PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231

aroutis
04-12-13, 17:31
Εκφράζω τα παράπονά μου για το Alpha bank web banking. Δημιούργησα νέο κωδικο (passwd) (προτείνεται εξάλλου η τακτική αλλαγή του) τον οποίο αν και τον δέχτηκε κανονικά ποτέ δεν μπορεσα να μπω στην εφαρμογή βάζοντάς τον στο αντίστοιχο πεδίο.
Με κλείδωσε έξω μία φορά, πήγα σε κατάστημα κι έκανα αίτηση επανεργοποίησης αλλά πάλι δεν τον δεχόταν και με ξανακλείδωσε πάλι.
Το χειρότερο είναι ότι στα τηλέφωνα επικοινωνιας 801113260000 & 2103260000 δεν απαντά κανείς ώστε να με βοηθήσει αν και προσπαθω από τις 8.00 το πρωί. Έστειλα και σχετικό email αλλά δεν πήρα απάντηση.Από περιέργεια, τι ώρα πήρες στο 326-0000 , μου κάνει εντύπωση με δεδομένο ότι μιλάμε για το κέντρο εξυπηρέτησης της Alpha ;

esquellot
05-12-13, 22:29
Από περιέργεια, τι ώρα πήρες στο 326-0000 , μου κάνει εντύπωση με δεδομένο ότι μιλάμε για το κέντρο εξυπηρέτησης της Alpha ;

Έπαιρνα από τις 8.00 το πρωί ανα τακτά χρονικά διαστήματα ως τις 14.00.

Τελικά κατά τις 16.35 το απόγευμα που ξανακάλεσα κι αφού περίμενα 20 λεπτά ακούγοντας μουσκική και "οι γραμμές είναι κατειλημμένες και να περιμένω", απάντησε μια κυρία η οποία ήταν εξυπηρετική και βρήκα λύση στο πρόβλημά μου.
Δε φανταζόμουν ότι επρεπε να περιμένω τόσο. Καλούσα και το πολύ σε 5-6 λεπτά σταματούσα γιατί δεν μπορούσα να περιμένω.

Στα 2 emails που έστειλα δεν πήρα καμμιά απάντηση.

maik
10-12-13, 15:48
e-banking και του κ.... τα ενιαμερα

Χρειαστηκε να στειλω κατεπειγοντως λεφτα καπου. Επειδη οι τραπεζες ηταν κλειστες (Παρασκευη απογευμα) χρησιμοποιησα το ebanking της Εθνικης για να βαλω καποιο ποσο στην ALPHA. Η συναλαγη εγινε κανονικα και μου κρατησε και την προμηθεια. Ομως τα λεφτα ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ στο λογαριασμο. Αναγκαστηκα να παω σημερα να ρωτησω τι εγινε. Μου ειπαν οτι ναι μεν τα λεφτα μπηκαν αλλα θα ειναι διαθεσιμα αυριο Τεταρτη. Δηλαδη πεντε ολοκληρες μερες για μια μεταφορα χρηματων. Αν πηγαινα Δευτερα πρωι στο ταμειο με τα λεφτα στο χερι θα ηταν αμεσα διαθεσιμα.

γ@*^%$ το ebanking μου γ^&#:evil::rant::censored:
πεντε μερες για να γινει valeur ενα μικρο ποσο. Γιατι να το χρησιμοποιουμε τοτε ;

runner70
10-12-13, 16:04
e-banking και του κ.... τα ενιαμερα

Χρειαστηκε να στειλω κατεπειγοντως λεφτα καπου. Επειδη οι τραπεζες ηταν κλειστες (Παρασκευη απογευμα) χρησιμοποιησα το ebanking της Εθνικης για να βαλω καποιο ποσο στην ALPHA. Η συναλαγη εγινε κανονικα και μου κρατησε και την προμηθεια. Ομως τα λεφτα ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ στο λογαριασμο. Αναγκαστηκα να παω σημερα να ρωτησω τι εγινε. Μου ειπαν οτι ναι μεν τα λεφτα μπηκαν αλλα θα ειναι διαθεσιμα αυριο Τεταρτη. Δηλαδη πεντε ολοκληρες μερες για μια μεταφορα χρηματων. Αν πηγαινα Δευτερα πρωι στο ταμειο με τα λεφτα στο χερι θα ηταν αμεσα διαθεσιμα.

γ@*^%$ το ebanking μου γ^&#:evil::rant::censored:
πεντε μερες για να γινει valeur ενα μικρο ποσο. Γιατι να το χρησιμοποιουμε τοτε ;

Γιατι εγινε αυτο σου ειπαν; Απο τη στιγμη που τα εβαλες την Παρασκευη το απογευμα, τα λεφτα επρεπε να πανε την Δευτερα το πρωι στον λογαριασμο. Τι προεκυψε και καθυστερησε τοσο πολυ; Δεν ειναι λογικο ακα συνηθισμενο αυτο που εγινε.

21706
10-12-13, 16:16
Ήξερα ότι αυτό το κάνει η ΕΤΕ με τις επιταγές.
Τώρα φαίνεται ότι το επεκτείνει και στο ebanking.

yyy
10-12-13, 17:35
Όλες οι τράπεζες το κάνουν με τις επιταγές, εφόσον δεν υπάρχει κάποια χρέωση. Έχουν valeur 3 εργάσιμες. Εκτός από την Πειραιώς που σε αυτό το θέμα είναι πολύ ξεφτίλα, καθώς βάζουν και τις 3 μέρες και προμήθεια 0,40€! Δεν είναι το ποσό, είναι η κοροϊδία.

