σας παρέχεται δωρεάν. Σε περίπτωση απώλειας της συσκευής, το κόστος αντικατάστασης είναι 12 Ευρώ.
:hmm:

dimitri_ns
14-05-13, 19:18
https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=4386&la=1#5

:hmm:

Μ' έκανες κι έψαξα τα εξτρέ

Alpha bank

Ιδιώτες : Εφάπαξ (προς το παρόν)
Εταιρείες: Ετήσια συνδρομή 12 €

123812123813

hedgehog
15-05-13, 00:10
τι να πω.... θα σου έχουν ιδιαίτερη αδυναμία :p

πλάκα, πλάκα, με δεδομένο ότι είναι ξεκάθαρη η σελίδα τους, την επόμενη φορά που θα σου έρθει κάτι τέτοιο, μπορείς να κάνεις μία ερώτηση σστο κατάστημα που σε εξυπηρετεί ή ακόμη και τηλεφωνικά...

Ελπίζω μόνο να μην τους πονηρέψεις και θυμηθούν πως εμένα με ξεχάσαν :sneer:

kasadi
15-05-13, 12:57
στο ebanking της πειραιώς όταν πάς να πληρώσεις κάποιο λογαριασμό , γιατί δεν ζητάει extra pin ? Πλήρωσα σήμερα ένα λογαριασμό ΔΕΗ και δεν μου ζήτησε τίποτα.Δεν θα έπρεπε να ζητάει εφόσον φεύγουν χρήματα ?

runner70
16-05-13, 23:05
Ουτε στην εθνικη εχει ετησια συνδρομη το token παρα μονο πληρωνεις αν το χαλασεις κλπ.

@ dimitri_ns τελικα μονο ολες δεν ειναι αυτες που χρεωνουν με ετησια συνδρομη το token.


στο ebanking της πειραιώς όταν πάς να πληρώσεις κάποιο λογαριασμό , γιατί δεν ζητάει extra pin ? Πλήρωσα σήμερα ένα λογαριασμό ΔΕΗ και δεν μου ζήτησε τίποτα.Δεν θα έπρεπε να ζητάει εφόσον φεύγουν χρήματα ?

Παλια εστελνε και για αυτο αλλα φαινεται αυξηθηκε η πελατεια και για να μην στελνουν πολλα μηνυματα τα εκοψαν σε αυτα τα θεματα.

lewton
16-05-13, 23:15
H Eurobank τι άκυρη. :p
Ενώ μου σπάει τα νεύρα σε βαθμο αηδίας για να στείλω λεφτά μέσω web γιατί κάθε τόσο πρέπει να πάρω τηλέφωνο να ξαναβάλω το certificate στον browser, σήμερα διαπίστωσα ότι από το mobile app (Android) μπορώ να στείλω χωρίς πρόβλημα σε λογαριασμό σε άλλη τράπεζα. Ουτε certificate ούτε OTP. :worthy:

dimitri_ns
17-05-13, 00:51
@runner70

Τελικά στους ιδιωτικούς λογαριασμούς η χρέωση είναι εφάπαξ. Στους εταιρικους υπάρχει ετήσια χρέωση (Εθνική, Alpha,Eurobank,Πειραιώς) Είχαμε και στις 4 web banking

Ιδιωτικά έχω alpha, πειραιώς

Σχετικά με την χρήση, το καλύτερο ήταν Πειραιώς (όμως τακτικά ο server ήταν κάτω), μετά alpha και μακράν χειρότερα εθνική,eurobank

Sorry για το alarm

@lewton
Πόσο ασφαλες θεωρείς το android για e-banking? Εγώ καθόλου.

lewton
17-05-13, 14:30
Δεν είναι θέμα Android.
Το θέμα είναι ότι η Eurobank επιτρέπει σε όποιον μάθει τον κωδικό μου και το username μου να κατεβάσει την εφαρμογή και να στείλει λεφτά.

utp
20-05-13, 13:59
Παιδια μια βοηθεια. Θελω να στειλω απο την Πειραιως ενα εμβασμα σε τραπεζα alpha bank. Το ποσο ειναι της ταξης των 50 ευρω. Ποσο θα επιβαρυνθω στα εξοδα αποστολης? Θα επιλεξω να τα επιβαρυνθω ολα εγω και οχι εκεινος που θα στειλω,

djuan1988
20-05-13, 19:57
Παιδια μια βοηθεια. Θελω να στειλω απο την Πειραιως ενα εμβασμα σε τραπεζα alpha bank. Το ποσο ειναι της ταξης των 50 ευρω. Ποσο θα επιβαρυνθω στα εξοδα αποστολης? Θα επιλεξω να τα επιβαρυνθω ολα εγω και οχι εκεινος που θα στειλω,


0,50€ αν δεν έχει αλλάξει κάτι.

yyy
20-05-13, 20:44
0,50€ αν δεν έχει αλλάξει κάτι.

0,50€ για τα έξοδα της Πειραιώς. Θα υπάρξει και η χρέωση της άλλης τράπεζας, από τη στιγμή που θέλει να πληρώσει όλο το κόστος. Στην Α δεν ξέρω πόσο είναι, συνήθως είναι της τάξης των 1-2 €...

utp
21-05-13, 19:23
0,50€ για τα έξοδα της Πειραιώς. Θα υπάρξει και η χρέωση της άλλης τράπεζας, από τη στιγμή που θέλει να πληρώσει όλο το κόστος. Στην Α δεν ξέρω πόσο είναι, συνήθως είναι της τάξης των 1-2 €...