Με το ebanking, εφόσον έγινε η κράτηση κανονικά, δεν θα έπρεπε να συμβεί κάτι τέτοιο. Πρώτη φορά το ακούω. Παλιότερα, μου είχε συμβεί κάτι τέτοιο από μεταφορά EFG->ATE! Αλλά εκεί είχε γίνει ένα μπέρδεμα με το σύστημα της ΑΤΕ και είδα το ποσό με καθυστέρηση 1 εβδομάδας!!!!

maik
10-12-13, 18:00
Γιατι εγινε αυτο σου ειπαν; Απο τη στιγμη που τα εβαλες την Παρασκευη το απογευμα, τα λεφτα επρεπε να πανε την Δευτερα το πρωι στον λογαριασμο. Τι προεκυψε και καθυστερησε τοσο πολυ; Δεν ειναι λογικο ακα συνηθισμενο αυτο που εγινε.


Ήξερα ότι αυτό το κάνει η ΕΤΕ με τις επιταγές.
Τώρα φαίνεται ότι το επεκτείνει και στο ebanking.
Η Εθνικη στο site της λεει οτι αν γινει συναλαγη σε ωρες που ειναι κλειστες οι τραπεζες , το ποσο θα μεταφερθει την επομενη εργασιμη στις 7.30

Οπως ειπα , σημερα πηγα και ρωτησα στην ALPHA . Μου ειπαν οτι ναι μεν τα λεφτα ηρθαν απο την Εθνικη, φαινονται δηλαδη, αλλα θα ειναι διαθεσιμα αυριο Τεταρτη.
Δεν ξερω ποια τραπεζα απο τις δυο φταιει. Ξερω οτι αναγκαστηκα να πληρωσω κερατιατικα στην western union για να στειλω εστω ενα μικρο ποσο.
Συμπερασμα. Καλυτερα μιση ωρα καθυστερηση στα ταμεια για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.

runner70
10-12-13, 18:56
Η Εθνικη στο site της λεει οτι αν γινει συναλαγη σε ωρες που ειναι κλειστες οι τραπεζες , το ποσο θα μεταφερθει την επομενη εργασιμη στις 7.30

Οπως ειπα , σημερα πηγα και ρωτησα στην ALPHA . Μου ειπαν οτι ναι μεν τα λεφτα ηρθαν απο την Εθνικη, φαινονται δηλαδη, αλλα θα ειναι διαθεσιμα αυριο Τεταρτη.
Δεν ξερω ποια τραπεζα απο τις δυο φταιει. Ξερω οτι αναγκαστηκα να πληρωσω κερατιατικα στην western union για να στειλω εστω ενα μικρο ποσο.
Συμπερασμα. Καλυτερα μιση ωρα καθυστερηση στα ταμεια για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.

Η Εθνικη στελνει δυο φορες τη μερα τα εμβασματα. Αν το εχεις στειλει μετα το μεσημερι τοτε θα εκτελεστει οντως στις 7:30 της πρωτης εργασιμης μερας ενω αν το στειλεις το πρωι εν ωρα εργασιας θα εκτελεστει το μεσημερι της ιδιας μερας καπου 3-3:30μμ. Οσες φορες εχω στειλει εμβασμα με το e-banking της Εθνικης (πανω απο 10), παντα στελνονται και τα λαμβανουν την ημερα/ωρα που πρεπει. Ειναι υποχρεωμενες οι τραπεζες απο την Ε.Ε. τα αυτοματοποιημενα εμβασματα να στελνονται εντος μιας εργασιμης μερας. Για αυτο πιστευω οτι επεσες σε καμια περιπτωση που δεν ξερεις μηπως το προβλημα οφειλεται στην ΑLPHA.

vgiozo
10-12-13, 18:57
Βασικά θέλει μια γεμάτη εργάσιμη μέρα για να ολοκληρωθεί μια διατραπεζική μεταφορά...το ότι το έκανες εσύ Παρασκευή απόγευμα δεν σημαίνει ότι Δευτέρα πρωι θα είχε εκτελεστεί ή μάλλον ολοκληρωθεί...τη Δευτέρα πιθανότατα πέρασε η εντολή για τη μεταφορά...
...από αυτή την άποψη Παρασκευή απόγευμα = Κυριακή απόγευμα = Δευτέρα πρωί...το ίδιο πράγμα

Το ίδιο ισχύει με όλες τις τράπεζες...κι από Πειραιώς σε Εθνική κι από Εθνική σε Πειραιώς που έχω δοκιμάσει χρειάστηκε μία γεμάτη εργάσιμη μέρα...

Μερικές φορές κάτι γίνεται και περνάει και την ίδια μέρα το απόγευμα πχ 5-7μμ.

Αλλά ο κανόνας είναι μία εργάσιμη...

Ίσα-ίσα μερικές φορές, παλιότερα που έκανα μεταφορά από ΕΤΕ σε ΒοΑ (Paypal) αν έκανα τη μεταφορά τη Παρασκευή μπορεί να αργούσε περισσότερο από το να το έκανα τη Δευτέρα νωρίς το πρωί...
Πλέον αυτοί οι χρόνοι έχουν βελτιωθεί πολύ...σπάνια θα μου πάρει πάνω από μια εργάσιμη μερα για να αποσύρω χρήματα από Paypal σε ελληνική τράπεζα (εθνική ή πειραιώς που έχω δοκιμάσει)

Δεν ξέρω γιατί δεν μπορεί να γίνει και να λειτουργήσει το έμβασμα σαν αγορά με κάρτα, τρόπον τινά, που τα χρήματα μεταφέρονται και η μεταφορά επιβεβαιώνεται αμέσως...

runner70
10-12-13, 19:06
Βασικά θέλει μια γεμάτη εργάσιμη μέρα για να ολοκληρωθεί μια διατραπεζική μεταφορά...το ότι το έκανες εσύ Παρασκευή απόγευμα δεν σημαίνει ότι Δευτέρα πρωι θα είχε εκτελεστεί ή μάλλον ολοκληρωθεί...τη Δευτέρα πιθανότατα πέρασε η εντολή για τη μεταφορά...
...από αυτή την άποψη Παρασκευή απόγευμα = Κυριακή απόγευμα = Δευτέρα πρωί...το ίδιο πράγμα

Το ίδιο ισχύει με όλες τις τράπεζες...κι από Πειραιώς σε Εθνική κι από Εθνική σε Πειραιώς που έχω δοκιμάσει χρειάστηκε μία γεμάτη εργάσιμη μέρα...


Δεν ισχυει αυτο στην Εθνικη. Τα στελνεις Παρασκευη απογευμα ή Κυριακη απογευμα (το ιδιο ειναι) και Δευτερα το πρωι τα εχεις τα χρηματα. Δεν θελεις μια γεματη εργασιμη μερα στην Εθνικη. Εκτος και αν στα καθυστερησει επιτηδες η Τραπεζα που τα λαμβανει οπου εκει ειναι δικη της υπαιτιοτητας και οχι της Εθνικης.

vgiozo
11-12-13, 15:28
Δεν ισχυει αυτο στην Εθνικη. Τα στελνεις Παρασκευη απογευμα ή Κυριακη απογευμα (το ιδιο ειναι) και Δευτερα το πρωι τα εχεις τα χρηματα. Δεν θελεις μια γεματη εργασιμη μερα στην Εθνικη. Εκτος και αν στα καθυστερησει επιτηδες η Τραπεζα που τα λαμβανει οπου εκει ειναι δικη της υπαιτιοτητας και οχι της Εθνικης.

Δεν έχω κάνει πρόσφατα αρκετά πειράματα για να είμαι σίγουρος οπότε πάσο...

...πάντως έχω την εντύπωση πως η καθυστέρηση προκύπτει πάντα στην παραλαβή των χρημάτων...η αποστολή εκτελείται από την αποστέλλουσα τράπεζα γρήγορα...
Ίσως η καθυστέρηση είναι στο σύστημα ΔΙΑΣ; Δεν ξέρω.

yyy
11-12-13, 16:53
Ερώτηση που αφορά την Πειραιώς, για συναλλαγές μέσω ebanking: Έχει τύχει σε κανέναν από εσάς να σας τηλεφωνήσουν και να ρωτήσουν για ποιο λόγο έγιναν κάποιες συναλλαγές; Σε μένα το δικαιολόγησαν για έλεγχο προέλευσης των χρημάτων κλπ. Αν ήταν σε κατάθεση μετρητών, θα ήταν απόλυτα δικαιολογημένο. Αλλά αυτό αφορούσε εισερχόμενο ηλεκτρονικό έμβασμα. Και περιμένουν ότι τηλεφωνικά, χωρίς να ξέρω με ποιον μιλάω να λέω πώς και γιατί για τα χρήματά μου; Θα μας τρελάνουν;

runner70
11-12-13, 18:29
Για ποιο λογο εγιναν καποιες συναλλαγες;;; Δεν καταλαβα θα τους δινουμε και λογαριασμο τωρα; Προσωπικα δεν μου εχει τυχει, εχω λαβει ηλεκτρονικο εμβασμα, αλλα αν γινει κατι τετοιο θα τους γειωσω ευγενικα. Μηπως ηταν μεγαλο το ποσο και κανουν ελεγχους για ξεπλυμα;

yyy
11-12-13, 20:27
Για ποιο λογο εγιναν καποιες συναλλαγες;;; Δεν καταλαβα θα τους δινουμε και λογαριασμο τωρα; Προσωπικα δεν μου εχει τυχει, εχω λαβει ηλεκτρονικο εμβασμα, αλλα αν γινει κατι τετοιο θα τους γειωσω ευγενικα. Μηπως ηταν μεγαλο το ποσο και κανουν ελεγχους για ξεπλυμα;

Ναι, ήταν μεγάλο το ποσό. Αλλά δεν στέκει, ξέπλυμα με ηλεκτρονικό έμβασμα από τράπεζα σε τράπεζα; Και οι δύο ελληνικές προφανώς;

nnn
11-12-13, 22:24
Διαταγές της ΤτΕ και καλά, 2 εργάσιμες valuer για μεταφορές ποσών σε διαφορετικές τράπεζες, ισχύει εδώ και 2 χρόνια σχεδόν.

yyy
11-12-13, 22:26
Ναι, αλλά αυτό δεν ισχύει μόνο για επιταγές; Και όχι για ηλεκτρονικά εμβάσματα...

nnn
11-12-13, 22:30
Ναι, αλλά αυτό δεν ισχύει μόνο για επιταγές; Και όχι για ηλεκτρονικά εμβάσματα...