Η συναλλαγη εγινε χθες το βραδυ αλλα ακομη και τωρα δεν εχουν παει τα λεφτα στην alpha bank. Επελεξα να γινει αμεσα η συναλλαγη, δεν επρεπε να γινει την επομενη εργασιμη? Δηλαδη σημερα? Αν υπαρξει καποιο λαθος ενημερωνει κανενας?

blade_
22-05-13, 01:33
εγω δε πηρα καθολου τοκεν κ ησυχασα :p

ηθελα να βλεπω πιο πολυ.μονο που με χαλαει ειναι οτι δε μπορω να αλλαξω ονομα χρηστη

netman
22-05-13, 02:32
εγω δε πηρα καθολου τοκεν κ ησυχασα :p

ηθελα να βλεπω πιο πολυ.μονο που με χαλαει ειναι οτι δε μπορω να αλλαξω ονομα χρηστη
αν ζητήσεις να σου σβήσουν τον υπάρχοντα λογαριασμό,και μετά ζητήσεις να ανοίξεις άλλον,δε θα αλλάξει το όνομα χρ'ηστη (νομίζω?)

frap
22-05-13, 09:37
Η συναλλαγη εγινε χθες το βραδυ αλλα ακομη και τωρα δεν εχουν παει τα λεφτα στην alpha bank. Επελεξα να γινει αμεσα η συναλλαγη, δεν επρεπε να γινει την επομενη εργασιμη? Δηλαδη σημερα? Αν υπαρξει καποιο λαθος ενημερωνει κανενας?

Αν έγινε το βράδυ τις 20ης, θα έπρεπε να διεκπεραιωθεί από το ΔΙΑΣ είτε μετά τις 9:00 το πρωί, είτε με το κλείσιμο, στις 15:00, ανάλογα την πολιτική της Τράπεζας. Σε κάθε περίπτωση μέχρι την ώρα που πόσταρες θα έπρεπε να έχει πάει.

Λάθος σε πιο πράγμα; Αν ο αριθμός λογαριασμού που έγραψες είναι λάθος (δεν υπάρχει), θα σου επιστραφούν τα χρήματα του εμβάσματος κάποια στιγμή, φαντάζομαι η προμήθεια χάνεται. Αν υπάρχει αλλά δεν είναι αυτός που ήθελες, κάποιος πήρε δώρο... υπάρχει τρόπος να τα τραβήξεις κι από εκεί, αλλά πρέπει να επικοινωνήσεις με την Τράπεζα.

Πάντα μπορείς να τηλεφωνήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζάς σου και να ζητήσεις να σε ενημερώσουν για την τύχη του εμβάσματος. Νομίζω σε Εθνική μπορούσες να το κάνεις μέσα από το online, ίσως να γίνεται και στην Πειραιώς.

cool11
27-05-13, 17:23
Πως μπορει κανεις να βγαλει ακρη με διαφορες καταθεσεις που του κανουν στον λογαριασμο του;
Εβαλα σε εναν φιλο ενα ποσο, και το εμβασμα εκτελεστηκε κανονικα.
Ομως, για 'κακη' μου τυχη, εβαλε και καποιος αλλος χρηματα, ιδιο ποσο, την ίδια μέρα!
Με αποτέλεσμα, να μην μπορει να βγαλει ακρη, αν και εμενα δεν αμφισβητει οτι κατεθεσα, αλλα δεν ειναι σιγουρος ποιος ειναι αυτος ο αλλος που του εβαλε χρηματα.
Μιλω παντα παιδια, για εξυπηρετηση χωρις γκισε. Αλλα δεν εχει και ebanking.
Κανει αναληψη μεσω ΑΤΜ. Ε, δεν εχει την ευελιξια του ebanking ο φιλος, αλλα δεν τρωει τουλαχιστον και την πικρα του γκισε της τραπεζας.
Το θεμα ειναι , οτι ψαχνει-κι εγω μαζι, να βρει τροπο να βεβαιωθει για το ποιος εβαλε το αλλο το ποσο, αλλα αν ειναι δυνατον χωρις να παει στο γκισε.
Πηρε μια αναλυτικη απο το ΑΤΜ, αλλα ακρη δεν βγηκε.
Εχει για τις δυο καταθεσεις 2 κωδικους, ενας ειναι ΚΤΧ, ο οποιος βρηκα οτι σημαινει 'καταθεση χωρις βιβλιαριο'(ναι, αλλα αυτο μπορει να σημαινει ebanking, μπορει να σημαινει και καταθεση μεσω Atm), και ο αλλος κωδικος(ευτυχως τουλαχιστον διαφερουν!), λεει STS, που δεν μπορεσα να βρω τι σημαινει.

Η ιστορια ειναι οτι δεν θελει να παει να στηθει στην τραπεζα και να χασει τη μέρα του, αλλα ουτε και να τηλεφωνησει στον αλλον 'υποψηφιο'/δυνητικο καταθετη για τσεκαρισμα, γιατι αυτος ο αλλος, ειναι ενας νοικαρης που χρωστα πολλα νοικια, και μπορει καλλιστα να ισχυριστει-επωφεληθει (πενία τεχνας κατεργαζεται) οτι εβαλε ποσο, αν καταλαβει τι παιζεται, ενω δεν εχει βαλει!!!!

Πειτε μου οτι υπαρχει λυση, εκτος γκισέ!!!!!!!!
(να την πω στον φιλο και να βγει μια ακρη)

stel67
27-05-13, 18:10
Πως μπορεί κανείς να βγαλει ακρη με διαφορες καταθεσεις που του κανουν στον λογαριασμο του;...
Σε ποια τράπεζα έχει το λογαριασμό ο φίλος σου, μπας και βγάλουμε άκρη με τους κωδικούς.
Στη φόρμα που καταχωρείς τη μεταφορά, υπάρχει ένα πεδίο για σχόλια, δικαιολογία, αιτιολογία κλπ.
Το ξέρω από προσωπική εμπειρία και στην Εθνική, Alpha, Eurobank. Η δυνατότητα αυτή υπάρχει μάλλον σε όλα τα ebanking.
Στη κίνηση λογαριασμού λογικά θα εμφανίζεται το πεδίο αυτό.
Επίσης αν ο λογαριασμός έχει βιβλιάριο, μπορεί να ζητήσει μια ενημέρωση (πρέπει να πάει στο γκισέ).
Στη συναλλαγή από ΑΤΜ, δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα να καταχωρήσεις αιτιολογία.
Ερώτηση:
* Mπορείς από ATM να μεταφέρεις ποσό σε λογαριασμό που δεν είναι συνδεδεμένος με την κάρτα σου ;

cool11
27-05-13, 18:43
Σε ποια τράπεζα έχει το λογαριασμό ο φίλος σου, μπας και βγάλουμε άκρη με τους κωδικούς.
Στη φόρμα που καταχωρείς τη μεταφορά, υπάρχει ένα πεδίο για σχόλια, δικαιολογία, αιτιολογία κλπ.
Το ξέρω από προσωπική εμπειρία και στην Εθνική, Alpha, Eurobank. Η δυνατότητα αυτή υπάρχει μάλλον σε όλα τα ebanking.
Στη κίνηση λογαριασμού λογικά θα εμφανίζεται το πεδίο αυτό.
Επίσης αν ο λογαριασμός έχει βιβλιάριο, μπορεί να ζητήσει μια ενημέρωση (πρέπει να πάει στο γκισέ).
Στη συναλλαγή από ΑΤΜ, δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα να καταχωρήσεις αιτιολογία.
Ερώτηση:
* Mπορείς από ATM να μεταφέρεις ποσό σε λογαριασμό που δεν είναι συνδεδεμένος με την κάρτα σου ;

Νομιζω μπορείς απο ατμ να μεταφερεις χρηματα σε αλλο λογαριασμο, αλλα δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια.

Εγω μετεφερα τα χρηματα απο winbank-πειραιως, στον λογαριασμο του φιλο στην αγροτικη.
Για τις δυο καταθεσεις, με την εκτυπωση κινησεων που πηρε απο το ατμ ο φιλος, βλεπει διπλα απο τις 2 καταθεσεις με τα ιδια ποσα και την ιδια μερα, για την μία ΚΤΧ και για την άλλη STS.

kallinikos
27-05-13, 19:58
διπλα στον κωδικό της κατάθεσης δεν έχει κάποιο κωδικό καταστήματος?

cool11
27-05-13, 20:05
διπλα στον κωδικό της κατάθεσης δεν έχει κάποιο κωδικό καταστήματος?

Τι να λεει αυτο? (αν υπαρχει)
Εγω που εκανα καταθεση μεσω ebanking τι 'κωδικο καταστηματος' να λεει?

kallinikos
27-05-13, 20:19
το δικό σου είναι το sts

cool11
27-05-13, 20:23
το δικό σου είναι το sts

Αληθεια? Μας εφτιαξες τοτε! Τι σημαινει αυτος ο κωδικος αραγε?

kallinikos
27-05-13, 21:20
straight through processing (stp)

patroklosp
28-05-13, 14:41
Πως μπορει κανεις να βγαλει ακρη με διαφορες καταθεσεις που του κανουν στον λογαριασμο του;
Εβαλα σε εναν φιλο ενα ποσο, και το εμβασμα εκτελεστηκε κανονικα.
Ομως, για 'κακη' μου τυχη, εβαλε και καποιος αλλος χρηματα, ιδιο ποσο, την ίδια μέρα!
Με αποτέλεσμα, να μην μπορει να βγαλει ακρη, αν και εμενα δεν αμφισβητει οτι κατεθεσα, αλλα δεν ειναι σιγουρος ποιος ειναι αυτος ο αλλος που του εβαλε χρηματα.
Μιλω παντα παιδια, για εξυπηρετηση χωρις γκισε. Αλλα δεν εχει και ebanking.
Κανει αναληψη μεσω ΑΤΜ. Ε, δεν εχει την ευελιξια του ebanking ο φιλος, αλλα δεν τρωει τουλαχιστον και την πικρα του γκισε της τραπεζας.
Το θεμα ειναι , οτι ψαχνει-κι εγω μαζι, να βρει τροπο να βεβαιωθει για το ποιος εβαλε το αλλο το ποσο, αλλα αν ειναι δυνατον χωρις να παει στο γκισε.
Πηρε μια αναλυτικη απο το ΑΤΜ, αλλα ακρη δεν βγηκε.
Εχει για τις δυο καταθεσεις 2 κωδικους, ενας ειναι ΚΤΧ, ο οποιος βρηκα οτι σημαινει 'καταθεση χωρις βιβλιαριο'(ναι, αλλα αυτο μπορει να σημαινει ebanking, μπορει να σημαινει και καταθεση μεσω Atm), και ο αλλος κωδικος(ευτυχως τουλαχιστον διαφερουν!), λεει STS, που δεν μπορεσα να βρω τι σημαινει.

Η ιστορια ειναι οτι δεν θελει να παει να στηθει στην τραπεζα και να χασει τη μέρα του, αλλα ουτε και να τηλεφωνησει στον αλλον 'υποψηφιο'/δυνητικο καταθετη για τσεκαρισμα, γιατι αυτος ο αλλος, ειναι ενας νοικαρης που χρωστα πολλα νοικια, και μπορει καλλιστα να ισχυριστει-επωφεληθει (πενία τεχνας κατεργαζεται) οτι εβαλε ποσο, αν καταλαβει τι παιζεται, ενω δεν εχει βαλει!!!!