Δυστυχώς το έχω συναντήσει και σε μεταφορές μετρητών.

21706
11-12-13, 22:39
Για επιταγές είναι ακόμα χειρότερα.
Αν καταθέσεις επιταγή σε λογαριασμό σου στη ΕΤΕ
μπορείς να κάνεις ανάληψη σε 4 εργάσιμες ημέρες.
Και κατάθεση επιταγής σε λογαριασμό άλλου δεν
γίνεται δεκτή.
Δεν ξέρω τι γίνεται με άλλες τράπεζες.

runner70
11-12-13, 22:55
Διαταγές της ΤτΕ και καλά, 2 εργάσιμες valuer για μεταφορές ποσών σε διαφορετικές τράπεζες, ισχύει εδώ και 2 χρόνια σχεδόν.

Αυτο εγω στην πραξη δεν το εχω δει για ηλεκτρονικο εμβασμα. Ειχα διαβασει για μια εργασιμη μερα για ηλεκτρονικο εμβασμα και αυτο βλεπω. :p

maik
11-12-13, 23:08
Διαταγές της ΤτΕ και καλά, 2 εργάσιμες valuer για μεταφορές ποσών σε διαφορετικές τράπεζες, ισχύει εδώ και 2 χρόνια σχεδόν.

Τωρα εξηγειται η καθυστερηση. Ομως γιατι δεν το αναφερουν στις πληροφοριες τους να ξερει ο κοσμος;

patroklosp
12-12-13, 13:01
Ερώτηση που αφορά την Πειραιώς, για συναλλαγές μέσω ebanking: Έχει τύχει σε κανέναν από εσάς να σας τηλεφωνήσουν και να ρωτήσουν για ποιο λόγο έγιναν κάποιες συναλλαγές; Σε μένα το δικαιολόγησαν για έλεγχο προέλευσης των χρημάτων κλπ. Αν ήταν σε κατάθεση μετρητών, θα ήταν απόλυτα δικαιολογημένο. Αλλά αυτό αφορούσε εισερχόμενο ηλεκτρονικό έμβασμα. Και περιμένουν ότι τηλεφωνικά, χωρίς να ξέρω με ποιον μιλάω να λέω πώς και γιατί για τα χρήματά μου; Θα μας τρελάνουν;

δεν ξέρω αν έχουν δικαίωμα από το νόμο να το κάνουν, αλλά η τηλεφωνική προσέγγιση είναι απαράδεκτη.

Είναι δυνατόν να δώσει κανείς τέτοια πληροφορία από το τηλέφωνο; Χωρίς να ξέρει αν στην πραγματικότητα μιλάει με Τράπεζα ή με κάποιον άλλον που προσπαθεί να υποκλέψει δεδομένα;

Σε τέτοια περίπτωση δεν θα τους έδινα τέτοια στοιχεία και αν επέμεναν θα τους ζητούσα να στείλουν το αίτημά τους γραπτώς...:nono::nono::nono:

nnn
12-12-13, 13:11
Αυτο εγω στην πραξη δεν το εχω δει για ηλεκτρονικο εμβασμα. Ειχα διαβασει για μια εργασιμη μερα για ηλεκτρονικο εμβασμα και αυτο βλεπω. :p

3 εργάσιμες μεταφορές από Εμπορική σε Alpha, πριν την συγχώνευση :rolleyes:


Τωρα εξηγειται η καθυστερηση. Ομως γιατι δεν το αναφερουν στις πληροφοριες τους να ξερει ο κοσμος;

Δεν ξέρω και εγώ το έμαθα στην πράξη.

nikk_ole
12-12-13, 13:17
Ερώτηση που αφορά την Πειραιώς, για συναλλαγές μέσω ebanking: Έχει τύχει σε κανέναν από εσάς να σας τηλεφωνήσουν και να ρωτήσουν για ποιο λόγο έγιναν κάποιες συναλλαγές; Σε μένα το δικαιολόγησαν για έλεγχο προέλευσης των χρημάτων κλπ. Αν ήταν σε κατάθεση μετρητών, θα ήταν απόλυτα δικαιολογημένο. Αλλά αυτό αφορούσε εισερχόμενο ηλεκτρονικό έμβασμα. Και περιμένουν ότι τηλεφωνικά, χωρίς να ξέρω με ποιον μιλάω να λέω πώς και γιατί για τα χρήματά μου; Θα μας τρελάνουν;

Ο ΟΡΙΣΜΟΣ του phishing!

Και σύμφωνα με την περιγραφή του yyy, ο χειρισμός της Πειραιώς είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της ανευθυνότητας και της κατάχρησης εξουσίας!

Οκ, όλοι θέλουμε βελτίωση της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης, αλλά αυτό πιά. Προσεχώς και εκλογές από τηλεφώνου και κυρίως τηλεφωνική επικρότηση των κυβερνητικών μέτρων :hmm:

frap
12-12-13, 14:13
Ας μην ψάχνουμε για προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.