Πειτε μου οτι υπαρχει λυση, εκτος γκισέ!!!!!!!!
(να την πω στον φιλο και να βγει μια ακρη)


γιατί δεν παίρνει στο κέντρο τηλεφωνικής εξυπηρέτησης της Τράπεζάς του να ρωτήσει όλες τις λεπτομέρειες;

- - - Updated - - -


Αληθεια? Μας εφτιαξες τοτε! Τι σημαινει αυτος ο κωδικος αραγε?

προσοχή, δεν του γράφει stp αλλά sts (εκτός και αν ο φίλος αντί να γράψει stp έγραψε κατά λάθος sts)

cool11
28-05-13, 19:18
γιατί δεν παίρνει στο κέντρο τηλεφωνικής εξυπηρέτησης της Τράπεζάς του να ρωτήσει όλες τις λεπτομέρειες;

- - - Updated - - -



προσοχή, δεν του γράφει stp αλλά sts (εκτός και αν ο φίλος αντί να γράψει stp έγραψε κατά λάθος sts)

sts γραφει.

Μπορει ο καθενας πελατης να τηλεφωνησει στο κεντρο τηλεφ.εξυπηρετησης, και να του εξηγησουν? Ειχα την εντυπωση οτι αυτα ειναι για εγγεγραμενους πελατες του phone banking.

- - - Updated - - -

Να ρωτησω και κατι ακομη: η αιτιολογια που γραφουμε σε μια καταθεση, πως μπορει να την δει ο αποδεκτης του εμβασματος; Ποτε, υπο ποιες προϋποθέσεις ειναι ορατη;
Γιατι, αν δεν κανω λαθος, απο atm δεν φαινεται, στο βιβλιαριο δεν αναγραφεται, αρα?

geo71
29-05-13, 09:58
sts γραφει.

Μπορει ο καθενας πελατης να τηλεφωνησει στο κεντρο τηλεφ.εξυπηρετησης, και να του εξηγησουν? Ειχα την εντυπωση οτι αυτα ειναι για εγγεγραμενους πελατες του phone banking.

- - - Updated - - -

Να ρωτησω και κατι ακομη: η αιτιολογια που γραφουμε σε μια καταθεση, πως μπορει να την δει ο αποδεκτης του εμβασματος; Ποτε, υπο ποιες προϋποθέσεις ειναι ορατη;
Γιατι, αν δεν κανω λαθος, απο atm δεν φαινεται, στο βιβλιαριο δεν αναγραφεται, αρα?

Η τηλεφωνική εξυπηρέτηση ειναι για όλους.

Η αιτιολογία φαίνεται στα λεπτομερή στοιχεία του εμβάσματος και ειναι διαθέσιμη είτε μέσω web banking (σαν πληροφορία της κίνησης, σε μορφή ειδοποιητηρίου εμβάσματος) είτε μέσω γκισέ σαν εκτύπωση. ATM και βιβλιάρια λόγω χώρου δεν αναγράφουν πληροφορίες παρά μόνο τύπο συναλλαγής (κατάθεση, ανάληψη, κοκ).

patroklosp
29-05-13, 11:01
Η τηλεφωνική εξυπηρέτηση ειναι για όλους.

Η αιτιολογία φαίνεται στα λεπτομερή στοιχεία του εμβάσματος και ειναι διαθέσιμη είτε μέσω web banking (σαν πληροφορία της κίνησης, σε μορφή ειδοποιητηρίου εμβάσματος) είτε μέσω γκισέ σαν εκτύπωση. ATM και βιβλιάρια λόγω χώρου δεν αναγράφουν πληροφορίες παρά μόνο τύπο συναλλαγής (κατάθεση, ανάληψη, κοκ).


Ακριβώς!!

zero
30-05-13, 21:20
Καλησπέρα, μη κάτοχος λογαριασμου τόσα χρόνια, τώρα πια χρειάζομαι το ebanking για διάφορες αγορές. Συνήθως τις έκανα με κατάθεση, αλλά είναι κουραστικό.
Ψάχνω μια τράπεζα με σωστή εξυπηρέτηση (μη μου βγάλουν την πίστη κατά την έκδοση), που να μου δίνει χρεωστική (το τονίζω!) χωρίς δυνατότητα υπερανάληψης και λογαριασμό με σεβαστό επιτόκιο μιας και θα ήθελα να ξεκινήσω και αποταμίευση. Κοίταξα λίγο τι παίζει. Το άλφα 123 για νέους έχει δελεαστικό επιτόκιο, αλλά πήγα σήμερα να ανοίξω λογαριασμό και με ταλαιπωρούσαν μισή ώρα. Είχα ταυτότητα και βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ (εκκαθαριστικό δεν έχω μιας και δεν κάνω δήλωση) και μου ζητούσαν χαρτί ότι δεν έχω εισόδημα ( και τι τους νοιάζει κιόλας). Τέλος πάντων σηκώθηκα και έφυγα γιατί ο χρόνος δεν είναι για χάσιμο. Της Πειραιώς έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό το ebanking, ωστόσο οι λογαριασμοί είναι μια κοροϊδία... Εξευτελιστικά επιτόκια. Όχι ότι θα καταθέσω τα τρελά ποσά, αλλά 0.10%; Τι έχετε να προτείνετε σαν λύση;

Επίσης ποια η διαφορά mastercard και visa; Και τέλος μήπως αξίζει να έχω 2 λογαριασμούς (όπως τα υπολόγισα στο μυαλό μου νομίζω αξίζει) έναν τρεχούμενο και έναν ταμιευτηρίου (τύπου 4% χωρίς να κάνεις 2 αναλήψεις το χρόνο) και να μεταφέρω από τον τρεχούμενο στο ταμιευτήριο όταν είναι;