Εφόσον πριν την ερώτηση σου δίνει τα ακριβή στοιχεία του εμβάσματος ο καλών, νομίζω πως έχει πιστοποιήσει αρκετά την ταυτότητά του προς εσένα. Διαφορετικά (εάν πρόκειται δλδ για κακόβουλη κλήση) ήδη γνωρίζει σχεδόν τα πάντα (έχει διεισδύσει στο πληροφοριακό σύστημα της τράπεζας) και η γνώση της πληροφορίας που σας ζητείται δε του δίνει κανένα επιπλέον πλεονέκτημα.

Μόνο εφόσον δε δώσει κανένα στοιχείο ή αρνείται να το κάνει, ή ζητά κάτι που θα έπρεπε ήδη να γνωρίζει (πχ αριθμό λογαριασμού...) κάτι βρωμάει.

Η εναλλακτική, δεδομένης της οδηγίας της ΤτΕ, θα ήταν να δεσμεύει η Τράπεζα το έμβασμα μέχρι να περάσεις από κάποιο υποκατάστημα να δώσεις εξηγήσεις. Όποιος το προτιμά βέβαια, μπορεί να το εφαρμόσει και τώρα...

21706
12-12-13, 14:34
Και από την απάντηση που θα τους δώσω εγώ
θα καταλάβουν την προέλευση των χρημάτων;

frap
12-12-13, 16:42
Αυτοί θέλουν να έχουν τη δήλωσή σου. Το αν είναι αληθής ή ψευδής ποσώς τους ενδιαφέρει, δεν είναι εκείνοι που θα σε ελέγξουν, το μεσάζοντα κάνουν. Αλλά, φαντάζομαι, σε ενδεχόμενο έλεγχο για την προέλευση των χρημάτων από τις αρμόδιες αρχές, θα πρέπει να μπορείς να αποδείξεις τα λεγόμενά σου... :)

21706
12-12-13, 17:09
Μα την προέλευση των χρημάτων που παίρνω εγώ
την ξέρουν: είναι αυτός που μου τα στέλνει!
Γιατί δεν ρωτάνε την τράπεζα από την οποία
προέρχονται τα χρήματα; Ή μήπως αυτή η
τράπεζα δεν ενδιαφέρεται για την προέλευση
των χρημάτων που καταθέτουν οι πελάτες της
στα ταμεία της;

runner70
12-12-13, 18:26
3 εργάσιμες μεταφορές από Εμπορική σε Alpha, πριν την συγχώνευση :rolleyes:


Από Εθνική σε πειραιώς δεν μου εχει κανει ποτέ πάνω από μια εργάσιμη μέρα, και έχω στείλει πάνω απο 10 εμβάσματα με το τελευταίο πριν 20 μέρες :p

ΥΓ. πάλι στην καθυστέρηση βλέπω για παραλήπτη την Αlpha

runner70
14-12-13, 15:34
Προσφατο παραδειγμα που συνεβη σε συγγενη μου. Εμβασμα sepa απο ιταλικη τραπεζα την Τριτη το βραδυ και την Τεταρτη τα χρηματα ηταν στην Εθνικη. Απο οτι φαινεται η Alpha δεν μας τα λεει καλα...

yyy
15-12-13, 20:02
Ας μην ψάχνουμε για προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.

Εφόσον πριν την ερώτηση σου δίνει τα ακριβή στοιχεία του εμβάσματος ο καλών, νομίζω πως έχει πιστοποιήσει αρκετά την ταυτότητά του προς εσένα. Διαφορετικά (εάν πρόκειται δλδ για κακόβουλη κλήση) ήδη γνωρίζει σχεδόν τα πάντα (έχει διεισδύσει στο πληροφοριακό σύστημα της τράπεζας) και η γνώση της πληροφορίας που σας ζητείται δε του δίνει κανένα επιπλέον πλεονέκτημα.

Μόνο εφόσον δε δώσει κανένα στοιχείο ή αρνείται να το κάνει, ή ζητά κάτι που θα έπρεπε ήδη να γνωρίζει (πχ αριθμό λογαριασμού...) κάτι βρωμάει.

Η εναλλακτική, δεδομένης της οδηγίας της ΤτΕ, θα ήταν να δεσμεύει η Τράπεζα το έμβασμα μέχρι να περάσεις από κάποιο υποκατάστημα να δώσεις εξηγήσεις. Όποιος το προτιμά βέβαια, μπορεί να το εφαρμόσει και τώρα...

Δεν είναι όμως παράλογο, αν μιλάμε για ηλεκτρονικό έμβασμα; Και μάλιστα μεταξύ δύο λογαριασμών, διαφορετικών μεν τραπεζών, αλλά στους οποίους είμαι και στους 2 συνδικαιούχος; Και τι να δικαιολογήσω; Πώς είχαν βρεθεί τα χρήματα στην άλλη τράπεζα;;;!!!! Τέλος πάντων, το πραγματικά περίεργο είναι ότι ζητάνε κάτι τέτοιο τηλεφωνικά. Τους είπα αν θέλουν διευκρινήσεις, ας το ζητήσουν γραπτά ή με κάποιο μήνυμα στο ebanking ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων!

frap
16-12-13, 01:09
Δεν είναι όμως παράλογο, αν μιλάμε για ηλεκτρονικό έμβασμα; Και μάλιστα μεταξύ δύο λογαριασμών, διαφορετικών μεν τραπεζών, αλλά στους οποίους είμαι και στους 2 συνδικαιούχος; Και τι να δικαιολογήσω; Πώς είχαν βρεθεί τα χρήματα στην άλλη τράπεζα;;;!!!! Τέλος πάντων, το πραγματικά περίεργο είναι ότι ζητάνε κάτι τέτοιο τηλεφωνικά. Τους είπα αν θέλουν διευκρινήσεις, ας το ζητήσουν γραπτά ή με κάποιο μήνυμα στο ebanking ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων!
Παράλογο ναι για την περίπτωσή σου, αλλά αν αυτή είναι η οδηγία και δεν έχει εξαιρέσεις δε μπορούν να κάνουν διαφορετικά.
Εγώ το τηλέφωνο το βλέπω σαν διευκόλυνση δική μου. Βεβαίως θα μπορούσαν να έχουν υλοποιήσει και άλλα κανάλια, αλλά το τηλέφωνο, μαζί με το "περάστε από ένα υποκατάστημα..." είναι μάλλον το φτηνότερα. Από τα δύο προτιμώ το τηλέφωνο, εφόσον τηρούνται οι προϋποθέσεις που έγραψα παραπάνω.

21706
17-12-13, 22:29
Ο λογαριασμός του φυσικού αερίου Αττικής
γράφει ότι η εξόφλησή του γίνεται και με το
i-banking της Εθνικής Τράπεζας.
Στις πληρωμές της ΕΤΕ βλέπω μόνο αυτά:
EΠΑ ΑΤΤΙΚΗΣ - ΕΞΟΔΑ Ε.Ε.Ν.Ο.
ΕΠΑ ΑΤΤΙΚΗΣ - ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ/ΤΕΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Κάνει λάθος η ΕΠΑ Αττικής ή η ΕΤΕ το γράφει
κάπου αλλού;

Nozomi
18-12-13, 00:25
Έκανα αίτηση για χρεωστική και web-banking στην Alpha Bank, και περιμένω !

Συγκριτικά, στην Πειραιώς παραλαμβάνεις κάρτα και κωδικούς την ίδια στιγμή και μπορείς να αρχίσεις να τα χρησιμοποιείς...

Και μετά αναρωτιόνται κάποιοι ποιά Τράπεζα έχει το καλύτερο web-banking...

ariadgr
18-12-13, 22:32
Ο λογαριασμός του φυσικού αερίου Αττικής
γράφει ότι η εξόφλησή του γίνεται και με το
i-banking της Εθνικής Τράπεζας.
Στις πληρωμές της ΕΤΕ βλέπω μόνο αυτά:
EΠΑ ΑΤΤΙΚΗΣ - ΕΞΟΔΑ Ε.Ε.Ν.Ο.
ΕΠΑ ΑΤΤΙΚΗΣ - ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ/ΤΕΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Κάνει λάθος η ΕΠΑ Αττικής ή η ΕΤΕ το γράφει
κάπου αλλού;

Στις Λοιπές Πληρωμές, άλλες......

21706
18-12-13, 22:45
Ευχαριστώ πολύ!
132927

marcus1
25-12-13, 04:49
Maik, για μεταφορές μικροποσων έχω βρει την υγεία μου με το "λεφτά στο λεπτό" της Πειραιώς. Πριν από αυτό, όσες φορές χρειάστηκε, είτε έβριζα για την καθυστέρηση του valeur ή έφαγα την διόλου αμελητέα χρέωση της γουέστερν.


e-banking και του κ.... τα ενιαμερα

Χρειαστηκε να στειλω κατεπειγοντως λεφτα καπου. Επειδη οι τραπεζες ηταν κλειστες (Παρασκευη απογευμα) χρησιμοποιησα το ebanking της Εθνικης για να βαλω καποιο ποσο στην ALPHA. Η συναλαγη εγινε κανονικα και μου κρατησε και την προμηθεια. Ομως τα λεφτα ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ στο λογαριασμο. Αναγκαστηκα να παω σημερα να ρωτησω τι εγινε. Μου ειπαν οτι ναι μεν τα λεφτα μπηκαν αλλα θα ειναι διαθεσιμα αυριο Τεταρτη. Δηλαδη πεντε ολοκληρες μερες για μια μεταφορα χρηματων. Αν πηγαινα Δευτερα πρωι στο ταμειο με τα λεφτα στο χερι θα ηταν αμεσα διαθεσιμα.

γ@*^%$ το ebanking μου γ^&#:evil::rant::censored:
πεντε μερες για να γινει valeur ενα μικρο ποσο. Γιατι να το χρησιμοποιουμε τοτε ;

stel67
25-12-13, 14:09
Όποτε χρειάζεται άμεσα να μεταφέρω λεφτά μεταξύ Alpha και Εθνικής, χρησιμοποιώ ATM. Ανάληψη από το ένα, κατάθεση χωρίς φάκελο στο άλλο. Ούτε καθυστερήσεις ούτε έξοδα.

maik
25-12-13, 16:30
Όποτε χρειάζεται άμεσα να μεταφέρω λεφτά μεταξύ Alpha και Εθνικής, χρησιμοποιώ ATM. Ανάληψη από το ένα, κατάθεση χωρίς φάκελο στο άλλο. Ούτε καθυστερήσεις ούτε έξοδα.