Magnum
31-05-13, 11:59
Καλησπέρα, μη κάτοχος λογαριασμου τόσα χρόνια, τώρα πια χρειάζομαι το ebanking για διάφορες αγορές. Συνήθως τις έκανα με κατάθεση, αλλά είναι κουραστικό.
Ψάχνω μια τράπεζα με σωστή εξυπηρέτηση (μη μου βγάλουν την πίστη κατά την έκδοση), που να μου δίνει χρεωστική (το τονίζω!) χωρίς δυνατότητα υπερανάληψης και λογαριασμό με σεβαστό επιτόκιο μιας και θα ήθελα να ξεκινήσω και αποταμίευση. Κοίταξα λίγο τι παίζει. Το άλφα 123 για νέους έχει δελεαστικό επιτόκιο, αλλά πήγα σήμερα να ανοίξω λογαριασμό και με ταλαιπωρούσαν μισή ώρα. Είχα ταυτότητα και βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ (εκκαθαριστικό δεν έχω μιας και δεν κάνω δήλωση) και μου ζητούσαν χαρτί ότι δεν έχω εισόδημα ( και τι τους νοιάζει κιόλας). Τέλος πάντων σηκώθηκα και έφυγα γιατί ο χρόνος δεν είναι για χάσιμο. Της Πειραιώς έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό το ebanking, ωστόσο οι λογαριασμοί είναι μια κοροϊδία... Εξευτελιστικά επιτόκια. Όχι ότι θα καταθέσω τα τρελά ποσά, αλλά 0.10%; Τι έχετε να προτείνετε σαν λύση;

Επίσης ποια η διαφορά mastercard και visa; Και τέλος μήπως αξίζει να έχω 2 λογαριασμούς (όπως τα υπολόγισα στο μυαλό μου νομίζω αξίζει) έναν τρεχούμενο και έναν ταμιευτηρίου (τύπου 4% χωρίς να κάνεις 2 αναλήψεις το χρόνο) και να μεταφέρω από τον τρεχούμενο στο ταμιευτήριο όταν είναι;

Όπως έχουμε ξαναπεί πλέον οι τράπεζες ζητάνε όλα τα χαρτιά για να ανοίξεις λογαριασμό, μόνο αν επιμείνεις όπως στην περίπτωση σου μπορεί να σου το κάνουν χωρίς να τρέχεις για τα υπόλοιπα χαρτιά...

Αν έχεις λίγα χρήματα στον λογαριασμό τα επιτόκια είναι στις περισσότερες τράπεζες ήδη χαμηλά και θα πέσουν ακόμη περισσότερο τους επόμενους μήνες! Υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις όπως ένας λογαριασμός της Πειραιώς (αν δεν κάνω λάθος Direct) που δίνει μέχρι στιγμής 4% υπο προυποθέσεις και το Ταμείο Παρακαταθηκών και δανείων που είναι το ταμιευτήριο στα 3,15%, οι υπόλοιπες τράπεζες στο ταμιευτήριο παίζουν κάπου στο 1%. Για μεγαλύτερα ποσά και καλύτερα επιτόκια μόνο σε προθεσμιακές καταθέσεις που και αυτά έχουν αρχίσει και πέφτουν αν και όχι με τον ίδιο ρυθμό.

Mastercard και VISA είναι χρεωστικές πιστωτικές κάρτες με μικρές διαφορές, στην χώρα μας είναι ποιο διαδεδομένη η VISA μιας και δέχονται περισσότερα μαγαζιά, περισσότερα για όρους και επιτόκια μπορείς να δεις στα site των τραπεζών, μαζί με τα διάφορα προγράμματα επιβράβευσης ή επιστροφής χρημάτων.

Όμως έχε υπόψιν σου ότι για την χορήγηση τέτοιας κάρτας (νομίζω εκτός των προπληρωμένων) χρειάζεται εκκαθαριστικό με διαθέσιμο εισόδημα και πλέον είναι πολύ δύσκολα τα κριτήρια για την χορήγησης τους.

patroklosp
31-05-13, 13:14
Καλησπέρα, μη κάτοχος λογαριασμου τόσα χρόνια, τώρα πια χρειάζομαι το ebanking για διάφορες αγορές. Συνήθως τις έκανα με κατάθεση, αλλά είναι κουραστικό.
Ψάχνω μια τράπεζα με σωστή εξυπηρέτηση (μη μου βγάλουν την πίστη κατά την έκδοση), που να μου δίνει χρεωστική (το τονίζω!) χωρίς δυνατότητα υπερανάληψης και λογαριασμό με σεβαστό επιτόκιο μιας και θα ήθελα να ξεκινήσω και αποταμίευση. Κοίταξα λίγο τι παίζει. Το άλφα 123 για νέους έχει δελεαστικό επιτόκιο, αλλά πήγα σήμερα να ανοίξω λογαριασμό και με ταλαιπωρούσαν μισή ώρα. Είχα ταυτότητα και βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ (εκκαθαριστικό δεν έχω μιας και δεν κάνω δήλωση) και μου ζητούσαν χαρτί ότι δεν έχω εισόδημα ( και τι τους νοιάζει κιόλας). Τέλος πάντων σηκώθηκα και έφυγα γιατί ο χρόνος δεν είναι για χάσιμο. Της Πειραιώς έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό το ebanking, ωστόσο οι λογαριασμοί είναι μια κοροϊδία... Εξευτελιστικά επιτόκια. Όχι ότι θα καταθέσω τα τρελά ποσά, αλλά 0.10%; Τι έχετε να προτείνετε σαν λύση;

Επίσης ποια η διαφορά mastercard και visa; Και τέλος μήπως αξίζει να έχω 2 λογαριασμούς (όπως τα υπολόγισα στο μυαλό μου νομίζω αξίζει) έναν τρεχούμενο και έναν ταμιευτηρίου (τύπου 4% χωρίς να κάνεις 2 αναλήψεις το χρόνο) και να μεταφέρω από τον τρεχούμενο στο ταμιευτήριο όταν είναι;

Στάνταρ, ο καλύτερος αυτή τη στιγμή από άποψη επιτοκίου είναι ο Winbank Direct της Πειραιώς. Επιπλέον, είναι όψεως, κάνεις αναλήψεις / καταθέσεις όποτε θες και έχεις και επιτόκιο 5%. ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ να μεταφέρεις σε αυτόν κάθε μήνα 200 ευρώ. αλλά από τη στιγμή που θες να κάνεις και αποταμίευση, νομίζω ότι δεν θα σε πειράξει.