Αυτο οταν ειναι δικοι σου και οι δυο λογαριασμοι και μονο τοτε.

stel67
26-12-13, 14:17
Αυτο οταν ειναι δικοι σου και οι δυο λογαριασμοι και μονο τοτε.
Σωστά maik. Και οι δύο λογαριασμοί είναι δικοί μου.
Αν συνηθίζεις να κάνεις τέτοιου είδους μεταφορές, γιατί δεν ανοίγεις και στην Alpha ένα λογαριασμό ? Άνοιξε άλλον ένα και στη Eurobank και είσαι πλήρης.
Τρεις τράπεζες μείνανε.
Είναι βέβαια ταλαιπωρία τα 3 ebanking accounts, αλλά γλυτώνεις το άγχος/έξοδα όταν προκύψει ανάγκη για άμεση μεταφορά μετρητών σε Ελληνική τράπεζα.

maik
26-12-13, 17:29
Σωστά maik. Και οι δύο λογαριασμοί είναι δικοί μου.
Αν συνηθίζεις να κάνεις τέτοιου είδους μεταφορές, γιατί δεν ανοίγεις και στην Alpha ένα λογαριασμό ? Άνοιξε άλλον ένα και στη Eurobank και είσαι πλήρης.
Τρεις τράπεζες μείνανε.
Είναι βέβαια ταλαιπωρία τα 3 ebanking accounts, αλλά γλυτώνεις το άγχος/έξοδα όταν προκύψει ανάγκη για άμεση μεταφορά μετρητών σε Ελληνική τράπεζα.

Μα τις μεταφορες τις κανω σε αλλο προσωπο , οχι σε δικο μου λογαριασμο.

sotiros
26-12-13, 18:52
Μα τις μεταφορες τις κανω σε αλλο προσωπο , οχι σε δικο μου λογαριασμο.

καλησπερα και χρονια πολλα .
Μια λυση ειναι να εχεις τραπεζικο λογαριασμο στις 3 αυτες τραπεζες και απο κει μεσω ΑΤΜ/ebanking να κανεις την μεταφορα προς τον τραπεζικο λογαριασμο του ατομου που τα χρειαζεται αμεσα .Αυτο με την προυποθεση οτι τα ΑΤΜ και των 3 Τραπεζων να δεχονται καταθεση μετρητων στο ΑΤΜ τους 24/7 με αμεση πιστωση.Προς το παρον οι μονες Τραπεζες που δεχονται καταθεση μετρητων στο ΑΤΜ ειναι η Εθνικη και τα ΑΤΜ της παλιας Τραπεζας Κυπρου .Αν και απο το 2014 8α περιοριστουν οι κατα8εσεις στα ΑΤΜ 24/7 και θα γινονται μονον στα γκισε και στα μηχανηματα αυτοματων πληρωμων μεσα στα Υποκαταστηματα . 24/7 σημαινει ολες τις ημερες και ωρες ειναι διαθεσιμη η υπηρεσια καταθεσης στο ΑΤΜ .

djuan1988
26-12-13, 22:30
Δεν είναι μόνο η εθνική και η πρώην Κύπρου. Και παρά πολλά atm της Πειραιώς δέχονται online κατάθεση.

yyy
26-12-13, 23:22
Αν και απο το 2014 8α περιοριστουν οι κατα8εσεις στα ΑΤΜ 24/7 και θα γινονται μονον στα γκισε και στα μηχανηματα αυτοματων πληρωμων μεσα στα Υποκαταστηματα .

Πώς το ξέρεις αυτό;

sotiros
27-12-13, 09:18
Πώς το ξέρεις αυτό;
Καλημερα ,μου το ειπε υπαλληλος ( υποδιευθυντης ) της πρωην Τραπεζας Κυπρου νυν Πειραιως .Επιπλεον εδω και πολλα χρονια η Αλφα δεν κανει καποια κινηση να τοποθετησει ΑΤΜ που δεχονται μετρητα με αμεση ενημερωση του λογαριασμου οπως η Εθνικη και η Πειραιως .

cool11
27-12-13, 16:42
Καλημερα ,μου το ειπε υπαλληλος ( υποδιευθυντης ) της πρωην Τραπεζας Κυπρου νυν Πειραιως .Επιπλεον εδω και πολλα χρονια η Αλφα δεν κανει καποια κινηση να τοποθετησει ΑΤΜ που δεχονται μετρητα με αμεση ενημερωση του λογαριασμου οπως η Εθνικη και η Πειραιως .

Ε οπως και να χει ομως, η καταθεση με φακελο θα παραμεινει διαθεσιμη, ετσι δεν ειναι;

yyy
27-12-13, 21:27
Ε οπως και να χει ομως, η καταθεση με φακελο θα παραμεινει διαθεσιμη, ετσι δεν ειναι;

Δεν είναι όμως τόσο πρακτική όσο η online ;)
Κρίμα...

vgiozo
27-12-13, 21:52
Στα ΑΤΜ της Εθνικης η αναγνώριση χαρτονομισμάτων είναι εκνευριστικά αργή, αλλά δεν μου έχει βγάλει και λάθη...στη Πειραιώς διαβάζει τα χαρτονομίσματα πιο γρήγορα, αλλά μερικές φορές μπορέι να χρειαστεί να περάσω ένα χαρτονόμισμα 2-3 φορές για να το βρεί ή να το βρει σωστά...

Ταλαιπωρήθηκα σήμερα στην ουρά να καταθέσω από ΑΤΜ ένα ποσό για εξόφληση ΔΕΗ, μπαίνω μετά στο winbank, δεν δεχόταν πληρωμή στη ΔΕΗ με τίποτα...εκ των υστέρων απ' ότι είδα έχει και χρέωση 0,30€...
Οπότε έβγαλα πάλι τα χρήματα και τα κατέθεσα μέσω ΑΤΜ στην Εθνική (πήγαινε τόσο αργά το μηχάνημα που με έκανε να ντρέπομαι να καθυστερώ τόσο τους άλλους) και έκανα τη δουλειά μου από ΕΤΕ...1-2 ωρίτσες αργότερα το winbank άρχισε πάλι να δουλεύει...

Με το phone banking της Πειραιώς είχε κανείς ποτέ τύχη; Έχει πιάσει ποτέ κανείς γραμμή;

Έχω δοκιμάσει σε δύο περιπτώσεις, και δύο φορές σήμερα, ποτέ δεν κατάφερα καν να μιλήσω με κάποιο υπάλληλο, παρόλο που έκλεισα 15λεπτο στην αναμονή...

Έχει τόση κίνηση ή είναι τόσο υποστελεχωμένο το τμήμα (ή και τα δύο) ;

djuan1988
27-12-13, 23:53
Πήρα δυο φορές σήμερα και το σήκωσαν στα δυο λεπτά.

Βέβαια η κατάσταση είναι απελπιστική τον τελευταίο καιρό.
Τοποθέτησαν και μήνυμα συγγνώμης στην κεντρική σελίδα του ebanking για τις καθυστερήσεις κτλ

Αργούν τα email alerts, δεν ολοκληρώνονται συναλλαγές και πολλά άλλα.

Το καταλαβαίνω ότι το να γίνουν 6 τράπεζες 1 δεν είναι εύκολο, αλλά δεν αποτελεί και άλλοθι. Πληρώνουμε για τις υπηρεσίες τους.

Χαρακτηριστικό είναι ότι σήμερα στο phone banking έπεσε το σύστημα στο παιδί που με εξυπηρετούσε και έπρεπε να κάνω ξανά login.

stel67
28-12-13, 00:36
maik δεν στο έγραψα ολόκληρο το σχέδιο. Με συγχωρείς.
Έχοντας ένα λογαριασμό σε κάθε τράπεζα έχεις και τη κάρτα του ATM και το ebanking της.
Θέλεις να μεταφέρω λεφτά από την Alpha στην ETE σε λογαριασμό τρίτου
Κάνω ανάληψη από το ATM της Alpha το ποσό που θέλω.
Κάνω "κατάθεση χωρίς φάκελο" από ΑΤΜ της Εθνικής στο λογαριασμό μου στην Εθνική. Τα λεφτά είναι άμεσα διαθέσιμα.
Ανοίγω το ebanking της Εθνικής και κάνω μεταφορά το ποσό στο λογαριασμό του τρίτου. Η συναλλαγή αυτή είναι χωρίς έξοδα και προμήθειες και εκτελείται αμέσως.
Ακούγεται μεγάλη διαδικασία, αλλά είναι ταχύτερη από το να περιμένεις στο γκισέ των δύο τραπεζών για να σε εξυπηρετήσουν.
Αν τα ΑΤΜ των τραπεζών είναι κοντά, τότε σε 15 λεπτά έχεις κάνει τη κατάθεσή σου, χωρίς καθυστερήσεις και έξοδα.
Εδώ (http://www.piraeusbank.gr/el/Idiotes/Kanalia-Eksypiretisis/Diktio-Eksipiretisis#false-0-true-8-false-false-0) βρίσκεις τα ΑΤΜ της Πειραιώς που δέχονται κατάθεση χωρίς φάκελο (online καταθετήριο το λέει η Πειραιώς). Μόνο στην Αττική έχουν 105 ΑΤΜ με αυτή τη δυνατότητα.
Για την Εθνική εδώ (http://www.nbg.gr/wps/portal/el/branches-atms#).

Nozomi
28-12-13, 01:09
Επιβεβαιώνω και εγώ αυτό με την καθυστέρηση με τα emails alerts της Πειραιώς. Κάποτε ήταν εξαιρετική υπηρεσία και σου έστελνε SMS-email στο λεπτό με το που ανιχνεύονταν κίνηση στον λογαριασμό.
Τώρα παιρνάει ακόμα και 1μέρα...

Πάντως θα είναι μεγάλο μείον αν σταματήσει η on line κατάθεση μετρητών στα ATMs της Πειραιώς.

Μετά από χίλια ζόρια βρήκα ένα στην περιοχή μου.

Τα ωράρια εργασίας μου είναι τέτοια που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω γκισέ και easypay...

@ ADSLgr.com All rights reserved.