Επίσης, κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά και στο κατάστημα πας μόνο για τα απαραίτητα (υπογραφή συμβάσεων). Και το e-banking της Πειραιώς αν και σαν ευχρηστία δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά από λειτουργικότητα είναι το καλύτερο από όλες τις υπόλοιπες τράπεζες.

Τέλος, η VISA και η Mastercard είναι οργανισμοί έκδοσης καρτών (οι 2 μεγαλύτεροι στον κόσμο) και οι 2 τους έχουν δύο είδη καρτών: χρεωστικές και πιστωτικές κάρτες (και προπληρωμένες βέβαια, αλλά και αυτές είναι σαν τις πιστωτικές). Οι χρεωστικές κάρτες όταν κάνεις μια συναλλαγή τραβάνε χρήματα απευθείας από το λογαριασμό σου ενώ οι πιστωτικές κάρτες αφήνουν ένα χρηματικό υπόλοιπο σε εκκρεμότητα (γιατί ουσιαστικά σου "δανείζουν" χρήματα όταν δεν έχεις) το οποίο πρέπει κάθε μήνα να πληρώνεις. αν δεν πληρώσεις τότε επιβαρύνεσαι με τόκους

3lbereth
31-05-13, 13:29
Update:

Μεταβολή επιτοκίου τρεχούμενου λογαριασμού winbank Direct
Σας ενημερώνουμε ότι, από την 1η Αυγούστου 2013, το προνομιακό επιτόκιο του τρεχούμενου λογαριασμού winbank Direct θα διαμορφωθεί σε 4%.

zero
31-05-13, 14:38
Καλημέρα, σήμερα που είχα ελεύθερο χρόνο έκανα τουρ στις τράπεζες. Κατέληξα στην Πειραιώς όπου η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και σωστή. Ούτε μ*λακίες ζήτησαν ούτε τίποτα. Ταυτότητα και το δελτίο που μου δώσανε όταν έβγαλα ΑΦΜ ώστε να δουν μόνιμη κατοικία. Άνοιξα 2 λογαριασμούς. Έναν για καθημερινές συναλλαγές και έναν αξίζει όπου πάνω από 350 ευρώ και κάνοντας κατάθεση μόλις 1 ευρώ το μήνα έχω 3% επιτόκιο.
Για κάρτα δεν ζήτησαν εκκαθαριστικό, το μόνο πρόβλημα είναι ότι τώρα με την ενοποίηση θα καθυστερήσει, σχεδόν μήνα. Και ebanking κωδικούς πήρα κατ' ευθείαν.

airbus
06-06-13, 21:59
+1 και απο μενα για την υποστηριξη της ΠΕΙΡΑΙΩΣ. και τηλεφωνικα αλλα και το φοβερο EBANKING τους.

[Insomniac]
10-06-13, 20:08
Παιδιά μια ερώτηση γιατί έχω πολύ καιρό να κάνω μεταφορά σε τρίτο από το web banking της Πειραιώς.

Θέλω να κάνω μια κατάθεση σε λογαριασμό της Alpha bank. Επειδή δεν έχω Alpha Bank κοντά μου, είπα να στείλω από λογαριασμό που έχω στην Πειραιώς μέσω web banking έμβασμα στο λογαριασμό της Alpha. Στις επιλογές για την επιβάρυνση εξόδων όμως έχει μόνο την επιλογή SHA, σύμφωνα λέει με τις οδηγίες κτλ. κτλ. (έχει αναφερθεί στο παρελθόν και στο συγκεκριμένο νήμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=3749908&viewfull=1#post3749908)). Φυσικά στην κατάθεση το ποσό πρέπει να είναι ολόκληρο, οπότε ο μόνος τρόπος να κάνω την μεταφορά είναι να μιλήσω με τον κάτοχο του λογαριασμού και να καταθέσω παραπάνω χρήματα, όσο είναι η χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος της Alpha Bank;

Επίσης γνωρίζει κανείς πόσο είναι αυτή η χρέωση σήμερα; Παλιότερα ήταν 3€.

Ευχαριστώ.

patroklosp
14-06-13, 15:02
;5098675']Παιδιά μια ερώτηση γιατί έχω πολύ καιρό να κάνω μεταφορά σε τρίτο από το web banking της Πειραιώς.

Θέλω να κάνω μια κατάθεση σε λογαριασμό της Alpha bank. Επειδή δεν έχω Alpha Bank κοντά μου, είπα να στείλω από λογαριασμό που έχω στην Πειραιώς μέσω web banking έμβασμα στο λογαριασμό της Alpha. Στις επιλογές για την επιβάρυνση εξόδων όμως έχει μόνο την επιλογή SHA, σύμφωνα λέει με τις οδηγίες κτλ. κτλ. (έχει αναφερθεί στο παρελθόν και στο συγκεκριμένο νήμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=3749908&viewfull=1#post3749908)). Φυσικά στην κατάθεση το ποσό πρέπει να είναι ολόκληρο, οπότε ο μόνος τρόπος να κάνω την μεταφορά είναι να μιλήσω με τον κάτοχο του λογαριασμού και να καταθέσω παραπάνω χρήματα, όσο είναι η χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος της Alpha Bank;

Επίσης γνωρίζει κανείς πόσο είναι αυτή η χρέωση σήμερα; Παλιότερα ήταν 3€.

Ευχαριστώ.

Σύμφωνα με το τιμολόγιο της ALPHA (http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=27), η χρέωση είναι:

Έως 12.500 Πάγιο 3€
- Από 12.500,01 έως 50.000 Πάγιο 5€
- Άνω 50.000,01 Πάγιο 8€

frap
14-06-13, 16:02
Άμα είναι έτσι, συμφέρει να βάλεις OUR στο έμβασμά σου, να πληρώσεις εσύ (ο εντολέας) το 1.5€ του DIAS και ο άλλος να πάρει τα λεφτά του στο ακέραιο.

Είναι παράλογο ρε παιδιά.
Mπορεί να το διασταυρώσει κάποιος που έκανε SEPA έμβασμα (με IBAN, swift code, από υπηρεσία online, κλπ κλπ όλα κομπλέ) προς λογαριασμό Alpha (όχι μισθοδοσίας, αυτοί λέει έχουν 100% έκπτωση) με ένδειξη SHA ότι κρατά 3€ σε αυτό το έμβασμα;

[Insomniac]
14-06-13, 17:05
Άμα είναι έτσι, συμφέρει να βάλεις OUR στο έμβασμά σου, να πληρώσεις εσύ (ο εντολέας) το 1.5€ του DIAS και ο άλλος να πάρει τα λεφτά του στο ακέραιο.

Στην Πειραιώς τουλάχιστον δεν έχει καν την επιλογή OUR, για τέτοιου είδους έμβασμα. Μόνο SHA.

Τελικά πήγα και έκανα την κατάθεση σε Alpha.

frap
15-06-13, 19:29
Στην Εθνική μπορώ να το κάνω...

blade_
19-06-13, 12:15
να αναφερω λιγο δυο αρνητικα οσον αφορα το ebanking της αγροτικης και της εμπορικης

η αγροτικη,αν δε μπεις στο συστημα για 2 μηνες,σου απενεργοποιει το τοκεν και θελει τηλεφωνα κτλ
η εμπορικη, δε σου δινει το δικαιωμα να αλλαξεις username,το οποιο σου ερχεται απευθειας στο mail,δλδ οτι ναναι

ipo
21-06-13, 19:04
Mπορεί να το διασταυρώσει κάποιος που έκανε SEPA έμβασμα (με IBAN, swift code, από υπηρεσία online, κλπ κλπ όλα κομπλέ) προς λογαριασμό Alpha (όχι μισθοδοσίας, αυτοί λέει έχουν 100% έκπτωση) με ένδειξη SHA ότι κρατά 3€ σε αυτό το έμβασμα;
Επιβεβαιώνω ότι εφαρμόστηκε τέτοια χρέωση σε έμβασμα που έκανα ο ίδιος μέσω e-banking από Τράπεζα Πειραιώς προς Alpha Bank. Πάνε όμως 3 χρόνια από τότε.

Κατ' εξαίρεση, θα συνέφερε περισσότερο να είχα κάνει εντολή OUR, διότι κάποιες εγχώριες τράπεζες έχουν εσωτερικές συμφωνίες στην τιμολόγηση εμβασμάτων.

geo71
21-06-13, 20:21
Πληροφοριακά (έχει βγεί δελτίο τύπου)

http://www.piraeusbankgroup.com/el/press-office/announcement/2013/06/enopoiisi-sistimaton-proin-atebank




ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ


Η Τράπεζα Πειραιώς ανακοινώνει ότι από 22 έως 24 Ιουνίου 2013 θα πραγματοποιηθεί η ενοποίηση των συστημάτων της πρώην ΑΤΕbank στο ενιαίο περιβάλλον συστημάτων πληροφορικής της Τράπεζας Πειραιώς.

Καθ’ όλη τη διάρκεια των εργασιών της ενοποίησης, το δίκτυο των 2.343 ΑΤΜ και τα συστήματα εξυπηρέτησης των πιστωτικών και χρεωστικών καρτών θα λειτουργούν κανονικά, και θα εξυπηρετούν τις συναλλαγές των πελατών.

Tο απόγευμα της Παρασκευής 21 Ιουνίου θα παύσει η λειτουργία του internet banking της πρώην ΑΤΕbank. Από την Κυριακή 23 Ιουνίου όλοι οι πελάτες θα εξυπηρετούνται από την πλατφόρμα ηλεκτρονικής τραπεζικής (Winbank) της Τράπεζας Πειραιώς. Επίσης, από την Κυριακή 23 Ιουνίου μέχρι το απόγευμα της Δευτέρας 24 Ιουνίου, οι χρεωστικές κάρτες Visa των πελατών της πρώην ATEbank δεν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αγορές εντός και εκτός Ελλάδας ούτε για αναλήψεις μετρητών από ΑΤΜ εκτός Ελλάδας, λόγω τεχνικών εργασιών της Visa για την ενοποίηση.

Από την Τρίτη 25 Ιουνίου 2013 όλοι οι πελάτες της πρώην ΑΤΕbank θα εξυπηρετούνται πλήρως στις συναλλαγές τους, από κοινό πληροφοριακό σύστημα και ενιαίες διαδικασίες, μέσω των 775 καταστημάτων της Τράπεζας Πειραιώς.

lewton
23-06-13, 15:18
Mόλις συνδέθηκα στο winbank με το πρώην ID μου από την ATEbank.
Οι λογαριασμοί μου δε φαίνονται ακόμα (ούτε σε ένα ειδικό link που λέει "δείτε περασμένες κινήσεις λογαριασμών ATEbank).

Μπορώ να δω την πιστωτική μου όταν πάω στο "Χαρτοφυλάκιο" αλλά όταν πάω στις πιστωτικές δεν τη βλέπω.

I guess το δουλεύουν ακόμα.

yyy
23-06-13, 16:37
Άραγε όποιος χρησιμοποιεί ήδη το winbank και έχει και λογαριασμό στην ΑΤΕ, θα μπορεί να βλέπει πλέον και αυτόν στο winbank;

21706
23-06-13, 17:09
Mόλις συνδέθηκα στο winbank με το πρώην ID μου από την ATEbank.
Οι λογαριασμοί μου δε φαίνονται ακόμα (ούτε σε ένα ειδικό link που λέει "δείτε περασμένες κινήσεις λογαριασμών ATEbank).

Μπορώ να δω την πιστωτική μου όταν πάω στο "Χαρτοφυλάκιο" αλλά όταν πάω στις πιστωτικές δεν τη βλέπω.

I guess το δουλεύουν ακόμα.

Με ενδιαφέρει γιατί είμαι κι εγώ στην ίδια περίπτωση.
Όταν λες ID της ATEbank ποιο εννοείς;
Ποια είναι η διαδικασία;

darax
23-06-13, 23:49
Με ενδιαφέρει γιατί είμαι κι εγώ στην ίδια περίπτωση.
Όταν λες ID της ATEbank ποιο εννοείς;
Ποια είναι η διαδικασία;

Το username λογικά...η διαδικασία πρέπει να είναι παρόμοια ! Από την Τρίτη πάντως πρέπει να λειτουργεί κανονικά :hmm:

lewton
24-06-13, 00:22
Με ενδιαφέρει γιατί είμαι κι εγώ στην ίδια περίπτωση.
Όταν λες ID της ATEbank ποιο εννοείς;
Ποια είναι η διαδικασία;
Εδώ και μήνες έχουν στείλει μηνύματα και έχουν βγάλει ανακοινώσεις στην κεντρική σελίδα του e-banking της Αγροτικής.
Δεν έχεις δει τίποτα;

- - - Updated - - -

Πάντως πλέον βλέπω και τους λογαριασμούς μου, και μάλιστα μου έδωσε πρόσβαση σε κάτι λογαριασμούς στους οποίους είμαι συνδικαιούχος και τους οποίους δεν έβλεπα από το e-banking της Αγροτικής. :vava:

21706
24-06-13, 08:17
Το username λογικά...η διαδικασία πρέπει να είναι παρόμοια ! Από την Τρίτη πάντως πρέπει να λειτουργεί κανονικά :hmm:

Ναι, μάλλον αυτό εννοεί: ID = username + password.
Και φυσικά χρειάζεται και το winbox σύμφωνα με τις
ανακοινώσεις της Πειραιώς.

geo71
24-06-13, 09:09
Εδώ και μήνες έχουν στείλει μηνύματα και έχουν βγάλει ανακοινώσεις στην κεντρική σελίδα του e-banking της Αγροτικής.
Δεν έχεις δει τίποτα;

- - - Updated - - -

Πάντως πλέον βλέπω και τους λογαριασμούς μου, και μάλιστα μου έδωσε πρόσβαση σε κάτι λογαριασμούς στους οποίους είμαι συνδικαιούχος και τους οποίους δεν έβλεπα από το e-banking της Αγροτικής. :vava:

Στους λογαριασμούς τους νέους ήσουν συνδικαιούχος στην ΑΤΕ;

update: Στο internet banking της ΑΤΕ, για την εμφάνιση συνδικαιούχων/λογαριασμών χρειαζόταν αίτηση στο κατάστημα. Με την μετάπτωση των συστημάτων η Πειραιώς δείχνει όλες τις σχέσεις λογαριασμών/συνδικαιούχων, όπως γίνεται και τώρα.

lewton
24-06-13, 13:35
Στους λογαριασμούς τους νέους ήσουν συνδικαιούχος στην ΑΤΕ;

update: Στο internet banking της ΑΤΕ, για την εμφάνιση συνδικαιούχων/λογαριασμών χρειαζόταν αίτηση στο κατάστημα. Με την μετάπτωση των συστημάτων η Πειραιώς δείχνει όλες τις σχέσεις λογαριασμών/συνδικαιούχων, όπως γίνεται και τώρα.
Ακριβώς.
Στην ΑΤΕ είχα επιλέξει να βλέπω το δικό μου λογαριασμό και όχι αυτούς των γονιών μου που με είχαν βάλει συνδικαιούχο.
Τώρα όλα τα άπλυτα της οικογένειας στη φόρα. :p

- - - Updated - - -


Ναι, μάλλον αυτό εννοεί: ID = username + password.
Και φυσικά χρειάζεται και το winbox σύμφωνα με τις
ανακοινώσεις της Πειραιώς.

Username + Password αρκούν για να μπεις στο winbank.
Ο έξτρα κωδικός θα χρειαστεί για μεταφορές/πληρωμές/κλπ, και σε αυτήν την περίπτωση στον στέλνουν στο κινητό σου.

Έχω λάβει μηνύματα από την τράπεζα από το Φλεβάρη, στα οποία μου ζητούσαν να ενημερώσω τα στοιχεία μου σε περίπτωση που έχω αλλάξει αριθμό κινητού.
Απορώ πως μπορεί να μην τα έχει δει κάποιος.

21706
24-06-13, 14:07
Username + Password αρκούν για να μπεις στο winbank.
Ο έξτρα κωδικός θα χρειαστεί για μεταφορές/πληρωμές/κλπ, και σε αυτήν την περίπτωση στον στέλνουν στο κινητό σου.

Έχω λάβει μηνύματα από την τράπεζα από το Φλεβάρη, στα οποία μου ζητούσαν να ενημερώσω τα στοιχεία μου σε περίπτωση που έχω αλλάξει αριθμό κινητού.
Απορώ πως μπορεί να μην τα έχει δει κάποιος.
125507

Τα μηνύματα τα έχω πάρει κι εγώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.